GEMENGD NIEUWS Ondervinding Voor ouders en opvoeders. Mootjes uit den Gemeenteraad van Heemstede. KORTE BERICHTEN. ORDE m ARBEID. UIT DEN OMTREK. MARKTUSEÖ^S. IhHiEHLAMDSGN 5É5EUWS. IH8EZ0HDEH. KERK ESI 38H0QL is de beste leermeesteres GEEN KATJE OM ZONDER HAND SCHOENEN AAN TE PAKKEN. IJMUIDEN. HEEMSTEDE VELSEN HEEMSTEDE Ik had het trammetje, dat preoies op de opening van den gemeenteraad rijtM, op't kantje af gemist. (Haarlemmers missen de tram naar Heemstede altijd, omdat ze niet weten hoe laat ze rijdt!) en arriveerde dus vijf minuten over acht vóór het Heemsleed- >che kroonjuweel oftewel Raadhuis. Met een vaartje wipte ik naar binnen, dc broede hal door, de monumentale traip op. Uit het poli'iclokaal sprong de oude, trouwe Söhotvonger als een Cerberus naar voren om mij, fouiteiemden indringer, tegen te houden, 'n Schreeuw, 'n zwaai van we-;kennen-elkaar, en ik mocht doorgaan, 'n Oude, trouwe ge diende, die Schotrvawger, dlacht ik, terwijl ik mijn hoed aan een der haken hing van de wel wat primitieve „garderobe" boven, hij is met Heemstede's latere geschiedenis als ver groeid, eerst als (zeer beroemd) politieman, later als concierge van het Raadhuis.Tot deze laatste functie verhief hem nog Jhr. Mr. D. E. van Lennep. Bij gelegenheid moet ik Schot- vanger 'ns interviewen! 't Was zeven minuten over acht toen ik de Raadszaal binnenwipte en ik verwelkomd werd dloor den glunderen glimlach van het nieuwe raadslid A. II. baron van Harder broek, die plaats had genomen aan het einde van de raadsheerlijke tafel, vlak tégenover den burgervader! Punt 51 van dle agenda, zei de die voor zitter. Het gaat in Heemstede's Raad alls gesmeerd. In nog geen 7 minuten tijd luidit hier de bel voor de opening der zitting, tijgen de raads leden, pers en publiek ter raadiszalc op, zijn zij gezeten', opende de voorzitter de vergade ring en slaat hij 4 punle» onder den hamer door! Een mooie speech v«a den voorzitter op baron van Hardenbroek gemist, fluistert een collega. Ook dat nog ia die 7 minuten! Maar 't zou toch vanavond half elf wor den vooraleer we de tram naar Haarlem zou ten kunnen opzoeken! De Raadsleden kwamen warempel op hun praatstoel terecht en heusch baron van Ha/r- denbroek heeft toch dezen eersten avond van ten woordenvloed niet al te vcei voor zich oipgeëisdht. Een bedankje voor hot compli mentje van den voorzitter met liet sausje van 'n raadsapplausje en verder een paar opmer kingen, die hem geen successen baarden.. Wie 't dan wel deed? Och, niemand in 't bijzonder, maar er hing een knusse stemming en er was 'n dot van 'n algemeene politiever ordening. Dat is immers een pudding, waar de gemeenteraden van smullen. Voor de benoeming van een lid der com missie voor de bezwaarschriften tegen den iioofdelijken omslag waren niet minder dan vijf stemmingen noodig. Ten koste van zoo veel moeite vond de heer Tales zijn opvolger lot September in den heer Molenaar, na een stoutmoedige nek-aan-nek-race met den heer v. d. ,Erf. Daarna ging het weer even goed. Woning- bouwfonds ging er- bijna zonder discussie door. Maar de heer Van Unen had harts geheimen over het agendapunt: aanleg van wegen en verlichting op Zudderhout.We wer dén uitgenioodigd even in de trouwkamer te Verpoozen, waar ons 't kopje thee werd na gebracht, terwijl de Raad geheim vergaderde. Bn niet zoo kort! De groote verrassing wachtte ons na her opening der openbare zitting. Toen werd het Voorstel van B. en W., zonder da t er nog een woord over gezegd was, aangenomen. In Haarlem zou nu de discussie pais recht goed heg'onnen zijn. Zooals in Heemstede gebeur de, is het 'beter! De rijstebrij voor den Raad was eergisteren- avopd: de herziening der Algemeene Politie verordening. Vele, vele raadsleden lieten daarop hun licht schijnen. Het hart van den tramman Tromp bleek veroverd door de bepaling dat geen voertuigen meer mogen rijden langs stil staande trams aan de zijde, waar passagiers uitstappen! Moedig ging hij bij deze gelegen heid ook de autobussen Ie lijf. Zij vangen de passagiers der tram af. Zijn opmerking was niet geheel misplaatst, maar er zal wel niets aan te dioen zijn, meenen wij met den raads voorzitter. Des heeren v. Ilardenbrock's automobilis ten trots kwam in opstand tegen het 10 K.M.- vaartje dat men hem in Heemstede maar gunt, doch hij kreeg den wind van voren ten alten kant en de nieuwe bepalingen werden aangenomen. Tronwens alle auto's kregen een beurt. Hardrijdende auto's, te zware au to's, toeterende auto's, bolderende auto's. De heer v. d. Erf wilde den bewoners langs de groote wegen ook wat slaap gunnen en: vroeg of 's nachts gedurende een bepaalden tijd1 het rijden met zware vrachtauto's niet kon wor den verboden. Er waren vele wenschen, er werden, vele klachten geuit, maar B. en1 W. bleken toch wel een iuist midden te hebben bewaard, want hun voorstel werd onveran derd aangenomen. Overigens sla men er het verslag eens op na. De jubileumsfeesten! We gaan feestvieren en op waardige wijze. Alle raadsleden wa ren vol lof over de voorstellen van B. en W., die inderdaad ook sympathiek aandoen. Ko ninginnedag krijgt 2000; de armen krijgen 1000 voor een extra uitkeering en het Noorden der gemeente een concert van 250. B. en W. vonden f 3500 mooi genoeg en offerden daarvoor zelfs op hun lievelings denkbeeld n.l. een illuminatie-installatie voor het Raadhuis, iets waar je later ook nog iets aan hebt, zei de burgemeester met een tikje weemoed, dunkt ons, in zijn stem. Maar dat kost 1500 en... enfin f 3500 is genoeg. De Raad vond diat een mooi gebaar en zelfs wa ren er die die f 1500 wel geven wilden. .Ia, als de Raad het wil, dan graag, zei de bur gemeester. Maar het kwam niet lot een daad. Het Voorstel van B. en W. werd ongewijzigd goedgekeurd. We hadden die f 1500 voor 'de illuminatie maar gevoteerd. Je hebt er later nog eens wat aan, zeggen we den burge meester na. De heer Tromp kreeg het een oogenbiik te kwaad met de H. O. V. Hij vond dat concert in het Noorden overbodig en de 250 beter besteed aan kinderfeesten. Er komen kinderfeesten van Koninginnedag, maar deze verklaring van de heeren de Wilde en den burgemeester vermocht den heer Tromp niet te vermurwenZijn voorstel werd niet ondersteund. De rondvraag leverde alleen op een nut tige bemerking van dien heer Tromp, (die vanavond bijzonder op dreef was!) om aan te dringen op betere naleving van die gestel de bepalingen op bouwwerken en een vraag van den heer v. d. Erf over de besproeiing van de wegen waaruit een leerzame discus- cussie ontsproot, die door de vingerwijzing van den heer Vring zelfs nog nut voor de gemeente zal kunnen afwerpen. Hij gaf ih overweging de pomp aan de Krayenester- vaart zoo in te richten dat er ook sproeiwa gens mede gevuld kunnen worden. Om half elf ging de Raad nog geheim ver gaderen. De burgemeester was er hcesch van gewor den. hfe Vriendschap. Geen woord wordt meer misbruik dan het woord vriendschap. De geheeie wereld spreekt er over, alles wil liefhebben, nog mooier, alles zegtdat het liefheeft. Hoe veel onzuivere, hoeveel bloot natuurlij ke, hoeveel bedriegelijke, hoe veel baatzuchtige, hoeveel lage, hoeveel zwakke liefde matigt Zich den scl o men naam van vriendschap aan Van de vriendschap moet men eerst die af rekenen, welke elkander verleidt, in het ver derf stort, aan de hel ten prooi werpt reken daar af, die welke geheel en al ijdelheid is, welke slechts voor het oogenbiik geldt, zich niet verheft boven het uitwendige, het toe vallige, het vsrgemakkelijke, hoeveel ware vriendschap blijft er dan over? Kinderen kunnen dit niet bepalen zij kun nen daarbij de ware en valsche vriendschap nog niet goed van elkander onderscheiden. Ouders en Opvoeders moeten hun daarbij behulpzaam zijn. Ware Vriendschap is Christelijke naasten liefde in meer dan gewonen graad, uit beweeg redenen van de edelste soort een of meer per sonen gewijd, en die door dezen op dezelfde wijze wordt beantwoord. De oprechte vriend spreekt„Ik heb u lief". En hij mint wegens een hoedanigheid des geestes hij mint, niet slechts met een zuivere maar ook een goede bedoeling hij mint om wille van het zede lijke voordeel, dat voor hem en voor zijn vriend uit deze toenadering kan voortsprin ten hij mint hem gelijk zich zelf, zoodat be doeld zedelijk voordeel geen van beiden ont gaat. (1). De ware vriendschap moet de vol gende eigenschappendrie bezitten 1. Zij moet op de deugd gevestigd zijn. Men moet zijn vriend beminnen om eenige goede en lofwaardige eigenschappen, die men in hem opmerkt. „Heb omgang'", zei de H. Hieronymus tot Nepotianus, „met gezellen, die uw goeden naam niet benadeelen. Zij moe ten meer met deugden dan met schoone kleederen versierd zijn. Zij moeten meer be kommerd zijn om een braaf en eerzaam ge drag dan om de krullen in hun haren." 2. Zij moet tot de deugd leidenomdat de vriendschap het waarachtig welzijn van den vriend wenscht en tracht te schenken. De deugd is de grootste en noodzakelijkste van alle weldaden, die men een ander kan bewij zen, en een vriendaschap die deze weldaad niet bezorgt, verdient werkelijk dien naam niet. Een goede Roomsche jongen zal dan ook geen geregelden omgang willen hebben met Iemand, die zijn dierbare geloofsovertuiging niet deelt. Zoo iemand kan zijn vriend niet zijn. 3. Zij moet door de deugd geleid en ge regeld worden. Een vriend mag voor zijn vriend geen daden verrichten, die met de deugd in strijd zijn. (Amicus usque ad aras) Een vriendschap, die God beleedigt, is ver derfelijk. Zij doet den mensch meer beminnen dan God. En wij bidden „Ik bemin u boven alles uit geheel mijn hart, omdat Gij ons hoogste goed, oneindig volmaakt en daarom alle liefde waardig zijtik bemin mijn even naaste gelijk mij zeiven uit liefde tot U". De onwrikbare grondregel moet zijn Wie Gods vriend niet is, kan eens anders vriend ook niet zijn". Uw ware vriend zal om u God niet beleedigen. Hij zal u tot deugd op wekken en u op uw gebreken wijzen, ge dachtig aan de spreuk van den Wijzen Man „De wonden van een vriend zijn beter dan de streelingen van een vijand".Hoe schoon is de ware vriendschap, die in de deugd, der halve in God, haar oorsprong neemt, die God tot voorwerp heeft. Aan deze vriendschap schenkt de Hemelvader zijn zegen en het voortbestaan is verzekerd niet slechts voor dit, maar ook voor het andere leven. De H. Gregorius van Nazianze beroemt zich bij verschillende gelegenheden op de groote liefde, die hem met den H. Basilius vereenig- de. Hij beschrijft haar ongeveer als volst COMMISSIE PARTIJ-BUREAU. Gelijk men zich herinneren zal, werd ter jongste Bondsvergadering besloten een com missie te benoemen tot voorbereiding der op richting van -een Partij-bureau en Ier ontwer ping van een plan om de daartoe feenoodiigde gelden bijeen te brengen, lerwiil mr. J. Heer- kens Thijssen, Bondspenningmeester, werd verzocht het presidium te aanvaarden en de commissie samen te stellen. Deze is daarin geslaagd. De commissie is samengesteld als volgt: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. lid van de Eerste Kamer te Haarlem, voorzitter; mr. G Baron van Hugcnipoth tol Aerdt. lid van dén Baad vam State, te 's-Gravenhage, en, ir. M. C. A. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage, leden, en mr. A. M. C. E. de Groot, adi -secretaris van den Al- gemeenen' Bond, le 's-Gravenhage, secretaris. De commissie is voornemens zeer -spoedig hare werkzaamheden aan te vangen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. JUBILEUM FEESTEN, Geen spontane deelneming der Katholieken. Is dat te verwonderen? Blijkens het verslag, in uw geëerd blad, van de vergadering van het Comité voor de jubileumfeesten, is geklaagd over de weinige deelname der Katholieken. In 1918 hebben wij getoond, tijdens het bezoek van H. M. de Koningin, met onze vaandels meer dan 60 van een optocht uit te kunnen maken, waarvandaan nu die laksheid? Voor mij ligt de rede in het feit dat wij ons bij deze feesten niet kunnen laten leiden door den voorzitter van het Haarlemsche Comité. Ik heb voor mij het orgaan van de Evan gelische Mij. van 30 Mei, waarin een ver slag voorkomt van de vergadering, gehouden op 16 Mei in de Groote Kerk. Tot deze vergadering was men met oranjekleurige bil jetten opgeroepen om te protesteeren tegen Rome. Zelfs gold die oproep voor commu nisten en socialisten. (Zeker ook steunpilaren van ons Oranjehuis?) Op die vergadering werden wij Katholie ken, gescholden voor vaderlandsloozen (UltramontanenJ en indien wij toch blijk gaven wat voor ons Vorstenhuis te voelen, waren wij huichelaars. Nu wordt eenige dagen na die_ vergadering de heer de Breuk (eerevoorzitter van de Evang. Mij.) benoemd tot voorzitter van het Haarlemsche Comité der jubileumfeesten. Reeds toen meende ik over die verkiezing te schrijven, maar heb afgewacht, totdat ik nu naar mijn meening gelijk heb gekregen. Wij willen niet door een persoon geleid worden die ons zonder protest laat uitmaken voor vaderlandsloozen en ons den volgenden dag uitnoodigt tot deelname aan een vaderlandsch feest. Wij toonden ons in 1918 trouwe vader landers en gehecht aan ons Vorstenhuis en willen dat ook blijven. Maar laat men het ons niet te moeilijk maken om aan officieele feesten onzen steun te verleenen door samen te moeten werken met een eerevoorzitter van de Evangelische Maatschappij. ABONNé. „Het scheen of er in ons slechts een ziel was om twéé lichamen te bezielen. Wij hadden beiden een en hetzelfde streven namelijk de deugd aan te kweeken en ons leven te regelen overeenkomstig de toekomstige hoop, zoodat wij reeds voordat wij stierven, deze stoffelijke aarde hadden verlaten." De mensch is van nature tot navolgen geneigd, om te doen wat hij anderen ziet doen. De H. Gregorius van Nazianze verzekert, dat vele van de vrienden en bewonderaars van den H. Basilius zich hadden laten meeslepen, om hem na te volgen tot zelfs in zijn uitwendige onvolmaaktheden zijn langzaam spreken, zijn afgetrokken en denkend wezen en zelfs in den vorm van zijn baard en in zijn gang. Heeft ieder onzer zelf niet opgemerkt, dat personen, vooral kinderen, ouders,onderwijzers, bloedver wanten, vrienden in vele dingen willen na doen „In het gezelschap van goede lieden is veel te leeren", zegt de H. Ambrosius. t Is daarom nuttig voor jongelui met be roemde en wijze mannen om te gaan, en de reden van dezen raad wordt gegeven in het boek der Spreuken „Die met wijzen om gaat, zal wijs worden". De vriendschap is de bewaarster van de godsvrucht en van alle goed. Als de H. Paulus den heidenen hun gebreken verwijt, beschuldigt hij hen, dat zij geen liefde, geen enkele vriendschap had den. De H. Thomas van Aquine verklaart, dat de vriendschap een deugd is. De H. Schrift zegtUw vriend is het geneesmiddel voor de kwalen van dit leven er is inder daad geen krachtiger, geen betere hulp voor de wonden onzer ziel dan iemand te hebben, die in uren van droefheid ons een teeder medelijden toont en in vreugde ons komt gelukwenschen. Een getrouw vriend is een krachtige bescherming die hem gevonden heeft, die heeft een schat gevonden. Niets in deze wereld kan bij dezen vriend verge leken worden, hij is meer waard dan alle goud en zilver hij is een geneesmiddel voor iet leven en de onsterfelijkheid". Ouders en Opvoeders, zoekt voor de kinderen zulk een vriend, want wie verlangt vuriger te bemin nen dan de jongeling en het meisje tusschen 14 en 18 jaar en waakt, dat zij met geen slechte vrienden in aanraking komen, want „de vriend der dwazen (d. i. der ondeugden) zal aan hen gelijk worden." Hij zal hun kwa de gev/oonten overnemen. „Zeg mij, met wien gij omgaat en ik zal u zeggen wia gij zijt." Uwe waakzaamheid is bij een goeden vriend nog noodig zoo menige vriendschap is rein begonnen en in schande geëindigd. Een goede vriend moet aan God gevraagd "worden „Wie God vreest", getuigt de Wijze Man, „zal hem vinden". Heeft uw zoon er een gekregen, beijvert u dan, Ouders, dat hij hem behoudt. Onoprechtheid, ijverzucht en overgevoeligheid verzwakken de vriend schapsbanden, brengen iicht een breuk te weeg. Zonder wederzij dsche zelfbeheersching kan geen vriendschap duurzaam zijn, en wie bemind wil worden, moet zelf eerst beminnen. Eindigen we met het woord der H. Schrift „Verlaat geen ouden vriend voor een nieu wen, want deze nieuwe zal den ouden nooit gelijk zijn", J. BERGMANS. Geachte Redactie, In de „N. H. Crt." van 19 dezer Komt een rtïkal van den heer M. L. A. Klein, voor, waarover ilk me verbaasd heb. Ik wist niej, dat er collega's zijn, die aan een Raadszitting van half twee tot half zeven nog niet vol doende hebben, doch daarna nog zoo'n Aus dauer loonen Ie bezitten, dat ze in de Pers ,de zaak op dcnzelfden voet" nog 'ns willen, voortzetten. Enfin, elk z'n smaak, doch men kan van 't goede ook té veel krijgen. Ik laat in het midden of het juist is, doch naar mijn bescheiden meening is het niet juist, in zoo'n ingezonden stuk namen te noemen, waardoor onwillekeurig wordit geprovoceerd een voort zetting van de debatten in den Raad op een plaats, waar deze niet thuis behooren, n.l. in de Pens. Ik zal mij dan ook hierdoor niet laten verleiden. Eén enkele opmerking zij mij ech ter vergund,waar de lieer Klein dén heer Mr. Heerkens Thijssen en mij op vriendelijke wijze quaiificeent als voorstanders van, groote ge zin non .Vermoede! ijk word t hier bedoeld: be stuursleden van de Haart. Ver. voor Groote Gezinnen. Alhoewel ik dioor het stuk van dien heer Klein nog verder van huis ben geraakt, dan in den Raad, wat betreft de bedoeling van zijn amendment en zijn stemmen, ts mij ten eenenanale niet duidelijk, welk voordeel hij met zijn gelijkstelling van het oververbruik bij munt- en gewonen gasmeter aan groote gezinnen wenscihte te brengen. Het eenigste motief kon alléén geweest zijn, de muntgas- verbruikers niet langer méér to laten betalen voor het gas, wanneer hun installatie is af betaald. 'tKomt mij voor, dat juist mijn voor stel in het belang was van de grootere ver bruikers, in dfe meeste gevallen de grootere gezinnen, Juist die kleinste verbruikers (meestal de kleine gezinnen) wenschte ik den maximumprijs te laten, dioeli do grootere ver bruikers, door inijta voorstel tot verlaging van het topverbruik, des te eer van de lage prijzen voor het oververbruik tc laten profi- letren. Dat het Bestuur van de Haar!. Ver. voor Groote Gezinnen diligent blijft in het dienen der belangen van hare ledten, behoef ik niet nader aan te loonen. De oproep in hetzelfde Had van 19 dezer, onder de „Damiaatjes", wijst hier weer een keer te meer op. Met alle respect voor de goede bedoelin gen van den heer Klein, kan hij het vervullen van onzen plicht als bestuursleden van bo vengenoemde vcreenigiiig rustig aan ons over tellen. U, geachte Redactie, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, W. VAN LIEMT. mr Utrecht. St. Gregorius huis. 1) Gedachten en Raadgevingen door P, Adolph von Dosz S. J. (2). Onderwijs der Jeugd in de Christe lijke Godvruchtigheid door M. Karei Gobi- net. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen De ondervinding heeft den zakenman geleerd dat een goedgestelde advertentie in een GOED ADVERTENTIEBLAD DOET VERKOOPEN! De „Nieuwe Haarl. Courant" beveeltzichvooruwadvertentie- opdrachten aan PLAGGENDORPEN. Men schrijft uit Drente aan het „Hbld." Tengevolge van de groote werkloosheid heeft het woningvraagstuk in Z.O. Drente een eigenaardig karakter gekregen. Voor eenige jaren toen door de veenarbei ders nog behoorlijke loonen verdiend werden, betrokken de arbeiders de door een woning stichting of bouwvereeniging gebouwde wo ningen. Met uitzondering van de stichting De Een dracht te Coevorden, welke in 1921 en 1922 nog ruim 100 woningen bouwde, staat de woningbouw in geheel Oost-Drente reeds meer dan twee jaren stop. Verschillende arbeiders verlaten de wonin gen van den woningbouw en zij, die blijven wonen, kunnen den huurprijs der door hen bewoonde woning bijna niet beta len. De arbeiders zijn daardoor genoodzaakt den woningbouw te veriaten en betrekken meestal een hut in een der vele plaggendor- pen, die thans in de Drentsche veenstreek verrijzen. In de gemeente Emmen bestaan er reeds een vijftal van deze dorpen, welke gevormd worden uit hutten en keeten, waarvan niet één een fatsoenlijke woning genoemd kan worden. Het beste plaggendorp vindt men langs den weg van Emmen naar Emmercompascuum, vlak achter de Emmer dennen. Hier treffen we meer van deze hutten, waar men zich bij na niet bewegen kan als het geheeie gezin thuis is. Als bewijs, hoe onrustbarend het getal be woners van dit dorp toeneemt, moge dienen, dat B. en W. van Emmen overwegen om ach ter de dennen een hulpschool te bouwen voor de kinderen van dit plaggendorp. Nog slechter is het te Bargeroosterveld, waar een geheeie buurt „Bloemendaal" of „Vrijstaat" genaamd, uit hutten bestaat, waar men tevergeefs een steen zoekt. Een muur van veenbollen, eenige dennen om voor span ten dienst te doen, een dak van veenplaggen en het huis is gereed. Vensterruiten ontbreken vaak, of zijn, zoo ze niet ontbreken, zeer klein. In de buurt van Nieuw-Amsterdam en Weerdinge vermeerdert het aantal hutten ook bij de week en alles wijst er op, dat het aan tal van deze hutten, welke nog slechter zijn dan schaaphokken, steeds grooter wordt, om dat meer arbeiders tegen hun zin gedwongen worden zoo'n hut te betrekken. Bewoners van hutten zijn er in de venen altijd geweest, meermalen echter hadden de bewoners dezer hutten het aan zichzelf te danken, dat ze zoo'n krot bewoonden. Thans is de toestand anders, omdat groote aantallen flinke en oppassende arbeiders in een hut een onderkomen moeten gaan zoeken tengevolge van armoede, terwijl woningen van den wo ningbouw, welke zij gaarne zouden betrek ken wanneer de huurprijs voor hen niet on mogelijk was te betalen, ledig staan. Het perspectief voor de bewoners van de Drentsche veenstreek is niet gunstig, en de zedelijke verwildering, welke thans, vooral bij de jeugd, reeds zeer groot is, blijft nog steeds bij den dag toenemen. Een Belgische douanier hield een dezer nachten aan de Nieuwstraat, onder Strasz vis a vis de gemeente Kerkrade, drie smokke laars aan. Een Nederlandsche dame trok par tij voor de smokkelaars en wilde den Belg met een stuk ijzer te lijf. De Belg manoeu vreerde met zijn revolver doch de dame sloeg den Belg zoo, dat hij de revolver liet vallen, terwijl de smokkelaars veilig op Hollandsche bodem kwamen. De Belg loste later nog en kele schoten maar zonder gevolg. EEN SLAAPWANDELAARSTERTJE De 6-jarige J. M. is Donderdagavond laat uit de dakgoot van de ouderlijke woning aan de Catharina Beersmanstraat te Rotterdam gevallen, een hoogte van ongeveer twaalf me ter. ijet kind werd met gebroken enkel en een schedelbreuk opgenomen en per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Waarschijnlijk is het ongeval 't kind in sla- penden toestand overkomen.Vaak stond het 's nachts op en liep 't slapend door het huis Dien nacht moest de kleine het zolderraam dat zich 'n halven meter boven den beganen grond bevindt, geopend hebben. Vier andere kinderen, die op den zolder sliepen hebben van het gebeuren niets bemerkt. EEN ZEELEUW IN EEN GRACHT TE ROTTERDAM. Het Rotterdamschc publiek heeft Vrijdag aan den Westersingel een interressante zee leeuwenjacht kunnen bijwonen. Een der Zeeleeuwen uit de Diergaarde scheen er n.l. in den afgeloopen nacht in geslaagd te zijn, boven op een rots te klauteren en vandaar naar de andere zijde van den Diergaarde singel en zoo onder de brug door naar den Westersingel te zwemmen. Althans Vrijdag morgen te half acht ontdekten voorbijgangers dezen gast van de Diergaarde lustig zwem mende in de omgeving van het Diaconessen- huis. Onmiddellijk werd de Diergaarde hier van in kennis gesteld, die een aantal oppassers zond. Te twaalf uur was onder groote belang stelling van geheel Rotterdam de jacht nog in vollen gang. Men trachtte het dier met netten te vangen, doch het liet zich niet ver schalken. Teneinde raad heeft men het stoom gemaal nu verzocht, het water in den Wester singel op lager peil te brengen, in de hoop het dier aldus „droog te leggen" en dan te vangen. Nader wordt omtrent dit grappig geval nog gemeld: Te vijf uur 's middags is de zeeleeuwen jacht geëindigd met de arrestatie van den voortvluchtige. Toen het dier het stoomge maal op den Westersingcl wilde verlaten, stonden de wachters van de Diergaarde met een vangkooi aan den uitgang van het riool. Daar is het beestje ten slotte ingeloopen, waarna de deur achter hem gesloten werd. In triomf heeft men hem naar de Diergaarde teruggebracht. ITALIAANSCHE ZAKKENROLLERS GEARRESTEERD. Donderdagmiddag zag een onderbrand meester, die op het achterbalcon van lijn 4 te Amsterdam stond, dat een man een beweging naar den zak van een der passa giers maakte. Zonder zich te bedenken greep de brandweerman hem beet. De tram stopte het gebeurde bij de kruising WeteringschansVijzelgracht en het pu bliek hielp mee den zakkenroller, een Ita liaan, overbrengen naar het posthuis Ferdi nand Bolstraat, Een tweede Italiaan, die trachtte partij te kiezen voor zijn makker, werd eveneens opgebracht. Het bleek, dat zij pas in Amsterdam waren gekomen en tevens het nobele beroep van treindief uit oefenden. INBRAAK IN EEN FABRIEKSKANTOOR. In den afgeloopen macht hebben onbekend gebleven personen getracht zich toegang te verschaffen tot het kantoor eener fabriek aan den Omval te Amsterdam. Een op het terrein wonende werkman begaf zich, toen hij gerucht hoorde, daarheen en trof een man man nam, met wien hij aan 't worstelen geraakte. Hij ontving toen van een tweeden n«rsoon eten zoodanigen slag, dat hij bewus teloos werd. Bij een door politiepersoneel in gesteld onderzoek bleek, dat een bovenlioht- raam van een der kantoren openstond. De daders zijn ontkomen. Er wordt niets vermist. Nader wordt nog het volgende vernomen: Vrijdagavond hoordé de 34-jarige werk man Jonker, van de Chemische fabriek van Maschmeyer aan den Omval, die op het ter rein woont, verdachte geluiden. Hij ging kij ken en bemerkte vlak bij het kantoon^bouw een vreemden man. Jonker greep hem aan en er ontstond een worsteling. Eensklaps kreeg hij van een tweeden inbreker, dien hij niet bemerkt had, een hevigen vuistslag, ten gevolge waarvan hij viel en bewusteloos werd. Omwonenden, die geschreeuw en la waai hadden gehoord, belden het politie- posthuis aan de F ah remhei t s I ra a t op en spoe dig kwam assistentie. De beide inbrekers wa ren verdwenen en hoewel twee uren met een politiehond naar hun spoor werd gezocht, had dit geen resultaat. Bij het onderzoek bïoek voorts, d»t de daders een laddertje tegen het kozijn van het 'kantoorgebouw hadden geplaatst en het bo venlicht hadden opengeschoven. Ze zijn' echter niet in het gebouw geweest, zoodat ook i:iets vermist wordt. Jonker kwwn spoedig bij. Verder letsel heeft hij niet opgeloopen. GESOL MET DE PASSEN- MAATREGELEN Aan de „Tel." wordt uit Zevenaar gemeld, dat langs verschillende grensposten de ver gunning tot het passeeren zonder passen plotseling door de Duitschers is ingetrokken. Zoo wordt o. a. aan de grens Gendringen— Anhold ook voor het klein grensverkeer nu in eens 'n geviseerde pas verlangd, zulks wegens het misbruik, dat van de gunstige grensbepalingen door iandgenooten is ge maakt. Er wordt nu scherp op gelet of men wel in 't bezit is van een goeden pas, waar door de laatste paar dagen verschillende personen zijn bestraft. „te DE LOSGELATEN SLEEP. Nog vijf zoek. Van de losgeslagen sleep heeft men 22 booten te Urk kunnen binnenbrengen en 2 in de haven van Enkhuizem Een der booten is gepakseisd op het Enkhuizerzand en door dc zorg van het loodswezen aldaar van een boei voorzien, terwijl van vijf andere het lot tot nog toe niet bekendis. De booten zien er zeer verwaarloosd uit en in het bijzonder die, welke te Enkhuizen zijn binnengebracht, waarvan onder meer de schoorsteenen half overboord hangen. INBRAAK TE ZEIST. Een surveilleerende agent van politie te Zeist bemerkte Donderdagnacht een op den uitkijk staand persoon. Hierdoor opmerk zaam gemaakt, kwam hij tot de ontdekking, dat er een inbraak in de tijdelijk onbewoonde villa van dr. v. Lith de Jeude in het Wil- helminapark gepleegd werd. Bij de komst der politie bleek de dader reeds te zijn gevlucht met medeneming van een rijwiel. Een belangrijke collectie zilver was reeds gereed gezet, doch werd in de haast niet mee genomen. Het rijwiel werd nabij Amersfoort langs den weg teruggevonden. Tevoren was reeds in de Boschlaan ingebroken, waar een portemonnaie met eenig geld werd meegeno men. De poltie stelt een onderzoek in. DE ROTTERDAMSCHE AUTO-BAN DIETEN. In verband met den aanslag op den kan- toorlooper De Jager is te Rotterdam gear resteerd de 24-jarige J. D. D., zoodat hier door thans twee mannen in het Huis van Bewaring vertoeven. VERGETEN SPAARDUITJES. Het ruim 70-jarige echtpaar L. te Alphen a. d. Rijn, dat sedert enkeie jaren onderstand genoot van het kerkelijk en burgerlijk arm bestuur, verliet enkele dagen geleden zijn woning om elders verpleegd te worden. Bij onderzoek in de meer dan vervuilde woning werd een bedrag van ruim duizend gulden gevonden, welk geld verborgen was gedeelte lijk in een kistje en gedeeltelijk in trommel tjes. EEN SMOKKELSCHIP IN BESLAG GENOMEN. Kommiezen te Ter-Apel hebben Donder dag een geladen kunstmestschip in beslag genomen, waarin circa 300 liter spriet en honderd flesschen cognac uit Duitschland binnengesmokkeld was. DE CHAUFFEURSSTAKING TE AMSTERDAM. Het standpunt der directies. De staking in het taxi-bedrijf te Amster dam duurde Vrijdag onveranderd voort. Van de directies van de grootbedrijven (Entam en A.O., Amst. Rijtuigmaatschappij) vernamen wij, dat zij tot op heden nog geen enkele mededeeling harer chauffeurs of van dc organisaties der stakers ontvangen had den omtrent het stilleggen van het bedrijf. Er waren nog geen eischen gesteld of iets van dien aard. Bij de Entam waren de wa gens zelfs in de garage teruggebracht zon- derd dat dc directie daar iets van af wist. Bij de Amst. Rijtuigmaatsch. (Atax en Taxi) heeft'de meerderheid der chauffeurs ver klaard wel te willen rijden, doch dit niet te kunnen doen wegens tegenmaatregelen van de zijde der stakers. Ondertusschen hebben hedenmorgen nieu we stakersvergaderingen plaats gehad zon der dat ze eenig bepaald resultaat hebben opgeleverd. De directies staan op het standpunt, dat de kwestie van dc auto-centrale zoo spoedig mogelijk de wereld uit moet. Door hun ge deeltelijke afscheiding van de A. C. hebben zij opnieuw tc kennen gegeven, dat zij willen komen tot haar opheffing. De auto-centrale benadeelt het bedrijf in vele opzichten, be- toogen zij. De A.C. maakt het noodig, per dag 2 chauffeurs voor eiken wagen beschik baar te hebben, zij belemmert de onderlinge concurrentie, verlamt den ijver der chauf feurs, enz., cn ten slotte en dat is een groot publiek belang ten slotte houdt zij de tarieven hoog. Reeds eenigen tijd geleden hebben be doelde directies B. en W. aangeboden de taxi-tarieven met 10 pet. te verlagen, mits de A.C. werd opgeheven. B. en W. zijn daar toen niet op ingegaan. Ten bate van het pu bliek zouden de directies bereid zijn afzon derlijke telefoonposten voor het bestellen van taxi's op te stellen en als deze maatre gel eenmaal doorgevoerd en den chauffeur een meer direct belang bij den goeden gang van zaken verzekerd was, achtte een der di recteuren dien wij spraken, 'n verlaging van het tarief zelfs met 25 pet. niet onmogelijk. Zoo staan dus op het oogenbiik de zaken in het taxibedrijf, kalm wachten de directies af hetgeen haar personeel eventueel van zich laat hooren, in de hoop, dat deze nieu- de staking B. en W. er toe zal leiden met het huidig systeem der A.C. te breken. Cenlr. Adm. Bureau. Onder voorzitter schap van den lieer A. J. Veldkamp werd! alhier gehouden tdte Jaarliiksehe Algemeene ledenvergadering van het Centraal Adminis tratie Bureau van helVisscberiibedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden. De balans, rekening en verantwoording, alsmede hel uitgebrachte verslag werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Herkozen werd tot bestuurslid de lieer A. J. Veltkamp, terwijl in de bestaande vaca ture werd gekozen de heer L. Poortenaar. De heer J. F. Kiercq, voorzitter van de Finanrieele Commissie, periodiek aftredende, werd als zoodanig herkozen. In den Raad van Toezicht werden gekozen als vertegenwoordiger van den Raad van Ar. beid te Haarlem: de heer H. M. Morison te Haarlem en als vertegenwoordiger van de Vakorganisaties de heer C. van der Steen, al hier. Samenwerking. Door de N. V. Maatschap pij tot Exploitatie van Ijsfabrieken in Ne derland, dé N. V. Ijsfabriek voor de Visch- handelvereeniging en de N. V. Vercenigde Ijsfabrieken, werd tot nadere samenwerking in de ijsfabricage besloten. De geringe omzet van ijs door de malaise in het visstefaerij- bedrijf, maakt het produceeren van ijs, ver deeld over vfer fabrieken, oneconomisch. Waar het visscherijbedrijf een stijging van ijsprijzjen niet kan lijden, werd besloten, het ijs meer geconcentreerd te produceeren. Er zullen van de bovengenoemde drie Naam-, looze Vennootschappen, welke gezamenlijk vier fabrieken exploileeren, twee worden stopgezet. Iedere vennootschap behoudt zijn volledige zelfstandigheid. Het product wordt goedkooper gemaakt, zoodat zelfs de afne mers en verbruikers hiervan voordeelen zul len ondervinden, terwijl een geregeld en goed geoutilleerde ijsvoorziening voor IJmuiden gewaarborgd blijft. y Verlichte klok. Gisteravond was de klok op het nieuwe postkantoor verlicht. Achter de wijzerplaat, die van porcelein is, is een electrische lamp aangebracht, waardoor deze wijzerplaat geheel verlicht Burgerl. Stand. Ondertrouwd: H. Kragt er, A. J. Hollenberg B. Q. Schouten en G. H. van Schinkel J. C. Kokkelkoren en J. M. de Wit C. Molenaars en A. van Zal J. v. d. Vliet en A. Ruys P. Kabel en C. P. Pronk. Getrouwd: W. van Herle en K. C. Groen J. Otto en M. Elenbaas W. Kooy en S. A. Haartsen E. Malesteyn en S. Booms- ma P. J. Haver en E. C. M. van Velt- hoven H. J. van ter Mey en A. Schol D. Tromp en J. G. Schrander H. Sikkenk en A. Rozemeyer J. Uytendaal en G. C. Maarschalk L. P. v. d, Mey en B. Stam. Bevallen: A. L. BaljetKnip, z. A. Brantjes—Duyn, d. C. M. Hommes- Snijder Blok, d. J. J. Quist—Bomgaars, z. A. Wenningvan Leeuwen, d. C. de RuyterRes, z. J. van VoorstGroen, dL! Dc Eendracht. Morgenavond zal bovenge noemde vereeniging haar drie succesnummers1 latent hooren waarmee zij in Koog aam de Zaan op bet concours prijzen behaalde. Daarna zal de huldiging van den Directeur] in het gebouw „Concordia" plaats vinden.] Op den avond zal het „Euphonie Strijk-J orkest" verder haar welwillende medcwerJ king verleenen. Waarschijnlijk' zal as. Zondag 29 Juli de! H. O. V. uit Haarlem een bezoek te Veisen brengen. Velen zullen zich den schitterenden avond! van ongeveer 2 jaar terug nog wel herin-! neren. Zoo verwachten wij dat deze avond eveneens zal slagen. Men wordt verzocht tijdens de uilvoerit, gen niet tc loopen- w Prijzen uitgestald. Biimenkort zal aart-'; gevangen worden met de biljartwedstrijden in café „Wapen van Haarlemmermeer" oif dén Heenisteidaprijs. De prijzen, daarvoor beschikbaar gesteld, n.l. een zilveren beker en 4 verguld zilveren medailles, zijn te bezichtigen in de étalage van den heer W. Luiten, Campiaan, alhier. De heer Luiten heeft de étalage daarvoor extra versierd met groen en bloemen. Het as een kijkje waard. De prijzen zullef wel liefhebbers trekken. ,j Witte-Kruis-dag. Voor de eerste maal zal \le afdéel'ing Heemstede der Noord-Holland-, xclif Vereenagjng „Het Witte Kruis" dit janr eenj Wittle-Kruis-Dag houden, 'teneinde den arivjd le kunnen voortzetten, die nu reed» bijna een halve eeuw lang op het terrein der ziekenverpleging door deze Vereeniginft is „verricht. Op Dinsdag 24 dezer zullen daar- k\in Heemstede Witte-Kruis-vlaggetjes ver- koó^t wonden. Het bestuur heeft een drietal dames bereid gevonden, de leiding van, een. en ander op zich te nemen, terwijl verschik: lende andere dames eveneens haar welwillen de medewerking hebben toegezegd Moge Heemstede loonen, ook hierin niet ten- achter te willen blijven, le meer daar drie vierde god'eelte der opbrengst (en bate van de kas dér afdoelmg komt. Veiling te Lisse op 19 dezer, onder directie van Holland's Bloembollenhuis. E. V. T. La Reine, top, 1.80; idem King of the Yellow II, 1.60; idem Le Matalas II, 3,25; idem Rose Valk II, 2; idem Scar let Due II, 2.20; idem Herman Schlegel I, f 1.70; idem Keizerskroon I, 4.75; idem Goudvink I, 2.90; idem La Precieuse I-1I, 3.25; idem Fred. Moore I-II, 2.30; idem- Gele Prins top, 2.60; idem Artus top,! 2.90; idem Diana top, 2.80; idem Mon Trésor I, 2.70; idem Due de Berlin II, 2.60; idem Rose Due II,1.70; D.T. Sal- vator Rosa 1, 4.30; idem Murillo I-II, 2.40; idem Rubra Maxima I-II, 2.80; idem Cou- ronne d'Or I-II, 3.40; Dw. The Sultan II, 1.10; idem Wit. Copland II, 3.10; idem Nauticas I-II, 2.30; idem Lord Hertsford I-II, 2.30; idem Penseé Arnère I, 1.90; idem La Candeur I, 3.25; Br. Alcida I, 1.85; E.N. Miss Ellen Terry dn. II, 5.30; idem Golden Spur dn. 7; idem Ajax Princeps dn. II, 1.90; idem Bic Victoria dn. I, 7; Cr. Bar. v. Brunon, 0.65; idem Sir Walter Scott, 0.65; idem Mont-Blanc 0.55; idem Maximiliaan, 0.45; idem Bixes, 0.35; Scilla Siberica, 2.83. Alles per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7