ELCK WAT WILS. Derde Blad 21 Juli 1923 IEMEMGD NIEUWS. TREKJES CCCIII. 5. n STAATSPENSIOEN? De strijd op het terrein van de sociale ver zekering wordt, sinds Commissie XI van den Hoogen Raad haar praeadvies over dat on derwerp heeft uitgebracht, met den dag he viger. En geen wonder heel wat zaken die niet alleen voor de arbeiders maar feitelijk voor het geheele Nederlandsche volk van groote beteekenis zijn, worden aan de orde gesteld. Dat vóór en tegenstanders zich dus ijverig weren ligt voor de hand. Aan de eene zijde vinden we personen en groepen, die de onmiddellijke invoering van de ziektewet Talma wenschen en zeggen voer de Ziektewet in en wilt ge dan reorga- ganisatie, ga uw gang maar laat de arbeiders niet langer wachten op een goede ziektewet. Waar tegenover vele andere personen en groe pen staan, die er niets voor gevoelen om de ziektewet ongewijzigd in te voeren omdat daarmede vrijwel een algeheele reorganisatie van onze sociale verzekeringen wordt onmo gelijk gemaakt en de ambtelijke uitvoering van deze wetten als 't ware in ons geheele verzekeringssysteem zou worden ingeleid. Is uitvoering van de sociale verzekerings wetten door het particulier initiatief mogelijk, dat wil dus zeggen door de organisatie's, dan is er van Katholiek standpunt bezien alles voor te zeggen dat ook aan de georganiseerde groepen de gelegenheid wordt gelaten om naast het Overheidsorgaan aan de uitvoering mede te werken. Ook de overige Christelijke groepen hebben zich altijd voor het beginsel uitgesproken dat de Overheid slechts datgene tot zich trekt wat niet of minder goed door particulieren kan worden verricht. Over dat beginsel zou dus geen verschil van opvatting tusschen Katholieken en de overige Christelijke groepen ontstaan, maar, voor zoover zulks voor beoordeeling vatbaar js, loopen de inzichten omtrent de zaak zélf dwars door de verschillende groepeeringen van het volk heen, zoodat we het eigenaardige verschijnsel zien, dat de katholieke arbeiders over 't algemeen aan de eene zijde staan met het N.V.V. de Christelijke arbeiders en po litici aan de zijde van de politieke sociaal-de mocraten. Op het Congres te Utrecht in 1921 gaf dat verschijnsel het verrassende resultaat dat de Christelijke politici en arbeiders meewerkten aan een „daverend applaus" toen Duys op vinnige wijze zijn Klassenstrijd-gedachte ont wikkelde en zijn volslagen wantrouwen tegen de werkgevers had gedemonstreerd omge keerd applaudisseerde de Katholieken nadat Kupers van het N.V.V. zijn standpunt had belicht waarbij hij het arbeidersbelang ge diend achtte, door mèt de werkgevers te za- raen de verzekering uit te voeren. Het laatste woord is hierover nog lang niet gesproken vooral niet nu door de a.s. behan deling van het praeadvies door Commissie XI de geheele sociale verzekering onder het mes genomen zal worden en waarbij ook de huidige Invaliditeits- en Ouderdomsverze- kering zal zijn begrepen. Het R.K. Vakbureau heeft onlangs de ver schillende Hoofdbesturen opgeroepen en heeft zich zooals bekend is andermaal voor de reorganisatie, zooals het praeadvies van Commissie XI van den Hoogen Raad in grove lijnen aangeeft, uitgesproken. Het is buitengesloten om in deze rubriek het geheele vraagstuk in eenmaal te bespre ken toch is de zaak van te groot belang, om er niet zoo nu en dan een onderdeel van te bezien en na te gaan wat vóór en tegenstan ders daarvan zeggen. In dit artikel meen ik mij in hoofdzaak te moeten bepalen, tot bespreking van de z.g. eenheidsrente. Van de gedachte uitgaande, dat vooral de directbelanghebbenden kennis zullen hebben genomen van het communiqué door het R.K. Vakbureau hieromtrent verstrekt, kan men dus weten dat Commissie XI zich in meer derheid uitsprak om de individueele verzeke ring ^overeenkomstig de I. W. waarbij ieder loonarbeider verzekerd moet zijn te laten vervallen en daarvoor in de plaats te stellen de z.g. Collectieve verzekering. Volgens de tegenwoordige verzekering moeten voor eiken arbeider en ten name van eiken arbeider ze gels geplakt worden bij de Collectieve ver zekering zou volstaan kunnen worden met de gewone loonlijst die tegenwoordig vrijwel el- 1*2 werkgever moet indienen voor de onge vallenverzekering. Vervalt de individueele verzekering dan zit daar logisch aan vast dat een eenheidsrente moet worden ingevoerd. Wie dus invalide wordt of een zekeren leeftijd heeft bereikt, heeft aannemelijk te maken, dat hij gedurende een daaraan voorafgegaan tijdperk gedurende een bepaald aantal weken in loondienst heeft gewerkt. De tegenstanders zeggen maar wat is dat nu? We hebben destijds gestreden tegen staatspensioen en wat ge nu voorstaat is in wezen niets anders nog één stap en we zijn er. Men kan tegen de „Collectieve" verzeke- vrijen de voorstanders daarvan zullen daar op het antwoord niet behoeven schuldig te blijven maar het argument dat we daarmede naar Staatspensioen zouden gaan lijkt mij ab soluut onhoudbaar. Wij hebben destijds staatspensioen bestre den omdat het principieel fout moet worden geacht datfde Staat een deel van het loon voor zijn rekening neemt. Immers het loon wil het rechtvaardig zijn moet zoodanig zijn dat een ijverig spaarzaam arbeider ook bij ziekte, ouderdom e.d. daarvan kan leven. Aan de zorgen van de afzonderlijke per sonen overgelatenfkomt daarvan niet voldoen de terecht en vandaar dat de wetgever een re geling heeft getroffen waarbij de werkgever door het plakken van een zegel een stuk van het loon reserveerde en waardoor een fonds tot stand komtuit dat fonds ontvangt de oude of invalide arbeider een uitkeering. Hier blijft dus de gewone loonsverhouding tus schen werkgever en werknemer intact en draagt het bedrijf zooals het behoort de lasten. Principieel wijkt deze regeling dus. geheel af van de gedachte dat de Staat te zorgen heeft voor zijn burgers in de verschillende omstan digheden des levens. Maar ook economisch is aan de fondsvor ming groot voordeel verbonden. Bij staats pensioen vindt er noodwendig kapitaalver nietiging plaats terwijl bij fondsvorming juist kapitaalvorming plaats vindt, zoodat staatspensioen èn principieel èn economisch afwijkt van het tot heden gevolgde systeem, maar ook van het systeem hetwelk door Com missie XI wordt voorgestaan. En daarom begrijp ik niet hoe men er toe komen kan om in de reorganisatie van onze verzekeringswetten een stap naar het staats pensioen te zien, terwijl juist het tegenover gestelde geschiedt. Welk principieel verschil is er gelegen of de werkgever zegels plakt of dat men het hem wat gemakkelijker maakt en zijn loonlijst als maatstaf aanneemt De voorstanders van het laatste willen vereenvoudiging maar overigens betaalt evenals nu de werkgever premie, vindt er fondsvorming plaats waaruit de rechtheb bende zijn uitkeering ontvangt. Accoord zeggen de tegenstanders maar nu ontvangt ieder in verhouding tot het be drag, wat in totaal geplakt is, en bij collec tieve verzekering krijgt ieder evenveel, wat dus veel meer op pensioen gelijkt. Deze voorstelling is niet geheel onjuist, doch wel sterk overdreven. Op de eerste plaats al, omdat nog gedurende tientallen jaren nie mand of bijna niemand méér zal ontvangen dan 3 per week en gesteld dat dan in al die jaren geen wetswijziging plaats vond, dan zou inderdaad vooral bij de uitersten eenig be- teekenend verschil optreden. In het uiterste geval wanneer vrij regelmatig de hoogste pre mie is betaald kan men tot ongeveer 6 per week komen. Maar versta goed dan hebben we nog heel wat jaren den tijd en slechts in zeer enkele gevallen. De individueele verzekering heeft iets sym pathieks en heeft ook iets hatelijks, beide zouden verdwijnen bij de collectieve verze kering waarbij men niet uit het oog mag ver liezen dat de huidige malaise in het bedrijfs leven de naleving van de I.W. vrijwel onmo gelijk maakt. Schrijver dezes weet tal van plaatsen waar de landarbeiders van hun werkgever geen ze gel durven vragen omdat buitenlanders geen zegel behoeven en omdat er ook vele landar beiders zijn die geen zegelboekje hebben en dus niet voor hen geplakt kan worden. Wanneer dan door de opheffing van het zegelstelsel een belangrijke besparing kan verkregen worden zooals algemeen door de voorstanders wordt aangenomen is er m.i. geen enkele reden voor om aan dat systeem vast te houden en in elk geval mist men elke aanleiding om van staatspensioen te spreken. De fondsvorming blijft zooals die was en het bedrijf draagt de kosten daarvan. Dat ieder een evenveel ontvangt moge men minder sympathiek vinden maar tast de verzekerings gedachte niet aan. Als we daarbij in aanmerking nemen, dat de voorstanders van de reorganisatie bij de uitvoering van de sociale verzekeringswetten ook een plaats toekennen aan het georgani seerde bedrijf dan moet het toch wel duidelijk zijn dat bij alles wat men aan kan voeren de opwerping dat we van onze principes afwijken wel de meest onmogelijke bemerking moet worden geacht. A. J. L. jONKUNDE Sedert 6 weken wordt er door de land arbeiders op Over-Flakkee gestaakt omdat de organisaties van de werkgevers 20% loons verlaging eischen en verleden jaar reeds een belangrijke loonsverlaging heeft plaats ge vonden. Het is altijd moeilijk om een overzicht van een staking te geven buitenstaanders moeten veelal te veel afgaan op hetgeen aan den buitenkant is waar te nemen, terwijl teekenis kan zijnen zij die volledig op de hoogte zijn worden niet steeds als objectief beschouwd. Het is daarom dat ik, hoewel vrijwel op Je hoogte van alles wat zich rondom dezen strijd afspeelt, daarover in deze rubriek geen enkele beschouwing gaf. En ik zou van die (gedragslijn niet zijn afgeweken ware het niet, dat een bericht daaromtrent voorkomen- \(Je in het Alg. Ned. Landbouwblad, bijna ot bespreking dwingt De landarbeidersstaking op Overflakkee is opgeheven en de arbeiders hebben het zooals te voorzien was verloren. Tegen economische factoren te strijden met 't neerleggen ran den arbeid, 't is ook thans weer gebleken, is geen deugdelijke methode. Natuurlijk is het pijnlijk voor de arbeiders, dat zij ten slotte merken niet te gen de overmacht de algemeene malaise te zijn opgewassen, maar waarom lich ten hun voormannen de arbeiders dan niet beter in Het economisch leven laat zich niet diri- geeren door den wil der arbeiders. Loons- regelingen laten zich niet afdwingen. Het landbouwbedrijf is een bedrijf vol risico, terwijl de landbouwer op de prijs zetting absoluut geen invloed heeft. Dat is zoo'n oude waarheid. De huidige toestand, die meer onzeker is dan ooit te voren, is ontstaan buiten den wil der werkgevers. En toch worden zij uitgekreten als „uitzuigers" van den arbei der. De heeren voormannen hebben de macht en den invloed van hun organisaties over schat. Trouwens op elk terrein wordt 't duidelijk, dat de vakvereenigingen niet loonregelend kunnen optreden, en nu dat den arbeider ook duidelijk wordt, ver laten zij met bosjes hun organisaties. In dit bericht staan méér „onjuistheden" dan het zinnen bevat waar nog bij komt dat er een tendenz in ligt, die tot een anti sociale gevolgtrekking leiden moet. Eerst iets over de oorzaak van den strijd. De arbeiders vonden 20% loonsverlaging te bar en wezen die af. V Tot nadere concessies waren de werk gevers niet bereid. Door de arbeiders is toen aangedrongen op arbitrage. Zij meenden en mi. volkomen terecht, dat als dan een zóó geweldige loonsverlaging moest worden aan vaard, toch minstens vast moest staan, dat die verlaging noodzakelijk was, temeer waar het loon al zoo verschrikkelijk laag is. Van daar dat zij telkenmale hun aandrang tot arbitrage hebben herhaald. Ik laat het aan ieder over te oordeelen zooals hij dat zélf wil als het gaat over de concrete vraag of 20 loonsverlaging al dan niet gewettigd is, maar de zaak staat anders nu de arbeiders door arbitrage de zaak wilden beslissen. Het is en blijft practisch en principieel absoluut onjuist om arbitrage te verwerpen. Daarmede valt dan ook de bewering van het „Landbouwblad" eigenlijk al geheel onderst boven maar we zullen nog even ver der zien. Te Den Bommel is na 4 dagen staking deze opgeheven omdat de werkgevers toe zegden, jdat zij den volgenden dagjeen nadere bespreking zouden toestaan, waarop toen de verlaging tot 15% is teruggebracht. Op deze plaats heeft alleen de Chr. Bond leden zoodat deze zelfstandig kon beslissen. Een beoordeeling van een en ander kan achterwege blijven, maar een feit is, dat in dagen tijds 5% verlaging werd voorkomen wat dus wat anders is dan verliezen. Te Achthuizen zijn zoowel de werkgevers als de werknemers uitsluitend in de R.K. Or ganisatie en na twee weken kwam de L.T.B. tot het besluit dat de arbeiders toch feitelijk in het recht stonden door arbitrage te eischen en hebben zij daarin toegestemd. Alleen te Ooltgensplaat waar de mannen in de Christelijke en Moderne organisatie zijn georganiseerd hebben deze na vier we ken zich noodgedwongen voor den eisch van de werkgevers moeten bukken. Te Oude Tonge, waar de mannen in de Mo derne en R.K. Organisatie zijn ondergebracht ging de strijd tot heden toe onverzwakt door en zal men hebben af te wachten wat daarvan de uitslag is. Er is dus geen sprake van verliezen, zooals het Alg. Ned. Landbouwblad ons wil doen gelooven. Maar al zou het volmaakt juist zijn, wat zegt dat dan nog Staking is een krachtsuiting, en kan in som mige gevallen noodzakelijk zijn, maar het blijft een middel dat omtrent het recht abso luut niets zegt en niets beslist. De meest onrechtvaardige staking kan ge wonnen, de meest gemotiveerde verloren wor den. En als het blad dan ook stelt, dat het te voorzien was dan zou gesteld dat zulks de waarheid was daaruit slechts blijken dat op dit moment de werkgevers een sterkere positie innemen. Tot zoover de feiten, die in volmaakte te genspraak zijn met het gewraakte bericht. Maar veel erger is m.i. al datgene wat daar omheen wordt geweven. Is het geen dwaasheid om te beweren dat de arbeiders tegen economische factoren strij den Hebben met name de landarbeiders, waar het hier over gaat, niet over de gansche linie loonsverlaging aanvaard Slechts daar waar de werkgevers zich op het machtsstand punt plaatsten reëel overleg weigerden, arbi trage verwierpen, slechts daar, maar dan ook slechts dèitr kwam het tot verzet. Het schijnt wel haast als een verdienstelijk werk te worden beschouwd, om de arbeiders- organisatie's onhebbelijkheden en domheden aan te wrijven maar daarom is dat nog geen waarheid. De strijd te Overlakkee ging niet tegen eco nomische feiten. De mogelijkheid blijft al tijd open, dat het nu eenmaal niet anders kon, maar daarom hebben de arbeiders ook aange drongen op arbitrage waarmede zij hebben uitgesproken dat zij bereid waren het offer te brengen indien door onpartijdigen zon wor den verklaard dat zulks noodzakelijk was. Het Alg. Ned. Landbouwblad deed dus wellicht iets verstandiger als het zich tot de liberale boeren waarbij jammer genoeg de R.K. boeren zich hebben aangesloten richt te met het verwijt dat het toch onrechtvaar dig moet worden geacht om de arbeiders tot strijd te dwingen als ze bereid zijn zich bij bij een eerlijke uitspraak dus bij de economische feiten neer te leggen. Niet de leiders van de arbeiders maar de leiders van de liberale werkgevers waar onder ook het genoemde blad hadden de leden beter moeten inlichten, dan had deze met zeldzame verbittering gevoerde strijd achterwege kunnen blijven. En zoo ziet men ook in dezen strijd alweer, dat de naleving van de Christelijke beginse len, de beste waarborg voor den vrede is. Hadden ook de werkgevers eenzelfde stand punt ingenomen als de arbeiders en Recht boven Macht geplaatst, deze strijd was er niet gekomen. Maar lós van het feit of de een dan wel de andere bij een strijd het onderspit delft staat het als een paal boven water dat het lanceeren van dergelijke berichten zeer veel kwaad doet. Het bericht is er op berekend om de werk gevers op te zetten tegen de arbeidersorgani saties en daaraan bestaat op 't moment niet de minste behoefte. Toenadering, overleg, en waar noodig scheidsrechterlijke beslissing dat is het wat ook het landbouwbedrijf helpen kan, waar door het ondanks alle „economische feiten' zich door de moeilijkheden kan heen slaan, maar nooit door verwijdering en overhcer- sching van welke groep ook. Dat zou bij eenig nadenken toch ook het bedoelde blad kunnen weten en daarom valt het zoo moeilijk aan onkunde te denken. A. J. L. DE REGEERING EN DE EENDEN. Minister Ruijs is volgens Mr. v. Spaen donk in Volendam geweest om zich te over tuigen van de ziekte onder de eenden. Of en in hoeverre die ziekte van beteeke nis is, weet ik niet, kan me in dit verband ook niet zooveel schelen. Ik wilde er alleen de aandacht op vestigen dat Mr. v. Spaen donk van dat ministerieel bezoek een heel relaas geeft in de „R. K. Wergkever." Een geheel verhaal, vol bijtend sarcasme en sluitend met deze tirade „De regeering hoort niet het hulpge roep van het geheele Brabantsche Volk „het gesnater der zieke eenden van Vo- „lendam overstemt alles." Niet alles wat de Regeering doet is wèl- gedaan maar zulke voorstellingen moeten toch verkeerd werken. Verlangt men hulp voor de industrie dan vraagt men die en bij weigering kan men van oordeel zijn dat de Regeering verkeerd doet en daartegen op komen. Maar welke logica zit er nu in om maat regelen van protectionistischen aard gelijk te stellen, althans in één adem te noemen met maatregelen ter bevordering van gezond pluimvee. Ik vind die Volendamsche geschiedenis al héél gewoon en omdat de Ministers niet gewend zijn eerst verlof aan mij te vragen om hier of daar op aan te koersen, heb ik mij ook over het Ministrieel bezoek aan Volendam niet zoo vreeselijk geërgerd. Zóó zal het an deren wel precies hetzelfde zijn gegaan. Doch het is nog maar zeer de vraag of een reisje naar Tilburg met protectionistische be doelingen niet heel wat meer leven in de po litieke brouwerij zou hebben gebracht dan al die zieke eenden van Volendam in koor teweeg kunnen brengen. Er is voor bescherming van de industrie alles te zeggen, maar over invoerverboden zooals Mr. v. Spaendonk wil, zijn de meenin gen niet onverdeeld. Oók niet in Brabant. In landbouwkringen staat men er al heel sceptisch tegenover doch aangenomen dat de voordeelen veel grooter zijn dan de na- deelen, dan nog gaan we den verkeerden kant uit als we te pas en te onpas alle daden van de Regeering daarmede in verband brengen tenzij het de vooropgezette bedoeling is om de Regeering bij alles in het meest ongunstige licht te plaatsen. Als elke tak van industrie een goed wer kenden Bedrijfsraad bevatte zou men wellicht heel wat meer tot stand kunnen brengen dan zouden althans werkgevers en werkne mers kunnen trachten gezamenlijk den noo- digen steun voor het bedrijf te verkrijgen en als dan bovendien ook de Centrale Raad van bedrijven nog bestond kon gelijktijdig het consumentenbelang bezien worden. Maar ik meen te weten dat Mr. v. Spaen donk niet bepaald tot de vereerders van mede zeggingschap der arbeiders behoort en ook niet vriendelijk staat tegenover onze Be- drijfsraden toch zou langs dien weg meer telbereiken zijn dan met vergelijkingen die wel dé in tijden van malaise zeer verklaarbare ofschoon niet altijd redelijke ontstemming tegenover de Overheid kunnen vergrooten, doch daarom nog niet logisch zijn en dus al bij voorbaat elk succes moeten missen. 't Is gelukkig dat er kritiek mogelijk is, maar men is toch ook bij gebruik van dat wa pen aan regelen gebonden dunkt mij zoo vn zij die het bedrijfsbelang slechts zien als een belang dat alleen de werkgevers betreft en daarom anderen zooveel mogelijk zouden willen weren, doen verstandig zich niet al te veel te vertoornen wanneer de Overheid van hun eenzijdig geluid niet zoo bijster veel notitie neemt. Is het werkelijk zoo dom van de Regee ring dat zij zich niet voor iets leent waarom trent op zoo buitengewoon hartstochtelijke wijze de verschillende meeningen tot uiting komen A. J. L. R.K. AMBTENAREN. In een speciaal propaganda-nummer van het orgaan van de A.R.K.A., de Organisatie van de R.K. Ambtenaren wordt een woord gericht tot de ongeorganiseerden. Men beweert wel eens, dat de arbeiders wat ongezouten uit den hoek komen als ze aan 't propageeren zijn, maar 't blijkt dat ook de Ambtenaren niet bepaald bloohartig zijn bij zoo'n gelegenheid Men oordeele uit het volgende citaat „Terwijl het roemruchte trio Simon Maas, Romme en Kortenhorst als uitgelaten carna val-harlekijns zijn lakonieke stellingen om trent de positie van het Overheidspersoneel ten aanhoore van gansch het publiek met de noodige bombarie rondschettertterwijl een gedienstige liberale grootpers schier ko lommen tekort komt om iederen dag, dien God geeft, kruiwagens vol reactionair harksel ten faveure van allerhand goocheme duiten dieven te verwerken, terwijl rond de teere kwestie van de 48-urige werkweek in de hoofdstad, de deftige Groene als in de toover- spelonk der huichelares van Endor den geest van arbeidsschuwheid zich uit de geheim zinnige kolven en retorten laat materialisee- ren terwijl van alle zijden de takkenbos- schen naar den mutsaard gesjouwd worden, waarop straks wellicht de verassching moet plaats vinden van de politiek-en-economisch voorwaarts strevende gedachte heeft het congres der Alg. R. K. Ambtenaars- vereeniging het noodig geacht een speciale maand te bestemmen voor de propaganda. Een soort organisatorisch Reveil is bedoeld om hen die de gekruiste-armen-tactiek toe passen en werkeloos toezien langs den heir- weg naar den socialen vrede, te bewegen uit den dommel te ontwaken en mede op te trekken naar de lichtende verten. In tijden als deze, waar de omroepers in dienst der anno '18 achteruitgedrongen kapi talistische kringen met klinkende bekkens het land afreizen om alarm te slaan tegen de democratische idee waar met koortsach tige n haast gezwoegd wordt aan een Hin denburg-linie van verzet tegen het meeren- deels nog weifelend voorwaarts dringen van de surrogaat-en-margarine-afnemers dezer samenleving daar is het, God beter t, blijkbaar nog noodig de Turkschet rom voor den dag te halen als om klantjes in de tent van een spullebaas te lokken. Het pleit stellig niet voor het maatschappelijk inzicht van sommige overheidsdienaren, dat onder deze omstandigheden nog met een biljet van toe treding langs hun huizen moet worden ge leurd.... Het is, alsof men zwemvesten propagee ren moet onder de opvarenden van een schip, tot welks torpedeering het projectiel al onder water is gedoken. Alsof men isoleertoestellen moet aanprij zen bij arbeiders, die gedurende hun werk zaamheden geregeld de hoogspanningsdra den des doods boven hun veege lijf hebben alsof de in roovershanden gevallen reizi ger op het traject Jeruzalem-Jericho zelf de deur van de veilige herberg versperren wil voor den barmhartigen Samaritaan alsof op den harden klinkerweg dezes stoffelijken levens onttakelde kruissleepers moeten overreed worden Veronica-diensten aan te nemen De tijden, die vóór u liggen, ge kent ze niet. Ge weet niet, waar uw pad zich soms onvoorzien zal ombuigen. De toekomst is wellicht een Pandora-doos, waarin allicht slecht verduwbare surprises voor het over heidspersoneel verborgen liggen. Het gaat u als den beklimmers van rotsige steilten waar de rotsen door aardschudding vaneen wijken, ge vermoedt het niet, waar de ver raderlijke spleten die geen bodem bieden, uw wankele schreden wachten, ge ziet het evenmin. Maar dan ook man voor man ver bonden door sterke touwen, de één snoere zich in de lijn, die óók gewikkeld is om den ander, en zoo veilig voorwaarts met als gids het oud-beproefde Roomsche beginsel en laat de tocht dan maar moeilijk en ge vaarlijk wezen, ge slaat er u wel door heen, dat verzeker ik u, mits ge maar blijft ver bonden met de overigen. Wat is een één ling in deze wereld 1 En na er op te hebben gewezen, dat overa ook in de redelooze natuur, blijkt, dat in vereeniging de kracht ligt, vervolgt het blad De eenling is het slaghoedje op den mo dernen kop-van-Jut, dat zich te pletter vliegt onder de formidabele slagen van de mannetjesputters der reactie. Brandhout om het reactionnaire vuurtje eens lekker te doen vlammen. Op de boerenkermis der uitgelaten economie-hansworsten de pe perkoek, die in mootjes gehakt wordt. Het Guineesche biggetje voor de messendokters in het maatschappelijk rottingsproces. De man, die de klappen krijgt. De ballenjongen in het sociale tennisspel. De Jood uit den Nathan, die altijd verbrand moet worden, Barbertje van Multatuli, die altijd hangen moet wanneer puntje bij paaltje komt. Het beste straatje om den hoed van Gessier in te planten. Bij wien, over wien, maar zon der wien de besprekingen plaats vinden. De lange Witte in de oud-Hollandsche pop penkast. 'n Keeper, die altijd achter het net vischt. Sijmen-betaal uit de boeren- schroom. TERREUR. Wij, Roomschen, hebben nog al eens aan den lijve moeten ondervinden, dat de Z.g. „vrijen" of „syndicalistisch georganiseerden*** geen enkel middel onbenut laten om, des. noods met geweld, de Roomsch georgani seerden te beletten hun brood te verdienen. Ik zal hier enkele frappante staaltjes van syndicalistisch optreden onzen leden mede- deelen, in de hoop dat in de toekomst de roomsche arbeiders gaan inzien, dat door krachtig optreden tegen dat soort individuen het mogelijk zal zijn op behoorlijke wijza in zijn onderhoud te voorzien. De firma's De Vilder en De Waal, han« delaren in bouwmaterialen, zijn twee on- georganidseerde werkgeefsters, d.w.z. zij zijn niet aangesloten bij de Amsterdamsche Vereeniging van Handelaren in Bouwmateri alen. Deze werkgeefsters laten hun laad-en los werk uitvoeren door losse arbeiders, georga niseerd in de Christelijke en onze organisatie, omdat zij met de Federatie van Vervoerders van Bouwmaterialen niets te maken willen hebben. Tot volle tevredenheid van beide werk geefsters, verrichten onze menschen de hun opgedragen werkzaamheden voor hetzelfde loon als de Federatie is overeengekomen met de Patroonsvereeniging. De Federatie echter kan niet dulden dat door roomsche arbeiders deze werkzaamheden worden verricht, tenzij onze leden lid worden van die Federatie, en het lidmaatschap, van onzen Bond opzeggen. Maanden lang is er door hen een poging in die richting gedaan, steeds zonder succes Den 21en Juni 1.1. kwam het tot een bot- sing. Onze leden waren bezig met het lossen van een schip kalk, toen de z.g. „knokploeg" van de federatie onze jongens wilde beletten hun arbeid voort te zetten. Heel spoedig vielen er klappen de heeren hadden echter buiten den waard gerekend, want de onzen herinnerden zich ook nog een paar vuisten te bezitten en maakten daar stevig gebruik van, en rosten die „vrijheids- voelende heeren" van het werk af. Tal van „wilde stakingen" in diverse be drijven door de heeren „syndicalisten" ge proclameerd, zijn oorzaak, dat de werkloos heid vermeerdert en tal van roomsche arbei ders mede daarvan de dupe zijn (denk maar eens aan de haven- en bouwvakbedrijven). Aan dezen toestand moet 'n einde komen. Onze roomsche mannen moeten gaan be grijpen, dat wegloopen voor een grooten bek beteekentarmoede in het huisgezin. Te lang hebben wij ons laten terroriseeren door die heeren. Te lang hebben vele van onze leden met vrouw en kinderen armoede geleden, door den bangen geest waarmede onze mannen waren bezield. Daarom, weg met alle laksheid, weg met vrees voor menschen zonder karakter 1 Doet uw plicht en zorgt dat ge in de toe komst niet geslachtofferd, wordt door soort gelijke menschen. H. J. R.K. Transportarbeider 'i OVERHEIDSPERSONEEL. Op 20 Juli zal de Bond van Overheidsper soneel zijn Bondsvergadering houden. Prof. Aengenent zal op de avondvergade ring het onderwerp „verplicht lidmaatschap behandelen. VREESELIJK ONGELUK. Naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Am sterdam is getransporteerd een werkman uit Weesp, die op de fabriek van de Ver- eenigde Carton- en Papierfabrieken aldaar met zijn beide armen onder een snijmachine was geraakt en aan die lichaamsdeelen zoo ernstig verwond, dat hij ze waarschijnlijk beide zal moeten missen. j DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Het Hbld. verneemt nog het volgende in verband met het vermelde omtrent de aan houding van eenige personen, die valsche bankbiljetten hadden vervaardigd en uitge^ geven. Ongeveer veertien dagen geleden kocht een vrouw in een winkel te Rotterdam pot ten en pannen. Zij wilde betalen met eeri bankbiljet van 40. De winkelier maakte haar er opmerkzaam op, dat bedoeld biljet valsch was en waarschuwde een juist pas- seerenden politie-agent. De juffrouw decdj alsof zij van niets wist. Zij werd echter mee genomen naar het politiebureau. Een voortgezet onderzoek leidde de poli tie op het spoor van een man, Nijhuis gehee- ten, met wien de vrouw omgang had. Bij een huiszoeking werd in de woning van de zen man het papier gevonden, waarop de biljetten geteekend waren. 1 Toen zij dezen man had, vond de reehert che ook spoedig den teekenaar, zekeren! Nol uit de Weste Wagenstraat. j Bij het onderzoek is gebleken, dat de tee kenaar eerst biljetten van 10 had vervaar-j digd ongeveer 9 a 10. Toen zij met de uit« gifte hiervan succes hadden, heeft het drie tal het geprobeerd met een biljet van hoon gere waarde. Zij zijn toen onmiddellijk tegen de lamp geloopen. De in beslag genomen geteekende biljet ten zijn reeds bij beschouwing met het bloo- te oog gemakkelijk te onderscheiden van echte en bijv. veel gemakkelijker te onder, kennen dan gedrukte. Het verdere onder zoek berust thans bij de justitie. Zomer 1923. Zonne-weelde Was vergeten En begraven In je hart, 't Zomer-noodlot Werd door allen Uit gewoonte. Braaf getart. Je bestelde Zonder blozen Nog 'n mudje Anthraciet; 't Kolenbaasje Lachte grijnzend Om het stijgen de debiet, Winkeliertjes Lachten stili'ties 't Goed werd vlug weer Uitgepakt; Soms wel werden Nieuwe prijsjes Over d' oude Heengeplakt. Dubbel heet is Op het tijdstip Dat ik deze Regels zweet, De natuur in Al haar leden. Potverdori, Wat is 't hea>/ Op het eind var Juni liep i% Nog te bibb'ren In je jas. En je schaamde Je voor niemand, Dat het nog je Dikkert was. Niemand zei meer: ,,'t Blijft maar winter' Ieder had er In berust; Lieve droomen Aan wat warmt# Waren lang in Slaap gesust. Maar, och heden, Nauw'lijks Juli, Of daar kwam de Hittegolf! Die het menschdotu Onmeedoogend Onder zonne- Brand bedolf. Zandvoort, Groen'daal, Alles leefde, Sprong weerop uit Grimm'ge rust; Fietsen, auto's, Lange slierten Langs de wegen* Wat 'n lust! Deze uitroep Wordt op heden Honderdduizend Maal geslaakt 't Is of 't zonn'tje Om te treit'ren 'n Reisje naar d# Aarde maakt. In je schoenen Dee-je zooltjes Tegen kou en Nattigheid. En je wollen Sokken werden Door je vrouwtj# Aangebreid. 's Avonds kroop je In je bedje En je vond het Immes, dat Vrouwlief nog niet Eén der dekens In de kast ge borgen had. Eerst was ieder Opgetogen; „Ha! De zon!" Zoo Riep men luid; Mensch en dier sprong Op van Vreugde, Schreewd' om 't hardst zijn Blijdschap uit. Auto-bussen, Niet te tellen» Vloden af en Aan met spoed, Vechten, dringen, Om een plaatsje; Alles was weer Mooi en goed. Puffen, zweetei», Blazen, hijgen, Anders wordt er Niet gedaan. Alles sleept zich, Klachten uitend, Naar de pomp oi Naar de kraan. Dames droegen Nog hun bonten, Niemand lachte Z'er om uit. Als je'n IJsco Man zag loopen Kreeg je 'n rilling Langs je huid. Deuren, ramen Sloot je angstig Voor de tocht en Voor de wind; Kocht nog doozen Hoestpastieljes Voor je zelf, je Vrouw, je kind. Kind'ren joelden, Honden blaften, Vogels zongen Blij hun lied. Al d'ellende Was vergeten, Aan 't voorbije Dacht men niet. Tramdirecties Keken ernstig. Wel kwam 't geld <aci Stroomen in; Maar toch streken Z' heel diepzinnir Met de hande* Langs de kin Niemand weet m#^.. Waar 't te zoeken; Wat jc aanraakt Kookt of bakt. Alles is in Hitte-arming Neergeslagen. Weggezakt. Wintersport werd Aangehouden, Zomersport wai „Uit den tijd"; Strooien hoede; Zag je dragen Slechts op koppen Wit yan nijd. En de kachel, Die je netjes Had gekoesterd In het vet, Kwam weer uit haar „Zomerslaapje", Werd op d'oud» Plaats gezet, Deuren, ramen, Vlogen open; Dankend werd de Zon begroet. leder greep naar lichte kleeren Witte broek en Strooien hoed. Loonsverlaging Aangekondigd 't Personeel werkt Zich in 't zweet Malle kwestie Situatie Dubbel heet, Alles klaagt ev Jammert luide. Praat alleen val Zweet en stof, Brouwerijen, Drankfabrieken, Hebben nu 'n reuze-b"' Zandvoort baders. Zwemschoolbaders Douche-baders, Groot en klein. Spoedig zal er Voor he twater Heelemaal geen Plaats meer zijn- Eind'Iijk is er Dan de zomer, Die historisch Wordt gewis; Maar we krijgen Ook het portie, Dat ons eerst ont houden is! Ruim drie weke» Maar geleden Dook je lekke» In je jas. Thans doen velen 's Nachts hun slaepji In den tuin op 't Dorre gras. Alles smeekt nu, Gootjes-zweetend Zakdoek-wringend f „Lieve Heerl Geef ons heden Toch den winter Der maand Mei et Juni weer!" Haarlem, begin Juli 1923.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9