m mmm bestaat uit e biübzijdeh. eerste blab HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. ÊÊmi !fj| Wmm Maandag 23 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14493 LEIDEN. De werken aan de Amsterdamsche Poort. UIT BEN OMTREK. SCHOTEN. VOORHOUT. HILLEGOM. VELSEN. BEVERWIJK. 55 Zwemmen in openbare wateren Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. IJMUIDEN. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.5S Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE CUURUUT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusscbcn den als ingezonden mededeeling. °P le Pagina 75 ct., op andere re tiepagina's 60 cl. per regel. ra en aanbod-advertentiën 1 4 rei» 60 cent per plaatsing! elke meer 15 cent. bij vooruitbetaling, No. 13. Amice! Ik ben er wel een beetje van geschrokken. Nu ja, zóó erg is het nog wel niet. Maar men kan het toch nooit weten. Er is, om het maar aanstonds te zeggen, something rotten in de verhouding tusschen mannen en vrouwen te Heemstede. Neen, ge behoeft niet zoo bedenkelijk te kijken en Kitty mag gerust over uw schou der mee blijven lezen. Het onderwerp is vol komen eerbaar. Ik bedoel alleen te zeggen, dat onze gemeente veel meer vrouwen dan mannen telt. Ik ben daar pas' achter gekomen door het verslag van ons Bevolkingsregister over het eerste halfjaar 1923. Anders, geloof ik, zou ik mij niet in dit wespennest gewaagd heb ben, niettegenstaande al de door mij bezon gen aantrekkelijkheden, de solitaire brieven bussen inbegrepen. Er waren, volgens dat verslag, op 30 Juni 1923 in onze gemeente 6105 mannen en.... 7473 vrouwen. In percenten uitgedrukt geeft dat 44.95 voor de mannen en 55.05 voor de vrouwen. Ik heb altijd wel geweten, dat het vrou welijk geslacht in iets sterker mate verte genwoordigd was dan het mannelijke, in de geheele wereld zoowel als in ons eigen land, maar deze cijfers lijken werkelijk naar niets. Oordeel zelf maar. Volgens het nimmer fa lende Centraal Bureau voor de Statistiek be vonden zich begin 1921 in ons land 1013 vrouwen op 1000 mannen. Dat is, als ik goed reken, 5032 pCt. voor de vrouwen en 49.68 pCt. voor de mannen. Vergelijk dit iu eens met die cijfers boven: 55.05 tegen 44.95, wat hetzelfde is als 1220 vrouwen tegen 1000 mannen! 't Is singulier, niet waar? En als het niet zoo laf klonk voor een man, zou ik zeggen: 't is angstig. 1 Ik heb over 't geval gepiekerd, voor zoo ver piekeren mogelijk was in mijn broeikas van twee hoog. ZouURe vrouwelijke kloosterbevolking de bet zijn aan deze evenwichtsverstoring? Maar dan zouden er meer dan 1300 nonne tjes moeten zijn. Dat leek mij onwaarschijn lijk, waar de dagen van St. Ursula zoo ver achter ons liggen. De waschmeisjes van den heer Peeperkorn cum suis? Evenmin. Het verslag der gemeen te vermeldt immers slechts eenige tientallen van deze nymphen, meer niet. De Duitsche dienstmeisjes en Fraüleins? "k Kreeg even een koude rilling, die ik nog heb overgehouden uit de oorlogsjaren. Maar neen, wante al zou het ontwikkelde klank volume, een invasie doen vermoeden, ik ont ving zoo juist van iemand, die het weten kan, de geruststellende mededeeling, dat het Cultur-gebied te Heemstede nog in de windselen ligt. Wat zou ik meer kunnen bedenken? Overvloedige zegening met meisjes-geboor ten? Laat ons zien, wat het verslag zegt. in l^et eerste halfjaar 1923 92 mannen en 57 vrouwen. Dat is precies het omgekeerde, zou ik zoo zeggen. En ik maak de manspersonen mijn compliment, dat zij zoo prachtig hun best gedaan hebben, al moet ik er tot mijn leedwezen bijvoegen, dat de ouderen het weer een beetje bedorven hebben door in dienzelfden tijd met zijn 39 dood te gaan tegen de vrouwspersonen maar met haar 22. Hier kan het dus ook niet zitten, maar waar dan wel in 's Hemels naam? Het is mij een raadsel, amice. Kunt gij mij wellicht den sleutel verschaffen? Intusschen ontdekte ik neg wat anders. Op 1 Januari 1923 telde onze gemeente 13007 zielen mijn ziel was daar toen nog niet bij, tusschen haakjes En op 30 Juni 1923 waren er al 13578. Vermeerdering dus 571. Die laatste 1 ben ik natuurlijk. Weet ge ,wat dat beteekent? Ik bedoel die ver meerdering? Een toeneming van 4.4 pCt. in dit halve jaar of 8.8 pCt. per jaar. Dat zegt u niets, niet waar? Maar als ge weet, dat volgens het onvolprezen Centraal Bureau van de Statistiek, de bevolking van Nederland in 1922 vermeerderde met slechts 2.2 pCt. of op den kop af met M van de onze, wat gaat ge dan denken? Ik zie in gedachten den heer Bomans zich zijn Gedeputeerde handen wrijven. Maar als de annexatie nu eens niet doorgaat, wat ik heb gehoord en vurig hoop, waar moet dat dan heen met ons? Reken maar uit, Op 1 Januari 1924 heb ben we er over de 14000. Het' volgende jaar 16000 en, met rente op rente of hoe heet dat ook weer bij het bevolkingsvraag stuk? zijn er over 10 jaar minstens 40000. Dat is volstrekt geen gekheid. Maar.... dan gaan w ij eens beginnen. Mijn plannen verklap ik nog niet. Maar 't zou best kun nen, dat w ij dan eens gingen annexeeren. Wat we daarvoor zullen verzinnen, weet ik nc-g niet, maar we vinden wel wat. Als je met zijn 40.000 bent, lijkt me dat zoo moeie- lijk niet. Ajh, mocht Vader Willem dat beleven! Laast ge wel eens in uw plaatselijk, blad do Rubriek „Gevonden Voorwerpen"? Ik ook niet. Maar gisteren, toen ik met de Nieuwe Eeuw niet in slaap kon komen, dacht ik het eens met die G. V. te probeeren. Het liep anders dan ik dacht, amice. Het slaapdrankje bleek een slaapverdrijver te zijn. Want het boeide van het begin tot het «inde. Het was, om zoo te zeggen, een sociale kroniek in disguise. Ik heb mij dan ook vanaf gisteren voorgenomen om het ru briekje niet meer over te slaan. Ik zal het u nader verklaren en citeer woordelijk uit de N. Haarl. Ct. van 9 dezer, afdeeling Heemstede. Ziehier: „Een portemonnaie met inhoud" en nog eens: „Een kinderportemonnaie met inhoud." Je staat even te kijken en denkt: hebben we nu malaise of hebben we het niet? En je begint weer te hopen. Maar even later lees ik dan: „Een dames- portemonnaie." Zonder inhoud blijkbaar. En dat in 't begin van de maand! En dan twijfel je weer. Ik lees verder: „Een zwarte poes." Giste ren ivond kwam er toevallig eentje bij mij het raam binnenspringen. Daar heb je 't ver- Van den Ende; z. van J. Rookhuijzen Mulder; z. van M. de Nijs—Heijman; d. van J. M. HandgraafVermeer; z. van W. F. TeunissenTegelaar; z. van Th. M. van SchieSchellings; d. van D. H. M. van der VeldeSpruijt; H. M. ProostDe Jong. Ondertrouwd: geene. Gehuwd: W. F. Hekhuijsen met A. M. de Braber; C. Groot en M. Bleeker; K. H. Zuijdam met M. Kollaart; D. Pardon met M. Harting; G. C. Zegwaart met G. M. Meerman. Overleden: G. Feigema, 83 j. wed. van P. van Brussel. De Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft zich met een adres tot den minister van waterstaat gericht, waarin wordt aangedrongen op een betere treinverbinding met Amsterdam en Rotterdam van het station te Leiden. Thans rijden 26 sneltreinen in verschillende rich tingen Leiden voorbij. Het bestuur van de Kamer dringt er bij den minister ten krach tigste op aan dat een groot deel dezer trei nen in het vervolg te Leiden zal stoppen. Nog meer op zijn kerfstok. De 20-jarige loren beest, datht ik dadelijk. Ofschoon ik geen vriend van het geslacht Felis ben en nog minder van de zwarte species, gaf ik het dier te drinken van de weinige melk, die nog niet verzuurd was. Toen het mormel weg was, bemerkte ik, dat het zich de vrijheid had veroorloofd een aandenken achter te laten, dat men in de bloementeelt meer waardeert dan in de huiskamer. En ik weet nu, dat het dier niet verloren is, maar weg gejaagd êh ik weet ook Waarom. Dè eerlijke vinder kan er nog plezier van beleven. „Een sperwer (speelgoed)". Höe fs 't gos- mogelijk, dacht ik. Wisten die ouders of die peetemoei dan niet, dat een spprwer een roofdier is en dat een kinderziel zoo licht ontvankelijk is voor slechte indrukken? Een tortelduif zou toch voorzichtiger zijn ge weest. Wat een educatie! Ik lees verder: „Een gouden armbandhor loge" en daaronder: „Een zilveren dames armbandhorloge". Tout savoir..„.. Intus schen dank ik -den Hemel, dat ik met dit weer niet verloofd ben. Verder: „Een duo-zitl'ing van een mo torrijwiel". Nu brak mijn klomp. Groote ge nade, welk een tragedie kon daar wel ach ter schuilen! Zoo'n duo-zitting knapt toch niet voor niets af. Zou h ij de schuldige zijn of zij? Ik stelde mij dat zóó voor: Hij is door zijn examen en probeert zijn nieuwe motorfiets. Met haar natuurlijk. Hij is een en al bewondering voor zijn „wagen" en zij voor haar boy. Buiten in een eenzame laan wordt 't haar te machtig en de onvoorzich tige omhelst de trots van haar hart. Nu kan je zoo iets misschien ongestraft in een auto doen ik heb daar geen ondervinding van maar een motorfiets moet van dergelijke flauwiteiten niet veel hebben. Het gevolg zal dus wel geweest zijn, dat het drietcj in een sloot lag, voordat het voorwerp der liefkoozing gelegenheid had te beseffen, dat rozen doornen hebben. De verdere moge lijkheden zijn vele. Ik laat dat a ai uw scherpzinnigheid over. Het lijstje bevat nog: „Een treeplank van auto met toebehooren". Natuurlijk bezweken onder het gewicht van.... enfin, vul maar zelf in. De aansporing tot vergeestelijking van ons leven is toch niet zoo dwaas, vind ik. Ten slotte; „Een sleutel", waarmede ik dezen brief, die een aaneenschakeling van flauwiteiten is geworden, op 't nachtslot doe. 't Was ook te warm om gewoon te schrij ven. Tot nader, als we 't overleven en de groeten aan Kitty. Als steeds, Uw PEREGRINUS. Gemeentezaken. Ingekomen is een voorstel van de raadsleden Klein en Weber- Groeneveld, om een commissie te benoe men, dje bij de Regeering ten behoeve van de begrooting voor 1924 het verkrijgen van een bijdrage zal bepleiten in de kosten der gemeentehuishouding. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten, op Donderdag 26 Juli 1923, 's namiddags 2 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Voorstel betreffende verzoekschriften om afwijking van de Bouwverordening. 2. Idem, tot onbewoonbaarverklaring van woningen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. Burgerlijke Stand, in de week van 9 tot en met 15 Juli 1932. Geboren: z. van J. M. T. VisserKolderie; z. van W. G. van SchieNowee; d. van G. W. van Schie metselaar J. Z. uit den Haag, die gisteren te Leiden is gearresteerd als verdacht van inbraak ten huize van dr. Holwerda te Voorschoten, heeft bekend die inbraak te hebben gepleegd, ijij het verder onderzoek is gebleken dat hij zich nog aan tal van ande re inbraken heeft schuldig gemaakt, n.l. twee te Leiden, twee te Oegstgeest, een te Voorburg, een te Hazerswoude. twee te Wassenaar en een te Lisse. Hij heeft bekend al deze inbraken te hebben gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet. Het verder onderzoek tegen den metse laar J. Z. uit' Den Haag heeft aan het licht gebracht, dat niet minder dan 20 inbraken door dezen persoon zijn gepleegd. Vermoe delijk wordt dit getal nog grootcr. Voor zoover is na te gaan vertegenwoordigt het gestolene reeds een bedrag van ver over de 15.000 gulden. Personalia. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het examen Hoofdacte mej. E. M. Nieuwenhuijs, alhier. Personalia. Te 's-Gravenhage zijn ge slaagd voor het examen Hoofdacte de dames E. de Jonge en W. J. H. Verleur, beiden alhier. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, a. het bestuur der „Wüste von Gotsch be waarschool" tot 1 Mei 1924 ontheffing te ver- leenen van de verplichting, opgenomen in artikel 6, sub 4 van de verordening op de subsidieering van het bijzonder bewaar- schoolonderwijs, voor zooveel betreft het aanstellen van een tweede helpster; b. hen te machtigen aan gemelde ver- eeniging voor de door haar beheerde be waarschool, overeenkomstig het bepaalde in artikel 7 der onder a vermelde verordening over het jaar 1923 een subsidie te verleenen van 3540.mits het salaris van het hoofd wordt gebracht op 2200. Van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Vel- sen is onder dagteekening van 14 Juni 1923 een aanvraag ingekomen om overeenkom stig artikel 72 der „Lager Onderwijswet 1920" een bedrag van 1815.87 beschikbaar te stellen, waarvan 148.60 voor de aanschaf fing en vernieuwing van schoolmeubelen en 333.27 voor het aanschaffen van leermid delen, zulks ten behoeve zijner school, ge vestigd te Velseroord. E Stationsweg 16. B. en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. B. en W, vragen een crediet van 425 aan tot het aanbrengen van verlichting in 7 lokalen der openbare lagere school G. In de raadsvergadering van 8 Mei j.l. werd aangehouden de behandeling van een voorstel van burgemeester en wethouders omtrent vaststelling cener verordening, houdende algemeene regelen betreffende de subsidiëering van vereenigingen of instellin gen, gelijk die in concept was opgenomen in gemeenteblad no. 65 van 1923. Dit uitstel van behandeling geschiedde op verzoek van den heer Vermeulen, die nadat zijnerzijds reeds ter vergadering enkele be zwaren tegen de regeling naar voren waren gebracht, van den voorzitter toestemming verkreeg om de door hem wenschelijk ge achte wijziging te bespreken met den ge meentesecretaris. Bedoelde bespreking heeft thans plaats gehad en in verband daarmede zijn door burgemeester en wethouders alsnog eenige veranderingen in het oorspronkelijke concept aangebracht. - B. en. W. vragen een crediet van ƒ1825 aan voor het rioleeren van den zgn. Koe- koeksweg te Velseroord. B. en W. stellen voor. een groot aan tal woningen onbewoonbaar te verklaren en den termijn van ontruiming te stellen op 6 maanden. Tapverbod op de dagen der viering van het '25-jarig Re&eeringsjubikum van H. M. de Koningin. Bij raadsbesluit van 3 Juli no. tno. 2>, werd in handen gesteld' van de com missie van voorbereiding voor de plaatselij ke strafwetgeving, een adres van het Cen traal Drankweer Comité in deze gemeente, houdende het verzoek, om wanneer hjer ter plaatse in Augustus of September a.s. fees ten zullen plaats hebben ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, gedurende die dagen een tapverbod van sterken drank te willen afkondigen. De tegen 12 Juli j.l. uitgeschreven verga dering deze commissie, waarin dit adres be handeld zou worden, kon echter wegens ab sentie der leden niet doorgaan. Met het oog op de nadering der feesten, zal evenwel in de eerstvolgende raadsvergadering aangaan de d'cze zaak eene beslissing moeien worden genomen. B. en W. merken hierbij tevens op, dat de Minister van Arbeid, Handel en1 Nijverheid bij circulaire d.d. 7 Mei j.l., naar aanleiding van een ingekomen verzoek van het Natio naal Comité tegen het Alcoholisme onder de aandacht van de gemeentebesturen heeft ge bracht de vraag of het geen aanbeveling ver- dient, een tapverbod als bovenbedoeld uit te vaardigen. Wordt deze vraag door den gmeenteraad bevestigend beantwoord!, dan zou een veror dening kunnen worden vastgesteld. De verkoop van melk en melkproducten. Door de N. V. Melkinrichting „Velsen" is bij schrijven d.d. 5 Maart 1923 aan burge meester en wethouders verzocht, een rege ling te treffen, krachtens welke het verboden is, melk en melkproducten op Zondag rond te brengen of in winkels te verkoopen. De verkoop in winkels zou h.i. evenwel toege staan kunnen worden des voormiddags van 8 tot 10 uur. Eenzelfde verzoek is aan den gemeenteraad gedaangdoor de N. V. Melkin richting „Gemeenschappelijk Belang" bij adres van 6 April 1923. Verschillende, niet bij één dier inrichtingen betrokken melkslijters, hebben tegen inwil liging van de verzoeken bezwaren ingebracht, terwijl ook de gezondheids-commissie van oordeel is, dat het uitvaardigen van een al geheel verbod niet in het belang der volksge zondheid zou wezen. Burgemeester en wethouders meenden goed te doen, adressanten wederzijds^ tot een mondelinge bespreking uit te noodigen, ten einde te trachten, door vergelijk, tot overeen stemming terzake te komen. Deze bijeen komst heeft plaats gehad op 7 Juni j.l. en het mocht gelukken algeheele overeenstem ming te verkrijgen. In verband hiermede stellen burgemeester en wethouders den gemeenteraad voor, aan de verordening op de winkelsluiting toe te voegen. Art 1b. „Het is verboden een winkel, waar melk en melkproducten worden verkocht, des Zondags voor het publiek geopend te heb ben vóór des morgens 8 uur, tusschen 12 en 6 uur 's middags en na des avonds 8 uur. Dit verbod is niet van toepassing, voor zoover aldaar verkocht wordt uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop." Art. lc. „Het is verboden des Zondags, anders dan tusschen 8 en 9 uur des voor middags, melk of melkproducten op of aan den openbaren weg te verkoopen, te koop aan te bieden, aan de woningen der verbrui kers af te leveren of daarmede te venten. Deze bepaling is niet van toepassing, voor zoover het betreft levering aan gestichten, bakkerijen, hotels, café's, restaurants en lunchrooms." Art. ld. „In geval van onvoldoenden melkaanvoer op Zaterdag, ontstaan door het geheel of gedeeltelijk stilliggen van het melk- vervoer tengevolge van grooten sneeuwval, strenge vorst, zwaren storm of andere buiten gewone niet te voorziene omstandigheden, alsmede ten behoeve van schepen die uit zee zijn binnengekomen, zijn burgemeester en lwethouders bevoegd ontheffing te ver eenen van de bepalingen der artikelen lb en lc." Praeadvies op het verzoek van J. T. Cre- mer te Santpoort tot wijziging van het uit breidingsplan en inzake halfopen-bebouwing. Bij raadsbesluit van 3 Juli 1923, no. 2r, werd in handen van B. en W. om prae-advies gesteld, een adres van J. T. Crcmer te Sant poort houdende het verzoek, het uitbrei dingsplan te wijzigen in dien zin, dat het ge projecteerde plein op Jen hoek van den Hagelinger- en Kruidbergerweg wordt overge- De directeur, de heer H. H. Kerkhoff te Haarlem werd met zijn familie per rijtuig aangebracht en had bij den ingang van het Park Concordia reeds een bouquet :n ont vangst te nemen, die aan zijn lessenaar werd gehecht. Dc Harmonie gaf daarna een concert, waarbij de concoursnummers ten gehoore werden gebracht. Daarbij was de prachtige ouverture Prometheus van Beethoven. Alle nummers genoten een sublieme vertolking en het publiek, dat in duizenden was op gekomen, was dan ook enthousiast. In de pauze werden alleen genoodigden toegelaten in de concertzaal, die geheel be zet was. Allereerst nam de voorzitter van de Harmonie, de heer de Greef, het woord. Deze was dankbaar dat er van den kant van directie en personeel der papierfabriek zoo velen aanwezig waren. Spr. wil geen namen noemen, maar alvast de dames dan ken, die eenige nieuwe instrumenten hebben toegezegd, waardoor het corps nog in kracht en volume zal toenemen. Dan wil spr. den directeur danken voor het in Koog a/d Zaan behaalde succes. Spr. vertelt hoe het op een concours toegaat. Het maximum te behalen punten was 300 en „De Eendracht" behaalde er 291!£, het hoog ste aantal van het geheele concours. Dit danken we voornamelijk onzen directeur, die de interpretatie van het werk der componis ten ons moet leeren. Er is hard gewerkt en de leden zijn zoo verheugd, dat ze hun dank ook wilden uiten in een blijvende her innering. Het scherm werd opgehaald en op net podium stond een withouten tuinameu- blement als geschenk der leden. De heer Schilp, eerelid der Harmonie, sprak namens de muziekliefhebbers. Spr. zeide dat zoovelen van het personeel ge nieten van de concerten van de kapel, dat ze meenden ook een blijk van waardeering te moeten geven, waarop spr. namens hen een zilveren couvert aanbood. Vervolgens sprak de heer J. Visser na mens het symphonie-orkest Euphonic te Velseroord. Spr. zeide dat de heer Kerkhoff als directeur van Euphonic den grond gelegd had voor haar huidigen bloei. Spr. bood hem een «mooie vaas met bloemen aan en het corps een zilveren herinneringsmcdaille voor het vaandel. Namens VelsenS Gem. Koor Zang Veredelt, bood mej. Raat een prachtige bloemenmand aan. Al deze huldebetuigingen gingen met fanfares der kapel vergezeld. Daarna heklom de heer Kerkhoff het too- neel en dankte allen in hartelijke bewoor dingen. Tot zijn leden zeide hij dat zij hem dit succes bereid hadden, het corps is best en hij kan op zijn jongens aan. Hij hoopte nog lang directeur van de Harmonie ,De Eendracht" te blijven. Spr. was te mear ge voelig voor de cadeaux, omdat de menschen er hard voor moeten werken. Na de pauze zat Euphonie uit Velseroord in de tent en deed de groote menigte ge nieten van mooie muziek. Het was een prachtig geslaagde avond en een mooie hulde voor den kranigen direc teur. Ongeval. Een tweejarig kind van D. in de Burgemeester Weertsstraat alhier viel bij een korte afwezigheid der moeder, van boven en kwam op een steenen vloer te recht. Het kindje, dat hevig uit neus en mond bloedde, maakt het naar omstandigheden redelijk wel, al laat de toestand zioh nog ernstig aanzien. Koninginnejubilé- De festiviteiten zijn als volgt samengesteld. Programma 4 en 5 Sept. 4 September: 8 uur koraalmuziek;9 uur kerkdienst; 10.30 uur aubade. Daarna kinderfeest; 2 uur volksfeest; 8 uur concert. 5 September; 10 uur ringrijderij Meerstraat; 2 uur bloemencorso; 8 uur concert; 10.30 uur vuurwerk. Op dien dag zal waarschijnlijk nog een bcdeeling aan behoeftigen plaats heibben. Personalia. A.s. Zondag 29 Juli zal de Vandaag is hot woord weer aan, oen in- zender. Hij schrijft: Vergun mij de aandacht te vestigen op een m.i. belangrijke zaak. In de warme dagen welke we achter den rug hebben, snakte blijkbaar menigeen naar een frisch bad en onze openbare wateren- waren dikwijls daarvoor de plaats voor de zwemmers. De politie beeft dit oogluikend toegelaten, wat voor de abnormaal heete da gen nog wel te begrijpen is. Maar, geachte redactie, thans komt er wat anders om den hoek kijken. Er schijnt een strooming te zijn (moge zij niet groot we zen!) die de openbare wateren geregeld wil openstellen voor de zwemmers. Men zou het zivemverbod, geldend voor de openbare wa teren willen opheffen. Een ingezonden stuk in een der Haarlemschc dagbladen wil in die richting den eersten sloot gevien. Doch waar moet het heen, zoo vraag ik me af, als werkelijk dat denkbeeld verwe zenlijkt zou worden? Begrijpt men dan niet, dat heusch niet buiten Haarlem zal gezwom men worden? De warme dagen hebben ons genoegzaam geleerd in dezen. Aan het Zui- der Buitenspaame deed men het heusoh niet, een eind voorbij den Haarlemmerhout, doch veeleer aan den bewoonden kant. En wat het Noorder Spaarne betreft, daar scheen het water rond de Paul Krugerkade de uit verkoren plek voor baders en zwemmers te zijn. Geachte redactie, er behoeft zelfs niet ge sproken te worden over de onzedelijkheid van een dergelijken toestand. Hij is onzede lijk. En laten we bij het vele, dat aanstoot geeft in deze dagen nog niet dit voegen! Maar ook uil een aesthetisch oogpunt is het noodig, het zwemverbod voor onze open bare wateren te handhaven. Of is het soms aesthetisch, een paar vuile voeten te zien? Mooie lichaamsvormen zullen in het Spaar ne nooit te bewonderen zijn. Dat men in de buitengewoon heete dagen van den nood een deugd heeft gemaakt en de zwemmers een beetje hun gang heeft la ten gaan, nu ja, dat is achter den rug. Maar een noodtoestand moet niet bestendigd wor den. Laten zij, die zwemmen of baden willen, maar naar de daarvoor bestemde inrichtin gen gaan. Die zijn er voor! En zij mogen er die kleine moeite voor over hebben! Barometerstand 764. Achteruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens i— - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem EERSTE KOERS LATERE KOERS Woningellende; een gezin dat uit zijn woning werd gezet, vond een tijdelijk onderdak in een poort der Woningbouwvereenlging „Patrimonium". bracht naar zijn terrein aan de andere (noord)zijde van de oprijlaan van Duin- en Kruidberg"", dat het terrein gelegen tusschen den Kruidibergerweg, het kerkpad (Sant poorterpad), de 'spoorbaan der H. IJ. S. M. en de oprijlaan van „Duin- en Kruidberg wordt aangewezen, in plaats van voor open-, voor halfopen-bbouwing en dat het meest oostelijk geprojecteerde groote bouwiblok van dat terrein wordt verdeeld in 4 kleinere blokken. B. en W. deelen den gemeenteraad thans mede dat tegen inwilliging van dit verzoek bij hun college geen bezwaren bestaan. Het ligt dan ook in hun voornemen, na de goedkeuring van het uitbreidingsplan den gemeenteraad een revisie-teekening ter vaststelling aan te bieden en daarin o.a. de bovengenoemde wijzigingen te doen opne- men. Op het verzoek om het bovenbedoelde terrein in plaats voor open-, voor halfopen bebouwing aan te wijzen kan echter bereids een beslissing worden genomen. B. en W. stellen den gemeenteraad mits dien voor: a. in principe te besluiten tot wijziging van het uitbreidingsplan, als bovenbedoeld; b. het terrein, gelegen tusschen den Kruid bergerweg, het Kerkpad (Santpoorterpad), de spoorbaan der H' U- S. M. en de oprij laan van „Duin en Kruidberg" aan te wijzeu voor halfopenbebouwing. De Harmonie „De Eendracht" gehuldigd. De Harmoniekapel „De Eendracht der' Kon. Papierfabriek alhier, is gisteravond op grootsche wijze gehuldigd geworden, naar aanleiding van de successen, onlangs op het concours tc Koog a/d Zaan behaald. heer J. Baltus den dag herdenken dat hij vóór 25 jaar bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Reclamezuilen. Ter vervanging van de aanplakborden zullen in onze gemeente, op verschillende punten aanplakzuilen worden geplaatst. De eerste is reeds op de Schans geplaatst, terwijl na behandeling der begroo ting de anderen zullen volgen. Opgehaald. Het lijk van don Vrijdag middag verdronken knaap De K. Is des nachts opgehaald. Heden zou de teraarde bestelling plaats vinden. Personalia. Te 's-Gravenhage zijn voor het eindexamen M. U. L. O. geslaagd J. Hamburger en C. Wijnberg, beiden alhier. Bespreking Wethouderszetels. Naar wij vernemen, zal in den loop dezer week een bespreking plaats hebben tusschen de nieuwe en herbenoemde raadsleden van de R. Kath., Vrijheidsbond en Gemeentebelang-fracties, betreffende de verkiezing van wethouders in September <^.s. Burg. Stand.' Geboren: Johanna, d. van Th. de Muijnck en E. Bavelaar. Pieter, z. van J. Termes en M. Keur. Overleden: S. Keesman, 3 mnd. Badgasten. Het aantal badgasten be droeg op 18 Juli l.li. 3250 tegen 2875 op 18 468 personen minder, Vrijdag 27 Juli a.s. herdenkt mej. Ma- BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAOEN CHRISTIANJA BAZEL NEW-YORK ROME 0.0007*/, 15.12 Vi 12.521/, 0.0036 11.70»/, 67.75 44.45 41.45 45.15: 2.54»/16 11.05 rianne Draijer, den dag, waarop zij vóór 25 jaar bij den heer Driehuizen haar zomer- werkzaamheden aan het strand begon. Wij vermoeden wel, dat door de badgasten en bekenden zorg zal worden gedragen dat deze dag niet onopgemerkt voor deze alge meen bekende badvrouw voorbij zal gaan. Personalia. Te 'sGravenhage is toege laten voor het examen Engelsch M. O., akte A, mej. A. M. Adrian, alhier. Te 's Gravenhage is voor het eindexa men M.U.L.O. geslaagd .1. v. d. Heijden, alhier. Ongeval. Gistermiddag omstreeks 5 uur vond op den hoek HeerenwegZandvoort- schelaan een aanrijding plaats tttsseheu een auto en een fietsrijdster, doordat de laatste verkeerd uitweek. De dame kwam vlak voor den auto le vallen, doch bezeerde zich won der boven wonder niet. Ook het rijwiel werd niet beschadigd. Dat alles zoo goed afliep, is vooral te danken aan de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur, die onmiddellijk stopte. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: CouwenfcpTg, Haemstedeplehi 6, een groen mandje; Kindenhoutstraat 26, een band voor een regenjas; P. Rusman, Doodweg 7, een badmuts; J. Hofhuis Van Merlenlaan 44. een kinderportemonnaie met inhoud; B. Roe lof*, Frankldnslraail $5, een damestasch met inhoud; Fleumer, Zomerluststraat 7, een zw. poesje:; N. B!onk, Franlklinstraat 83, een zil veren armband; C. Keur, Vooruitgangstraat 12, Haarlem, een kin de rscho entje; Bureau v. Politie Raadhuis, een parapluie: Bureau van Politic, Boekenrodestr.. 9, een kinderschoen- tje en een tabakspijp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1