6.8.10=12 ct Ingezonden M@dede@3!ng@n gemengd nieuws, Berichten onze vorige oplage. ORDE EN ARBEID. R.-SJ. DIENSTBODE DUIVEN. AANGEBODEN VERBOD VENTEN MET BLOEMEN. 60 cent per regel. BA A R_ SERIEP1CRK: HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. Het zilveren regeerings-jubileum va:: H. M. de Koningin. OVERVEEN. SCHOTEN. ZAANDAM. HAARLEM. Een uitstapje. De Speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht" in gevaar. Personalia. Douche-baden. Pech. Opgedragen. KAMER VAN KOOPHANDEL KAMER VAN KOOPHANDEL. Examen leider lichaamsoefeningen L. O. Bond van R.-K. Smedenpatroons. Bootje omgeslagen. As gebroken, Zedenmisdrijf. De toestand van mevrouw Maarschalk. Nieuw bivak. GEMEENTEZAKEN. E. S. M.—N. Z. H. T. M. De vliegdemonstraties afgeloopen. BINNENLANDSGH raws GEMEENTELIJKE GELDLEEN INGEN. N. S. W. MOTORRIJWIEL^ FABRIKAAT. H.J.WIJTENBURG SIGARENFABRIEK LEIDEN Vermist. Door R. G. is aangifte gedaan van het vermissen van een'zaag vanaf een bouwwerk en door J. S. van diefstal van een partijtje hooi. Brand. Gisternamiddag omstreeks 5.15 uur ontstond brand in een hooihoop staande langs den spoorweg nabij de halte Woest- duin. Door een vijftal spoorwegarbeiders is met emmers water de brand gebluscht. De geheele hooischelf moest echter uit el kaar worden gehaald. Een gedeelte hooi, eenige planken en rasterwerk zijn verbrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door een vonk uit een spoorlocomotief. Aanrijding. Op den Bronsteeweg werd een vrachtauto aangereden door de elec. tram. Auto en tram reden in dezelfde rich ting, doch doordat de auto een weinig te veel naar de tramrails uitweek werd deze aangereden. Door het lawaai van de auto had de bestuurder daarvan het bellen van de tram niet gehoord. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De tramdienst ondervond ongeveer 15 minuten vertraging. Volks wedstrijden om fraaie nrijzen, te houden op 31 Aiyfustus 1923 o-p een der ter reinen voor Hotel „Duin en Daal". Voor Dames en Meisjes: 1. Boeasprielloo- •pen 15 jaar en ouder. 2. Draad door naald steken 1517 jaar. 3. Hoeden opmaken 18 jaar en ouder. 4. Prijsvissohen 18 jaar en ouder. 5. Kruiwasjenrijden met tonnetjes 15 17 jaar. 6. Bloempotjesloopen 1517 jaar. Voor Mamven en Jongens: 1. Boegspriet- loopeii, 1517 jaar. 2. Tonnetje steken, 15 17 jaar. 3. Eieren loopen met hoogen hoed en muilen, 18 jaar en ouder. 4. Tonsteken op zwiepende plank. 18 jaar en ouder; 5. Mastklimmen, 15 jaar en ouden 6. Hardloo- pen met hindernissen. 15 iaar en ouder. 7, Karretje rijden, 18 jaar en ouder. 8. Vogel schieten met buks, 18 jaar en ouder. Aanmelding en inlichtingen op weekdagen vóór 10 Augustus a.s. bij Mej. A. Both, Mid den Duin en Daalschewec 7 en bii de heeren A. E. Beekman, Bloemendaalscheweg 107; G. Cornelisse, Bloemendaalscheweg 18; B. Doom Joh. Verhulstweg 56 CDuinlustpark)H. Freudenborg, Zijlweg 6. O verveen en P. J. K ran yen veld, Westerlaan, Aerdenhout. Inschrijvingen voor hoogstens drie per soonlijke nummers, waarvan eventueel slechts 2 door de Commissie kunnen worden toegewezen. Personalia. Voor het 2e deel van he* notarieel examen is geslaagd onze plaatsge noot, de heer A. J. M. Rotihng. Het gasbuizennel. In de stralen op het gemeentelijk bouwterrein wordt nu het gas- fcuizennet gelegd. De legging er van, tot een totale lengte van ongeveer 5000 M., geschiedt door de fa. Wilson, 's Gravenhage. De werkloozenuitkeering. Het gemeente bestuur heeft een schrijven ontvangen van den minister, waarbij in verband met het niet na komen der gestelde voorwaaixlen, wordt medegedeeld, dat het Rijkssubsidie met betrek* king tot den werkloozen steun geheel wordt ingetrokken. B. en W. deen krachtige pogingen om deze circulaire ongedaan te maken, althans de uit werking te verzachten. Vrijdag maakten de weesmeisjes van het St. Jacobs Godshuis, daartoe in de gelegen heid gesteld door de heeren Kemper's Auto-onderneming op Zandvoort, een auto tochtje naar Zandvoort. Des middags 1 uur vertrok men en na een genoegelijken mid dag te Zandvoort doorgebracht te hebben, stond de autobus om 6 uur wederom klaar om de passagiers weer naar Haarlem te brengen. Een attentie van den heer Kem per, die zeer op prijs werd gesteld. Men schrijft ons: Met het organiseeren van den z.g.n. Bloempjesdag, die elk jaar wordt gehouden ten bate van de Tuberculose-vereeniging van „Herwonnen Levenskracht", ondervindt het bestuur dit jaar nogal moeilijkheden. In verband hiermede zal op a.s. Dinsdag. 29 Juli des avonds om 8 uur, in het gebouw ,,St. Bavo" een buitengewone comité-verga dering gehouden worden. De, convocaties, die den Comité-leden toegezonden zijn geworden en waarin men kan vernemen, hoe de toestand van H. L. op heden is, zullen allen als één man op de vergadering doen komen. Het bestuur ver trouwt, dat ieder comité-ljd nog een mede werker zal meebrengen, teneinde onzen Speldjesdag, die in zeer ernstig gevaar ver keert, uit zijn benarde positie te redden. Onz stadgenoote, mej. P. Vaets. behaalde aan de 's Gravenliaagsche vakschool voor meisjes het diploma cosluunvnaaien. HET NIEUWE BLOEMBOLLENVEILINGS- GEBOUW AAN DE BLOEMHOFSTRAAT. Aan de Bloemhofstraat is Zaterdagmid dag de nieuwe Bloembollenveiling op offi- ciëelc wijze geopend. Wij zijn daar even een kijkje gaan nemen, cn durven gerust beweren dat dit gebouw naar do eischen des tijds is ingericht. Het Veilingslokaal heeft een oppervlakte van 758 M2. en een electrische verlichting van 3600 kaars sterkte. Twaalf openslaande deuren en 8 openslaande ramen, buiten de bovenlantaarns, zorgen er voor, dat men bij druk bezoek, zooveel frissche lucht naar binnen kan laten stroomen, als men ver- langt. De zaal kan pl.m. 2000 personen be vatten, zonder dat men opeen gepakt be hoeft te zitten. D e heer Walraven,' de exploitant dezer onderneming, deelde ons mede, dat aan dit Veilingslokaal een restaurant verbonden is, waarvan zoowel de veilingleden als het publiek gebruik kan maken. De koffiekamer heeft een oppervlakte van 38 M2. en is voorzien van een vast buffet. Landhuisstreep-gordijnen geven het geheel een prettigen indruk. De heer W<*aven, die zelf een café te Schoten heeft gehad en weet wat het publiek verlangt, zal er voor zorgen, dat men tegen billijken prijs prima kan dineeren, en goede consumptie bekomen. Rondom het geheele gebouw bevindt zich een keurig aangelegde tuin, met een groote variatie bloemen. Deze tuin, die van witte banken is voorzien, geeft vrijen toegang aan het publiek. Bezijden dezen tuin is een fiet senstalling aangebracht, welke 800 fietsen kan bevatten. Tevens is er gelegenheid tot het stallen van auto's. Voorzeker een groot gemak voor diegenen, die van verre komen, wat met de bollentuinders toch meestal het geval is. Dc heer Walraven deelde ons mede, dat zoowel de groote vielingzaal, als de kleine zalen, voor alle doeleinden beschikbaar zijn, en op niet-veilingdagen verhuurd worden. Of deze grootsch opgezette onderneming rendeeren zal, moet in de toekomst blijken. Wij hopen het van harte. In het Douche-badhuis aan den Kouden- horn zijn in de afgeloopen week 422 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 923 cn in dat aan den Schotersinge! 980. GEM. DIENST VOOR DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. In hot tijdvak van 115 Juli zijn aan <lc zwem- cn badinrichtingen in tolaal 43237 ba den genomen, verdeeld als volgt: Zweminrichting aan de Houtvaart: abon- nó's 2671 m., 1867 v., beden 35 ct. 508 m., •133 v., kiem 10 ct. 2359 m., 1516 v., koste loos 9742 m., 7154 v. Totaal 15283 m., en 10970 v. Zweminrichting aan de Delft: abonné's 3687 m., 3501 v., baden 35 ct. 1315 m„ 1194 v., idem 10 ct. 3926 m., 3361 v. Totaal 8928 m., 8056 v. v Vrijdagavond ongeveer 6 uur passeerde een auto met een Gezelschap er in, die nog al last van tegenspoed had. Ten eerste had een aanrijding plaats, die nogal losliep, met een steenkolenwagen, die van de Gast- huisvest kwam; ten tweede sprong op het Houtplein een band, zoodat dc chauffeur een nieuw wiel moest aanzetten; vervolgens werd hij op den Wagenweg opmerkzaam ge maakt door een militairen politieman, dat zijn achterlicht, brandend en nog bevestigd aan een draad over de straat sleepte. Aan den aannemer J. B. Kroon van Diest is door den architect J. Welsenaar opgedra gen het verbouwen van perceel Gr. Hout straat 149. Haarlem. Geslaagd de heeren J. M. Berre- voets, te Amstelveen en A. E. Doma, te Enschede, en de dames G. van Gelderen, te Haarlem en H. J. M. K. Kennis te Tilburg. Donderdagavond trad voor de R.-K. Sme denpatroons als spreker op de heer S. Sylsma, Rijksnijverheidsassistent te 's-Gra- venhage. Reeds meerdere malen had ge noemde heer d Smedenpatroons op een of ander leerzaam onderwerp vergast. Echter moet het gezegd, dat het onderwerp van de zen avond de kroon op het werk zette. Het voor de smed-n zo" hoogst belangrij ke product, namelijk het gebruiken en ver werken van verschillende staalsoorten, werd op een zoodanige wijze uiteengezet, dat zelfs ervaren vakpatroons dezen avond zeer veel geleerd hebben. Omtrent het nemen van verschillende droeven in 't Rijks laboratorium te Delft, liet spreker verrassende resultaten zien, welko voor het kleinbedrijf van zeer groot belang zijn. Zoo werden heel eenvoudige gloei- oventjes geteekend, welke elke smid zonder moeite zelf kan maken en die voor 't verwer ken en gloeien van staal een uitnemend mid del bleken. Door de leergierige leden werd de heer Sylsma overstelpt met vragen en allerlei wenken erden door hem gegeven voor het harden, uitgloeien en verwerken van verschiller.de soorten staal en menigmaal klonken verbaasde uitroepen, te spoedig vloog de tijd om, zoodat de voorzitter genoodzaakt was, deze leerzame behandeling voorloopig af te breken. In de maand September zal deze vervolgd wor den, hetgeen de heer Sijlsma volgaarne toe zegde. De voorzitter bedankte den spreker, voor den bij uitstek leerrijken avond, den leden bereid, welke zeker voor de praktijk vele I lessen bevat. Een daverend applaus getuig- de dat allen het hiermede eens waren, waarna de vergadering met den christcüj- ken groet gesloten werd. Vrijdagmiddag 1 uur is op het Noorder Bui ten Spaarne bij de pink, een bootje waarin zich zekere R. bevond, omgeslagen. Door voorbijgangers is hij op het droge gebracht. Hij kwam gelukkig met den schrik vrij. Vrijdagmorgen 1 uur is op de Lieve Vrou we gracht de as gebroken van een bespannen vierwieligen wagen. Door dit ongeval had de tram een kwartier vertraging. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De recherche alhier heeft Proces-Verbaal opgemaakt tegen zekeren B. P., expediteur, wonende te Haarlem, terzake van een mis drijf omschreven in art. 251bis Wetboek van Strafrecht. Ook tegen het echtpaar K. wonende te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt, ter- terzake van een misdrijf omschreven in art. 250bis Wetboek van Strafrecht. Er bestaat gelegenheid voor een zeer snelle verbinding van aan bederf onderhevige goe deren en van couranten en tijdschriften, zoo wel van Nederland naar Frankrijk en ver der, als omgekeerd. De zendingen moeten worden aangeboden met Rechtstreeksche Internationale Ylgoed- vrachtbrieven, waarin door afzenders het routevoorschrift moet worden ingevuld en bovendien moet worden voorgeschreven Nederlandsch parcours Bestelgoed-Snel- vervoer Belgisch parcours Par Express (Tarif I), Fr' parcours: Aan bederf onder hevige goederen Denrées, Couranten en tijdschriften Barème Grande Vitesse franco beige voor het vervoer van couranten en tijdschriften. Als voorbeeld, dat inderdaad een zeer snel le verzending wordt verkregen, moge diene n, dat behoudens onvoorziene omstandig heden b.v. zendingen welke des avonds ten 7.17 van Amsterdam Centraal-Station wor den verzonden, reeds den volgenden morgen om 5.50 te Parijs aankomen, terwijl zendingen welke des avonds ten 10.57 van Parijs vertrek ken, eveneens reeds den volgenden middag om 1.26 te Amsterdam C.S. aankomen. Zendingen van en naar andere stations dan Amsterdam naar en van Frankrijk en verder worden eveneens op even snelle wijze ver- o erd. 25-JARIG JUBILEUM. Onder vele blijken van belangstelling her dacht de heer Th. Gilling, ketelmaker aan de Centrale Werkplaats alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst tract. AANBESTEDING RIJKSWATER STAAT. Vrijdag werd door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat alhier aan besteed het verrichten en onderhouden van verfwerk aan gebouwen, behoorende tot de werken van de Visschershavcn te IJmuiden, volgens bestek no. 198, dienst 1923 raming f 1200. Hoogste H. Peek Azn., te IJmuiden, voor f 1180laagste A. A. F. de Pauw te Hans- weert voor f 865. WEER IN BLOEI. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat verschillende vruchtboomen wederom in bloesem staan. Het doet aardig aan tusschen de jonge vruchten wederom den bloesem te zien. Het koude voorjaar en de daarop ko mende warmte is er niet vreemd aan. PERSONALIA. Wegens bedanken van den heer W. J. van Tienen, als directeur van het geheelonthou ders zangkoor „De Lofstem'' is tot directeur benoemd de heer Nico de Zwager. „ONDERLING BELANG." Donderdagavond vergaderde „Onderling Belang", de vereeniging van koffiehuishou ders, slijters en vergunninghouders alhier. In de plaats van den heer Th. G. C. Hooy werd tot voorzitter gekozen de heer A. P. A. Verkooy. ONS NIEUWE TELEFOONSYSTEEM. Naar wij vernemen, zal het omvangrijke werk der installatie van het nieuwe vol-au- (omatische telefoonsysteem hier ter stede niet. zooals men aanvankelijk had gedacht, nog dit jaar gereed komen. Het wordt ze ker 1924, maar welke maand, dat kon men ons, bij navraag ter bevoegder olaatse, nog niet med'edeelcn. Dit was 'zelfs, verklaarde men ons, thans nog niet bii benadering vast le stellen. De toestand van mevr. Maarschalk is zeer langzaam vooruitgaande. Uit een der woningen van „Patrimonium" in de Zocherstraat is een gezin op straat ge zet wegens huurschuld. Het gezin heeft zich thans gebivakkeerd in een poort, welke naar de binnentuinen leidt van de woningen van „Patrimonium." De Haarl. Chr. Besturenbond betuigt ad- haesie aan het verzoek van 'net Centraal comité van Drankbestrijdende Vereenigingen om op de dagen, waarop 't regeeringsjubi- leum der Koningin gevierd wordt, den ver koop van rken drank te verbieden. Mej. S. Houtkooper verzoekt eervol ontslag als onderwijzeres aan Vervolgcursus No. 4. B. en W. stellen voor, J. Ott over te plaatsen als onderwijzer van school no. 30 naar school no. 26, G. W. Brongersma verzoekt herbenoe ming als gemeente-oogheelkundige. B. en V'. stellen voor, aan M. Baten, W. J. Bruijns en H. Steenkist, allen aan de Oranjeboomstraat, in voortdurende erfpacht uit te geven reso. 22, 22 en 110 M2, teggen gen een erfpacht3prijs van 0.82,f per M2 en per jaar. Het vervoer per stoomtr.m. Ia de maand Juni werden vervoerd o,p de lijn Amsterdam—Zandvoort 334.471 (309.778) CeintuurBloem endaal 188.118 (200.386): HaarlemOverveen 11.462 (16.567); Leiden— Heemstede 49.666 (60.551); HeemstedeHaar lem—Overveen 422.688 (495.923); Haarlem- Alkmaar 19.103 (42.118). De ontvangsten bedroegen resp. ƒ.98.959.51 138.717,76); 18.684,42 20.038.60); 1.138,40 1. 630,20); 12.576,53 15.870,571; 39.055,76 45.275,30); 4.765,90 10.278,02 K). De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven het vervoer en de ontvangsten over Juni 1922 aan. Opmerkelijk zijn de cijfers van het vervoer op de stoomtramlijmen. Het aantal passagiers, dat vervoerd wérd op de lijn Heemstede Leiden was bijna 11.000 minder dan ioi Juni 1922, wat aan ontvangsten bijna 3.300 scheelt. Op de lijn Haarlem—Alkmaar is het ver voer nog sterker geslonken. Het aantal ver voerde reizigers was 23.015 minder dan ru Juni 1922. Minder ontvangen werd ruim 5.500. Het zijn opmerkelijke cijfers! TOEGANG VOOR PERSONEN BENEDEN 16 JAREN IN VERLOFSLOCALITEITEN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen krachtens artikel 161 der Alge- meene Politieverordening voor Haarlem ter openbare kennis: lo. dat hun College heeft besloten op. daartoe gedane verzoeken de na te noemen localiteiten, waarvoor naar de Drankwet aan dc daarbij vermelde personen een verlof is verleend voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank aan te merken als gelegenheden, welke naar haar bestemming op bepaalde uren van den dag mede voor personen beneden 16 jaren geopend kunnen zijn; 2o. dat mitsdien voor tedoelde localitei ten niet geldt de verbodsbepaling vervat in artikel 161, eerste alinea der verordening voormeld echter onder de voorwaarden: adat de ontheffing geldt tot wederop zegging; en b. dat zij geldt uitsluitend op werkdagen tot des namiddags ten 5 uur; 3o. dat het sub lo en 2o vermelde geldt voor de localiteiten in de perceelen: a. Plein no. 19 verlofhouder D. H. Labrie; b. Zijlstraat no. 100, verlofhouder Th. dc Haan; c. Jans- weg no. 9, verlofhouder G. F. Heidendaal. Es war' zu schön gewesen, es hal nicht sollen sein. Vrijdagmiddag 4 uur. Het anders zoo le vendige terrein aan den Middenweg ic Scho ten, is verlaten. Kijklustigen zijn er niet, al les is even stil en doodsch op een terrein, waar alles vol bedrijvigheid had moeten zijn. Dc vleugels der verongelukte machine liggen als bedekking opgesle'd. De romp ligt een eind verder. De eens zoo machtige machine, die het luchtruim doorkliefde, ligt hier, door iedereen verlaten, door niemand een blik waardig gekeurd. Sic transit gloria mundi. Ze was zoo goed bedoeld deze vlieg week, en het is zoo anders geloopen. Geen gerucht van van dat d eKeizer van Oostenrijk mee gevlogen had, kcm den boel nog redden. Het liet hen koud. Al had Karei de Groote er ill gevlogen, het had hun even weinig plezier gedaan. Waarom ook zouden zij naar het vliegen gaan kijken, waarmee zij toch niet mee konden .Wat had ie daaraan. Een eind verder was een Hypodrome, daar kon je tenminste paard rijden, maar hier. En zoo is de heer Fink dan vertrokken van een terrein, hetwelk volgens hem op een na het beroerdste van de wereld was. Hij hoopte het nooit weer te zien. Wij kunnen het hem niet kwaliik nemen. Nader meldt men ons nog: De ondernemers der vliegdemonstraties te Schoten besloten Vrijdag deze definitief te staken, in verband niet den jammerIijken«loe stand van het terrein (dat nog wel officieel goedgekeurd was door een luitenant-vliegc- niet uit Soeslerberg), de zeer matige belang stelling van het Buhliek en de, naar men zich ernstig meende te moeten beklagen, hoogst onvoldoende medewerking van den Burge meester van Schoten. Zii wenschten onder deze omstandigheden de risico der demonstraties niet vervier te dragen en hebben de L. V, G.-machine naar Schiphol teruggebracht. HAERLEM. Vrijdag hield deze vereeniging in „De Hoofdwacht" aan dc Groote Markt haar algemeene vergadering. De voorzitter kon de vergadering niet met jubelklanken in luiden, want de ontvangsten zijn lang niet meer voldoende. Behalve de bouwkosten zijn er nu de uitgaven voor datfeliiksch on derhoud. Het aantal leden is maar 360. Kwamen er 200 bij met een contributie van een rijksdaalder dan zouden de onkosten gedekt zijn. Erkend moest worden, dat de concierge uitstekend voor het onderhoud zorgt. Voorzitter vroeg den leden propa ganda te maken. Een prachtige renaissance- gevel in de Damstraat is ondanks de be- stuurspogingen voor de verbouwing der fa briek Enschede gevallen; ook verdwenen een der drie trapgevcltjes aan de Oude gracht. De Kommiezenhuisjes zijn nog be houden, althans het besluit tot afbraak is nog verdaagd. De commissie voor de pro jectie-lantaarn is met haar rapport klaar. Nog altijd leeft bij het bestuur de wcnsch ook de tweede verdieping van het oude Raadhuis te restaureeren, maar de middelen ontbreken. De bouwkosten bedroegen a' 12,566.71 I's en wat er bijkwam voor gas-, water- en lichtinstallatie werd het ruim 14,000. Besproken werd de moeilijkheid van het maken van een monumentale uit gaaf van Haarlem in kleurenlichtdruk, die dan uit den atlas een aantal centrale pun ten in verschillende tijden zou bevatten. Zoo'n uitgave zou evenwel duizenden kos ten, Daarop bracht de secretaris het jaar verslag uit, waaraan we de volgende leiten ontleenen. Hij begon met te vertellen, dat de inkomsten de uitgaven niet meer dek ken. Voorloopig evenwel kunnen de tekor ten uit eigen middelen worden bestreden. Van de vele uitgaven der vereeniging wor den haast geen exemplaren meer gekocht. Vergeefsche pogingen zijn gedaan de leden meer aan de vereeniging te binden door lezingen, excursies, kunstbeschouwin gen. Herinnerd werd aan het bezoek aan Boekenrode en de schitterende ontvangst aldaar op 7 December; de lezing van prof. Prinsen over Coornhert, aan de kunstbe schouwingen van 14 en 21 Februari, aan de lezing van Dr, Wilhelm Freyer over de spreekwoorden-schilderij van Breughel in de aula van Teyler, en aan de lezing van mevrouw Sterck Proot over Haarlem in de 13e eeuw. Bovendien mocht de vereeniging eenige geschenken ontvangen o.a. van den heer Dusseldorff de gevelsteenen van een huis in de Smedestraat, een paar groote foto's' van de natuurkundezaal met bovenlicht en de eene schilderijenzaal in Teylers museum, verder eenige prenten, werken voor de bibliotheek en een koperen pijpenrek. Met Heemschut is samengewerkt tot behoud van „de dobbelsteenen"; De commissie van het projectie-apparaat bestaande uit de heeren Dumont en Krelage, Prof, van Walsum advi seerde tot niet-koopen. Pogingen zullen worden aangewend om te komen tot een monumentenverordening. Zoo veel oude mooie geveltjes zijn vervangen door nietszeggende. De geldmidelen zijn on toereikend. 't Is te betreuren dat in dezen materialistischen tijd velen zoo weinig voelen voor de ideëele zijde van het leven. Ieder lid moest eigenlijk een nieuw aanbrengen. Bij het jaarverslag zal worden opgeno men een portret van Coornhert. Nu bracht de penningmeester (Rutgers v. d. Loeff) het finantiecl verslag uit. Met leed wezen zei hij, had het bestuur een beroep moeten doen op het reservefonds. De ont vangsten blijven ongeveer elk jaar gelijk, maar de uitgaven zijn zeer in de hoogte, geloopen. De vereenigingsuitgaven brachten 63.78 op, de contributie van 348 leden en begunstigers beliep 872. De vergoeding voor het gebruik van het onderhuis bracht eenige baten. Daarnaast staan weer een 931 aan allerlei onkosten, als drukwer ken, porto's, enz., enz., de lidmaatschappen van Heemschut enz. kosten 68. Aan bind en drukwerken voor 't ordenen van finan cieel en administratief beheer, bibliotheek enz. komt op een 325, vergaderkosten 55, terwijl de fotografische legger 53.80 kostte. De hoofdzaak is evenwel de aflossing van dc kosten der hoofdwacht, een kleine 850. Toch is er nog een saldo van 48.75. In de commissie van verificatie werden geko zen de heeren Jhr. de Jonge van Ellemeet en van Jutwig Berchem. Alles werd in orde bevonden en de penningmeester onder dankzegging gedechargeerd. O.a. volgden eenige mededeelingen over excursies en voordrachten. Gereleveerd werd de jongste excursie naar Meer en Bosch met de gulle ontvangst. Het Remonstrantsche Hofje in de Ursala- straat zal welhaast 150 jaar hebben bestaan. Dr. Garrer, oud-rector van het gymnasium, heeft daar een studie van gemaakt, die over eenigen tijd in boekvorm zal verschijnen en waaraan de Rembnstrantsche kerk meebe taalt. In 't zicht heeft men nog een voordracht van den heer Krelage over de tulp. In de be doeling ligt een wandeling over Elswoud in het najaar. Besproken werd het maken van een ex cursie naar Leiden en Amsterdam. In 't laatst van Juli en begin Augustus zal een tentoonstelling plaats hebben in de Hoofdwacht van foto's van schilderijen van Frans Hals en wel gedurende een week el- ken middag van twee tot vier. Dan werd nog besproken de mogelijkheid van oprichting van een periodiek, waarin dan finanacieel verslag, jaarverslag, mede deelingen, oproepingen en verslagen van vergaderingen zouden worden opgenomen en eventueel studies der leden. De heer Jansen bracht een woord van dank aan het bestuur voor wat het deed tot behoud der Kommiezenhuisjes aan de Groo te Houtpoort. het tweede kalenderhalfjaaF wederom waeht- dagen_moet doormaken, zoo dat lid op 1 Juli 1923 voor uitkeering in aanmerking kwam. Uiteraard moet deze vraag aldus €e circulaire worden beantwoord aan de hand van de bepalingen, daaromtrent voor komende in het kasreglement der organisa tie. Aangezien deze niet steeds geheel gelijk luidend zijn, kan de gestelde vraag niet in het algemeen worden beantwoord. De toestand op 1 Juli 1923 is volgens den Minister dezelfde als die on 1 Januari 1923 of in liet algemeen als die welke ontstaat bij den aanvang van het kalenderiaar. In twijfelachtige gevallen kunnen de ge meentebesturen schriftelijk liet oordeel vra gen van den directeur van den Rijksdienst de1- Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbenvidt- deling. \let voorkomen van onregelmatigheden. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Zuid-Holland de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht: „Naar aanleiding van gepleegde onregel matigheden met het sluiten van geldleeningen hebben wij ons afgevraagd of er geen maat regelen genomen kunnen worden, waardoor voorkomen wordt, dat meer dan eenmaal ge bruik gemaakt wordt van een goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan van een geld- leening. Tegen bet gebruik maken van oen valscbe- lijk opgemaakt afschrift, gelijk voorgekomen is, kam de geldschieter zelf waken door over legging van bet van ons goeclkeuringsmerk voorziene raadsbesluit te vragen. Een geld schieter kam echter niet controleeren of op een hem overgelegd raadsbesluit reeds een geldleen! r.g gesloten is tenzij de naam van den eersten geldschieter in het raadsbesluit is vermeld. Wij hebben •daarom besloten voortaan op een geldleeningsbesluit niet liet goedkeurings- merk te stellen, wanneer niet de naam van den geldschieter in het besluit is opgenomen. Is op het tijdstip vam de inzending vam het raadsbesluit de naam van den geldschieter nog niet bekend, doch ontmoet het aangaan doT geldleening bij ons geen bedenking, dan zullen wij berichten, dat weliswaar tegen goedkeuring geen bezwaar bestaat, doch deze eerst verleend kan worden, wanneer de naam van den geldschieter in het besluit is ver meid. Op dat stuk kunnen dan VQorloopige besprekingen worden geroerd. Een uitzondering moeten wij maken voor het geval, dat de gemeente rechtstreeks obli gaties aan toonder uitgeeft In dat geval is de bedoelde onregelmatigheid ook wel haast niet denkbaar." DE NEDERL. R.-K. MIDDENSTANDSBOND EN DE REORGANISATIE VAN DE SOCIALE VERZEKERINGEN. Het bestuur van bovengenoemden bond heeft aan den Hoogen Raad van Arbeid een adres gezonden in zake de reorganisatie der sociale verzekeringen, waarin o.m. wordt gezegd: Acht de commissie het gewenscht in de Invaliditeitswet te breken met het stelsel van individueele rentebepaling en daarvoor in de plaats te nemen een stelsel van een heidsrente? Het bestuur heeft tegen dit stel sel groote bezwaren: z.i. past het niet in een goede sociale verzekering. Eenerzijds heeft het geen gezonde sociale werking, terwijl het anderijgs strijdt met het wezen der verzekering. Hoe toch moet o. i. de sociale verzekering beschouwd worden? De valide arbeider is als redelijk wezen verplicht voorzorgsmaatregelen te treffen voor tijden, waarin hij om welke reden ook niet zou kunnen werken en dus van inkomsten verstoken zou zijn. Het aankweeken van het hiervoor noo- dige individueele verantwoordelijkheidsge voel acht het van groote waarde voor de gemeenschap en door het stelsel van een heidsrente zou juist dit individueele ver antwoordelijkheidsgevoel worden afge stompt. Wijst de commissie er op, dat de ont wikkeling der sociale verzekeringen heef* meegebracht, dat in het geldende stelsel een verband tusschen de rente en het loon verloren is gegaan, hiertegenover wordt op gemerkt, dat het wezen eener verzekering niet eischt, dat er verband bestaat tusschen het loon dat iemand Verdient en de uitkee ring, welke hij eventueel van een verzeke ringsinstelling krijgt, maar wel dat er over eenstemming bestaat tusschen de premie en de uitkeering. De verdediging door de meerderheid der commissie van de eenheidsrente als stelsel van sociale voorzorg of van Staatspensioen, omdat zij het beginsel, dat het bedrijf en het bedrijf alleen, de premie betaalt en niet de gemeenschap, intact laat en er dus van Staatspensioen geen sprake is, heeft het bestuur niet overtuigd. Nog daargelaten dat nok blijkbaar een Staatsbijdrage wordt ver ondersteld, moet toch het beginsel zijn, dat iedere arbeider individueel de premie op brengt. Waar deze een stuk van het loon is. moet dus ook de premie uit het bedrijf komen. Maar als de uitkeering onafhanke lijk wordt gemaakt van de mate van pre miebetaling en dus de individueele voorzorg op de uitkeering geen invloed heeft, neemt men de zorg van het individu af en legt die op de gemeenschap, in dit geval op de be drijf sgemeenschap. Geschiedt de premie betaling door het bedrijf, los van iedere individueele voorzorg, dan neemt men de zorg van het individu af en legt die op een gemeenschap. Het belangrijk opvoedend element in de Invaliditeitswet, waarbij de uitkeering wel degelijk afhangt ook van de voorzorg, ieder individueel,, wordt dan om hals gebracht. Zou het niet mogelijk zijn met behoud van de individueele rentebepaling een aan merkelijke vereenvoudiging aan te brengen in de administratie, waarvan nu de werk gever de dupe is? Mocht blijken, dat geen enkele vereenvoudiging ware te verkrijgen zonder tevens te aanvaarden het stelsel van eenheidsrente, dan geeft het bestuur de voorkeur aan den bestaanden toestand. Maar de vakorganisaties zijn, dank zij haar ontwikkeling in de laatste iaren z. i. vol doende in staat, om de uitvoering van deze sociale verzekering ter hand te nemen. Dit zou het best kunnen geschieden door bedrijfsvereenigingen in het leven te roepen, zooals de Land- en Tuinbouwongevallenwet die kent. Niet alleen zijn de vakorganisaties hiertoe in staat, maar vrijwel alle patroons en arbeiders verlangen er naar de uitvoe ring van de sociale verzekering zelf ter hand te nemen, wat blijkt uit den brecden aanhang van de plannen-Posthuma-Kupers in de vakbeweging. Ook de ervaring met de Land- en Tuinbouwongevallenwet wijst in deze richting. AUTOBUS-ONGELUK. Vrijdagmiddag wilde de auto. die geregeld den dienst onderhoudt tusschen Kuinre en Blokzijl op den Zeedijk een auto passeeren. Van den anderen kant kwam de heer Hilbert Veenstra uit Ossenzijl op zijn fiets aan rijden. Deze zag de auto echter niet. Toen de chauffeur plotseling den snel a^pjA^onien- den fietser bemerkte, trachtte hij dadelijk uit te wijken, doch het was reeds te laat. V. werd aangereden cn liep ernstige verwon dingen op. Bovendien was de auto door het uitwijken van de steile helling van den Zeedijk gegleden, drie keer over den kop geslagen en in dien toestand beneden aan den dijk terecht gekomen. Wonder boven wonder bekwamen de drie inzittenden geen noemenswaardige kwetsuren Met Veenstra was het echter erger gesteld. Bijna dadelijk na de aanrijding had hij het bewustzijn ver loren. In hoogst ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. WACHTDAGEN BIJ UITKEERING UIT DE WBRKLOOZENKAS. De Minister van A., H. en N„ heeft aan de Gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat aan den Mi nister de vraag is voorgelegd in verband niet zijn circulaire van 25 Juni i.l. of een lid eener werkloozenkas, in welker regle ment de uitkeeringsduur is gesplitst, dat in de eerste helft van het kalenderiaar over liet volledig aantal dagen uitkeering heeft ont vangen en daarna voortdurend werkloos bleef tot 1 Juli 1923, bij den aanvang van HET EINDE DER BOOTWERKERS STAKING IN ENGELAND. LONDEN, 20 Juli. De staking der dok werkers, welke omstreeks 14 dagen geleden begon, loopt blijkbaar ten einde. Heden is het einde der staking afgekondigd. Te Man chester en te Birkenhead hebben de stakèrs den arbeid hervat. In de dokken van Londen echter, wordt behalve een enkele uitzonde ring, nog niet gewerkt, maar men verwacht, dat de ontwikkelingen van heden een be langrijken terugslag zullen hebben. Te Huil waar de dokwerkers ook nog staken, heeft het stakingscomité zich bereid verklaard, het oor te leenen aan vredesvoorstellen. HET ENGELSCHE ANTWOORD. LONDEN, 21 Juli. De noodige voorberei dingen waren getroffen, dat het Britsche ontwerpantwoord op het Duitsche memo randum van 7 Juni, onmiddellijk na goed keuring door het kabinet ter hand kggi wor den gesteld aan den Franschen vertegen woordiger. Nóg gisteravond is het ontwerp antwoord met de begeleidende documenten overhandigd. Verwacht wordt, dat het nog heden in 't bezit van Poincaré zal zijn. Voorts verwacht men, dat de volgende week de besprekingen tusschen Londen en Parijs zullen beginnen. Lord Crew, dé Brit sche gezant te Parijs, is reeds in de Fransche hoofdstad teruggekeerd. HITTEGOLF IN ITALIË. BRESCIA, 20 Juli. Een intense hitte-golf heeft over Noord-Italië gewoed. Hevige stormen hebben groote schade aangericht. I Advertentiën. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te ge ven van het overlijden van onze innig geliefde Echtgenoot^ en Moeder JOHANNA CATHARINA STOEF, Echtgenoote van Hendrik Petrus Horsten na voorzien te zijn van de laat ste H. H. Sacramenten, in den ouderdom van 43 jaar. Uit aller naam: H. P. HORSTEN Haarlem, 19 Juli 1923. Alandstraat 70. Terstond gevraagd een flinke voor dag en nacht, bij H. RUTTE, Melkhandel, Overtoomweg 8, Schoten, en een Heerenrijwiel te koop, wegens vertrek. NASSAUSTRAAT 23. Post- en Sierduiven, Krielhaan, ta koop. VOORUITGANGSTRAAT 82. Slaapkamertje, voor nette juffrouw, h.b.b.h.h., in klein gezin, omtrek Leid- sche kwartier. Brieven onder No, 9766 Bur. van dit blad. De Burgemeester van HAARLEM: Gebruik makende van de bevoegd heid, hem toegekend bij art. 86 der Algemeene Politieverordening vooi Haarlem; Verklaart, dat het met ingang van 26 Juli 1923 ongeoorloofd is te VENTEN MET BLOEMEN en wel: des Zater dags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 10 uur en op de overi ge dagen der weck van des voormid dags 9 uur tot des namiddags 8 uur, op de navolgende openbare wegen in de gemeente Haarlem: de ANEGANG, de GROOTE HOUTSTRAAT, het Verwulft, het PLEIN, het STATIONSPLEIN, de KRUISSTRAAT, en den KRUISWEG. Haarlem, 21 Juli 1923. De Burgemeester van Haarlem; MAARSCHALK.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2