Sport en wedstrijden. Ged. Oudegracht 49, Tel. 8789 GEMENGD NIÉUWS. Wil men zijn BONTWERK tijdig gereed hebben gee? dan nu uwe Pelterijen om Gemaakt, Gevoerd, Gerepareerd o? Gemoderniseerd te worden. - Deze maand nog tegen zeer voordeelige prijzen. Eüi WIELER SPORT Ingezonden Mededéelingen KIRK m SCHOOL BONTWERKER „BRONSTEE MODELMELK KARNEMELK YOGHURT motorwielrijden. (Vervolg.) DE BAAN K AM PIOEiNSCHAPPEN WIE LR I JIJEN. Moeskops, van Nek, Storm, Willems en Meyer, kampioen. AMSTERDAM, 22 Juli. Do wedstrijden Werden gisterenavond voortgezet. Het kampioenschap over den langen af stand voor amateurs wordt door 20 deel nemers betreden en gaat over 30 K.M. Er [wordt in een flink tempo gereden. Na 7 ron den loopt Goossens uit. Een wilde jacht onf- tspint zich en Willems brengt 't peloton weer hij. Ook Emous probeert zijn geluk. Langen tijd behoudt hij alleen een voorsprong, toldat Vreeswijk zich hij hem voegt, waarna v. Dijk er voor zorgt, dat het peloton bijkomt. In de 28e ronde valt een 3-tal deelnemers, doch zij zetten dien; strijd weer voort. Even later heeft Iweer een valpartijtje plaats. De rijders vra gen om af te bellen, daar de baan in een der bochten nat schijnt te zijn. De wedstrijd Wordt daarop bekort en wordt bepaald dal nog 7 ronden gereden zuilen, worden. In de laaste ronde loopt Wilems weg en wint met eenige lengten. Uitslag: 1. Wiltems; 2. Hijzelendoorn: 3. Emous; tijd 26.35 1/5 sec. over 45 ronden; Willems is dus officieel kampioen over den langen afstand. AMSTERDAM, 22 Juli. Ondanks de ee- nigszins bewolkte lucht, trokken de finales der verschillende nationale wielerkampioen schappen veel publiek. Alleen de overdekte tribune vertoonde de bekende ieege zijvak ken. De groote verrassing van dezen middag Was wel het rijden van dan amateur J. iMeyer. die de eerste twee manches van de finale op zulk een schilferende wijze won, dat wij hem ten volle zijn titel waard ach ten. Zooals verwacht werd, won Moeskops hel rprintkampioenischap. Dat hij zich niet erg heeft behoeven dn te spannen bewijzen wel de tijden van de laatste 200 M. Het kampioenschap over den langen af- fcland met levende gangmaking .werd door Klaas v. Nek gewonnen met Bakker, als goede tweede, achter zich. Het einde van den wedstrijd om het kampioenschap over den langen afstand met motorgangmaking was wel zeer emotievol. Zoowel Storm als Schlebaum hadeten in de laatste 15 ronden machinedcfect, waardoor niemand wist wie eigenlijk kampioen was. De uitspraak van den jury was ten gunste Van Storm. Begonnen werd met de eerste manche van bet 'kampioenschap over den korten afstand Voor beroep srijdens. Ie manche: 1. Moeskops, 2. v. Nek (l'A lengte), 3. v. Boxtel ('Lijd van de laatste 200 M. in 14 sec.). Na de start neemit Moeskops den kop, gevolgd door v. Nek en v. Boxel. Na de bel zet Moeskops voor de open tribune «ie spurt in an wint onbedreigd. 2e manche: 1. Moeskops, 2. v. Boxel (1 tengie), 3. v. Nek. Moeskops neemt weer den kop en behoud! dien tot bet einde. 3e manche: 1. Moeskops (laatste 200 M. in Ï4 1/5 sec.), 2. v. Boenel lengte), 3. v. Nek. Totaal uitslag: 1. Moeskops (kampioen) 3 )p.; 2. v. Boxel 7 p.; 3. v. Nek 8 p. I>e finales van liet eprintkamploenschap Voor amateurs, hadden liet volgende resul taat: 1ste manche: 1. Meyer; 2. Willems, 1 leng te; 3. Hijzeldoorn. Veel gebalanceer. Voor de epen tribune neemt Meyer den kap. In de laatste bocht een enorme aanval van Wil lems, echter zonder resultaat. 2e manche: 1. Meyer; 2. Willems, 3 leng ten; 3. Hijzeldoorn, 3% lengten. Na de bel gaaf Hijzeld'oorn naar voren, maar Meyer passeert 'hem onweerstaanbaar en wint on bedreigd. 3e manche: 1. Hijzeldoorn, 2. Meyer, 3. .Wiltems (gedistanceer). Voor de open tribune foopt Hijzeldoorn plotseling weg en wordt niet door de anderen gevolgd. In de sprint coupeerde Willems Meyer, zoodat de wed strijd-commissie deze manche wilde laten overrijden, hetgeen Willems weigerde. Deze '.werd toen gedistanceerd. Totaal uitslag: 1. Meyer (kampioen) 4 pt, Hijzeldoorn 7 pt., 3. Willems 7 pt. Als toegift werd nog gegeven een wedstrijd op racemotoren tusschen Bandalooque en Uerkuleijns, welke door laatstgenoemde werd gewonnen. Uitslag van den wedstrijd om het kampi oenschap van Nederland over den langen af stand met levende gangmaking voor beroeps- rijders (30 K.M. -— 75 rondten). 1. KI. v. Nek (kampioen) 38 min. 43 sec.; 2. Bakker op 120 M.; 3. Straat op 550 M. Aanvankelijk gaal Bakker aan het hoofd, ge volgd door v. Nek en Straal. Als er nog 64 ronden te rijden zijn, komt van Nek naar vo- '°n en tracht uit 'Le loopen, echter zonder succes. Eenige ronden later neemt Straat do kop, mooi geholpen door zijn tandem. Een aanval vam Bakker wordt afgeslagen. In dc 32e rooide tracht Bakker uil te loo pen, echter zonder hel gewenschle gevolg; de «mieren. zijn spoedig weer hij. Na 6 ronden een hemnieuwde poging van Bakker, wederom zonder succes. In een stevig tempo wordt doorgereden totdat van Nek in de 43ste ron de plotseling wegloopt. Bakker tracht bij te spurten wat hem met groote krach Ui nspa n- ning gelukt. Straal is daarbij een 50-tal me ters achter geraakt. Bakker neemt dan no de kop en tracht weg te loopen maar van Nek houdt bij. Straat zakt echter hoe langer boe meer af. In de 58ste ronde loopt van bek onweerstaanbaar uil en geeft Straat z'n •wste lap. Bakker rijdt wat hij kan, passeert, «Is er nog 7 ronden te rijden zijn, Straat, tnaar het tempo is hem te machtig. Van Nek loopt steeds meer en meer uit en passeert de eindstreep, Bakker 120 Meter achter zich la tende. Wedstrijd over 100 K.M. achter groote I «notoren om het kampioenschap van Ne- I «Ierland. 1. Storm in 1 uur 22 min. 51 4/5 Sec. 2. Schlebaum (300 M.); 3. Dickenlman (1000 M.); 4. Blekemolen. (18 hanen). Schlebaum krijgt de kop, gevolgd door Blekemolen, Storm en Dickenlman. .Schle baum zet er dadelijk een stevig tempo in en passeert Dickenlman, die als altijd slecht *'art, in de 7e ronde. In de 15e ronde volgt Blekemolen het 'oorbeeld van Schlebaum en passeert Dic kenlman eveneens. Storm doel het 2 ronden «ter. In de 36e remde tracht Schlebaum Dic kenlman een tweede lap te geven, doch wordt teruggewezen. Negen ronden later een hernieuwde én nu succesvolle aanval van hem op Dickenlman. De strijd wordt hierna vrij eentonig. De onderlinge afstand blijft ongeveer gelijk, alleen Blekemolen loopt een weinig in. Dat duurt zoo, tótdat Dickenttnam in de 100ste ronde een aanval waagt op Schlebaum en hem passeert. Schlebaum lieeft pech en moet van rijwiel verwisselen, waardoor hij op de derde plaats komt. Vlak daarna heeft Ble- kemolen eveneens pech, waardoor de slattel wordt: 1. Slorm; 2. Z Jilebaum; 3. Dickenlman; 4. Blekemolen. Blekemolen heeft dus een achterstand van 700 M. op Storm. Iti de 146e ronde een aanval van Dickenlman op Sch!e: baum. De strijd duurt een volle ronde, maar dam wordt Dickenlman ook onverbiddelijk teruggewezen. Deze laat het er niet bij zit ten. Een paar ronden later een hernieuwde aanval. Weer wordt er h;uft gestreden, maar ook deze keer weet Schlebaum zich te hand haven. Blekemoien zakt hoe langer hoorneer en in de 170e ronde passeert Storm hem zon der strijd, welk voorbeeld even later door Schlebaum en Dickenlman gevolgd wordt. Bleikemoten is dan geheel uit den strijd. Schlebaum volgt Storm voortdurend; lot aanval komt het echte rnog niet. Telkens als Schlebaum Storm genaderd is, versnelt deze het tempo en loopt weer weg. Dat duurt zoo tot ongeveer twintig ronden voor het einde. Schlebaum schijnt dan teveel van zijn krachten gevergd te hebben en zakt langzaam maar zeker af. Storm rijdt in een snel tem po verder. Dan moet hij plotseling loslaten door een machine-defect. Schlebaum is eer ste. Maar als Storm net op gang is, zwaait Schlebaum met z'n arm. Zijn ketting is ge broken. De laatst ronden worden zeuuwach tig uitgereden. De riiders zelf weten niet wie gewonnen heeft. De beslissing der jury ten gunste van Stom wordt met gemengde gevoelens ont vangen. Hierna vond nog een wedstrijd plaats over 1000 M. tusschen beide kampioenen Meyer en Moeskops, die door de laatste gemakkelijk gewonnen werd. Een eereronde van alle kampioenen besloot dezen interessanten middag. De beslissingswedstrijd om het nationale kampioenschap over 100 K.M. achter groote motoren, had een sensationeel verloop. Vooral het slot van dezen wedstrijd was door de plaats vindende bijzonderheden dermate enerveerend, dat zelfs verschillen de officials in twijfel verkeerden, of Storm den wel Schlebaum winnaar was. De zege werd ten slotte aan den Hagenaar toege kend; doch, zonder ook maar in het minst aan de juistheid van deze uitspraak te wil len tornen, kunnen wij ons toch levendig voorstellen, dat bij zeer velen dc veronder stelling heeft post gevat, dat Schlebaum de eer der overwinning toekwam. Wat toch was het geval? Na 117 ronden kreeg Schlebaum, die op dat oogenblxk de leiding had, een lekken band, waarvoor hem reglementair een maximum van 3 ronden mocht worden vergoed. Indien Schlebaum inderdaad deze 3 ron den heeft vergoed gekregen, zooals ge bruikelijk is te doen kan hem dit defect o. i. geen achterstand hebben bezorgd, daar hij snel genoeg van machine had gewisseld en binnen drie ronden reeds weer in vollen strijd was. Wij hebben goede redenen om te veronderstellen, dat de wedstrijdcommissie er evenzoo over dacht, doch niettemin werd bij het annonceeren van den stand na 50 K. M. bekend gemaakt, dat Storm de lei ding had en Schlebaum de 2e plaats be zette. Iets dergelijks deed zich voor toen kort daarna Blekemolen een lekken band kreeg en ondanks uiterst spel verwisselen van machine van de 2e op de laatste plaats werd gesteld met zefls bijna 2 banen achter stand. De wedstrijdcommissie greep even wel in beide gevallen niet in, vermoedelijk uit overweging, dat het verdere verloop van den strijd toch nog zoodanige verandering kon brengen, dat ingrijpen bij voorbaat nutteloos zou kunnen zijn. Spoedig echter bleek, dat Blekemolen zijn kans verder niet verdedigde. Storm behield de leiding tot 10 ronden voor het einde. Toen kreeg hij een lekken band. Snel verwisselde hij van machine, doch door inspanning van alle krachten ge lukte het Schlebaum toch drie volle ronden in te loopen en dus de leiding te nemen. Evenwel kreeg Schlebaum drie rouden voor het einde eveneens een lekken band, waar mede hij echter meer dan een volle ronde zonder gangmaking bleef doorrijden, zoodat Storm de finale passeerde voordat men Schlebaum de reglementaire vergoeding van 3 banen kón toekennen. Dat dit een eigenaardige kwestie was, valt te begrijpen. En evenzeer laat het zich denken, dat de meeningen, die nu wel de feitelijke winnaar was, zoowel bij het publiek als bij de officials uiteenliepen. De jury stond voor een moeilijke taak en haar mag men het zeker niet euvel duiden, dat zij de overwinning toekende aan Storm daar zij, als onpartijdige jury, die beslissing naar eerlijke overtuiging nam. Het gehoon en gefluit van een deel van het publiek aan haar adres was dan ook even gróf als onbillijk en heel wat sympa thieker was de houding van John Schle baum zelf, toen hij zei; als jullie vinden, dat Storm kampioen is, vooruit dan maar. Ik behoef er geen brood voor te koopen." I)e wedstrijden om de verschillende haan- kampioen schappen zijn overigens wfei een succes geweest voor cle A. S. C. Olympia, daar niet minder dan drie haver leden op een na tte na'len titel besllag legden. Zaterdag behaalde Wiltems het amateur- kaïmpioenseliap op den langen afstand. Klaas van Nek won den lite! voor profs achter 1an- dem en de derde A.S.G.'er, die voor de aller grootste verrassing zorgde, door 't sprintkam- pioensChap te winnen was de amateur Meyer, die Zaterdag reeds van zich deed spreken •door Maurice Peeters in zijn serie te kloppen. Behalve ihet kampioenschap van Mever zijn er bij de gevallen beslissingen geen bijzon dere verraste gen te noleeren. Storm, van Nek, Willems en Moeskops zijn allen renneTs van een goede en le bekende reputatie, om hier nog iels naders aan toe te voegen. De nieuwe ama'teur-sprintkampioende 18- jurige Jacob Meyer, is minder bekend. Dit is trouwens pas het tweede seizoen van zijn rennersloopbaan. Aanvankelijk was hij lid Van „De Gazelle", waarvain hij in den herfst van het vorige jaar -nog het clubkampioen-schap won. Daarop ging hij over naar „Olympia", van welke vereeniging hij in het voorjaar bijna alle sprints over 1 K.M. wist te winnen. Hij onderwierp zich toen aan een ernstige training om te trachten een behoorlijke plaats in cte nationale kampioenschappen te verove ren. Dat hij hierin de-hoogste plaats zou ver 5 60 ets. per regel. I p HEÉMSTEÖE -"tELÉF. 980CVS VAN 9 - 19 EN 2 - 5:3C, UUR overen, had hij zeker zelf niet verwacht, vooral niet, toen hij in zijn serie Peeters te ■bekampen kreeg. De overwinning op dezen echter schonk hem een groote mate van zelf vertrouwen en deze moreel® steun stelde hem in s'taat het kampioenschap op zijn naam te brengen. ONGELUK OP DE WIELERBAAN TE ROER MOND. ROERMOND, 22 Juli. Tijden-s cte motor- wedsirijeten op de baan deed zich een noga! ernstig ongeval voor. De Duitsohe renner Jo seph Riiltgen, uit Erkelenz, reed met zijn Harley Davidson uit de haan en raakte (met ren vaart van pl.m. 75 K.M.) bekneld tus schen de schutting en zijn machine, waardoor hij zijn rechlerpink verloor en zeer ernstige inwendig® kneuzingen aan zijn rechterbeen opliep. DE TOUR DE FRANCE VOOR WIEL RIJDERS. De 17® Tour de France behoort tot het verleden. En het 'is een Franschman. die de overwinning behaalde. Henri Pélissier! En heel Frankrijk juichl. In gesloten gelederen kwam de hoofd groep de Pare des Princesbaan bterenrij-den. Het waren Goethals, Henri Pélissier, Mottiat, Jacquinot, Alancourt, Francois Pélissier, Huot, GuveHer, Buysse, Beckmann, Stan- dacrt, Mortier Tiberghien Buffoni Bottecchia ■Beltenger, Oegy, Duboc, Muller, Botte, Hu-d syn-, Despoten, Dbers, Colle, Normandi, allen tel 15 uur 19 min. 36 sec.; verder arriveer den Longoni in 15.26.19; Kranten, Roy, 15.29.43; Rossi gno] 15.30.38; Riere 15.32.32. Een geweldige menschenmassa had zich op de Pare dter Princesbaan verzameld om dc aankomst der ...touristen" af te wachten. Henri Pélissier had een groolsch® huldi ging in ontvangst te nemen. Het totaal classement van' de 5140 K.M. lange Tour de France luidt: 1. Henri Pélissier, tiid 222 uur 15 min. 30 sec.: 2. Bottecchia 222.46.11; 3. Relleriger 223.20.13 4. Tiberghien 223.44.46; 5. Alan court 224.22.10; 6. Colle 244.44.13; 7. Despo- tin 224.55.19; 8. Buysse 224.57.41; 9. Dhers 225.14.39; 10. Huot 225.32.36; 11. Muller 225.42.16; 12. Pralesi 225.50.36; 13. Goethals 226.37.48: 14. Beeckman 227.15.34: 15. Nor mand 227.23.25. REN- EN TOERISTENVEREENIGING „HAARLEM" Opgericht 6 November 1922. Aangesloten bij de N.W.B. en F.W.N.H.. Secretaris P.B. Prenen. Javastraat 42 Schoten. Zondagmorgen werd voor de tweede maal de maandelijksche handicap gereden voor uieuwelingeri, om deu door G.H. Stouten geschonken wisselbeker, afstand 10 K.M. Voor degen handicap verschellen 8 deelne mers aan den start, 't Weer was prachtig doch stond er op den heenweg een stevige wind, waartegen het voor de deelnemers hard wer ken was.. Op den terugweg ging het daarentegen Zooveel te beter, en werd er zeer hard gereden. Was de vorige maal H.M. Voskuyl met een voorgift van 110 sec. winner, thans wist zoo waar dezelfde renner, met slechts 80 sec. voorgift, wederom beslag op het fraaie voorwerp te leggen, de afstand van 10 K.M. afleggend in den zeer korten tijd van 16 min. 5 sec. 2e H. Scheffer (100 sec. voorg. 3e Toh. Heckhuysen (110 sec.) 4e Valleggia (10 sec.) 5e N. Kat (30 sec.) 6e C. Kok (60 sec.) 7e Straathof (50 sec.) 8e H. Stouten (140 sec. De eerste drie deelnemers kwamen met een'onderling verschil van slechts enkele meters binnen, terwijl de ovengen op kor ten afstand volgden. Door deze fraaie over winning behoeft Voskuyl nog slechts eenmaal te winnen om den beker te bezitten, en be looft dus de eerstvolgende handicap spanning tC Onze'vereeniging houdt hare clubavonden en vergaderingen op Donderdag-avond in Ca fé „de Korenbeurs" Spaarne 3 De secretaris. PRENEN. Races te Alkmaar. Op Zondag 29 Juli zal de „Ver. Alcmaria J e~i\xroar r\+r\w\r- laten we zeggen, met een zekere onderschei ding wordt behandeld, wat door den directeur der gevangenis stellig wordt ontkend Die ontkenning bewijst alleen, dat de directeur hiervan onkundig is, wat ik on middellijk aanneem, maar bewijst niet, dat Kersemakers door omkooping van zijn be waker niet zekere faciliteiten geniet. Maar deze zaak is in onderzoek. Ik laat me er dus liever niet over uit, maar wil alleen zeggen dit kan de tegen mij geuite beschuldiging niet verzwaren, heeft er eigenlijk niets mee te maken. En de opmerking van den directeur van de gevangenis, dat u in de advocaten kamer met Kersemaker fluisterde Op de eerste plaats ben ik mij er met van bewust, zei Mr. van Haastert, dat ik rnet Kersemakers opvallend zacht heb gesproken bij die gelegenheden. Uiteraard zijn dergelij ke gesprekken met gevangen cliënten van vertrouwelijken aard. De cliënt hee.t de ge legenheid zich uit te spreken, zijn hart uit te storten tegenover zijn verdediger en raads man. Het spreekt dan toch wel van zelf, dat zulke gesprekken, al is er niemand bij, op min of meer gedempten toon worden gevoerd maar al had ik gefluisterd, wat voor houvast kan dat geven bij deze afschuwelijke be schuldiging? In dit stadium had ik toch waarlijk geen geheimzinnige adviezen meer te geven. Voor iedereen moet het eigenlijk klaar als de dag zijn, dat geen advocaat, al zou hij zelf ook een doortrapte fielt zijn, de krankzinnige en mis dadige dwaasheid kan begaan als mij wordt toegeschreven en dat zeker niet als er geen enkel voordeel aan verbonden is, zooals in mijn geval. Mijn 12-jarige praktijk heeft mij daaren boven voldoende geleerd, dat alleen een ge lukkig toeval schurken uit de handen van den strafrechter houdt. Dat mevrouw Des met en Kersemakers, van wie Mevr. Desmet dom maar sluw en Kersemakers, alleen maar heel erg dom is, dat deze twee misdadigers onmiddellijk het gerecht in handen zouden loopen, was te voorzien. GOED GEANTWOORD. 1 Sommige kranten houden er de gewoonte op na een bepaalde vraag te stellen, die nogal de aandacht trekt, en daarop dan beleefd aan allerlei mannen en vrouwen, die zekere positie hebben, een antwoord te vragen. Zoo had een onzer kranten de vraag ge steld „Is het, volgens uw oordeel, wenschelijk, dat een getrouwde vrouw, die zelve niet mee verdient, jaarlijks behalve het huishoud geld, e'en vaste som krijgt, om die te beste den zooals zij wil?" Daarop gaf o.m. ten antwoord mevrouw C. de Vlugt—Flentrop, de echtgenoote van den Amsterdamschen burgemeester „Uw vraag beantwoord ik zeer beslist ontkennend. In een goed huwelijk begeert de vrouw geen vaste som voor „eigen' ge bruik. Wenscht zij bepaalde uitgaven te doen, die niet uit het huishoudgeld kunnen bestreden worden, dan zal zij met haren echtgenoot overleg plegen en wordt dit probleem opgelost. Een vaste som voor eigen gebruik geeft de vrouw hare dienstbode die zelve te ont vangen doet schade aan hare positie als ge trouwde vrouw." EEN OPLICHTER. In het huis van bewaring te Tiel is inge sloten J. H. uit Rotterdam, die zich te Weemei en te Wijk bij Duurstede heeft uitgegeven als landmeter. Na eenige dagen vertrok hij dan zonder betalen, tevens de gelegenheid waarnemende om elders gehuurde fietsen aan den man te brengen. Te Tiel verkocht hij er een, dié te Rosmalen bleek gehuurd te zijn. H. heeft reeds 17 vonnissen achter den rug., op 4 Juli. was hij uit de strafgevangenis te Scheveningen ontslagen. DE MOORD TE UBACHSBERG. Te Kerkrade is aangehouden een zekere W., afkomstig uit Nieuwenhagen (Limb.) welke verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij den moord voor veertien dagen te Ubachsberg gepleegd. DE BROEKHUYS-LOTERIJ. De centrale recherche te Rotterdam heeft Zaterdagmorgen een inval gedaan in de druk kerij van K. R. van Staal, Keerweerlaan al daar. Na gehouden huiszoeking zijn in beslag genomen twee cliché's, waarmede de voor cn achterzijde gedrukt zijn van de obligatie der Broekhuijsloterij. Tevens werd beslag gelegd op een klein aantal obligaties cn misdrukken. (Tel.) ROOFMOORD TE HOENSBROEK In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Hoensbroek (Limb.) een wreede moord plaats gehad op een oude vrouw, die, niet haar dochter een huisje aan de Kaucherader- straat aldaar bewoont. Ongeveer 3 uur in den nacht zijn twee tot dusver nog onbekende mannen door verbreking van een raam aan de achterzijde van het huisje, bewoond door de 80-jarige vrouw K. Haarsman en haar 40-jarige dochter Bertje, binnengedrongen. De onverlaten hebben het oude mensch in bed geworgd, de dochter gebonden, en mei neciiuiwi •7-a~ir~ö„ iw eiKaar. ik noorae net eersie van ivii. ue haar een prop in den mond gestopt, zoodat als finish, geldend als Tweede Zaansche Be-, Vi d verdediger Jvan Kersemakers,!»)' d)e trouwens met geheel normaal is, kt. .fi-..lion de ruders zich ver- mets kon uitrichten. De indringers maakten zich daarna mees- EEN KRANKZINNIGE ONTVLUCHT. Vrijdagavond 9 uur is te Warnsfeld uit het krankzinnigengesticht „Groot-Graffel", een verpleegde ontvlucht, n.l. de 20-jarige boerenknecht S„ alkomstig uit Twello, die voor een paar jaren te Apeldoorn óp den Deventerweg een boerenvrouw in haar wo ning vermoordde met het oogmerk er diefstal te plegen. De Rechtbank te Zutphen had zijn plaatsing in het genoemde gesticht gelast. DE MOORDAANSLAG TE VALKENS- WAARD. Een onderhoud met mr. Van Haastert. Het „Eindhovensch Dagblad" heeft Vrij dag morgen een onderhoud gehad met mr. W. K. S. van Haastert, naar aanleiding van de ernstige beschuldigingen tegen hem voor de Bossche rechtbank geuit i Wij ontkenen daaraan het volgende Al dadelijk wees mr. Van Haastert er op, dat hij feitelijk tegen zijn wil in deze schan delijke zaak is betrokken. Mevrouw Desmet kwant bij hem voor een echtscheiding cn hij trad daarbij op als haar rechskundig raads man, totdat zij plotseling bleek den beslis- senden stap niet te durven zetten, uit vrees voor haaf man. Maar toen de wettelijke schei ding van de baan was, kwam Kerstemakers met moordplannen. Mr. Van Haastert, Kerstemakers kennende, beschouwde dat aanvankelijk als blague van een dom opge wonden standje. Nochtans wendde hij on middellijk al zijn overredingskracht aan om hem zulke misdadige plannen uit het hoofd te praten. Gevraagd werd door den verslaggever of mr. Van Haastert niet misschien schertsender wijze omdat hij het plan toch niet au scrieux nam iets gezegd kon hebben, waar uit K. acheraf een aansporing tot moord kon hebben gedistilleerd Absoluut niets, daarvoor was de geschie denis te ernstig, verklaarde mr. v. H. Ik heb toen het tweetal, dat met dergelijke praatjes kwam, terstond gezegd dat ze niet meer bij mij, op het kantoor mochten komen, tenzij om te spreken over een wettelijke scheiding. Toch kwamen zij nog eenige keeren nadien maar telkens heb ik hen bezworen, hun even misdadige als domme plannen uit hun hoofd te zetten. Natuurlijk kan men bij zulke in dividuen niet veel succes verwachten met ethische en moreele motieven, maar ik heb ze vooral trachten alf te schrikken door ze als het ware voor te cijferen, dat ze door zoo'n daad misschien wel voor levenslang in de gevangenis zouden komen, waardoor ze dan toch zeker niet bereikten wat ze zochten. Bij een van die gelegenheden heb ik dan ook uitgeroepen i dat mijn kantoor geen moord- centrale was, wat de typiste gehoord heeft. Ik was zoo overprikkeld door deze be zoeken, dat ik een cliënt van mij, die mij den volgenden dag over een geval, waaraan mis schien een luchtje was, bezocht, toesnauwde, dat ik geen advocaat was van vuile zaakjes, en toen meteen vertelde, dat ik den voiigen dag een dame bij mij had gehad,die mij nota- bene kwam raadplegen om haar man uit den weg te ruimen. Jawel, zeiden we, maar deze Desmet- geschiedenis was toch van meet af erg be denkelijk. Hadt u zich daaruit niet kunnen terugtrekken in het begin? Dat is in strafzaken buitengewoon moeilijk, antwoordde 'mr.Van H. Je kent het begin, maar niet het eind.Ik begon met het wel tragische, maar overigens doodgewone echtscheidingsprocedure. Toen ik alle stuk ken in gereedheid had, durfde mevr. Desmet niet verder gaan uit angst, dat haar man haa- dooden zou, naar ze voorgaf en toen ik een maal met haar en K.bezig was, kort ik me toch niet heelemaal van hen losmaken, omdat het mijn moreele plicht was, niet waar, die twee menschen met alle middelen, die mij ten dienste stonden, van hun krankzinnige daad af te houden,al geloofde ik in mijn ziel nog altijd niet, dat zij inderdaad het afschuwe lijke zouden durven bedrijven. Maar wie had kunnen denken, dat hun misdadige en zieke hersenen hun eigen woorden aan mij zouden toedichten Dat is zeker een merkwaardig probleem voor een psychiater, meenden wij. Maar hoe verklaart u, dat een beschuldiging zoo prach tig aaneensluitend is? Dat kan ik niet verklaren, tenzij ik moet aannemen dat ze dit met elkaar hebben af gesproken vóór de moordaanslag plaats had en dit dus een onderdeel van het plan was. Als ik inderdaad dergelijke adviezen zou hebben gegeven, zou hen dat zeer verlichten. Een andere verklaring kunt u dus be slist niet bedenken Op het oogenblik nog niet, maar de zaak, ook die van de ontvluchtingsplannen, is in onderzoek en ik verwacht, dat aan ook hierin wel licht zal komen. U heeft tegen uw typiste gezegd U weet van deze zaak niets. Hoe moeten we dat opvatten Dit is werkelijk een gevaarlijke dubbelzinnigheid in het verslag. Iedereen V.V.V." op het Sportterrein weer motorracesjeest daaruit mondje dicht over deze zaak. Je houdt je van den domme hoor 1 I- h°Op den dag daarvoor wordt door de mo torclubs Alkmaar cn de ,^aans^ree*c0^eJ_^?" In dien zin moet het stellig niet worden LUiUiuun IQrv tr Ti7T 1 UACii AM mvjci. JUCL vyuiucu trouwbaarheidsrit gehouden over 18U K.M. 0pgen0m8n( verzekerde Mr. v.H. Dit zit Zóó met Heemstede als beginp Alimaa:r j^n hoorde het eerste van Mr. de als finish, geldend als Tweed Zaansche Be- Vrieze, den verdediger Jvan Kersemakers, kerrit. Na afloop zullen de r J rs Zich ver-dat beschuldigde van aanstichting tot eerligen aan een gerneenscnappeujK diner i moord. Ofschoon ik er volkomen gerust op den nieuwen l^Iuziektuin* j /Ja»» tnyitirr Kn nn>_ DE ROTTERDAMSCHE WIELER BAAN. De Openingswedstrijden De Rotterdamsche Wielerbaan, gelegen aan den Kralingschenweg, opent haar poorten op Zondag 29 Juli e.k. De directie heeft moeite noch kosten gespaard om deze opening zoo schitterend mogelijk te deen slagen. Om half één geeft de Raad van Beheer een receptie in het restauratie-gebouw der baan, waarna te half twee de officieele opening sai geschieden door* den heer J. D. Viruly, voorzitter van den N.W.B Te twee uur vangt het openingsprogram ma aan, bestaande uit een wedstrijd over 1 K.M. en een premiewedstrijd voor amateurs. Voor dit nummer zijn circa 25 deelnemeis, waaronder de allerbeste krachten en daarna fandemwedstrijd voor beroepsrijders. Vooral dit nummer belooft zeer spannend en inte ressant te Zijn. Onder de deelnemers bevin den zich Tulleken en Kossen, Hohle en An- spach, Nankman en Straat, terwijl de directie in onderhandeling is met eemge der beste Belgische tandemparen. Het hoofdnummer is een match in twee afdeelingen met levende gangmaking waarin wij den beroemden ren ner Lambot, tweemaal overwinnaar in den rondrit van Frankrijk, zi]n kans gullen zien verdedigen tegen den nieuwen Nederland- schen kampioen Piet Ikelaar en C. Erkelens den kampioen van Zuid-Hol'311"' Het belooft een zeer interessante dag te worden voor de sportliefhebbers. Om het onderzoek te vergemik!:-'ijken, was de geheele buurt 0:11 het huiijo door po litie afgezet. Behalve het geld, hebben de dieven opk een jachtgeweer, dat de vrouwen in huis hac' ifn, meegenomen. De dochter blijft de meening toegecdaan, dat er twee mannen in de kamer geweest zijn. Volgens de laatsten berichten meent de marechaussee een spoor gevonden te hebben. OP HEETERDAAD BETRAPT. Zaterdagnacht bemerkte een agent var. po litie op den Dortschen Straatweg te Rotter dam, twee personen die daar op verdachten wijze rondzwierven. Terwijl ze meenden, tr.et gadegeslagen te worden inspecteerden ze de deuren en ramen van verscheidene woon huizen. De politieman hield hen toen aan. Het waren de«B3-jarige J. W. H. en de 22-;a« rigc A. G. De laatste bleek een hoeveelheid glycerinezeep bij zich te hebben, terwijl de eerste in het bezit was van een hamer, beite's, sleutels en schroevendraaiers. H. bekende bij zijn verhoor op het politieburea waarheen ze werden overgebracht, vaa plan te zijn geweest om in te breken. EEN TRAGISCH GEVAL. Een Hollander, jaren in Duitschland werk zaam geweest zijnde, kreeg door bemidde ling van zijn familie te Voorst (Geld.) werk als arbeider. De man, wiens vrouw overleden was, liet zijn tien kinderen in Duitschland achter hopende in Voorst wat meer te kunnen ver dienen om zoodoende het leven der kinderen ginds wat dragelijker te kunnen maken. Op reis door het bezette gebied werd heru door de bezettingstroepen alles ontnomen, zoodat hij geheel berooid in Voorst aankwam. Pas eenige weken aldaar werkzaam, ter wijl zijn loon juist de vorige week verhoogd was voor zijn flink werken, werd hij tijden; de hitte der vorige week onwel en moest naar het ziekenhuis te Zutphen worden vervoerd. Vrijdag is'de man daar overleden. Wel eea treurige tijding voor zijn kinderen ginder („Msb."( JACHT OP EEN REGEERINGSPUPIL. De Officier van Justitie te Amsterdam heeft aan de politieBte Weesp verzocht, den regeeringspupil A. S. die bij den veehouder d. R. te Weesp uitbesteed was, voor te ge leiden, aangezien diens gedragingen te wen- schen overlieten. Toen de chef van de politie, de heer Krap, zich Vrijdagavond ten huize van d. R. ver voegde en aan S. het schrijven van den Offi cier toonde, verzocht de onder regeerings- toezicht staande jongeling, of hij zich even wasschen en verkleeden mocht. Dit werd natuurlijk toegestaan, doch de politiechef week niet van de voordeur. Toen S. weer beneden kwam wilde hij nog wel graag den baas even spreken. Ook dit werd goedge vonden. De baas was op het erfEn niet zoodra had S. het erf betreden of hij zette het uit alle macht op een loopen en vluchtte een achterdeur uit. De politiechef die hem 00 de hielen gevolgd was, hem achterna En toen konden liefhebbers van athletiek een spannenden wedstrijd volgen, die be langstelling van bewoners, zoowel als voor bijgangers natuurlijk in niet geringe mate trok. In wilden ren ging het langs Blomstraat, Heerengracht, Muider Binnenweg, Heeren singel, de Kerklaan in, waar de vluchteling (nog steeds met den niet meer jeugdigen politiechef op slechts eenige „neuslengten" afstand achter hem) zich trachtte te verber gen op het erf van den heer N. Maar ook hier verscheen de heer Krap, tegen wiens pogingen om S. te arresteeren, deze zich heftig verzette. Later kwam assistentie op dagen en toen werd S. stevig vastgehouden, naar hét bureau aan de Nieuwstraat gebracht. Dat successievelijk een dichte drom nieuws gierigen op de been was gekomen, behoeft nauwelijks vermeld, zegt de Tel., waaraar we het bovenstaande ontleenen. EEN EERLIJK EMPLOYé. De baggcrmolenbaas K. H. té Rotterdam had bij zijn patroon aan de Prins Hendrik kade 400 ontvangen voor de uitbetaling van het weekloon van zijn volk. Onder die 400 was een bankbiljet van 300. De molenbaas wisselde dit biljet bij een bezoe ker van een café aan dc Geldersche Kade, maar kwam, toen hij aan het uitbetalen ging, tot de onldekkin; had ontvangen was, dat deze krankzinnige aantijging bij nie j mand geloof zou vinden, ben ik toen toch on- 8 middellijk begonnen de noodige aanteelce- ningen te maken, omdat ik als gewoonte heb aangenomen geen enkelen tegenstander, ook niet den onbeduidepdsten, te onderschatten. De zaak werd echter anders toen ook de rech- ter-commissaris mij mededeelde, dat Mevr. Desmet dezelfde beschuldiging tegen mij had geuit. Geheel onder den indruk kwam ik thuis en toen zoekende naar een getuige te mijnen gunste, vroeg ik mej. v. d. H. Jij weet na tuurlijk van deze zaak niets, hè Waarmee ik bedoelde Als jij soms iets van deze zaak hebt gehoord, zeg het me dan. Toen herinnerde mijn typiste)zich, gehoord te hebben in het nevenvertrek, dat ik mevr. Desmet en Kersemakers uitdrukkelijk had gezegd, niet op dien weg voort te gaan en den volgenden dag vertelde ze me, dat haar, ,na nog eens goed nagedacht te hebben, mijn uit roep was te binnen geschoten 1 Het is hier geen moordccntrale en dat ik Mevr. Desmet bij het uitlaten had toegevoegd, dat zij niet meer terug mocht komen. Doch, afgezien van alles, wells voordeel zou ik gehad hebben van dergelijke adviezen als Mevr. Desmet en Kersemalsers mij toedichtten Dat ik bios coop exploitant had kunnen worden na den dood 'van D.? Dat vooruitzicht is werkelijk niet zoo glorieus, dat ik daarvoor een schurk zou willen worden van het allerlaagste allooi. Ander financieel voordeel lag er voor mij niet in het verschiet. Ik heb mijn bemoeingen in de echtscheidingsprocedure niet eens betaald gekregen. Dit is me wel duidelijk, maar uwe mede- deelingen dat Kersemakers in de gevangenis, ter van een bedrag van ongeveer f 800 Zaterdagmorgen werd de 'moord ontdekt door voorbijgangers, die de voordeur van het nhuisjc, zagen openstaan. De politie werd on middellijk gewaarschuwd en zij stelde met be- behulp van politiehonden onmiddellij lc een on derzoek in. Het schijnt vast te staan dat meer personen dan dc beide indringers medeplich tig zijn aan dezen overval. Vernoedelijk heb ben twee mannen buiten op wacht gestaan. He was niet onbekend dat de oude vrouw geld in huis had. Hoev/el men niet weet, of de aanranders Duitschers zijn, vreest men toch 'dat zij over de grens zijn ontkomen, daar het huisje dicht nabij de grens is gelegen. Nader worden nog de volgende bijzonder heden vernomen Tegen omstreeks 3 uur in den nacht hoorde de dochter plotseling in het vertrek,, waar zij sliep, gerucht, doch voordat zij goed wakker was/zag zij, dat één of meerdonkere gestalten zich over liaar hee bogen. Zij werd bij de keel gegrepen en voel de, dat men haar bond. Zij raakte bewutte- loos en na eènigen tijd versuft te zijn ge weest, kwarti zij bij en bemerkte, dat zij met een dik koord gebonden was. Zij wist zich los te wringen het was toen halfvier. Zij zag dat haar oude moeder zonder eenige beweging in bed lag. Angstig ging zij naar buiten om buren de te waarschuwen, zeggende dat men haar moeder vermo rd had. De marec haussee die op een zeven minuten afstand woonde, werd door de buren gewaarschuwd e was onmiddellijk ter plaatse. De oude vrouw lag met verwrongen gelaat dood op haar bed. Een nader onderzoek maak te uit, dat zij aan verstikking gestorven was. Met een koord was zij geworgd. dat hij 150 te weinig o deed aangifte bij de po litie, die hem aanried nog eens in het café te informeeren. Daar bleek de bezoeker, employé eener pctroleummaatschappij, reeds met het to veel ontvangen geld aanwezig te zijn om het aan den rechtmatigen eigenaar terug te geven. Dc man had met zijn boek houder moeten afrekenen, die hem er op merkzaam op maakte, dat hij 150 gulden te veel betaalde. HARD. VAN ROSSUM OP IJSLAND. Een vorstelijke ontvangst. De aankomst van Zijne Eminentie Kardf- naal W. van Rossum te Reijkjavik, de hoofd stad van IJsland, is een ware triomf geweest Na een zeer voorspoedige vaart kwam de „Botwa", waarop zijne Eminentie reisde den 8en Juli des morgens tegen half drie voor Reykjavik, IJslands hoofdstad. De IJsland- sche regeering had bevolen, dat de boot niet vóór 8 uur des morgens mocht binnenvaren, een bevel, dat alleen gegeven wordt, als de koning van Denemarken komt. Alle regeeringsvaartuigen in de haven had den bevel gekregen de vlaggen te hijschen alle andere schepen volgden hun voorbeeld. De Denemarksche regeering had verder last gegeven aan het oorlogsschip dat daar in den tijd van de vischvangst de visscherijop de kusten bewaakt, in de haven te zijn en eveneens alle vlaggen te ontplooien. Hetzelf de deed ook de „Botwa" die om 8 uur de ha ven binnenstoomde. - Ook had de regeering verordend, dat nie mand het schip zou verlaten, vóór de Kar dinaal aan land was. Toen de boot gemeerd lag, werd de Hoog- Eervv. Pater Meulenberg, overste, nu apos tolisch prefect van de missie, toegelaten, en na diens begroeting ging Zijne Eminentie aan wal, waar een groote menigte met eerbied en belangstelling stond te wachten. Alle regeerings- en openbare gebouwen, vlagden, natuurlijk ook de woningen der Ka tholieken. Zijne Eminentie bracht den volgenden dag een officieel bezoek aan den eersten minister en zat later aan het diner, dat door de regec- ring was aangeboden. („Msb.") H. J. WIJKHUIZEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3