BUITENLAND tweede Blad Het gezonde menschenverstand. 23 «Ittli 1923 Gissingen over den inhoud van het Engelsche concept-antwoord. Duitschland zal voorloopig geen kolen meer leveren aan Italië. De levensmiddelenrelletjes te Breslau. Dreigende kabinetscrisis in Por tugal. Ónder de Telegrammen: Het Engelsche antwoord in Parijs ontvangen; een rede van Poincaré; Frankrijk zal niet vóór Vrijdag of Zaterdag a.s. antwoorden. fiEM. BUITEHL BERICHTEN-. B8NNENUNDSGH NIEUWS Japan 5. China 6. XXIV. Een der kwalen van de Indische samenle ving is de tijdelijkheid. Wanneer de lezer hier de opmerking wil maken, dat hetzelfde het geval is overal op dit ondermaansche, dan weet ik, dat hij nog nooit in Indïë is geweest. De Indische, tijdelijkheid is van een bijzon dere soort, ze is korter, rusteloener dan an dere tijdelijkheden. Op de Departements-bureau's is het een woord, dat dagelijks te pas komt, het wordt er gehanteerd op een wijze, dat gewone men. schen zich voor het hoofd gaan slaan om dat ze er niets van begrijpen. Toen ik pas kort in Gouvernement's dienst was, heeft het geruimen tijd geduurd, voor dat het verschil me duidelijk was tusschen het geval, dat een ambtenaar werd „tijdelijk belast met de waarneming van de betrek king vandit of dat", of dat hij werd „belast met de waarneming van de tijdelijke betrekking vanof dat hij werd „tijde lijk belast met de waarneming van de tijde lijke betrekking Op de Gouvernement's-bureau's is men ook het schoone woord „semipermanent" gaan gebruiken. Blijkbaar gevoelde men be hoefte om onderscheid te maken tusschen verschillende graden van tijdelijkheid. We zien dus hier verschillende gebouwen opgetrokken van „semi-permanent" materi aal, d.wz. ze zijn niet van steen opgetrokken, maar Zie daar, nu ik het woord verklaren wil, weet ik geon raad. Ik sla het Verklarend Handwoordenboek van Koenen op, en vind voor permanent; voortdurend, blijvend. Doch semi-permanent tida ada ('t is er niet) zeggen we hier. Half-blijver.d? Wat is dat? Wat ligt er nog tusschen blijvend en tijdelijk? Enfin, het woord klinkt schoon, en vooral deftig, bijna degelijk. Dus; leve de semi-per- manentie. O, dat voortdurend tijdelijke in de Indische samenleving. De woord-combinatie klinkt zinneloos; maar, heusch, ik zie nog geen eind komen aan de Indische tijdelijkheid. Zoo lang Indië zich zelf niet is, zoolang dit land vreemde krachten van buiten, vreemd intellect, vreemd kapitaal van noode heeft, zal het komen en gaan, het wisselen voort blijven duren. En aangezien men de radica le verandering wil verschuivenad ca- lendas graecas, zie ik nog een onafzienba- ren weg van tijdelijkheden voor ons liggen. Ik zal den lezer eenige voorbeelden geven, hoe hier de tijdelijkheid alles beheerscht. Laat ik maar van boven af beginnen. We hebben eerst een jaar of vijf een Gou verneur-Generaal gehad, die naar veler zeggen met het Indische geld smeet. Hij liet zijn opvolger zitten met begrootings-te- korten en overschrijdingen van honderden millioenen. Nu hebben we een landvoogd, die noodgedwongen aan het bezuinigen is ge slagen, dat de stukken er af vliegen. Om te bereiken volgens zijne eigen woorden dat zijn opvolger met een schoone lei begin nen kan. Het is inderdaad beter dan te zeg gen, après moi le déluge. Doch ik heb zoo'n flauw vermoeden, dat deze opvolger zal moe ten beginne met die schoone lei uit den put op te diepen, en daarmede zijnjj jaren zoek zal moeten brengen. Diens opvolger zal zich dan kunnen zetten tot het opschrijven van nieuwe berekeningen. Als hij dan maar, bij het opstaan, met zijn mouw weer geen veeg over de lei haalt. Niet heel veel langer dan een jaar zit hier de huidige Vice-president van den Raad van Indië, de ambtenaar, die op één-na-de-hoog ste plaats zit, die bij ontstentenis van den landvoogd het regeeringsbeleid te voeren heeft. Dezer dagen meldden de dagbladen, dat hij binnen korten tijd repatriëeren gaat, „wegens gezondheidsredenen." In een mijner eerste brieven schreef ik over de nieuwe gebouwen, welke te Batavia verrezen zijn, en noemde daaronder het nieuwe postkantoor Weltevreden. Toen ik hier de opmerking maakte, dat het gebouw anders is geworden dan het oorspronkelijk ontwerp aangaf, kreeg ik ten antwoord: O, dat ontwerp is al zoo dikwijls veranderd, el ke nieuwe ingenieur, die er bij kwam, vond het noodig wijzigingen aan te brengen. Zoo gaat hef van hoog tot laag. Bovendien gaat het gouvernement zelf on wrikbaar door, al die wisselingen nog te ver meerderen. Overplaatsingen zijn aan de orde van den dag. Ik ken ambtenaren, die in een jaar tijd drie keer werden overgeplaatst. En wie gedurende hun diensttijd geruimen tijd op dezelfde plaats worden gelaten, gaan te gelegener tijd met buitanlandsch verlof. Ze moeten dan worden vervangen door anderen, die van elders moeten, deze moeten ook we der vervangen worden, enz. En dat wel voor 8 maanden, voor een jaar, voor twee jaren misschien. Dus: tijdelijk. O, die tijdelijkheid. Die wisseling van personen brengt wisse ling van inzichten, en de groote lijn raakt zoek. In plaats daarvan bakent ieder voor zich zelf een stukje af, een volgende zet er zijn stukje loodrecht op, misschien in tegen gestelde richting terug, en verdwijnt dan weer. Die tijdelijkheid drukt op alles. Volksraadsleden, gemeenteraadsleden, be stuursleden van vereenigingen, ze komen en gaan. Indien ze goed willen doen, brengen ze nieuwe ideeën, welke over enkele jaren door een ander op zij worden gezet. Slechts weinigen raken goed thuis in de zaken, waar over ze medezeggingsschap hebben. We heb ben hier een geval mede gemaakt, dat de candidatenlijst voor de Volksraadszetels van een der politieke partijen binnen drie jaren tijd uitgeput was tengevolge van de vele mu taties. Het*gevolg is, het ambtenarendom gaat re- geeren, het heeft de meeste menschen, die het nóg weten. En het maakt zich steeds meer onmisbaar. Bijna iedereen heeft hier wat te klagen over de „Algemeene Secretarie" te Buiten zorg, het kabinet van den landvoogd, maar met heel wat meer macht dan dergelijke ka binetten elders hebben. Zij houdt de draden van geheel het regeerings-net in handen. Wee den landvoogd, die trachten wil deze gecumuleerde macht van het bureaucratisme aan te tasten. De secretarie laat hem zijn eigen gang gaan bij het zoeken naar een weg tusschen de groote stapels bescheiden, welke liggen opgetast als een wal om de vesting der Secretarie. Stukken, welke hij noodig heeft, liggen niet op hun plaats. En na een tijdje bij den een wat langer, bij den ander wat korter komen ze amende honorable ma ken. Onder de G.G.'s zijn er geweest, ijzervre ters, die gebieden zoo groot als Nederland in korten tijd onder het Nederlandsche ge zag brachten, en die toch hunne tanden heb ben stuk gebeten op dien papieren wal. En wie onder hen, bij den aanvang van zijn bewind verklaarde, dat hij de Algemeene Se cretarie wel klein zou krijgen, dankt haar na vijf jaren voor den uitstekenden bijstand, welke hem werd verleend. Zoo gaat het. In 't land der tijdelijkheid. Kan het ook anders? Hoe weinigen zijn er, die niet op een ge geven oogenblik gaan zeggen: waarom zou ik het me zelf moeilijk maken, voor dezen korten tijd? En de meeste menschen zeggen: het zal zijn tijd wel duren. Duren, ja duren zal het. Duren zal die tijdelijkheid, zoolang de „trekkers" de leiding moeten hebben bij den gang der Indische zaken. Ik zeg daarmede niets beleedigend, en be doel niets revolutionnairs. Ik zelf ben een trekker, en hoe ik ook van dit land hou wanneer de zorg voor het grootbrengen van mijne kinderen (doch dat zal nog wel lang duren) het toelaten zal, ga ooi ik dit land voor goed verlaten, om op een mooi rustig plekje van Nederland mij ne laatste levensdagen door te brengen. Doch de feiten liggen er eenmaal zoo. Indien we het goed met Indië meenen, dan moeten we zorgen, dat de blijvers, langza merhand doch zeker, in staat komen zelf de leiding in handen te nemen, en dat Indië zich zelf worden kan. J. A. M. d. F. HET ENGELSCHE ANTWOORD. Zaterdag is het ontwerp van het ant woord van Engeland aan Duitschland aan de geallieerde en Amerikaansche gezant schappen toegezonden. De Londensche bladen vernemen dat het antwoord in beginsel het Duitsche aanbod om zich bij de uitspraken van een interna tionale commissie neer te leggen, aanvaardt naar de samenstelling of de wijze van be noeming van zulk een commissie niet speci ficeert. Het antwoord zegt, dat de drie vormen van waarborgen, vermeld in het Duitsche memorandum van 7 Juni op hun mérites zullen worden overwogen, zonder vooruit te loopen op de kwestie van hun toerei kendhsid. Het antwoord geeft behoedzame wenken ten aanzien van dc wijsheid van het eindi gen van het lijdelijk verzet in het Roer gebied en de begeleidende brief aan Frank rijk doet daarmee overeenstemmende voor stellen ten aanzien van een ontspanning van het Fransche houvast op het Roer gebied. Uit Londen wordt nog aan de „N. R. Ct." geseind: De Londensche bladen verhalen met meer of minder stelligheid allerlei over den inhoud van het ontwerp van antwoord aan Duitschland. De vergelijking hunner gege vens doet echter zien, hoe onzeker men is. Toch duiken uit den baaierd een- paar din gen op waarbij men met eenig recht kan blijven stilstaan. Zoo bevat, volgens de „Express", de begeleidende brief het. betoog, dat Engeland onmogelijk de staking van het lijdelijk verzet kan eischen, omdat het de Roer-bezetting onwettig en het lijdelijk ver zet dus gerechtvaardigd acht. Engeland zou deze kwestie over de wettigheid der Roer actie aan het oordeel van het Haagsche ge rechtshof willen jpnderwerpen. Ging Frank rijk daarmede accoord, dan zou de Britsche regeering er bij Duitschland verder op aan dringen zich naar de uitspraak te gedragen en bij wettigbevinding het lijdelijk verzet te staken. Dit verhaal ziet er niet zoo on mogelijk uit en daar het niet in de lijn van de politiek der „Express" ligt, kan de wensch hier niet de vader van de gedachte zijn. Algemeen gelooft men dat het ontwerp zelf de kwestie van het lijdelijk verzet niet of nauwelijks aanraakt, zulks in overeen stemming met het feit ook, dat het Duitsche memorandum waarop het een antwoord is, er over zweeg. Het begeleidende memoran dum zou evenwel een uitvoerige beschou wing bevatten, waarin het heele Britsche standpunt ten aanzien van de Roer-actie gedetailleerd uiteengezet wordt. Voorts schijnen wij te kunnen aannemen dat het ontwerp wel de commissie ter vast stelling der capaciteit aanvaardt, maar zich nog niét uitlaat over haar samenstelling. De regeering houdt dan de handen vrij. Over de vraag of de schulden-kwestie behandeld wordt, bestaat veel verschil van meening. Zoo beweert de eene dat Engeland de voor waarden noemt, waaronder het zijn schuld vorderingen op de geallieerde landen wil opgeven, anderen echter beweren dat En geland zoo ver echter niet gaan zal. Over het geheel is men iets optimistischer ge stemd. Hetzelfde hooren wij udt^ Parijs. De correspondent van de „Times verneemt daar van een hoogen ambtenaar dat de moei lijkheid voornamelijk van poiitieken aard is. Betaalt Frankrijk slechts een politieke overwinning in de Roer-actie, dan zou de economische regeling van zelf tot stand komen. Ik krijg den indru, dat het Fran sche* optimisme niet op prima gronden be rust. De anti-climax is in dat geval te vreezen. Ik merk nog op, dat de „Chronicle" met vette letters meldt, dat de inhoud van de nota mogelijk onofficieel ook aan een land medegedeeld wordt, welks grnodgebied aan Duitschland grenst en dat bijzonder bij de oplossing geïnteresseerd is. Klaarblijkelijk* denkt het blad aan Nederland, dat dezer dagen telkens ook in verband met de commissie voor vaststelling van de capa citeit genoemd wordt. Het Belga Bureau meldde Zaterdag uit Parijs: De Engelsche nota over de vergoe ding is te twaalf uur vanmiddag op het ministerie van buitenlandsche zaken over handigd. De inhoud wordt streng geheim gehouden. Terwijl denzelfden dag uit Brus sel werd geseind: Vandaag is de Engelsche nota aan Jaspar overhandigd. Zij viel mid den in den nationalen feestdag en werd aan gebracht door een lid van het personeel van de Belgische legatie te Londen, die daarvoor speciaal te Brussel was gekomen. Jaspar en Theunis, bijgestaan door hun chefs van het kabinet, hebben er onmiddel lijk kennis van genomen. Tot vanavond toe heerschte er groote bedrijvigheid op beide departementen. Het Engelsche document was vergezeld van een beleefden geleibrief. Maandag zal het aan den ministerraad worden medege deeld, die voor dit doel is bijeengeroepen. Het antwoord stelt de benoeming van een commissie van deskundigen voor, die de betaalkrachtigheid van Duitschland zal vaststellen en de middelen om tot een op lossing voor het herstel te komen zal op sporen. De Engelsche regeering schijnt het lijdelijk verzet in het algemeen eenigszins te betreuren. Zij zou het terugkeeren tot de onzichtbare bezetting d. w. z. het terug trekken der troepen uit de arbeidscentra, on voorwaarde van zekere door Duitschland t geven waarborgen, voorstellen. Over den indruk, in regeeringskringen door dit stuk gewekt, zijn wij het volgende te weten gekomen: Deze is tamelijk gunstig; in de eerste plaats hierom, dat er niets van een breuk tusschen de geallieerden en Enge land heeft plaats gevonden en dat integen deel de nota de deur naar de onderhandelin gen wijd openlaat. Dat is het kapitale punt. Ongetwijfeld zijn er in de nota dingen, die moeilijk te aanvaarden zijn, maar besprekin gen kunnen de scherpe hoeken wat afstom pen. Men heeft alle hoop om het eens te worden over de essentieele kwestie. Daarom zullen de besprekingen met Engeland, Frankrijk en Italië in het begin van de vol gende week worden hervat. Wij vernemen echter uit directe bron, dat er voorshands geen sprake is van een ontmoeting tusschen vertegenwoordigers van die landen. Hoe dit ook zij, de indruk te Brussel is gunstig, hoofdzakelijk om deze reden, dat de besprekingen zullen worden hervat. Reuter verneemt, dat het niet waarschijn lijk geacht wordt, dat in de eerste dagen antwoord kan worden ontvangen op de Brit sche nota aan de geallieerden, welke giste ren op de Londensche gezantschappen over handigd is. Terwijl er voorbehoud in acht genomen wordt ten aanzien van den aard der Britsche nota verluidt, dat het ontwerp- antwoord aan Duitschland in den huidigen vorm het lijdelijk verzet niet veroordeelt. De reden van deze terughoudendheid is, dat de Britsche regeering nimmer geassocieerd is geweest met de Roerpolitiek. Men is te Londen ervan overtuigd, dat er voor Woensdag geenerlei veranderingen of besluiten in de buitenlandsche politiek zijn te verwachten. Voor Dinsdagavond gelooft men niet, dat Frankrijk gereed zal zijn met de formuleering van zijn opinie aangaande 't voorgestelde algemeene antwoord van de bondgenooten, nog afgezien van de beraad slagingen, die natuurlijk tusrehen Brussel en Parijs noodig zullen blijken, alvorens het ge zamenlijke antwoord kan worden geformu leerd. Wanneer en hoe de vierde groote bondgenoot, te weten Japan, zijn opinie ge reed zal hebben, weet natuurlijk niemand en het lijkt noodzakelijk, als ook Japan mede werkt tot een gemeenschappelijke nota aan Cuno, dat ook de Japansche gezant eerst de gelegenheid heeft, met zijn regeering afdoen de in gedachtenwisscling te treden, alvorens een besluit door de-andere mogendheden wordt getroffen. UIT DEN VOLKENBOND. De commissie voor de mandaten uit den volkenbond heeft kortelijks van gedachten gewisseld over algemeene kwesties nopens de grondgebieden, die onder mandaat staan, o.a. den handel in alcohol, de slavernij enz, en de versiagen van de Fransche regeering over Cameron en Togo, de vroegere Duit sche kolonies, die thans onder Fransch man daat staan, besproken. NOORWEGEN EN DE VOLKENBOND. Als Noorsche gedelegeerden naar de alge meene vergadering van den Volkenbond, in Sept. te Genève te houden, zijn benoemd: dr. Fridtjof Nansen, de voormalige eerste- minister Blehr en de president van het Stor ting, Lykke. DUITSCHLAND LEVERT GEEN KOLEN MEER AAN ITALIË. Volgens dagbladberichten uit Essen ziin de leveringen van herstel-kolen aan Italië opge houden wegens het door de Franschen in beslag nemen van de naar het Zuiden voe rende spoorwegen. Van Italiaansche zijde is bij de bezettingsautoriteiten hiertegen ge protesteerd. De reden van het verhinderen dezer kolenleveranties aan Italië is het steeds meer opraken van de kolenvoorraden. In het noordelijk deel van het Roergebied zijn de opslagplaatsen reeds geheel uitgeput. Ook de voor de Engelsche bezettingszone bestemde kolentr'einen zijn gisteren te Voh- winkel in beslag genomen. Generaal Degoutte heeft 'n nieuwe in structie uitgevaardigd voor het vervoer van ontplofbare stoffen in het Roergebied. Be zit, vervaardiging en vervoer van ontplof bare stoffen en handel in die stoffen zijn verboden. De mijnen en steengroeven, die ontplofbare stoffen noodig hebben, hebben bijzondere machtiging noodig en zullen ook slechts voorraad voor een maand mogen hebben en een steeds ter beschikking der bezettingsautoriteiten staand register van die stoffen moeten houden. Overtreding de zer voorschriften kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaar en geldboete van ten hoogste 100 millioen mark. DE LEVENSMIDDELENRELLETJES TE BRESLAU. De opperpresident van Neder-Silezië heeft over de stad Breslau en het landsdistrict Breslau den verscherpten staat van beleg af gekondigd. Vergaderingen onder den bloofen hemel zijn tot nader order verboden; vam vergaderingen in gesloten lokalen moet 24 uur vóóraf aangifte gedaan worden. Overtre ding dezer voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste drie maanden of boete van tenminste 10 millioen mark. Verder heeft de politie te Breslau instructie gekregen met alle middelen tegen uitspattin gen op te treden. Honderden personen zijn gearresteerd en verscheidene plunderaars zijn om het leven gekomen. De schade be draagt verscheidene milliard en marken. Behalve de 15 levensgevaarlijke gewonden, zijn er nog ongeveer 100 min of meer ern stig gekwetsten te Breslau. Vanochtend heerschte er rust in de stad. Patrouilles der schupo, gewapend met karabijnen en hand granaten, trokken door de straten en ver hinderden alle nieuwe samenscholingen. Bijna alle winkels zijn gesloten. De algemeene Duitsche bond van vakvereenigingen heeft zich ter beschikking van de overheid ge steld om behulpzaam te zijn bij het hand haven van de orde. De overheid heeft dit aanbod aanvaard. Vertegenwoordigers der arbeiders, voorzien van een witten band om den arm, loopen met de politie mede. Boven dien heeft de politie aanzienlijke verster kingen uit Midden-Silezië ontvangen. Over de opstootjes van gisteren worden nog bijzonderheden gemeld, die voor een deel slechts van bij zoodanige opstootjes gebrui kelijke tooneelen melding maken, maar voor een ander deel. doen zien, dat het der poli tie onmogelijk was het oproer met den ge- wenschten spoed te onderdrukken, omdat het op allerlei verschillende punten der stad gelijktijdig losbrak. De dooden zijn gevallen bij de verdedi ging van een confectiemagazijn door de poli tie. Een betrekkelijk kleine troep had reeds verschillende confectiemagazijnen uitgeroofd en zich voorzien van een aantal pakken, dat het aantal plunderaars verre overtrof. Toen de politie de plundering van een volgend confectiemagazijn trachte te verhinderen, werd zij zoodanig in het nauw gedreven, dat zij van haar schietwapenen gebruik moest maken. De plunderaars beschikten over fietspa- trouilles, die bij het naderen der politie waarschuwden. De bevolking trachtte tel kens de arrestanten te bevrijden. Volgens de laatste berichten zouden tot Zaterdag 1200 arrestaties wegens plundering en ordeverstoring plaats gehad hebben. Het aantal dooden moet 6, dat der gewonden 15 bedragen. Een aantal gearresteerden is weer vrijgelaten. DE ONTVLUCHTING VAN ERKHARDT. Op de verklaring van de Saksische regee ring, waarin de schuld voor de ontvluchting van Ehrbardt voornamelijk aan dr. Schmidt, den voorzitter van het staatsgerechtshof, in de schoenen wordt geschoven, is de rijks minister van justitie, het antwoordt niet schuldig gebleven. In een kort communiqué deeit hij mede. dat hij dr. Schmidt om op heldering heeft gevraagd. Het resultaat zal gepubliceerd worden. De rijksminister van justitie wenscht echter thans reeds op te merken, dat wat ook dr. Schmidt mag heb ben verboden of toegestaan, zulks niet in het minst de directie van de Saksische gevan genis van haar verplichting heeft ontslagen om er voor te zorgen, dat de gevangenen niet ontvluchten. Indien deze hem niet ge durende te langen tijd volstrekt verboden vrij heden had toegestaan, zou de vlucht niet mogelijk geweest zijn. Dit dispuut kan niet geacht worden, bij te dragen tot verhooging van het aanzien van de beide regeeringen. POLEN EN DE KLEINE ENTENTE. Men is in Duitschland onder den indruk van het bericht dat zoowel Tsj'echo-Slo- wakije als Zuid-SIavië tegen een toetreding van Polen tot de kleine Entente zijn, daar in Polen en Roemenië een sterke beweging te<*on Rusland beriaat, Tsjecho-SIowakije en Zuid-SIavië zijn in het. geheel niet vijandig aan Rusland gezind. De linksche pers zegt openlijk, dat minis ter Seyda's politiek om een tegen Duitsch land gericht Mid'den-Europa te scheppen geheel mislukt is Ook is het hem niet ge lukt de Baltische staten aan de politiek van Polen dienstbaar te maken. DE STAKING IN POLEN. In de staking in Polen is eenige ontspan ning ingetreden," daar de arbeiders tot schikking geneigd zijn. Ze ziin dit echter blijkbaar alleen met de bedoeling hun krach ten te sparen voor den groot.cn strijd om loonen in goudwaarde. Men schijnt dan ook met een nieuwe groote beweging binnen korten tijd te moeten rekenen. DREIGENDE KABINETSCRISIS IN PORTUGAL. Reeds is gemeld, dat de Portugeesche premier zijn voornemen te kennen heeft gegeven om af te treden en zich uit het politieke leven terug te trekken in verband met oneenigheden in het kabinet. De Madrileensohe corespondent van de „Times" spreidt eenig licht over deze on eenigheden. De minister van oorlog had namelijk aan het kamerlid kapitein Maia een arrest van 30 dagen opgelegd wegens inbreuk op de mili taire discipline en aan de Kamer verzocht de immuniteit, die de kapitein als kamerlid genoot, op te heffen, opdat aan het vonnis uitvoering zou kunnen worden gegeven. Partijpolitieke kwesties gaven aan de kwestie een scherp karakter. Kolonel Frei- ria, de minister van oorlog, trad af en in de Kamer ontstonden zulke tooneelen dat de president het Huis verliet, zich verder schuil hield en later zijn voornemen te ken nen gaf óm het politieke leven vaarwel te zeggen. Lijdt de regeering in deze kwestie de ne derlaag, dan ontstaat er voor haar een on aangename positie met het oog op de om standigheid, dat de volgende maand de presidentieele verkiezingscampagne begint. De royalisten hebben intusschen hun voor nemen te kennen gegeven om vóór de regee ring te stemmen, omdat de kwestie de mili taire discipline raakt. EEN NIEUWE HITTEGOLF? In Engeland vreest men voor eep nieuwe hittegolf. Vrijdag heeft men in verscheidene deelen van het land, in het. bijzonder in het Zuiden, het midden en het Oosten, tempe raturen vastgesteld, die deden denken aan de warme dagen van de vorige week. De hoogste temperatuur was 85 graden, te South-Farnborough, terwijl verder de tem peratuur om en bij de 80 graden schom melde. Naar uit Praag gemeld wordt, zijn ver tegenwoordigers van de verschillende de partementen naar Parijs vertrokken om daar te beraadslagen over de verdeeling en de boeking van die eigendommen der vroe gere Oostenrijksche monarchie, welke vol gens het verdrag van St. Germain in het bezit van Tsjecho-SIowakije zijn overgegaan. De waarde dezer goederen zal door de commissie van herstel worden bepaald, en worden gesteld op de rekening van Tsjecho- SIowakije en worden afgeschreven op de schadevergoedingsrekening van Oostenrijk. De Hongaarsche ministerraad heeft machtiging verleend tot het beginnen van een strafvervolging tegen den afgevaardigde Ulain wegens laster. De Nationale Vergade ring moet nu eerstdaags beslissen over deze zaak, die nog pijnlijke onthullingen kan brengen. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan der republiek, zal Tsjecho-SIowakije op 28 October behalve de gouddukaten ook jubileumzegels uitgeven. Zij zullen den beel denaar van president Masaryk vertoonen naar een ontwerp van Max Svabinsky. Dinsdag zal in het parlementsgebouw te Keulen-Deutz een groote betooging van Keulsche vrouwen plaats hebben om een beroep op de wereld te doen en de aandacht der andere volken te "vestigen op den ver- schrikkelijken toestand van het Duitsche volk. De Duitsche rijksminister van financiën maakt ibekend, dat voor den eersten termijn van de bijdrage voor de broodvoorziening, die met 1 A ugustus vervalt, het tienvoudige van de gedwongen leening ten grondslag moet worden genomen. Het Argentijnsche schoolschip, Presi dent Sarmienta is, uit Amsterdam komend, te Hamburg aangekomen. Ter gelegenheid van het Turnfeest te Mtinchen is dc hoogste berg van Duitchland, de Zugspitze (2900 M.), in de afgeloopen week door ca. 20.000 personen beklommen. Daarbij zijn slechts 11 personen naar om laag gestort, van wie vier gedood en zeven zwaar gewond werden. De staking der metaalarbeiders te War* schau heeft zich uitgebreid. Voor het ove* rige is de stand van de staking der textiel arbeiders enz. constant getbleven. Er zijn onderhandelingen aan den gang. Er heerscht overal rust. Davis, minister van sociale voorzorg ïii de Vereenigde Staten, is te Praag aange komen en heeft verklaard, dat zijn land onder een krisis van werkkrachten lijdt en dat het mogelijk is dat de wet op de im migratie verzocht wordt. .De prins van Wales heeft Vrijdag gede jeuneerd bij Thomas Hardy, den beroemden romancier en dichter. Zij hebben een een- voudigen maaltijd gebruikt en daarna een auto-tocht gemaakt door „Wessex", zooals de streek in de romans van Hardy heet. PASPOORTEN EN PASVISA, Voor Nederlanders, die een zaken- of vacantiereis gaan ondernemen, zijn de vol gende gegevens omtrent paspoorten en pas visa van belang: Het paspoort vereischt géén visum in de landen: België, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Spanje, Italië, Luxemburg, Zwitserland,- Groot Brittanië en Ierland en IJsland. Voor Marokko, Tunis, Indo-China (Fran sche gebieden), Zuid-Ierland en de Britsche dominions is wel een visum noodig. Prijs van een visum voor de Britsche dominions: 4.88, voor de Fransche gebieden 12. Voor België is ook een bewijs van Neder landerschap toegestaan. Voor Duitschland kost een gewoon visum 9; kinderen boven de 15 jaar moeten een afzonderlijk visum hebben. Voor een doorreis door Duitschland wordt een visum van 9.vereischt, In Beieren is bovendien een toelatingsbewijs noodig. De prijzen der pasvisa zijn voorts: EUROPA. Oostenrijk 6, terwijl eveneens familie- paspoorten voor ouders met kinderen bene den 15 jaar geldig zijn; Hongarije 6, voor een doorreis 0.60, familiepaspoorten toegestaan. Tsjecho-SIowakije 6, familiepaspoorten moeten eveneens foto en handteekening van de echtgenoote dragen; Turkije 10; Zweden 4 Portugal 5.j Polen 10. Finland 6. Letland 11.alleen voor heenreis 10 en transitvisa 2. Joego Slavië 6 Sovjet-republieken: men wende zich tot de legatie te Berlijn; Roemenië 11 Lithauen 6. BUITEN EUROPA, Ver. Staten v. Noord Amerika 26; fami liepaspoorten gelden voor dochter tot 21 en zoons beneden 15 jaar; Brazilië 5.72; en DE BROEKHUIJS-OBLIGATIES. De premie-leening der Zuid-Ned. Credietbank stopgezet. Naar de Msb. verneemt, heeft de aandeel houdersvergadering der Zuid-Nederlandsche Credietbank besloten naar aanleiding van het ingrijpen der justitie de uitgifte der premieleening stop te zetten en den agenten opdracht te geven de betaalde bedragen te restitueeren. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND, In den loop van de volgende maand zal worden opgericht een Nationale R. K. Bond van Kruidcniersvereenigingen en een Na tionale R. K. Banketbakkersbond. Dc datum voor het eendaagsch congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond, dat te Utrecht zal worden gehouden, is voor loopig gesteld op 4 October. (Msib.) Een Psychologisch sprookje. Er was eens een korte, dikke man met waterblauwe, vooruitspringende oogen hij had een groote beenige vrouw, die als een kwikstaart door het huis yloog, alles alleen het beste wist en den dikken Hans haar groot verstand en hare nog grootere vuisten aan alle kanten liet voelen. Niets kon de man goed doen dadelijk kwam zij er tus schen met schelden en kijven noemde hem een ezel, een os, een rhinoceros en zooals andere wegens hun verstand vermaarde die ren heeten en wanneer hij daartegen zijn mond durfde openen sloeg zij met vuistsla gen en volgens andere dergelijke landsge woonten op hem in. Op zekeren dag tegen middagtijd beval zij hem balletjes deeg bij het vuur te zetten hij deed wat zij hem gelastte. Maar in plaats van ze in de pan met kokend water te leg gen, om daarin gaar te worden, legde hij het eene na het andere in het brandende vuur en kon zich niet verzadigen met te zien, hoe ze alle tot zwarte stukken te zamen krompen. Daar kwam de vrouw aan en voegde hem toe „Waar zijn de balletjes deeg Heb ik je niet gezegd dat gij ze bij *t vuur zoudt zetten „Ja ongetwijfeld," sprak de dikke, „dat heb ik reeds gedaan. Zie maar hoe ze in het vuur reeds bruin worden." Daarop greep het booze wijf een pollepel van den muur en schreeuwde „Jou domkop Wie heeft je ge zegd dat je de balletjes meel in het vuur moest leggen Moest uw gezond menschen verstand niet zeggen, dat zij verbranden „Gezond menschenverstand Wat is dat Daar heb ik nog nooit van gehoord." Daarop hief dat grommige wijf den pollepel met een krachtige hand op, de dikke Hans echter dacht „de wijste geeft toe", en vluchtte heen zoo snel zijn voeten hem konden dra gen. Eerst dacht hij zijn intrek te nemen bij zijn buurman, tot de grootste boosheid van zijn vrouw bedaard was daar hij haar echter nog niet zoo woedend gezien had, hield hij 't thans voor geraden wat verder te gaan en slungelde met de handen in zijn broekzakken voort, totdat hij aan het einde van het dorp gekomen was. Daar was een sloot met veel eenden sommigen lagen met den kop tus schen de vleugels op den kant te rusten, anderen konden zich niet verzadigen met loodrecht verheven achterlijf het slijk te door snateren. Juist had een woerd een doode muis gevonden en tobde zich af die in te slikken, zoodat hem de oogen uit het hoofd puilden.Maar hoe hij ook drong, hij kon ze niet naar binnen slaan daarop werkte hij ze weer uit zijn keel en pakte zé bij den staart, om te beproeven of het zoo beter zou lukken maar ook op die wijze ging het niet. Toen de eenden dit zagen, barstte al het eendenvolkje uit in een schaterend la chen ha, ha, ha, hazoodat hunne dikke buikjes er van schudden. Nu kwam de beurt aan een tweede eend. Zij worgde en worgde, beproefde het van voren en van achteren, maar het ging haar geen haar beter dan den woerd. Zoo deden nog tien andere eenden na haar, maar allen moesten het vette hapje weder uitspuwen en telkens verhief zich opnieuw de schaterlach van de andere. Dat hoorde op zijn mesthoop daarnaast de fiere huishaan Gockel. „Ik moet toch eens gaan zien, wat er bij het eendenvolk hier naast te doen is, dat zij zoo vroolijk zijn," sprak hij tot zijn kippen en stapte heel trots naar de overzijde van de sloot. Juist waren een paar andere eenden ko men aanwaggelen om het kunststuk met de muis te beproeven, maar geen een slaagde. Daarop draaide de haan zich op zijn hiel om en schreeuwde hun toe „Gij dom volk, hoe kunt gij er aan denken zulk een bete naar binnen te krijgen Je gezond eenden verstand moet je toch zeggen, dat ze in je keel blijft steken." Dit zeggende draaide hij zich minachtend om en wilde weggaan maai de dikke Hans nam zijn pet af en riep hem toe „Met uw verlof, mijnheer Gockel, gij hebt daar van gezond verstand gesproken en u kunt mij zeker ook inlichten, waar ik het gezonde menschenverstand kan vinden." De trotsche Gockel vond zich door de hof felijkheid van den dikken Hans zeer ge streeld. Daarom bleef hij staan, maakte een paar buigingen en sprak „Het spijt mij zeer Uwe Hoogheid, dat ik u daaromtrent niet beter kan inlichten. Ik ken slechts het ge zonde kippenverstand, zooals het bijvoor beeld in mij vertegenwoordigd is zoo dus ook het gezonde eendenverstand, hoewel dit zeer schaarsch is. Van het gezonde menschen verstand kan ik u echter niets mededeelen. Daarvoor moet uwe Hoogheid naar de stad gaan. Daar moeten zeer schrandere menschen zijn, die zeker iets naders omtrent het gezon de menschenverstand weten." Deze woor den gesproken hebbende, maakte hij nog maals een paar sierlijke buigingen en liet den dikken Hans aan den weg staan. Lang zag deze den haan na, die tot zijn hoenders terugkeerde eindelijk vermande hij zich, zette zijn muts recht cn sprak bij zich zeiven „En ik moet toch nog het ge zonde menschenverstand vinden, al moest ik loopen tot het einde der wereld 1" Met dit voornemen slenterde hij over den landweg voort, tot hij kwam aan dc poort van de naastbijgelegen stad. Daar klopte hij aan het venster van den ontvanger der weg- belasting en toen deze naar buiten keek, vroeg hij hem, of hij niet wist, waar in deze stad het gezonde menschenverstand te vin den was.De ontvanger trok zijn hoofd nog veel sneller terug, clan hij dat naar buiten had gestoken en de dikke Flans hoorde h:m nu lachen „Ha, ha, ha Fla, ha, ha 1 Vtouw kom toch eens hierDaar buiten staat iemand, die wil weten, waar hiet het gezon de menschenverstand te vinden is. Ha 1 ha Weet gij het misschien Vindt gij niet, dat ik hem naar het stadhuis moest zenden, waar juist da stadsraad vergaderd is Die zullen opkijken. Ha, ha, ha 1" „Hoe komt gij op dien inval sprak de vrouw. „Op het stad huis Daar moet men immers het gezonde menschenverstand bij dag met een lantaarn zoeken. Maar daar valt mij iets in, wij zenden den dikke, die daar buiten staat naar den homoepaath. Daar is 't gezond menschenver stand te zoeken. Hé daar, Frits, breng dien man daar buiten naar dokter Ktigelchen op de ganzenmarktDie zal opkijken, als hij Zoo'n vreemd bezoek van buiten krijgt 1" Nu ging de dikke Hans met den knaap van den ontvanger door verscheidene straten, tot zij op de Ganzenmarkt en bij 't huis van dokter Kügelchen waren. Daar trok Hans op bevel van den knaap aan de bel, dat ze door het geheele huis klonk, en toen hem de meid open deed en hem vroeg, wat hij verlangde wilde hij allereerst weten of hij aan het rech te huis was, waar men 't gezonde menschen verstand vinden kon. Lachend ging de meid weg en berichtte het aan haar heer. Deze stiet van verwondering bijna de wrijfschaal waarmede hij bezig was van de tafel en riep „Waarachtig, dat is de eerste verstandige mensch die mijn drempel overschrijdt; laat hem dadelijk binnen komen 1" Hans trad binnen, nam zijn mtirs in de hand en liet zijn waterblauwe oogen door de geheele kamer gaan, tot hij eindelijk den dokter, een mager, oud heer met sneeuwwitte haren ontdekte. Dezen droeg hij zijn zaak voor zijn vrouw babbelde altijd van ge- j zond menschenverstand en nu wenschte hij toch eens te weten, wat dat is en waar men het kan -vinden. „Mijn zöon," sprak de oude dokter, „uw instinct heeft u naar de ware bron geleid .want nu kunt gij van mij den beroemdsten vertegenwoordiger der ho- moepathie, vernemen, waar het gezonde men schenverstand te vinden is. Hoe denkt gij over de ziekten, mijn zoon „Over de ziek ten? Dat weet ik niet want ik ben nog nooit Ziek geweest." „Dus hebt gij nog niet over de behandeling der zieken nagedacht?" „Na gedacht? Ik heb niets gedacht, mijn leven lang niets." „Hij is zuiver blank papier," sprak de dok ter bij zichzelven tot den dikken Hans ech ter zeide hij „zet u hier bij mij neder en geef wel acht op hetgeen ik u zeg Wanneer gij zelf nog niet ziek zijt geweest, zoo zult gij toch reeds ondervonden hebben, dat andere menschen ziek worden." „Ja anderen, sprak Hans, „maar ik niet." „Nu ja," ging de dok ter voort, „wat doet men met deze zieken?" „Wat men met hen doet Dan komt dokter Balbus en die laat hen purgeeren van onbe- ren en boven, en wanneer ze dan nog niet gezond zijn, dan opent hij hun een ader. „Juist," sprak dokter Kügelchen, „zoo ma ken het uwe doktoren. Er bestaat echter nog een andere kunst om menschen te genezen, dat is het gezonde menschenverstand, en daarvan zult gij nu van mij vernemen. Het gezonde menschenverstand geneest de men schen niet met laxeer- en braakmiddelen, maar met zoodanige, welke een gezond mensch op dezelfde wijze ziek zouden maken. Hebt gij mij begrepen." „Neen," sprak Hans en sperde van verwondering den mond open, evenals een karper, die op het droge gelegd is. „Dat begrijpe, wie het kan ik niet." „Dan zal ik het u door een voorbeeld duidelijk maken. Gij kent toch den boom,welken men den levensboom noemt." „Dien ken ik," riep Hans, „Wij hebben er ook een in den tuin, en op het kerkhof staan er vele." „Nu ja, ziet u," sprak de dokter, „met deze plant wordt een uitwas onder de tong genezen, 't welk men het kikvorschengezwel noemt, en welk men het kikvorschengezwel noemt, en dit geneesmiddel gebruikt men daarom, wijl diezelfde plant bij een gezond mensch een dergelijk gezwel zou verwekken. Begrijpt gij het nu „Neen," riep Hans, „ik begrijp het niet. Ik heb dikwijls op een twijgje van den levensboom gekauwd, maar er is mij geen kikvorschengezwel onder de tong gewassen." „Eigenzinnige boereprengel," morde de dokter tusschen de tanden. Overuid sprak hij echter „Gij hebt nog niet al de wijsheid van het gezond menschenverstand leeren ken nen. Wij homoepathen laten de zieke men schen geen groote hoeveelheden medicijn in nemen, maar geven hun een duizendsten druppel van een tinctuur, of eea pilletje, da

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5