Sport en wedstrijden. B. CRICKET. VOETBAL- SPORT DUIVENSPORT 1129.7 1129.2 .1128.8 1128.8 1128.8 1126 1125 1125 1121.6 1120.8 1120.4 1119.3 1118.1 1116 1116 1115 1115 1113 1111 1108 1108 1107 1104 1103.6 1103.1 1102 1100 1099.8 1099.3 1099 1098.8 1096 1095.8 1092 1090.3 1090.2 1087.5 1087.2 1087.2 1085 1084.9 1083 1082 1081 1080 1079 1057 1076 1076 1075 1073 1070 1069.7 1069.7 1069.7 1067 1066 1066 1062 1061 1060 1060 r ïo 'A 6—127 7—135 8—183 9—185 10—195 /AARVERGADERING van den DIOCESANEN HAARLEMSCHEN VOETBALBOND, voeling kwam met het bestuur van den D. H. G. B. Een athletiek-commissie, voor- loopig bestaande uit bestuursleden van beide bonden, werd ingesteld, welke Commissie middelen zal beramen om ook de athletiek- beoefening onder de R. K. Sporters te bevor deren en deze zooveel mogelijk in een ver band te houden. Hiermede wordt voorko men, dat onze R. K. Voetballers, zich voor beoefening der athletiek tot den neutralen athletielcbond moeten wenden. Zondagmiddag werd in het gebouw St. Bavo te Haarlem de algemeene jaarverga dering gehouden van den D.H.V.B. De heer H. Putter voorzitter, opende de vergadering en memoreerde in zijn openings woord dat de Bond gestadig in bloei toe neemt. Ook het spelpeil ging vooruit. Maar ernstige zorgen bleven het bestuur niet be spaara in verband niet den financieelen toe stand. Van de schuld aan de Federatie werd een groot deel afgelost. Dank bracht spr. voor de medewerking van sommige vereenigingen en districten om ten bate van de kas propaganda-wedstrijden te erganiseeren. In dit verband wees spr. op den plicht der vereenigingen stipt hun verplichting tot be talen na te komen. De verhouding tot het Federatiebestuur was zeer gunstig evenals tot de districtsbe- sturen. Een verheugend verschijnsel was de bloei van het katholieke leven der vereenigingen bij den Bond aangesloten. Spr. sprak de wen- schelijkheid uit dat de geestelijke adviseurs der vereenigingen meer vrijheid krijgen hun aandacht te wijden aan het leven der vereeni gingen. Dit jaar werd voor het eerst contact ver kregen met den D. H., Gymn. Bond. Spr. memoreerde de steeds grootere belangstelling van Mgr. in het leven van den Bond en drong er op aan het Officieel Orgaan te steunen Vele vereenigingen hebben clubblaadjes, maar die moeten niet te groote uitbreiding krijgen om het Officieel Orgaan niet te scha den. Voorts bracht de voorzitter dank en hulde aan den heer Kruijver voor de uit nemende wijze, waarop hij het secretariaat waarnam. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Daarna was aan de orde het jaarverslag. Daaraan ontleenen wij het volgende Reeds is weder een jaar voorbijgesneld en heeft onze bond hiermede zijn vierde levens jaar beëindigd. Kenmerkte dit jaar zich niet door bijzondere gebeurtenissen welke ten aanzien van onzen bond hebben plaats ge vonden, toch blijft nog wel het een en ander vermeldenswaard en dient voor de vergetel heid bewaard te blijven. Met genoegen kan worden geconstateerd dat het spelpeil in onzen bond zich in op- waartsche lijn beweegt, ofschoon wij niet willen ontkennen, dat in enkele afdeelingen zich een terugslag deed gevoelen. Wij hebben hier speciaal het oog op de eerste klasse, waar zich in een ineenzakking van het peil de gevolgen openbaarden van een te groote afvloeiing naar de federatieve competities. Daarentegen viel in nagenoeg alle tweede klasse afdeelingen een flinken voortgang te constateeren, wat een verheugend feit voor onze eerste klasse in de toekomst is. Ook in de lagere klassen was de voortgang niet onbeduidend, alleen deed zich in de vierde klasse tusschen verschillende afdee lingen en zelfs in de 4e klasse-afdeelingen tusschen enkele elftallen een groot kracht- verschil voelen. In verband hiermede be sloot het bestuur in principe tot instelling van een 5e klasse voor het seizoen 1923-'24. Bij den aanvang van het seizoen heeft het Bestuur bij het indeelen der elftallen getracht wat aantal betreft de afdeelingen zooveel mogelijk te nivelleeren. Voor het nieuwe seizoen ligt het natuurlijk in de lijn zooveel mogelijk op dezen weg voort te gaan.- Waren wij optimistisch ten aanzien van het spelpeil, zulks kunnen wij niet zijn met be trekking tot de moraliteit der spelers in onze wedstrijden. Het groote aantal schorsingen dit jaar door ons bestuur uitgesproken, bewijst dat er in den loop van dit seizoen nog al iets op onze velden voorgevallen is. Afgescheiden van het feit dat het beleedigen van een scheidvechter, het handgemeen raken van spelers onderling enz. enz., in het geheel niet tijdens voetbalwedstrijden dient plaats te vinden, is het toch onbetwistbaar, dat zulks bij de vereenigingen van een R. K Bond ontoelaatbaar is. Nauw verband hier mede houdt de toenemende animositeit tus schen verschillende vereenigingen, welke bij onzen bond zijn aangesloten en waarbij in sommige gevallen van een kant, in andere gevallen van beide kantep niet de noodige goede wil tot toenadering aanwezig is. Een dergelijk geval in het district Leiden, waarbij wel de goede wil aanwezig was, werd tot ge noegen der betrokken partijen en tot heil van onze beweging opgelost. Een bewijs dus, dat, hoe ernstige geschillen er ook mogen zijn, een oplossing wel te vinden is, indien partijen slechts van goeden wil zijn. i Waar deze winter zich kenmerkte als zeer zachte winter, hadden de competities een aangenaam en vlot verloop. Over het alge meen kan in dit opzicht van 'n succes gespro- ken worden, want in bijna alle afdeelingen vielen de beslissingen na spannende wed strijden, terwijl, de 4e klasse uitgenomen, de i;esp. tegenpartijen over het algemeen aan elkaar gewaagd waren. Wij gewaagden van een vlot verloop der competities en dit kunnen wij desondanks het feit, dat het bondsbureau zich aanvanke lijk nog niet aan de enorme omvang der ad ministratie had aangepast. Ook in de eerste helft van dit seizoen liet de afdoening der za ken te wenschen over. Wij hebben niets on beproefd gelaten hierin een wijziging ten gunste aan te brengen, doch mochten geen resultaat bereiken. Ten slotte moet het be stuur, hoewel noode, ertoe overgaan een ver andering aan te brengen, welke op 1 April van dit jaar plaats vond. Van dien datum af, viel onmiddellijk een verbetering ten goede waar te nemen en kunnen wij met voldoening constateeren, dat de administratie van onzen bond, uitstekend geregeld, voor het aanstaan de seizoen aan alle eischen kan voldoen. Gedurende den loop van dit jaar kwamen wij cenige malen in direct contact met onzen Beschermheer Z. D. H. den Bisschop, be treffende de practische uitvoering der be paling van den maandelijkschen vrijen Zon dag alsook andere zaken. Wij hebben ons hierbij van de goede gezindheid van Mon seigneur ten opzichte van onzen bond kun nen overtuigen, alsmede van het feit dat Z. D. H. met onze beweging medeleeft en de ze voortdurend Zijne aandacht heeft. Een inderdaad zeer verheugend^ feit. Met genoegen kunnen wij terugzien op de samenwerking, welke wij in het afgeloopen iaar met het bondsbureau van de Federatie hadden. Op aangename,wijze werkten wij met den secretaris daarvan samen. Uit den aard der zaak kwamen wij minder in contact met de andere diocesane bonden. Daarentegen wisten wij tot samenwerking te geraken met den onder den N.V. B. ressorteerenden Rott. Voetbalbond en den Haarl. Voetbalbond. Wij hebben gegronde hoop, dat deze samen werking goede resultaten zal afwerpen en zijn wij hierop te meer aangewezen, waar de me dewerking van den N.V. B. zelf nog immer te wenschen overlaat. Als een gelukkig verschijnsel kunnen wij constateeren dat dit jaar met het oog op de beoefening der athletiek ons bestuur in Statistisch overzicht. Een weergeven van de cijfers der laatste 4 jaren doet zien, dat onze Bond nog steeds grooter wordt en ter wijl wij bij den aanvang van dit bendsjaar eenigszins pessimistisch gestemd waren, zijn deze voorgevoelens gelukkig niet bewaarheid. De cijfers zijn Leden Ver. Comp. Elft. Afd. Bondsjaar 1919-20 775 25 1920-21 2000 50 13 95 1921-22 4650 80 28 191 1922-23 5350 99 33 227 Deze gegevens wijzen op een gestadigen groei en tevens op een grooten omvang, dien deze bond gekregen heeft. Bestuur. In het geheel vergaderde het be stuur dit jaar 12 maal, welke vergaderingen werden afgewisseld met eenige vergade ringen der bestuurscommissie. Reeds werden gedurende dit jaar verschillende kwesties door de districts-besturen onderzocht en daarover praeadvies uitgebracht, waardoor de bestuurs vergaderingen wel eenigermate verlicht wer den. Niettemin bleven nog vele zaken te be handelen, waaronder het positieve werk nog wel te lijden had. Trots dit alles behoudt het bestuur echter een open oog voor alies wat tot verbetëring der organisatie leiden kan. Wij komen hiermede van zelf aan de Distrieten. Nu wij de districten enkele jaren practisch werk hebben zien verrichten, is het niet ondienstig deze aangelegenheid eens nader onder het oog te zién, Reeds on middellijk moeten wij dan constateeren dat hetgene wat men met deze indeeling trachtte te bereiken niet verwezenlijkt is. Van een werkelijk goed functioneeren kan slechts gesproken worden ten aanzien van de dis tricten Amsterdam en Rotterdam. Deze dis tricten, welke uit den aard der zaak over een flink aantal vereenigingen beschikken en daardoor voldoende leiders hebben, waren van den beginne af, tegen hun taak opge wassen. Minder goed vlotte een en ander aan vankelijk in de districten Den Haag, Leiden en Haarlem, waar, hetzij door een minder gelukkige keuze van bestuursleden, hetzij door een eenigszins verkeerde en onjuiste opvatting van hun taak door de betreffende besturen, de zaken scheef liepen. Thans mo gen wij echter ook in deze districten de za ken geregeld achten. Blijven nog de distric ten Zaandam, Gouda en Hoorn. Het directe contact, hetwelk wij met beide eerstgenoem de districten hadden, deed ons inzien, dat deze districten nog over te weinig vereeni gingen beschikken om werkelijk hun taak met succes te kunnen waarnemen. Door een betrekkelijk kleine grenswijziging konden de vereenigingen S.D.O. te Beverwijk, W.F.C. te Wijkcroog en R.C.IJ. te IJmuiden, bij het district Zaandam gevoegd worden. Niette min heeft dit besluit in beperkten kzing nog al stof doen opwaaien. Bij het district Hoorn werden voorloopig de zaken onderling gere geld ongetwijfeld zullen de hieronder geres- torteerde elftallen het volgend seizoen in het groote verband worden opgenomen. Het dis trict Gouda telt voorloopig nog te weinig leden en het bestuur hiervan dient in de om liggende plaatsen nog eenige propaganda te maken. CompetitiesVoor dit seizoen werd voor de Federatieve Competitie ook in het bisdom een Overgangsafdeeling geformeerd, en heeft deze in alle opzichten tot tevreden heid aanleiding gegeven. Het spelpeil, als mede het gehalte der ingedeelde vereenigin gen, kan aan alle te stellen eischen voldoen. De Federatieve 2e klasse leed nog onder het euvel der te groote reizen, welk bezwaar voor Wilhelmus zoo groot was, dat deze vereeni- ging verzocht haar eerste elftal niet in te dee- len. Voor het volgende seizoen zal hierin voorzien worden door de vorming van een tweede afdeeling. Naast de 12 elftallen, welke in de Federa tieve Competitie spelen, vonden aanvanke lijk 234 elftallen in onze competities een on derkomen. Aan 17 elftallen m oest gedurende dsn loop van dit seizoen op hun verzoek te rugtrekking toegestaan worden, zoodat 217 elftallen de competities hebben beëindigd. Het aantal competitie-afdeelingen bedroeg 32. Met leedwezen moesten wij constateeren» dat niet alleen bij spelers een tekort aan mo reel plichtsbesef bestond, doch dat ook de vereenigingsleiders niet van dit euvel ver schoond bleven. Er zijn namelijk door ons bestuur op de elftalopgaven van verschillen de vereenigingen aanmerkingen gemaakt, niet dan nadat door ons bij zeer scherp onder zoek gebleken was, dat zij beslist met de waar heid in strijd waren. Hieronder waren van onze meest vooraanstaande vereenigingen. Dit moeten wij betreuren, want wij moes ten toch in deze op onze vereenigingsleiders onvoorwaardelijk kunnen vertrouwen. Door den drang der omstandigheden daartoe ge noodzaakt, hebben wij voor het aanstaande seizoen jjonze maatregelen getroffen, zoodat de minste onregelmatigheid ónze aandacht heeft. Het artikel 102 van het reglement zal dit jaar in den meest ruimen zin worden toe gepast. Wij vertrouwen, dat deze waarschu wing ertoe moge bijdragen de vereenigin gen van fraude te weerhouden. Bekercompetitie. Het aantal elftellen, hetwelk wij dirseizoen noteerden voor de bekercompetitie, bedroeg slechts 15. Zal er nu het bestuur besloten heeft, dat dit sierlijk stuk ook definitief gewonnen kan worden, meer belangstelling komen, of blijven de ver eenigingen ook verder koud voor dit bewijs van belangstelling van onzen Doorluchtigen Beschermheer De deelnemers van dit seizoen aan deze competitie waren Graaf Willem 1 en 2, E.D.O.H. 1, R.K.V.Z. 1, D.H.L. 1 en 2, Excelsior 1,—Zwaluwen 1, R.K. A.V. 1 en 2, The victory 1, H.B.C. 1, Celer 1, V.V.Z. 1 en Damiaten 1, waar van H.B.S. 1 den beker te verdedigen had. Ondanks het klein aantal deelnemende elf tallen, zijn er in deze serie interressante wed strijden geweest waarvoor wij slechts me- moreeren de wedstrijden H.B.C. 1V.V.Z. 1 en D.H.L. 1Graaf Willem 1, welke beiden in een gelijk spel eindigden. Voorts de finale Graaf Willem 1R.K.A.V. 1, welke met 10 in het voordeel van R.K.A.V. eindigde. Besluit competitieoverzicht. Wij zijn hiermede aan het einde van ons competitie overzicht gekomen. Ongetwijfeld kan dit overzicht niet bogen op algeheele volledig heid, omdat het ten egnenmale niet mogelijk is in zulk een beknopt verslag de verrichtingen van meer dan 200 elftallen te bespreken. Hun, die wij thans niet vermeld hebben, geven wij in overweging zich het volgend seizoen zoo te onderscheiden, dat hun pres taties als vanzelfsprekend gememoreerd moe ten worden. Ook dit seizoen was de leiding der com petitie, hoeveel zorgen wij hieraan ook gewijd, hebben, niet vrij van fouten. Wij hopen echter, dat waar de bond thans den kinderschoenen ontwassen is, dergelijke fouten in de toekomst tot een minimum te kunnen beperken. Velen waren ons op verschillende wijzen behulpzaam bij het afwerken der competitie. Wij noemen hier slechts de scheidsrechters, de consuls, enz. Hun brengen wij hiervoor onzen dank, tevens de hoop uitsprekend, dat zij zich in de toe komst in stijgende mate voor ons werk in teresseeren. Finantien. De toenemende malaise, welke zich in het begin van dit bondsjaar allerwege openbaarde, temperde het optimisme, het welk wij in het vorig verslag tot uiting deden komen. Daarbij kwam nog, dat ingevolge besluit van de algemeene vergadering der Federatie een groot gedeelte van den enormen schuldenlast van dat lichaam op onze schou ders werd afgewenteld. Deze feiten waren dus oorzaak, dat onze finantieele positie welke tot dusver zeer gunstig was, een al geheele verandering ten kwade onderging. Dank zij een op alle punten zoover moge lijk doorgevoerde bezuiniging, is het finan- tieel overzicht, hetwelk wij voorleggen niet be slist ongunstig. Het zou dit nog minder zijn, indien tal van vereenigingen niet op te groo ten voet geleefd hadden, resp. meer aandacht aan hun finantien geschonken hadden. Zij zijn thans bij den bond in achterstand geraakt, welke thans geforceerd ingehaald moet wor den met het mogelijk gevolg, dat een voort bestaan niet mogelijk zal zijn. Y Besluit. Wij moeten eindigen, daar anders gegronde vrees zou bestaan, dat ons verslag te uitge breid werd. Ongetwijfeld zal ook dit verslag niet kunnen bogen op volmaaktheid en er zul len verrichtingen hebben plaats gevonden, zoowel van vereenigingen als van personen, welke ofschoon vermeldenswaard, toch niet door ons gememoreerd zijn. Deze belangheb benden verzoeken wij reeds bij voorbaat ons zulks niet kwalijk te willen nemen en de ver zekering te wiljen aanvaarden, dat wij alles naar beste weten vermeld hebben. Persoonlijk brengen wij in de eerste plaats een woord van [dank aan den geestelijk-advi seur van den bond, Kapelaan J. J. C. M, Looyaard, wien wij bij de dikwijls moeilijke leiding nimmer tevergeefs om raad verzocht hebben. Voorts aan onze mede-bestuursleden, die door actieven steun, waar mogelijk, ver lichting brachten, waar de zwaarte van de taak, welke wij op ons genomen hadden som tijds dreigde ons te overweldigen. Van dc pers mochten wij wederom meer steun ondervinden dan in de voorafgaande jaren, wat hoopvol voor de toekomst stemt. Voorts zijn wij de talrijke functionarissen en commissie-leden erkentelijk voor den ontvan gen steun. Wij gaan thans het vijfde bondsjaar in, het eerste lustrum tegemoet. Moge de bond op het einde van dit nieuwe jaar wederom in groei en bloei zijn toegenomen. Moge dan vooral bij datjeerste lustrum van hem getuigd kunnen worden, dat hij nuttig en heilzaam gewerkt heeft voor onze Roomsch-Katholieke jongelingschap. Dit zal de schoonste beloo ning voor de leiders zijn en hun vrijmoedig heid verleenen ook verder weder een beroep te doen op den steun van al diegenen, welke tot dien verderen groei en bloei kunnen mede werken." Dit verslag zou nader in bespreking komen. De vaststelling van de begrooting 1923 1924 gaf aanleiding tot eenige bespreking, waarbij de afgevaardigde van Graaf Willem aandrong op een wijziging in de boeking en de gelegenheid waarnam de vereenigingen op het hart te drukken, vooral hun contribu tieschuld te betalen. De begrooting werd goedgekeurd met een kleine wijziging van boeking der post dubieuse posten. Het volgende punt betrof de uitreiking der medailles, welke plechtigheid gewoonlijk door den geestelijken adviseur wordt verricht, maar thans door den heer Kruijver, secre taris-penningmeester, die zeide dit met ge noegen te doen, omdat hij in den regel slechts met de vereenigingen in aanraking komt om boeten of berispingen uit te deelen. Met een hartelijk woord, waarop door sommige af gevaardigden even geestig en hartelijk werd geantwoord, werden de medailles aan de verschillende kampioenen der afdeelingen uitgereikt. Dan verkreeg de geest. Adviseur het woord Deze bracht een hartelijk woord van dank aan het bestuur van den D. H. V. B. De leden hebben hun best gedaan om den Bond en de bondszaken zoo goed mogelijk te doen loopen, zoo goed als het past aan een R. K. Voetbalbond. Het is een bestuur, dat zijn best doet. De D. H. V. B. is, getuige het jaarverslag, een groote bond en een steun van de Federa tie, maar alles is inwendig nog niet in orde Er komen nog te veel schorsingen voor om redenen, die niet in onzen Bond moeten voorkomen kloppartijen, molesteeren van scheidsrechters, het bezigen van ongepaste woorden op voetbalterreinen enz. Ook dé toon, die gebezigd wordt in de correspondent- ties met den secretaris, is niet altijd goed. Dat moet veranderen. We moeten Roomsch zijn in alle daden en in ons spel. Is dat de zwarte kant, dien spr. naar voren brengt, er is ook een gloriezijde. Spr. kan niet genoeg zijn dank betuigen aan de heeren bestuurderen, die in de vereenigingen hun best deden om de zaken zoo goed mogelijk te laten marcheeren. Spr. drong er op aan de leden der vereenigingen bij elke gelegenheid aan te sporen, Roomsch te zijn, opdat onze Bisschop ook eens met trots moge zeggen Dat is Mijn Diocesame Haarl. Voetbalbond Van veel vereenigingen heeft Mgr. reeds ge zegd Dat is Mijn...- Moge Mgr. dat ook van den D. H. V. B. zeggen en wel bij gele genheid van het eerste lustrum, dat het volgend jaar hopelijk zal worden gevierd. De bestuursverkiezing had het volgende re sultaat Vice-voorzitter de heer H. N. Smits met 89 van de 115 stemmen. Secretaris-penning meester de heer G. Kruijver met 96 stemmen. Van het district Amsterdam was een schrijven om den heer Kruijver bij-acclamatie te benoe men, doch dit werd door den heer Kruijver afgewezen als in strijd met het reglement. Tot commissarissen de heeren A. Hubaty en E. A. Leenderts, allen aftredend. In de kascommissie werden benoemd de heeren v. d. Horst, v. Wageningen en v. Hoorn. De vergoeding van den verplichten afge vaardigde werd bepaald op 2.verblijf kosten en derde klasse reizen, evenals ver leden jaar. De bepaling van de plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd nog aangehouden, in verband met de viering van het lustrum. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering der R. K. F. werd benoemd de heer Leewens, te den Haag, plaatsvervanger de heer Van Kalker, Zaan dam. Hier na werd gepauzeerd. Verschillende afgevaardigdeii vroegen in lichtingen. Leiden wilde de oude contributie handhaven. Na uitvoerige discussie werd het bestuurs voorstel aangenomen met 108 tegen 8 st. Een ander bestuursvoorstel was arf. 100 te wijzigen in dezen geest dat in den vervolge slechts inzending van het ruilformulier nood zakelijk is. Het voorstel werd aangenomen. Het bestuur stelde voor een vijftal ver eenigingen voor royement voor te dragen, omdat zij niet aan hun verplichtingen voldoen, tenzij dat zij vóór 1 Augustus met een aanne melijk voorstel bij het bestuur komen. Een der aanwezigen wenschte een onder zoek naar de vraag of die vereenigingen b.v. niet door de malaise in de onmogelijkheid zijn aan hun verplichtingen te voldoen. De voorzitter merkte op dat reeds al het mogelijke is gedaan, en zelfs nu nog wordt de mogelijkheid gelaten dat zij zich behoorlijk rechtvaardigen. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Het royementsvoorstel betreft de vereenigingen Olympia, Kralingen, S. D. W., W. Eggert en Kinheim. Het jaarverslag werd daarop besproken, waarna de heer Leewens dank bracht aan het bestuur, vooral den voorzitter en secre taris voor alles wat zij voor den D.H.V.B. deden. De voorzitter bracht dank aan den secretaris-penningmeester voor zijn uitste kend beheer, Met het oog op de viering van het eerste lustrum van den Bond op 7 September 1924, stelde het bestuur voor de instelling van een garantiefonds. Het bestuur meent de herdenking, dat de bond op 7 Sept. 1924 vijf jaren bestaat, niet beter te kunnen vieren dan door het organi- seeren van missie-wedstrijden, aldus demon- streerend het nauw verband tusschen ons R. K. voetbal en de bevordering des, geloofs. Om een slagen van deze wedstrijden, waar van wij het bestuur een grootsche propagan da voor de beweging voorstellen, te verzeke ren is de vorming van een garantiefonds noodzakelijk. Haarlem stelde voor per lid 50 of 75 cent te heffen voor het garantiefonds en drong er op aan dat de missiewedstrijden te Haarlem worden gehouden. De voorzitter merkt op dat de plannen nog nader moeten uitgewerkt worden. Ook Am sterdam komt voor de wedstrijden in aan merking. Een bedrag van 50 of 75 cent is weljwat hoog. Spr, had gedacht van 10 cent voor de junioren en 20 voor de ouderen. Dit laatste voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag werd gevraagd het pro gramma voor de wedstrijden tijdig te publi- ceeren. Dit werd toegezegd. Verschillende vragen werden gesteld over de competitie-indeeling. Op een gestelde vraag werd dooor den geest. Adviseur, den weleerw. Heer Looyaard, geantwoord dat de beoordeeling of het spelen van een wedstrijd met een neutrale club in een bepaalde plaats, geoorloofd is, behoort tot de competentie van de geestelijke advi seurs in die plaatsen. Zij kunnen het best de verschillende omstandigheden beoordee- len. De voorzitter sloot dc vergadering met den christelijken groet. SERIEWEDSTRIJDEN E.D.O. E.D.O. heeft door het Gooi te slaan zich in den eindwedstrijd geplaatst. 't GooiE.D.O. 02. De eerste helft een vrij slappe vertooning 't Gooi dat met 10 man speelt weert zich aar dig. Toch is het spel in hoofdzaak tusschen de E.D.O.-voorhoede en de verdediging van 't Gooi. Mooie kansen worden te niet gedaan door het uitstekende keepen van den doelman van 't Gooi. Als weer begonnen wordt, speelt E.D.O. vuriger en verschillende aanvallen worden met moeite onschadelijk gemaakt. Doch spoedig moet de keeper bezwijken door een onnoudbaren bal van J. Perukel. De E.D.O.-voorhoede komt telkens terug en thans is het Jacobs welke de leiding ver groot. Dan verslapt het spel weer en Zoo komt het einde. Vereeniging van postduivenhouders „De Luchtgids." Opgericht 28 Augustus 1892. Secretariaat: Rozenhagenstraat 28. Wedvlucht. De uitslag van de wedvlucht Roosendaal luidt als volgt In concours 386 duiven. Afstand 95 K.M. In vrijheid gesteld 8.56 uur 's morgens. Aankomst eerste duif 10 uur 19 min. 12 sec. Aankomst laatste duif 10 uur 28 min. 4 sec. Wind Zuid-West. Prijs Naam v. d. winnaar Snelh. per minuut Na de pauze kwam in behandeling een voorstel van de vereeniging, A.V.V. te Veur om identiteitskaarten, voorzien van het por tret van den speler, verplichtend te stellen. Het bestuur voelt voor dit verlangen en was er zelf ook al mede bezig geweest, maa met het oog op de kosten en den toestand der financiën adviseerde het daarmede nog een jaar te wachten. De afdeeling Veur verdedigde haar voor stel. De heer Kruijver onderschrijft de wen- schelij kheid van het nemen van maatregelen tegen fraude. Het voorgestelde zal echter maar ten deele helpen en geeft bovendien veel administratie. Liever doet spr. een be roep op de vereenigingen om fraude zooveel mogelijk tegeri te gaan. De vergadering vereenig de zich met het voorstel van het bestuur niet aan te nemen het denkbeeld Veur. Het bondsbestuur stelde voor de volgende reglementswijzigingen vast te stellen Art. 40 te wijzigen, voor leden beneden 17 jaar bedraagt de contributie 50 cent per jaar» 1 Joh. v. d. Pol 2 G. Blokker 3 Joh. v. d. Pol 4 Jac. Samson 5 A. Verdonschot 6 Idem |7 Idem 8 A. J. Timmermans 9 H. van Oldemark 10 Idem 11 P. Kruyer 12 H. de Lugt 13. R. Brakel 14 P. Leurs 15 H. Vellinga 16 J. Lasschuit 17 Idem 18 E. van Bree 19 Idem 20 J. Lasschuit 21 G. Blokker 22 G. Heerschop 23 Idem 24 F. v. d. Berg 25 H. Vellinga 26 Joh. v. d. Pol 27 H. Liefhebber 28 P. Kruyer 29 G. Zomerdijk 30 W. van Deursen 31 joh. v. d. Pol 32 F. J. Lourenburg 33 F. Kuyken 34 R. Brakel 35 E. van Bree 36 Joh. v. d. Pol 37 B. Gort 38 F. v. d. Berg 39 W. van Deursen 40 W. N. Nieuwenhuis 41 Idem 42 J. Hartel 43 F. J. Laurenburg 44 J. Hartel 45 M. Groeneveld 46 P. Kruyer 47 B. Gort 48 F. Kuyken 49 G. Zomerdijk 50 Idem 51 Idetn 52 H. Cornet 53 B. Gort 54 J. J. Kan 55 R. Brakel 56 Idem 57 Idem 58 G. Zomerdijk 59 Joh. v. d. Pol 60 Idem 61 F. J. Lourenburg 62 S. van Gennip 63 M. Burger 64 Idem 1131 Meter 1129.8 65 J. Lasschuit r059.9 66 Idem 1059.9 67 G. Zomerdijk 1059.8 68 Idem 1059.8 69 W. N. Nieuwenhuis] 1059.7 70 Idem 1059.7 71 F. Kuyken 1059.6 72 H. Liefhebber 1059.2 73 B. Gort 1058.7 74 Idem 1058.7 75 E. van Bree 1058 76 P. Leurs 1057 77 Jac. Samson 1056.1 78 Idem 1056.1 SNELVLIEGER ÈN HAARLEM'S AM- STERD. KWARTIER. Uitslag Roosendaal 15 Juli. Los 8 uur 45. In concours 377 duiven. 1 J. F. Bonke 10 uur 10 min. 3 sec. 7 10 12 10 10 10 13 12 13 11 11 8 8 13 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 2 A. v. Zadel 3 J. F. Bonke 4 Ph. Briedé 5 H. F. Hos 6 Ph. Briedé 7 D. A. Baaij 8 Ph. Briedé 9 R. Slot 10 Idem 11 A.v. Zadel 12 Idein 13 Th. Briedé 14 Idem 10 13 15 J. Philippo 10 „11 16 A. v. Zadel 17 Idem 18 A. Dorsman 19 Idem 20 Idem 21 J. Vollebregt 22 G. W. de Koning 10 23 H. v. Alphen 10 24 H. V. Roosdorp 10 25 Idem 10 26 Idem 10 27 C. Luttik 10 28 Idem 29 Ph. Briedé 30 H. Sondorp 31 J. Vallebregt 32 Idem 33 Ph. Briedé 10 14 34 H Kramer 10 „13 35 H. F. Hos 10 36 Idem 10 37 J. Philippo 10 38 J. J. Doegias 39 J. Vollebregt 40 Idem 41 J. Broekhof 42 J. J. Petri 43 J. Philippo 8 8 9 9 9 7 II 11 12 12 12 10 10 10 10 14 10 12 10 8 10 8 44 J. J. Doegias 45 Idem 46 J. Vollebregt 47 Idem. 48 J. J. Doegias, 49 H. F. Hos 50 Idem 51 W. Bos 52 Idem 53 J. Broekhof 54 A. v. Zadel 55 H. v. Alphen 56 J. J. Petri 57 C. Lutter 58 H. F. Hos 59 J. Nijssen 60 J. J. Petri 61 P. H. Bóeré 62 J. Philippo 63 J. Vollebregt 64 Idem 65 Idem 66 F. J. Neuman 67 H. F. Hos 68 J. Philippo 69 D. A. Baaij 70 Idem 71 H. V. Roosdorp 72 J. Philippo 73 C. Luttik 74 P. H. Boeré 75 R. Slqt 76 Idem 12 12 10 12 10 12 10 8 10 8 10 14 .12 12 13 13 10 4 10 10 10 10 10 10 9 13 13 13 10 13 10 13 15 11 10 14 10 13 13 14 15 15 10 15 10 15 11 11 11 16 15 15 10 15 18 18 16 10 16 10 15 16 17 17 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 28 15 53 34 7 44 23 43 43 17 17 35 35 25 36 36 56 56 56 53 26 44 26 26 12 14 22 22 20 5 1 1 8 30 47 47 26 19 46 3 3 32 32 25 32 32 54 54 59 12 33 59„ 4 24 2 43 43 34 49 49 49 15 45 53 1 1 49 27 14 59 41 41 ROOD EN WIT—V.V.V. Swens wint den toss zoodat de gebroeders Grootmeijer naar de wickets gaan. J. Groot- meijer kan reeds spoedig vertrekken, in 't verre veld gevangen op 't bowlen van Reij- don. Ook W. Grootmeijer maakt-'tnietjlang, maar Kost legt er even het houtjop maaf ver dwijnt op 34 goed gevangen door Wack- witz. De wickets vallen daarna regelmatig, alleen Oudheusden met 13 komt nog in de dubbele cijfers. Vóór de lunch nog hebben allen een beurt gehad en is 't totaal 75. R. en W. opent dan met Wackwitz en v, Eeghen op 't bowlen van Anijs en Oudheus den. Op 8 valt het wicket van v. Eeghen voor 6. MeFde lunch is de stand 1 voor 28. Op 37 wordt Wackwitz achter 't wicket gevangen en even later v. Bueren, door Anijs gebowld. V. Manen en Swens blijven dan samen tot 64 waarop deze laatste voor een goede 20 verdwijnt. B. Davidson en Reijdon leveren samen 12 runs op. v. Manen en Holdert staan keurig te batten. Op 183 wordt de laat ste achter 't wicket ingerekend voor 22 en op 185 gaat ook v. Manen voor een stijlvolle 72. Dan is 't vrijwel gedaan en met 25 extra's wordt 't R. en W. totaal 195. Wicketkeeper Barentsen deed niet minder dan vijf vangen. V.V.V. gaat dan voor de 2de maal batten en moet nog 120 runs scoren, om een innings nederlaag te ontloopen. Grootmeijer c.s. halen dit totaal echter, al is 't ook op het nippertje, zoodat R. en W. wint met 120 runs op de 1ste innings. De volledige scores zijn V.V.V. 1ste innings W. Grootmeijer l.b.w. v. Spengler 5 J. J. Grootmeijer c. substitute b. Reijdon 1 J. Slag bowled Reijdon 8 E. Kost c. Wackwitz b. Reijdon 21 Oudheusden c. Davidson b. v. Spengler 13 M. Engelgeer run out 4 Krooneman bowled v. Spengler 5 Anijs bowled van Spengler 4 Ten Kamp bowled van Spengler Koopmans bowled Reijdon 6 Barentsen not out 2 extra's 4 Bowlingcijfers. Jhr. W. van Spengler L. Reijdon E. Wackwitz Val der wickets 1- Totaal 75 O.M.O. R. W. 12 5/6 44 5 12 3 25 4 1 2 -2; 2—7; 3—34; 4—38 5—44 6—51 ;761 866 ;9—73; 10—75. Rood en Wit 1ste innings E. Wackwitz c. Barentsen b. Anijs 14 J. van Eeghen bowled Oudheusden 6 Jhr. W. W~. v. Spengler c. Barentsen b. Grootmeijer 16 P. Lammerts van Bueren b. Anijs 0 W. H. R. v. Manen c. Barentsen bowled Krooneman 72 J. J. Swens c. Barentsen b. Grootmeijer 20 B. Davidson c. Anijs b. Grootmeijer 10 L. Reijdon bowled Grootmeijer 2 Mr. F. Holdert c. Barentsen b. Anijs 22 S. Posthunia not out Mr. F. A. Davidson c. ten Kamp b. Anijs 8 extra's 25 Totaal O. M.O. R. 15 1/3 2 Bowlingcijfers. Anijs Oudheusden 16 1 J. Grootmeijer] 14 4 E. Krooneman .'1 12 1 Val der wickets 1-8; 2—37; 3—37; 4—64; 5—94; 53 66 39 195 W. 4 1 4 V.V.V. 2de innings W. Grootmeijer c. L. Reijdon b. v. Speng ler 1( Ten Camp bowled v. Spengler If E. Kost stumped v. Manen b. Reijdon 23 J. Slag c. v. Spengler b. Reijdon 8 J. Grootmeijer run out 5 Oudheusden bowled Reijdon 15 Engelgeer l.b.w. v. Spengler - - - 0 Krooneman c. v. Bueren b. v. Spengler 17 Koopmans c. v. Bueren b. v. Spengler 4 Anijs bowled v. Spengler 13 Barentsen not out t Z 1 k extra's 7 i - Totaal 121 Bowlingcijfers. O. M. O. R. W- Jhr. W. v. Spengler 14 5/6 1 77 61 L. Reijdon 14 3 37 3 Val der wickets 1—26; 2—50; 3—57; 4—69; 5—73; 6—84 7—84 8—105 9—111 10121. De uitslagen, le klasse. R. en W.V. V. V. Gewonnen door R. en W. met 120 runs op de le innings. V. V. V. 75 en 121. R. en W. 195. H.C.C.V.R.A. Gewonnen door V.R. A. met 27 runs op de le innings. V. R. A. 179. H. C. C. 152. 2e klasse West. V. R. A. IIVleermuizen. Gewonnen door V. R. A. II met 57 runs op de le innings. V.'R. A. II 88 en 74 voor 3 (gestaakt). Vleer muizen 31..' Alzoo zijn we gekomen aan „leg before wicket." Als de batsman m£t eenig deel van zijn persoon den bal stopt, die, naar de mee- ning van den scheidsrechter aan des bowlers wicket, gepitcht zal zijn in een rechte lijn van dat wicket naar dat van den batsman en dit laatstegenoemde zou geraakt hebben, dan is hij „out." Indien dus een bal tegen den speler aan komt, en hij zou, naar de meening van den scheidsrechter het wicket hebben geraakt, als de bal niet was tegengehouden, dan is de speler out. Hierbij moet echter niet uit het oog ver loren worden, dat de bal binnen de strook gepitcht moet hebben. De strook is de ruimte van wicket tot wicket, en wordt dus ge vormd door de lijnen welke de uiterste stumps onderling verbindt. Een bal dus, die met effect wordt gegooid, buiten de strook pitcht, en dan in 't wicket draait, mag men met de beenen tegen hou- den. 't Kan natuurlijk gebeuren dat een bal met effect gegooid, toch in de strook pitcht, in zoo'n geval kan een speler toch leg-be- fore wicket gaan. Verkorte aanduiding hier van is l.b.w. De bepaling, dat de bal in de strook moet; pitchcn, moet in dien zin worden opgevat,' dat een speler v/el met een z.g.n. „full pitch," „leg before wicket" kan gaan. Een full pitch is een bal, die niet pitcht, dus van de hand van den bowler, rechtstreeks in het wicket ge gooid wordt zonder den grond geraakt te hebben. „Hit wicket" (door een zetfout bleef deze wijze van uit zijn, in ons vorig stukje onver meld). 1 Als een speler, den bal spelende, zijn wick et neerslaat met zijn bat, of eenig deel van zijn persoon of kleeding, dan is hij „out." Slaat de batsman zijn wicket neer bij het doen van een tweeden slag, teneinde den bal uit zijn wicket te houden, dan is hij even eens „out." Een batsman die bij het runnen zijn wicket neerslaat of omloopt is niet out. Valt de hoed of de pet van een batsman op het wicket, zoodat een bail wordt afge worpen, dan is hij alleen out, als dit ge beurt, terwijl hij den bal speelt." „Obstructing the field." Als een batsman, onder den schijn van te runnen, of op andere wijze met opzet het vangen van een bal verhindert dan is hij out. „Hit the ball twice." Een speler is out, als de bal geslagen, of door eenig deel van zijn persoon gestopt is, en hij hem opzettelijk neder slaat, be halve, wanneer dit geschiedt met de bedoe ling om zijn wicket te beschermen, wat hij mag doen met zijn bat of eenig deel van zijn persoon, zijn handen uitgezonderd. 't Is aan den scheidsrechter, te beoor- deelen of de bal opzettelijk werd geslagen, met een andere bedoeling, dan te voorkomen, dat de bal tegen het wicket gaat, en de speler dus „out" zou zijn. Beginnen te runnen wordt beschouwd als een poging om eenig voordeel door den twee den slag te verkrijgen. 't Is dus wel geoorloofd, den bal ten tweede male te slaan, als dit gebeurt, met de bedoe ling, het out zijn te voorkomen. In andere gevallen Zal de batsman out zijn» r i .„Run out" Indien een speler onder het runnen ot op eenig ander oogenblik, wanneer de bal in spel is, buiten zijn grond is, en zijn wicket wordt neergeslagen, hetzij door den val, na dat deze eenige fielden heeft aangeraakt, hetzij door den arm of hand, met den bal in de hand van den fielder, dan is hij out. Terwijl de batslieden „runnen" is het de taak der fielders, den bal tegen te houden en naar een der wickets retour te gooien. Hier staat een der spelers (meestentijds aan de eene zijde de wicketkeeper, aan de andere zijde de bowler) om den bal tegen te houden, en zoo kan een speler run out gaan, als hij niet binnen zijn grond is, voordat het wicket wordt omgegooid. Hierbij dient mem in aan merking te nemen, de opmerkingen gegeven bij „stumped". ,,'t Is niet noodig, dat de bal eerst door bowler of wicketkeeper wordt aangeraakt. Zoo kan een fielder van verren afstand iemand „run out" gooien, als hij maar ineens in 't wicket werpt. In deze gevallen kan men den bal, zooals men wil, dus behoeft men de be paling van 't bowlen daarbij niet in acht te nemen. Gaat een speler bij het runnen „run out b.v. als hij aan zijn vierde achtereenvolgende run bezig is, dan zal alleen de laatste run niet tellen, dus wel de overige drie. 't Kan gebeuren dat bij het runnen,een speler zijn grond niet bereikt, en dan reeds teruglooptnaar de tweede run. De scheids rechter roept dan „one short", en de run wordt niet geteld. -1 Bij het run out zijn, is die speler out, die het dichtst bij het wicker is, d2t wordt neer gegooid. Dit wil dus ^zeggen, dat de speler out is, die het wicket verliet, als de spelers elkaar nog niet gekruist hebben, en de speler die naar het wicket toekont, out is, als de spelers elkaar reeds gekruist hebben, 't Kan gebeuren, dat een speler een val recht vooruit speelt, juist in 't wicket tegen over hem. De speler die hier staat, zal dan niet out zijn,ook niet al staat hij buiten zijn grond. Wel is hij out als de bal door een fielder is aangeraakt, nadat hij geslagen is en' voordat 't wicket werd geraakt. j, Twen slotte nog „handled the ball". I Een speler is out, als hij den bal, terwijl deze in spel is, met zijn handen aanraakt, of opraapt, tenzij op-verzoek der tegenpartij. Indien de bal op een of andere wijze in de kleeding van den batsman blijft hangen, dan wordt de bal beschouwd „dood" te zijn d.w.z, niet in spel. Een bal wordt niet „dood" doof het aanra ken van den scheidsrechter en houdt op „dood" te zijn, als de bowler zijn aanloop voor de bowling-actie begint. Wanneer een bal in de handen van een bowler of wicketkeeper is teruggekeerd, is hij dood" maar als de bowler op het punt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7