Dinsdag 24 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14494 PIT TOMER BESTAAT ÜIT 8 BLABZiJDÈN. EERSTE BLAfi Aanvaarden of verwerpen? Van het Vaticaan. UIT DEN OMTREK. inschrijving van leerlingen Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. UMUIDEN. VELSEN. EGMOND-BINNEN. HEEMSKERK. VELSEROORD. SCHOXEN. NOORD WIJK. Heden avond van 7.30 tof 9 uur in het Gebouw Zoetestraat 11 oor de Teekenschool der St. JozeSge- ellenvereeniging. ZIE BILJETTEN. UITGEEST. KROMMENIE. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem ZAANDAM. HEEMSTEDE De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. We hebben de vorige week beloofd na een korte en voorloopige beschouwing over het rapport-Barge, daarop nog eens te zullen terugkomen, wanneer onze lezers zelf en ook wij gelegenheid hadden gehad van den in houd behoorlijk kennis te nemen. Nu het lang verbeide rapport weldra in de kiesver- eenigingen aan de orde zal worden gesteld, althans, nu er commissies ter bestudeering en voorlichting benoemd gaan worden, wil len wij zeker niet langer wachten met .het maken van jenkcle opmerkingen, welke, o.i. Van nut kunnen zijn. j Niet te ontkennen valt, dat het rapport voor velen een groote teleurstelling is. Aan wie de schuld? Voor het grootste deel aan de teleurgestelden zelf en voor het andere 'deel aan de Commissie. j Wie vergeten vvaren, welke opdracht de (Commissie-Barge op 17 October 1922 kreeg, ,en langzamerhand hij alle moeilijkheden, .welke in de R.-K. Staatspartij naar voren -kwamen, dachten: „nog een weinig geduld, de commissie-Barge zal daarvoor wellicht een oplossing brengen", zij moesten wel be drogen uitkomen. Wie echter de opdracht voor oogen hielden en bedachten, dat de Commissie tot taak had om het Bondsbestuur tot advies te dienen omtrent de vraag op welke wijze het recht der R.-K. kiezers tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zóó wordt uit geoefend, dat het belang der katholieke par tij en het landsbelang het meest daarmee worden gediend en om de resultaten van dit onderzoek neer te leggen in een proeve van een algemeen kiesreglement der R.-K. Staatspartij voor hen, die dit voor oogen hebben gehouden, kan de teleurstel ling niet zoo heel groot zijn. Het rapport-Barge heeft er opnieuw aan herinnerd zpo men wil opnieuw de aan dacht gevestigd op de leemte dat onze Algemeene Bond van R.-K. Rijkskieskring- organisaties zich wel siert met den schoonen haam van R.-K. Staatspartij maar buiten het vaststellen van een verkiezingsprogram en fof) een partijprogram bij verkiezingen voor de-Tweede-Kamer en buiten het leiding geven aan die verkiezingen weinig of geen bevoegdheid heeft. Gemeentepolitiek en -verkiezingen; provinciale politiek en Statenverkiezingen; de geheele Eerste Ka mer en de verkiezing der Senatoren om maar enkele voorname dingen te noemen vallen buiten de competentie van den Bond. ■Daarom dan ook kon de Bond" alleen maar een proeve van een kiesreglement voor de Tweede Kamerverkiezingen vragen (althans bedoelen) en had de commissie-Barge niets anders dan dat te geven. En nu wij die proeve nog eens nauwkeu riger bekeken hebben, willen ook wij wel zeggen verre van enthousiast te zijn, al zijn wij dan niet teleurgesteld. Immers, al heb ben wij dan niet alleen, zooals mr. Bomans het in de Maasbode deed, de uitkomst on zer overwegingen gepubliceerd, velen zullen terwijl de Commissie-Barge aan net stu- dèeren was voor zich toch ook wel eens een schema hebben gemaakt van het won derbare reglement, waaronder alle kiezers zouden te vangen zijn, en dat allen zou be vredigen. Welnu, ons is dat nimmer gelukt. En wie meent wat beters dan de heeren Barge c.s. gevonden te hebben: hij sta op en ^verpe den eersten steen! t Billijke critiek nu kan o.j, gezien de sa menstelling en den geest van ons groote kie zerscorps maar één ernstige aanmerking ma ken, n.m. dat de Commissie enkel aandacht heeft gewijd aan de bestaande klachten te gen het politiek advies, zooals dat nu eenige malen te Utrecht is gegeven; dat zij enkel getracht heeft een organisatie te scheppen, welke meer vertrouwen zou wekken dan de vergadering, die dat advies tot nu toe sa menstelde, maar dat zij niet beproefd heeft leen betere organisatie van de Roomsche kie zers zelf in het leven te roepen. En dit was toch zeker niet buiten haar taak gesloten. Deze voornaamste grief echter even ter zijde stellende, gelooven wij, dat men den erkiezingsraad en.de sterntechniek van de jCommissie-Barge zij het zonder enthousi asme en met enkele kleine wijzigingen maar aanvaarden moet. Wij hebben veler hande critiek op het rapport reeds gelezen; we zijn zelf bij het doorwerken der artike len op verschillende bezwaren gestuit; maar, welke verbeteringen men ook tracht aan te brengen, voor het een is al zooveel te zeggen als voor het andere. Het voornaam ste achten wij, dat van alle leden van den ;Verkiezingsraad en van al hun plaatsvervan gers niemand voor een zretel in aanmerking jkomt; ook op de vrije lijsten mogen geen leden van den Raad voorkomen. Dat waar borgt een groote mate van onpartijdigheid. Voor het overige lijken ons alle meenings- Verschillen slechts gradueel; de een zal den Raad willen uitbreiden, de ander inkrimpen; de een zal 100 onderteekenaars van een vrije lijst te veel, een ander te weinig ach ten enz. Ernstiger bezwaar kan men hebben tégen den invloed van de sociale organisaties iiv den verkiezingsraad. Maar eerstens ver tegenwoordigen deze een zeer groot deel en zeker niet het slechtste der Roomsche kie zers; en op de tweede plaats, wanneer men vreest voor eenzijdigheid hunnerzijds, als komend uit een sociaal milieu, dan kunnen de vrije lijsten daarvoor een correctief zijn. Zoo zién wij aan alle denkbeelden van het rapport twee zijden. Ons hoofdbezwaar, waaraan niet meer is te voldoen, is, zooals boven gezegd het ont breken van een poging om te komen tot een hetere politieke organisatie van ons kiezers corps in zijn geheel. Reeds herhaalde malen hebben wij er op gewezen, dat een duurzame vrede in onze partij niet te verwachten is, dan wanneer de officieële candidatenlijsten werkelijk door heel het kiezerscorps worden samengesteld. En de huidige inrichting onzer kiesvereenigen spot eenvoudig met deze ge dachte. 't Is dan ook onze vaste overtuiging, dat, wanneer niet binnen afzienbaren tijd ten deze een grondige reorganisatie komt, het kiesreglement-Barge niet meer dan één of twee maal dienst zal behoeven te doen. bij gebrek aan één R.-K. Staatspartij. Zon der die algeheele reorganisatie zullen w'ij, als in 't buitenland, uit elkaar vallen. Maar in een groot reorganisatieplan kan de verkie- zingsraad-Barge en wat daaraan vast zit dienst doen; en tot zoolang kunnen wij er ons mee behelpen. Maar men zorge er voor, die npodhulp spoedig te vervangen! Een schrijven van Kard. Gasparri aan den Kardinaal-Aartsbisschop van Pisa. Men bericht ons uit Rome: Z, Em. Ka>"d. Gasparri, staatssecretaris van Z. H„ heeft aan Kard, Maffi een zeer gewichtig schrijven gericht aangaande de gewelddaden te Pisa, Osimo en Florence bedreven ter gelegenheid van den politie- ken toestand. In deze en andere steden waren boosdoeners, anti-clericalen, zonder twijfel, de katholieke instellingen binnen gevallen en hadden groote verwoestingen aangericht. In zijn schrijven betreurt de Kardinaal deze feiten in naam des Pausen, en daar de politieke en burgerlijke over heden ze ook betreurd en afgekeurd heb ben, hoopt de Kardinaal dat ze voortaan zullen verhinderd worden. In verschillende telegrammen en in een onderhoud rret den voorzitter der alge meene katholieke actie in Italië heeft de voorzitter van den ministerraad deze feiten herhaaldelijk afgekeurd en strenge bevelen gegeven ze te verhinderen ,Mcn zegt, dat ze bedreven zijn door elementen door de fascistische partij reeds lang uit haar ran gen geweerd. Mussolini en de hoofden der fascisten betuigen herhaaldelijk hun eerbied voor den katholieken godsdienst en zoeken rust en eenheid te doen heerschen in Italië. Reeds is veel verbeterd, maar uitgezette elementen willen op eigen rekening de gewelddaden voortzetten. De zeer bekwame en handige redevoering van Mussolini in de kamerzitting van Zondag 15 Juli zal veel bijdragen tot de noodzakelijke bevrediging der geesten. De gewelddaden hadden plaats daar men ten onrechte de Volkspartij één maakt met de katholieken eri hun instel lingen, hetgeen door het Vaticaan herhaal delijk werd tegengesproken en ontkend. Om allen schijn daarvan zelfs te vermijden heeft Don Sturzo, die als geestelijke de partij bestuurde, zijn ontslag genomen, juist om de Kerk niet verantwoordelijk te stellen voor de politieke partij. Geslaagd. Voor het exaimén tweede stuurman groote stoomvaart is geslaagd de heer B. Visser, alhier. Gevonden voorwerpen. Een portemon.- naie met inhoud; een krndennutseen ring met sleutels; een bruine reticule met inhoud; een electrische lantaarn: eeri kruiwagen; een ring in-et 35 sleuteltjes, een medaillon kettinkje. Voor dakloozen. Het voor eenige jren nieuw gebouwde levensmiridelenpakhuis, aan 't Noordzeekanaa'l gelegen, doet thans dienst als nood'woongelegenheid en huisvest thans drie dlaklooze gezinnen. N. V. Plaativellerij te Veisen. In de gis teren gehouden algemeene vergadering der N. V. PJaatwellerii te Vel sen werden de ba lans en de winst- en verliesrekening goedge keurd. Aan het jaarverslag onlleenen wij het volgende: Gedurende het afgeloopen iaar ziin de^ie- standen in de metaalindustrie nog moeilijker geworden dan bet vorige iaar het geval was. Zooveel mogelijk is er naar getracht door verlaging van loonen en salarissen en be perking der onkosten de kosten te dekken, doch dit is ons niet geheel mogen gelukken De durkle in het bedrijf was gedurende verschillende maanden geheel onvoldoende en dit is hoofdzakelijk het gevolg van het feit, dat menige overheidsopdracht aan bui- tenlanidsche concurrenten werd toevertrouwd Teneinde, de ernstige werkloosheid in de metaalindustrie te, keer an is sinds eenigen tijd de Rijkscommissie voor. de werkverrui ming werkzaam en wij hopen, dat het ons met de hulp van deze commissie zal ge lukken weder gemakkelijker opdrachten van rijk en gemeenten te verwerven. Desondanks blijft liet een groot bezwaar, dat de productiekosten hier le lande aan zienlijk hooger zijn dan in de omringende landen en zal er van exportorders voorloo- pig wel niet veel konnen komen. iDe omzet bedroeg f 383.000, waarbij in acht dient te worden genomen, dat mate rialen en loonen aanzienlijk lager waren dan het vorige boekiaar. Het bruto-veriies bedroeg 6021.67, verder bedroegen bank- rente en verlies op geconsigneerde goederen in Indie f 24.787.80, terwijl er voor aanvul ling der""Teserve voor dtibieuse debiteuren noodig was f 3156.04. Het netto-Verlies bedraagt dus 34.86,5.51. Voorgesteld1 werd het statüaire reservefonds per saldo groot f 2732.15, aan te wenden ter gedeeltelijke dekking van het verlies en het dan nog overblijvende verlies ad f32.133.35 op nieuwe rekening over te brengen. Rijks Hoogere Burgerschool. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: L. Albers, KI, Broeksma, W. Fournier, P. C. Ghijs, En geltje Gouda, Gerarda Groenendaal,'Georgi- na Küthe, G. J. W. Langendijk, R. v. d. Hast, C. Mets, J. de Nobel, A. van der Plas, T. Wonink, K. G. Boon, Maria Donker, H, J. W. Gordijn, B. de Graaf, P. J. Holstein, J. van der Duil, Lena Kuiper, A, F. Marlet, A. Riet dijk, Hendrika Sluiters, Trijntje Spits (taak), M. J. Aldenkamp, Alida Vriend, N. J. de Waard. Niet bevorderd 10, herexamen 3". Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: B. P, Baas, Maria Bakker, F. R. Bakker, Nelly van Calcar, Marie Coppée, N. J. Jon- géwaard, Johanna Kabel, G. C. Lagendijk, J,. Poen, L, F. Schöler, G. Toornvliet, Tj. Wa genaar, Willi. Donkers, Elisabeth Esonsliaus, E. de Groot, L. W. Haver, Gijsbertha Küthe, Clara Cavos, Joh. N. van Lent (taak), Hen drika Lootum, H. H. J. van der Schaar, Anna Visser, W. C. Visser, J. P. A. de Waard (taak). Niet bevorderd 6, herexamen 5, Bevorderd van de 3e naar de 4c klasse: A. van der Bliek, W. dc Graaf, J. Hoogerduyn, J. C. Kabel, T. J. Penninck, W. Koningstein, C. P. Langendijk, R. Nieborg, M. J. van der Plas, G. Duyckinck Sander, T. A. van Strien, Wilhelmina Theunisse, H. de Vries Robles, Janna de Wit. Niet bevorderd 4. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: W. J. G. Aalbersberg. Th. W. peinum, P. Donkér, Th. Duinker, G. Sant, A. J. Schos, B. de Vries Robles, H. M. Willemsen. „O. H. Crt," Speldjesdag. Op Zondag 29 Juli zullen hier door den Volksbond speldjes verkocht worden voor Herwonnen Levenskracht. Verkeer. De heer C. Koper heeft een auto aangeschaft, waarmee hij dagelijks een verbinding van dit deel der gemeente met Alkmaar denkt te onderhouden. De auto is zoowel voor vrachten als voor personen ge schikt. Des. Zondags is er gelegenheid om op een goedkoope wijze naar de beide H. Mis sen gebracht te worden, wat voor ouderen van dagen een heel gemak zal opleveren. Vergadering. De gemeenteraad verga-.^ dert Woensdag 25/Juli, des voormiddags te 10 uur. Dan komt o.a. aan de orde een voor stel betreffende de aanvrage van de noodige gelden voor den bouw van een R. K. school te Egmond-Binnen. Deze vergadering zal wellicht de laatste zijn, die voor den ouden raad belegd wordt; een viertal leden zullen in den nieuwen raad, die op 4 September geïnstalleerd wordt, geen zitting meer heb ben. Zonnedag. De op 22 Juli gehouden „Zonnedag" ten bate van „Herwonnen Le venskracht," heeft, dank zij den ijver van het damescomité, en de offervaardigheid der burgers, de somma opgebracht van 112,7014. Dc. beentjes van Heemskerk. De gemeente Heemskerk telt ruim 4000 inwoners, waar van er plm. 200 bij ?ijn die den naam Beentjes dragen, waarvan er minsten 35 bij gijn met den voornaam Bancratius of kortweg genaamd Bank. Om nu die Bank en Beentjes uit elkaar te houden geeft men ze bijnamen al naar gelang hun uiterlijk of karakter is, b.v. de een is rood en mnocmt men Rooie Bank, de ander is zwart en noemt men Zwarte Bank, weer een ander is lang, of kort, smal, leelijk, mooi of grijs, en wordt genoemd Lange, Korte, Smal le, Leèlijke, Mooie of Grijze Bank, Een is er nog die nimmer uit zijn humeur is en noemt men Prettige Bank. Zoo staan ze ook bij den notaris of bij de posterijen te boek. Is dit niet het geval of krijgt de post een brief met het nuchteread- res Aan den heer B. Beentjes, dan wordt dit poststuk in vele gevallen als onbestelbaar teruggezonden. „Tijd." Concert. Het Syrnp li ome-orkest „Eupho nic", alhier, direcleur de heer M. Adam, te Haarlem, zou gisteravond in „Tivoli" een tuincoucert geven voor haar donateurs. Door het slechte weer werd het gegeven in de zaal. Het programma bevatte een 10-tal num mers, die met klimmende belangstelling wer den gevolgd. „Euphonic" bleek Zondagavom-d in de open luobt at wat-te kunnen, prestoeren; was het publiek toen geestdriftig, ook heden avond was dat het geval. Bij de uitvoering van „Dichter und Bauer", van Suppé, was het applaus zoo groot, dat de directeur zijn leden deed opstaan, om hen er in te laten dieelen. Ok het volgende no., „Le Forge dans le Forel", van Eilenberg, wais een groot suc ces. En bij de Marche Finale bleek het en semble nog onvermoeid. Als het weer nu meewehkt, hoopt „Eupho- nie" hier ook nog eens buiten te kunnen spelen. Burg. Stand van 1622 Juli. Geboren: z. van M. E. J. B. VoogesColLombon. - z. van W. van der Puttenvan Wees. - z. van S. M. van dc Gevelvan der Putten. d. van M. KIoos—van der Blom. Ondertrouwd: W. Burger en W. van Geijls- wijk. M. H. van Steijnen en A. dte Nijs. Gehuwd': A. P. Franzani met J. H. van Batenburg. C. J. Bosma met A. Th. J. Broekhof. Aangespoeld. - Op het strand onder de gemeente Noord-wijk is aangespoeld 'het lijk van een mannelijk persoon. Het bleek te zijn de 17-jarige J. W. Houtkoop, uit Rotterdam, die Zaterdag voor acht dagen in Schcvenin- gen bij het baden verdronken is. Personalia. Tot commies ter secretarie dezer gemeente, chef van de afdeeling ..On derwijs, Pensioenen en Algemeene Zaken", is benoemd de heer A. Dekker, adjunct-commies ter secretarie van Den Helder. Burgerlijke stand. Van 13 tot 20 Juli 1923. Geboren: 13 Juli: Jan Baptista, z. van J. B. Engelen en L.J. Notelé 14 Juli Cor- nelis Frans Johannes, Z- van C. J. Noil: en F. H. Baumann, te Den Haag, tijdelijk alhier 16 Juli Louis Johan, z. van L. Haasnoot en C. Scholman. 17 Juli Petrus Theodo- rus Franciscus, z. van H. F. Alkemade en M. C. F. Zwetsloot 17 Juli Johanna He- lema Petronella, dochter van G. van Dam en M. A. Keereweer 17 Juli Cornelis Jo hannes, z- van W. van Graas en A. G. M. van Stein 18 Juli Pieter, Z. van L. van Duin en W. J. Boon. Ondertrouwd 18 Juli waasdorp, 25 jaar en Ella Rutsch, 23 jaar. Getrouwd 19 Juli F- C. J. Kathmann, 26 jaar, te Leiden en C. M. Koemans, 26 jaar te Noordwij k. Overleden. 12 Juli Nicolaas Hogervorst, 60 gjaar, gehuwd met H. Mink. 16 Juli Theodoor Everhard Kersting, 68 jaar, ge huwd met K. Fraas. 24 JULI. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen tot 't Gymnasium te Alkmaar slaagde onze dorpsgenoot Marinus Rosbergen. Burgcrl. Stand. Geboren; d. van Jan Slikker en A. Zwaan; d. van L. van Mont- foort en E. Roest, Overleden: Cornelis de Graaf, 56 jaar; Bar nardus Johannes Rpekens, 1 jaar. Comité Jubileumsfecstcij. 't Grootste ge deelte der commissieleden was aanwezig. Na opening deelde de secretaris mede, dat van de Arbeiderszangvereeniging bericht was ingekomen, dat zij met het Comité niet wenschte mede te werken. Van den Raad was een schrijven ontvangen, waarin het verzoek om subsidie door den Raad was verworpen. Het Fanfarecorps deed mede deeling van wel te willen medewerken. Van enkele andere vereenigingen was nog geen bericht terug ontvangen. De heer Van Huiten deelde nog mede namens V. V. U„ onze voetbalclub, dat deze voor die gelegenheid een gecostumeerd voetbal zou houden. Door den heer N. Mul en rnej. de Wed, H. Zonjee was gratis toezegging voor de gevraagde terreinen gedaan. Reeds namen de plannen ondanks de geweigerde subsi die, beschikt de commissie over een 700 een eenigszins vasteren vorm aan. Wij hoor den van den eersten dag: klokgelui, gods dienstoefeningen in de beide kerken; een wandeling der schoolkinderen met muziek door het dorp, matinée van het Symphonie- gezelschap en 's avonds concert van ons on misbaar Fanfarecorps. Voor den 2dcn dag zou een keuze gedaan worden uit: des morgens: Optocht van ver sierde rijtuigen en fietsen. Groepen van verschillende vereenigingen, des middags: ringsteken met paard en kar; idem voor fietsen; daarna volksspelen, waarna des avonds prijsuitreiking, concert, tableuaux-vivants. Alles hangt natuurlijk af van de geld middelen; doch de commissie is vol werk lust en goeden moed; zoodat wij in Septem ber nog eens ouderwetsch feest zullen vieren. Gemeenteraad. Verslag van de Ge meenteraadsvergadering op j.l. Vrijdag half acht. Afwezig met kennisgeving de heer Aten, Voorzitter Burgemeester Klerk. Mededeeling werd gedaan van een mis sive van Ged. Staten tot goedkeuring van 'n raadsbesluit. Vervolgens kwam een adres van den heer M. Goedhart, met het verzoek Om ontheffing van art. 38 der Bouw- en Woningwet, aan de orde. In de vorige vergadering was op dat adres afwijzend beschikt, omdat het hier geldt een brandstoffenschuur, die ge bouwd moet worden bij de timmermanswerk plaats van den heer J. Mooy. Meende men oorspronkelijk, dat de nieuwe schuur tegen genoemde werkplaats gebouwd zou worden, bij nader onderzoek is gebleken, dat de afstand eenige Meters bedraagt. De heer Mooy bracht in "t midden, dat men op de Beurs van Amsterdam van ge voelen was, dat in Krommenie te veel van hout gebouwd werd en spr. is het daarmee eens. Mocht het een kleine Middenstander te bezwaarlijk vallen van steen een gebouw op te trekken, dan was het misschien ge- wenscht, dat de Gemeente bijsprong met een'renteloos voorschot. Toch zou spr. thans den adressant steunen, omdat in de schuur geen licht ontvlambare brandstoffen zullen geborgen worden. De heer Schaaper meende, dat art. 38 der Bouw- en Woningwet hier nog al dikwijls ter sprake kwam. Spreker zou willen aan dringen op herziening er van, of op stren gere handhaving. Deze maal zou spr. echter voor stemmen, omdat hij niet inziet, waarom \*e anders moeten handelen dan hier ge woonte geworden is. De heeren Ofman en Molenaar zetten uiteen, dat ze art, 38 niet gaarne zouden willen missen. De Raad behoudt toch steeds recht ieder geval op zich zelf te beoordee- len. Beide heeren zouden voorstemmen, evenals de heer Albers, die zich bij de vorige stemming over deze zaak had ver wijderd, doch na een persoonlijk onderzoek tot andere -gedachten was gekomen, vooral ook omdat de eigenaar van het belendende perceel geen bezwaren had. De Voorz. had evenals de heer Albers een bezoek gebracht aan het bouwterrein en adviseerde in dit geval ontheffing te verleenen. De heer Schaaper meende wel eens gemerkt te heb ben, dat meer of mindere vriendschap van invloed was op 't verleenen van ontheffingen en daarom zag hij gaarne art, 38 gewijzigd. De Voorz. moest zich krachtig verzetten tegen de meening van den vorigen spr. en drong op handhaving van art. 38 aan. Z. h. st. werd de gevraagde ontheffing verleend. Vervolgens kwam in behandeling het schrijven van de Coöp. Ver, Werkmans kracht, die de gemeente de vrijgekomen grond voor 't nieuwe perceel, ter grootte van A'A M2„ aanbood. B. en W. adviseerden dien grond niet te koopen, omdat die_zaak jes vooral door de transportkosten te duur worden en 5 voor de M2. te hoog is, De heer Albers kon zich met dat advies niet vereenigen, omdat de grond voor Werkmanskracht, die door de Bouwverorde ning genoodzaakt is achteruit te gaan, waar deloos is en het tot dusver gebruikelijk was dergelijken grond van gemeentewege te koo pen. Waarom nu tegen de gewoonte in han delen? Bestraten wij het niet, dan blijft het mischien een modderpoel, wat aan de Hoofdstraat niet te dulden is. Weth. Van Vliet kon zich met het advies van B, en W. niet vereenigen en was voor aankoop. De breedte is maar een halve M., doch 4s wij den weg kunnen verbreeden, moeten we zulks nimmer nalaten. De heer Ten Wolde verzette zich tegen den hoogen prijs. Hij vond 1 voor de M2 hoog genoeg, temeer omdat de hooge trans portkosten en de bestrating van gemeente wege de zaak al duur genoeg maken. Weth, van Vliet achtte 5 niet te hoog. De heer Schaaper hoorde hier reeds veel debatten over den aankoop van vrijgekomen grond, Spr. zou daaraan wel eens een eind willen zien door te besluiten deze zaak ge heel over te laten aan B. en W. Zulks doet men in iedere gemeente van eenige beteeke- nis. Dc heer Ten Wolde voelde er ook veel voor B. en W. die machtigipg te verleenej, maar zou toch willen besluiten 5 als maxi mumbedrag te handhaven. Besloten werd den in 't adres genoemden grond te koopen en B. en W. genoemde machtiging te verleenen. Ingekomen was een verzoek van den heer Jb. de Jong tot het plaatsen van twee aan plakzuilen, één bij 't Kruispad en een bij de Zuiderbrug en van een aanplakbord. In han den gesteld van B. en W. Vervolgens was aan dp orde het verzoek der Coöp, Ver. Werkmanskracht om in ver band met haar vijftienjarig bestaan, op Zaterdag 11 Aug. a.s. te mogen beschikken over 't oude sportterrein tot het houden van kinderspelen. B. en W. adviseerden gunstig, terwijl de voorzitter tevens meedeelde, dat B, en W zoo vrij geweest waren om de vorfge week 't Zuiderschoolplein voor twee dagen af te staan aan mevr. Hagenbeek. Bovendien vroeg de voorzitter machtiging aan den Raad tot het in gebruik geven der gemeente eigendommen, omdat verzoeken daartoe soms onverwachts binnenkomen en men toch nietextra kan vergaderen voor zulk een geringe zaak. De heeren Albers en Baars voelden er niet veel voor B. en W. genoemde machti ging te verleenen. Wethouder I-abberté meende, dat de Raad goed deed B, en W. die macht te geven. De Raad kon immers altijd nog, wanneer B. en W, weigerden toestemming verleenen. Over deze zaak bleek bij B. en W. geen eenstem migheid te heerschen. De heer Schaaper merkt in verband daarmee dan ook op, dat vooral dezen avond het bijzonder opvallend was hoe de meeningen aan de bestuurstafel uiteenliepen. Spr. was voor de machtiging mits de Raad het recht behoudt in te grijpen als zulks noodig blijkt te zijn. De voorzitter stelde den heer Schaaper over de verstandhouding in B. en W. gerust. Besloten werd 't terrein op 11 Aug. af te staan. De heer Ten Wolde wou ook terstond af handelen over de machtiging, al voelden an dere leden voor uitstel. Genoemde heer kreeg zijn zin. Met de stem van den heer Albers tegen, werd de machtiging verleend. Uit 't protest van den heer Albers bleek duidelijk, dat deze heer bij de stemming eigenlijk niet had begrepen, waarover 't ging De voorzitter zette daarna duidelijk uiteen dat tegen de manier van behandeling dezer zaak niet viel te protesteeren. 't Adres van 't bestuur der R.-K. school, waarin 't subsidie vraagt, zooals voorheen 't Rijk verleende, werd verwezen naar B. en W„ omdat eerst bekend moet zijn hoe veel leerlingen aan den nieuwen cursus zullen deelnemen. Als laatste ingekomen stuk werd voorge lezen een schrijven van Ged. Staten, die geen bezwaar hebben mevr. Ofman-Haan toe te laten als raadslid, omdat zij in Sept. den vereischten leeftijd heeft. Vervolgens komt punt 2 der agenda: voor stel tot het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging Sportterrein Krommenie, in behandeling. De heeren Albers en Mooy wezen nog. maals op de slechte plaats van 't sportter rein; onmiddellijk naast het kerkhof. Vooral de heer Mooy vond 630 te veel, omdat we zoo gauw mogelijk een ander terrein moeten zoeken, als de verleende concessie van tien om is. Na een pleidooi van den heer Ofman om 't terrein zoo goed mogelijk te maken, wer den de 630 z.h.st. toegestaan. Vervolgens werd besloten den grond op 't Duinkerken liggende voor 't perceel der gemeente van den heer K. Leguit te koopen voor 2 de M2, Punt 4. Een voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing en invordering der plaatselijke inkomstenbelasting, in welke verordening eenige administratieve wijzingen moesten worden aangebracht, werd z.h.st. goedgekeurd, evenals punt 5; de verordening op de heffingen en invorderingen der school gelden. Bij punt 6 werd besloten naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van Ged. Staten aan den tegenwoordigen gemeente ontvanger 't eenmaal toegekende salaris uit te keeren. Bij een eventueele vacature wenschte men deze zaak echter nader te regelen. Punt 7 braeht opnieuw den steun aan de werkloozen ter sprake. De onlangs gemaakte regeling beviel B. en W. niet, omdat een werklooze het recht heeft op steun, al heeft hij de vorige week ook 65 verdiend B. en W, stelden daarom voor, aan een werklooze, die 40 per week had verdiend in 3 weken niets, die 60 had verdiend in 4 weken niets, enz. De heer Schaaper vond die regeling wille keurig, terwijl ook in 't geheel geen reke ning werd gehouden met den kindertoeslag. Spr, zou er voor wezen eene commissie te benoemen, die de zaak grondig zou bestu- deeren. Verschillende heeren voerden over dit punt het woord en rekenden voor, dat ie mand, die in eene week iets extra's verdient, zijn gezin schade doet, zoodat deze voorge stelde regeling de prikkel tot werk-zoeken totaal doodde, b.v. verdiende iemand in een week 65, dan kreeg hij in 4 weken geen uitkeering en had dus in 5 weken 65, ter wijl een gezinshoofd met vier kinderen b.v. in 5 weken meer dan 65 aan steun ont vangt. Wel merkte Weth, Labberti op dat een pootige kerel, die in staat is 65 te verdie nen spoedig werk heeft en bracht de voorz. in 't midden dat BB. en W. hun voorstel zou den handhaven tot er een beter was, dé Raad drong desniettemin aan op 't instellen eener gommissie. Zulks geschiedde. De heeren Schaaper, Molenaar en Ofman werden aangewezen de commissie te vormen. De heer Albers kwam met een nieuwe re geling op de proppen, die in 't kort hierop neerkwam, dat een arbeider, als hij een week werkte, het vierde deel van 't ver diende loon boven de anders ontvangen steun mocht houden. Spr. lichtte een en ander met verschillende voorbeelden toe en natuurlijk zal.de commissie met die voor gestelde regelingrekening houden. Punt 8: uitloting obligatiën: Van eene geldleening, groot 1100 5 aangegaan in 1915, werden de laatste obligatiën van ƒ100 n.l. dc nummers 52, 71 en 102 uitge loot, terwijl van de leening groot 60.000, aangegaan in'1913 a 4'A werden uitgeloot de nummers 17, 41, 59, 100 en 113 ieder ter waarde van 500. Ten slotte werden de rekeningen 1922 van gemeenten gasfabriek, Godshuis, bewaar school en Burgerl. Armbestuur aangeboden én besloten, dat de commissiën, die 't vorige jaar de desbetreffende begrootingen hadden EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN. 0.00071/» 15.50 BRUSSEL 12.627, WEENEN 0.0035»/, LONDEN 11.71 STOCKHOLM. 77.40 KOPENHAOEN. .44.50 CHRISTIANJA 41.30 BAZEL 45.307, NEW-YORK 2.54'/, ROME Barometerstand: 760. Vooruit, OPGAVE VAN: nagezien, de rekeningen zullen controleeren. Daarna sluiting. Wethouder van Vel sen blijft. Wethouder Van Vèteéri (R.-K.) beeft in een schrijven aam B. en W. medegedeeld, met hel verzoek daarvan aan den Raad kennis te geven, dat hij naar aanleiding van de door dien Raad aangenomen motie, teurugkonvt op zijn be sluit, om met ingang van 1 September a.s. te bedanken als wethouder. OE STRIJD IN DE R.K. KIES VER- EENIGING. (Ingezonden). - In het nummer van 19 Juni schreven 1*4] een artikel onder het nieuws van Heemste de, getiteld: „Waar gaan wij heen?" waarin wij afkeurden de houding van sommigen, ep waarin de wenseh geuit weri dat er op eenheid aangestuurd zou worden. Nadien dachten wij werkelijk dat de strijd zou luwen, dat de verschillende heethoof den tot kalmte zouden komen, en dat vóór September de grootst mogelijke eenheid zou komen, dat de onverkwikkelijke zaak nog maar alleen als een droom in onze gedachten zou voortleven. Dat in de toekomst elkanders ideeën zou den gewaardeerd worden, en ieder zijn mee- ning niet alleen naar voren zou mogen bren gen. maar dat ook, met ieders meening re kening gril ouden zou worden. Immers, ook al ging het soms „nfet van harte" zooals men dat wel eens noemt, men groetle elkander weder, zelfs werden al eens praatjes aangeknoopt, (al ging dit dan niet over den poldtieken strijd) ja, zelfs werd al bekend dat de gekozen R.K. Arbei ders-raadsleden mej. Hoekstra en de heer Zegwaard in de R.K. Raadsfractie zouden worden opgenomen. Als een donderslag bij helderen hemel ont vangen echter de leden der R.K. Kiesveree- niging, die de lijst „Zegwaard" geteekend heihben, de mededeeling dat zii als leden der kiesvereeniging geroyeerd zijn. Nu geven wij volmondig toe, dat het bestuur hiertoe het recht had, maar hier mag zeker de vraag gesteld worden, of dil nu wel tactisch is. Ieder die daden pleegt in striid met de belangen der vereeniging kunnen en moeten' geroyeerd worden, zeker, maar gaan hier véél leden vrijuit? Heeft het bestuur geheel of gedeeltelijk gehandrid „in het belang der R.K. Kiesvereeniging en in het belang der Katholieke eenheid? Hebben al die voorkeurslemmers ndel ge handeld in strijd met die mooie Roomsche eenheid? Ieder, dlie in Heemsfiede den strijd ge volgd heeft, zal moeten erkennen, dat er van alle kanten fouten zijn gemaakt, ook aan de zijde van het bestuur, anders hadden toch al die Katholieke arbeiders, waaronder vele vooraanstaanden in de R.K. beweging, niet zich zóó tegen de Katholieke kiessver- eenigi.n,g gekeerd. Nu welt nog eens de vraag op: „Waar gaan wij heen". Er zal vermoedelijk Donder dagavond eene vergadering gehouden wor den, aangevraagd door een aantal leden. Ook hebben de geroyeerde leden een ver zoek tot het bestuur gericht om zich te mogen beroepen op eene algemeene verga dering. Zal deze vergadering eenheid brengen? Zal nxen van beide zijden toegeven, of zal het bestuur trachten dit royement te handhaven? Nog een vraag: Zal er in de toekomst één R.K. Kiesvereeniging blijven, of zulten de geroyeerden met hun grooten aanhang aan hun lot overgelaten worden en dan' noodgedwongen een R.K. Volkskiesvereeni- ging moeten stichten? Wij zijn er zeker van dat dit niet de wil is van de voormannen dier R.K. arbeiders, doch het meerendeel der uj Igeworpenen zijn de politiekers, waaronder er zijn die jaren lang het grootste aandeel gehad hebben in de R.K. politieke actie. Laat Donderdagavond dan de Roomsche Eenheid zegevieren, niet door macht, vat! den een op den ander, want macht is nog geen rech t Laten wij handelen als ware kinderen van eene R.K. kerk, spreken wij aReri die iets aan de Roomsche zaak misdaan hebben, (en dat zijn er een kleine duizend) het mea cul pa uit en geleerd door ondervinding, xujjen wij sterker uit den strijd komen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1