BENINEBROEK. HEEMSTEDE. HILLEGOM. OVERVEEN- BEVERWIJK» SCHOTEN. T HAARLEMMERLIEDE. HAARLEM. Opening van het nieuwe bloem- bollenveiiinggebouw aan de Bloemhofstraat. De uitkeeringen aan werklooze arbeiders. Gemeentezaken. Personalia. Vooruitgaande, Haarlemsche Kegelbond. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Gouden Huwelijksfeest Te hard gereden. De stoomtram Haarlem-Alkmaar. burgerlijke stand Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool. H. O. V. Berichten uit onze vorige oplage. INGEZONDEN. Burg. Stand. Ondertrouwd: W, J. de Graaf en P. E. Otte. Hooibroei. De hooibroei schijnt dit jaar in reer sterke mate voor te komen. Ook in onze gemeente heeft zich een geval voorgedaan, waarbij gespit moest worden. Landhuis. Naar we vernemen, zal op den hoek van den Kennemerbeekweg Rijksstraatweg een landhuisje gebouwd worden. Collecte. Naar men ons mededeelt, beeft de collecte voor „Herwonnen Le venskracht" ruim 161.opgebracht Zondag j.l. had de aangekondigde de monstratie van de R. K. Gymnastiekver- eeniging O. B. K. op haar terrein aan de Margrietenlaan plaats. De belangstelling was niet groot, hoewel het bestuur nogal tevreden was. Aanwezig was ook Kapelaan Beenakker, geestelijk adviseur. Het programma werd aanrdig afgewerkt. Het begon met vrije- en orde-oefeningen, waarna een 100 meter wedloop voor jon gens. Het was aardig te zien, hoe ze allen hun best deden, om een prijsje te winnen en de kamp voor den eerst-aankomende soms zeer spannend werd. 300 meter hard- loopen voor leden volgde, waarbij vooral de gebroeders v. d. Mei blijken gaven van flink uithoudingsvermogen. Eveneens bleek dit van deze goed ge trainde sportmen bij het polsstok hoog springen. Voor deze sport schenen de deel nemers allen veel animo te gevoelen. Tot 1.60 M. hoogte wisten allen flink in con ditie te blijven, maar toen begon het voor enkelen reeds te machtig te worden. Met telkens 10 centimeter hooger vielen er telkens ook af, tot met 2.30 M. de heer V v. d. Mei den eersten prijs behaalde. Het was echter liefhebberij, te zien, hoe ze allen tot het uiterste hun best deden, om een prijsje te winnen. Toen de wedloop der leden en aspirant leden was afgeloopen, werd door iemand van de belangstellenden 1.50 uitgeloofd voor den eerst-aankomende van alle groe pen, kleinen en grooten. De leiding liet echter de kleinen 15 meter voor, waardoor deze wedloop interessant werd. Een aardig ingelascht nummer was ook het doelschieten. Hierop volgde nog speerwerpen en touw trekken, zoodat het ruim zeven uur werd eer het afgeloopen was. Het was een bepaald aardige en geani meerde sportdemonsiratie voor leden en aspirant-leden en de leiders hebben eer van hun werk gehad. Waar door velen voor de R. K. sport zóó geijverd wordt, had men zeker wel wat meer belangstelling mogen toonen. Wij laten hier den uitslag der verschillen de wedstrijden volgen:: 1. Polsstok-hoogspringen. 1ste prijs, W. v. d. Mei Wzn., 2e prijs, G. v. d. Mei Wzn., 3e prijs, Ph. de Wit, troostprijs, J. v. d. Mei. Hardloopen leden 300 meter 1ste prijs. W. v. d. Mei Wzn., 2e prijs, J. v. d. Mei Wzn., 3e prijs, Jac. Vernooij. Hardloopen jongens, 100 meter. 1ste groep. Iste prijs, W. Assendelft, 2e prijs, A. Weijers, 3e prijs J. Assendelft: 2e groep: 1ste prijs, Jac. Vernooij, 2e prijs, Joh. Hoo- genstein, 3e prijs, Nic. Hulsbosch. Verspringen jongers. 1ste prijs, Joh, Hoo- genstein. 2e prijs, J. Wubbe. J. R. J. Ph, Cambier. f Te Heemstede is 71 jaar oud overleden, de heer J. R. J. Ph. Cambier, in leven oud kolonel, commandant van het korps mari niers. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a.s. op de begraafplaats te Heem stede. Gisterenavond is op de Spanjaardslaan, zen jongen, die aldaar aan het fietsen was, door eer, auto aangereden. Door dienzelfden auto werd hij naar het St. Elisabeth's Gast huis gebracht. Men vermoedt, dat onvoorzichtigheid van den wielrijder er de oorzaak van is. De toestand van den jongen is bevredi gend. De Sint Joseph-penning. Zondag werd •an allen, die de St. Joseph kerk bezochten dus aan alle parochieanen van pastoor Van Leeuwen een krantie uitgereikt. Hierover willen we nu het een en ander zeggen, omdat het doel ons zoo bijzonder sympathiek is. Ieder kent Pastoor Van Leeuwen, iemand, die op bijzondere wijze de gave van het woord bezit; iemand, die u overtuigt als geen ander en altijd op origineele wijze; iemand, die al onnoeme lijk veel gedaan heeft in en buiten Hille- gom voor de goede Roomsche zaak; iemand, die óók de volle 5 talenten heeft ontvan gen voor het geschreven woord: iemand, dien wij meenen te mogen noemen een stoeren werker onder de priesters. Pastoor Van Leeuwen zal de eer hebben een nieuw Godshuis te bouwen in zijn parochie; den onverzettelijken wil, den apostolischen ijver en den durf heeft hij maar het benoodigde kapitaal, het spilletje waar alles om draait, is er niet. Maar het onbegrensd Godsvertrouwen en de hulp van St. Joseph zullen helpen, zullen het onbereikbare be reikbaar maken; dank zij ook den steun en den goeden wil der parochianen. En dat zullen ze; alleen kan een nader uiteenzet ting, een soort aanvulling van Pastoor's denkbeelden geen kwaad. Ieder zegt wat hij te zeggen heeft op zijn manier en als de menschen 't zelfde toch weer een beetje anders in de krant lezen, wordt er de zaak weer mee gediend en daar gaat 't maar om. Wat de Pastoor vraagt is eigenlijk een vasten steun en een die bereikbaar is. Dat heeft de Pastoor natuurlijk eerst ter doge overwogen, want over een nacht ijs gaan ligt niet in zijn lijn. Kort en goed: bij 't meer dan lezenswaar dige krantje is een biljetje en daarop vult men zijn naam in, wordt daardoor lid van de S-t Joseph-penning en belaalt 5 cent per week. Toch wel om Ie doen, hé. Maar Maar er wordt zooveel gevraagd en m'n huishou den is zoo groot, wordt ons tegeogevoerd. Beide waa-r, doch de goed geordende nnas- .tenüefde begint bij ons zelf ergo, eerst voor onze kerk en dan voor anderen. En 't groote gezin dan? Als vader 't alleen ver dienen moet en ail es van een weekgeltfje moet? Dan is de Pastoor al heel blij als er 2 namen op 't biljetje komen, die van vader en van moeder, want wat niet kan. kan niet. Maar zulke gezinnen zijn er niet zoo veel, len reaeenen is vooruitzien! Deze maanden wordt er in menig gezin wat extra verdiend schuur en pak lijd nu wegleggen om aan de mooie belofte van een stuiver per week ook in den winter niet te hoeven verzaken. Laten we nu Pastoor en Kerkbestuur eens verrassen, laten we niet wachten tot de Ze- latrices 't inleekenpapicrtje komen halen, la ten we ze eens vóór zijn door 't papieuke niet te laten slingeren maar meteen in te vul len en knus in de bus te doen bij den Pastoor Dan is de kous af. 't Krantje rekent niet hoog er wordt gesproken „ah t eens chiireml gulden per jaar was, wat Uuirmen we dan een hoop geld er mee leenen." Maar "t zal meer ziin heb ik becijferd, want vijfhonderd zullen wel penningleden worden, en dan kom ik al aan 1300 en de felatrioen zullen wel eens ondeugend zijn en een biljetje elders laten heenwaaien. natuur- luk per ongeluk. Want, lezer, zooveel geld leent men niet voor f 1000 en dat leelijke woord ..leenen" zint me al niet: je schiet er niet mee op, je blijft dezelfde, want de schuld blijft en je moet alles teruggeven. Natuurlijk, als je geen geld zelfs hebt om de rente Ie betalen, hoef je heelemaal niet aan houwen le denken, maar 't blijft kei ijk. ge loof me. De Pastoor doet zijn best, meer dan rijn best, maar nu moeten wij zorgen, dal we naast de rente voor, al is 't maar een heel klein afl-ossinkje, zorgen, dan wordt de zorg elk jaar lichter voor 't kerkbestuur. En nu onder Gods zegen met vereende krachten aan het werk en we slagen beslist. We mogen den Pastoor zelfs wel dankbaar zijn voor zijn goed idee; 't is als met alles: heel eenvoudig, maar je moet e.r maar aan denken. Burg. Stand. Geboren: z. van M. War merdamSloolbeók. d. van M. W, Wijt- vliet—Feijen. z. van A. H. Burg.mijen Zandbergen. d. van P. H. M. de Jong Grielis. z. van E. M. A. RusmanSpiege ler. d. van E. G. KabelKuijten. z. van P. de JongBootsnia. Ondertrouwd: Chr. G. Eibers en H. M. E. Payens. R. Koopmans en D. L. Pol. Getrouwd: A. C. van Leeuwen en M. Tiim- mers. P. van Miieghem en M. van Sassen. Overleden: J. SchniedewindBruin, vr., 54 j. Baadsvacature. De heer A. Th. Murk heeft bedankt als raadslid voor de nieuwe zittingsperiode. De heer F. Selhorst zal in zijn plaats gekozen worden verklaard. Zcdenmisdrijf. Vrijdagavond is het de polilie mogen ge lukken zekeren van K. in het Kweekduin te arresleeren wegens het plegen van niet na der le noemen handelingen met minderjarige meisjes. Voor den Officier van Justitie ge bracht, heeft hij bekend en werd in arrest gesteld. De Tetterodewcg op Zondag. Gisteren zijn weer twee dames die met te groolen ganig van den Tetterodewcg kwamen tegen het huis van C. van Maren gereden. De een be zeerde den pols, de andere haar kin. Beide dames werden in d'e garage bij van Maren verhonden Uit voorzorg heeft de Commissaris van Po litie van Bloemendaal een verbandkist met verbandmiddelen aldaar geplaatst. Orgelbespeling Ned, Herv. Kerk. He denavond (23 Juli,) van 8.15 tot 9.15 uur, zal de heer Cor Kee, met een keurig programma de laatste orgelbespeling in dit seizoen in het Herv. Kerkgebouw alhier houden. Wij hopen dat velen zich gedrongen zullen voelen om het gebodene te gaan hooren, de wijl èn kerkbestuur èn organist, daaruit een bewijs van waardeering zouden zien en aan gemoedigd worden op den ingeslagen weg voort te gaan en volgend seizoen nog eens zulk een serie orgelwerken te doen hooren. Het programma is aan de kerk verkrijg baar en luidt: 1. Prelude Fuga et Variation, C. Franck. 2. a. Canon; b. Pastorale, A. Salomê. 3. Toccata, Th. Dubois. 4. Allegro Cantabile, C. M. Widor. 5. Marche triumphale, J. Lemmens, 6. Koraal 'k Wil U o God mijn dank be talen. Verkooping. Bij de Vrijdag ten over staan van notaris mr. A. Moens gehouden verkooping werd een perceel tuingrond met woonhuis aan den Kuikensweg te Wijk aan Duin gekocht door den heer A. Teeuwen, te IJmuiden (Breesaap) voor 5775. Een bouwterrein te Heemskerk en zes hui zen te Wijk aan Duin werden opgehouden. Ondertrouwd: L. J. M. de Sévaux en C. J. A. A. de Vet. S. Zwaan en J. A. Kok. Gehuwd: J. A. C. Spitsbaard en M. A. Kops. Bevallen: H. Meijer-van Weely, d. M. de Groot-van Graven, z. J. van IJsel- muiden-Plemper, z. M. M. A. Staring- van den Bos, d. A. L. de Roos-Buisman, .1.1. z. Overleden: J. van Doorn, 1 dag. C. Nan, 51 j., gehuwd met M. E. Kooy J. Oud, 80j., wedn. van C. E. M. Dielwart (overl. te Kampen). De vliegdemonstraties. In verband met gerezen moeilijkheden tusschen dr Pino en den vliegenier Fink, is Zaterdagavond de hulp van den inspecteur van politie ingeroe pen. Na een urenlange conferentie is beslo ten, dat bij het vliegtuig, dat het eigendom is van dr. Pino een particuliere bewaker zou geplaatst worden. Het vliegtuig zal verder zoo spoedig mogelijk gedemonteerd en naar Schiphol vervoerd worden. Koninginne-feesten. De jubileumsfees ten vanwege „Koninginnedag" zullen plaats hebben van 2427 Augustus op het voorma lig I.L.V.O.-terrein. Het terrein is kosteloos door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld. Verschillende kermisvermakelijkhe den zullen de feestvreugde verhoogen. De verschillende pachtgelden zullen geheel of gedeeltelijk ten bate komen van de kas van de vereeniging „Koninginnedag." BRAND. Maandagmorgen omstreeks 9 uur. is brand ontstaan in een hooiberg, staande bij de boerderij van den heer H, van Loon aan den Lic-weg. De brandweer was spoedig ter plaatse. De brand sloeg echter over naar den stal, welke geheel is uitgebrand. De woning kon worden behouden. Twee hooi schelven werden mede een prooi der vlam men, zoodat in totaal 80.000 kilo is verbrand. De gebouwen en het hooi zijn verzekerd. Zaterdagmiddag 4 uur is het nieuwe Bloem- hoJlenvriMng'gebouw aan de Bloemhofstraat officieel geopend. In de keurig aangekleede restaurafiezaal was een groot aantal belangstellenden aan wezig w.o. het bestuur der Coöperatieve Haar lemsche Groenten- en Bloembollcnveiling; de heer Krelage, voorzitter der Algemeene Vcr- eijlgling voor Bloembollmcu'Ruur met vele bestuursleden dier vereeniging; bestuursleden van den Bond van Bloem'boMenJnmdelaren en van het Holland'sch Bloembollcnikw'eekcrs- genoot schap. Als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Haarlem was aanwezig de heer F. de Jonge, directeur van het Marktwezen, terwijl bericht van verhindering was ingeko men van den heer L. G. Dumont, directeur van openbare werken en van den directeur der Nederlandsche Landbouwbaii'k. Er waren vele bloemstukken van leden der vereeniging en een van de N.V. „Ripperda", die het schilderwerk van het nieuwe gebouw verzorgde. De heer J. Knijper, de eenvoudige, maar energieke voorzitter van de Coöperatieve Haarlemsche Groenten- «u BloembnUenveilinit, heette de aanwezigen welkom en dankte allen voor hun tegenwoordigheid, waarin hij een bewijs zag van de belangstelling in de onder neming en 'n goed voorleeken voor den bloei er van. In 't kort schelste spr. het ontstaan van de vereeniging en memoreerde daarbij hoe 23 jaar geleden eenigen het initialief namen lot oprichting van de Tivindersvereeniging. Hij ging ook na met welke vooroordeelen men toen le kampen had, hoe negentig procent der leden dom genoeg waren het nut niet te zien van de vereeniging en slechts 10 procent van medeleven blijk gaven. Velen werklen meer tegen dan mede cn op een ge geven oogenblik zat spr. zelfs zonder bestuur, zood'at hij voorzitter, secretaris en penning meester Iegelijk was, penningmeester echter zonder geld en kas. Verscheidene leden wei gerden zelfs contributie te betalen. Een jaar of zeven geleden kwam er, onder den drang der oorlogsomstandigheden, nieuw leven. Toen pas begrepen velen hoe noodig vereeni ging van belanghebbenden was cn bleek or ganisatie een zegen le zijn. Spr. memoreerde voorts dat er een goede kern onder de le den kwam, bestaande uit hyacinthen- cn tulpenkweekers, Hij herinnerde aan de stich ting van het veilinggebouw aan den Kouden- horn en de verbeteringen daarin aangebracht, o. a. een aanwijsklok. Een jaar of zevèn ge leden bracht spr. hij de rondvraag eencr vergadering de stichting van een veilingge bouw ter sprake. Dan kwam spr. lot do ope ning van dit nieuwe gebouw en bracht daar voor besten dank aan het besluur voor de beloonde medewerking en ook aan den heer Angevaare, in wden de vereeniging een direc teur bezit, die in die hoedanigheid niet le overtreffen is, voor wien nooit iets te veel is bij beslen dank aan het besuur voor de organisatie, een man ook van initiatief. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat ook deze onderneming moge bloeien en veel voor- s]K>ed genielen. De heer Van Til, voorzitter van den Bond van BIoemboHenhnndelaren, bracht dank voor de uitnoodiiging om hier aanwezig te zijn. Met veel belangstelling had spr. geluisterd naar den voorzitter, die' had geschetst welke strijd moest worden gevoerd door de vereeniging. Hij wenschte de vereeniging geluk met het succes. Spr. memoreerde dat vele exporteurs niet vriendelijk staan tegenover veilingen in 't algemeen, maar de strijd, dien de vereeni ging had te voeren, behoeft niet grooter te worden, indien getracht wordt op deze veiling tegemoet le komen aan de wenschen van de exporteurs. Spr. dacht daarbij aan het goed sorteeren, betrouwbaar veilen, goede aantee- kening van de bestede prijzen, in één woord goed, zakelijk beiheer. Dat hot lokaal geves tigd is op de terreinen van de fa. Krelage, een der grondleggers van het bloembollenvak,1 noemde spr. een gunstig voorteeken en hij hoopte dam ook van hairte dia-t de veiling het succes moge brengen, dat men er van ver wacht. Daarna werden de lokalen bezichtigd. In de groote zaal voerde de heer Ange vaare het woord en zei-de in de groote be langstelling een blijk van sympathie te zien met het streven der vereeniging. Dat zoovele bestuursleden van vakvereenigingen aanwezig zijn, is, volgens spr., een middel aan liet nieuwe veilinggebouw meer bekendheid te geven. Het was spr een groot genoegen het nieuwe gebouw te mogen openen en hij ein digde met het gebouw geopend le verklaren. De heer F. de Jonge bracht de geluk wen schen over van het gemeentebestuur van Haarlem en knoopte er de hoop aan vast, dat het gebouw zal bijdragen tol d'en bloei der vereeniging. Spr. kon niet nalaten aan deze officieele laak, waarvan hij zich had gekweten1, nog eenige woorden van persoonlijke herinnering te voegen. Toen spr. de uilnoodiging kreeg, hier aanwezig te zijn, dacht hij aan den door de vereeniging afgelegdlen wég. Hij ging in gedachten daarbij niet 23 jaar terug, maar slechts zevien jaar ongeveer, en herinnerde er aan hoe toen door den drang der tijden de vereeniging nieuw leven werd ingeblazen. Menige conferentie heeft spr. toen met het bestuur gehald en vooral met den voorzitter. Zelfs nachtelijke, wanneer weer nieuwe cir culaires uit den Haag waren binengekomen. WedeTkeerig kon men elkander met kennis verrijken. Spr. heeft veel geleerd in die con ferenties en gaf ook gaarne rijn welgemeende wenken. Spr. wees er op, hoe het bestuur steeds een open oog had voor uitbreiding en verbetering der organisatie. Hij wees daar bij op het veilinglokaal en die aanwijsschaal en dat alles bereikte de vereeniging zonder gevraag om subsidie. Spr. gelooft dat ieder Haarlemmer een gevoel van dankbaarheid heeft, dat deze bol len vei ling in Haarlem tot stand kwam en meent dat zij een goede toe komst tegemoet gaat. Zij is gebouwd op ge zonde grondslagen. Gaarne voegt spr. zijn persoonlijke geluikwenscben bij de anndere. Ten slotle dankte de beer Kuyper nog voor de vele vriendelijke woorden, die ge sproken waren, voornamelijk die v. den heer de Jonge. De vereeniging heeft immer ge tracht mol haar eigen belangen ook die der gemeenschap te dienen. Zij dcc:] dat zander subsidies. Den heer J. P. H. Nelilssen, die zoo uitstekend den verbouw verzorgde, bracht spr, een hartelijk woord van hulde. Spr. en het besluur wisten van bouwzaken niets af en moesten het aan dien heer Ne- lissen overlaten. Het is gebleken, dat hij het vertrouwen ten volle verdient. Het veilingge bouw op den Koudenhorn is ook door den heer Néüsscn gemaakt en dat bewijst wel hoe degelijk zijn werk was. Dan werd een foto- graphischc opname van de openingsplechtig heid gemaakt en werd de bijeenkomst met een kort gezellig samenzijn besloten. Door de besturen van den Haarlemschen Bestuurdersbond, den Ro'omsch-Katholie- ken Volksbond, den Christelijken Besturen bond en den Neutralen Bestuurdersbond is aan den gemeenteraad een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat deze besturen de voorstellen van B. en W. tot verlaging der uitkeeringen, aan die werklooze arbeiders, die weer uit hun werkloozenkassen gaan trekken, gelezen hebben. Naast deze ver mindering der uitkeeringen vervallen ook de bijslagen voor hooge huur, brandstof, en grootte van het gezin, terwijl de inkomsten der kinderen tot een hooger bedrag zullen worden gerekend als gezins-inkomsten, De besturen betuigen hunne instemming met hetgeen door verschillende raadsleden tegen deze voordeelen is gesproken en spre ken de verwachting uit, dat de gemeente raad deze voorstellen, gedaan op een aan schrijving der landsregeering niet zal aan vaarden. EEN GEHEIM PROPAGANDABUREAU TE HAARLEM. Lie „Maandagmorgen" schrijft: De Haagsche correspondent van de „Daily Maill" seint aan zijn blad, dat Nederland be werkt wordt door de propagandisten van de Hohenzollerns. Hij deelde mee, dat er voortdurend voor- aSnstaande monarchisten op den huize Doorn aankomen, de residentie van den ex- keizer, en dat er een geregeld propaganda- bureau zich bevindt te Haarlem, waarvan een vroegere Duitsche diplomaat met de lei ding is belast. Hoewel de ex-keizer actief deelneemt aan deze intriges, wordt algemeen verondersteld, dat hij voor zich zelf geen hoop meer koes tert en eenvoudig wenscht, om zoo mogelijk zijn dynastie te zien voortgezef. De ex-kroonprins heeft veel hoop om als president van de republiek Duitschland in aanmerking te komen en is van meening zoo later weer op den troon te kunnen komen. Ons is niets bekend van een dergelijk bu reau hier ter stede, terwijl ook den bevoeg den autoriteiten hieromtrent niets bekend is. De Barteljcrisstraatvereeniging verzoekt den Raad het door het Centraal Comité verzochte tapverbod bij de viering der ju bileumfeesten der Koningin af te wijzen. Mej. T. Heuvel verzoekt eervol ontslag als onderwijzeres aan scliool no. 25. De Haarl. Bestuurdersbond betuigt zijn instemming met het adres van het Cen traal Comité van Drankbestrijdende ver- cenigingen, waarbij gevraagd wordt den verkoop van sterke dranken te verbieden op de dagen, waarop in Haarlem het 25- jarig regeeringsjubileum van de Koningin zal worden gevierd. De Ned. Chr. Vrouwenbond onder steunt het verzoek van het Centraal Comité van Drankbestrijdende Vereenigingen, bij de jubileumfeesten een tapverbod te willen in voeren. GEBOUW „OLYMPIA." Zooals we reeds meldden, is het voorma lig Hoofdmagazijn der Ned. Spoorwegèn in gericht tot een gebouw, zeer geschikt vóór het houden van vergaderingen voor vereeni gingen en voor het oefenen van clubs. Hoe wel het gebouw wel wat achteraf ligt, is het per tram (Ceintuurbaan) toch heel makkelijk te bereiken. Het intérieur heeft eenige verandering moeten ondergaan, om het gebouw voor zijn nieuwe bestemming geschikt te doen zijn, en men is in dezen opzet volkomen geslaagd, Er is een tiental zalen, waarvan de kleinste een 150, de grootste ongeveer 300 menschen kan bevatten. De zalen zijn keurig ingericht, terwijl ventilatie en lichtinval punctueel in orde zijn. In een der zalen is een tooneel, zoodat ook tooneelvereenigingen hier te recht kunnen. De schildering, verricht door »dc 'fa. Witkamp, geeft het heele gebouw, waarvan de entrée keurig is, een frissche teint geeft. De betimmering is op deskundige wijze aangebracht door de fa. Van Ommeren en Ketelaar. Irt het gebouw is ook een koffiekamer met twee billards en leeszaal. De billards staan op rubbervloer. De „omloop" buiten de zalen is gemakke lijk, al is hij niet breed. Ook hier is de licht inval uitstekend. De electrische verlichting is aangebracht door de fa. L. H. Stroucken. Door de inrichting van dit perceel tot ver gadergebouw is Haarlem een mooi gebouw op dit gebied rijker. Te Amsterdam zijn geslaagd voor bet examen leider(ster) lichaamsoefening de heeren A. W. Schieffelers, A. B. Roosloot en J. Wolters, allen 'alhier, en mej. E. Verhoegh, te Bloemendaal, Voor het examen sportleider(ster) zijn ge slaagd de heeren A. W. Schieffelers, N. M, Zwager en A. J. W. ter Hage en mej. G. E. de Klerk, allen alhier, en mej. M. C. Verbeek, te Bloemendaal. (Naar wij vernemen, is de loesland van meyr. B., die onlangs door de lritle werd bevangen en langen tijd bewusteloos bleef, góed, en van d'en heer V., die op het Plein door de E.S.M.-lram werd aangereden, voor uitgaande. Door het bestuur van den Haarlemschen Kegelbond zal in een der zalen van „Lion d'Or" een huldeblijk aangeboden worden aan den heer B. Groenewegen, ter gelegen heid van diens 15-jarig voorzitterschap van den Bond, op Zondag a.s. Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag in het gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat een vergadering plaats hebben van allen, die wenschen deel te nemen aan de Huldebetooging op 6 September a.s. des namiddags op den Dam te Amsterdam. Op 6 September hebben te Haarlem, be halve de kinderfeesten, geen feestelijkheden plaafs voor des avonds 8 uur. Maartdag vierde het echtpaar G. Gijzen en E. van Dartelen, wonende Heerensingel 37A, zijn gouden huwelijk sfeesT. Toen de oudjes heden morgen uit de kerk kwamen, hadden vrien den en buren zich opgesteld en zongen een welkomstlied, waarna de jubilarissen op feestelijke wijze wérden ingehaald. De belang stelling, welke zij mochten ondiervimdlen, zoo wel in de bruidsdagen als vandaag, was wer kelijk groot. Zij waren dan ook d'oor zooveel hulde ten zeerste aangedaan. Het bruidspaar is, ondanks de kleine gebreken die den ouder dom met zich medebrengt, nog vroolijk en opgewekt en wij gelooven niet, dat het hun op dozen dag aan pl ei zier zal ontbreken. Zaterdag is alhier tegen een 10-tal aufo-w en motorrijders, proces-verbaal opgemaakt, wegens te hard rijden, op den openbaren weg. De afdeelingen Beverwijk, Castricum, Egmond-Binnen, Heemskerk en Limmen, van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur, hebben zich volgens het orgaan der vereeniging met adressen tot den Minister van Waterstaat gericht, waarin zij er op aandringen dat de stoomtram Haarlem Alkmaar behouden blijft, in de eerste plaats voor het vervoer van bloembollen en ook voor het personen vervoer. Ondertrouwd: 23 Juli. J. P. K. v. d. Steur en M. C. H, v. d. Sleen. Geboren: 18 Juli: z. van M. M. Ott—v. Baaren. 19 Juli. z. van D. Bergmanv. Duin. 20 Juli. d. van C. P. BakkerRuiig- rok. d. van J. G. v. d, KjashorstGieling. z. van J, I. GroustraKikkert. z. van W. L. HezemansSterrenburg. z. van G. M. HaekemaHarkema. 21 Juli. z. éan T. v. Krimpenv. Merkenstein. z. van M. SpoorNijman. z. van W. J. Labree Steenbergen. 2d. van M. C. Bouman Pollé. 22 Juli. z. van L. A. Hagedoorn Huhl. d. van E. Schrijver—v, Gijlswijk. d. van W. Jochemsr.Bijleveld. z. van C. CoertSmit. 23 Juli. d. van G. M. v. d. MarkBroers. z. van M. A. F. Booms Rijkers. Overleden; 19 Juli. W. v. 't Hofv. Leer- sum, 44 j., Jansstraat, 20 Juli. W. E, Thoott—v, Merten, 86 j., Florastraat, H, v. Citfert, 78 j., Ged. Voldersgracht. H. IJ1- stra, 11 j., Slachthuisstraat. 21 Juli. J. L. v. MackelenberghGruijthuijsen, 78 j., Hage- straat. C, G. J. L. Grecvev. Bemmel, 74 j., Kleverparkweg. P. Kortekaas, 48 j., M. v. Heemskerkstraat. 22 Juli. D. den Duikv. Driel, 54 j., Kamperlaan. 23 Juli. J. F. Jansen, 53 j,, Pepijnstraat. J. Bijland Schrcinders, 82 j., Schotersingel. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 25 Juli 1923 des na middags ten 1 y2 ure, in de Statenzaal (Prin senhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Beëediging en installatie nieuw lid 2. Benoeming Wethouder (art. 84 gemeente wet) 3. Mededeelingen ?n ingekomen stuk ken Verzoekschrift mej. J. Dunnewold om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 24.Verzoekschrift mevr. M. H. Schaap- Saeijs om eervol ontslag als vak-onderwij- zeres in nuttige en fraaie handwerken aan de school voor U. L. O. Verzoekschrift mej. S. Houtkooper om ontslag als onderwijzeres Vervolgcursus no. 4; 4. Herstemming voor stel B. en W. wijziging raadsbesluit van 13 December 1922, no. 7 inzake steunverlee- ning 5. Voorstel B, en W. goedkeuring sup- pletoire begrooting 1923 bewaarschool in voorm. Barbara Gasthuis 6. Voorstel B. en W. goedkeuring begrooting 1923 woning- bouwvereeniging „Bloemenhof" 7. Nader voorstel B. en W. wijziging tarief levering electrischen stroom naar aanleiding amen dementen van de heeren Castricum e.a. en Van Liemt e.a.8. Verzoekschrift „Jans- wegvereeniging" inzake verlichting Kleine Houtstraat met prae-advies B. en W.9. Voorstel B. en W. uitgifte grond in erfpacht 10. Verzoekschrift Centraal Comité van drankbestrijdende vereenigingen betreffende drankverbod ter gelegenheid van het Re geeringsjubileum van H. M. de Koningin, met prae-advies B. en W. en motie van de heeren Reinalda e.a. 11. Benoeming van a. een gemeente-oogheelkundige b. een on derwijzer aan school no. 2 voor Buitenge woon L, O.een onderwijzer aan school no 26 Na afloop van het leerjaar werden de navolgende diploma's uitgereikt: Voor huishoudkundige aan: A. Duursma, S. H. J. de Vries, M. Bouman, I. L. de Jong, C. M. van Gelder en H. B. Wefers Bettink. Voor Hulp in de Huishouding aan: J. Vlasveld, P. J. Cromjongh, E. de Haan, C. D. Kersten en C. Schroder. Voor Gezinstaak aan: A. Niemöller, M. Legrand en J. de Graaf. Voor Costuumnaaien (schooldiploma) aan: A. C. van Essen, D. Ranft, M. Handgraaf, H. Mandemaker, C. Kodde, D. Hoogland, E. van Ballegooyen, M. Hopman, S. W, van Delft en G. Verbeek. Het aanstaande ledenconcert op heden avond belooft een aangenamen avond te zullen worden dank zij de goede keuze der uit te voeren muzieknummers. Wagner-Liszt zullen in den Brontuin voor treffelijk tot de toehoorders door dringen, omdat de orkeststratie voor een concert in de open lucht dit verzekerd. Ouverture „Tannhauser" en Fragmenten uit „Lohengrin" zijn bijzonder geschikt voor een buitenconcert, niet minder de twee be kende Rhapsodi's van Liszt, die veel zullen bijdragen tot verhooging van het smaken kunstgenot. „Les Preludes" zal een waardig slot vor men aan dit prachtprogramma waaraan Nico Gerharg de' kleur, de kracht en de heer lijkheid zal brengen, Ook voor niet-leden bestaat de gelegen heid dit concert bij te wonen. HET VREDESVERDRAG TUSSCHEN RUSLAND EN FINLAND. Men seint ons uit Den Haag: Het Permanente Hof van Internationale Justitie, kwam heden voormiddag bijeen, om uitspraak te doen omtrent de vraag wel ke aan het Hof om advies is voorgelegd door den Volkenlbondsraad of de artikelen 10 en 11 van het te Dorpat tusschen Finland en Rusland geteekende vredesverdrag en de daarbij gevoegde venklaring betreffende de autonomie van Oost-Karelië verbintenissen van Internationaal recht vormen, welke Rus land tegenover Finland verplichten tot uit voering van de daarin vervatte bepalingen. Het Hof, met leedwezen constateerende, dat de Russisahe regeering hare medewer king heeft geweigerd, verklaarde zich daar door niet in staat over de Oost-Karelische kwestie advies te geven. De heeren Weiss, vice-president, Nyholim, de Bustemante en Altamira, rechters, verklaarden, dat zij liet inricht van de meerderheid van het Hof, foe- betreffende de onmogelijkheid' oon een ad- vie% te geven, niet kunnen deelen. HET AiRG'BNTIJlNSOHE SCHOOLSCHiIP. HAMiBURG, 23 Juli. Re Rijkspresident en de Rijkskanselier brachten Zondag een be zoek aan bet Argentijmscbe schoolschip „Pre sidente Sarmiento. De Rijkspresident sprak de hoop uit, dat het 'bezoek de vriendschap tusschen beide landen opnieuw zou bezege len. Aan den feestmaaltijd betoogde Zater dag de Rijkskanselier, dat de vriendschap «immer verbroken was en dat de Duitsche regeering rich veel aan de handhaving daarvan Het gelegen liggen. DE NIEUWE KIESWETTEN IN ITALIë. ROME, 22 Juli. In de Kamer heeft men met 223 tegen 123 stemmen definitief de kieswetwijziging van Mussolini goedigekeurd. DE CHJNEIESCHE GEZANTSCHAPPEN. PARIJS, 23 Juli. Het Ghineesche gezant schap spreekt tegen, dat alle Chineesche ge zantschappen in Europa met uitzondering van dat te Londen gehouden, worden opge heven. DE CHAUFFEURS-STAKING. De chauffeurs van het klein bedrijf, de A. M. A„ te Amsterdam, die Zaterdagmiddag het werk neerlegden, omdat de directeur weigerde den door hen gestelden looneisch in te willigen, hebben gisterenmiddag het werk weer hervat. De gevraagde 100 loonsverhooging, die door de andere pa troons in het klein-bedrijf werd toegestaan, is door de chauffeurs bij A. M. A. niet ver kregen. Men kwam echter overeen, dat de chauffeurs een dag van de week voor eigen rekening mogen rijden. De staking bij de groote ondernemingen duurt ongewijzigd voort en een spoedige verandering van den toestand valt niet te verwachten. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HET RAPPORT-BARGE EN DE VERGADE RING ONZER R. K. KIESVEREENIGING. Geachte Redactie! En zóó is er dan thans heit Jang verwachte, aangebedene Rappotrt-IBarge, waarover het bestuur onzer R, K. KiesveTeeniging maan- den lang 'zulke hoopvolle verwachtingen bij ons R. K. Kiezerkorps heeft gewekt. Wat moeten de verschijning en de publi- katie aan onze menschen toch wel een ge voel van teleurstelling hebben gebracht, voofal hierom, nu immer maar was voorge houden, dat dit Rapport de uiteindelijke redding zou brengen. Doch de meer nuchter aanigetegden enl vooral zij, die wat meer en' beter ingewijd waren, konden praten als Brugman en be weren. dat de eindconclusies van het ont- werp-Barge langs de bier aanhangig gemaak te Reorgnniisal'ieplarenen zouden heengaan, niets mocht helpen of balen. Zoodra die le den onzer K.V. maar kiklen, onmiddellijk kregen ze de fopspeen „Rapport-BaTge" in den mond. Maar nu is het er! En nu kan de fopspeen bezwaarlijk Ian< ger dienst doen En nu is dan ook het bestuur onzer R. K. Kiesvereeniiging zoo goed en zoo vriendelijk aan ons reeds zoo lang en met nadruk geuit verlangen tegemoet te komen. En nu krijgen we op Vrijdag, 27 dezer, de zoo lang gevraagde ledenvergadering! Het is met een zekere geforceerde aan dacht, dat ik het Rapport-Barge gelezen heb, Eveneens, zij het met meer belangstelling, d'e perscommentaren. Hoeveel respekt en waardeering ik ook ge voel voor den ernst en den ijver, waarmede de commissie Barge de dooT baar aanvaarde taak heeft opgevat en uilgevoerd, de kapi tale fout, die zij maakte, zag ik tot dusverre nog nergens gesignaleerd. Het zij mij vergund, dat ik haar dan thans aanwijs. Weinu, de hoofdfout, die, naar mijn be scheiden mecning gemaakt is, is deze, dal de heeren Burge c.s. de Reorganisatie onzer Partij trachten te bewerkstelligen van bo venaf. Terwijf het mijn vaste overtuiging is, dat al dit goed bedoelde werk falen zal en moet en tot onvruchtbaarheid zal zijn gedoemd zoolang de eenheid niet zal zijn hersteld en duurzaam gevestigd door Reorganisatie ran onderaf. Daar, bij de ondersteen allereerste lagen onzer politieke en sociale organisaliën moet 'begonnen worden. DSar moeten verbetering en genezing gezocht en gebracht worden. En eeTst dan, maar dén ook ongetwijfeld, zullen ze naar boven opwerken en een in derdaad goed bedoeld en gezond instituut, als deverkiezingsraad, een evenbeeld van de P. C. K., die door mij werd voorgesteld, doch welke laatste meer eenvoudia en van plaatselijken aard is, zal met vrucht kunnen werken. Alzoo ,de conclusies en voorstellen van he1 Rapporl-Barge bemoeien slechts niet en be* heerschen alléén de Hoogere Leiding, bewe gen zich enkel in de Hoogere Regionen. Het voorstel, dat ik de eer bad in te die nen, staat naast deze conclusies, doch be looft zeer wellicht in de praktijk meer en blijvender succes Jammer is en blijft het. dat er zoo getrai neerd is en dat we al niet reeds lang aan het werk ziin De staketsels zijn nu evenwel opgeruimd en de Zomeravond moge a.s. Vrijdag nog zóó mooi zijn en aanlokkelijk, een ieder, die het wel meent met onze partij, offere hem a.s. Vrijdag op en ieder lid onzer R. K. Kiesver ecniging zij dan op zijn post! Danlkenid, i P. J. M. VAN TETERING. Mijnheer de Redacteur, Het 1 is met gevoelens van verklaarban ontstemming, dat ik het Ingezonden Stukje, getiteld „Jubileumfeesten", las in uw geacht blad van Zaterdag j.l. Ik vraag mij af, wie is die meneer Abonné,' die op een toon schrijft, alsof 'hij de woord voerder is vam Katholiek georganiseerd Haar lem? En hoe komt hij er bij, om te menen, dat wij niet zouden meedoen aan de hulde betooging op 6 September in Amsterdam? Deze anonyme neven-man is er vlak naast, Ziehieir het relaas. Tot het Bestuur der K.S.A. (de eene wettige vertegenwoordiging van ge organiseerd Katholiek Haarlem) werd op de meest hoffelijk wijze het verzoek gericht de Katholieke Vereenigingen te willen uitnoodi- gen lot deelname aan de hulde. Op de ver gadering der K.S.A. werd de zaak toegelicht en algmeen toegejuicht. Dat sprak trouwens vanzelf, want wij zijn nu eenmaal goede Va derlanders. „Voor Kerk, Vorstin en land" is onze leuze. U, mijnheer de Redacteur, dankend, JOS. DE LOBEL, Haarlem, 23-7-23. Voorzitter K.S.A Haarlem, 22 Juli 1923. Hooggeachte Redactie! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer van Liemt verzoek ondergetee- kende beleefd opname van het volgende: In mijn artikel „De bedrijvenpoliiek in den Haarlemschen Raad" wordt op geen enkele plaats van de Haarlemsche Vereeni ging van Groote Gezinnen gesproken en ook niet van het bestuur dezer vereeniging, zoodat de heer van Liemt mij ten onrechte in de schoenen wrijft, genoem bestuur een „hip" te geven. Polemiseeren wil hij niet, maar en passant komt hij even getuigen, dat zijn voorstel beter was dan het mijne, voora! voor de groote gezinnen. Bovendien geeft hij mij een trap, omdat ik, daar een onzuivere stem ming werd uitgelokt, hieraan niet wilde mee doen. Hij weet zeer goed, dat herhaaldelijk aanteekening in de notulen wordt verzocht van een tegenovergestelde meening, wat verder het desbetreffende besluit niet in het minste schade kan berokkenen, Ik blij! volhouden dat het voorstel van de S. D. A. P, door verlaging van 1 cent per M3 ongeveer 50,000 in de zakken van alle verbruikers laat, ook van de meest kapi taalkrachtigen (gelijk het voorstel van den heer van Liemt allen gasverbruikers ten goede komt) en mijn voorstel ruim 42,500 gulden ten voordeele van de minst-kapitaal krachtigen. Verder, dat het oververbruik over den muntmeter alleen geschiedt door de met veel kinderen gezegende verbruikers en de winkeliers en dus heeren als hij, die zóó op ander terrein voor de groote gezinnen op komen, hierin een stuwkracht hadden moe ten vinden om mijn voorstel in goede haven te helpen brengen. Van deze gelegenheid wil ik gaarne ge bruik maken om een paar zinstorende fouten goed te maken. Zoo heeft b.v. de gemeente niet 140,000,maar één millioen vier honderd-duizend gulden aan winst opgestre ken, voor zij aan de vorming van een reser vefonds begon; er stond een 0 te weinig. Een tusschenzin stond enkele regels te hoog, waardoor de samenhang op dat ge deelte verbroken werd. Mag ik bedoeld ge deelte verbeterd weergeven? „Ook de heer Gerritsz verdedigde eerst mijn voorstel als zeer goed passend op het voorstel van B. en W. en finantieel mogelijk in het raam der begrooting om na dr fractievergadering er zich tegen te verkla ren." Het vetgedrukte stond bij de geraamde kosten van mijn voorstel, hetgeen daardoor voor den lezer onduidelijk werd, doch omwille van de plaatsruimte laat ik het hierbij. Ten slotte nog deze opmerking. Wanneer ik meen, dat de gansche burgerij er belang bij heeft en openbaarheid op prijs zal stellen, neem ik mijn toevlucht tot de courant, welk standpunt naar ik hoop, door de redactie wordt gedeeld. Met nogmaals dank voor de plaatsing. Hoogachtend, M. L'. A. KLEIN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2