BUITENLAND Tweede Blad 24 Juli 1923 VLOEKEN EN VLOEKVERBOD. feuilleton KLATERGOUD. Volgens de Daiïy Express zal Frankrijk het Engelsche antwoord af wijzen. De arbeiderspartij en het Roergebied; Tom Shaw naar het bezette gebied. Engelsche en Duitsche meeningen over de jongste rede van Poincaré. Een nieuw soort klaver in Engeland ontdekt. Onder de Telegrammen: Servië zal het Vredesverdrag van Lausanne niet teekenen. Het Engelsche Lagêrhuis verwerpt de motie der La- bourparty inzake de bijeenroeping eener ontwapeningsconferentie. Ook Noorwegen maakt eenig voorbehoud ten opzichte van het* sluiten van een wederzijdsch garantiepact, gelijk dit door den Raad van den Volkenbond wordt voorgesteld. fiEM. BUITENL BERICHTEN. 4INNENLANDSCH NIEUWS. 3 Vloeken is kwaad. Dat weten we allen. Niet, omdat het zooals Multatuli ergens zegt, onfatsoenlijk staat, maar omdat de heilige naam van God er door onteerd wordt en men over zich zelf de eeuwige straffen af roept. Zoowel in de burgermaatschappij als in het leger wordt gevloekt. Vroeger meer dan thans. In vroeger jaren werd een gegradu eerd militair, die zoo nu en dan zijn minde ren eens flink uitvloekte, niet zelden als een kraan van een kerel beschouwd. Simpele en vreesachtige lieden zagen dan soms tegen zoo'n individu op als tegen een wezen van hooger orde. Echter, al is het vloeken naar onze mee ning wel wat verminderd, zoo kunnen we toch gerust zeggen, dat in ons land nog veel en zwaar gevloekt wordt en dat het een al- gemeene volkskwaal is, waarvan de eerste verschijnselen reeds waarneembaar zijn bij papegaaien en kinderen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat wij achter ons, uit een kinderstem een zware godslastering hoorden. Omziende, zagen we een jongetje van een jaar of zeven met een hondje aan een touw aan den kant van den weg staan. Het hondje wilde niet meeloopen misschien was het wel gestolen en daarom was het ventje boos. Toen we zoo vrij waren M?t jonge mensch op ernstigen toon op het ongepaste van zijn uiting te lij zen, reageerde het daarop door nog twéé maal die godslastering te herhalen! Zoo gaat het bij klein, zoo gaat het bij groot. Of nu de plaatselijke verordeningen tegen het schenden door het vloekenvan Gods heiligen naam, welke in den laatsten tijd in meerdere gemeenten zijn vastge steld, afdoende paal en perk zullen stellen aan het zoo diep ingeworteld euvel? Wij hopen het van harte, maar wagen toch het te betwijfelen. De kwaal is niet slechts algemeen, maar ook erfelijk. Onze voorouders gingen er al, en in niet geringe mate, onder gebukt. In de Middeleeuwen beschouwde de Over heid het als haar plicht, de godslasteraars lichamelijke straffen op te leggen. Vele voor schriften en vonnissen zijn ons uit die tijden bewaard gebleven. In het begin zijner regeering trad vooral Keizer Karei V streng tegen dergelijke per sonen op. Bekend is in de Geschiedenis zijn plakaat van 5 Januari 1518. We drukken het hier curiositeitshalve af: ttEen Jegelick van wat state ofte conditie hij zij, hem wachte ende gedrage te blasphe- mecren den naem Godts ende van synder ghebenedyder Moeder en de Maecht Maria op pyne van te verbeuren voor die eerste reyse. t' sestigh stuyvers, voor die tweede reyse noch soo veele, voor de derde reyse driewerf soo vele, ende van geset te worden te water en de broode ses dagen langh ghe- duyrende, ende voor de vierde reyse van gepilloriseert en de geset te worden in 't openbare ofte kake twee uyren lanck ten minsten." Maar die straffen bleken te zacht. In 1531 volgde althans een tweede plakaat, waarbij als straf, den godslasteraar de tong moest worden doorboord. Strenger nog trad in 1586 de graaf van Leicester, die een tijdlang ons land bestuur de, tegen de vloekers op. Hij bepaalde, dat bij herhaling van godslastering, de tong met een gloeiend ijzer moest worden doorboord, waarna de schuldige met zijn doorzeefde tong bovendien nog verbannen werd. Een kleine eeuw later, in 1673, vaardigden de Staten van Zeeland een plakaat uit, dat eveneens de vermelding waard is. Het luidde als volgt'. „En alsoo bovenal moet gesorght worden dat Godes Heylige Name niet en werde ge- lastert, of te met vloecken en sweeren light- veerdiglyck misbruyekt: Soo willen en or- donneeren wij, dat degene die bestaen Godts grooten naem, syne Heylige Godsdiensten en Instellingen met opset openbaerlyck te lasteren en te bespotten, na de gemeenc Reghten publyckelyk met een gloeyende priem door de tonge sullen werden gesteken, ofte met andere corporeele straffe gecorri- geert, ander ten exempel. Tot 1811 bleef in ons land straf bedreigd tegen vloeken. De laatste bepaling van dien aard kwam voor in het Crimineel Wetboek van het Koninkrijk Holland. Daarin stond te lezen „dat met gevangenisstraf of bannisse- ment te zamen of afzonderlijk, niet te boven gaande den tijd van zes jaren, Zullen worden gestraft, die voorbedachtelijk openlijke da den plegen of alzoo geschriften verspreiden, regtstreeks en opzettelijk ingerigt ter be spotting, belastering of vervloeking van het Albesturend Opperwezen." Bij de invoering, in 1811, van het Fransche Wetboek van Strafrecht, (code pénale) was de strafbaarstelling tegen den godslasteraar verdwenen. De zware straffen konden, he laas, het kwaad niet keeren. De straffeloos heid deed het kwaad ontaarden tot een ge woonte. En een gewoonte wordt een tweede natuur. Strafbaar is het thans, wanneer de eene mensch den andere beleedigt, smaadt of las tert. Strafbaar is ook degene, die een doode smaadt, ofschoon deze er zelf geen hinder meer van heeft. Zwaarder nog wordt de straf, wanneer de Koningin in 't openbaar beleedigd wordt, en strafbaar is hij, die een bedienaar van den eeredienst in de geoor loofde waarneming zijner bedienning bespot, of wanneer men voorwerpen aan een eere dienst gewijd, waar en wanneer de uitoefe ning van dien dienst geoorloofd is, be schimpt. Maar wanneer ^nen God lastert, is men volgens onze algemeene strafwet, niet straf baar. Wat nu de plaatselijke vloekverboden be treft, daartegen bestaan o.i. de volgende be zwaren: 1 •MÉPd lo. Ontstaat daardoor het gevaar voor nog grooter beleediging van God 2o. Krijgt men daardoor een ongelijke rechtsbedeeling. 3o. Zal de vloeker zich door een paar gul den boete niet laten weerhouden te vloeken, als dit zijn verderfelijke gewoonte is en in zijn kraam te pas komt. Bovendien zullen er altijd lieden zijn, die louter vloeken om de politie te sarren en te hinderen. Immers, de politie-ambtenaar, die de overtreding moet vaststellen, dient te constateeren wie vloekte. Wanneer het misbruiken van Gods naam, vloeken en godslasteringen, strafbaar gesteld dient te worden, dan zouden wij er de voor keur aan geven, dat dit door den Rijkswet gever geschiedt. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. De Daily Express verneemt uit Parijs, dat de Fransche regeering stellig het Britsche voorstel zal verwerpen, om de kwestie van de wettigheid van de Roer-bezetting voor het Haagsche hof te brengen. Een onder zoek van Duitschland's betaalkracht door een lichaam, dat de commissie van herstel benoemt, zou misschien aangenomen wor den. De geheimhouding met betrekking tot den inhoud van het ontwern-antwoord, dat Engeland voorstelt aan Duitschland te zen den, wordt zorgvuldig bewaard. De commentaren van de pers zoowel te Londen als elders berusten op gissingen en op aanwijzingen over den inhoud als kun nen worden opgemaakt uit een nauwgezette studie van de uitlatingen van de ministers in het parlement. Men gelooft, dat de Italiaansche regeering zich op» hetzelfde standpunt stelt als dat van de Engelsche regeering. De Fransche bladen gaan door met hun kritiek, maar op gematigden en terughou denden toon. In België daarentegen zou volgens den correspondent van de Daily Telegraph de te benoemen ter bestudeering van Duitsch land's vermogen tot betalen, zeggen, dat een zoodanig voorstel, als het wordt gedaan volgens deze bladen gunstig zou worden ontvangen door de regeering te Washing ton, aangezien een dergelijk plan reeds door Hughes was geopperd in December van het vorig jaar. In de Londensche pers wordt op het ontwerp geen nieuwe ge zichtspunten geopend. In een hoofdartikel bepaalt de Times zich tot een algemeene beschouwing van den toestand. Daarin wordt gezegd, dat de Engelsche regeering haar politiek in kloeke lijnen heeft uiteen gezet met nauwgezette zorg, en nu een ernstig streven zich heeft geopenbaard, is er een sterk verlangen van de zijde van het Engelsche publiek, dat dit streven ook zeer spoedig vruchten zal dragen. De En gelsche regeering heeft dezen stap onder nomen niet om poovere redenen van pres tige of eigenliefde, maar omdat de gevaren voor den algemeenen toestand in Europa 1 zich vermeerderen en omdat de opinie in Engeland onrustig wordt. De algemeene meening kijkt verlangend uit naar het resul taat eii zou gaarne zien, dat de geheele kwestie van het herstel werd behandeld volgens ruimer en breeder opvatting, waar- en Het probleem is thans om Duitschland er mee te krijgen, terwijl het nog tijd is met een poging, welke niet alleen zou betee- kenen eigen terugkeer tot normale omstan digheden maar ook tot de betalingen voor het herstel en het herstel van het Europee- sche evenwicht. Iets moet er worden ge daan en spoedig worden gedaan. De Temps zegt in een artikel over het vraagstuk van het herstel, dat een formeele oplossing daarvan slechts mogelijk is indien het kabinet Cuno aftreedt. Dit kabinet heeft volgens de Temps, getoond niet opge wassen te zijn tegen de eischen der buiten- landsche politiek. Het lot der tegenwoordige regeering hangt slechts aan een draad en al leen Engeland heeft het kabinet tot nu toe voor een val bewaard. Slechts het aftreden van het tegenwoordige en het optreden van een meer naar links gericht kabinet zou de regeling van het vraagstuk van het herstel verder kunnen brengen. DE ARBEIDERSPARTIJEN EN HET ROERGEBIED. Op Easton Lodge, het zomerhoofdkwarticr van de Britsche arbeiderspartij, is gisteren een bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers der socialistische internationale. Tegenwoordig waren Léon Blum (Frankrijk), Aldolph Braun (Duitschland), van der Vel de (België), Ramsay Macdonald, Tom Shaw en Henderson (Engeland). Henderson be kleedde het voorzitterschap. Men beraadslaagde over den internatio nalen toestand en de houding, aan te nemen door de socialistische partijen iii de onder scheiden landen. De conferentie besloot, in verband met de wisseling van nota's en meeningen tus- schen de geallieerde regeeringen over de bezetting van het Roergebied enz., Tom Shaw te verzoeken een bezoek aan het Roergebied te brengen en een rapport op te stellen over de stappen, die raadzaam lij ken om het vraagstuk te regelen. DE INDRUK VAN POINCARE'S REDE IN ENGELAND. De diplomatieke medewerker van de Fi nancial Times zegt met betrekking tot de uitlatingen van Poincarc in zijn Zondag ge houden redevoering over de ondemocra tische overheersching in Duitschland van de groot-industrieelen, dat dit het voor naamste resultaat is van de bezetting van de Roer, die meer en meer ertoe leidt, dat het gezag van de regeering te Berlijn wordt ondermijnd en dat de industrieele magnaten meester van het land worden. De verdere wederopleving van de Duitsche industrie, dié door Poincaré als zulk een groot gevaar wordt beschreven, is echter juist een argument voor de politiek van Baldwin om de hulpmiddelen van Duitsch land aan een nauwgezet onderzoek te onder werpen. Poincaré stond hierbij weder tegenover de oude moeilijkheid, dat Duitschland niet in slaat is de kosten van het herstel te betalen, indien de industrie kwijnde De Manchester Guardian deelt in deze meening en voegt er aan toe, dat ten einde een oplossing te vinden voor de on gerijmdheid van Frankrijk's verlangen om groote betalingen te verlangen van een zwak arm Duitschland, dat Engeland zijn vragenlijst de wereld in zond, maar het mysterie is even geheimzinnig als ooit en staat eene verzoening tusschen Engeland en Frankrijk in den weg. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald is van meening, dat de rede van Poincaré speciaal voor Engelsche ooren be doeld was én dat het een variatie is van Poincaré op het thema van de Daily Mail, die meer indruk zou maken wanneer de onderhandelingen achter de politieke scher men werden afgespeeld tusschen de in dustrie-jonkers en de kapitalistische aan hangers van Poincaré. De voorbeelden van de onderhandelingen in Silezië tusschen Stin- nes en de Fransche Banken, tusschen Stinnes en Schneider te Creuzot eenerzijds en de Alpino Montaangesellschaft anderzijds, en de voorbereidingen voor den verkoop van de aandeelen van het Krupp-concern aan de Engelsch-Fransche groep van kapitalisten zijn er om zulks te bewijzen, DUITSCH OORDEEL OVER POINCARE'S LAATSTE REDE. verdaagd werd en £e afgevaardigden ver zocht in hun kiesdistricten het werk der bevrediging ter hand te nemen. Hij bedankte de commissie, welke de kieswet onderzocht heeft, en den voorzitter voor dc leiding van dc behandeling. De voorzitter bedankte op zijn beurt, terwijl de Kamer recht stond en zijn woorden luide toejuichte, den koning en Mussolini. HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het Engelsche parlement wordt aan het einde van de volgende week verdaagd voor het zomerreces en in den tusschentijd moet een groote hoeveelheid belangrijke zaken afgedaan zijn. De dag van gisteren werd gewijd aan de motie van de arbeiderspartij, waarin de vermeerdering van de wapenings uitgaven wordt betreurd en waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke bijeen- rceping van een internationale conferentie om het vraagstuk van de internationale vei ligheid onder de oogen te zien, gebaseerd op den regel dat door ontwapening alleen de vrede en de vrijheid van kleine en groote naties kan worden verzekerd. De unionisten hebben hierop een amendement voorgesteld, hetwelk naar men gelooft de regeering zal overnemen waarin te kennen wordt gegeven dat bij de eerstvolgende gunstige gelegen heid de regeering tot het uiterste haar in vloed moet aanwenden om door den Volken bond en met andere middelen te bevorderen en 'te voorkomen dat er weder een interna tionale wedijver ontstaat en om te komen tot een algemeene beperking van de wape ning. DE ENGELSCHE BOOTWERKERS STAKING. De uittarting der vakvereenigingsleiders door de Londensche bootwerkers bereikte Zondag haar hoogtepunt, toen een vergade ring van 5000 hunner weigerde te luisteren naar den raad van de bekende leiders Gos ling en Bewin. De bootwerkers scholden hun officieele leiders uit en verlieten daarop or delijk de vergaderzaal, de leiders in de le dige zaal achterlatende. DE VEREENIGDE STATEN EN SOWJET-RUSLAND. In een aan Gompers gerichten brief zegt de secretaris van Staat, Hughes, dat de erkenning van Rusland door de Ver. Staten niet kan plaats hebben, zoolang Ruslands leiders voortgaan, zoowel in binnen- als buitenland, een „geest -van vernietiging" te toonen. SMOKKELHANDEL IN WAPENEN IN CHINA. Er zijn nog twee arrestaties gedaan in verband met de onlangs ontdekte wijd ver takte organisatie voor het binnensmokke len van wapenen in China. Een der gearres teerden is een zeekapitein, naar men ge looft, hoofd der onderneming, de ander een journalist en raadsman van Tsjang-tso- lin, den dictator van Moekden. UIT HET BEZETTE GEBIED. De metaalfabrieken van de Dortmunder Union zijn zonder incidenten bezet. De thans in het bezette gebied gevormde voorraden worden op ongeveer anderhalf millioen ton geschat, wat ruim voldoende is om tot Januari in de behoeften van de Fransche en Belgische metaal-industrie te voorzien. EEN NIEUW SOORT KLAVER. nota een goeden indruk hebben gemaakt en de hoop wordt gekoesterd dat tenslotte bij een afdoende oplossing mogelijk overeenstemming zal worden verkregen, j waarschijnlijk wordt geacht. Het vooruitzicht voor de voortzetting van de Dat is de reden waarom de regeering be- onderhandelingen, welke men gelooft dat de 1 sloot den eersten stap' te doen, en zij kan nota aanbiedt, wordt als een gunstig teeken j thans niet terug, maar moet steeds voor- te Brussel beschouwd. waarts en daarom kan zij zich ook niet De Amerikaansche bladen aannemende, neerleggen bij een poging om haar streven dat in het ontwerp wordt voorgesteld een j in de war te sturen door onnoodige diplo- internationale commisise van deskundigen I matieke vertraging. Over de rede, die Poincaré Zondag te Villers Cotterels heeft gehouden, merkt het Wolffbureau op: Poincaré moge trachten het praatje ingang te doen vinden, dat Frankrijk meer van den oorlog heeft geleden dan Duitschland, de deskundigen weten wel ibeter. Zij weten dat de onzichtbare vernie lingen in Duitschland veel erger zijn dan de zichtbare in Frankrijk. De nawerking der hojjgerblokkadc, de ontberingen en vernietiging van den midden stand, de ondervoeding van millioenen kin deren, de vernietiging van Duitschland's financieele en de uitputting van zijn oekono- mische kracht, zijn door de bevoegdste Engelsche en Amerikaansche deskundigen betaler." erkend. Duitschland's streven om de voort brenging zoo goed en kwaad mogelijk voort te zetten, behoort ook door zijn tegenstan ders gewaardeerd te worden, daar slechts dit streven kans geeft op schadevergoeding. Poincaré's verzet tegen de schatting van Duitschland's draagkracht door bevoegde deskundigen bewijst dat hij Duitschland voorgoed wil knauwen Het Duitsche aan bod van 7 Juni bewijst daarentegen, dat zoowel de rijksregeering als de oekonomi- sche kringen bereid zijn tot de uiterste pres taties. Juist hieruit blijkt zonneklaar hoe zinneloos Poincaré's beweringen zijn over Duitschland's streven naar oekonomischc overheersching. Engelsche bladen melden, dat op een stuk kalkhoudend land in Hartfordshire, waar tot dusver niets had willen tieren, een nieuw soort van klaver is gezaaid, genaamd Ame rican Sweet Clover of Bokhara Clover (mellilotus alba), welke nu een oogst geeft van klaver die zes tot acht voet hoog staat. Gelijk lupine en lucerne verrijkt de nieuwe soort klaver (honingklaver) den grond met stikstof en kan zij ondegespit worden. Het is ook prachtig voer voor varkens, runderen enz. De boer Alfred Brillard, die deze kla ver bij zijn hoeve te Offley heeft gezaaid, is zoo optimistisch om te verwachten dat de nieuwe soort van honingklaver het ge heim bevat van Engeland's onafhankelijk heid van vleeschaanvoer uit het buitenland. De geur van zulk een klaverveld is over heerlijk. DE KIESRECHTHERVORMING IN ITALIË. De Italiaansche Kamer heeft met 223 tegen 123 stemmen het ontwerp-kieswetherziening aangenomen, met slechts enkele onbedui dende wijzigingen in den oorspronkelijken tekst van de regeering. Mussolini heeft daVr.'.p ito g, di tld, aal de Kamer sin - die Een werklooze te Risca, die steun kreeg met den bijslag voor gehuwden, is Zaterdag te Newport wegens het doen van een valsche opgave tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat gebleken was, dat hij in geen twee jaar met zijn vrouw had geleefd. De magistraat, die het vonnis xvees, voegde er aan toe: „Wij zijn besloten een einde te maken aan deze be- rooving op groote schaal van den belasting- De politieke leiders van de negers in 18 staten der Unie zijn te Atlanta bijeen om een politieke organisatie te stichten. Zij hebben een ultimatum gesteld aan de Repu- blikeinsche partij om aan te dringen op gelijkheid voor de negers met de blanken in die partij. Zij meenen zich zeer te bekla gen te hebben over president Harding, die de rechten der negers veel minder erkent dan de vorige republikeinsche presidenten. Het blad verzekert, dat het zijn inlich tingen uit bevoegde bron heeft en valt Zimmerman heftig aan. Het spreekt ten slotte de hoop uit, dat Zimmerman zijn bedreiging niet ten uitvoer zal brengen. Te Dortmund is op 65-jarigen leeftijd overleden de geheimraad dr. Wilhelm Beu- kenberg, een der aanzienlijkste industriee- len van Duitschland, vroeger hoofddirecteur van de machinefabriek Phonix te Dort mund. Om een einde te maken aan het op drijven der papierprijzen heeft het Duitsche rijksministerie van ekonomie voor het tijd vak van 1531 Juli een maximum-prijs voor rotatiepapier vastgesteld van 7600 mark per K.G. De fabrikanten zijn daar niet mee tevreden en hebben nu, naar de Vor- waris meedeelt, de levering aan de dagbla den gestaakt. Het blad wekt de regeering op krachtig in te grijpen en de fabrikanten tot rede te brgen door een uitvoerverbod, inbeslagneming, onttrekking van steenkool en zoo noodig socialisatie der papier-fa- bricage. Binnenkort zullen in Duitschland de geldstukken van aluminium van' 1000 mark elk in omloop komen, tot een ge zamenlijk bedrag van 240 milliard mark. Gisteren is te Leipzig het proces-Ehr- hardt begonnen. Daar de hoofdpersoon er van door is, gaat het geding enkel tegen prinses Hohenlohe, die indertijd Ehrhardt heeft gehuisvest en toen onder eede heeft verklaard dat ze heelemaal niets met hem uitstaande had. Haar wordt mitsdien mein eed ten laste gelegd. De koopman Schade, die verleden (aar September in een café te Berlijn een op stootje veroorzaakt en bij die gelegenheid de woorden uitte: „Ebert is een schoft leve Keizer Wilhelm en de monarchie", heeft thans terecht gestaan wegens overtreding der wet tot bescherming der republiek. Be klaagde reide dat hij beschonken was ge weest en zich de woorden niet juist herin nerde. De ambtenaar van het O. M. eischte 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde bekl. tot 4 maanden. Ook te Gleiwitz in Duitsch Opper-Si- lezië zijn opstootjes wegens de duurte der levensmiddelen voorgekomen. Voor ver schillende winkels ontstonden relletjes, daar men de winkeliers wilde dwingen de prijzen der levensmiddelen te verlagen. Vele win keliers gaven om erger te voorkomen aan den eisch gehoor. De staking te Bremerhafen zal worden begelegd. De onderhandelingen, die in het rijksarbeidsministerie te Berlijn zijn gevoerd, hebben in beginsel tot een vergelijk geleid. Een rijkscommissaris zal Dinsdag naar Bre merhafen gaan, om verschillende punten als scheidsrechter te regelen. De correspondent van de Daily Tele graph te New York meent, dat de lage prijs van de tarwe, die lager is dan de kosten van voortbrenging een belangrijke factor is om de Ver. Staten ervan te overtuigen dat het herstel van het evenwicht in. Europa en den wereldvrede een even groote levenskwes tie voor Amerika is als voor Europa, De onlangs overleden advocaat en bankier B. Fletcher heeft een bedrag van 1,500,000 dollar gelegateerd aan Tufts Col lege, van welk onderwijs-instituut hij een der curatoren was. Voorts heeft hij een bedrag van 1,000,000 dollar nagelaten voor de stichting van een -Fletcher School of Law and Diplomacy". „De Morgen", het Oostenrijksche radi cale Maandagochtendblad, meldt, dat mr. Zimmerman verklatrd heeft, dat de Oosten rijksche regeering het volgend seizoen on mogelijk eenig bedrag, hoe klein ook, kan beschikbaar stellen voor de dekking van het tekort van de beide staatsschouwburgen. De schouwburgen mogen hun uitgaven niet be strijden uit de staatsinkomsten. De regee ring koestert daarom het plan de staats schouwburgen te sluiten, aangezien zij zonder tekorten niet geopend kunnen blijven. WAAROP BEZUINIGD KAN WORDEN. Uit militaire kringen verneemt de „Tel." het volgende: Volgens een bestaande bepaling kunnen de deelnemers aan sport-oefeningen, welke geacht worden in het belang van het leger te zijn, in het genot worden gesteld van vervoer voor Rijksrekening en verblijfs- toelagen. Zoo werd dezer dagen aan een concours- hippique te Winschoten en te Groningen deelgenomen door 18 officieren, waarvan verscheidene uit de zuidelijke garnizoenen, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom afkom stig waren. De deelnemers werden met hunne oppas sers en paarden (dikwijls 2 of 3 per deel nemer) vervoerd voor Rijksrekening, terwijl aan de deelnemers bovendien verblijfs- toelage wordt toegekend. Het eigenaardige doet zioh hierbij echter voor, dat vrijwel steeds dezelfde offi cieren aan deze wedstrijden deelnemen. In Mei en Juni van dit jaar werd wederom door een aantal cadetten deelgenomen aan roeiwedstrijden te Amsterdam en Alphen a. d. Rijn, onder genot van reis- en ver blijfkosten. Aan de Koninklijke Militaire Academie is onlangs een nieuwe functie geschapen, n.l. die van „Directeur van uitgeven van boek werken aan de K. M. A.' een funtie, welke voorheen door een anderen titularis als neven-functie werd vervuld. Deze titularis-gepensionneerd met 2700 's jaars, geniet nu als directeur van het uit geven van boekwerken bovendien aan salaris 4200 tot 5400 per jaar. Daarvoor is hij directeur over één hulp schrijver en een magazijn van boekwerken en reglementen! De hulpschrijver geniet een wekelijksch pensioen van 43 en als hulpschrijver een salaris van.... 30 per week. Toch loopen er tal van wachtgelders, die uit de belasting-penningen een wachtgeld genieten en voor deze functiën zouden zijn aan te wijzen, hetgeen den Staat der Neder landen niet resp. 5400 en 1500 zou kosten. Bij het wapen der genie zijn tal van offi cieren van het wapen der infanterie ge detacheerd omdat het aantal genie-officie ren te gering is en allen bij een der genie staven zijn ingedeeld. De genie-officierett genieten zooals bekend is een toelage boven hun salaris van 800. Tc Breda is o. a. het aantal officieren van! den genie-staf zóó groot, dat een hunner, belast is met.... het toezicht op de water karaften, drinkglazen, zeepbakjes en ruiten bij de Koninklijke Militaire Academie. Ook deze titularis geniet boven zijn tractement als officier een toelage van 800, omdat hij.... tot het wapen der genie behoort! HET AANTAL MISVORMDEN IN NEDERr LAND. In het Tijdschrift voor Armwezen, Maat-; schappelijke hulp en kinderbescherming, pubH-1 ceert mej. A. E. Grotl, secretaresse der VèTV voor Misvormden te Leiden, verschillende ge-; gevens betreffende het aantal misvormden in'. Nederland, verzameld bij de laatste volkstol-' ling op 31 December 1920. Het volgende is er aan ontleend: Van het Centraal Bureau voor de Stalis-, tiek zijn ontvangen 44822 kaarten, vertegen-; woordligende eren zoovele misvormden uit pt.m. 895 gemeenten van ons land. De invulling der vragen bij de volkstelling is door leeken, geschied. De benaming en om schrijving der gebreken draagt hiervan het stempel. Ook zijn slechts zeer in het oog loo- pende gebreken vermeld, bijv. kreupelheid^ rugverkromimmg, ontbreken van ledematen, verlamming. Merkwaardig is dat platvoeten en X-beenen niet als misvormingen zijn be schouwd. Zij zijn slechts door zeer enketa kaarten vertegenwoordigd. Van de 44822 opgaven zijn 6359 van kin deren onder 15 jaar: 3589 jongens, 2779 meisjes. Dat is 0.9 0/00 van de geheele bevol king van Nederland. Volgens statistieken ir» Duitschland en Engeland opgemaakt, is dit te laag. Deze geven aan 1.17 0/00 gebrekkige kinderen. Dat is op een bevolking van 6865314 (volkstelling 31 Dec. 1920) 8032 gebrekkige kinderen of 1673 meer. De opgaven bij de volkstelling gedaan, rijni dus te laag. Dit blijkt nog nader daaruit, dat in 18 gemeenten met een bevolking elk vart boven de 3000, te zamen uitmakende 84759 zielen, geen enkel misvormd kind is aange geven; en daarenboven in 195 gemeenten! ondier de 3000 zielen, met een aantal van 219711, zoodat te zamen over ruim 304 dui zend geen enkel misvormd kind is aangege ven. In talrijke groote gemeenten als Dei» Haag, Leiden, Groningen, Amsterdam, Haar lem, Utrecht, Leeuwarden is het aantal op gegeven kinderen belachelijk klein en blijft verre beneden het aantal in behandeling zijn de patiënten van poliklinieken en particuliere praktijk. Opvallend is ook het klem aantal Israëlitische kinderen; Amsterdam met haar grootte Israëlitische bevolking heeft aange geven 23 kinderen (14 jongens en 9 meisjes! terwijl het geheelle land d!a arenboven nog slechts 13 Israëlitische kinderen aangeeft. Dat 1.17 0/00 zeker niet een te hooge index! is voor misvorming der kinderen onzer be volking, bewijzen de opgaven van talrijke gemeenten, waar dit cijfer verre overschreden wordt. Zoo geeft Rotterdam 1.26 0/00, Bn- sdhedlé 1.2 0/00, Nijmegen 1.73 0/00, Schiedam 1.5 0/00, Katwijk 2.3 0/00, IJsselstem en Kou dekerk zelfs pl.m. 3 0/00 kinderen onder 15 jaar ais misvormd aan. Onder de kerkgenootschappen zijn de 6359 kinderen als volgt verdeeld: Protestant 2961» kinderen, Roomsch-KathoKek 2362, Isrnelic it sdh 36. De volgende zijn de 't meest voorkomen da benamingen der misvormingen: jongens meisjes Rugver krommingen Lamme beenen Kreupel Geheele verlamming Kromme beenen (O-beenen) Klompvoet Lamme arm Gemis van vingers Van de ongeveer 38.000 aangegeven vol wassen gebrakkigen zijn er meer dan 20 (7754) verkrommingwv, 'n even groot aantal mannen als vrouwen. Hierop volgen de kren- pelen met 4234, ruim 11%. De vrouwen vor men daarvan de groote meerderheid: 2869 vrouwen tegen 1545 mannen wel in var band met de aangeboren heupontwrichting. Dan volgt het gemis van vingers: 2688,waar van 2447 mannen tegen 241 vrouwen, be grijpelijk in verband met a rbeidkverwondin gen. Zij zijn dan ook het talrijkst in Rotter dam en andere groote sleden. Daarna komen achtereenvolgen s mannen vrouwen Stijf been 2629 1721 908 Geheele verlamming 2087 1044 1043 Lamme" beenen 1921 1126 795 Gemis van been 1727 1229 498 Kromme beenen 1208 868 340 Te kort been 1199 691 508 Klompvoet 967 658 290 Dwerggroei 952 451 501 Platvoeten 118 X-beenen 16 Vooral uit de beide laatste cijfers is duide lijk diat evenals van de kinderen ook vam d« volwassenen het aantal van 44822 misvorm den in Nederland verre bij de werkelijkheid achterblijft. In weïke mate dit het geval is blijkt nog uit het navolgende: Van 321 lieden uit Leiden van wie ons bekend was dat zij op 31 Dec. 1920 een duidelijke misvorming had den (klompvoeten, scheefhals, heupontwrich ting, H- of O-beenen, bochel, kram pphstvoet, of verlammingen) blijken zich 25 patiënten bij de volkstelling te hebben aangegeven, d.L minder dan 1/12 der misvormden te Leidien, welke ons persoonlijk bekend zijn, heeft zich bij de volkstelling aangegeven.Van 335 lieden in Rotterdam, die bij de volkstelling een mis vorming hadden, hebben zich 68 aangegeven, dus minder dan 1/5. Het aantal misvormden in (Nederland is dm zeker grooter dam 44822 en dat der misvorffle de kinderen grooter dan 6359. 848 439 409 772 442 330 668 206 462 405 209 196 360 215 145/ 304 219 85 269 144 125 230 152 78 (Naar het Engelsch). HOOFDSTUK I. De Decemberzon speelde nog even flauw door het groote vertrek van den molenaar van het kasteel langzamerhand trok zij hare stralen terug van de vreemde voor werpen, die op de breede steenen venster bank naast elkander lagen, en verdween toen in het zware wolkenbed, dat zich al hooger en hooger aan den gezichteinder verhief. Die vreemde voorwerpen op de vensterbank waren de wapentuigen van een arts, een ver zameling van instrumenten, die reeds door hun helder geflikker schrik verwekken en den mensch onwillekeurig een huivering door de leden jagen. Een groot ledikant aan hoofd- en voeteneind, op boersche wijs, met bloemen en bladeren van helle en schreeuwen de kleuren beschilderd en met een dik, zwaar, met bont katoen overtrokken veeren bed gevuld, stond schuins tegenover het venster en op dat bed rustte de molenaar van het kasteel. De vaardige hand van den arts had hem een oogenblik te voren verlost van een gezwel aan den hals, dat hem meer dan eens op den rand van het graf had ge bracht de operatie was moeilijk en gevaa lijk geweest, maar de jonge man, die zacht het gordijn liet vallen, had haar met vsste hand verricht, en terwijl hij zijn instrumenten inpakte, lag er een trek van tevredenheid op zijn gelaat het gewichtige werk was goed gelukt. De zieke, d e nog kort geleden, onder de eerste werking van de chloroform, tegen den arts had geraasd en gewoed en hem voor een moordenaar had uitgemaakt, lag nu stil en uitgeput met het hoofd in de kussejas. Het spreken was hem streng verboden, en mis schien was het verbod nooit minder noodig, want zelden las men op een gelaat een zoo diepe trek van wrevelige, norsche stilzwij gendheid, als op dat dikke, vierkante hoofd, dat slechts ééne schoonheid vertoonde, het heldere, zilverwitte haar. „Gij zijt tevreden, Bruck V' vroeg op zachten toon een heer, terwijl hij den arts naderde. Hij had tot nu toe aan het voeten einde van het bed gestaan en op zijn gelaat las men nog de sporen van ontroering en spanning. De arts knikte. „Alles gaat voorloopig best, de krachtige natuur van den patiënt komt mij te hulp," antwoordde hij bedaard en met een blik vol vertrouwen op den ouden man. „En nu vertrouw ik hem verder toe aan een goede oppassing ik moet weg. De patiënt moet juist zoo blijven liggen als nu, en vooral moet er gewaakt worden tegen een sterke bloeding." „Laat dat gerust aan mij over," zei de ander levendig. „Ik blijf hier, zoolang een nauwlettend toezicht noodig isWilt gij op de villa zeggen dat ik niet thuis thee kom drinken Een lichte blos kleurde het gelaat van den arts en daar lag eenige verlegenheid in zijn toon, toen hij antwoordde „Ik dien den omweg door het park wel tè vermijden, om zoo gauw mogelijk weer in de stad te zijn." „Gij hebt heden Flora nog niet gezien dokter „Gelooft gij dan, dat mij dit onverschillig is Ik," en onwillekeurig beet hij zich op de lippen, terwijl hij den koker met instrumen ten in den zak stak. „Ik heb onderscheidene ernstige zieken," ging hij toen op kalme toon voort. „Het kléine meisje van den heer Lenz zal van nacht nog sterven. Het kind kan ik niet helpen, ,maar de ouders, die uit geput zijn van zorg en waken, tellen de oogen- blikken tot ik kom de moeder eet alleen, als ik er haar toe dring." Hij naderde het bed. De kranke sloeg de oogen op en zag hem helder aan, ja, daar lag zelfs een zweem van dankbaarheid in de uit puilende, met een rooden rand omringde oogen voor de onuitsprekelijke verlichting, die hij gevoelde. Hij wilde zijn redder de hand toesteken, maar deze hield het dek vast, terwijl hij nog eens zijn verbod van alle beweging herhaalde. „De handelsraad blijft hier, mij nheer Sommer hij staat er voor int dat al mijne bevelen stipt worden opgevolgd. De oude man scheen hier genoegen mee e nemennadat hij even den handelsraad had aangezien, die met een welwillend knikje de woorden van den arts bevestigde, deed hij de oogen weer dicht, als had hij lust om weer te gaan slapen. Dokter Bruck nam zijn hoed op, reikte den handelsraad de hand en verliet het vertrek. Had er een angstvolle, bezorgde vrouw aan het ziekbed gezeten, bij het heengaan van den geneesheer ware haar zeker een treu rig gevoel van verlatenheid overvallen, gelijk die arme moeder in de stad, bij de komst van den dokter, weer zooveel moed vatte, dat zij zich door hem liet bewegen eenig voedsel te gebruiken. Maar bij het bed van den molenaar waren die namelooze angst en die onuitsprekelijke liefde niet vertegen woordigd. De oude huishoudster, die bezig was alles wat bij de operatie was gebruikt, op te ruimen, keek tamelijk onverschillig rond als een vleermuis zweefde zij langs de muren van het vertrek, en de waterdroppels, die hier en daar waren gespat, schenen haar meer belang in te boezemen dan het levens gevaar, dat haar heer en meester zooeven had doorstaan. „Ik bid u, juffrouw Suze, houd daar nu maar mee op," zei de handelsraad zeer be leefd, „dat gewrijf op die waggelende tafel maakt een onuitstaanbaar leven, de zieke kon er zenuwachtig van worden, en dokter Bruck heeft bepaald rust en stilte bevolen voor papa." Ijlings pakte juffer Suze wrijflap en boen der bijeen en ging weg, om in de heldere keuken voor de natte plekken op de tafel troost te zoeken. Het was nu in de zieken kamer zoo doodelijk stil, als het in de woning van den molenaar worden kon. Langs den grond voelde en hoorde men altijd dat zacht en regelmatig schudden, dat door het rader werk van den molen veroorzaakt werd over het rad viel het schuimende water, altijd in zijn gedruisch dezelfde melodie her halend de duiven vlogen uit de oude kas- tanjeboomen tegen de donkere ramen, maar dat alles werd door den lijder niet gehoord het maakte een zoo onafscheidelijk en onmisbaar deel van zijn leven uit als het re gelmatig kloppen van zijn hart. Wat een leelijk, stuitend grijsaardsgezicht toch, waar de fatsoenlijke, beschaafde man volgens belofte, een wakend oog op hield. Nooit was het hem zoo in het oog gevallen, hoe grof, hoe gemeen de uitdrukking was van dat gelaat met zijn dikke, hangende onderlip, als thans, nu slaap of uitputting alle wilskracht hadden opgeheven en de stempel van het karakter geheel op die onaangename trekken te lezen was. Nu ja, de oude was van onderen op begonnen hij was eerst knecht bij den molenaar, maar nu een man. die met den graanhandel een groot kapitaal had verdiend hij was een van die lieden, die de macht van het geld kunnen doen gelden, al lag hij daar op een echt hoerenbed misschien dat wel ter oorzake daarvan de handelsraad zoo eerbiedig en voorkomend van „papa" had gesproken, want zij hadden geen droppel bloeds met elkander gemeen. De overleden bankier Mangold, met wiens I oudste dochter uit het eerste huwelijk da handelsraad gehuwd was geweest, had alfl tweede vrouw eene dochter van den molenaar getrouwd dit was de eenige betrekking tusschen den zieke en zijn oppasser. De handelsraad stond zachtjes op en ging van het bed naar het venster hij was een nog jeugdig, beweeglijk man, die zenuw-, achtig werd van dat langdurig stilzitten enj staren op den lijder hij kon het niet langer-, uithouden dat onaangename gezicht voortri durend voor zich te zien en die dikke, rood» vuisten, die eens de zweep van den mole-, naarsknecht krachtig hadden weten te voeren.' De laatste kastanjeboomen bij 't raam, waa^ de handelsraad voor stond te turen, had zijne bladeren laten vallenelk ovaal, elk vier-/ kant, dat door de door elkander slingerende takken werd gevormd, werd de lijst van een klein landschap, het een al schooner dan het ander, al verduisterde ook de donkere De- ccmberlucht den zilverglans van den vijver en al kleurde ook de vochtige nevel de blauwt bergen in de verte met minder aanlokkend! tint. Ginds aan de rechterzijde maakte de beek, nadat zij de raderen van den molen had om^ gewenteld, een sterke bochteen klein me* daillon van takken omsloot naar dien kant een deel van haar bruisenden loop en tegeliji een menschenarbeid, waar zij ook wedei dienst moest doen. Een groot vierkant ge bouw, een eenvoudige kolossus van steenen, waaromheen een tal van vensters als eetj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5