LAATSTE NIEUWS X9 HUHDEL EN HIJYERHEID. s KUNST EN KENNIS. Esperanto congres te Neuren berg. KERK EN SCHOOL V HANDEL EN NIJVERHEID. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. HECHTSZAKEN. ^ïfflDftAAOLOOZE TELEFOONré/' "V NOORWEGEN EN DE ONTWAPENING. MARKTNIEUWS. SLAPTE IN DE SIGARENINDUSTRIE. Zaterdag is aan 60 sigarenmakers van de Kon. Sigarenfabrieken Goulmy en Baar te 's Bosch wegens slapte ontslag aangezegd. Behalve de meeste tamboers, bazuinblazers en chasseurs blijven allen, die lid zijn van 't muziekkorps, in dienst. Voor het van 2—8 Aug. a.s. te houden 'internationaal Esperantocongres hebben zich leeds meer dan 4000 deelnemers opgegeven. Het Eerevoorzitterschap is aanvaard door den Rijkspresident Ebert. De Minister van Binnenl. Zaken v. Duitschland heeft bij een officieel schrijven aan het binnenlandsch Bestuur de aandacht gevestigd op het con gres en aangespoord het te bezoeken om een indruk te krijgen van de waarde van de inter nationale hulptaal. De Beiersche Regeering heeft besloten aan de deelnemers van het congres een korting van 75% te verleenen op de vreemdelingen belasting. De Minister van Onderwijs in Nederland zal op het congres worden vertegenwoordigd door den Heer 'fr. J. Isbrücker uit den Haag. DE HANNA VAN REMBRANDT. Volgens de Frankf. Ztg. zou de z.g. Hanna, Rembrandt's beroemde schilderij van een lezende moeder, dat het pronkstuk van de Oldenburgsche schilderijenverzameling vormde, door den vroegeren groothertog, met zijn Italiaansche schilderijen, aan het Rijksmuseum te Amsterdam zijn aangeboden. De verkoop zou reeds tot stand gekomen «ijn. t)E NEDERL. PELGRIMSREIS NAAR LOURDES. Een nieuwe pelgrimsreis. De Nederlandsche pelgrims naar Lourdes onder leiding van den ZeerEerw. pastoor L. Offermans te Lierop en den heer Kieckens kunnen naar de „Msb." verneemt, met vol doening op deze reis terugzien. I De heer Kerkhof te Helmond, die zooals hij zelf getuigt, van een dubbele breuk is gene zen en andere pelgrims moesten hun groote voldoening verklaren over de goede regeling niet alleen gedurende de reis maar ook na het verblijf te Lourdes. Alvorens zij scheidden werd door de pelgrims aan het bestuur der bedevaart hartelijk dank gebracht voor die goede en zorgzame leiding. De eerste drie dagen van hun verblijf te Lourdes werden uit sluitend besteed aan het houden van gods dienstige oefeningen, terwijl op den laatsten dag gelegenheid werd gegeven om na die waarlijk zware dagen eenige verpoozing te vinden. Deze werd ruimschoots aangeboden door een tocht naar de bruisende watervallen van de Gave tusschen Cauterets en Pont d'Espagne enz. Bij die gelegenheid werd nog medegedeeld, dat bij het comité het plan be staat om in de eerste helft van September van dit jaar een groote bedevaart te maken naar Parijs (Montmartre), Lisieux (de kleine The- resia), Nevers (graf van Bernardette.) Paray- le-monial (H. Hart), Lyon (O.L.^VrJde Fourvières) en Ars waar de geest van den zaligen pastoor Vianney nog zijn goeden geur verspreidt. Deze bedevaart zal hoogstwaarschijnlijk 7 dagen duren. Dewijl de af te leggen afstand ongeveer gelijk is aan dien naar Lourdes, daar nachtreizen achterwege blijven en dus steeds in hotels overnacht wordt, kunnen de kosten op ongeveer ƒ25 per dag gerekend worden. Nadere inlichtingen kunnen ten spoedigste aangevraagd worden met insluiting van post zegel voor antwoord aan den heer Chr. Kiec kens, Bredascheweg 295. Tilburg. »A- DE INVOER VAN SCHOENWERK. Volgens het Vakblad voor de Schoenma kers bedroeg in Juni j J. de invoer van lederen schoenen 251.497 paren, wegende 230.000 'Kg., ter waarde van 828.000 (v.j. Juni was dit 1,224.000). Van andere schoenen (geen leder en geen rubber) werd in Juni ingevoerd 213.175 pa ren, wegende 117.000 Kg., ter waarde van ƒ236.000 (ƒ65.000). Over het eerste half jaar van 1923 be droeg de invoer 1.963.578 paren lederen schoenen ter waarde van ƒ6.976.000 en 1.258.252 paren andere schoenen (geen leder en geen rubber) ter waarde van ƒ1.475.000, makende tezamen dus 3.221.830 paren schoe nen, ter waarde van 8.451.000 tegen dit van .ƒ8.516.000 in het le halfjaar van 1922. VOOR DEN TUIN. 'Aan het laatste nummer van het week blad „Floralia" zijn de volgende practische wenken ontleend voor liefhebbers van tuinieren: Kamerplanten. Het is zeer goed om verschillende kamer planten als Clivia", Palm, Aspidistera, Arau- caria, Ficus, Camellia, e.a. gedurende de zo mermaanden buiten te plaatsen. De planten worden er sterker door, terwijl de clivia's doorgaans ook beter bloeien, 't Spreekt van zelf, dat we de planten een beschut plekje geven en ze niet in de zon zetten. Spinazie. We willen er even op wijzen, dat de tijd van spinazie zaaien ïen einde loopï. 'f Kan nog wel geprobeerd -worden met een late soort en dan ruim zaaien zoodat elk plantje op zichzelf komt te staan. Wanneer de grond voldoende vochtig blijft, kan zoo'n laat zaaisel nog een mooien oogst geven. Uitgebloeide vaste planten. In deze borders raken sommige vroeg- bloeiende vaste planten uitgebloeid, bijv. Donoricum, Lupinen, e.a. waardoor ze een minder mooi aanzien krijgen. Tusschen deze planten we eenige eenjarige zaadplanten, die we daarvoor afzonderlijk gehouden hebben, zooals Asters, Afrikaantjes, Zinnia's Be gonia's enz. Tweejarige planten. Verschillende tweejarige planten kunnen nu gezaaid worden, hetzij op een rabat of in een houten bak, om uitdrogen te voor komen wordt geschermd. Gezaaid kunnen: Companula medium, Ju daspenning, Muurbloemen, Damastbloem, Duizendschoon e.a. Rozen. Menigmaal ziet men bij stamrozen en ook bij geoculeerde struikrozen wilde uit spruitsels, die wilde loten geven ten koste van de veredelde roos, het is dus zaak het wilde lot zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Met een weinig opmerkzaamheid is het wilde lot gemakkelijk van het andere te onderscheiden. Jonge aardbeienbedden. Zwakke aardbeienplanten vormen dikwijls nog een bloemstengel, al is 't niet veel zaaks en zoo kunnen de planten, in MaartApril uitgezet, in bloei staan. Veel komt er in den regel niet van terecht en daarom is het 't best dat de bloemstengels er uitgenomen worden, 't Komt de ontwikkeling van de planten ten goede. Oranjeplanten verkuipen. Indien het noodig is planten te verkuipen, omdat de kuip te klein of te slechts is, is het nu de meest gewensche tijd. Neem de kuip slechts een weinig grooter dan de oude, draineer de nieuwe terdege, verwijder een gedeelte (een handbreedte) van de laag wor tels, die zich in vele gevallen aan den onder kant bevindt, gebruik goede, voedzame aarde. Agapanthus hebben we eens verkuipt toen de knoppen reeds flink boven het blad uit kwamen en na de verplanting gingen alle knoppen door en bloeiden de planten later elk met plm. 30 bloemstengels. Verkuipt men zulke planten vroeger, dan gaan ze flink groeien, maar vergeten te bloeien. Lelies in potten. Wie lelies in potten heeft staan, mag deze, wanneer ze flink doorgroeien of reeds bloemknoppen vertoonen, met vloeimest niet vergeten. Geef de potten nu 'n plaatsje buiten, waar ze licht en beschut staan. Zoo noodig worden ze aangebonden, maar men zij voorzichtig met de wortels Heesters snoeien. Dat er nog zooiets als een zomersnoei bij bloemheesters bestaat wordt helaas door velen vergeten. Verschillende heesters zijn nu uitgebloeid, het zijn alle heesters die op het oude hout bloeien, deze dienen gesnoeid te worden direct na de bloei 't Snoeien bepaalt zich voornamelijk tot het verwijderen van dood hout, uitgebloeide bloemen en overtollige takken. Tevens is het gewenscht door 't verwijderen van oude takken den jongeren gelegenheid te geven zich te Ont wikkelen, waardoor de heester verjongd wordt. Meestal wortd dit werkje evenwel ver geten, doordat velen 't dan te druk hebben, verschillende werkzaamheden hoopen zich op, daardoor gebeurt het te laat of in 't ge heel niet. EEN VERDACHTE CHAUFFEUR. In den morgen van 5 April 11. droeg de heer W, Boissevain te Hilversum aan zijn 21- jarigen chauffeur op, drie aangeteekende brieven te halen, terwijl mevrouw hem ver zocht tevens wat schuurpapier mee te bren gen. Na verloop van eenigen tijd keerde de jongeman met het schuurpapier en twee aan geteekende brieven, waarin geen geld zich bevond, terug. De aangeteekende brief, die ongeveer 1500 moest bevatten, zei hij ver loren, in ieder geval kwijtgeraakt te zijn! Het feit dat hij juist den brief met 't geld verloren had, maakte natuurlijk een,vreem- den indruk en toen de brief bij navraag op het postkantoor niet terechtkwam, nam de heer Boissevain de politie in den arm. De politie stelde een onderzoek in de wo ning van de moeder van den chauffeur in, doch zij vond niets, waarom de verdachte weer losgelaten werd. De heer Boissevain achtte het intusschen maar verkiezelijk, den chauffeur uit zijn dienst te ontslaan. Na dit ontslag uit zijn betrekking, waarin hij 12 per week intern verdiende, verricht te de chauffeur geen andere werkzaamhe den. Toch gaf hij veel geld uit voor kleeren en maakte hij met vrienden een autotocht naar Amsterdam, waar het gezelschap ver dachte huizen bezocht, terwijl de politie ten huize zijner moeder een nieuw onderzoek in stellend, een bedrag van 175 in een jas van den chauffeur aantrof. Dit noopte de politie den chauffeur te ar resteeren. En Vrijdag stond hij voor de Va- cantiekamer der Rechtbank te Amsterdam terecht wegens verduistering of diefstal van den brief met inhoud. Beklaagde ontkende schuldig te zijn aan den diefstal of de verduistering. Nadat hij de drie aangeteekende stukken had ontvangen, stak hij die in den linkerbinnenzak van zijn overjas. Hoe hij den eenen brief is kwijtge raakt, zei hij niet te weten. Bij de politie verklaarde beklaagde inder daad, niet te willen zeggen waar hij het geld vandaan had, „daar hij dan zijn eigen glazen zou ingooien." Tevens had hij gezegd aan de „jongens" zijn woord te hebben gegeven, en dat de politie op „doorslaan" zijnerzijds niet behoefde te rekenen. En ook bij den rech- ïer-comrmssaris Ka3 bekl. nïeï willen verkla ren hoe hij aan zooveel geld kwam. Dezelfde houding nam hij ter terechtzitting in. Als hij spreken moest, zou hij, zeide bekl., toestanden moeten blootleggen, die voor sommige personen zeer pijnlijk zouden we zen. President mr. Telting: Als u 't wilt mee- deelen, zullen wij de deuren sluiten. Rechter mr. Meckman: Was het geld ge stolen of van misdrijf afkomstig? Beklaagde: Neen. Rechter mr. Meckman: Dan is uw belang om 't te zeggen veel grooter dan uw belang om niet te spreken. De zitting wordt hierop even voor het pu bliek gesloten, maar ook in de zitting met gesloten deuren blijft bekl, het antwoord schuldig. v De heer Boissevain deelde als getuige me de, dat bekl. vijf a zes maanden bij hem in betrekking is geweest en zich toen tot te vredenheid gedroeg. Vóór den 5en April haalde hij meermalen aangeteekende stuk leen' en 'f was toén goed gegaan. De bekl. was vroeger in dienst bij baron Van Pallandf en werd door getuige op goede formaties aangenomen. Dat hij in 1920 wegens rijwiel diefstal tot één jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en in 1919 tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, was getuige onbekend. Gehoord werden een drietal personen over de vraag of beklaagde in gezelschap van vier andere personen uit Hilversum met een auto nachthuizen te Amsterdam bezocht. Geen der drie beweerde beklaagde te herkennen. Het O. M., mr. Van Lier, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte met het oog op bekl.'s verleden veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf. Mr. E. B. Asscher, de verdediger, was van oordeel, dat de aanwijzingen niet voldoende waren. Hij concludeerde tot vrijspraak en tevens vroeg hij onmiddellijke invrijheids- stelling, wat de Rechtbank na raadkamer weigerde. 30 Juli a.s. uitspraak. 'A VAN ON TE O 4 (r :f'.\ c j. ,1 HET ENGELSCHE ANTWOORD. PARIJS, 23 Juli. De voorzitter van den ministerraad heeft Maandagochtend de En- gelsche nota over het herstel en de Roer bezetting bestudeerd. Dinsdag zal de kabi netsraad vergaderen op de Quai d Orsay om de Engelsche nota te bespreken. De bladen achten het waarschijnlijk, dat er besprekingen tusschen Parijs en Brussel zullen plaats vinden om de grondslagen vast te stellen voor een gemeenschappelijke nota. Maandagmiddag heeft de Belgische minis terraad het Engelsche document besproken. De Temps meent te weten, dat men te Brussel de kwestie van het staken van het lijdelijk verzet essentieel blijft achten en dat men zich tegenstander toont van de vast stelling van de betalingscapaciteit van Duitschland door een internationale com- PARIJS, 23 Juli. Tusschen Parijs en Brus sel wordt langs diplomatieken weg van ge dachten gewisseld over het antwoord, op de Engelsche documenten te geven. Men ver zekert, dat de Engelsche regeering voor 3 Augustus in het bezit van het Fransche ant woord zal zijn. BRUSSEL, 23 Juli. Een vandaag uitgege ven officieel communiqué behelst, dat de mi nisterraad heden heeft vergaderd onder lei ding van Theunis, die zijn mede-leden op de hoogte heeft gesteld van de Engelsche nota. Op die mededeeling is een gedachtenwisse- ling gevolgd, dié het grootste deel van den kabinetsraad in beslag heeft genomen. Er loopen geruchten over verschil van waar deering der Engelsche nota in den boezem van het ministerie. Enkele ministers zijn, naar verluidt, van oordeel dat er aanleiding bestaat opheldering te vragen over het doel der nota, 't welk loopt over de internationale commissie voor het onderzoek naar Duitsch- land's draagkracht. Is het de bedoeling on zijdige deskundigen samen te stellen, of zal men bijv. bij den Volkenbond aankloppen om de commissie samen te stellen? Andere ministers daarentegen meenen dat de Engelsche voorstellen volkomen strooken met het verdrag van Versailles. In den loop van den dag hebben Jasper en Theunis een vrij langdurig onderhoud ge had met Delacroix, den Belgischen gedele geerde in de commissie van herstel, die uit Parijs was overgekomen. Te Brussel is men nog steeds van oordeel, dat de regeering vooral geneigd lijkt, de En gelsche nota gunstig op te nemen, omdat zij in elk geval de gelegenheid biedt, de be sprekingen voort te zetten. 3ERVIÊ WEIGERT HET VREDESVERDRAG MET TURKIJE TE TEEKENEN. LAUSANNE, 23 Juli. In tegenstelling met Roemenië zal Servië het vredesverdrag van Lausanne niet onderteekenen, daar het zekere ekonomische en financieele bepalin gen ervan onaannemelijk acht. Nadat de andere staten het verdrag heb ben geteekend zal een protocol van toetre ding worden geopend, dat nadere onderhan delingen met Servië mogelijk maakt. HET VERDRAG VAN LAUSANNE, LONDEN, 23 Juli. Het vredesverdrag tus schen Turkije en de andere mogendheden zal morgen te Lausanne worden geteekend, waarbij Sir Horace Rumbold namens Enge land zal teekenen. Men uit hier zijn tevredenheid over het bericht dat de Russische regeering ter elfder ure erin heeft toegestemd, het verdrag aan gaande de zee-engten te teekenen. Men is hier van meening, dat deze daad der Rus sische regeering de politiek {billijkt, die Curzon bij het openen der conferentie aan beval. Toen beweerden de Russen, dat hun gedelegeerden moesten deel nemen aan het geheele werk der conferentie, ten einde ten slotte het verdrag van Lausanne mede te onderteekenen. Curzon, gesteund door zijn collega's uit de geallieerde landen, stelde zich op het standpunt, d^t Rusland geen grond had om billijker wijze te beweren, belang te hebben bij de taak der conferen tie in het algemeen, doch dat de ibondgenoo- ten gaarne de Russische onderteekening zouden verkrijgen van het tractaat, waarbij de toekomstige status der zee-engten werd geregeld, waarbij Rusland wel belang had, Langen tijd weigerde de Russische regeering, dit voorstel aan te nemen, er de voorkeur aan gevend, zich geheel te onttrekken aan het werk der conferentie. Volgens berichten uit Moskou echter heeft de Russische regeë- ring zich ten slotte toch tot onderteekening bereid verklaard, nadat zij natuurlijk eerst krachtig heeft geprotesteerd tegen de wijze, waarop zij behandeld is. UIT HONGARIJE, BOEDAPEST, 23 Juli. De extremisten der rechtsche groepen doen hun uiterste best om de regeering in moeilijkheden te bren gen, Zoo werd gisteren in Segled het houden van een kiezersvergadering waar de candi- daten der regeeringspartijen zouden optre den, verhinderd. Alleen door politie te hulp te roepen kon men de vergadering laten doorgaan. De minister van justitie Nagy hield een redevoering om te betoogen dat de uiterste elementen van rechts het land ten verderve voeren cn dat het dus zaak is hen onschadelijk te maken. Hun lawaaierig anti semitisme is een van de hoofdredenen waar- door de goede naam van Hongarije lü het buitenland wordt benadeeld. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. LpNDEN, 23 Juli. In het Lagerhuis heeft Ramsay Macdonald namens de arbeiderspar tij de motie toegelicht, waarbij deze de groote en toenemende uitgaven voor mari tieme en luchtverdediging zegt te betreuren, evenals die voor andere militaire voorberei dingen, en waarbij de regeering wordt aan gespoord, onmiddellijk stappen té doen voor het bijeenroepen eener internationale confe rentie ter behandeling van het programma der nationale veiligheid, gegrondvest op deze politiek, dat door ontwapening alleen de vrede en de vrijheid van kleine en groote volken gelijkelijk kan worden verzekerd. De unionist O Neill stelde een amende ment voor, waarin gevraagd werd, dat de re geering ten spoedigste haar invloed zal ge bruiken om zoowel bij staten, die lid zijn van den Volkenbond, als bij die, welke er niet toe behooren, erop aan te dringen, dat nieu we wedijver in bewapeningen wordt voor komen en de bewapeningen binnen alge- meene grenzen worden gehouden. De unio nist, generaal Cookerell, steunde deze motie. Asquith zeide te gelooven, dat het van het uiterste belang was, dat in een tijd als deZe het geheele parlement één lijn trok, ten einde aan de rest van de wereld een krach tige leiding te geven bij het protest tegen nieuwe bewapeningen. Hij gaf toe, dat de beste wijze van verdediging in vele gevallen was, dat men tot een tegenoffensief in staat was. En als men de zaak goed naging, was dit 't geval met de luchtbewapening. Waar naar men moet streven was: de toeneming in kracht en vitaliteit van wat hij zou willen noemen de bedwingende macht der open bare meening. De oud-minister Fisher wees erop, dat er reeds twee internationale conferenties zich met het vraagstuk der beperking van de be wapeningen hebben beziggehouden, n.l. die te Washington en die van den Volkenbond. In September a.s. zou laatstgenoemde het vraagstuk der wederkeerige waarborgen ten aanzien der bewapening behandelen. Sir Samuel Hoare, de minister van lucht vaart, betoogde, dat ieder het eens was over het vreeselijke van den oorlog en over den wensch om een nieuwen wedloop der bewapeningen in de toekomst te vermijden. De eerste plicht van elke regeering was, er voor te zorgen, dat de verdediging van het land en van het rijk voldoende was. De subcommissie uit de commissie voor de rijksverdediging had dit vraagstuk onder zocht, vooral ten opzichte van de luchtver dediging. Men was tot de conclusie geko men, dat in het belang van de verdediging een uitbreiding der luchtstrijdkrachten noo dig was. Engeland lag open voor den aller- gevaarlijksten vorm van een buitenlandschen aanval en zou zoo goed als onverdedigbaar blijken, tenzij het een goede luchtmacht had. Engeland was geen eiland meer en op de geheele wereld ontwikkelde zich overal het luchtwapen. Zelfs gedurende den jongsten oorlog waren de sporadische luchtaanvallen vreese'lijk genoeg geweest in hun gevolgen, doch in een nieuwen oorlog zouden die ge volgen nog honderdmaal vreeselijker zijn. De risico was zoo gevaarlijk, dat zelfs al was een oorlog nog zoo ver verwijderd in mo gelijkheid, en al waren de betrekkingen mét onze naburen nog zoo vriendschappelijk, toch geen regecring den tegenwoórdigen stand van zaken kon laten voortbestaan. Zeer tegen haar zin was de regeering derhalve genoopt over te gaan tot het vormen van een luchtmacht en er voor te zorgen, dat Engeland een luchtvloot kreeg, voldoende voor de landsverdediging en ter bescher- ming tegen luchtaanvallen, die de ver sterkte luchtstrijdkrachten van andere lan den, die binnen aanvalsafstand van dit land gelegen zijn, zouden kunnen ondernemen. Onze luchtvloot is het minimum voor de verdediging en heeft geen enkel ander doel. Zij kan niet worden gebruikt voor een aan val en voor vijandelijke doeleinden, ver van de basis in eigen land verwijderd. Om natio nale veiligheid te verkrijgen bij gelijktijdige vermindering van bewapening is het noodig, dat de ontwapening algemeen wordt ge maakt en dit moet geschieden door een zedelijke ontwapening te laten voorafgaan, n.l. door alle gevoel van wantrouwen te bannen eventls dat van onzekerheid, die thans den grondslag van Europa's vrede ondermijnen. Met het oog op deze overwe gingen zou het verstandig zijn een inter nationale conferentie bijeen te roepen- De regeering doet evenwel ernstig haar best alle methoden na te gaan om beperking van bewapening te verkrijgen, doch dit is niet het juiste oogenblik voor het bijeenroepen van zulk een conferentie. Door het .ver keerde moment te kiezen zouden wij het succes voor een beter oogenblik in de, waagschaal stellen. Spr. vroeg het Huis het vertrouwen, dat de regeering het' gunstigste oogenblik voor zulk een bijeenroeping zal kiezen. Het debat duurt voort. KRISTIANIA, 23 Juli. De Noorsche re geering heeft op 17 dezer geantwoord op de brieven die de president van den Raad van den Volkenbond op 23 Oct. en 9 Maart j.l. heeft gezonden inzake het sluiten van een wederkeerig waarborgverdrag ter bevorde ring van de ontwapening. De Noorsche re geering zegt op het oogenblik haar positie ten aanzien van het ontwerp voor zulk een verdrag nog niet te kunnen uiteenzetten doch ontwikkelt eenige bezwaren tegen de voorgestelde redactie en geeft ten slotte de grondslagen aan waarop een dergelijk ver drag naar hare meening behoort te worden opgebouwd. STAKING IN SPANJE. VALENCIA, 23 Juli. Vandaag is er een algemeene transportarbeidersstaking afge kondigd. POLEN EN TURKIJE. PARIJS, 23 Juli. Te Lausanne is een Poolsch-Turksch handelsverdrag gesloten. De onderteekeningen zullen zoo spoedig mogelijk te Bern worden bekrachtigd. Het verdrag is gebaseerd op de wederzijdsche clausule van meest-begunstigde natie en vrijheid van handel en scheepvaart en door voer. Het verdrag is gesloten voor één jaar, met een opzeggingstermijn van 6 maanden. DE POOLSCHE STAATSREKENING. WARSCHAU, 23 Juli. De Gazette Wars- zawska publiceert de voorloopige balans van de schatkist voor het eerste half jaar van 1923. De inkomsten beloopen 29.63 mil liard mark en de uitgaven 49.53 milliard. De oorlogsbegrooting wijst aan uitgaven 15.05 milliard aan, de spoorwegen 16.09 milliard. Onder de inkomsten zijn de hoofdposten: ministerie van financiën 13.87 milliard, spoorwegen 10.81 milliard. AARDBEVING. LOS ANGELOS, 23 Juli. Zondagavond te 11.28 zijn de Zuidelijke provincies van Cali- fornië geteisterd door een aardbeving, welke van 11 tot 20 seconden duurde. De grootste schade is aangericht te San-Bernardina. Er zijn geen dooden te betreuren. De schokken breidden zich naar het O. uit tot natbij Ari- gona. UIT BRITSCH-INDIË. PESHAWAR (Britsch-Indië), 23 Juli. In de N.W. grensprovincie zijn gevechten uitge broken tusschen de inboorlingen die be stuurd worden door den nabob van Nawabs- Ambad Miagul. Vluchtelingen komen in stroomen naar deze stad. UIT CHINA. PEKING, 23 Juli. De V. K. Wellington-Ko, le vroegere gezant van China in de Ver. Sta ten, heeft de portefeuille van buitenlandsche Zaken in het Chineesche Kabinet aartvaard. KANTON, 453 Juli. Kort voor de jongste verovering van Wuchow door de constitu- tioneele troepen, werd van af den oever ipet artillerie- en geweervuur door Kwansi- troepen geschoten op de Amerikaansche tor pedo-boot „Pampangam", welke langs de West-rivier vder. De „Pampangam" keerde terug. Hoewel de schietpartij tien minuten duurde zijn er geen slachtoffers. RUSSISCH GRAAN NAAR DUITSCHLAND. MOSKOU, 23 Juli. Met Duitschland is een overeenkomst gesloten voor de levering van 20 millioen poed graan, waarvan 5 millioen mmiddellijk leverbaar en de rest tegen einde November. 50 pCt. der waarde zal ibesfeed worden aan nieuwe bestellingen in Duitsch land. VEILINGNOTEERING R. K. COÖP. TUIN- DERSV EREEN1GING KENNEMERLAND. Van 23 Juli. Aardbeien per K.G. 3345; Frambozen 4045 ct.; Kruisbessen per slof 80100 ct.; Perziken per stuk 39 ct.; Doperwten per K.G. 1020 ct.; Peulen 1116 ct.; Capucij- ners 1720 ct.; Tuinboonen 68 ct,; Snij- boonen (Raspes) 22 ct.; Dikke boonen per ben 3,75; Aardappelen per K.G. 46 ct.; Sla pér Irisï 1,202,55; Wortelen per bo4 2030; Rabarber per bos 812 ct.; Poste lein per ben 20303 ct.; Komkommers per stuk 1118 ct. AMSTERDAM, 23 Juli. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 338 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 130 140 ct., 2e idem 115125 ct., 3e idem 100 ct. per Kg.. 100 melk- en kalfkoeien; 137 vette kalveren, 2e kw. 6068 ct. per Kg.; 79 nuch tere kalveren 1724, 13 schapen, ƒ4050. 40 zuiglammeren 3040 per stuk 605 var kens, Hollandsche le kw. 9092 ct., iderr. 2e en 3e kw. 8486 ct., Overz. en Geld. le kw. 92 ct., idem 2e en 3e kw. 8890 ct. per Kg. 25 paarden. AMSTERDAM, 23 Juli. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Friesche Muizer 3.15, Noord-Hollandsche Blauwe ƒ4.20, Muizen 3.503.85, Kleine Muizen ƒ1.40 2.10; Hillegommer zandaardappelen ƒ6; Schoolmeesters 4.204.55 Westlandsche ronde 3.50 Westlandsche Muizen 3.50 4,20 Kleine Westlandsche Muizen 2.80 3.15 per H.L. Zomer Malta-aardappelen 8.50—10 per 100 Kg. AXEL, 23 Juli. Granen. Ter markt van heden werd genoteerd tarwe 12.75, rogge 9.25, haver ƒ11, erwten 13. BOVENKARSPEL (Station) 21 Juli. Aardappelen Koks, Due en Ninetyfold 1.952.35, Schotsche 22.65, kleine 1.25—1.50, ronde 2.70—3.40, bonte 2.25 per baal. Aangevoerd 10.950 baal. Bloem kool le soort 311, 2e soort 1.50—2.80 3e 0.750.85 per 100 stuks. Aanvoer 14.600 stuks. Wortelen 3.10—3.30 per 1000 stuks. Aanvoer 12600 stuks. ROTTERDAM, 23 Juli. Aardappelen. Malta Spring 7 a 8 ct. per Kg. Westlandsche Zand 2.30—2.60, dito klein ƒ2—2.30, Po ters 0.75—1.20, Duke of Yorck 2—2.20 per kin. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 5— 6.50. Vee. Heden waren aangevoerd 303 vette runderen 324 vette en gras kalveren 609 scha pen of lammeren, 737 varkens. De prijzenwa- ren als volgtKoeien le kw. 1.17 %-122l/« 2e id. 1.12 Jé,1.073e id. 1—0.85 Os sen le kw. 1.101.15, 2e id. 10.95, 3e id. 0.85 Kalveren le kw. 1.201.30, 2e id. 1.05—0.95, 3e id. 0.85—0.75 Scha pen le kw. ƒ0.80—0.85, 2e id. 0.75—0.70, 3e id. 0.60 Lammeren ƒ0.951.10 Var kens le kw. 0.71—0.73, 2e id. 0.68—0.64 3e id. 0.600.56 Licht soort 0.660.70 alles per Kg. De handel was over het algemeen redelijk. Het vee en vette kalveren waren over het ge heel iets vaster, enkele prima soorten werden boven noteering betaald. Ook van de var kens gingen enkele prima beesten iets bovet noteering van de hand. Schapen en lamme ren prijzen stationair. f 433e NED. STAATSLOTERIJ jfTrekking 'van Maandag 23 Juli. le Klasse Ie Lijst- i i<*~ Hooge prijzen; 12693 400. 1144 7124 elk 200. 1073 2642 11186 12965 elk"/100* Prijzen* van 20: - 47? 51 130 248 354 369 440 514 520 559 574 635 712 713 714 777 806 811 844 968 971' 985 988 1129 1204 1216 1245 1336 1503 1603 1608 1650 1690 1747 1823 1827 '1855 1889 1904 1910 1921 1925 1944 1955 2027 2047 2060 2115 2127, 2198 2202 2212 2258 2412 2413 2587, 2851: 2616 2659 2778 2790 2791 2796 2884 3020 3172 3181 3182 3224 3264 3273 3282 3302 3352 iv M 3400 3530 3553 3632 3703 3706 3738; 3796 3855 3892 3899 3902 3910 3987| 4019 4056 4066 4093 4121 4217 4314' 4337 4367 4384 4387 4409 4437 4598, 4914i 4680 4687 4808 4819 4884 4908 4916 4983 5084 5106 5138 5170 5177 5255 5264 5304 5401 5402 5485 5690i 5771 5850 5883 5887 5913 5919 5976 5997 6062 6124 6224 6379 6400 6473 6479 6534 6545 6633 6753 6830 6990 7027 7147 7190 7213 7247. 7255 7454 7490 7561 7605 7610 7670 7722 7810 7849 ö*iaO 8074 8152 8195 8338 8394 $422 8520 8523 8573 8604 8624 8644 8796 8876 8904 8943 9022 9111! 9127 9147 9207 9233 9277 9324 9340! 9342 9348 9353 9392 9414 9454 9460! 9540 9589 9647 9656 9669 9738 9792! 9800 9867 10083 10222 10267 10307 10315 10344 10364 10456 10501 10510 10530 105531 10665 10936 10948 10967 11001 11121 11166 11179 11272 11308 11416 11445 11476 11484 11522 11636 11658 11661 11747 11810 11846 11916 11932 11934 12001 12003 12119 12135 12142 12169 12293 12330 12496 12560 12673, 12703 12710 12777 12923 12938 13010 13030 13048 13054 13056 13088 13143 13165 13169 13190 13209 13216 13256 13260 13319 13362 13374 13436 13464 13508 13530 13644 13655 13683 13684 13688 13707 13732 13787 13811' 13829 14011 14016 14132 14138 14156 14213 14238 14255 14333 14414 14415 14441 14466 14495 14543 14544 14671 14713 14797 14919 14938 14950 14971 15009 15025 15074 15095, 15159 15212 15269 15277 15282 15348 15361 15377 15383 15400 15401 15432 15433 15462 15467 15558 15570 15583 15585 15603 15648 15656 15681 15766 15781 15786 15798 15810 15856 15910 15921 15923 15927 15947 16018 16020 16136 '16138 16185 16221 16349 16355 16367 16427 16533 16569 16581 16665 16720 16817 16844 16849 16910 16963 16974 16994 16998 17017 17025 17031 17116 17183- 17263 17308 17376 17383 17403 17481 17517 17547 17575 17616 17649 17886 17917 17942 17945 17972 18034 18064 18069 18074 18082 18101 lig 153 18257 18299 18305 18404 18471» 18549 18603 18659 18753 18919 18947 18969 18988 $105 19127 19130 19184 19185 19261 19337 19409 19540 19545 19546 19646 19702 1974? 19854 19931 19940 19986 20002 20098 20134 20174 20252 20281 20294 20298 20354 20371 20446 20504 20505 20512 20579 20627 20662 2CK577 20720 20729 20771 20883 20923 20929 20988 21012 21085 21157 21195 21201 21204 21210 21217 21275 21365 21372 21386 21459 21498 21645 21902 21922 21972 22007 22057 22058 22067 22087 22110 22265 22266 2228$ 22391 22446 22465 22503 22520 22528 22557 22572 22912 22742 22796 22848 22851 22867 2289$ paarlsnoer was gewonden, stond daar aan den oever. Dit was de spinnerij van den handelsraad. Ook hij was een rijk man en gaf aan honderden arbeiders werk in over vloed, maar dat maakte hem in zekere mate afhankelijk van den molenaar. De molen, eeuwen geleden door de eigenaars van het voormalig kasteel gebouwd, bezat allerlei ongeloofelij ke rechten en privilegiën die pog heden ten dage een uitgestrekt gedeelte van de beek beheerschten en het den be woners van den oever lastig genoeg maakten. De'molenaar stond op zijn grooten, breeden voet op al de rechten en liet de tanden zien aan iedereen, die het waagde er maar even met den vinger aan te roeren. Eerst slechts pachter, had hij langzamerhand de vangar men van zijn vermogen al verder uitgestrekt, totdat hij niet alleen eigenaar van den molen was geworden, maar ook van het riddergoed, waarop deze was gebouwd. Dat had hij tot stand weten te brengen, even voor het huwe lijk zijner dochter, zijn eenig kind, met den aanzienlijken bankier Mangold. Voor hem hadden alleen het woud en de landerijen waarde en beteekenisde prachtige villa in het midden van een bevallig park gelegen, was hem altijd tot ergernis geweest, maar hij had dit „kostbare speelgoed" in stand ge houden, want hij zou daar voortaan zijne dochter als vrouw des huizes zien zitten, daar op dezelfde plek, waar de vroegere be woners, met onverdraaglijke volharding, altijd vergeten hadden hem te groeten, als ,hii voorbijging. Nu was de handelsraad huur der van de villa, hij had er dus alle belang bij om op goeden voet te staan, zoo met den eigenaar der beek als met den eigenaar van zijne woning, en zoo kwam het dat de han delsraad als gehoorzame zoon tegenover den knorrigen molenaar stond. Het torenuurwerk van het fabrieks gebouw deed vier slagen hooren en door de hooge ramen van het kantoor zag men opeens de heldere flikkering van het aangestoken gashet werd vroeg donker, een vochtige mist, die gewoonlijk de voorbode is van sneeuw, maakte langzamerhand de lucht dikker en dikker, zoodat de rook uit de schoorsteenen in de stad zich bijna langs den grond voortbewoog, terwijl het leien dak der spinnerij, de drempels voor de deu ren en de steenen paden den glibberigen glans vertoonden van altijd door toenemende vochtigheid. De duiven, die nog met opgeruide vederen op de takken waren blijven zitten, verlieten de kastanjeboomen en zochten het warme, droge hok. Huiverend zag de handelsraad in de kamer rond. Ze kwam hem bijna be- hagelijk en aantrekkelijk voor, ofschoon hij er anders altijd iets stuitends vond in die eetlucht, die het vertrek nooit verliet, in die Verschoten en versleten tapijten, in de leelij- ke, smakelooze prenten langs den wand. Maar juffer Suze had een nieuwen voorraad hout op den haard gelegd, de ouderwetsche sofa stond met de dik gevulde kussens zoo warm en uitlokkend op hare plaats bij de deurop het blank geschuurde slot v&n de deur, die naar de alkoof leidde, speelde nog het avondlicht ha, achter die deur stond de brandkast zou hij den sleutel er wel uit. hebben genomen Kort voor de operatie had de molenaar zijn testament gemaaktdokter Bruck en de handelsraad hadden den notaris met de getuigen nog op de trap ontmoet. Scheen hij voor het uitwendige zeer kalm en bedaard, in het binnenste van den patiënt moest het toch nog al gestormd hebben in elk geval was hij bij het wegbergen der verschillende documenten, met al te zenuwachtigen haast je werk gegaan, want één papier was op de tafel blijven liggen. Een oogenblik vóór het gevaarlijke werk zóu beginnen, had hij die nalatigheid opgemerkt en den handelsraad gevraagd, het voor hem in de kast te sluiten. Uit de alkoof voerde een tweede deur naar eene voorkamer en in den molen kwam aller lei slag van volkontsteld ging de handels raad het kleine vertrek binnen, hij was on vergeeflijk lichtzinnig geweest de deur van de brandkast stond openals de oude man dat eens had gezien, hij, die zijn schat als een draak bewaardeDaar kon niemand in de alkoof zijn geweest, zoo trachtte de handelsraad zich zelve gerust te stellen, het minste gerucht moest hij hebben gehoord, maar toch wilde hij zien of alles in orde was. Zoo zacht mogelijk opende hij de ijzeren deur oogenschijnlijk lag alles onaangeroerd daar waren de geldzakken, het zilveren voet stuk waar de molenaar zich op had verheven, daarnaast de hoopen bankpapier en de sta peltjes goudgeld. De bewonderende en ver baasde blik van den onderzoeker vloog haas tig over het geschrift, dat hij, in gemakkelijk te verklaren haast, in een der keurig geor dende vakjes had geworpen en dat de lijst behelsde van al de bezittingen. Weikever- bazende sommen stonden daar in schitteren de orde naast elkander. Met voorzichtige hand schoof hij het papier weer op de andere documenten, toen hij, door de aanraking van zijn mouw, een stapeltje goudgeld om ver stietratelend en kletterend rolden eeni ge goudstukken over den grond. Wat klonk dat akelig Vreemd geld was het, dat hij had aangeraakt. Schrik en onwillekeurige, maar onschuldige verlegenheid joegen hem het bloed naar het gelaat, en haastig bukte hij zich, om het gevallene weder op te rapen. Op dat oogenblik boog zich een log lichaam over hem heen en dikke korte vingers om knelden zijn hals. „Schelm Diefik ben immers nog niet dood siste de molenaar met een akeligen klank in de vreemde stem. Daar volgde een korte worstelingde slanke, jeugdige man had al zijn kracht en vlugheid noodig om den ouden man van zich af te schudden. Als een roofdier klemde deze zich aan zijn prooi, en zijne vingers sloten zich zoo vast en stevig om den hals van den handelsraad, dat dezen het bloed uit de oogen dreigde te springen, terwijl er gloeiende vonken voor heeri en weer dansten één wanhopige ruk, één krachtige greep en de jonge man stond vrii en hoog opgericht in de kleine kamer, terwijl de molenaar achterover tegen den muur tuimelde. „Zijt gij dol papa?" vroeg de handelsraad nog hijgende naar den adem. „Welke ver schrikkelijke en lage gemeenheid maar opeens zweeg hij stil. Het verband onder het bleeke gezicht van den molenaar gelegd, werd rood gekleurd ?n met ontzettende snel heid verspreidde zich die kleur om den geheelen hals, zoodat het bloed zich op het bonte beddeiak begon te vertoonen -dat was de oloeding, die tot eiken prijs voorko men moest worden. De handelsraad voelde, dat zijn tanden op elkander klapperden, alsof hij door een heftige koorts werd aangetast. Was die ramp zijn schuld „Neen, neen 1" fluisterde hij zich zeiven in en poogde den ouden man op te richten, teneinde hem weer op het bed te helpen maar de grijsaard stiet hem woest van zich af en wees zwijgend naar de goud stukken op den grond een voor een moesten zij worden opgenomen en weer op hun plaats gelegd de molenaar had geen denkbeeld van het gevaar, dat hem dreigde, of hij ver gat het in zijn angst over het geld. Eerst na dat de handelsraad alles in orde had gebracht, de kast gesloten en den sleutel den molenaar in de hand gegeven, ging deze wankelend naar de ziekekamer terug en viel achterover op zijn bed. Toen op het herhaalde roepen van den handelsraad eindelijk twee knechts uit den molen en juffer Suze voor den dag kwamen, lag de molenaar achterover met het hoofd op het kussen en staarde met starre, glazige oogen op het bloed dat in hoe langer hoe breeder stroom zich over zijn borst scheen uit te gieten. De knechten vlogen naar de stad, om den dokter te halen, terwijl de huishoudster schoon linnen en water binnen bracht alles vergeefsche moeite 1 Het hielp niets, dat de handelsraad koude natte doeken tegen de wond drukte, om het bloed te stelpen, dat ging niet meer en het liet zich niet tegen houden. Daar schoot geen twijfel over, de slagader was gesprongen. Wat was daar de oorzaak van? Was de waanzinnige drift van den ouden man alleen de schuld, of., en het was of zijn hart ophield te kloppen of had hij toen hij den molenaar van zich afwierp hem bij den hals gegrepen, had hij de wond opengerukt, had hij die tot een doodelijke wonde gemaakt? Het was on mogelijk zich dit duidelijk te herinneren. Hoe kan iemand weten, of hij den schouder of den hals aangrijpt van een verraderlijken aanvaller, die zoo geweldig knijpt en vast houdt, dat de keel dreigt te stikken en vurige raderen voor de oogen rondwentelenMaar waarom zich al die akelige denkbeelden voor den geest gehaald? Was de sprong uit het bed, was anders de razende woede van den zieken man niet op zich zelve vol doende, om een verbloeding te doen ont staan, die, naar de arts had gezegd, door de minste beweging veroorzaakt worden kon 1 v JWprdt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6