Woensdag 25 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14495 UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier, DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZMBEN. EERSTE BLAD Hopeloos wanbegrip of BLOEMEND AAL. HILLEGOM. KROMMENIE. NOORDWUK. VELSEROORD. VOORHOUT. VELSEN. NOORDWIJKERHOUT. HEEMSTEDE. LEIDEN. ZANDVOORT. VOGELENZANG. BFVERWÏJK. Koningstraat 10 Haarlem SPAARNDAM. SANTPOORT. HALFWEG. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3,25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en V 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting, j Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elk» regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling, Tot welk een hopeloos wanbegrip degenen kunnen geraken, die van geloof en gods dienst niet de eenig-juiste voorstelling heb ben, blijkt op ontstellende wijze uit een ar tikel in „Deutsches Tageblatt" (het orgaan van den Duitschen afgevaardigde Wulle), waarin zoowaar opgewekt wordt tot het stichten van een nationale Duitsche kerk met den kortelings zeer bekend geworden Schlageter als.... nationale heilige! Is het op zichzelf al dwaas genoeg, rond om het graf van een nationalen held (laten we Schlageter gemakshalve even zoo noe men] in de gauwte een „kerk", d.w.z. een godsdienst te stichten, de motieven, waarom men zulks goed en mogelijk acht in bedoeld artikel, zijn zoo mogelijk nog dwa zer. v Woordelijk heet het in dit artikel: „Wie was Schlageter? Eerst Duitscher, dan Katholiek. En zoo hoort het ook. Iede re goéd protestantsche Duitscher zou even eens zijn: eerst Duitscher, dan protestantsch christen. Wat bewijst dus dit feit? M.i. dit, dat deze beide gezindten in Duitschland sa men kunnen gaanDe grondslag is aanwezig, dat de protestantsohe en de ka tholieke kerk vervallen en de Duitsche kerk met den Duitschen godsdienst in hare plaats komt. Door deze voorgenomen vereeniging zou niet het katholieke overheerschend zijn, beide (kerken] zouden in gelijke mate tot haar recht komen, want ook het echte Duitschland houdt niet van de hedendaag- »che evangelische kerk, want het moet, met uitzondering van de psalmen en. eenige ari sche plaatsen niets van het Oude Testament hebben. Schlageter heeft echter, afschoon hij katholiek was.... de Duitsche kerk, zoo als de toekomst die noodig heeft en brengen zal volledig in zich belichaamd. „Een zegen zou het zijn.... indien be halve het Jodendom Ook Rome (het Je- zuitendomj in Duitschland onmogelijk ge maakt werd. Er moet naar vereeniging van de katholieke en evangelische kerk tot een Duitsche kerk gestreefd worden; het Joden dom is echter met den Duitschen geest on- vereenigbaar, daar de dragers, de Joden, ge heel ander bloed hebben dan Duitschers, terwijl katholieken echte Duitschers kunnen zijn (zie Schlageter)." Afgezien van de grove beleediging, welke hier de nagedachtenis van den katholiek-ge noemden Schlageter wordt aangedaan, moet het ieder geloovig mensch verbazen, dat het nationalisme zelfs in deze dagen nog zulke onzinnige plannen kan beramen, als welke d« schrijver van dit artikel blijk baar een ongeneeslijk warhoofd hier op papier heeft weten te brengen. Hier wil iemand een godsdienst stichten - alsof zoo iets menschelijk werk ware! en uit heel zijn betoog blijk!, dat hij van het ware, van het eigenlijke wezen van gods dienst niet het minste besef heeft. Had hij daarvan wel eenig besef, dan zou hij evenals ieder catechismuskind weten, dat men Duitscher of Franschman of Hollander is voor de weinige jaren, welke men doorbrengt op dit ondermaansche, doch dat men een godsdienst en wel den éénen waren godsdienst belijdt voor de eeuwig heid! Het doel van ons tijdelijk leven is: zalifj te worden, en dat doel bereikt men waar lijk niet door vóór alles Duitscher of Franschman of Hollander te zijn. Dat doel bereikt men door in den waren godsdienst zóó te leven als God het wil; al het overige ook de vraag van welke nationaliteit men is is, bezien in het licht der eeuwigheid, onbenullige hjjjzaak. 't Is zoo klaar als de dag voor wie dat voelt en weet. Teekenend is bet intusschen vc.or de no bele bedoelingen van den waéhoofdigen schrijver, dat het volgens hem (die het ka tholicisme en het protestantisme in Duitsch land wil „vereenigen") „een z,:gen zou zijn... indien behalve het Jodendom ook Rome (het Jezuitendom) in Duitschland onmogelijk ge maakt werd Zou deze schrijver nn werkelijk zóó dwaas zijn, te meenen, dat ook maar één waarachtig katholiek zich. door hem zal laten beetnemen en een schaajpje in zijn Duitsche kerk zal worden? Huldigingsfeesten Bloemendaal. De Commissie voor de Huldigingsfeesten te Bloemendaal is bijzonder ingenomen met de subsidie, welfke haar uit de Gemeente kas is toegezegd:. Doch de Commissie is er nog niet! Van de circulaires, die huis aan huis gezonden zijn, is nog slechts een klein gedeelte binnen gekomen bij den penning meester. Bloemendalers! draalt niet. doch zendt uwe biljetten ten spoedigste ingevuld aan den penningmeester, J. A. Boskamp, Bloe- mendaalsche weg 259, Overveen. Het be drag kan ook per giro of Haarlemsche Bankvereeniging te Bloemendaal bijgeschre ven wprden! Het welslagen van het feest •zal afbangen, of ieder naar zijn vermogen er het zijne toe bij zal dragen. De feesten worden zóó georganiseerd, dat elke Bloe mendaler er aan deel kan nemen. Op alle terreinen krijgen Bloemendalers vrijen toe gang. Aan de Bloemendalers is het mede te werken, om de Commissie haar plannen te doen uitvoeren. Bestuur en Commissies werken hard, doch zonder de benoodigde gelden kan het, kunnen zij, niet veel be ginnen. Bloemendaalsche burgers toont uw ge hechtheid aan Oranje! Mooi Bloemendaal moet mooi feestvieren! St. Vincentius. Zondag werd het feest van St. Vincentius, den vader der armen, op plechtige wijze gevierd. Des morgens werd in de St. Martinus eene H. Mis opgedragen voor de leden en weldoeners der vereeni ging met generale H. Communie der leden. Te 7 uur in dezelfde kerk Lof ter eere van den Patroonheilige met Rozenhoedje vpor de zielerust der overleden leden. Hierna jaarvergadering in de voormalige Pastorie aan de Mariastraat. Behalve de leden en hun dames waren hier tegenwoordig alle Eerw. Heeren Geestelijken der beide parochies, de hoofden der R. K. Jongensscholen en eenige weldoeners. De president, de heer Th. Jonkheer opent en verzoekt den Zeereerw. Heer Pastoor Van Leeuwen de openingsgebeden te willen verrichten, hetwelk geschiedt. Daarna heet de heer Jonkheer allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de Geestelijkheid. Het ver heugt spr. dat de vereeniging zulk een schoon beeld van haar Patroon St. Vincen tius heeft erlangd hetwelk zooeven onder 't Lof werd gewijd. Hij dankt daarvoor de wer kende leden die het bestuur daartoe in staat stelden door hun offertjes en Pastoor Krook voor zijn bemiddeling bij den aankoop. De secretaris leest nu de notulen die on der dankzegging worden gearresteerd. De President geeft nu een overzicht der ver richte werkzaamheden sinds de vorige jaar vergadering. Hij memoreert het heengaan door den dood der heeren Jasper Goemans, W. P. Topper en P. Mathot, terwijl de heer G. Damen, Hillegom metterwoon verliet. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren J. M. Goemans, P. Topper, M. Koeken W. v, Trigt. Deze hebben volgens spr. reeds blijk gegeven van hun goeden wil ter liefde van het Sint Vincentius-werk en spr. houdt zich overtuigd, dat zij er hun beste krachten aan zullen blijven geven. Gemiddeld werden wekelijks 7 gezinnen bezocht; er werd uitgegeven voor 189 aan brood, voor 273 aan kruidenierswaren, voor 518 aan melk, voor 63 aan eieren. Verder werden 2 ledikanten verschaft, 9 dekens, lakens, sloopen, kousen etc. etc. te zamen voor 1621,75. Nog werd een extra bedeeling gehouden, waarbij aan 125 gezin nen kleeding of ondergoed werd verstrekt, waaronder vele wel groote gezinnen, doch die miet armlastig waren. Het verslag van den penningmeester was hierin grootendeels vervat. De president dankte hem voor zijn getrouw beheer. Pastoor Van Leeuwen was uitgenoodigd een woordje te spreken. Pastoor begint met z'n verontschuldiging aan te bieden, dat hij nog pas voor de 2e maal op de vergadering van St. Vincentius tegenwoordig is, doch men kent zijn drukken arbeid en spr. belooft meer te komen. Op de meest origineele, hu moristisch pakkende wijze schetst deze ge leerde dan aan de hand van Schaepmans' schets van den Heilige van Paulo 't mooie werk van naastenliefde, belichaamd óok in t werk van t Brokkenhuis en wekt krachtig op tot blijvenden steun voor de armen en ongelukkigen. Met een mooie peroratie sluit Pastoor zijn betoog. De President brengt den gewijden spreker dank en hoopt dat diens gloedvolle woorden ver buiten de zaal tot de ooren van alle pa rochianen van beide kerken zullen door dringen. De voorzitter vraagt nu of een der aanwe zige dames of heeren soms nog 't woord verlangt. Pastoor Krook dankt dan de werkende le den voor den betoonden ijver en den ge schonken steun. Spr. komt graag op de conferenties omdat «r altoor zulk een aangename geest heerscht en omdat vooral deze conferenties voor den Pastoor zulke goede gelegenheden zijn om steeds beter met de parochianen op de hoogte te komen en te blijven. In 't bijzonder richt spr. een woord van dank tot den heer Jonkheer voor de uitnemende leiding die hij steeds aan de vergaderingen geeft. De heer R. J. J. Heirman dankt mede na mens zijn collega Janssen voor de goede zorgen van de heeren Vincentianen inzake de kindervoeding gedurende den winter, waar door de arme kleinen beter gevoed met ver heugd gezicht ter schole komen en ook beter kunnen leeren. De heer Janssen wijst er op, dat de Ver eeniging een goed werk doet met er op te letten dat de ouders die door St. Vincentius gesteund worden hun kinderen dagelijks naar de kerk zenden, om een Wees Gegroetje te bidden als dank voor de genoten gave. De President zegt den heer Janssen toe hiermede rekening te zullen houden. Er zijn 50 kinderen geweest, die gedurende den winter vanwege de vereeniging zijn gespij zigd en spr. brengt aan de goede Zuster Eg- bertina dank voor de goede regeling hierbij betracht. Dc collecte onder de aanwezigen bracht nojk 30.75 op. Pastoor Krook verrichtte nu het sluitgebed. Kinderfeesten. Bijna alle door den Z.- Eerw. Heer Pastoor Beukers uitgenoodigde dames en heeren waren op de j.l. Vrijdag gehouden vergadering present. De Z.E. heer Pastoor zette in korte trekken lie! besluit van het Schoolbestuur uiteen. Reeds had liet geheele personeel der school, aldus Z.Eenv., zijn steun toegezegd en uit de groote opkomsL bleek voldoende, dat er meerderen waren, die meeraden, diat we bij 't RegeeringsjubUeum een flink kinderfeest moesten organiseoren. Laten we nu verder volstaan met de geno men besluiten hier te vermelden. Benoemd werd tot Eere-Voorzitter de Z.E. Heer Pastoor; tot Voorzitter de W.E. Heer Kapelaan van der Waerden en tot Eere-comiié het Schoolbestuur. Vervolgens werdén vier commission inge steld: een voor de wedstrijden, een voor hot bewaren der orde, een Voor de i'crvors,"hin gen en een voor de financiën. Laatstgenoem de commissie heeft reeds besloten de parochie in zes wijk ente verdeelen en met inteeken- lijsten in iedere wijk rond te gaan. Dus, parochianen, loont uw goed hart en gecfl mi'ld. Natuurlijk worden kleine giften ook dankbaar geaccepteerd, maar vergeet niet dat de plannen grootsch zijn opgezet. Verder is besloten op Zaterdagmiddag 8 September feqst te vieren op het sportterrein van S.D.E. Natuurlijk mogen alleen kinderen, ride de R.-K. school bezoeken, deelnemen. Het lijdt geen twijfel of 't geheel zal een schitte rend verloop hebben. Personalia. Geslaagd voor 't hoofdakte- examen d;e heer A. G. IJssels-teira, onderwijzer aan school B alhier. Schoolreisje. De schoolreisjes béhooren van dit jaar weer tot het verleden. De kinde ren d'er R. K. school en die der openbare gingen gezamenlijk met dc boot. naar Alkmaar en .vervolgens met de train naar Schoorl. Aangezien het weer prachtig was hebben de kindleren volop kunnen genieten, niet alleen van de schoone omgeving, maar vooral van het heerlijke klimiduin. 's Avonds half 8 wer den de kleinen door honderden opgewacht, doch naar huis mochten ze nog nietIn op tocht, met muziek, trok de lange stoet doAr 't dorp naar 't plein van de Zuklerschopl en daar werd de stoet na een vroolijk „lang zullen ze leven" ontbonden. De kinderen der M. U. L. O. waren dien zelfden dag naar Apeldoorn geweest, 's Mor gens ongeveer 6 uur slapte het gezelschap in den trein en 's avonds half elf arriveerde men weer aan het station. Natuurlijk heeft ieder een van de schoone omgeving van Apeldoorn genoten. Het thuiskomen was echter te laat, omdat in Amsterdam de aansluiting gemist werd. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden 990 eieren aangevoerd, die 5,50 tot 6,50 de 100 stuks opbrachten. Schitterend. Reeds in den namiddag was het ons Zondag bekend, dat 't fanfarecorps „Onderling Genoegen" alhier in Breda dén eersten prijs in de eereafdeeling gewonnen had en spoedig wapperde hier en daar de Ne- cterland'sche driekleur. Natuurlijk begaven velen zich des avonds ongeveer elf uur naar 't station om .de win naars te begroeten. Tet verwelkoming werden door den eere voorzitter van „Kunst en Sport," Woorden van groote waardeering en hartelijke felicitatie gesproken, waarna een geestdriftig „lang zul len ze leven" door ieder der aanwezigen werd aangeheven. Het is ons bekend, dat de heer Schaar, de directeur, en zijn mannen op een concours dn geheel den omtrek als geduchte concurrenten beschouwd worden; hetgeen de bekwame mannen echter in Breda gepresteerd hebben, zal er toe bijdragen, dat mot eere over de kunst dier Krcmmenieërs gesproken zal wor den, niet alleen in ons land, maar zelfs in 't buitenland, want van de 5 juryleden waren 3 buitenlanders. De gouden medaille en een drnagmedaille voor den directeur, de ziel van t korps, zijn behaald met 113 punten; „Crescendo", van Sloterdijk, verwierf den 2en prijs met 99 en „St. Cecilia" van Ammerzodën dén 2en prijs met 95 punten. Ons korps deed ook mee aan 't festival. De officieele toekenning van dien prijs daar van heeft nog niet plaats gehad, maar offici eus is bekend, diat ,,0. G." ook daarbij den len prijs heeft gewonnen. Natuurlijk wensdhen we de mannen, vooral den heer Schaar, van ganscher harte geluk met hun schitterend succes. Vrijdagavond a.s. heeft de officieele huldi ging plaats en zal het korps een concert ge ven in de muziektent om de Noord. Het spreekt vanzelf, dat bij goed weer clc belang stelling enorm zal zijn. MedeplichtigheidVoor de Haagsche recht bank stond terecht De R-, notarisklerk te Noordwijk, wiien ten laste was gelegd mede plichtigheid aan oplichting. Deze oplichting was gepleegd door De R., dia hiervoor VA jaar gevangenisstraf had gekregen, ten nadeele van zekeren Heykoop, le Viaardingen, door middel van een truc, zood'at iets anders was onderleekend, dan hetgeen zichtbaar geschreven was. Getuige Heykoop bevestigde, dat hij Je aeten ondterleekerad had' in een opkamertje van het café van Freeling in Viaardingen, waarin was bepaald, dat die Roode van 26 November af een boerderij in koop zou heb ben. Getuige De R. kon zich thans niets meer herinneren, 'hoewel de president mr. De Jonrheere, opmerkte, dat hij vroeger wel de gelijk verschillende dingen had verklaendl Getuige antwoordde, diat hij vroeger som mige dingen heeft beweerd, om zichzélf er zooveel mogelijk „uit te draaien", maar dat hij thans, nu hij onder eede stond, alleen verklaringen wienschte af te leggen, waarom trent hij volkomen zekerheid had. De President: Wie heeft die zegels geprae- pgreerd? Getuige weet dat niet meer. De President: U heeft hieromtrent toch vroeger een verklaring afgelegd, en gezegd, dat u die truc met dc zegels van de R. ('bef- klaagde) heeft geleerd? Getuige ikara zich diat ook niet meer her inneren. De President merkt op dat ook het ach terhouden van de waarheid ais meineed kan worden vesvolgd. Bij het verdere verhoor blijft getuige steeds op dezelfde wijze antwoorden. De President schorste daarop de zitting en de rechtbank begaf zich in raadkamer. Na heropening van de zitting deelde de president mede. dat het verhoor van getuige de R. voorloopig werd geschorst. Getuige G. A. Freeling, verlofhouder te Viaardingen had op verzoek van de R. dezen in aanraking gebracht met Heykoop, om van laatstgenoemde land te kooper.. Getuige ver klaarde te hebben geweten, dat de R. geen kapitaal bezat. De President; U heeft de heele zaak mee gemaakt, maar u is nog niet vervolgd. De kans van vervolging blijft echter bestaan, want u heeft van d'e R. geld aangenomen en dat valt onder het misdrijf heling. Heeft u daarom bezwaar om thans onder eede de waarheid1 te zeggen? Getuige verklaarde daartegen, geen be zwaar te hebben en steeds de waarheid te zeggen, zooals hij tot dusver gedaan heeft. Op een vraag van den president verklaar de getuige voorts dat hi.j had begrepen, dat Heykoop door een truc moest worden .opge licht. Daaromtrent was tusschen getuige en de R. onderling een afspraak gemaakt. Bek!, de R. was toen echter nog niet in idë zaak betrokken. Voordat de comparitie in het op kamertje plaats had, wist getuige nog niets van d'e truc met de zegels. Daar is hij pas achter gekomen, toen de acte uit de ta=ch van de R. kwam. Na afloop der comparitie zijn beklaagde, rië R. en getuige in het café gegaan, waar op dezelfde wijze nog een alk- te voor hypotheek is opgevouwen, welke tuige (ten volgenden dag dtoor Heykoop heelt laten onderteekenen. Beklaagde de II. beweerde na afloop der comparitie niet meer in het café te zijn ge weest. Dc ambtenaar van het O. M. zeide getut- ge de R. sterk te verdenken van meineed en verzoek I daarom schorsing van het geding en on-di :ek naar dezen meineed. De recnibank begaf zich daarop in raad kamer, doch na heropening der zitting ver klaarde de president, dat de rechtbank geen termten. aanwezig achtte, in dezen stand van hetgeding rechtsingang wegens meineed tegen getuige de R. te verleenen. Hierna werden nog eenige vragen gesteld aan de getuigen de R. en G. Freeling, waarop d'e officier vrijspraak vroeg, aange zien hij geen voldoenden bewijsgrond aan wezig achtte, ofschoon hij er niet van over tuigd was, dat beklaagde in dezen vrij uit ging. De verdediger van beklaagde, mr. tie Jong kan zich niet met de gronden van dit requisitoir vereenigen. We hebben hier te doen met twee personen als getuigen, die heimelijk van. te voren oen afspraak hadden gemaakt, en die hebben ge dacht, voor zichzelf de omstandigheden! te verzachten, door nog iemand and'ers in de zaak? te betrekken. Pleiter heeft de volle overtuiging, dat be klaagde de R. volkomen vrij uit gaat, en d'at hij niet anders heeft gedaan, dan beide ge tuigen aan een goedé koopacle te helpen. Pleiter acht beklaagde niet in slaat tot het geen door de getuigen van hem wordt be weerd en in heel Noordwijk is er niemand, die aam beklaagdes schuld in deze gelooft. Pleiter vroeg vrijspraak met dadelijk ontslag uit de voorloopige hechtenis. De rechtbank beval beklaagdes onmiddel lijke invrijheidstelling, terwijl d'e uitspraak werd bepaald op 31 Juli a.s. HET REGEERINGSJUBILEUM. De Veiseroord sche Oranje-Vereeniging or- gcniiseert van 35 September kinderfeesten, ter gelegenheid van het 25-jarig regeerimgs- jubileum van H. M. de Koningin. Op Woensdag 3 September, des middags te 1 uur, komen do-'kinderen van alle scholen tezamen op het terrein achter het gasbedrijf en zingen daar, onder leiding van den heer P. J. de Mooy, het „Wilhelmus". Daarna gaan zij in optocht naar het Hanenland, waar de jury zal zetelen Ier beoordeeling van de aar digste en leukste kleedterdracht der kinderen. De ouders worden geheel vrijgelaten in het aankteeden der kinderen. Ook in groepen kunnen de kinderen beoordeeld worden. Na de beoordeeltimg en de uitreiking der prijsjes, gaan de kinderen in op-tocht langs andere straten naar het terrein bij het gas bedrijf terug, waar de stoet ontbonden wordt. Op Donderdag 4 September is er feest voor de kinderen van alle scholen, en wel Is mor gens om 9 uur voor de kinderen der 3 laag ste klassen en 's middags voor de kinderen der 4 hoogste klaissen. Kinderspelen zullen plaats hebben en wedstrijden, waaraan prijs jes verbonden worden,\terwijl alle kinderen zullen worden onthaald. Het terrein op het Hanenland wordt afgebakend en natuurlijk zal muziek de feesten opluisteren. Vrijdag 5 September is er feest voor de kinderen der Bewaarscholen. Des morgens gaan de kleintjes een optocht maken met muziek en dam gaan ze allen naar de Ge meentelijke Bewaarschool, waar een poppen kast vertoond en de kinderen onlhaaald zul len worden. Men begrijpt, dat dat alles veel geld kost en het ledental der Oranjevereeniging is nog niet zoo, dat alle kosten uit de contributie bestreden kunnen worden. Daarom zal het bestuur een beroep doen op de bui-gerij en in Augustus een collecte 'houden. Voor de kin derfeesten zal een ieder zeker gaarne een bij drage geven. Gisteravond zou een vergadering worden gehouden, om te bespreken of er ook nog andere feesten zullen georganiseerd worden. De Duitsche inbrekers. De twee Duit sche inbrekers, die de vorige week op hee le rdaad werden betrapt, terwijl zij in het ge bouw der Rijks H.B.S. alhier bezig waren den boel na te snuffelen, zijn ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld eu naar Haarlem overgebracht. Het onderzoek dat nog voortduurt heeft uitgewezen, dat dé Duitschers al 'n poos in den omtrek hadden rondgezworven en ver moed wordt, diat zij nog wel meer op hun kerfstok hebben. Aan den agent Noorman, die alleen beide inbrekers wist gevangen te nemen, heeft die Officier van Justitie lof betuigd voor zijn kor daat optreden. rider Personalia. Mej. H. NieuwenhuSs, ons wijzeres aan de R.-K. Meisjesschool alhier, is geslaagd voor de hoofdakte. Burg. Stand. Geboren: Nenske Cornelia, d. van J. C. MarijtWaaning. Hrabertus Aratonius en Leonard us Antonius, zoons van C. J. ZonneveldOostdaun. Antonius Ste- pbanus Herman, z. van J. A. van Gent-— Malhijssen. Gehuwd'; S. de Brabander, te Leidten en Tr. Salman. Overleden: Matje van Zijl, 83 j„ ongehuwd. Bevolking. Alhier hebben zich gevesr tiigd: 'Rh. C. v. d. Nouüamd, uit Leiden; P. A. A. v. d. Meer, uit Voorschoten. Van hier zijn naar elders vertrokken: A. M. Zeestraten naar Rotterdam; Tr. Salman naar Leiden; J. v. Steijn en gezin naar Haar lem; P. M. Luk, idem; Joh. Dieonel, idem; Th. C. Diemei, idem; A. M. de Vroomen, idem; C, P. G. Juffer-mams, naar Noordwijkcrhout. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergadering waren alle löd'en aanwezig. Na een gesloten zitting van bijna anderhalf uur wordt de vergadering geopend. De vooriittjer doet «nededeelinig va» de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezontd'en raadsbesluiten Rapporten van den verificateur der ge- meente-traanciën over de maanden Maarten .April 1923. Een bericht van de directie der Ned'er- Jandisdhe Spoorwegen, dat de Minister van Waterstaat machtiging heeft verleend tot wijziging van dén naam 'dfer halte „Driehui zen" in die van „Driehuis-IWesterveld" en dat deze naamsverandering met ingang van de eerstvolgende nieuwe dienstregeling zal ingaan. Een dankbetuiging van de vereeniging voor Christelijk Onderwijs der Ned. Herv. Kerk te IJmuïden voor de verleende sub sidie ten behoeve van de Insinger- en van Tuij'll-bewaarschool le IJmuidén. Al deze voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van Chr. Bariels e.a. te Drie huis, om geen toestemming :te verleenen tot den bouw van een autogarage aan den Driehuizerkerkweg. Een verzoek van het lid van den gemeen teraad, den heer D. F. G. Schilling, om toe stemming lot het stellen van de volgende vragen: „Is het waar d'at van onze gemeentepo litie geregeld eeraigen worden aangewezen speciaal belast met 'de bewaking d'er parti culiere duinen en bosschen, gelegen tusschen het Zuiden van het bebouwde van IJmui dén en de grens van Bloemendaal terwijl te JJniuidcn meermalen te weinig politietoe zicht is en zoo ja, is de Voorzitter van den Raad dan bereid mede te deelen, waarom zulks geschiedt? Medegedeeld wordt: Naar aanleiding van een door den heer Schilling in de raadsvergadering van 5 Juni j.l. gestelde vraag, inzake verlichting van het rijwielpad vanaf de Kennemerlaan te IJmui dén haar Velseroord, wordt medegedeeld, dat voor verlichting van bedoeld pad noodig is het bijplaatsen van 7 lichtpunten. Hiertoe 'bedragen de aaniegkosten voor het P. E. N. f 800 en die voor de gemeente 105. Aan de hand van het nieuwe contract zul len de kosten van deze uitbreiding dar straatverlichting voor het eerste jaar zijn als volgt: te betalen aan het P.E.N. 7% van 800 is 56; te betalen aan liet P.E.N. onderhoud 7 X 1 is 7; stroomverbruik bij metaal draadlampen van 50 k. 7 X 52 X 33 cent is 120,12; onderhoud lampen gemiddeld 3 stuks per lichtpunt 7 X 3 X 65 cent is 13.65; aaniegkosten ten laste der gemeente is 105. Totaal 301.77. Volgende jaren bedragen deze kosten dus per jaar 301.77105 is 196.77. In verband met het bovenstaande deelen B. en W. mede, dat zij, met het oog op de betrekkelijk hooge kosten, voorloopig geen vrijheid kunnen vinden om tot deze uitbrei ding opdracht te geven. In verhand met de in de raadsvergadering van 5 Juni j.l. gedane toezegging, is door B. en W. opgemerkt en bij de stukken ge voegd, een overzicht van de toegestane oro- cieten, welke niet uit eigen begrootingspost van dit. jaar kunnen worden bstreden. Daarbij is tevens aangegeven, in hoeverre deze uitga ven door buitengewone middelen zouden kun nen worden gedekt en tot welk bedrag tie gewone dienst daarmede zal moeten worden heliast. Een afdruk van dit overzicht zal aan de leden worden toegezondén. Naar aanleiding van dé door den heer Peek in. die .raadsvergadering van 5 Juni j.l. gedane vraag, inzake plaatsing van een gebouwtje ten dienste van hen, die wachten op gelegen heid tot het lossen van viisschersschepera, zijn inlichtingen ingewonnen bij d'en directeur van het Staatsviissobershavenbedrijf. Uit het ont vangen antwoord blijkt, dat reeds een ambte lijk voorstel aan de Regeering is gedaan, bij goedkeuring waarvan, inede dn het belang door dien! heer Peek bedoeld, zou worden voorzien. (Wordt vervolgd.) Ongeval. Zondagnamiddag omstreeks 8 uur had alhier aan den Gooweg een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed! afliep. Een gezelschap heeren en dames op de fiets kwam uit de richting Noordwijk, toen van denzelfdén kant een auto naderde. Een dier heeren stak den weg over, waarbij zijn rij wiel: slipte, waardoor hij door den auto werd aangereden waarbij hij een bloedende hoofd wond opliep en een been ernstig werd be zeerd. Met den auto. welke het ongeval veroorzaakte, werd de gewonde naar dr. A. C. Romijn gebracht, die een noodverband legden en eeji verbloeding aan het been con stateerde. Per auto werd de patiënt, een ver pleger van het provinciaal gesticht te Sant poort, naar huis vervoerd Collecte. Door den Wel eerw. Heer A. J. J. Leuseu werd Zondag onder de heide H.H. Missen in die St. Jozefparochie alhier, een liefd'adighektsjraedjkatie gehouden voutr de door hem te bouwen nieuwe kerk van den H. Jozef te Leidien. De collecte bracht de somma van 250.op. Herwonnen Levenskracht. Do door het plaatselijk comité van „H. Lalhier gehou den apeldijesdlag heeft opgebracht de som van f 169.63. PersonaliaTe 's-Gravenhage zijn ge slaagd voor het M. U. L. O.-examen B., J, A. Hoekendijk en G. P. Klijn en voor diploma A., J. Hoenderdo:, allen' alhier. DB METSELAAR-INBREKER. Zooals wfj reeds gemeld hebben; heeft de Leidsche recherche een Haagscben metselaar gearresteerd, die, naar gebleken is, niet minder d'an twintig inbraken pleegde. De ouders van dezen inbreker zijn, als verdacht van medeplichtigheid, aangehouden en in voorloopig arrest gesteld. Er zijn nog andere door hem gepleegde inbraken aan het Jicht gekomen. De waarde van het in dien tijd gestolens wordt op f 25.000 geschat Een gedeelte ar van is verkocht, een ander gedeelte schijnt hier en dlaar begraven, ter wijl ook nog een deel in dè woning der ouders werd gevonden, dat in beslag is ge nomen. De inbreker heeft «en poging tot zelf moord gedlaan, welke echter door de waak zaamheid dier politie werd verijdeld. JUBILEUM VAN DE ZANDVOORTSGHE COSTUUM-VRQUW. Vrijdag a.s. hoopt Marianne Draijer, cosfuum-vrouw bij bad Driehuizen, liet feit te herdenken, dat zij 25 jaar geleden deze betrekking aanvaardde Er 'heeft zich een commissie gevormd, ten einde deze. te Zand- voort bekende, figuur een huldeblijk aan te bieden. De bezoekers van Zandvoorl's strand die miet in de gelegenheid waren op een der circuleereude lijsten te teek enen, kunnen eventueel hun bijdragen zenden aan; Leo 'Lauer, Zandvoort. Speldjesdag. Evenals vorige jaren beeft Zondag 22 Juli wederom de gewone jaarlijk- sche verkoop der speldjes ten bate van „Her wonnen Levenskracht" plaats gehad. Gezien de tijdsomstandigheden en bet gaan deweg kleiner worden onzer parochie, is deze Spel'djesd'ag toch een mooi snicoes geweest voor „Herwonnen Levenskracht", want tie opbrengst tos 81.11. Een woord van dank aan alle parochianen, dae aan 't succes hebben' meegewerkt. En een woord van dank ook aan de jonge dames, voor hun gopresteerden arbeid en: moeite is hier zeker op zijn plaats. Koninginnejubilé. Gisteravond verga derde het bestuur van het Koninginnejubi- leura. Als commissies voor de verschillende fes tiviteiten werden benoemd de volgende heeren; Ringrijden; J. Braun, M. Lamme, Brandt- jes, BisscJi^p, C. Harremeyer, J. Marees, Botterop, Mello; v. d. Werf, Hannema; Huisman. Voor Bloemencorso de heeren: Meier, Koster, W. dc Boer, de Goede, Kochx, van Hattum, J. Sluiter, Reikens, W. Seignette. Voor de muziek; de heeren Dir. Holmees ter, D. Mello, Breukelaar, W. J. Langen- dijk, Groot. Voor de perscommissie: de heeren v. d. Werf, Botterop, de Jong, D. Mello, van Zutphen, Deze laatste commissie stelt zich ten doel, het verzorgen van de feestgids. Wcgverbetering. lieden is men begon- Barometerstand: 760. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikafrten 25 JULI. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.00051/, PARIJS 14.45 BRUSSEL 12.22V, WEENEN 0.00351/2 LONDEN 11.707, STOCKHOLM. 68.10 KOPENHAGEN 44.55 CHRISTIANJA 41.35 BAZEL 45.677 NEW-YORK 2.547, ROME 11.127, nen met het vernieuwen van den Rijksstraat weg, en wel van het gedeelte van de Spar- sielaan tot den Schulpweg. Deze algeheek vernieuwing zal het verkeer veel ten goede komen, daar zij totnu, door de kuilen en klippen haast onbegaanbaar was. Het is te hopen dat dc weg, eenmaal ver nieuwd, dan niet door de zwaar beladen auto's wordt vernield, anders zal zich de zelfde misère spoedig weer voordoen. R. K. Coop. Tuindersver. „Kennemer!and". Enorm groot was de aanvoer van doppers, capucijners, peuten enz., de vorige week. Tengevolge van het beete weer is 'bijna alle? Iegelijk rijp. Het was dan ook voor de tuin ders on doenlijk alles tijdig te plukken, waar door het product in kwaliteit niet verbeterd en atdius in waarde verminderd is. De prijzen: waren dim ook zeer laag, vooral kwam dit sterk naar voren op dagen wanneer door fabrikanten' niet werd gekocht. Woensdag en Vrijdag bedroeg het aantal zakken 3000, in houd 40 pondl Sla, spinazie, postelein en andere bladgroenten zijn ook zeer in prijs gedaald. Mooie partijen sla maakten soms een uitzondering. Peen en komkommers gaan voor flinke prijzen van de hand. De aanvoer 'van aardbeien' was in verhou ding met den teelt zeer miniem. De oogst loopt deze week tem einde. Nimmer nog is de oogst zoo tegengevallen als dit jaar. De kwaliteit laat zeer veel te wenschen over en die meeste partijen zijn ongeschikt voor den binnenlantlschen handel; 1921 en '22 was voor zeer veel tuiniers een mislukking der aardbeienoogst, dit jaar echter overtreft alle voorgaande jaren. Verwacht kan worden dat de aanvoer van peulvruchten deze week nog beduidend zal zijn, doch dan zal zeker een periode van schaarsclite intreden, aangezien veel door het heele weer is bedorven. ISooncn worden alleen aangevoerd onder glas geteeld, van den kouden grond zullenl die eerste vier weken geen boonen worden aangevoerd. Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk Zondag 29 Juli houden de Oud-Kweekelin- gen der Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk gemeene minie ter viering van haar 25-jarig bestaan. Op de dagorde staani o.a. een H. Mis voor levende en overleden Regenten, Leeraren en Oud-leerlingen; aan bieding van een feestgave aan het Bestuur der Kweekschool, bestaande in een kapelbe- schildering, uitgevoerd door den kerkschil- der Breugelmans van Warmond en een foestlunrh, aangeboden dloar het bestuur aan die réunistera. Personalia. Te 's-Gravenhage zijn voor het M. U. L. O.-examen geslaagd P. J. Scheffer en M. Swalve, beiden alhier. Afscheid. Gisteren gaf de Jeerares van d« naaischool alhier haar laatste les. De mei» jes boden bloemen en een geschenk aan. Ongeluk. Gisterenmiddag had een onge luk plaats, op het Jaagpad. Een jongen die aan een auto hing, liet deze los, toen plotse ling een andere auto achteraan kwam. Het gevolg was dat hij overreden werd en een been brak. Door den Geneeskundigen Diensrf van Haarlem is hij vervoerd. De chauffeur heeft geen schuld. Aangehouden. Wederom is door de politie een persoon aangehouden, wegens schennis dier eerbaarheid, gepleegd qp den Kruid)" bergerweg alhier. Motorongeluk. Terwijl de heer E. J. al- lu'er Zondag in het buurtschap Lijnden met zijn motorfiets reed, sprong plotseling een hond tegen den motor op, met het gpvolg,- dat de heer G. viel, en aan het hoofd ver wond werd. 'i De motor werd licht 'beschadigd, terwijl de hond er het leven 'bij inschoot. Postduiven. Bij de j.t. Zondag alhier ge houden wedVlucht vanaf Maastricht, door die vereeniging „d'e Postduif", werd da le prijs voor de eerstaankomende duif toege kend aan P. Turgl, de 4e an 5e pr. aap P. Snijders en G. Hensbergen. terwijl om den 2en en Sen prijs een loting zal plaats heb ben tusschen J. Spijker en, G. HenlsbergejJ, aJs gelijk aankomenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1