BUITE Brieven nil Tweed® Blad 25 Juli 1923 KLATERGOUD Indrukken nft het Roergebied. De Engdsche pers en het ontwape- nings vraagstuk. De Voikenboüdsvergadering; Smuts naar Genève. Een Nederlandsch schip door de Spaansche kustwacht aangehouden? Onder de Telegrammen: De vrede van Lausanne is gisteren geteekend. Prinses ïïohenlohe is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij een bezoek van den Hertog van York aan Liverpool zijn 13 per sonen gewond. Rhodesia komt aan Engeland. §EH. BUITENL BERlCHTEH. BINNEMLANUSGH NIEUWS FEUILLETON V De Meische brief is er bij ingeschoten. Koning Koorts, die de tropenstreken tyran- niseert, had me te pakken gekregen en heeft z'n 'woede aan me gekoeld! Koning Koorts heerscht overal, doch vooral op en bij den Evenaar speelt ie op z'n poot. Daar is zijn rijk, daar zetelt hij als tyran, daar botviert ie z'n nukken! Steeds ligt ie op den loer om u te vangen en de wijze waarop hij u in boeien slaat, verschilt. Borneo met zijn reuzenwaters, met zijn modderige moerassen maar ook met neel- gezonde streken is 'n paradijs voor koorts. Zon- en moeraskoortsen komen 't meest voor. Waar de inboorling lijdt aan die koorts, daar blijven immigranten er niet vrij van en zeker niet de missionaris die met en onder het volk leeft, die altijd klaar staat voor Jan en alleman, die er opuit moet, hoewel de zon schroeiend-heet brandt, of wel de regen in tropenbuien ncerkletst, die soms dagen achtereen 'n landlcopers- levcn leidt. 'Ja hij heeft dikwijls veel te ver duren van koorts, ben muskiet-mug zet zich op je hand, arm of in je nek, prikt je en men kan zoo 'n paar weken soms lek ker" zijn met moeraskoorts. Dat heb ik ju;:) ondervonden. ïk ben nu weer vrij van koorts, doch mijn onderdanen wegen nog kilo's en kilo's. Mijn bloed is, denk ik, half kinine, want dat heb ik de laatste paar weken geslikt en slik ik nog dagelijks als ik 't niet vergeet. Wanneer de koorts je een week te pakken heeft zonder los te laten, wordt men slap op de pootjes en is geen knip voor z'n neus waard. Zweeten is 'n probaat middel, doch dikwijls kan men doen wat men wil, doch de huid blijft koud, klam en kippenveilig! Dc m- g is overstuursch, de kop pijnt, 't voorham *Tt in je hezsenkas. Als je 'n beetje goed gestel hebt, gaat 't wel, als er tenminste niets bij komt, borstkwalen zijn dan gemakkelijk op tc doen en die zijn gevaarlijk. Doch goeien morgen, ik waag me op medisch gebied, en schoon missionarissen halve dokters zijn er zijn ook kwakzalvers onder zal ik toch maar 'n ander puntje opzetten! Vroeger heb ik wel 'ns Doesoens voor u uitgeteekend. Zij zijn ook menschenkinders met 2 oogen, 2 ooren, één mond en één neusje. Die neus verschilt nog al wat van den onzen, of 'n romeinschen of isrrëUetischen De Doesoen-neus heeft geen „brug". Van tusschen de oogen naar beneden is geen heu- vei, doch boven de bovenlip ligt een grootc, breede stomp met twee flinke neusr gaten, die er tegen in liggen, zoodat ze steeds zichtbaar zijn. De neusvleugels echte vliegen uit tof bijna boven de mondhoeken! Men zou 'n Doesoen gemakke lijk 'n neus aan kunnen draaien! Doch of- Jaren geleden, toen ik nog te Papar „stond", snapte ik eens onzen tafeljongen, die de borden rook hij legde ze gewoon tegen zijn stompneus aan. Toen kwam ik te 'weten dat Fr, Goossens en ik altijd de zelfde borden, lepel er. vork kreeg; de jon gen herkende ze aan den reuk! Dat is sterk, doch ware waarheid!! Er zijn onder de Doesoens nog al vele blinde oude dames, en bij haar komt een scherp reukorgaan goed van pas. Die ouwe dames herkennen haar kleinkinderen alleen met haar neus! En zoo zou ik voorbeelden kunnen aanhalen tot Si. Juttemis. Zooals hun neuzen, zoo zijn ook hun oogen scherp. Een vogel in hoogen boom wordt direct gezien, eveneens een voetspoor in 't veld of op den weg, hoewel ik niets be speur, Een insect tusschen het gras, een visch onder water, tusschen de steenen in de rivier is niet verscholen voor n Doesoen- oog. 't Is als met „Schutter Muis". Toen op de schietoefeningen de korporaal hem vroeg; „Muis, zie je die vlieg op de wijzerplaat van den toren?" antwoordde Muis; „De vlieg zie ik, maar den toren kan ik niet in 't vizier krijgen!" Een Doesoen chooljongcns, als je in kwade luim bent, zien soms een luizenpoot terwijl ze 'n olifant niet zien! Wat vreemd is, en wat men niet verwach ten zcu, is dat vele Doesoens lijden aan nacht-blindheid. Zoo gauw als het donker wordt, kunnen ze niet meer zien. Wij zien altijd iets, doch zij heelmaal niets. Onder mijn jongens is er één en die wordt ge plaagd! Als ik gewoon vóór hem sta eh ik Uk hem over z'n kop heen op zijn rug, dan draait ie zich om, sputtert en sputtert en wordt kwaad, en hij ziet niks! Oogziekten komen veel voor, en beter worden gaat langzaam, want voortdurend wrijven ze zich met dik-vuile handen in de oogen! Over 'n maand hebben velen weer ontstoken oogen en de een krijgt het van den ander. Ieder jaar weer met het gereed maken der rijstvelden. Vele oude Doesoens verliezen hun gezicht, (er zijn veel meer blinde dames dan heeren) daar zal dat vuurtje-stoken-in-huis met den dikken rook en voortdurend blazen in het vuur om het schoon de Doesoen-neus van buiten minder brandend te houden, wel schuld aan hebben dan de onze is hun reukorgaan vee! Dat kooken en vuurtje-stoken is^ vrouwen- zou 'n jas opnemen van den hoop van 20 stukken, en een of anderen jongen vragen „van wie is dipe jas?" dan zou hij er even aan ruiken en u den eigenaar noemen! en zoo niet met één, doch met al de 20 jassen en broeken, en allen zonder één fout te maken! En niet alleen kleeren doch die zijn het meest-voor-de-hand-liggend r, doch andere voorwerpen als messen sch:otels "van het Lausanne Palacehoïel hamers, potten en pannen worden herkend j is met het reukorgaan. Volkenbond, zooals zij in September 1.1. is ontvouwd, steunt, Europa nader brengen tot een toestand van orde en zelfbeheersching, waarbij alleen van de wapenen zal worden gebruik gemaakt als laatste middel om het collectieve denkbeeld van recht in Europa voor te schrijven. DE VREDE VAN LAUSANNE. Gisterenmiddag om twaalf uur heeft Ismet pasja zijn eerste handteekening gezet onder een verdrag van Lausanne. Het was het Poolsch-Turksche vriendschapsverdrag met twee bijlagen in den vorm van een handels conventie en een vestigingsovcreenkomst, dat vandaag in het openbaar in de fraaie is onderteekend. Het vriendschapsverdrag is voor onbepaalden tijd gesloten, en de twee andere conventies slechts voor een jaar. Het vriendschapsverdrag herstelt de diplomatieke en consulaire betrekkingen tusschen Turkije en Polen, terwijl de handelsconvcntie tot grondslag de meestbegunstigingsclausule heeft. Het vestigingsverdrag bevat bepalin gen analoog aan die van het algemeen vredesverdrag tusschen de geallieerden en Turkije. Na de onderteekening hielden Medze- lewski, de Poolsche gezant te Bern en Ismet pasja vriendelijke redevoeringen, terwijl ten slotte twee kindertjes van den directeur van het Lausanne Palace den eersten gedelegeer de fraaie boeketten Alpenrozen aangeboden. Aardig was hoe Ismet pasja tevreden en dankbaar het kleine meisje optilde en op zijn armen naar de ouders terugbracht. Het was een behoorlijk slot van dit voorspel van den grooten dag van heden. De plechtigheid van heden zal waarschijn lijk slechts van korten duur zijn. Men zegt, dat alleen Scheurer, de Zwitsersche presi dent, een rede zou houden. De Zwitsersche r ik mei in president is om vijf uur gisterenmiddag met ook, vooral vice-president Chuard en ex-president ochult- hees in Lausanne Palace aangekomen met den uitersten Zwitserschen eenvoud. Slechts de hotel-directeur en de portier verwelkom den de hooge gasten. Eenige verrassing werd gewekt door de aankomst van markies Garroni, die leider van de Italiaansche delegatie tijdens het eer ste gedeelte van deze vredesconferentie is geweest. Men had vermoed, dat alle drie eerste geallieerde gedelegeerden van de win- terconferentie afgesproken hadden de onder teekening van het vredesverdrag aan de te genwoordige delegatieleiders over te laten. *J.1| IICJLZYVJIII ilju ClgCUUUUI, til., t J, I met zijn neus. Een voorbeeld. Laten er tien geweest is. tien of twee die hun gezicht ver jongens zijn, die allen precies dezelfde broek loren, toen ze n jaar of twaalf ouo waren, en jas en alles even groot hebben, gooi die maar velen die ïangzaam-aan blind ^worden op 'n hoop, zoodat u of ik onmogelijk zou als ze nog tamelijk jong zijn zeg n vijftig kunnen zeggen wie de eigenaar is van deze jaar oud. Dan komt een scherpe neus en en deze broek en jas. Laat de jongens hun scherp gehoor goed van pas! gang en direct heeft ieder zijn eigen broek en jas te pakken door er even aan te rui ken! Ik kan het nog sterker opzetten. Als die tien jongens altijd bijéén zijn en goede vrienden, zooals onze missiejongens en men Mij aanbevelend in uwe gebeden. t.t. J. STAAL, Pr. Miss. Pinampang, 3 Juni 1923. partij in dc Roer verloren hebben, dan zal het „lijdelijk verzet" als bij tooverslag ophouden. HET LIJDELIJK VERZET IN HET ROERGEBIED. Graham, een bekend Engelsch journalist, Heeft drie maanden in het Roer-gebied ver toefd en voor de Matin zijn indrukken neer gelegd in een artikel, dat het blad op de plaats van het hoofdartikel afdrukt. Het is Graham's overtuiging, dat de Franschen in dc Roer het spel gewonnen hebben. Aan het artikel van den Engelschen dag bladschrijver ontleent de N. R. Ct, het vol gende; dat de Fransche propagandadienst z.i. veel te wenschen overlaat. Hij is te academisch en in leidende kringen geeft men zich niet voldoende rekenschap van de nood zakelijkheid om vooral tegenover den Duifschen inlichtingsdienst alle mogelijke inlichtingen ter beschikking van de wereld pers te stellen, Graham is vol bewondering voor de wijze, waarop het Fransche leger zijn taak aan de Roer vervult. Hij kent geen enkel leger zegt hij en hij kent er vele dat tegenover de aanhoudende uittartingen van de Duit- schers meer geduld aan den dag had kunnen leggen. Graham gaat zelfs zoover van te zeg gen, dat, als men wat strenger jegens de Duitsche bevolking was opgetreden, het „lij delijk verzet" zes dagen geduurd zou heb ben in plaats van zes maanden. De groote massa van de bevolking in de Roer, zegt Graham, heeft er „genoeg" van en Frankrijk zou goed doen niets na te laten om Engeland daarvan te overtuigen, „want van heel Duitschland zijn de oogen op Enge land gevestigd". Wij weten nog niet wat de Engelschc nota inhoudt. Is de nota zoodanig, dat Duitschland er hoep uit kan putten, dan kan het lijdelijk verzet nog eenige maanden duren. Laat ons aannemen, tot October, het tijdstip, waarop Duitschland verplicht zal zijn katoen van de Amerikanen te koopen en te betalen en waarop het groote hoeveelheden steenkool van Engeland zal moeten koopen HET ONTWAFENINGSVRAAG5TUK. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph zegt, dat men in Engelsche krin gen verbaasd is over de geopperde moge lijkheid van een uitstel in de beantwoording van de Britsche voorstellen. Algemeen wordt erkend, dat de inwilliging van het verzoek van Fransche zijde om geheimhouding een fout is geweest, maar deze fout kan nog hersteld worden. Dc Engelsche regeering ver zocht om een spoedig antwoord en heeft duidelijk laten uitkomen, dat het te Londen verwacht werd, vóór de verdaging van het parlement, zoodat de vertegenwoordigers van de natie zich geheel op de hoogte kun nen stellen van de hangende vraagstulkken. De Manchester Guardian zegt, dat bet ge houden debat over dc ontwapening zulk een nauw verband houdt met de hangende kwes ties, dat, wanneer getracht zou worden de in het parlement opgegane stemmen dood te zwijgen, het zou schijnen alsof men weder in de dagen van den grooten oorlog was teruggekeerd. Het debat toonde zulk een krachtige overeenstemming bij alle partijen als nooit tevoren werd bereikt, of het moest zijn in dien tijd, toen de oorlog er zeer slecht voor stond cn de waandenkbeelden uit onze hoofden werden weggevaagd. Het blad hoopt, dat de regeering deze eenstem migheid zal opvatten als een aanmoediging om de voorstellen van den Volkenbond in zake beperking der wapening cn waarborgen te steunen. De moeilijkheden zijn zeer groot daar eenige van de grootste Europeesche mogendheden altijd nog doortrokken zijn van voor-oorlogsche denkbeelden, dat iedere veiligheid van onwaarde is, wanneer zij niet berust op kracht van wapenen en intrigues. Daar echter onbetwistbare oprechtheid en cn betalen. Wanneer daarentegen de Engel-edelmoedigheid bijna onweerstaanbaar zijn, sehe nota aan de Duitschers duidelijk maakt, j zuilen wij, zegt het blad, indien de regeering dat men ook in. Engeland weet, dat zij de krachtdadig en geduldig de politiek van den Naar de Daily Mail uit Lausanne verneemt zijn de onderhandelingen tusschen Turken en de Amerikanen over het handelsverdrag op het doode punt gekomen. De Turkschc eischen moeten zoo ver gaan dat onbepaald uitstel der besprekingen mogelijk is. DE VOLKENBONDSVERGADERING, Het Volkenbondssecretariaat te Genève heelt de mededeeling ontvangen, dat gene raal Smuts, indien onvoorziene omstandighe den niet op het laatste oogenblik zijn reis naar Europa beletten, dit jaar zelf als eerste gedelegeerde van Zuid-Afrika de algemeene Volkenbondsvergadering hoopt bij te wonen. De tweede gedelegeerde zal sir Edgar Wal ton, de hooge commissaris, zijn, de derde ge- 'delegeerde de bekende financieele deskun dige sir Henry Strijbosch. Professor Gilbert Murray, die lord Robert Cecil opgevolgd is als voorzitter van de groote Engelsche Vol- kenbondsvereeniging en die verleden jaar als Zuid-Afrikaansch gedelegeerde een belang, rijke rol speelde bij de behandeling van het minderheidsvraagstuk, za! als deskundige de Zuid-Afrikaansche delegatie vergezellen. Zooals men weet, hëeft generaal Smüts ge durende de eerste drie Volkenbondsvergade ringen Robert Cecil, die in zijn eigen land toen nog niet geëerd was, gelegenheid gege. ven als gedelegeerde voor Zuid-Afrika te Genève zijn denkbeelden te verkondigen, Dat thans, nu Cecil als Britsch gedelegeerde aan de Volkenbondsvergadering zal deelne men, generaal Smuts zelf naar Genève zal komén, zal iedereen verheugen, die zich her innert welk groot aandeel de Zuid-Afrikaan sche staatsman op de Parijsche vredesconfe rentie gehad heeft in het opstellen van het Volkenbondsverdrag en hoe Smuts ook daar na zich steeds een getrouw aanhanger van de Ceciliaansche idealen toonde. HET BRITSCHE PROGRAM VOOR DEN BOUW VAN LUCHTSCHEPEN. Baldwin heeft in het Lagerhuis gezegd, dat Donderdag, naar hij hoopte, een mededeeling zou worden gedaan over de beslissing van de regeering nopens het plan voor het bouwen van luchtschepen tot verbinding van de dee- len van het rijk. DE VER, STATEN EN ENGELAND, De Washingtonscho, correspondent van de New-York Times bericht de aanvaarding, door Engeland, van Hughes' voorstel tot in stelling van de twaalf mijls grens voor het tegengaan der dranksmokkelarij. In hooge bestuurskringen verwacht men als resultaat een gunstig rapport der Britsche inter-depar- tementale commissie, welke deze kwestie heeft onderzocht. DE ANTWERPSCHE DIAMANT INDUSTRIE Neptune meldt, dat de patroons in de dia mant-industrie te Antwerpen, ter einde een crisis in de industrie te vermijden, aan de patroons te Amsterdam zouden voorstellen de productie gesneden diamant te beperken door den duur van den arbeid der diamant bewerkers tot 40 uur per week te beperken. Dc thans geldende salarissen zouden gehand haafd worden. De arbeidsduur zou zelfs tot 20 of 15 uur per week ingekrompen kunnen worden, maar dan zouden de salarissen ge wijzigd worden. EEN RECORD OP DE LUCHTLIJN LONDEN-KEULEN. Een van de vliegtuigen die geregeld dienst doen op de route LondenKeulen heeft gis teren bij het vervoer van passagiers en kran ten het record geslagen. Het legde den af stand van 325 mijlen van Croydon naar Keu len in twee uur 25 minuten af met een ge middelde snelheid van 140 tot 145 mijl (1 mijl is 1609 M). VERVOLGING VAN COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. Het parket van Parijs heeft Branleiga en de andere leiders van de communistische partij, die in hechtenis zijn genomen naar aanleiding van de huiszoeking, welke geleid heeft tot de ontdekking van gelden, wapens en schrifturen van bezwarenden aard, naar de assissen verwezen. UIT SPANJE. De Spaansche Kamer heeft met 204 tegen 3 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de voorschriften ten opzichte van 't dragen van vuurwapenen verscherpt worden. EEN SCHIP MET SMOKKELWAREN ONDER NEDERLANDSCHE VLAG. Volgens de Spaansche bladen zou de Spaansche kustwacht in de wateren bij Alhucemas een schip aangehouden en naar Ceuta opgebracht hebben. Het schip voer onder Nederlandsche vlag en was 's nachts verrast toen het roet gedoofde lichten ver dachte bewegingen uitvoerde dicht bij de Marokkaansche kust. Een onderzoek ingesteld aan boord van het schip, welks naam de bladen niet mede- deelen, zou geleid hebben tot het ontdek ken van machinegeweren en munitie, blijk baar bestemd om gesmokkeld te worden. De bladen meenen te weten, dat het vaartuig uit Constantine of uit Oran kwam. ALBANIË EN TURKIJE. De Albaneesche regeering heeft besloten de betrekkingen met Turkije te hervatten. DE TURKSCHE TABAKSREGIE. De regeering te Angora en de tabaksregie zijn tot overeenstemming gekomen. INCIDENT OP DE WEST-RIVIER (CHINA). Vóór de verovering van Foetsjoe door de troepen der constitutionalisten (d.z. de aan hangers van dr. Soen-jat-Sen) is op de West Rivier een Amerikaansche kanonneerboot, de Pampanga, ter hoogte van Dosing be schoten door troepen uit Kwang-si. Het was een beschieting zoowel met kanonnen als met geweren De Pampanga beantwoordde hel vuur. Er zijn geen dooden of gewonden, ofschoon het vuurgevecht tien minuten duurde. ASSCHEPOESTER VERBODEN! Een Fransch blad meldt: In den „kinderschouwburg" te St Peters burg heeft men een stuk vertoond naar het aardige sprookje van Perrault. Dat heeft in de roode bladen groote woede gewekt. Zoo'n stuk, waarin koningen en prinsen schoon, goed en edelmoedig zijn, moet den geest van de kinderen bederven! De verontwaardiging was zoo groot, dat de sowjet-censuur Asschepoesler verboden heeft. In dezen zomertijd zijn de wegwedstrij den in Frankrijk aan de orde van den dag. Rondvluchten boven een groot deel van het grondgebied van de Republiek, worden ge volge! door afstandwedstrijden voor auto's over de groote wegen. De laatste weken zijn nu de wielrijders aan het werk. Een gewel dig grooten afstand, waarvan een deel door het hooge gebergte, moeten zij, eveneens lang de groote wegen afleggen. Een medewerker van de Figaro klaagt wat over al deze onrust in het mooie Fransche land. Er zijn dagen, zegt hij 't zijn er maar enkele waarop men betreurt, niet 50 jaar ouder te zijn. Wanneer ik, gaat hij verder een halve eeuw eerder geboren was, dan had ik van mijn leunstoel uit, waaraan ik ongetwijfeld door rheumatiek gekluisterd zou zijn, aan mijn achterneven een verhaal gedaan, over een rondreis door Frankrijk in mijn tijd. Met ontroering zou ik hun ver teld hebben van wat men in mijn jeugd toen zoo noemde. Ik zou hun verteld hebben hoe men toen te voet reisde, een slok in de hand en een ransel op den rug langs wegen, waar geen auto's en geen fietsen langs'vlo gen en hoe men er vroolijk op uit trok on der het zingen van een liedje van Béranger. Met een bevende stem, zooals past bij oude menschen, die sprookjes vertellen, zou ik menige anecdote hebben gedebiteerd; ik zou al mijn herinneringen hebben opgehaald en ik zou geëindigd hebben met een lof spraak op het verleden, op den tijd, waarin men voelde dat men leefde, waarin men niet werd meegesleurd in een verdoovenden wervelwind en waarin al die machines, die aan' het leven een onmatige snelheid be zorgen nog niet uitgevonden waren. En dan zou ik zoetjes ingedut zijn in mijn leunstoel terwijl mijn jeugdige hoorders, blij, dat ze niet langer hoefden te doen alsof ze luister den, zich weghaastten naar de bioscoop, waar ze de helden van den wegwedstrijd op de film konden bewonderen.... Suzanne Lenglen, het Fransche tennis- wonder, schijnt na haar jongste triomfen te Wimbledon behaald, in Engeland nu zóó populair geworden te zijn, dat eón bekende groote kok het niet na heëlt kunnen laten haar ter eere een nieuw gerecht uit te vin den; Suzanne-aardbeien, dat in heerlijk heid met de Melba-perzik moet wedijveren. De Italiaansche Senaat zal eerst in November worden bijeengeroepen ter be handeling, van de nieuwe kieswet, welke de Kamer de vorige week heeft afgedaan. Als de Senaat zich spoedig door de wet heen slaat, verwacht men in het voorjaar de nieuwe verkiezingen. Jordanski, de pasbenoemde gezant van de Sowjet-republieken te Rome, heeft zich zeer optimistisch geuit over de toekomstige relaties op verschillend gebied tusschen deze republieken en Italië. De handel biedt ruime vooruitzichten, daar Italië uit Rusland graan, petroleum en steenkool zou kuftnen betrekken, terwijl het daartegenover land bouwwerktuigen enz aan Rusland zou kunnen leveren. Zoodra Jordanski zijn geloofsbrieven heeft overhandigd, vertrekt hij naar Konstanti- nopel om daar namens de Sowjet-repubüe- ken het tractaat aangaande de zee-engten te onderteekenen. Jordanski, de nieuwe Russische zaak gelastigde, wiens naam hierboven genoemd wordt, is een tijdlang bestuurslid geweest van de Russische sociaal-democratische ar beiderspartij. Na de tweede revolutie is hij hoofdredacteur geweest van een Russisch Sowjetgezind blad te Helsingfors en, nadat hij Finland uitgezet was, is hij werkzaam geweest aan de staatsuitgeverij te Moskou. Als politiek banneling onder het tsaristische bewind heeft hij geruimen tijd in Italië ge woond en zoo land en volk leeren kennen. Hij is nimmer aan het departement van buitenlandsche zaken werkzaam geweest. Aan een feestmaal te Birmingham, ge houden ter gelenheid van den 35sten ver jaardag van de verleening van het patent voor luchtbanden aan de Dunlop-maat- schappij, heeft Sir Eric Geddes, de presi dent-commissaris van die maatschappij, een tafelrede gehouden, waarin hij het aantal auto's op de geheele wereld op 15 millioen schatte, van welke er alleen 12 milioen in de Vereenigde Staten zijn. Geen andere factor had meer bijgedragen tot de ontwik keling van het auto-verkeer dan de lucht band. De uitvinder J. B. Dunlop was, naar hij van menschen die het weten konden, vernomen had, op zijn oorspronkelijk denk beeld gekomen, doordat hij een kind wilde vrijwaren tegen de schokken die het op een hobbeligen weg kreeg, zittende op een kleine velocipede met vaste rubberbanden. Eerst vulde hij ruberbuizen met water en bevestigde die aan de wielen met hecht pleister uit zijn apotheek met veeartsenij middelen. Later verving hij het water door lucht en merkte toen, dat de schokken nog meer verminderden en zoodoende kwam hij tot den luchtband. Later bracht een groot gezelschap een bezoek aan de fabrieken van Dunlop en vernam daar, dat men in de laatste maan den in een afdecling alleen een besparing van 7000 pd. st. had verkregen door nieuwe machines voor het vormen van banden in te voeren. Elke week worden in de fabriek 250.000 voet rubber tot buiten- en binnen banden verwerkt. De koning en koningin van Roeme nië zijn voornemens in October een bezoek aan Rome te brengen. Vandaar zullen zij zich naar Parijs, Londen en Brussel bege ven. De „alrussische kozakken", die te Bel grado verblijf houden, hebben overste Koe- tarin tot hun helman gekozen. Koetarin is een aanhanger van het herstel der monarchie in Rusland. Men heeft een telegram aan grootvorst Nikolajewitsj gezonden, waarin de wensch wordt geuit, dat hij zich aan het hoofd van de beweging zal stellen om Rus- land te bevrijden en het oude regime te herstellen. De Moskousche sowjet heeft, met het oog op de sterke toeneming van het aantal werkloozen, aan de centrale regeering ver zocht, een bedrag van 2 millioen gouden roebel Ie willen beschikbaar stellen voor werkverschaffing. Door 't uitvoeren van ver schillende werken te Moskou en omstreken (waarvoor bovengenoemd bedrag noodig zou zijn) zou gedurende den zomer en het na jaar van 1923 een groot aantal menschen aan werk geholpen kunnen worden. De Russische Oorlogsraad heeft Ro- senholz benoemd tot leider van de Russische luchtvloot. Rosenholz heeft zich in den bur- geroorlog laten kennen als een uitstekend organisator. Men verwacht, dat hij er in zal stagen Ket tempo van aanbouw aanzien lijk te versnellen. Van officieele zijde wordt aan den Prui- sischen Persdienst medegedeeld, dat de be- richten over de relletjes in Gleiwitz sterk overdreven zijn. Wel zijn een 1500 personen te hoop geloopen in verband met de nooge prijzen der levensmiddelen, doch het gelukte de overheid botsingen en plunderingen te voorkomen, zoodat het bijv. in het geheel niet noodig is geweest de Scbupo te hulp te roepen. Thans heerscht weer orde. In het district Leipzig is op 35 groote landgoederen een staking van veldarbeiders die hooger loon eischen, uitgebroken. De Parijsche Journal verneemt uit War- schau, dat dieven uit de kathedraal van Guierzo verscheidene gouden hostieschotelg hebben gestolen en een gouden relikwiekast, versierd met edelsteenen. welke het hoofd bevat van den Heiligen Albertus, den schuts patroon van Polen. De dieven zim per auto gevlucht. De gestolen voorwerpen waren voor den oorlog verzekerd voor 200 mnjoen mark gbudwaarde. DE PARTIJLEIDING DER COMMUNIS TISCHE PARTIJ DOOR MOSKOU GEDESAVOUEERD. De beide vertegenwoordigers van het Comité voor de Derde Internationale, de heeren De Kadt en van Reesema zijn uit Moskou teruggekeerd, daar de besprekingen met de Executieve der Derde Internationale over de verwikkelingen in de Nederlandsche Communistische Partij en de gestie der par tijleiding, tot een einde zijn gebracht. Ook de afgevaardigde van het partijbe stuur, L. H. de Visser, is weer in het land en een paar dagen vroeger arriveerde te Amsterdam dc vertegenwoordiger bij de Executieve uit Holland, de befaamde „Jan sen", die de opdracht had, het Hollandsche Partijbestuur met de besluiten van de Exe cutieve aangaande het conflict in kennis te stellen. De mededeelingen die „Jansen" zijn werkelijke naam is J. Proost het Partij bestuur had te doen, waren voor dit college verre van aangenaam. Aldus het Volk, dat er op laat volgen; De Executieve heeft de partijleiding name lijk bijna volledig gedesavoueerd en beslo ten het Hollandsche partijbestuur op te drager**" le. Alle uitgesproken royementen en schorsingen te herroepen, die van de heeren Colly en Sirach niet uitgezonderd, en de communisten die dit betreft, met herstel van hun volledige rechten weer in het partijver band op te nemen. 2e. de oppositie vrijheid te geven cn in de gelegenheid te stellen in De Tribune te publiceeren, datgene wat zij wenschelijk acht. t 3e. Het geschil Colly-Wijnkoop te ónder- werpen aan het oordeel van een scheidsge recht, waarvan door elke partij twee leden kunnen worden aangewezen, terwijl door de Executieve bereids een onpartijdig voorzit ter is benoemd, welke functie een Duitsch partijgenoot zal vervullen. Wal de leiding van de partij door den heer Wijnkoop betreft, op dit oogenblik acht de Executieve het nog niet noodza kelijk hem in zijn functie te doen vervangen door den heer Sneevliet, maar indien de oppositie besluiten van de Executieve, ook wat de zaak der oppositie betreft niet stipt uitvoert, zal van Moskou uit onmiddellijk worden ingegrepen. Het partijbestuur der communistische Partij kwam Zaterdagavond bijeen ter vast stelling van de nu aan te nemen houding. Voor Zondagmiddag was de Partijraad in spoedvergadering bijeengeroepen. De Tribune voegt hier nog aan toe dat de Executieve heeft vernomen dat zij die buiten de Partij een organisatie vormden die zich den naam van Comité der Derde Inter nationale toeeigende, een ernstige inbreuk op de discipline hebben gepleegd en hun voor deze desorganisatorische handeling een scherpe berisping geeft en tot onmiddel lijke ontbinding van dit comité besluit. Het Partijbestuur en de Partijraad hebben met algemeene stemmen besloten de uit spraak van de Executieve in allen deele op te volgen. Tevens heeft het Partijbestuur, overwe gende dat deze uitspraak van de Executieve in haar gevolgen nadeelig kan zijn voor de arbeidersbeweging in het algemeen, ook internationaal, besloten bij de Executieve van de Communistische Internationale op deze verkeerdheid te wijzen. Het Partijbestuur heeft ook de twee leden voor het scheidsgerecht reeds benoemd. HET WERELD-ZUIVELCONGRES. Op vragen van den heer De Boer, lid van de Tweede Kamer, betreffende de bekosti ging van een afvaardiging van regeerings- wege naar het te Washington te houden Wereld-Zuivel-Congrcs, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge antwoord; Inderdaad heeft de regeering gemeend geen gelden beschikbaar te moeten stellen voor bekostiging van bedoelde afvaardiging. In het begin van dit jaar deelde het Na tionaal Comité van den Iternationalen Zui- velbond mede, dat door de beide groote zuivelorganisaties, met name den Algemee- nen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) en de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne (V.V.Z.M.) besloten was, zich op het Wereld-Zuivel-congres te doen verte genwoordigen door den heer dr. F. E. Post- huma, voorzitter van den F. N. Z. en on dervoorzitter van het Nationaal Comité, ea door den heer G. J. Blink, secretaris van de V. V. Z. M. en tevens lid van het Comité. Bij die mededeeling werd gevraagd aan beide heeren een mandaat als regeeringsvertegen- woordiger te willen verleenen en den heer Posthuma aan te wijzen als leider der af vaardiging, een en ander zonder bezwaar voor 's Rijks schatkist. Aan dit verzoek werd vastgeknoopt een uitnoodiging aan de regee ring om nog een derden afgevaardigde van regeeringswege (derhalve op Rijkskosten) aan te wijzen. Ondergeteekende heeft zich op het stand punt geplaatst, dat, gelet op de personen van de vertegenwoordigers van genoemde orga nisaties en hun competentie op het gebied van de te behandelen onderwerpen, er bij de tegenwoordige noodzakelijkheid tot bezuini ging moeilijk termen gevonden konden wor den in dit laatste verzoek te treden en heeft gemeend, dat met de afvaardiging van beide genoemde heeren kon worden volstaan. HERZIENING DER GEMEENTEWET. Thans is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet. Uit dit ont werp blijkt, dat de Minister van Binnenland sche Zaken de voorstellen der Staatscoin- nissie, welke ingesteld was tot voorbereiding van de herziening der Gemeentewet, in hoofdzaak tot de zijne kon maken. Wij nemen uit dit ontwerp het volgende over: De regeling, voorgedragen door de Staats commissie, krachtens welke de burgemeester van gemeenten van ten minste 40.000 zielen zich desverlangd kan ontslaan van de taak om den raad te presideeren, meent de regee ring niet te moeten overnemen. Voor 's bur gemeesters positie acht zij het beslist nood zakelijk, dat hij tevens in 's raads vergader zaal het eere-gestoelte inneemt. Bovendien zou de door de Staats-commissie voorge stelde regeling strijden met de Grondwet. In de wijze van benoeming van den burge meester wenscht de Minister, evenmin als de Commissie; verandering gebracht tc zien. Aanbevelingen van den raad zouden bc- heerscht kunnen worden door te vele facto ren, dan dat zij een waarborg zouden Naar hot Engelsch. ''een, zijn geweten was gerusthij had zich jiets te verwijten, ook niet ten aanzien van ie eigenlijke oorzaak der geheele ontzettende lÊschiedenis. Alleen zorg voor het eigendom, yor het geld van den ouden man, had hem iangespoord, naar de brandkast te gaan zien ir was, dat wist hij zeker, zelfs geen oogenblik ■•e wcnsch bij hem opgekomen, eigenaar "an al die schatten te zijn. Wat kon hij doen •egen de lage verdenking van den grijzen woekeraar, die in iedereen, ook in den edel- 'tsn en meest geachten man, gemeene en hebzuchtige drijfveeren veronderstelde I En zijn angst, zijne ontsteltenis maakten plaats ''0Cl' toorn en woede. Dat was nu het loon oor zijn vriendelijke hulpvaardigheid, voor ue beleefde voorkomendheid, die iedereen 1 hem roemde en prees door die deugden meen was hij, en het was waarlijk niet de erste maal, in onaangenaamheden gewikkeld n tn een toestand gebracht, die zich donker 'oor zijn geest voordeed. Was hij maar mis gebleven, thuis in de gezellige kamer iet Zijne vrienden, aan de speeltafel onder "t genot van een fijne sigaar Zijn kwade 5c®st moest hem zeker opgewekt hebben, voor ziekenoppasser te gaan spelenDie booze geest had^hem hier in eene zee van akeligheid geworpen 1 En zijne handen trok ken zich onwillekeurig terug van het walgelijk werk, waarmee zij bezig waren cn dat hem met het bloed bev'ekte van den man, die hem zoo op het oogenblik bijna had gewurgd. Wat ging de tijd langzaam, ondragelijk langzaam voorbij 1 De molenaar scheen het gevaarlijke, het dreigende van den toestand te gaan begrijpen hij verroerde zich niet en staarde in angstige spanning naar de d« ur, als men beweging daarbuiten vernam hij hoopte, dat de arts hem zou kunnen redden, en toch zag dc handelsraad sidderend, hoe het gelaat van den molenaar veranderde, len geven. Hij kende haar maar al te goed, die sluipende, gluiperige, fluisterende laster zucht. In zijn salons had zij zich zelfs ver toond, en het sterke geslacht aan de speel tafel schiep er, met zijn dubbelzinnig hand gebaarten hartelijk glimlachen, even groot vermaak in, als de leden van het zwakkere ge slacht, die om de theetafel een praatje hiel den. En als er nu maar een was, die, onder bedenkelijk hoofdschudden, de vraag opper de „Maar wat had de handelsraad met de brandkast van den molenaar uit te staan dan was dit genoeg, om het bloed naar de wangen te jagen. Maar daar was meer Hij had benijders en vijanden in overvloed, even- akelig veranderde, hoe de eigenaardige doods- als iedereen, wien het lot vriendelijk toe- kleur zich al duidelijker en duidelijker ver toonde. Juffer Suze had de lamp binnengebracht gedurig liep zij naaf de deur, om te zien, of dokter Bruck ook kwam, en nu stond zij aan het hoofdeneind van het bed en sidderde van schrik, toen het lamplicht haar het treu rig schouwspel duidelijk deed aanschouwen. De oogen vati d«n molenaar gingen langzaam dicht, de sleutel van de brandkast dien hij nog altijd vast had gehouden, gleed uit zijne hand op de deken en hij viel in onmacht. Onwillekeurig stak de handelsraad de han den uit, om den sleutel op te nemen en weg te leggen, maar op het oogenblik dat zijn vingers er aan raakten, kwam opeens de ge dachte op in zijn ziel, en zij trof hem met lacht. Morgen, dat wist hij, dan zou in de stad de een aan den ander weten te vertellen, dat de operatie góed was gelukt, maar dat er later verbloeding was ontstaan, wijl de patiënt driftig was geworden, omdat de handelsraad, die bij hem waken zou, naar de brandkas was gegaan en die had geopend. En daar rustte opeens een smet op zijn eervollen naam, een smet, die zelfs door geen rechter lijke uitspraak viel uit te wisschen. Waar waren de getuigen, die in zijn voordeel kon den spreken Was het zijn tot hiertoe onbe vlekte naam? Hij glimlachte bitter, terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegde. Niemand wist beter dan hij, dat de wereld met weinige dingen spoediger in orde is, dan met het geloof, dat eerlijkheid en recht- pijniijke aandoening, welke verklaring de schapenheid eigenlijk maar vertooning Zijn wereld wel van dit noodlottige geval zou wil- geweest, zoodra de schijn zich tegen haar verklaart. Hij boog zich over den bewuste- loozen man, wiens voorhoofd en slapen door juffer Suze met azijn werden gewas- schen, en zag hem, met geheel veranderden blik, in het vaalbleek gelaat. Kreeg die man de kracht niet weder terug, om de geheele geschiedenis te kunnen vertellen, dan werd het geheim met hem begraven wie zou het ooit gewaar worden Eindelijk sloegen de honden buiten aan, snelle schreden'klonken door de gang en kwamen de trap op. Als versteend bleef dok ter Bruck een oogenblik op den drempel staan, toen legde hij zwijgend zijn hoed op de tafel en ging naar het bed. Wat was alles akelig stil bij de komst van den man, die, zoo het scheen, de beslissing in zijn handen had 1 Stil, ademloos stil, als om de uitspraak je hooren over leven en dood. „Als hij maar weder bij komt, dokter fluisterde eindelijk de huishoudster. „Daar is niet veel kans op," antwoordde de arts, even opziende, terwijl zijn gelaat schier even bleek was geworden, als dat van den stervende. „Wees bedaard," beval hij, op ernstigen toon, toen juffer Suze ln eei} luid geschrei begon uit te barsten. „Vetel mij liever eens Waarom de zieke zijn bed heeft verlaten I" Hij had de lamp opgenomen en lichtte langs den grond, waar hier en daar bloeddruppels op te zien waren. „Dat bloed komt uit de doeken, die er doornat van zijn geworden," zei de handels raad op bedaarden toon, terwijl de huis houdster verzekerde, dat de molenaar, toen zij weer in de kamer kwam, in dezelfde hou ding op zijn bed lag, als toen zij het vertrek had verlaten, juist, zooals door den dokter was bevolen. De arts schudde het hoofd. „Die bloeding is niet vanzelf gekomen, daar moet iets ge beurd zijn, en wel iets heftigs, iets verschrik kelijks, waardoor zij kan ontstaan zijn- „Ik durf u verzekeren, dat dit met het ge val is," antwoordde de handelsraad, terwijl hij de oogen vast op die van den dokter ge slagen hield. „En in elk geval, wat beduidt die inquisitoriale blik Ik zie niet in, waar om ik het u niet zou durven vertellen, als de zieke, in een aanval van koorts, van zijn bed gesprongen was 1" .Hij bleef op den ge vaarlijken weg, dien hij eenmaal ingeslagen had, maar toch was het hem of de keel hem bij die woorden dichtgeknepen werd. Om zijn uitwendige eer te redden offerde hij het inwendige eergevoel op hij loochende hij ontkende met een stalen voorhoofd 1 Maar hij had immers ook geen schuld. Zijn leven was immers juist het meest bedreigd geworden. Er obestond geen enkele reden, die hem noopte of drong, om de ware toe dracht der zaak aan den dokter mee te deelen. Zwijgend wendde de arts zich van hem af. Wel sloeg, terwijl men met hem bezig was, de molenaar nog even de oogen op, maar er lag iets stijfs, iets wezenloos in Zijn blik, en toen hij een poging deed om te spreken, stokten hem de woorden in de keel. Weinige uren later verliet de handelsraad Romer den molen op het kasteel alles was voorbij. Breede papierstrepen waren aan de sterfkamer en de ai koof aan gebracht, want aanstonda na het sterven van den mo lenaar had de handelsraad, als man, die naar plicht en geweten handelde, er voor gezorgd, dat alles gerechtelijk verzegeld werd, HOOFDSTUK II. Hij ging het park door naar zijn huis. De lichten van den molen die nog een eind weegs zijn pad verhelderden, verdwenen langzamer hand. Hij was met zich zelvt alleen, en het was niet door den scherpen wind, die hem in het gezicht woei, het was niet door de sneeuw, die in enkele vlokketj om hem heen dwarrelde, als sombere, stille nachtvogels doen, maar door de gedachten, die zijn geest vervulden, door de herinnering aan het ake lige schouwspel, dat hij uren achtereen voor. zijn oogen had gehad, dat een kille huivering hem door de leden werd gejaagd. Langs datzelfde pad, welks kiezelstecnen hem nu, bij de aanraking van zijn voet, een wange luid deden hooren, was hij hedenmiddag ge wandeld, zorgeloos was hij opgestaan na een goeden maaltijd, zijn gezegend gesternte had hij overal voor zich gezien, en nu weinige uren later had het er voor hem al den schijn van, of hij de schuld droeg van den dood van een zijner medemenschen, hij, de handels raad Romer, die zoo fijn en gevoelig van ze nuwen was, dat hij zelfs geen dier kwaad kon doen Hij had zich slechts één ding te verwijten, hij had gezwegen, maar wie had

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5