In en om Haarlem. ELK, Kiesvereeniging. Donderdag 26 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14496 DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ui! den Semeeuiteraad* UIT EEN OMTREK» VELSLN. VELSEROORD. BEVERWIJK. l Ingezonden Mededeelingen a 75 cents per regel. Op VRIJDAG 27 JULI, des avonds 8 UUR, wordt in het gebouw Sint Bavo de Algemeene Ledenvergade ring gehouden der R.-K- Kies- vereeniging. b. "frr 4 bfrr rrr bP, ZAANDAM. SCHOTEN. CASTRICUM. Huldebetooging. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem HAARLEMMERLIEDE. BENNEBROEK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing, op de le Pagina 75 ct., op andere redac. tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag, en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De burgemeester is weergekeerd in den Raad. Met een hartelijk speechje bedankte hij voor de bewijzen van belangstelling van den Raad en de burgerij in den gezond heidstoestand van zijn echtgenoote, waarna de gewone zaken weer haar loop hadden. Met de terugkomst van den burgemeester was er weer een ledige stoel in het college van dagelijksch bestuur. De heer Reinalda was immers maar tijdelijk benoemd. Die leemte werd dadelijk aangevuld; de ver- Vulling der Wethoudersvacature was voor aan op de agenda gezet. Gelijk te verwach ten was werd de heer Reinalda opnieuw benoemd met 17 van de 28 aanwezige •temmen. De eerste sociaal-democratische Wethouder zit nu stevig in het college van B. en W. ingeheid, formeel tot September, maar niemand zal ontkennen, dat daar nog vier jaar bijkomen. Wij hopen, dat het ver antwoordelijkheidsgevoel der S. D. A. P. hiermee versterkt wordt en hun vertegen woordiger in het college van B. en W. nog meer dan vroeger moge inzien, dat het be sturen van luxe gemeente, als Haarlem is, een delicate zaak is. Een vervelend debat over verpachting van standplaatsen voor bloemenverkoopers en fietsenbewakers aan het Stadhuis. Post kantoor en Station opende de rij der dis cussies. Het bleek, dat mr, Slingenberg hier een zaak uit een overgenomen boedel moest verdedigen, waarmee hij het in zijn hart niet erg eens was. Dat verklaarde hij eerst aan het slot, zoodat de voorafgaande verdediging natuurlijk vrij zwak was. Wij gevoelen iets voor de opmerkingen in den Raad gemaakt, dat men moet oppassen be doelde standplaatsen niet in de hand van een of twee groote firma's te spelen. Dat strijdt met het karakter van zulke straatbe- drijven. Daarna kwam het voorstel tot wijziging der steunverleening opnieuw in stemming. Wederom staakten de stemmen (14 tegen 14) zoodat het voorstel thans werd geacht' verworpen te zijn. 't Is nu afwachten wat de regeering zal doen. De heer Gerritsz bleef thans in de zaal en hielp mee bet voorstel te verwerpen. Heeft hij zich intus- schen van de gevolgen vergewist? Wij kunnen er nog niet anders dan nadeel zoo wel voor de gemeente als voor de betrok kenen in zien. Een weinig geanimeerd debat volgde over de ten vorige male aangehouden voorstgllen tpt invoering van nieuwe tarieven voor levering van electrischen stroom. De heer Caslricum verklaarde zich voldaan door de schriftelijk gegeven toezegging en trok zijn amendement in. Niet zoo gemakkelijk gjng het met den heer van Liemt. Deze bleef volhouden, dat het plaatsen van een twee den meter (ten bate van winkeliers, die naast hun bedrijf het huishoudelijk tarief voor hun woning willen hebben) ten laste van de gemeente moest komen. De beer Gerritsz ondersteunde dat denk beeld maar de wethouder toonde aan, dat hier onderscheid moest worden gemaakt. Het plaatsen van den tweeden meter zou «atuurlijk op kosten van de gemeente ge schieden, maar met dien enkelen meter is men er niet. Mr. Heerkens Thijssen had een aantal ge vallen in de binnenstad laten onderzoeken, daarbij was gebleken, dat het verleggen der leiding 40 tot 100 kosten en meer mee kon brengen, gemiddeld 70. En het ging toch niet aan dit door het Electrisch bedrijf te laten betalen. Ten slotte had de heer Van Liemt er geen bezwaar tegen met het voorstel van B. en W. mee te gaan. Eventueel zou hij dan later met een nieuw voorstel komen. Geen grooter Thomas tegenover deze voorstellen dan de heer Thork. Nogmaals had hij de tarieven bestudeerd en nog altijd had hij den twijfel behouden, of men wel vrij was om het nieuwe stelsel al of niet op zich toe te passen. Het huishoudelijk tarief is in vele gevallen zeker voor de kleine verbruikers een strop, aldus redeneerde de heer Thork en het G. E. B. mag er dus de oude verbruikers niet toe dwingen en hel den nieuwen niet opdringen. Daarom diende hij eenige amendementen in om die zekerheid vast te leggen. Toen echter Mr. Heerkens Thijssen de plechtige en meest stellige verklaring had afgelegd, dat van dwingen en opdringen geen sprake was en ieder vrij blijft te hou den wat hij heeft, trok de heer Thork zijn te vroeg geboren voorstellen maar weer in. De Raad nam de voorstellen ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan, nadat de wethouder had geadviseerd het nu maar eens met deze bepalingen te probeeren; het is geen wet van Meden en Perzen; wanneer er fouten of leemten in de toekomst blij ven, kan de verordening weer gewijzigd worden. Uit de boven gereleveerde bemerkingen en uit andere (mevr. Willekes Macdonald wilde de zolderruimte buiten de opmeting laten) blijkt wel dat niemand eigenlijk enthousiast voor de plannen is, en dat de strijd gewonnen werd „faute de combat- tants." Wij hebben reeds den vorigen keer te kennen gegeven hiervan in Haarlem weinig succes te verwachten. Wat krijgen wij nu? Gas, electriciteit, kolen, cokes en petro leum zullen niet elkaar gaan concurreeren en uit de concurrentie moet een voordeel voor de consumenten en tevens een voor deel voor de gemeentelijke bedrijven voort vloeien, Nu ziet men al dadelijk, dat een concurrentie tusschen gas en electriciteit voor de gemeente geen voordeel is. En daarvoor zou juist in Haarlem en omstreken reden bestaan, omdat hier nog maar al te veel gas voor verlichting wordt gebruikt. Dat wij geen grooter gasdebiet voor koken en verwarmen van de nieuwe voorstellen ver wachten, betoogden wij reeds den vorigen keer. Van de nieuwe electriciteitstarieven verwachten wij nog minder. Een succes daarvan kan een bedrijf boeken als h.v. in Amsterdam, waar men de G. E. W. sterk tegen de gasfabriek laat concurreeren en er niet tegen op ziet het gasbedrijf in te perken (één gasfabriek is al gesloten). Maar in Haarlem speelt de gasfabriek in de ge meentebedrijven nog de hoofdrol. In Am sterdam heeft men voor electrischen stroom een standaardtarief ingevoerd, gebaseerd op het gemiddelde van het verbruik der drie laatste jaren. Voor wat men daarboven gebruikt (de kans op verlies is dus uitge sloten) betaalt men 5'A cent per K.W. °en het plan is dezen prijs tot 3 cent te druk ken. Terecht mag men daarvan een enorme toename van strijkijzers en kachels met electrischen stroom verwachten. En de Am- sterdamsche G.E.W. kunnen dat doen, omdat zij buiten de speruren een enorme hoeveel heid stroom hebben, waarvoor geen afzet is. In zulk een bedrijfspolitiek zit muziek. In den afgcloopen winter zijn in de hoofdstad honderden electrische kachels aangeschaft, die een aangename warmte geven en in drie uren tijds elf centen verstooken. Alleen op zulk een basis kan cn de consument, én het bedrijf profiteeren. Voor Haarlem zien wij die mogelijkheid echter voorshands niet. Het noodlot speelde gisteren wel een eigenaardig spel in de Raadzaal. Bij een volgende beslissing staakten de stemmen opnieuw. Het ging nu over het praeadvies van B. en W. omtrent het verzoekschrift der „Janswegvereeniging" in zake de verlichting van de Kleine Houtstraat. Men kent de historie; mr. Heerkens Thijssen vertelde ze ten overvloede nog eens op zakelijke manier: B. en W. besloten in eenige straten, waaronder de Kleine Houtstraat, een betere verlichting aan te brengen. De Kleine Hout straatbewoners wilden echter nóg meer en vroegen een verlichting met booglampen midden in de straat, zooals in de Anegang. Dat kostte echter te duur. Toen bood dé Straatvereeniging 500. Top, zeiden B. en W. dart leggen wij er 600 bij en voor 1100 krijgt gij een verlichting naar uw zin. De heeren van Liemt en Castricum, waarbij zich later de heeren Visser, Loosjes en v. d. Kamp aansloten, vonden dat een onjuiste manier van doen. Dat voert tot allerlei onbillijke consequenties. Hoeveel aanbiedingen zullen er niet komen van ver- eenigingen en particulieren? De een zal een andere bestrating, een ander een betere verlichting willen hebben enz. Wat zal hierbij den doorslag geven? De grootte der aanbieding? Of wat dan wel? De heer Gerritsz, die het met hel inzicht van B. en W. eens was, betoogde, dat het toch meer voorkomt, dat een haven of een sluis verwijd wordt, een spoorwegbaan een aftakking krijgt ten bate en op kosten van een particulier. We gelooven, dat deze voorbeelden elkaar niet dekken. Dan was de redeneering van den Wethouder aanne melijker, die zeide: in een geval als dat van de Kleine Houtstraat zien B. en W. dat het algemeen belang met de betere verlichting is gebaat; immers de stad krijgt er een beter uiterlijk mee. Noodzakelijk echter is de ver betering niet en daarom betalen én de ge meente én de belanghebbenden elk een deel. Toch gelooven wij, dat hier een ge vaar schuilt, De gemeente moet als overheid op een hooger standpunt staan om onpar tijdig en strikt eerlijk te kunnen blijven. Openbare werken moeten ten laste van de gemeentekas worden uitgevoerd. Wie nog iets beters wil, dan noodig wordt geacht, kan dat krijgen, mits hij dat v o 1 1 ed i g be taalt. Dit lijkt ons het eenig juiste stand punt. De heer v. d. Kamp heeft nog een motie ingediend, om het geheele vraagstuk der verlichting van de winkelstraten te laten onderzoeken. B. en W. zullen daarop praeadvies uitbrengen. Met de kleinst mogelijke meerderheid (15 tegen 13 stemmen) is besloten om met de jubileumfeesten in Haarlem een tapverbod in te voeren, zulks naar aanleiding van een motie-Reinalda en een stroom van adres sen te dezer zake. Ook dit besluit achten wij niet erg gelukkig. De heeren Reinalda, Poppe en Peper verdedigden het met vuur (de laatste met de noodige dosis sarcasme tegenover S. D. A. P. en de „oranjeklan ten"). Eenige grond voor het voorstel ont brak echter. Op niets konden de heeren zich beroepen, dat zulk een verbod in Haarlem noodig maakt, want de cijfers van 't gebruik van alcohol per hoofd der bevol king. door den heer Poppe gegeven, zeggen zooals de burgemeester terecht opmerkte niets. Veel beter dan een tapverbod is verscherpt politietoezicht, zooals de voor zitter betoogde. Want door een tapverbod werkt men in de hand, dat de geboren drin kers hun voorraad te voren inslaan en met de flesch in den zak loopen of zich thuis gaan bedrinken. Eigenaardig was het beroep van de sociaal-democraten op den minister. Nooit zagen wij deze heeren zóó ministerieel! Terecht wees de heer Klein er op, dat de minister in zijn circulaire spreekt van „daar, waar het noodig is" en van zulk een noodzakelijkheid is in Haarlem niets geble ken. Zooals gezegd werd het besluit met 15 tegen 13 stemmen genomen. Door toedoen van den heer van Liemt werd vastgelegd, dat dit verbod echter niet geldt voor slijterijen. Bij de rondvraag deed de Wethouder van Onderwijs eenige belangrijke mededeelingen naar aanleiding van de in de vorige verga dering door den heer van Liemt gestelde vragen. Men weet, dat de Raad den vorigen keer besloten heeft op gevaar af het Rijks subsidie voor de middelbare scholen te ver liezen, een mildere arbeids- en salaris regeling voor de leeraren in te voeren, dan de Minister voorschrijft. De nadere verkla ring van mr. Bruch heeft er wel toe bijge dragen eenige ongerustheid weg te nemen, die niet zonder reden bij sommigen was ge rezen ten opzichte van de financieels gevol gen van dit besluit. Mr. Bruch liet uitkomen, dat men niet, bij de noodzakelijkheid om een paar uur les meer te geven, een nieuwen leeraar zou aanstellen, noch voor een of twee leerlingen boven het maximum door B. en W. gedacht, dadelijk een nieuwe klas zou maken. Mocht de Minister inderdaad het subsidie intrekken, dan zijn B. en W. van plan de buitenleerlingen de volle kosten van het onderwijs te laten betalen. Vermoe delijk zal dit wel schade doen aan de volks ontwikkeling, maar de schuld daarvan komt allereerst op het hoofd der Rijksregecring en op de tweede plaats op die der plaatse lijke besturen in de omliggende gemeenten. Nu deze laatste weten, waar het om gaat, kunnen zij tijdig een regeling ontwerpen zooals in Zandvoort bestaat om uit de gemeentekas te suppleeren, wat de kin deren der buitengemeenten boven het Haarlemsche schoolgeld moeten betalen. Zóó beschouwd krijgt de zaak wel een financieel minder dreigend aspect. Maar uit alles blijkt wel de noodzakelijkheid, dat ten opzichte van het middelbaar onderwijs spoe dig pok algemeene rijksregeling tot stand komt. Gemeenteraad. (Vervolg!. B. en W. hebben den Minister van Wa terstaat medegedeeld, welke onhoudbare toe stand er op Zondag 8 Ju'i j 1. met bertekking tot het vervoer door middel van het sioom- pontvecr te Velsen heeft geheerscht. Als hunne meening gaven zij te kennen, dat hei euvel grootemteels zou worden op geheven, wanneer de tweede pont op dm' ke dagen mede in dienst werd gesteld. Door persoonlijke bespreking ten Dcpartemenle en bij den Commissaris der Koningin is het verzoek daartoe ondersteund, terwijl tevens de medewerking werd ingeroepen van Ge deputeerde Staten en de berlokken Hoofd ingenieurs van den Rijkswaterstaat. De pogingen van het gemeentebestuur zijn rnet aanvankelijk succes bekroond geworden. Zondag 15 dezer werden namelijk beide ponten in de vaart gebracht, zoodat e-n be hoorlijk geregeld verkeer kon worden on derhouden. In de raadsvergadering van 3 Juli j.l. werd door den heer Vermeulen opgemerkt, dat er tal van woningen, gebouwd met bouwpre- mie, neg onbewoond zijn. Hieronder volgt nu een opgave van deze woningen, naar den toestand op 11 dezer, waarii't blijkt, dat haar aantal niet groot was. Biezenweg no. 98, gebouwd door B. de WitHa ge linger weg nos. 186—188, gebouwd door J. G. Ophroek; Hagelingerweg no. 167, gebouwd door H. Megeran en A. ten Broeke; Wijkerslraatweg no. 256, gebouwd door G. Aan Heijst. Ten aanzien van de woningen aan de Trompstraat zij nog opgemerkt, dat deze pas op 11 Juli j.i. voltooid wanen, zoodat een bewoningsvergunning kon worden afgege ven, geheel ter bewoning gereed waren zij toen echter nog niet. Aangaande de woning Wijkerstraatweg no. 256 zij medegedeeld', dat de eigenaar zelf dit huis binnenkort gaat bewonen. Door het houw- en woningtoezicht is een onderzoek ingesteld naar de bewoonbaarheid der woning boven de autogarage, gevestigd in het perceel Visseringstraat no. 13 te IJ- m ui den, zulks in verband met daarom trent door den heer Schilling in de raads vergadering van 3 Juli j.l. geuite klacht. In derdaad' :s het gemis van een plafond' onder den vloer der bovenwoning een groot be zwaar en B. en W. hebben den eigenaar aan geschreven, daarin te voorzien. Van wettelijk standpunt uitgaande, kan er overigens weinig gedaan worden om den hinder, welke in het benedengedeelte van het perceel wordt veroorzaakt, op te heffen. I)e hinderwet is hier niet van toepassing, het is met name gebleken, dat geen groolere hocvccrhcid benzine in het gebouw aanwe zig was dan zonder vergunning mag worden opgeslagen. Nog zijn ingekomen: Een verzoek van R. H. P. Fischer om eer vol ontslag als keurings-veearts, hoold van den dienst. Wordt met ingang van 1 Sepl. verleend. Een verzoek der at'd. V el senBeverwij k van den Ned. Bond van Koffiehuis—, Restau ranthouders en Slijters om geen tapverbod af te kondigen op de dagen, waarop feest ge sierd wordt in verband met het Regcerings- jubileum van II. M. dé' Koningin. Te behan delen bij punt 13. Een verzoek van J. Deinum e.a., bewoners van de Corverslaan, om nog dit jaar de trottoirs van genoemde laan met tegels te bestraten. Een verzoek van do Sanlpoortsche Vrou- wencllib en de afd. IJmuiden en Velseroord van de Vröuwencïub der S D. A. P., om aan hunne cursussen voor Nijverheidsonder wijs over dit jaar oen subsidie te verleenen van f 1500. Beide naar B. en W. om advies. Een verzoek van K. L. G. Moflevamger e.a. te IJmuiden om adhaesie et betuigen aan den dioor hen tot Ged. Stalen dezer provincie gericht adres inzake volledige vergoeding van de waarde hunner motoren, welke door verandering van electrischen stroom te IJ muiden niet meer kunnen worden gebruikt. Besloten wordt instemming hiermede te be tuigen. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1922, die gesteld zal worden in handen •citer Financieel.? Commissie en van den veri ficateur der maeente-finaudën, Zii simt met een batig saldo op den gewonen dienst van 54.854.82 >4. Aan de erde is het onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw-inkomende leden. De voorzitter benoemt twee commissies, bestaande uit de breien Ilandgraaf. Sluiters en Tusenius en Dunnebier, Poortenaar cn Nijssen en schorst de vergadering. Na her opening dcelen de heeren Tusenius en Dun nebier mede dat allo geloofsbrieven in orde zijn bevonden, waarop tot toelating van alle leden wordt besloten. Op voorstel van den heer Vermeulen wordt besloten bel praeadvies op het ver zoek van het bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Velseroord om 'be schikbaarstelling van de benoodigde gelden voor aanschaffing en vernieuwing van sehoolmeubelen en leermiddelen, aan te houden. Bij het verzoek van het bestuur der Ver. „Wüste-von Götsch Bewaarschool" te Sant poort om subsidie over 1923, vraagt de heer Netscher of er ook leerlingen uit Scholen op deze school gaan en of de gemeente Schoten geen subsidie geeft. De voorzitter zegt dat het aantal leerlin gen toch groot genoeg is om subsidie te verleenen. De heer Netscher acht het onbillijk dat de gemeente betaalt voor leerlingen uit an dere plaatsen. De heer Vermeulen stelt voor alleen sub sidie te geven voor zoover bet kinderen uit de gemeente betreft. Aldus wordt besloten. De beer Schilling vraagt nog of het zeker js, dat er leerlingen van deze school naar een R.K. school zullen gaan en of nog een suppletoire begrooting noodig is. De voorzitter antwoordt op die eerste vraag bevestigend. Een suppl. begrooting is niet noodig, daar hel gelid kan worden ge vonden uit de gewone begrooting. De heer Schilling vraagt of deze school nu werkelijk s an een Vereeniging uitgaat, of dat het slechts ging om de subsidie te krij gen. De heer Landeweert zegt dat de school van een Vereeniging uitgaat, alleen js het geen secleschool. Bij het verzoek van Joh. Wichmann te Driehuis om ontheffing van art. 68 der Bouw- en Woningverordening: ten behoeve van den bouw van een autogarage met show-room en bovenwoning aldaar, vraagt de heer Schilling wat voor bezwaar er is om in een minder druk bevolkt gedeelte te weigeren, wat in dé bebouwde kom wordt toegestaan. De voorzitter waarschuwt degen injv^illi- ging van het verzoek, wat in de toekomst zeer riadeelige gevolgen kan hebben. De heer Peek meent dat het zeer belang rijk i-s voor het verkeer, als van de veror dening wordt afgeweken. De heer Netscher is zeer sterk tegen het verleenen der gevraagde vergunning. De heer Baarda vindt het hoekje te moot om daar een aulogarage te bouwen. De heer Vermeulen zegt, dat de menschen daar maar niet kunnen doen. wat ze willen, dit is in strijd met de Woningwet. De heer Dunnebier zegt het niet goed te keuren in een opkomende wijk zulk een ver zoek toe te staan. Wij kunnen later altijd zien wat er gebeuren moet. Het afwijzend prae-advies van B. en W. wordt goedgekeurd. Burgerlijke Stand. Geboren: d, van A. M. VodegelBenard. z. van A. C. Qua/kke- laar—Overbeeke. d. van H. G. Koedijker Sol z. van M. BlokZevenbergen. d. van M. A. GroenendijkNieuwen huizen. d. van A. E. SmitHaver. i. van W. G. van Aalstvan Leeuwen. z. van C. G. Schol—Veldman. d. van J. Schoutenv. Vuren. Overleden: H. J. Scbong, 1 j., z. van J. A. W. Schong en E. Rasipoort. J. de Koning, 12 jaar, z. van C, de Koning en H. v. d. Steen Geboren: z. van C. E. Oosthuijsen.Dam. Het Hoogovenbedrijf. Nu die werken van 'het Hoogovenbedrijf hunne voltooiing nade ren, zijn wij nog eens gaan kijken hoe het staat. Het bericht, dat het bedrijf op 15 Juli j,l. in bedrijf zou konen, is niet juist gebleken. Inusstóben is het bedrijf thans zoo ver, dat men aan 't proefdraaien is. De hoogovens, de elektrische centrale, de kade, de loskranen enz., zijn geheel gereed. De cokesfabrioken zijn nog niet klaar, maar de bouw daarvan vordert voorspoedig. Deze week wordt het eerste zeeschip voor de kade "van het bedrijf verwacht, n.l. de Oosterlynd van de Scheepvaart- en Steen kolen Maatschappij, die een Jading kolen van Engeland zal aanbrengen, welke lading be stemd is voor doorvoer. Voorts zijn contracten: voor de levering van erts afgesloten en in de tweede helft van Augustus worden de eerste ertsliadingen verwacht. Een 100-tal arbeiderswoningen zijn zoo goed als gereed, terwijl drie villa's in aan bouw zijn voor de hoofdingenieurs van het bedrijf. Naar men ons mededeelt, heeft het proef draaien van het bedrijf met gunstig resul taat plaats. Als straks de ertsladingen ko men, kan het bedrijf in werking gesteld worden. De jubileumfeesten. In het patronaatsge bouw had Dinsdagavond een vergadering plaats van de Oranje vereeniging ter verdere bespreking van de plannen voor de a.s. feestviering bij het 'jubileum van H. M. de Koningin. Door het bestuur zijn kinderfees ten voorbereid op 3, 4 en 5 September a.s. voor de leerlingen der lagere- en bewaar scholen, Voor de verdere feesten zocht het bestuur de stemmen uit de vergadering te 'hooren, hoewel liet teleurgesteld was door de geringe opkomst. Als gevolg van die besprekingen, werden commissies geformeerd tor voorbereiding van straa(versieringen door buurlcoinité's, van concerten op den feestdag, voor een op tocht van versierde rijwielen enz., en voor een étalage-wedstrijd. Een plan om een ker- uies.se d'été te krijgen, werd tot nader over leg in het bestuur aangehouden, daar in de zen liet bezwaar naar voren werd gebracht, dat vele leden der Oranjevereeniging bcgin- selbezwaren hebben tegen oen kermis. liet 'bestuur zal zich zeer spoedig aan de be langstellenden nader verklaren omtrent deze feestelijkheid. Tenslotte werd nog een commissie ge vormd, die zal trachten, den noodigen finan- tieelen steun te verkrijgen, om het kinder feest mogelijk te maken, daar nog maar de helft van het benoodigde geld in kas is. Raadsbesluiten. Na een verzoek der Ge zondheidscommissie, gedaan aan den Ge meenteraad alhier lot het onbewoonbaar verklaren van verschillende woningen, heeft de raad gemeend aan dat verzoek te moe ten voldoen en besloten de volgende wonin gen onbewoonbaar le verklaren: Slangen- weg 11, 19, 23 en 23a, Breeslraat 135, 137, 139, 141, 143, Schans 7, 9, 11, 13, Hoflander- weg 5 ea .7, Kerkstraat 48, 50, 70 ca 72, To- Agenda: 1. Opening; ingekomen stukken. 2. Benoeming van een Commissie, die de volgende opdracht krijgt: I. Te bestudeeren, eventueel ook in hun onderling verband, het rapport Barge met de ingekomen stukken en voorstellen, de reorganisatie van de R.-K. Kiesvereeniging betreffende, zijnde: a. het rapport-Barge; b. de motie-v. Cranenburgh; c. het voorstel- van Tetering; d. het voorstel der studieclub „Sint Bavo"; II. Rapport uit te brengen aan de ver gadering der R.-K. Kiesvereeniging, al of niet met wenschelijk geachte concepten; III. Zoo spoedig mogelijk en zonder de volvoering van de reorganisatie af te wach ten, van advies te dienen aan de algemeene vergadering over de vraag of het in het be lang der R.-K. Kiesvereeniging te Haarlem moet worden geacht, dat het bestuur zijn mandaat ter beschikking stelt voordat de re organisatie is tot stand gekomen, casu quo met voorstellen omtrent het aantal en de personen, die in het nieuwe bestuur zullen zitting nemen. 3. Bespreking verkiezing Kamer van Koop handel. 4. Rondvraag. Aller tegenwoordigheid wordt op prijs gesteld. HET BESTUUR. renstraat 29. 31. 33, 35, 37, 39, 41 en 43 te Beverwijk, kadastraal bef end gemeente Beverwijk, Sectie A nos. 4528, 3824, 4711, 1588, 1592, 1591. 1590, 1589, 2490, 2491, 2488, 2489, 2722 2722, 888, 887 2995, 2995, 2625, 2624, 2623, 2622, 2621, 2620, 2619 en 2618. De destijds ontslagen Bredasche politie agent. H. J. Smits, die te Breda als politie-agent werd ontslagen, over welk ont slag door den heer Kleerekoper in de Twee de Kamer werd geïnterpelleerd, is thans te dezer stede als klerk benoemd en bij de politie te werk gesteld. Aanvankelijk had hij gesolliciteerd om als agent van politie aldaar te worden benoemd, waarvoor echter de Commissaris van Politie weigerde zijn medewerking te verleenen, zoodat daarvan niets is gekomen. Daarop volgde zijn benoeming tot klerk bij de poli tie, een functie, die te voren niet heeft bestaan. Xaar beneden gevallen. Boven de groote spiegchvinkelramen van C. .Jamin op den 'hoek van de Cronjé- en Paul Krugerstvaat, is een plaat van zwart glas niet letters gemetseld. Toen Zaterdag een zware vrachtauto over hol plaveisel voortrolde cn alles deed trillen,waar langs dit monster reed, raakte een deel van die glazen plaat los en viel op het trottoir. Het mag wel een wonder heeten, dat op dezen drukken hoek geen voorbijgangers ge troffen werden. Een geval,waaruit weer eens duidelijk blijkt hoe noodig het is dat deze monsters, die alles vernielen, van den weg worden geweerd. Vrachtauto en trom. Maandag bird op den Schoterweg, voor de Dr. Leydsstraat, 'n aanrijding plaats tusschen een vrachtauto een motorwagen van de N.Z.H.T.M. Een der glasruiten van den Iramwagen werd vernield do oh persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Dit is binnen een paar weken reeds de tweede botsing tusschen de tram en 'n vracht auto. Geslaagd. Na met vrucht afgelegd exa men, is een leerlinge van de O. L. school al hier, de jongejuffrouw Bloemen, toegelaten tot het volgen van het onderwijs aan het gywnasaum te Haarlem. Dit is de eerste maal dat een leerling van het O. L. onderwijs te Scholen tot deze inrichting van onderwijs wordt toegelaten. Boerenleenbank. Op de Zondag 1.1. ge houden vergadering van de Boerenleenbank is benoemd als kassier in de vacature van den heer F!. Twisk, de heer B. A. Res, met bijna algemeene stemmen. Als bestuurslid in de vacature van den heer B. A. Res is benoemd de heer H. Hcmmer. Op deze vergadering is verder nog met algemeene stemmen aangenomen een voor stel van den heer G. F. Res, dat leden bij uittreding der vereeniging een som van 1000 zullen hebben te betalen. Vitesse-nieuws. Zondag 29 Juli a.s. zal op het Vitesse-terein een inooic wedstrijd plaats hebben. Op verzoek van eenige hee ren zal Vitesse 1 dan spelen tegen eeu combinatie studenten, gesteund door 4 onderwijzers. Deze heeren zijn nog zoo welwillend ge weest Koor dezen wedstrijd een medaille beschikbaar te stellen. Vooral de studenten zullen door dezen wedstrijd toonen, dat ook door hen de voetbalsport als door de besten beoefend wordt, ook van den kant der onderwijzers zal aardig spel zijn te verwachten, zoodat Vitesse wel op zijn hoede mag zijn. Als doelman zal optreden een Amsterdamsch student. De aanvang van den wedstrijd is bepaald op half drie. Burg. Stand. Geboien: Nicolaas Gorar- dus, z, van J. G. H. Heinlzberger en J. G. van der Erf; Jacobus, z. van N. W. Por- legies en A, M. Schouten; Alida Jo hanna, d. van W. van Weenen en J. Stet; Machtilda Katharina, d van J. Weda en J. A. M. van Eijk; Hendrika Wilhelmina, d. van R. Stet en W. Mulder; Florentius Cornelis, z van L. Zonneveld en A. M. Zoon tjes; Pancratius Nicolaas, z. van N. Been tjes en M. Twisk; Veronika Maria, d. van J. Zonneveld en V. Gijzen; Catharina, d. van J. Vergouw en J. Groentjes. Overleden: Antonius Heide, 32 jaar te Alkmaar; Willempje Swartsenburg, 76 jaar te Amsterdam; Jacobus Johannes Vink, 49 jaar te Wijk aan Zee en Duin; Corne lia Nijman, 3 jaar te Limmcn: Henrietta Pauline Mees, 1 jaar te Castricum; Lam bert J. Seunis, 53 jaar te Amsterdam; Wil helmina Hendrika van Heezik, 66 jaar te Castricum; Pieter Beentjes, 44 jaar te Castricum; Anna Boer 70 jaar te Cas tricum. (Ingezonden). Aan alle Katholieke Vereenigingen van Haarlem en Omstreken. Het Bestuur der K. S. A. doet bij dezen nogmaals een forschen oproep tot de Ka tholieke vereenigingen van Haarlem en Om streken, om nu niet langer te wachten met de opgave of men al dan niet zal deelnemen aan de huldebetooging op 6 September te Amsterdam. Reeds eerder verzond het bestuur aan alle Katholieke Vereenigingen een circulaire met het verzoek spoedig te antwoorden, daar er nog veel geregeld moet worden, terwijl de tijd zich voortspoedt. En nog bit ter weinig antwoorden kwamen binnen. Waarlijk, we zeggen niet te veel, als we be weren, dat bij dc Besturen van sommige ver eenigingen de laksheid alle perken te buiten gaat. Men krijgt geen taal of tceken, hoe beleefd, hoe dringend men er ook om vraagt. Het is ons bekend, dat er bezwaren zijn tegen hef meedoen en wel: de vraag van het vrij zijn op Donderdag 6 September, de vraag van de loonderving op dien dag en de kwestie van de bijdrage in de onkosten. Maar al deze dingen zijn onder het oog te zien. Morgen, Donderdag om 8 uur in „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat. Laat nu de bestuurders van alle Katholieks Vereenigingen van Haarlem en Omstreken present zijn. We zijn gewoon om op onze Roomsche vergaderingen uit volle borst te zingen: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land, ver heffen w'onze Vaan!!!" Welnu, morgen, Donderdag om 8 uur in „Zang en Vriend schap", Jansstraat bij de Groote Markt, zullen we bespreken, hoe we voor Vorstin en Land ons Vaandel zullen verheffen. Komt nu! Het Bestuur der K. S. A, Barometerstand: 758. Vóóruit; OPGAVE VAN: Getrouwd: P. Stuifbergen en E. Veerman te Castricum; W. Groot en N. Duijves te Castricum. Vaandelfeest. Zondag j.l. vierde het H.K. Harmoinecorps ,,St. Jacobus'' zijn groote feest. Al vroeg in dien morgen zag men van verschil lende woningen de driekleur wappe ren, wat een feestelijiken indruk maakle. Di recteur en Jrrjan vangen den feestdag aan met gezamenlifR naderen tot de H. Tafel. Het vaandel, liet eerste dat in deze Parochie kerk stond gewijd te worden, was met groen en bloemen versierd, wat een prach- ligen indruk maakte. De directeur cn het Bestuur hadden in het Priesterkoor plaats genomen. Na het 'Evangelie hield de ge wijde redenaar, de Zecreerw. heer Pastoor Saulen, een toespraak tot de leden cn wensehfe hen geluk imet hun verkregen vaandel, waarop „S(. Jacobus" ais hun Pa troon, maar ook als Patroon der Parochie, zetelde. Spreker waarschuwde hen voor twee vijanden, en wel afgunst en, ontevredenheid, die zelfs de beste vereeniging ten gronde richten. Daarna had de plechtige -wijding plaats. Het zangkoor voerde op verdienste lijke wijze de drie-stemmige Mis van Hubert Cuypcrs uit. Na de Hoogmis werd het korps met het vaandel gekiekt, welke kiek tevens dient voor opname in het Jubileum-album voor H. M. de Koningin. Des avonds werd het feest van onthulling cn aanbieden in het Sl. Jozefgebouw te Halfweg op gro.it- sche wijze gehouden. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met toeschouwers. Een twintigtal jonge daines stond, toen het scherm opging, om het vaandel geschaard te midden van groen en bloemen. Piano-nuiziek liet zich hooren. toen klonk frisch en vu- riig het vaandellied; dat twee-stemmig doar het dameskoor op zeer verdienstelijke wijze ten uitvoer werd gebracht. Daarna bood! oen der dames namens de gehwrie parochie het vaandel aan het bestuur aan. Indruk wekkend was het oogenblak, toen twee bruidjes geheel in 't wit hun wenschjes eu bloemen kwamen aanbieden. Dan nam d< voorziler van het korps het woord en bracht op de eerste plaats hartelijk dank aan de dames voor haar prachtige aanbie ding. Vervolgens richtte spreker zich tot de aanwezigen, dankte hen allen voor de bij dtrage aan dit pracht-banier. Dan vendd« spr. rich lot zijn leden en spoorde hen aan, toch eensgezind te blijven als voorheen, en mochten er zich moeilijkheden vooTdoen, dan op te zien naar hun Patroon St. Jacobus. Op hem vertrouwend, zal elke moeilijkheid overwonnen worden Daarop werd als vaandrig geïnstalleerd da 'lieer N. v. G el dorp. Nu werd de Vereendgingsmarsch door het korps ingezet. De heer van Praag uit Am sterdam zorgde voor de humoristische afwis seling, waarin hij wel slaagde. Met eere kan: dan ook het korps „St. Jacdbus" neder/ien op het werk door hen in twee jaar verricht^ en Zondagavond werd de kroon op hun werk gezet door de aanwezigheid van haast de geheele parochie Een woord van dank aan den heer E. Luyckx uit i laarJcm. die de vervaardigetr van het schoone vaandel is, is wel op plaats. Burg. Stand. Geboren: Cornelia, d. vaJ; J. D. Honkoop en C. B. van Thiol. Gerrit, z. van B. Spruijt en H. P. Boer. Elisabeth Gecrtruida, d. van E. de Heer en J. Lekkcr- kerkor. Arie, z. van P. van Holst cn A. P. Nolet. Cornells Johannes, z. van A. Veelen- turf en C. P. Hartveld. Overleden: J. Groenrveld, gehu\<'d met H, Fortuijn, eetder met T. Blonk, 46 j. N* .Vroege, wëdri van Baoldtei ,63 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1