LAATSTE NIEUWS TawmüSIS visscherij. VERKEER EN POSTERIJEN. SPOORWEGOVEREENKOMST, Uit onze Oost. LEGER SN VLOOT. 8EMENGD NIEUWS. m. c '-è-'»!-.. i fil MARKTNIEUWS. rich zelf vrijwillig verzekeren, fs het hel juist gezien, dat de wetgever regelend is opgetreden. Deze regeling mag echter naar het gevoelen van de vergadering niet iet gevolg hebben, dat de arbeiders niet meer begrijpen, dat de premiebetaling een onder deel is van het loon. De principieel verwerpelijke ondergrond van staatspensioen en staatsuitkeeringen is toch juist van Katholieke zijde gevonden in de omstandigheid, dat bij dit stelsel de in- dividueele aansprakelijkheid voor toekom stige risico s geheel wordt afgewenteld. Wanneer nu voortgegaan wordt met de huidige practijk waarbij in het stelsel der thans ingevoerde sociale verzekeringen de veile premie betaald wordt door den werk gever, dan ziet de vergadering daarin een vasthouden aan een verwerpelijk stelsel. Men zou wenschen, dat bij alle loonsbeta- ling aan den arbeider in het loonzakje of op het loonbriefje of welke andere wijze dan ook, telkens weer duidelijk werd gemaakt, dat hij behalve loon in contanten ook nog recht heeft op het uitgestelde loon, dat als premie voor diverse verzekeringen is ge stort. Teneinde zoowel arbeiders als werkgevers een belang te geven bij een econdmische uitvoering der arbeidersverzekering achtte de vergadering het in beginsel gewenscht, dat de premie voor de sociale verzekeringen door arbeider en werkgever voor de helft zou worden gedragen. De vergadering stelde zich echter tevens op het standpunt dat wanneer ten aanzien van de Ziekteverzekering het tusschen werk gevers en arbeiders getroffen accoord (be kend onder den naam Proeve-Posthuma- Kupers) in zijn essentie en onverdeeld wet zou worden, m.a.w, wanneer de wetgever de uitvoering der ziektewet als monopolie geven zou aan particuliere bedrijfsverecni- gingen zonder dat daarnaast bijzondere ziek- tekassen en bemoeiingen van Raden van Arbeid mogelijk zouden zijn, de werkge versorganisaties, die aan dat compromis hebben medegewerkt, geen recht zouden hebben, terug te komen op hun toezegging, dat de volle premie voor de ziekteverzeke ring door de werkgevers betaald zou ■worden. Dit standpunt geldt evenwel onder de hierboven venpelde voorwaarde (onver deelde invoering der Proeve-Posthuma- Kupers) uitsluitend de Ziektewet en doet geen afbreuk aan het zoo juist weergegeven beginsel. De reden toch, waarom eenige jaren ge leden de werkgeversorganisaties tot deze concessies bereid waren, was gelegen in het feit, dat ed invoering der Ziektcwet- Talma voor de deur stond en de uitvoering dezer wet geheel in handen werd gelegd v an de Raden van Arbeid. Ten einde dit te ontgaan en de geheele ziekteverzekering in eigen beheer te kunnen nemen met uit- scnakeling van de Raden van Arbeid, waren de werkgevers bereid tot concessies t. o. v. de premiebetaling en de ziekengeld-uitkee- rmg. Van den anderen kant echter zouden de arbeiders de kosten van een eventueele zjekteverzorgingswet op zich nemen. De vergadering achtte gezien de uit latingen van Minister Aalberse. de nota- Groeneveld, het rapport van Commissie XI en de meeningen der verschillende arbei- derscentralen de practische mogelijkheid tot ongesplitste invoering der Proeve Pos- thuma-Kupers uiterst gering. Het zelfde principieele bezwaar tegen de huidige wijze van premiebetaling voor de verzekeringswetgeving werd gelijk hier onder nog nader blijken zal herhaald ten aanzien van het door de meerderheid der Commissie XI prijsgegeven beginsel der individueele rentebepaling. Ook daar neemt de vergadering een hoogst bedenkelijk stre ven waar, om ter wille van de uniformiteit afstand te doen van een der grondpeilers", waarop de arbeidersverzekering behoort te berusten. Overgaande tot de bespreking der ver schillende vraagpunten van den Minister van Arbeid, stelde de vergadering de na volgende conclusies vast: I. Er bestaat in het algemeen en onder na te noemen voorbehoud geen bezwaar als grondslag bij de voorgenomen herziening der arbeiders-verzekering eenheid aan te nemen ten aanzien van de categoriën van verzekerden, die onder de verplichte onge vallen-, ziekte-, invaliditeits- en ouderdoms- vcrzek<~rmg vallen, mits bij de uitwerking van dezen grondslag ter wille van het systeem geen categoriën arbeiders onder de verplichte verzekering worden gebracht, die geacht kunnen worden ook zonder dwang de noodige voorzorg in acht te kun nen nemen, m. a. w. mits een loongrens blijft oestaan, waarboven de verplichte verzeke ring niet toepasselijk zal zijn. U- Er is geen reden aanwezig tot wette lijk ingrijpen in de ziekteverzorging. Het particulier initiatief voorziet voldoende in de geneeskundige verzorging van arbeiders en met deze maatschappelijk gelijkstaan- den, terwijl de ontwikkeling dezer ver zorging met vertrouwen kan worden over gelaten aan de betrokkenen zelf III. Geen bezwaar bestaat tegen het over brengen van de behandeling van de kleine ongevallen naar de ziekte-verzekering. Waar mogelijk zal echter de behandeling dezer ongevallen opgedragen moeten blijven aan den „fabrieksdokter", zoo die aanwezig is, zonder dat ambtelijk ingrijpen vcreischt wordt. IV. Tegen het stelsel van collectieve ziekteverzekering bestaat geen, tegen dat van eenheidsrente bestaat overwegend prin cipieel bezwaar. Door dit laatste stelsel toch gaat het verband tusschen rente eener- zijds en loon en premiestorting anderzijds geheel verloren, komt de samenhang tus schen rente en behoefte van den arbeider niet tot uiting en wordt ten slotte bij den arbeider het besef gedood, dat de uitkee- ring de vrucht is van de gedurende vele jaren gestorte premiën. Het is noodzakelijk, dat de practische mogelijkheid overwogen wordt om te ko men tot: a. het stelsel van collectieve verzekering (beoogende, den werkgever te bevrijden van een groot deel der huidige administratieve rompslomp). b. met behoud van de individueele rente bepaling, waarbij zoo mogelijk de indi vidueele boekhouding door de overheid en haar organen worde vermeden, althans lot de geringste afmetingen worde terugge bracht. De Minister wordt uitgenoodigd de prac tische uitvoerbaarheid van dit denkbeeld nauwkeurig te doen nagaan. V. Mocht de Proeve-Posthuma-Kupers voor de Ziekteverzekering niet in haar ge heel tot wet verheven worden, dan bestaat de wenschelijkheid om de uitvoering der ongevallenwet, ziekteverzekering en invali diteitsverzekering als regel op te dragen aan organen, voortgekomen uit het parti culier initiatief, terwijl de uitvoering van ten en ander door organen van de over heid een aanvullend karakter zou moeten dragen. Of verschillende vormen van orga nisatie, voortkomend uit het vrije initiatief, moeten worden over den spaardwang voor zaak af van de vraag, of en in hoeverre deze organisatievormen kunnen instaan voor een economische behartiging van hun taak. Zoolang positieve gegevens en cijfermate riaal ontbreken, is hieromtrent geen oor deel te vormen. Ten slotte heeft de vergadering cr de aandacht op gevestigd, dat bij de algeheele herziening der sociale verzekering bet op het verzekeringsbeginsel steunende Rijks kinderfonds niet onbesproken had mogen blijven. De vergadering betreurde het, dat hierover noch in de vraagpunten van den Minister, noch in het rapport van Commis sie XI eenige aandacht is gewijd. Wellicht zou in hetzelfde verband ook gesproken moeten worden over de spaardwang voor jonge ongehuwde arbeiders, ten doel heb bende aan deze een uitkeering te verstrek ken bij het aangaan van een huweiijk en bij gezinsvermeerdering. IN ZIJN BETREKKING GESCHORST. In verband met administratieve onregel matigheden is, naar de Res.bode verneemt, de Rijksbouwmeester te 's-Gravenhage, belast met het toezicht op de Onderwijsgebouwen, de heer J. A. V., eenige dagen geleden door de regeering in zijn betrekking geschorst. De justitie heeft een gerechtelijk onderzoek ingesteld, om na te gaan, welken omvang deze onregelmatigheden hebben genomen en ot hier nog meer in het spel is dan verre gaande administratieve slordigheid. NEDERL. R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- WINKELBEDIENDEN ST. FRANCISCUS VAN ASSISIË. Internationale verbindingen. Dezer dagen besloot het bestuur van den Bond, om aan de uitnoodiging van het Ver band Kath. Kaufm. Vereinigungen Deutsch- lands, tot het bijwonen van zijn congres van 2 tot 6 Augustus e.k. gevolg te geven. Onder meer zullen worden behandeld onderwerpen over de gevolgen van de waar devermindering van het geld, in verband met de salarissen, over het arbeidsrecht, over de jeugd, enz. enz. Ter afvaardiging werden aangewezen, de voorzitter en secretaris. Voorts werd besloten om met het Secre tariaat van de Internationale Federatie van Christelijke Bediendenorganisaties schriftelijk van gedachten te wisselen over de voorbe reiding van het a.s. Congres, hetwelk vol gens de statuten in dit jaar moet worden gehouden. /,Belga" meldt uit Parijs: De „Matin" bericht dat Nederland heeft aangenomen om aan de Fransch-Belgische spoorwegjegie in het bezette gebied het ma terieel te leveren voor zekere transporten, speciaal' cokes. Er zou een overeenkomst in voorbereiding zijn tusschen de Nederlandsche spoorwegen en de Fransjh-Bclgische regie om gemeen schappelijke passagiers en goederentarieven in te voeren op de lijnen, die over Neder- landsch grondgebied en over het gebied der spoorwegregie gaan. EEN MODERNE BOERDERIJ IN INDIË. Een vertegenwoordiger van Aneta werd onlangs in de gelegenheid gesteld door de directie van de Java Sterilised Milk Co., om haar boerderij te Rarahan even boven Sindanglaja te bezichtigen. Bij het krieken van den dag werden te Sindanglaja de paarden bestegen en volgde het kleine gezelschap den wakkeren gids, den heer J. Dansen, langs den bergweg met een verrukkelijk uitzicht op een der mooiste gedeelten van den Preanger. Een hartelijk welkom wachtte bij de boerderij Rarahan, waar de familie Lans verblijf houdt en waar even gerust werd in het keurige landhuis, alvorens weer te paard te stijgen om den tocht naar de eigenlijke boerderij en onder neming te aanvaarden. Bruisend doorsneden vele bergstroomp jes de onderneming, welke over een terrein van ongeveer 102 bouws oppervlakte de be schikking heelt gekregen, terwijl op een ruim emplacement van wel een halve bouw de stallen zich bevinden voor de vele uit Fries land geïmporteerde koeien, voor de talrijke varkens en ander vee. Alles zag er daar frisch en zindelijk uit een model heerenboerderij terwijl stroomend water midden door de stallen ge leid wordt. Een groote factor voor de stal- reinheid. Een ander bergstroompje, in een afzonderlijke richting geleid, zorgde door middel van een vernuftig gedachte installatie voor de electriscbe verlichting der gebou wen. De directie koestert groote uitbreidings plannen, waarbij bet bedrijf geheel gemo derniseerd zal worden en die ten doel heb ben, uitstekende gesteriliseerde melk, waar aan zulk een groote behoefte bestaat, op de Indische markt te brengen. Om de uitbreidingsplannen behoorlijk te kunnen verwezenlijken, zal er geld noodig zijn, dat de directie denkt bijeen te kunnen krijgen door de uitgifte van een premielee- ning met een hoofdprijs van een ton eji nog tal van andere winstkansen, waarvoor het gansche reëele bedrijf van Raraban als be hoorlijk onderpand zal dienen. De plannen, hier zeer in het kort weer gegeven, zijn, zoo lezen wij nog in het Soer. Handelsblad, ongetwijfeld grootsch opgezet en Indië zal voor een dergelijke inrichting wel plaats hebben. Intusschen zij er op ge wezen, dat wij in den Oosthoek over de melkvoorziening niet te klagen hebben. De modelboerderij Cultura b.v, heeft een zeer goeden naam en terecht. Zindelijkheid en hy giënische behandeling hebben ook daar alle aandacht. LANDDAG VAN DEN BIJZONDEREN LANDSTORM. Door de propaganda-leiding in het Ver band Zuid-Holland West van den Bijzonde ren Landstorm is een landdag georganiseerd op 25 Augustus a.s., te houden op een der mooiste landgoederen in de omstreken van 's-Gravenhage, waartoe ook toegang zullen hebben de Bijzondere Vrijwilligers uit het Verband „Stelling van Amsterdam" met hunne vrouwen en verloofden. Uit een door den propagandist van den Bijzonderen Landstorm gezonden schrijven blijkt dat de hoogste civiele en militaire autoriteiten een eere-comité hebben gevormd, terwijl de mogelijkheid niet is buitengeslo ten dat op het vervoer naar het terrein var den Landdag faciliteiten kunnen worden verleend. Elk der hierbedoelde vrijwilligers is uitge noodigd te voren mededeeling te doen of op het bijwonen van dezen landdag al dan niet prijs wordt gesteld. DUITSCHE STUDENTEN BIJ DEN EX- KEIZER OP BEZOEK. Op huize Doorn. In de „Neue Freie Presse" komt een uit voerig verhaal voor van het bezoek, dat in het begin van dit jaar een groepje studen ten uit Leipzig bij den ex-keizer heeft ge bracht. Het „Hbl." ontleent er aan: Den 9den Maart van 1923 was een koude dag. Toen de gong ons op kasteel Hardenbroek wekte, hadden wij, studenten, geen van allen lust om al op te staan. Maar wij her innerden ons, dat wij op dezen Vrijdag door den ex-keizer in audiëntie zouden worden ontvangen en huize Doorn was anderhall uur verder. Wij waren als mysteriespelers naar Holland gereisd, traden in verscheidene groote en kleine plaatsen op en hadden ook Doorn aangedaan. Onder vliegende wolken en een grijzen regensluier gingen wij op weg en na een flinken marsch stonden wij voor een vreemd poortgebouw. Links en rechts een stuk muur en dan een groot park. De nieuwe hofmaarschalk, baron L. uit Frankfort ontving ons in het voorgebouw, waar de kamers over het algemeen eenvou dig zijn ingericht. In enkele vertrekken zagen we prachtige spiegels, kostbare schrijfbureau, antieke meubels, kasten vol porselein en zilverwerk. Aan de muren oude gobelins, op de vloeren zware Perzische tapijten. In deze vertrekken toeft Prins Heinrich, als hij zijn broer een bezoek brengt. De hofmaarschalk gaf ons instructies: „U kunt met Zijne Majesteit vrijuit praten; spreek hem aan overeenkomstig zijn hooge positie en maak vooral een heel, heel diepe buiging! De keizer wilde ons in de groote allee vlak bij het kasteel te woord staan. I oen wij het voorgebouw verlieten, kwamen twee keizerlijke stiefzoons op hun fiets aanpedde- len en een kleine prinses hing met nieuws gierige oogen over de trapleuning. Wij wan delden in een wijde bocht naar het kasteel; onderweg passeerden wij een groote hout stapel, door den bewoner gezaagd. De hof maarschalk wees er naar en zijde:' „Het overtollige hout wordt verkocht. Dat brengt geld op. De keizer is nu arm". Wij gingen langs het bediendengebouw en de auto-garage, langs stallen voor vee en pluimgedierte en langs een typisch oude duiventil. De keizer liet op zich wachten en wij hadden het aardig koud. Onze jassen had den wij in het poortgebouw laten hangen. „Voordat ik het vergeet", zei onze ge leider, „hier hebt u dertig gulden van den keizer voor het studentenondersteunings fonds. Wij betalen de entree-biljetten voor vanavond natuurlijk apart. Wij zijn met z n negenen". Nauw had de hofmaarschalk ons dit ge zegd, of op het bordes verschenen twee personen, die vlug naar ons toekwamen. In de eerste figuur herkenden we den kei zer. Zelfbewust, van middelbare, grootte, nog altijd iets van den heerscher in zijn hou ding, maar toch met een nerveuzen trek in het gezicht met grijze wenkbrauwen en sterke ouderdomsrimpels, de aschgrauwe snor en baard en de vaalbleeke gelaats kleur. Hij droeg een groene cape, bruine schoe nen en dito beenkappen, een jagershoedje met een fazantenveer. „Morgen heeren, het verheugt mij, dat ge mij komt bezoeken", zeide de ex-keizer. Wij werden voorgesteld en kregen ieder een stevigen handdruk. „Dus u wilt ons een mysteriespel geven? Dat zijn immers de spelen, die bij de oude Grieken zoo bloeiden?" vroeg de kasteel bewoner. Toen, overgaand op een ander chapiter: „U kent Goethe's Faust natuur lijk? Meent u, dat ik daarvan ooit een bevredigende voorstelling heb gezien? Spe ciaal de Mephisto-rol wordt altijd totaal verkeerd opgevat. Eigenaardig, dat juist die groote geest niet wordt begrepen. De Ber- lijnsche theaters hebben op dat punt nog niets gepresteerd. Ik zelf ben herhaaldelijk van plan geweest, de Faust te enscenecren. Later vertelde hij: „Ik teeken af en toe, componeer ook wel eens, wandel veel. en brengt op die manier den dag door De ex-keizer houdt er van dikwijls in groot tenue aan tafel te komen. De kamer, waar wij dineerden, droeg boven de deur in reusachtig groote letters het opschrift: „Willkommen, wer gut kaiserlich ist!" De hofmaarschalk en een stille, zeer stemmig gtkleede dame, fungeerden als Tafelauf- warter. Aan tafel hoorden wij, dat de kei zer, in verband met den verjaardag van den sterfdag van zijn grootvader, des avonds onze voorstelling niet wilde bijwonen, opdat de wereld niet zou meenen, dat hij pretjes najaagt. Wij speelden „Totendanz" en het drama- tisch-lyrische „Paradiesspiel". 's ^Avonds kwam des ex-keizers gemalin, die 's mor gens bij den tandarts in Utrecht gewoest was. De „Totentanz" ontroerde haar sterk. Na de voorstelling kwam zij op het tooneel en dankte ieder van ons apart voor onze prestatie. Zij was donker en zeer eenvou dig gekleed. Dat stond haar goed. Haar ge zicht is, behalve de donkere oogen, vol strekt niet knap. Zij praat flink en heeft innemende manieren. Zij zei onder anderen: „U moet vaak terug komen. Hier gaat men geestelijk onder. Zoo zelden wordt iets ge geven, dat de moeite waard is". Die woor den herhaalde zij wel een paar keer. Over de toestanden in Duitschland was zij heel erg ontmoedigd; over haar echt genoot praatte zij met de grootste harte lijkheid. De keizer is er bijzonder op ge steld, dat men haar met denzelfden eerbied behandelt als hem. Wie dat niet doet, is voorgoed bij hem uit de gratie. HOLLANDSCHE VARKENS NAAR HONGARIJE, Het Noordhollandsch Groot Yorkshire Var kensstamboek te Alkmaar heeft dezer dagen aan een viertal hier te lande vertoevende Hongaarsche heeren, 27 beeren en zeugen tegen goede prijzen verkocht. Waar Honga rije dergelijke inkoopen voorheen voorname lijk in Engeland deed, kan men dezen ver koop als een veelbelovend succes beschou wen. Mogelijk dat hierin een aanknoopings- punt voor verdere handelsrelaties geonden kan worden. VAM OMZE r> 4 .;-;3 pjoRAAOMIOZE TELEFOON DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. LONDEN, 25 Juli. De wrevel in poli tieke kringen, gewekt door het dreigend uit stel in de beantwoording der Engelsche ontwerp-nota door Frankrijk neemt hoe langer hoe grootere afmetingen aan, De nationaal-liberalen, die voor morgen de be handeling van een interpellatie op het ge bied vna de buitenlandsche zaken hadden aangekondigd, zien in, dat Baldwin niet in staat zal zijn, deze interpellatie afdoende te beantwoorden, doch wenschen niettemin hun vragen te stellen, ten einde op grond der beantwoording aanvullende verklarin gen van Baldwin te vragen. Het lijdt geen twijfel, dat de geheele arbeiderspartij en de z.g. „zakenfractie" van de conservatieven mee zullen krijgen en dat Baldwin alles zal zeggen, wat mogelijk is. De moeilijkheden voor de regeering wor den klaarblijkelijk grooter door het feit, dat verschillende bladen laten doorschemeren dat zij Frankrijk ervan verdenken, de be antwoording opzettelijk op de lange baan te schuiven, teneinde eerst na het reeds tot beantwoording over te gaan en zoo doende aan de pressie der volksvertegen woordiging op de buitenlandsche politiek althans onmiddellijk te ontkomen. In ver band daarmede wordt thans ook in parle mentaire kringen aangedrongen op onmid dellijke openbaarmaking van het Engcl- sche ontwerp, ten einde de publieke opinie de gelegenheid te geven,en zich over het voorstel uit te spreken. Hoe de toon der nationaal-liberalen mor gen zal zijn, indien Lloyd George zelf het woord voert, blijkt afdoend uit de scherpe redevoering, die hij heden te Bristol heeft gehouden, waarin hij de beweringen, Zondag door Poincaré te Villers-Cotteret uitgespro- ken, weerlegde. Hij betichtte Poincaré van opzettelijke verkeerde interpretatie zijner redevoering én beschuldigde den premier ervan, haat tusschen de volkeren te zaaien en gifgas los te laten op de mensohheid, die in plaats van meer onderlinge haat een betere verstandhouding en onderlinge wel gezindheid noodig heeft. EEN REDEVOERING VAN LLOYD GEORGE. LONDEN, 25 Juli. Lloyd George zin speelde in een te Bristol gehouden rede op de wijze, waarop de geallieerden tijdens den oorlog samenwerkten en zeide, dat, wanneer de kameraadschap, die ontstaan was on der groot lijden, zou worden verbroken, die met een ramp zou gelijk staan. Hij was blijde, dat Groot-Britannië het zijne had ge daan om zulk een breuk onmogelijk te ma ken. De ex-premier voegde er aan toe, datt wanneer Frankrijk, Engeland, Italië en Bel gië gezamenlijk broederlijk en vredig samen werkten, dit een groot verschil voor de we reld zou beteekenen, en hij hoopte op recht, dat de groote pogingen, die gedaan, waren om een eind te maken aan den oor log, die ons allen zoo duur te staan is ge komen, niet zouden worpen verworpen. Hij hoopte, dat deze pogingen in herinnering zullen worden gebracht als een opwekking en een inspiratie voor de naties om verder gezamenlijk te blijven werken, ten einde op aarde een tijdperk van vrede en welwillend heid tussschen de menschen te vestigen. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 25 Juli. Het rijksindexcijfer voor levensonderhoud bedraagt, wegens een me dedeeling van het bureau voor de statistiek, voor 23 Juli 1923 39.336 (1913—1914 geldt voor eenheid). De stijging, vergeleken bij de vorige week (28.892) bedraagt mitsdien 36.1 percent. BERLIJN, 25 Juli. De prijzen der levens middelen te Berlijn zijn in de laatste dagen zoo gestegen, dat men zich daarover in breede kringen verontrust. In de markthal in de Lindenstrasse hadden vanochtend ru moerige tooneelen plaats, toen het gerucht zich verspreidde, dat de kooplieden het pond aardappelen niet beneden de 9000 mark wil den verkoopen. Het bestuur van de markthal iet onmiddellijk de Schupo alarmeeren. Toen er werd medegedeeld, dat de aardappelen slechts 6000 mark kostten, kwamen de koo- pers eenigszins tot bedaren. BERLIJN, 25 Juli. De Berlijnsche woeker- politie houdt zich thans in het bijzonder bezig met den groothandel in vleesch. Van middag hebben er in de buurt van Berlijn geweldige inbeslagnemingen van rundvleesch plaats gehad, ter waarde van vele milliarden. DE STERKTE VAN DE LEGERS DER GROOTE MOGENDHEDEN. LONDEN, 25 Juli. In het Lagerhuis heeft Guinness, de onder-staatssecretaris van oorlog, een overzicht gegeven van de mili taire sterkte der voornaamste landen in 1913 en 1922. In 1913 had Engeland 106.000, Frankrijk 666.000, Duitschland 836.000, Rus land 1.300.000 en Amerika 86.000 man onder de wapenen. Thans heeft Engeland 80.000 man, Frankrijk 450.000, Duitschland 100.000, Rusland 1.300.000 en Amerika 137.000 man. ENGELAND EN TURKIJE. LONDEN 25 Juli. MacNeill, de onder staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de diplomatieke en consulaire betrekkingen met Turkije zouden worden hervat, zoodra het vredesverdrag van kracht was geworden. ENGELAND, IRAK EN PALESTINA. LONDEN, 25 Juli. In het Lagerhuis heeft OrmsbyGore meegedeeld, dat er, tenge volge van het onderteekenen van het ver drag van Lausanne, drie bataljons uit Irak zouden worden teruggetrokken, en het gar nizoen in Palestina zou worden verminderd. DUITSCHE NOTA'S AAN DE GEALLIEERDEN. BERLIJN, 25 Juli. De rijksregeering heeft aan de Fransche en de Belgische regeering een nota overhandigd, waarin zij plechtig er tegen protesteert, dat een verordening van de Rijnland-commissie iedereen met straf be dreigt, die de rechtsgeldigheid van de door de commissie of haar organen getroffen ver ordeningen bestrijdt, of door raad en daad het verzet tegen dergelijke verordeningen bevordert, en dat deze verordening verbiedt, door het geven van belooningen mede te werken tot het in stand houden van het ver zet. De nota legt er den nadruk op, dat de bevolking in het bezette gebied van het niet naleven van dergelijke verordeningen des te minder een verwijt kan worden gemaakt, omdat het Duitsche rijk, volgens de uitdruk kelijke bepalingen van het Rijnland-verdrag, het bestuur van het bezette gebied heeft be houden. Te Londen en te Rome zijn door de rijks regeering eveneens in dezen zin vertoogen gehouden. BERLIJN, 25 Juli. De rijksregeering heeft aan de Fransche regeering een nota over handigd, waarin tegen de bezetting van Bar men, die op 13 Juli heeft plaats gehad, plech tig wordt geprotesteerd. UIT HET BEZETTE GEBIED. BRUSSEL, 25 Juli. Maginot heeft vanmid dag plechtig de eereteekenen van het groot kruis van het Legioen van eer aan Degoutte overhandigd. De Engelsche bevelhebber van het Rijnleger en de commandant van de Bel gische bezettingstroepen waren erbij aan wezig. AKEN, 25 Juli. De districtsgedelegeerde alhier heeft bekend gemaakt, dat het stempel voor het zich begeven naar het onbezette Duitschland tot 15 Augustus alleen in drin gende gevallen wordt verleend. Daardoor wordt de grensafsluiting, die op 26 Juli zou atloopen, althans voor dit district weer ver lengd. LÜDWIGSHAFEN, 25 Jul". Be geallieerde Rijnland-commissie heeft een verordening openbaar gemaakt waarbij van 27 dezer af nieuwe passen zullen worden uitgereikt en de oude weer kunnen worden geldig ver klaard. Daaruit valt af te leiden, dat de af- sluiting van de Rijnbruggen, na den termijn van 10 dagen zal atloopen. Ook aan het gemeentebestuur van Lud- wigshafen is medegedeeld, dat de vertegen woordiger van de geallieerde Rijnland-com missie aldaar rekent op opheffing van de ai sluiting van bruggen in den nacht vr' Woensdag op Donderdag. HET HERSTEL VAN HONGARIJF LONDEN, 25 Juli. In het Hoogerhuis u de vraag gesteld, of er eenige verdere voort gang was gemaakt met Betrekking tot dé regeling van het herstel van Hongarije. In zijn antwoord zeide Lord Curzon, dat de Engel sche regeering haar geheelen steun gaf aan het beroep, door Hongarije ingediend bij alle mogendheden, die in de commissie van her-i stel zijn vertegenwoordigd, en de Engelsche regeering had te dier zake een speciaal beroep gedaan op Frankrijk. Hij had gegronde hoop, dat op de bijeenkomst van de kleine Entente, die ibinnen eenige dagen zou plaats vinden, Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Roemenië zouden inzien, dat hun economi sche en andere belangen het best gediend werden, door Hongarije in staat te stellen, een leening te plaatsen onder dc noodige voorwaarden en waarborgen. De Engelsche regeering wenschte de financieele ineenstor ting van Hongarije met al haar onbereken bare gevolgen te voorkomen. Zij was ervan overtuigd, dat geen financieele hulp op vol doende schaal voor Hongarije kon worden geboden of het moest zijn volgens het schema, door den Volkenbond gesteund. De regeering hoopte ernstig, dat de commissie van Herstel haar besluit van Mei j.l. zou herzien en de kwestie onverwijld voor den Volkenbond zou ibrengen. Burggraaf Grey, de vroegere minister van buitenlandsche zaken, gaf zijn voldoening te kennen over de verklaring van Curzon. Dit was een zaak, zeide hij, waarbij het succes, door den Volkenbond bereikt, met betrekking tot Oostenrijk, ook met betrekking tot Hon* garije zou kunnen worden toegepast. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID, 25 Juli. De A. B. C. publiceert een telegram uit Melilla, waarin de vorming gemeld wordt van een groote harka van opstandelingen, die overvloedig voorzien is van oorlogstuig volgens het blad door buitenlandsche handlangers geleverd en die in de niet-onderworpen zone plundert UIT KRETA. KANEA, 25 Juli. Het Grieksche escader is uit de Kretenzer wateren vertrokken. EHRHARDT. BERN, 25 Juli. In ibevoegde kringen noemt men de geruchten, dat Ehrardt naar Zwitser land zou zijn gevlucht, en te Liesthal gezier zijn, fantastisch. EEN BEROOVINGt KEULEN, 25 Juli. Naar de Koelnisehe Volkszeitung meldt zijn van een Duitsch- Amerikaan op zijn reis van Bonn naar Keulen 35 millioen mark en zijn papieren gestolen. Hij moest zich tot het Amerikaan- sche consulaat wenden om verder te kun nen reizen. AMSTERDAM, 25 Juli. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 852 vette kalve ren, le qual. 8690 ot-, idem 2e qual. 78— 84 ot, idem 3e qual. 6476 ct. per K.G.; 62 nuchtere kalveren 1422 per sukt; 502 varkens, Holilandsche le qual. 9092 ct-, id. 2e en 3e qual. 8088 ct. overz. en Geld. le kwal. 92 ct. per K.G-.; 13 paarden. AMSTERDAM, 26 Juli. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Frieache Muizen f 4; Noond-Hollandsdhe. Muizen, 3.654-90, Kleine Muizen 2.102.80; Hillegommer Zandaardappeden 6; Schoolmeesters ƒ4.20 4.90; Westlandsche Rnode 3.50, idem Muizen 4.90, idem Kleine 4.20, Muis fl per H.L. Zomer Malta-Aardappelen lOper 100 K.G. AMSTERDAM, 25 Juli. Noteeringen van het Nieuwe Veilir.ggelb., expl. De Jong en Koene. Yellow Transparant 0.180.22 per K.G.; Frambozen 1.501.65 per siof; Ker sen, extra 0.500.58, idem 0.360.48, Aalbessen Prolific 0.340.44, Trosibessen 0.22—0.34, Kruisbessen 0.100.15, Aard beden f 0.450.55 per K.G.; Meloenen, groo te 0.651.05, idem kleine f 0.25—0.55. Perzikken I 0.170.29, idem II 0.08 0.15 per stuk; Tomaten f 0.360.52, Prin- sessdboonen f 1.051.25, Snijboooen ƒ0.90 1.20 per K.G.; Komkommers 511, Bloemkool 713 per 100 st; Peen 8 12,50 per 100 bos; Andijvie 34.40, Sla 1.20—2 per 100 krop; Dappers 711, Peulen f 812, Tuiniboanen 2.804.10, Nieuwe aardappelen f 3-405.80, id. Drie lingen f 24.10; id. Weslt. Zandaardappe- len f 67.40, idem Drielingen 3.20—5.10 per 100 K.G. Bloemen. Rozen 37, Keltken Lelies f 6 14, Amer. Anjers 2.507, Callals f 10 16, Gladiolen f 2.504, Dahlia's f 35, Violieren 2—4.50, Snijgroen 4—8.50 per 100 st. ENK HUIZEN, 24 Jufi. Aardappelen. Schostche muizen 2.903.10, kleine 1.55 1.75, Koksen 2.30—2.35. kleine f 1.55 1.60, 'blanike ronde f 3, kleine f 1.45, alles per baal van 100 pond. ROSEiNDAAL, 24 Juli. Boter. Coop. Bra- bantsche Botermijn. Hoogste prijs f 1.94 mddldelprijs 1.83, laagse tf 1.67. WOERDEN. 25 Juli Kaas. Ter markt wa. ren 530 partijen, le soort 3640, 2e srt. 31—34, rijksmerk 3241. Hatndel vlug. Ik ben eerzuchtig, ik gloei zelfs van eerzucht, dat weet ieder, die mij kent. Zonder dat ge voel zou ik mij met den grooten hoop van lafaards en sufferds, die mijn geslacht in overvloed vertoont, op het breede pad der alledaagschheid gemakkelijk bewegen God beware er mij voor 1 Ik heb het nooit kunnen begrijpen, hoe een verstandige, een denkende vrouw aan de zijde van een onbeteekenend man kon leven ik zou mij schamen voor lederen mensch, dien ik ontmoette." „Och, zoudt gij zoo schaamachtig zijn Kom, wat ge zegt 1 Daar behoort zeker ook meer moed toe, dan om voor een gehoor van dartele, vroolijke studenten op te treden, om een lezing te houden over aesthetiek en dergelijke dingen," riep Henriette, nu werke lijk met een boosaardigen lach. Flora zag hare kleine zuster met innige verachting aan. „Een kleine slang mag gerust haar gesis laten hooren 1 Wat kunt gij oor- deelen over een ideaal," antwoordde zij, terwijl zij de schouders optrok. „Intus schen daarin hebt ge gelijk, als gij denkt, dat mijn plaats eer is op een katheder dan aan de zij van een man, die een stumperd in zijn vak toont te zijn zulke ketenen kan ik niet dragen 1" „Dat is uw zaak, kind," zei mevrouw Urach kalm, terwijl de handelsraad als van schrik ineenkromp. „Gij zult u wel herinneren, dat niemand er bij u op aan heeft gedrongen dat niemand u heeft pogen te overreden om u door die ketenen te laten binden „Dat weet ik zeer goed, grootmamaik weet ook, dat het u veel aangenamer zou zijn geweest, als ik den kamerheer von Stet- ten, die evenzeer lijdt onder gebrek aan geld als aan verstand, mijne hand had willen ge ven. Daarenboven kom ik er graag voor uit, dat ik mij aan niemands invloed of leiding kan onderwerpen, wijl ik zelf best weet, wat mij goed is." „Dat zal dan ook altijd aan u worden over gelaten," antwoordde de oude dame koel en fier. „Een ding moet ik u echter in bedenking geven gij zult in mij een tegenstandster vinden, die nog al iets te beteekenen heeft, als door uwe schuld de zaak nuttelooze en ergerlijke opspraak wekt. Gij kent mij, hoop ik, op dat punt. Ik ben veeleer in staat een geheime smart te dragen, dan een openlijk schandaal. Terwijl ik hier met u samen woon en het bestuur van het huis op mij heb ge nomen, verlang ik, eisch ik een onvoorwaar- delijken eerbied voor mijne positie en voor mijn naam. Ik duld niet, dat men in onzen gezelschapskring over ons mompelt en fluis tert en lacht." Snel keerde de handelsraad zich om. Hij trad naar het eene venster, waarvoor het gordijn niet dicht was gehaald, en staarde in den donkeren nacht. De wind, die hoe langer hoe heviger werd, joeg razend langs de gla zen, en in de door den rooden gloed flauw verlichte ruimte daar buiten woelden en dwarrelden de sneeuwvlokken door elkander, woest en wild als de gedachten in zijn schier verbijsterd hoofd. Hij had er ernstig over gedacht, om Flora de geheele toedraait der zaak te vertellen maar hij voelde, dat zij juist er het minst van mocht hooren, als hij geen gevaar wilde loopen, dat mevrouw Urach, om „het mompelen en fluisteren" zijn huis verliethij was overtuigd, dat het eergierige meisje zijne bekentenis voor de wereld zou uittrompetten, niet zoozeer uit liefde als wel om den schijn van zich af te wenden, dat zij zich in de keus van haar hart, of eigenlijk van haar verstand, had be drogen. Intusschen stond Henriette, het kleine, misvormde kind, met oogen vol grimmigheid en spot voor hare grootmoeder. „Dus alleen om het gebabbel en geleuter van de menschen verlangt gij, dat mijne zuster zich, zonder op spraak, losmaakt van hare verbintenis Daar komt zij goedkoop van af. Zonder aarzelen spreekt gij haar vrij, als zij maar een zijden manteltje over hare valschheid weet heen te werpen. Gij behoeft echter voor een al te sterke opspraak niet zoo heel bang te zijn, grootmama men heeft slechts veel in het salon te verkeeren, zooals wij, om overtuigd te worden dat men over den voornamen zondaar denkt als over oud por- celein hoe vaker gelijmd, des te mooier 1" „Ik moet u verzoeken, Henriette, om den avond verder op uw kamer door te brengen," riep de oude dame, nu werkelijk boos. „In die hatelijke stemming mag ik u in gezelschap niet toelaten." „Zooals ge wilt, grootmama 1 Kom, Hans wij gaan weg, zoo blij als 't maar kan," lachte zij, terwijl zij zacht de wang drukte tegen de vederen van het vogeltje, dat nog altijd op hare hand was blijven zitten. „Gij houdt ook niet van de oude hofdames en den oiiden heer von Bar, de groote geneeskundige auto riteit, pikt gij nijdig in den vinger, als hij er toe komt, u een klontje te geven. Braaf ge daan, jongen Goeden nacht, grootmama Goeden nacht, Maurits Nog even keerde zij zich om. „Die karaktervolle daar," zei ze met snijdende ironie, „zal, hoop ik, den weg niet vergeten, dien onze overleden papa haar zeker streng en onverbiddelijk zou hebben voorgeschreven dien bluf op eigen wil zou zij, bij zijn leven, wel voor zich hebben gehouden. Hij had niet gedoogd, dat zij het woord, eens aan een man van eer gegeven, ooit verbrak 1" Met het hoofd fier in den nek geworpen, ging zij heen, maar op den drempel vloeiden de tranen, die in hare laatste woorden zich. reeds hadden verraden, haar over de wangen. „Goddank, dat zij weg is 1" riep Flora. „Men heeft waarlijk al zijn zelfbeheersching noodig, om tegenover haar zijn geduld niet te verhezen." „Ik vergeet nooit, dat zij ziekelijk is," zei mevrouw Urach met een droog en koel ver wijt. „En in één opzicht had zij werkelijk gelijk. Flora," sprak de handelsraad aarzelend. „Dat kunt gij opnemen, zooals gij wilt, Maurits," antwoordde de jonge dame kortat. „Ik verzoek u vriendelijk mijn inwendigen strijd, door uw noodelooze bemoeiing, niet erger te maken. Zooals ik zei, ik ben gewoon alleen mijn zaken af te doen en van die ge woonte denk ik ook nu niet af te wijken. Overigens behoeft gij niet bang te wezen en grootmama ook niet Ik houd er volstrekt niet van, met veel leven en gedruisch op te tre den, en ik heb een trouwen, stillen bond genoot den tijd 1" Zij nam het glas van de tafel en bevochtigde de droge, bleeke lippen met enkele droppels rooden wijn, terwijl de weduwe van den pre sident, zonder verder een woord te spreken zich omkeerde, om weer naar het salon te 8aan- „Apropos, Maurits!" riep zij, met de hand aan de kruk van de deur, „wat zal er met Kathe gebeuren?" „Dat zal van het testament afhangen," antwoordde hij kalm. „Ik weet volstrekt niet, welke beschikkingen de molenaar heeft gemaakt. Kathe is zijn eenige erfge name, maar of hij haar daartoe ook heeft be noemd, dat is nog onzeker. Hij heeft het haar immers nooit vergeven, dat hare geboorte het leven kostte aan zijne dochter. In elk geval zal zij voor een tijd lang hier dienen te komen." „Doe geen moeite die komt niet hier Die hangt nog even vast en stevig aan de plooien van den rok harer onverdragelijke gouvernante, als toen papa leefde," zei Flora. „Lees hare brieven maar eens 1" „Nu, misschien is het ook wel zoo goed, dat zij maar blijft waar zij is," meende me vrouw Urach. „Ronduit gezegd, heb ik er niet bijzonder veel lust in, haar onder mijn hoede te nemen en misschien alle dagen, nu het een en dan het ander aan haar te moeten verhelpen en verbeteren dit fs een bron van verdriet en ergernis. Ik heb nooit veel van haar gehouden, niet zoozeet omdat zij het kind van „de andere" was, daar heb ik mij over heen gezet 1 Maar zi) kroop mij te veel in dien molen rond, hare kleederen en gezicht zaten altijd vol meel en zij was een zeer eigenzinnig wicht, toen zij klein was." „Ja, zoo'n rechte stijfkop uit het volk en toch de lieveling van papa riep Flora op bitteren toon. „Schijnbaar, kind, omdat zij de jongste was," zei mevrouw Urach, wier geest op kwam tegen het denkbeeld, dat een harer bloedverwanten achteruit kon worden gezet. „Hij had u even lief Mjurits, gaat ge mee 1" Haastig knikte hij en beiden gingen heen, maar Flora schelde haar kamenier. „Ik wil in mijn slaapkamer gaan zitten werken breng er den inktkoker en deze papieren naar toe," beval zij. „Natuurlijk ben ik voor niemand te spreken." Wordf vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6