QAMIAATJE5 k'f( I Vrijdag 27 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14497 Van het Vaticaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN, EERSTE BLAD Reorganisatie. UIT DIN OMTREK. HAARLEM. Asphalteering. Inbraak in de Rijks H. B. S. te Velsen. Teraardebestelling ir. R. O. van Manen. „St. Franciscus van Assisië." Concert Laurens Janszoon Coster. Personalia. Brandje. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Notariaat. Vacature Ceton. Besmettelijke ziekten. Kamer van Koophandel. Gevonden voorwerpen. Bekroond. Van het dak gevaljen. Concert, i Lijst van instellingen van Weldadigheid. BURGERLIJKE STAND. Hinderwet. SCHIETEN. *7 'ffr A t, I JÉflMfêKk W i J Eert R- K Sociëteit voor den Middenstand- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem 3FVERWIJK. HALFWEG. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 COURANT AdvertentKn 33 cents per reget,' Bij contract belangrijke koryng. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededecling, op da le Pagina 75 ct., op andere redact tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regel' 60 cent per plaatsing; elke rege meer *15 cent, bij vooruitbetaliai Begrijpelijkerwijze beginnen na de ver schijning van het rapport-Barge de meenin gen over de reorganisatie der R.-K. Staats partij los te komen. Op zich zelf valt het aiet anders dan te loven, dat zij, die meenen bet rapport te moeten afwijzen, pogingen doen om er iets beters voor in de plaats te geven. Zoo heeft „De Tijd" een breedvoerige critiek van vijf lange artikelen opgezet om Het rapport-Barge met zachte vingeren, doch stevigen druk den hals om te draaien. In plaats van het stelsel-Barge moet dan volgens „De Tijd" komen een federatie vafi Katholieke staatkundige vereenigingen, dat wil zeggen een verbond van alle bestaande R.-K. Kiesvereenigingen en de dissidente or ganisaties, die zich zullen vormen, welke laatste „De Tijd" met den naam van „denkrichtingen" bestempelt. Wat het blad daarmee bedoelt moge blij ken uit het volgende citaat: i Tot de vertegenwoordigers van deze „denkrichtingen" rekenen wij de be stuursleden der N. K. P. en de Cranen- burghers, die destijds in Den Haag en el ders, zonder zich af te scheiden, studie kringen hebben opgericht; de politieke studie- en debatingclub „St. Michaël" te Den Haag, waarin, naar wij meenen, prof. Veraart en de heer Guit de leiding heb ben, de rentebestrijders en de R.-K. Volkspartij. Misschien behoeft dit lijstje nog aanvulling, maar onze opvatting wordt hiermede voldoende weergegeven. Tot de afgevaardigden en de vertegen woordigers der bestaande „denkrichtin gen" zou de Bondsvoorrftter nu kunnen zeggen: De R.-K. Staatspartij wordt georgani seerd tot een Federatie van Katholieke saatkundige vereenigingen. Het beginsel program van die Federatie zal steeds on gewijzigd blijven. Elke politialoe vereeni- ging, welke tot de Fedtraiie wil toetre den, moet dit beginsel-program zonder voorbehoud onderschrijven. Het bevat een beperkt aantal hoofdbeginselen van ka tholiek staatsbeleid, waarover onder alle Katholieke absolute eensgezindheid be staat. Deze hoofdbeginselen vindt men reeds in de beginsel-verklaring der R.-K. Tweede Kamer-fractie van 1896-1897 Dc vertegenwoordigers van de ver schillende denkrichtingen kimnen zich naar hartelust organiseeren en voor hun gedachten getuigen. Als uitgangspunt ne men wij de bestaande Kiesvereenigingen. De gekozenen en het program der geza menlijke Kiesvereenigingen zijn aan allen bekend. Het zijn de thans zittende Ka merleden en het program, door de Alge- meene Bondsvergadering vóór de ver kiezingen in 1922 vastgesteld. Is er een denkrichting, welke zich door deze Ka merleden niet acht vertegenwoordigd en die op belangrijke onderdeden een an der staatkundig program wil propageeren, dan staat haar dit volkomen vrij. Zij kan een eigen organisatie in het leven roe pen en als groep op de hooger genoemde voorwaarden tot de algemeene Katholie ke partij, tot de Federatie toetreden. Natuurlijk worden alleen landelijke or ganisaties, dat wil zeggen: organisaties die in minstens negen of tien kieskringen een behoorlijk aantal leden tellen, tot het lidmaatschap der Federatie toegela ten. Technisch worden deze hoofdbeginselen dan nader uitgewerkt. Met alle respect voor de vernuftige vondst, gelooven wij, dat er moeilijk een be tere manier denkbaar is om de R.-K. Ne- derlandsche Staatspartij radicaal weg te „organiseeren". Wie een weinig practisch politiek geschoold is weet wel, dat met het cement van één algemeen beginsel-program geen honderd heterogene organisaties van de meest uiteenloopende „denkrichting" zijn op te bouwen en samen ie houden. Wij zouden daarom allen, die zich in deze dagen er voor zetten om het rapport-Barge te bestudeeren en hun denkbeelden wellicht straks gaan neerleggen in rapporten, uit te brengen aan de kiesvereenigingen, of wel in dagblad-artikelen of brochures, nogmaals willen aanraden de oplossing juist in de te gengestelde richting te zoeken, als welke .De Tijd'.' wil. In plaats van versplinteren, verspreiden én verdeelen, trachtte men te vereenigen en op te bouwen. Wij weten, dat het bezwaar geldt: er zijn in- de Katholieke Staatspartij allerlei stroo mingen, welke niet gepakkelijk in één bed ding zijn samen te brengen,. Goed, men late zich door deze gedachte leiden, maar niet afleiden van deze groote idee, <iat ver bo ven al de staatkundige en sociale meenings- verschillen er één groot, eminent belang staat, dat voor lederen Roomschen kiezer geldt en waaraan ook iedere Roomsche kie zer, die prijs stelt op dien eerenaam, gaarne iets offert van eigen inzicht, n.m. het belang van de ééne R.-K. Staatspartij. Stelt men die eenheid als ideaal voorop en wil men toch zooveel mogelijk ieder ge legenheid geven een man naar zijn keuze naar het parlement, de Staten of den ge meenteraad af te vaardigen, dan beginne men niet boven maar-onderaan. Wij hebben dit nu al meer dan een jaar lang betoogd en wij blijven daar de oplossing zien. De groote oorzaak der ontevredenheid schuilt hierin, dat het politieke leven te veel door kleinere groepen wordt geleid en de kiezers zelf weinig of geen invloed hebben. Laat men de kiesvereenigingen reorgani- seeren en aanpassen aan de behoeften van dezen tijd. Hare inrichting is nog niet anders dan in den tijd, dat het bestuur met enkele getrouwen in onder-onsjes de candidaten aanwees. Het getal bezoekers der vergade ringen moge nu al een enkele maal in de honderden loopen, aan de stemming over de groslijsten mogen nu al enkele honderden leden der kiesvereeniging deelneqjen, duizenden blijven nog altijd buitenhet politieke leven staan; en daar schuilt aller eerst de fout. Men bedenke een organisatie, waarbij dit voorop staat: ieder Roomsch kiezer is tevens lid der R.-K. Kiesvereeni ging. De contributie is minimaal; de plaatse lijke of gewestelijke pers is de groote pu blieke tribune, waarop alle „denkrichtingen" in den kieskring elkander ontmoeten; de kiesvereeniging is zóó gedecentraliseerd, (jat het practisch mogelijk is de kiezers samen te brengen; en vooral, het worde den kiezers uiterst gemakkelijk gemaakt om bij candi- daatstellingen en stemmingen over groslijsten van hun meening te doen blijken en wel zóó, dat mettertijd en na voldoende scholing, de politieke adviezen kunnen verdwijnen en er een vrije candidaatstelling komt. Zóó van onder op, moet worden opgebouwd. Zulk een reorganisatie zal veel tijd en moeite vragen; maar zulk een bevat alleen de waarborgen om op den duur onze eenheid en onze kracht te bewaren. Men bericht ons uit Rome: Dezer dagen werd door Z. H. den Paus in plechtige audiëntie ontvangen de broeder schap van den H. Jozef der timmerlieden, die een der machtigste en rijkste broeder schap was van de Eeuwige Stad. De broeder schap had een eigen kerk toegewijd aan den H. Jozef der timmerlieden, daar men ge woonlijk dit vak aan den voedstervader van het kindje Jezus toeschrijft. Op 't oogenblik nog is deze kerk, gelegen boven de Mamer- tijnsche gevangenis, een der drukst bezochte bedehuizen van Rome. Niet alleen de tim merlieden, maar ook hunne echtgenooten, zonen en dochters, kunnen van deze broe derschap deel maken. Deze heeft een Kardi naal Beschermheer en een Prelaat als gees telijk leider. Onder anderen heeft deze broe derschap als leden alle timmerlieden van het Vaticaan en Sint Pieter. De H. Vader sprak de leden toe en herinnerde eraan dat hunne godsdienstige vereeniging binnenkort drie eeuwen heeft bestaan. De Paus sprak over het roemrijk verleden der broederschap, en had woorden van lof voor hunne godsdien stige en maatschappelijke werkzaamheid welke ver van alle klassenhaat, zich beijvert voor den vrede en de §oede orde in de maat schappij. De H. Vader ontving tevens een honderd tal Amerikaansche matrozen met hun offi cieren, en een groep Amerikaansche pel grims, alsmede een paar honderd pel grims uit Tsjecho-Slowakije, die het voor recht hadden de H. Mis van den Paus bij te wonen en van Z. H. de H. Communie te ont vangen. Bij de rondvraag in de gem een te raad sver- dering Woensdagmiddag heeft de heer Groe- nemdaal een goedkoope wijze van asphaltee ring besproken. Naar aanleiding hiervan la ten we hieronder volgen een artikel van prof. Ir. G. H. de Vries Broekman, dat ver schenen is in „de Ingenieur". Prof. Ir. De Vriees Broekman schreef dan: Eenigen tijd geleden vernam ik, dat in Essen straten legen betrekkelijk lage kosten van een deklaag voorzien worden, welke een groote gelijkenis met stampasphalt vertoont. De urgentie, waarmede de straten in onze ^eden en onze buitenwegen verbetering vra gen, deden mij besluiten, daaromtrent een 11 aider onderzoek in te stellen. Het materiaal slaat bekend onder den naam Dammann- Asphalt, naar dien uitvinder Stadtbaurat Dr. Dammann, die reeds sedert 13 jaren wetenschappelijke en zeer zorgvul dige proeven op het gebied van kunstmatige bereiding van stampaispbalt heeft genomen en die tenslote een procédié heeft gevonden, dat voor den wegenbeuw van groote betee'- kenis belooft te zijn. Hij heeft er in Duitschland en in Enge land patent voor verworven, terwijl het in meerdere landen is aangevraagd. Het materiaal is eenvoudig samengesteld uit gemalen sleen of slakken en bitumen (teer of asphalt), doch het bijzondere van het procédé bestaat daarin dat de hoeveel heid bitumen buitengewoon klein is, dat bi tumen en sieenmateriaal aan bijzondere eischen moeten voldoen en dat de menging op zeer bepaalde wijze moet geschieden. Volgens de iheorie van Dr. Dammann wordt de vastheid van de deklaag niet ver kregen door aan de bitumen de grootst mo gelijke bindkracht ie geven, doch door deze op de beste wijze de rol van dichtingsma teriaal te doen vervullen. Feiten zijn: dat in verschillende plaatsen te zamen reeds meer dan 80.000 M2. gelegd zijn en dat in een der drukste straten in Essen, de Limbeckerstrasse, nu voor ruim 2 jaren onmiddellijk op de keibestratirig een Dammann-Asphalt deklaag is aangebracht, welke steenhard en zelfs voor een vakman nauwelijks van stampasphalt te onderschei den is. Evenals bij stampasphalt* is het opporvlaR effen, geen geraas veroorzakend, stofvrij, ge makkelijk te reinigen en niet onderhevig aan invloeden van regen en sneeuw, terwijl het bestand is tegen hoogere temperaturen. Ge zien de betrekkelijk groote hellingen, wel ke in de Limbeckerstrasse voorkomen, 1 :16, is het minder glad dan stampasphalt. Niet alleen, dta-t het materiaal op zioh zelf veel goedkooper is dia® stampasphalt, ook het aanbrengen is beduidend eenvoudiger. De aanvankelijk niet samenhangende mas sa wordt, zonder eenige verwarming, zooals zij op de opslagplaatsen bewaard wordt, in een laag van 7 4 8 c.M. dikte op de on derlaag uitgespreid en vervolgens met een handwals koud gewalst en langs de kanten van den weg gestampt. De weg wordt dan dadelijk in gebruik ge nomen en de verdere samendrukking ge schiedt in eenige dagen onder den invloed van het verkeer. De eenvoudige en snelle afwerking brengt met zich, dat de weg slechts korten tijd be hoeft afgesloten te zijn. Het materiaal kan in de vrije lucht opge slagen en bewaard, worden en is. aangezien het weinig bitumen bevat en niet aan de wandten kleeft, geschikt om in open spoor wegwagons en in schepen vervoerd te wor den. Het spreekt van zelf, dat op slappen bodem een hechte fuwdeering hoodig is. Bij voldoend vasten ondergrond, zooals bijv. in Essen, kan een goed vastgereden weg als grondslag dienen. Voor voet- en rijwielpaden kan het ma teriaal onmiddellijk op den geëffenden, vas ten grondslag aangebracht v.orden. Ter beschikking van de justitie te Haarlem ziin gesteld twee Duitschers, die op heeter- daad zijn betrapt bij een inbraak in het ge bouw der Rijks H. B. S. te Velsen. Woensdagmiddag is te 's-Gravcnhage op Oud-Eyk-en-Duynen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den te Apeldoorn overleden oud-hoofd-inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat R. 0. van Manen. Onder de belangstellenden, die op de be graafplaats aanwezig waren, werden opge merkt "de oud-hoofdinspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat P. Kemper, de oud ministers van waterstaat v. d. Sleyden en König, de hoofdingenieur-directeur van Zuid- Holland de heer Caland, ir. Wortman, direc teur-generaal der Zuiderzeewerken, de in specteur-generaal Du Croix en Wan Loon, de hoofdingenieur De Block van Kuffelen, familieleden en vrienden van den overledene. Aan de groeve sprak uit naam van den Rijkswaterstaat, de heer Du Croix woorden van hulde en afscheid tot den overledene, onder wien hij o.a. in Haarlem, jarenlang had gewerkt. Spr. herinnerde eraan dat de heer Van Manen» die reeds een 15-tal jaren geleden den Rijksdienst verliet, helaas van zijn rusttijd een groot aantal jaren aan het ziekbed gekluisterd was. De spreker schetste den heer Van Manen als een zeer bekwaam ingenieur met een scherp verstand en veel toewijding en liefde voor zijn werk, waar van het glanspunt was zijn werk als hoofd ingenieur in Noord-Holland, met standplaats te Haarlem, n.l. de verbetering van het Noordzeekanaal door den bouw van de nieu we schutsluis te IJmuiden. Vele ouderen aldus spr. zullen zich hem blijven her inneren als één der beste ingenieurs, wiens naam aan knappe waterstaatswerken zal ver honden blijven. De oudste zoon van den overledene, rit meester der huzaren Van Manen, dankte voor de belangstelling. Woensdagavond had in 't gebouw St. Bavo een ledenvergadering plaats van den Nedcrl. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St tFranc.iscus van Assisië'j, af deeling Haarlem. *De Voorzitter, de heer Stoelinga, opende ongeveer half negen deze vergadering op de gewone wijze, heette de aanwzigen welkom, in het bijzonder den geestelijken adviseur. Voorts memoreerde de voorzitter het suc ces van de afdeeling Haarlem, die door een krachtige propaganda, een zelfstandige af deeling in Beverwijk geslicht heeft. Ook wees de voorzitter nog op enkele successen,die in het belang der bedienden behaald zijn ge worden. Na met een pittig woordje, tot pro paganda opgewekt le hebben, ging men <Je punten der agenda behandelen. Bespreking van het jubileum van het 3e 'lustrum van den bond, was een belangrijk punt van de agenda. De circulaire, door de lustrum commissie gezonden aan de afdeelingen, werd uitvoe rig besproken. Het eersle punt der circulaire betrof het aanbieden van een stoffelijk Wijk van hulde. DÜt vond algemeene instemming bij die vergadering. Op de lijst werd door de aan wezigen ruim ge-leekend. Vervolgens gaf de circulaire nog een bij zondere wensch aan, n.l. het aanbieden van 500 nlieuwe leden, in de maand November. De afdeeling Haarlem heeft reeds hierin een aandeel gehad, doch terecht merkte de voor" zifter op, dat dit todh niet zeggen wil, dat de propaganda hier ter stede ten einde is. In tegendeel! Het bdsluur sprak den wensch uit, dat de afdeeling Haarlem een voorbeeld zal geven, en de lakschen eens duchtig wakker zal schudden, "opdat de wensch in. de circu laire verval, vervuld worde (applaus). Bij het bespreken der ontwikkelingsavon den, schetste de voorzitter een schema, dat die goedkeuring der vergadering wegdroeg. Het werkloozen-reglement werd nader uit eengezet. Vooral werd er met nadruk op het feit gewezen, dat, indien men niet de contributie betaalt naar het salaris, de vele moeilijk heden bii werkloosheid absoluut niet uit kunnen blijven. Herhaaldelijk komen deze moeilijkheden voor. Na enkele punten nog besproken te heb ben, sloot de voorzitter met een kernachtig woordje, deze geanimeerde vergadering, die slechts matig bezocht was. A. s. Zaterdagavond, 8 uur, zal door de muziekvereeniging „L. J. C.". directeur de heer J. A. Meng, een concert worden ge geven in Dreefzicht, Den Hout. Het programma luidt:: 1. Amsterdam marsch, H. L. Blankenburg. 2. Les Triumvirs Ouvertuqp, L. J. Bau- donck. 3 Les Sirenes, valse, E. W'aldteufel. 4. t) Le Loi 's Amuse, suite, Leo Delibes. 5. With Sword and Lance, marsch, H. Starke. 6. f) Ouverture, Du Domino Noir, Auber. 7. .Löveland", waltz, Abe Holzmann. 8. Scène du Bal, L. Delibes. 9. Finale. tj Met deze nummers zal ,de muziekver eeniging „L. J. C." Zondagmiddag in dc 1ste afdeeling Harmonie op het Nat. Muziekcon cours te Santpoort uitkomen. Te Den Haag is voor het examen der Ncd. Toonkunst-Vereeniging geslaagd voor viool mej. Trude Oosterveld. Mej. Oosterveld genoot hare geheele op- leiding ibij den heer J. C. Tuin en hare theoretische opleiding bij den heer Hendrik Andriessen. Onze stadgenoote, mej. M. Donsen, is te Nijmegen geslaagd voor het examen Hdofd- acte. Tevens ontving de familie bericht dat haar dochter, de Eerw. Zuster Michaël, in de wereld mej. C. Donsen, ook geslaagd is voor het examen Hoofdacte. Woensdagavond kwart over 8 heeft 'n be gin van brand plaats gehad in de Gortesteeg 15, door opeenhooping van' roet in den schoorsteen. De brandweer heeft het roet verwijderd, waardoor het brandje gebluscht was. Zij. behoefde geen water te gevw 27 JULI. EERSTE KOERS BERLIJN 0.00031/. PARIJS 15.221/2 BRUSSEL 12.45 WEENEN 0.0035»/ LONDEN 11.6878 STOCKHOLM. 67.90 KOPENHAGEN 45.20 CHRISTIANJA 42.10 BAZEL 45.527.» NEW-YORK 2.547, ROME LATERE KOERS Bij Koninklijk besluit van 21 Juli 1923 zijn benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment: a. Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, de heeren B. M. Semé; D. M. Klij- zing, beiden candidaat-notaris te Haarlen». De heer Klijzing is benoemd in d» vaca ture van wijlen notaris Ratelband. De heer Klijzing woont thans ongeveer 7 jaar in Haarlem. Hij is hier als candidaat- notaris gekomen op het kantoor van notaris Bertling, nam geruimen tijd het notaris kantoor waar van wijlen notaris Burkers en kwam in 1918 als candidaat-notaris op het kantoor van wijlen den heer Ratelband. De heer Klijzing leidt ook op voor het nota rieel staatsexamen, voor de examens van doctor in de rechtsgeleerdheid en voor accountant. Alvorens de heer Klijzing hier ter stede zich vestigde, was hij nog candidaat-notaris te Amsterdam en latèr te Zaandam. De heer Semé is benoemd in de vacature van notaris Koolhoven. De nieuwe notaris is geboren Haarlemmer en is 18 jaren als can didaat-notaris bij den heer Koolhoven werk zaam geweest. Het Centraal Stembureau te Haarlem heeft in de hedenmiddag te 12 uur gehou den zitting, in de vacature Ceton tot lid der provinciale Staten gekozen verklaard, de heer van der Glas uit Hilversum, In de week van 15- tot en met 21 Juli kwam te Haarlem 1 geval van diphtheritis voor, in de Haarlemmermeer 1 geval van buiktyphus, te Zaandam en Uitgeest ieder 1 geval van diphtheritis, te VelSen 1 geval van roodvonk. Op de Kamer van Koophandel liggen ter inzage de Speciale Tarieven nos. 27 en 27a voor het vervoer van levende planten en iboomen enz. Door de invoering van deze Speciale Ta rieven komt voor het vervoer dier goederen als ijlgoed een vrachtsverlaging tot stand van 25 in binnenlandsch verkeer en nog van 20 bovendien bij verzending naar bui- tenlandsche stations. Terug te bekomen bij: B. Verheul, Kruis weg 53, abonnement, kaarten in étui; J. Baljaard-,, Bannesteeg 12, beenkappen; P. J. Klabou, Teylerstraat 10, broche; J. Koe kens, W. Geldeloozepad 19, dameshorloge; J, Disco, Delftstraat 30, hond, wit-zwart; P. J. Toornend, Gne. Cronjéstraat 85, hond, Itrsche setter; E. van Dam, Graaf Willem straat 26, lap katoen; Kennel Fauna, Park- laan: grijs met witte kat, gebracht door J. Otterman, Ki, Heiligland 3; grijze kat, ge bracht door Bloemendaal, Raamvest 3, W. Dams, Karapersingel 52, bruine damesporte- monnaie; L. Stevens, L Lakenstraat 17, bruine kinderportemonnaie: P. Verzijiberg, L. Vlamingstraat 20, photo's; H. Herwich, Harmenjansweg 66, zwarte portemonnaie; J. Halterman, Rustenburgerlaan 27 C, reticule; Politiebureau, Smedestraat, schoolrappor tenboekje; H. Dorrepaal, Klerkstraat 121, riem; N. H. van Leek, Uitenboschstr. 17, Heemstede hondenzweep; D. Scheffer, Roos- veldstraat 2 a, zilverbon. Terug te bekomen bij: v. d. Klucht, Da- miatestraat 11, armband; J. Fremsen, Tu- gelastraat 33, Schoten, Bank van Leening- briefej; Steegstra. Spoorwegstraat 24 zw„ badpakje met handdoek;* Megens, Rosenha- genstraat 55, gummibal; G. Kruif, Tordens- straat 26. ceintuur; B. den Bak Haarlem- merliedestraat 11, chronometer; L. J. van Nörde, Leliestraat 2, barid van kinderwagen; R. Hoogenbijl, L. Poellaan 15 a, dekseltje van horlogekast; Dc Nieu,we, Heerensingel 71 E, gele hond; P. J. Coppfen, Oude Raam- sü-aat 18, Heerenhorloge; Butker, Casste- lijnstraat 22, horlogeketting; Kennel Fauna, PaPrklaan: zwart katje, grijze kat en bastaard herdershond, zwart-bruine hond, bruin hondje; A. van Huizen, Burgwal 14 rood, kinderkousje; M. Nolet, Soutmanstraat 10. koralen ketting; Hoogkamer, Oranje- boomstraat 42, wit manteltje; Faase, Lange Margarethastraat 1, wit mutsje; v. Zijlberg, 2e Da Costastraat 14, nijptang; J. Schota nus, B. Huetstraat 11, postduif; C. Dernison, Ripperdastraat 15, groene damesportemon- naie; J. Mooi, Mr. Joostenlaan 8, portemon naie; A. ten Haak, Valkestraat 1, kinder schoen; Kok, Burgwal 40, schildershemd; B. Laatstra, Damstraat 20 rood, witte zak doek. Terug te bekomen bij: J. Reemer, Scho- terweg f>2 rood, abonnement Ned. Spoor wegen, M; S. Veldkamp, 2e Zuid Poldcrstr. 29, koralen beursje; M. Burger, Nassaulaan 67, lila ceintuur; J. Boerrichter, H. van Alphenstraat 34, grijze dameshandschoen; H. C. Wesselius, Z. Brouwersstraat 43, gele hond; Schunselaar, Z. B. Spaarne 20, gele herdershond; L. de Graaf, Damaststraat 2, hondenpenning; A. de Vries, Ged. Oude gracht 27 rood, handvat autoportier; H. Pletting, aHgelingerweg 102, Santpoort, grijs leeren muts; P. Fabels, Oranjeboomstraat 81, pakje ijzerwaren; J. Huizing, KI. Heilig land 38, rijksdaalder; C. van Oploo, Groote Houtstraat 1 b, bonbonschaaltjes; Jhr. Van Doorn, Heemstede, schoevedraaier; J. Preyer, Z. B. Spaarne 150, zakmes. De Nederlandsche Fotografen Kunstkring, waarvan onze stadgenoot den heer Weyert van Zanen voorzitter is, verwierf op de groote Int. Nat. Fototentoonstelling te Turijn, voor hare inzending het diploma voor den „Grand Prix". Donderdagmorgeen was het 6-jarig zoontje van den heer H. aan het bootje spelen op den zolder. Vermoedelijk is het speelgoed in de dakgoot weggedreven en wilde de kleine het grijpen, waardoor hij naar bene den viel, waar hij met het hoofd op een ijzeren hek terecht kwam. Hevig bloedend namen de buren hem op en reden hem naar het ziekenhuis „St. Johannes de Deo". Al les wijst er op dat de val door een voor het huis staanden boom gebroken is, want de jongen klaagt over geen pijn en verloor geen oogenblik het bewustzijn. Er bestaat der halve gegronde hoop, dat het ongeval nog goed zal alloopen. Door het symphonie-orkest „Euterpe" is Woensdagavond geheel belangloos een concert gegeven voor de verpleegden van „Bethesda-Sarepta". Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter opbenare kennis, dat door hen bij besluit van 26 Juli 1923 de Vereeni ging ter behartiging van de geestelijke en stoffelijke belangen der armen te Haarlem is geschrapt van de lijst van Instellingen van Weldadigheid, bedoeld in art. 3 der Armen wet. Ondertrouwd': 26 Juli. J. Leene en J. Ames W. Korvinus en B. A. Baggelaar. C. de Wilde en E. H. Ploeg. W. J. A. de Heij en M. W. Hart o 2. Getrouwd': 26 Juli. F. L. A. Slokiman én M. J. Hessling. J. Bogaert en M. J. Ap pel. H. B. H. Thuis en M. Maas. - F. Baas en A. M. C. Dernison. B. M. A. Eman en W. H. Kranenburg. A. Negrijn en C. M. Pu Heer. J. de Jorn g en J. G. Jordaam. C. M. Aveling en C. J. Gude. J. Stoelman en J. M. v. d. Houten. C. S. Berkelo en J. Wallach. Geboren: 24 Juli. <1. van J. SivalVer maas. 25 Juli. z. van H. Muijsken— Thompson. 26 Juli. z. van J. H. v. Til— Daimiaans. z. van E. M. KorsTunken- burg. z. van J. E. KoppenKleuser. Overleden: 25 Juli. J. TroostGlas, 30 j. Kamparlaan. A. M. v. Dijkde Boer, 78 jaar, Jansstraat. E. Besseling, 8 jaar, Bannesteeg. B. en W. van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinderwet, doen te weten, dat bij hunne be schikking van heden aan de Maatschappij tot detailverkoop van petroleum „de Automaat" te Rotetrdam vergunning is verleend tot bewaarplaats (maximum te bergen, hoeveel heid benzine 2000 Liter) met aftapinrichting op openruimte gelegen achter in liet perceel aan den Kampersingél No. 42, kad. sectie K no. 1726 gedeeltelijk. Ter kennis Fan heianghebbenden» wordt gebracht, dat binnen 14 dlagen na heden te gen deze beslissing in beroep kan wonden ge gaan bij H.M. de Koningin. Het beroep moet schriftelijk worden in gediend, terwijl daarvan aan het gemeente bestuur kennis moet worden gegeven en aan den verzoeker bij exploit moet worden be- teekend. B. en W. van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinderwet, d'oen te wéten, dat 'bij hunne be schikking heden aan J. F. Witleke.rs vergun ning is verleend tot oprichting van eene in richting voor het bereiden van melkproduc ten in het perceel aan dc Morinnesteeg no. 10, kad. sectie C no. 676, waarbij electri- sche beweegkracht zal worden aangewend tot het aandrijven van Ie plaatsen werktui gen. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat binnen 14 dagen1 na heden le gen deze beslissing in beroep kan worden ge- gwn bij H.M. de Koningin. Het beroep moet schriftelijk worden in gediend, terwijl daarvan aan het gemeente bestuur kennis moet worden, gegeven en aan den verzoeker bij exploit moet worden bc- teekend. B. en W. van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinderwet, doen te weten, dat bij hunne be schikking van lieden aan J. A. Boom ver gunning is verleend tot uitbreiding van zijne bestaande boekdrukkerij, gevestigd in het perceel aan de Ged. Oude Gracht no. 144, kad. sectie D no. 5202, door liet daarin bij plaatsen van kracht- en andere werktuigen. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, d'at binnen 14 d'ageni ma hedlen te gen deze beslissing in beroep kan worden ge gaan bij H.M. de Koningin. Het beroep moet schriftelijk worden in gediend, terwijl daarvan aan het gemeente bestuur kennis moet worden gegeven en aan dien verzoeker bij exploit moet wordlen be- teekend. Uitslag van den gehouden Nationalen Schietwedstrijd op Buks en Marga-geweer 17, 18, 19. 20 en 21 Juli 1923, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Schietverceni- ging „Korpsschcrpschutters" te Egmond- aan-Zee. Korps Marga, max. 250 punten. 1. Schietvereeniging Gen. Joubert 232, 2, B. W. Bloemendaal 1 pl. 228, 3. B. W. Vel sen 226, 4. B. W. Bloemendaal 2 pl. 225, 5. Schietvereeniging Bloemendaal 221, 6. Schietvereeniging Nimrod le pl, commd. Alkmaar 223, 7. Idem Oranje IJmuiden 221, beste laaste schot 10-10, 8. Vrijw. Landstorm Egmond 221, beste laatste schot 10-9, 9. B. W. Alkmaar le pl. 221, beste laatste schot 9-9, 10. Schietver. Hoorn 220, 11. Vrijwillige Landstorm Alkmaar 216, 12. B. ,W. Zuid- Scharwoude A 215, 13 B. W. Noord-Schar- woude 205, 14. Schietver. Uitgeest 201, 15. B. W. Zuid-Scharwoude B II 198, beste laat ste schot 10-10, 16. Noord-Scharwoude C 198, beste laatste schot 9-8, 17. B. W. Zuid- Scharwoude B 1 193, 18. B. W. Limmen le pl. 192, 19. Vrijw. Landstorm Limmen 191, beste laatste schot 10-10, 20. Schietvereen. Nimrod Alkmaar 2e pl. 191, beste lagfcf.c schot 9-9, 21. Vrijw. Landstorm Alkmaw 2e pl. 185, 22. B. W. Alkmaar 2e pl. 184, 23. B. W. Limmen 2e pl. 176, 24. B. W. Zuid-Scnar- woude C 171, 25. B. W, Zuid-Scharwoude C 2 122. Korps buks, max. 250 punten. 1. Schietvereeniging Bloemendaal Cornmd. 230, 2. idem Hoorn 226, 3. B. W. Bloemen daal le pl. 225, 4. Schietver. St. Joubert Overveen 222, 5. B. W. Bloemendaal 2e pl. 221, 6. Schietver. Oranje IJmuiden 192, 7. B. W. Velsen 182, 8. Schietver. Uitgeest 147. Personeel marga, max. 50 als eerste serie. 1. G. Snoeks 49 punten Egmond aan Zee, 2. A. Winder, 49, Limmen: 3. J. C. Woesten- burg, 49, Hoorn; 4. A. Tol, 48, IJmuiden; Zal het er nu eindelijk van komen, dai, een R. K. Sociëteit voor den Middenstand te Haarlem wordt ppgericht? Reeds sinds langen tijd wordt dit doel na gestreefd en nu zet de afd. Haarlem der „Hanze" er haar schouders onder. Dat is dunkt ons wel een loffelijk poge. We heb ben nu hier ter stede een gebouw, dat blijk baar heel geschikt is voor sociëteit. De „Hanze" wil echter het nieuwe instituut niet beperkt houden tot dén handeldrijvenden en industrieelen middenstand. En dit stand punt is juist. Immers, buiten deze categoriëB zijn er nog andere, die zeer zeker in aan merking komen voor het lidmaatschap van een R. K. Sociëteit. Door hen hiertoe in da gelegenheid te stellen, bereikt men in bree- den kring 'het doel, dat met de oprichting eener R. K. Sosiëteit beoogd wordt, n.l, het bijeenbrengen van R. K. middenstan ders in een eigen gebouw, opdat men elkan der beter leere kennen, waardoor als van zelf een betere samenwerking zal ontstaan en de bloei van 't Haarlemsihe R.K. midden standsleven steeds meer zal uitdijen. Het loffelijk streven der „Hanze" moge dan onder alle R. K. middenstanders krach- tigen steun vinden zoodat eindelijk het lang nagestreefde doel: de verkrijging eener so ciëteit voor den Haarlemschen R.K. Mid denstand, een feit worde. Zij, die belang stellen in deze zaak ver zuimen daarom niet een visitekaartje te zenden als bewijs van instemming aan het Hanze-bureau aan de Jacobijnestraat 1517, of de daar liggende lijst van hun handtee- kening te voorzien. Barometerstand 762. Vooruit. OPGAVE VAN: - 5. Dammers, 48, IJmuiden; 6, Th. de Graaff, 48, Egmond aan Zee; 7. A, Boersen, 48, Alk maar; 8. Bersee, 48, Overveen; 9. A. F. Bos, 48, Overveen; 10. Rijken, 47, Haarlem; 11, v. Tongeren, 47, Overveen; 12. P. Druiven, 47, Egmond aan Zee; 13. L. de Graaff, 47, Egmond aan Zee; 14. v. Gulikers, 47, IJmui den; 15. F. Snoeks, 46, Egmond aan Zee; 16. J. Ruigewaard, 46, Egmond aan zee; 17. D. A. Pool, 46, Hoorn; 18.'A. C. Hekker, 46, Overveen; 19. S, Schuit, 46, Limmen; 20, Bcere, 46, Overveen. Personeel buks, max. 50 als eerste serie, 1. v. Ameringen, Veenendaal, 49; 2. J. v, d. Berg, Hoorn, 48; 3. C. v. d. Berg, Hoorn, 48; 4. A. F. Bos, Overveen, 47; 5. J. Linden, Bloemendaal, 47; 6. J. Dekker, Egmond aan Zee, 47; 7. J. C. Woestenburg, Hoorn, 47; 8. A. J. Hekker, Overveen, 46; 9. G. B, Doe- dens, Egmond aan Zee, 46; 10. Meesters, IJmuiden, 46; 11. D. C. Houtgraaf, Bloemen daal, 45; 12. A. Spaander, Hoorn, 45; 13. J, Fiancoo, Amsterdam, 45; 14. L. Bakker, Hoorn, 44; 15. v. Bugenum, Overveen, 43; 16. C. Wijker, Egmond aan Zee; 43; 17. C. L. Bos, Hoorn, 43; 18. B. C. de Vries, Hoorn, 43; 19. D. Kroon, Hoorn, 42; 20. L. de Graaft Egmond aan Zee, 42. Vrije baan marga. 1. Rijkers, Haarlem; 2. J. Ruigewaard, E|J mond aan Zee; 3. C. Spruit, Alkmaar; 4 G. Snoek$, Egmond aan Zee; 5. F. Eijk, Eg mond aan Zee; 6. C. Hecker, Alkmaar; 7. A. Tol, IJmuiden; 8. v. Tongeren, Bloemen daal; 9. N. Keulen, Aerden'hout; 10. Dam mer, IJmuiden; 11. F. Bersee, Bloemendaal; 12. Th. de Graaff, Egmond aan Zee; 13. A. Spaander, Hoorn; 14. A. Boersen. Alkmaar; 15. J. Beere, Overveen; 16. A. Wittebrood, Egmond-Hoef; 17. P. Druiven, Egmond aan Zee; 18. F .Snoeks, Egmond aan Zee; 19. v. Putten, Alkmaar 20. H. A. Maas. Alkmaar, Vrije baan buks. 1. A. J. Hekker, Overveen: 2. Houtgraaff, Bloemendaal; 3. v. Tongeren, Bloemendaal; 4. v. Buggenum, Overveen; 5. J. H. Rijken» Haarlem; 6. A. F. Bos, Overveen; 7. J. Lin deman, Bloemendaal; 8. R. C. de Vries, Hoorn; 9. H. C. Hoogenstein, Bloemendaal; 10. F. Bersee, Overveen: 11. J. T. F. Fran- coo, Amsterdam; 12. G. Doedens, Egmond. aan Zee; 13. C. Bos, Hoorn; 14. A. de Vaard^ Egmond aan Zee; 15. F. Snoeks, Egmond aan Zee; 16. J. van Ameringen, Veenen daal; 17. C. Wijker, Egmond aan Zee; 18, J. C. Woestenburg, Hoorn; 19. A. Spaander» Hoorn; 20. J. Beere, Overveen. Personalia. Te 's-Gravenhflge is gestaag voor hel 1e deel van het Notarieel examen de lieer T. G. Kip, alhier. Botsing. Donderdagmiddag had in de Meerstraat een botsing plaats tusschen tweei wielrijders. Een heer. komende uit den pol der kwam plotseling ach ter de on overzien - bare stapels le voorschijn en botste tegen, een dame aan, die uit de Meerstraat nader-l de. Beiden kwamen met dien schrik vrij. Waarom worden die sloffen niet opgeruimd?. Vervoer ffecqnseroeerde aardbeien. Woens dagmiddag arriveerde hier dc schoener „Jan tje van Noordlbreek" inhoud 102 M3., be stemd om geconserveerde aardbeian van de Gebr. Dorter naar Londen te vervoeren. Het scheepje kon ongeveer 1000 vaten tegelijk! laden. Revue-Gezelschap Henri ter Hall. Zondag en Maandag 12 en 13 Augustus zal bovenge noemd gezelschap de schitterende revue „Nou, Nou", welke met zoo'n groot succes overal vertoond wordt, ook hier in de K. S. A. od- v ceren. Personalia. Bij hef te Amsterdam gehoi* dien Orgelexamen d'er Nedorl. Organistenver- oeniging, verwierf mej. A. Verhoog alhier, het getuigschrift B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1