Verkiezing van leden der Eerste Kamer. r y Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Ned. R. K. Bond van Technici. Mr. M. Slingenberg. BURGERLIJKE STAND LAATSTE NSEUWS. Stemming Eerste Kamerleden. DE EX-KEIZERLIJKE BALLINGEN UIT DIN OMTREK. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. VFLSEN. Heden werden door de ieden der Provinciale Staten de leden gekozen der Eerste Kamer. In de provincie Noordhoiland en Friesland was de uitslag als volgt: LIJSTEN ïf 23 15 GEKOZEN: Christ, Hist. Unie, 2 zetel.: 1 Mr. H. Verkouteren; 2 L, W. d« Vries; Vrijz. Democraten, I zetel: Dr. D. r. Embden; Anti ReV., 2 zetels: W. de Vlugt; Mr. J. J. Crole.; Roomsch-Kathoiïeken, 3 zetel.: Mr- J. N. J. E Heetken. Thij.sen 27 JULI. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.0003V2 O.OOOëVj 'PARIJS 15.22 y2 15.08 BRUSSEL 12.45 12.35 WEENEN 0.0035V2 0.0035 LONDEN 11.6S'/8 11.671/, STOCKHOLM. 67.90 67.80 KOPENHAGEN 45.20 45.20 CHRISTIANJA 4P.10 41.25 BAZEL t 45.52 V2 43.471/2 NEW-YORK 2.54>/4 2.54 ROME 11.22Va GIFTEN. Yan N. N. voor de Duitsche Priesters 2, Donderdag 26 Juli hield de afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van Technici een vergadering. Als kardinaal punt van behandeling was op dezen avcnd ter tafel gebracht een con cept reglement, inhoudende bepalingen, arti kelsgewijs gerangschikt, ten doel hebbende de leden te bewerken lid te worden van een fonds voor uitkeering bij onvrijwillige werk loosheid. De besprekingen hierover hadden een zoodanig verloop, dat na een warme ver- aeaiging van de bepalingen, en na wijziging van enkele artikelen, met algemeene stem men goedkeuring gegeven werd tot vol tooiing van dit fonds. Bijna alle leden gaven zich op als lid van dit fonds. De commissie, die het concept-reglement heeft samengesteld, onving dank voor de gedane moeite. De vergadering, die een zeer geanimeerd verloop had en druk bezocht was, werd ge sloten met den Christelijken groet door den voorzitter en allen gingen zeer voldaan huiswaarts. Volgens den uitslag der verkiezingen van ae Eerste Kamer in de provincie Zuid-Hoi- land is heden tot lid van de Eerste Kamer gekozen den heer Mr. M. Slingenberg. Ondertrouwd: 27 Juli: C. Olree en G. J. Peereboom. Bevallen: 26 Juli: P. Luijten—v. Dillen, z E. MakkelieSchilder, d. M. Out Kroes, z. C. M. J. v. Lohuizen-Korpers- hoek, z.— 24 «Aili: f. RosmanBartels, z. Overleden: 25 Juli: J. M. v. d. Vaart— Korner, 77 j„ Groote Houtstraat 26 Juli: W. Spoor—v. d. Aar, 67 j., Rustenburger- laan 27 Juli: J. Schuddeboom, 76 j„ Kin derhuissingel. De Rijksbouwmeester te 's-Hage. meer speciaal belast met het toezicht op de on derwijsgebouwen, die dezer dagen wegens onregelmatigheden in zijn beheer is ge schorst, is thans naar het Huis van Bewa ring overgebracht, als verdacht van valsch- lieid in geschrifte te hebben gepleegd. «- de„verSadering der Prov. Staten van Ausci-Holland werden uitgebracht 80 stem men, waarvan 3 blanco. Uitgebracht 80 stem den op de lijst der Geref. Staatspartij 2- op de lijst der Christ. Kist. Unie 11; op dé lijst; der plattelanders 1; op de lijst der Partij 16; op de lijst van den Vrijheidsbond 9; op de lijst der S. D. A. P. 18; op de lijst van de R. K. Staatspartij stemmen. GEKOZEN. Chr. Hist. U. 2. Jonkheer N. C. de Gijselaar; A. v. d Hoeven. Vrijz. Dem. 1, Mr. M. Slingenberg. Anti Rev. 3. j Aw/W', W Idenburg, Prof. A. Anema, J. H. de Waal Malefijt. R. K. 2. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst Baron Mr. E. B. Wittert van Hoogland. Vrijheidsbond 1. P, Rink. 5. D VA. P. 3. A- K°l. Th. G. Kramer, A. B. de Zeeuw. J LOt^. 27 Juli, De correspondent van kf j j J te AntwcrPen seint aan zijn blad, dat daar ter stede en in geheel België grooie verwondering is gewekt door ver trouwelijke inlichtingen over de toe nemende activiteit van den ex-kroonprins te Wienngen en den ex-keizer te Doorn. Prins ~::el rnedrich, de tweede zoon van den 5 ,eJzer' e naar men medht in nauwe be trekking staat met de Pruisische jonker- wasmn t begin van deze maand te Doom! DrHelffennch een der bekende Pan-Germa- nisten, was daar eveneens. Gemeld wordt dat otinnis tot ,de geheime bezoekers behoort Het is een publick geheim, dat de ex-kroon- pnns naar Duitschland wenscht terug te heeren en hij zou plannen koesteren voor een ontvluchting.. Een der motieven, welke den ex-keizer en den ex-kroonprins zouden leiden tot het on dernemen van een wanhopig avontuur, is, dat de waarde van de Mark snel daalt. In Bel gië zoo meldt de correspondent teaslot- zou niemand verbaasd zijn te hooren, dat de ex-Kroonprins een „Terugkeer van <£.-ba zou hebben beproefd. Van zijn correspondent tm Doorn ver neemt het Persbureau V. D. dat inderdaad de bezoeken aan den ex-Keizer den laatsten tijd veelvulaiger waren dan voorheen. Dr. Helfferich is in 't begin van deze maand op Huize Doorn geweest, terwijl prins Eitel Friedrich, naar bekend is, in Zand- yoort vertoeft. Van een bezoek van Stinnis is niets bekend en het opduiken van alar- meerende berichten in de buitenlandsche bladen is een gewoon teeken vao het toe nemen van bezoeken aan den ex-keizer. Het is echter twijfelachtig of er voor be- richten als van den correspondent van de Daily-Mail, het Fransch-gezinde Engelsche blad, reden bestaat. Op het oogenblik ver toeft de ex-kroonprins te Doorn, terwijl daar fcinnenxort nog de hertog van Brunswijk, de schoonzoon van den ex-keizer met wien hij eenigen tijd op minder besten voet stond, verwacht wordt. Dit is het eerste bezoek van oen hertog aan den ex-keizer. De afgeloopen vliegfeesten. De vlieg machine, die onder bewaking op het vlieg terrein was achtergebleven, is thans ge demonteerd en in een naburige boerderij ondergebracht, waar zij voorloopig zal blijven. Gemeenteraad. Te 2 uur vergaderde gistermiddag de Raad dezer gemeente, bij ongesteldheid van den Burgemeester onder voorzitterschap van wethouder Ch. C. Wolff. Afwezig mevr. de MunnickVastenhoudt. Bouwverordening. Gunstig werd beschikt op verzoeken om trent vaststelling van open ruimte bij te bouwen perceelen van den Haarl. Chr, Coop. Bouwcrsbond „de Verwachting''^ te Haarlem, P. Ruurda te Schoten, A. A. L. Moser te Haarlem, J, D. Schouten te Haar lem, mej, T. Dekker te Haarlem en de N.V. Bouwmaatschappij „Castor" te Schoten. Afwijzend werd beschikt op een dergelijk verzoek aan W, van der Woude te Haar lem. Afgewezen werden de nieuwe verzoeken van Lammersma en Schouten omtrent goed keuring van hunne plannen voor te stichten winkelwoningen aan den Rijksstraatweg. Echter werd door den heer LOERAKKER een voorstel gedaan, om aan laatstgenoem de toestemming voor den bouw eener win kelwoning te verleenen, onder nader met B. en W. overeen te komen voorwaarden, waardoor aan de bouwverordening zal wor den voldaan. Dit voorstel wordt door verschillende le den ondersteund en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, In beginsel werd tevens besloten, aan mej. Dekker eveneens toestemming te ver leenen aan den hoek Rijksstraatweg-Zaa- nenlaan een winkelhuis te bouwen. Onbewoonbaarverklaring. Aan de orde is nu een voorstel van B. en W, om de volgende woningen, die niet meer -door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht, onbewoonbaar te verklaren: Rijksstraatweg nos. 223, 225, 229, 231, 233, 235, 237, 239, 241, 292, 294, 296 298 320 324 322 326 328 330 332 334 336 342 344 348 354 375 379 380; Vergierde weg nos. 22 en 24 en Korteweg, nos. 12, 14 en 20. en de ontruiming van die woningen te gelas ten binnen den termijn van 6 maanden, te re kenen van den dag, waarop de tijd tot voor ziening is verstreken of dit besluit is ge handhaafd. Er ontspon zich eenige discussie omtrent de al of niet bewoonbaarheid. Uit een schrijven van de gezondheidscom missie blijkt, dat sommige woningen nog ver beterd kunnen worden. Het voorstel van B. en W. wordt met 9 tegen de 3 stemmen van de heeren WEZEL, ALGRA en BOXS aangenomen. Ingekomen. 1, Een schrijven van J. M. Vogel e.a. be treffende het bouwen van een winkelhuis aan de Zaanenlaan. Voor kennisgeving aan genomen. 2. Een voorstel van de raadsleden Klein en Wcber-Groeneveld, om een commissie te benoemen, die bij de Regeering ten behoeve van de begrooting voor 1924 het verkrijgen van een bijdrage in de kosten der gemeente huishouding bepleiten zal. De heer KLEIN licht dit voorstel toe. De heer LOERAKKER dringt aan op een praeadvies van B. en W. B, en W. zullen volgens spr. ook zelf in' die commissie moeten zitting nemen. In handen van B. eh W. gesteld om prae advies. Medegedeeld wordt, dat de heer J, P. Kok zijn verzoek om aankoop van gemeente bouwterrein heeft ingetrokken. De heer KLEIN maakt de opmerking, dat de indertijd gevoerde oppositie tegen dezen verkoop hierdoor dus wel gegrond blijkt. De heer LOERAKKER betreurt het niet verkoopen van den grond en de weinige doortastendheid bij die gelegenheid betoond. De heer KLEIN repliceert. Ook de heer BOXS betreurt het niet door gaan van dezen belangrijken verkoop, 4. het antwoord van B. en W. d.d. 10 Juli 1923 op de vragen van den heer' Algra. Deze vragen waren de volgende: 1. Zijn de teekeningen en de hegrooting voor de door de gemeente te bouwen wo ningen al gereed, en zoo dat het geval is, wilt u die dan voor den raa dter inzage leg gen, als het kan nog voor de a. s. vergade ring. 2. Hoe groot zijn de terreinen van de gemeentewoningen gemiddel^? Ik stel deze vraag omdat wethouder Bies in de laatste zitting van den Raad heeft verklaard dat de heer Kok met 1000 per woning aan grond niet zou toe kunnen. Zijn de door den heer Kok aangevraagde perceelen dan grootcr dan die waar de gemeente op zal bouwen? i cgen welken prijs is de grond voor de ge meentehuizen berekend? 3. Is het waar dat de steenprijzen stijgende zijn? En welken invloed heeft die stijging op de begrootihg, 4. Is het besluit van den Raad om over te gaan tot den bouw van 100 woningen al onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten? 5. Zoo dat nog niet mocht zijn ge schied, waarom is dat nog niet gedaan? 6. Willen B. en W, een kaart van beide teerreinen voor den Raad ter inzage leg gen? B. en W. hadden geantwoord, dat de tee keningen nog niet gereed waren, maar zoo dra ze gereed"zouden zijn, ter inzage zqu- den worden gelegd. De perceelen grond zijn 25 M, diep en kosten 8.50 per vier kanten Meter. Een prijsstijging van de steen van ƒ1 per 1000 zou de woningen 16 per stuk duurder maken. Goedkeuring van Ged. Staten zou t. z. t. worden gevraagd en een kaart der terreinen is ter inzage gelegd. De heer ALGRA is daarmede echter niet tevreden. Het worden geen arbeiderswonin gen, de woningen worden te duur. Spr. bc- grijpjt ook niet, waarom er nog geen goed keuring van Gedeputeerde Staten hierom trent is. De VOORZITTER antwoordt echter, dat goedkeuring, voorzoover noodig, reeds ont vangen is. De heer KLEIN geelt eenige cijfers van in April gebouwde woningen, waaruit blijken kan, dat de bouw niet te. duur zal worden. Wat de gemeente doet, is in het be lang der arbeiders, meent spr. De heer BOXS twijfelt aan den uitslag dezer onderneming, waar de Raad nooit teekeningen of begrooting gezien heeft en besloten heeft met als eenig gegeven den grondprijs. De heer LOERAKKER vraagt B. en W. om de begrooting en teekening, want er is nog slechts een pricipieel besluit genomen en dan eerst wordt de definitieve uitspraak door den Raad gedaan. Dan eerst kunnen bemerkingen gemaakt worden. De heer KLEIN merkt op, dat dit niet juist is: de woningen zullen de 2800 niet te boven gaan, en dat is goedgekeurd. De teekeningen en begrooting zullen slechts ter inzage worden gegeven. Ter inzage is gelegd: 1. Een mededeeling betreffende de opmerking van den heer KLEIN inzake straataanleg door de firma Gebr. Henneman en Bulters. 2. Een rapport van den Inspecteur van Po litie betreffende het autoverkeer in de Cronjéstraat. De heer LOERAKKER vraagt een voor. stel van B. en W. omtrent een wijziging der der verordening ten deze. Dit wordt toegezegd. 3. Het reglement voor de Brandweer en de instructie voor het brandweerpersoneel RONDVRAAG. De heer BOXS maakt ëen opmerking dat aan de Gasfabriek Schotenaars- gedaan kre gen, terwijl Haarlemmers aan het werk ge hieven zijn. VOORZ. zegt hieromtrent een onderzoek toe. Ook merkt de heer BOXS op, dat aan de Chr. school, die hier' gebouwd wordt, bijna geen enkele Schotenaar werkt. VOORZ, zegt onderzoek en overleg met het schoolbestuur toe. De heer ALGRA vraagt of de schoor steen van den verbrandingsoven der gemeen tereiniging spoedig verhoogd zal worden, daar de omwonenden daarvan veel last on dervinden. VOORZ. zegt onderzoek toe,- De heer LOERAKKER vraagt, den ver brandingsoven te verplaatsen, daar de ver hooging van den schoorsteen niet afdoende helpen zal. VOORZ, wil eerst de kwestie der anne xatie afwachten. De heer ANTONISSE vertelt, dat inwo ners van Schoten bij hem geweest zijn om aan den bouw der Chr. school te werk ge steld te worden. De aannemer heeft echter zijn eigen personeel meegenomen. Spr. vraagt verder of er niet een betere regeling getroffen kan worden inzake de in ning der belastingen, daar één dag in de maand te weinig blijkt, B. en W .rijn diligent ten deze. De heer KLEIN vraagt wat er waar is van de geruchten omtrent de te houden Kermes- se d'été om „Koninginnedag" aan geld te helpen. Dat re beneden ^de waardigheid van die vereeniging, VOORZ, is hiervan niets bepaald bekend. De heer JANZEN vraagt een tapverbod voor de dagen der Jubileumfeesten, VOORZ: zal den Burgemeester als hoofd der politie dit verzoek overbrengen. Hierna wordt de vergadering gesloten, Reddingsbrigade. In hotel Vreeburg ver gaderden Dinsdagavond de leden van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Het voorloopig bestuur had deze vergade ring bijeengeroepen, om tot een definitieve oprichting te geraken. Aanwezig waren o. a. de heeren Kok, als voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer A. J. Meijerinck, en de heer Hiemstra, commissaris van politie, alhier. De mededeeling, dat de gemeente 300 subidie toekende werd met luid applaus be groet. Hierna werden de statuten en het huis houdelijk reglement behandeld. Behoudens eenige kleine veranderingen zijn de statuten op denzelfden voet gebaseerd als die van de Haarlemsche Reddingsbrigade. Na behandeling van nog eenige onderge schikte onderwerpen was de verkiezing van een definitief bestuur aan dc orde. Het be stuur werd na stemming als volgt samenge steld: de heer de Kok, voorzitter; en als be stuursleden mej. de Wilde, dr. Brongersma, de heeren Hiemstra, Meijerinck, de Vries en Lindeman. Verder werd besloten een tent aan het Bloemendaalsche strand te plaatsen met alle toebehooren tot het redden van drenkelin gen. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid, mede te werken om de vereeniging tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. De dames zullen zich belasten met propa ganda maken, collecteeren en donateurs werven. Na een causerie werd de vergade ring gesloten. Wij wenschen de vereeniging alle succes. Personalia. Met ingang van 1 Aug. a.s. is benoemd tot typiste ter gemeente-secretarie van Bloemendaal mej. de Jong. Huldicfingsfeesten. Daartoe aangezocht door de Fmancleelé Commissie van de Com missie voor de viering der Huldigingsfeeslen te Bicemendiaal. hebben de dames Mevrouw BornwaierEldrlng; Mevr. Dr. Lens, Mevr. Kaars Sypesteyn—Holst, Mevr. Schater, Mevr. v. d. Vuürst de VriesColgaard, Mevr. Wys- manLaan zich bereid verklaard de leiding ae nemen bij het doen eirculeeren en aanbie den van inteekenlijsten voor gelden ten be hoeve der Huldiigingsfeesten. De lijsten zul len bij de inwoners worden aangeboden door dames, jonge meisjes en jongelui, die zich daarvoor vrijwillig hebben beschikbaar ge steld. De lijsten zullen worden aangeboden bij diegenen, welke hunne inleekeni>iljellsm nog niet inzonden. De commissie vertrouwd een niet onbelangrijk bedrag hierdoor in kas te krijgen. Voorts vernamen wij, dat de heef J. C. La an het tegenover zijne woning gelegen wei land, aan den Lage Duin en Daalscheweg, welwillend ter beschikking heeft gesteld voor het houden der kennessc d'été. Op de terreinen gelegen tegenover Hotel „Duin en Daal" zullen de feesten voor het grootste deel geconcentreerd worden. Voor, de sporlfeesten op 1 September zal ook het terrein van de Bloemendaalsche Voetbalvcr- eeniging aan den Brederodeweg gebruikt wor den. Ook op andere plaatsen in de gemeente zullen nog feestelijkheden plaats vinden, die nader worden bekend gemaakt. GEMEENTERAAD., (Vervolg.) Een voorstel tot het verleenen van crediet voor het aanbrengen van verlichting in 7 lokalen der openbare lagere school G. wordt goedgekeurd. Bij het prae-advies op het verzoek van H. de Vries te Velseroord tot het rioleeren van den Z.g. Koekoeksweg aldaar, juicht de heer Peek het toe, dat er zoo spoedig een nieuw voor stel komt, hij hoopt dat dit altijd zoo zal gaan. De heer VERMEULEN zou over het fi- nanciëele gedeelte bij de bespreking over de leening nog even willen spreken. Dit wordt goedgekeurd. De heer DALMEYER vraagt of onder de onbewoonbaarverklaring van diverse per ceelen nu alle woningen zijn, die onbewoon baar zijn verklaard of er voor zijn aangewe zen. De heer DUNNEBIER. zegt dat de z.g. 40 op IJmuiden er niet bij zijn daar deze nog zeer goed bewoonbaar zijn, gezien den v o - ningnood. De heer DALMEYER meent dat er onder de nu voorgedragen er ook nog wel zijn die in bewoonbaren toestand te krijgen en niet minder zijn dan de 40. Hij kent de houding van den wethouder inzake de 40. Spr. wil het beslist goedkeuren onder bijvoeging dat alle woningen er bij betrokken worden die voor afkeuring in aanmerking komen. De heer SCHILLING zegt dat Jhet noodig is dat de 40 afgekeurd worden,|er is niets van te maken. Spr. wist nog meer woningen, n.l. in de Pr. Hendrikstraat. De heer VERMEULEN is er eenigen tijd geleden ook voor geweest om de 40 niet af te keuren, maar de tijden zijn veranderd. Niemand gelooft dat de afgekeurde wo ningen zullen worden ontruimd, maar het gaat er om, dat de huur niet wordt verhoogd. Spr. is er onder deze omstandigheden voor de 40 af te keuren. De heer DUNNEBIER meende dat de z.g. 40 al hun 50 huurverhooging opbrachten, onder deze omstandigheden zag spr. er geen voordeel in tot onbewoonbaarver klaring over te gaan. De heer WARDENAAR vraagt wan neer de woningen reeds in huur zijn verhoogd, bij onbewoonbaarverklaring dit wordt ver nietigd. De heer SCHILLING stelt voor de 40 ook onbewoonbaar te verklaren. De heer DALMEYER wil hierbij inbe grepen zien alle woningen die reeds onbe woonbaar zijn verklaard. De VOORZITTER vraagt of de gezond heidscommissie met dit voorstel accoord zalgaan. Amendement Schilling wordt aangenomen. Het voorstel goedgekeurd. Een voorstel tot overname en ruiling van grondstrooken wordt goedgekeurd. Even eens een prae-advies op het verzoek van J.F. Cremer te Santpoort om wijziging van het uitbreidingsplan en inzake halfopen- bebouwing. De heer VERMEULEN zegt tegen de uit breiding der handelsavondschool te IJmuiden tot een inrichting met 4-jarigen cursus en wijziging van de begrooting dezer school yoor het dienstjaar 1924 te zijn, omdat de leerkrachten op 2 na geen acte Middelbaar Onderwijs hebben. De heer LANDEWEERT zegt dat er meer leerkrachten zijn die de acte M.O. hebben dan de heer Vermeulen aangeeft, en al was dit zoo, dan was er nog geen enkele reden dezen cursus niet om te zetten in 'n 4-jarige. Dit voorstel wordt aangenomen. SUGoedgekerud wordt het voorstel tot het verleenen van een extra crediet voor het aan schaffen van leermiddelen ten behoeve van de school voor buitengewoon lager onder wijs te IJmuiden. Het voorstel tot aanvulling der verordening op de winkelsluiting met betrekking tot den verkoop van melk- en melkproducten, wordt aangehouden. Op een voorstel tot tapverbod op de dagen der viering van het 25-jarig Regeeringsjubi- leum van H.M. de Koningin, zegt de heer Schilling, dat de Burgemeester toch de be voegdheid heeft om wanneer noodig de café's te sluiten. Het is geen kunst nuchter te blijven als de café's gesloten zijn maar hij zou willen voorstellen de' café's open te laten en dan te Zien hoe het afloopt. De heer TUSENIUS vindt het een be- leediging voor de bevolking om een tapverbod uit te vaardigen, daar er in onze gemeente altijd zeer ordelijk is feest gevierd. Men mag ook de menschen van buiten niet terug hoüdèn. De heer Netscher vraagt waarom bij de muziekfeesten geen tapverbod wordt toe gestaan en bij de jubileumfeesten wel. De heer DAVIDSON verdedigt het tap verbod. In de groote plaatsen wordt dit op a'lerhande manieren gesteund en hier op minderwaardige manier bestreden. De heer VERMEULEN vraagt het stand punt van B. en W. in deze situatie. De VOORZITTER antwoordt tegen re- glcmenteering te zijn en meent dat als er een tapverbod bestaat het bij grootere hoeveel heden wordt ingeslagen. Spr. meent dat het middel erger is dan de kwaal, daar de slij terijen niet kunnen worden gesloten. De heer WARDENAAR zou de kroegen geheel willen sluiten om te bewijzen dat de oranjeklanten ook feest kunnen vieren zonder oranje-bitter. Spr. laat zich niet beïnvloeden door eenige vergunninghouders. De heer SCHILLING laat zich door nie mand beïnvloeden doch wil niet een kleine groep laten beschikken over de geheele be volking. Het voorstel wordt met 14 tegen 3 stemmen verworpen. Goedgekeurd wordt een voorstel tot mach tiging tot verkoop van de nog aanwezige goederen der voormalige centrale keuken. Bij het voorstel tot aflossing van de geld- leening, oorspronkelijk groot f 1.000.000 én aangaan van een leening ten bedrage van f' 800.000 gaat de heer Dalmeyer er tenvolle mee aecoord, dat een leening, die tegen een hoog percentage is aangegaan, zoo gauw mo gelijk wordt afgelost. Spr. meent evenwel dat wij door zooveel minder te leenen, te krap in ons geld komen. Volgens de stukken zou er op dezen dienst f 7000 overblijven maar dit kan nu wel buiten beschouwing blijven daar dit hedenavond is aangewend voor verschil lende dingen. Spr. is van oordeel dat de nood- i uitkeering niet zal bedragen datgene waar bij de begrooting op is gerekend. Ook vreest spr. dat wij met de uitkeeringen voor werk loosheid er al zijr. met het bedrag door ons toegestaan. Spr. zou om zeker te zijn dat wij niet te zuinig in ons geld kwamen te zitten, niet f 800 000 maar f 850.000 leenen. De heer VERMEULEN onderschrijft voor het grootste 'gedeelte het betoog van Dal meyer. Bij onzen wethouder van financiën treffen wij niet altijd vaste lijnen aan, zoo ook nu weer niet. Er zijn verschillende wer ken uitgevoerd waarvoor moet worden ge leend, doch dit is nog niet gedaan. Ook voor de werkverschaffing en stcunuitkeering moet geleend en wij hooren hiervan nog niets. Spr. keurt niet goed dat de £,50.000 extra worden afgelost terwijl nog geen zekerheid bestaat hoe verschillende posten moeten ge dekt. Wij bereiken nu wel dat er minder rente moet worden betaald, maar bedraagt dit min der dan de kosten die gemaakt worden. De VOORZITTER zegt dat er op al de-ge- vraagde inlichtingen niet direot kan worden ingegaan, doch wijst af, dat er in dit stuk geen vaste lijn zou zitten. De heer HANDGRAAF zegt, dat in dit millioen een groot gedeelte crisisuitgaven zitten. Gedeputeerde Staten behandelen Velsen zeer contant. Uit de oorlogswinst- belasting hebben wij f 174.000 ontvangen. Wij zijn niet van plan kasgeld vast te houden., wat ons 6 kost als wij het minder kunnen krijgen. Wij kunnen niet gaan leenen voor de werkverschaffing daar niet bekend is of alle werken worden uitgevoerd. Op den dienst 1922 moet nog worden ontvangen f 84.000. Spr. hoopt dat hiervan toch een gedeelte nog binnenkomt. De heer DUNNEBIER: Alle cre.dieten die in 1923 zijn toegestaan zijn gevonden in de begrooting. De gemeente Zit momenteel goed in haar kasgeld, doch ook de geldmidde len zijn ruim, op dit odgenbiik. Maanden zijn er geweest dat van het Rijk niets is ont vangen en aan alle verplichtingen is kunnen worden voldaan. Spr, zou er veel voor voelen de f 50.000 extra af te lossen. Nadat enkele leden over deze zaak het woord hebben gevoerd en de voorzitter heeft verklaard dat de daden van den wethouder boven allen lof zijn, en het met de geldmidde len lang niet kwaad staat, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij een voorstel tot teruggaaf der destijds gestorte waarborgsom ingevolge de concessie voorwaarden voor het leggen en hebben van electrische geleidingen in en over den open baren gemeentegrond en het openbaar ge meente water, wordt verwezen naar de in gekomen stukken. Het voorstel wordt goed gekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd, na een kleine wijziging van art. 7 voorgesteld door den heer Vermeulen, een voorstel tot vast stelling eceer verordening, houdende al gemeene regelen betreffende de subsidiëering van yereenigingen,instellingen of commissiën. Hierna wordt overgegaan tot het beant woorden van de vragen, gesteld door den heer Schilling. De VOORZITTER antwoordt dat dit gebeurt niet alleen ten Zuiden maar ook ten Noorden. Dit is gebeurd om te maken dat de ongure individuen die de gemeente on veilig maken, weten, dat zij streng op de vin gers worden gekeken. Van te weinig politi- toezicht in IJmuiden is niets gebleken. De heer SCHILLING zegt, dat de politie zelf niet durft te klagen. Het is spr. bekend dat er een middag is geweest dat er op geheel IJmuiden 2 agenten dienst deden. Spr. is van meening dat het meer gaat om op particuliere eigendommen te passen dan om andere redenen. Het gaat niet aan zegt spr., dat zedelijk hoogstaande menschen direct als er maar een stap te ver Vandaag worden in ons geheele land ge kozen de leden van de nieuwe Eerste Ka mer der Staten,1-Generaal, die met Septem ber zal optreden. De leden der Eerste Kamer worden geko zen door de leden der Provinciale Stalen (zooals bot op heden geschiedde), maar thans volgens een nieuw systeem, waardoor ook in de Eerste Kamer de Evenredige Ver tegenwoordiging wordt betracht. Voor deze verkiezing worden de provinciën vereenigd tot groepen, en wel als volgt: Greep I omvat de provinciën Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht en Limburg en kiest 13 leden der Eerste Kamer. Groep II omvat Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe en kiest ook 13 leden. Groep III omvat Noordholland en Fries land en kiest 12 leden. Groep JV omvat Zuid-Holland en kiest ook 12 leden. Er wordt door die Statenleden gestemd op lijsten, die de namen der candidaten eener politieke partij omvatten, zooals dal voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden gebeurt. Het Statenlid kan een lijststem uitbrengen, wat zeggen wil. dat zijn voorkeur wordt geacht te zijn in over eenstemming met de volgorde van de lijst. Het lid kan ook voorkeurstemmen uit brengen, waarmede hij te kennen geeft een andere volgorde te wenschen. Een eigenaardigheid is nog dat de slem van een statenlid meei*of minder waard is naar gelang van de Provincie, waarvoor hij gekozen is. Zoo geldt de stem v. een Slatenli3 in de Provincie Noord-Brabant 117; Gelder land 120; Zuid-Holland 208; Noord-Hol land 171; Zeeland 69; Utrecht 86; Friesland 77; Overijssel 96; Groningen 82; Drenthe 61; Limburg 100. De stem van een Statenlid in Noordbolland is dus 171 waard, de stem van een in Friesland 77. Deze getallen worden telkens na de bekendmaking der uitkomsten eener openbare volkstelling herzien. Hieron der geven wil den uitslag van die stemming in de provincies Noordholland en Friesland. Wij geven het aantal lijststemmen, uitge bracht op iedere lijst; het aantal der op ie- deren candidaat uitgebracht eerste-voorkeur- stemmen; de som van de lijststemmen en van de eerste voorkeurstemmen oftewel het stemcijfer. Noord holland Friesland Totaal LIJST No. 1. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. Aantal lijststemmen. Verkouteren, oir. H., Amsterdam, van Aalst, dr. C, J. K.. Amsterdam, ter Haar Jr., J., Amsterdam. Ophorst, A. R„ Amsterdam, van Lennep, jhr. mr. D. E., Heemstede, de Jong Schouwenburg, mr. L. M„ Amsterdam. Teding van Berkhout, jhr. mr. P., Heem stede, Kistemaker, K., Haarlemmermeeir. Totaal der lijst (stemcijfer). LIJST No. 1. CHRISTEiLIJK-HISTORISOHE UNIE. Aantal lijststemmen. - de Vries, L. W., Minnertsga. Pollema, R., Bolsward. Tromp, H. M., Sneek. Okrna, B. W„ Ypecolsga. Oosterhoff, J. L., Ternaard. Totaal der lijst (stemcijfer). LIJST No. 2. VRIJZ. DEM. PARTIJ. Aantal lijststemmen. van Emibden, dr. D., Amsterdam. Slingenberg, mr. M., Haarlem. Andreae, mr. P, C., Sneek. Boissevain, Ch. E. H., Blaricum. Aukes, geb. Timmers, A., Bakkuttt (gem. CastTdcum). Totaal der lijst (stemcijfer). LIJST No. 3. ANTI REV. PARTIJ, Aantal lijststemmen. Croles, J. J„ Leeuwarden. Sijtsma, S., Aalzum (gem. Oost Donge- radeel). Duymuacr van Twist, L. F„ 's-Gravenhage Nauta T., Dantumawoude (Dantuma- deel). Totaal der lijst (stemcijfer). LIJST No. 4. R.-K. STAATSPARTIJ. Aantal lijststemmen. - Hcerkens THijssen, mr. J. N. J. E„, Haar lem. Haazevoet, P. J. J., Amsterdam. Fransisen, .Tm., W., Leeuwarden. Reijmer, mr. P. J., Hilversum. Loerakker, A. J., Schoten. Sl'ockmhnn, C. G„ Sneek. Oorbeek, mr. A. J. F. M. N„ Alkmaar, van Rooy, prof. dr. A H. M. J., Am sterdam. Totaal der lijst (stemcijfer). LIJST No. 5. VRIJHEIDSBOND. Aantal lijststemmen. van den Bergh Jr., Saimuel, Wassenaar, van Weideren Rengers, dr. J. Vs- bredhtum. Dyserinck, E. W„ 's Gravenhage. Breeebaart Jz„ K., Winkel, van Houten, D. J„ Weesp. Stoop, mr. J. A., Leeuwarden. Eisma, H., Bolsward. de Hartogh, tlr. M., Amsterdam. Totaal der lijst (stemcijfer LIJST No. 6, PLATTELANDERSBOND. Aantal lijsbstemmen. Wolmerstett, C„ Amsterdam. Reitsma, A. G. Appelscha. Bosch, P. D., Leeeuwarden. Totaal der lijst (stemcijfer). LIJST No. 7. ANTI-REV. PARTIJ. Aantal lijstetemmen. 1.' de Vhigt, Willem, Amsterdam. 2. Douwes, Jr., J„ Amsterdam. 3. Sldb, Adriaan, Hoofddorp. i. van Marie, H. W., Amsterdam. Totaal der lijst (stemcijfer). LIJST No. 8. S. D. A. P. Aantal lijststemmen. 1. Polak, H., Laren (N.-H.). 2. Pothuis, geb. Smit, W. C. B„ Amsterdam, 3. Wibaut, F. M., Amsterdam. Ossendorp, F. L„ Amsterdam. 4. 5. Kolk, J„ NijehasUe. 6. Jong, de, L. J„ Huizum. 7. Ankersmit, J. F., Amsterdam. 8. Reinalda, M. A„ Haarlem. 9. Jansooius, J. G., Huizum. Totaal der lijst (stemcijfer). 10 10 10 10 12 12 11 19 28 S ii 19 6 li 2$ 19 SI P. J. J. Haazevoet; W. Fransen Jzn.; Vrijheidsbond, 1 zetel: S. v. d. Bergh; S.D.A.P., 3 zetels H Polak Mevr. W. C. B. Pothuis-Smit; F. M. Wibaut' In Noord-Holland werden uitgebracht 76geldige stemmen, en 2 st. van onwaarde. gemeentepolme niet, daarvoor is and.fi politie voldoende. De heer SCHILLING zegt met de stroo- pers in bescherming te nemen, daarmede staat hij niet op zulk een intiemen voet. Het is evenmin beleedigen def politie. Als de politie niet durft te klagen is dit geen reden dat zij bang voor den Burgemeester of den Commissaris, maar omdat zij bang zijn dat De VOORZITTER zegt hiernaar een het 3 ploegenstelsel wordt afgeschaft, onderzoek te zullen instellen, hiervoor is de 1 Hiermede werd de interpellatie gesloten* wordt gegaan uit de dui nen wrden verwij derd. De VOORZITTER zegt dat de politie Zoo erg verlegen is, en de heer Schilling moet hier niet de strqoperij komen verdedigen, maar spr. zal doorgaan zooals het nu gaat. De heer TUSENIUS is op 21 Juni door 2 agenten uit het duin verwijderd toen hij liep op het jachtterrein van den heer Bore el

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2