POLAK Maandag 30 Juli 1923 46ste Jaargang No-14499 DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE SLAB UIT DEN OMTREK. nationaal concours, te Santpoort, uitgeschreven door het Fanfarekorps „Wilhelmina". Iggg@z@nd@9i Mededeelingen Z I LANQS_DEN W5 HAARLEM. a 75 cents per regel. MEVROUW wenscht U vee! ge'd ie ontvan- qen voor GEDRAGEN DAMES- EN HEERENKLEEDIM6, zendt dan Uw brief of briefkaart aan het van ouds overbekende adres BAKENESSERGR. 55 HAARLEM TELEFOONNUMMER 2308 Is dagelijks te ontbieden, zoo we' binnen als buiten de stad. De klokken der Kathedraal. Die slechte tramrails! VOGELENZANG. BEVERWIJK. ZANDVOORT. nECMSTEDE. NOQRDWIJKERHOUT. OVERVEEN. Onze R.K. Kiesvereeniging. J. J. WEBER ZOON Opticiens —s Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem BENNEBROEK. HALFWEG. VELSEROORDt SPAARNDAM. WIJKEROOG- UMUIDEN. VELSEN. be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAAREEMSCHE COURANT Advcrfentiën 35 cents 'per regel, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksf als ingezonden raededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertcntiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bq vooruitbetaling. BERICHT. IBSIIBMRIIII Door een misstelling is een der vervolg verhalen in het jongste nummer van „Voor de Huiskamer" onleesbaar geworden. Dezer dagen zal de fout worden hersteld. Wij mochten Zaterdavond op het „Ope nings-Concert", dat het zilveren feest van „Wilhelmina" voorafging constateeren, dat de groote moeilijkheden, waarmede men aanvankelijk te kampen had, op zeer ge lukkige wijze waren opgelost. Aanvankelijk bestond bij de feestgevende vereeniging het plan om dit concours te houden op de prachtig gelegen buiten plaats „SpaarnbergImmers: bij het vorige concours in 1907 had dit terrein uitstekend Voldaan. Evenwel kon de eigenaresse, me vrouw WüsteBaronnesse von Götsch thans geen toestemming verleenen, om op het terrein gebruik te maken van kunstlicht, waardoor natuurlijk de groote attractie, het avondfeest zou komen te vervallen. Maar een even groot bezwaar was, dat 'iet aantal inschrijvingen, meer dan 70, te groot was Om al die vereenigingen te plaatsen. Men was nu zoo gelukkig, in het terrein der firma Wed, Klauwers, gelegen achter de bleekerijen „Middenvaart", de prachtige gelegenheid te vinden, die het welslagen van dit concert mogelijk maakte. Wij hebben, na 't concert van Zaterdag te hebben bijgewoond en nagenoeg den beelen Zondag op het terrein te hebben vertoefd, den indruk gekregen dat de ver eeniging „Wilhelmina' het met de keuze van dit terrein bijzonder getroffen heeft. Als dokter De Groot, waar hij de openings woorden door den burgemeester der Gem. Velsen, den heer R. R. Rijkens, beant woordde, afzonderlijk den eigenaar dezer terreinen, den heer Th. J. Klauwers dank bracht, sprak hij zeer zeker namens de feestgevende vereeniging, die zich van heel wat zorgen ontheven wist. Ook de heer Van Enden, de actieve voorzitter, werd niet vergeten, Een groote krans ontving hij voor zijn ijverig werken; broederlijk deelde deze daarop de eer der huldiging met den mu- zikalen leider der vereeniging, den heer Reinier van 't Hoff. Een mooi moment was het, toen de zuster-vereeniging „Caecilia" van Schoten, iet korps der St. Jozefgezelien. onder de feestelijke tonen van een enthousiast ge speelde marsch op het terrein verscheen, front maakte, en de voorzitter van dit korps in natuurlijke en daarom welgekozen bewoordingen van zijn vreugde kond deed aan 't bestuur van „Wilhelmina". Maar mooier nog werd het, toen dc beide ensem bles, het fanfarekorps „Wilhelmina" en het harmonikorps „Caecilia" gezamenlijk, spontaanweg, den marsch „Grande d'hon- ueur" van Aug. Eenhaes uitvoerden. Nu klonk het enthousiasme hoog boven de hoo rnen uit en verkondden de vreugdeklanken /an het koper en het hout aan de talloozen, die aan de wegen om het terrein ten plaatsje veroverden, dat het feest van Sant poort was ingeluid. Wel was het eigenlijk concours nog niet begonnen. Want de wedstrijd was gesteld op Zondag. Maar een mooie avond was eht toch, een avond van intiem genot. De eere-voorzitter, de heer Th. Wijnoldy Daniëls achtte nu ook het oogenblik ge komen om na de huldiging „van buiten af", te laten hooren een woord „uit eigen boe zem". In 1907 had hij, penningmeester der toenmalige feestcommisie, het korps even eens mogen toespreken. Nu „Wilhelmina" thans het zilveren feest vierde, dacht hij, dat een herinneringsgeschenk op zijn plaats was. Het bestond in een zilveren gedenk penning, waarbij door eenige dames een zilveren strik werd geschonken. De toe spraak van den eere-voorzitter werd zeer zinrijk besloten, als de echtgenoote van den voorzitter de medaille aan het vaandel hechtte. Natuurlijk waren de fanfare's niet van de lucht, ook al doordat telkens bloemstukken en kransen op het terrein werden gebracht van zuster-vereenigingen, en van hen, die jegens „Wilhelmina" van hun genegenheid wenschten blijk te geven. Een mooie avond was het ook bovenal, doordat het gemengd koor „Vox Humana Santpoort, onder Nico Hoogerwerfs be proefde leiding een zestal koorwerken op hoogst beschaafde wijze ten gehoore bracht. De kennismaking met „Vox Humana" heeft mij een' buitengewoon genoegen gedaan; ze was mij een bewijs te meer hoe serieus hier in Santpoort de muziek verzorgd wordt. Het koor heeft een mooi ensemble, draagt alles zeer muzikaal en zinrijk voor, en zal onder Hoogerwerf zeker groeien tot een niet te onderschatten mededinger op den wedstrijd. Blijkbaar wordt er met liefde gestudeerd. En wat valt er dan al met te bereiken? Hoogst voldaan, hoewel een beetej al te rijkelijk door Pluvius bedacht, togen we weer naar Haarlem in de beste hoop dat op den dies Solis het rijk van den regengod uit zou zijn. Zondagochtend. MARSCHWEDSTRIJD. De Santpoorters zijn als echte buitenmen- Schen en minnaars van het natuurschoon natuurlijk vroeg uit' de veeren. Als anderen nog eens dc gordijnen openschuiven om te zien hoe het staat met het weer, zijn zij reeds volop aan 't feesten. Wat moet het ver in de omgeving, een schoon effect ge maakt hebben, als het eene korps na het andere zijn blijde klanken uit een waren hoorn des ovrevloeds over den wijden om trek uitstrooide. Al namen van de dertien korpsen er drie niet aan den marschwedstrijd deel, de vreugde was er niet minder om. Een prachtig figuur maakte onze Haarlem- sche Politic-muziekvereeniging, onder Rei nier van 't Hof. Zooals het goeden dienaren van den H. Hermandad betaamt, deden zij volmaakt hun plicht door hun aandacht te bepalen bij datgene, wat hun door vcrdeeling van arbeid was toebedacht. Daar was ijver, kunstijver ditmaal; daar was nervositeit, maar een gezonde nervositeit, prachtig be- heersent, en wie vanuit de verte toeluisterde had de overtuiging, dat slechts een politie man zulk een bekkenslag, een politieman zulk een kopertoon vermocht voort te bren gen. Was het te verwonderen dat zij een schiterend figuur maakten? De eenige tweede prijs, die volgens puntcnstelsel werd,. toegewezen, was voor onze Haarlemsche Politiemannen, Bravo! Daar was ook kaf onder 't koren. Muzi kaal kaf evenwel heefv de eigenschap dat het zich bij goede verzorging tot, koren vremag te metamorfoseeren. Waarom zouden wij er dan veel van zeggen? Een prachtig figuur maakte ook het geweldig groot ensemble „Excelsior", Amsterdam, het eenige „har- monie"-korps, dat aan den marschwedstrijd deelnam. Het had o.a. niet' minder dan 4 kleine trommen, de overige bezetting naar verhouding. Het behaalde den eersten prijs. Ook „Eensgezindheid", Halfweg, hield zich dapper en deelde een gelijke waardeering met „Nieuw-Amstels fanfarekorps." Of schoon de uitslag der prijsrekenning eerst des avonds werd bekend gemaakt, willen we hem reeds hier vermelden: le prijs (59 punten) „Excelsior", A'dam. 2e prijs (52)4 punt) „Haarl. Politiemuziek- verceniging." 3e prijs (51 punten) „Eensgezindheid", Halfweg. 3e prijs (51 punten) „Nieuwer Amstels Fanfarekorps." ZONDAGMIDDAG» Nu nam de eigenlijke wedstrijd een aan vang. Voor de aid. B. (fanfare) gold als ver plichte opgaaf een Andante „Euridice" van Boisson. Een drietal vereenigingen kampten hier om den voorrang (e"en was er niet verschenen). „Witteenburg's Fanfare" A'dam zou zeker meerdere punten hebben behaald, zoo de bugle-solo niet had gelaboreerd aan te lage intoneering; beter klonk de piston. Ook een te late inzet der bugles viel in 't tweede deel te noteeren. Bij onze Haarlemche po litiemannen was opmerkelijk het goede staccato der pistons. De althoorns kunnen nog volmaakter werk leveren, de trombones weifelen wel eens In 't verplicht werk was nog wel eens kiaat, soms een te vroege in zet. Maar dat zijn toevalligheden, waarmee dejuryniet zoozeer rekening houdt als met de zuivere intonatie, beschaafdei voordracht, fraaie nuanceering. Enfin, ze bliezen zóó, onze kerend, dat instede van 'n blos van schaamte ons het vuurrood de wangen kleurde. Een eerste prijs was hun beloo ning, Maar ditmaal bravisimo! „Kunst na Arbeid" Grootebroek zag zich een hoogeren prijs ontgaan voornamelijk doordat het 't tempo van 't opgegeven werk te breed nam, en vooral omdat in 'n vrije werk de directeur de snelle walsmaat in drieën loeg. Hoe is zooiets mogelijk? vroeg ik me af. Men bereikt zoodoende niet alleen niets, men brengt er de pannen maar door in de war Bovendien is het zeer onaestisch, dat drukke gedoe met den dirigeerstok. De uitslag was: Eerste prijs (186 punten) „Haarlemsche Po- litie-Muziekvereeniging". dir. R. van 't Hoff. Eerste prijs (174 punten) „Wittenburg's Fanfare", A'dam. dir A. van Beerschoten. 3e prijs (132 punten) „Kunst na Arbeid" Grootebroek, dir. A. Kaag. Afd. A. Fanfare. Deze afdeeling had tot verplicht werk op gekregen de fantaisie „Glorieuse rentree" waarmede „Zuiderwoude", dir. G. Vonk, een pittigen indruk maakte. De piston-solo klonk beschaafd, dat was intelligent werk, en toen ook het vrije werk goed bebeerscht werd weergegeven, toen durfden wij haar voor een knappen prijs noteeren. De uitspraak derjury stelde ons in 't gelijk, „Zuiderwoude" behaalde den eersten prijs (192 punten). Ook „Abbekerk" (dir, Masereeuw) maakte geen lecht figuur; bijzondere aantcekeningen behoefden wc niet te maken, al was 't wel te voorzien, dat 't niet een eerste prijs zou worden. Het corps behaalde met 159 punten den tweeden prijs Nu was aan de beurt de 2c afd, Fanfare, met als opgegeven werk „La coupe d'or" van Dcneufbourg. Hier werd de strijd meer gespannen. De opgave werd al tamelijk veeleischend; daar bij bekampten elkaar de beide gezelschap pen uit Spaarndam, die alle twee reeds een goedklinjeenden naam hebben verworven. „Kunstkring" Spaarndam (dir. P. Wit Sr.) is bezig jonge krachten te recruteeren en doet daar goed aan. Het kereltje, dat zoo op vallend goed de sopraan-saxaphone speelde, en zijn wakkere buurman, waren kleine won- dermenschen op hun instrument. Beide werk enwerden goed in klank gezet, en de saxaphonepartij deelde een mooie omfloer sing mee aan dc klank. „Christiaan de Wet" Groot Schermer, speelde onder directie van A. Vink als vrij werk niet het nummer dat in het programma vermeld stond, maar de fantasie over de melodieuze welluidende muziek uit „Willem Teil", die aanvankelijk zou worden uitgevoerd door een korps, dat dezen middag niet verschenen was. Het klonk alles frisch en getuigde van een gezonde mu zikaliteit be leider en leden Molliger was de klank bij het nu volgend korps „De Larcnsche Harmonie" (in weer wil van dien naam echter ook oen fanfare- ensemble). Het saxaphone-timbre deed aan het geheel veel goeds, en ook het vrije werk gaf tot geen bijzondere opmerkingen aan leiding. Als nu „Cresendo", het andere korps uit Spaarnam, opkwam, steeg begrij pelijker wijze de belangstelling. Kon aan vankelijk de al te wazige toen mij minder bekoren, het bleek al ras dar de directeur, F. A, Dekker, zijn mannen ook tot helderder klankgeving wist te inspireeren. Het e.ngst- vallig-voorzichtige van den opzet verdween al ras; in het vrije werk „Jeanne de Na varre" had de directeur gelegenheid, zijn mannen het voortbrengen van een vrijen helderen toon te veroorlooven, en zoo kwam het tot een slot, dat in meerdere opzichten een mooie climax toonde. Het korps had echter in „Nieuweramstcls Fanfarekorps", onder de serieuze en weloverwogen leiding van den dir. M. J. Komst, een geduchte cancurrent voor den eersten prijs gehad. Alles was hier tot in de puntjes verzorgd, en in 't vrije nummer was de klank dei- trombones van dien aard, dat wij een mo ment dachten aan een „hooge bas" (bary- ton) solo. Hei geheel bleek uitstekend ge- diciplineerd, en de uitspraak der jury bracht geen verrassing: le prijs, 180 punten, „Nieuweramstels fanf.korps, dir. M. J. Komst. 2e prijs, 169 J4 punten, „Crecendo", Spaarndam, dir. Deker. 2e prijs, 163 J4 punten, „De Larcnsche Harmonie", dir. Van Leeuwen. 2e prijs, 166/4 punten, „Christiaan de Wet", Groot-Schermer, dir. A. Vink. 2e prijs, 160/4 punten, „Kunstkring", Spaarndam, dir. P. Wit Sr. Thans kwamen de Harmoniegezelschap pen aan de beurt met een veeleischende opgaaf, de ouverture van Delibes „Le roi 's amuse". De klank van „Excelsior", Am sterdam, kon me aanvankelijk niet geheel bekoren, ze was wat spril en dit deed te opvallender aan, waar we thans na al de fanfaregezelschappen voor harmoniekerps hoorden. In den marschwed strijd was het ons niet zoo opgevallen; daar maakte alles een hoogst prettige indruk. Toch gaf het geheel den indruk van zorg vol bestudeerd te zijn, en zoo was dc be langstelling, vooral voor de Haarlemmers die op het terrein aanwezig waren, be grijpelijkerwijze gespannen, als_ het gezel schap Laurens Jansz. Koster opkwam. Een teleurstelling was het dat de hooge passages in de klarinetten een onprettigen indruk maakten door de intonatie die op deze plaatsen er geheel naaast was. In het vrije werk, de ouverture „Domino noir herhaalde zich dit, en al had de rest veel goeds, al weten we dat dc dir., J. A. Meng, een leider is, die geestdrift weet te wekken en daarvan ook meermalen blijk gaf, de evengenoemde defecten waren toch te zwaar aan te rekenen, dat de uitspraak ons zeer zou verwonderen. Zii luidde:: le prijs, 183 punten, „Excelsior", Amster dam, dir. P. Zwager. 3e prijs, 144 punten, „Laurens Jansz. Koster", dir. J. A. Meng. De Afd. Uitmuntendheid-fanfare, waarvoor een goedklinkend en goedgeschreven stuk muziek als verplichte opgaaf gold (ouverture, „pas la lumière" van Daneau), verliep zonder bijzondere verrassingen. Ook hier wist de directeur M. J. Konst het eeremetaal, een zilveren lauwerkrans, voor zijn korps te ver werven. „Eensgezindheid -Halfweg zal door deze zege zeer zeker de waarheid van het „Oomen sit omen" zi enbekrachtigd. De naam „Excelsior" die een prijzenswaardig streven inhoudt, was in dit opzicht ook niet slecht gekozen. De vereeniging uit Oostzaan, gelijknamig met haar zusterverecniging uit Beemster, zal in de toekenning der prijzen wel geen aanleiding hebben gevonden tot aanmerking op het werk der jury, die boven dien nog door een controle-commissie werd geassisteerd. Zij kende de prijzen toe als volgt: le prijs, 18714 punt, „Eensgezindheid", Halfweg, dir. M. J. Konst; 2e prijs, 163)4 punt, „Excelsior", Oostzaan, dir. A. dc Vries; 3e prijs, 157)4, „Excelsior," Beemster, dir. J. Schuitemaker. De wedstrijd, die om 12 uur was aangevan gen, had ons tot elf uur 's avonds in 't touw gehouden. Voor de jury, die bestond uit de heeren (alphab.) A. J. Hazebroek, oud-Lt. kapelmeester-Marine, Nico Gerbarz, dir. Haarl. Orkest-Vereeniging, H. A. Maas, dir. Stcd. Muziekkorps te Alkmaar, was het een taak, die al te groote eischen stelde aan den Ausdauer. Aan dit alles was nog voorafgegaan de marschwedstrijd, zoodat de jury het 's avonds zal geweten hebben, dat het een dag was van ingespannen arbeid. Wat ons aangaat, Mor pheus klopte te vroeg aan de deur, wij had den onze bevindingen van deze eerste con- coursdagen nog te boek te stellen, maar wil len niet verzuimen te vermelden dat op den wedstrijd alles in perfecte orde verliep. G. J. K. N.B. De uitspraak van den eerewedstrijd kunnen wij nog niet vermelden, omdat die eerst na afloop van den gehcclen wedstrijd alzoo 12 Augustus e.k. wordt bekend ge maakt. Het vegslag van den eerewedstrijd volgt morgen. G. J. K. (Ongecorrigeerd). Zondagspubliek. Als monsters met vreemd-grillige contou ren en ruige, in stomme berusting gebogen ruggen, met daarin de geel-witte zandplek ken als onbehaarde gedeelten, strekken de duinen zich in breede rijen uit. Daarachter ligt de zee. Zon-bcschenen, één schittering van smaragd-facetten. On afgebroken heft de vrij sterke noordwesten wind het water tot schuimbekopte golven, die neervallen en zacht uitrollen strand- waarts. We zoeken een windvrij plekje achter een strandtent, die door den eigenaar op een hoogte is geplant. Op het oogenblik, dat wij ons neervlijen is hij bezig deze hoogte in een - bolwerk te herscheppen. Rond de tent graaft hij een diepe geul en werpt het daaruit komende zand op tot een aarden wal. In staag voorovergebogen houding, met gespannen, rooden kop, werkt hij door. Naast de geul zit zijn zoontie, ventje van ongeveer vier jaar. In strakke aandacht op zijn ongewonen arbeid, werkt de man voort en neemt zelfs niet den tijd acht te slaan op het gebabbel van zijn zoontje, dat hij met een glimlach beant woordt. Rechts van ons, in dc luwte van enkele badstoelen is een uitgebreide familie neer gestreken. Dagjesmcnschen. Luidruchtig en uitgelaten. Een klein jongetje, dat bij hen hoort, krijgt op eens de geul in de gaten en den hoogen aarden wal, die voor hem een wereld van heerlijkheid schi;nt te openen. Op een. drafje loopt hij er heen. „Mijnheer, mag ik in uw geul loopen?" De man richt zich op, kijkt het ventje zwijgend aan en.... graaft verder. Het jongetje, dat dit zwijgen als toestem men schijnt op te vatten, beklimt den aar den wal en laat er zich weer afglijden. En weer en weer. Een dame, vermoedelijk des gravers vrouw, komt uit de tent en werpt dreigende bliken naar het spelend kind. Dan ontsluiten zich de lippen van dezen zwijger en geruststellend^roept hij de dame toe: „Och, 't is Zondag!" Waarmee hij z'n diepe verachting te kennen geeft voor het publiek, dat op Zondag aan 't strand zijn vermaak zoekt. Vóór de vernieling volkomen is, wordt het ventje door zijn zusje teruggeroepen. De graver zit aan den ingang van zijn tent en kijkt zeewaarts, mediteerend over Vrijdagavond is liet tweetal ik lok ken aan gekomen voor de kathedrale kerk „St. Bavo". Zij zijn op bokken geplaatst achter in de kerk, waar zij een dag of acht op hun doopplechtigheid zullen wachten. Deze plechtigheid zal waarschijnlijk plaats vinden op Maandagavond 6 Augustus, Een is een zgn. „Angelus"-klok, de ander is bestemd, de godsdienstoefeningen aan te kondigen. De klokken zullen komen te hangen in den toren van het Zuider-transept. De beide torens daar stonden sinds 1906 werkeloos, doch sinds den jongsten winter spuwt de eene rookwolken uit. De centrale verwar mingsinstallatie komt nl. daarop uit. Zijn collega krijgt dus nu ook werk en van hem uit zullen de klokkeklanken over Kcnne- merland luiden. Een aardig idee is het feit, dat de „An- gelus"-klok voor het eerst zal kleppen op 15 Augustus, den ecnigsten Maria-feestdag, het eerst een dien wc nog als Zondag overgehouden hebben. Er zijn er, die tnecnèn, dat de klokken in den grooten toren zullen gehangen worden. Dit is echter niet het geval, De klokken blij ven in den toren, waarin zij geplaatst zullen worden. In den grooten toren moet een veel grooter klokkenspel komen. De klokken zijn een geschenk van een der parochianen. De slechte tramrails cp de Jansbrug zijn dezer dagen weer eens oorzaak geweest, dat een juffrouw leelijk is komen te vallen. Zij bezeerde tamelijk ernstig haar gelaat. Wan neer zullen de rails daar ter plaatse nu eens verbeterd worden? GOED AFGELOOPEN. Naar wij vernemen, is bet zesjarig zoontje van den beer H. in de Saenredam straat, die dezer dagen spelende uit de dakgoot viel en met zijn hoofd op een ijzeren hek terecht kwam. er wonder boven wonder met een enkele hoofdwonde afgekomen. Na medisch onderzoek bleken de hersens niet geraakt te zijn, terwijl geen enkel orgaan verstoord was, zocdat het ventje het ziekenhuis weer mag verlaten. De viering van het gouden priesterfeest van den Hoogeerwaarden Heer H. J. Zon dag, Deken van. Noordwijk en Pastoor te Vogelenzang, zal nifet plaats hebben op 15 Augustus op welken datum de ju bilaris afwezig is doch op Zondag 19 Aug, d. v. Het aanbiddingsfeest is uitgesteld tot den 15den Zondag na Pinksteren. Treurige toestanden. Men schrijft ons: Zcoals dit jaar het tuindersbedrijf is, is het nog niet geweest. De twee voorgaande jaren waren door de droogte niet zooals ze behoorden, doch thans is dit geheel ab normaal. De aardbeien, een van de hoofdproducten in deze streek, zijn geheel mislukt, ieder die de voorgaande jaren de vele wagens geheel opgeladen ter markt zag gaan, stond nu verbaasd en vroeg zich af waar of zij bleven en toen de warmteperiode kwam, troostte men zich met, nu zuiien ze wel komen, maar niets er van, alles heeft z'n tijd, want ai begon men later als andere jaren, de oogst is evengoed op z'n gewonen tijd ten einde; men zag nu ook maar enkele wagens me hoegenaamd geen vruchten. Er zijn tuinders, die dit jaar geen honderd sloffen plukten, terwijl zc in nor male jaren pl.m. duizend haden. Bovendien komt er nog bij, dat de kwaliteit ook zeer slecht is. Wij vragen ons dan ook af, waar moet dat heen dezen winter, Wat de vruchten- hebben opgebracht is nog niet toereikend om van te eten; dan spreken we nog maar niet van pacht-betalen, want dat zal wel achterwege blijven. Bovendien kan niemand iets laten verdienen, doch ook voor de arbeiders ziet het p rtreurig uit a. s. win ter- De gevolgen van deze malaise zijn dan ook, dat de neringdoenden slechte zaken maken, ook deze mcnschen hun moed raakt uitgeput. En in ai deze narigheid wordt et steeds meer feest gevierd. Eerst kermis voor het Ziekenhuis (prachtig doel). Nu weer een circus. Dit zijn, beide feesten waar de plaatselijke neringdoenden dc gevolgen van ondervinden. Dat de menschen uitgaan, het zij hun gegund, maar als dit ten koste van anderen moet gaan, beteekent dit, de heerschende malaise verergeren, en dat is toch voorwaar een vreeselijk iets. Het is nu den tijd om te bezuinigen. Mogelijk kunnen wij elkaar in den a. s. winter hel pen met de centen, waarvoor u nu een paar uurtjes gaat genieten; wie weet, kunt gij dezen winter met die centen een armen werkloozen huisvader heluen. Wc willen hoouen, dat dit schrijven dan wat pessimistisch is; doch veel is er van waar! De tijd zal 't leeren. Waterleiding. Men schrijft ons: Sinds enkele jaren is het aansluiten bij de water leiding verplicht. Vele inwoners hier ter plaatse werden hiervan de dupe, daar er velen waren, die aan deze verplichting nog met hadden voldaan. Onder hen, waren er, die zelfs goedgekeurd drinkwater hadden. Hieraan is echter niets te doen, waterleiding moet men hebben. Men vraagt niet of men den aanleg kan betalen. Het moet er ko men. Dit werd bovengenoemde menschen dezer dagen aan het verstand gebracht door een proces-verbaal of aanschrijving. JUBILEUM MARIANNE DRAVER. Gisteren herdacht Marianne Dray er den dag, waarop zij voor 25 jaar haar werk zaamheden aan het strand begon. Haar standplaats aan het strand was feestelijk versierd. Des morgens werd zij door dc auto van Öen lieer Leo Lauwers van haar woning gehaaid, waarna een ritje door het dorp werd gemaakt, waar zij, zooals ie begrijpen, veel belangstelling ondervond. Hierna werd zij naar haar standplaats bij liet Bad Drie hui,-. gereden, waar zich een dichte men schen massa had opgesteld. Voor eerst werd gesproken dooi- den heer Lauwers die in een geestige rede de verdien sten van Marianne prees, vervolgens compli menteerde de heer Driehuizen haar met de zen feestdag. In waardeerende woorden me moreerde hij het vele goede wat Marianne voor het Bad Driehuis had gedaan. Vervo'g s werden haar fraaie geschenken en een schat van bloemstukken overhandigd, terwijl ook een enveloppe met inhoud niet vergeten werd. Hierbij moeten wij nog ver werkt om den inhoud zoo groot mogelijk te doen zijn. Des middags werd een druk bezochet re ceptie ten huize van Marianne Driehuis ge houden. Voor Marianne 's deze dag een gedenk- waard'igen feestdag geworden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag ging de 49-jarige J. C. Oli vier, van beroep bouwvakarbeider, in de na bijheid van slrandpaal 48, van het zuidelijk slrawdigedeelte, ondanks het op die plaats neergezette bord van de Zandv oortsche Red dingsbrigade niet d'e woorden: „Gevaarlijk! Hier niet zwemmen en baden!" toch in zee. Hij waagde zich te ver ep eenige oogenblik- ken nadat hij te waiter was gegaan, hoorder- zijn vrouw en kindieren en eenige badgasten, hulpgeroep. Onmiddellijk gingen eenige per sonen uit Amsterdam in zee, due er in slaag den met behulp van ecn reddingslijn van de Zandvoortsche Brigade, den man aan wal te brengen. Doch de levensgeesten vvaTen reeds geweken. Twee-en-een-half uur lang trachtte men het zuurstofapparaat tce te passen, doch deze pogingen faalden. Nader wordt ons gemeld: Zondagmiddag omstreeks 5 uur had aan het zoogenaamde stille strand (zuidzijde) 'li droevig ongeval plaats, dat aan een persoon het leven 'kostte. Een dlus minus 50-jarig persoon, die met familie aan het stille strand een tijdelijke tent had opgezel, z»u een bad nemen, hoewel de keeslag nogal sterk was. God zwemmer zijnd'?, meende hij zich wel in zee te kunnen wagen. Plotseling echter sleepte een sterke golfslag hem mede. Mo gelijk heeft hij kramp gekregen en is weg gezonken. Een'igen tijd daarna haalde men hem levenloos op. Het ongeval gebeurde on der de cogen van familie van den verdron kene. Wel tragisch! De ongelukkige is de 49-jarige J. C. O. Aantal badgastenHet aantal badgasten bedroeg op 25 Juli j.l. 3920 personen tegen 4117 op dien zelfden datum van het vorig jaar. Het totaal OP 25 Juli 1923 bedroeg 5972 tegen 6976 op 25 Juli 1922. Layer onderwijs. Door B. en W. is beslo ten, dat gedurende het leerjaar 1923-24 voor de '71de klasse van school D. de lesrooster blijft bestaan, zooals deze nu geldig is. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden een Duitsche dienstbode,^ ver dacht, goederen le hebben ontvreemd uit een vorige betrekking. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. Beecikman en A. M. .T. E. Wijnmalen. F. C. Ide Bruvn en A. Hoogebooin. Jubileum. Bij bet 40-jarig jubileum van Mei. J. A. v. d. Enden aJs Hoofd der Be waarschool zal zij gehuldigd worden door de commissie, waarvan voorzatter is Dr. C. A. Gerke. Persoonlijke gelukvvenschen kunnen plaats vinden aan de bewaarschool tusschen 3 en 5 uur. '5 Avonds zullen muziek-, zang- cn gypTnastieh-uitvoeringen plaats hebben op de tennisbanen aan «te Oranjestraat en bij ongunstig weder in de garage ..Rinko daartoe welwillend afgestaan door de eige naren, de heeran L. J. Rinkel en J. Koning Jbzn. Wasch vermist- Door G. C. v. d. W. alhier, is aangifte gedaan van het vermissen van ecn wasch. Zonderlinge vondst. Bü het uitbagge ren van de Houtvaart alhier, werd een ge heel gave granaat-kartets gevonden van 0.85 M. lengte. Het projectiel is naar het bureau van politie overgebracht en zal vanwege de militaire autoriteit worden gedemonteerd. Ggevonden. voorwerpen. Terug tc be komen bij: E. Kieft, Glipperweg 64, een knipmes; Stokman, Berkeniaan 8. een wit linnen zakje; J. C. de Zeeuw. Binnenweg 16, een metalen dop van een auto; W. Barman, Nic. Beetsstraat 1, een étui met schrijfbenoodigdheden; Amcrongen, Raad huistraat 28, een zilveren vulpotlood; Bu reau van Politie, Balkenrodestraat 9, ecn koperen stofdop van een handwagen. Winkelstand. Zaterdag is heropend de smederij niet winkel van den heer N. Roo- denlburg, aan den Gooweg. Wij zeggen her opend. want de ai sinds jaren bestaande smederij moest nood'ig wegens de steeds toe nemende werkzaamheden uitgebreid worden, en is daarom tot. aan den «rond afgebroken. Hierop is verrezen een flinke groote smederij met winikel en woonhuis, hetwelk is ge maakt door den aannemer J. W. v. Parera. die getoond heeft volkomen voor zijn iaak berekend te zijn. Het gebouw is voorzien van electRscne waterleiding, door den beer W. Suzenacr diaargesteM, die tevens het loodigieterswertr en de mastiekhedekikingen naar genoegen heeft gemaakt. Het schilderwerk dat zeer le loven vaxt, is gemaakt door dern heer G. Benvelman. De elecfrische installatie is gelegd door den heer J. v. Dan, alles lot, groote tevre denheid. Het nieuwe gebouw is een sieraad voor ons dorp, en wij wenschen den heer Roodenburg veel succes in zijn nieuwe zaak, ■en veel bezoek in zijn op hedenavond ge opende ijzer- en lemaille-artikelenwinkel, de eerste van dien aard in onze. gemeente. Ongeval. Zaterdagavond, oon 8 uur. is den Zijlweg een motor met zijspan vagen i 1 1 J - -It tli s-nnr r»pn De R- K- Kiesvereeniging heeft VrijdagaVoiA een besluit genomen, dat de eerste slap mag heetcn op den weg, die hopelijk leidt naar een nieuwe periode van bloei, eensge. zindheid en samenwerken voor de katho» lieke zaak in Haarlem. Moge dat inderdaad zoo zijn! Wij twijfelen daar ook niet aan, nu ceH commissie van goedgezinde menschen uit onze beweging de taak op zich heeft gcno« men het heele complex van moeilijkheden, dat vooral door de tijdsomstandigheden ge boren werd, zal onder de oogen zien en trachten een oplossing er voor te vinden. Dat is zeker geen gemakkelijk Werk, vooral als men bedenkt dat het geen nut heeft een oogcnblikkelijke ontspanning te bewerken, maar de kunst zal wezen een grondslag te vinden, die voor lange jaren ons politiek leven in Roomsch Haarlem in het goeda spoor houdt. Iedereen mag echter vertrouwen dat elk lid der commissie bezield is met de beste voornemens1 en het uitdrukkelijk ver langen het beste le geven wat hij heeft in hel belang der goede Roomsche zaak. Daarom begroeten wij de nieuwe phase, waarin de R.K. Kiesvereeniging nu ireedtj met vreugde. Barometerstand 753. Achteruit. OPGAVE VAN: de fails et gestes .van het Zondagspubliek. [melden:, dat mevrouw Donker, flink heeft«c- op UCtl VV.I1 JIIUW1 »«vi t over den kop geslagen, doordat zij voor een fietsrijder moest uitwijken. Dc in rit lenden, een heer en een dame, bekwamen een niet ernstig hoofdwonde. Met de motor, die wei nig beschadigd was, zijn zij naar huis ge reden. Ongeluk. Een dame uit Amsterdam, die mei 'haar man van den Tetterodewcg kwam fietsen, en bij den bocht haar vaart niet kon sluiten, is tegen het huis van den heer Van Maren opgereden. In bewusteloozcn toestand werd zij'lm de garage gebracht, waar Dl'. Born water de eerste liulp verleende. Na ecn 1 aar uur kon zij de reis per trein naar Amsterdam voortzetten. Burgerlijke Stand. Geobren: z. van H. PlessiusKoster. Gemeenteraad. Woensdagavond 8 uur ge meenteraadszitting. Agenda: 1. Notulen. Beëedi'ging secretaris en ontvanger. 3. Ge loofsbrieven. 4. Ingekomen stukken on inc- Üedeelingen. 5. Voorstel B. cn W. aanbieding .portret van dc Koningin aan dc schoolkinde ren. 6, Wijziging belaslingverordening. 7. Regeling O. L. onderwijens met Haarlem. 8. Herziening verordeningen. 9. Overname Ben- liebackerbruig door de Gemeente. 11. Uit breiding speelplaats R. K. School, lt. Verbe tering pleintje Raadhuis. 12. Rondvraag en sluiting, Harddraverij. J.l. Vrijdag werd door dé harddraverijvereeniging „Koningin .Wilhelmi na" een international® harddraverij met handicap gehouden op het weiland' van der» heer v. Eijken aan 'dan IJweg alhier. Ingeschreven waren. 12 paarden, waarvan er 8 opgekomen waren, n.h: 1. Teddy Daw son, eigenaar R. de Jong; 2. Glorietle, ejg. K. v. d. Zee, berijder K. Bakker; 3. Cleinence, eig, D. de Vlieger, ber. eis.; 4. Dienares, elg, D. de Vlieger, her. eig.; 5. Kaptein EI., eig. J, B. Lijnkamp, ber, P. iNiemvstad; 6. Kyles, eig. M. de Graaff, ber. P. Nieuws'tad; 7j Prima Donna. eig. K. v. d. Zee, ber. K, Bakker; 8. "Rui, eig. C. Baarsen, ber. J. ten Zijlhof. Na oen spannende strijd won Clemente iden len prijs 250; Gloriette 2e pr. 100, Kyjes 3e pr. f 50 en Dienares 4e pr. f 25, Er was veel belangstelling in dit echt Hol. iandsch'p volksfeest. Van harte wenschen wif, dat de vereen!-', ging „Koningin Wilhelmina" nog meerdere draverijen mag organiseeren. Op straat gerei. Woensdagmorgen is liet gezin van zekere S., uit de Reinier Claeszen-j straat, alhier, uit zijn woning gezet, wegens overtreding van een artikel der Bouwveroeni-, ging. De meubelen, die den ganschen dag in den regen geslaan hebben, zullen er wel niet beter op geworden zijn. Het beddengoed is zoolang im een overdekte steeg geplaatst. Verbetering. Achter het kerkhof alhier ii ook een muur gebowd, hetwelk ecn groote verbetering is. Opgekapt. De remming alhier wordt' keurig opgeknapt. Nieuwe palen zijn inge slagen en geteerd, terwij) de koppen wit ges verfd' ziin. Gevonden voorwerpen. Op het politie» bureau, alhier, zijn dé volgende gevonden; voorwerpen gedeponeerd: een gouden dast speld, een zakdoek. Verkooping. Bij de Vrijdag alhier ge» houden verkooping. ten overstaan van No- laris Boerlage, tc Velsen, werden verkocTTf: een heerenhuis met tuin, staande aan r?a Kennemerlaan, alhier, aan den heer F, J, Koekx, te Veelseroord, voor 6225. De overige perceelen zijn opgehouden. j Gevonden voorwerpen. Ecn hoini (dotw bermann pincher); een geel-zwarte badmuts; zwart lederen mantelceintuur; een paar kin" derschoenIjes; postduif; scheerapparaat mei kwast en zeepbakje; goud broche met in ge leed haar; broodzakje: porlemonnaie met in» houdeenpaarkindersrhoentjes. Het Hoogovenbedrijf. Onder veel belang stelling van de bij het Hoogovenbedrijf te IJmuiden' betrokkenen, is gisterenavond het eerste stoomschip in de eigen haven aldaar aangekomen. liet was het stoomschip „Oostcrland", van de Scheepvaart- en Steenkolen Maat" schappij te Rotterdam, hetwelk de lading, welke voor anderen is bestemd, lost mef behulp der kranen van 'dat bedrijf* Burg. Stand. Geboren: z. van E. SchonJfj Racpoort, d. van M. HorioMulder. i. van G. Baartv. d. Meulen. Ondertrouwd: K. Zwaa en W. Terhorsl. J. G. Meuld'ijk en J. Zwaan. H. Jansen en L. Bu'dlng. L. Venus en M. E. v. <U Kolk. E. Uittenbroek en G. E. Letten- meyer. Th. J. Kleppers en J, Tol. ti de Boer en P. M. Vreeling.A. Minneboe en H. J". v. d. Kolk. Getrouwd: A. Dekker en ,T. Hanekroot. J. Jaspers on L. Post. J. Lint en A. .1.; Uiterwfjk Winkel. J. Suiker en F. M> Goos. J. H. v. d. Zens en T. Troost. Overleden: Theodcrus Oudendijk, S m., jan J, D, Oudendijk en J. Balles,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1