GEMENGD NIEUWS BUITEN LAND Tweed© Blad 30 Jail 1923 Uit de Pers. KLATERGOUD Volgens 't Reuterbureau te Londen zouden vandaag de Fransche en Belgische antwoorden aan Curzon worden overhandigd. De toestand in Duitschland; communistische dreigementen; geweldige prijsstijgingen. Pascifistische betoogingen in Engeland, Morgan naar Europa. Mijnongeluk in Engeland. Onder de Telegrammen: De Zondag is in Duitschland kalm verloopen. Dreigende mijnwerkersstaking in Amerika. De bijeenkomst der Kleine Entente. Het Belgische antwoord in concept naar Parijs gezon den. Nadere bijzonderheden over de mijnramp te York-Shire. §m BUITENLf IISttSHTEM, FEUILLETON 8 .Ja" VERPLAATST DEBAT. In het Centrum lezen wijs „Het pers-debat over de vlootwet en over het aftreden van minister de Geer is in sommige bladen geheel ten onrechte ge maakt tot een debat over vrijhandel of be scherming. En evenzeer ten onrechte wordt daarbij de voorstelling gewekt, alsof Links het mo nopolie zou hebben van den vrijhandel en Rechts van het protectionisme, of wat daar mee overeenkomt. De aldus gestelde antithese heeft geen zin, en het is zeker verkeerd in de handels politiek van een „dogma" te willen spreken, nf door dik en dun aan een bepaald systeem e willen vasthouden. De omstandigheden kunnen dwingen tot maatregelen van afweer en zelfbehoud en in een abnormalen tijd is soms noodig of gewenscht, wat onder normale omstandig heden onnoodig en ongewenscht; ja zelfs verwerpelijk moet heeten. Echter staat wel vast, dat het voor een klein land, en vooral voor een land als het onze, geraden is zich tweemaal, en meer, te bedenken, alvorens het in protectie uitkomst gaat zoeken. Wij hebben dit reeds herhaaldelijk uiteen gezet, zoodat wij er thans niet opnieuw over zullen uitweiden. Maar wel mogen wij er nog even aan her inneren, dat de Rechtsche partijen er nooit eenig genoegen van hebben beleefd, wan neer zij met beschermingsleuzen optraden, of overeenkomstig die leuzen, protectionis tische tariefsverhoogingen aanhangig werden gemaakt. Zijn buitengewone maatregelen tot steun van onze industrie op goede gronden nood zakelijk te achten dan lijkt het altijd nog beter met een tijdelijk en een gemakkelijk op te heffen invoerverbod te komen of schoon ook dit zijn schaduwzijde heeft dan met aanzienlijk verhoogde invoerrechten. De welvaart, door zulk een tariefwijziging te verkrijgen, is maar al te dikwerf slechts problematisch en wat aan den eenen kant misschien gewonnen wordt, gaat licht aan den anderen kant weer verloren. Directe stijving der schatkist en verster king onzer financiën kan men alleen ver wachten van een zoogenaamd fiscaal recht en men heeft dan ook ministers, die als sterke voorstanders van den vrijhandel be kend stonden daartoe zien overgaan. Of het thans echter het juiste oogenblik is, om te trachten langs dien weg onze rijks inkomsten belangrijk te vermeerderen, zou den wij niet durven uitmaken. In 't algemeen kan men van de tariefs- quaestie zeggen, dat zij vooral een quaestie is van opportuniteit, en dat men zich dus bij de beoordeeling daarvan heeft te hoeden tegen doctrinarisme en een al te strak vast houden aan vooropgezette meeningen. Dit wil niet zeggen, dat er geen groote lijnen zouden te trekken zijn, of geen be paalde theorieën op dit stuk zouden be staan. Maar een al te groot vertrouwen kan men daarop niet stellen, en op de practijk en haar eischen komt het ten slotte aan. In elk geval lijkt het ons niet geraden, thans een nauw verband te gaan leggen tusschen de uitvoering der vlootwet en de invoering van protectie-maatregelen. Die beide zaken moeten geheel geschei den blijven; zij behooren elk afzonderlijk en op zich-zelf te worden beschouwd; en er bestaat volstrekt geen zekerheid, dat door de laatste zal worden mogelijk gemaakt, wat de eerste aan uitgaven eischt. Tegenover de tastbaarheid en werkelijk heid dier uitgaven, staan de twijfelachtige kansen en het risico, aan een tariefsherzie ning en a fortiori aan oen herziening, die protectie beoogt, eigen. De kosten van het vlootplan zijn een feit, een realiteit. De baten van een hoog invoerrecht daar entegen niet meer dan een gissing, een ver onderstelling, een wensch,, misschien slechts een.... vrome wensch." DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. Reuter verneemt dat, ofschoon er geen be paalde aanwijzingen zijn, dc Fransche en Belgische antwoorden op de Britsche nota heden, Maandag op het Foreign Office te Londen worden verwacht. Algemeen wordt aangenomen, dat de beide nota's nadrukke lijk zullen weigeren, onderhandelingen met Duitschland te beginnen, zoolang het lijde lijk verzet voortduurt. Men gelooft, dat de Belgische nota het Britsche standpunt ten aanzien van de waarborgen en het te beta len bedrag meer zal naderen, terwijl de Fran- iche nota blijkbaar meer inlichtingen wenscht op zekere punten, De Katholieke Libre Belgique schrijft: Daar er reeds een Fransche nota naar Brus sel is vertrokken, bestaat er wellicht geen bezwaar tegen, dat men mededeelt, wat te Parijs reeds bekend is over den inhoud van de Engelsche nota. De tekst, opgesteld door Lord Curzon met correcties van lord Robert Cecil en van Baldwin zelf, bedoelt te ant woorden op de twee Duitsche voorstellen: Vaststelling van de schuld door een commis sie van deskundigen en beslaglegging door de geallieerden op de door Duitschland aan geboden hypotheken, die productief zouden worden met ingang van 1927. Geen van beide voorstellen wordt verworpen. Engeland oor deelt, dat men op het oogenblik, dat de Duit sche betaalkracht hef laagst is, de schuld vordering der geallieerden wel mag vermin deren. In de Engelsche ontwerp-nota wordt gezegd, dat de nieuwe raming van de Duit sche schuld eerst kan gebeuren, nadat er be sprekingen zullen plaats gehad hebben onder de geallieerden om gezamenlijk het vraagstuk van het herstel en der geallieerde schulden op te lossen, maar de nota vraagt, dat men nu reeds het principe der schuldvermindering zou aanvaarden. Londen zou er in toestem men, de totale schuld tot 35 milliard onge veer te beperken, waarvan Engeland slechts een deel der annuïteiten, die het aan Ameri ka moet betalen zou afnemen. Het tweede deel der nota van Baldwin toont de waarde loosheid aan der Duitsche hypotheken op de jpoorwegen, de staatsinkomsten, de nijver heid en den landbouw. Verklaard wordt, dat al deze hypotheken, die gezamenlijk ten hoogste 2 milliard 500 millioen goudmark per jaar kunnen opleveren, met ingang van 1 Juli 1927 niet de minste waarborg van be taling bieden, indien de Duitsche financiën en zelfs het politiek bestuurssysteem niet grondig worden hervormd en indien Duitsch land er zich niet op toelegt, zijn krediet te herstellen. Engeland stemt toe in het mora torium zonder beperkingen voor de door Duitschland gevraagde vier jaren en Baldwin verklaart er zich van overtuigd, dat deze rust zal volstaan om dc economische gezond making van Duitschland, te bewerken. In zijn naar Brussel gezonden ontwerp van antwoord drukt Poincaré zijn verschil van ge voelen uit betreffende de twee eerste pas sages der Engelsche nota. Wat het bedrag der schuld betreft blijft Poincaré op zijn standpunt staan dat men niet kan toestemmen in een vermin dering op don betalingsstaat van Londen en dat Duitschland alleen een verlichting kan verwachten van concessies, te doen door de schuldeischers, inzake de geallieerde schul den. Wat betreft het tweede deel vraagt Poincaré, dat de tekst nadruk zou leggen op de politiek van faillissement en uitvluchten van Duitschland en op de beslissing der ge allieerden. Het blad geeft geen bron aan. In zijn mededeeling betreffende den Bel gischen ministerraad vraagt de Soir: Maar zou het niet dienen, tegenover de Engelsche voorstellen concrete Fransch-Belgische voor stellen te stellen? Volgens de Vingtièmc Siècle blijft men in Belgische officieele kringen zeer sceptisch over het practisch resultaat van de loopende onderhandelingen. De Fransche en Belgische nota's zullen tot gevolg hebben, het contact onder de geallieerden te bewaren, maar men betwijfelt het, dat zij kunnen leiden tot een sneller oplossing der internationale proble- DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Dreigende plannen van rechtsche en linksche extremisten. Naar de socialistische „Rheinische Zeitung" mededeelt, zijn in Keulen meer dan twintig rechts-radicalen en oproermakers gearres teerd. Bij dc talrijke huiszoekingen bij de gearresteerden, die allen tot verboden rechts-radicale organisaties behooren en ten deele studenten aan de universiteit van Keu len zijn, brachten groote hoeveelheden dyna miet aan het licht. Volgens een bericht aan hetzelfde blad wordt van communistische zijde in de be drijven het parool uitgegeven zich niet te houden aan het verbod van den Keulschen- politic-president en de Britsche autoriteiten om geen vergaderingen in de open lucht te houden, maar ondanks dit verbod Zondag (gisteren) op de aangekondigde punten voor het houden van betoogingen bijeen te komen. Het blad waarschuwt de arbeiders daaro'm dringend tegen onbezonnenheid. Ook uit Hamm, Gelsenkirchen, Dortmund, Bochum en andere steden in het Ruhrgebicd komen berichten in, volgens welke de com munisten zich niet aan het verbod tot de- monstreeren der bczettingsautoritciten willen houden. Naar uit Hamburg wordt gemeld heb ben de communisten, nadat de vergaderingen van Zaterdag een rustig verloop hadden gehad, een nieuwe betooging voor heden, Maandag, aangekondigd, welke tegen het verbod van den anti-fascistendag en tegen het verraad der sociaal-democraten zal zijn ge richt. Uit Bremen wordt gemeld dat daar fieaen- ochtend verscheidene leiders der commu nisten wegens hoogverraad in hechtenis zijn genomen. Arrestaties te Bremen. Zaterdagmorgen werden eemge leiders der communistische partij te Bremen wegens hoogverraad gearresteerd. De orde is te Bre men nergens verstoord. Uit het bezette gebied. De Franschen hebben in de steden, waar reeds stedelijke politie is georganiseerd, op 29 Juli alle anti-fascistische betoogingen ver boden. Wat zal de Regeering doen? Uit Berlijn wordt aan de N. R- Ct. ge meld: Nadat in de laatste dagen door dc gewel dige dalingen van de mark de economische toestanden treuriger zijn geworden dan ooit voorheen waren, en nu de verwarring alge meen dreigt te worden, heeft de regeering besloten, te trachten, met alle mogelijke middelen een wijziging van de economische wetgeving door te voeren. In de eerste plaats onderzoekt men de mogelijkheid van alle staatsinkomsten op een nieuwen grondslag met vaste waarde te berekenen. De belasting op het vermo gen zal hierin waarschijnlijk het voorbeeld moeten geven. De rijksminister van financien heeft reeds een nieuwe wet ontworpen, welke het vermogen buitengewoon zwaar zal belasten, ten bate van het herstel van het economische leven van het rijk Deze her vorming zal de basis worden voor 'n algehce- le hervorming van de rijksfinanciën en op deze basis zal het thans onvermijdelijke goud-giroverkeer en waarschijnlijk ook een nieuwe muntstandaard worden opgebouwd. Naast het bestaande papiergeld zou een nieuwe muntstandaard in het leven worden geroepen, die als de eenheid voor alle toe komstige berekeningen zou dienen. Vermoe delijk zal de goudmark deze nieuwe eenheid zijn. De nieuwe belasting op dc erfenissen zal de gcudwaarden zwaarder treffen. De belas ting op den omzet zal eveneens worden verhoogd. De tarieven van post en spoorwegen zul len in de toekomst automatisch stijgen. De jongste verhoogingen van deze tarieven zul len dus weer van korten duur zijn en spoedig door een geheel nieuw berekeningsstelsel worden vervangen. In een zijner eerstvolgende bijeenkomsten zal het rijkskabinet ook een beslissing moe ten treffen ten opzichte van de Rijn- en Roerbelasting, die slechts eenmaal zal moe ten worden betaald en die hoofdzakelijk door het kapitaal zal moeten worden opge bracht. Ook de dcviezenpolitiek zal dezer dagen opnieuw worden gewijzigd. Vermoedelijk zal men tot-het oude systeem terugkeeren en de verschillende deviezenverordeningen ge heel of gedeeltelijk intrekken. De rijksbank schijnt, gezien de dreigende gevaren, haar hardnekkig verzet tegen het goudgiroverkeer op te geven. Goud-giro rekeningen zullen vermoedelijk weldra wor den ingevoerd en men hoopt aldus het groote gebrek aan, betaalmiddelen te helpen bestrijden. De prijsstijgingen Onafgebroken, haast van uur tot uur stijgen te Berlijn de prijzen der levensmid delen. Zaterdag waren de bakkerswinkels uitverkocht, omdat Maandag een distributie- vrij brood niet minder dan 50,000 mark zal kosten. De prijs van het distributiebrood, dat thans 11,000 mark kost, zal echter slechts met 1000 mark worden verhoogd, maar spoedig toch wel duurder worden, aan gezien ook het personeel der bakkerijen weer loonsverhooging vraagt. Een bakkersgezel verdient thans ongeveer 800,000 mark per week, maar dit loon zal den volgenden Zaterdag wel tot 2 millioen zijn gestegen. Algemeen vreest men dat dientengevolge de prijs van het distributiebrood begin Augus tus met 300 pCt zal worden verhoogd. Bovendien zal het rijk niet langer meer in staat zijn, goedkoop meel aan de bevol king te versterken. Naar men weet zou het geheele distributiestelsel op 15 September verdwijnen. Gezien de treurige omstandig heden van het oogenblik zal de rijksraad ver moedelijk het besluit nemen om dit stelsel voorloopig tot 15 October te doen voortbe staan. De bakkers moeten enorm hooge prijzen voor het binnenlëndsche meel betalen; on geveer 25,000 a 30,000 mark per pond. Het rijksmeel is gemiddeld 5000 mark goed- kooper. 100 K.G. buitenlandsch meel kost 7M- dollar, dus 7 a 8 millioen mark. Dc bakkers moeten bij ontvangst betalen en zijn daartoe dikwijls niet in staat bij ge brek aan het noodigo kapitaal. Zaterdag kostte een pond margarine reeds 100,000 mark, een pond vet 160,000 mark. Dezelfde prijs werd voor boter be taald, dat wil zeggen, men kreeg in sommige winkels een kwart pond voor 40,000 mark, nadat men een uur en langer in de rij der kooplustigen had gestaan. Een ei kost heden 8000 mark, een pond peren 38,000 mark. Voor een haring werd op de markt 15000 mark betaald Op de markt waren ook weer wat aardappelen te koop, de centenaar voor 800,000 mark. De tarieven der automobielen zijn thans verhoogd tot het 80,000-voudige van het vredestaricf. De koetsiers der rijtuigen mo gen sinds heden het 50,000-voudige van het oude tarief vragen. PASCIFISTISCHE BETOOGINGEN IN ENGELAND. Zaterdag hebben in geheel Engeland pro- paganda-vergaderingen plaats gehad, georga niseerd door den Bond „tegen den oorlog waarin werd geprotesteerd tegen iedere politiek, die tot een nieuwen oorlog zou kunnen leiden. Onder voortdurende regen buien verzamelde de menigte beloogers zich op het Theemsembankment, bij het parle mentsgebouw, om zich vandaar naar Hyde- park te begeven, waar vertegenwoordigers der arbeiderspartij, vakvereenigingen, socia listische en pacifistische vereenigingen de menigte toespraken. In alle redevoeringen werd gezegd dat negen jaar geleden legers en vloten slechts wachtten op het com mando der regeeringen, en dat de eenige verandering, die sedert heeft plaats gehad fs, aai de regeeringen niet meer zooais toen beschikken over groote geldmiddelen. Het bureau van de Onafhankelijke Arbei derspartij publiceerde een manifest, waarin gewaarschuwd wordt dat soortgelijke invloe den, die den oorlog van 1914 hebben ont ketend, ook thans weer aan het werk zijn, en dat er een conflict dreigt, waarvoor ieder land dat het immoreele vredesverdrag van Versailles teekende, mede verantwoordelijk is. Het manifest verlangt verder het onmid- uit Duitschland, zoomede een herziening van dellijk terugtrekken der Engelsche troepen het vredesverdrag, waarbij Engeland afstand moet doen van zijn aanspraken op schade vergoeding. Ten slotte wordt verlangd dat Engeland de Sovjet-regeering zal erkennen cn een wereldconferentie bijeen zal roepen teneinde de algemeene ontwapening tot een feit te maken. MORGAN NAAR EUROPA. De bekende financier Morgan is naar Europa scheep gegaan waar hij, naar verluidt, waarschijnlijk met Europeesche en in Europa vertoevende Amerikaansche bankiers zal confereeren omtrent den economischen toe stand der wereld. EEN OPROEP TOT ALLE MOHAM MEDANEN. De Aga Khan, het geestelijk hoofd van millioenen Mohammedanen in verschillende deelen der wereld heeft uit Lausanne een Boodschap gericht tot alle Mohammedanen in Indië, Egypte, de mandaatgebieden in Afrika en Azië en andere landen. Hij zegt daarin, dat te Lausanne voor het eerst in de historie namens een Mohammedaansche natie een verdrag is geteekend met de groote Westersche mogendheden op volstrekt gelijke voorwaarden. Volgens dit verdrag zal Turkije een onafhankelijke, nationale Staat worden. De Turksche souvereiniteit zal niet langer worden verzwakt door de buitenspo rige en abnormale privilegiën, die onderda nen van andere mogendheden in het verleden op Turksch gebied genoten. Er zullen geen vreemde troepen meer op Turksch grondge bied zijn; het historische Kalifaat van Konstantinopel wordt gehandhaafd en de Turken krijgen hun hoofdstad zonder eenige beperking terug. De Turken hebben de hoogelijk bevredi gende regeling aan eigen offers, eigen moed en vastberadenheid te danken, doch tevens aan de welgezindheid van de Britsche en Fransche volken, wier invloed steeds gericht is geweest op het sluiten van een rechtvaar digen vrede met Turkije en het herstel van de nauwe banden met de Mohammedaansche wereld. De Aga Khan spoort de Mohammedanen aan alles in het werk te stellen om de vriendschappelijke betrekkingen met de Westersche mogendheden te versterken; vooral de Mohammedanen in Britsch-Indië moeten alles nalaten wat de nieuwe, thans aangeknoopte betrekkingen tusschen Turkije en Groot-Britannië zou kunnen bemoeilijken. Ten slotte zegt de Aga Khan te erken nen, dat het verdrag de Arabische volken, die buiten het kader er van vallen, in een onbevredigende positie laat, doch hij gelooft dat de tijd het Arabische probleem, dat niet onoplosbaar is, oplossen zal. BESTRIJDING DER BULGAARSCHE REGEERING DOOR EEN OUD-MINISTER. De Bulgaarsche oud-minister Daskalof is uit Praag naar Weenen vertrokken, waar hij een Fransch en Duitsch blad zal uitgeven ter bestrijding der tegenwoordige Bulgaarsche regeering. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN POLEN. Het P. T. A. seint uit Warschau de tekst van een rede, die Seyda, de minister van bui'enlandsche zaken, in antwoord op een interpellatie in de Kamer heeft gehouden en welke aan de buitenlandsche politiek was gewijd. Aangaande de a.s. conferentie van Sinaia zeide de minister o.a., dat deze een definitie van de houding van Polen tegenover dc Kleine Entente vereischt. De Kleine Entente is een wederzijdsch veiiigheidsverbond voor dc staten, die cr aan deelnemen; een veilig heid, welke op de verdragen van St'. Ger main, Neuilly en Trianon berust. De stabi liteit dezer verdragen is in het belang van den vrede. Het gemeenschappelijk welzijn is dc reden van beslaan der Kleine Entente. Haar politieke basis berust op bovenge noemde verdragen, en omvat dus niet de juridische en politieke grondslagen, waarop dc Poolsche staat berust. Het is voldoende, aldus de minister, om op .onze oost- en west grenzen en op de beslissing van den Raad van Gezanten in de quaestië betreffende Wilna te wijzen. Wij acahten het dus onzen plicht om er naar te streven, te trachten in Ccntraal-Europa een politieke combinatie van een dcrgelijken omvang te scheppen, dat zij den vrede op dit geheele gedeelte van Europa kan waarborgen en een geruststelling kan vormen voor de belanghebbende staten op de basis van alle betrokken verdragen. De Poolschu regcering, zoo vervolgde Seyda, zal te Sinaia niet vertegenwoordigd zijn, daar de conferentie er eene van de ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente is. Daarentegen zal vóór de September-ziti'ing van den Volkenbond een conferentie van Polen en de Kleine Entente plaats vinden, teneinde de politiek dier sla- ten gedurende de Vergadering van den Vol kenbond te coördineeren. Bij het verwezen- lijken van dit doel zal Polen in de eerste plaats steunen op het duurzame Poolsch- Roemeensche verbond. De quaestie betreffende de cap.didatuur van Polen in den Raad van den Volkenbond is het voorwerp van de voortdurende zorg der regeering, zeide de minister. Dc interpel- lanten maken zich ongerust over een bepaal de passage in een rede, welke minister-presi dent Witos te Tarnof heeft gehouden en wanneer hij de Poolsche expansie naar het oosten besprak, De authentieke tekst luidde: „Wij dienen er over na te denken of onze economische expansie niet in Russische rich ting moet worden geleid, opdat zij gevolgd kan worden door een algemeene ^regeling van onze betrekkingen met Rusland." Er was dus geen sprake van een politieke expansie ^naar het oosten, slechts van een natuurlijke'eco nomische expansie naar oostelijke markten. EEN MIJNONGELUK. Ongeveer twintig slachtoffers. Bij Rol'herham in Zuid-Yorkshire heeft een hevige mijn ontploffing plaats gehad, waarbij een twintigtal mijnwerkers waarschijnlijk den dood hebben gevonden. De reddingsbrigade was niet in staat het tooneel der ontploffing te naderen, daar de gangen zijn versperd. Het Augustus-nummer van de „Atlantic Monthly" zal een artikel bevatten van^ ex- president Wilson, waaruit de „Times' nu reeds een kart uittreksel vermag te geven. Het is getiteld „The road away from revo lution" en de voormalig" president verklaart er in, dat de beschaving in gevaar is en dat de democratie haar alleen redden kan. Hij zegt dat de wereld weliswaar veilig is voor de democratie, maar dat de democratie dc wereld nog niet heeft beveiligd tegen on redelijke revolutie. De Ver. Staten als de grootste onder de democratiën moet deze taak op zich nemen De Russische revolutie, zegt Wilson, was tegen het kapitalisme gericht, terwijl de on tevreden klassen in alle landen hun aan klachten tegen het kapitalisme onder dezen of genen naam richten. Is hei kapitalistisch systeem onbestrijdbaar, vraagt hij. Hij ant woordt er zelf op met te verklaren dat er een manier moet worden uitgedacht, om de uit wassen van het systeem uit den weg te rui men en „het leven zuiver te maken voor hen, die er op eerbare en zuivere wijze aan willen deelnemen." Wilson meent dat onze heden- daagsche beschaving materieel niet kan voortleven tenzij zij geestelijk gezuiverd wordt De vier Labour-afgevaardigden voor Glasgow, die een maand geleden werden geschorst wegens een ongepaste uitdruk king, welKe zij weigerden te treKKen» hebben den Speaker medegedeeld - oor- ncmens te zijn Maandag in het Lagerhuis te verschijnen ten einde hun recht op te eischen en hun zetels weer in te nemen. £)e Hongaarsche bladen nemen berich ten uit Engelsche kranten over volgen* welke graaf Michael Karoly, die zich in Joegoslavië gevestigd had van plan zou zijn, binnenkort met zijn familie naar t-ar nada te verhuizen. Dc Tsjecho-Slowaksche regeering zal in Slowakije vier nationale parken, naar voorbeeld van het Amerikaansche Yellow stonepark, afbakenen, tot behoud en be» scherming van flora, fauna en natuurmonu menten. in verband hiermede is reeds thans een verbod uitgevaardigd tegen het schie ten van gemzen, voorloopig voor den tijd van tien jaar. Twee der nationale parken zijn in dc Hooge Tatra gedacht, een he noorden Presburg en een tusschen Pres burg en Komarne. Volgens dc thans openbaar gemaal: ii volledige uitkomsten van de einde 1926 gehouden volkstelling in Hongarije bedroeg het aantal inwoners van dit land 7,980,143, nl. 3,8 millioen mannen en 4.1 millioen vrouwen. Uit de cijfers betreffende de na tionaliteiten, die in het land wonen blijkt, dat Hongarije thans een nagenoeg zuiver- nationale staat is. Van Hongaarsche natio naliteit is nl. 89.6 pet. van de geheele be volking. Volgens de moedertaal is de be volking verdeeld als volgt: Hongaren 7,147,053, Duitschers 551,711, Slowaken 141.882, Roemenen 23,760, Kroaten 36,885, Serviërs 11,131, Polen 7541, Tsjechen 6577- enz. Het aantal der Hongaarsch sprekenden bedraagt 7.722,613, d.w.z. 96.8 pet. van da geheele bevolking. Volgens de godsdiens ten is de bevolking als volgt verdeeld: Roomsch-katholicken 5,096,729, Grieksch- katholieken 175,247, gereformeerden 1,670,144, evangelischen 497,012, Grieksch- orthodoxen 50,990, unitariërs 6224, Joden 473,310, andere confessies, zooals (doopsge zinden, Nazareners enz. te zamen 10,487. Het aantal analphabeten is weliswaar aan merkelijk afgenomen, maar bedraagt tocti nog altijd ruim een half millioen personen. DE .MOORDAANSLAG TE VALKENS- WAARD. Nieuwe bijzonderheden over dc kwesctc-uan Haastert. L)e „Meijer. Crl." bevat nu net volgende verhaal: „Hedenmorgen (d. i. Donderdag) werden wij opgebeld door inr. van Haasterl, die ons over de onlvluchtingskwestie verzocht het volgende te zijner ontlasting van de tegen hem geuite gruwelijke beschuldiging, te wil len meedeelen: Enkele dagen geleden kwam een cliënt bij mr. van Haa,siert vertellen, dat hij voor 5000 opgelicht was door iemand, die zich ook wel noemde Clerks. Om van dit bedrag zooveel mogelijk terug te krijgen, had de cliënt vriendschap voor Clerks geveinsd en was zoodoende achter den waren naam van dien man gekomen. Het was zekere E„ uit Bunnik. Onmiddellijk begaf mr. van Haastert zich met zijn cliënt .naar de politie om hiervan mededeeling te doen, en heel spoedig daarop weid E. geknipt. Zaterdag j.I. is hij dan ook zooals vele menschen hebben gezien reedsgeboeid; door Eindhoven geleid;. E. heeft thans hekend. dat er heelemnal geer» onlvjuchtingsplan heeft bestaan. Ook heeft hij dien laatsten tijd niet hij K. in dc gevangenis gezeten. Wel is hij vroeger al tot een paar jaar wegens oplichting veroordeeld geweest. E. had' den ouden heer K. dat gefantaseer de ontvluchtingsverhaal maar op den mouw gespeld en had van hem daarvoor reeds 120 losgekregen. „En ik zou nog f 1000 gekre gen hebben, bekende E.. als mevrouw 'K. mij maar geloofd 'had. doch zij geloofde mij niet". Om die f 1000 los te krijgen heeft E- zelfs mevrouw K. opgeheld, onder voorge ven, dat zij sprak met mr. van Haasterl, er op aandringende om 't maar fe doen. E. wordt er verder ook van verdacht, dat hij vroeger ook mej. Mutsaers te Eindhoven, heeft willen oplichten. Mr. van Haastert is er dan ook van over tuigd, dat bij de behandeling van het Hoo- ger Beroep, hetwelk vermoedelijk eerst na de vncantie aan de orde zal komen, zijn on schuld wel glashelder zal bewezen worden, voor zoover zulke beschuldiging indirect te weerleggen is. Uil het feit, dat ik de politie geholpen heb en uit de bekentenis van E. zélf, blijkt nu al wel. dat het onlvjuchtingsplan niet van mij kan zijn uitgegaan, zooals K. mij be schuldigde, cn dat ik niet het plan om va!- sehe papieren tc maken, kan hebben ont worpen, t Geen advocaat in Nederland, zoo besloot mr. van Haasterl, gelooft nog in mijn schuld en ik zal niet nalaten aan de Rechtbank »e zijner tijd een votum' van vertrouwen te vragen. Door de Coöp. Centrale Roeren leerbank en door de R.K. ReclasseeringsvcrceiTging zijn reeds brieven aan de Rechtbank gezon den, waarbij die vereenigingen haar volko men vertrouwen in mij uitspreken. Ten slotte deelde mr. van Haastert ons mede, dat hij alle reden heeft om aan te nemen, dal door het voortgezet onderzoek, ook de onwaarheid der overige beschuldi gingen van K. en mevr. De S. ontmaskerd zullen worden. Moge de waarheid in deze gruwelijke zaak, voegen wij er aan toe, geheel en al aan het licht treden!" Naar aanleiding van hel bovenstaande heeft de 's Hert. Ct. een onderzoek ter be- voegder plaatse ingesteld en kreeg zij de volgende informaties: Voor wat betreft den cliënt van Mr. vat, Haastert, zekere D.: Deze was in 1916 op gelicht door E. voor een com van 5 a 6000 gulden. Eerst dezer dagen' (waarom nu pas?) maakte hij er werk van en ging vanuit Utrecht naar het kantoor van Mr. v. H. Te Utrecht ontmoette hij E., alias Clerks, doen ontliep hem en zoodra hij te Eindhoven, was, ging bij naar de politie aldaar, die zich di rect in verbinding stelde met de politie te Utrecht. Deze slaagde er niet in om den. persoon te vinden, waarop de commissaris van politie te Eindhoven met een recher cheur zich naar Utrecht begaf om c*n,onder zoek in te stellen en dezen mocht het ten slotte gelukiken om E. alias Clerks, te arres- teeren en- naar Eindhoven over te brengen. Gebleken is dat E. onder den naam van Clerk het ontvluchtingsplan had besproken met den 'heer Kersemakers Sr.. ie Eindho ven, doch zich niet aan oplichting heeft Schuldig gemaakt. Hij is dan ook weder op vrije voelen geste,id. beweerde bij den ouden hoer K. te zijrK geweest om linnen te koopen en moet van dezen een som van 10 hebben gekregen. De beklaagde K. was reeds te voren doof diens verdediger met het plan bekend ge-, maakt. Voor wat het verder verloop der «zaak be lt'eft kouden. wij thans geen verdere inlich tingen krijgen. De „Bossche Crl." verneemt, dat de zaak Iverssemakers waarschijnlijk einde Septem ber in hoogcr beroep voor het Gerechtshof te 's-'Hertogenhosch zal dienen. LAAT BROEKHUIS ZICH FAILLIET VERKLAREN? "I Naar wij vernemen, heeft de heer W. H- Brockhuys zich in een circulaire tot de vroe gere leden van de „Dag-redactie" gewend, waarin hij hun een(nieuw voorstel doet, hetwelk 8 dagen wordt gehandhaafd. Het moet collectief worden aangenomen en zij, die een anderen werkkring hebben gevotjden, moeten schriftelijk verklaren, dat zij het contract als niet geteekend beschouwen. Aan het slot van de circulaire verklaart de heer Broekhuys: „Indien het voorstel wordt aangenomen^ krijg ik finale kwijting; bij verwerping laat ik mij - verklaren in staat van faillissem»-"-|,• en krijgt geen uwer een cent." Het voorstel luidt als volgt: „Indien de 60,000 staande bij de Affl- sterdamsche Bank pondponds-gewijze 31 Juk of 1 Augustus worden verdeeld onder de ex- redactieleden, voor zoover deze nog geen nieuwen werkkring hebben gevonden, staan de Broekhuys-vennootschappen af de haar toebchoorende panden. Op de twee panden te Rotterdam en op de twee panden te Hil versum rust een hypothecaire geldleening groot 110,000 welke stukken het eigendom zijn van de heeren Kraak, Kiebert en P. van Staal. Deze heeren zijn echter bereid bii aanneming van het voorstel afstand te doen van deze stukken, waardoor alle panden vrij van hypotheek worden. Ik ben dan alleen verplicht een schuldbekentenis te hunnen behoeve te teekenen en in 20 jaren af te los sen, wat zij nu wenschen prijs te geven. Alleen moet van de opbrengst van deze panden worden betaald een behangers-, een schilders- een stoffeerders- en loodgietcrs- cn een electriciensrckening benevens een tuinmansrekening en een tweede schildersrc- kening, mits deze aanzienlijk worden ver laagd. Naar schatting bedragen deze rekenin-, Naar het Engelsch. „Hoe het ook zij de villa fs in elk geval mijn vaderhuis niet meer. Ik kom er een be zoek brengen als gast, zooals ieder ander," ging zij na eenig zwijgen voort. „Hier in den molen sta ik op eigen grond en bodem; hier heb ik het gevoel van thuis te zijn het Oude leien dak boven mijn hoofd en Frans en Suze zullen mijne onmondige achttien jaren niet minder trouw beschermen, dan de villa met hare stijve en strenge etiquette het ooit zou kunnen doen." Een moedwillig lachje speelde om haren mond. „Overigens tal men over dat „gebrek in den vorm" ge makkelijker heenstappen, dan gij denkt, dokter. Men kon immers van het „mole naarsmeisje" niet anders en niet beter ver wachten l" De vriendelijke bijnaam, dien haar vader haar had gegeven, had zeker nu zijn toepas selijkheid lang verloren springen, sluipen, onverwachts in een hoek verdwijnen dat beeld van lichamelijke vlugheid met zekere sluwheid van ziel gepaard, voegde niet bij dit meisje, dat haar rein, hoog voorhoofd zoo vrijmoedig naar de wereld keerde en dat, bij alle jeugdige en frissche levendigheid, toch een zekere waardigheid bij al hare be wegingen aan den dag lei. Langzamerhand begon de kachel een be- hageüjke warmte af te stralen. Kathe haalde een flacon uit den zak en liet eenige droppe len eau de cologne op de heete plaat vallen, zoodat zich een aangename geur door het vertrek verspreidde. „Suze zal wezenlijk op gewonden zijn, als zij hier komt," riep zij vroolijk en liet de oogen nog eens onderzoe kend door de kamer gaan. Alles was in orde, de deur van de alkoof stond alleen nog maar open, en door die opening zag men juist op de bontgekleurde bloemen van het ledi kant, dat daar neer was gezet. Nu eerst viel de blik van het jonge meisje op deze versier selen, die hare kindsheid in verrukking had den gebracht zij werd opeens doodelijk bleek, zelfs hare frissche lippen waren wit geworden. „Daar is grootpapa gestorven?" vroeg zij ontroerd. Dokter Bruck schudde het hoofd en wees Zwijgend naar het hoekraam. „Waart gij bij hem vroeg zij haastig, terwijl zij naar hem toeging. „Hij is zoo plotseling gestorven en Maurits heeft mij zoo weinig van de omstandigheden medegedeeld, die zich bij dit sterven hebben voorgedaan, dat ik niet eens weet, wat hem eigenlijk gescheeld heeft." De dokter stond zoo, dat hij alleen in profiel kon worden gezien, hij droeg een zwaren baard om lippen en kin, en toch zag zij, dat hij de lippen sterk op elkander klem de, als kostte hem het antwoord moeite. Na een oogenblik zwijgens wendde hij zijn gelaat langzaam naar haar toe en zag li3ar ernstig aan. „Men 'zal n vertellen, dat hij tengevolge mijner mislukte operatie gestor ven is," zei hij, met een stem die van aandoe ning schier klankloos was. Van schrik en ontroering sprong het meis je achteruiteven zag zij den spreker vlak in het gelaat en toen sloeg zij den blik ter neder. „Buiig cn alleen om u gerust te stellen Zou ik u gaarne de verzekering geven, dat di volstrekt niet waar is," ging hij kalm en bedaard verder, „maar ik kan u niet dwingen, ik kan zelfs niet van u verlangen, dat gij mij gelooft. Wij zien elkander thans voor den eersten keer en weten eigenlijk niets van Zij 'had hem met een enkel woord, hoe weinig betee kenend op zich zelf, uit zijn pijn lijken toestand kunnen helpen, maar daar dacht ze niet aan. Hij had gelijk hoe kon zij weten, of hij onschuldig, of de openbare meening in haar onrecht was? Zeker droeg zijne houding den stempel van eenvoudige oprechtheid en waarheidszin. Zij had er zelfs een gevoel van, of hij eigenlijk de man niet kon zijn, om een woord te verspillen tegenover valsche aantijging en verdenking, ja, of hij zich op dat oogenblik jegens haar nederiger had getoond, dan zijne gewoonte was.Toch had zij geen woord te zeggen, dat den schijn van rechtvaardiging droeg. Hij had zeker ook geen antwoord verwacht, want hij keerde zich om, maar met zooveel waardigheid en fiere kalmte, dat Kathe plot seling van schaamte begon te gloeien. „Mag ik de zieke nu hier brengen vroeg zij op aarzelenden toon. ÉËDokter Bruck gaf zijn toestemming en ijlings ging zij heen. Toen zij de kamer uit was, wischte zij de tranen uit de oogen en liet zich, in het kleine vertrekje, alles door de oude huishoudster vertellen. „Dc geheele geschiedenis heeft den dokter in de stad veel kwaad gedaan," zoo besloot Suze haar verhaal. Eerst was er geen knapper dokter dan hij en hij had een drukke praktijk, en nu zegt men opeens, dat hij zijn vak niet verstaat. Zoo zijn de menschen, juffrouw Katlic. En toch heeft hij geen schuld aan het ongeluk. Alles was goed gegaan, ik lieb het met mijne eigen oogen gezien. Maar de molenaar moest dood bedaard blijven ja, hij, en dan bedaard Ik weet beter dan iemand, dat de minste kleinigheid hem paars van drift kon doen worden. Frans behoefde buiten maar wat hard te hebben gesproken of den wagen wat te snel gereden, dan was de boel gaande. Zoo was hij. Ik heb lang genoeg met hem te doen gehad en tot belooning heeft hij mij met geen penning in zijn testa ment bedachtzij lachte bitter en toor nig „als gij niet voor mij zorgdet, kon ik nu gaan bedelen." Kathe hief knorrig den wijsvinger op. „Nu, wat mij betreft ik zal wel stil Zijn," bromde de oude en liet het jonge meisje haar gang gaan, toen dit haar zoo goed en zorgvuldig mogelijk inpakte als een hulpeloos kind. „Het spijt mij maar, dat een zoo goed heer, als de dokter is, nu een slechten naam krijgt en zijn brood verliest, en met de oude tante, die bij hem inwoont en voor wie hij alles is, heb ik ook medelijden. Zij heeft hem van het beetje dat zij had, laten studee- ren, die goede domineesvrouw. Nu woont zij bij hem in en was grootsch op hem. De ar me, dat zij dat nog beleven moet 1" Kathe maakte aan al deze mededeelingen, die een groote uitbreiding begonnen te krij gen, een einde en beurde de zieke voorzich tig van haar stoel op. Zij was te lang weg ge weest en verkeerde met hare gedachten en gewaarwordingen te zeer in Dresden, o m belang te stellen in al de bijzonderheden, die op Flora's bruidegom betrekking had den. Wel had zij medelijden met den dokter, die, tengevolge eener mislukte operatie, op eens zijn bestaan dreigde te verliezen, maar het lijden van haar grootvader, dat in elk geval erg was geweest, woog natuurlijk zwaar der bij haar dan al het andere. Bijna gedragen door de krachtige armen van het jonge meisje, hinkte Suze naar de voorkamer. Dc deur was open en bij do trap, waardoor men binnenkwam, stond de dokter, om de patiënt in zijn armen te nemen en de trap af te helpen. Het was een eigenaardig schouwspel, dat de deurpost op dat oogen blik omvatte. Kathe had den gezonken arm der lijderes zich om den hals gelegd en hield de oude, knokkelige hand met de fijne roos kleurige vingers op den linkerschouder vast, terwij haar rechterarm om Susc's heupen was geslagen. De offervaardigheid kon nis' duidelijker worden getoond dan in dit meisje, dat, zijwaarts over de hulpbehoevende lijde res gebogen, het van jeugd en frischheid stralende gelaat tegen den-grijzen schedel en de rimpelige wang vlijde. Weinige oogenblikken later zat Suze it de ruime kamer, warm en op haar gemak Zij keek angstig naar de nieuwe gordijnen, was verbaasd over het bed op de „trotsche canapé" en poogde vergeefs hare blijdschap te verbergen over het geluk dat zij smaakte, nu zij weer al de zakken kon tellen, die op de plaats op- en afgeladen werden. De jonge dame zag op haar klein gouder horloge. „Het wordt tijd voor mij, naar dt villa te gaan anders val ik mogelijk in eens midden in het thee gezelschap vam mevrouw Urach," zei ze met een prettige vertooning van schrik bij die gedachte en haalde hare handschoenen voor den dag. „Over een uus kom ik weer, om u wat soep te koken, Suze-" „Met die fijne handen „Met die fijne handen, dat spreekt vanzelf. Denkt gij dan dat die te Dresden altijd rust hebben gehad Gij hebt toch mijne juffrouw Lucas wel gekend die is nog net als vroe ger, en dat weet gij, van stil zitten komt bij haar niet in, werken is de boodschap. Gij moest haar eens zienZe is eene dokters- vrouw, zooals er geen tweede bestaat Met die woorden verliet zij de kamer on in Suze's vertrekje zich voor het bezoek of de villa gereed te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5