LAATSTE nieuws EEN SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. X0RTE BERICHTE!. BIHNENLANDSCH NIEUWS VERKEER EN POSTERIJEN. DE BOETEN OPGELEGD AAN DE H. T. M. SPORT EN SPEL WIELRIJDENi DRAAOLOOZC TELEFOON^ ÏOETHMi Hffl'. 'SS. nog een mijnramp. gen, (He staan ten name van twee der N.V.'s 18.000. De N.V. Oostér Garage geeft bij aanneming van het voorstel af de wagens Buick's zóówel als de Rolls Royce. Verder dc geheele kantoorinventaris zoowel te Rotter dam als te Amsterdam, de geheele stoffeering der panden. De panden te Rotterdam hebben gekost 100,000, de Hilversumsche panden 117,000, het pand te Heerlen 35.000. Mevrouw Broekhuys doet afstand van haar panden in de Sofialaan 1 en 3, die gekost hebben 150,000 waarop echter een hypo theek rust van 100,000 ten behoeve van den vroegeren eigenaar. Zij doet, hoewel op huwelijksvoorwaarden gehuwd en thans bezig te scheiden, indien het voorstel wordt aangenomen, afstand van haar meubelen uitgezonderd een zit- een slaapkamer en een keukeninrichting van haar juweelen, kortom van aHes. De uitstaan de vorderingen der N.V.'s dekken de uit staande obligatiën, zoodat met dat voorstel •neer dan het mogelijke wordt gedaan. En ik? Ik wordt na aanneming van dit voorstel cploitant van een reclame-bureau." OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag tegen eenen is aan den overweg nabij de halte Nieuwe Weg de on geveer 22-jarige gehuwde vrouw A. K., die op haar fiets den overweg wilde oversteken, door een uit de richting Utrecht komenden trein overreden. Dr. van Dongen, die onmid dellijk te hulp geroepen was, vond de vrouw- in stervenden toestand. Zij laat een man met een kind achter. EEN JONKHEER ALS OPLICHTER. Te Coevorden is aangehouden jhr. L. D., woonachtig aldaar, verdacht van oplichting op 28 Juni j.l. gepleegd ten nadeele van mr. J. P. S. G. v. W„ wien hij onder bedriegeüjke voorgevens geld afhandig maakte. Ook bij andere ingezetenen trachtte hij hetzelfde te doen. De verdachte is ter beschikking van de ustitie gesteld. (Tel.) BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Vrijdagmiddag zijn even buiten Barneveld een vrachtauto uit Winschoten en een motor rijder, uit Ede, tegen elkaar aangereden. Met zware beenwonden is de motorrijder, de heer A. Bakkenes, per auto naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De vrachtauto was van voren zwaar be schadigd. Woensdagmiddag kwam een Duitscher, ze kere B. uit Hamburg, bij Dinxpprlo (Geld.) over de grens. Toen hij door de militaire po litie werd aangehouden bleek hij niet de noo- dige papieren te bezitten, doch wel een 12- tal flesschen eau de cologne die hij over de grens wilde brengen. Bij onderzoek bleek, dat hij nog vier maanden gevangenisstraf te goed had en reeds meermalen tot gevange nisstraf was veroordeeld, doch herhaaldelijk te zijn ontvlucht. Hij is naar het Huis van Bewaring te Arnhem overgebracht. ERNSTIG MOTORONGELUK. Vrijdagnamiddag reed de heer J .Nap te Groningen met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom aan op den Loonweg te Coevorden bij het passeeren van een bocht. Bewusteloos werd hij naar het zieken huis te Coevorden gebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. De eerste hulp werd verleend door dokter Homan. KORTE BERICHTEN. Arthur Stenver heeft het kampioen schap van Amerika behaald met 37 punten tegen zijn broer Willy Stenver 30 |punten en Walker 22 punten. Van Kempen werd 5e met 9 punten. Voor den waarschijnlijk in Augustus te Berlijn te spelen wedstrijd Duitschland Tsjecho-Slowakije is de Hollandsche scheids rechter de Wolf uitgenoodigd. Voor de eerste klasse competitie van den Ned. Honkbalbond heeft het eerste ne gental van Blauw-Wit een overwinning be haald met 94 op Quick. Te Delft is Zaterdagmiddag in het kegel huis der sociëteit Eensgezindheid het nati onaal kegelconcours geopend, georganiseerd door de Kegelclub Val Om, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. De heer H. L. M. v. d. Seijp, wethouder van Delft, sprak een kort openingswoord, en verder voerden het woord de voorzitter van Val Om, de heer Van der Valk, de voorzitter van den Delftschen Kegelbond, de heer Van Kampen, en die van den Haagschen Bond, de heer Adam. Naar de Tel. verneemt zal deze week worden begonnen om 't zoogenaamde „baan- vlak" te leggen van de Germaan-baan te Sloterdijk. Den 12en Aug. d.a.v. zal een fees telijke opening plaats vinden. Er is in de plaats gezorgd voor een goed openingspro gramma, zoowel achter als zonder motoren, waarvoor reeds verschillende Hollandsche en buitenlandsche renners geëngageerd zijn. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Vrijdagmiddag is door den sneltrein Am sterdamGroningen, die om ongeveer 3 uur te Amersfoort passeert, de lijnwerker T. ge grepen en onmiddellijk gedood. PROF. DR. A. H. STRUYCKEN. In den ouderdom van 50 jaar is Zaterdag ochtend te 's-Gravenhage overleden de ver maarde kenner van ons Staatsrecht en voor aanstaand Katholiek, Prof. Mr. Dr. A. H. Struycken, lid van den raad van State. De „Maasb." wijdt aan de nagedachtenis van den overledene de volgende beschou wing: Na dc vele, wisselende berichten omtrent zijn ziekte, komt het bericht van den dood van Staatsraad Struycken niet onverwacht meer. Dc rouw erom zal niet minder groot zijn. Want in Struycken verliest Nederland een van de mannen, die, in de laatste jaren voor al, op het gebied der internationale politiek, het terrein, waar iedere stap met zoo einde loos overleg en met juist inzicht van al de gevolgen, waartoe hij kan leiden, gedaan moet worden, tot een van de voornaamste raadgevers der regeering behoorde. En van de successen, waartoe de buitenlandsche po litiek van onze regeering leidde, of, beter is het misschien nog te zeggen, van de gewel dige rampen, die door de buitenlandsche po litiek voorkomen en afgewend werden, komt de eer voor een niet gering gedeelte onge twijfeld toe aan den scherpen kijk, het logi sche en klare inzicht van Staatsraad Struyc ken, dat deze voor een deel aan zijn natuur lijke gaven, maar voor het grootste gedeelte ook aan zijn gedegen kennis en veel-omval- tende wetenschap op het gebied van het Recht dankte en in dienst stelde van zijn vaderland. Maar het begrip van „vaderland" bleef bij Struycken niet tot de enge landsgrenzen be perkt. En niet alleen Nederland, maar ook Europa en tot op zekere hoogte heel de we reld heeft het verlies van dezen man te be treuren. Want hij was een van de weinige, maar daarom haast zoo onmisbare werkers, die hun talenten en hun gaven in dienst ge steld hebben van den opbouw van een nieu we wereldorde. Niet een van die mannen, die met groote geestdrift en met veel idealisme van betere wereld-toestanden spreken! maar het bij woorden laten; hij werkte mede en wijdde zijn beste krachten aan het volken- bonds-werk en zijn langzamen opbouw en liet zich daarbij door geen moeilijkheden te rugschrikken, of desillusies ontgoochelen. In de commissies van den volkenbond speelde hij een belangrijke rol; zijn rapport over de moeilijke kwestie van het bekende artikel 10 van het pact van den volkenbond trok o.m. op de verleden jaar in September gehouden volkenbonds-vergadering aller aan dacht en waardeering. Moge Staatsraad Struycken de volle be looning genieten voor het onbaatzuchtig werk, dat hij ook voor de tncnschheid ge daan heeft. Antonius Alexis Hendrikus Struycken werd den 8sten Februari 1873 te Doesburg geboren. Hij bezocht de Hoogere Burger school te Groningen, studeerde aan de Hoo- geschool te Leiden in de rechtsgeleerdheid, waar hij in 1898 tot doctor in de rechtswe tenschap promoveerde. Na zijn promotie ves tigde hij zich als advocaat en procureur te s-Gravenhage en legde zich inmiddels toe op de studie der staatswetenschap. In 1903 verwierf hij het doctoraat in de staatswetenschap met het proefschrift „Het rechtsbegrip." Hij bleef te 's-Gravenhage gevestigd tot zijn benoeming als hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hij aanvankelijk belast werd met de colleges over encyclopaedic van het recht, admini stratief recht en volkenrecht. Sedert 1910 was hem het onderwijs in de wijsbegeerte van het recht opgedragen. In 1914 werd professor Struycken benoemd tot lid van den Raad van State als opvolger van mr. Borret. Bij dit Hoogere College had hij laatstelijk zitting in de afdeelingen bin- nenlandsche zaken, landbouw, nijverheid en handel en arbeid, De begrafenis is bepaald op Woensdag a.s. Te half tien wordt in de parochiekerk van O. L. Vr. van Goeden Raad aan het Bezui- denhout de plechtige Uitvaartdienst gehou den, waarna de begrafenis plaats heeft op de R. K. Begraafplaats aan de Brinkhorstlaan. VLOOTWET EN BEZUINIGING. De raadsleden Mullens en van Bommel heibben tot B. en W. van 's-Gravenhage de volgende vragen gericht 1. Vinden B. en W. van 's-Gravenhage in de door de dagbladpers ter kennis van de burgerij gekomen mededeelingen, over verscRil van inzicht ten aanzien van de uit voering van voor 's Rijks schatkist kostbare plannen, die den Minister van Financiën aanleiding moeten zijn om zijn arbeid niet voort te zetten, geen redenen om hetzij af zonderlijk, hetzij in overleg met de besturen der groote gemeenten van Nederland tot de Regeering een woord van waarschuwing te richten, op grond van de door de Regeering zelve aan de gemeentebesturen in overwe ging gegeven bezuiniging? Bijaldien B. en W., gelet op de positie der gemeentebesturen in onze Staatsinrich ting, bezwaren moeten maken tegen een dergelijke vraag, die den ondergeteekenden wordt ingegeven door den in handel en be drijf heerschenden noodtoestand, waardoor het opleggen van verdere aanzienlijke lasten dient te worden vermeden, is het dan, naar hun oordeel niet noodzakelijk, om de Regee ring dien toestand der burgerij te verdui delijken, waar blijkens het zeer gewaardeerd oordeel, van een gezaghebbende autoriteit als Jhr. Mr. D. J. de Geer, de draagkracht der Nederfandsche burgerij dreigt te worden overschreden? 3. Vinden B. en W. noch in vraag 1 noch in vraag 2 aanleiding tot vervulling der wen- scheS van ondergeteekenden, zijn zij dan bereid, al of niet in overleg met de Regee ring, een regeling in het leven te roepen, die den middenstand in dezen benarden tijd zal ten goede komen? 4. Willen B. en W. te dezer zake, voor dc in vraag 3 bedoelde regeling, advies in winnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken? TWEEDE KAMER-VACATURE. Wanneer jhr, mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt zijn benoeming tot Eerste Kamerlid aanvaardt, komt zijn zetel in de Tweede Kamer vacant. Deze zal dan worden bezet door den heer P. P. J. A. van der Putt. DE HANZE IN HET AARTSBISDOM. Het rechtskundig adviseurschap van „De Hanze", bond van R. K. vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand in het Aartsbisdom Utrecht, is na het bedanken als zoodanig van mr. Paul J. Reijmer, burgemeester van Hilversum, aan geboden aan mr. H. W. de Vink, advocaat en procureur te Utrecht. STOPZETTING VAN DE SCHEVE- NINGSCHE HARINGVISSCHERIJ, In de Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden, druk bezochte vergadering van reeders van haringschepen werd met slechts één stem tegen de wenschelijkheid uitgesproken, het haringvisschersbedrijf in verband met den huidigen toestand tijdig stop te zetten. Om trent het tijdstip, waarop die stopzetting zou plaats hebben, bleken de stemmen verdeeld. De vergadering was het er eenstemmig over eens, dat reeds thans de aanvoeren beperkt dienen te worden. VLOOTWET EN VAKBEWEGING. Het bestuur van het Algemeen Ncder- landsch Vakverbond heeft de besturen van het N. V. V„ het R. K. V. en het C. N. V., uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waat de vraag besproken zal worden of, en zoo ja op welke wijze, de vakbeweging gemeen schappelijk tegen het streven van de regee ring zal kunnen ageeren ten aanzien van de tot standkoming van de Vlootwet. In de uitnoodiging wordt gezegd, dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen, zelfs redelijke loonen der Overheidsdienaren zul len worden geofferd aan het bezit van een vloot, zooals in het bekende rapport der Staatscommissie in uitzicht werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 Augustus a.s. De Haagsche Tramweg Mij. heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een adres waarin zij teruggave verzoekt der door haar over 1921—1922 en 1922—1923 betaalde zakelijke bedrijfsbelasting, resp. ten bedrage van 13.704 en 14.000, zulks op grond van het arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 2 Mei 1923, waarbij is uit gemaakt dat artikel 242e der Gemeentewet een tramonderneming van dc belasting vrij stelt. DE POSTCHEQUE. EN GIRODIENST. Verwacht wordt, dat de centralisatie van den Postcheque- en Girodienst tegen half Augustus haar beslag zal krijgen. DE WEDSTRIJDEN IN HET STADION. Storm verbetert het 40 K.M. Baanrecord. De bewolkte lucht voorspelde in de ochtenduren niet veel goeds en dit zal ook wel de oorzaak zijn van de matige opkomst van het publiek. Gelukkig is het bij die be wolkte luchten gebleven en de regen is niet als spelbreker opgetreden. De held van den dag, aldus zegt de Crt„ was Storm, die, na in de eerste manche met gering verschil van Linart verloren te hebben, in de tweede manche den Belg op fraaie wijze kloote en daarbij het baanrecord van Linart verbeterde. In den totaal-uitslag bleef de Belg echter met een honderdtal meters overwinnaar. Larrue en Rosellen presteerden weinig en speelden dan ook geen rol in den strijd, In de overige wedstrijden ontbrak de span ning geheel en al. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Tandemmatch over 1200 M. lste rit: 1. Engelen-v. Meetelen; 2 Duim- Beets; 3. Vermey-Westbroek; 4. Bekkering- v.d.Boom. In den laatsten bocht gaan Enge len-v. Meetelen naar voren en winnen met Duim-Beets aan hun wiel. 2e rit: 1. Vermey-Westbroek; 2. Bekke- ring-v. d. Boom; 3- Engclen-v. Meetelen, 4. Duim-Beets. Gemakkelijk gewonnen. 3e rit: 1 Engelen-v, Meetelfen; 2. Bekke- ring-v, d. Boom; 3. Duim-Beets; 4 Vermey- Westbroek. Gewonnen door tactisch rijden van Engelen. Einduitslag: Engelenvan Meetelen, 5 punten; 2 en 3 Vermey-Westbroek en Bek- kering-v. d. Boom, ieder 8 punten; 4 Duim- Beets 9 punten. Wedstrijd van nieuwelingen over 6 K.M.: Uitslag: 1. J. Klunder; 2 J. Talsma; 3. J Slesker Premiewedstrijd over 4 K.M. Eerste premie: 1. v. d. Boom, 2. J. Vermey; 2e premie: 1. Engelen; 2. M. Sterk; 3e pre mie: 1. Westbroek; 2. J Vermey; 4e premie: 1. A. v. d. Boom; 2 M. Sterk. Einduitslag: 1. S. Bekkering; 2. Engelen; 3. F. v. Meetelen. In dezen wedrtrijd was, behalve in den eindsprint, van strijd weinig sorake. Wedstrijd met motorgangmaking, te ver rijden in twee ritten, elk van 40 K M. Deel nemers V, Linart (Pasquier), J. Rosellen (Hesslich), A. Larue (Caudrillerj, en J. Storm (Kaser) le rit: 1. Linart in 32 min. 20 2/5 ses,; 2. Storm (200 M.); 3. Larrue (8 banen), 4, Rosel len (ver.). Linart neemt den kop met resp, Rosellen, Storm en Larrue achter zich. In de 6e ronde eer mooie aanval van Storm op Rosellen. Deze laatste zwemt en verliest daardoor twee ronden. Storm gaat dan op Linart af fn de 15e ronde passeert deze Larrue welk voorbeeld 8 ronden later door Storm wordt gevolgd. Rosellen en Larrue raken dan steeds meer achter. In de 43e ronde een aanval van Storm op Linart, die even het tempo versnelt en den Hagenaar afslaat. De Belg kan echter niet verhinderen dat Storm hem op een 30-tal meters voortdurend blijft volgen Nadat de helft van den wedstrijd verreden is, luidt de stand: 1. Linart; 2. Storm op 20 M.; 3. Larue op 1800 M.; 4. Rosellen op 2900 M. Tot vier ronden voor het einde gebeurt er weinig bijzonders. Dan doet Storm een laat ste heftige poging om Linart voor te komen, doch tevergeefs. Storm verliest in de voor laatste ronde even het contact met zijn gang maker, waardoor hij 200 M. achter is ge raakt als Linart door de finish gaat. 2e Rit. Uitslag: 1. Storm in 30 min 37 2/5 sec. (nieuw baanrecord); 2. Linart (op 100 M.); 3 Larrue (4150 M.); 4, Rosellen (ver.) Ditmaal verovert Storm de leiding, ge volgd door Linart, Rosellen en Larrue in deze volgorde. Hij zet er dadelijk een flinken gang in en passeert' reeds in de 6e ronde Larrue. Vijf ronden later moet Rosellen Storm ook laten passeeren. Linart is op zijn hoede en spoedig zit deze weer dicht achter storm. In de 19e ronde gaan zoowel Storm als Linart Larrue voor de tweede maal voorbij. Twee ronden later ondergaat Rosellen het zelfde lot, waarna de Duitscher en de Franschman vrijwel hebben afgedaan. Als de helft van den afstand verreden is, luidt de stand: 1. Storm; 2. Linart (op 150 DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Zondag kalm verloopen. BERLIJN, 29 Juli. Volgens tot op het oogenblik hier binnengekomen berichten, is de dag van heden in het geheele Duit- sche rijk rustig verloopen. GEEN ERNSTIGE INCIDENTEN IN HET RUHRGEB1ED. LONDEN, 30 Juli. Tot heden zijn geen berichten ingekomen dat er ernstige com munistische onlusten hebben plaats gehad. In Keulen waren alle vergaderingen en demonstratiën verboden. De soc. dem. vaar digden Zaterdag een dringenden oproep tot de werklieden uit, geen gehoor te geven aan communistische opruiingen, om onlusten te verwekken, door niet te gehoorzamen aan de orders van den politie-president en de Britsche overheden. Ondanks het verbod bewoog zich een groot aantal communisten in kleine groepen van de voorsteden naar het centrum der stad op heden, waarna zij zich verzamelden in de Hohestrasse, doch uiteen gingen bij de komst der politie. Drie personen werden gearresteerd, omdat zij in het bezit waren van ontplofbare stoffen; drie centenaars dynamiet werden in hunne woningen gevonden; men gelooft, dat deze stoffen gestolen zijn van een fabriek bij Schlebusch. De soc. dem. Rbeinische Ztg. verneemt, dat dc eerstvolgende dagen nog meer ar- restatiën in verband hiermede verwacht kunnen worden, waaronder, naar het blad zegt, nationalisten en studenten der univer siteit. Te Essen verboden dé Franschen alle de monstratiën vooral den tocht naar Bochum waar de communisten besloten hebben hunne volgers uit liet geheele Ruhrgebied te concentreeren. De nieuwe „blauwe" po litie van Essen, Oberhausen en Muhlheim, wier oprichting door de Franschen was goed gekeurd, zou, naar de laatsten verwacht ten, het communistische plan verijdelen en de Fransche plaatselijke overhedlen ontvin gen de instructie, toe te zien, dat zij dit deden. Een communistisch blad echter spoor de zijn lezers Vrijdag aan, zich niet te laten afschrikken en aan den voorgenomen tocht deel le nemen. De communisten van het in- dustrieele gebied van Elberfeld en Hagen hadden de aanzegging gekregen, zich te con centreeren te Hagen en toen de Duitschc politie den tocht verbood, kwamen hunne leiders tot de ontdekking, dat heden een opwindende voetbalwedstrijd gespeeld zou worden en zij spoorden alle communisten aan, dien te bezoeken er bijvoegende „de politie kan ons niet verhinderen, belang te stellen in sport". Uit Elberfeld werd gisteren avond bericht, dat geene onlusten voor vielen. EEN MIJNWERKERSSTAKING IN DE VER. STATEN? NEW-YORK, 29 Juli. Op 1 September a s. loopt de loonregeling met de anthra- ciet- en steenkolenmijnwerkers in Amerika af en men vreest steeds meer, dat een alge- meene mijnwerkersstaking zal uitbreken. 'Vrijdag j.l. werden door den vertegenwoor diger van de Vereenigde Amerikaansche Mijnwerkersbonden de onderhandelingen af gebroken, zonder eenige bepaling omtrent een hervatting daarvan, De mijn-eigenaren weigeren beslist den bond te erkennen en de bonds-contributies van de loonen der ar beiders af te houden. TREINBOTSING IN QUEBEC. Vier personen gedood. TORONTO, 29 Juli. Op den Trans- continentalen spoorweg, is te Picard, in de provincie Quebec, een personentrein in bot sing gekomen met een goederentrein. Vier spoorwegbeambten werden gedood, terwijl zeven passagiers werden gewond. BELANGRIJKE DOCUMENTEN GESTOLEN? PARIJS, 29 Juli. Volgens het „Journal" zouden aan Paul Cambon. den vroegeren gezant te Londen, belangrijke documenten, onder welke dateerende van tien jaar voor de oorlogsverklaring, zijn ontstolen. DE KLEINE ENTENTE. INAJA, 29 Juli. De conferentie der Kleine Entente kwam tot overeenstemming, betreffende een interventie in Bulgarije, wanneer de gebeurtenissen daartoe aanlei ding geven. De kwestie van de toelating van Hongarije tot de Kleine Entente is in handen gesteld van de Centrale Commissie voor de bewapening. HET BELGISCHE ANTWOORD AAN ENGELAND. PARIJS, 29 Juli. De tekst van het Bel gische ontwerpantwoord op de laatste En- gelscbe nota betreffende de schadeloosstel ling werd heden op de Quay d'Orsay over handigd, HET SOCIALISTISCH VAKVEREENI- G IN GS CO N GRE S TE BRUSSEL. BRUSSEL, 29 Juli. Het socialistisch vakvereenigingscoiigrcs heeft heden een, mo tie aangenomen betreffende de handhaving van eert eenheidsfront. In deze motie wordt aan de Belgische kameraden, die zitting heb ben in het hoofdbestuur van het I. V. V. opgedragen- om alle maatregelen, welke door deze organisatie genomen mogen word», te steunen, ten einde overeenkomstig de reso luties, welke aangenomen worden op de con gressen te Amsterdam. Londen en Rome, ten slotte te komen tot verwezenlijking van de eenheid in de internationale vakbeweging. DE ONRUST IN TRIPOLIS. BENGHASI (Tripolis), 28 Juli. Afdeelin gen rebellen trachtten1 kort geleden inval len! te doen in de streek van Anaghir, waar de bevolking reeds onderworpen is. De Ita- liaansche troepen achtervolgden de rebellen- die naar het binnenland vluchtten met ach terlating van een honderdtal dood-en en ge wonden. M j; 3. Larrue (1600 M.); 4. Rosellen (2050 Mi). Storm rijdt in een zeer snel tempo, terwijl Linart hardnekkige pogingen doet hem te be reiken, maar zonder resultaat. Steeds blijft de afstand een 175 M. Als nog 10 ronden zijn te rijden, zet de Belg er een geweldigen gang in en loopt zienderoogen op Storm in, die op zijn beurt eveens de pace verscherpt Nog 5 ronden! De spanning bereikt haar hoogtepunt. Linart is nog 80 M. achter, het wordt 70 M., 60 M. Een ronde voor het einde, als de Belg nog 40 M. achter Storm zit, laat de Belg plotseling voor de open tribune los, en Storm vliegt als eerste over den eind streep, het baanrecord van Linart met 22 1/5 seconde verbeterende. In den totaal uitslag bleef de Belg echter overwinnaar. De totaal-uitslag luidt: 1. Linart 79.900 K.M.; 2. Storm 79 800 K.M., beiden 3 punten; 3. Larrue, 6 punten; 4. Rosellen, 8 punten Donderdagavond a.s. rijden Linart en Storm een revanchematch. K édnretgedoraat'4r4u eesd ,RM ,W1 tsna FINALE BEKERWEDSTRIJD. E. D. O.Hortus 50. Hortus begon zooals altijd met fanatiek op den bal te zitten. De Edo-achterhoede had de meeste moeite zich staande te houden. Langzaam kwam de Edo-voorhoede er in en de aanvallen van Edo werden steeds gevaar lijker. Eindelijk had Edo succes als Chris een bal ingooit en Steffens den keeper laat vis- schen. Direct daarop maakt J. Perukel er 20 van. Dan is het rusten en heeft Edo een goede kans op den beker. Als weer begonnen is, heeft Hortus den moed nog lang niet opgegeven, doch is niet opgewassen tegen Edo. Verschillende goede kansen worden door de voorhoede niet be nut. Dan breekt Steffers weer op zijn beken de massieve wijze door en het is 30. Even daarna maakt dezelfde speler er 4—0 van. Dan volgen enkele Hortus-aan vallen, echter zonder succes. Edo is het ech ter nog niet genoeg en J v, d. Laan verrast den keeper en jaagt den bal in de touwen. Spoedig daarop is het tijd en heeft Edo den beker binnen. In geheel Cyrenaica is het kalm. „GEEN OORLOG MEER.'' LONDEN, 28 Juli. Op den jaardag van hef uitbreken van den grooten oorlog zullen in geheel Enigeland „geen! oorlog meer"-demo!t- straties gehouden worden. GEEN REVOLUTIE IN GRIEKENLAND, ATHENE, 29 Juli. Alle geruchten over z.g. incidenten in Griekenland zijn van elke» grond ontbloot. DE MIJNRAMP TE YORKSHIRE. 28 arbeiders vinden een vreeselijken dood. LONDEN. 29 Juli. Omtrent de mijngas- ontploffing nabij Rotherham in het Engclsche graafschap Yorkshire wordt nader gemeld: Algemecnc verslagenheid heerscht onder de bevolking van Yorkshire. Acht-en-twintig mijnwerkers, meerendeels gehuwd, en hoof den van gezinnen, hebben een ontzettenden dood gevonden. Eenige weken geleden ont stond in de mijn, welke toebehoort aan de Maltby Main mijnbouwmaatschappij brand in een der gangen. Deze brand nam zoodani ge afmetingen aan, dat de directie het in verband met het gevaar voor ontploffingen raadzaam vond, het werk tijdelijk stop te zetten. De tweeduizend arbeiders, in dienst van deze maatschappij, konden dientengevol ge deze week niet in de mijn werkzaam zijn. Slechts 120 man, belast met het blusschen van den brand, waren gisteren in de mijn be zig, toen er een hevige ontploffing plaats vond. Deze werd blijkbaar veroorzaakt door een opeenhooping van gassen nabij de plek van den brand. De meeste van de onder den grond wer kende arbeiders bevonden zich op veilige plaatsen cn kwamen er derhalve ongedeerd af, maar 28 van hen werden door de ontplof fing overvallen en van hun kameraden afge sneden door een reusachtige lawine van stee- nen, steenkool en puin, waardoor de mijn gang ter plaatse geheel werd versperd. De ontploffing was zoo hevig, dat zij over een grooten afstand werd gehoord. De mijn werkersgezinnen, die maar al te goed weten, wat een ontploffing in een steenkolenmijn beteekent, snelden onmiddellijk naar de plaats des onhcils. De arbeiders, die het le ven er hadden afgebracht, lieten zich snel naar boven hijschen. Zes van hen waren door het mijngas min of meer bedwelmd geraakt, maar gelukkig herstelden zij spoedig. De mededccling dat 28 arbeiders waren ingeslo ten, bracht groote verslagenheid onder de vrouwen en kinderen teweeg. Vreeselijke tooneelen speelden zich af. De directie orga niseerde onverwijld een reddingsbrigade waarvoor zich talrijke mijnwerkers, in edelen wedijver, vrijwillig aanboden. Het gemeenschapsgevoel van deze onder den grond steeds aan groote gevaren blootgestelde mannen, ontplooide zich op aandoenlijke wijze. Ofschoon elke mijnwer ker weet. dat er groot gevaar aan verbonden is, onmiddellijk na een ontploffing het reddingswerk fer hand te nemen, daal de spoedig een aantal in de mijn af, teneinde te trachten de 28 achtergebleven arbeiders in veiligheid te brengen. De di recteur van de mijn leidde persoonlijk het reddingswerk. De mare van de ramp verspreidde zich als een loopend vuurtje. Herbert Smith, de voorzitter van dc Nationale Federatie van Mijnwerkers, die in Yorkshire woont, kwam eveneens spoedig per auto op het tooneel van de ramp aan. Hij bood aan, persoonlijk een reddingsbrigade te leiden. Ook kwamen andere mijnwerkers uit omliggende plaatsen zich voor hulp aanmelden. Doch hoeveel vrijwilligers zich ook voor het reddingswerk aanboden, het bleek alras, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zou zijn de in gesloten arbeiders te bereiken, in verband met de gevaarlijke gassen, welke nog over al in de mijn hingen. Toen de eerste red dingsbrigade een poging deed, werd zij, ten gevolge van de sterke gassen, gedwongen onverwijld terug te keeren. Slechts één lijk werd door haar geborgen, namelijk dat van een 35-jarig werkman, hetwelk in een der mijngangen werd gevonden. Groot was de verslagenheid, toen de doode boven werd gebracht. Van de jammerende vrouwen en kinderen maakte zich, niet ten onrechte, d« vrees meester, dat ook de overige mijn werkers zouden zijn omgekomen. Talrijke reddingsbrigades daalden nog in de mijn af, doch de gevaarlijke gassen be- lemmerden alle reddingspogingen. De gas sen waren zóó sterk, dat er niet te denken viel aan opruiming van het puin, ten einde de achtergeblevenen te kunnen bereiken. Tot in het holst van den nacht werden de reddingspogingen voortgezet, maar hoeveel toewijding de redders ook betoonden, zij slaagden er niet in, eenig resultaat te be reiken. Enkele reddingsbrigades bleven urenlang onder den grond, om tenslotte wje- der onverrichter zake te moeten terugkee- ren. Ieder oogenblik nam het vermoeden toe, dat alle 27 nog vermiste arbeiders zou den zijn omgekomen. Den geheelen nacht bleef een talrijke menigte rondom de mijn verzameld. Vreeselijke verhalen worden ge meld omtrent hartverscheurende tooneelen, welke zich daar afspeelden. Hedenavond vernamen wij, dat de diroc» tie het noodig had geoordeeld, den gang, waar de ontploffing plaats vond, te doen dichtstoppen, ten einde het overige gedeelte van de mijn voor ondergang te bewaren. Blijkbaar moest dus alle hoop op redding van de 27 ingesloten mijnwerkers jyorden opgegeven. v LONDEN, 29 Juli. Naar gemeld Wordt, heeft ook in Schotland gisteren een nood lottig mijnongeval plaats gevonden. Twaalf man waren aan het werk op de mijn Garshore nabij Kilsyth voor het openen van een nieuwe schacht, toen er een hevige ontploffing plaats vond, waardoor één van hen werd gedood. De overigen liepen allen min of meer ernstige verwondingen op. HOOFDSTUK IV. Het sloeg vijf uur op de spinnerij, toen Kathe in gezelschap van dokter Bruck het plein weer overging. Het was kouder ge worden en de oude, half verkleurde zonne wijzer, die onder de stralen der lentezon een nieuwen glans scheen gekregen te hebben en die de uren weer helder had aangegeven, had zijn oud, droefgeestig aanzien herkregen. De heldere klank der schel lokte Frans ïaar buiten op de trap en ook zijne vrouw vclgde hem,om met langgerekten hals nieuws gierig de jonge meesteres op te nemen, die eindelijk op den molen teruggekomen was. Kathe vroeg haar vriendelijk, terwijl zij weg was, trouw naar de zieke Suze te gaan zien, wat met de meest plechtige verzekering werd beloofd. Op dit oogenbhk ruischte er iets door de lucht en onmiddellijk daarop viel een fraaie duif naar beneden en bleef op de steenen liggen. „Duivelsch, is er dan nooit een eind aan die schurkenstreken?" riep Frans, terwijl hij de trap afsprong en het dier opnam. Het was vleugellam geschoten. „Ziedaar, vrouw," wendde hij zich tot de molenaarster. ,,'t Is zr geen van de onzen dat dacht ik al. Een ellendig boos volk daar ginds Zij schieten de arme dame hare prachtigste duiven maar zoo voor den neus weg. Nu, ik moest de handelsraad eens zijn Bij dit woord balde hij dreigend de vuist. ,Wie is die arme dame, Frans? En wie schiet onder hare duiven?" vroeg Kathe met verwonderde oogen. „Hij meent Henriëtte," zei dokter Bruck. „En daar ginds uit de spinnerij wordt ge schoten," voegde Frans op nijdigen toon er bij. „Wat, de fabrieksarbeiders van mijn zwa ger?" „Ja, ja, dat volk, dat zijn brood eet, juf frouw Is het geen zonde en schande. Daar hebben wij nu de vrucht, dokter, en wij zien eens, wat dat voor een troep is. Alles moet met liefde en goedheid behandeld worden, wel zekerMen komt er ver meê. Wat heeft men aan al die zachtzinnigheid? Zij lachen u uit, dokter, met al die mooie praat jes Zij moesten het eens ondervinden, dat moesten zij Zoo denk ik er over, en als het niet gebeurt, gaat het van kwaad tot erger." „Denkt men hier ook aan werkstaking vroeg Kathe den dokter, om wiens lippen een zoo schoone en ernstige glimlach speelde, dat zij het oog niet van hem kon afwenden. „Neen, het is heel wat anders," antwoordde hij hoofdschuddend. Zijne kalme stem scheen den toornigen Frans het stilzwijgen op te leggen. „Sommigen van de beste arbeiders, die een beetje geld over hadden gespaard, hebben Maurits gevraagd, hen, bij den ver koop van het riddergoed, aan een stuk land te helpen, dat, op zichzelf van weinig waarde, dichtbij de fabriek lag en niet gebruikt werd. Zij hadden plan daar huizen op te zetten, om te verhuren aan de arbeiders die den zwa- ren huurprijs van de woningen in de stad moeielijk kunnen betalen. De handelsraad heeft hun zijne medewerking beloofd en hij kon dit te gemakkelijker doen, wijl het bedoel de landgoed tot zijn park behoort „Neem mij niet kwalijk, dokter," zei Frans, „dat ik u in de rede val. Juist daarom kon het niet. Ik heb dadelijk gedacht, dat mevrouw Urach er weinig zin in zou hebben. Wie verlangt zulke buren, als hij er iets tegen doen kan? En precies zoo de dames op de villa zijn heel boos geworden en hebben volstrekt niet willen toestaan, dat het land aan de arbeiders werd gegund. Daar zal een nieuw plantsoen worden gemaakt, heette het, en uit was de zaak. Nu is het fabrieksvolk woedend, en doet wat het kan, om zich zoo op de dame te wreken." „Al een zeer lage wraak Arm dier," zei Kathe, terwijl zij de duif in hare handen nam. „Het ongelukkigste is, dat die ruwe boos heid van enkelen op den geheelen stand ge wroken wordt. Niemand duidt het nu aan mevrouw Urach meer ten kwade, dat zij zulk volk niet in hare buurt verlangt te heb ben," zei de dokter op somberen toon. „Dat zie ik niet in. Onder alle standen zijn booze en wraakgierige menschen," ant woordde het jonge meisje snel. „Ik ga dik wijls met de lagere klassen om mijn pleeg vader heeft vele armen onder zijne patiënten, en waar, buiten zijne geneesmiddelen, soep of andere hulp noodig is, daar staat natuurlijk zijne vrouw hem bereidvaardig ter zijde. Vandaar dat ik er ook in gemoeid raak. Men stuit óp veel ruwheid, veel ondank, dat is waar; maar men ontmoet toch ook veel braven en edelen zin. Armoede en ellende zijn echter soms ook verschrikkelijk om te zien. „Dat is niet zoo erg, als gij denkt, juffrouw Het volk houdt zich maar zoo," riep Frans, terwijl hij een afwerende beweging met de hand maakte. Een oogenblik zag Kathe hem doodbe daard en zwijgend aan. „Kijk me eens aan, wat die Frans een heer geworden is riep ze toen met schier bijtenden spot. „Over wie spréékt gij Zijt gij dan zelf ook niet uit het volk Wat waart gij vroeger hier op den molen Een arbeider, net als die men schen daar in de spinnerij, een arbeider, die zwijgend vrij wat onbillijkheid moest verdra gen, dat heb ik meer dan eens gezien." Den molenaar steeg het bloed naar zijn met meel bestoven wangen, en als met den mond vol tanden stond hij verbluft en versla gen tegenover de jonge dame, die hem zoo op Zijn plaats zette. „Nu, juffrouw, neem mij niet kwalijk, het was zoo boos niet ge meend," zei hij eindelijk en stak haar in zijne verlegenheid de hand toe. „Gij zijt ook zoo boos niet, dat weet ik, maar gij zijt gelukkig geweest en hangt nu den molenpachter uit, die een beetje geld op zak heeft,' antwoordde zij en lei een oogen blik hare kleine hand in de zijne, maar de rimpels in haar voorhoofd trokken zoo spoe dig niet meer bij. Zij haalde een wit doekje uit den zak en knoopte de duif daar voor zichtig in. „Ik zal den kleinen invalide voor Henriëtte meebrengen," zei ze, terwijl zij den doek met de duif als een klein reisbun- deltje aan den arm hing. Dokter Bruck deed een zijdeur open in den muur, die om het plein was gebouwd men kwam daar dadelijk door in het park en hij liet de jonge dame vooruit gaan. Zoodra zij door de deur in het park getreden was, stond zij plotseling stil. „Ik vind hier den weg nooit 1" riep ze en keerde zich als een hulpelooze naar den dokter. „Het is, of alles in het park door elkander is geschud en ge gooid. Wat doet zij daar ginds Zij wees naar een aarden dam, waar de hoofden van eenige arbeiders boven uit staken. „Zij graven een vijver. Mevrouw Urach houdt veel van zwanen in een ruim, breed water." „En wat wordt daar gebouwd, aan dien kant V' „Een palmenhuis." Peinzend zag zij rond. „Maurits moet veel geld hebben." „Dat zegt men." Dit antwoord klonk zoo koel en onverschillig, als deed dokter Bruck zijn best om alle eigen oordeel bijzonder duidelijk buiten het spel te laten. Hij was toch een vreemd man, die dokter dat zag zij nu eerst goed, nu hij daar zoo in het rooskleurig avondlicht naast haar stond. Daar lag iets in zijne houding van militaire stijfheid en strakheid, terwijl zijn schoon, door de zon verbrand gelaat met den zwaren blonden baard, een zachte uitdrukking vertoonde. Van gedruktheid of neerslachtigheid, als anders het gevolg van het ongeluk, dat hem had getroffen, lichtelijk kon zijn, was gew enkel spoor te ontdekken. „Ik zal u brengen," zei hij, toen Zij be sluiteloos welken kant zij op moest, het ter rein overzag. Hij bood haar den arm en zij aarzelde met om er den haren in te leggen. Zoo ging zuster Flora naast hemwon derlijk toch Eerst nu viel haar de gedachte, dat zij over enkele oogenblikkén iö het ge zelschap der hoogbegaafde zuster zou zijn» als lood op de ziel. Zij bleef staan en zei, na eenig aarzelen, met een gedwongen lach „Ik laf schepsel Ik geloof waarlijk, dat ik bang ben.Zouik Flora dadelijk zien, als ik binnen kom?" Zij merkte, dat hem het bloed plotseling naar de wangen steeg. „Voor zoover ik weet is zij uitgereden, antwoordde hij op doffen toon, en terstond daarop liet hij er, als om verder vragen ta voorkomen, op volgen; „Gij zult het geheele huis zoo wat in rep en roer vinden de vorst heeft Maurits voor weinige dagen in den adelstand opgenomen." En dat zei hij nu pas'. „Waarom dat vroeg zij verrast. „Nu, hij heeft groote verdiensten tegen over de industrie in zijn land," antwoordde hij zoo ernstig als moest hij dien adel tegen een ongunstig oordeel in bescherming ne men. „Daarenboven is Maurits een door en dru»r goed man. dit veel voor de armen doet. (Word vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6