K. S. A. HEEMSKERK. ZANDVOORT. UITGEEST. NOORDWIJKERHOUT. LISSE. HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. NOORDWIJK. SASSENHEIM. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. UMUIDEN. ZAANDAM. ASSENDELFT. Berichten uit onze vorige oplage. VERDRONKEN. KERK EN S6N00L. INGEZONDEN. N. y. H.-A. HULSHOF, l 1 iVereenigde Fabrieken, SEVER WIJK ONZE POLITIE ■Door een inspecteur van Politie ïs een no ta gericht aan het college van B. en W. omtrent inkrimping der poKtie. Van deze nota is door B. en W. een afschrift gezon den aan de raadsleden. Zij luidt ais volgt: ,.Hct politiekorps alhier bestaat uit 1 In specteur. 1 hoofdagent en 9 agenten. De in specteur is belast met de administratie en de algemeen® leiding en de hoofdagent hoofd zakelijk met het opsporen van misdrijven en controle. Van het agcntenpersoneel zijn 6 man in dagdienst en 3 man in nachtdienst. Na aftrek der vrije dagen 1 per week verlofdagen enz., zijn gemiddeld 3 agenten in dienst, waarvan 1 hureaudienst en 2 straatdienst hebben. Door hen wordt gemid deld 54 uur per week dienst gedaan. Dit toezicht kan voor Beverwijk slechts zeer ma tig worden genoemd. De laatste uitbreiding van de politic had plaats op 1 Januari 1919 en wel met 2 agenten. De gemeente heeft zich sedert belangrijk uitgebreid St. Aaglendorp, Meerestcijn, Villapark enz. terwijl de bevolking met ongeveer 1000 zielen is toegenomen (7589 8548). Bij de alhier bestaande groentenmankten, aardbeienveilingen enz, is bet verkeer van •dien aard, dat extra politietoezicht most worden uitgeoefend, terwijl des zomers het bezoek van vreemdelingen aan Beverwijk, Wijk aan Zee en omstreken dusdanig is, dat geregelde controle bij treinen, trams en boo ten niet gemist kar» worden en op Zondagen zelfs vaste verkeersposten noodzakelijk zijn gebleken. De gunstige ligging van Beverwijk, ten opzichte van de omliggende gemeenten, de betere winkels, café's, openbare vermakelijk heden, de vele kerken (7), scholen en ver gaderlokalen werken er toe mede. dat de be woners rond Beverwijk zich alhier ermcen tree renwat in het bijzonder voor de po litie meerdere werkzaamheden medebrengt. JOit zal naar mijne meening sterk toenemen, wanneer het hoogovenibedrijf in werking treedt, daar Beverwijk hiervoor veel gunsti ger is gelegen dan Umuiden ert daardoor de arbeiders en verdere geëmployeerden naar zich toe zal trekken zoodat dan zelfs uit breiding dér politie noodig zal blijken. Ook de alhier toenemende industrie eischt van de politie voor de naleving der sociale .Wetten veel toezicht. De criminaliteit is hier niet gering te noe men. Gerekend over de laatste 5 jaren wer den alhier gemiddeld per jaar 120 proces sen-verbaal terzake van misdrijven en 465 processen-verbaal wegens overtredingen op gemaakt. In den laaliten tijd nemen de diefstallen, inbraken enz. in den omtrok weder hand over hanld toe en zal dit ook hier niet uil- blijven, zoodat geregeld een voldoend poli tietoezicht geboden is. Vooral des nachts is het toezicht niet vol doende daar de polder, waar reeds tihans ge regeld diefstallen worden gepleegd, niet vol doende kan worden bewaakt. Ook de baldadigheid (straatschenderij) der Jrugd. als het beschadigen en bekladden van eigendommen, voetballen op straat enz. enz., neemt steeds in omvang toe, wat naar mijne eeitir.g is te wijten aan het onvoldoende toe zicht der ouders en het nu reeds te gering toezicht der politie. Voor de gewone politiediensten kan op (de tijksvekiwacht en marechaussee niet worden gerekend. De 2 alhier fiestationneerde rijks veldwachters zijn veelal gedetacheerd, op transport of doen dienst te Wijk aan Zee enz De bewakingskring der marechaussee •trekt zich uit tusschen Scholen en Castricum en dit korps is hooldzakolijk belast met het toezicht op het hoogovenbedrijf te Veisen en de buitenwegen, althans niet met de hand having der openbare orde in de kom der gemeente. Tevens merk ik nog op, dat de aard der bevolking hier verre van rustig en kalm is te noemen. Het wil mij dan ook voorkomen, dat in krimping van de politie in strijd is met de belangen der openbare orde en veiligheid, derhalve met het algemeen belang, zoodat ik u dringend in overweging geef aan den Raad voor te stellen zijn besluit, d.d. 5 Ja nuari 1.1. in te trekken. Voor zoovéél noodig vestig ik Ier boven dien uwe aandacht op, dat nog onlangs, n.l. bij Koninklijk Besluit van 9 Juni 1923, no. 32, in overeenstemming met eene sinds ja ren gevestigde jurisprudentie, is aangeno men. dat de gemeenteraad heeft rekening te houden met hetgeen, zoowel wat betreft het nanlal aan te stellen dienaren van politie, als wat aangaat het al of niet voldoende der hun toegekende bezoldiging, noodig geoor deeld wordt door het gezag, dat volgens ar tikel 191 der Gemeentewet met die aan stelling is belast. Bedevaart. Eik jaar gaat er een bedevaart, uitgaande van den R.K. Volksbond naar Betlco. Dit jaar echter zal zij plaats vinden in combinatie met de ledén van de H. Fa milie. Dat daardoor de opzet grootsc.her is en ih-era'oor een grooter devotie en luister kan worden bijgebracht. Zoo zal de deelname dit jaar ook aan merkelijk grooter zijn, daar verwacht wordt, dat zij, die maar half kunnen, deze bede vaart zullen medemaken. Zij zal plaats vindien Zondag 12 Augus tus, vertrek per diensttram 9.45 van de Schans. Onvriendelijk. Zondagavond deed een per soon op 't politiebureau aangifte, dat hij op de Koningstraat een klap ontving, en wel in die mate dat hij een bloedende wonde be komen had. Na verbonden te zijn. verliet hij weder'het bugeau. De politie stelt een onderzoek in, "Jubileum H. M. de Koningin. Naar men 'ons mededeelt zullen cenige dames-ingeze tenen van Heemskerk a.s, Dpaiderdag mcl gesloten bussen langs de huizen gaan om hier ter plaatse gelden in te zamelen. Voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin. Hoewel de tijden verre van gunstig zijn, is het sub-comité toch vol goeden moed, dat Heemskerk niet bij andere gemeenten zal achterblijven en door een ruime gift van sympathie voor dit zoo mooie doel zal doen blijken. Gemeenteraad. De gemeenteraad is tegen Woensdagavond half 8 uur in eene open bare vergadering bijeengeroepen, t Premiebouw. Ten behoeve van. den par ticulieren woningbouw en bij beschikking van den Minister van Anbeid is uit 's Rijks kas aan onze gemeente een voorschot ver strekt groot 1800 aan W. Hillen, voor den bouw van 6 woningen. Bloemendag. De opbrengst van den ge houden bloempjesdag ten bate van de Ver- eenigmg iot Bevordering der Gezondheid in 'de Grafische Vakken in Nederland, afd. Haar lom, tot instandhouding van haar Sanato rium te Eerbeek, heeft opgebracht de som PYan 219,28. n.K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield Be R.K. Kiesvereeniging de buitengewone al- gem. ledenvergadering, bijeengeroepen op ver zoek der 15 leden-adressanten en zulks naar aanleiding van het royement van den heer W. van der Stok, dat volgens de meening dei- bovengen oemde leden niet door het Bestuur bad jnogen geschieden, maar door eene al- gemeené ledenvergadering. De zaal wat goed bezet, ook meerdere damesleden waren aan wezig. Voorts behalve het bestuur, de eere voorzitter. de Zeercerw. heer Pastoor. Na opening met den christelijken groet, houdt de voorzitter de inleiding, waarbij naar voren worden gebracht de jammerlijke gevolgen welke de on organisatorische han delingen van enkelen uit de kiesvereeniging voor onze R.K. Kiesvereeniging heeft mee gebracht. Van deze vergadering hangt, aldus de voorzitter Dr. Rivé. het al of niet voort bestaan onzer vereeniging af. Degenen, die daarom het woord mochten vragen, worden er vooral op gewezen strikt zakclijik te zijn. Interrupties of wanorde zouden aanleiding kunnen zijn tot schorsing der vergadering. Alsnu laat de voorzitter nog eens aF.es de revue passeeren. wat door bet Bestuur voor en op den dag der verkiezing voor den Gemeenleraad is verricht, waaruit voorzitter concludeert de groote teleurstelling van het Bestuur, bij de gevoerde tegenactie en waar uit tevens zonneklaar blijkt, dat het Bestuur zijn rechten niet te buiten is gegaan, maar gehandeld heeft zooals elk bestuur, dat prijs op zijn rechten stelt, zon moeten handelen. Het beloog van den heer P. Twaalfhoven, die als vriend van den heer van der Stok hem zooveel mogelijk zal verdedigen, hoe wel hij toegeeft, dal hier verkeerd is gehan deld», is tegenover de uiteenzetting van het Bestuur bij monde van Dr. Rivé uiterst zwak. Nog zwakker zijn de motieven, als men tenminste van motieren spreken mag, der propagandisten, die het Bestuur en de vereeniging hebben tegengewerkt. M Is uit alles dan ook duidelijk te bemerken, dat nu de velerhande besprekingen, 't overgroote deel aan de zijde van het Bestuur staat. Ook de oud-voorzitter, de heer L. Zonneveld, spreekt nog, zooals we dat altijd van hem gewend zijn, een sympathiek woord, waarin de stille hoop wordt uitgesproken, dat de R.K. Kiesvereeniging, na zooveel jaren ar beid en propaganda, een hechte vereeniging geworden, toch niet door een moeilijke splijtzwam uiteen worde geruikt. Eveneens en in denzelfden verzoenenden geest spreekt de heer A. Rodenburg Czn. Wanneer eindelijk de Zeerecrw. heer Pastoor meedeelt, den heer van der Stok persoonlijk te zullen bezoe ken en hem alsnog zal verzoeken ren zijn zetel afstand te doen in de lijn der organi satie, waardoor het royement zal worden in getrokken, herleeft in allen de hoop, dat on ze R.K. Kiesvereeniging als vroeger ongerept in zijn eenheid zal blijven voortbestaan en sluit de voorzitter met den christelijken groet deze vergadering. Opdracht. Door de Eerw. Broeders van Liefde, het Bestuur van het St. Bavogest., al hier, is opgedragen aan den aannemer J. W. v. Parera het maken van een brug in den Schulpweg. Tevens is ook aan denzelfden aannemer opgedragen door het R. K. Kerkbestuur van de parochie „St. Victor'' alhier, het bouwen van «en Patronaalsgebouw en door den heer C. Korlekaas het bouwen van een Woon huis met werkplaats aan den Molenweg. Dienstplicht. Door Gedeputeerde Staten zijn op de gedane aanvraag om vrijstelling van den dienstplicht lichting 1924 voor goed vrijgesteld: J. W. Laros, G. Lemmers, J. van der Niet, M. W. Ruigrok, H. Wolken, C. A. van der Zalm. Voorloopig zijn vrijgesteld: A. C. van den Berg A. Bouwmeester, J. W. Edelaar, A. J. van Eeden, P. Jansen. De vrijstelling is geweigerd aan: J. van den Burg, W. Jansen, A. van Santen. Burgert. Stand. Geboren: Theodorus, z. van C. van den Berg en M. Schrama Catharina Adriana, d. van J. F. van den Berg en C. H. Bergman Johanna Fran- sisca, d. van P. van den Burg en C.M. Buschman Theodorus Bernardus, z. van H. H. Hachman en M, Duivenvoorde Hen- drikus Johannes, z. van Th. G. van Haaster en G. C. Ruigrok Johannes Jozef, z. van W. Kaptein en P. Groenen Mattheus Simon, z. van P. J. Verdegaal en L. van der Geest. Overleden: Antje Smit, 52 j., alhier, huisvr. van J. van den Berg Johann Baptist Kocht, 79 j„ te Rotterdam. Ondertrouwd: A. G. Meijer en W. J. M. Christiaanse. Gehuwd: M. van der Kroft te Haarlem en J. Wolken, alhier. Personalia. Als onderwijzer aan de R. K. parochiale school van St. Jozef is met ingang van 1 Augustus benoemd de heer F. v. d, Broek, uit Stratum bij Eindhoven. Vechtpartij. Zaterdagavond Had alhier een bloedige vechtpartij plaats. Een zekere T. C., van den Ringdijk, alhier, was sterk onder den invloed van Koning Alcohol en wilde het café van P. D. binnengaan. Deze wil geen beschonken personen in zijn café er. zette C. op straat. C. ging nogmaals bin nen, waarop de zoon van D. hem weer re tourneerde. Hierop nam C. een fietspomp en gaf daarop den zoon van D. een gevoeligen tik. Deze bediende zich onmiddellijk van een biljartqueue en diende C. eenige gevoe lige klappen toe, zoodat hij hevig bloedend in de straatgoot tuimelde. Inmiddels ver scheen de politie op het vijandelijk terrein en deed een handwagen voorkomen. Hierop werd de bloedende C. gelegd en naar de cel onder het Gemeentehuis gebracht, waar hij vrij logies kreeg, om zijn roes uit te slapen. Het tooneeltje, waar nog een dokter aan te pas kwam, lokte op den toch al druk ken avond heel wat toeschouwers bijeen. Gemeenteraad. Openbare vergidering van den Raad der gemeente op Vrijdag 3 Augustus 1923, des avonds half acht in het gemeentehuis. 1. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening betreffende bestrijding van drankmisbruik bij viering van het Rc- geeringsjubileum van H. M. de Koningin in de gemeente Lisse. Zie ontwerp-besluit. 2. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening der gemeente Lisse, in verband met het zonder toezicht laten loopen van honden. Zie ont werp-besluit. 3. Overdracht van grond voor den aanleg van een straat vanaf den Grachtweg om de molen der N. V., voorheen P. Beelen en Zo nen, naar de gemeentelijke haven. Zie ont werp-besluit. Voorstel van de Grondcommissie, om défo Zuidhoek beschikbaar te stellen voor \het verkrijgen van plaatsjes ingevolge de land- arbeiderswet. Zie voorstel. 5. Voorstel van B. en W. tot opheffing van den cursus voor vervolgonderwijs aan de Openbare M. U L. O.-school der gemeente. Zie voorstel met ontwerp-besluit. 6. Aanbieding van de gemeenterekening over het jaar 1922. De rekening wordt aangeboden met de navolgende balans: Ontvangsten gewoon 295,714,72; buiten gewoon 115,191.08; Totaal 410.905,80; Uitgaven gewoon 273,277,28; buitenge woon 102440, 77; Totaal 375.718,05. Batig saldo: gewoon 22,437,44; buiten gewoon 12,750,31; Totaal 35,187,75. 7. Comptabiliteitsbesluiten. Zie ontwer pen. 8 Ingekomen stukken en mededeelingen. Liggen ter visie. Belastingzaken. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor grond aan. den Zuidhoek voor degenen, die een eigen woning in den geest van de Land- arbeiderswet wenschen te bouwen, tegen den prijs van 1 per vierk. M. beschikbaar te stellen. Mooie onderscheidingen! Onze plaats genoot, de heer H. H. Meijer, behaalde vorige week op de Intern. Bakkerij Ten toonstelling te Arnhem voor gebak en koek jes de hoogste onderscheiding, zijnde een zilveren lauwerkrans met een eere-diploma; en in de afdeeling „brood" met verguld bron zen medaille met diploma. Personalia, Te 's-Gravenhage zijn ge slaagd voor het M. U. L. O.-examen: M. Groenewegen en J. G. de Nijs, beiden alhier. Raadsvacaturc. De heer C. G. van de. Poll, die j.l. Dinsdag tot lid van den Raad' verkozen werd verklaard, heeft voor de be noeming bedankt. Geslaagd. Dc heer P. Cardol is voor het examen Boekhouden, systeem-Pont, ge slaagd. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: M. van der Zande en A, D. Heeres. Getrouwd: geen. Geboren: z. van M. F. van LoonBlonk d. van C. W. Guldemondvan Zanten z. van M. SlagboomVeldhuyzen van Zanten z. van J. van Beekumde Vries d. van J. A. VoorenBuize d. van A. van den Akkervan Egmond d. van M. M. C. van der Vossenvan der Geest z. van M. E, van VlietSchrier. Overleden: J. Looy, vr., 20 jaar. Aanbestedingen. Namens het gemeente bestuur hadden de volgende aanbestedingen plaats: Brandstoffen: Grove Duitsche Anthra- ciet per 1000 K.G.: A. Romeijn, 45, E. Scholte 41, J. Schoonderbeek 40, N. de Groot 40, N. V. Van Breemen te Haar lem, 39.50; Belgische Anthraciet: N. V. Van Breemen, Haarlem, 44.75, A. Romeijn 44.50, N, de Groot 42.50, E. Scholte 42, J. Schoonderbeek 40; Friesche Turf per 1000: A. Romeijn 15, N. de Groot 15, J. Schoonderbeek 14.75, E. Scholte 13.75, N. V. Van Breemen, Haarlem, f 13.50, Houtvuurmakers per baal: A. Romeijn 8.50, J. Schoonderbeek 6.90,N. V. Van Breemen, Haarlem, 6, N. de Groot 5.90; Basaltine- tegels: C. G. van de Poll, in massa, 1980 franco op den wal of op het werk; N. V. M. Luyten te Lekkerkerk 1.75 per M2. franco voor den wal, 1.85 franco op den wal. Verven en sausen schoollokalen: fa. Meijliok 6 Wassink 580, J. M. Philippo 460, Fa. Methorst en Zonen 272; Schilderen Mu ziektent: J. M. Philippo 170, M. van der Jagt 140, Fa. Meijlink Wassink 90, Fa. M. Methorst en Zonen 80. Waar geen plaats vermeld, wonen de inschrijvers te Hillegom, Concerten. Ofschoon we al bijna Augus tus schrijven, hebben dit jaar op den Hoftuin nog geen concerten van de Hillegomsche Harmoniekapel plaats gehad. Vermoedelijk schuilt de oozaak in de reparaties, die de muziektent moet ondergaan. Toch is het niet in de haak, waarom dan niet in het voorjaar die tent hersteld en de subsidie aan de gemeente gevraagd? Thans zal de tent op geknapt worden, maar dan is de zomer vrij wel voorbij. De subsidie, die natuurlijk uit de belastingen moet worden gevonden, is dit jaar o. i. niet verantwoord, terwijl ook de donateurs van de kapel vrijwel niets voor hun geld hebben. Aanrijding. Een dame, komende van de Breestraat, en op haar fiets de Molen straat inrijdende, kwam in botsing met de melkkar van v, B. Zij kwam te vallen en werd binnen gebracht bij den heer Z., van waar zij, na van den schrik te zijn beko men, weder haar weg kon vervolgen. Het liep dus goed af. Herwonnen Levenskracht. De opbrengst van de Zondag verkochte speltjes ten bate van „Herwonnen Levenskracht", bedroeg 167. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 3 Augustus 1923, namiddags 2 uur. Te behan delen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van H. Ph. Salman plaatsen hek aan de Leidschesiraat voor de rooilijn. 4. Plaatsing hek J. M. Philippo aan de Molenstraat. 5. Aanwijzing rooilijn Broowerlazn. 6. Verzoek van het Hillegomsche Dranlk- weercomité cmi verbod venkoop alcoholhou dende dranken bij gelegenheid van het jubi leum van H. M. de Koningin 7. Verzoek van B. en W. van Wijmbritse- radecl om adsaesiöbetuiging aan «en adres van den Raad dier gemeente tot instelling van een algemeen vloekverbod. 8. Begrooting der Gezondheidscommissie 1924. 9. Vaststelling pensioengrondslag tijdelijk kantoorbediende J. B. Verhaar. 1 10. Wijziging raadsbesluit tot het aan gaan van een geWteening groot 103.000. 11. Ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor huwelijks voltrekking. 12. V oorstel van B. en W. tot aankoop van een brandspuit. 13. Verzoek van het Comité voor het 25- jarig Regeeringsjubileum om subsidie en verdere medewerking voor de feestviering. 14. Adres van Gebr. Driehuizen e.a. om in trekking verordening standplaats woonwa gens aan de Fredëriksiaan. 15. Benoeming Directeur van het op te rich ten W aJerlei dingbedrij f 16. Aanbieding Gemeente-rekening en be noeming Commissie van onderzoek. 17. Verzoek van Hillegom's Drankweereo mité om vaststelling van een verordening krachtens art. 7, eerste lid, le of 2e der Drankwet. 18. Comptabiliteitsbosluit, BRAND AAN DEN IJWEG. Doordat vermoedelijk een balk, waarop een kaarsje was geplaatst, vlam vatte ont stond Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf brand in «en der gebouwen, van dc boerderij „Mentz" van den Kruisweg tusschen den IJ weg en den Spieringweg, bewoond door den heer Hazekamp. Door den sterken wind, greep de brand snel om zich hesn, doch paarden, inboedel en gereedschappen konden in veiligheid gebracht wonden. Ook hel woonhuis bleef behouden. Drie schuren en 1 maaimachine zijn een prooi der vlammen geworden. Door snel ingrijpen der brand weer kon de brand tot het uiterste beperkt worden. Gemeeni-raad. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Noordwijk, op Vrijdag 3 Augustus 1923, namiddag 2 uur. 7 e behandelen zaken zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven ge kozen raadsleden. 3. Aanvulling verorde ning vleeschkeuring. 4. Wijziging begrooting 1923. 5. a. In gebruik geven van grond aan de Oranjeverceniging; b. Verhuren van een losplaats aan J. Duindam. 6. Weg naar het Langeveld. 7. Verzoek Commissaris van Politie d.d. 21 Juni 1923, Hanzebank. Naar wij vernemen, is aan den directeur der Hamzebamk alhier eervol ontslag aangezegd in verband met de in krimping van personeel. Het kantoor der Hwnzefoank in Noordwijk zal worden waar genomen door den directeur der Hanzebank in Noordwijkerhont. B.-K. Jongensschool. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Jongensschool is benoemd mej. Chr. Sehaav, te Lisse. Autobusdienst. Aan de firma J. van der Kroft A J. P. Meershoek, te Leiden is door B. en W. vergunning verleend voor 'n stand plaats op het Pleintje in de Hoofdstraat te aan Zee ten dienste van 'o auto bus voor het verkeer van Noordwijk aan Zee naar Leiden. Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. De plaatselijke oranjevereeniging organi seert een groot feest ter herdenking van dit jubilé. Verschillende comité's en sub comité s zijn reeds in het leven geroepen. Vermoedelijk zal het feest 2 dagen duren en op 12 en 13 September a. s. worden ge houden. Gemeenteraad. De Raad onzer Ge meente komt Woensdag a. s. des avonds 7 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Gunning aanbesteding bouw openbare school aan de Rusthofflaan. 3. Aanbieding Gemeenterekening 1922. 4. Verzoek voorschot Herv. school. 5 Comp tabiliteit 1923. 6. Verzoek Sassenheimsche motorreederij tot plaatsing van een kantoor gebouwtje terrein Oosthaven. 7. Crediet versiering Raadhuis jubileumfeesten. 8. Ope ning Oosthaven ter plaatse. Burg. Stand. Geboren: Wilhelmina Johanna, d, van W. van Hage en C. W. Gardien. Gehuwd: Jan Koolman, 42 jaar, wedn. van C. v. Heerden en Geertje Klasina van der Voort, 40 jaar; Ane Eikelenboom, 25 jaar en Jacoba van Wieringen, 30 jaar. Overleden: Maria Jacoba de Haas, 72 j„ wed. van J. Immerzeel; Gerrit Verschoor, 60 jaar, echtg. van L. J. van der Vis. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagden voor een Practijkdiploma dubbel-boekhou- den, onze plaatsgenooten J. J. Rusman, P. Cardol en K. Schrama, die hunne opleiding ontvingen van mevr. de Wed. H. Bloem Van Zwieten, onderwijzeres aan de St. Jozefschool, alhier. Gevonden yoorwerpen. Terug te bekomen bij: D. Pronk, Heerenweg 103, een abonne ment v. id», zwemvijver; J. Zwan Kloosterstr. 129 Schoten, een paar zeemlederen hand schoenen; J. Olders, Lindenlaan 25, een schop; Sleutel, Cloostcrweg 6, een' jonge wit te geit; J. Smit, Leidschevaartweg 181, een zilveren vulpotlood; B. Brusse, Zonnelaan 15, een gouden of doublé kettinkje; Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een broche; Bureau van Politie, Raadhuis, een ceintuur van een regenjas. Personalia. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het M. U. L. O. examen: A. F. Boogaard, alhier. Personalia, Te Amsterdam is geslaagd voor het examen leider(ster) lichaamsoefe ning en sportleider(ster) mej. M. Dammers, alhier. Personalia. Op aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. S. te Hilversum, komt als no. 1 voor de heer S. Elte, leerbar aan het gemeentelijk ly ceum, alhier. Herw. Levenskracht. De Speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht heeft ruim f 57 opgebracht, voorwaar een mooi bedrag. Hul de en dank aan de meisjes, die dien dag haar ijver hebben getoond. Vrijwillige Landstorm. Evenals de Burger wacht, is ook de Vrijwillige Landstorm druk bezig met schietoefeningen. Den 24en en den 28en Juli is door de leden een ruim gebruik gemaakt; het resultaat is zeer goed. Op een afstand van 10 M. is er goed gescholen. In September hebben dc schietwedstrijden plaats om prijzen. Wij hopen, dat de deel name algemeen zal zijn. Kaeovia-bestrating. Zijn we goed ingelicht, dan kunnen wc melden, dat de grondsioffen voor de naeovia-bestrating alhier zijn aan gekomen. Men kan echter nog niet met den aanleg beginnen, omdat men nog steeds be zig is met het leggen der gasbuizen. Zooals we reeds gemeld hebben zal men in 2 heiten een proef nemen. Te water. Dezer dagen kwam Mevr. M. dé B. met het voorwiel van haar fiets in aan raking met den hoogen en gevaarlijken rand van het stcenen pa ardenpad. De fiets slipte en plompte met haar berijdster in de weg sloot. Nadat mevrouw zich bij de familie St. van droge kleeren had voorzien, ging het weder huiswaarts. Centrale verwarming. Eenigen tijd geleden kondigde onze Z.Eerw. Pastoor vanaf den kansel aan, dat aan een lang gekoesterden wensch zou gevolg gegeven worden, n.l. den, wensc.h om onze kerk in den winter te ver warmen. Dat deze mededeeling met vreugde werd begroet, behoeft geen betoog. Deze week is men reeds met de voorbereidende maatregelen begonnen. Onze SpaarbankDe spaarbank „Hulpbe toon", een der mooisle en nuttigste instel lingen in onze woonplaats, mag zich nog steeds in gestadigen bloei en in de noodige belangstelling der plaatsgenooten verheugen- Zeer goedkoop, ja bijna belangeloos be heerd door eenige vooraanstaande mannen uit onze gemeente, is deze nuttige instelling in staat in breeden kring financieelen steun te verleencn, daar waar het noodig is. Over het afgeloopen boekjaar is men tevreden, in aanmerking genomen de slechte tijdsomstan digheden. Hier volgt een overzicht van de kasrekening, de Balans en de Winsl- en Verliesrekening over het tijdvak 1 April 1922 —31 Maart 1923 Kasrekening. Ontvangsten: Kasgeld 1 April 1922 28.525.GOTsaflossingen 325.096.23; in gebracht spaargeld f 812.682.78Y,\ interesten f 67.043.09, kassiers 732.839.80; totaal f 1.9G6.187.51. Uilgaven: Terugb. spaargeld f 1.036.196.65 belegd f 421.387.24; kassiers 491.676.86, onkosten 1002.35; materiaal f 116.20; sa- sajarisscn f 2000; interest f 451.66, boekjes voor oud-scholieren 220, kasgeld op 31 Maart 1923 13.139.70K; tot. 1.966.187.51. Balans. Bezittingen: Kasgeld f 13.139.70K, obli gaties f 547.618.08, hypotheken ƒ442.995.90, effecten f 105.923-78K, gemeenteleeningen 29.700, Staalsleeaiingen f 171.582.92. pro- vinciéleeningen 15.075.90, maleriaal 150, interest te vorderen 33.765.82, kassiers 48.20, totaal f 1.364.000.31. Schulden. Spaargelden f 1.118.708.49, ver schuldigde interes t 2376.14, kassiers 160.550.53, reservefonds 82.365.15, to taal 1.364.000.31. VJints- en Verliesrekening. Verliezen: Onkosten f 1002,35, materiaal 116.10; salarissen 2000, interest spaargeld f 62.921.75K, 'boekjes voor oud-scholieren f 220. reservefonds voor zuivere winst 3.749.87K, totaal 70.010.08. Winsten: Intresten 70.010.08, totaal 70.010.08. Dat er een ruim gebruik gemaakt wordt van sparen bewijst het getal spaarboekjes. Op 1 April 1922 waren in omloop 123! boekjes. Afgegeven werden 86 boekjes. In getrokken 38 boekjes. Vermeerdering over het boekjaar 48 boekjes. Op 31 Maart 1923 waren dus in omloop 1279 boekjes, Er zijn in omloop 11 boekjes van beneden 1, 111 boekjes van 1 tot 10 gld., 473 boekjes van 10 tot 100 gld.; 428 boekjes van 100 tot 1000 gld., 256 boek jes van boven f 1000. Het ge tal terugbetalingen over het jaar bedroeg 880. Bovengeplaatet overzicht en dé finan cieels resultaten bewijzen', dat het beheer in goede handen is. Burgerlijke Stand. Geboren: Margarelha, d. van Dirk Grin en Tr. Koomen. Simon, z. van H. Moerkamp en E. Th. v. d. Linden. Cornelia, d. van J. v. Thunen en A. Huisman. Johannes, z. van C. Schavema- ker en E. Noom. Pieter. z. van B. van 't Veer en Anna Smit. Ondertrouwd: Jac. van 't Veer en Elisa beth Kleijn. Getrouwd: Bruin Bos en Wilhelmina Hen- drina Hendriks. Bareld Altink en Niesje J. Baas. Corn. Ploeger en Betje Vroolijk. Ant. Boon en Cath. Petr. Maria v. d. Broek. Herman Jak en Clasina Bos. Simon Goedhart en Trijntje Jong. STOCKHOLM, 30 Juli. De bemiddeling in de ijzerwerk-conflicten, zal waarschijn lijk leiden tol een oplossing en een over eenkomst zal heden getroffen worden. STOCKHOLM, 30 Juli. Hjalmar Bran- ting, de oud-premier van Zweden en leider der Zweedsche sociaal-democraten, is naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan een vergadering van de gemengde ontwape- nings-commissie van den Volkenbond. PRESIDENT HARDING ZIEK, NEW-YORK, 29 Juli. President Harding moet het bed houden en reist met een speci- alen trein van de Pacific naar Washington. Er doen zich vergiftigingsverschijnselen bij den President voor, vermoedelijk tengevolge van het eten van bedorven kreeft. Zijn toe stand is niet ernstig. DE KWESTIE DER SCHADE VERGOEDINGEN. LONDEN, 30 Juli. De financieele mede werker van de „Times" schrijft: Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat in het eerstvolgende stadium der onderhandelingen tusschen Ame rika en Frankrijk over de dringende schade vergoedingskwestie de kwestie der interge- allieerde schulden zal worden besproken. Dit is natuurlijk een teer onderwerp, omdat de geallieerden nauwelijks in staat zijn zich ge heel er mee bezig te houden, zonder samen werking met Amerika. Alle geallieerden hebben schuld aan de Vereenigde Staten en hoe de meening aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan moge zijn, op het oogenblik wil men daar niets weten van een vermindering der schul den. In Januari j.l. was Bonar Law bereid, meer dan M. 1000.000.000 af te schrijven van dc aan Brittannië te betalen schulden, indien Frankrijk zelf een gewijzigd schema zou aan vaarden terwijl bereiking van een algemeene en definitieve oplossing van het schadever- goedingsvraagstuk. welke een controle over de Duitsche financiën inhield. Frankrijk echter vraagt meer; doch wij wa ren niet in staat, meer te geven, in verband met onze eigen verplichtingen. Frankrijk heeft zijn geneigdheid tot vermindering van de Duitsche schuld tot 26 milliard gouden marken te kennen gegeven, indien Frankrijk alle schulden worden kwijtgescholden. Het ligt niet in onze macht alleen hierin toe te stemmen, omdat ook Amerika crediteur is. DE METAALSTAKING IN POLEN GE ËINDIGD, WARSCHAU, 30 Juli. De metaalbewer kersstaking in het industriegebied van War schau is na besprekingen die drie dagen duurden bijgelegd. DE ZONDAGSBETOOGINGEN IN DUITSCHLAND. BERLIJJN, 30 Juli. Volgens de niet-commu- nistische bladen werdén de communistische demonstraties gisteren alle slechts matig be zocht. Zoo brachten de communisten gisteren te Berlijn nauwelijks 25,000 man op de been. Ook de optochten in Leipzig en Dresden wa ren zeer klein en slechts 512.000 commu nisten namen er aan deel. Uit het Roerge bied en uit het Rijnland heeft men nog geen nadere berichten. EMMER-CAMPASCUUM, 30 Juli. Zater- dagavond is alhier de 15-jarigen zoon van den landbouwer J. Kuipers over de brugleu ning geslagen en verdronken. HET GOUDEN JUBILé DER ROTTER- DAMSCHE VEREENIGING VOOR KATHOLIEK ONDERWIJS. Zondag vierde bovengenoemde vereeniging haar gouden bestaansfeest. Nadat des morgens bestuur en leden ge zamenlijk ter H. Tafel waren genaderd, werd om 10 uur een pontificale Hoogmis gecele breerd door Z. D, H. Mgr. A. J. Callier, bis schop van Haarlem, sedert 1902 bescherm heer dezer vereeniging. Het glanspunt van dit feestgetij was echter de groote middagvergadering, waartoe alle oud-leerlingen, leerlingen of ouders der leer lingen waren uitgenoodigd. En aan dien op roep was ook even spontaan beantwoord. Tegenwoordig waren o.a. Z. D. H. Mgr. M. Vuylstcke, bisschop van Curasao, de leden van het dagelijksch bestuur, rector Thomp son e.a. Prof. dr. A. H. M. J. van Rooij hield de feestrede. Daarna voerde het woord pater Dalmatius van de Geest. O. P. uit Nijmegen. De heer Gilissen overhandigde namens mi nister De Visser den voorzitter, kapelaan Nolet, onder luide bijvalsbetuigingen het eerekruis van ridder in de orde van Oranje- Nassau. Ten slotte wilde de beschermheer Mgr. Callier gaarne nog even een oogenblik de aandacht vragen. Onder doodsche stilte sprak de grijze prins der Kerk de hoop uit, dat deze grootsche betooging een spoorslag mocht zijn voor de toekomst. Hierna recipieerde het dagelijksch bestuur der Vereeniging in den ruimen foyer, waar velen deputaties gelegenheid geboden werd het bestuur te complimenteeren. Voor den inhoud van deze rubriek sfelt de Redactie zich niet aansprakelijk Geachte Redactie, Door onze verschillende advertenties zal het uwen lezers bekend geworden zijn, dat wij onder den naam van Long Life een heel apart soort schoenen in den handel bren gen, die hier in Nederland nog zoo goed als niet bekend zijn, terwijl het in Amerika reeds sedert langen tijd een zeer populair en gewild artikel is. Doordat deze schoen bijzonder aangenaam loopt en de zool een minstens 3 ét 4 maal langeren levens duur heeft dan een gewone leeren zool, ondervindt deze schoen bij verschillende 111 !U Een verlies. De heer C. A. P. Dammers heeft heden Haarlem metterwoon verlaten, Hij was een man van werkelijke actie. Vijftien jaar lang heeft hij alles gegeven voor de beweging, wat hij te missen had. Het is heelemaal geen bluf als wij zeggen, dat hij een man was van de daad. Wat hij deed in die vervlogen 15 jaren? Een sobere opsom ming zal het u zeggen. Hij begon met d. oprichting van een Bond voor Kantoor- en Winkelpersoneel. Het beteekende heel wat, om dat soort menschen toen bij elkaar te krijgen. Hij was redacteur van het blad „Ons beginsel". En zijn propaganda-redevoe- ringen droegen er veel toe bij om vooral in het zuiden van ons lang deze branche te or- ganiseeren. Toen er vrijgestelden kwamen in den Kantoorbediendenbond was de taak van den heer Dammers geëindigd. Hij ging toen naar de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm, waarvan hij jaren lang de volmaakte souffleur en soms spelleider was. Aan zijn voorbeeld en volhardend streven is het te danken, dat de alcohol en de nico tine van achter de coulissen verdwenen, waardoor de geest onder de artisten spoedig verbeterde en de aandacht gevestigd werd op het spel. Tot hoofdbestuurder van den Volksbond gekozen, nam hij aan de werkzaamheden een levendig aandeel, wat heel wat wilde zeggen in de dagen, d^t de Volksbond nog geen administrateur had. Hij deed het bu reau voor arbeidsrecht herleven en was er de nauwgezette secretaris van. Ook richtte hij op „De Jonge Volksbond" met een too- neelclub en een strijkorkest, getiteld: „D« Jonge David", welke instellingen, ondanks d« daaraan besteedde moeite geen levensvat baarheid bleken te bezitten. De Derde Orde vond in hem een flink be stuurslid, begeesterd met vele schitterende voornemens. Intusschen was zijn Zondag reeds lang in beslag genomen door het Pa tronaat aan de Westergracht, waar hij meer dan 12 jaar nimmer verzuimde. Hij was er de leider van den Jongensgeheelonthoudersbond, van de mandoline-club, tooneelclub, enz. De sport vond in hem een pionier. Op het Schoterveld stichtte en leidde hij eerste de eerste Roomsche voetbalclub ge naamd „Geel-Wit", die op de flesch ging, ondanks de vele offers. De tijd was nog niet rijp. In de latere jaren werd hij de ziel der Haarlemsche Katholieke Jeugdorganisatie Op het Sportpark aan de Molenwerfslaaï was hij eiken Zondag en feestdag present. Hi' was er 's middags om 12 uur de eerste, hij w^s er 's avonds om half zeven de laatste. Hij was er fietsenbewaarder, portier, orde bewaarder, scheidsrechter, baloppomper, krijtstreeptrekker, hij was er alles. Hij was er fotograaf, verslaggever, rapportensamenstel. Ier, dorstlesscher, kleerenbewaarder, veld. besproeier, depothouder en ruziedemper; hij v/as terreininspecteur, invaller, financier, geldvoorschieter en nog honderd-en-vUr andere dingen meer. De gymnastiekvereenigingen voor dames eo hceren werden door hem opgericht en be stuurd. Hij was de organisator van al de sporluitvoeringen in de Stadsconcertzaal, in de Schouwburgen en in Sint Bavo. Hij was de pit en de kracht en de secretaris der Haar»- lemsche Jeugdcentrale. We hebben meerdere afzonderlijke acties en functies niet vermeld, om te kunnen zeggen: De heer Dammers was 15 jaar een man van daadwerkelijke actie; hij heeft nooit één se conde zijn eigen voordeel gezocht. Maar de dank, dien hij ontving, was dan ook schit terend. Want in de dankbare en gulle harten van honderden jongens en jonge mannen staat het beeld van den heer Dammers ge- teekend als een krachtig voorbeeld van groote opofferingen, belanglooze toewijding en goede bedoelingen En met dat loon is hij volmaakt tevreden. Intnsschen krijgt de Roomsche Jeugdorganisatie in Haarlem door zijn heengaan een gevoeligen en gevaarlijken knauw van binnen. Want mannen van actie hebben we maar weinig. Hulde. De heer J. Ph. H. Castricum, die zich het vorige jaar vrijwillig candidaat liet stellen voor het bestuurslidmaatschap van de K S. A„ doch door het voorzitter schap van den Volksbond en het lidmaat schap van den Raad nimmer eenige verga dering van de K, S. A. kon bijwonen, heeft thans zijn bestuurslidmaatschap van de K. S A. neergelegd. Hij verdient daarvoor hulde, omdat hij nu ruimte maakt voor een ander, die door gelukkiger omstandigheden wellicht beter in de gelegenheid zal wezen- iets voor de K. S. A. te presteeren. Gek figuur. Als de Roomsche ver. eenigingen van Haarlem en Omstreken nu niet spoedig antwoord inzenden, betreffende de deelname aan de hulde aan Hare Ma jesteit, dan slaat de K. S. A. een mal fi guur. Wat is het geval? Op zeer vereerende wijze wordt de K. S. A. uitgenoodigd de Katholieke Vereenigingen van H en O. te vragen mee te doen. Het bestuur der K. S. A. riep daartoe de Roomsche vereenigingen bijeen en het plan wordt met enthousiasme begroet. Het bestuur der K. S. A., daardoor niet weinig overmoedig geworden, begint een beetje op te scheppen en deelt het Provinciaal Comité mede, dat Katholiek Haarlem present zal zijn. Nou maar, d'r zal niets aan mankeeren. Dan stuurt het bestuur der K. S. A aai die enthousiaste vereenigingen een zestigtal circulaires om spoedige opgaven, en ontvangt als antwoord op een paar na.... niets. Dan is er een vergadering in de Staten zaal, de Roomsche vereenigingen.... ab sent; dan, na de groote trom geroerd te heb» ben, nog weer een vergadering in „Zang ei Vriendschap".... en de Roomsche Ver- eenigingen overgrootendeels laten niets van zich hooren. De Voorzitter der K. S. A. durft nu niet meer buiten te komen van schaamte. Wie op deze wereld weet een mid deltje te vinden om de gekristalliseerde laksheid der Roomsche Haarlemsche ver eenigingen eens geducht te brandmerken? Want, begrijpt het wel: Er wordt niet ge zegd, we doen wel mee of we doen niet meeneen, men laat het Bestuur der K. S. A- gewoonweg(het volgende woord was onleesbaar geschreven..., noot yv den zetter). schoenwinkeliers een ontzettende tegen kanting. Omdat velen een reparatie-inrich ting hebben of daarmede in relatie staan, is dit zeer begrijpelijk en nemen wij hun dit ook absoluut niet kwalijk, daar iedereen zijn eigen voordeel zoekt, al deden zij vol gens onze meening beter de bakens te ver- zetten nu het getij verloopt. Wij wenschen echter hier te protesteeren tegen de zeer onfijne wijze, die ons van enkele Nederland- sche schoenwinkeliers bekend geworden is, om het artikel te bestrijden. Men heeft nl. enkele schoenen gekocht om bij eventueels navrage het publiek te kunnen toonen, dat ze ook in hun magazijn worden nagehou den, doch er een moedwillig van vernielden die dan als bewijs moet dienen dat de le vensduur niet zoo bijzonder lang is. Alhoe wel wij gaarne aannemen dat dit tot enkele gevallen beperkt zal blijven, willen wij toch het publiek hiervoor waarschuwen. Zoo er inderdaada met enkele Long Life schoenen in het dragen van een malheur zou voor komen, dan is onze firma die een der groot ste van het land is, ook coulant genoeg oty een gemaakte fout te herstellen. Hoogachtend,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2