f UIT SLEUR, t SPORT m SPEL SSHERMEN. DrTKTËDEL V' AFWEZIG tot 13 AUGUSTUS. P. C. HEIJBLOM HÜLP-HUISVRÖÜW PAKKER. DE ROOMSCHE B0ERIK VAANDELHULDË. LOTERIJ BREDASCHE SPORTPARK. BINNENLANDS6H NIEUWS Adverfenfiën* •EHERGB REEKS. UIT DEN OMTREK. KROMMENIE. Hermanus Josephus Kooij Hendrica Maria Antoinetta van der Vaart m CONSULTATIE-BUREAU der Ver. t. bestr. der tbc. is var M5 Augustus GESLOTEN Tandarts es tot nadere aankondiging AFWEZIG. ERNSTIG GEMEEND. EEN NET R.-K. MEISJE BIEDT ZICH AAN: BIEDT ZICN AAN: EENNETTELOOpjomgeË VERSCHENEN en overal ver krijgbaar Opgave van de N.V. DRUKKERIv DE „SPAARNESTAD". Haarlem. <*ivjnneer, de Redacteur, xvienigeen ziet begrijpelijker wijze uit naar enkele kantteekeningen bij de uitlatingen der heeren Govers, Keesen en Castricum, betref fende de deelname aan de Vaandelhulde in Amsterdam op 6 September. Eveneens is het begrijpelijk, dat men die kantteekeningen verwacht van mij lid van het Provinciaal Comité en voorzitter der K. S.A. die aan de Katholieke Vereenigingen van Haarlem en Omstreken de uitnoodigin- gen tot deelname verzond. Het eerste, dat nader toegelicht dient te worden, is een uitlating van den heer Castri cum in uw blad van Zaterdag dat de Huldi- gings-Commissie „een geweldigen drang" uit oefent om de menschen te bewegen.... Ik geloof, dat de geachte schrijver daar geen be wijzen voor zal kunnen aanhalen. Vandwang blijkt niets. Wat is er gebeurd Er is alleen een uitnoodiging verzonden en daarna zijn er 2 vergaderingen gehouden om de technische regeling te bespreken. Die drang zou boven dien overbodig zijn geweest omdat op de K. S.A.-vergadering alle vereenigingen spon taan met het plan waren ingenomen. Doch laten we nu achtereenvolgens na gaan, wat de drie geachte oppössenten in het midden brengen. Vooreerst de heer Govers, bestuurslid van den Volksbond en verhalende, wat in het be duur besproken is. Volgens hem drukken de regeeringsbepalingen de arbeiders naar be neden en zal daarom beslist geweigerd wor den aan de hulde deel te nemen. Naar onze meening vergist de heer Govers "ich ten sterkste. Immers er is hier geen spra ke van hulde aan een of ander Ministerie van arbeid, doch een persoonlijke hulde aan H.M. We weten niet hoever de lessen in de poli tieke Studieclub „St. Bavo" waarvan de drie heeren ijverige leden zijn, reeds [zijn gevorderd, doch met de grondslagen van on- "en constitutioneelen regeeringsvorm zullen zij wel al eenigszins bekend zijn, mogen we veronderstellen. Ze zullen dan eveneens be grijpen, dat persoonlijke hulde aan de Konin gin iets anders is dan instemmen met beslui ten van ministerieele departementen. De heer Keesen wentelt de zaak over een anderen boeg en meent, dat de Volksbond niet kan meedoen uit bezuiningings-overwe- gingen. Ik weet niet, hoe de Volksbond er finan cieel voorstaat, maar (als minimum) een drie tal afgevaardigden naar Amsterdam zenden, met een dagretourtje van 90 cent en een dub beltje voor een glaasje kwast of karnemelk, r.lzoo te samen het ronde bedrag van drie gul- en.... mij dunkt het argument van den heer «Keesen is wel wat erg aan den zuinigen k?.nt. De heer Castricum Voorzitter van den Zond heeft andere snaren op zijn luit. Om te om te beginnen de vermoeienis. „Het co mité laat daar in Amsterdam de menschen -ren lang staan, blootgesteld aan felle hitte of harde regenbuien, terwijl dat paradespe en voor velen onzer een dag is van zeer groo ts vermoeienis en ontbering." Een tocht naar de Noordpool is er niks bij- zou kapitein Scot zeggen. Maar als de Volks bond present was geweest op de vergadering, waar de regeling is besproken, dan had men kunnen vernemen, dat de Haarlemmers zul len worden opgesteld vlak bij den Dam en ook het Vaandel in een kist kan worden gestuurd naar een gebouw vlak bij den Dam. Bovendien is er geen felle hitte of harde re genbuien, maar zal, als van ouds, het histori sche Oranjezonnetje de vreugde komen ver- boogen. Als de heer Castricum dus meent, dat het trekken met het Vaandel des middags om drie uur over het honderd trfeter breede Damplein voor die enkele Haarlemsche afgevaardigden zal wezen „een dag van zeer groote vermoeienis en ontbering," dan zal vel menig stoere Volksbonder glimlachend tot zijn waardige wederhelft fluisteren zeg vrouw, had jij ooit gedacht dat de Voor zitter ons voor zulke groote stumperds aan ziet Het hoofdbezwaar van den heer Castricum is, dat er geen geestdrift is bij het Bestuur van den Volksbond. Bij het Bestuur. Want vergis ik mij niet,dan zijn de Leden van den Bond nog niet gehoord en is er in „De Dami- aatjes" (redacteur de heer Castricum) geen tittel of jota van gezegd. „Voor een huldebetooging is geestdrift noodig," zegt de Voorzitter. Dat zeg ik ook. Een demonstratie zonder geestdrift is als een begrafenis zonder zakdoek. Maar ik voeg erbij Geestdrift moet worden opge wekt. De meeste menschen zijn niet een vat vol van voortdurende geestdrift, doch wel een vat, vol van sleur. En als de heer Castricum naar een mooie preek gaat luiste ren, dan is hij niet (en ik ook niet) geestdrif tig, nog voor de predikant begint, maar na dat de predikant de geestdrift heeft opgewekt En wat deed nu de Voorzitter van den Bond tot opwekking van wat geestdrift in deze „beroerelijke tijen Ik weet het niet. i Maar wel weet ik, dat er geen vereeniging is, zoo in merg en vezel koningsgezind als juist de Volksbond. Als juist de Afdeeling Haarlem van den Volksbond. Geen vereeni ging, waarbij de trouw en aanhankelijkheid aan Vorstin en Vaderland zoo naar buiten wordt gedragen en inwendig zoo diep wordt doorvoeld. Bewijzen? j 1. Ik ontving onlangs een brief van het Bestuur van den Volksbond te Haarlem. Wat staat op de enveloppe in sierlijke letters? „Voor Koningin en Vaderland." Welke ver eeniging doet dat den Volksbond na? I 2. Wie geïnstalleerd wordt als nieuw lid van den Bond, ontvangt een keurig diploma, waarop met een kunstenaarshand gegraveerd staat„Voor Koningin en Vaderland." 3. De Voorzitter reikt het Reglement over, waar op den omslag de leuze prijkt, als sluitzegel van den inhoud „Voor Koningin en Vaderland." 1 4. En dan met plechtige woorden spelt de Voorzitter het insigne op de borst van het nieuwe lid, het insigne in „rood, wit en blauw," de kleuren van trouw aan Konin gin en Vaderland. 5. Treedt men het gebouw binnen, waarin de Bond zijn vergaderingen houdt, dan ziet men in de vestibule het teelten van den Volksbond in glas en lood en in de vader- landsche kleuren i 6. De groote zaal binnenkomende ontwaart men ter weerszijden van het podium de beel tenissen van de Koningin met haar doorluch ten Gemaal. 7. Men draagt het Bondsvaandel in processie door de kerk of plant het na een koelen, ver kwik kenden tocht op het Sportpark te Heem stede. En op dat Vaandel staat het Kruis, en vlak er onder: „Voor Koningin en Vaderland" in letters van goud op rood fluweel. 8. Er is geen feest in den Boud of tusschen groen en bloemen staat aan de eene zijde het beeld van den Paus of Bisschop en aan de an dere zijde dat van de Koningin. 9. En als onlangs de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm," Onderafdeeling van den Volksbond door den heer Castricum ten aanhoore der door den geachten heer Duyn genoodigde autoriteiten in kostelijke woorden wordt bejubeld, dan is de geest drift zoo groot, omdat onder de behaalde sege ketenen ook een medalje is van het Ko ninklijke Huis. 10. En als het de groote dag is van het Rerum Novarumfeest, verschijnen „De Damiaatjes" (redacteur de heer Castricum) in kleuren- djuk en staat op de eeerste pagina „Voor Koningin en Vaderland." 11. En bij elke feestelijke gelegenheid in den Bond staat de Voorzitter, de heer Castricum, 12. Als de Volksbond een tentoonstelling (organiseert of een verloting, dan is de vurig ste bede (ook steeds trouw verhoord) dat de geliefde Koningin haar beeltenis tot dat doel afstaat in goud of zilver 13. En wordt ten slotte de Volksbonder ten grave geleid en zijn lijkkist behangen met de emblemata van een Volksbond dan leesft de peinzende voorbijganger „Voor Koningin en Vaderland" en eerbiedig tilt hij het hoofd deksel voor den eerzamen Volksbonder, die in trouw aan Koningin en Vaderland zijn leven slijten zag. 14. En als.... maar wacht even....als de Volksbonders dood en begraven Zijn dan kan ik nu wel gevoeglijk stoppen.. ,,'t Is tegenswoordig niks gedaan," zegt de heer Govers „Geen centen," zegt de heer Keesen „Geen geestdrift," zegt de heer Castricum. Maar wat ik zeggen wou is dit :aat de Volksbond zijn verleden niet verloochenen, laat Bestuur en Leden met wat meer optimis me bezield zijn en mag het Bestuur der K. S. A. (wat nog geen taal of teeken hoorde of zag) nu spoedig het bericht van den Bond ontvangen „Wij gaan mee H. 28—7—23. Voor de spelers die nu nog in „Koren beurs" spelen, zal gelegenheid gegeven wor den hun partijen te spelen als die wedstrij den afgeloopen zijn. Dankzeggend. JOS DE LOBEL. M. de Rediacteur. Naar aanleiding van het ingzonden stuk „Een beleediging" voorkomende in Uw blad van Zaterdag j.l. zij het mij vergund in een kort woord van antwoord te dienen. Evenals de carnavals, kermissen enz. zich bijzonder leenen tot het maken van uitspat tingen is dit ook het geval bij de z.g.n. oranje feesten die vele dagen duren. Deze dagen kenmerken zich veelal door een soort losbandigheid „die velen ook feest vreugde noemen" welke niet veroorzaakt wordt door de echte oranjeklanten „om in de terminologie van den heer Nuijens te blij ven." maar dan toch in elk geval door men- schea die meenen dat het er nu eenmaal bij- hoort. Om dit te kunnen constateeren is geen advies van den Commissaris van Po litie noodig, ook geen statistiek, ik heb dit meermalen en gelukkig in nuchteren toestand, kunnen constateeren. Bij den Raad was nu, zooals zeer'zeker be kend is een advies ingekomen van „het Cen traal Comité van Drankbestrijdende vereeni gingen" om gedurende die week een tapver bod uit te vaardigen. En M. d. R., ik moet eerlijk bekennen, dit adres was mij zoo sym pathiek, dat ik gaarne gewild had, dat in den Raad van Haarlem hiervoor een meerder heid was gevonden. Tot mijn leedwezen bleek evenwel, dat velen den tijd daarvoor nog niet rijp achtten dat een te groot deel van ons volk nog te veel prijs stelt op het gebruik van sterken drank, en een succes in die richting niet te bereiken was. Om toch te trachten de feesten zoo waar dig mogelijk te doen vieren, meij houde het mij ten goede dat ik meen dat dit altoos zon der sterken drank moet geschieden, zou de invoering van een tapverbod na 4 uur veel bij kunnen dragen en zou zoo'n motie wel kans van slagen hebben. Wanneer dan ook M. d. R. mijn adhaesie betuigde aan de motie tot invoering van een tapverbod, dan is dit niet gebeurd omdat het door socialisten is gesteld geworden, maar omdat mijn inner lijke overtuiging mij dwingt, mede te wer ken aan het tot stand komen van een maat schappij, waarin sterke drank beschouwd worat als „het grootste onheil, dat de samen leving, maar voornamelijk een gezonde ar beidersbeweging kan schaden." Een ieder zal met mij moeten beamen, dat de vereenigingen, welke zich ten doelstellen het drankgebruik te beperken, lichamen zijn van zoover strekkende zedelijke beteekenis voor onze samenleving dat wanneer men een adres van zoo'n vereeniging maar zonder meer naast zich neer zou leggen, het een mis daad zou zijn, vooral wanneer men zelf „in nuchteren toestand" de feiten zoovele malen heeft kunnen constateeren. Het motief dat een drankverbod dikwijls juist aanleiding geeft tot meer gebruik, is toch niet serieus te nemen. Ons volk is niet gaarne van dwangmidde len gediend, maar wanneer in het waarachtig algemeen belang van ons volk een wet noodig is, dan is er maar één grond die den door slag mag geven n.l. is het in het welbegrepen belang van ons volk? Zoo ja, dan is de over heid verplicht zoo'n wet daar te stellen. Zeer zeker bestaat er verschil van gevoelens omtrent de strekking en wat de een nood zakelijk vindt is voor den ander een bron van ergernis. Onze gezonde katholieke drankbestrijding dan ook in de schoenen te schuiven, dat zij achter de socialisten aansukkelt, is een in sinuatie die wij verre van ons afwerpen. Het algemeen belang en welzijn is de factor, waar door wij ons laten leiden en of die motie nu komt van Vrijheidsbonders, Socialisten, Anar chisten of wie ook, mijn steun zal ik er altijd aan verbinden. Ik vertrouw dan ook, dat de heer Nujjens zijn ingezonden stuk heeft daargesteld, om „de beleeding" de Haarlemsche bevolking aangedaan te compenseeren. Wanneer dit al léén zijn motief geweest is, zal ik gaarne zijn overtuiging in deze eerbiedigen en hoop ik met hem, dat de meerderheid van den Raad „een boeman" gezien heeft en meer niet. J. PH. H. CASTRICUM. DE F.C. TE WEENEN °P het podium, opent zijn mond en noodigt de menigte uit met deze woorden Komt Broeders en Zusters, laten wij het Bondslied aanstemmen. En de schare rijst op en plecht statig klinkt het„Voor Koningin en Vader end, verheffen we onze Vaan, wat vaüen ^Qog, Wij hüivea staao. ip trouw." We lezen in een Weensch sportblad dat de Weensche F.C. Haarlem een verzoek heeft gericht tot haar Nederlandsche naamgenoote om ondersteuning, welk verzoek begrijpelij kerwijs werd afgewezen. Het blad volgt daar aan toe, dat bedoelde vereeniging opge richt kort na de wedstrijden door Haarlem in Weenen gespeeld waarschijnlijk juist den naam Haarlem heeft aangenomen ten einde bij de rijke Nederlanders geld los te krijgen. De zaak is op het oogenblik tenminste bij een commissie van den Oostenrijkschen Voetbal bond in onderzoek. Nederlandsche clubs die nen derhalve op haar hoede te zijn voor ver zoeken om ondersteuning van naamgenooten met valuta-zwakke landen. „OVERSCHRIJVEN VAN SPELERS. Het bestuur der R.K.F., deelt in de „Sport- illustratie" mede Aangezien door de R.K.F. en de aangeslo ten Diocesane bonden de wijziging, door den N.V.B. in de Amateursbepalingen aange bracht, is overgenomen, is iedere speler, van af 1 Augustus vrij in de keuze van zijn ver eeniging Alleen dan behoeft overschrijving te worden aangevraagd voor een andere ver eeniging uit te mogen komen, indien men na 1 Augustus reeds in bindende wedstrijden heeft gespeeld die toestemming wordt slechts verleend bij verandering van woon plaats. Indien spelers voor een andere ver eeniging uitkomen en in hun oude vereeni ging schuld hebben, geven wij deze vereeni gingen in overweging, hen onmiddellijk te royeeren en dit royement door te geven aan den betrokken Diocesanen Bond?" WEDSTRIJDEN TE HEEMSTEDE. 'Voor de wedstrijden in het wapen van Haarlemmermeer te Heemstede om de „Heemstedeprijs hebben zich ruim 30 personen aangemeld, waaronder verschil lende spelers die nu spelen in de Koren beurs om het '2e kl. kampioenschap. A.s. j JDr*Aa:da«j«uüefl d» «wedstrijden aanvangen INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. De internationale tenniswedstrijden te Noordwijk zijn zeer succesvol geweest, voor Duitschland. Van de vijf nummers wonnen de Duitschers er vier, in een waar zelfs geen Hollander aan den eindstrijd kwam., want Timmer werd in den halven eindstrijd van het heeren-enkeispel door Gast geslagen. De partij was, zooals we gemeld hebben bij 64, 66 gestaakt wegens den regen. Bij de hervatting herhaalde zich hetzelfde spel van Zaterdag uitstekend baselinespel van Gast, waartegen Timmer het op den duur niet kon houden. De Duitscher speelde volgens zijn landgenooten ver boven zijn vorm, doch_hoe het zij Timmer verloor met 45 79 4—6. De eindstrijd ging dus tusschen Gast en Kreuzer. Het werd een partij, die meer dan twee uur duurde. In hoofdzaak een baseline- strijd, waarin Gast veel harder sloeg, doch waarin de vastheid van Kreuzer den doorslag gaf. Met 6—3 3—6 9—7 6—4 won Kreuzer voor de tweede maal den fraaien wisselbeker (twee jaar geleden sloeg hij van Lennep). In het gemengd dubbelspel sloegen mevr. Friedleben en Kreuzer in den halven eind strijd mej. Otten „Dijkmans" en in den eindstrijd mej. BoumanKnappert, zij het in beide partijen na levendigen strijd. In den eindstrijd was er een brillante eer ste set. Mej. Bouman bleek opnieuw in uit muntenden vorm. Haar kracht lag in haar vol leys. Zij plaatste die uitstekend en kreeg daartoe de gelegenheid doordat mevr. Fried leben niet zoo scherp speelde als tevoren. Kreuzer demonstreerde zijn snelheid eri uit stekende techniek; slagen buiten het veld speelde hij zuiver terug. Herhaaldelijk bom bardeerde hij met harde smashes mej. Bou man. Het ging gelijk op van 44 tot 10 10. De Hollanders waren voortdurend voor, doch telkens maakte de Duitsche combinatie gelijk. Ten slotte wonnen dezen de service game van Knappert en daarna won Kreuzer de zijne 12—10 In de tweede set waren de Duitschers doorloopend een weinig mi de meerderheid. Knappert faalde nu meer dan eens op critieke momenten en hoewel mej. Bouman meer nam dan gewoonlijk een dame in gemengd dubbelspel doet, kon zij het tegen de vele felle slagen van Kreuzer niet bolwerken. De Duitschers wonnen met 12—10 6—3. Het dames-enkelspel bracht Mej. Otten in den eindstrijd na een angstige voortzetting van den bij 7—5 3—1 gestaakten wedstrijd op Zaterdag. In den eindstrijd trof zij niet alleen een veel stefker tegenstandster in mevr. Friedleben, doch zij speelde ook lang niet in den goeden vorm, dien zij ontwikkelen kan. Ten deele kwam dit door de fraaie scherpe slagen van de Duitsche kampioenen, meer nog door de tactische fout, die zij maakte door veel te veel op te loopen, ook op te korte slagen. Met 6—1 6—0 werd zij geslagen. Het heeren-dubbalspel tusschen Kreuzer- Kleinschroth en Timmer-Bryan gaf een de monstratie van de meerdere routine der Duitschers. Hun positiespel was uitnemend en hun techniek meermalen verbluffend. Bryan was niet op dreef. Hij miste zeer veel en het was alleen aan 't vechten van Timmer te danken, dat het 63 63 64 werd, of schoon de Duitschers bij wat meer inspan ning met 61 6—1 61 hadden kunnen wtnnen. SS De eenige partij door Holland gewonnen was het dames-dubbelspel, Mej. Otten en mej. Bouman sloegen mevr. Lent en mevr. Friedleben, vooral dank zij het uitstekende spel van mej. Bouman, die de goede tactiek cvolgde om mej. Otten aan 't net te plaatsen en achterin de drives der Duitsche speelsters die beiden achterin bleven, te weerslaan, tot dat mej. Otten of zij zelf een kans kregen. De Duitsche dames hebben een uitstekende drive en niet dan met groote inspanning wonnen de Hollandsche dames, nadat het in de teeede set i4 gestaan had. Na 66, ondanks een val, speelde mej. Bouman schitterend. WATERSPORT. DE KAAGWEEK. Derde dag. De derde dag van de Kaagwedstrijden was tot dusver de beste. Geen regen, wel wind en 's middags zelfs de zon Geen wonder dat het druk aan de Kaag was Het was er dan ook een prettig gezicht, vol afwisseling. Het was een af- en aanvaren van motorbootjes en jachten en langs beide oevers strekte zich een lange rij van vlaggen over de booten en boeiers uit, zich scherp afteekenend tegen de groene oevers daarachter. De uitslagen luiden Vrijbuiter,dasse 1. Vrijbuiter, van Syndicaat njbuiter te Arn- sterdam, in 1.34.9 2. l?ick Duyvel, van F. G. de Vries Lentsch te Nieuwendam in 1 36.19 3. 't Jonge Hoen, van W. Beekhuis te Loosdrecht in 1.38.59. Vrijbuiter en Dirk Duyvel gaven een mooie start, beiden pas seerden tegelijk, één seconde na schot, Paul JonetSs startte niet. Regenboog klasse 1* Holland, van S yn dicaat Holland (A. G. Vreede) te Zaandam in 1.39.15 2. De Leede, van L. Doedes, te Den Haag i 1.39.33 3. Schnjverke II van J. C. Smit (A. v. d. Giessen) te Alblasserdam in i.39.59. De Leede was als altijd weer t eerst door den start, een seconde na t schot. Janelsa gaf op. Gaay van F. Stokhuizen te Leiden brak den mast. Simonie van P. C. Jongenee te Rotterdam voet Parkiet van G. J. Stahl Jr. te Rotterdam aan en werd uitgesloten. Klasse D handicap L Scyth van K. J. Staverman, te Den Haagm 1.23.29 berekende tijd 2. Spray, van A. Hüber te Den Haag in 1.24.52. n c Scheldejollen. 1. Jolher, van P. Reine ke te Hilversum in 1.51.2 2. Wimdri van P. C. de Jongh te Haarlem in 1.51.3 43. Wild zang, van Jan J. A. Hin te Haatlem in 1.52.14; 4. Shiddoe, van C. Huisken te Hilversum in 1. 53 44. Bakker en 't Sterntje gaven op. Jol lier en Wipidri gaven een interessanten strijd te zien, welke in den uitslag, slechts één se conde verschil, tot uiting kornt. Ronde- en Platbodemvaartuigen O. C. 1 Albatros, van P. Bokma te Leeuwarden in 1.46.57. Dit vaartuig won gemakkelijk van Mientje van J. Touw te Bergen op Zoom, die 1.54.12 maakte. 45. Kwadraat M. Kruiser klasse 1 Ariel van A. van der Goot en M. Koert te Leiden in 1.37.51 2. Jazz-Band van H. J. J Fridt te Antwerpen in 1.38.53 3- Loes, van P. Mo lenaar te Zaandam in 1-39.17 4. Greta II, van Jac. Keizer te Zaandam m 1.40.6. Cop- pestock van C. D. Schuddeboom te Zaan dam startte niet. Voor het volgende nummer besloot het bestuur wegends de groote deelname tot splitsing. In verband hiermede werd het aan tal prijzen met twee vermeerderd, zoodat in elke afdeeling 4 prijzen verzeild werden. Twaalfvoetsjollen.le. afdeeling 1. Ree. van O. G. Faber te Hilversum in 1.19.53 2 Loodsje, van H. J. Pluggers te Warmond in 1.21.7 3. Marietje van W. de Vries Lentsch te Nieuwendam in 1.21.18 Nellft van van Breemen te Haarlem in 1.21.30. Twaalfvoetsjollen. 2. afdeeling 1. Beat rijs III, van Jan J. A. Hin te Haarlem in 1.22.53 2. Peggy van J. Sarlet te Haarlem in 1.24.20 3. Snapje, van A. J- H. Dokkum te Haarlem in 1.25.55 4. Ineke van Haarl. Jachtclub in 1,26.37. Teckel van i G. S. Endt startte vóór tijd. Frits van K. Edel te Sneek gaf op en Hoi Hoivaft" H. W.'de^Voogt te Heemstede startte niet. Int. Zesmeterklasse 1. Hollands Hope, van de K.N.Z. en R.V., gestuurd door G.J. Hibma in 1.30.24 2. H. H. in 1.31.24. Puzzle van A. H. G. Fokker te Amsterdam gaf op. Hollands Hope en „H. H." gaven een be- langwekkenden kamp. Bij de eerste ronde be liep het verschil slechts 2 seconden, dat ten slotte tot één minuut aangroeide. Kampioenschap twaalfvoetsjollenklasse tl. H. C. A. van Kampen in 1.22.18 2. P. W. Mathieu in 1.22.18 3. W. de Vries Lentsch in 1.22.25 4. C. N. Hin in 1.22.32 5. M. van Breemen in 1.25.16 6. H. W. Schalk wijk in 1.26.39 7. G. P. Bohné in 1.26.53 8. J. Barzilay in 1.27.18 9. H. J. Pluijgers in 27.1. 48. ,1 45 kwadraat kruiser klasse, hoofdprijs de Van Hoolwerffprijs (wisselprijs), in 1921 gewonnen door den heeer B. Fenenga, te Beverwijk, in 1922 door de heeren A. van der Goot en M. Koert, tweede hoofdprijs een groote Kaagpul van Delftsch aardewerk, vier prijzen 1. Kemphaan, van H. J. Pluy- gers, te Warmond, in 1 u. 35 m. 50 sec. 2. Walta, van P. Bon Czn., te Amsterdam, in 1 u. 34 m. 38 sec.3. Melindo, van H. W. de Boogt, te Haarlem, in 1 u. 35 m. 8 sec. 4. Jazz Band, van H. J. J. Fridt, te Antwer pen, in 1 u. 35 m. 27 sec. Violet, van W. Jo- chems, Den Haag, diende een protest in te gen Benati 3, van B. Fenenga, te Beverwijk deze werd uitgesloten. Boekanier van M. L. van Es, Rotterdam, protesteerde tegen den vierden prijswinner. Twaalfvoetsjollen, hoofdprijs Jollenpnjs (wisselprijs), voor de eerste maal gewonnen in 1920 door J. Hin, in 1921 met verzeild, i in 1922 door C. N. Hin, tweede hoofdprijs een kleine Kaagpul van Delftsch aardewerk, zes prijzen 1. Beatrys 3, van Jan J. A. Hm, te Haarlem, in 1 u. 12 m. 17 sec. 2. Loodsje, van H.J. Pluygers, te Warmond, in 1 u..12 m. 28 sec. 3. Windewiek 2, van H. C. M. Heslenfeld, te Bussum, in 1 u. 13 m. 39 sec. 4. Beatrys 1, van Toni Hin, te Haarlem, in 1 u. 14 inj; 5. Antoinette, van J. H. van de Stadt, te Zaandam, in 1 u. 14 m. 8 sec. 6. Marietje, van De Vries Lentsch, te Nieuwen dam, in 1 u. 14 m. 15 sec. Frits, van K. Edel, te Sneek, nam de finish verkeerd. Teckel, van G. S. Endt, gaf het op. Nelly, van M, van Breemen, te Haarlem, werd uitgesloten Zesmeterklasse, hoofdprijs een groote kaagpul van Delftsch aardewerk, aangeboden door den burgemeester van Warmond, twee prijzen 1. Holland's Hope, van de K. N. Z. èn R. V., bestuurd door den heer J. G. Hib ma, in 1 u. 37 m. 37 sec.2. N. N. in 1 u. 42 m. 51 sec. Na terugkomst uit het Noorden zal de Willem Six zich nog a.s. Maandag en Dinsdag met de andere vaartuigen in de zesmeterklasse meten. Kampioenschap twaalfvoetsjollenklasse 1. H. W. Schalkwijk in 1 u. 16 m. 52 se^2. Barzilay in 1 u. 17 m. 40 sec.; 3. H. C. A. van Kampen in 1 u. 17 m. 41 sec. 4. W. de Vries Lentsch in 1 u. 18 in. 5 sec. 5. H. J. Pluygers in 1 u. 18 m. 58 sec. 6. P. W^ Mathieu in 1 u. 20 m. 7. C. N. Hm in 1 u. 20 m. 24 sec. 8. G. P. Bohre in 1 u. 20 m. 40 sec. 9. M. van Breemen in 1 u. 22 m. 55 sec. G. J. Mathieu is niet gestart!. Ten opzichte van het weer schreven we optimistisch. Na vijf uur werd de lucht egaal grijs en zware gietbuien ontlastten Zich bo ven het terrein. Alles wat kon zocht een toe vlucht en het was wel een slecht einde van een eerst zoo vroolijken en opge wekten zeildag. De internationale wedstrijden te Ostende. Een bijz. correspondent seint de volgende uitslagen uit Ostende: Sabel. Tom en De Jong ex equo, Zelden- rust, vervolgens Goblet, Delporte, Guiraut, Feierick, Van Morsel en Brouwer. Floretwedstrijd dames. 1. Miss Davies (Engelsche), 2. mevr. Admiraal. Kapitein Van Rossum presideerde de jury bij den sabel. Kapitein De Jong protesteerde tegen het niet volgen van de intern, regle menten- Dientengevolge werden De Jong en Tom beiden één geplaatst. ATHLETIEK. Paaien te Spa. In de internationale atletiekwedstrijden te Spa won Paulen de 400 M. voor Migeot. De schaal van baron De Crawhez werd in Olympische estafette gewonnen door Stade Francois. 2. Tubantia, Borgerhout. op 1 M.; 3. Vlug en Lenig, Den Haag, op 2 M. DE HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE De Haarl. Reddingsbrigade v. Drenke lingen noodigt de leden van verschillende brigades hier te lande uit om op Zondag 19 Augustus aan de Gemeentelijke Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart, examen te doen voor het Diploma A B of C van den Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen. Geheel welwillend zal het medisch gedeelte worden afgenomen door de heeren L/oclo- ren Merens, Venema en Mount. Om de groote drukte van administratie, enz. kon de loting niet doorgaan op den vastgestelden datum. Aan H. M. de Konin gin is uitstel gevraagd tot over 3 maanden, De trekkingslijsten worden onmiddellijk daarna toegezonden. HAiAJR'L. SCHIETBOND. Priisuitrcikina Nationale Schietwedstrijd. Zondnzmiddasi te 2 uur had de prijsuit reiking plaats in Hotel Uon D'or. van den groot eniTa«t ion aten colneftWiod'Su-liirlnifp, - schreven door bovengenoenwten bond. In de gezellige zaal. welwillend beschin baar gesetld door den heer Duijtshoff, ston den; eenige tafels opgewekt met een keur van prijzen. Vooral maakte de tafel met zdvm- werk en ereprijzen een schitterende Inarnx. Een woord van harteüjken dank voor liet opmaken en versieren deT tafels komt hier toe aan den heer Mulart, bedrijf slenter van de firma Donker, die in de eerste plaats oogenblikkelijk bereid was een etalage be schikbaar te stellen voor uitstalling der pnj- zen en in de tweede plaats zich nog veel tijd en moeite heeft getroost om des Zater dagsavonds en Zondagmorgens behulpzaam te zijn bij het opstellen der prijzen voor de uitreiking. Met nllr fof werd dcnJT ied-c.roert over at keurige uitstalling gesproken. Vrij goed op tijd werd de bijeenkomst door de voorzitter, de heer AKI». Bos, geopend. HU heette allen) hartelijk welkom en bracht dank aan allen die hadden medegewerkt tot welslagen van dezen wedstrijd. Daar door het groote aan tal prijzen1, circa .100, liet uitreiken .stink voor stuk, zeer veel tijd zou kosten, was men op het idee gekomen, de personeole prijzen no- pensgewijze op tafels uit te stallen eni deze prijzen tegelijk uit te deden. Bij ied'ere taf et stond een bestuurslid, die zorgde voor de go- reg'ddlc gang van zaken, en zoodoende was deze uitreiking «paedig afgeloopen. De Voor- zifter' reikte hierna zdf de eerc- en korps- prijzen uit onder de gebruikelijke gelukwen- schcn en aanmoedigingen om op den ingesla gen weg voort te gaan. Van eige zijden deel de men ons trtede. dat in verband met het minder gunstig verloop van den wedstrijd, wat het fiinantiecle gedeelte betreft, <le prij zen tocih zeer behoorlijk waren en wel sn do smaak vielen. Het zal dan ook véél hoofd breken aan het bestuur kosten om rond te kom enen het zal ook wel op prijs worden gesteld', dat met de prijzen nog zoodanig is uitgepakt geworden. Menig applausje hoorde mienl hij het uitreiken van een of an dere eereprijs. Wat opviel, was dat over de dameswedstrijden prijzen geen wooPdl werd gesproken, al was het alleen maar ter pro- jJagandeering der sport geWeesi. Wel Was het een wedstrijd geweest gelijk de andere, doch als eigenaardigheid bad er wel met een enkel woord ongerept mogen worden. En waren de mooie series hel vermeiden niet waard, 't Is echter niet kwalijk ie nemen als men bij het uitreiken van zooveel prijzen een klein gedealte over liet hoofd ziet en we zullen maar aannemen, dat de bezoeking goed is geweest. Na nogmaals een opwek kend woord ten gunste van den schietsport ie hebben gesproken en allen een tot weer ziens le hebben toegeroepen, werd nog even liet woord gevraagd doof den voorzitter van den' Kon. Bond van Oud-Onderofficieren. Hijbracht namens alle schutters hulde aan den Voorzitter en zijn staf voor het iele en moeilijke werk verricht en voor de keurige wijze waarop de wedstrijd' was verloopen. Tevens hoopte hij dat de leden van den Haariemschen Scihielbond' in groote gela'e zouden optrekken naar den wedstrijd van den Bond van Oud'-Onderofficieren et hou den op Zaterdag en Zondag (j.s. Hij noodigde den Voorzitter van den Haariemschen Schipt- bond uit de op dienl wedstrijd behaalde prijzen te willen uitreiken, aan welke uitnoo diging gaarne werd gehoor gegeven. Na nog een; driewerf hoera op dien Bond' van Sehiet- vereenigingen te hebben uitgebracht werd deze feestelijke bijeenkomst gesloten en be hoort de groote wedstrijd weer tot het ver leden. (Ongecorrigeerd). DE STEMPLICHT. Minister Heemskerk heeft op de vragen van den heer Kersten betreffende het in stellen van een vervolging in alle gemeen ten met uitzondering van Amsterdam tegen nalatige kiezers voor de laatste ge meenteraadsverkiezing en het beoordeelen van gewetensbezwaar als geldige reden in den zin der wet, nog geantwoord, dat hij deeds na de jongste verkiezingen voor de Prov. Staten het zijne heeft gedaan, dat, in afwachting van ibedoelden uitslag, met toe passing van het bij de strafvervolging be staande opportuniteitsbeginsel, deze ver volgingen, althans voorloopige, achterwege bleven, ook daar, waar de hoeveelheid der gepleegde overtredingen geen beletsel vorm de tegen vervolging. Naar zijn oordeel, welk oordeel de thi, nister van Binnenlandsche Zaken deeft, Is een spoedige beslissing inzake het vraagstuk der al of niet handhaving van den stem plicht noodig. Deze beslissing zal de re geering zooveel doenlijk bespoedigen. De bedoeling van den wetgever omtrent gewetensbezwaren wordt gekend ujt hetgeen de regeering bij Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer (1916/1917) heeft ver klaard; waaruit blijkt dat zij destijds opzette lijk slechts den plicht tot aanmelding en niet stemplicht heeft willen opleggen ten einde met gewetensbezwaren rekening te houden. DE NEDERLANDSCHE VERTEGEN WOORDIGERS NAAR DEN VOLKENBOND. Tot vertegenwoordigers van Nederland op de vierde zitting van den Volkenbond, bijeen geroepen op 3 September te Genève, zijn benoemd; Jhr. J. Loudon, gezant te Parijs; Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Seve- naer, gezant bij het Vaticaan; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eijzinga, hoogleeraar te Lei den en als plaatsvervangende vertegenwoor digers mr, J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en prof. mr, dr. J. Francois. DE GROOTE KERK TE GEERTRUIDEN- BERG GEDEELTELIJK INGESTORT. Gisterenmorgen omstreeks halfacht wer den de omwonenden d«r Groote Kerk alhier opgeschrikt door een geweldig lawaai. Het bleek, dat een groot gedeelte van de lijst van de koorbeuk gedeeltelijk naast, gedeeltelijk doos de middenbeuk was gestort. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De toestand, waarin zich de koor- en zij beuken der kerk. bevinden is dermate deso laat, dat zij gevaar voor de omwonenden op leveren. De bedekking der contreforts (die nende om de gewelven te schoren en het bouwwerk tegen winddruk te verzekeren) is zoodanig verweerd, dat af en toe reeds ge deelten naar beneden vallen. Sommige goten hangen naast de daklijst. Wij vernemen dat de kerkvoogdij niet bij machte schijnt te zijn de noodige herstellin gen te doen aanbrengen. Een eertijds opge richt restauratiefonds bleek niet voldoende financieelen steun te verwerven om dit grootsche, geheel uit baksteen opgetrokken monument voor ondergang te behoeden. Naar men ons mededeelt, bestaat bij de kerkvoogdij het plan het achterste gede:lte dezer kerk ,het voormalig priesterkoor af te breken en met de opbrengst van die afbraak de allernoodzakelijkste herstellingen van het overige g^Seelte te verlichten, en den vrijge komen grond te verkoopen voor bouwter- HET „SMOKKELSCHIP". T Gistermiddag is te Rotterdam de „Ëlle- woutsdijk", het schip, waaromtrent wij reeds eenige malen meldden, dat het in de Mid- dellandsche Zee door de Spanjaarden was opgehouden, en waarvan men vermoedde, dat het munitie voor de opstandige Rif bewoners smokkelde, binnengeloopen. Naar verklaringen van den kapitein tegen over de pers, was van smokkelarij of ver voer van munitie geheel geen sprake. Het schip werd onderweg naar Centa om rapport door een Spaanschen kruiser aange houden en met bevel 5 mijlen uit de kust te gaan, doorgelaten. Later kwam de kruiser met een inspectievaartuig terug en werd de „Ellewoutsdijk" toch opgebracht naar Centa voor onderzoek. Tweemaal zijn schip en lading daar geïn specteerd, waarna tenslotte, toen niets ge vonden werd, het schip werd vrijgegeven en naar Holland vertrok. Naar het zich laat aanzien, zal het wel geen verwikkelingen met de Spaansche regeering te weeg brengen. Op het ministerie van buitenlandschc zaken, waar men met het stappen doen zou wachten tot de kapi tein kon gehoord worden, zal het relaas van kapitein Smit alle veronderstellingen van minder goede bedoelingen van de zijde der Spanjaarden wel wegnemen! De „Ellewoutsdijk" kwam van Poti, jn het Kaukasische petroléumdistrict, IN EEN WORTEL GESTIKT! Een driejarig jongetje Ie Nijverdal kreeg gisteren een stukje wortel in de luchtpijp. Hoewel terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, was het kind bij de komst van den dokter reeds overleden. li",* T*ay/" Personalia, Te "a-Gravenhage is ge slaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte N. B„ de heer J. Bas, "üuer, Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het plotseling over lijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoe der CORNELIA VERMOERD Weduwe van NICOLAAS VAN DER AAR na voorzien te zijn van de laat ste H.H. Sacramenten, in den ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam, Haar- diep bedroefde Kin deren, Behuwd- en Kleinkind. De H Uitvaartdienst zal ge houden worden op Donderdag 2 Augustus des morgens om 9 uur in de Parochiekerk van den H. Jacobus te Spaarnwoude a.d. Lie, waarna de Kerkelijke be grafenis. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorziep te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze innig geliefde zorg zame Vader, Behuwd- en Groot vader JOHANNUS FRANCISKUS HEIJLIGERS in den ouderdom van ruim 78 jaar. Namens de kinderen, behuwd- en kleinkinderen, IDE MARIA STAPHORST, Haarlem, 31 Juli 1923. Groot Heiligland 22. Den 15den Augustus hopen onze ge liefde Ouders en den dag te herdenken, dat zij vóór 40 jaar in den echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hunne dank bare kinderen en kleinkinderen Haarlem, 31 Juli 1923. De busjes Vloeibaar Poetsextract „GLIM" zijn van dezelfde kwaliteit als ons alom gebruikt doosje Poetspom- madé „DE VLAG"waarom dan nog de duurdere buitenlandsche busjes ge kocht en daar bent U toch boven verheven Mevrouw LOURDES Nationale Bedevaart uit Brussel 1018 Aug. VLAAMSCHE SERMONER Inlich.: Pastoor Swalus, Jette Brussel Prijs 1ste kl. 550 f. 2de 470 f. 3de 315 t Een net persoon, R.-K. eigen bedrijf, wenscht in kennis te komen met Jongedochter of Weduwe, middelbare leeftijd, liefst eenigszins bemiddeld, om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan, geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 6152, Bureau van dit blad. Er biedt zich aan, voor hulp in da huishouding v.g.g.v., zelfstandig kunnende wer ken en koken, liefst met huiselijk verkeer. Omtrek Hillegom of Hur- lem. Brieven or.der No. 9868, Burca< van dit blad. een R.-K. Dienstmeisje, 17 jaar, voor dag en nacht. Adres: N, v. BAKEL, Zomerkade 163, Haarlem. voor direct net Buitenmeisje voor dag en nacht. Brieven onder No. 255. VERHOOG's Boekh Halfweg maand Augustus, goed kunnende were ken ennaaien voor halve-, heelf dagen of dag en nacht. 5 kinder er Aanmelding Dinsdagavond na 8 uu^ Landzichtlaan 43, Heemstede. Een joiïgmensch, dat ambitie ge voelt Auto te leeren rijden, ka^ aan een fabriek te Amsterdam, tevens als pakknecht geplaatst worden. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur. Oranjeplein 3, Haarlem. GEVRAAGD, goed kunnende fietsen bij G. A. BROEKMAN, Kleine Hout weg 5 door drie belangstellenden, met een voorwoord van Pater DAMASUS, PRIJS 35 CENT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3