SPAARNEBANK a wmmsm Brand, en Inbraakvrije Kiuisinrichting Woensdag 1 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14501 f Caveant consules! c Van het Vaticaan. UIT DEN OMTREK. DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM. Gewetensgeld. GIFTEN. Ernstig ongeluk. Het M. O. te Haarlem en 's-Hage. Tooneelwedstrijd van Haarlemsche Dillettanten-Tooneelvcreenigingen. 40 jaar vroedvrouw. Onze winkelstand. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Speciale tarieven voor waarden in onze Safe geborgen voor den duur van VACANT5E UITSTAPJES. Personalia. De bedevaart naar St. Jeroen. Veiling. Fraude met dagabonnementen. BURGERLIJKE STAND. Nationaal concours te Santpbort. DUIVENSPORT. HEEMSTEDE. EEN STAKING VAN WERKLOOZEN. BEVERWIJK. ftr 'frr bFrt L^.lSiSu.^1i JM rr \v;~> j- Vn Wenken en grieven. J. J. YVEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Je abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal y3.25 Franco per parit p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regel» 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Er is in den laatsten tijd reden te over «oowel voor onze christelijke meerderheid in Het parlement, voor onze christelijke regea- ring en voor allen, die op eenigerlei wijze de coalitie steunen of helpen in stand hou ten, om voorzichtig te zijn. Wij weten, dat die omzichtigheid reeds lang noodig is; act evenredig kiesstelsel, dat de partijen bij de stembus dwingt zelfstandig op te treden en de groote rechtsche meerderheid in 1ste en 2de Kamer, die zoo gemakkelijk tot politieke escapades verleidt, zijn enkele van de vele redenen, die ons al sinds lang met bezorgd heid naar het leven der christelijke coalitie doen kijken. Vandaar ook ons krachtig ver zet tegen het gebeurde bij de gedeputeerden verkiezing in de Noord-Hollandsche Staten, waarin wij een roekeloozen aanslag op de toch al niet zeer sterke constitutie van de coalitie zagen. Ziehier een paar nieuwe waarschuwingen om voorzichtig te zijn. Het Utrechtsche Dagblad, hetwelk zich onder de vrijzinnige politici in een vrij goede reputatie mag verheugen, wijdt een uitvoeri ge beschouwing aan den uitslag der 1ste Kamerverkiezing en na een eenigszins zon derlingen zwaai komt de schrijver ook op de vlootwet en de linksche critiek daarop, om dan plotseling de mogelijkheid van een ka binetscrisis in September a s, te zien. Ook de rechterzijde moet dat eigenlijk gaarne wenschen, schijnt de schrijver te meenen, immers hij zegt: „Men moge ter rechterzijde, de wijsgee- rfge beginselen welke aan het liberalisme ten grondslag liggen, funest achten voor het welzijn van ons volk, wanneer dat volk is aangekomen in een tijdperk dat uitsluitend en dringend voorziening eischt van techni sche beheersvraagstukken, dan zien wij niet in, waarom van de diensten van dat libera lisme niet gebruik zou gemaakt worden, bij de oplossing van 's lands nijpendste proble men. EenKabinet, dat de begrensde doelstel ling heeft van een regeling van de financieele en militaire vraagstukken, kan samengesteld worden uit elementen ter rechter- en ter lin kerzijde. Het zou een Kabinet der kundigsten kunnen zijn, dat een incidenteele functie ver vulde en na de regeling der urgente vraag stukken plaats maakte voor een Kabinet dat weer een uitgesproken politieke kleur ver toonde. Het zou al van buitengemeen ge ring geloof aan de reëele kracht van de anti these getuigen, indien men rechts beducht zou zijn voor een verwatering van beginselen. Indien de antithese waarlijk een levende werkelijkheid is in ons volk, dan zal ze zich met vernieuwde duidelijkheid openbaren, roodra de beginselpolitiek niet meer verward A'ordt door technische vraagstukken van dringende actualiteit. Eerste uiting. En nu de tweede: Versche nen is de ontwerp-provinciale begrooting 1924 voor de provincie Friesland. In een der afdeelingen zijn, blijkens het verslag, uitvoe rige beschouwingen gehouden over de jongste geruchtmakende verkiezing van Gedepu- teerden. Daarbij kregen ook de sociaal-de mocraten een veeg uit de pan; deze partij, aldus werd aangevoerd zou een zetel te veel hebben in het college van dagelijksch be stuur en de schuld zijn dat de bekwame ge deputeerde liberale heer Rengers niet her kozen werd. De S. D. A. P. had dit door be ter overleg met de linkerzijde kunnen voor komen. Merkwaardig is het antwoord hierop; „Van de zijde der S. D A. P. werd hier tegen aangevoerd, dat men daar niet meer de scheiding tusschen links en rechts erkent. De scheidinslijn moet en zal in den vervolge loopen tusschen conservatieven en demo craten. De fractie dier partij had iri verband daarmede gewoonweg een afwachtende hou- \ing aangenomen." Men ziet dus ter linkerzijde een eigenaar dige mentaliteit groeien: de vrijheidsbonders, die hier en daar weer wat vaster voet hebben gekregen en als uitkomst voor de malaise de liberaal-economische beginselen onder het etiket van hun mannen met groote namen uit het verleden weer propageeren, verzoeken aan het rechtsche kabinet om een oogenblik je op te staan. De gepatenteerde liberale wijsheid zal dan even de crisis oplossen en het christelijk bewind kan, zoo men wil, weer worden voortgezet! En de Friesche sociaal-democraten zeggen roncV.it: Wij erkennen geen rechtsche coali tie meer; er zijn alleen democraten en con servatieven. Doen wij overbodig werk, wanneer wij allen, die prijs stellen op behoud van een christelijke regeering, waarschuwen om voor zichtig te zijn en alles na te laten wat den iinkschen aanval in de hand kan werken? VOOR DE HEILIGVERKLARING VAN DE GELUKZALIGE THERESIA V, H. KINDJE JEZUS. Men bericht ons uit Rome: Dezer dagen heeft de Congregatie der Riten het proces voor de Heiligverklaring van de Gelukz. Theresia van het Kindje Jezus hernomen. De bekende en alom aan- geroepene Kamelietes van Lisieux, werd Dp 29 April j.l. zalig verklaard, ongeveer vijf en twintig jaar na haar dood, terwijl te Lisieux nog twee harer lichamelijke zusters leven, die met haar de professie in het Kamelietessen-klooster aflegden. Naar men zegt zou deze heiligverklaring geschieden in het jubeljaar 1925, daar het de gewoonte is dan verschillende heilig- en zaligverkla ringen te doen plants hebben. Het proces der heiligverklaring na dit der zaligverkla ring is veel korter en gemakkelijker. Het handelt alleen over de nieuwe wonderen die voor de heiligmaking aangevoerd wor den en moeten zijn geschied na de zalig verklaring. Deze wonderen worden aan een streng wetenschappelijk onderzoek onder worpen. De Zalige Theresia. is juist door het katholieke volk zoo bemind, daar de buitengewone gunsten op haar voorspraak verkregen, zoo talrijk zijn. Dat onder deze gunsten cok zeer voor wonderen in aan merking komende aanwezig zijn, wordt aan getoond, doordat de Congregatie der Riten nu reeds een begin maakte met de zaak der heiligverklaring, terwijl de weerklank der feesten aangericht ter gelegenheid der zaligverklaring nauwelijks verstorven is. Andere heiligverklaringen, o. a. die van de Gelukzalige Moeder Julia Barat, zijn in voorbereiding. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afd„ 4758,74 en 1077 respectievelijk wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en verdedigings belasting II HULDIGING B. GROENEWEGEN. Dezer dagen is de heer B. Groene- wegen bij zijn 15-jarig voorzitterschap van den Haarlemschen Kegelbond gehuldigd. Door een commissie werden de heer B. Groenewegen en echtgcnoote afgehaald en begeleid naar Hotel Lion d'or, waar de hul diging plaats vond. Bij het binnenkomen waren vele belang stellenden aanwezig, o.a. de heer Dr. J. Wirt- jes, secretaris-penningmeester van den Neder landschen Kegelbond, terwijl de heeren Zei- h'nger uit Zwolle en G. Frima uit Rotterdam, beiden leden van het Dagelijksch Bestuur van den N. K. B. een schrijven hadden ge zonden. Verder waren van den H. K. B. ver tegenwoordigd het bestuur de Kegelclubs Waterpas; de Prins, de Leeuwerik H. V. K. de Damiaten de Eendracht, de Volharding en Z. B. G. G.. O.m. prijkten twee bloemstukken in de zaal van de Kegelclub Waterpas en Z. B. G. G., van de verdere aangesloten clubs waren telegrammen en felicitaties binnengekomen. De vice-voorzitter van den H. K. B. richtte het eerst het woord tot den jubilaris her dacht den dag zijner benoeming, 28 Juli^ 1908, den voortgang van de kegelsportde ge- noegelijke samenwerking van het bestuur, doch voornamelijk het feit, dat de heer Groe newegen de grondlegger van het nieuwe ke gelgebouw in de Tempelierstraat is. Zonder u, aldus spr., was dat er niet gekomen. Daar voor is de H. K. B. u veel dank verschuldigd Ook het voorzitterschap van den Ned Kegelbond werd naar voren gebracht, en hoe de kegelsport in de laatste jaren naar vo ren is gekomen. Ten slotte uitte spr. den wensch, zich richtende tot de aanwezige kegelaars, zooveel mogelijk hun eigen gebouw in waarde te houden, opdat, waar eenmaal de steen was gelegd, het nieuwe gebouw ook werkelijk een echt clubgebouw zou worden. Ook mevrouw Groenewegen werd toege sproken en haar werd een bouquet overhan digd. Hulde werd haar gebracht, voor wat ook zij voor de kegelsport gevoelde. Spr. overhandigde dan den jubilaris zijn levens groot portret als aandenken, daarbij den wensch uitsprekende dat de jubilaris nog vele jaren het voorzitterschap van den H. K. B. moge waarnernen tot groei en bloei van het kegelsport. Hierop werd het woord gevoerd door den h<?er Dr. J. Wintjes, als vertegenwoordiger van den Ned. Kegelbond, die de leiding van den heer Groenewegen als voorzitter van den H. K. B. schetste en den genoegelijken om gang met hem. Hij feliciteerde den jubilaris namens den H. K. B. De jubilaris bedankte ook namens zijn echtgenoote in korte woorden voor de attentie hem dezen dag bewezen. Hij gevoelde zich recht aangedaan en was blij, dat gewaardeerd werd wat door hem was verricht, 41 was het dan ook weinig. Hij sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren mocht werkzaam zijn voor den Haarlemschen Kegelbond tot groei en bloei van die sport. Nog eenige tijd werd erin gezellig samen zijn doorgebracht. Van W. uit Santpoort: 10 voor de Duitsche Priesters. f 10 voor de Ooslen'rijksohe Priesters. Van M. H.: f 2 voor de Hongaarsche Priesters. f 1 voor de Hongaarsche Kinderen. Maandagmiddag omstreeks half 3 werd op den Kruisweg de 88-jarige W. J. S., wonende Jansstraat, toen hij plotseling de straat wilde oversteken, door een militairen auto aange reden entegen den grond geworpen, waar door hij een kneuzing aan den schouder en een splinlerfractuur aan het rechterbeen be kwam. Xa in het Noord-Hollamdsche Land bouw Credietgebouw 1e zijn binnengedragen, werd hij door de ijlings ontboden E.H.B.O. verbonden en per ziekenauot naar de Maria-stichting vervoerd. Zooals te be grijpen is trok een en ander s-eel belangstel ling en had men veel deernis met dezen ouden heer. Nader vernemen we. dat de toestand van den heer S. bevredigend is. Het ..Hbld." verneemt, dat de regeering overweegt (indien Ged. Staten van Noord- Holland en van Zuid-Holland goedkeuring mochten verleenen) de vernietiging te bevor deren van de besluiten der gemeenteraden van Haarlem en 's Gravenhage, om, met ver beuring van het Rijkssubsidie, zich in de re geling van het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs los te maliën van het Rijk. Men schrijft ons: Door den heer Herman Smits, DirecteuF- Exploitant van den Schouwburg aan den Jansweg, udtschrijver van bovengenoemden wedstrijd, zijn de volgende stukken ter op voering toegelaten: 31 Oct. 1923: de Spaaroe Spelers, „Het Lied van alle tijden", romantisch historisch Looneelspel, van D. H. Schcffer; 20 Nov. de Kon. Letterl. Vereeniging J. J. Cremer, „Geu ren,". vain Marcellus Emants; 20 Dec. de Geheelonthouders Vereeniging „Niéuw Le ven", .Worden en Vergaan van Jan v. Ees; 16 Jan. 1924 Het Haarlemsch Tooneel, „Als de kersen bloeier»", van Dr. J. v. Epen; 5 Febr. Door Inspanning Uitspanning", „Son na", van Jan Fabridus; 27 Febr. Vooruit gang, „Hot Hoogste Recht", van Ida Bou- dier-Bakker; 20 Maart Tonevo ..De Rechte Lijn", van Jan Fabricius; 22 April Slotóvond met uitspraak jury. Maandag herdacht mevrouw MesVan de Bosch den dag, waarop zij voor 40 jaar haar loopbaan als vroedvrouw in Haarlem begen. Zij mocht veel belangstelling, zoowel schriftelijk als mondeling van binnen- buitenland ondervinden. Een keurige collectie bloemen werd haar e\aneens toegezonden, zoodat men kan zien hoezeer mevr. MesVan der Bosch, zich door hare toewijding en groote werkkracht, sympatme en achting heeft verworven. Dinsdagmiddag 2 uur heeft de heer Koste- zijn welbekende pianozaak, welke van de Groote Markt naar den Kleine Houtweg 9 is verplaatst, heropend. Een flink etalageraam geeft direct een geheel overzicht van de daar tentoongestel- streng genoeg gereglementeerd zijn of waar op een afdoende controle vrijwel onmogelijk is. Men deelde ons mede, dat herhaaldelijk reeds is gebleken, dat misbruik wordt ge maakt van deze, door de directie ingestelde gunstige bepaling en reisgelegenheid. Het is voorgekomen aldus verzekerde men ons dat handige personen, met een gezelschap van Amsterdam naar Zandvoort reisden op dagkaarten en van dat gezelschap 50 cent per man vroegen als reiskosten, terwijl, zij, de geleiders, de dagkaarten dan in hun be zit hielden. Te Zandvoort aangekomen, keer den deze gidsen naar Amsterdam terug en vervoerden zij op de reeds eenmaal gebruik te, doch natuurlijk geldige dagkaarten, an dermaal een gezelschap passagiers naar Zandvoort. Daarna werd dat spelletje her haald. Des middags deed men het juist an dersom en werden de passagiers bij groepen teruggebracht naar Amsterdam. Op deze 2f '"••f-- de instrumenten, waaronder zeer gerenom meerde merken, o.a. Bach, Rönish, C. Schiedmayer, Krumm, etc. Tevens zijn er piano's voorhanden, waarop de mtte ge<;n invloed heeft, en dus speciaal geschikt zijn voor de Tropische landen. Een van de nieuwste vinding op het piano-gebied is de Triphonola, die op drie verschalende ma nieren bespeeld kan worden o.a. als ge wone piano, als phonola, en als zelfstandig spelend, gedreven door electriciteit, terwijl de klanken geheel zuiver worden weerge geven, wat bij een elcctrische piano tot nog toe niet het geval is geweest. Door de groote sorteermg, welke hier voorhanden is, zijn wij vast overtuigd, dat de heer Koster de reputatie, die hij altijd gehad heeft, ook hier zal weten te hand haven. Bij het j.l. gehouden Federatie-examen (Mercurius), in Engelsche handelscorrespon dentie slaagde mej. M. van Ommeren, alhier. De bedevaart voor moeders en kinderen naar St. Jeroen te Noordwijk belooft schit terend te slagen. Reeds nu zijn een 600 deelnemers ingeschreven, zoodat hél al zoo goed als zeker is, dat er minstens 10 boo ten zullen varen. Het is echter zaak, dat zij, die nog willen meegaan, zich zoo spoe dig mogelijk opgeven, daar voor de vaart de toestemming van het Hoogheemraadschap Rijnland gevraagd moet worden. Aan de pastorie der kathedrale kerk zijn inteeken- formulieren te verkrijgen. van Huizen en Erven te houden in het Al gemeen Verkooplokaal te Haarlem aan de Nieuwe Gracht 74, op Maandag 30 Juli 1923, des avonds 7 uur. Ten overstaan van Notaris D. W. van Nie- kerk: Twee blokken, elk bestaande uit 4 Heeren huizen met Tuinen en Erven te Heemstede aan de Noordzijde van de Craaijenesteriaan, tusschen deii Bronsteesseg en bet Spaaruc, te weten: Perecel T. Een Heerenhuis mei Tuin cu Erf gelegen het meest nabij ie Blauwe Brug, groot 3 A. 6 c.A. Pe.roesl II. Een Heerenhuis niet Tuin en Erf, gelegen naast het vorig perceel, groot 2 A., 21 c A. Per.c. Ill Een Hecremhuis met Tuin en Erf, gelegen naast het vorig perceel, grooi 2 A. 16 c.A. .Peru IV. Eert- Heerenhuis met Tuin en Erf, yelegen naast het vorig perceel, groot 2 A. 79 c.A Perc. V. Een Heereiwiuis met Tuin en Erf zijnde het meest Westelijke van het volgen de Blok, groot 2 A. 63 c.A. Perc. VI. Een Heerenhuis met Tuin en Erf, gelegen naast het vorig perceel, groot 2 A-, 7 c.A. Perc. VII. Een Heercnhurs met Tuin en Erf. gelegen naast het vorig perceel, groot 2 A.. 7 c.A. Perc. VIII. Een Heerenhuis met Tuin. en Erf gelegen naast het vorig perceel, groot '2 A. 84 c.A. X.o t8 gecombineerd f 82.385. Notaris A. J. C. DAAMEN q<U De aardbeienoogst. Man schrijft ons uit Heemskerk: De aardbeienoogst behoort weer tot het verleden en beieekent voor onze streek een geduchten tegenvaller. In vroeger jaren hield iedere tuinder er nog een kraampje bloembollen op na, dat in kwade tijden, die 'de tuindorsbevolking meer gekend hebben het gemis eenigszins kon aanzuiveren. Gedurende de oorlogslaren zijn deze kra nten door beu om tweeërlei redenen opge ruimd. ten eerste omdat de bloembollen teelt weinig loonen'd meer was en ten andere de groenten- en aardbeienteelt juist toen in een tegenovergesteld stadium verkeerde. Nu verkeeren de mcesle tuinders in nood. Het appeltje waarmede ze voor den oorlog vaak hun dorst leschlen is nu ienminsle bij velen weg en wat nulOntegenzeggelijk breken er voor onze tuindersbevolUing nu donkere dagen aan. te meer daar het jaar 1922 door elkaar gerekend ook al biet best was. Naar men weet, zoo schrijft men aan de „St. Ed. der O. H. Cr.", zijn sedert enkele weken door de directie van de trammaat schappijen dagkaarten verkrijgbaar gesteld a 1.50 en geldig op alle lijnen van de E. S. M„ M. E. T. en N. Z. H. T. M. Het doel van deze verkrijgbaarstelling van de dagabonne menten was en is dat voor slechts 1.50 of een reis heen en terug, of wel een rondrit kan worden gemaakt, doch alleen op den dag van afgifte der kaart. Op elk gebied treft men echter uitgeslapenen aan, die er op uit zijn munt te slaan uit bepalingen, die niet wijze was het mogelijk, dat de gids, door het heen en weer reizen een aardig bedrag meer had ontvangen, dan voor de dagkaarten aan de tramconducteurs was betaald geworden Dit is natuurlijk allerminst de bedoeling van de tramdirectie en is voor haar zeer nadee- lig. Ook op andere wijze wordt misbruik ge maakt van deze gunstige reisbiljetten, aldus deelde men ons mede. Wij hopen daarom, dat de directie er in slagen zal hier iets op te vinden, opdat zij, door de handelingen van enkelen niet genoodzaakt zou zijn, maatrege len te treffen, waardoor de goedkoope reis- gelegenheden zouden vervallen of niet tot haar recht kunnen komen. Geboren: 27 Juli. z. van M. G. Mefzvan Zanlen. 30 Juli. d. van J. A. Lc Noble Wapperon. z. van M. H. TiemeijerBrans 31 Juli. z van T. WeerdeSamsom. d. van E. v. DieHemen. Overleden: 30 Juli. C. C. Rodenhuis-Gos lings, 82 j., Alèxaniderstraat. C. A. M. 2 jaar, z. van C. J. M. Somers. Kamperlaan. 31 Juli. R. Klaevemann, 40 jaar, Sehoter- singcl. (Vervolg). Eerewedstrijd, Zondagavond. Hoewel de feestgids den Eercweds'rijd aankondigde als aan te vangen om 7.30 uur, werd het kwart over negen, voordat men er aan kon denken, met de voortzetting van den wedstrijd te beginnen. Men had er blijk baar niet op gerekend, dat de vijf afdee lingen zóóveel tijd zouden vragen om de meestal vrij omvangrijke nummers alle te laten uitvoeren; wel waren er afdeelingen waar de inschrijving nief groot was, maar de praktijk heeft uitgewezen, dat men zich in den tijd, die voor één en ander noodig was, toch leelijk vergist heeft. Vroeger be ginnen kon men ook al niet en dus heeft men maar te aanvaarden; zich goedsmoeds te schikken; zijn goed humeur te bewaren. Wat is men Zondag toch gelukkig geweest met het weer. Men kan dit nog te meer waardeeren, als den volgenden ochtend een druilerige regen den grootsten optimist tot moedeloosheid zou brengen. Het is Zondag niet alleen mooi droog weer geweest, zelfs kwam de zon nog heerlijk stralen door de groote wolkenscheuren, die het feestende korps door zijn stevig er-op-los-blazen had veroorzaakt, aan den dreigenden hemel. En wie dacht er nu nog aan den regen van Zaterdagavond? Zoo een enkel nat klee- dingstuk er ons niet af en toe aan her innerde, wij zouden er zelfs niet van gerept hebben, vooral omdat thans het tentje, dat als schuilplaats voor de pers moest dienen, zijn aspect van Batavieren-woonhuis had afgelegd doordat men het een waterdicht dak had gegeven. Toen dan om kwart, over negen de eere wedstrijd aanving, had men naast het muzi kaal genot het niet te onderschatten voor deel van ziin avond in een heerlijke rustige omgeving door te brengen, ver van de dom pige stadslucht, onder de beschutting van den hoogen beboschten duinrand. Ik sprak van het muzikaal genot, dat op dezen eere wedstrijd niet weinig werd verhóogd door dat geen der deelnemende korpsen de stuk ken mocht uitvoeren, die het des middags had gespeeld. Elke vereeniging kon alzoo een nummer kiezen, waarin het zich het beste thuis gevoelde of waarvoor de bezet ting van 't korps zich in 't bijzonder leende. Zoo kwam het „Haarlemsch Politiekorps]] op met een klankrijk toonstuk „Dona Flora van Ch. de Carmont. Het is jammer. da_t, ons, zooals op den zangwedstrijd, geen partituur van de uit te voeren muziek kon ter hand gesteld worden, maar dit behoort nu eenmaal tot de onmogelijkheden en wij hebben maar op ons geheugen af te gaan. Dit kan ik wel zeggen, dat het stuk niet boven de krachten van het korps uitging en het de muziek kranig in klank zette. Wij mogen alle bewondering hebben voor een zoo jong korps, dat op dezen wedstrijd zoo buitengemeen goed is voor den dag ge komen. Ook voor .Nieuweramstels Fanfare heb ben wij enkel lof. Het kwam met „Jeanne de Navarre" van F. Mourque. Daar het den eersten prijs had verdiend in een hoogere afdecling dan het voorgaande korps, mocht men aan dit gezlcschap hoogere eisc'nen stellen, maar de zekere, geacheveerde lei ding van directeur Komst, maakte de uit voering tot een muzikaal genot. Thans kwam een harmoniekorps, dat in de eerste afdeeling den eersten prijs had verworven, zich laten hooren. Het was het groote korps „Excelsior" uit Amsterdam, dat ook in den marschwedstrijd den eersten prijs had veroverd. Met „Dans la bruyère" van A. Govaert, gaf het mooi werk te noo- ren, dat niet uit de lijst van liet geheel viel, ook niet toen nog het korps hit de afd. van uitmuntendheid; „Eensgezindheid", Halfweg, zich had laten hooren, eveneens met het zelfde werk. Ook dit korps staat, zooals men zich herinneren zal, onder de zekere, bewuste leiding van den heer Komst, De ruimte laat niet toe om in détails te treden, de redactie was ditmaal al zeer vrijgevig er, wij moeten ons alzoo beperken tot de mededeeling dat de beide overige eerste prijswinners niet aan den eere-wedstrijd deelnamen, nl. „Zuiderwoude" en „Witten- burg". Ik vermeldde reeds, dat de jury nog geen uitspraak doet. Zij wacht 't verloop van het heele concours af en dus valt er niets meer te vermelden dan dat er. toen we ons naar den trein begaven, in liet dorp een voorbeeldige orde heerschtc. Dat de wonderlijke polytonaliteit van het overal opklinkende „Hou d'r de moed maar in" ons allerminst hinderde, behoeft na zoo n bijzonder goed geslaagd feest zeker geen vermelding. G. J. K. VEREENIGING VAN POSTDUTVENHOU- DERS „DE LUCHTG1DS". Opgericht 28 Augustus 1892. Secretariaat; Rozenhngenstraat 28. Wedvlucht Bergen op Zoom. In co-ncours 250 duiven. Afstand 10(0 K.M. In vrijheid gesleld 8 uur 's morgens. Aankomst eerste duif 9 uur 34 min. 50 sec. Aankomst laatste duif 9 uur 44 min. 23 sec. Wied Zuid-West. 1e prijs Joh. v, d. Pol 1045 M. 2e prijs W. N. Nieuwenhuis 1043 M. 3e prijs H. de Lugt 1031.6 M. 4e prijs Joh. v. d. Pol 1031.1 M. 5e prijs E. van Bree 1030.8 M. 6e prijs E. van Bree at 1030.8 M. 7e prijs W. N. Nieuwenhuis 1023 M. 8e prijs H. van Gildemark 1005.6 lil 9e prijs Joh. v. d. Pol 1005.5 M. 10e prijs Joh. v. d. Pol 1005.5 M. He prijs J. Vrugt 1004.7 M. 12e prijs Joh. v. d. Pol 1002 M. 13e prijs W. N. Nieuwenhuis 1000 M. 14e prijs W. N. Nieuweriuis 1000 M. 15e prijs E. van Bree 998 M. 16e prijs P Kruyer 996 M. 17e prijs Ch. Geisler 995 M. 18e prijs Joh. v. d. Pol 994.3 M. 19e prijs J. J. Kan 993.9 M. 20e prijs Joh. v. d. Pol 992 9 M. 21e prijs M. Groencveld 990 M. 22e prijs M. Groene vel tl 990 M. 23e prijs M. Groeneveld 990 M. 24e prijs Joh. v. d. Pol 989.9 M. 25e prijs Joh. v. d. Pol 988 M. 26e prijs E. van Bree 987 M. 27e prijs E. van Bree 987 M- 28e prijs M. Burger 982 M. 29e prijs M. Burger 982 M. 30e prijs F. J. Lourenburg 981 M. 31e prijs F. .1. Lourenburg 981 M. 32e prijs F. J. Lourenburg 981 M. 33e prijs F. .1. Lourenburg 981 M. 3je prijs J. J. Vrugt 980.1 M. 35e prijs W. N. Nieuwenhuis 980 M. 36e prijs, W. N. Nieuwenhuis 980 M. 37e prijs Joh. v. d. Pol 978 M. 38e prijs G. Zomerdijk 976 M. 39e prijs J. .1. Vrugt 975 M. 40e prijs G. Zomerdijk 974 M. 41e prijs C. van 't Ende 973.5 M. 42e prijs M. Groeneveld 973.1 M. 43e prijs G. Zomerdijk 973 M. 44e prijs J. Hartel 968.9 M. 43e prijs H van Oldemark 968.8 M. ',6e prijs H. van Oldemark 968 8 M. '7e prijs H. van Oldemark 968.8 M. ie prijs M. Burger 968.3 M. 19e prijs J. Hartel 966.4 M. 50e prijs Ch. Geisler 965 M. Maandag is alhier een staking uitgebroken onder de arbeiders werkzaam bij de Ge meentelijke werkverschaffing. De reden is, dat, naar de meening der stakers, het loon te laag is. Van arbeiderszijde werd omtrent de motieven der staking het volgende mede gedeeld. Reeds eenige maanden geleden werd het loon van 24 tot 18 terugge bracht. Verzoeken om hooger loon bleven vruchteloos, totdat Maandag vroeg besloten werd de staking te proclameeren. De sta king omvat 40 man. waarvan hoogstens 8 aan het werk zijn gebleven. Dinsdagmorgen bleek de staking nog eenigszins te zijn uit gebreid doordat eenige werkwilligen uit vrees niet wederom aan den arbeid gingen. Een commissie uit de stakers heeft een audiëntie gehad bij den burgemeester, doch deze kon geen positieve mededeelingen doen. Na het bezoek bij oen burgemeester bracht de commissie een bezoek bij Dr. Droog, en verschillende leden der commissie voor den werkloozensteun. Maandagavond werden de werkwilligen naar huis begeleid. Er vielen geen incidenten voor. Wel werd geprobeerd ook de werkwilligen tot staking over te halen. Het W. A. C. uit Haarlem schijnt zich met de staking te gaan bemoeien. Zij heeft beloofd de stakers te komen „steunen De bedoeling was Dinsdagmiddag een vergade ring te houden met het W. A. C. om de houding te bepalen. Er is een vereeniging gesticht van Heemsteedsche werkloozen. Van andere zijde vernemen wij, dat de ruim 30 stakende werkloozen werkzaam waren bij de werkverschaffing aan het Grot stuk nabij Groenendaal, alwaar wegen wor den aangelegd, een vaartje gegraven, ter reinen opgehoogd enz. Tot Mei werd daar f 24 per week verdiend. Met Mei zou de werkverschaffing ophouden, doch aangezien toen nog velen geen werk hadden, werd een nieuwe regeling getroffen, waarbij bepaald werd, dat verdiend zou worden 70 procent van het loon, dat bij particulieren verstrekt wordt, tot een maximum van 18. Voor elk kind werd een extra toelage, ver strekt van f 1. Ook zij, die het maximum van 18 verdienden, genoten deze kinder toelage. De gemeente betaalt ook de contri butie voor de vakbonden. Wat er nu gebeuren moet. is moeilijk te zeggen. Autoriteiten, wellicht de Raad in laat ste instantie, zullen een beslissing moeten ne men. Te bevoegder plaatse worden, naar nien ons mededeelde, de stakers als ontslagen be schouwd. DE BISSCHOPPELIJKE KWEEKSCHOOL TE BEVERWIJK. Viering van het 25-jarig bestaan. Zondag had te Beverwijk de viering plaats van het zilveren bestaansfeest der Bisschop pelijke Kweekschool. Nadat 's avonds te voren de veAt-svoncnde oud-leerlingen waren aan gekomen en een gastvrij onderdak in het nieuwe Internaat hadden gevonden, brachten op den dag van het feest zelve de ochtend treinen dichte drommen van reünisten naar bun oude Kweekschool. Te 11 uur werd in de kapel der school e') plechtige Hoogmis gecelebreerd door den 1. Eerw. heer J. B. J. M. Höppener, regent, met assistentie van de WelEerw. heeren C. Dek ker, oucMeerlmg en oud sub-regent der schooi thans kapelaan te Amsterdam, als diaken en W. J. v. d. Berg, kapelaan der parochie van O. L. V. van Goeden Raad te Beverwijk, als 5p" t p] l'Ö j% Een onzer lezers is ontstemd over het feit dat nog maar steeds de Gemeentelijke Incas- sodienst in zoo'n halfslachtigen toestand ver keert en vraagt wanneer nu toch eens flink zal worden aangepakt. Gecentraliseerd is nu, als onze zegsman zich niet vergist, de inning van verschuldigde gelden voor gas, electriciteit en waterleiding. Al deze gelden worden nu, inplaats van door elk dezer diensten afzonderlijk, door één dienst geïnd, zoodat men niet meer 'n quitan- tielooper voor 't gas, een ander voor de elec triciteit en nog een ander voor de waterlei ding aan zijn deur krijgt, maar dat alles door één man wordt geïnd. Er kan echter nog veel meer door dezen dienst worden gfeïnd. B. v. de schoolgelden, belastingen, die men aan de gemeente verschuldigd is, precario- belasting, bijdragen in de kosten van onder houd van krankzinnigen enz. en dan zou er ook nog zoo wat te sparen zijn. Als men gelegenheid krijgt elke week een vast bedrag b.v. 2.50 of 5 al naar gelang men noodig heeft, af te zonderen voor alles wat men aan de gemeente te betalen heeft, dan gaat dat veel gemakkelijker dan wanneer som» alles ineens komt. Men betaalt 5 of 2.50 per week en daar wordt te zijner tijd van betaald, je gas, water, electriciteit, schoolgelden enz. enz. Het is gemakkelijk en voor de gemeente is de kans op slechte betalers veel kleiner. Waarom maakt de gemeente met dat gezond» idéé nu eens geen voortgang? Een andere abonné vraagt de aandacht eens fe vestigen op een euvel, dat veelvuldig voorkomt en locb gevaarlijk is. Het gebeurt zeer vaak dat chauffeurs van autobussen aan de stopplaatsen, welke meerendeels nabij café's gelegen zijn, door de reizigers worden onthaald op een glaasje. Vooral plattelands reizigers maken daar een gewoonte van. Het beste is wel dat de chauffeurs zelf zoo ver standig zijn en zooveel verantwoordelijk heidsgevoel hebben dat zij allen sterken drank weigeren, maar ook de reizigers doen ver standig geen sterken drank aan te bieden, maar b.v. een sigaar. Dat is heel wat beter om der wille van de openbare veiligheid. Dit laatste is een wenk, dien wij gaarne van heeler harte onderschrijven. Het zou in derdaad jammer zijn, indien ongelukken wer den veroorzaakt door het onverstand vaa het publiek zelf. Een abonné schrijft ons: Nu de Huurcommissiewet .per 1 Augustus toestaat sommige huishuren met een bepaald bedrag te verhoogen, is het te hopen dat de Huurcommissie toeziet dat hiervan geen mis bruik wordt gemaakt door huisjesmelkers die trachten geld te slaan uit krotten van huizen, die den naam van woning onwaardig zijn. Laten de huurders, zoo voegt hij er aan toe, er op letten dat van de omstandigheden geen misbruik wordt gemaakt. Er is nog wel een middel om aan ongerechtvaardigde huur- verhoogingen te ontkomen. Wendt u tot d« Huurcommissie en deze kan allicht het wa pen van onbewoonbaarverklaring hanteeren. Tot zoover inzender. Het is natuurlijk goed dat toegezien wordt op ongerechtvaardigde huurverhoogingen en zeer zeker zal dat aan de Huurcommissie niet liggen, maar of er zooveel heil van het „onbewoonbaar verkla ren" is te wachten, betwijfelen wij. De heer Slingenberg, wethouder van Openbare Wer ken, heeft in den Raad verklaard niets voor dit lapmiddel, zooals hij het noemde, te voe len. Indien er geageerd moet worden, dan moet getracht worden in den Haag een an dere regeling te krijgen, aldus was de, ook naar onze meening, gezonde opmerking vtp den wethouder. Tenslotte vraagt een lezer uit het Bavo- dorp om een kwakel over de Zomervaart, ter hoogfe van de Kruistochtstraat. Binnen kort toch zal op het Hofdijkplein gereed zijn een nieuw Douche-badhuis. Daarvan zou hij gaarne gebruik maken. Ook vele anderen zullen dat ongetwijfeld willen, maar zulk een grooten omweg te maken door heel het Am- sterdamsche kwartier, zal velen verdrieten. Een kwakel zal de clandizie zeer zeker veel vergrooten. i i Barometerstand: 747. OPGAVE VAN: Vooruit sub-diaken. De feesfpredicaüe werd gehou den door den WelEerw. beer Dekker, die al» iëkst had gekozen den 135sten psalm eerste vers: „Zie hoe goed en aangenaam is het samenwonen van broeders". Het zangkoor, geheel bestaande uit réunis- ten, voerde onder leiding van Theo v. d. Bijl de 3-s(enTmige Mis van Pcrosi uit. Daarna had de complimentatie plaats van het bestuur der Kweekschool, vertegenwoor digd door de heeren Mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal san den Hoogen Raad der Nederlanden en Mr. J. X. J. E. Heerken» 'Ihijssen, wethouder s'an Haarlem en lid der Eerste Kamer, waarop het feestcomité door den WelEerw. heer C. Dekker, het geschenk der oud-leerlingen aanbood, beslaande in een kapelbeschildcring door den kerkschildcr,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1