Hl ff) Él j|| j|j| 1 llgg^ fijl Jjff Ifjl mm II «rf slip i Donderdag 2 Augustus 1923 IPIP 46st© Jaargang No. 14502 •ff ffi p i 3 j|s jgg mÈS 'p'i! IP S Ss£ S BIT tëöIIER BESTAAT WIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE Bl&D Feestvieren. UIT OEN ÖKTRiiC. Het Douche-badhuis aan het Hofdijkpiein. Personalia. Landstormkorps Kennemeriand. Giften. Ongevallen bij het Eénmanswagen- beörijf in Amerika. HAARLEM, De uitvinding van de boekdrukkunst. Mevr. Maarschalk. Zomerkleeding. Faillissementen van Dinsdag 31 Juli 1923. De fietsenstalling aan het Post kantoor. Hinderwet. Hef Huldigingscomité 1898—1923 in de Provincie Noord-HoHand, Examens Hoofdacte, Examens Gymnastiek M. O. Mr- Dr. J. Wytema. Uitspraken inzake vrijstelling wegens v broederdienst. BURGERLIJKE STAND. VAN HET KANTONGERECHT. 0 0 J. J. WEBER ZOOP? Opticiens Fabrikantef. Koningstraat 10 Haarlem AI&STERDAMSGHE BEURS. We Abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: rer week 0 25 Kv arfaal 3.25 rranco per post p. kwartaal bij Vooruit-betaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 45 T Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 I lil III iiiMIMMHHllllillll illiHliiillllllilWIIBIMHillMlllllimillllHIIHIillHilli—iMUBKMfcMBÉWBB Adverfentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Reeds eenige maanden geleden dook hier daar in de pers de schuchtere vraag op: zijn de tijdsomstandigheden we! geschikt om feest te vieren bij de a.s. herdenking van het 25-jarig regeerings-jubileum van H. M de Koningin? Schuchter waren die stemmen en ■weinig talrijk; de feestcomité's gingen een voudig door met hun werk van voorberei ding om aan H. M. een passende hulde le bereiden. Nu die voorbereidingen echter getroffen zijn en men staat voor de uit voering der plannen, komen er bezwaren, ook uit kringen, waar men ze niet verwach ten zou. Om het rondweg te zeggen: bij een deel van het publiek ontbreekt de lust tot feestvieren. We kunnen ons dat begrijpen; de tijden zijn er ook niet naar. Maar laten wij als goede vaderlanders eens een oogen blikje met elkaar praten. Het zilveren re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin is een huiselijk feest, een heugelijke gebeur tenis voor het groote Nederlandsche gezin. En hoe gaat het met familiefeesten? Wordt er, wanneer een ouderpaar van een talrijk kroost, een gouden of diamanten huwelijks feest gaat vieren, ooit gevraagd, of er de ware stemming wel zal zijn? Of het op dien dag misschien te heet of te koud zal wezen om feest te vieren; of de kamer wel groot genoeg zal zijn, om alle kinderen en kleinkin deren, neven en nichten te bevatten; of er Wel aan een geschenk gedacht kan worden, omdat Jan of Piet werkloos is? Neen, niet waar, Men zegt eenvoudig: de oude men- schen hebben de hitte van den dag gedragen; zij hebben den goeden strijd gestreden. Wij zouden ons schamen uitvluchten te zoeken om hen niet te huldigen naar onze beste krachten^ Zou in een dergelijk geval iemand den moed hebben om een familieraad bijeen te roepen ter bespreking der wenschelijk- heid van feestvieren? Neen, niet waar? Al leen al uit vrees dat zulks het jubileerende paar ter oore zou komen, zou men zoo fijngevoelig zijn dat na te laten. Niet anders staan wij er voor met de herdenking van den nationalen feestdag op 6 September a.s. De meesten herinneren zich die gouden kroningsweek, toen de hoofdstad in een tuin was herschapen en de tienduizenden feeste lingen nauwelijks kon herbergen, die van alle oorden des lands waren samengestroomd om de grootsche huldiging der jonge vorstin mee te maken. V/elk een geestdrift heerschte er in die dagen! En wanneer wij nu vragen: heeft die jonge, gevierde Koningin van toen in de kwart eeuw Harer regeering wel aan de verwach tingen beantwoord, dan zou niemand daar op neen durven z-ggen. Integendeel! Den Nederlandschcn naam heeft Koningin Wil- helmina in het buitenland opgehouden als maar zelden aan een vorst is gelukt; een groot deel van de wereld-sympathie voor Nederland danken wij aan Haar. Als con stitutioneel regeeringshoofd is haar taak een nict-gcmakkelijke; het bestuur van 't land is aan de volksvertegenwoordiging zelf.. Met groote nauwgezetheid heeft zij zich steeds buiten den politieken strijd gehouden. Maar haar invloed op „dc raadslieden der Kroon" is veel groolcr, haar belangstelling in de .-egeeringsdaden veel levendiger, dan opper vlakkig wel lijkt. Wellicht zullen ingewijden bij dit jubileum gelegenheid vinden daarvan bet volk eens wat meer tc doordringen. Geen geslacht ais het onze heeft zoozeer de gelegenheid gehad de waarde van het koningschap te leeren kennen. In de bange dagen van 1914 drong heel Nederland om den troon en 'n wijs bestuur, in strikie neutraliteit, is hier de kostbare vrede ba- waard. Een blik over de grenzen, waar de honger nu al negen jaar rondwaart in de revolutie-landen, leert ens de zegeningen van een vast bestuur^ Laten wij toch niet kleinzielig worden en toegeven aan den tufloozen geest in onzen tijd, die leeft van mopperen en kleine cri- tiek en de energie en moed mist om zelf zich door de moeilijkheden heen te slaan en bij hei zien van den economischen chaos om ons heen de tanden opeen te zetten met den brnstigen wil: Vooruit! Neen, een taai en energiek geslacht zoekt geen uitvluchten om een regeeringshoofd te bejubelen, hetwelk de band is van onze nationale eenheid, omdat het beseft, dat die eenheid beteekent behoud van een met moeite opgebouwd beschavingsleven en waarborg voor toekomstige welvaart! Zooals wij vroeger reeds mededeelden wordt er op het Hofdijkplein een nieuw douche-badhuis gebouwd. Met het heien is men reeds klaar gekomen. De 138 palen die er in moesten, zijn reeds op een be hoorlijke wijze in den grond geplant. Het nieuwe badhuis zal bevatten 21 douchcellen, en een groote wachtkamer, waar het wachtende publiek een ruime zit plaats wordt geboden. Het geheele gébouw zal bestaan uit metselwerk, uitgezonderd een houten lichtbak, die zich in het midden op het dak bevindt en zijn licht geeft aan de wachtkamer Cu de celletjes. Begin van het volgend jaar hoopt men met den bouw gereed te wezen. Naast het badhuis bevindt zich de woning van den badmeester, en aan den anderen kant het ketelhuis. Het werk werd aangenomen door de Fa. Gebrs. Joustra. De betonwerken zijn, naar wij vernemen, gegund aan de Firma Jonker en Van Herwaarden. Het bouwen van deze volksdouchebad- huizen is alleszins toe te juichen, daar het in hooge mate» de volkshygiëne bevordert. Met genoegen zullen de dagelijksche voor bijgangers op het Hofdijkpioin dan ook de vorderingen zien, die met den bouw ge maakt worden. Weldra zal met het metsel werk worden begonnen. De adjudant-onderofficier-administrateur J. A. Corneelisse'n van het 10de regiment infanterie, wordt met ingang van 1 Augus tus as. werkzaam gesteld aan het Departe ment van Oorlog te 's-Gravenhage. Dat er onder de dienstplichtige verlof gangers ook nog goede schutters aanwezig zijn moge blijken uit het succes, hetwelk werd behaald door de leden van boven genoemd korps, bij de schietwedstrijden uit geschreven door den Bond van Schietver- eenigingen in Haarlem en omstreken. Er werden nl. behaald ia de Vde Afd. door de afdeeling Haarlem op geweer M. 95 met marga een 2e prijs en op buks een eere-prijs, Vie Afd. door de afdeeling Zand- voort op geweer met marga een le prijs, en door de afdeeling Wijkeroog op geweer met marga een 3e prijs. Mogen deze successen e«n aansporing zijn voor alle leden de schietoefeningen zooveel mogelijk bij te wonen en een woord van hulde aan hen, die ondanks hun meestal weinig beschikbaren tijd, hebben medege werkt tot het verkrijgen van dit succes, is hier zeker op zijn plaats. Er zulien dit jaar nog 7 schietoefeningen worden gehouden en wel op de schietbanen te Overvcen op 9, 16, 23 en 30 Augustus en 13 September des Donderdagsmiddags van 6 tot 8 uur en op 18 Augustus en 15 Sep tember des Zaterdagsmiddags van 2.30 tot 5 uur. Daarna zullen de onderlinge wed strijden worden gehouden. Een ieder dienstplichtige, die lid van het korps wil worden mag aan deze oefeningen en wedstrijd.en deelnemen, en kan zich daar toe opgeven ap de schietbanen bij de in structeurs of bij den administrateur van het korps in de Infanteriekazernc Koudehorn te Haarlem op Kamer No. 97. Verders worden op aanvrage gratis alle gewcnschte inlichtingen omtrent het doel van den Bijzondaren Landstorm en een pro gramma der schietoefeningen toegezonden. Van N. N. voor de Hongaarsche kinderen ƒ1.voor de Hongaarsche Priesters ƒ1. Wij nemen het volgende over uit de Lo comotief van Woensdag 27 Juni 1923. Over dc vraag of het bedrijf met éénmans- trams goed voldoet, heeft de American Electric Railway Association bij hare mede leden een rondvraag gedaan, waarop 109 Maatschappijen geantwoord hebben. De vraag betrof de veiligheid van het bedrijf, gekenmerkt door het aantal der ongevallen. De antwoorden gaven het volgende beeld, dat op 100.000 wagenmijlen (1 mijl is 1.6 K.M.) als eenheid betrekking heeft: Vermind.bij gebr. v.sen- manswa- gens tegen Met Met tweemans- eenm. tweern, wagens-in wagens wagens pCt. 32 45 29 pet. 7541 10699 34 pet. 44 83 47 pet. De correspondent van de „N. R. Crt." le tfew-York schrijft: Als merkwaardigheid vermelden we een polemiek in een Ainerikasnsc.be krant over de uitvinding vin de boekdrukkunst. Toen dr. Rosenlbach uit Philadelphia te Londen den daar geveiklen Gulenberg-bij- bel had gekocht, bracht de New-York Ti mes een lang artikel, waarin gesproken werd over de verdiensten van nCutienlberg en zijn uitvinderij. Maar eenige dagen later •bevatte de Times (van 16 Juli) een king en duidelijk ingezonden stuk van Frank H. Vi- zeteltv, doctor in de letteren, „maniging edi tor of the Funk Wagnalls New Standard Dictionary of the English Language" en schrijver van het aardige boekje: ..Essen tials of English Speech and Literature", die het geweldig voor onzen Laurens Jans- zoon Koster opaoeoiL Tot ons genoegen kunnen we mededee- 'en, dat de toestand van mevr. Maarschalk ioed vooruitgaande, blijft. Aantal ongevallen Kosten Letsel aan passagiers Botsing met andere voertuigen 196 207 5.2 pet. Op de vraag, of de ongevallen rechtstreeks een gevolg waren van het éénmanswagen- bedrijf. antwoordden 78 Maatschappijen met „Neen," zes met „Ja," 25 gaven geen ant woord. En ook die zes legden er den na druk op, dat de bestuurder daarbij van zijn voorschriften afgeweken was en daardoor schuld had aan het ongeval. Hierbij zij er aan herinnerd, dat de Amerikanen bij het éénmanswagenbedrijf zoogenaamde „veilig heidswagens" gebruiken, die met automati sche treeplanken, deuren, tourniquets en af sluitingen, alle afhankelijk van elkaar, uit gerust zijn. In Brooklijn is het gelukt, het gebruik van de electrische stadstram sedert invoer dezer wagens, die een goeden en zekeren indruk op de passagiers maken, heel belangrijk te doen stijgen; op enkele lijnen tot 50 pet. Gemiddeld wordt in de Vereenigde Staten deze stijging op 30 pet. geschat. Brooklyn had in Januari 256 één- manswagens en 175 wagens voor één- of tweemansbedrijf, te zamen dus 431 derge lijke wagens loopen. De bestuurders ontvangen een uurtoeslag van 0.05 Afgezien daarvan, geven vele bestuurders nu de voorkeur aan den écn- manswagen, aangezien bij deze voertuigen dc geheele bediening in hunne handen ligt en zij niet afhankelijk zijn van de aanwij zing van den conducteur. Het omvangrijker en zelfstandiger werk geeft hun meer be vrediging. (El. Railw. Journ. v. 27-1-"23). Op verzoek van een der personeel-orga- nisaties besloot de tramdirectie onlangs om aan hen van het rijdend personeel, die dat verlangden, een linnen uniformpak te ver strek/ken. Dezer dagen zagen we reeds enke le conducteurs met zoo'n linnen pak getooid. 1. B. Nijman, te Heemskerk, curator Mr. L. V. Hoog. 2. C. P. Michel, te Wijk aan Duin, Alkm. straatweg E. 146, curator Mr. J. Moolen- burgh. 3. J. Hoosemans. te Santpoort, (dorp), cu rator Mr. C. van Sprang. 4. De N.V. Joritsma's Manufacturenhan- del, te Purmerend, curator Mr. M. Slingen- berg. Rechter-Commissaris in alle faillissemen ten: Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Nog steeds heerscht er geen volle vrede rondom het fietsenrek aan het postkantoor. Nu toch verschillende jongens op de fietsen komen passen, wat in 't geheel niet gewenscht is, is Hoonhout terug gekomen en heeft zijn ouden post weer ingenomen Hij heeft het drukker dan zijn collega-be waarder. De meesten toch plaatsen hun fiets niet in het rek. Het verplichte storten van 5 ets. schijnt te hoog te zijn. Zooals we reeds meldden, zullen velen dit niet kunnen betalen. De niet-officieele bewaarplaats wordt dan ook door de mcesten geprefereerd. Houden we in de toekomst nu twee stallingen aan het postkantoor? Ter inzage is nedergelegd bet ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van de Commanditaire Vennootschap Woninginrich ting Jac. Fabel, om vergunning tot oprich ting van een inrichting tot liet vervaardigen van meubelen, waarbij eleelriscihe beweeg kracht zal worden gebezigd tot een geza menlijk vermogen van 2054 P.K- tot hel aandr-ven van te plaatsen werktuigen in een aandrijven van te plaatsen werktuigen in een lijk aan den Burgwal No. 73. B. en W maken bekend, dat aan het Be stuur van de R. K. Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „Arbeid Adelt" vergunning is verleend tot uitbreiding van dc bakkerij, gevestigd in het perceel aan de Nieuwe Spaarnwouderstraat No.3, door het plaatsen van een heete luchtoven met twee bakruimten, ter vervanging van den bestaanden (af te breken) oven en door het bijplaatsen van een amandelpers en dat aan L. P. Dernison vergunning is verleend tot oprichting van eene brood- en koek- bakkerij in het perceel aan de Kleine Hout straat no. 89 BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN. EEN FRAAI ALBUM VOOR NOORD HOLLAND. GUNSTIGE PLAATS VAN OPSTELLING. BEWAARPLAATS VAN VAANDELS. TREINREIS HEEN EN TERUG. OPGAVEN VOOR 8 AUGUSTUS A.S. Het Provinciaal Bestuur van heté Huldi gingscomité, doet de volgende mededee- lingen; Het is ons gelukt in overleg met het Centraal Bestuur het album, voor zooverre het de provincie Noord-Holland betreft, op speciale wijze tc doen verzorgen. Wij stellen ons voor dit album aldus in te richten, dat het o. a. een goed beeld ver toont van het défilé zooals Ilare Majesteit dit ziet voorbijtrekken. Zoo zuilen achter het wapen van iedere gemeente de vandaar komende vereenigingen vermeld worden met daaronder de namen der afgevaardigden. Voor zooveel mogelijk zal ter opluistering bij elke vereeniging een afbeelding van het insigne enz. worden opgenomen, terwijl hef de bedoeling is bovendien het geheel met penteekeningen van voor dc plaats van her komst karakteristieke gebouwen, plekjes enz. te verfraaien. Wil dit plan slagen, dan moeten we nog maals een opgave hebben van de vereeni gingen met hunne vertegenwoordigers en met toezending van eventueel insigne of beknopte afbeelding van het vereenigings- leeken, zinspreuk enz. en dit alles spoedig, want de tijd is kort voor dit groote werk, dat behoorlijk gerangschikt moet worden. Vóór 8 Augustus moeten alle opgaven er zijn. Opgaven die later inkomen kunnen niet worden aangenomen. We kunrten geen vak ken openlaten voor eventucele nakomers en maken ook geen supplement. Tegen de plaats van opstelling op het IJsclubterrein achter het Rijksmuseum, had men ernstige bezwaren voor den langen af tc leggen weg; het :s ons gelukt voor Noord-Holland een dicht bij den Dam ge legen punt aangewezen te krijgen tot op stelling van den stoet op een der Singels. Dit bezwaar is dus vervallen. Voor vaandels, die bezwaarlijk op marsch medegedragen kunnen worden, wordt bo vendien gezorgd. Enkele gebouwen nabij den Dam zijn beschikbaar om daarheen een vaandel tc voren te zenden, tijdens het défilé mee te dragen en daar weder voor terugzending in te pakken en te bewaren. Na opgave krijgt men nadere bijzonder heden. Daar een extra-trein voor Noord-Holland niet mogelijk is (grootendeels komt men per boot, en is de afstand te klein) moeten we, vereenigingen, die een speciaal gezelschaps biljet wenschen, aanraden, dit zelf met den stationschef ter plaatse te regelen, desge- wenscht geven we gaarne inlichtingen om trent vereenigingen, die uit dezelfde buurt komen. Men geve zich nu spoedig althans vóór 8 Augustus aan met volledige gegevens en zende de bijdrage ad 5.per vereeniging. Eerst dan kunnen wc tot opneming in het album overgaan. Het adres van den secretaris-penning meester is Mr. P. Fuhri Sncthlage. Jans straat 19, Haarlem, Postgiro No. 73529. HAARLEM, .30 en .31 Juli, Geslaagd de dames: T. de Hoop, Kwake'M. W. Ra sdier, Zaandam; M. C. Schouwenburg; M. Engelenberg, C. A. M. Bollinger, A. G. de Zwaan. S. Stern, alten Amsterdam: C. A. M. Kwant te Schoten. M. F. van Leeuwen, Aals meer. Afgewezen 6 candidaben. HAARLEM, 30 Juli. Geëxamineerd 8 man nelijke candklaten. Afgewezen 5. Geslaagd1 de heeren A. Duiker, Groningen; Ch. van den Einder. Rotterdam; L. H. M. Trissen, Roer mond. HAARLEM. .31 Juli. Geëx, 8 mann. cand. Afgewezen .3. Gestaagd de heeren: J. H. A. J. Herben, Maastricht; P. C. Koppert, Utrecht: N. J. C. Macguiné, 's-Gravenha.ge; J. Oostergo. Enschedé. BIJ ONS VLAK IN DE BUURT. Onze breede voorgevel aan de Nassaulaan kent ieder, maar dat ons complex de Nas- saustraat, westelijk einde nadert en uitkomt op de Kinderhuisstraat, tegenover het Mili tair Hospitaal, weet niet iedereen. In 't trappenhuis van het Frans Halsmu seum hangt een ruim honderd jaar oude schil derij van wijlen onzen stadgenoot Wybrands Hendriks.'Er staat onder de Plantage. Welnu, dat is hier vlak bij. Het water daarbij is de Nieuwe Gracht en dat landelijke bruggetje de Manègebrug. Dat woord en de naam Rothuizen wekken een stroom van militaire herinneringen op. De manége begrijpt ieder was een africh- tingsplaats voor paarden. De Rolhuizen wa ren groote houten loodsen, ook bij de mili tairen in gebruik. Het heele rondje van Nassauplein en over zij, Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Marga- rethastraat, Kinderhuisstraat, Nassaustraat was nog een halve eeuw terug heelemaal in militair gebruik. Waar nu de Haarlemsche Handelsvereni ging enz. is, was oudtijds een plansoen, de Plantage, genaamd. Tn den gevel aan het Nassauplein, oost zijde, leest men in den geveltop 1884. Dat is dus ongeveer 40 jaar nu. Welnu, toen zijn de huizen hier gebouwd op de plaats van de oude Cavaleriegebouwen, n.l. stallen en ma nége. De Huzaren zelf „lagen" aan den Kou- denhorn. Wat dwaalden de Haarlemsche jongens hier gaarne rond en met hoeveel bewonde ring keken de opvolgende geslachten naar de Huzaren van Boreel en de Kurassiers, zware Dragonders enz. Menig jongen kon de verleiding niet weerstaan en „peude als de huzaren met de muziek aan t hoofd uit rukten. De grondlegger van een Haarlemsch garni zoen na het vertrek der Franschen in 1813 is Jhr. Boreel, die, vele offervaardigen vond tot het oprichten van een Huzaren-regiment, n.l. de lichtblauwe huzaren van Willem Bo reel. 18 Augustus 1814 had hij te Haarlem een sterkte van 1 kolonel, (Boreel zelf), 1 luit-kolonel, 1 majoor, 1 kwartiermeester, 2 adjudanten, 2 chirurgijnsmajoor, 1 onder-ad judant, 1 trompetter-niajoor, 18 trompetters 62 korporaals, 581 manschappen, totaal 27 officieren, 722 minderen en 690 paarden. In den slag bij Waterloo onderscheidden zij zich dapper, 'A liet er het leven, zoowat 200 sneuvelden, welk verlies evenwel spoedig werd hersteld. Het regiment huzaren hield garnizoen in Haarlem, Amsterdam en Leiden om in 1819 deel te gaan uitmaken van het garnizoen van Brussel en te worden vervan gen door de 9de afdeeling kurassiers uit Brussel. Deze afdeeling bleef hier tot 1851. Zij kreeg in September of October 1820 een standaard, welke door Luit.-Generaal Trip te Haarlem werd uitgereikt. Aan de krijgs verrichtingen in België nam ze ook deel en kwam 14 Juni binnen Haarlem terug. Bij Koninklijk Besluit van 10 Maart 1841 werd bepaald dat het wapen der Cavalerie zou bestaan uit 1 staf, 2 Regimenten zware, 2 Regimenten lichte Dragonders en 2 Regi menten Lanciers. De Haarlemsche Kurassiers kregen nu den naam van 2e Regiment zware Dragonders; welke naam bleef tot 15 Octo ber 1843 om toen te vervallen en 8 Mei 1867 te worden vervangen door Huzaren. Over de Dragonders vertelt Overmecr o.a.: „10 Mei 1851 kwamen de staf, benevens het 3e en 4e eskadron van het 3e Regiment Dragonders onder bevel van kolonel Kabels in garnizoen alhier. Ook deze dragonders voerden al spoe dig het eigenaardige van het vroegere mili taire leven in, want 22 Mei 1851 gaven de trompetters de groote taptoe met muziek op de Groote Markt, welke uitvoering voortaan iederen Donderdagavond werd herhaald. Het garnizoen moest destijds wel meer de aan dacht trekken dan thans. In de eerste plaats door de vele exercitiën der veldeskadrons, de raar- schen door de stad, de vele parades, muziek uitvoeringen, militaire assauts en ook niet het minst door de uniformen, die aan de korpsen een krijgshaftig voorkomen gaven. Zoo was de herdenkingsdag van den slag bij Waterloo 18 Juni 1815 een de.r grootste mili taire feestdagen. Bovendien was het garni zoen destijds veel grooter, Jact inwonertal een derde van nu. ook had men toen bijna geen „geïmporteerde" inwoners,men kende elkaar, vooral door het lange jaren in één garni zoen blijven, waar dan vele gepensionneer- den en oud-gedienden te Haarlem hun ver der burgerlijk leven sleten..." Haarlem's ge meenteraad besloot 28 Januari 1854 tot den bouw van een nieuwe manége voor de cava lerie op het terrein ten westen van de Rol huizen. Deze manége werd met de kazerne aan den Koudonhorn 4 Sept. 1860 aan het Rijk ten gebruike afgestaan, terwijl van 24 26 Juli de manége wegens 't maken van een nieuwen rijweg Kenaupark, Zijlbrug, werd verrold naar het terrein van de voormaligen Onktoren bezuiden de Nieuwe Gracht. De verblijven der Cavalerie waren onvol doende en zoo kwam er een overeenkomst tusschen Rijk en gemeente. Haarlem kocht voor 48.000 vdn Mr. J. P. van Wickevoort Crommelin 8 H.A. grond van het Huis ter Spijt aan den Schoterweg. Dit terrein was voor het rijk om daar een Huzarenkazerne te bouwen, terwijl de gemeente de cavalerie- stallen aan de Nieuwe Gracht, de kleine ma nége in de Magdalenastraat en een paar ge bouwen naast de infermerie terug ontving. In 1880 werd het onbebouwd gebleven gedeelte van het exercitieveld bij de Kennemerbrug door Zocher aangelegd tot een park, dat de Raad 15 Dec. tot Frans-Halsplcin doopte. De bouw der Cavaleriekazerne werd geraamd op 449.400. De aanbesteding had plaats 1 Augustus 1882, De voormalige cavaleriestallen aan het Waaigat, de Nieuwe Gracht en de Plantage werden bij Raadsbesluit van 28 Mei 1884 ver kocht voor afbraak en leverde 6375 op Zoo ontstonden dus ook de heerenhuizen aan het Nassauplein, die voor eenige iaren onder den hanier kwamen. I.F/Bi' De benoeming van den vroe,geren gemeente secretaris van Haarlem, Mr. Dr. J. Wytema, tot burgemeester van Rotterdam, is thans zoo goed als officieel. Dies villen wij er een enkel woord aan wijden. Zoo'n klein beetje straalt de glorie van sladgenooten of oud-sladgencoten ook op de sadt hunner inwoning of vroegere inwoning at en zoo mag Haarlem zich verheugen dat zijn vroegere gemeente-secretaris het toch wel zeer eervolle ambt gaat bekleeden van bur gemeester van Rotterdam, de opvolger wordt van Mr. Zimmerman. Dal is ook voor Haarlem eervol. Trouwens dit tusschen haakjes Haar lem ziet vele malen een zijner zonen of dochieren tot de hoogste posities in den lande geroepen. Mr. Dr. Wytema heeft onze gemeente ge durende bijna 12 jaar doen profiteeren van zijn zeer groote administratieve bekwaam heden en ook gewis menig advies gegeven dat nu nog voor Haarlem van groot nut en ge wicht is. Want al beperkte zich bier zijn actie naar buiten vooral in een voorbeeldig beheer der gemeente-secretarie, dat hij ook een scherpen kij'k heeft op de behoeften van een stad, is gebleken in zijn kort burgemees terschap van Dordrecht, waar menige maat regel onder zijn bestuur is genomen, die voor Dordrecht van blijvende waarde zal zijn. Zoo heeft Wytema zich getoond niet al leen een bekwaam ambtenaar, maar ook 'n man met doorzicht en doortastendheid. Dat de Katholieken onder zijn secretariaat •in Haarlem nimmer reden hadden zich te beklagen, vooral op het punt van benoemin gen, zouden wij niet durven beweren. Hij toonde zich in dit opzicht een man van on verdacht vrijzinnigen aanleg, maar dit weer houdt ons niet aan de persoonlijke hoedanig heden van den nieuwen burgemeester avn Rotterdam de hulde te brengen, die hem toe komt, te meer waar er aanwijzingen zijn, die doen veronderstellen dat ook in dit op zicht een kentering ten goede in de opvat tingen van Mr. Dr. Wytema valt waar te nemen. Mr. Dr. Wytema heeft een voorspoedige carrière achter zich, waarvan vooral de laat ste drie jaren zich kenmerken door een snel klimmen op den maatschappelijken ladder. Het is bekend, dat de heer Wytema, na den dood van Jhr. Sandberg, ernstig solli citeerde naar het burgemeesterschap van Haarlem. Dat daartoe echter de heer Maar schalk werd benoemd, is door veten aange merkt als een reden dat de heer Wytema naar het burgemeesterschap van Dordrecht solliciteerde en dat ook verkreeg. Wij mee- nen te mogen veronderstellen, dat, indien de heer Wytema de vervulling zou hebben ge zien van zijn eersten wensch: burgemeester te zijn van Haarlem, hij zeer waarschijnlijk niet gesolliciteerd had naar het ambt var burgemeester van Rotterdam, want hij was gehecht aan Haarlem en zeer noode nam hij van Haarlem afscheid, zooals een onzer re dacteuren in een particulier gesprek/bij zijn afscheid mocht constateeren. Hij vond Haar lem aldus drukte hij het uit! de mooi ste, aangenaamste en bestgelegen stad van heel Nederland, Hieronder volgen nog eeltige levensbijzon derheden van Mr. Dr.Wytema, waaruit blijk! hoe geregeld de promoties van Mr. Dr.Wyte ma elkander opvolgden: Mr. Dr. Johannes Wytema werd 30 Mei 1871 te Groningen geboren. Hij bezocht al daar het Gymnasium en de Hoogeschool, aan weïke laatste instelling hij in de rechten en staatswetenschappen studeerde. In 1895 pro moveerde mr. Wytema op stellingen in de rechten, terwijl hij 19 Maart 1898 den graad van doctor in de staatswetenschappen be haalde op het proefschrift: „Goederenprijzen en muntwezen". In Juli van hetzelfde jaar volgde zijn be noeming tot gemeente-secretaris van Assen; drie jaar later en wel met ingang van 1 September 1901 werd hij benoemd tot ge meente-secretaris van Schiedam. In Juli 190? ging hij naar Haarlem als afdeelingschef tei Provinciale griffie, waar hij benoemd werd als opvolger vam mr. Pahud de Morlanges Zes jaar lang bleef hij daar werkzaam aan de Provinciale griffie, want 14 Juli 1909 be noemde de Haarlemsche Raad hem tot ge meente-secretaris, welke functie hij 18 Augua tus aanvaardde. In April 1920 eindelijk volgde zijn benoe ming tot burgemeester van de gemeente Dordrecht. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat cenige uitspraken op aanvragen van ingeschrevenen der lichting 1923 om vrijstelling van dien dienstplicht we" gons broederdienst ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen 10 dagen na diern dag van deze bekendmaking in be roep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uil- spraak geldt, of door diens wettigen verte genwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift moet met redenen om kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemees ter, ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspaken, door Ge deputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den- zelfden termijn bij de Koningin in beroep k omen Ondertrouwd 1 Aug.: J. F. v. d. Mark en C. Hoogkamer T. Bree en P. K. Treuren A. Jansen en J. v. Wel M. v. Egmond en W. M. Smit J. Schuilenburg en W. LI. de Graaf H. J. v. Raaphorst en C. C. Groen J. J. Roeland en C. M. Mooij J. Hardebi! en M. M. v. Tunen J. A. v. Mierlo en E. Geijer J. G. de Droog en J. M. v. d. Veldt E. Gieske en H. F. M. Koster G. Heijmans en C. W. C. Tibbe. Getrouwd 1 Aug.: J, LI. v. d. Barselaar en A. H. C. Mathot A. Verkerk en C. E. Kees A. Pceperkoorn en J. Polak J. A. Kaagman en C. .1. Boogaard A. W. v. Vlijmen en M. P. Boelhouwer H, P. Langeveld en C. Oppe A. H. Krans en M. A. F. Stevens D. C. Radsma en P. Wisker C. v. Eist en D, v. Ommen E. Nimis en M. M. A. Blecke A. F. Geukers en I. Goedhart. Geboren: 1. Aug.: d. van M. E. Nelissen Boersma; 31 Juli: d. van G. H. M. van Went Van Niekerk; 31 Juli: z. van A. Boting Breeuwer; 31 Juli: d. van H. KlijzingVan Dam; 31 Juli: d. van C. KromMaarten; 28 Juli: d. van E M. HauptmannHippe; 1 Aug.: d. van A. M. A. Huis in 't Veld Nijs. Overleden: 1 Aug.: J. F. Heijligers, 78 j„ Groot Heiligenland; 31 Juli: W. J. Vier dag, 55 j„ Kleverlaan; 31 Juli: E. Wen- sinkBlok, 53 j„ Kamperlaan. Woensdag werden er voor den kantonrech ter verschillende ernstige zaken behandeld. Allereerst een geval in Kwakzalverij. Daarvoor stond terecht de commies-titu lair van de Nederlandsche Spoorwegen K die per advertentie kosteloos een slaapmid del aanbood. Reflecteerde men, dan bleek, dat er voor betaald moest worden, maar dat t bovendien nog ondeugdelijk was samengesteld. Het bestond uit 84 gram natrium bromide, doch dit goedje mag volgens de wet niet in mindere hoeveelheid dan 100 gram ver kocht worden. Voor deze overtreding, die het O. M. ernstig noemde, luidde de eisch 200 boete of 20 dagen hechtenis. Dc kantonrechter wees onmiddellijk von nis, en veroordeelde bekl. tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht de Tandtechniker. Terecht stond de tandtechniker J. G. S. Hij had mevrouw H. behandeld. Een paar kiezen waren gelrokken en tand- vleesch verdoofd. Er deden zich echter ont stekingen voor en bii onderzoek door een bevoegd tandarts bleek, dal de behandeling allesbehalve wetenschappelijk was geweest. Het O. M. eischte thans 2 maanden hech tenis, want met geldboeten kan z. i. niet langer worden volstaan. De kantonrechter veroordeelde S. tot 14 dagen hechtenis. Dit zaakje heeft vermoedelijk nog een staartje voor den „compagnon" van S„ n.l. J. S„ die onder eede verklaarde, zich niet te herinneren, dat Sch. de behandeling had verricht, wat niet aannemelijk is, S. zal zich waarschijlijk later voor de Rechtbank moe ten verantwoorden. Barometerstand 763. Vooruit. OPGAVE VAN Hij zat te eten- Voorts had zich o.a. te verantwoorder zekere ter H„ die geweigerd had, een in specteur van den Raad van Arbeid inzage te geven van de loonlijst. Hij had er, zeidc hij, op dat moment geen zin in, want hi zat te eten! Dit vond de kantonrechter geer manier van doen. De eisch luidde 4C boete, subs. 8 dagen hechtenis. De kan tonrechter veroordeelde bekl. tot 2f boete subs. 10 dagen hechtenis. Medegedeeld door de SPAARNEBANK De Beurs opende heden: V. K. HEDEN 6% Nederland 1923 101 Vi Oude Vaart 81 dito Gem. Eigendom, Mij. „Nederland" 132 Scheepvaart-Unie 105 Rotlerd. Lloyd 115 Holt. Llovd Pnkétvaart 105 Oude Boot 51 Holt. Stoomboot H. V. A. 404 Java Cultuur 310 Jurgens gew. 407; Koloniale Bank 140 Indische Bank 110 Gert. Handel Mij, 1227 Resc. dito 1227s Orion 24 Geconsolideerde 1097, Kon. Olie 320 M. S. Steel 91 Marine eomim.. 6 Vorstenlanden 144 Actions id. 136 Poerworedjo 85 Oude Deli 272 Senem'bah 240 Deli Batavia 292 Amsterdam Rubber 1457* Serbadjadi Silau 110 Wai Sumatra 112 Dordtsche Petr. 305 Southern Rails 32 Union 131 Anaconda Wabash 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1