Ingezénden Mededeelingen KEM EN SeifOOL. IM6EI0NDEN. Ongeluk. Ongeluk. Een herinnering aan den mobilisatie tijd. Ouderavond van het S. Gertrudis- Patronaat. Ernstige aanrijding. De aanrijding op den Kruisweg. Opening nieuwe winkelzaak. De staking der werkloozen te Heemstede. Lastig. Jubileum» De gewijzigde Huurcommissiewet, SASSENHEIM. 60 cent per regel. SERIEWERK: HALFWEG. HILLEGOM. ZAANDAM, HEEMSKERK. HILLEGOM. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. VOGELENZANG. VOORHOUT. fr II. Gistermorgen is een man, op de Arrreter- damsche Vaart, wonende in een woonwagen aan den Oudeweg, toen hij op een in bewe ging rijnden tramwagen der E. S. M. wilde springen, gevallen, waardoor hij vermoedelijk zijn linker knieschijf heeft gebroken. Na in het dichtstbijzijnde politieposthuis tc .ijn verbonden, is hij per ziekenauto, naar ret St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Dinsdagavond omstreeks half zeven is een 50-jarige man O. B. genaamd, wonende te Haartem. die met zijn fiets van de Oostvest de Amsterdamschepoort wil.de binnenrijden, door een auto van den tegenovcrgeslelden kant aangereden. De chauffeur heeft signalen gegeven, doch dc fietsrijder was doof, zoodat hij deze signalen niet heeft gehoord. Hij werd een woning binnengedragen, alwaar door de E. H. B. O. een lichte kneuzing aan de rib ben werd geconstateerd. Hij is per zieken auto naar zijn wening vervoerd. De chauffeur heeft ondanks zijn kraoh- tig remmen, het ongeval niet kunnen voor komen, zoodat hij in dezen geen schuld beeft. Heden is he'. negen jaren geleiden, dat de oorlog uitbrak en ook in ons land de mo bilisatie eenige dagen later werd uitgeroe pen. Men weet, hoe mei. Fleischmanm toen met hare bekende doortastendheid aan den Kampersin-gel een magazijn voor de gezin nen der gemobiliseerde militairen heeft ge houden, waarbij zij door tal van dames flink is geholpen en veel steun van de in gezetenen mocht ontvangen. Toen alles was afgeloopen en het maga zijn voor goed gesloten zou worden, Het mej. Fleischmann voor het laatst haar blik ken nog eens door de vertrekken gaan en bemerkte in den tuin een uitgroeiseltje van een kastanjeboom. Weet je wat, dacht zij, dat neem ik mee als een herinnering aan deze veelbewogen dagen. Zij trok het tengere dingetje uit den grond en droeg het, met de aarde nog om den wortel, naar huis, waar zij het dadelijk in een pot plantte. Het „boompje" groeide als kool en was over een paar jaren te groot voor den pot geworden. Toen riep mej. Fleischmann de hulp in van den stadstuin en de heer Bouwer was zoo vriendelijk om het een goed plaatsje ie verleenen, waar het uitmuntend werd onderhouden, zoodat het boompje inmid dels een boom van twee meter hoogte is ge worden. Uit alles laat zich aanzien, dat het een prachtige woudreus zal worden. Nu vernemen wij, dat het plan bij eenige oud-gemobdliseerden bestaat, toestemming te vragen om dezen boom iu een der plant soenen een geschikte plaats te geven en er dan een bank voor te plaatsen, als een blijvende herinnering aan hetgeen de da mes met behulp der ingezetenen voor hen hebben gedaan. Dinsdagavond is voor het St Gertrudis-pa tronaat, gevestigd in de parochie van den H. Joannes den Dooper, een ouderavond ge organiseerd. De meisjes van het patronaat en zeer vele ouders waren aanwezig, als mede eenige genoodigden. Het is een echt ffeuke, gezellige avond geworden, waarop door allen veel genoten is. Met een hartelijk inteidingswoordje open de de directeur van het patronaat, de ZeeT Eerw. Heer Pastoor L. J. Boogmans, den avond. Zijn Eerw. schetste in het kort doel en nut van het patronaat en wees er op, wat het doet voor het godsdienstig leven sn het huishoudonderwijs. Met levendig applaus werd dit herderlijk woord begroet. De avond werd verder met zang en spel doorgebracht. Onder leiding van mej. Van Zulphen zong het meisjeskoor voortreffelijk enkele liederen, terwijl ook mej. Van Zut- phen zelf er enkele zong. Een paar meis jes speelden ook keurig een quatre-mains. Vervolgens werd door dc meisjes een aar- digstukje opgevoerd. Zij speelden heel ver dienstelijk en verwierven menig applaus. Het keurige kapwerk was van mej. Van Looij. Het was een hoogst genoeglijke avoöd. Dinsdagmorgen 11 uur had op den hoek Oostvest en Papentorenvest een aanrijding plaats. Een negenjarig jongetje, J. de P., wo nende Nicolaas Beetsstraat is, toen hij al spelende van de Oostvest kwam, door een auto, die juist van den tegenovergestelden kant kwam, aangereden. Hij kwam in aan raking met het linker spatbord van den auto, waardoor hij kwam te vallen. Na in een wo ning te zijn binnengedragen, werd hij per brancard naar het St. Elizabeth's Gasthuis gebracht. De auto, die van de Amsterdam- sche Poort kwam, reed met matigen gang in dc richting Oostvest, maar gaf vermoede lijk geen signalen. De eigenaar weigerde zijn auto ter beschikking te stellen om den jongen ie vervoeren en is met den auto, zonder achterlating van adres vertrokken. De jon gen, die waarschijnlijk een hersenschudding beeft gekregen, was Dinsdagavond nog niet bij kennis gekomen. Nader vernemen wij, dat de toestand van het patiëntje bevredigend is. I De toestand van den 88-jarigen heer W. J. S., die Maandag op den Kruisweg door een auto werd aangereden en dientenge- „valge een beenfractuur bekwam, is goed. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de heer Koster een nieuwe piano zaak geopend op den Kleinen Houtweg. Dit ging op eenigszinds officieele wijze. Tegen twee uur werd het al tamelijk druk met be zoekers w. o. het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Piano- en Orgelhandelaren, het dagelijksch bestuur van den Haarlemschen Bond van Piano- en Orgelhandelaren, de heer en me vrouw Goldschmeding uit Amsterdam en ver schillende collega's en belangstellenden, i Nadat eerst de zaak was bezichtigd, en men het wondere Triphonola-instrument had hooren spelen, werd door een korte toe spraak van Dr. Proof beaamd, hoe de heer Koster voor 25 jaar als pianostemmer is begonnen en door noesten vlijt het\zoover heeft gebracht. Hij hoopte dat zijn zaak steeds in bloei zou toenemen. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat dc schuin staande etalageramen, als eenig in Haarlem zijn, terwijl de massief granieten omlijsting een soliden en degelijken indruk geeft. Aannemer is de fa. W. Millenaar, terwijl het glas in lood is geleverd door de fa. G. Bogtman. In den sland der staking is weinig veran dering gekomen. Alleen hebben nog eenige werkwilligen zich bij de staking aangesloten. Het aafttal werkwilligen is thans nog zes. Dinsdagmorgen verschenen een 40-tal stakers met eenige leden van het W.A.C., uit Haar lem, voor het gemeentehuis om te d-emon- streeren, terwijl een commissie een onder houd had met den burgemeester. In den middag had een onderhoud plaats met wethouder v. d. Pol, aan wien zij ook hun eischen uiteenzetten. Zij vragen 31 tot J 36 per week, alsmede het terugnemen der ontslagen arbeiders. Na afloop van het onderhoud met den wet houder werd een vergadering gehouden in hotel „Wapen van Heemstede", waar de voorzitter van het Comilé den'stand van za ken uiteenzette. In hoofdzaak besprak iiij liet onderhoud op het Raadhuis, waarbij werd medegedeeld de toezegging van den burge meester, om de zaak in de vergadering van 3. en W. te bespreken en de houding van weihouder v. d. Pol, die den eisch veel te hoog vond. Besloten werd aan den eisch vast te hou den en af te wachten wat liet besluit der vergadering van B. en W. zou opleveren. Ook werd in de vergadering der werkloo zen afgekeurd de houding van verschillende leden van dc Commissie van Advies, die niet aan den lijve voelden den nood onder de ar beiders, die slechts 18 thuisbrachten. Men v. as de meening toegedaan, dat die commis sie moest bestaan voor een deel uit arbei ders, werkzaam aan het „grotstuk". Ook beslreed men het verwijt, als zou te weinig arbeid verricht werden, daar niet ver langd kon worden, dat er met holle magen zóó hard werd gewerkt, als het behoorde; dal hel meer in dc lijn lag eens een kijkje 1e komen nemen naar wat er in de gezinnen dier arbeiders heerschte en waarmede de ma gen dier arbeiders en hunne gezinnen gevoed werden. Verschillenden waren er legen, dat de ge meente werk van particulieren aannam,waar door het nu een zuivere productieve werk verschaffing was, waarvoor het volle loon verlangd mocht worden. De stakers werden aangespoord in hun ac- 1ie te volharden, le blijven demonstreeren en le trachten de zaak meer in het openbaar te laten behandelen, zoo de vergadering van B. en W. geen vruchtbare resultaten op levert, door een adres aan den raad Ie richten. Het posten had een regelmatig verloop. De werkwilligen werden van en naar huis door politie begeleid, gevolgd door stakers. Er hadden geen incidenten plaats. Alleen werden den werkwilligen eenige scheldwoorden toe geworpen. Tijdens dae begeleidingen was het eeniigszins rumoerig. Overigens was het rustig. Nu het W.A.C. de leiding in handen heeft genomen, moeten wij onze menschen waar schuwen, dubbel voorzichtig te zijn. De W. A.C.-leiders zijn allesbehalve betrouwbare raadgevers. Klaarblijkelijk door hel gedreun van het 'heien is de klok van de Amsterdamsche Poort stil blijven staar., wat nu niet zoo pret tig voor de omwonenden is. Gisteren herdachten de heeren J.B. v.Zutphcn chef van de afd. smederij, en S. Schran der, van de bewaking, den dag, waarop zij vóór 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé in dienst traden. Wegens ziekte van den heer van Zulphen is de huldiging van diens jubileum uitgesteld, terwijl de heer Schrander door zijn collega's werd gehuldigd door dc aanbieding van een kistje sigaren cn een mooie bloemenhulde. Even later werd de jubilaris door de firma gehuldigd bij monde van den heer Mr. Joh. Enschedé, in tegenwoordigheid der andere firmanten en on hing hij de trad itioneele en veloppe met inhoud. Hel verdere van den dag had de jubilaris vrijaf. Met ingang van gisteren trad in werking de wet van 2 Juni j.l., waarbij is bepaald, dat verhuurders van woningen zonder inmenging van de huurcommissies de huurprijzen zullen mogen verhoogen tot 50 pCt. boven de huur van 1 Januari 1916 voor de woningen van lagere huurwaarde en tot 3734 pCt. boven de huur van 1 Januari 1918 voor de duur dere woningen. Het ontwerp, waaruit de wet is voortge komen, heeft echter tijdens de beh?,ndeling in de Tweede Kamer een aanvulling onder gaan, waaraan de minister van arbeid, han del en nijverheid de bevoegdheid ontleent ten aanzien van bepaald aan te wijzen ge meenten te verklaren, dat het tegenwoor dige huurpeil der woningen, waarop de Huurcommissiewet van toepassing is, een af wijkende regeling vordert. Maakt de minis ter van die bevoegdheid gebruik, dan dalen voor de betrokken gemeenten bovenge noemde percentages tot onderscheidenlijk 40 en 30 pCt. en kunen verhoogingen daar boven slechts met goedkeuring van de huur commissies plaats hebben. Verder dan 50 en 3714 pCt. boven de normale huurwaarde van 1 Januari 1918 mogen de commissies in den regel niet gaan. Door de bepaling, dat zij geleidelijk verhoogingen toestaan, totdat een billijke opbrengst van de woning ver kregen wordt, hebben de commissies het behoudens beroep op den kantonrechter in de hand de huurverhoogingen voorloopig belangrijk beneden dc maxima van 50 en 3734 pCt.- te doen blijven. Voorloopig. daar de verklaring van den minister in elk geval hare kracht verliest op 1 Augustus 1925 en dan evengenoemde ma xima weder als vrije verhoogingspercentages gelden. Tot nu toe is nog geen bericht geko men, dat Haarlem onder de gemeenten ge rangschikt is, waar de afwijkende regeling toegepast zal worden. Vermoed wordt echter wel, dat ook voor Haarlem de lagere percentages voor huur- verhooging zullen vastgesteld worden. ONGELUK MET DOODELIJK GEVOLG. Toen Dinsdagavond 10 uur de stoomtram uit de richting Haarlem passeerde had op hoogte voorbij de stopplaats Oude Post voor dc woning der firma B. een ernstig ongeluk plaats. In de tram was gezeten (wat eerst later is vastgesteld) zekere mej. J. M., oud ongeveer 18 jaar, wonende aan de Oude Post alhier. De tram stopte niet aan de halte Oude Post. (Door welke oorzaak is niet bekend.) Genoemde juffrouw moest hier de tram verlaten. Zij sprong voor de woning van B. uit de in beweging zijnde tram, met het noodlottig gevolg dat ze er onder raakte. Haar hoofd werd letterlijk verbrijzeld, zoo dat hare identiteit eerst Woensdagmorgen kon worden vastgesteld. Men begrijpt de verslagenheid van de ouders daar het bleek te zijn de dochter van den heer J. M., zaad handelaar alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Cornelis, z. van P. C. Meiman en P. C. Overleden. Dina Adriana Spuyman 19 j., v. d. Vlugt en M. H. Rotteveel. Cornelis Daniel, z. van C. D. van Goeverden en J. M. H. Bergman. Dirk, z. van H. van Kla veren en A. Kagenaar. Ondertrouwd: Jacob Dannijs 47 j., wedr. FABRIKAAT: A.H.J.W1JTENBURG SIGARENFABRIEK LEIDEN van H. W. Knetsch en Krijntje Nieuwland, 48 jaar. Overleden: Dina Adriana Spu-man 19 j., ongeh., won. te Ocgstgeest. Leuntje Smit, 74 j., wid van L. Batenburg. Petrus Cor nelis Meiman, 5 d., z. van P. C. Meiman en P. C. Oostveen. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagden voor het Mulo-examen Josina IJssekhuitten en C. Th. van Koningsbruggcn, beiden leerlingen der R.K. Mulo-school alhier, hoofd de heer J. O. Matze. Gemeenteraad. Aanwezig aillle Bieden. Voorzitter de Burgemeester. Eenige ingekomen stukken, goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Stalen, worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was het Kon. besluit tot toe stemming aan do graanmaalderij Niekerk voor plaatsing van een motor in het Noor delijk deel der maalderij met de daaraan verbonden verplichte fundeering enz. Een verzoek subsidie Fröbelschool wordt aangehouden tot de nieuwe raad is geïnstal leerd. De voorzitter doet mededeeling, dat door de finna Werkhoven en Beider en Ouds hoorn is ingeschreven voor de levering van een lastauto met motor cn caroserie met lakei en topbehoonen, door Werkhoven ge- lieei omlijnd voor de som van 4825,50 en B. en O. voor f 4932,50. B. en W. stellen den raad voor, dit te gunnen aan den laag- sten inschrijver. Goedgekeurd. Een verzoek van dan heer B. Hoogstraten betreffende reclames Hondenbelasting, wordt op voorstel van B. en W. afgewezen. De bouw van de Openbare Lag. School wordt gegund aan den laagsten inschrijver, den heer IJsken uit Heemstede voor de som van f 11.434. Door de heeren Bader en Speelman was overleg gepleegd met den pachter van het terrein, waarop de school gebouwd moet worden en deze pachter heeft toegestaan, den grond direct af te staan tegen een vergoeding van schade groot f 5.10 per strekkende roede. De Gemeente-rekening 1922 wordt in handen gesteld van eene commissie, door den Raad benoemd, nj. de hoeren v. Zon neveld, Bader en Speelman. Deze rekenieng sluit met aan gewone ontvangsten groot 201.444 en gewone uitgaven 176.762. Hel nadeelig saldo der Buitengewone Reke ning bedraagt 21.136.94. Een voorschot-aanvrage der Herv. School, groot 1750, wordt toegestaan. Comptabili teit 1923 wordt goedgekeurd; eveneens een verzoek van den heer G. Wesseliing voor het plaatsen van een kanloorgebpuwtic aan de Oost'haven. Het wordt toegestaan tol weder opzegging toe voor dte som van f 1 per week. Omtrent de versiering van het raadhuis niet de a.s. jubileumfeesten, bestuit de raad, dil aan B. en W. over te laten met de wen- schelijkheid, dat bezuiniging wordt be tracht, daar reeds f 1000 als subsidie voor dit feest is uilgetrokken. .Na de korte geheime zitting vertrekt de raad per auto's naar de Ooslhaven, alwaar hij wordt opgewacht door hel Bestuur der Vcreeniging voor Bloembollencultuur. Hierna spreekt de Burgemeester een rede uit. Eerst na moei te vollen arbeid en onder ling overleg was het mogelijk, dat Sassen- heim een betere haven verkreeg. Dit stond in hel toeken van den vooruitgang zijner nijvere bevolking. Spr. hoopte, dat Gods ze gen op den arbeid rusten moge voor allo exporteurs, handelaren en kweekers en dat deze haven meer tdtior uitvoer dan door invoer den roem van Sassenheim moge weg dragen. Hierna noodigde de Eerc-Voorzitter, de heer G. Vlasveld Sr., namens Bloembollen cultuur het Gemeentebestuur uit lol een ge zellig samenzijn in Hotel „Het Bruine Paard" Daar hield de Eere-Voorzitter namens het bestuur van Bloembollencultuur een toe spraak. Hij heette allen welkom enzeide, dat het hem een' aangename taak was, de gevoelens „te vertolken van het Bestuur deT Ver. Bloembollencultuur. Deze opening toch geeft een bewijs van toenemeiHdten bloei der Gemeente. Spr. vergelijkt de bevolking van ettelijke jaren terug met 1300 zielen met die van thans, ruim 4000 inwoners. Deze welvaart heeft Sassenheim te danken aan de groole bedrijfsleiders uit Sassenheim, welke de wereld doorkruisten van Oost lot West en Zuid tot Noord. Nooit had spr. kunnen denken dat eens in: Sassenheim gaslicht, daarna otectriciteit en nu in de toekomst waterleiding zou beailten. Dit getuigt van een ruimen blik van de steunpilaren der ge meente Sassenheim, n.l. de raadsleden met B. cn W. aan het hoofd. Spr. brengt 'hulde aan Burgemeester Gouverneur, die ondanks het slechte weer niet ophield den arbeid aan de Haven niet kracht 1e doen voort zetten, opdat zij nu in het seizoen geopend kon worden, Spr. uit den wensch, dat deze haven moge bijdragen lot meerderen bloei van Sassenheim en hare inwoners. Daarna brengt de Burgemeester dank aan den raad', die voor een groet deel tot tot standkoming dezer haven heeft madegaf werk t. Vervolgens voerden nog het woord Wet houder Wamaar. het oudste raadslid' de heer Baden, de heeren Speelman cn Roest, waarna de heer G. Vlasveld deze gezellige bijeenkomst sloof. Aanrijding. Woensdagmorgen had op den Rijksstraatweg HaarlemHalfweg, tus- schen de I.iebrug en de Vinkebrug eene aanrijding plaats tusscben een vrachtauto van de Azijnfabriek De Haas uit Haarlem en een luxe-auto van de Directie der Alg. Ned. Electr. Mij. te Amsterdam. Laatstge noemde auto, komende van Haarlem reed de vrachtauto achterop en terwijl deze pas seerde raakte het achterwiel het voorwiel van de vrachtauto, waardoor de chauffeur van de vrachtauto zijn stuur kwijt raakte en over dc electrische spoorbaan in de sloot terecht kwam. Een 25 minuten waren er mede gemoeid om de vrachtauto weder in 't rechte spoor te brengen, terwijl dc tram door dat ongeval een half uur vertra ging ondervond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hinderwet. Door de „Automaat" is aan B. en W. vergunning gevraagd tot het oprichten van eene ondergrondsche ben zine bewaarplaats met aftapinrichting op het perceel aan het Kerkplein( Gebr. Witte.) Besmettelijke ziekte, In de week van 22 tot en met 28 Juli kwamen alhier 2 ge vallen van diphtheritis voor. Besmettelijke ziekte. In de week van 22 tot en met 28 Juli kwamen alhier 2 ge vallen van diphtheritis voor. Burg. Stand van 16 Juli tot en met 1 Aug. Geboren: Clasina Anna Johanna, d. van J. L. van Lieshout en J. Heijne. Agatha, d. van Joh Nijman en A. de Zeeuw. Agatha Geertruida, d. van Nic, Pekel en C. M. de Wildt. Antonius, z. van Th. de Wit en Marg. M. Nagel. Ondertrouwd: Ant. Bleijendaal Pzn. en A. M. v. Kesteren. Getrouwd: J. C. L. Mok en H. M. Car- stens. Overleden: Fr. Scheerman, geb. Bakker 80 jaar. Directeur van het waterleidingbedrijf. Als tc benoemen directeur van de op te richten waterleiding, wordt voorgedragen de heer F. J. Payens, directeur van de gasfa briek. Het salaris is 1000 per jaar. Naar concours. Het R. K. Harmonie- korps „St. Jacobus" neemt deel aan het Groot Nationaal Concours te Santpoort en wel 12 Augustus. Het bestuur stelt de ge legenheid open voor hen, die het corps willen hooren kampen, voor zeer vermin derden prijs kaarten voor het terrein te bekomen. Bij de navolgende heeren kan men vóór Woensdag 8 Augustus zich op geven: A. J. Buijs, voorzitter; J. Molenaar, secretaris; J. v. d. Aar, commissaris. Na dien datum kunnen zij daar niet meer voor in staan, dat er kaarten verkrijgbaar zijn. De Jubileumfeesten. Dinsdagavond werd in de bovenzaal van Café Graaf Flo- ris V te Vogelenzang de eerste vergadering gehouden van het plaatselijk comité voor de viering van het Huldigingsfeest van H. M. de Koningin. Onder leiding van het Gemeentelijk Co mité van Bloemendaal, daar aanwezig, werd het nieuwe bestuur uit de aanwezigen ge kozen en geïnstalleerd. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. Bonkenburg, Leidschevaart 20, Vogelen zang. Als voorloopige datum voor de feestvie ring werd vastgesteld 10 en 11 September. De voorzitter meende te mogen rekenen op algemeene medewerking en steun der Vogelenzangsehe bevolking. Nadere bijzon derheden zullen nader worden bekend ge maakt. Muziek. Dc R. K. Muziekvereëniging „St. Cecilia", gaf op Maandag j.l. bij Café Eigenzorg, een goed geslaagd concert. Oranjefeest. Op Dinsdag 7 Augustus e.k., des avonds 8.30' uur, zullen allen die meedoen aan den optocht bij de a, s.. fees ten, in Café „De Bonte Koe" bijeenkomen, ten einde de volgorde definitief vast te stellen. Ook belangstellenden zijn zeer welkom. De leiding is bij het bestuur der Oranjevereeniging. BORNEO, EEN IDEAAL MISSIELAND. Over harde werkelijkheden en practische plannen. Bij mijn artikel van 21 Juli heeft 't niet aan belangstelling ontbroken. Goddank! Er zijn vele soorten van Katholieke Missies en Borneo is er eene, die een icder's belang stelling en steun met recht verdient. Het ontzettend moeilijk werk Uwer Katholieke Priesters daar is te weinig bekend en der halve te weinig bemind. Verschillende vragen zijn mij gesteld. Ik waardeer dit ten zeerste, want het is een bewijs van meeleven van Nederland's Ka tholieken met een allervoornaamst stuk van de grootschc, practische Katholieke actie, die zich uitstrekt, usque ad ultimufn terrae, tot aan de verste grenzen der wereld, tot in de diepste donkere oerwouden van Bor neo, waar die Katholieke actie wederom als een echo weerkaatst en de vrucht van haar arbeid terugkeert met dankbaren spoed en den vorm aanneemt van honderden wilde natuurmenschen, weleer koppensnellers, thans knielend en dankbaar luisterend naar één vaderlijke stem, het centrum onzer kracht: R ome! Men heeft mij gevraagd: lo. Komen de bekende koppensnellerijen thans nog bij U voor op Borneo? Ja, lezer, dat gebeurt nog vaak. Men moet onder de wilde volksstammen van Borneo geweest zijn, hun ideëen kennen, om te be grijpen, hoe diep dat hunkeren om ander mans koppen te verzamelen er in zit. Het idee begint al op moeders schoot. Daar zingt moeder een wiegeliedje vpor haar baby als volgt: bijv. „Kindlief, Grootvaders buit bestond uit 5 hoofden, toen de ver zameling Uwer voorvaderen reeds uit 15 koppen bestond. Je eigen vader overtrof grootvader en verrijkt de erfcollectie met 7 andere. Maak babylief, dat als jij groot ge noeg rijt, Uw naam zal geroemd worden bo ven die Uwer voorvaderen, 't Is precies als Hector deed met zijn zoontjes. In elk Dajakhuis, waar men binnen gaat, ziet ge dan ook een 20 a 30 menschensche- dels bengelen, bij elkaar opgehangen aan rieten stengels meestal bij de deur van het opperhoofd des huizes. Ze hangen boven een klein vierkant stookplaatsje van klei, waar 's morgens pl.m. 5 uur, wanneer 't voor dat heéte klimaat koud gevoelt, de mannen, vooral de oudere, gezellig komen neerhur ken om borst en rug te verwarmen. De kop pen worden zoodoende dagelijks gerookt en zien er bijgevolg zwart uit. Bij feesten, vooral bijv. bij het verbreken eener alge meene rouw, of bij het feest, waarbij de jon ge meisjes gepromoveerd worden tot jonge juffrouw (bedara), worden die koppen in triomph rondgevoerd. Bij het laatste feest vooral, dat veelal drie dagen en 3 nachten aan een stuk duurt, ziet men de dames, elk met een kop in beide handen, in een rij de lange algemeene waranda van het Dajak huis heen en weer marcheeren. Het eenige wat ze daarbij schreeuwen, is een triomph- kreet: Ahooi, ahaai, ahooi, ahaai, op een zelfden dubbelen toon uitgeroepen. Dit duurt lezer den geheelen nacht door. 't Is intens vervelend voor een Europeaan. De huisgenooten, mannen, vrouwen en kinderen liggen dan langs de wanden en genieten!! Om de 2 uur, als men genoeg gehooid en gehaaid heeft, neemt een der dames 't wcord en schildert in poëtische, dikwijls zeer hartstochtelijke taal den moed hunner voorouders en sarren de jongelui plagend, fat zij lafaards en nietelingen zijn, dat ze niet waard zijn om een vrouw uit hun mid den te kiezen, want dat ze geen lafaards tot hun toekomstigen man willen hebben. U begrijpt, lezer, hoe hierdoor menige Dajakbol op hol wordt gebracht en hoe vaak een complotje opgeschoten jongens onder elkaar een koppensnellerijplan op maken en er geen gras over laten groeien. Nu begrijpt u ook reeds het doel. Een kop penverzameling is een teeken van eer en moed en omdat de Dajaksche schoonen gaarne het leven doorgaan met een moedi gen cavalier, gaan vele roofridders er dus op uit Ook bij sterfgevallen moet volgens het ingeworteld begrip de afgstorvene gewro ken worden door het neervellenen van een ander, wiens schedel dan in triomph wordt meegevoerd op 't feest van het eindigen van den rouwtijd. Nu begrijpt u wel, dat het niet slechts een wraak is om oude vijan den uit den weg te ruimen, oude veeten te wreken. Neen, elke kop is welkom. Toen ik eenige jaren geleden in 't binnen land was gestationneerd, deelden mijne christenen mij mede, dat de bewoners van ver op tjj» rivier in hun gemeenschappelijke gesprekken dan ook gezegd hadden, dat ze al zoolang „babie-oetan" wilde varkens hadden gejaagd en het nu meer gemunt had den op een „babie blang" wit varken. Dit is de gewone dichterlijke spreekwijze om aan te duiden, dat een kop van een Euro peaan hun zeer welkom zou ziin. Ik heb ook vaak mijn nachten verdeeld. Tot 1.2 uur waakte ik met geladen geweer en daarna mijn „kokkie" Ah. Min, een oude pientere Chinees, waar ik geheel op aan kon, of schoon hij ook uit het Hemelsche Rijk was weggevlucht, maar nu bij mij tot „goede moordenaar" is omgeschapen. Ofschoon in alle Dajakshuizen een 20 a 30- tal kóppen U tegenblikken op dc conversa tieplaats, toch moet U zich rtiet voorstel len, dat het voor ons missionarissen een voortdurend uitkijken is. Vergeet niet, dat de christenen ons zeer welwillend zijn, 2e. dat op plaatsen waar wij beschaving bren gen en 't Bestuur zijn machtigen arm kan ia- ten voelen, de Dajaks bevreesd zijn, vooral omdat sinds de laatste jaren aan de koppen snellers men denzelfden maat uitmeet, waar mede zij gemeten hebben. Tot slot, lezer, ziet U, hoe diep treurig de Heidensche Maatschappij is; waar geen christendom is, kan de duivel alles bewer ken. Daartegenover, waar de Katholieke 'mis sionarissen doordringen (en daar zijn geen grenzen) daar komt orde, godsdienst en christelijke liefde. 2e. Heeft u veel succes gehad?Ja, besiist ja. Ik zal U eens vertellen. Veel tijd van directe actie gaat verloren met talen aan- leeren, zich inwerken in 4e vreemde begrip pen, gewoonten en zeden der natuurmen schen. Maar dit moet een Katholieke Pries ter eerst bestudeeren om als geestelijk Dokter de juiste geneesmiddelen te vin den en den waren zetel der kwalen te on derzoeken. Maar daarna kan men dan ook des te practischer arbeiden. Op ééne missie onder de land Dajaks, die ik 5 jaar geleden nieuw ben begonnen, zijn thans 500 Katholieken (allen inbegrepen). Als men echter in het oog houdt, dat het allereerste begin vaak moeilijkheden mee brengt en dat het Oostersche volk spoe dig ontwikkelt en men eene Dajakfamilie gemiddeld op 6 kinderen kan rekenen, dan begrijpt u ook, dat dit sober getalletje in korten tijd snel vermenigvuldigt. Laat ik hier even aan toevoegen, dat een Katholiek missionaris verplicht is zijn volkje eers: grondig te onderrichten en dan nog eens grondig te beproeven om welke beweeg redenen zij Katholiek worden enz. enz. Dan pas kunnen wij hen doopen en als Katho lieken boeken. Dit in tegenstelling roet de zendelingen van honderlci richtingen, wier werkkring veelal beperkt blijft tot scholen zendelingen van honderderlei richtingen, wier- omzet zeer groot, wier klanten wel talrijker, maar slechts tijdelijk cn van zeer dubieus gehalte zijn. Alle waar is alweer naar zijn geld!!! 3e. Zijn er ook melaatschen bij U op Bor neo? en is dat niet gevaarlijk? Ja lezer, er zijn velen, heel velen daar, Melaatschen vindt men trouwens over 't gc- beele Oosten, 't Zijn ongelukkige stumpers. Waarom? Hun ziekte is vrijwel ongenees lijk, maar onder de wilde stammen bij ons is 't verschrikkelijk, dat al deze zieke stum pers door elkeen verstooten, verschopt, ge minacht cn verwaarloosd worden. Zij mogen nergens komen, uit vrees, dat ze dc ziekte aan anderen overbrengen. Hui zen, akkers, zelfs rivieren zijn hun verbo den. Rivieren namelijk uit vrees, dat ze door drinken of baden het water zouden besmet ten. Borneo (Serawak) is nog te ongeregeld om van regceringswege alle melaatschen in kolonies onder te brengen. Er is er eene, maar in districten, waar ik werkzaam was, waren er tientallen zieken, die meestal rondzwervend een allerellendigst bestaan hadden. Ik heb ze vaak verbonden, wat voortgeholpen met een hakmesje voor veld arbeid, een handje tabak, een stuk riet als afdak voor 's nachts, een wekelijksche por tie rijst, dat ik ook veelal van de mij om ringende christenen bijeen kreeg. Dan zijn die lui uiterst dankbaar, en dan kwam ik ze allen bij elkaar onderrichten cn voor den Hemel winnen. Is 't gevaarlijk onder die menschen te ko men? Neen, niet zoo overgevaarlijk. Men moet uitkijken voor eigen wonden en niet veel betasten en zelf uiterst zindelijk en rein zijn. Overigens geloof ik niet, dat er voor ons direct veel gevaar is. Ook moeten wij van een bezoek bij melaatschen niet al te veel laten blijken, want de inboorlingen zijn, doodsbenauwd en ze zouden uit vrees niet meer in de bijeenkomst voor H. Mis of on derrichting willen komen. Ten slotte: :er bestaat thans een scrum, waarmede men de leprozen inspuit. Men moet het 16 a 18 dagen achtereenvolgens volhouden. Maar de bewerking er van is uiterst pijn lijk en bijna niet te dragen. Voor zoover men nu reeds kan zeggen, stuit het op zijn minst genomen den voortgang der ziekte en worden pl.m. 70 pCt. der patiënten er mede gebaat. 4e. Nu kom ik aan de beantwoording eener rare vraag. Mijnheer, zoo vraagt mij iemand op mijn stukje I van 21 Juli 1.1., zijn uw plannen geen droombeelden of utopieën? Weledele Heer, questionant, lees U s.v.p. mijn stukje nog eens flink over. Het gaat hier over 't aanschaffen le. eener kleine drukmaehine, bindmachine, inkt en papier, om zelf diep in 't binnenland van Borneo verre van beschaving en hulp, mijn eigen catechismusboekjes, kerkboekjes, bijbeltjes enz. te drukken in verschillende talen, met plaatjes," beelden enz. enz. Mijnheer, dat gaat uitstekend en goedkoop en voor mijn land uiterst practisch met een mimcograaph 2e. Naast een practisch onderricht moet ik ook noodzakelijk hebben, planken kerk jes, behuizing, schooltjes en catechistenhut ten. Dit kan, op voorwaarde, dat ik zelf een kleine zaagmolen met motor aanschaf, die licht en in deelen te vervoeren is. Zoo kan ik zelf planken zagen, goedkoop en van 't beste hout, want dat is daar naar keuze. Ik heb bijna 12 jaar gewerkt in Borneo's binnenlanden en durf zeggen dat ik met be hulp van deze twee practische zaken mijn geheele district tn korten tijd kan bekee- ren. Medailles, scapulieren, prentjes e.d. zijn zeer welkom, maar ik kan er niets mee doen zonder een behoorlijk Gode waardig houten kerkje, een houten hutje en zonder degelijk onderricht. Mijnheer, dit heb ik niet vandaag of 'gisteren gedroomd, maar dat zeg ik na 1134 jaar ondervinding. Experientia docetü Ferme Katholieken, wie helpt mee om dit te verwerkelijken? Kom! geen goede voornemens slechts, zet Uw liefde om in een practische edele Raad, nu en eenparig. Adres: L. J. A. VAN DEN BERGH, Pr. Missionaris in Borneo, Alphen aan den Rijn. P.S. Gaarne verwacht ik inlichtingen, vra. gen, practische wenken enz. Laten wij elkander helpen voor eer grootsch edel doel....!!! Voor den inhoud van deze rubriek stelf de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem 1 Augustus. Mijnheer de Redacteur. Gaarne wil ik even den Heer De Lobel beantwoorden in het ingezonden stuk van Uw blad van 31 Juli. De Heer Lobel schrijft aan mijn adres. Volgens hem drukken de Regeeringsbe- palingen de arbeiders naar beneden en zal daarom beslist geweigerd worden aan de hulde deel te nemen. U kunt zeker toch wei begrijpen, geachte Heer de Lobel, dat voor menschen die onder den druk van deze tij Jen lijden er geen reden is om feest te vieren. Neemt U bijvoorbeeld onze werkeloozen, die een uitkeering ontvangen die te veel is om te leven en te weinig om te sterven, daar is zeker geen feeststemming aanwezig. Doet het Gemeentebestuur een verzoek om de men schen een hoogere uitkeering te geven of om een uitkeering waardoor de menschen allernoodigst stuk kleeren kunnen koopen voor zich zelf, of voor hun huisgezin, dan zegt de Regeering ik doe het niet, ik houd mij aan de bepalingen. Vraagt de Gemeente aan de regeering of zij een hooger uurloon mag geven, om belangrijke werkzaamheden uit te voeren dan wordt dat geweigerd. Het is hier de druk van boven af. De liefde kan niet van een kant komen, Zoo worden nu eerstdaags de gewijzigde huurwetten ingevoerd. Dat zal ook weer be roering in verschillende huisgezinnen bren gen. Vraagt U het Rijkspersoneel maar eens hoe zij zich bevinden. Ik meen dat de onder wijzers toch dit jaar ook al een aderlating hebben gehad. Het Spoorwegpersoneel. En zoo zijn er velen.Langer werken. Minder loon. Hooge huishuren. Belasting. Rechten die de arbeider had worden hem zoo zoetjes aan weer ontnomen, dit alles stemt tot geen re den tot feestvieren. Dan zou ik mij vergissen. Vast niet geach te Heer. Ik weet zeker dat er gehuldigd wordt ter eere van H. M. de Koningin. En niet voor een Minister van Arbeid. Naar mijn bescheiden meening is voldoende dat het Centraal Bestuur daar vertegenwoordigd is. Ik merk U dan ook op dat wij persoonlijk niets tegen H. M. kunnen hebben. Het gaat niet tegen H. M. de Koningin. Verderop schrijft de Heer de Lobel. Ik weet niet hoe de Volksbond er finantiëel voor staat. Nu kan de Heer Lobel wel rekenen.Want zegt hij 3 afgevaardigden, iedei een dagretourtje van 90 cent en een dubbeltje voor een glaasje karnemelk, is samen 3 gulden, Ik dacht dat er op dien dag Oranje dranken werden gedronken, dan ben je voor een dub beltje niet klaar en dan maar eentje Nu wil ik er de verdere onkosten nog bij doen die U vergat op te noemen. 3 man verzuim. Vaan del vervoer. Of krijgen die menschen vrij dien dag wat heeft het huisgezin aar zoo'n dag als Vader naar Amsterdam is. Nu de puntjes van 114 die U aanhaalt, dat is een geheele parade U wilt toch nu niet hebben dat wij het woord Vorstin uit ons Vaandel verwijderen Uit onze Bavo, Van onze enveloppe Wij wenschen dat niet. Nogmaals wij zijn niet persoonlijk tegen over H. M. de Koningin. Ik hoop dat H. M. in de nu aankomende jaren een zeer gelukkig Regeeringstijdperk te gemoet gaat, dat de malaise spoedig verdwenen zal zijn, opdat er weer voor spoed komen voor geheel de bevolking van ons. Vaderland. Dankzeggend, G. M. COVERS. Barendsestr. 36 rood VAANDELHULDE. M. d. R. Ondergeteekende verzoekt beleefd op name van het volgende De voorzitter der K. S. A. meent zich alles te mogen veroorloven, aangaande de bovenge noemde kwestie. Vooreerst M. d. R. hoe durft de heer d. L. spreken van alle ver- eenigingen en spontane deelname, Er waren ten hoogste op die vergadering 10 personen aanwezig. Of vertegenwoordigen die alle ka tholieke verecnigingen Ten tweede, wat de heer Govers gezegd heeft, is misschien een harde waarheid, maar de volle waarheid,van welke woorden ik gaarne mede de verantwoordelijkheid op mij neem. Alleen spijt het mij er niet bij tegenwoordig te zijn geweest. Dan zou ik den voorzitter der K. S. A. beleefd raden, niet de studieclub St. Bavo daarbij te halen, want als 2e voorzitter meen ik te weten, dat daar de zaken ernstig en cor rect worden behandeld, een ernst die bij den voorzitter der K.S.A. ver te zoeken is. Dan protesteert ondergeteekende ten zeerste te gen de belachelijke insinuaties aan het adres van onzen algemeen geachten voorzitter, met wien wij het een eer achten het H. B. va i den Volksbond uit te maken. Laat gerust de interne aangelegenheid van de Volksbond aan hem en het H. B. over, de zaken worden daar goed en zorgvuldig behandeld. Ik acht den heer Castricum te hoog om door de voor zitter der K. S. A. belachelijk te worden ge maakt. Ten laatste moet de voorzitter der K. S. A. maar eens gaan begrijpen, dat de R. K. Volksbond niet aan de leiband loopt van de K. S. A. M. d. R. hartelijk dankend voor de plaat sing. C. P. KERKVLIET, Haarlem, 1 Aug. 1923. NOG EEN VAANDELHULDE. Aan de leden van den R. K. Volks bond, afd. Haarlem. Velen zullen kennis genomen hebben van het besluit van het bestuur om niet deel te nemen aan de „Vaandelhulde". De argu menten hiertegen zijn m.i. zeer onbenullig voor ons R. K. onwaardig. Het ware zeer ver standig geweest, indien de heeren gezwegen hadden. Door ondergeteekende wordt het noodig geacht een buitengewone algemeene verga dering te houden. Reglementair is het noo dig, dat eenige leden het bestuur verzoeken deze te houden. Zij, die hiermede instemmen, worden verzocht even een briefkaartje of naamkaartje te zenden aan K. BOTTER, Hoogëwoerdstraat 18rood Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2