LAATSTE NIEUWS BINNENLAND. 'ft BINNENLANDSCH NIEUWS Contributie-schulden bij N A S. En niet zoo'n beetje! MARKTNIEUWS. LEGER EN VLOOT. STAATSRAAD PROF. MR. DR. A. A. H. STRUYCKEN. VA88 OM ze DRAAOLOOZC TELEFOON Op de wangen der kranke verscheen een »i „Zeker nietIn uwe omstandigheden rust De handelsraad liep met een bleek gelaat DE AANHOUDING VAN EEN RIJKS BOUWMEESTER. Wij hebben dezer dagen reeds gemeld, dat een Rijksbouwmeester te 's-Hage, belast met het toezicht op de onderwijsgebouwen in zijn district is aangehouden op grond van onregelmatigheden in zijne admiri tratie. Deze onregelmatigheden vinden, naar men verzekert, een begin in het feit, dat hij, zon der wettelijke regeling, overschotten van posten voor andere posten heeft gebruikt. Van het een is hij tot het andere gekomen. En langzamerhand zijn er, op tot nu toe niet opgehelderde wijze, tekorten ontstaan, die hij gedeeltelijk zelf aanzuiverde, maar waar voor hij anderdeels moest leenen. Op naam van den Staat heeft hij zoo een zeer belang rijk totaalbedrag opgenomen, tegen woeker rente. Naar van bevoegde zijde aan de Residentie bode verzekerd wordt, komt de toestand daarop neer (en dit geldt niet alleen voor den dienst der Rijks-onderwijsgebouwen maar ook voor met groote zekerheid alle tech nische diensten van Rijk en gemeente), dat bij de uitvoering van werken zich onvoor ziene zaken voordoen. Het komt zeer dik wijls voor, dat tijdens den bouw de noodza kelijkheid blijkt om eenigszins van het con tract af te wijken ofwel nieuwe zaken te maken, waarin het contract niet voorziet ofwel dat posten te laag zijn geraamd, zoodat de daarvoor bestemde gelden niet voldoende Zijn. In dergelijke gevallen pleegt de parti culiere architect overleg met zijn bouwheer de beslissing volgt dan na een onderhoud of een brief, steeds in zeer korten tijd. Niet aldus bij een regeeringsmachine, het zij Rijk of Gemeente. Machtiging om meer §eld uit te geven dan wettelijk is toegestaan ezit alleen de Minister, als het kleine bedra gen betreftvoor groote bedragen is een wet noodig. Daaruit volgt de noodzakelijkheid om zeer dikwijls brieven naar het Departe ment te schrijven om machtiging tot het stel len van nieuwe uitgaven. Maar met deze cor respondentie gaan weken heen, zelfs in het gunstigste geval, dat hoogerhand niet gaat vragen naar de oorzaken waarom dit en waarom dat? Intusschen is deze weg al mogelijk, hij is zeer omslachtig en kost veel arbeid en tijd,1 die hoog noodig zijn voor de andere zaken, het werk betreffend. Zoodoende komt men in de practijk er toe k'cine afwijkingen te doen op eigen verant woordelijkheid. Maar met de verrekening levert dit groote bezwaren men kan ook geen eindelooze rekeningen van kleine be dragen in de officieele betalingsstukken op nemen, noch kan men in de stukken ver melden, dat een uitgave voor het eene werk wordt bestreden uit geld, toegestaan voor een ander werk. Dan begint men de werkelijke uitgaven te bedekken met een anderen naam en ontstaat het „camouflage-systeem." Dit is het ellendige systeem, dat in alle technische bureaux en ook op de Departe menten van Algemeen Bestuur wordt toe gepast. De ondergeschikte ambtenaar doet het met geringe bedragen en aan de Depar tementen gebeurt het met millioenen. De eigenaardigheid van dit geknoei is, dat de beste, de meest voortvarende, de minst eigenbaatzuchtige ambtenaar daartoe het eerst overgaat. Want het algemeen belang brengt zeer dikwijls mede, dat men geld uit geeft dat nog niet toegestaan is, maar waar van met groote waarschijnlijkheid mag aan genomen worden, dat het toegestaan zal wor den, anders moet men het werk stopzetten, werklieden ontslaan, werken onvoltooid la ten. Daarentegen zal de gewiekste man, alleen op eigen belang lettende, zich stijf aan de reg lementen houden, ten koste van het algemeen belang. De grondslag van dit systeem is de ge dachte, dat men afwijkt van voorschriften, dat men onware verklaringen afgeeft (dat men dus strikt genomen valschheid in geschrif te pleegt), maar dat dit alles geschiedt in het belang van het werk, waarvoor men gesteld is en dus zonder het minste persoonlijk voor deel. Fraude heeft daarbij niet plaats. Het is geknoei, maar niet ten eigen bate, zelfs in moreelen zin ten koste van zich zelf. Dit be sef drukt op alle weldenkende technische ambtenaren en wanneer een regeling zou kunnen worden getroffen, waarbij deze druk zou worden weggenomen, zal de geheele ambtenaarswereld daarvoor dankbaar zijn Vooral is dit van beteekenis, omdat deze toe stand zich uitstekend leent om een stok te leveren, waar men een hond wil slaan. Wat nu het sluiten van een leening van een paar ton zonder machtiging betreft, zooals in ons vorig artikel werd vermeld, onze zegs man verklaart zich overtuigd, dat die mach tiging mondeling wel degelijk gegeven is, dat de bedoelde overheidspersoon daarbij een- Zelfde handeling gepleegd heeft als den heer V. ten laste wordt gelegd, maar zich thans op onwaardige wijze tracht te dekken. In dit licht verkrijgt het betreurenswaar dige geval wel een andere beteekenis. Laten we hopen, dat de heer V. niet moge vallen als dupe van 'n systeem, waaraan niet hij, maar onze samenleving schuld heeft, maar dat het „systeem" zelf voorgoed den bons krijgt. Plechtige Uitvaart es Begrafenis. De Haagschc redacteur van de „Msb." seint; Gisterenmorgen heeft de plechtige begra fenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van Staatsraad prof. mr. dr. A. A. H. Struycken. Om half 10 gisterenmorgen werd in de rouw-versierde kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezuidenhout te Den Haag een plechtige H. Mis van Re quiem opgedragen door den Zeereerw. heer .pastoor J. M. J. v. Rooy daarbij geassisteerd door de Weleerw. heeren kapelaans P. J. v. d. Burg, als diaken en J. Looyaard, als subdiaken; als ceremoniarus fungeerde de Eerw. heer Paul Schretlen, student van het groot-semiarie Warmond. Het zangkoor voerde de Requiem-mis van Perosi uit. In de kerk was tijdens de plechtigheden een zeer groote belangstelling. Binnen het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. Umberto Kaldewey, als ver tegenwoordiger van Zijn Exc. mgr. Cesare Orsenigo, pauselijk internuntius, mgr. prof. mr. dr. Nolens, en de Zeereerw. pater Is. Vogels S.J. als vertegenwoordiger van den Hoogeerw. pater Provinciaal der Jesuïten. Verder merkten wij onder de talrijke aan wezigen in de kerk nog op Jhr. mr. G. C. W. v. Tets, directeur van het Kabinet der Koningin als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, kapitein Jhr. W. Laman Trip, als vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Hendrik, Zijn Exc. Jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, als vertegenwoordiger der Regeering, de leden van den Raad van State, mr. dr. W, F. van Leeuwen, vice-pre sident, jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, secretaris, mr. dr. G. F. M. baron van Hu- genpoth tot Aerdt, mr. J. J, I. Harte van Tecklenburg en mr. D. Josephus Jitta, den voorzitter van de Tweede Kamrtr mr. dr. D. A. P. N. Kooien, de Tweede Kamerleden ir. M. C. E. Bongaerts, dr. L. Deckers en H. Stulemeijer, het Eerste Kamerlid prof. dr. Alphons Steger, de gezanten van Frankrijk, •België, Tsjecho-Slowakijc en Zweden en de zaakgelastigden van Oostenrijk, Japan en Hongarije, de leden van het Internationaal Hof van Justitie, prof. van Hamel, prof. Lo- der, prof. B. Moore en Max Huber, Zijn Exc mr. R. J. H. Patijn, voorzitter van den Raad van Toezicht voor Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken en voorzitter van de Vlootcommissie, kapi tein luitenant ter zee H. G. Surie en luite nant ter zee le klas H. Ferwerda, leden der Vlootcommissie, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van Buiten landsche Zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, chef van de afdeeling Diploma tieke Zaken en mr. W. C. Beucker Andreac, chef van de Juridische afdeeling van bo vengenoemd departement, mr. R. Ledeboer, advocaat-generaal in den Hoogen Raad, en dr. E. J. Harlinghuis, bestuursleden der Vereeniging tot bevordering der wetenschap onder de Katholieken, jhr. G. A. A. Ai ling van Geusau, lid van de Rekenkamer, jhr. mr. L. von Fisenne, lid van Ged. Sta ten van Z.-Holland en mr. Carstens, secre taris van den minister van Buitenlandsche Zaken. In den lijkstoet naar het kerkhof was een galarijtuig voor den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. De lijkbaar was door tal van kransen ge dekt waaronder van de familie van den overledene en een van de Hongaarsche re geering. Naast de lijkbaar gingen een drietal bo- ders van den Raad van Staten. Op het kerkhof werden de plechtigheden eveneens verricht door den Zeereerw. heer pastoor v. Rooy met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Ook daar was de belangstelling zeer groot. Op het kerkhef mérkten we o.m. nog de volgende autoriteiten op. Mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkersloolh, de Weerdesteijn, lid van den Raad van State, Z.Exc. J. J. C. van Dijk, minister van Oorlog, Z. Exc. H. A. v. IJsselsteijn, oud-minister van Landb. N. en H., mr. J. Limburg, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, kolonel A. F. Gooszen, be noemd vloot-commandant van Ned. Indië, prof. dr. D. v. Embden, prof. Oppenheim uit Leiden, oud-minister Mr. M. W. F. Treub, mr. J. A. N, Patijn, burgemeester van 's-Gravenhage en J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer. Nadat de kerkelijke plechtigheden der begrafenis waren verricht, nam prof. van Hamel het woord, om de verdiensten van den overledene te herdenken. De oudste zoon van den overledene dankte namens de familie de vertegenwoor digers van H. M, de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en de verdere aanwezigen voor de eer aan zijn vader bewezen. Des morgens werden in de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad H. H. Missen voor dc zielerust van den overledene opgedra gen, door den Zeereerw. Hoofdaalmoeze nier kolonel F. J. H. Evers, en den Zeer eerw. Heer P. Geurts, prof. te Roermond, beiden vrienden van den overledene. GEEN RIJKSSUBSIDIE MEER VOOR DE ZAANDAMSCHE WERKLQOZENZORG? ZAANDAM, 1 Aug. Naar aanleiding van de raadsagenda bracht dc heer Thien (R. K.) naar aanleiding van dc berichten in de pers, de uitkearing van het rijk ten behoeve der wcrkloozen ter sprake. Hij stelde de vraag of het waar was, dat deze uitkeering door de Regeering geheel stop is gezet, wat daarvan de reden is en welke maatregelen B. en W. in het belang der werkloozen hadden genomen. Burgemeester Ter Laan bevestigde, dat de Regeering den steun geheel heeft inge houden zulks naar aanleiding van het feit, dat door een aannemer van een gemeente werk een hooger loon is uitgekeerd, dan was overeengekomen en door het Rijk toe gestaan. B. en W. wisten niet, dat dit gebeurde hoorden er pas van toen een staking uit brak op een loon, dat reeds hooger was, dan geoorloofd was. Zij hebben den aan nemer toen direct aangezegd, dat dit niet mocht geschieden, doch deze meende, dat voor het overeengekomen loon 25.92 geen voldoende arbeidsprestatie kon wor den verkregen. Hij was verder van oordeel, dat, indien hij uit eigen middelen het meer dere betaalde, dit B. en W. niet aanging. Middelen om den aannemer te dwingen bestonden niet, omdat geen boete-betaling in het contract voorkwam. De zaak kwam de Regeering ter oore, die een regeeringsambteniaar zond, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. B. en W. hadden den indruk gekregen, dat de resultaten van dit onderzoek bevredigd waren, tot plotseling de brief kwam waarbij medegedeeld word, dat allen steun werd in getrokken. De interpellant was van gevoelen, dat als de arbeiders voor 25.92 niet hadden wil len werken, dezen door anderen hadden moeten vervangen worden. Het was de plicht van B. en W. om tijdig de Regeering in te lichten. Spr. laakt het, dat, terwijl een veel hooger loon werd betaald, men toch op de lijsten voor 25.92 liet teekenen. Dat is geen eerlijk werk. De aannemer is geen filantroop en za.1 niet meer betalen, dan waartoe verplicht is, De heer Tel (S. P.) ontkent, dat B. en w schuld hebben. Zij hebben den aannemer op zijn overtreding gewezen, meer konden zij dus niet doen. Nadat ook nog andere leden hun meening gezegd hadden, werd de interpellatie ge sloten. (Tel.). -TAMSTERDAM, 1 Aug. Het bestuur van het N.A.S. bericht ons Sinds eenigen tijd werd geconstateerd, dat de hoofdbesturen van de navolgende fede raties opzettelijk in gebreke zijn gebleven contributie te betalen aan het N.A.S., ter wijl de N.A.S.-contributie door deze hoofd besturen wèl bij de afdeelingen wordt geïind. Om reden zij geen gehoor gaven aan een sommatie tot betaling, besloot het algemeen bestuur van het N.A.S. tot schorsing van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, met een schuld bij het N.A.S. van ongeveer f 13.000, de Landelijke Federatie van Tex- tielarbeiders, dito van ongeveer f 6.000, de Ned. Fed. van Sigarenmakers, dito van on geveer f 3800, de Fed. Bond van Kleerma kers, dito van ongev. f 3500, de Ned. Fed. van Land-Tuin- en Veenarbeiders dito van on geveer f 1900. Deze schorsing wordt gerekend te zijn in gegaan op 1 Augustus. 1923. Van deze beslissing is aan de belanghebben de hoofdbesturen per aangeteekend schrij ven kennis gegeven. De Ned. Fed. van Arbeiders, werkzaam in de Voedings- en Genotmiddelen, Chemische' en Fabrieksmatige Bedrijven heeft zich, zoo als reeds bericht is, krachtens besluit van het hoofdbestuur, zonder dat in deze beslissing de leden waren gekend, per 1 Juli 1923 af gescheiden van het N.A.S., op welk tijdstip zij een schuld had bij deze vak-centrale van ongeveer f 7000. HOF VAN INTERNATIONALE JUS TITIE. De openbare zittingen van het Permanente Hof van Internationale Justitie, waarin be handeld zal worden de kwestie betreffende de Duitsche kolonisten in Polen,waaromtrent het advies van het Hof is gevraagd, zijn heden ten half elf ure aangevangen in de groote rechtszaal van het Vredespaleis. De Poolsche regeering heeft aangewezen om haar standpunt in deze zaak aan het Hof kenbaar te maken, Graaf Michael Rostwo- rowski, hoogleeraar aan de Universiteit te Krakau en Sir Ernest Pollock, gewezen ad vocaat-generaal in Engeland, die bijgestaan zal worden door Mr. Alexander Fachiri. Harerzijds heeft de Duitsche regeering Dr. Schiffer, oud-minister van Justitie, aange wezen om tijdens de zittingen mondelinge inlichtingen nopens de zaak te verschaften. DE GEMEKTE-ONTVANGER TE KATWIJK ONTSLAGEN. De correspondent van de Tel. meldt uit Katwijk d d. gisteren: De gemeenteraad behandelde een voorstel van de heeren D. C. van Leeuwen c.s. tot het verleenen van ongevraagd ontslag aan den ontvanger der gemeente, den heer Werther. Uit de administratie van dezen ambtenaar was gebleken, dat in 1920 en 1921 een aan zienlijk bedrag aan plaatselijke directe be lasting niet was binnengekomen, doordat de ontvanger niet tot vervolging overging wan neer de belastingschuldigen nalatig bleven. Dezen maakten daarvan misbruik. Dank zij de uitspraak van het Hof te 's-Gravenhage, inzake de verjaring van verschuldigde be lasting, is de schade nog meegevallen, doch de gemeente lijdt toch nog een schade van 14 a 15000. De ambtenaar kwam toen met een beris ping vrij in de verwachting dat hij zelf eer vol ontslag zou vragen en de schade aan de gemeente zou vergoeden. Aangezien noch het een noch het ander plaats had en de ontvanger, die eerst de fou ten had erkend later van geen schuld zijner zijds wilde weten, was een voorstel tot ontslag gedaan. Ter beoordeeling daarvan was weder een commissie uit den Raad be noemd die op verschillende gronden voor stelde niet tot ontslag over te gaan. Het praeadvies werd tenslotte verworpen en daarna het voorstel tot ontslag aangeno men met 9 tegen 3 stemmen. De voorzitter noemde dit besluit ongemo tiveerd, onbillijk en önrechtvaardig. Hij wenscht geen uitvoering te geven aan dit onrechtvaardig besluit. O 4 v aan de Fransehe regeering de T>e3öëBajf toe te schrijven, die haar door de Daily Telegraph wordt verleend, n.l. dat Frankrijk elke betaling van de schadeloos stelling weigert, die geen effectieve betaling in specie of in natura zou zijn, waardoor Frankrijk het oneens met België zou zijn. De Temps voegt eraan toe: Noch in de onlangs te Londen overhandigde mededee- lingen, noch in eenige voorafgaande verkla ring heeft Frankrijk ooit eenige serieuse, be hoorlijk gewaarborgde betalingswijze gewei gerd. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 1 Aug. De krijgsraad heeft drie beklaagden wegens het luisteren op telefoonlijnen te Dortmund welke zaak reeds eenige maanden aanhangig was veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 100 millioen mark boete. Drie Schupo officieren, die naar Duitschland waren ge vlucht, zijn bij verstek ter dood veroor deeld. NEUWIED, 1 Aug. sDe gisteren door de Franschen in het rijksbanhfdliaal alhier in beslag genomen gelden, beloopen onge veer 40 milliard mark. Gisteren hebben de Franschen de Bassel- steiner Ijzerfabriek bezet, waar zij 17 mil liard loongelden hebben buitgemaakt. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. BERLIJN, 1 Aug. Op de agenda van de eerstvolgende zitting van den Rijksdag staat o. a. de eerste lezing van bet wets ontwerp betreffende het Rijn- en Roeroffer. Vermoedelijk zullen ook alle overige belas ting-ontwerpen reeds op de agenda van deze zitting staan, als de voorbereidende werkzaamheden zullen zijn beëindigd. DR. ZEIGNER. BERLIJN, 1 Augustus. Dr. Zeïgner, de Saksische minister-president, die, zooals wij gisteren seinden, een uitnoodiging had aan vaard om voor een republikeinsche organi satie te Munchen het woord te voeren, heeft besloten, deze lezing niet te houden. UIT MECKLENBURG, BERLIJN, 1 Augustus. Von Reibnitz, de Meoklenburgsche minister-president heeft de benoeming tot lid der directie bij een groote Berlijnsche bank aangenomen. Het nieuwe Mecklenburgsche kabinet is trouwens nog niet tot stand gekomen. De zitting van den landdag die heden om 12 uur zou plaats vinden, is daarom tot morgenoch tend 11 uur verdaagd. UIT HET LAGERHUIS, LONDEN, 1 Augustus. Men is uiterst belangstellend over het debat van morgen jBver de Roer en de langgerekte bijeenkomst van het kabinet op heden wijst op de moei lijkheid en neteligheid van den toestand. Ramsay MacDonald vroeg aan Baldwin, of hij van plan was, de bescheiden te publi- ceeren nopens de onderhandelingen, met het oog op een debat. Baldwin antwoordde, dat het onmogelijk was, eenig stuk, betrekking hebbende op de gevoerde onderhandelingen, voor het debat van morgen te publiceeren, daar men daarvoor vergunning van de geallieerden zou moeten hebben. IERLAND. DUBLIN. 1 Augustus. Naar aanleiding van het vonnis van het vrijstaatscbe hóf van beroep, dat de gearresteerde republi keinen behooren in vrijheid te worden ge steld, neemt de gouverneur van Ierland dringende maatregelen om de openbare veiligheidswet door de Dail Eirean te zien aangenomen. Deze wet bevat bepalingen omtrent de arrestatie en het gevangen hou den gedurende 6 maanden van personen, zonder dat er eenige aanklacht tegen hen is ingediend. De gearresteerde republikeinen zijn vele duizenden sterk. UIT DE ITALIAANSCHE POLITIEK. BERLIJN, 1 Augustus. De Italiaansche regeering heeft besloten, het departement van nijverheid en handel met het departe ment van landbouw te vereenigen. Rossi, de minister van nijverheid en handel, heeft ontslag genomen. Mussolini heeft hem bij een persoonlijken brief hartelijk bedankt voor de bewezen diensten. Hij hoopt, dat Rossi ook in een andere functie blijken van groote bekwaamheden zal kunnen geven. DE CONFERENTIE TE SINAIA. LEIPZIG, 1 Augustus. Volgens de Praag- sche bladen heeft de Grieksche gezant te Boekarest de opdracht gekregen, met den Zuid-Slavischen en den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken naar aan leiding van de conferentie te Sinaia, te on derhandelen over de vorming van een nieu wen Balkanbond tusschen Zuid-Slavië, Roe menië en Griekenland. Het nieuwe Balkanblok zou, onafhanke lijk van de kleine Entente toezicht houden op de naleving van het verdrag van Neuilly, houdt aan. Hedenmorgen werd door den lijfarts van den president aan de journalisten medegedeeld, dat President Harding een uit stekenden nacht heeft doorgebracht. Volgens zijn meening is de President reeds herstel lende. Hedenmorgen kon hij in bed opzitten en voldoend voedsel tot zich nemen. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. HARDING, SAN FRANCISCO, 1 Augustus. De pre sident was vanochtend vrij goed. na enkele uren van slaap. De ademhaling is minder moeilijk, maar de toestand van de long is dezelfde. Temperatuur 99, pols 114, SAN FRANCISCO, 1 Aug. De verbetering in den toestand van President Harding LONDEN, 1 Augustus. Er heerscht heden te Londen een zeer pessimistische stemming. Zoowel gisteren als heden heeft het kabinet twee vergaderingen gehouden en nog steeds schijnt men niet tot een besluit te zijn ge komen omtrent de regeeringsvcrklaring, die Baldwin in het Lager- en Curzon in het Hoogerhuis morgenmiddag zullen afleggen. Ook aangaande de politiek, die Engeland zal volgen, nu het Fransehe antwoord onbevre digend blijft doen bij gebrek aan officieele mededeelingen allerlei geruchten de ronde. Die geruchten hebben drieërlei strekking De eerste groep, die gesteund wordt door berichten uit Italiaansche bron spreekt van een onmiddellijke uitnoodiging aan Duitsch land om toe te treden tot den Volkenbond. De tweede groep geruchten zegt, dat En geland een vergadering van alle leden der entente en Amerika bijeen zou willen roe pen, teneinde de tegenover Duitschland aan te nemen houding onderling vast te stellen; terwijl de derde groep spreekt van een af zonderlijke eigen politiek van Groot-Brit fannië. Er zou dan als vindicatie van dit be sluit de geheele correspondentie met Frank rijk over deze aangelegenheid worden ge publiceerd. Er is reden om aan te nemen, dat geen dezer geruchten juist is aangezien ieder de zer drie stappen noodzakelijkerwijs zou lei den tot een breuk met Frankrijk, hetgeen juist is, wat Baldwin door zijn jongste po ging tot herstel van het diplomatieke een heidsfront tracht te voorkomen. Vermoede lijk zal dan ook de regeeringsverklaring van morgen geen definitief besluit aankondigen. Inmiddels laat de regeering geen kans voorbijgaan om de oeconoraische moeilijkhe den, waarin Engeland door de Roerbezetting en den toestand in het algemeen is geraakt, nader e onderstrepen. Zoo zeide Montague Barlow, de minister van Arbeid, hedenmid dag, dat het getal werkloozen 1,185,000 be droeg, dat zoolang de Roerbezetting duurt, op de arbeidsmarkt geen verbetering is te verwachten. LONDEN, 1 Aug. Het kabinet heeft van daag de bespreking over de Engelsche actie inzake het schadevergoedingsvraagstuk voortgezet Algemeen wordt erkend, dat er voor 't oogenblik geen kans is op een geza menlijk antwoord der Geallieerden aan Duischland. Indien evenwel de regeering be sluit afzonderlijk te antworden zal zij trach ten Frankrijk in de gelegenheid te stellen zich bij haar politiek aan te sluiten, als zij zulks wenscht. LONDEN, 1 Augustus. Na afloop van de langdurige besprekingen, die vandaag wer den gevoerd over de Fransehe en Belgische antwoorden, werd besloten dat de uiteenzet ting van de Engelsche politie morgen tege lijkertijd ou plaats hebben door den eersten minister in het Lagerhuis en door Curzon in het Hoogerhuis PARIJS, 1 Augustus. De diplomatieke redacteur van Havas schrijft: De kranten berichten uit Londen over den indruk, ver wekt door de Fransehe en Belgische ant woorden, hebben te Parijs eenige teleurstel ling veroorzaakt. Het schijnt, dat men te Londen niet dezelfde stilzwijgendheid over het Fransehe antwoord heeft bewaard als men in Frankrijk ten aanzien van de Engel sche. mededeeling heeft gedaan. Men begrijpt in Frankrijk moeilijker dat zekere Engelsche kringen meer geneigd zijn om van Frankrijk de ontruiming van de Roer te eischen dan het ophouden van het lijdelijk verzet van de Duitschers. De Fransehe openbare meening verwon dert zich erover, dat in het huidige con flict zekere Engelschen aan hun Fransehe en Belgische ibondgenooten alleen vragen, af te zien van den eisch van het herstel van haar verwoeste gebieden, ten bate van den gemeenschappelijken vijand van gisteren, die thans Duitschland heet. Er bestaat een open lijk verzet tegen het verdrag van Versailles. In Fransehe kringen hoopt men, dit misver stand op te helderen. Het antwoord van Poincaré schijnt, zoowel naar de letter als naar den geest van dien aard, dat het de voortzetting der bespre kingen mogelijk maakt, en ten slotte mis schien een eindelijke overeenstemming. De diplomatieke medewerker meent bovendien te weten, dat de Fransehe regeering tot dusver niet heeft gewenscht zich aan te sluiten bij de publicatie van de laatste tus schen Parijs en Londen gewisselde nota's. Een dergelijke publicatie leek, ibij den hui- digen stand van zaken, aan de Fransehe regeering ontijdig. Zij zou er alleen toe kunnen leiden, dat Duitschland van de zijde der Engelsche autoriteiten, den wil zou op merken een eind aan de besprekingen te maken. Frankrijk, dat vast gehecht is aan de entente cordiale, wil niet gelooven, dat de Engelschen tot een dergelijk middel hun toevlucht zullen nemen, alvorens alle mid delen om tot overeenstemming te komen, te hebben geprobeerd. PARIJS, 1 Augustus. De Temps acht zich HET SPOORWEGONGELUK BIJ KREIENSEN. 47 dooden, BERLIJN, 1 Aug. Naar thans definitie! vaststaat, bedraagt het aantal dooden bi; het spoorwegongeluk bij Kreiensen 47, dat der gewonden 45. Van 19 der dooden heeft men de identiteit nog niet kunnen vaststel len. Deze lijken zijn gefotografeerd. BERLIJN, 1 Aug. De „Lok. Anz." meldt, dat men gisternacht de overblijfselen dei getelescopeerde wagons bij Kreiensen heeft opgeruimd en dc rails vrijgemaakt. Des avonds werd het verkeer in beide richtingen hervat. AMSTERDAM, 1 Aug. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgeb., expl. De Jong|<£ Koene.) Haantjesperen f 2834, Kruidemersperen f 3854, Ooms kinderen f 3854, Yellow Transparant f 1830, Madeleine f 18—30, Aardbeien f 4874, Aalbessen prolefic f 26 38, Trosbessen f 1424, Kruisbessen f 9 18 per 100 K.G. Frambozen f 22.20 per slofPerzikken I f 0.24—0.32, id. II f 0.06 0.12, Meloenen groote f 0.681.10, id kleine f 0.220.46, Bloemkool Iff 0.18 0.24, Komkommers f 0.050.11 per stuk j Peen f 0.110.16 per bos Andijvie f 0.0® 0.07, Sla f 0.010.02 per krop Tomate® f 3852, Prinsesseboonen f 84—90, Snij» boonen f 120140, Doppers f 814, Peule® f 815, Tuinboonen f 4.206.50, Nieuw® aardappelen f 3.806.80, id. drielingen f 2.50—4.30, id. Westl. Zandaardappelefi f 6.50—7.80, id. id. drielingen f 4.205.30 per 100 K.G. Bloemen. Rozen f 4.508.50, Amer. An* jers f 69, Kelken Lelies f 1216, Calla'* f 14—24, Gladiolen f 2—5, Dahlia's f 3.50-» 7.50, Violieren f 36, Snijgroen f 2.50t per 100 stuks. ASSEN, 1 Aug. Eieren.Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 73.100 stuks. Prijs f 6.508.50 per 100 stuks. GELDERMALSEN, 1 Aug. Fruit. Ter veilingvereeniging „Geldermalsen en omstre ken" besteedde men voor Kruideniersperen le soort 2938 ct.dito 2e soort 1222 ct. Janbaasjes le soort 2126 ct.dito 2e soort 115418 ct.roode bessen 1316 Vt ct. doperwten 9)413)4 ct., alles per K.G. BOVENKARSPEL, (Station), 1 Aug. Aardappelen Koks, Due en Ninetyfold f 2 —2.25, Schotse f 2—2.45, kleine f 1.65— 1.95, ronde f 3—3.45, blauwe f 3.95—4.15, bonte f 3.303.45 per baalBloemkool le f 12.50—27, id. 2e f 8—15, id. 3e f 0.75— 2.50 per 100 st.roode kool f 5.907.20, witte kool f 6.10—7.50 perlOO stuks. AMSTERDAM, 1 Aug. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 440 vette kalveren, le kw. 8488 ct., 2e kw. 76—82 ct., 3e kw. 60 ct. per K.G.61 nuchtere kal veren f 1420 per stuk 4 schapen 505 vette varkens, Hollandsche le kw. 8890 ct., idem 2e en 3e kw. 8286 ct. per K.G. 16 paarden. AMSTERDAM, 1 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche Eigen heimers f 4—4.25, id. blauwe eigenheimers f 5, Geldersche schoolmeesters f 3.80, id. blauwpitten f 6.50, Friesche muizen f 3.50 4.20, Noord-Hollandsche blauwe f 5.60 6.30, id. muizen f 3.854.20, id. kleine muizen f 2.102.80, schoolmeesters f4.20— 4.90, Westlandsche ronde f 3.50 per H.L. BEEMSTER, 1 Aug. Vee. Aan de jaar markt waren heden aangevoerd 400 run deren. De handel was stug de prijzen wa ren hoog Melkkoeien f 3505050; gelde- koeien f 250450. De eerste omzet was ge ring. ENKHUIZEN, 31 Juli. Aardappelen, i Schotsche muizen f 2.102.75, kleine f 1.55 1.60, Due II f 1.90, kleine f 1.65, Koksen f 22.05. Alles per baal van 100 pond. HULST, 31 Juli. Granen. Ter markt gol den heden de volgende prijzen tarwe f 12— 12.50, erwten f 12—13, rogge f 9, haver f ll,1 bruine boonen f 1011, lijnzaad f 1819. WOERDEN, 1 Aug. Kaas Ter markt waren 428 partijen, le soort f 3943,2e soort f 3337, rijksmerk f 33—43. Handel vlug.; DE MARINESTAF. Gisteren heeft Schout--bij-Nacht A. F. Gooszen, die wegens zijne benoeming tot commandant van de Zeemacht in Neder» landsch-Indië met ingang van gisteren is af- getreden als chef van den Marinestaf, het Departement van Marine verlaten. Zijn opvolger als chef van dien Staf, kapi tein ter Zee Sluijs, en de overige officieren van den Staf, deden den Schout-bij-Nacht tot aan den uitgang van het gebouw uitge leide. Kapitein ter Zee Sluijs voornoemd heeft gisteren zijn functie van chef van den Ma rinestaf aanvaard, zich in beslag genomen hadden, dat begrijp ik, al is mij de herinnering lief aan dat kleine, vruchtbare dal. Maar is het niet een wonder Mts, dat de koopman de verdedigingslinie weer herstelt, die het oude riddergeslacht in den loop der tijden, als noodeloos, lang zamerhand verwaarloosde en vergat?" „Vergeet niet, Kathe, dat ik thans zelf ook tot de ridderschap behoor," antwoordde hij op een toon van geraaktheid. „Jammer genoeg voorwaar, dat de oude geslachten niet met den geest des tijds geheel zijn mee gegaan of achtbare instellingen hebben af geschaft. Zij hadden geen tittel of jota moe ten laten vallen, want zij hebben daarmee een onherstelbarea roof gepleegd aan ons, die hunne opvolgers zijn." „Zwakhoofd mompelde Henriëtte vol ergernis, terwijl zij de kamer verder binnen ging. Kathe trok de deur zacht achter zich dient, zonder echter den half ontstelden, half verbaasden blik af te wenden van den blijk baar zeer opgewonden man aan de koffie tafel. Als kind had zij veel van hem gehou den, evenals alle menschen die met hem om gingen. Vroeg wees geworden en uit eene brave arbeidersfamilie, met een aangenaam en hoogst innemend uiterlijk begaafd, was hij als leerling gekomen in de bankierszaak van den heer Mangold en zijn schoonzoon geworden. Kathe wist, dat hij hare zuster Clotilde, tot aan haren dood toe, als op de handen had gedragentegenover haren vader was hij altijd een bijna onderworpen Zoon geweest, de minste bedienden werden vriendelijk door hem behandeld en thans plooide zich om dien schoonen mond de duidelijke trek van een ondragelijken hoog moed. De touwslagerszoon stiet verachtelijk dc ladder weg, waarlangs hij naar boven was geklommen, en de overmaat van voor spoed verblindde hem zoo geheel en al, dat hij zich zelfs van de eigenaardige taal der jonkers begon te bedienen. Henriette was op een lagen, gemakkelijken stoel gaan zitten, en met de armen op de knieën geleund, zei ze eenigszins bitter „Maurits, ik bid u, spreek zoo tartend toch niet. Verbeeld u, dat eens eene der edel- vrouwen uit het geslacht van dezen burcht weder ontwaakte en zag, hoe de dappere opvolger en burchtheer koffie zette, en hoe de zedige burchtdame een cigarette lag te rooken nu, ik zeg u, die zou oogen op zetten 1" „Flora veranderde haar onachtzame hou ding volstrekt niet, maar nam langzaam de sigaret uit den lachenden mond Hindert het u, schatje vroeg zij hoogst onverschil lig en tikte tegelijk ae asch met den vinger weg. „My?" Henriette lachte hartelijk. „Gij weet wel dat uwe geniale gewoonten en eigen aardigheden mij in het geheel niet hinderen. De wereld is ruim, Flora, men kan elkander nogal uit den weg gaan, en. „Stil, niet zoo vinnig, klein ding Ik vroeg het alleen uit medelijden, omdat uw borst zoo zwak is." hoogroode blos, die plotseling ook wer veraween, terwijl een paar tranen in hare oogen parelden. Met moeite hield zij zich in. „Ik dank u, Flora, maar verzoek u tege lijk, u maar met u zelve te bemoeien. Ik weet, dat gij den grootsten lust van de wereld hebt, om dat brandende, rookerige ding het raam uit te gooien, wijl het uwe witte tanden op meerschuim doet gelijken en bij eiken trek u onwillekeurig doet huiveren van in- wendigen afkeer en toch die heldhaftige zelfbeheersching Is dat zucht naar eman cipatie? Bah, gij hebt een veel te goeden smaak, Flora, om met de meest alledaagsche en gewone blauwkousen mee te doen ook brengt gij aan de zucht, die openlijke ver overing verlangt, niet graag een offer dat leelijk maakt. „Kijk, kijk, wat die goede ziel gunstig over mij denkt," zei Flora, terwijl zij he lachende gelaat naar den handelsraad keerde „Gij oefent u in het rooken, en zult dit misschien drie of vier weken volhouden,' vervolgde Henriette bedaard, maar blijkbaar' vol ergernis, „omdat er lieden zijn, die de jabakslucht in een vrouwenmond een pest walm vinden. Gij zoekt twist, gij wilt toorn opwekken, en dit is misschien de laatste pijl, dien gij op uw koker hebt." Flora richtte zich een weinig op. „Nu, en als dat waar was, freule?" vroeg zij, trotsch de schouders ophalend, „is het mijn eigen zaak niet, als ik behagen wil, of zin heb om afkeer te wekken?" op u de plicht, de eenige plicht, gelukkig te maken," riep Henriette levendig. „Bespottelijk Draag ik misschien al een huwelijksring en zij stak de schoone vin gers naar Henriette uit. „Goddank neen Overigens hebt gij volstrekt geen reden, u te vermoeien, en een lans te breken gij zijt ziek, arm ding, en meer dan iemand anders hebt gij een dokter noodig, maar hij gaat liever voor zijn pleizier op reis, om zonder eenige reden wekenlang weg te blijven." Nu mengde zich de handelsraad in het gesprek der twistende zusters. „Zonder re den, Flora omdat hij u niet lang en breed heeft uiteengezet, waarom hij ging?" riep hij knorrig. „Bruck spreekt nooit over zijn vak, of over de gevallen die hij behandelen moet. Hij is zeker bij een patient ontboden." „Naar Leipzig, waar men de knapste pro fessoren heeft. Ha, ha, een prachtig denk beeld I Stel u toch niet zoo bespottelijk aan, Maurits In elk geval is dit een punt, waar over ik bepaald weiger met u te spreken basta 1" Zij strekte de hand naar haar kop koffie uit en slurpte welgevallig den geurigen drank- Henriette bedankte voor de haar aangeboden koffie. Ontevreden stond zij op en ging naar de glazen deur, die naar den nog aanwezigen muur van de ruïne leidde. Die muur was het overblijfsel eener kolon- nade, waarlangs men, uit de eerste verdieping van het hoofdgebouw in den toren kwam. De twee nog staande, fraai gewelfde en op slanke pilaren rustende bogen vormden een soort van terras, vanwaar men een prachtig vergezicht had in den schoonen omtrek. Henriette trok een der ramen open en terwijl zij de handen krampachtig tegen de borst drukte, hijgde en snakte zij naar ver- sche lucht en haalde die met volle teugen op maar de benauwdheid werd haar te machtig, zoodat zij dreigde ineen te zinken. Kathe en de handelsraad haastten zich, om de lijderes te ondersteunen, en ook Flora stond op. Terwijl zij knorrig de sigaret weg wierp, riep zij „Nu zal zeker het rooken de schuld krijgen, dat is natuurlijk, maar ik zeg, dat het niet zoo is. Gij behoordet in bed te liggen Henriette, en niet in die droge voor jaarslucht te loopen, die voor menschen van uw gestel de pest is ik heb u nog van te voren gewaarschuwd, maar gij hebt er geen ooren naar en zoudt iedereen wel willen la ten gelooven, dat gij zoo gezond zijt als een visch. En met de geneeskundige hulp zijt gij precies...." „Ik kan toch mijn zieke longen niet aan den eersten den besten kwakzalver toever trouwen," zei Henriette, wel zeer zacht, maar tegelijk zeer vast en bepaald. „O, dat geldt mijn armen,Jgeneeskundigen raad," riep Flora lachende, en haalde de schouders op. „Ga uw gang, kind, 's men schen zin 's menschen levenIk weet na tuurlijk ook niet te vertellen, hoe hij zijne mengsels brouwt, maar dit durf ik toch wel beweren, dat hij nog nooit onhandig genoeg te werk is gegaan, om zijn patiënt bijna den hals af te snijden de kamer op enjneer en hief onwillekeurig de hand op, als om dien vrouwelijken laster mond het zwijgen op te leggen sprakeloos van ontroering zag hij met zekere schuwheid naar Kathe. „Ongevoelig schepsel 1" zei Henriette. „Ongevoelig ben ik niet, maar vrijmoedig genoeg, om de dingen bij hun naam te noe men, zelfs al moeten de harde woorden eigen wonden openrijten. Wat was anders ook de verdienste van de waarheidszin Denk maar eens aan dien somberen avond en zeg dan, wie gelijk heeft gekregen Ik wist wel dat er een geduchte val moest volgen van die verbazende hoogte van ijdelen roem en hij is gevolgd, erger, verpletterender, dan ik zelve had vermoed. Of heeft de algemeene oordeelvelling van het geheele publiek soms niets te beteekenen? Dat ik geen lust heb, zelve mede te vallen, dat begrijpt iedereen, die mij maar een beetje kent.Ik kan zoo niet vergoeilijken en verschoonen, zooals grootmama, die daar bijzonder den slag van heeften al kon ik, ik wil niet 1 J Wordt yervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6