SPAARNEBANK Vrijdag 3 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14503 De stemplicht. UIT DEK OMTREK. AMSTERDAMSCHE BEURS. PIT NUNifSER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB °p een schriftelijke vraag van het Tweede Kamer-lid Kersten betreffende de zonder linge gevallen, .welke zich rond de practijk van den stemplicht afspelen, heeft de mi nister van Justitie gelijk wij berichtten HAARLEM. Het muziekcorps van Doncaster. Statuten. Besmettelijke ziekten. Feestavond. Het tuinbouwbedrijf. Eigen woning. Personalia. Een kwestie omtrent verjaring. VAN HET KANTONGERECHT. Nuts-spaarbank te Haarlem. Het nieuwe kegelgebouw. TRam vertraging. CONTROLEERT UITLQTINGEN MET VOLLE GARANTIE TEGEN RENTE VERLIES RIJ EVENTUEEL VERZUIM SPAARBOEKJES MET4pCi. RENTEVERGOEDING Inwijding Lyceum-Kapel en -Broederhuis. BURGERLIJKE STAND. Uitstapjes vanwege de R. K. Ver eeniging van Groote Gezinnen. Gevonden voorwerpen. 't r' 4 HEEMSKERK. ZANDVOORT KROMMENIE. 'r v VOORHOUT. SCHOTEN. L1SSE. IJMUIDEN. VELSEN. HEEMSTEDE. m. Niet de juiste weg- J. J. WEBER ZOON Opticiens -Fabrikanteri Koningstraat 10 Haarlem 105Vt 51V2 19 400 302 42 137 1071/- 121 120V, 23 108 320 90 1401/j 133 268 237 287 143»/, 106 110 305 32»/, 132 81 7°/< De abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct„ op andere redac tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. geantwoord, dat naar zij oordeel (welk oordeel door den Minister van Binnenland- sche Zaken gedeeld wórdt) een spoedige beslissing inzake het vraagstuk der al of niet handhaving van den z.g.n. stemplicht noodig is, aan welke verklaring de toe zegging is vastgekoppeld, dat de beslissing in deze door de Regeering zooveel doenlijk zal worden bespoedigd, We mogen thans dus verwachten, dat in zake de penible stemplicht-kwestie binnen kort een besluit zal worden genomen. 't Zij in dien* zin, dat de touwtjes nog wat strakker worden aangehaald, 't zij in tegenovergestelden zin, dat men den stemplicht in zijn huidigen (formeelen) vorm zal prijsgeven. Wij voor ons hopen, dat de Regeering zij het misschien ook nog met Zekere res- trictie's in laatstbedoelden zin voorstel- Jen zal doen. Niet omdat wij het zoo fraai vinden, dat slechts een deel van het volk de vertegen woordigers van het geheele volk kiest. Geenszins! De ideaal-toestand in zekeren zin zou immers zóó wezen, dat alle kiesgerechtig den ter stembus gingen zonder dat een itok achter de deur dienst moest doen en dat al deze kiesgerechtigden in vollen ernst naar eer en geweten en naar eerlijke sterke overtuiging de partij of den enndi- daat kwamen stemmen, waarvan zij met het meeste recht de waarachtige, de beste be hartiging van het h. i. echte belang der be volking meenden te kunnen verwachten. En dwingende maatregelen ten aanzien van het stemmen zouden slechts reden van bestaan hebben, indien deze ideaal-toestand daardoor ten naastenbij kon worden bereikt, Dit laatste is met het huidige stelsel ech ter geenszins het geval; de stemplicht' (eigenlijk de verschijningsplicht) kan zeer kernachtig op papier zijn vastgelegd, in de praktijk lijkt het er niet naar, dat tengevolge van de oplegging der verplichting ook inderdaad algemeen aan de bedoeling van den wetgever zou worden voldaan. Hoe weinig aan deze bedoeling voldaan wordt, blijkt voorzeker hiér uit, dat de auto riteiten niet eens bij machte zijn de over treders te straffen, zóó als zij dat eigenlijk verplicht zijn. In Amsterdam heeft men gewoonweg van alle bestraffing afgezien, „omdat er geen beginnen aan was". Waar de zaak zóó staat waar het doel, dat de wetgever zich stelde, tóch niet wordt bereikt en wellicht ook nimmer be reikt kan worden: waar het voorts zeer twijfelachtig is, of het wel in het algemeen belang geacht moest worden, allerjei on willige kiezers met de haren naar de stem bus te sleepen en v/aar het prestige van wetgeving en rechtspraak slechts geschaad kan worden door een wet, welke tot een paskwil wordt, omdat haar naleving niet af te dwingen en haar niet-naleving niet te be straffen is waar de zaak zóó staat, ho pen wij, dat de regeering met den stemplicht korte metten zal maken. Tenzij zij ter vervanging van een en ander nog iets goeds", iets deugdelijks zal weten te vinden. Wat wij vooralsnog niet gelooven. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat het muziekcorps van Doncaster (Enge land) onder leiding van den kapelmeester Thomas Sprokes, dat een tournée door ons land maakt, Maandag a.s. des avonds 8 uur, een concert in het Brongebouw alhier geeft. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Maatschappij tot het aannemen van werken, voorheen B. Hagen, alhier. f In de week van. 22 tot en met 28 Juli kwamen hier ter stede 2 gevallen van rood vonk en 2 van diphfheritis voor. Men schrijft ons: De Amateur-Jazz-Banid „Don 't Cry", on der leding van den heer Wüly Versteeg zal a.s. Zaterdag 4 Augustus op het feest ter gelegenheid van de 35ste Algemeene Verga dering van den Koninklijken Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren, welwillend medewerking verteenen, evenals de heer Jac. F. KoJderie, die dezen avond als con ferencier voor de noodige „Ernst Luim"' zal zorgen Het geheel belooft dus voor dé genoodigden een avond van genot te zul le iworden. i Het staat te vreezen dat de a.s. boonen- oogst in vele tuinen, evenals die der aard beien, een totale mislukking wordt. Tot dusver is de stand slecbt, misschien dat de pluk nog best wordt in tegenstelling met het aardbeiengewas dit voorjaar, welk een zoo rijken oogst beloofde en op zulk een bittere teleurstelling uitliep. Wij willen het alsnog hope%, maar zijn en niet ten onrechte pessimistisch gestemd omtrent het boonengewas. De toestand in. het tuinbouwbedrijf is verre van rooskleurig: dat der bloembollen staat er heel wat beter voor, ofschoon we genoeg jaren gekend hebben, dat deze teelt ook geduchte financieele offers van de kwle- Vers vroegen. De secretaris van de Coöp. bouwver. Eigen Woning" deelt mee, dat het stilzet ten van het bouwwerk dezer vereeniging zijn oorzaak vindt in een gerezen geschil tusschen deze vereeniging en het gemeen tebestuur over den ruil van een stukje grond en dat de kwestie waarschijnlijk bin nenkort ten genoege van partijen zal wor den opgelost. Te 's-Gravenhage is voor het ex'amen handteekenen L. 0. geslaagd de heer A. G. Aalderink, alhier, Onder presidium van Mr. Oppenheim, wegens aanwezigheid van den president bij de teraardebestelling van wijlen Prof. Struyc- ken, heeft de Raad van State, afdeeling voor Geschillen van Bestuur, Woensdag o.m. behandeld een beroep van de gemeente Haar lem, tegen een besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, waarbij machtiging is onthouden tot het doen van een betaling uit den post onvoorziene uitgaven der be grooting dier gemeente voor het dienstjaar 1922 wegens een aanslag in de personeele belasting voor het dienstjaar 1921. De Raad besloot n.l. een bedrag van f 357.56 wegens een aanslag in de personeele belasting voor het jaar 1921 te voldoen uit den post voor on voorziene uitgaven van den dienst 1922. Ge-, dep. Staten gronden hunne weigering op art 2 der wet van 8 November 1815 en art. 228 der gemeentewet, waarin voor het indienen van vorderingen ten laste der gemeente als uitersten termijn ze.s maanden na afloop van het jaar, waarover zij l'oopen, wordt genoemd. Daar die termijn was overschreden, achten Gedep. Staten de vordering verjaard en ver nietigd. B. en W, van Haarlem voeren daartegen aan, dat de wet van 1815 de verjaring en ver nietiging van vorderingen ten laste van het Rijk regelt en art. ,228 der Gemeenfewet den termijn voor de verjaring der vorderingen op het Rijk ook op vorderingen van de gemeen ten van toepassing verklaart. B. en W. meenen dus, dat de Gemeentewet alleen voor de ge meenten de verjaring en niet de vernietiging heeft gekozen. Uit dit standpunt vloeit voort, dat de gemeente niet verplicht is, zich op een verjaring te beroepen een vordering, die ver jaart, laat nog altijd een natuurlijke verbin tenis over. Namens het gemeentebestuur van Haar lem werd het standpunt der gemeente nader toegelicht door een harer hoofdambtenaren, Mr. Taconis, die uiteenzette, dat het Bur gerlijk Wetboek een nadere regeling heeft getroffen betreffende het afstand doen van het recht van verjaring, zoodat afstand doen kan worden beschouwd als een der elemen ten van de verjaring. De wet van 1815 is ge maakt voor administratieve doeleinden, en zij mag en kan geen afbreuk doen aan de al- gemeene rechtsbeginselen, zooals die zijn uitgewerkt in het B.W. De nietigheid van de vordering bestaat na zes maanden wel voor den derde, maar niet voor de gemeente, die het recht van betaling heeft en behoudt. De vordering toch blijft een natuurlijke verbin tenis. Als een eigenaardigheid stelde Mr. Ta conis in het licht, dat deze belastingvordering gevolg is van den achterstand in de inning der Rijksbelastingen de wet van 1815 zou -hier dus het tegenovergestelde bewerken van wat hare bedoeling is en het Rijk zou hier aan het kortste eind trekken. Ten slotte herinnerde spr. aan een toezegging van den Minister van Binnenlandsch# Zaken betreffende nadere overweging dezer zaak en aan een arrest van den Hoogen Raad van 13 December 1907, dat de gemeente Haarlem in het gelijk zou stellen. De uitspraak volgt later. H. O. V. Aan de leden der H. O. V. wordt een rond schrijven medegedfeeld dat de belangstel ling van Bloemendaal en Heemstede in de H. O. V- zeer groot is. Bijzonder in den smaak vallen de concerten in de verplaatstbare mu ziektent, zoodat de concerten met drie zijn vermeerderd, welke zullen gegeven worden in Vogelenzang, Aerdenhout en Overveen, terwijl ook Heemstede nog om een extra concert verzocht heeft. De concerten in Artis te Amsterdam ge nieten een zoodanige reputatie dat er stappen worden'gedaan om de H. O. V. ook voor de wintermaanden te engageeren. Dit zou niet noodig zijn indien we in Haarlem een dubbel aantal leden hadden zoodat er een serie A en B kon gevormd worden. De concerten te geven in Augustus zijn de volgende Woensdag 1 Alkmaar, Donderdag 2 Hout, 8 uur Zondag 5 Hout, 2.390Dinsdag 7 Bróngebouw, Ledenconcert, 8 uur Woens dag 8 Hout, 8 uur Zondag 12 Hout, 2.30 Dinsdag 14 Brongebouw, Ledenconcert, 8 uur Woensdag 15 Hout, 8 uur Vrijdag 17 Heemstede Zondag 19 Hout, 2.30 Maan dag 20 Overveen Dinsdag 21 Brongebouw, Ledenconcert, 8 uur Woensdag 22 Artis, Amsterdam Donderdag 23 Hout, 8 uur Vrijdag 24 Overveen Zondag 26 Hout, 8 uur Maandag 27 Overveen Dinsdag 28 Hout, 8 uur Woensdag 29 Artis, Amster dam Donderdag 30 Brongebouw, Leden concert, 8 uur Vrijdag 31 Hout, Verjaardag H.M., 8 uur. Een wilde rijder was op 5 Juli de stuurman ter koopvaardij v. D. Hij was met een vriend op stap en aardig „tipsy", doch reed desalniettemin op den motor (met zijn vriend achterop) in een 70 K.M.-vaart over den Zeeweg. Bekl. verdedigde zich met te zeggen, dat de weg vrij was en hij had niet „geslingerd", zooals de verbalisant beweerde. Het O. M. vond zijn optreden intusschen verregaand onverantwoordelijk en meende, dat eigenlijk termen voor hechtenisstraf aanwezig waren. Hij wilde evenwel nog met een boete volstaan en eischte 100 boete of 40 dagen hechte nis; de kantonrechter veroordeelde bekl. tot 75 boete of 10 dagen hechtenis. Beklaagde deelde mede, dat het hem niet meer ge beuren zou, want hij had zijn motor ver kocht! Vergelijkend overzicht over Juli 19231922. Aantal behandelde posten 3396, v.j. 3585; aantal inlagen 2030, v.j. 2273; aantal terug betalingen 1366, v.j. 1312. Ingelegd 233.532.9714, v.j. 259149,84; terugbe taald 235.533.8U4, v. .j 285.506.56. Min der ingelegd ƒ2020.84, v.j. 26356.72. Aan tal nieuwe boekjes 145, v.j. 145; aantal afbe taalde boekjes 52, v.j. 70; Spaarbusjes op 31 Juli 1923 in omloop 1188; geledigd in Juli 1923, 174 busjes met totaal 2793,36; aantal boekjes in bewaring op 31 Juli 1923, 309. Wie door de Tempeliersstraat wandelt én zoo wat halverwege is gekomen, bemerkt al gauw een stelling waar door de openin gs^ de muren van een nieuw gebouw gluren. Het is een gebouw in wording. Toch kan men het reedis als gebouw betitelen, want men is reeds aan het „daken" zooals dé ^vakterm dn „optima forma"' luidt. Den geheelen dag d-oor worden bakken vol ce ment naar boven geheschen en aldaar tot beton verwerkt, want al de verdiepingen van <üt gebouw worden van gewapend beton ge maakt, wat volgens onze bescheiden mee ning is zeer te prijzen. Het wordt het grootste kegelgebouw van heel' Nederland. De bouw had volgens hel bestek "reeds zoowat klaar moeten zijn, doch, daar het in hoofd zaak van beton gemaakt wordt en dit na tuurlijk eerst in-droog moet zijn, voer er verder op yoortgewerkt kan worden. Wij gelooven wel dat dit gebouw den Kegelsport- beoefenaren zal voldoen. Op iedere verdie ping zal men ongeveer negen kegelbanen kunnen plaatsen, zoodat er op een avond heel wat op- en afgerold kan worden. Ver der komt er gelijkvloers een koffiekamer, ,met velschillende vergaderzalen, die door belanghebbenden kunnen woïden afgehuurd. Wij zullen echter het werk maar niet te veel vooruit loopen. Op het oogenblik wordt door een 23 a 25 man gestadig overgewerkt, en, als alles goed gaat, zullen wij in November de voltooiing of de opening uitvoerig kunnen beschrijven. kinderen zullen geregeld in de stad terug zijn des middags 4 uur a half 5 op de plaats van vertrek. De volgende week gaan een dag de parochies Spaarne en Kleverpark St. Bavo. Morgen gaan die van St. Bavo en van het Kleverpark. De volgende week wordt de Spaarnekerk schoongemaakt. Dan zullen de kinderen in de Paterskerk aan de Groenmarkt naar de H. Mis gaan. Op gewone dagen is er wel geen Mis om 9 uur, maar voor die heide dagen zal er op dat u<ur wel een gelezen werden. Vele dames hebben zich reeds als leidster opgegeven. Zij, die zich nog willen melden, kunnen dit doen bij rector Kok aan het Spaarne en bij den heer Steeman, Ampzing- straat 22., Woensdag geraakte op de Kampervest een tramrijtuig defect. Het tramverkeer ondervond 20 minuten vertraging. v.:\.'-/CvVj- J/.'"*: Au::; 0 DIRECTIE Mr. TH, WESTERWOUDT Donderdagmorgen 9 uur had de plechtige inwijding plaats van de Lyceum-kapel en 't Broederhuis. De Hoog Eerwaarde Pater Provinciaal Patritius A. J. J. van Rijn ver richtte zelf de inwijding, geassisteerd door den Zeereèrw, Zeergeleerden Pater Dr Th N. Vlaar, Rector; den Weleerw. Pater Con rector Ph. Esser, en Pastoor H. J. I. Went- zel uit Schoten. Na de plechtige inwijding werd door den Hoogeerw. Pater Provinciaal een gezongen H. Mis opgedragen waaronder hij een korte toespraak hield, tot de aanwezigen en leer lingen. Vooreerst dankte spreker allen, die had den medegewerkt dat deze kapel tot stand was gekomen. Hij zeide dat dit bedehuis een gedenktee- ken was, ter eere van God den Heer van alle wetenschap; dat deze kapel was opge richt, om alles, wat in hét Lyceum geleerd was, hier te voltooien. Geloof en Weten schap moeten samengaan, wil de weten schap vruchten afwerpen. Als een devies, dat zij moeten volgen, gaf spreker den leerlingen dez enraad med bidt veel, en werkt trouw, dan zal zeker, wat in het Lyceum geleerd is, hier tot rijp heid komen. De HoogEerw. spr. zei ten slotte, dat wanneer men goed en veel bidt, men zeker eenmaal in staat zal zijn, om aan alle gevaren, en de verkeerde^stroomingen van het leven het hoofd te bieden. Nadat de H. Mis was beëindigd, kon het gebouw bezichtigd worden door de aanwe zigen, waarvan een ruim gebruik werd ge maakt. Ondertrouwd: 2 Augustus. D. P, van der Togt en A. A. H. de Jong. A. Schipper en H. W. E. van Dusschoteri. A. H-> J. Last en M. van Uden. H. J. Peschar en M. P. Mulder. Getrouwd: 2 Augustus. K. G. Schouw en R. Munsterman. J. A. Borrenberg en M. M. Janssen van de Voort. W. Kuijten en E. M. Spoor. J. H. L. Dekker en G. J. Pomper. A. G. van Deelen en D. Groot. J. Will en J. van Marion. D. Th. En klaar en J. F. Spiering. Geboren: 1 Augustus, z. van P. Steen- kistToet. d, van C. C. LuikelKamer. d. van M. Boerlagevan den Berg, 2 Augustus, d. van G. H. M. BosseDuintjèr. d. van M. KromMeijboom. Overleden: 1 Augustus. K. Zandstra, 70 L Frans Halsstraat, A., 4 d., z. v-an ,S. P. Schouw, Hooimarkt. In ons blad is reeds eenige malen melding gemaakt van de vacantie-uitstapjes, georga niseerd door de Haarl. R. K. Vereeniging van Groote Gezinnen voor de kinderen van den leden dier vereeniging, die zich daar voor hadden opgegeven, i J.l. Dinsdag had de eerste excursie plaats en wel met de kinderen, behoorende tot de Spaarne-kerk en de St. Bavo. Bij de groep Spaarnekerk worden ook de kinderen uit het Amsterdamsche kwartier ingedeeld. 't Was een aardig gezicht, die jongens en meisjes daar met hunne glundere en opge wekte gezichten te zien binnenstappen voor de H. Mis van 9 uur in de Spaarnekerk, gesierd met de kleurige kaartjes en beladen met hun taschjes en mandjes met de noo dige boterhammen en drinken. De dames, die zich welwillend voor het geleide beschikbaar heibben gesteld, waren reeds, tijdig op hun post en zorgden, dat de kinderen de in de kerk gerserveerde plaatsen bezetten, hetgeen dank zij de medewerking van den Zeereerw. Heer Pastoor in de beste orde geschiedde. Na de H. Mis gingen de kinderen opweg naar de voor de groepen aangewezen speel plaatsen. Dinsdag gingen de meisjes van de parochie „St. Bavo" naar Groenendaal en de jongens naar het Brouwerskolkje, terwijl de meisjes van het Spaarne naar Kweekduin gingen en de jongens aar de duinen nabij Kraantjelek. Daar werden ze op leuke wijze door de dames bezig gehouden. Zij vermaakten zich uitstekend. De kinderen waren zeer gehoor zaam aan de dames. Omstreeks 4 uur A half 5 keerden zij in de stad terug. Op alle gezichtjes was wel te lezen, hoe zij genoten hadden. Dit eerste uitstapje is een groot succes geworden. De uitstapjes worden gedurende de ge heele maand Augustus twee maal per wéék gehouden, Dinsdags en Vrijdags. Van elke parochie gaan ongeveer 100 kinderen mee. De parochie van de H. H. Elisabeth en Bar bara is ingedeeld bij die van het H. Hart. Elke parochie krijgt zes maal een uitstapje. Het laatste wordt gehouden 28 Augustus, De Terug te bekomen bij: v. Thienen, Franke- straat 9, damesarmbandhorloge; A. Smit, Leidscheplein 21rood, kinderarmbandje; Koe- lemcyer, Jan Nieuwenhuyzenstraat 4, grijze ceintuur; Hazekamp, Jansstraat 40, collier met medaillon; Verbeek, Ronlolenstraat 38, blauwe duif; J, M. Boom, Ged. Oudegracht 144, dameshorloge; I. Spanjaard, Gasthuis laan 150rd„ zwarte handschoen; v. d. Lugt, Ged. Schalkburgergr. 42d„ horloge; M. Busé, Gr. Houtstraat 168, hondenpenning; Kroon- stuyver, v. Oorschotstraat 4, huissleutel; Kennel „Fauna", Parklaan, bruin hondje,2 katten, grijs-wit; Oling, Burgwal 55d., kerk boek; Kennel Haerlem, Terspijtstraat, grijze kat en zwarte kat; C. Halterman, Damstraat 10rd„ zwart lint; v, d. Leden, B, Huetsiraat 8, medaillon; G. Siete, Linschotenstraat 68rd„ mes (schoenmakers-); K. W. Verkaik, Heerensingel 129H., zwarte portefeuille; Peperkamp, Wagenweg 9, bruine kinderpor- temonnaie; D. v. d. Meulen, da Costastraat 51, kinderportemonnaie en rozenkrans; Brug wachter, Cathrynebrug, roeiboot; Schoorl. Hasselaersplein 17, bruin kindertaschje; J. Lammers, Ruychaverstraat 34, taschje, PersoncMa. Na een 50-jarige getrouwe plichtsbetrachting heeft mej. P. v. d. Werff eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres bij bet openbaar onderwijs alhier. Gemeenteraad. De Raad vergadert Maan- 6 Aug. 1923, half 7. De agendti ver meldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw inkomende ledén ven den Raad. 3, Aanbieding gomeentereko- ning, rekening van het Burgerlijk Armbe stuur en dér Ziekenhuiscommissie, dienstjaar 1922. 4. Vaststelling der rekening van de be drijven over 1922. 5. Vaststelling van het ko lder van de belasting op de aansluiting van peroeelen aan dé Gemeentelijke rioleerin.g. 6. Voorstel tot het doen van betalingen uit den post „Onvoorziene uitgaven" van het dienst jaar 1923. 7.'Verzoek van W. H. Driehuyzen om ontheffing dér bepaling van art. 3 der verordening ex-artikel 35, 2e lid der Drank wet. 8. Jaarwoddie-regeling van den Gern.- Ontvanger. 9.Verzoek van J. Th. Schuhmacher en II. Volger om uitbetaling der weddé als hoofd en onderwijzer aan den Franschen cur sus van 1 Januari 1919 af tot 1 September 1920. 10. Verzoek van 2 agenten van politie om hen nog 9 maanden salaris uit te be talen, wanneer zij met 1 September a.s. ont slag nesneA.ll. Voorstel tot instandhouding van bet vervolgonderwijs. 12. Voorstel om 11750 beschikbaar te stellen voor aanleg van water- en gasboofdleidingen in de nieu we straten van plan „Noord". 13. Voorstel töti verkoop van g|rond aan de Wohing- bouwvereeniging „Eendracht maakt Macht" en om garant te zijn voor een bouwcreddet en de later te vestigen hypotheek op dé te bouwen 34 woningen met winkelhuis. Processie lieilo. De jaarlijksche proces sie naar Hedlo zal die volgende week Woens dag 8 Aug. plaats hebben.. De Krommenieërs sluiten rich, evenals an dere jaren, aan bij de Am sterdam,sche pro cessie. We vermelden zulks met opzet, om dat we welen, dat de Amsterdammers met hun bruidjes, met hun voof dat doel uitge- noodiigdé predikanten enz., goed voor den diag komen, waarvan wij natuurlijk ook pro- fiteeren en dat ons opwekt tot hoogere be zieling. De spoorkaartjes, programma's enz. zijn legen t.60 Der persoon te bekomen bij den R.-K. Boekhandel mej. Weduwe Terra. Kiudtenen benoden 10 jaren betalen 80 cent. Als 't weer meewerkt (verleden jaar goot het den ganschen diag), lijdt het geen twijfel of veel parochianen zullen oplrekken naar Ma ria's Genadeoor^ Kolven. Dé chtbwedstrijd Koog aan de Zaalnl—Krommenie, waarvan wij reeds een uitslag meldden, is j.l. Zaterdag voortgezet met 12 kolvers, door wie precies 1300 pun ten geslagen werden. De stand is thans: Koog aan de Zaan 1349, Krommenie 2105 pufen. De twee volgende Zaterdagen gaan de 22 kolvers van Krommenie in twee ploegen naar de „Waakzaamheid1" te Koog aan de Zaan, waar de eipchvedslrijd plaats heeft. Hengelsport. Da hengelaarsvereeniging „Krommende en omstreken" heeft j.l. Zondag deelgenomen aan de wedstrijden bij 'Schoorl- diam. Zij paarde het nuttige met het aan gename, want na afloop van den strijd gin gen de hengelaars naar hun familie, vrien den en hekenden, die reeds de schoonste •plaatsen in duin en bosch hadden opgezocht. De Krommenieërs troffen het dien diag hij zonder. Op de eerste plaats liep het weer erg mee; ten tweede trof men in Schoorl een gezelschap uit Amsterdam, dat er buiten gewoon slag van had den boel te vermaken; ten derde worden er verschillende prijzen gewonnen. De le prijs wend toegekend aan C. Knap', alhier. Summa summarum: het bestuur der Hen- gelaarsvereeniging kan met voldoening op dezen dag terugzien en als schitterend ge slaagd beschouwen. Burg. Stand. Geboren: Cornelia Hermana, d. van L. Harthoom cn C. M. T. Kuyper. Cornelia Margarel'ha, d. van D. Wemke en C. C. Overdorp. Hendricus Jacobus, z. van J. W. Meyer en A. Burger. Ondertrouwd: Gijsbertus Nieten, van Wor- merveer en Cornelia Johanna Geertruida Win ter. Cornells Bakker,, van Alkmaar en Maartje Dubbeld. Gehuwd: J. Steijm, van Assendelft en E. Rem. W. Meynst van Wonmerveor en G. Komen. Overleden: Cornelis de Graaf, oud' 56 j„ echtgenoot van M. Bregten. BROODWEDSTRIJD. Op die te Arnihem gehouden broodlwedstrijd, genaamd „Itoba", behaalde de heer A. .1. Dijsselbloem, bakker, alhier, een 14en prijs, met 24 2/3 punten. Als wij weten, dat de te prijs met 27 1/3 punten werd behaald, kunnen wij dat voor onzen plaatsgenoot als een groot succes beschouwen. Er waren 4000 inzenders. Burg. Stand. Geboren: Gijsbertus Nico- laas, z. en Maria Gcerlruida, d. van H. B. ven TongerenRuig rok. Adrianus, z. van J. J. VerbreeKooijmans. Overleden: Helena van Dijk, 86 j„ wed. van Jac. v. d. Zon. Bevolking. Gevestigd: M. J. Tamnhauser, uit Rottendam; M. TimmiSrs, uit Hillegom; C. Bervoets uit Princehage; L. H. Straathof uit Zoeterwoude; J. G. v. Essen uit Bat'hem: M. Prins uit Amsterdam. Vertrokken: R. W. J. A. Wiers naar 's-Gra venhage; W. T. d. Bent naar Leidén. G. v. Dijk naar Epe. J. H. Hcerings naar Amster dam. Gasvoorziening. De voorbereidéndé werk zaamheden tot 't leggen dier gasbuizen wor den getroffen. Burgerlijke Stand van 23—29 Juli 1923. Bevallen: W. H. van der MeijTurken burg, z.; M. Wesselinkvan den Meulen, d.; I. SmitZijp, d. Onderlrouwdi; Simon Mof en Johanna Ida Maria van Leeuwen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd1: M. Witteman en E. .1. van der Zwet. A. P. Augus- tinus en H. van Gastelen. Geboren: Johannes, z. v. L, Eisenga en van J. Hamstra. Hemdricus Johannes, z. v. P. W. Hogedoorn en van A. G. Assendelft. Erna, d. v. L. Steinmeicr en van I. Slootweg. Ma ria, d. v. J, Mesman en van A. M. van dter Hulst. Arie, z. v. A. Koppenaal en van T. J. Overwoei. Leendert, z. v. H. den Boer en van C. Kooy. Pieternella, Hendriks, d. v. S. van der Zaal en van G. A. W. Boer. Maria, d. v. M. van Zonneveld en van M. G. Tempel. s Geslaagd. Mej..M. Dammers, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het diploma Lei ding Lichaamsoefening en Sport. Scheepvaart. In de week van 23 tot 30 Juli werden alhier door de Noordlzeesluizen geschut: Uit zee 66 stoom schepen, 1 zeil schip en 1 zeelichter en naar zee 59 stoom schepen. 1 Geslaagd. Bij het laatst gehouden examen ivoor Duitsche Handelscorrespondentie Mer- curius, slaagde de heer S. de Haan, alhier. Bekroningen. Onze plaatsgenoot de heer A. J. Ne ij zen, is bekroond op de Bakkerij- tentoonstelling te Arnhem, in klasse I A. (beschuit), met dén 7en prijs, eeTvolle ver melding en diploma. De heer Jac. Gorter .alhier, werd met zijn inzendingen op de tentoonstelling be kroond met den 2den prijs, verguld zilve ren medaille, diploma en tevens nog een geldprijs. Daar er ruim 700 inzendingen wa ren, zijn idït voorwaar twee mooie onder scheidingen. Boottocht. De boottochtvereeniging „Wil- htelmina'', organiseert op Donderdag 23 Au gustus een boottocht naar Muidieni en Mui- derberg, WIJK ER OOG. Bekroond. De heer H. H. Meijer alhier, werd op de groote Intern. Bakkerijtentoon- steliing welke dezer dagen te Arnhem werd gehouden, met zijin inzendingen gebak en koekjes, bekroond met de hoogste onder scheiding, zijnde e'en zilveren lauwerkrans met eere-diploma. Voor zijn inzending brood, verguld bronzen medaille met diplo ma. In deze afdeeling waren ruim 400 in zendingen. Geslaagd. Mej. E. Reuses, alhier, i« le 's-Gravenhage geslaagd voor het diploma Machmeschrijven, volgens Wery's Tien- vingersvsteem. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 Juli Icwam alhier 1 geval van buik typhus voor. Onderlinge Tuinlieden Vereeniging. Woensdagavond werd in het lokaal van de Chr. Belangen alhier de maandelijksche ver gadering gehouden der Onderlinge Tuinlie- den-Vereeniging Aerdenhout en O. Hoewel er geen tentoonstelling met keu ring was, omdat bloemen en groenten niet voldoende mooi waren door den eigen- aardigen zomer, waren toch veel bloemen en planten ingezonden. De heer Heere had een mooie collectie bloemen van vaste planten, de heer v. Gurp Augeriums, Duit sche Dahlia's en reuzen groote Africaan- ders. Door den heer Hartman was een groote verscheidenheid kruiden ingezonden, welke alle gebruikt worden voor het kruiden der maaltijden, waarbij hij van elke plant het gebruik uiteenzette. Gemeld werd, dat Vrij dagavond een kleine excursie zal gehouden worden op het buiten „Dennenheuvel" van den heer A. S. Berg. Er volgde nog een korte bespreking over de versiering van een wagen voor het bloe mencorso op Koninginnedag, die zeker mooi belooft te worden, en waardoor veel mede werking werd toegezegd. De gemeenteraadsverkiezingen in Heem stede hebben een onverkwikkelijken nasleep gekregen. Behalve dat velen eikander langen tijd met een boos oog hebben aangekeken, hoe dom toch! is er ten slotte een tweede kiesvereeniging naast de bestaande R. K. KiesveVeeniging opgericht, als gevolg van het feit dat de onderteekenaars van de lijst- Zegwaart als lid der R. K. Kiesvereenigir* zijn geroyeerd. Het besluit om het royement te bandha ven werd genomen met 55 tegen 53 stem men. Hieruit blijkt wel hoe fel de partijen tegenover elkander staan en stonden. Indien er één conclusie uit alles wat ge passeerd is te trekken valt, dan is het deze dat eenige menschen van invloed in Heem stede er zich moeten voorspannen om voor de gespannen verhouding in Heemstede een oplossing te vinden. Het zal een moeilijke taak zijn, maar de katholieke zaak in Heemstede zal er mede gediend worden. Wij willen hieraan nog wel toevoegen dat de wijze, waarop de ontevredenen de kwes tie willen oplossen, allerminst de gewenschte is. Het oprichten naast de R. K. Kiesver eeniging van een kiesvereenging van Roomsc'n- Katholieken een R, K. Kiesvereeniging kan zij niet genoemd worden omdat in één gemeente slechts één R. K, Kiesvereeniging bestaat s verderfelijk voor de eenheid en de goede verstandhouding onder de ka tholieken. Men heeft gerechtvaardigde grie ven of men heeft ze niet. Als ze gerecht vaardigd zijn dan moet Het, dunkt ons, toch ook niet moeilijk zijn, een meerderheid in de R. K. Kiesvereeniging te vinden om recht te doen wedervaren. Wat wij willen zeggen is dit: men dient de kwestie op te Jossen in de R, K, Kiesvereeniging, maar moét zijn toevlucht niet nemen tot het oprichten van een nieuwe vereeniging. We hopen intusschen dat men er te Heem stede spoedig in moge slagen de scherven aaneen te lijmen, zóó dat er van scheuren of barsten niets meer te bemerken valt. Barom ter stand heidén.morgen 9 uutï - 764. Vooruit. OPGAVE VAN: Bij de rondvraag werden behandeld, eenige soorten kunstmeststoffen, en de uit werking daarvan, terwijl op een gestelde vraag het bestuur beloofde te zorgen vooi glazen bij volgende bloemententoonstellin gen. Eenige nieuwe leden gaven zich op. Besloten werd op de in Augustus te hou den vergadering een tentoonstelling met keuring te houden van groenten, en zoo mogelijk een vrije inzending van rozen, waarbij dan de heer v. Gurp een causerie zal houden over de rozenteelt, waarna de drukbezochte en leerzame vergadering door den voorzitter werd gesloten. Medegedeeld door de SPAARNEBANK, De Beurs opende heden: 5% Nederland 1919 Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rottend. Lloyd A Holi Lioyd Paketvaart y fr Oude Boot Holl. Stoomboot H. V, A. Java Culluur Jurgens gew. Koloniale Bank' Indische Bank Oert. Handel Mij. Resc. dito i,j f Onon Geconsolideerde Kon. Olie -■ M. S. Sleel Marine commi Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembah V- Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Pelr. Southern Rails Union Anaconda Wabash i V. K. HEDEN 96V, 1Q1V, 79V2 130 103 114 71/, 83»/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1