VERK09PINGEN. RECHTSZAKEN. Berichten uit onze vorige oplage. INGEZONDEN. BINNENLANOSSN NIEUWS. OVER VEEN. HEEMSTEDE. SANTPOORT. SASSENHEIM. m IJMUIDEN. I VELSEN BEVERWIJK. IF HALFWEG. SPAARNDAM. BLOEMENDAAL. NOORDWIJKERHOUT. WIJK-AAN-ZEE. HEEMSKERK. BENNEBROEK. Veiling. Woensdagavond had in Hotel „Van Ouds het Raadhuis", ten overstaan van de notarissen Wildervanck de Blecourt te Bloemendaal en Heijnen te 's-Graven- hage, de publieke verkooping plaats van den Bloembolientuin „De Haverkamp" met huis en erf te Overveen aan de Houtvaart, groot 1-60-50 Hectare. In opbod gebracht door den heer S. P. van Velsen op 13.050, af gemijnd op 900. Totaal 13.950. Kooper de heer Paul Roozen. Bnrgerl. Stand. Ondertroud; P. Th. A. Goosens en E. van TiJL Getrouwd: N. Drijver en M. L. Timmer ;W. M. J. Th. E. Duchateau en E. Fennema. Bevallenr: C. M. van OpzeelandStokman z P. A. C. Uitendaalvan Dijk z. J. C. SminiaGeisderfer d. J. Hofstee Bos d. H. C. KuipersKoppen z, A ,W. SchellingT. Gussinklo z. Overleden: G. R. Gosewehr, wed v. J. Luiting, 71 j. M. J, M. Wiegman, 12 w, DE JUBILEUMFEESTEN. Bloemencorso en Ringrijden. De Vereent ping „Santpoorl's Ringrijden", dlie de aloude traditie sedert eenige jaren weer zoo flink heeft doen herleven in ons dorp, heeft beslo ten om, ter eere van het jubileum der Konin gin, een groot bloemencorso voor versierde rijtuigen en tevens ringrijden' te deen plaats vindien op 12 September a.s., in de Molen straat te Santpoort. Voor het bloemencorso worden beschikbaar gesteld een gouden, een zilveren en een bron. zen medaille met tevens tien, vijf en twee gulden vijftig voor den bestuurder. Voor het ringrijden komt dit jaar ais at tractie een wisselbeker bij den eersten prijs. Deze wisselbeker moet tweemaal achter el kaar of driemaal in 't geheel door denzelfden persoon gewonnen worden, wil hij den beker in eigendom verkrijgen. Het geheel belooft dus «eer geanimeerd te worden. De heer Schoor! heeft om gezondheids redenen als penningmeester en bestuurslid moeien bedanken en met algemeene stemmen is de heer M. Wittennan in zijn plaats be- Oaeïnd, C*:.. - r Personalia. Te 'sGravenhage is geslaagd, voor het examen Hoofdakte de heer L. G. Hui sing, alhier. le Prijs. Op het muziekconcours te Hui zen behaalde het Chr. Fanfarekorps „Wilhel- niina", van hier, directeur de heer D. Klut, den len prijs in de le afdeeling, met 301 punten, benevens den 2en prijs in den marschwedstrijd, met 22 punien. „Wiiheïmi- na kwam voor het eerst in deze afdi. uit. Bij het zwemmen verdronken. Gister middag ziin bij de Zuidelijke Pier te IJmui- den twee zoontjes van den sluisknecht Kekers bij het zwemmen door den stroom meegevoerd De achtjarige Herman kon slechts dood worden opgehaald. Van den oudsten jongen kon men na langdurige pogin gen de levensgeesten weder opwekken. Personalia. Te 'sGravenhage is geslaagd foor het examen Engelseh L. O. mej. J. Bos pillier. Aardbeien. De omzet van aardbeden aan gezamenlijke vei li nigen. alhier bedroeg oji- geveer 7 maai 100.000 gulden minder d'an in 1022, toen de opbrengst zoo ongeveer 1 mil- lioen gutden mindter was dan in 1921. Geen wonder, dat men hier van een in zinking in het tuinbouwbedrijf spreekt. 'Aan den grond geloopsn. Een zeeschip toet den inhoud van" 900 M3., dat een dezer dagen door de Commanditaire Vennootschap voorheen Gebrs. Dokter is geladen met be stemming naar Engeland, is in de Pijp aan den grond geloopen. De lading moest op een motorboot overgebracht worden. Nadat m het Noordzeekanaal geankerd was, kon den V°"e Ogenomen wor- Het ondiepe vaarVater is fnuikend v«or handel te Beverwijk. Bedankt. De heecjP. J, Kroon te Spaam- M-oude benoemd toT lid van den Gemeente raad (vacature S. P. Vink) heeft voor deze benoeming bedankt. Bekeurd Door den gemeente-veldwachter De Graaff alhier, is proces-verbaal opge maakt tegen een chauffeur, genaamd IJ. v. O., te Amsterdam, wegens het in gevaar brengen van de vrijheid en veiligheid van het verkeer met een vrachtauto in de se- Zn een te Haarlem. 'F Concours. De R.K. Mandolineclub „St. Gregonus" alhier neemt a.s. Zondag deel aan het Groot Nat. Concours, uitgeschreven door de Mandolineclub „Amore" Ie Zaan dam. Zij komt uit in de 4e afdeeling, waar voor 6 vereenigingen zijn ingeschreven. Wij wensch en de nog jonge vereeniging veel suc- pes toe. Burgerlijke Stand. Geboren: d van J P kan der Ham—Kohier. d. van Ch. Ch'. Hts sin* Urfot. z. van M. L. Rikkers— e.°\~ Zvan ,E- A' J- M' van Emmerick v-Staal. z. van G. C. RoozenMorseld. Getrouwd: B. W. So'kamans en E. M. Botje. S. P. Doek en IV. Koppen. D. Craye en J. M. Maarsen. A. Smit en C. E. Dyserinck. - J. A. van Hensbergen en J. E. T. Seel. J. die Jongh én E. van Giffen. D. F. van Giffen en E. A. K. P. Erederstorf. Overleden: J. C. Stoef, 43 jaar. H. W. Folmer, 88 jaar. A. Oversleege, 67 jaar. 1C' Serodino, 21 jaar. M. van [Wijk, 63 jaar. D. S. van den Kassend, 40 jaar. G. H. Korfing, 59 jaar. A. Hassing, 35 jaar. Opening Christelijke school. Dinsdag middag had alhier de officieele opening plaats van de nieuwe Christelijke school Een groot aantal genoodigden en belangstel? lenden was hierbij tegenwoordig. Ds Hof stede, voorzitter van 't schoolbestuur, hield «en zeer mooie openingsrede, waarin hij voral deed uitkomen dat ook voor Noord- Wijkerhout noodig was, dat het onderwijs pp Christelijke wijze wordt gegeven. Ook werd nog gesproken door den heer Brants, inspecteur van het onderwijs en se cretaris van de Ned. Vereeniging voor Chr. scholen. Namens den Kerkeraad der N. H. Gemeente sprak Ds. dc Haen van Voorhout. Namens B. en W. werd het woord gevoerd door den heer L. M. van Noort, loco-burge meester, terwijl een telegram van geluk» wensch was ontvangen van den burgemees ter, die uitstedig is. Ook het nieuwbenoemde hoofd der school, de heer Boulogne, voerde het woord, watfr- in hij vooral medewerking en steun verzocht om zijn moeilijke taak goed te volbrengen. Verder sprak nog Ds. Aalders, de vader van de nieuwbenoemde onderwijzeres. Met gebed werd de plechtigheid besloten. Wat de school betreft, deze is gevestigd in twee lokalen der voormalige openbare school. Alles is duchtig opgeknapt en ver nieuwd, zoodat deze school aan alle eischen voldoe Gemeenteraad. Jn de hedenmiddag te houden Gemeenteraadszitting komt het vol gende aan de orde: 1. Mededeelingen, Ingekomen stukken. 2. Aanbieding Gemeenterekening dienst 1922. 3. Vaststelling staten oninbare en nog te verhalen posten 1921 en 1922. 4. Verorde ning betreffende het wonen in de gemeente door het onderwijzend personeel. 5. Voor stel B. en W. betreffende jaarwedde Ge meente-ontvanger. Gemeenteraadsvergadering. Bij den aan vang der raadszitting op j.l. Woensdagavond sprak de voorzitter eenige woorden, van dank tot de raad v. den nieuwen ambtsketen hem geschonken bij gelegenheid van zijn huwelijk. Gedeputeerde Staten vroegen den raad om advies inzake herziening van het salaris van den gemeenteontvanger. De voorzitter stelde voor dit advies, aan gezien deze ambtenaar nog enkele bijkomen de werkzaamheden zijn opgedragen, zoo so ber mogelijk te geven, waarmede de raad accoord ging. Op het verzoek der bewoners van de Neu trale woningbouw vereeniging om de huren van f 4.50 op 3.50 per week te brengen, wordt vanuit den Haag afwijzend beschikt. Na 50-jarige getrouwe plichtsbetrachting vroeg mej. P. v. d. Wolff eervol ontslag als onderwijzeres bij het openbaar onderwijs. De raad verleende dit ontslag op tfe meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor betoonde diensten. Dp heer dc Wilde stelde voor de scheiden- die onderwijzeres^ wanneer men hare ver dienste als onderwijskracht nipt naar waar de genoeg schatten kan, een stoffelijk blijk van aandenken te geven, waarmede de raad volkomen instemde. Tot de ingekomen stukken behoorde o.a. nog een rouwcirculaire van Mevr: de wed. Langeveld, welk schrijven door den raad met oprechte deelneming in het geleden verlies aan de weduwe zal beantwoord wor den. De gemeente Heemskerk zal steeds op hoogen prijs stellen, wat Dr. Langeveld voor de burgerij gedaan heeft en zijne nagedach tenis zal nog lang bij en onidter ons voort leven. M. enne uien te Uitgeest, die dit voorjaar in onze gemeente een paard verloren heeft, doordat dit beest plots contact kreeg met een etectnschen draad1, een gevolg van grove nalatigheid van den tuinier Henneman en van dezen gedeeltelijke schadevergoeding ge kregen heeft, vroeg ook nog een geldelijke vergoeding aan ons gemeentebestuur. Eenparig werd dit verzoek van de hand gewezen. Daar Dr. v. d. Bergh ziltin gzal nemen als lid van den gemeenteraad, zal aan Dr. Lijnkamp de gemeentelijke geneeskundige pracfijk worden opgedragen, niettegenstaande die heer de Wilde deze praclijk ook gedeeld zag door den heer M. v. d. Moer. De heeren de Vries en Beentjes belastten zich met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden welk on derzoek tot toelating leidde. Punt 4. Vaststelling bedrag gemeentelijke vergoeding art. 101 L. O. wet 1920 lokte geenerlei besprekingen uit. De heeren de Wilde en Beentjes belast ten zich met bet onderzoek der rekeningen van de gemeente en van het armbestuur, dienst 1922, terwijl de voorzitter zoo ter loops opmerkte, zijne die vorige week ge dane beëediging als ambtenaar van den B. S. Bij de rondvraag brengen de heeren Beentjes en de Vries het gesprek op water- keering, de eerste aan het Ifeemskerkerduin, terwijl de laatste het oog en naar het ons toescheen met bezorgdheid aan de Mar- quettelaan sloeg. In beide gevallen zegde de voorzitter een nader onderzoek toe, oak nog aangaande een klacht van den laats ten spreker in rake hooge begrafenisrechten op de algemeene begraafplaats. De heer de Wilde vroeg naar de moge lijkheid om gemeen te-ambtearnen die el ders* woonachtig zijn, le verplichten in onze gemeente te wonen, welke vraag door den voorzitter ontkennend beantwoord werd. Deze spreker bepleitte nog het nut van een zweminrichting hier ter plaatse, waarme de de voorzitter volkomen sympathiseerde en spreker aanried wegens het vergevorder de zwem seizoen het komende jaar wat vroe ger dit punt nog eens ter sprake te bren gen. De bolerkwestie uit het distributie-lijd- perk, werd nog eens door de spreker aan gehaald en schoon verheugd dat de achter stallige gelden binnengekomen zijn, vroeg spreker of er geen kans op was eerstens om ook nog rente van deze achterstallige eglden te vorderen en ten' tweede om de gansche distributie nog eens aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. De Voorzitter zegt, dat zulks tot de onmo gelijkheden behoort. Op een vraag van spreker hoe het staat met de achterstallige huurschuld van en kele bewoners van de R. K. Woningbouw- vereeniging „St. Lauren li lts" antwoordde de voorzitter „slecht"! Eerlang zat overgegaan worden lot uitzetting van enkele dezer wan betalers. Nog vroeg spreker naar cijfers die betrek king hebben op uitbetalingen voor onder steuning aen werkloozen gedurende den af- geloopen winter. De Voorziter ried spreker aen zich hier voor ten gemeente-secretarie te vervoegen, alwaar hem van een en ander inzage zal ge daan worden. Ook vroeg spreker, of de politie het recht heeft personen te -weren die op Zondag aan den H oJil aud c r s t ra at weg hunne koopwaren aan het publiek trachten te verkoopen, welke vraag bevestigend' beantwoord werd. Nog bepleitte spreker het nu om t.z.t. in overleg mert de fam. G. in het a.s. winterseizoen voor werkverschaffing de bermkanten aan dien weg af te grarven, waarmede men ac coord ging. De heer do Wilde informeerde nog of men geneigd was in de a.s. vacature van onderwij zeres te voorzien, waarop de Voorzitter ant woordde -dat volgens de wet zulks niet be hoeft, maar wanneer de betrokken ouders dit verlangen, hierin tegemoet te komen. De heer Baltus brak een lans voor den heer. Post le Beverwijk inzake leverantie voor gcmcencl lijke drukwerken waarmede spreker weinig ot' geen succes behaalde. Deze spreker vroeg de Voorzitter om op heldering aangaande geruchten van -gepleegde onregelmatigheden bij de woningbouw aan de Streng welke vraag in gen enkel opzicht door den voorzitter beantwoord' kon worden. Nadat de heer Baltus ook werkverschaf fing bepleit had door evenals irt navo'ging met het naburige Gastricum een weg naar Zee te maken, welk denkbeeld vermoedelijk nog wel niet in de naaste toekomst zal liggen, werd de vergadering, waarvan de rondvraag langer duurde dan de agenda, gesloten. Gedeeltelijkgecorrigeerd. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemeester Tihnan. kwam de gemeente raad Woensdag bijeen. Nacflft de nieuwe secretaris, de heer J. E Tittema, was beëediigd, waarbij de voorzitter de heer P. Bakker en wethouder Zeestraten woorden ^an welkom spraken,werden de ge loofsbridven der nieuwgeboren raadsleden on derzocht. Tot toelating van alle gekozenen werd besloten. Verschillende ingekomen stukken werden goedgekeurd. Een bedrag van 40 werd gevoteerd voor den aankoop van een portret der Koningin De ju'irileum-feestcoimimissie vroeg extra subsidie ran „de Laan" te ilhimineeren en vuurwerk af te steken. v De voorzitter zeide, dat deze aanvrage eerst hedenmorgen bij hem was ingekomen en dus neg niet in het college van B. en W. behandeld was, doch hij stelde voor om nog deze kleine bijdrage toe te staan, maar meer mocht niet worden verlangd. Wethouder Dubbis was persoonlijk zeer te gen deze subsidie; hij is overtuigd, dat lang niet alle gemeentenaren met dit plan sympa- thiseeren en stelde voor om het verzoek niet toe te staan, omdat de kas van Bennebrock deze uitgave niet kan dragen. Ook dr. vafi Aalst was legen het voorstel van den burgemeester, vooral, nu overal op bezuiniging wordt aangedrongen. Zelfs H. M. cte Koningin heeft haar wensch te kennen ge geven, om bij het herdenkingsjubileum zoo veel mogelijk spaarzaam te zijn. Ook andere leden zijn het lang niet allen eens over d'eze toelage, want begint men met de Bemnebroe- kerlaan, dan moeten de andere wegen wel velgen; de particulieren moeten het dan zelf maar doen. Op het voorstel werd afwijzend beschikt. De belasting-verordening werd gewijzigd naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken. De regeling met de gemeente Haarlem voor toelating van kinderen op de O. L. scholen werd goedgekeurd. De N.Z.H.T.M. verzocht ontheffing van het onderhoud der Benmebroekerbrug, In dit ver zoek merkt de Mij. op, dat het onbillijk is, dat zij steeds belast blijft met het vernieuwen en herstellen van die brug. Zij wil ntog een maal grondig het bovendek doen herstellen en wenscht dan dat d'e gemeente het verdere onderhoud zelf zal dragen. De voorzitter zegt, dat destijds de conces sie is verleend met dien verstande, dat de maatschappij het onderhoud van deze brug zou dragen. Daarom stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Dr. van Aalst wilde de zaak eerst nog eens in overweging nemen. Wethouder Dubbis vond dat de posten van uitgaaf voor bruggen altijd groot zijn en wil onder geen voorwaarde aan het verzoek van de maatschappij voldoen. De raad wees het verzoek af. Bij het verzoek van het bestuur der R.-K. school „St. Lucia", om verharding en gedeel telijke overdekking der speelplaats, stellen B. en W7 voor, eerst nog eens advies in te win nen bij den Minister van Onderwijs en den uitslag hiervan in de volgende raadsvergade ring mede te deden. •Dr. van Aalst is verbaasd, dat hij bij dit verzoek de mededeeling vond, dat ook op 20 Maart j.l. een schrijven tot den raad is gericht, waarvan hij met zijn collega's geen kennis hebben gekregen. Als na drie maanden op een verzoek aan den raad niet wordt ge- antwoordj, wordt dit beschouwd als te zijn toegestaan, dus zou bovengenoemd bestuur eigenlijk recht hebben om het verzoek als toegestaan te beschouwen. De voorzitter antwoordde, dat dit verzoek veel meer behelsde en hij is toen met den secretaris bij het schoolbestuur geweest; ^an de aanvrage is t-oen afgezien, zoodat hij het geval als afgehandeld heeft geacht. Dr. van Aalst is het hiermede niet eens en kreeg den indruk, dat B. en W. niet weten hce in deze te' handelen. Hierop las spreker eenige wetsartikelen voor. over lichamelijke oefeningen en diende daarna het volgende voorstel in. „De raad van Bennebroek, vergaderd op 1 Augustus, gezien het verzoek van het St. Luciagestiöht tot verharding en gedeeltelijke overdekking van een speelplaats, gezien de Wet op het Lager Onderwijs, besluit op het verzoek afwijzend te beschikken." Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, nadat door wethouder Dubbis was verklaard', dat in het college van B. en W. ook de meeningen uiteen liepen en op zijn voorstel naar den Minister zou zijn ge schreven om advies. Eindelijk volgde nog een voorstel van B. in W. cm het pleintje voor het raadhuis 15 cM. te verlagen en een fietsenrek voor het raadhuis te plaatsen. De verlaging van het pleintje zou geschieden, omdat de straatweg nu ook verlaagd is; er zou dan een muurtje met koplaag op een halven meter afstand ongeveer van dien huismuur geplaatst worden, waarin dan ter versiering bloemen eene plaats zouden vinden. Na lang ^discussie werd besloten, d-at toch niet t-ot die verandering zal worden overge gaan om de hooge kosten; het pleintje zal (en meer hellend aanzien krijgen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Prins het probeeren van de brandspuit en de wa- I erleidingsiangen. De voorzitter antwoordde, dat met het oog op watergebrek nog geen oefening kon wor den gehouden, clcch dat spoedig een oproep tot de brandweermannen zal worden gericht. De lieer Bakker stelde voor steeds -in Mei, loc-als 't altijd was, een oefening te houden. De heer Dubbis vestigde de aandlacht op den bouw op het villaterrein van den heer Scholte en stelde voor, nimmer meer toestem ming te geven voor bouwen, voor er behoor lijke wegen zijn aangelegd. De heer Huisman vroeg, ho-e het slaat met de huiseigenaren, die nog niet bij de water leiding zijn aangesloten en toch verbaliseerd zijn geworden De voorzitter zeide, diat daar nog niets van bekend is, waarop wethouder Dubbis ant woordde, d-at het alleen de onwil dhr huis eigenaren is en hij bij de huizen, die te ver van den weg afliggen, een algemeene kraan zou willen plaatsen. Dit plan zal overwogen worden. Daarna bracht de voorzitter dank aan de heeren dr. Van Aalst en Bakker, die in den nieuwen raad niet meer terugkeerén, voor al les, wat zij in het belang der gemeente ge daan hebben. iNada-t beide heeren. bedankt hadden, werd de vergadering gesloten. DE DUITSCHE SOC.-DEM EISCHEN. BERLIJN, 2 Aug. Rijkskanselier Cuno ont ving gisteren de vertegenwoordigers van het Bestuur der Soc.-Democratische fractie ter bespreking van het sociaal-democratische financieele programma, dat heden in de ver gadering van de sociaal-democratische frac tie behandeld zou worden. Geien de ot nu toe door de soc.-democra- ten aangenomen houding wordt aangenomen, dat de partij bij de nieuwe economische en politieke eischen zti vasthouden aan zekere persoonswisselingen in het Rijkskabinet. DE GQUDLEENING IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 2 Aug, De inschrijving op de goudleening is bepaald op 15 Aug. De leenijg zal in gedeelten tot 500 millioen gouden marken uitgegeven worden. EEN HANDELSVERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN AMERIKA. BERLIJN, 2 Aug. Het s-taatsdeparte- ment te Washington bevestigt, dat de Ver eenig,de Staten met Duitschland onderhan delingen voeren over een handelsverdrag met de clausule van meest begunstigde natie. GROOTE BRAND *100 HUIZEN VERNIELD. LEMBERG, 1 Aug. Een enorme brand heeft gewoed in den Galicischen staat Rawa-Ruska. Ongeveer 100 huizen, 2 ker ken én een synagoge zijn verwoest. De schade bedraagt eenige honderden •nilliar- den I^iolsche marken. HET WEREND-HOOGTERECORD VOOR VLIEGEN. Het wereld-hoogterecord is geslagen door den bekenden Franschen vlieger Sandi Le- cointe, die een hooge bereikte van 35116 voet. Het laatste record, dat op naam stond van den Amerikaanschen luitenant-vliegenier Mc. Reany, was ongeveer 34183 voet. Veiling te Lisse, op 31 Juli, onder directie van Holland's Bloembollenhuis: E.V.T. Diana top 2.70; idem Cram. Bril- la-nt I 2.20; ;idem Witte Due Max. 2.30 idem La Reine top 1.80; idem Flamingo I 3.70; idem Keizerskroon 5.10; idem Prins van Oostenrijk 4; idem Coulehr Cardinal f 5.40; idem La Reine Max. 2.70; idem Arlus f 2.70; idem La Precdeuse 3.10; id. Witte Zwaan 2.90; id. Pink Beauty 8.75; idem Hobbema 6; idem- Fred. Moore 3.10; idem Witte Vailk 4; idem Venn. Brilla-nt 6.20; D.T. Murilïo I 2.75; idem Thee- loos 3.40; idem La Gandleur 2.50; idem Imperator Rubrorum 4.60; idem Vuurbaak 5.25; idem Mr. v. d. Hoeff 7.40; E)w- Massachusetts top 3.70; idem La Tulipcf Noire I 4.50;idtem Wm. Copland top 5.60; idem Barligon I 5; idem Clara Butt 2.50; idem Wort. Pitt 8.75; E.N. Poëti- cus Ornatus dn. 2.80; idem Spring Glory din. 19; idem Bic. Victoria dn. 7.2'5; idem Bic. Emperor dn. 7; idem idem II dn. 5.70; idem Golden Spur din. I 7.25. Alles per 100 stuks. te Lisse op 2 dezer, onder Directie van Holla-n-d's Bloembollenhuis. E.V.T. Prins van Oostenrijk I 4; idem La Reine Max. 22.86; idem Keizerskroon 5 idem Couleur Cardinal 5.10; idem Fred. Moore, top 3.40; idem Duches4b d-e Parana l 3.80; idem Rose Luisante 6.30; D.T. La Gand'eur 3.70; idem Murillo, top 3.20; idem Imperator Rubrorum I 5; idem Rubra Maxima 3.50; idem. Peach Blossom 11; Dw. Mad. Krela-ge 4.30; idem Isis, top 3.60; id-eim Pride of Haarlem I 2.50; idem Wm. Copland, top 5.40; idem La Tulipe 'Noire 4.60; E.N. Bic. Emperor, top 6.80; idem idem idem dn. I 6; idem idem Em press, top £75; idem idem idem din. I 6.50; idem idem idem rond 4.75; id-em Golden Spur, top 8.40; idem idem idem dn. I 3; id-em Poëiicus Oma lus dn. 2.75; idem Gllory of Leiden d'n. 5.70; id-em idem II 4.60; idem idem rond I 4; D.N. Von Sion iop 5.60; Narc. Poetaz Elvira d-n. 1/7; Cr. Gee], top 2.80; idem idem I 2.50; idem idem II 1.70. Alles per 100 stuks, GEEN GEMEENSCHAPPELIJK ANTWOORD. LONDEN, 2 Aug. De Britsche regeeving heeft tot haar leedwezen moeten consta- teeren, dat in de antwoorden van Frank rijk en België op de Britsche ontwerp-nota aan Duitschland geen voldoende elementen aanwezig zijn om een gemeenschappelijk ant woord der geallieerden aan Duitschland, waarop Groot Brittannië groot en prijs had gesteld, te zenden. ONSCHULDIG Voor tet Gerechtshof te Amsterdam stond zfsteren in hooger beroep terecht een con- iroleur-mcassier bij de gemeentegasfa briek te Hilversum, die wegens knevelarij door de Rechtbank veroordeeld was tot zes maanden gevangenisstraf. Bekl. zou bij het leegen van de muntgas meters in een volksbuurt te Hilversum 2%- centsstukken bij den inhoud gevoegd hebben waardoor de gasver brui kers te veel betaal- den, daar bij ieder 2%-centsstuk 12 cent bijbetaald moet worden. Bekl. bleef bij zijn ontkenning. Een ne gental getuigen werden gehoord, w.o. zes a decharge. De procureur-Generaal Mr. van Geuns zeide in zijn requisitoir dat deze zaak door het Hof uitnemend en tot in de kleinste details onderzocht was, hetgeen zeer zeker noodig was.Bekl. toch was een man met een zeer gunstig.verleden en deze zaak had in Hilversum de belangstelling getrokken van het publiek en ook onder de colleges der gemeente. Bekl. was iemand die zeer gezien is en men kan in zijn woonplaats niet gelooven dat hij het misdrijf gepleegd heeft. Aan den anderen kant staat dat men zoo gaarne klaagt over te hooge gasrekening. Er waren boven dien geen aanwijzingen of vermoedens die kunnen wijzen op een gepleegde knevelarij en men moet zich verlaten op de verklarin gen der getuigen. Spreker stelde vast dat die getuigeverklaringen alleszins betrouwbaar zijn. In geen geval, zeide spr. hebben de ge tuigen opzettelijk onwaarheden gezegd. Ook kunnen hier geen vergissingen zijn, door een plotselinge emotie opgewekt. Een verzoek tot voorwaardelijke veroordeeling was inge komen, maar deze beklaagde moet of worden vrijgesproken of veroordeeld, en wel tot een strengen straf daar knevelarij een zeer ern stig misdrijf is. Spr. vroeg tenslotte beves tiging van het vonnis van de Rechtbank. De verdediger Mr. Jacobs, pleitte vrij spraak subs, een voorwaardelijke veroor deeling. Met het oog op den gezondheids toestand van bekl. vrouw die door deze zaak ernstig geschokt is vroeg pleiter onmiddel lijke ontslag uit de preventieve hechtenis, die reeds 5 maanden duurde. Het Hof meende dat geen termen aanwe zig waren om aan dit verzoek te voldoen. Uitspraak over 14 dagen. Veer den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk RIJWIELEN VOOR P. EN T.-PERSONEEL. Het protest van den Bond van Rijwiel handelaren inzake de bekende leverings- kwes-tie van rijwielen aan ambtenaren bij dë Posterijen en Telegrafie, heeft tot resul taat gehad, dat de Administratie der P. en I. thans bij dienstorder het personeel heeft pen weten, dat haar tusschenkomst voor de aanschaffing van rijwielen zich in het vervolg alleen zal bepalen tot rijwielen welke uitsluitend of mede voor den dienst benoodigd zijn. Geadhle Redactie! U zult mij zeker een kleirt woordje van verweer niet weigeren. Mijn stukje: „Een beleediging" heeft eenige eriliek uitgelokt. Het antwoord van den heer Castricum heb ik met genoegen gelezen. Ieder mag gelukkig in uw bla-d kalm en waardig zijn m-oening zeggen. Maar het ge schrijf van den heer H. B. v. d. San-de. Ba-hl Die heer stempelt mij zoo maar, „mu nichts, dir nichts" tot een propagandist van het alcoholisme! Heeft de heer v. d. Sawde de vérstrek kende betee-kenis van deze beleediging wel overwogen? Ik heb in gedachten eens nagegaan mijn ruim 33-jarigen arbeid als Katholiek onder wijzer in Haarlem. Ik heb mij nog eens voor den geest gehaald al het werk, d-at in dien tijd in Katholieke tijdschriften en dagbla den van mijn hand is geplaatst en do ver schillende werkjes, die ik, 't zij onder eigen naam, 't zij onder een pseudoniem, heb uit gegeven. En dan durf ik,Goddank, gerust zeggen, dat ik mij over geen enkel deel van dien arbeid behoef te schamen. En'nu propagandist van den alcohol de laagste beleediging, die ik zelfs een spot ter met de drankweerbeweging niet zou dur ven toevoegen! Hoogstens zou ik mij zelf durven noemen oen propagandist van de Matigheid, die nog altijd, volgens mijn catechismus, een der hoofddeugden is. Ik hoop, dat allen die mij kennen (en dat zijn er gelukkig velen!) een betere meening omtrent mijn persoon zulten hebben In alle geval, de insinuaties van den beer H. B. v. d. San-de raken mijn koude kleeren n-iet! Zijn geschrijf leg ik met een gerust geweten naast mij neer en cenig ver der antwoord is niet meer van mij le ver wachten. Met ware hoogachting blijf ik Uw. dw. dn. J. F. NUIJENS. OVER VAANDELHULDE EN NOG WAT. Mijnheer de Redacteur. De geachte heeren Govers en Kerkvliet achten het gewenscht mijn Ingezonden Stuk van Dinsdagavond te beantwoorden. De heer Govers blijft bij zijn meening, dat terwille der werkloosheid, belastingdruk, loonsverlaging en dergelijke droeve zaken de Volksbond geen afgevaardigden met het Vaandel naar Amsterdam kan sturen. Maar niemand begrijpt en de heer Goverts waar. schijnlijk ook niet, welk verband er in 's he. melsnaam bestaat tusschen de Koningin en bijv. de demping van het Oostindische Vaartje, waar de heer Goverts ook al op zinspeelt. De heer Goverts zal toch wel willen aan nemen, dat H.M. even vurig als hij zelf ver langt, dat die treurige werkloosheid spoedig tot het verleden mocht behooren. Leest u het hoofdartikel in de „N. H. Crt." van gis terenavond nog eens aandachtig na, en u zal moeten toegeven, dat een zoo ernstige organisatie als de R. K. Volksbond niet kan achterblijven. In de zaak der finantiën l^b ik verkeerd gerekend, zegt de heer Govers. Met 3 gul den is de Volksbond er niet vanaf. Mijn rekenfout schuilt vooral in de karnemelk, door mij begr^t op een dubbeltje per glas. (Zonder sirikeJPnatuurlijk!) Mis, poes! zegt de geachte heer Govers. Op zoo'n dag drin ken de afgevaardigden Oranjebitter en zijn ze met één glaasje niet tevreden, waardoor een dubbeltje lang niet genoeg is.. Ik laat het antwoord op deze zienswijze gaarne aan den heer Castricum over. Nog een nieuw argument brengt de heer Govers in debat. Het is voor het huisgezin der 3 afgevaardigden zoo vreeselijk naar, als Vader op zoo'n door-den-weekschen- middag voor een paar uurtjes naar Amster dam moet. Neen, neen, de Volksbond kan onmogelijk meedoen.... Geachte Heer Go vers, met dit laatste argument hebt ge mij totaal vernietigd, ik kan alleen nog stame len: Probeert u het eens met 3 vrijgezellen. Van mijn 13 bewijzen, dat de afd. Haar lem van den Bond sterk gehecht is aan Ko ningin en Vaderland,, zegt de heer Govers: „dat is parade." Weet hij nu heusch wel, wat hij daarmee bedoelt? En zou dat de meening van den Bond kunnen zijn?.... Parade, dat alles parade? O.... ik voel het, ik krijg weer neiging om in een lachbui uit te barsten. En nu mijnheer Kerkvliet. Die lapt de zaak, waar het om gaat, aan zijn geachte laarzen en negeert alle argumenten voor of tegen. De heer Kerkvliet bepaalt er zich alleen toe geweldig van leer te trekken tegen den Voorzitter van de K. S. A. Die moet maar eens flink aan zijn ooren worden getrokken en eens ferm op zijn plaats wor den gezet. Mogelijk dat iemand vraagt: Waar komt mijnheer Kerkvliet nu ineens vandaan? Heeft die ook al iets met deze zaak uit staande? Hoe zijn ongezouten philippica te gen den K. S. A.-voorzitter te verklaren? De zaak wordt duidelijker, als we den heer Kerkvliet zich zien aandienen als den 2den Voorzitter der befaamde Studie-club. En opmerkenswaardig is het zeker, dat, ter wijl de Leden van den Bond nog niet wer den gehoord en terwijl het Bestuur van den Bond aan de K. S. A. nog geen enkel ant woord inzond, toch 3 Leden van de Studie club, elk voor zich meedeelen: „de Bond doet niet mee," en waarbij dan de 2de Voorzitter van die Studie-club de heeren in bescherming neemt, en nog wel op een wijze, die Mussolini niet kwalijk zou toe- pftsen. Zouden we hier uit moeten afleiden, dat die befaamde Studie-club, na een jaar op politiek terrein „werkzaam" te zijn geweest, nu z'n bemoeiingen op sociaal terrein wenscht over te brengen? We zullen er op letten, hoe zich dat ontwikkelt. De toon van den heer Kerkvliet is reeds een schit terend teeken van wat ons nog te wachten staat. En, wat een onmogelijk stel van be weringen, beschuldigingen, zou ik haast zeggen, aan mijn adres. En dat neergepend zonder eenige zweem van bewijs. Ik zou geen waardeering hebben voor den heer Castricum. Hoe komt U daar bij, mijn heer Kerkvliet? Ik waardeer den Voorzitter van den Volksbond in menig opzicht, maar betreur levendig zijn deelname aan de be faamde Studie-club. Ik zou den heer Castricum belachelijk trachten te maken, roept de heer Kerkvliet uit. Ja, de heer Kerkvliet „protesteert tegen de belachelijke insinuaties", die ik mij zou hebben veroorloofd. Hoe komt u er bij, geachte heer, om die dwaasheid neer te schrijven. U kunt maar niet schrijven, wat U wil. Ik heb niets anders gedaan dai% de feiten genoemd en nu is het toch mijn schuld niet, dat die feiten op U zoo'n ko- mischen indruk hebben gemaakt. Ik zou mij bemoeien met de interne aan gelegenheden van den Bond. U vergist zich ten derde male, mijnheer K. Ik bemoei mij alleen met mijn eigen zaken, d. w. z. met die van de K. S. A. wat mijn taak is, En waar bemoeit u zich nu eigenlijk mee?, Ik zou ten slotte den Volksbond achïe? de K. S. A. willen laten aanloopen. Dat zou niet kunnen, Mijnheer Kerkvliet, want de Volksbond is een zeer belangrijk deel van de K. S. A. En een belangrijk deel van iets kan niet achter het geheel loopen Een cursus ia de logica was voor de heeren van de Studie-club niet overbodig. De heer Kerkvliet beweert verder nog, dat er op de K. S, A.-vergadering, waarop tot de deelname aan de Vaandelhulde be sloten werd, ten hoogste 10 personen wa ren. Dat is weer gladweg mis, geachte heer. Ik ben bereid de presentielijst te publicee- ren, op voorwaarde dat u dan ook eens in de krant zet, hoeveel en welke menschen eigenlijk lid zijn van uw befaamde club. Sla ik ver de plank mis als ik zeg, dat er alles te zamen 3 dozijn zijn. En die een allures aannemen, alsof zij heel Katholiek Haarlem vertegenwoordigen? Deel dan meteen even mee, van welke wettige organisatie deze Club een onderdeel is, en of het Reglement (als er een is) goedgekeurd is en of er ook een geestelijk adviseur is, M.a.w„ of die Studieclub tenslotte een zuiver neutrale club is, die in Roomsche zaken zijn mond heeft te houden. Mijnheer Kerkvliet, als uw protest- of schrijfader weer mocht begin- nen te vloeien, komt u dan met wat argu menten, als dat mogelijk is. Dankzeggend: JOS. DE LOBEL1. H. 2-8-'23. NAAR DE HULDEBETOOGING. Zeer geachte Redlactie, Nog steeds volg ik vanuit mijn huidige woonplaats de Haarlemsche gebeurtenissen met belangstelling en die belangstelling is jjj bijzondere mate aanwezig, wanneer het den Volksbond betreft. Men zal dat hoogstwaar schijnlijk kunnen begrijpen bij de overweging, diat ik een vrij groot aantal jaren een min of meer vooraanstaande plaats daar innam. Op grond van een en ander mogè ik 'au iets zeggen bij hetgeen blijkbaar in Volks- bondlkringen of in de leiding word't gedacht over de vraag of de Volksbond al of niet zal deelnamen aan de betooging op den Dam. Had ik oorspronkelijk gedacht uitvoerig te schrijven, na het ingezonden stuk van den hoer De Lobel, die op zijn manier verschil lende punten reeds belichtte, kan ik korter zijn. Er wordt verband gelegd tusschen de re geering van H. M. de Koningin en de vraag of de afgeloopen 25 jaren in het algemeen een weldaad voor het volk zijn gewcestWare het zoo, dan is er reden tot dankbaarheid. Welnu, wanneer men de zaak aldus op zet en met den blik gewend naar de hui dige moeilijkheden hoort zeggen, dat er geen reden tot dankbaarheid is, dan doet men de historie en, als Arbeidersbeweging bovendien ook nog eigen werk te 'kort. De heer De Lobel wees reeds op de plaals van de Koningin in onze constitutie, in ons Staatsprogram. Juist daardoor is haar regee ring veel meer geworden 25 jaren geschiede- nis van Nederland. En zoo moet dat jubi leum zijp. eenerzijds voor ons een uiting van gezagserkenning overeenkomstig onze katho lieke beginselen en anderzijds een herinnering wat het volk zelf mocht tot stand brengen in de jongste vijf en twintig jaren. En dan kunnen wij als Roomsche arbeiders tcch w-el met eenige voldoening, met groote voldoe ning zelfs terug staren. Want we hebben met succes aan. de cultureele en stoffelijke ver heffing van onze arbeiders mogen werken. Dat is niet te ontkennen, ook niet, wanneer thans zoovele pogingen worden aangewend om te komen tot teruggang. 't Zou ondankbaar werk zijn déarover te schrijven. Misschien zou dat leiden tot waar- deenilng en dankbaarheid van hetgeen wij allen mochten doen voor de verheffing van den Nederfend'söhen arbeider in het alge- meert en van den Rooanschen arbeider in het bijzonder. Men denke maar dus aan de maatschap pelijke verhoudingen, aan de positie der ar beiders als menschen en als klasse van 20, 25 jaren geleden en nu. Natuurlijk, we zijn er nog niet. Ik heb per soonlijk ten minste heel wat verstrekkender denkbeelden omtrent de economische en so ciale positie van «den arbeider dn onze samen leving, dan tot heden bereikt is. Maar ik weet ook, dat de wereldgeschiede nis niet dn 25 jaren geschreven is en mijn ervaring van 20 jaren socialen arbeid geeft 100 pet. waarde aan de aansporing van Deken troomer, toen hij ais algemeen adviseur af scheid vaii de besturen nam. Hij zeide toen: Werkt aan dien opbouw met geduld, „want weet dat niet zoo spoedig genezen is „een ziekte, die zoo langen lijd heeft inge vreten op het organisme van onze samen leving" De lust bekruipt mij, om er nog meer van te zeggen, doch achter dit gedeelte zet ik hier een punt. Nog iets anders. Nederland zit in de moei lijkheden en de werkloosheid grijnst somber. Vier jaren oorlogskran'kzinnigheid lieten ook in Nederland diepe sporen achter. Maar al hebben we dan in de rij moeten staan voor eenheidsworst en probeeren te leven met 2 ons brood, dan nog is er reden tot dankbaarheid. Omdat ons aan de baren ontwoekerd plekje grond, het eenige stukje land bleef in de ziedende ooriogszee van West-Europa. Wij hebben niet gezien den gruwel der verwoesting in de heilige plaats. En dan is er nog iets, waarbij we wat nader komen tot den persoon van onze Ko ningin. Wij mogen ook verheugd zijn, dat Zij gespaard bleef, omdat daardoor niet on waarschijnlijk aan Nederland innerlijke moei lijkheden bespaard bleven. Zij mag zich verheugen in de sympathie van de overgroole meerderheid van ons volk, ook al omdat Zij Haar positie in onze constitutie goed begrijpt. Doeh neem nu het geval, dat Zij b.v. in den eersten tijid Harer regeering w-as overleden zonder nakomelin gen. En grondwettelijk een of andere budtcn- landsche vorst tot den troon geroepen was. Zou dat aan Nederland, dat bij al zijn nuch terheid toch in ieder geval zich HoBandsoh voelt, zoo maar zijn voorbijgegaan? Om van andere stroomingen nog maar niet te spre ken. Nu mag in ^iat opzicht meerdere gerust heid bestaan, mede nog in verband met de jongste grondwetsherziening. Ziedaar entkele punien, die ik1 aan mijn Haarlemsche vrienden gaarne in overweging geef, als er gepeinsd moet worden of ai re dén to t dankbare herdenking is. Ik ben voldoende vak vereenigingsman om met beide beenen te blijven stlaan in de. werkelijkheid,, maar wel was deze aangelegen heid voor mij aanleiding om een oogenblik wat dieper to graven in dfen bodem onzer beginselen en tevens bloot te leggen den ay- beid van onze Beweging zelf. Ten slotte: de laatste jaren komen wij met onze beginselen, onze Roomsche opvattingen meer naar buiten. Wij treden uit het kerk- gebouw. Eiken Zondag na de Hoogmis klinkt vanaf het altaar, namens het geheele volk: „Domite sajvam fac Reginam nostram!" „Heer, be hoed onze Koningin!" Welnu, het a.s. jubileum van onze Konin gin is een uitnemende gelegenheid om dia bede ook eens naar bulten te dragen. Voor de verleende gastvrijheid, zeer ge achte Redactie, zeg ik u gaarne dank. JOS. A. VAN SEGGELEN, Den Haag, 31 Juli 1923,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2