LAATSTE NIEUWS LUCHTVERKEER, VERKEER EN POSTERIJEN. ORDE EN ARBEID. VAN QNZ£ DRftAOLOÖZE TELEFOON PRESIDENT HARDING t MARKTNIEUWS. RAAD VAN STATE. Aasslagen in de forensenbelastl&g. In de zitting van den Raad van State, af- deeling voor de Geschillen van Bestuur, is medeaeeling gedaan van eenige Koninklijke Besluiten. In een tweetal Koninklijke Besluiten wor- 'den vernietigd de uitspraken van Gedepu teerde Staten van Gelderland, waarbij ver nietigd werden de besluiten van den gemeen teraad van Arnhem, om als forens in de plaat selijke inkomstenbelasting van die gemeente over 1921-1922 aan te slaan de leden van Ge deputeerde Staten van Gelderland, L. F. J. M. M. Baron van Voorst tot Voorst en W. B. Kronenburg. Bij die vernietiging wordt over wogen, dat Gedeputeerde Staten geen ver tegenwoordigend openbaar lichaam zijn, waarvan volgens art. 244 b der Gemeentewet het bijwonen der vergaderingen als lid uit sluit van belastingplichtigheia in de gemeen te, waar die vergaderingen worden gehouden, indien deze een andere is dan de gemeente waar het hoofdverblijf is. Voorts zijn bij K. B. ongegrond verklaard de beroepen van mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk en der gemeente Renkum te gen de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij de aanslag van eerst genoemde in de plaatselijke inkomstenbelas ting te Wageningen als forens werd gehand haafd, daar de aangeslagene meer dan 90 dagen de beschikking heeft over het kanton gerechtsgebouw te Wageningen, dit als een vaste inrichting in den zin van art. 244a der gewijzigde Gemeentewet moet worden be- schouwsd, tot persoonlijke uitoefening van zijn betrekking en daaraan niets afdoet het feit, dat de aangeslagene slechts in zijn amb telijke hoedanigheid (n.l. als kantonrechter) over bedoeld gebouw de beschikking heeft. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KO NINGIN—MOEDER. Op opgewekte wijze en onder begunstiging van neel mooi weder, is gisteren in de Resi dentie de verjaardag van H. M. de Koningin Moeder gevierd. Als naar gewoonte, waren de openbare ge bouwen en van Rijks-, Provinciaal- en Stads bestuur bevlagd met de nationale- of oranje kleur de motorwagens der Haagsche Tram weg Maatschappij verlevendigden met hun vlaggenpavoiseering aan de beugels de stra ten en wegen de gezantschapswoningen ga ven den gebruikelijken internationalen vlag- gentooi te zien, en uit zeer vele woningen der burgerij wapperde het nationale dundoek. Hedenavond zullen de Departementsge bouwen de, sedert de laatste jaren hier en daar verbeterde en gemoderniseerde electrische verlichtingen te aanschouwen geven. Ten Paleize der verjarende Vorstin in het Lange Voorhout en ook ten Paleize aan het Noordeinde bestond gelegenheid tot het tee kenen in een register van gelukwensching. Het gemeentebestuur had de middenpaden van het Lange Voorhout versierd met het bekende vlaggendak, gevormd door schuin aan de boomen bevestigde vlaggen in de nationale, Waldeck-Pyrmont en Mecklen- burgsche kleuren en had ook, ter hoogte van het Paleis van Konihgin Emma een muziek tempel doen plaatsen, waarin des namiddags de Koninklijke Militaire Kapel een aan de gemeente aangeboden concert gaf, een zeld zame attractie welke ongetwijfeld een zeer druk bezoek in de middaguren aan deze stadswijk deed verwachten. Het wakkere Haagsche Comité voor Volks feesten, nooit versagend waar 't erom gaat den bewoners der Residentiestad bij derge lijke gelegenheden gepast vermaak te schen ken, heeft gezorgd voor een feest in den Dierentuin, dat ten 2 ure aanving. Op verschillende punten van de stad von den verder muziekuitvoeringen plaats. HET PONTVEER AAN DE HEM- BRUG. Plannen voor een Stoompontveer. Naar de Tel. verneemt worden er met het oog op de toeneming van het verkeer met de pont aan de Hembrug, plannen uitgewerkt tot wijziging van dit veer in een stoompont veer. Het huidige veer bestaat krachtens een speciale overeenkomst tusschen de toenma lige Kanaalmaatschappij (thans het Rijk) en de gemeenten Amsterdam en Zaandam. Der halve zal na de uitwerking der plannen, over de uitvoering er van,de kosten en de belang rijk duurdere exploitatie, overleg gepleegd dienen te worden tusschen het Rijk en de genoemde gemeenten op grond van de bo venbedoelde overeenkomst. DE CLAXON ALS.... SEINTOESTEL, Uit de „Loc." Onvermoeid zijn onze man netjes bij de Luchtvaartafdeeling bezig, de aviatiek en wat daaraan annex is, tot in de kleinste bijzonderheden op te voeren tot een hooger peil. Ook legt men er zich op toe, uit te vinden, wat er moet worden gedaan, als er in oor logstijd eens het een en ander zou haperen aan de verbinding tusschen het uitrukkende leger en de patrouilleerende vliegmachines. AÜereerst kwam men op het luminueze denkbeeld een vervanger te vinden voorde radiografie. 'Men heeft toen de gedachte geopperd, of het niet zou gaan met een doodgewone auto claxon, alleen versterkt met een grooter trom pet. Dezer dagen steeg een der aviateurs de lucht in, gewapend met een claxon, en begon op een hoogte van driehonderd meter in morse-alfabet te seinen. Bijzonder duidelijk hoorbaar, kon al het geseinde worden opge nomen, terwijl de vliegmachine al hooger cn hooger steeg. Tot op twaalfhonderd meter hoogte nam men proeven, die buitengewoon slaagden. Trots het geraas der propeller, was de claxon-stem verrassend sterk. Meerdere proeven zullen volgen. Voor dezen eenen keer vond men het voldoende, de aviateur keerde voldaan naar jagere sferen terug. TOELAGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Gratificatie of loonsbestanddeel 1 Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende de uitkeering eener gratificatie aan de hoofd- en eerstaanwezende ambtenaren der Nederlandsche spoorwegen, heeft minister Van Swaay geantwoord Bij beoordeeling van de aan hoogere spoor wegambtenaren toegekende extra vergoeding van 7 pet. hunner jaarwedde behoort niet op een naam te worden afgegaan, maar dient re kening gehouden te worden mtt het wezen lijk karakter dier vergoeding, blijkende uit de wijze van ontstaan. Bij S. S. hadden vóór 1917 de hoofd- en eerstaanwezende ambtenaren volgens de sta tuten aanspraak op een gedeelte der winst. Bij H. S- M. bestond een oud gebruik om den hoogeren ambtenaren telkenjare een met de bruto-opbrengsten verband houdend tan tième toe te leggen. Met het tot stand komen van de belangen gemeenschap tusschen S.S. en H. S. M. is be doelde bepaling der statuten van eerstge noemde maatschappij geschrapt en werd, in verband met de ook destijds reeds in het R. D. V. neergelegde verplichtingen om ver goeding toe te kennen aan hen, die inge volge afschaffing van emolumenten in in komsten achteruitgegaan, aan hoofd- en eerst aanwezende ambtenaren van beide maat schappijen de hierboven genoemde extra vergoeding toegekend, waarmede bij de vaststelling van de bezoldigingen van be trokkenen in het R.D.V. 1921 (S.S./H.S.) rekening werd gehouden. De vergoeding is dus feitelijk een deelvan de bezoldiging en kon naar recht en billijk heid niet worden ingehouden. Ittfusschen heeft de directie onlangs be paald, dat zij, die op of na 1 Juli j.l. tot de bovenbedoelde ambtenaren zullen gaan be- hooren, geen aanspraak op de extra verhgoe- ding^ kunnen doen gelden. RADIO-TELEGRAFISCHE- EN TELE FONISCHE RONDZENDING. Het voornemen bestaat om dagelijks tus schen 7 en 10 uur n.m. en des Zondags bo vendien van 3 tot 5 n.m. na verkregen mach tiging van den minister van Waterstaat de gelegenheid te geven voor het rondzenden van mededeelingen aan allen, z.g. broad casting, waaronder wordt verstaan het ver spreiden van mededeelingen van woord- en tooninhoud van ontspannenden, leerzamen, politieken, ethischen en religieuzen aard, be stemd voor allen, die daarnaar wenschen te luisteren. Hiervoor zullen, in afwachting van inter nationale regeling, golflengten van 1050 tot 1100 M. worden beschikbaar gesteld, terwijl vermoedelijk een retributie van 100 gulden per week-uur per jaar zal worden geheven. Degenen, die voor een desbetreffende machtiging wenschen in aanmerking te ko men, hieronder mede begrepen degenen die reeds mededeelingen als yorenbedoeld rond zenden, behooren zich met een schriftelijk verzoek te wenden tot den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, onder vermel ding van de dagen en uren, waarover zij zouden wenschen te beschikken en verder onder opgaaf van de ligging van het station, het systeem, golflengte en te bezigen anten ne-vermogen. Hieraan kunnen dan al die inlichtingen omtrent werkwijze als anders zins worden toegevoegd, welke den aanvrager nuttig toeschijnen. De verzoeken behooren vóór 15 Aug. te zijn ingekomen bij het hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie Kortenaerkade 12 's- Gravenhage, onder vermelding van den aard der mededeelingen, welke men zich voor stelt te verspreiden. Daarna zal overwogen worden, op welke wijze door overleg met en samenwerking tus schen de aanvragers zoo volledig mogelijk aan de verzoeken kan worden tegemoet ge komen. LANDARBEIDERS NAAR FRANK RIJK. In Noord-Frankrijk bestaat thans gelegen heid tot onmiddellijke plaatsing van a. Korenmaaiers (bekend met het maaien met sikkel of zicht) en taakwerk, het koren moet verder in schoven gebonden, op hoo- pen gezet en naar de voorraadschuren ge transporteerd worden. Voor maaien, binden, op hoopen zetten en transporteeren naar de schuren wordt betaald 500 fr. en meer per H.A. Voor maaien en binden in taakwerk 200 tot 250 fr. per H.A. De werkgever verstrekt huisvesting en soms ook een deel van den kost. b. Personen goed bekend met het binden van het koren tot schoven, op- en aflading der wagens tegen 10 fr. per dag met kost en huisvesting. c. Melkers (ook met gezinnen zonder of met hoogstens drie niet-werkende kinderen). Gegadigden kunnen zich wenden tot de openbare arbeidsbeurzen of tot de correspon denten ter openbare arbeidsbemiddeling ter plaatse of (doch dan alleen schriftelijk) tot den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidcn- houtscheweg No. 30, 's-Gravenhage. HET R. K. VAKBUREAU OVER OVER- WERKVERGUNNINGEN IN VERBAND MET DE JUBILEUMFEESTEN. Door het bureau voor de R.K. Vakorgani satie is aan den Minister van Arbeid, Nijver heid en Handel naar aanleiding in een mi nisterieel schrijven over overwerkvergunnin- gen in verband met de Jubileumfeestelijkhe den het volgende schrijven geantwoord Uw schrijven, waarin onze meening vraagt betreffende het verleenen van een twee tal overwerkvergunningen in verband met de feestelijkheden ter gelegenheid van de vie ring v. h. 25-jarig regeeringsjubileum v. H.M. de Koningin, was voor ons aanleiding over leg te plegen met de besturen van de bij ons Bureau aangesloten vakbonden. Wij hebben de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat naar de meening van ons bureau Uwe Excellentie niet moet ingaan op het voor stel van den Directeur-Generaal van den Ar beid, om bedoelde algemeene overwerkver gunningen te verleenen. De voornaamste overwegingen, waarop on ze meening berust, zijn de volgende 1. Het zou Hare. Majesteit de Koningin waarschijnlijk wel niet aangenaam zijn, wan- neerjfeen regeling getroffen werd, waardoor er wordt te Harer eere feest gevierd, de arbeiders gedwongen zouden kunnen wor den langer te werken, dan den dikwijls toch al overschreden normalen arbeidstijd. 2. Met medewerking van Uwer Excellen ce's Directeur-Generaal van den Arbeid, blij ken de overwerkvergunningen zóó talrijk te Zijn die, zonder overleg met de arbeiders, gegeven worden de firma Wilton te Rotter dam is het laatste sprekende voorbeeld -r dat met reden kan worden gezegd, dat voor ons land nu ook de 48-urenweek in gevaar be gint te verkeeren, nadat de 45-urenweek reed» geofferd werd. Omdat ons Bureau ten zeerste gehecht is aan de 48-urenweek tegen zijn wil is de wettelijke 45-urenweek vervangen in een 48- urige - wenschen wij het feest van H.M. de Koningin niet te doen gebruiken, om nog meer afbreuk te doen aan de 48-urenweek. 3. In sommige collectieve contracten is de maximum-arbeidsduur bepaald op 8 %uur per dag slechts in uiterste noodzakelijkheid mag daarvan worden afgeweken en dan nog slechts tegen verhoogd loon. Het vieren van meer genoemde feesten kan moeilijk „als uiterst noodzakelijk" worden aangemerkt. 4. De invloed van jeugdige kantoorbe dienden op den gang van zaken van het be drijf is veelal van zóó ondergeschikt belang dat voor die jeugdige personen geen over werkvergunningen noodig worden geacht. Bovendien achten wij het voor die jeugdige personen, vooral op physiologische gronden verkeerd dat aan hen langer werken zou kun nen worden opgelegd. Wij vertrouwen, dat onze argumenten voor Uwe Excellentie aanleiding mogen zijn de ge vraagde algemeene overwerkvergunningen niet te verleenen. y,w. «me» SAN FRANCISCO, 3 Aug. President Harding is hedenavond hali acht door een beroerte getroffen vn overleden. (Indien een president van de Vereenigde Staten komt te overlijden, volgt de vice- pres. (in dit geval Calvin Coolidge) hem tot aan het eiSïde van den presidentieelen ter mijn als president op. Zoo is het bv. ge beurd na de moorden op Lincoln, Garfield en Mc Kinley. De nieuwe president wordt pas in het najaar van het eerstvolgende schrikkeljaar (November 1924) gekozen en hij aanvaardt zijn ambt den 4den Maart daaraanvolgende, dus 4 Maart 1925, Tot dien datum kan men geen opzienbarende wijzigingen in den politieken koers van de Vereenigde Staten verwachten). HET FRANSCHE ANTWOORD. PARIJS, 2 Aug. Het Fransche ant woord, dat op 30 Juli aan Curzon is over handigd, verklaarde, dat Frankrijk geneigd is, met Engeland de Duitsche voorstellen van 7 Juni te bespreken, maar dat het zich verplicht ziet te constateeren, dat deze voorstellen niet de verbintenis bevatten van het staken van het lijdelijk verzet. Het Fransche antwoord legt er den na druk op, dat Frankrijk, toen het de Roer bezette, alleen in Duitschland den wil wilde scheppen om te betalen. Het herinnert aan de/nutteloosheid van de raadgevingen der geallieerden, die Duitschland udtnoodigden zijn crediet te herstellen, zijn munt te sta- biliseeren en zijn begrooting iq evenwicht te brengen. Het verzekert, dat Duitschland alleen verantwoordelijk is voor zijn huidige ruïne. Het antwoord spreekt den wensch uit van een grootere deelneming van den Ameri- kaanschen afgevaardigde aan de besprekin gen in de commissie van herstel en eindigt met de reeds geseinde conclusies. PARIJS, 2 Aug. Havas is in staat, de volgende analyse te geven van het ant woord van de Fransche regeering op de mededeeling van Curzon over de schade vergoeding. De Fransche nota,' die de zes punten, door de Engelsche regeering in haar conclusie besproken, artikel voor ar tikel volgt, zegt: le, de kwestie van het lijdelijk verzet overheerscht thans de an dere. Deze moet vooraf geregeld worden; 2e. de ontruiming van de Roer zal plaats hebben naar gelang van de betalingen, zoo dra het lijdelijk verzet heeft opgehouden, waardoor automatisch het economische leven wordt hervat. De bezetting van de Roer zal zoo licht mogelijk worden, maar zoolang dat verzet niet heeft opgehouden, kan Frankrijk niet met Duitschland spreken over wijziging van de wijze van bezetting; 3e en 4e. wat betreft de conferentie van on partijdige deskundigen vraagt de Fransche regeering aan Engeland, welke waarborgen voor rechtvaardigheid, billijkheid en goede trouw een dergelijke bijeenkomst zou kun nen hebben boven die van de bij het verdrag ingestelde commissie van herstel?? Welk hooger gezag, welke hoogere macht, welke hooge rechten zou die commissie hebben? 5e. Wat betreft het Engelsche voorstel Om door de geallieerden een compleet plan voor een algemeene en definitieve financieele regeling te laten op maken, herinnert de Fransche regeering er aan, diat dit plan bsetaat en dat de commis sie van herstel over alle macht bezit om het toe te laten passen. Zou het terugkomen op het principe van de regeling of de vaststelling van het be drag niet in strijd met het verdrag zijn? Wat verstaat zij trouwens onder definitieve regeling? Zou de kwestie van de onderlinge schulden der geallieerden zijn begrepen in die regeling? 6e. Men zou alleen herhalen, dat Frankrijk en België de Roer alleen zul len ontruimen tegen effectieve betalingen van Dmtschkitid en naarmate van die be talingen. In de laatste paragraaf van haar brief DE ENGELSCHE REGEERINGS- VERKLARING. HET DEBAT IN HET PARLEMENT. LONDEN, 2 Augustus. Op de verklaring van Baldwin volgde in het Lagerhuis een debat, waaraan vertegenwoordigers van alle partijen deelnamen. De algemeene toon ervan liet bemerken, dat men den ernst van een toestand inzag en zich teleurgesteld ge voelde over het negatief karakter der ant woorden van Frankrijk en België. Baldwin beantwoordde de sprekers. Hij zeide nog, dat dc reden waarom hij twijfelde aan de wijs heid, of liever zeker was van de onwijsheid van de bezetting van het Roergebied, was, dat z. i. de betaling der schadevergoeding er door werd vertraagd en de handel van Engeland er schade door leed, evenals die van de wereld. Het was onjuist, te zeggen, dat de werkloosheid in dit land in de eerste plaats was toe te schrijven aan de Roerbe zetting, doch het was wel juist, dat die be zetting thans haar invloed begint te doen gevoelen op den wereldhandel en dat, hoe langer die bezetting duurt, hoe ernstiger de invloed ervan zal zijn. Sommige oppervlak kige beoordeelaars willen mu beweren, dat dit goed zou zijn voor den handel van Enge land, doch de paar bestellingen, die men tengevolge van de Roerbezetting hier en oaar kan machtig worden, staan in geen ver houding tot de bestellingen, die Engeland moet missen. Niemand, zeide de premier, kan voorspellen, wat de gevolgen zouden zijn van een ineenstorting of een toegeven ^.u^sc'1'an^' die, zooals vrienden van Baldwin hem verzekeren, moet voorafgaan aan het verkrijgen der schadeloosstelling. Ik wensch niets te doen om Duitschland in zijn verzet te stijven, omdat ik inzie, dat, hoe langer dit verzet duurt, hoe hopeloozer de toestand naderhand zal zijn. Wij wen schen een spoedige regeling. Maar wat er gebeuren zal, indien en zoodra Duitschland ineenstort een ineenstorting', waarvan memand dc strekking vermag te beoordee- len. ten ding weten wij, n.l. dat die ineenstorting beteekent; Minder schadeloos stelling en ook weten wij, dat het een lan gere periode beteekent, alvorens Duitsch land s geldwezen weder hersteld is. Ik vrees nog iets anders. Als de ineenstorting of over gave is veroorzaakt door het gevoel, dat alles toeter is dan het voortduren van den toestand van het oogenblik, is wat er gebeu ren zal dit: dat Duitschland opnieuw in ge breke blijft en dat wij een eindelooze keten van gebeurtenissen mogen verwachten gelijk aan du, welke wij de laatste twee jaar hebben doorgemaakt. Juist omdat de regee- ring hiervan zoo sterk overtuigd is, wendt zij iedere poging aan en heeft de hoop no* met opgegeven om tusschen de geallieerden tot een zoodanige overeenstemming te ko- men',.., een Snelle en definitieve regeling mogelijk wordt. Indien die regeling tot stand kernt, vindt gij in de toekomst een op in dustrieel gebied zeer sterk Duitschland tegenover u zal men zeggen. Men kan niet alies te gelijk hebben en men heeft te kie zen tusschen een geruïneerd land, dat geen er h? n J;r T. i i overgestelde meening zijn. Ik hoop en ge loof dat niets van dien aard zal gebeuren, maar als iemand die is en altijd geweest is een oprecht vriend van Frankrijk, geloof ik, dat het slechts een bewijs van die vriend schap is, te zeggen wat ik juist heb gezegd. Juist omdat ik deze vriendschap wil doen voortduren, wensch ik een snelle regeling van wat Europa in beroering brengt. In het debat in het Hoogerhuis, zeide Cur zon nog, dat wij onze kans op schadeloos stelling zienderoogen zien verminderen; het geen een kwestie was, die alle bondgenoo- ten aangaat. Het was een Europeesche en internationale kwestie en een waarin wij met het oog op onze eigen belangen niet af zijdig konden blijven en niet konden toela ten, dat Frankrijk en België deden wat zij maar wilden. Het recht op betaling der on derlinge schulden was een zaak van het hoogste belang, die men niet zoo maar ter zijde kon stellen. Hij voegde er aan toe, dat het terugroepen van den Engelschen ver tegenwoordiger in de Commissie van Her stel zooals 'aan de hand is gedaan, een on beraden stap zou zijn, waarvan geen goede resultaten kunnen worden werwacht, doch wel veel kwaads. In verband met het denkbeeld van Lord Birkenhead om het bezettingsleger van den Rijn terug te roepen zeide hij, dat dit leger de eenige garantie krachtens het vredes- tractaat was, waarover Engeland beschikte om Duitschland te verplichten, zijn verbin tenissen na te komen. Het terugtrekken van dit leger zou het verzaken beteekenen van Engeland's plicht tegenover de wereld. Het was niet billijk van de regeering een verklaring te verlan gen omtrènt de stappen die zij nu dacht te doen. Wanneer die vraag och gesteld wordt, kan alleen het antwoord luiden: dat ik het n;e weet. Ik weet het werkelijk niet, maar ik zou niet gaarne ook maar een oogenblik toegeven dat, hoewel de huidige politiek niet tot zeer goede resultaten heeft geleid, er geen kansen zijn op beter resulaat in de toe komst. Ten slotte deelde hij mede, dat het Ita- liaansche antwoord juist was binnenge komen. LONDEN, 2 Augustus. Lloyd George nam ook deel aan het debat in het Lager huis. Hij drong aan op een definitieve ver klaring omtrent de regeerinspolitiek, daar in den tijd van het reces de volledige in zinking van Duitschland geen verwondering zou baren. Hij bestreed de uitlating van Baldwin, dat de politiek van Frankrijk niet duidelijk zou zijn. Baldwin had nl. gezegd, steeds in de overtuiging te hebben geleefd, dat de Fransche bezetting van het Roer gebied alleen het verkrijgen van de schade loosstelling beoogde en niet zooals dikwijls beweerd wordt, andere doeleinden zou heb ben, Baldwin had verklaard, dat diep in het hart van ieder Engelschman het gevoel voor recht en rechtvaardigheid leeft, een gevoel waarover niet valt te debatteeren, doch dat het geheele leven beheerscht. Als Engeland zou zien, dat Franrijk de won den wenscht open te houden^in plaats naar genezing te streven, zou een verwijde ring tusschen de beide volken zeker zijn. Het waren deze woorden van Baldwin, die Lloyd George aanleiding gaven tot de ver klaring, dat de Fransche politiek meer dan volkomen duidelijk was en dat men zich met een ijdele hoop voedde door te geloo- ven in die politiek verandering te brengen Daarom meende Lloyd George, dat Enge land, zonder zich om Frankrijk's goed- of afkeuring te bekommeren, zijn eigen poli tiek had vast te stellen en de feiten onder het oog moest zien. Frankrijk, zeide hij wenscht aan de Roer te blijven en sinds de vlag daar geplant is, is het een kwestie van nationaal prestige. Ten slotte voerde Baldwin nog het woord om den oeconomischen kant der kwestie nader in het licht te stellen. Hij zeide, dat Duitschland alleen kan betalen, als het wel varend is, doch dat dit geenszins een be dreiging voor de Engelsche welvaart behoeft te zijn, gelijk sommigen meenen. Want Duitschland kan in Rusland een groot afzet gebied vinden, waardoor het het overige Europa aan den handel der andere mogend heden zou kunnen overlaten. Voorts kwam hij terug op de schade door de bezetting van het Roergebied aan andere mogend heden veroorzaakt, daarbij aantoonend, dat die schade niet tot Engeland is beperkt. Zoo heeft bijvoorbeeld Chili geen afzetge bied voor zijn nitraten. DÉ OPENBAARMAKING DER GEWISSELDE DOCUMENTEN. PARIJS, 2 Augustus. De Fransche regee ring zal een toestemmend antwoord geven op het te verwachten voorstel der Engelsche regeering tot openbaarmaking van de deze laatste tijden tusschen de geallieerden ge wisselde documenten. LONDEN, 2 Augustus. De publicatie der gewisselde documenten, waartegen België en Frankrijk naar men verwacht geen bezwaar 103, Stanvboonen f 7186, Pronkbooneni 63, Tuiniboorten f 5.109, Peulen 4 16, Doperwten 939, Augurken, fijn f 43 60, id. fijn basterd f 3540, id. basterd f 21 25, id. grof 14—18, Witte uitjes ƒ3 —29, Peen f 8—11, Spitskool 5.30—8.70, Spinazie f 8—13, Postelein 1.60—16.50. Alles per 100 Kg. Komkommers le 'srt f 8.80—9.20, id. 2e srt. 5.506.40, id. halve 2.50—3.60, id, ge'e f 313, Bloemkool 226, Gele sa- vovekool f 12—13, Groene id. f 1—7, Roode kool 512, Andijvie le soort 36, id. srt. 0.202, Kropsla f 0.20—3.10. Alle» per 100 stuks. Peen f 7.2014.70, Kroten 2.706.60, Lien 1.203.90. Rabarber f 0.805, Sel derie 0.602.50, Peterselie 1.202.40. Alles per 100 bos. Tomaten A. f 24—32, id. C. f 15—27, id„ rijp 7_29, Druiven' 45—48. Alles per 100 pond. Aardbeien 0.31, Zwarte bessen f 0.25—t 0.35, Roode bessen f 0.08—0.14. Kruisbes* sen 0.070.08, Morellen 0.230.24 Al«. les .per pond (bruto). Perziken per stuk f 0.05—0.28. Eieren oj 100 stuks 7.30—7.70. maakt de Engelsche regeering een toespe- Engelsche volk zou meenen, dat na ve-loop 1* J~ Jvan tijd de wonden van Europa worden opengenouden in plaats van geheeld, zou het gemakkelijk kunnen gebeuren, hetgeen 'aa'ste ding ter wereld is wat ik zou wenschen, dat de vriendschap werd verkoeld tusschen ons volk en hen, die van tegen- t j o >u"U| uai yGGii x ixjj». '"ca vei watiii geel SC uuEr j°t °etaa't; en waardoor de zullen maken, kan niet vóór de volgende wereldhandel in zulk een toestand komt, week tegemoet gezien worden, oat er geslachten noodig zullen zijn om het verlies goed te maken, of een Duitschland, dat industrieel sterk is en een daarmee overeenkomstige schadevergoeding kan ge- VeS' ij a- anc'ere keuze is er niet. Baldwin verklaarde dat de regeering thans den vorm van 't antwoord op de geal lieerde nota s heeft te overwegen. Dit doen de was de regeering niet de vertegen-W urdig- ster van een enkele partij, doch sprak zij uit naam der geheele natie. Zij zou geen moeite schromen om te doen, wat zij gedaan had in de eerste nota, om alle geallieerde r>r^i ur elkaar te houden en van Duitschland datgene te verkrijgen, hetgeen v°'£ens rechtvaardigheid verschuldigd VjS' £?aar' voegde de premier er bij, in ieder Engelsch hart ligt het diepe gevoel van hetgeen,het gelooft wat recht is en indien het ling op de kwestie van de veiligheid. Het zal de Fransche regeering altijd genoegen doen, zich met haar daarover te onderhou den, maar deze kwestie is onafhankelijk van die van de Roer-bezetting en moet afzon derlijk worden beschouwd. HOOFDDORP, 2 Aug. Tarwe f 12 5 13. Rogge 8 a 9. Win tergerst 7.508 50. Haver f 11—11.50; Karwei 65—70, Kool zaad 17—20. Alles per 100 K.G. GOUDA, 3 Augustus f923. Kaas. Aange voerd 146 partijen. Handel malig. le kw. f 37—42, 2e kw. 3236, zwaardere Rijks- merk f 45, met Rijksmerk 3243. Boter. Red. aanvoer. Handel goed. Goe- tooter 90—100, Wei boter 80—90. Veemarkt. Red. aanvoer. Handel matig. AMSTERDAM, 2 Aug. (Bericht v-h." Gem. Veihngsgeb. expl. De Jong en Koene.) ;?o TTransParant ƒ24—44, Madeleine ƒ18—44, Haantjesperen 24—28, Kruide- mersperen 38—54, Oomskinderen ƒ38— Aardbeien ƒ48—74, Aalbessen Prolefic t 2° 44, Trosbessen 1824, Kruisbessen 9—22 per 100 K.G. Frambozen ƒ2,40— ?wnPrfISlof,'ÓPe^i!?en 1 0-24-0.36, idem J„/d'06°-12' Meloenen groote 0.62 9no'nld<^ideine /°-28—10-46, Bloemkool I, f 0*200.26, Komkommers 0.050.11 per stuk Peen 11—16 per 100 bos Andijvie /4—7, Sla 1.20—2 per 100 krop Toma ten 48—64, Prinsesseboonen 84—90, Dub. boonen 78—82, Snijboonen ƒ120—140, Doppers 12—16, Peulen ƒ8—15, Tuin- boonen ƒ4.20—6.50, nieuwe aardappelen ƒ3.806.80, idem Drielingen 2.504.30, idem Westl. Zandaardappelen ƒ4.807.20, idem Westl. Drielingen 2.40—3.50 per 100 K.G. Bloemen. Rozen ƒ4.50—8,50, Amer. An jers 6—9, Kelken Lelies 12—16, Calia's 14—24, Gladiolen 25, Dahlia's 3.50 '7.50, Violieren 3—6, Snijgroen 2.60—d per 100 stuks. BARNEVELD, 2 Aug. Pluimvee. Tamme eenden ƒ0.50—1.70, jonge hanen ƒ0.30— 1.50, oude hanen 1—1.40, jonge hennen 1.50—4, oude kippen ƒ0.80—1.75, tamme duiven 0.200.25, vette ganzen 34, tamthe konijnen 0.70—2 alles per stuk. Eieren 78.25 per 100 stuks. Aanvoeï 550.000 stuks. Eierhandel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 2 Aug. Aardappelen. Koksk, Due Ninetyfold 2.05 —2.25, Schotse 2.05—2.60, kleine ƒ1.75—2, ronde 2.603.35, blauwen 3.153.55 per baal, aangevoerd 15.600 baal kriel ƒ0.40— 0.80 per baal, aangevoerd 3600 baal le bloemkool 12.75—23.50, 2e idem 5.25 13, 3e idem 0.751.50 per 100 stuks, aan gevoerd 30.100 stuks; roode kqol ƒ5.40 7.20 per 100 K.G., aangevoerd 37.200 K.G. witte kool 7.708.10 per 100 K.G., aange voerd 2600 K.G. wortelen 4.705.20 per 100 stuks, aangevoerd 19.000 stuks. ELS (Bet.) 2 Aug. (Speciale fruitvei ling.) Wi te bessen 11—12, 1ste soort roode bessen iJ15, 2e soort 8—12, kruisbessen 6/2—17, zwarte bessen 27—32, morellen 2638, zwarte kersen 3046, rouanen 27 31, le soort Yellow transparant 2438, 1ste soort kruideniersperen 2940, 2e soort 15 20, Beekhuisperen 1718, Poire Madame 39-40, Janbaas 2526, blauwe pruimen 2528, oranjepruimen 2532, Eng. krozen 4445, zilveruitjes 3055 ct. per K.G. ENKHUZEN, 2 Aug. Aardappelen. Kok- sen 1.952.05, kleine 1.551.60, Schot- sche muizen ƒ1.05—2.80, kleine ƒ0.80,. krielaardappelen 40 ct., alles per baal (100 pd. HOOFDDORP, 2 Aug. Granen. Tarwe ƒ1213. Rogge 89. Wintergerst 7.50— 8.50, Haver ƒ1111.50, Karwei 65—70, Koolzaad ƒ1720. Prijzen per 100 K.G. MIDDELBURG, 2 Aug. Granen. Ter markt was geen aanvoer. Geen noteering werd opgemaakt. UITHOORN, 2 Aug. Kaas. Op de mark! waren aangevoerd 180 partijen. Prijs Goud" sche kaas 1ste soort 3842, 2e id. 3438» zwaardere 42—46, Rijksmerk 3644. Handel vlug. AMSTERDAM, 2 Aug. Aardappelen. (Be richt van Jac. Knoop) Zeeuwsche Eigenhei mers 4 Zeeuwsche Blauwe Eigenheimers 5.25 Noord-Hollandtche Blauwe 5.6GÏ 6.30 Noord-Hollandsche Muizen ƒ3.50— 4.20 Noord-Hollandsche kleine Muizen 2.803.50 Hillegommer Zandaardappelen 7 Schoolmeesters 4.20 Westland- sche ronde 3.50 per H.L. DELFT, 2 Aug. Boter. Ter markt waren 204/8 4/16 v., tezamen 4120 K.G. Prijzen wa ren 1.80—2.10 per K.G. ELST, (Bet.) 1 Aug. Fruit. Ter fruitveiling alhier waren heden de prijzen: Zwarte kersen 32-50. Rouanen 29-42, Morellen 29-42. Vol gers 37-40 ct. per K.G. Kruisbessen 7 y211 le soort roode bessen 14-23 2de soort 8-13 Êngelsche Krozen 50 ct. per Kg., groote Me loenen 1.20 4 1.30 kl. Meloenen f 0.75 p, stuk. Perziken 15-27, 2e soort 4%11 ct. per stuk. Derkjes peren 1618, Beekhuis peren 12-19. Kruideniers peren 33-45, Jan baas peren 24-30, Meneel peren 26-27 ct. p. K.G. HOORN, 2 Aug. Kaas. Aangevoerd 18 sta pels fabriekskaas 43 23 stapels boerenkaas 44 4 stapels fabriekscommissie 38 27 sri boerencommissie 41 totaal -66 stapels, we gende 2.7.203 K.G. Handel vlug. GOUDA, 2 Aug. Kaas. Aangevoerd 146 „Is hij u in den weg, schoone molenaar- ster „Mijn molen zoo min als mijn jong leven, Maurits Maar gisteren was ik er in den tuin hij is zoo groot, dat Frans de eene helft, waar de groote weg langs loopt, bij gebrek aan tijd en hulp moest verwaarloozen. Hij wilde u voorslaan dit stuk te verkoopen. Het zou een heerlijk bouwterrein voor villa's op leveren en goed betaald worden, meent hij maar ik vind, dat die mooie gebouwen even goed ergens anders kunnen staan, en zou den grond liever geven aan uw arbeiders, die graag dicht bij de spinnerij willen wonen." „Och weggeven, Kathe „Volstrekt nietGij behoeft niet met zulk een spotachtig medelijden te lachen, Mau rits. Ik zal wel oppassen, dat ik in de villa Baumgarten den schijn van „sentimentali teit en overdrijving" niet op mij laad.... Overigens verlangen die lieden ook geen ge schenken of aalmoezen, zooals dokter Bruck zegt." „Ei, ei, zooals dokter Bruck zegt. Dus die man is uw orakel ook alriep Flora, onwille keurig opspringende, terwijl zij een zonder ling scherpen blik op Kathe sloeg. Kathe bloosde even, maar gaf den blik even scherp en even vast terug. „Ik weet ook hoe groote waarde het goed bezit, dat men zelf heeft verdiend en hoe het ver de voorkeur heeft boven dat wat men krijgt," vervolgde zij zonder Flora te antwoorden, „en juist daar om moeten zij betalen, juist zooveel betalen, als zij voor uwen grond hadden willen geven". „Dan zoudt gij prachtige zaken doen," zei de handelsraad lachende. „Mijn onvrucht baar stuk land zou met de geboded som schraal genoeg betaald zijn geworden en dan die beste grond uit den molentuin. Neen kind, hoe graag ik het deed, mijn voogden-' geweten laat dat niet toe. Ik.mag u geen enkel uur meerderjarig verklaren." „Nu, dan moeten zij, die lust in bouwen hebben, zich maar zoo goed en zoo kwaad behelpen, als zij kunnen," zei hij, noch te leurgesteld, noch knorrig. Ik ben overtuigd, dat ik er over drie jaren nog eveneens over zal denken als nu. Misschien dat ik dan nog de domheid bega, aan uw arbeiders het kapi taal om te bouwen renteloos voor te schieten.' HOOFDSTUK VII. Langzaam fing Kathe de wenteltrap af, die halverwege zoo smal was, dat zij zelfs moeite zou gehad hebben de schim der stam moeder van het afgestorven geslacht der Baumgartens voorbij te laten gaan. De arme stammoeder, ze had hier niets meer te doen, ze was als verjaagd, al wilde de nieuwbakken edelman haar ook, krachtens zijn recht van eigendom, weder oproepen, om als „witte vrouw" hare spookachtige diensten te be wijzen al had hij ook voor die adellijke eigen aardigheid nog een veel dieper greep in zijn geldzak willen doen dan de aankoop van den adel noodig had gemaakt. Beneden hing het langs de wanden, het wapentuig van haar ridderlijk geslacht, de wapenen, waarmee de oude reuzen om eer en schande, om goed en bloed gestreden hadden eiken nacht had zij die met de hand afgeveegd en met te rijke zegen gezegend, naarmate zij meer door builen en vlekken de aanraking met den vijand vertoonden. Thans blonken Zij frisch geschuurd langs den wand, en het wapentuig van het nieuwe geslacht in den ouden toren was de moderne brandkast. Ja, het vreemdsoortige element, dat bij alle familiegesprekken in de villa zich naar voren dit>ng de geldkoorts, de speculatiegeest het was ook meegegaan naar het met zorg gecopiëerde ridderwezen. Het woei door de lucht, het ging de trap op, trap af, die eeuwer- oude, ontzettend groote bekers op de aan- rechttafels in de oude hal, zij waren een iro nie in de hand van de weekelijke coupon knippers, evenals de reusachtige grendels en hangsloten voor de ijzeren kelderdeur, die dienst deden om de champagne van den handelsraad te bewaren, terwijl boven duizen den en nogmaals duizenden achter kleine, sierlijke sloten verborgen waren. Het histo rische buskruit uit den dertigjarigen oorlog lag ook nog beneden, daarom had, zooals Henriette spotachtig zei, de handelsraad aan eenige wetenschappelijke mannen vrij heid gegeven, een onderzoek in den kelder in te stellen, en tegelijk den kostelijken voor raad wijn in de koele, droge bergplaats te zien. Dit was het, wat voor Kathe het oude huis, waar zij als kind had gespeeld, onkenbaar maaktedat vertooning maken, dat werken op effect op allerlei wijs, dat koortsachtig streven, om de wereld toch te doen begrij pen, dat de bodem waarop men zich had ge plaatst, ook van goud was dit alles was in lijnrechten strijd met den ouden geest der firma Mangold, die van hare degelijke wel vaart geen schouwspel had gemaakt als een fonkelende, verblindende gouden regen.Nooit had men, toen de oude Mangold leefde, in de huiskamer over geldzaken gesproken, en al was hij de meest nauwgezette chef in zijn kantoor, in den familiekring scheen hfj van geen geld, van geen .winst of verlies te weten. En thans Zelfs mevrouw Urach speculeer de zij had haar klein vermogen ook al in 't groote rad der fortuin geworpen en acten gekochten het was een treurig gezicht, als het gelaat der anders zich zelve zoo krachtig behewschende vrouw gloeien kon als vuur, zoodra er in haar bijzijn geldzaken op het ta pijt werden gebracht. Kathe ging den toren uit en zette den voet op de brug. Een oogenblik boog zij over de leuning en staarde in het water, als moesten de oude bekenden, de bessenboompjes en aardbeziënplanten, nog altijd op hunne plaats aanwezig zijn, maar zij zag niets dan haar eigen gelaat met den breeden, blonden diadeem als haarvlecht er om heen gelegd. Zij had de zonderlinge eigenschap de goud- visch der familie te zijn dat werd haar alle dagen gezegd en als zoodanig werd zij door allen geëerbiedigd men poogde haar te doen begrijpen, dat zij zelve die vlecht niet meer mocht opmaken, dat een kamenier onmis- 3o 37 ct. per half Kg. Magere varkens, j partijen, le soort 3742, 2e soort 3236. groote aanvoer. Handel vlug, 49-45 ct. per rijksmerk 32—43, zware 45. Handel matig, half l\g. Magere biggen, groote aanvoer. Hand'el vlug, 15-20 per stuk. Nuchtere' NORG, 1 Aug. Paarden. Op de paarden kalveren, red. aanvoer. Handel goad, f 12 markt waren aangevoerd 600 stuks. De prij- 18 per stuk. Eieren Red. aanvoer. Handel j zen waren ais volgt Luxe paarden 400-525. rc fer 100 st. 7-7.75. werkpaarden 250—350, merrieveulens ƒ110, ,i7 ia o ^Ugr' SjHt'boonen le srt. 114- —160, hengstveulens 50—100, kidden 75 137, id. 2e srt. f ,6102, Stokboonen 83 1 200. Handel traag. baar was, maar zij had zich daar even stand vastig als ernstig tegen verklaard zij gaf haar hoofd niet in die kundige handen en moest zij telkens uren lang met den kapman tel omzitten dan was alle levensgenot spoe dig verdweften. O ja, het was en bleef onuit sprekelijk aardig „rijk te zijn," maar die rijkdom mocht de vrijheid niet rooven, hij mocht het levendige, vroolijke kind niet aan banden leggen. Den sierlijken aanleg om de ruïne had zij achter zich, nu ging zij over den vrij eenza men weg langs de beek. Nog altijd zwaar en koud, door den adem van den scherpen wind en door de vele gesmolten sneeuw van de bergen, stroomde het water donker en troe bel langs de bedding, schoon ook de kleine visch vlug, levendig cn stralend als zilver le door henen schoot langs de weiden en in de heggen vertoonden zich hier en daar de eerste bloemen, verkondigers der nieuwe rente, en in overvloed genoeg aanwezig om tot een lieielijken voorjaarsruiker te wor den gevormd. Langzaam ging Kathe met de hand vol bloemen tot aan de oude houten brug, 'die naar de bleekplaats van Suze leidde, het gras in den welbekenden ruimen boomgaard. De handelsraad had gelijk, in het houten hek dat den tuin omgaf, ontbrak geen tralie, in de schutting waar druiven- en perzikenrekken voor getimmerd waren, geen lat. En het was wezenlijk een aardig, oud huis, die belasterde barak Het lag daar zoo stil verborgen achter vloed en bosch, en het zware hout op den achtergrond, het zoogenaamde stadswoud, dat vrij dicht aan het houten hek grensde, gaf er het aanzien aan eener houtvesterij. Veel vertooning maakte het zeker niet, het had slechts een rij vensters waarboven on middellijk het dak zich verhief,met den gou den windwijzer en de beide schoorsteenen. Een daarvan rookte inderdaad een nooit gezien tafereelSinds langen tijd had daar geen vuur in den haard, geen licht op de tafel gebrand. Bij des molenaars leven was jaar in jaar uit koren in de kamers uitgestort geworden, de vensters en zonneblinden waren' altijd dicht gesloten gehouden, en alleen tijdens het plukken van de boomvruchten stond de voordeur den ganschen dag opeO. Dan was soms de kleine Kathe naar bir.nefj geslopen naar de appelkamer, die naast de keuken lag, een kamer met witte wanden en bijzonder grooten haard, en had er haar voorschoot met vruchten gevuld. Nu ston den de blinden open en voor de eerste maal in l.tar leven zag het jonge meisje glasruiten in de groote, binnen steenen posten gevatte vensters. Dat was nu het huis van dokter Bruck. Wordt vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6