SPAARNEBANK Maandag 6 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14505 HEEMSTÈEDSCHE BRIEVEN NEEMT GELD a DEPOSITO TEGEN EFFECTENONDERPAND m NUMMER BESTAAT UIT 3 BLADZIJDEN. EERSTE SLAK UIT DEN OMTREK. ORDE EN ARBEID. Spaarboekjes met 4 pCf. Rentevergoeding. SCHOTEN. HEEMSTEDE. SASSENHEIM. IJMU1DEN. ZAANDAM. NOORDWIJK. NOORDWIJK. ZANDVOORT. HILLEGOM. BEVERWIJK. EGMOND-AAN-ZEE. LISSE. R. K. CENTRALE RAAD VAN BEDRIJ. VEN. WEER CONTACT MET DE R. K- KERK EH SCHOOL. Wat ook in Nederland noodig is. HAARLEM. Gevonden voorwerpen. De abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: J*er week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. ■Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-aovertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. 0 No. 15. Amice! Ons heerlijk wandelbosch „Groenendael" deed mij totnogtoe zoo weinig aan scheep vaart denken, dat, toen iemand mij vroeg: waarom vaar je niet eens met die motorboot Van Haarlem naar Groenendael?, ik een ge zicht moet hebben opgezet als mijn groot vader zaliger, toen een vriend bij hem kwam informeeren naar de vertrekuren van de dili gence naar Batavia. Maar ik verplaats mij spoedig in een toe stand en, toen er dezer dagen toevallig weer eens gelegenheid was om mijn strooien hoed op te zetten, begaf ik mij vol verwachting naar de Houtbrug, waar het passagiersschip, dat mij was aanbevolen, ligplaats moest heb ben. Dat „moest" zeg ik niet voor niets en ik hoop, dat die speelsche zetter van mij het niet overslaat. Want ik zocht tevergeefs. Het schip was niet te vinden. Hier dien ik volgens letterkundig recept te schrijven: goede raad was duur. Maar juis ter zou zijn te zeggen, dat goede raad niet te koop was, aangezien de politie, die mij uit den brand kon helpen, even onvindbaar bleek als het schip. Bij politieposten zie je dat wel meer. Ik heb toen, ten einde raad en op goed ge luk, een van die gevaarlijke van Dorpsche boodschappen-jongens aangeklampt en waar- empel, 't was kien. Hij'verwees mij naar het Zoider Boiten Spaorne en aan 't Zoider Boiten Spaorne bleek de informatie juist. Alleen was ik voor dien dag te laat, wat me Voor mijn strooien hoed ten zeerste speet. Ik ben toen op een anderen dag gegaan, maar dezen keer met een stevige pet op, want het woei, hetgeen hier nogal eens schijnt voor te komen. Inderdaad bleek die pet een gelukkige gedachte met het oog op de gereefde Marszeil^koelte, die ons op 't open Spaarne overviel en ons nogal wat buis water bezorgde. Dat is water, waar een Vtrooien hoed niet tegen kan. Als ik van „ons" spreek, bedoel ik daar mede den kapitein, een jongmaatje vierde stuurman of lichtmatroos, dat weet ik niet en mijzelf als eenige passagier. Het schijnt, dat de „Berta", zoo heet het passagiersschip, wel eens meer menschen aan boord heeft, speciaal op Zondag. Wat ik heel gelukkig vind. Niet alleen voor den eigenaar, hoor, jnaar Ook voor de passagiers, want, werkelijk, het tochtje was geheel naar mijn zin en, wanneer ge met Kitty de volgende maand bij me komt, stel ik u voor het samen nog eens over te doen. De „Berta" is als een slanke jongedame' in een zomersche jurk. Ze is rank en hagelwit. Haar hartje klopt i neen 30 paards Studeba- ker 6 cylinder motór, waarmee ze alle vrien dinnen op 't Spaarne klopt, op de „Agnes" na misschien, die op dienzelfden dag echter in katzwijm lag. Binnenboord is de „Berta" heel eenvou dig. Er is vóór- noch achteronder. Het aller onderste lijkt mij oppervlakkig de bergplaats in de voorpiek, waar de kapitein, behalve zijn benzine en olie (het hartebloed van zijn beminde), vermoedelijk zijn twaalfuurtje heeft opgeslagen en misschien ook.... zijn oorlam, maar laat dit niemand hooren. Voor de passagiers er kunnen er zitten de wel een twintig geborgen worden zijn ïn het achtergedeelte banken langs de boor den aangebracht. Het jongmaatje of vijfde Stuurman, die blijkbaar alleen a la suite wordt gevoerd, want afstooten en enteren Ket hij aan mij over, hangt halverwege over boord en de kapitein zit in een easy chair. Dit laatste lijkt weinig hartelijk voor de pas sagiers, maar kapiteins zijn onder alle hemel streken nu eenmaal verwende wezens. We voeren niet op tijd af. Als Heemsteder Weet je die Haarlemsche gewoontes zoo niet en ergert je dus een beetje. Maar eenmaal onder stoom, of beter onder explosie, was het heerlijk. Wie zei toch ook weer, dat de Hollanders eigenlijk ervoor gestraft moesten Worden, dat ze al die prachtige waterwegen, die God hun gegeven heeft, zoo slecht ge bruiken? Als de Engelschen hier waren, zou den ze op 't water wonen, denk ik; in ieder geval er de helft van hun leven op slijten. Gelukkig wordt het wat beter, al heb ik er op dien weekschen dag niet veel van kunnen merken, want, behalve die flauw gevallen „Agnes", ontmoetten wij in de 35 minuten, dat ons tochtje duurde, 'geen enkel pleizier-, jraartuig. En dat in de vakantie! De afwezigen he°bben ongelijk. Want ons waterlandschap is toch zoo mooi. Of het komt door die onvolprezen luchten of door de entourage, ik weet het niet. Wel weet ik, dat ik mij nergers zoo vredig en zoo knus voel als op onze binnenwateren. Het eene is al liefelijker dan het andere. En hier op 't Spaarne, met zijn heerlijke bocht van boom- omrande land neen water-huizen, mag ik wel zeggen; met zijn vergezichten op die nevelige weideweelde; met zijn duizenden vertrouwelijke, gracieuze, hoffelijke riethal men in je nabijheid, die je even zoovele ma len toewuiven in 't voorbijvaren; hier is iets bijzonders te genieten, Maar het eind van den tocht vormt toch He clou. Wanneer ge de Cruquius voorbijge varen zijt en nog steeds de klimmende leeuwen van Pauw's slot een stillen groet hebt gebracht zouden die fiere schilddra gers zoo zoetjesaan niet genoeg krijgen van hun positie? ziet ge na eenige minuten varens aan uw rechterhand een zijkanaal. Dit varen we in. Dit kanaal, dat een' ver- breede en verdiepte editie is van een be staand vaartje, leidt onder de Glipperbrug door langs het Molentje van Groenendaal naar de van Merlenlaan. Let nu op hetgeen ge te zien krijgt, nadat ge onder de brug zijf doorgevaren. Ge wordt dan ploteling alsof er een tooneelscherm voor u wordt opgehaald vanuit een weide landschap met ongebroken licht verplaatst naar het mysterieuze halfduister van een oerwoud. Ja, dit is wel de indruk. Mij al thans bracht het schouwspel dat gedeelte van Robinson Crusoe's dagboek in herin nering, waar deze met zijn zelfgebouwde canoe die indrukwekkende kreek binnen voer, die hij later bootkreek doopte. Ge lacht, amice? Laat Kitty, die in haar jonge jaren den Amazonenstroom bevaren heeft, u maar eens vertellen, als ze hier komt of ik overdrijf. De tocht die bij het bekende Molentje eindigt, kost 0.50, waarvoor de kapitein u crediet geeft tot het einde van de reis, en waarin een afscheidsgroet van den zes den stuurman begrepen is. Door de week bestaat tweemaal daags gelegenheid van dit watertochtje, Zondags 5 maal in beide gevallen vice versa. Voor dezen keer heb ik het bij de vice gelaten. De versa doe ik misschien met mijn strooien hoed. Op de valreep vertelde de kapitein mij nog, onder het vullen van de benzinetank, dat hij naar het Z. B. Spaarne was verhuisd, omdat het bij de Houtbrug zoo.... nu ja, zoo riekte. Ik meende dat reeds te hebben opge merkt maar wist niet dat het zóó erg was. Daar ik toch in de buurt was, besloot ik om bij het natte element te blijven, en naar de zwemvijvers te gaan. Die zwemvijvers zijn onze trots. Waar immers vindt men open zwemgelegenheden, die als deze uit gegraven zijn als 't ware midden in de na tuur, met een bosch tot achtergrond en om zoomd door kleurige, fleurige bloemenwan den? Er zijn dit jaar weer groote verbeteringen gekomen, In de eerste plaats zorgt nu een Norton-pomp voor bijvulling met kristal helder water en bovendien is de bestaande filter zoodanig vervolmaakt, dat de Daph- niae geen toegang meer tot de vijvers heb ben. De Daphniae zijn geen verleidelijke bosch- of watemymphen, maar nietige infu- sie-dierjes, die op zichzelf weliswaar nuttig zijn en het water reinigen waarin zij zich ophouden, maar voor zwemmers toch nim- der aangenaam zijn. Tot nog toe werd van boven naar onder gefiltreerd en filtreerde men de meest Daphniea mee naar de vijvers. De heer Duynstee, de Directeur van onze bedrijven, heeft echter de listigheid bedacht om het proces juist andersom te doen plaats hebben, waardoor de Daphniae op de vlucht slaan. Deze nieuwe procedure heeft nog dit voordeel, dat zij veel minder kost, omdat het filterzand, dat totnogtoe als Daphniae- kerkhof dienst deed en dus periodiek ver- verscht moest worden, nu zuiver blijft en behouden kan worden. Wat het Norton-water betreft, behalve dat dit volkomen zuiver is, en daardoor mede de aanwezigheid der Daphniae belet, die er niets van hun gading in vinden, maakt dit water het mogelijk de tempera tuur in de vijvers op zeer warme dagen, zooals wij die begin Juli beleefd hebben, tot een aangenamen graad af te koelen. De zwemmers mogen de Commissie, die deze resultaten wist te bereiken, wel dank baar zijn, niet waar? Wie zich misschien minder dankbaar ge stemd zal voelen, en wel over de verwisse ling van zijn Heemsteedsch kantoor tegen dat in Limburg, is onze nieuwe postdirec teur. Nauwelijks anderhalve maand in func tie, heeft deze ambtenaar zich reeds tenge volge van overwerking moeten doen ver vangen. Waar zijn voorganger, de heer Smit, het onder dezelfde omstandigheden twee jaar heeft gebolwerkt zonder ziek te worden, zou men geneigd zijn de oorzaak van het euvel uitsluitend aan het fysiek van den heer Mesters toe te schrijven, maar, naar men mij informeerde, is dit niet de eenige reden, maar moet de omvang van het direc- teurswerk de perkpn wat al te ver te buiten gaan. Als ik alleen zeg, dat de heer Smit bijna geen avond voor zich zelf had en in de twee jaren, dat hij ons kantoor beheerde, slechts 3 Zondagen vrijaf kon nemen, dan behoef ik daaraan niets meer toe te voegen, en zal het u wel duidelijk zijn waarom de heer Mesters, die van een niet al te druk kantoor kwam, op dien bruusken overgang moest reageeren. Het is mij niet bekend, bf de Directeur- Generaal op de hoogte is van dezen toe stand. Is. hij het niet, dan treft hiervoor de schuld den al te ijverigen heer Smit, die door zijn stilzwijgen zichzelf en zijn opvol ger benadeelde. Is hij het wel, dan zou men mogen vragen, of het dan toch waar is, dat voor het welzijn van den arbeider beter wordt gezorgd, speciaal door toezicht op zijn arbeidsuren, dan voor de hoogere amb tenaren en of deze laatsten, niet in theorie natuurlijk (fi done!), maar in de praktijk ge acht worden te zijn corvéables a merci. Tegen een beetje overwerk mag niemand opzien. De dienst kan niet altijd worden af gepast. Maar er zijn grenzen, en die zijn hier verre overschreden. Laten we intusschen op een favorabele ontknooping hopen en geloof me, na mijn groeten, ook aan uw Amazonen-gade, Als steeds Uw PEREGRINUS. De vertrekuren zijn (ik garandeer ze niet, hoor!): Door de weck: '""TT* van Haarlem 414 en 7/4 uur n.m. van Groenendael 5/4 en 714 uur n.m. 's' Zondags: van Haarlem 9 en 11 uur v.m. en 1/4, 314 en 514 n.m. Van Groenendael 10 en 12 uur v.m. en 214, 414 en 614 n.m, Onze winkelstand. Door den heer A. Kuiper te Haarlem is weder een aanvang ge maakt met den bouw van vier winkels, vier beneden- en acht bovenhuizen aan de Oran jestraat alhier. De eerste prijs. Door den heer J. v. d. Bos, jachtopziener alhier, is met zijn hond de eerste prijs, zijnde een barometer be haald op den gehouden politie-hondenwed- strijd te Noordwijkerhout. Examen. De heer D. J. v. d. Vlerk al hier is geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie der Verceniging Mercurius. Burg. stand. Ondertrouwd: J. Juist en G. Keesman. Geboren: Johanna Jacoba, d. van J. We- iber en P. Kerkman. Jacoba, d. van J. Zwemmer en M. Schaap. Jacobus, z. van J. Hoogendijk en J. Koper. Hendrik AI- DirectieMr. Tïa* WESTERWOUDT. Het gemeentelijk bouwterrein. Op dit terrein zullen 100 arbeiderswoningen worden gebouwd voor „Volkshuisvesting" en „Eigen Haad", aldus besloot de Raad dezer gemeente onlangs. Het schiet met den bouw echter niet erg op, want nu pas is een .begin gemaakt met het grondwerk. Toch is Openbare Wer ken begonnen met het aanleggen van enkele nieuwe straten op dat terrein, noodig voor den bouw dezer woningen. D. Hakstroh. In den ouderdom van 80 jaar is alhier overleden de heer D. Hackstroh, in leven gep. majoor der artillerie. Eindpunt der tram. Door de directie der stoomtram is het eindpunt voor deze gemeen te verlegd van de R.-K. kerk naar de oude Postbrug. Voor de bewoners der Zand'sloot- kade en omgeving is dit een aanmerkelijke verbetering. Personalia. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. de heer W. Renes, alhier. Personalia. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Handelskennis L. O. de beer T. van Boras-am, alhier. Burg. Stand van 27 Juli—-3 Augustus. Geboren: 31 Juli Johannes Engelniundius, z. van W. van Schooten en M. C. de Haas. Johanna Petronella, d. van H. Steenvoorden en P. A. Groencwegan. 1 Aug. Johannes Henricus, z. van K. Doorgeest en Th. C. J. Leenaerts. 2 Aug. Johanna Agnes, d. van A. A. Meslier en M. P. Steenvoorden. Getrouwd: P. Waasdorp, 25 j. en E. Rutsch, 23 j. Concours. Ons mannenkoor heeft op het concours le Katwijk een goed figuur ge maakt door in de tweedie afdeeling den eersten prijs te behalen. Het vrije nummer „Hymne aan den Morgen" werd uitstekend gezongen. Een mooi succes na de misluk king te Amsterdam dat zeer zeker nu wel aan een slecht toeval mag worden toege schreven, anders kunnen we niet verklaren hoe er toen, volgens le overzichtschrijvers, zoo slledhl) gezongen was, terwijl nu hoSt- zelfde koor een eersten prijs bemachtigt. Noordwijksch mannenkoor heeft zich op schitterende wijze gerehabiliteerd. Tevens zal deze uitslag den directeur den heer K. de Rook, voldoening geven voor het werlt dat hij met zoo'n ijver en toewijding heeft tot stand gebracht. De VuurtorenWoensdagavond, direct na zonsondergang werd het licht in den nieu wen vuurtoren aan het eind van den Noord- Boulevard ontstoken. De inwerkingstelling trok ten zeerste de aandacht. Veel kijkers begaven zich 'is avonds op weg er heen. Het was een aardig gezicht, ihoe donkerder het werd, hoe beter de mooie lichtbundel over het water uitkwam. Aan de achterzijde is hel licht afgesloten zoodat de ingezetenen van Noordwijk aan Zee geen hinder valn het licht hebben. Bakkerij!'entoonstelling. Op de Internatio nale Bakkerij-Tentoonstelling, gehouden te Arnhem, behaalde onze plaatsgenoot, de lieer Wanmnkhof, weer de hoogste onder" scheidingen voor witbrood, melkhrood en beschuit. Gevonden voorwerpen. 1 Rozenkrans, 1 gouden ring, 1 tooche (portretten), 1 zak aardappelen, 2 ceintuurs, 2 kdnderporte- monnaies, 1 paar k inderschoen ties, 1 rolle tje sajet, 2 horloges, 1 kous. Inlichtingen aan het politiebureau. Zandvoort's winkelstand. In de Kerkstraat 15, zijn thans de nieuwe bakkerijen van den heer P. A. Moutman in volle werking. Van uit den winkel kan men door de groote rui ten zien wat er gefabriceerd wordit op dit gebied, vanaf bet gewone brood tot de fijn ste soorten gebak. De winkel op zichzelf is al zeer prachtig ingericht en maakt een grootschen indruk. Met recht kan deze zaak een aanwinst voor Zandvoort genoemd wor den. Men verzuime niet er zelf eens te gaan kijken, zooals de heer Houtman aanbeveelt. Haal uw waschgoed binnen. Uit den tuin, achter een huis aan de Zeestraat, zijn eenige kleedingstukken, die aldaar te dro- i gen hingen, ontvreemd. berlus, z. van A. v. Zeijl en A. M. Waid- rnann. Albert Lodewijk, z. van J. A. A. Rooijers en J. G. Pasman. Gerardus Carolus, z. van J. A. A. Rooijers en J. J. G. Pasmann. Overleden: J. C. Olivier, oud 49 jaar. Badgasten. Op 1 Aug. bedroeg het aan tal badgasten 4470. In totaal waren er op 1 Augustus 989 personen minder aanwezig dan in 1922 op genoemden datur Raadsvacature. Tot lid van den ge meenteraad is benoemd in de vacature C. G. van de Poll (oude lijst) de heer R. A. van der Schoot en voor de periode, aan vangende met September a. s. de heer W. Mesman, wonende Stationsweg 212. fie heer Van der Schoot is verscheidene jaren raads lid geweest, begin September treedt hij af, zonder nu één raadszitting te hebben bij gewoond. De Hollebollewagen. De Hillegomsche vihchtwagen „Zeldenrust" draagt haar naam met eere: het is een rammelkast eerste klasse. Als een wagen leeg over de straat rijdt, lijkt het alsof de donder in een zaak van oud roest is geslagen. Als hij beladen is, kreunt de motor, alsof hij in doodstrijd is. Den ondernemer gunnen wij gaarne alle goeds zooveel zelfs, dat hij ten spoedigste een fatsoenlijke auto koopen kan, want deze „Zeldenrust" dient ter wille van mensch en weg, ten spoedigste de eeuwige rust in te gaan. De Hanzebank. De gebouwen der Hil legomsche Hanzebank worden te koop aan geboden. De directie wil een gedeelte van den eventueelen kooper van jaar tot jaar huren. Alles wijst er op, dat weldra het Bijkantoor ter bezuiniging in een corres pondentschap zal worden veranderd. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: B. van de Heesberg en A. M. Salman. Getrouwd: R. Koopmans en D. L. Pot. Geboren: d. van J. H. van den Bosch- SchoutVelthuys; z. van T. van Herk- senBosch; d. van G. van der Mey Meeuwenoord; z. van P. G. Spreeuw Hoogland; z. van M. H. A. van Beek Van Schic; d. van B. Bakker—Lommerse; z. van A. M. PlhilippoWesselius. Overleden: Geen. Jubileumfeesten. In aansluiting met de verschillende mededeelingen welke omtrent de jubileumfeesteh reeds in dit blad zijn voorgekomen, zij vermeld, dat in den loop dezer week verschillende heeren van het comité de ingezetenen zullen bezoeken ten einde bijdragen te verzamelen. De comitéleden zullen voorzien zijn van een door de gemeente afgestempelde intee- kenlijst. Hierbij zij nog opgemerkt, dat deze inza meling niet geschiedt voor straatversiering of iets dergelijks, doch dat die gelden uit sluitend bestemd zijn voor kostenbestrijding der kinder- en volksfeesten. Wij vertrouwen dan ook dat een ieder naar beste vermogen een bijdrage zal schen ken. Ongelukken. Zondagochtend hadden op de Breestraat verschillende ongelukken plaats. Een wielrijder uit Zaandam brak de voorvork van z'n fiets, de man kwam lce- lijk te vallen en werd hevig bloedend bij den heer Pranger binnengedragen en daarna naar het politiebureau overgebracht, waar hij werd verbonden. Per trein kon hij huis waarts keeren. Een oude vrouw wandelde met haar echt- genoote op de Breestraat en kreeg een ze nuwtoeval, wat een heelen oploop van volk teweeg bracht. De vrouw kwam echter spoedig bij en vervolgde haar weg, alhoe wel ze nog niet in orde was. De heer H. J., die op z'n rijwiel van de Breestraat den Velserweg wilde oprijden, werd op het kruispunt van de Zeestraat door een auto aangereden. Zijn rijwiel werd onherstelbaar vernield. De berijder viel cn kwam boven wonder met den schrik vrij, doordat de auto onmiddellijk stil stond. Beverwijksche Mandolineclub. Het Be- verwijksche Mondolinegezelschap behaalde gisteren op het muziekconcours te Zaandam den eersten prijs met het hoogst aantal pun ten. Lijk aangespoeld. Zaterdagmorgen is alhier aangespoeld het lijk van een Engelsch- man, afkomstig uit Budleigh Salterton. Op het lijk, dat in verren staat van ontbinding verkeert, ,zijn gevonden: een gouden horloge en portefeuille met chequeboek. Ongeluk. Zaterdagmorgen kwam een brik leverbare bloembollen van Noordwij kerhout, bestemd voor de firma gebr. Drie huizen, alhier. Ter hoogte van het goederen kantoor van de maatschappij der N. Z. H. S. M. schrokken de paarden voor de tram met het gevolg dat ze begonnen te steigeren en de. brik met bollen kantelde om. Voorz-'-er een schadepostje voor den leverancierl WERKGEVERS. De R. K. Werkgever deelt mee, dat in de jongste vergadering der hoofdbesturen van de Aigemecne R. K. Werkgeversvereeniging en van het R.-K. Verbond van Werkgevers vakvereenigingen besloten werd in te gaan op het voorstel van dr. L. Deckers secretaris van den Boerenbond, om mee te werken aan desamenstelling van een commissie, te zanten met het R. K. Vakbureau, de R.K. Midden- standsfederatie%en den Boerenbond, om te onderzoeken, op welke wijze deze organisa ties met behoud van eigen zelfstandigheid in de toekomst kunnen samenwerken om trent alle onderwerpen, gemeenschappelijke belangen betreffende. De uitnoodiging is het gevolg geweest van het meermalen herhaalde voorstel om tot hernieuwde samenwerking te geraken, na dat dit Verbond den R. K. Centralen Raad van Bedrijven had verlaten. De heeren J. A. Donker, dj. L. G. Kor- tenhorst en mr. M. Steenberghe werden aangewezen om namens het R. K. Verbond in de commissie zitting te nemen. DE VLOOTWET. De houding der Vakcentrales. Naar de Msb. verneemt heeft 't bestuur van 't Bureau voor de R.K.Vakorganisatie de lei ding van het Neutrale Verbond meegedeeld, dat 't geen aanleiding vinden kan thans deel te nemen aan eene bespreking om te ko men tot eene agitatie tegen de Vlootwet. Het Vakbureau-bestuur zegt in zijn schrij ven verder, dat de vraag, of er aanleiding zou kunnen bestaan om een bepaald standpunt in te nemen met betrekking tot de plannen der Regeering, naar zijn meening eerst dan over wogen kan worden, wanneer bekend is, welke houding door de Regeering wordt ingenomen. Een oogenblik aannemend, aldus het Vak- bureaubestuur, dat de Vakbeweging geroe pen zou kunnen zijn zich met deze zaak, wilke niet vrij is van politiek, in te laten, in elk ge val moet toch vóórop staan, dat men precies weet, waartegen geageerd wordt. Nader verneemt het blad nog dat het C. N. V. in zijn schrijven aan het A. N. V. o. m. op merkt, dat besprekingen over de aangelegen- heid-in-kwestie alleen doelmatig kunnen zijn, wanneer men beschikt over kennis der posi tieve plannen der Regeering. En die schijnt —schrijft het C. N. V. het A. N. V. te be zitten, daar het anders onmogelijk spreken kon van „dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen, zelfs redelijke loonen der overheidsdienaren zullen worden opgeof- aan het bezit van een vloot," woorden, welke het A. N. V. toch niet kan neergeschreven hebben, zoo die slechts op veronderstellin gen zijn gebouwd. Daarom verzoekt het C. N. V. aan het N. N. V. beleefd om nadere inlichtingen. DE FILM „LOURDES". De N.V. Maatschappij voor Cinemato grafie „Apollo", zal weldra de film „Lour- ,des" vertoonen. Gistermiddag had in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage een speciaal voor heeren geestelijken en de katholieke pers gearrangeerde voorstel ling van deze film plaats. Een aantal eerw. geestelijken en broeders haddep van de uirtnoodiging gebruik ge maakt, tot de aanwezigen behoorden ook eenige vertegenwoordigers van bioscoop-keu ringscommissies. De voorstelling, welke ruim anderhalf uur duurt, was voor de aanwezigen een waar ge not. De film wordt vertoond met goedkeu ring van de Fransche en Italiaansche geeste lijke autoriteiten en er is dan ook niets op aan te merken. Men ziet, dat het hier geen maak werk betreft en dat alles ter plaatse is opge nomen en dus een juiste voorstelling geeft. Onderwerp der film is een bedevaart naar Lourdes, die van uit Rome vertrekt. Met den trein vertrekken behalve véle bedevaart gangers ook enkele zieken, onder wie zich bevinden een kloosterzuster uit Vorceili en mevrouw Gatti uit Bergamo^ De trein gaat over Turijn door het Rhönedal langs Car cassonne naar Toulouse en men kan de prachtige landschappen van Italië en Zuid- Frankrijk volop bewonderen. Kardinaal Lau- renti maakt de reis mede, draagt de H. Mis aan een der stations op en bezoekt de zieken. Nadat de trein te Lourdes is aangekomen wordt achtereenvolgens een bezoek gebracht aan aUe plaatsen, welke sinds de verschijning van de H. Maagd aan Bernadette Soubirous vermaard zijn' geworden. Vooral de prachtige balisiek maakt diepen indruk. Daarna volgt men de verschillende godsdienst-oefeningen, de processies naar de miraculeuse grot, ziet men de zieken onderdompelen in de piscine, woont een H. Mis op de Esplanade bij, en ziet een Eucharistische processie, waarin de Kardinaal het H. Sacrament draagt. Daar na ontvangen de zieken den zegen. Men woont twee genezingen bij, n.l. van Zuster Angelica Marisi en mevrouw Gatti, wier genezingenf) aan het controlebureau wordt bevestigd. Ook een Fransch meisje wordt genezen. Daarna volgt de terugreis van de bedevaart gangers naar Italië, waar de bedevaarts commissie te Rome door den Paus wordt ont vangen. Paus Pius XI geeft ten slotte den zegen aan de aanwezigen. Het lijdt geen twijfel of deze mooie film, die getrouw de gebeurtenissen, zooals die te Lourdes voorkomen, weergeeft, zal door de katholieken druk worden bezocht. BENOEMINGEN. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan fr» Daniël C. als kapelaan te Rotterdam Charlois)^Rec torale hulpkerk van den H. Michael, en be- noemd tot kapelaan aldaar fr. Victorius O.M.C., die kapelaan was te Velseroord. EEN MISLUKTE SCHOOLBOUW. De vereeniging voor Roomsch-Katholiek onderwijs in de gemeente richtte een ver zoek tot den raad om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw eener R.-K. School in de buurt Overbroek De raad besloot de bestaande openb. school aldaar af te staan, doch meende de volgende voorwaarden te mogen stellen: a. de school blijve «ene onderwijsinrich ting voor jongens en meisjes; b. het in functie zijnde personeel blijve in functie. De Vereeniging vnd. antwoordde zich niet verplicht te achten de verlangde toezegging te doen. Hierop liet één der raadsleden een lijst circuleeren bij de ouders teneinde teekenen voor bestendiging van het onderwijs, waaraan de meeslen hunn deden. De raad heeft hierop het zoek van het schoolbestuur schikbaar te stellen voor R.-K, school afgewezen. VfJe herinneren ons uit onzen tijd, dat we de Rechtbankzittingen versloegen, hoe menigmaal daar bijzonderheden bij het getuigenverhoor naar voren kwamen, die allesbehalve in staat waren onevenwichtige menscfftn in het goede spoor te houden. Het was in de rechtszaal niet zelden een leerschool voor jonge en zelfs voor vol leerde boeven. En heeft men bij de verslagen, die on langs in de kranten verschenen over den moordaanslag op den heer D., te Valkens- waard, niet gegriezeld over den cursus, die daar werd gegeven in de Rechtszaal over de meest geraffineerde wijze, waarop men een medemensch op de minst in het oog loopende wijze om zeep kan brengen? Dat dergelijke bijzonderheden in de Rechtszaal aan de openbaarheid worden prijs gegeven is al erg, maar het aller ergste is wel, dat al die verfijnde bijzonder heden in de kranten werden wereldkundig gemaakt. En dat in dezen gewetenloozen tijd, waarop de godsdienst als rem tegen de misdaad, meer en meer, en dikwijls niet zonder succes, wordt ondermijnd. In Engeland is het nog erger. Daar genieten de echtscheidings-proces- sen, die hier te lande gelukkig niet openbaar zijn een hartstochtelijke be langstelling. De meest pijnlijke bijzonderheden uit het echtelijk leven der betrokken partijen werden in de dagbladen aan de openbaar-1 heid prijs gegeven, 't Was soms walgelijk. Maar het kwaad geneest zich zelf en, omdat het werkelijk de spuigaten ging uitloopen, werd in het Lagerhuis een com missie benoemd, die zich met het vraag stuk in zake de publicatie van verslagen heeft bezig gehouden. De commissie adviseert het verbieden van het publiceeren van onwelvoegelijke bijzonderheden. De bladen zouden alleen de verklaring van den eischer, de verdedi ging, de conclusie van den rechter en het vonnis, maar niet de getuigenissen mogen publiceeren. Dit is een voorbeeld, waarvan ook in Nederland dient overwogen te worden of het navolging verdient voor de openbaar behandelde strafzaken. Rechters zelfs, toch wel in de eerste plaats tot oordeelen bevoegden, hebben meermalen hun bezorgdheid uitgesproken over het feit, dat de wet hen dikwijls op legt zaken in het openbaar te behandelen, waarvan zij overtuigd zijn, dat de indruk op het tribune-publick verderfelijk moet zijn. Inderdaad valt in dit opzicht nog wel iets te verbeteren. Hedenmorgen 10 uur: 767. Achteruit, Terug te bekomen bij: J. Barendrecht, Pieter Kiesstraat 47, ceintuur van regen mantel; B. Zuurendonk, Leidschestraat 40r., jongenspet; C. Verhoeven, Teylerstraat 34, bruine kinderportemonnaie; J. Sparreboom, Rollandstraat 95, kindertaschje; Hartel, Frankestraat 43, bril. B. G. J. Vink, Wester gracht 29rood, broche. Verdam, Raamsteeg 12, grijze ceintuur; J. Cillejan, KI. Heilig land 32rood, grijze ceintuur. M. Koster, Schoterstraat 11, herdershond; Marsch, Ur- sulastraal 10a, hoepel (speelgoed). JCennel Fauna, Parklaan, zwart-witte kart, gebracht door v. d. Putten, de Witstraat 58. B. Brou wer, Iordensstraat 55, pop (speelgoed). Jut ten, Kamperstraat 30, zwart kinderschoen tje. Simons, Schagchelstraat 28, sigarenaan steker. Bout, Gen. Joubertstraat 40, witte schoen. M. v. d. Laarschot, O.-lndisohekade 4, vulpenhouder. J. Vennig, Gen. Joubert straat 3rd., kinderarmband, B. Blom, Ged. Schalkburgergracht 120, broche. Rijbroek, Jansstraat 171, das; A. Geerts, Leliestraat 23E, hondenhalsband met penning; H, v. Maars, Brouwersstraat 28. zwarte hand schoen; Kennel Fauna. Parklaan: zwarte hond, gebracht door de Wile, Zuidpolder straat 55; hond, bastaard fox, gebracht door VogelDonis, Raadhuisplein 5; grijze her dershond, gebr. door Gouda, Joh. v. Vliet- straat 80; grijze kat, gebr. door Coole, Oost- vest; zwarte kat, gebr. door Maliaars, Nas saulaan 14. v. Luijken, L. Margarethastraat 40, grijs-witte-kat. M. Polle, Schermerstr. 24, mattenkloppers. W. Treffers, L. Heeren- vest 12rd., milimeterpasser, C. v. Norden, Olycanstraat 11, kindermuts; J. Drenth, Teylerplein 11, nachthemd; De Bruyn, Oos- terhoutlaan 5, Heemstede, zwarte dames- portemonnaie. C. Zonneveld, de Witstraat 2rood, bruine heerenportemonnaie. T. La ter, Geweerstraat 19, Heemstede, r doosje. A. Goeden, Schotersingel 1 zenkrans, C. Pollé, Gr. Houts huissleutel. M. de Vries, Prins 50, Overveen, damesspeld. sonsplein 73, zwarte scho Frans Halsstraat 42, Het Jr.. en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1