11 Ingezoisdsn Mededelingen, Ingezonden Mededeelingeri. ierïditen uit onze vorige a 60 cents per regeL „BRONSTEE MODELMELK KARNEMELK YOGHURT Processie naar Kevelaar. Kinder-Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsche Kwartier. Jubileumfeesten. Nederl. R. K. Bond van Post- Tele graaf- en Telefoon-personeel „St. Petrus". Douchebaden. GemeteneHjke dienst voor Lichame lijke Opvoeding. abonné's 2016 1998 35 cts^ baden 258 219 10 ets. baden 1474 1203 Keuringsdienst van waren. HOLLLANDSCHE HANDELSBANK. loembollenveilingen. Bloembollen-cultuur. Personalia. uxor-Theater. ERNSTIG ONGELUK. DE JUBILEUMFEESTEN. Nieuwe wasscherij. Het Tap verbod. 60 cent per regel. BAAR. SERIEWERK: 8.10^125 ct. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren. Gemeentezaken. HET TAPVERBOD EN DE GEMEENTE- RAAD. SNGEZOMDEHi V' -• HEEMSTEDE - TELEP. 2SG£S VAN 9 - 13 EN 2.- 5.30 UUR Er zijn er, die nog meenen, dat een pro- tessie naar Kevelaar moeilijkheden zal on dervinden. Hun kan ter geruststelling mee gedeeld worden, dat dezei* dagen vanuit rtcosendaal en vanuit Schiedam processie, gegaan zijn. Deze hebben niet de geringste moeilijkheid ondervonden. Alles is uitste kend verloopen. Noch bij de douar^n, noch met het verkeer is de minste moeilijkheid geweest. In Goch is overgestapt in den Bel gischen trein, waarmede men tot Kevelaar heelt gereisd. Moeilijkheden zijn dus niet te vreezen. Op 2 Augustus werd een bestuursvergade ring gehouden van den Kinder Oranje Bond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsche kwartier en werd verslag uitgebracht over het laatstgehouden kinderfeest. De voorzitter deed uitkomen dat het feest ah geheel geslaagd kan beschouwd worden, daar toch van vele zijden tevredenheidsbe- tuigingen in kwamen. Hij herinnerde er echter aan. dat het sla gen van het feest hoofdzakelijk moet wor den toegeschreven aan den steun, ook thans weer, in ruime mate genoten, van kinder vrienden in en om Haarlem, waarvoor hij in d« vergadering, op zeer waardeerende wijze, zijn dank uitsprak. Uit het verslag van den penningmeester bleek, <£at in afwijking van voorgaande ja ren, een gering nadeelig saldo te const a tee ren viel. 5ind* enkele dagen is in een der kamers van het stadhuis, ingang Zijlstraat, het bu reau van Koninginnedag gevestigd en heeft een der leden van het hoofdbestuur daar dagelijks van 1012,30 's voormiddags en van 3—4,30 's namiddags zitting. Iedereen, die inlichtingen wenscht omtrent een der punten van het feestprogramma, hetzij de optocht, feestverlichting, muziek, enz., heeft zich daar slechts te vervoegen. In het bureau liggen een negental albums met photo's van vroegere feesten, terwijl ook aanwezig zijn verschillende jubileums artikelen, wandborden, gekleurde electrische lampjes, enz. enz. Verwacht mag worden, dat velen hun schreden naar dit bureau zullen wenden. Afdeeling St. Joseph, Donderdag j.l. vergaderde het comité te gen de herclassificatie der gemeenten in het gebouw „St. Bavo". Vier der zes vertegen woordigende organisaties waren aanwezig. In het bestuur werd gekozen de heer P. de Rooy van „St. Raphael" als voorzitter en de heer Jac. Adelaar van „St. Petrus" als secretaris, terwijl de onkosten voorloo- pig zullen worden betaald door de afd. St. Joseph van den Ned. R. K. Bond van het P. T. T.-personeel St. Petrus. Besloten wer^ in 't begin van September weder te vergaderen met de besturen ook uit de omgeving, waar dan verslag zal worden gegeven van de ge voerde correspondentie met de R. K. Cen trale, terwijl de bijzonderheden zullen wor den bekend gemaakt. De uitnoodigingen zullen vroegtijdig worden verzonden. In het Douchebadhuis aan den Kouden- fcorn zijn in de afgeloopen week 301 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 582 en in dat aan den Schotersingel 795. In de gem. zwem- en badinrichtingen zijn fn het tijdvak 1631 Juli genomen 16829 baden, verdeeld als volgt: Inrichting Houtvaart; Heeren Dames abonné's 2229 1184 35 ets. baden t 94 60 10 ets. baden 1014 667 kosteloos baden 2281 2132 Inrichting Delft: Heeren Dames Verschenen is het verslag van de Keurings dienst van Waren voor het gebied Haarlem over het jaar 1922. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd het jaarverslag, benevens de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. Het winstsaldo ad 58121,04 werd be stemd voor afschrijving. De heer Jhr. Mr. F. G. W. J, Backer, die als Commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. DE ASFALTEERING VAN DEN WAGENWEG. Nog steeds is de asfalteering van den Wagenweg nog niet voltooid. Het wachten is nog op de rails uit het Roergebied. Naar men weet, worden de rails op den Wagen weg nabij den Koninginneweg, vernieuwd. Wanneer de nieuwe rails zullen arriveeren, et geen mogelijkheid te zeggen. is sterker dan de leer''. Dit in toepassing gebracht wor- die dit jaar een afspraak "rijzen te drukken, nu -n de vorige week op beste prijzen be- n nog niet bc- e makkelijk oen daar k*a- tf- teur zit, met de lijst, dan wordt een prijs ge boden, beduidend beneden den vraagprijs, terwijl een of twee dagen daarna dezelfde kooper op de veiling beduidend hooger biedt." Inderdaad ges-en de veilingen in het West- land en te Bovenkarspel een voorbeeld, dat men zonder gevaar kan afwachten, totdat al le koopers bij elkander zijn, dan halen zij er wél uit wat er in zit. De kweekers in de streek tusschen Haarlem en Leiden zijn trager om hun bollen aan de veilingen toe te vertrouwen, hoewel de toe nemende omzet van de Coop. Haarl. Groen ten- en Bollem-eiling Hobaho De vei lingskring Lisse van het H. B. G„ allen be wijzen opleveren, dat meerdere kweekers hunne belangen goed verzorgd achten bij de ondernemers van die veilingen. De kweekers in de streek vooral zij, die een flinke kraam bollen, hebben, nemen hun toevlucht niet zoozeer tot de veiling en den ken zelf de percenten, die het veilen kost te kunnen verdienen. Indien echter juist is, wat onze zegsman Maandag verleide, dan worden de groolste kweekers naar de veilingen ge dreven. De koopers hebben nu individueel belang bij lage inkoopsprijzen, want dit versterkt hun handelswinst, maar toc.h is ook van be lang, dat de prijzen stabiel blijven, want bet maakt een verre van prettigen indruk bij de klanten, als zij over een of twee waken moe- ton ervaren tc vroeg gekocht te hebben, om dat de goedkooperc aanbiedingen zoo talrijk rondzweven. De veilingen zijn eén goede graadmeter, hoe de koopers denken over bet artikel, ten zij men te 'doen heeft met organisatorisch verzet tegen zoo'n instituut om de een of an deren reden. Men dient die dan te kennen en daarna te oordeelen. Er is een lijd geweest, dat de beroeps- kweekcr, d.vv.z. de kwecker die geheel zijn bestaan vindt in de kweekerij, met ieede oogen aanzag, dat het vei Wh hand over hand toenam. Men duchtte erin een gevaar, dat de prijzen te veel gedTukt zouden worden. De ondervinding heeft echter doen zien, dat voor de goed gangbare artikelen in een goede sorteering, ook goede prijzen te be dingen zijn, weliswaar moeten de minder gangbare soorten wei eens vlugger een bui teling maken, maar dit is het ergste niet. Sinds jaar en dag zijn er meer La Reine op de Markt, dan de han'dél legen een goed loonenden prijs kan opnemen. Het is niet in ons nadeel, dat dit vlug tot uiting komt want dan is dit het middel, dat hel vlugste helpt. Het bollenvak staan geen an'derc middelen ten dienste, dan het uitzieken van een overproductie. Zooveel te eerder men kennis neemt van die verschijnselen, zooveel te beter. Voor twee jaar terug en ook nog het vorig jaar was het artikel Dot Murillo overvloedig voorhanden, hoewel naar de dikken in 1922 al meer vraag ontstond. Nu hel gewas niet zoo overvloedig is ziet men 3Z'A en 4 gld. besteden voor deze soort - en nog wel in publieke veiling. Er is met het artikel ruim omgesprongen en men staat voor zoo'n verrassing. Hetzelfde ondervond men ten vorige jare met Barri conspiculus, de doodgewone Bar- ri-koopers vochten erom en niet het minst op de veilingen. De invloed van de veilingen heeft een verder strekkende beteekenis dan het onder linge verkeer. De verkoopers zullen zich in het buiten land terdege voor de oogen stellen het ver loop van de veilingen in het afgeloopen seizoen en met hunne calculaties niet te veel meer speculeeren op hunne bijzondere tact om ergens eens heel goedkoop te kun nen inkoopen. Zoolang de economische toe stand het toelaat een behoorlijke prijs le betalen, zullen de veilingen medewerken om dit te bevorderen. Een belangrijke factor is ook het creddet- vxaagstuk. Kon vroeger de minder kapitaal krachtige kweeker wel a contant of op No vember verkoopen, door het thans nog gel dende besluit van den Bond v. Bloembollen- handelaren is dit practdsch niet wel uitvoer baar. Men heeft daardoor den handel ont last van de moeilijkheid om al laten de fl- nantiën het niet toe, toch tussch en lijd s groote betalingsplich'ten tc moeten nakomen. Nu nemen de veilingen dit groolendeels over. De kweekers kunnen, dank zij de steun van de Boerenleenbanken of andere Bankinstel lingen, flinke voorschotten op het be veilde bedrag ontvangen, zonder dat zij verplich tingen scheppen tegenover de koopers. Zoo zien wij in het vak groeien een ver anderde verkoopswijze, die van grooten in vloed is op de de ontwikkeling van het bol- lsnbedrijf. Men heeft rekening te houden met het bestaan der veilingen, men zal zich meeren meer gaan regelen naar de veilingen. Deze kunnen het vak goede diensten bewijzen, mils zij beheerd worden in de richting van recht Jaten weervaren zoowel aan kooper als aan verkooper. De koopers moeten ver zekerd zijn van een strengen keur, zoowel op de sorteering als op ziekte, terwijl de verkoopers steun moeten vinden in de veel zijdige kennis, die. het veilingsbestuur op doet, en weer geeft ten bate van de ge meenschap. In de vergadering van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Bloembollencul tuur. Waren bereid in de financieele com missie voor het in het voorjaar van 1925 te houden groote bloembollententoonstel ling, zitting te nemen de heeren Ernst H. Krelage, voorzitter; G. Pitto,' Jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr., J. M. van Til, W. Warnaar en R. Veldhuyzen van Zanten Gz. Naar aanleiding van door den Planten- ziektenkundigen Dienst gedane mededeelin- gen, wordt gewezen op het gevaar dat ont staat wanneer partijen Narcissen uit het buitenland geïmporteerd, zonder dat deze te velde zijn gekeurd, worden verzonden naar Amerika. Besloten werd dienaangaan de overleg te plegen met de belanghebben- 4?n e'n<*e 'e bereiken, dat zulke par tijen niet door een Hollandsch certificaat van uitvoer worden gedekt. Met ingang van I Augustus j.l. is de heer G. J. P, Verschoor, Inspecteur van Politie 2e klasse, bevorderd tot .Inspecteur le klasse. 4^ gNw* Bij Kon. Besluiten van 21 April en 20 Juni is aan onzen stadgenoot, den eerste-luitenant C. L. Boer, van het regiment grenadiers, directeur der Koninklijke Militaire Kapel, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder in de K roon-Orde, hem geschonken door den Koning van België en van de ordeteekenen van ridder 2e klasse in de Orde van het Zwaard, hem geschonken door den Koning van Zweden. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Frarssch M. O. (A), mej. B. ,V. J. Veen, alhier. Te 's-Gravenhajfe is geslaagd voor het examen Engelsch M. O. (A) de heer G, Blom, alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. mej. L. C. Wolhoff, te Heemstede. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor voorloopig machinisten-diploma de hee- de Vries en J. P. Blankwater, beiden met veel variatie, aan- den ganschen avond De inleiding (No, 37) geeft „eick wat wils": schitterende natuuropnamen, kluch ten en actualiteiten. Een aangename onderbreking vormt No. 8, waarin mad.elle. Bertiny optreedt. Mad.elle. Bertiny heeft op haar slag-instru ment eene virtuositeit bereikt, waarvoor wij alle respect hebben. Na de pauze krijgen we te zien Raskol- nikow's Schuld en Boete, in 7 acten, naar den roman van Dostojewski. Een werk van sombere tragiek. Heel knap in zijn uit beelding, in 't bijzonder de hoofdpersoon. Raskolnikow, die een dubbele misdaad be gaat onder den invloed van een door hem zelf uitgedachte, hoogst gevaarlijke stelling, vindt ten slotte in de bekentenis de bevrij ding uit zijn wanhoop en wroeging. Voor de jongeren zouden wij eenige reserve willen maken, wat betreft, het hoofdnummer. Vrijdagmorgen half twee voer een met kalk geladen schuit door de Nieuwe Gracht in de richting Spaarne. Het schip moest de gesloten Zandersbrug onderdoor Op het oogenblik van onderdoorvaren, wilde de schipper de bel van boord krijgen, terwijl hijzelf in den stuurkuil stond. Hij kwam toün in aanraking> met een van de ijzeren onder staven van de brug en sloeg achterover. Toen het schip onder de brug vandaan kwam, bemerkten voorbijgangers dat de schipper achterover op zijn schuit lag. Men heeft toen het schip, dat nu stuurloos was, gegrepen en aan den kant vastgelegd. Nadat men den schipper van boord had gehaald, droeg men hem' het café van den heer Stiphout, aan de Hooimarkt binnen, alwaar hij door de ijlings ontboden E. H. B. O. is behandeld. Hierna werd hij naar het St. Elizabeths-Gasthuis vervoérd, waar bleek dat zijn toestand hoogst ernstig is. Nader vernemen wij dat zijn toestand re delijk wel is. De reclame-optocht. Voor den reclame-optocht hebben zich reeds de volgende firma's opgegeven: Nieuwe Haarlem se he Courant, Cohen en Van der Laan, Swaalf (Fonger's rijwielen), fa. Jonok- bloedt (leder), „De Iris'' (stoomwasscherij en -ververij), Kennel Fauna. Gemeente Gasbe drijf, fa. Weber, Rieu (bierbottclarij) ,forma Hessen (sigaren), Zwart (schoenen), Dami- aaljes (ontbijtkoek), Schous (kinderwagens), Du Rieu (aulogarage), Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose (2 wagens). Tot 7 Augustus bestaat nog gelegenheid voor den reclame-optocht in te schrijven bij den heer G. Holzhaus, Groote Houtstraat. In een perceel aan de Brouwersvaart 50-52 heeft de firma Gebroeders Vazen, een geheel nieuw ingerichte Stoomwasscherij gevestigd, die naar de eischen des tijds is ingericht. De geheel e wasscherij is op machinalen grondslag gezet, zoowel het behandelen der vuile wasoh, ais tot het drogen van het schoone goed. Het wasschen geschiedt met bronwater, dat, hoe wol toch alreeds zuiver zijnde, door speciale waterreservoirs, met een inhoud van 6000 liter, nog eens extra gezui verd wordt. Verder zijn er een verbeterde uitgave wring- machines, waarin het goed niet te lijden heeft, wat natuurlijk een groot voordeel is voor de huismoeders. Nadat het goed uit deze machine is gekomen, wordt het door een mangel-strijkmachine keurig opgeperst en gestreken .waarna het op de droogzolders nog eens extra goed gedroogd wordt. Door vlug ge handen wordt het nu gepakt en met den auto der zaak naar den cliënt vervoord. De wasoh, op deze wijze behandeld, kan binnen één dag terug rijn, als dit verlangd wordt. Op wasscherij-gebied is deze nieuwe inrich ting voor Haarlem zeker een aanwinst. Op initiatief van den heer Stines, voor zitter van de Kruisstraat-Kruisweg Vereeni ging, is ten stadhuize in eene vergadering van straatvereenigingen, onder leiding van Koninginnedag, besloten een krachtig pro test te richten tot den gemeenteraad van Haarlem, naar aanleiding van het genomen besluit tot tapverbod na vier uur n.m. ge durende de a. s. Jubileumfeesten van H. M. de Koningin. Er wordt aan den gemeenteraad een pro test verzonden, dat in alle wijken van de stad in de voornaamste sigarenwinkels ter inteekening ligt. Bovendien zal de lijst va^ Maandag a.s. af door de geheele stad, huls aan huis ter inteekenipg worden aangeboden jen zal het bureau voor deze protest-betóoging zetelen Kruisweg 23 alwaar nadere inlichtingen gegeven zullen worden. Men verzocht ons nog het volgende te vermelden: De lijst, die uit den aard der zaak ook wel in handen zal komen van anders den kenden, waarvoor bij voorbaat de commis sie hare verontschuldigingen aanbiedt, is het allerminst bedoeld om op te dringen; de protesteerende vereenigingen en stadgenoo- ten wenschen bovenal de persoonlijke vrij heid van ieder stadsburger te eerbiedigen. Het adres luidt: Aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geven met verschuldigde» eerbied te ken nen: Kruisstraat-Kruisweg Ver., Groote Hout straat Ver., Barteljorisstraat Ver., Zijlstraat Ver., Jansstraat Ver,. Jansweg Ver., KI. Hout straat Ver., Zuid, KI. Houtstraat Ver., Noord, Groote Markt Ver. en voorts ingezetenen van Haarlem: dat Uw Raad binnenkort krijgt te beslis sen over een verordening, die ten doel heeft tijdens de viering van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in deze Gemeente den verkoop van sterken drank te verbieden na des middags vier uur; dat adressanten zich geërgerd hebben aan dit voorstel, waaruit wantrouwen spreekt ten opzichte van de matigheid der bevolking van deze Gemeente, die bij tal van gelegenheden getoond heeft, feest te kunnen vieren zonder zich aan onmatigheid le bezondigen; dat niemand dit beter kan weten dan het Hoofd der Politie in deze Gemeente en dat de Burgemeester in den Raad openlijk heeft verklaard, dat voor een dusdanig tapverbod geen enkele reden bestond; dat, afgezien van dit alles, adressanten na mens hunne leden protesteeren tegen maat regelen, waarbij zij ais onmatigen en onxnon- digen worden beschouwd, eft alsnog hopen, dat Uw Raad zulk een verordening zal willen verwerpen, waarbij de vrijheid der burgerij volstekt onnoodig wordt ingeperkt; dat een dusdanig tapverbod gedurende de feestdagen het clandestiene gebruik van ster ken drank in hooge mate in d'e hand zal werken; dat de Raad alleen heeft te waken tegen verstoring der openbare orde, gezondheid en zedelijkheid en zoowel wettelijk als moreel al leen het recht heeft verordeningen te maken, die gericht rijn tegen schending hiervan; dat er bij de a.s. feesten niets van drt alles te vreezen is en adressanten zich alzoo verzetten tegen voorstellen, die ver over de Schreef gaan. 't Welk doende, namens de Vereenigingen voornoemd. FABRIKAAT: FeA.H.J.WIJTEN BURG SIGARENFABRIEK LEIDEN Het adres zal ook nog onderteekend wor-' den door de Gierstraaï-vereeniging en de Ko- ningstraat-vereeniging. Hieronder volgt een kort verslag over de maand Juli 1923 van de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken. Er werd bijzonder op gelet, dat aan trek dieren, die last hacjden van de felle warmte, de nocdige rust gegund werd. Waar zij daar in werden verhinderd door de bespanning, werd voor de noodiige verbetering zorg ge dragen. Bij sommige paarden blieken onder d: rage borPriem stukken van oude rubberbanden te zijn aangebracht; deze veroorzaakten broeiing en schaafwonden, en werden ver wijderd. Meer dan een kreupel paard werd op ver langen van den Inspecteur buiten dienst ge steld, Een voerman, die een hit gebruikte welke zeer pijnlijk liep, beriep zich op een veearts, die legen matigen arbeid geen bezwaar zou de hebben. Hem werd opgedragen daarvan eene schriftelijke verklaring te verzoeken. Verscheidene malen werden wederom paarden met gebrekkige oogkleppen aange troffen. Een te Schoten tijdelijk aanwezig hippo" drome werd enkele malen bezocht. De daar gebruikte paarden werden zonder hinderlij ke gebreken gevonden. Een melkboer werd gelast zijn trekhond van onder de kar te verwijderen, omdat het dier liep aan een touw, dat aan den hals band verbonden was, en het vermoedelijk daaraan moest trekken. Een andere hond moest worden uitgespan nen omdat het dier kreupel ging aan het 'inker voorbeen. De aan den Brederodeweg geplaatste drinkbak werd nagezien en in orde bevon den. Hij was van frisch water voorzien. Bij het lossen van vee voor het slacht huis werd toezicht gehouden. De dieren had den op de reisveel hinder van de warmte gehad. Een vaTken was gestorven, een ander was bewusteloos en moest per as vervoerd worden. In de Asphyxiatie inrichting werden pijn loos gedood 75 honden en 140 katten. De behandeling geschiedde in 89 gevallen gratis. Onder de gedoode dieren bevonden er zich 52 die te, voren in den Kennel Fauna van den heer Klaassen op kosten van de Ver eeniging gedurende eenige dagen in het le ven waren gehouden. B. en W stellen voor met ingang van 1 September 1923 aan de 1ste Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen - cursus alhier te benoemen tot, tijdelijk leerares in de lichamelijke oefeningen, voor den cursus 19231924: Mevr. B. Scheepers-Geuer te Heemstede. B. en W. stellen voor met ingang vari 1 September 1923 aan de 2e H. B. S. met 5-jarigen cursus, definitief te benoemen tot laaraar in de wis- en scheikunde den heer J. A. van den Andel. Met ingang van 1 September 1920 te benoemen tot tijdelijk ondierwijzer(es) voor dien cursus 19231924 aan den Vedvolgcur- sus no. 4. a. de dames: 1. M. B. Roosen, 2. M. G. Botman, en 3. S. M. Hulshoff; b. de heeren: 1. D. van Veen, 2. H. F. Lijnbach, 3. C. J. Rijkers, 4. M. Houtkooper, 5. D. de Boer en 6. G. Brouwer. B. en W. stellen voor te benoemen voor den cursus 1923-24 met ingang van 1 Sept. a.s. voor het onderricht van kennis van het mensch. lichaam en gezondii.leer, tot tijd. leerares van de Meisjesschool voor Middel baar onderwijs met 5-jarigen cursus alhier: Mevr, C. C. MaschhauptVis, B, en W. stellen voor te benoemen met ingang van 1 September 1920 tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde van de 2e Hoogere Burgerschool met 5-jari gen cursus alhier voor den cursus 1923 1924: den heer A. Jackson. Heden in dit blad wordt melding gemaakt van een actie, die op touw gezet wordt tegen het tapverbod. Er zullen handteeke- ningen verzameld worden op een adres aan den Raad, waarin gevraagd wordt dat tap verbod niet in te voeren. Maar zullen velen zich afvragen: is zulk een actie niet nutteloos. De Raad besloot immers reeds tot zulk een tapvenbod? Dit laatste is juist. Wij brengen echter in herinnering wat wij den dag volgende op de Raadszitting van Woensdag 24 Juli reeds schreven n.l. dat nu de Raad in beginsel had besloten tot een tapverbod, nu een ver ordening moest worden gemaakt waarin dat tapverbod zal vervat zijn. Ook die verorde ning zal aan de goedkeuring van den Ge meenteraad moeten worden onderworpen. De bedoeling van de actie is dus blijk baar den Gemeenteraad te bewegen ibij die gelegenheid het tapverbod te doen verwer pen. Wij herinneren er aan dat de Gemeen teraad het besluit om een tapverbod voor de Jubileumdagen in te stellen nam met 1513 stemmen. Vóór het tapverbod stemden de raads leden: Reinalda, Peper, Castricum, De Braai, Gerritsz, mevr, Maarschall-Komin, mej. v. Vliet, v. Ommeren, Kingma Tork, Poppe, Groenendaal, Lamerus, de Leeuw, Kecrwolf. Tegen waren de heeren: Klein, Bruch, v. de Kamp, v. d. Berg, Van Liemt, v, d. Ban, Heerkens Thijssen, Loosjes, Klein Schip horst, Kuenen, Visser, Slingenberg en mevr, Willekes Masdonald. Het'is niet te veronderstellen dat de voor standers van het tapverbod bij de volgende stemming dermate van gevoelen zullen zijn veranderd, dat zij thans in tegenovergestel de richting zullen stemmen. Het zal dus van de afwezigen moeten komen. De stemming had plaats met 1513 stemmen. Afwezig waren de heeren Koppen, Mizerius, Wolzak, Hagemeve^en Boes. Van deze vijf raadsleden kennen wij den heer Koppen als een voorstander van het tapverbod, Zouden de overige vier heeren tegenstanders zijn en allen aanwezig in den Raad, dan zou dus de verhouding worden 1716 tegen een tapverbod. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk VLAGGENHULDE EN STUDIE-CLUB. M. ie Redacteur. Als je tegenwoordig in de krant schrijft, ben je nog niet gelukkig. Er komen altijd dingen, waar je niet op hebt gerekend. Zoo ook hier weer. Opvallend is, hoe zal ik het noemen, de aandoenlijke solidariteit' der heeren van de befaamde Studie-club. Nie mand minder dan de geachte heer Klein, voorzitter van die club, acht zich thans ge noodzaakt ook een duit in het zakje te doen en het strijdperk binnen te treden. Laat me zeggen, dat ik er blij mee ben, want het debat komt nu in een nieuwe phase, wat in dezen komkommertijd zijn aantrekkelijkheid niet missen zal. We waren zoo langzamerhand op het doode punt gekomen. De goedmoedige heer Go- vep, beu geworden van zijn eigen gebazel, vraagt beleefd om te mogen eindigen, aange zien hij niet meer weet, wat te zeggen. En de heer Kerkvliet krijgt er ook zijn buik van vol. Deze homo 'novus, van wien een jaar geleden niemand zijn tegenwoor digheid op dit ondermaansche vermoedde, en die kans zag in een ommezien van tijd van alle vereenigingen lid te worden, op elke vergadering steriotiep 28 maal het woord te vragen, die het woord „argument" in zijn vocabulaire nergens ontdekken kan, en, dank zij zijn opvoeding in de Studie-club, zich geroepen acht in alle organisaties de eerste viool te meenen moeten spelen,.... deze geachte heer Kerkvliet wenscht zich thans ook in deze zaak verder van het woord te spenen, vermoeid als hij is van het zwaaien met zijn Mussolini-knuppel, waarmee hij niet alleen mij trachtte beurs te ranselen, maar in Zijn virtuositeit ook de Waarheid enkele geduchte opstoppers uitdeelde. Mijnheer Klein, u komt alzoo juist op tijd om de taak der andere heeren van uw club over tc nemen en voort te zetten. U begrijpt de situatie toch wel Laat me u even op de hoogte helpen, hoever we er mee stonden. We waren juist in een diepzinnige dis cussie gewikkeld over de vraag, welk ver band er zijn mag tusschen de constitutio- neele beginselen van den geordenden Staat der Nederlanden en het dichtsmijten van een kwalijkriekende fabrickssloot. Mag ik u, mijnheer Klein, dit onderwerp eens ter be- studeering aanbevelen in Üw befaamde Studie-club Govers pro-Kerkvliet contra? Het tweede punt van het debat gold de vraag, waar op de Volksbond meer zott kun nen bezuinigen op karnemelk zónder of Oranjebitter mèt suiker. Geachte heer Go- vers, U moet niet denken, dat ik gekkigheid maak. Om den drommel niet, het is hier de hoogst ernstige vraag, of de Bond (die min stens 200 gulden contributie per week beurt) failliet zal gaan, als hij een paar knaken uit geeft voor de reis naar Amsterdam. Het derde punt is zelfs een vraag van le ven of dood. Ik protesteer vooruit tegen den heer Kerkvliet, als hij zou durven beweren dat ik weer onzin verkoop. Het punt in kwes tie is, hoe lang een stoere Volksbonder ach ter een vaandel kan loopen zonder van „ver moeienis en ontbering" te bezwijken op een halven middag waarin „felle hitte en harde regenbuien" elkander voortdurend afwis- selen* Het laatste punt eindelijk, dat we met den diepsten "ernst behandelden, was van meer algemeen zedelijken aard en behelst de vraag, of een getrouwd man, zonder zijn ge zin te schaden op Koninginnedag wel een paar uurtjes met den optocht mee|mag doen. Ziedaar, mijnheer Klein, de stand van zaken op het oogenblik, dat u uw vrienden uit de Studie-club de reddende hand komt toesteken. Ik ben blij met uw komst, omdat ik nu meteen van al die netelige kwesties ver lost ben. Maar ik verheug mij over nog meer. Ik vind het prettig, dat u ook met uw Bonds- vaandel mee naar Amsterdam zult gaan, en de houding van he: Haarlemsche Bonds- bestuur ook voor u, (evenals voor mij) wel een beetje al te mal lijkt. U heeft natuurlijk ook in de krant gele zen, dat in Amsterdam de Roomsche vereeni gingen zijn uitgenoodigd door de K.S.A. evenals hier in Haarlem, en dat de heer Van Lingen, de voorzitter van den Amsterdafn- schen Volksbond, daar de geestdrift-opwek kende propagandist der beweging is. In den Haag neemt zelfs de Volksbond (met nog 2 niet-katholieke vereenigingen) het initiatief en noodigt 80 andere vereenigin gen uit. En hier in Haarlem? In het laatste nummer van „De Damiaatjes" komt een artikel voor, waarin betoogd wordt, dat de Bond ingrijpend moet worden hervormd. Waarom Om nog beter dan in het verleden het devies te kunnen beleven „Voor Ko- ninigin en Vaderland." En op den Zaterdag, waarop dit blaadje verschijnt, schrijft de geachte hr. Castricum (die ik op vele pinten heuschelijk waardeer, heer Kerkvliet), re dacteur van dat blaadje, in de N. H. C. dat de Bond niet mee kan doen, omdat er geen fut meer inzit.... Kan u, .mijnheer Kiem daar r.ou iets van snappen die in uw Studie-club geleerd hebt alles met breeden biik te bezien Doch, laten wij het Vaandel in zijn pronk- kast laten hangen, hopende, dat het devies voor schimmel moge bewaard blijven- en praten we liever nog wat over uw zeer ge liefde. en zeer befaamde Studie-club. Wat of ik daar nu eigenlijk mee uit te staan heb? Kijk, dat zal ik u eens fijntjes vertellen. U zal me toegeven, dat' uw Studie-club (opgericht het vorige jaar Augustus) een on geoorloofde vereeniging is. Een neven-or ganisatie, zonder eenig recht van bestaan. Liet woord „studie," u bent dat natuurlijk met mij eens, is een zuivere paskwil, een vlag, die de lading dekken moet. Uw Club is on wettig, omdat ie geen deel is van een wettig bestaande organisatie, geen goedgekeurd reglement bezit (niet door mij goedgekeurd, zooals U dwazeiijk opmerkt, maar door de autoriteiten) en evenmin een geestelijk ad viseur erkent, wat voor vereenigingen als studieclubs en dergelijke toch noodzakelijk isWeet u hier iets tegen in te brengen? En waar houdt die zoogenaamde Studie club zich nu zooal mee bezig Op 27 April houdt de Club een openbare les, pardon een openbare vergadering. In die vergadering neemt u de allures aan van voorzitter eener kiesvereeniging te zijn, u bekritiseert daar het bestuur der wettige kiesvereeniging, u spreekt daar over de Candidaten door uw Studie-club voor den Gemeenteraad gesteld, een lid van uw club, tevens gemeenteraads lid legt daar verantwoording af van zijn ge dragingen in den Raad, in één woord u en uw volgelingen zijn daar een heele avond bezig zich te bèmoeien met zaken, die uit sluitend thuis behooren op de wettige kies vereeniging (en die natuurlijk met „studie" geen snars te maken hebben). Ten 2de u zult wel gehoord hebben van lijsten, die op een vergadering van de wet tige kiesvereeniging werden uitgedeeld, en waarop uw halve Studie-club als candidaat voor den gemeenteraad werd gesteld, met u als no. een, bovenaan, en waarbij onze bekende en respectabele mannen volgens de Kerkvlietiaansche knuppelmethode zorden worden weggebonjourd. Ten 3de Enkele weken geleden eischt i w Studie-club als resultaat van een gedegen „studie" dat het Bestuur der wettige kies vereeniging oogenblikkelijk zal aftreden en een nieuw bestuur „daargesteld" overeen komstig de inzichten van de Studie-club. Geachte heer Klein, u voelt toch zelf ook wel, dat een, van organisatorisch standpunt bekeken, zoo ziekelijk product', als uw Stu die club zich heeft geopenbaar dte zijn, zoo spoedig mogelijk dient te worden om hals gebracht. en wai tK er nu ais v ootxint. n.. a, n mee te maken heb, ik die zoo graag op eigen terrein wensch te blijven Wel ditEven zoo gemakkelijk als die Studie-club ons wettig georganiseerd politiek leven in de war tracht te gooien, evenveel gevaar is er, dat onze wettige sociale organisaties door uw club worden ondermijnd. -Want met argu menteering a la Govers en knuppelemen- teering a la Kerkvliet is alles mogelijk. Men behoeft trouwens niet zoo heel veel kijk op de zaak te hebben om te voelen, dat de men taliteit in uw Studie-club gekweekt, zijn verderfelijken invloed nu reeds duidelijk in het Bestuur van den Volksbond doet gevoe- len. Inderdaad uw Studie-club is een acuut gevaar voor ons heele Haarlemsche sociale levenEn nu is het woord weer aan iz Blijft u een beetje bij het hart van de kwestie als ik u vragen mag? D3tikzcggcnd> JOS. DE LOBEL. H. 3-8-'23. MASSAVERGIFTIGING. Te Madrid zijn volgens een N. T. A.« bericht 200 personen vergiftigd door het eten van ijs. De toestand van 75 personen is hoogst ernstig. COMMUNISTEN-VERVOLGING IN FINLAND. HELSINGFORS, 3 Aug. De autoriteiten hebben de arrestatie gelast van alle leden der communistische parlementaire fractie, de leden van het centraal comité en de direc* teuren der communistische bladen. Tot dus ver zijn 108 personen in hechtenis genomen. De communistische drukkerijen en dag. bladbureaux zijn gesloten. In een proclamatie zet de regeering utfe een, welke betrekkingen bestaan tusschjl de Finscbe communisten met de Russisc communistische partij en de Derde Intern tionale. Zij deelt mede, dat de gearrestee den wegens hoogverraad zullen worden v» volgd. DE SCHEURING IN HET N. A. S. Het N. A. S. aangesloten bij het H. S. te Rotterdam, deelt mede, dat ^onder haaf leiding bijeenkwamen een twintigtal trans* port- en havenarbeiders ter bespreking eenef Syndicalistische Tranportarbeiders-organi satie op de oude federalistische grond slagen. Besloten werd tot. de stichting van een dergelijke organisatie. Deze organisatie zal deelnemen aan het stiohtlngscongrei van een nieuwe Federatie van Transport arbeiders, welke plaats vindt op 12 Aug, te Utrecht. VACANTIE-CURSUS BINNENVAART. AMSTERDAM, 3 Aug. Het Instructie» vaartuig„Prins Hendrik" van het Onder wijzersfonds, vertrekt Maandag 6 Augustus v, Amsterdam voor den jaarlijkschen oefen tocht van de directeuren en leeraren van de Bmnenvaartscholen in Nederland. De belangstelling in belanghebbende krin- ben voor dezen tocht, gedurende welken een vacantie-cursus aan boord van het instruc tie-vaartuig zal worden gehouden, is zeef groot, en is ook dit jaar weer toegenomen. De tocht gaat naar Groningen, friesland, de Zuiderzee en naar Noord-Holland. Da voornaamste binnensoheepvaartcentra m genoem4e provincies en langs de Zuiderzee zullen worden bezocht. De leiding van den tocht berust bij de^ voorzitter van hetOnderwijsfonds, den heer G. de Jong. Het vertrek heeft plaats op Maandagmorgen, half tien vanaf steiger 3, De Ruyterkade. NA DEN DOOD VAN HARDING. SAN FRANCISCO, 3 Aug. Volgens deft zwager van President Harding had de dent een voorafgaande waarschuwing, dat zijn jongste ziekte hem noodlottig zou wor den. Het is ook bekend geworden dat de heer Harding voor zijn vertrek naar Alaska een nieuw testament heeft doen maken. ROME, 3 Aug. De Paus, de Koning en Muussolini hebben telegrammen van deelne ming naar Washington gezonden. De Amen- kaansche ambassadeur te Rome, Child, een der persoonlijke vrienden van president Harding, ontving het droeve nieuws te Forts te Marmo, nabij Florence, waar bij zijn va- cantie doorbrengt. Verwacht wordt, dat lui onmiddellijk naar Rome zal terugkeeren om Aeelnemingsbezoeken te kunnen ontvangen, WASHINGTON, 3 Aug. Uit alle deelen van de wereld wer.den heden op het Witte Huis telegrammen van deelneming met het overlijden van President Harding ontvangen. Reeds vroeg'brachten de diplomaten een bezoek aan het Witte Huis om de deelne* ming hunner regeeringen te betuigen. DE TUCHTUNIE EN DE BALDADIGHEID Gelijk bekend is hebben de burgemeesters van 's-Gravenhage en Schiedam een rond schrijven aan de onderwijzers in hunne ge meenten gezonden teneinde te komen tot een stelselmatige opvoedkundige bestrijding van de baldadigheid onzer jeugd. De Tucht- Unie is voornemens een commissie te be» noemen om deze zaak voor heel Nederland bij de onderwijswereld aanhangig te auke» VERDUISTERING, De horlogemaker H. O. te Veenendai kwam tot de ontdekking dat uit een geslo ten brandkast een bedrag van duizend gul den verdwenen was. Vermoedelijk was de kast met een valschen sleutel geopend, of is een bekende aan het werk geweest. Door de marechaussee wordt een onderzoek in gesteld. DE KONINKLIJKE FAMILIE, "A H. M. de Koningin en Prinses Juliana, die thans de gasten zijn van H. M. de Koningin- Moeder ten Paleize Soestdijk, zijn voor nemens a. s. Maandag weer naar Het Loo te vertrekken. PERMANBN HOT F VAN INTERN. JUSTITI&. Bij de opening van d'e zitting van het Per- manente Hof van Internationale Justitie heefl de president mr. Loder, Vrijdagochtend hei verscheiden van president Harding herdacht. Het Hof haid, aldus mr. Loder, zooeven de treurige tijding vernomen. Hij was ten zeerste getroffen door dit groote verlies voor die ge heele wereld. Spr. herinnert aan de sympa thie doo president Harding voor het Hof be toond en schorste, als teeken van rouw, de zitting gedurende vijf minuten. Na heropening van de zitting werd de be handeling van de zaak der Duitsc-he minder heden in Polen voortgezet. Vanwege het permanente Hof van Intern. Justitie is het volgende telegram gezonden aan den secetaris van staat te Washington. „Het Permanente Hof van Internationale Justitie, met smart het overlijden vernomen hebbende van President Harding wenscht uitdrukking te geven aan het gevoelige ver lies Wor de Vereenigde Staten en de we reld geleden en verzoekt u aan zijn betrek kingen de deelnemingen van het hof te be- tuiden. Get. Loder-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2