LAATSTE NIEUWS Kardinaal Gasparri in Nederland. KUNST EN KENNIS. 1&ÖJ ON» J PjOftAAOkOOZE TELEFOON V BINNENLANDSGH NIEOWS. MARKTNIEUWS. P In communistische kringen te Riga gaatIV. Hij, die de Christelijke liefde tot zijn het gerucht, dat er belangrijke documenten,medemensch beoefent, werkt mede aan de die deel uitmaken van het archief van de Vmimunistische partij, zouden zijn ontvreemd. De hertog van Aosta heeft plechtig het .taliaansche oorlogskruis overhandigd aan de stad Luik. Prins Leopold, de minister van landsverdediging, Zimolo, de vertegenwoor diger van Mussolini, en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten waren aanwezig. Een geweldige menschenmenigte juichte den hertog toe. Na het pleidooi van den tcegevoegden verdediger heeft het Belgische militaire hof van beroep te Aken vonnis gericht in de zaak-Graff. Het bevestigde de vonnissen in eerste instantie, t. w. de doodstraf voor Reinhard, Klein en Riebke, 20 jaar dwang arbeid voor Graber en Termohler en 15 jaar voor Dohmland, 3 jaar gevangenisstraf voor Klaus en Nowak en 5 jaar voor de weduwe Eckmann alles bij verstek. Bij het einde van de zitting heeft de pre sident mr. Theodor, den oud-deken van de orde van advocaten te Brussel, die als ver dediger was toegevoegd, gelukgewenscht met de wijze, waarop hij zijn cliënten heeft verdedigd. Deze heeft o.a. de bevoegdheid van de rechtbank betwist en vervolgens de onschuld van zijn cliënten betoogd. De president deelde den veroordeelden mede, dat zij binnen 24 uur gratie kunnen Vragen aan den commandant van het bezet- Aogsleger. De beide dochters van aartshertog frederik, den voormaligen Oostenrijkschen opperbevelhebber, zijn op haar reis naar Boedapest door Weenen gekomen. Zij ver zochten een korten tijd in de Oostenrijksche hoofdstad te kunnen vertoeven, hetgeen door le politie verboden werd vanwege de wet, vaarbij de Habsburgers verbannen zijn. De Belgische socialisten hebben een wetsontwerp ingediend, strekkende tot het handhaven van het stemrecht in hun ge meente voor de tijdelijk geëmigreerden. Bij de toelichting van hun voorstel gaven de socialisten eenige interessante cijfers: In 1919 waren er 1177 Belgen naar Luxemburg, 1668 naar Engeland, 5944 naar Nederland, 6201 naar Duitschland en 33.533 naar Frankrijk geëmigreerd, zoodat de cijfers van 1913 ver dubbeld zijn. In de Izwestia schrijft Kalinin, de voor- Bitter van het al-Russisch centraal uitvoerend comité, omtrent de deelneming van het bui tenland aan de binnenkort te openen al- Russische tentoonstelling het volgende: „De kapitalistische landen van het Westen en zelfs Amerika, die thans, na den oorlog, een zware industrieele crisis beleven, streef den er, reeds tijdens den oorlog, naar, om handelsbetrekkingen van eenigerlei aard aan te knoopen. En hoeveel nota's en ultimata de Westelijke imperialissen ons ook gezon den hebben, wij weten heel goed, dat naast, en buiten deze bedreigingen om, zij ook nog een andere politiek voeren, namelijk die van herstel, zij het ook slechts ten deele, der handelsrelaties met ons. Het is dan ook heelemaal niet te verwonderen, dat de Wes telijke staten, onder den stroom van nota's door, na reeds geruimen tijd onderhandelin gen met ons te hebben gevoerd over deelne ming aan de groot-e al-Russische tentoonstel ling, thans tot reëele stappen in dezen over gaan en dat vertegenwoordigers van afzon derlijke kapitalistische groepeif thans con tacten sluiten omtrent de tentoonstelling van hun oroducten." Omtrent het nut, dat hij in de tentoon stelling ziet, verklaarde Kalinin verder, dat de tentoonstelling niet alleen bedoeld is om een exposé te geven van de bronnen, waar over Rusland op het gebied van den land bouw beschikt, maar dat zij ook een ge schikt uitgangspunt is voor herstel der plat telands-economie. Maar tevens mag men niet uit het oog verliezen haar politieke betecke- nis: de tentoonstelling zal, even zeker als ■ten tijde van den oorlog de kanonnen, een bres schieten in den muur van het kapita lisme; de buitenlanders zullen er definitief van ovytuigd worden, hoe groot de rol is, die de productie in sovjet-Rusland speelt. Ook voor den oorlog werden landbouw- nijverheids-tentoonstellingen in Rusland ge organiseerd. Maar toen werd uitsluitend een demonstratie gegeven van het groot-land bouwbedrijf, gegrond op schaamtelooze ex ploitatie van de werkkracht der boeren. ;Thans echter zal worden gedemonstreerd waartoe de boeren en masse zélf in staat zijn: hun eigen werk met al zijn gebreken, maar ook met al zijn verdiensten. Naar uit Oldenzaal bericht wordt, pas seerde daar Zaterdagavond Z.Em. Kardinaal Gasparri, staatssecretaris van Z. H. den Paus, met den D,-trein van 5,32 in de rich- )ing Nederland. - KATHOLIEKENDAG TE HOORN 11 September 1923. Conclusies van de inleiders over het- enderwerp: Christelijke Naastenliefde. Ie afdeeling. Christelijke Naastenliefde %an mensch tot mensch. Inleider: Dr. L. Reekers. Conclusies. I. Voor een geordende samenleving is Set besef van onderlinge saamihoorigheid Noodzakelijk. II. Deze saamhoorigheid kan slechts be staan, wanneer elkeen tot zijn medemensch die liefde beoefent, zooals zij door Christus •b voorgeschreven. III. Deze Christelijke naasteliefde moet door een ieder beoefend worden uit liefde tot God en zich uiten in daden van ver zoeningsgezindheid, werken van barmhartig heid, bestrijding van ergernissen. vervulling van den wensch van 'Paus Pius XI: Chistenvrede te brengen in Christus' Rijk, He. afdeeling. Christelijke Naastenliefde in het huisgezin. Inleider: Prof. Dr. Alph. Steger. Conclusies. I. De bovennatuurlijke onderlinge liefde der echtgenooten, d. i. de liefde uit het ge loof, is de noodzakelijke grondslag en voor waarde van een trouw en heilig huwelijks leven en van een onverwoestbaar huwe lijksgeluk, II. De werkelijke ouderliefde alleen is in staat tot het brengen van de offers, nood zakelijk om de kinderen op te voeden tot ware christenen en tot nuttige leden van huisgezin, kerk en staat. III. De kinderliefde is niet alleen voor geschreven door de natuur en door het onvoorwaardelijk gebod van God, maar ook door het welbegrepen en geoorloofd eigen belang, wijl haar 1 uitdrukkelijk tijdelijke zegen h toegezegd. IV. De onderlinge liefde tusschen broe ders en zusters is een kostbaar goed, dat, met groote zorg gekweekt, door een aan trekkelijk tehuis bestendigd en door den geest van opoffering in stand gehouden moet worden. V. De wederzijdsche christelijke liefde tusschen meesters en dienstboden, als leden van hetzelfde gezin, is van een wezenlijke beteekenis voor het geluk en de tevreden heid van alle huisgenooten. 111e afdeeling. Christelijke Naastenliefde in het maatschappelijk leven. Inleider: Pater L. H. Perquin O. P, Conclusies. I. De beoefening der naastenliefde, zooals zij door Christus werd voorgeschreven, is de grondslag van alle maatschappelijk wel zijn, II. Voor een juiste beoefening der christe lijke naastenliefde is het noodig de zelf zucht af te leggen, daar deze, staande tegenover die deugd, de bron is van de maatschappelijke ellende in het algemeen en van gemis aan samenwerking onder ons Katholieken in het bijzonder. III. Nog meer moetr de klassenstrijd ver oordeeld worden, omdat deze als gevolg van groeps-egoïsme des te geweldiger het hoogste maatschappelijk goed verstoort: den vrede, welk door de naastenliefde wordt gepredikt. IV. Het is onze plicht ons toe te leggen op daden van naastenliefde, omdat deze deugd, meer dan welke ook, de wonden kan heelen, door maatschappelijke mis standen en verhoudingen geslagen. Iedere Katholiek, woonachtig in het Bis dom Haarlem is bevoegd, mits vóór 20 Aug. a.s. onder opgaaf van naam en woonplaats, wijzigingen op deze conclusiën in te dienen bij den voorzitter der betrokken afdeeling, zijnde voor de 1ste afdeeling de Zeer Eerw. Heer Th. J. Gielen, pastoor te Lutjebroek, voor de 2e afdeeling de Edelachtbare Heer N. Dekker, burgemeester van Obdam en voor de 3e afdeeling de Weledelgestr. Heer Mr, A. J. M. Leesberg, wethouder te Alk maar, -ï Op 11 September a.s, zal te Hoorn de 9e Diocesane Katholiekendag gehouden wor den. fuitengewcon belangrijk en aantrekkelijk et onderwerp, dat in den breede door de verschillende sprekers op dezen Katholieken dag zal ontwikkeld worden. Immers, hoe zal de wereld beter en sneller tot Christus kunnen worden teruggevoerd, dan door tegenover den haat, die 't mensch- dom heeft verdeeld en naar den afgrond sleurt te stellen „de Christelijke naastenlief de," de liefde tot den evenmensch als plicht voor allen, gegrondvest in de liefde Gods voor alle menschen, die alleen in staat is, de wereld te hervormen in waarlijk christe- lijken geest? Nog scheiden ons een aantal weken van dezen Katholiekendag, doch in dezen vacan- tietijd wenschen wij nu reeds de aandacht op dezen dag te vestigen, opdat men bij het ma ken van plannen thans reeds rekening houde met den dag van 11 September a.s. Dan toch moet de trek der Katholieken van ons diocees algemeen zijn naar het oude historische stadje Hoorn. Daar mag geen Katholiek, die meeleeft met Zijn tijd, ontbreken. Op dien dag gaan we verder getuigen van onze Roomsche kracht, die zich op eiken nieu wen Katholiekendag steeds heerlijker en vol ler manifesteert. Op naar Hoorn,Dit zij thans reeds het parool voor alle Katholieken in het Diocees Haarlem. Op naar Hoorn op 11 September a.s. waar mannen als Dr. L. N. Deckers, Prof. Dr. L. Steger,. Pastoor L. H. Perquin O. P., Pastoor T. G. v. Kelckhoven het onderwerp „de Christelijke naastenliefde" zullen behande len. Op naar Hoorn, waar onze beminde bisschop mgr. Callier, in de fraaie kerk aan 't Groote Noord voor de congressisten de H. Mis zal opdragen en waar ook Zijne Doorl. Hoog waardigheid de algemeene vergadering door Zijne hooge tegenwoordigheid grooter luister zal bijzetten. DE BALDADIGHEID DER JEUGD. Gelijk bekend is hebben de burgemeesters .van 's-Gravenhage en Schiedam een rond schrijven aan de onderwijzers in hunne ge meenten gezonden, teneinde te komen tot een stelselmatige opvoedkundige bestrijding van de baldadigheid onzer jeugd. De Tucht- Unie is voornemens een commissie te be noemen om deze zaak voor heel Nederland bij de onderwijswereld aanhangig te maken. EEN TEKORT VAN F 10.000.000. Naar wij vernemen is dezer dagen de concept-bcgrooting voor de gemeente Am sterdam, dienstjaar 19231924, gereed ge komen. Het concept van deze begrooting wijst een tekort aan van niet minder dan 10.000.000. DE POLITEEKWESTIE TE NÖORDWIJK. In de. raadsvergadering van Noordwijk was ingekomen een beschikking van de Kroon op het beroep tegen de beslissing van Ged. Staten, houdende nict-goedkeuring van het besluit, waarbij geen gelden waren uitgetrok ken voor een door den burgemeester be noemden inspecteur van politie. De beschik king hield in, dat het beroep niet ontvanke lijk werd verklaard, op grond dat de benoe ming van de politie-ambtenaren behoort tot de competentie van den burgemeester. De commissaris nnn politie, de heer Gooi, werd uitgenoodigd ter vergadering te komen, ten einde zich te verantwoorden tegenover de verwijten in een vorige vergadering tot hem gericht, als zou hij geen eerlijke verkla ringen hebben afgelegd van politieagenten bij sollicitatie naar elders. (Dit naar aanleiding van het feit, dat op de sommatie van den heer v. G. de bewuste raadsleden zich niet bij hem hadden ver voegd om zich uit de stukken te overtuigen van de onjuistheid van hun beweringen.) Wethouder van der Meer (R.-K.), één der twee leden, die den commissaris hadden be schuldigd, meende, dat het niet aanging, dat raadsleden door iemand buiten den raad ter verantwoording worden geroepen in de raadszaal. Als ondanks zijn protest den com missaris toch het woord werd gegeven, zou hij de vergadering verlaten. En de daad bij het woord voegende, verliet hij de raadszaal. De voorzitter applaudiseerde. Na nog eenige opmerkingen van de hee- ren Krau (C. P.) en dr. van Nes (Vrijz.), verkreeg de heer Gooi het woord, die in een inleidend betoog zijn beschuldigers scherp aanviel, waarna protest opging. Men meen de dat de heer Gooi zich tot zakelijke gege vens (noest bepalen. Daarvoor moest' hij echter vertrouwelijke rapporten overleggen en mitsdien werden de deuren gesloten. Na heropening werd de volgende motie van B. en W. bij acclamatie aangenomen: De raad, gehoord de inlichtingen van den commissaris van politie in zake de door de heeren van der Meer en Krau in een vorige vergadering geuite bewering dat de commis saris niet meewerkt als agenten naar elders sollciteeren, overwegende dat de heer Krau verklaard heeft dat zijn geuite bewering be rust op door een agent verstrekte verkeerde inlichtingen, verklaart dat de commissaris van politie vrij uitgaat. VERKEERDE LEERING UIT EEN RE KENBOEKJE. Hoe leert men de schooljeugd wijri vervalschen Handleiding voor knoeiers. 't Geviel omtrent den jare 1349, dat deschool magister Dirk Adriaan Misceus een boeksken schreef ter wiskonstige verlustiginghe der jeugd, en behalve enkele vindinghen uit syn eighen brein gesprooten nam hij vele verlustighingen over uit een oud boeksken van een schoolmagister, die honderd jaren tevoren ook een boeksken gemaakt had, en dat ook volgeschreven had met verlustighin gen uit weer ouderen tijd. Toen sy-nu beijden naar gene syde van dit leeven waren overgegaan, moesten se tot hun bestraffinghe het water van twee poelen, die omtrent Lochgem waren, overdraagen, een ieder van hen hebbende syn eighen vyver, waarvan het waater naar den anderen vijver moest. Daartoe moest elk van hen een vinger hoedken neemen en daarmee het water over dragen, eiken nacht van dat het middernacht was, totdat de haan syn plaisantelijk gekraai deed hooren So maackten zij een lieflijke vermenginghe van de waateren der poelen. Nu gebeurde het vele eeuwen daarna, dat twee schoolbovenmagisters wederom een boeksken met wiskonst verlustighingen voor de jeugd zouden maaken en ze spraaken daarover met malkander in een vacantie, dat ze in Lochem logeerden en ze dronken van het waater van een van de vijvers. En toen nu het boeksken dat ze tsaamen maakten, gereed was Practisch rekenen voor het zevende leerjaar ne lagere nijverheidsscholen, 2e stukje, door J. L. van Dooren en H. J. G. De Jongh, hoofden van van scholen te Rotterdam, uitgave J. B. Wolters, Groningen, Den Haag. toen bleek hoe krachtig het mengsel van het water der beide poelen werkte. Want ziet er zijn in het boekje niet minder dan vijftig mengselsommen. Iedereen mengttabaks- kerv'ers mengen tabak, wijnhandelaars ver valschen hun wijn met water, winkeliers doen heel gemoedelijk water bij spiritus, vermen gen suiker, rijst, thee, boterhandelaars ma ken heel lieflijk melanges, natuurlijk blijven goudsmeden, koffiehandelaars, meelhande laars en anderen niet achter en men verwofi- dert er zich over dat de rekenkonstige verlusti ginghe zich niet heeft uitgestrekt tot ver valschen van melk, gemengde huwelijken, gemengde nieuwsberichten, vermenging van blanke rassen en negers enz., maar v/at er wel vermengd wordt is al voldoende, om den directeur van den levensmiddelenkeurings dienst te waarschuwen. Als over een paar jaren winkeliers gaan knoeien en vervalschen, dan hebben de beide genoemde heeren er zeker het hunne toe bijgedragen, door de jon gens al dat vermengen te leeren. Overigens geeft het boekje, ook wel dood onschuldige vraagstukken, zooals van den weledelen heer A, die door den niet minder edelen heer B. zal worden ingehaald, van A. B. C. en D. die een som geld moeten verdee- len, zoodat A 2% maal zooveel krijgt alsB, enz. Het is „gemengd gezelschap," en we hebben het boekje met „gemengde gevoelèns" doorgezien. Zeer gemengd99 pCt. water op 1 pCt. waardeering Een ding is zeker, slecht-rekenende leerlingen kunnen er ook iets uit leeren, n.l. hoe men he.t best knoeien en vervalschen en vermengen kan. En onze conclusie is, dat het boekje niet toelaatbaar is, daar het immoreele denkbeel den, immers gebruiksartikelen met water vermengen suggereert. Voor liefhebbers geven wij een paar voor treffelijke recepten t BI. 48 No3 Een handelaar mengt 30 pond boter van f 1.10 met 45 pond boter van f 1.35 het pond en verkoopt het mengsel met 20 pCt. winst. Wat krijgt hij per pond BI. 21. No3 Een kruidenier vermengt 200 K. G. suiker van 50 ct. met 100 K. G. van 48 ct. en 50 K. G. van 40 ct. de K. G. H- verkoopt de gemengde suiker tegen 56 ct. de K. G. Hoeveel pCt. winst maakt hij zoodcenij de? BI. 63, No3 Een winkelier heeft 1 H. L. azijn in voorraad van 30 ct. de L. inkoop. Hoeveel water moet hij er aan toevoegen, om 10 pCt. te winnen en het mengsel niettemin ovor 20 ct. te kunnen verkoopen (Een som van een melkboer, die een goed recept toepast, ontbreekt, vreemd genoeg.) Ten slotte moet nog vermeld worden, dat er een meer dan rechtschapen man is, die n.l. van bl. 32, No 8 Een handelaar heft alcohol van 60 p. Ct. en onttrekt aan het mengsel de helft |van het water, dat er in zit. Van welk gehalte wordt het nu Waren ze allen maar zoo nobel geweest, dan zou het boekje geen verkeerde schoollei ding kunnen verbeiden „Het beste is voor onze kinderen nog niet goed genoeg." Zegt u dat wel I „Hbld." Ah—k V IDlti "''feSti; DUSSELDORF, 5 Aug. Heden werd de chef der politie alhier gearresteerd alsmede de vader en de broeder van den bedrijver van den aanslag, daar zij om hun nationalis tische gevoelens bekend staan. Ook werd een aantal nationalistische leiders in hechte nis genomen. Het aantal Duitsche burgers, dat door den bomaanslag gewond werd, bedraagt zes. De gewonde P'ransche soldaten verkeeren niet in levensgevaar. Het verkeer is verboden van 11 uur des avonds tot 5 uur des morgens. De restaurants, café's en bioscopen moe ten om 10 uur des avonds sluiten. DE BELGISCHE LEGERWET. Minister Devèze neemt ontslag. BRUSSEL, 5 Aug. De „Soir" deelt mede, dat de minister van Nationale Verdediging, Devèze, hedenmorgen Zijn ontslagbrief aan Theunis toezond. Nadat hij zijn persoonlijk verlangen af te treden heeft te kennen ge geven, voegt Devèze aan zijn schrijven nog, het volgende toe: „Al is het zeker, dat de legerwet het maximum aan parlementaire mogelijkheden vertegenwoordigt en aan het leger het noodzakelijke minimum van voor bereiding verzekert, toch wijkt zij op de hoofdpunten af van de wijze, waarop ik 'mij had voorgesteld de nationale verdediging tc organiseeren." HARDING'S UITVAART. WASHINGTON, 5 Aug. De trein, waar mede het lijk van president Harding naar Washington zal worden overgebracht, zal Dinsdag a.s. aldaar aankomen. Van dit oogenblik af zullen alle gouvernementsge bouwen gesloten zijn tot na de begrafenis. De officieele rouw zal duren tot 1 Decem ber. De president noodigde ook den vroege- ren president Wilson uit' ter bijwoning van de begrafenisplechtigheid, doch de gezond heidstoestand van dezen laatsten zullen hem wel niet veroorloven daarbij "tegenwoordig te zijn. President Coolidge zal persoonlijk de aan komst van het lijk van Harding afwachten. Het lijk zal t'ot Woensdag in de statie-ver- trekken van het Witte Huis worden opge steld en zal vandaar naar het Capitool ge bracht worden, alwaar het op dezelfde sar- cophagen zal rusten als weleer de lijken van Lincoln, Garfield en Mc. Kinley. Na een eenvoudigen lijkdienst in het Kapitool zal het publiek worden binnengelaten, ten einde de laatste hulde te brengen aan den over leden president. D'ANNUNZIO ALS BEMIDDELAAR. r ROME, 5 Aug, D'Annunzio heeft pogin gen gedaan de zeelieden van Italië en de werkgevers, in het havenbedrijf met elkander te verzoenen door het invoeren van een bijdrage door laatstgenoemden voor een pen sioenstelsel voor de nagelaten betrekkingen van zeelieden, die hun leven hebben verlo ren, Het doel van den dichter was, de scheepvaart onafhankelijk te maken van re- geeringscontróle, doch hij slaagde er niet in de instemming van beide partijen te winnen. DE COMMUNISTISCHE VERVOLGINGEN IN FINLAND. HELSINFORS, 5 Aug. Tot nu toe zijn 127 communisten, waarvan 22 behoorende tot de parlementaire fractie, in hechtenis genomen. DE COMMUNISTEN IN BULGARIJE. SOFIA, 5 Aug. De verstandhouding tus schen de Bulgaarsche regeering en de com munisten werd met den dag meer gespan nen. De communistische leiders, die eenigen tijd geleden zooals men zich zal herinneren, uit Moskou een reprimande ontvingen in verband met hun houding bij den jongsten staatsgreep, vingen sindsdien aan met een ijverige agitatie onder de armere boeren en handswerklieden met het doel hen op te ruien tegen de regeering, welke, naar de communisten beweren, onder den plak zit van de militaristen. Te dien einde hebben de communisten een manifest gericht aan de niet-communistische arbeiders, waarin deze worden uitgenoodigd, gemeene zaak te ma ken met de communisten tegen de huidige regeering. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft dit manifest overal in beslag doen nemen. Te Tirnowo werden communisten, die dpor de politie waren gearresteerd, ernstig door deze mishandeld en daarna, zonder dat hun uitleg van hun arrestatie werd gegeven op vrije voeten gesteld. i Te Plewen werden bommen geworpen voor huizen, tijdelijk bewoond door advoca ten, die naar déze stad waren gekomen voor de verdediging van wegens samenzweringen vervolgde communisten. UIT TURKIJE. 'kONSTANTINOPEL, 5 Aug. Naar de Turksche pers mededeelt, heeft Moestafa Kemal de pas gekozen afgevaardigden uit genoodigd, Zaterdag te Angora te komen voor een voorloopige samenkomst. Deze samenkomst zal zich o, m. ook bezig houden met het program van de volks- of Kema- listische partij, welke in de nieuwe Natio nale Vergadering de voormalige partij ter verdediging van de Turksche rechten zal vervangen. Tevens verwacht men, dat het bejtuur van de volkspartij belangrijke wijzigingen in de grondwet zal voorstellen. Een dezer voorstellen beoogt, de verkiezingen, die thans ieder vier jaar worden gehouden, iedere twee jaar te doen plaats vinden. Een tweede voorstel beoogt, dat de Natio nale Vergadering ieder jaar gedurende vijf maanden achtereen zitting zal houden. Verder wordt een belangrijk voorstel ver wacht, om den voorzitter van den minister raad, evenals vroeger rechtstreeks door de Nationale Vergadering te doen benoemen, doch hem het recht te geven, voor iedere portefeuille twee candidaten aan te wijzen. Tot dusver werden de ministers namelijk door de Nationale Vergadering benoemd zonder dat de premier daarop eenigen in vloed kon uitoefenen. Het nieuwe voorstel gaat in dé richting van een homogeen kabi net. Men verwacht groote veranderingen in de samenstelling van het ministerie. Moestafa Kemal zal waarschijnlijk voor zitter van de Nationale Vergadering worden. RUSLAND EN CHINA. RIGA, 5 Aug. De Sovjet-pef-s meldt, dat Karachan, die, zooals men weet, on langs als hoofd eener bijzondere^ missie naar China is vertrokken, vóór zijn ver trek in een interview heeft verklaard, dat hij hoopt een bevredigende regeling te treffen in zake de betrekkingen tusschen Rusland en China, in het bijzonder wat be treft de kwestie van den Oost-Chineeschen spoorweg, die nog in handen is van het Witte Leger. Voorts verklaarde hij te hopen, de voorwaarden te kunnen regelen voor het verblijf van Sovjet-burgers in China en nauwere economische betrekkin gen tusschen beide landen te kunnen ves tigen. Hij legde vooral nadruk op het groote internationale belang van de pro blemen aangaande de Stille Zuidzee. DE BRITSCHE TROEPEN IN KONSTANTINOPEL. MALTA, 5 Aug. De Britsche bezet tingstroepen zullen Konstantinopel niet verlaten alvorens het vredesverdrag is be krachtigd. HET INSTITUUT VAN INTERN. RECHT. GENT, 5 Aug. De leden van het Institut de Droit International, die heden hier .ter sted vergaderden, namen een resolutie aan, waarbij het bestuur opdracht werd gegeven, de wegen en middelen te onderzoeken, noodig voor het verkrijgen van de toepas sing van de Belgische wet van 25 October 1919, in zake het verwerven van rechtsper soonlijkheid, een en ander met handhaving van het volstrekt internationale karakter van het „Ir.stitut". BRUTALE ROOVER-QVERVAL. CALCUTTA, 5 Oug. Vier Bengaalsche roovers traden gistermiddag een hulppost kantoor, hetwelk in de Indische wijk is ge legen, binnen. Voordat de chef van het kan toor de politie kon waarschuwen, werd hij door een der bandieten, die gemaskerd was, doodgeschoten. Nadat zij zich van de kas éiadden -meester gemaakt, snelden de vier roovers naar buiten, waar zij zich aan arres tatie door de voorbijgangers wisten te ont trekken, door het afschieten van hun revol* vers. Enkelen ontkwamen, doordat zij hun achtervolgers, dank zij de nauwe straten, op een dwaalspoor wisten te brengen. De anderen, die gemaskerd waren, werden gevat na een sensationeele achtervolging, waaraan o. a. talrijke inlanders deelnamen. Heden werden door de Bengaalsche stede lijke politie, welke uit andere plaatsen ver sterkingen had gekregen, talrijke huiszoekin gen verricht. Als gevolg hiervan werden verscheidene verdachte personen gearres teerd, onder meer een Indische geneesheer. Voorts werden bij deze gelegenheid gr"oote hoeveelheden communistische en Sinn Fein- geschriften gevonden, terwijl eveneens vele revolvers en dolken in beslag werden ge nomen. DE DOOD VAN PRESIDENT HARDING. WASHINGTON, 5 Aug. In de kerker in het geheele land werden heden herden. kingsdiensten voor President Harding ge/ houden. WASHINGTON, 5 Aug. Slechts vier kransen zullen de doodkist van Harding dekken, wanneer deze in de rotonde van het Kapitool staat, nl. van mevrouw Hat* ding, President Coolidge, het Hoog Ge» rechtshof en het Congres, WASHINGTON, 5 Aug. President Coolidge heeft staatssecretaris Hughes, den gouverneurs van alle staten doen seinen, dat de rouwperiode zal worden gehouden tot December, President Coolidge zal geen enkele organisatie officieel ontvangen tot 3 December en gedurende dien tijd zullen de vlaggen op alle regeeringsgebouwen half-stok blijven hangen. WASHINGTON 5 Aug. Op last van mevrouw Harding rijdt de trein, waarmede het lijk van den overleden president uit het Westen naar Washington wordt ver voerd, langzaam en stopt hij op vele plaat sen, om de bevolking in de gelegenheid te stellen wijlen den overleden leider een laatsten groet te brengen. Er heerscht in den trein een bijzondere stilte, welke slechts wordt verbroken door' het gestamp der machine en het tikken der schrijfmachi nes der meerijdende journalisten. De be volking in de verschillende steden legt nieuwe bloemen in den laatsten wagon, waarin vier geestelijken de lijkkist bewa ken. Op andere plaatsen rijdt de trein langzaam, als de menigte met ontbloote. hoofden den trein ziet passeeren. De trein zal Dinsdag te 1.30 uur 's middags te Washington aankomen. Mevr. Harding is, naar gemeld wordt, in goeden staat en i* gezien de omstandigheden, opgewekt. HET TURKSCH-AMERIKAANSCHE VERDRAG. LAUSANNE, 5 Aug. Inplaats van het Turksch-Amerikaansche verdrag te teeke- nen overhandigde Ismet Pasja, de leider der Turksche delegatie, gisteravond aan Joseph Crew, den leider der Amerikaan- sche vertegenwoordiging, een nieuwe for mule voor het verdrag, dat waarschijnlijk eerst door Washington zal moeten worden goedgekeurd. ALKMAAR, 4 Aug. Vee. Aanvoer 16 paar* den 275—425 44 koeien 350—525 32 nuchtere kalveren 1232 »_Ï31 schapen 38 48 14 magere varkens 3545 165 big" gen 1626 4 bokken en geiten 416. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Aug (Weekoverzicht Langedijker Groenten- veiling.) De aanvoer bedroeg deze week 1.854.153 K.G. aardappelen 46.600 bos wor telen 30.660 stuks bloemkool, 296.580. roode kool, 465 K*G. witte kool, 465 K.G« gele kool. Aardappelen zakten iets af. Vorige week 218 wagons en nu 185 wagons. De prijs was vrijwel 't zelfde als de vorige week voor export f 4.20—4.50, voor het binnenland was de prijs ƒ5.50—7, alles voor Schotsche mui zen. De schoolmeesters brachten 5—6 per 100 K.G. op. Due of York 4.70—4.90. De wortelprijs schommelde tusschen 5 10 per 100 bos. Bloemkool bracht op 20—26 p. 1UU stuks. Van foode kool was de aanvoer deze week beduidend, pl.m. 30 wagons. De prijs was f 5.207.20 per 100 K.G- Witte kool kwam ook iets hooger als yerkden week, maar 't beteekent nog niet veel, n.1.4685 K.G. De prijs was pl.m. f o.50 per 100 K.G. Ook werd de eerste gele k®®1 3anSev°®";c''. IS. K.G. voor f10.30 10.90 per 100 K.G. De volgende week verwacht men van de kool soorten grooteren aanvoer. ELST (Bet.) 4 Augustus, Fruit. Geveild, kruisbessen 9—12, Extra kruisbessen 14%— 15, 1ste roode bessen 8%12, 2de soort 6—9%, zwarte bessen25—30, zwarte kersen 14—15, Morellen 15, Beekhuisperen 14, Kjui- deniersperen 3538, Yellow Transparant 26—27 cent alles per K. G. ENKHUIZEN, 4 Aug. Aardappelen, Koksen f 2.20—2.50, kleine f 1.90 1.95 Schotsche muizen f 2.3>—3.15, kleine f 1.90 2 krielaardappelen 40 ct., alles per baal (100 pond.) HOORN, 4 Aug. (Beurs Parkzaal.) Gra nen. Rogge f 10, Tarwe f 10—12%, Gèrst f 10—12, Haver fll—12% per 100 K. G. Haver f 11—12% per 100 K.G., Bruine Boonen f 18-25, Witte Boonen f 25 per H. L, Mosterdzaad f2028 per 70 K. G., Karwijzaad f 3333%, Maanzaad f 18 pel 50 K. G. HOORN, 4 Aüg. Vee. 6 Melkkoeien f 375450, 8 schrammen f 2840, yz biggen f 1628, 24 schapen f38 46, 2 paar den f180—250. Handel matig. LEIDEN, 4 Aug. Boter. Prima fabrieks-, boter f 1.85, pri a boeren id. f 1.70—1.80 goede id. id. f 1.50—160 per K.G. met groo- ten aanvoer en middelmatigen handel. Turf* Aangevoerd van 30 tot 4 Aug, 125.000 Lange f 10.50—11 per 1000 stuks, Zwarte nihil. BEVERWIJK1. R. KJ- Coop. Tuindersver. Keimemerland. VeiUngnoteering van 3 Aug. Aardbeden 1.10—1.25, zwarte Bessen 71-05 1.30; roode Bessen 0.601.35; Fram bozen 1.50—2.50; Kruisbessen 0.40— 0.75 per sl'of; Perziken 714 ct. per stuk; Doperwten 12—28 ct., Peuten 24 ot., Capu- cijners 30—37 ct., Tuinboonen 12—19 ct.^p. K.G.; Snijiboonen ki. kistje f 1.00—1.70; Raspers 30—40 ct. per kl. kistje; Dikke boo nen per ben 3.25; Aardappelen 5—6; Drielingen 3 ct; Sla per kist f 0.50—1.60 Wortelen 18—23 ct., Rabarber 6—8 ct., Selderie 5—7 ct., Pieterselie 5 ct.. Postelein per Ben 15—40 ct., Komkommers 6—10 ct. op zachtmoedigen toon. „Heb ik dan iets in den zin? En zou Maurits werkelijk recht hebben, mij de uitoefening mijner plichten als zuster te beletten Ik geloof het niet. Maar ik weet iets anders Dring gij er bij Henriette op aan, dat zij met mij naar Dresden gaat. Dan passen mijn pleegmoeder en ik haar te zamen op dat zal toch voor mijn zenuwen niet gevaarlijk zijn?" En er vloog een licht glimlachje over haar gelaat. „Goed, ik zal er mijn best toe doen," ant woordde hij zeer bepaald. „Dan geef ik u mijn woord, dat i k zoo spoe dig mogelijk van hier vertrek,", hernam zij op gelijken toon en zij zag hem daarbij aan, dat hij, als had zij hem op een onrecht be trat, zijne oogen neersloeg. Plotseling boog de tante "het hoofd uit het itam en zag den dokter verwonderd en ont roerd in de oogen hij was zoo zonderling stil. Daar stond hij en plukte eenige dorre takjes van den wijngaard, zonder een woord te zeggen. „Zoudt gij dan zoo graag vertrekken?" vroeg de oude dame op vriendelijk verwij tenden toon. Kathe haalde het lint van den hoed, dat over den schouder was gewaaid, naar voren en knoopte het vast onder de kin. Lieflijk »ls een bloesem kwam haar gelaat uit tusschen [het donkere lint. „Moet ik uit beleefdheid „neen" zeggen, mevrouw vroeg zij lachen de en schudde het hoofd. „Ik geloof dat ik tamelijk verstandig ben opgevoed tegenover .de wereld en de dingen die oo de wereld zich voordoen, maar de strengste tucht veegt de nukken en eigenaardigheden niet geheel weg uit de ziel. Ik sta bijvoorbeeld rtu tegenover de grootmama mijner zusters nog even vreemd, als toen ik haar op bevel van mijn vader de hand moest kussen ik stoot mij altijd weer van voren af aan hoeken en hoekjes, die voor anderen niet bestaan, maar die mij als kind al geplaagd en gehinderd hebben. En wat is het huis van mijn vader koud Zij huiverde. „Men staat met de voeten veel te veel op koud marmer. Daarbij is Maurits een groot heer geworden," een spotachtig lachje kwam even voor den dag „men schrikt en bloost haast, als men zijn eigen eenvoudig visite kaartje ziet. Ja, lieve mevrouw, ik ga graag, zeer graag weer naar Dresden, altijd name lijk, als Henriette meegaat echter," en uit den schertsenden toon in een zeer ernsti- gen toon overgaande, keerde zij zich naar den dokter „echter zal ik mijn best doen, mij in de gegeven omstandigheden te schik ken en te blijven, zelfs op het gevaar af, dat Maurits mij met geweld zou willen verwij deren." Hartelijk knikte zij de oude dame vaarwel, boog even voor den dokter en verliet den tuin, om, schoon de avond reeds was gevallen, toch nog naar den molen te gaan. HOOFDSTUK VIII. En nu was het geheel donker geworden. De toren der spinnerij had zeven geslagen en Kathe zat nog in het hoekvenster van de kamer in den molen. Op dringend verzoek van Suze had zij het linnengoed dat uit de wasch kwam, nagezien de oude vertrouwde de vrouw van den molenaar niet, die zoo nu en dan kwam kijken, en beweerde, dat ieder een „larjge vingers" had voor een schoone „eigengesponnen wasch" toen had zij als tot nog toe eiken dag, de soep voor den avond gereed gemaakt en de kranke naar bed ge holpen. Suze was wel iets beter, maar toch nog altijd zeer zwak. Nu echter zat het jonge meisje rustig met de handen in den schoot in de vensterbank en liet zich door de avond schaduw langzamerhand zoo geheel omhul len, dat zij onzichtbaar werd. Zoo was het niet in het huis van den handelsraad daar bestonden die kalme schemeruurtjes niet, die men ook te Dresden zoo wist te genieten. Zoodra de zon was onder, gegaan, vielen de gordijnen onder de handen der bedienden de gasvlammen werden ontstoken en een helder schitterend licht verdreef de duister nis uit alle hoeken. De doffe tik van den slinger derliangklok klonk als regelmatig onderaardsch kloppen, en door het groene gordijn voor de deur der alkoof" glom Suze's nachtlicht als een om sluierd dwergenoog. Dit was weder eens een zoo ademloos stil, donker uur Wat had zij als kind gelooyig zitten luisteren naar het draven en springen der wit bestoven kabou termannetjes, als Suze haar vertelde, dat in de fondamenten van den molen, krachtens een bijgeloovig en barbaarsch gebruik, een pas geboren kinjLwas ingemetseld, en dat de kalk van den overmoedigen bouwmeester met kostelijken wijn gemengd was geworden. Thans vlogen de herinneringen slechts vluch tig voor haren geest voorbij haar oog hing aan de flauwe schemering, die door het ven ster viel op de plek, waar de molenaar ge storven was, en zij dacht er aan, hoe dokter Bruck zelf haar de openbare meening t>m- trent zijn persoon had meegedeeld nu nog minder dan toen begreep zij, dat hij eene poging had gedaan, om zich bij haar tegen over die openbare meening te verdedigen. Ep al hield d geheele wereld 't vol, zij ge loofde niet aan een dol, gewetenloos waag stuk, aan dwaze zelfverbeelding, zonder ei genlijke kunst of wetenschap in den man, die de ernstige, bedachtzame kalmte, de oprechte waarheidszin in persoon scheen te zijn. En nu joeg haar bloed weer met geweld dóór de aderen, ontstak de toorn in haar bin nenste, als zij er aan dacht, hoe Flora heden middag, met de sterkste uitdrukkingen de doktorale werkzaamheden van Brtick gebrand merkt had. Wat zonderlinge, raadselachtige vrouw was toch die gevierde Flora, de eens zoo hfwonderde en tegelijk gevreesde afgod van ae kleine KatheHenriette ontweek op in het oog loopende wijs, als zij met Kathe alleen was, elk gesprek over de verloofden, maar toch waren haar uitdrukkingen ontval len, waaruit op te maken viel, dat Flora eens met hartstochtelijke liefde den dokter had lief gehad. Dokter Bruck was, nadat hij als officier van gezondheid den Éransch-Duitschen oor log haS meegemaakt en vefvolgens een tijd lang assistent was geweest bij een beroemde specialiteit te Berlijn, op verlangen zijner tante teruggekeerd naar M. De roep, die van hem uifging, met zijn innemend uiterlijk ver- eenigd, hadden hem al spoedig een aanzien lijke praktijk bezorgd en hem vooral bij de dames in hoog aanzien geplaatst. Het was dus geen genadige nederbuiging, toen de trotsche Flora Mangold er toe besloot, hem hare hand te geven. Zij zelve had de eerste toenadering gedaan. Een verstuikten voet had zij door niemand willen laten behandelen "dan door den „knappen nieuwen dokter." Nog onder de behandeling was zij met hem verloofd en had daardoor vrij wat jaloerschheid opge wekt. Daarom zag zij zeker geweldig op tegen een openbaar afbreken van de bestaande be trekking, en wenschte zij, dat langzamerhand en als van zelf de saamgeknoopte band werd losgemaakt, omdat het bleek, dat de karak ters te weinig met elkander strookten. Plotseling sprong Kathe op. De gedachte werd haar ondragelijk, dat zij, als zij langer blegf, de getuige moest zijn van -deze hate lijke komedie en het mee moest aanzien, hoe de ongelukkige man, niettegenstaande zijn innige liefde, onbarmhartig uit zijn_ para dijs werd gestooten. Neen, Maurits en Henriette hadden gelijk, Flora mocht haar woerd niet breken, de geheele familie moest zich vereenigen om dat gruwzaam ver raad tegen te gaan. De dwaze, die haar geluk zoo moedwillig van zich stietZij had hem immers nog nooit gezien in zijn huis, in zijn omgang met zijn trouwe pleegmoeder Wis1 zij niet, dat zij op de handen zou worden ge dragen, als zij hem het geluk deed vinden, waar zijne ziel naar haakte. Ontsteld sloeg Kathe de handen voor hel gelaat het was hier donker, akelig donker, zoo geheel nacht, dat de zonde zich, zonder gezien te worden, een weg kon banen tot in de innigste gewaarwordingen der menschelijke Ziel. Haastig liep zij overfde houten vloer en trok de deur open beneden in de gang brandde de groote huislantaarn het helder schijnsel klom tegen de trap op en wierp, tusschen de leuning door, smalle strepen licht voor Kathe's voeten, terwijl uit den molen, die juist open werd gedaan, een razen en stompen drong dat het huis er van dreun de. In een oogenblik verdrongen dat licht er. dat leven het verleidelijke spook, dat een poging had gedaan in te dringen in hare on schuldige ziel. Daar was de groote, wit ge- stucadoorde voorzaal van het kasteel met de oude, levensgroote afbeelding van den stich ter, een zwaar geharnast man, die zoo spook achtig door het oude, verweerde venster staarde. Eens was zij bang voor hem geweest, nu kwam hij haar voor als een oude vriend hij bracht haar in de werkelijkheid terug en verjoeg het zondige, verraderlijke droom beeld, dat eene plaats in haar binnenste had willen innemen^ WorSt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6