famw-sdü Dinsdag 7 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 1450 6 "amsterdamsche beursP I m NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Een les van den girodienst. UIT DEN ONTREN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ZANDVOORT. IJMUIDEN. WARMOND. NOORDWIJKERHOUT. LEIDEN. BEVERWIJK. HOOFDDORP. NOORDWIJK. KROMMENIE. ASSENDELFT. UITGEEST. SPAARNDAM. LISSE. »5 De abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal S 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. (Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE Advertentiên 35 cents per tegeli Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct.f op andere redac tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-aövertentiën 14 regel» 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling, De regeering beschikt over te veel geld. Men moge het gelooven of niet, maar een feit is het en zelfs over zóóveel geld, dat men er geen raad mee weet! Het nieuwste staatsbedrijf, de postcheque en girodienst, komt n.m. zóózeer in trek, dat het te goed in Maart 1923 niet minder dan twee hohdcrd vijf en dertig millioen ibedroeg, waarvan [neer dan 145 millioen alleen van particulieren. En de perspectieven zijn nog grenzeloos, wanneer straks handel en industrie weer mochten opleven. Maar de schaduwzijde van een groot geld bezit is altijd het risico der belegging, te grooter naar mate het bezit wast, en te gevaarlijker, wanneer men het niet in eigen dom maar slechts in beheer heeft. Die geweldige uitbreiding van den post- girodienst heeft een begrijpelijke ontstem ming bij de bankinstellingen teweeg gebracht, die zich toch reeds gedupeerd zien door de malaise in handel en industrie en nu nog veel klanten naar het staatsbedrijf zien over gaan. Niemand minder dan de president van de Nederlandsche Bank heeft tegen uitbrei ding van den dienst gewaarschuwd en aan gemaand om de rente voor de saldi te ver lagen. We willen ons in dezen strijd op het oogenblik niet mengen; wel lijkt ons deze opmerking de aandacKt waard, dat het te overvloedige geld bij den girodienst niet mag belanden bij instellingen, welke een eenzijdig karakter dragen of niet dubbel en dwars safe zijn. Ook kunnen wij onweersproken laten de nauwelijks verholen vreugde, welke van Hinte gisterenavond in „het Volk" aan den dag legt in een artikel, waarin hij den groo- ten bloei van dit jongste staatsbedrijf bezingt en daarin den dageraad van en algemeene staatssocialisatie meent te ruiken! Wel van belang is de opmerking, welke deze schrij ver ter loops maakt, dat n.m. de Staat in het overgangstijdperk(l) van het kapitalisme naar de socialisatie goed zal doen het te overvloedige geld van den post-cheque en girodienst te beleggen in Nederlandsche spoorwegaandeelen, in de electrificatie van onze Spoorwegen, het Zuiderzeefonds enz. Voor een dergelijk plan mag wel eens in wijder kring aandacht worden gevraagd. Wij zien in ons land n.m. deze drie onweerspre kelijke feiten: de werkloosheid is gróót en zal vocrioopig nog niet afnemen; ons spoorweg net is slecht, de exploitatie is duur en werkt met blijvend verlies; het snelverkeer in de provincie is hoogst onvoldoende, het tram- wegnet spot met alle moderne eischen en de autobus-ondernemingen springen als voor jaarsbloemen uit den grond. Vooral aan dit laatste feit moet de over heid de aandacht wijden en niet op-zien- komen-spelen. Ieder mensch met praclischen blik voelt, dat deze moderne omnibussen niet passen in ons tegenwoordig verkeerswe zen en alleen aan de te ho.oge tarieven van spoor en tram hun ontstaan en voortbestaan danken. De overheid zal alleen al uit een oogpulnt van veiligheid maatregelen dienen te nemen. Dat Zondag bij Alkmaar een bus met 20 personen te water reed, is een feit, dat niet eenig zal blijven. Maar ook de eco nomie van het verkeerswezen eischt ingrij pen. In plaats dat er spoedig een noodzake lijke tariefsverlaging bij de spoor- en tram wegen komt, houdt de uitbreiding der auto bussen die verlaging tegen en werkt de ver liezen der semi-officieele diensten in de hand. Snelle en afdoende electrificatie van zooveel mogelijk spoor- en tramwegen kan hier oplossing brengen en wel: uitkomst in den werkloosheidnood; gezonder exploita tie, sneller en beter vervoer bij het inter communaal verkeer en.... belegging voor het Rijksgeld, waar men geen raad mee weet. Laat het saldo van den postgirodienst ons in deze richting .eens den weg wijzen! Vergadering van den Gemèenteraad. Vrij dagmiddag kwam de gemeenteraad in open" bare vergadering bij-een onder voorzitter schap van den Burgemeester. De heer J. de Wildt, wethouder, was afwezig. De notulen der vorige verga-dering werden na een kleine opmerking goedgekeurd. 1. Ingekomen waren eenige missiven van door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluiten. ■Een adres van W. H. Rumping, verzoe kende wegens verandering der wij-ze van vuil ophaling d e aanneemsom met 104 te willen verhoogen. B. en W. stellen voor 80 verhooging toe te staan. De heer EERHART vraagt wat de oorzaak is, dat B. en W. niet de gevraagde f 10-1 toestaan. Door -den n-ielwen wagen is er veel meer werk aan verbonden en spr. vindt het bedrag niet te hoog. De heer KRUITHOF onderschrijft ten deele bet betoog van den heer Eerhart, d-och meent, d-a-t f 80 voldoende is voor het meer dere werk. De heer PRIESTER zon er veel prijs op Stellen het standpunt van Wethouder Vink té kennen, daar deze toch mede 't voorstel van B. en W. heeft ingediend. De heer V-IN-K zegt, eerst gemeend te hebben, dat f !04 niet teveel was, doch d-oor de bespreking in het college zich te hebben vastgelegd op f 80. -De heer EERHART stelt voor Rumping d-e gevraagde verhooging toe te staan. Dit wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Kruithof tegen. D-e verhooging zal worden gerekend 1 Juli te zijn ingegaan. 2. Aanbieding Gemeenterekening dienst 1922. Op den dienst 1922 is oen batig saldo van 460.70.2914. Hiervan is 27.000 overge bracht op den dienst 1923. Hel Burgerlijk Armbestuur heeft een, nadeelig saldo van f 70. en het oude mannen- en vrouwenhuis een batig sal-do van 2716.91 J-^. De VOORZITTER benoemt de heeren Eerhart en Kruithof tot het nazien der reke ning. 3. Vaststelling staten oninbare en nog te verhalen posl-en 19211922. Goedgekeurd. 4. Verordening -betreffende het wonen in d-e gemeente door het onderwijzend perso neel. Voorgesteld wordt het onderwijzend per soneel te verplichten, indien er voldoende woningen zijn, in de gemeente te wonen. Voor de eerste 3 maanden kunnen B. enW. ontheffing verleenen. De heer EERHART vraagt of er nadeeli- ge gevolgen voor het onderwijs zijn te con- stateeren geweest uit het feit dat een onder wijzeres -buiten de gemeente woonde. De VOORZITTER zegt, dat dit zijn vaste meening is, doch men behoeft niet bang te zijn, dat de verordening te draconisch zat wordén uitgevoerd. Goedgekeurd. 5. Voorstel B. en W. betreffende jaarwedde Gemeente-ontva-rtger. D-e1 VOORZITTER leest voor een schrijven van Ged. Stalen van Noord-Holland, d-at beoogt de salarissen van de ontvangers van' gemeenten van een omvang als Wijk aan Zee -en Duin le verlagen. De VOORZITTER zegt, dat het de bedoe ling is, om voor een c,.t. nieuw te benoemen titularis het salaris le brengen op 1200, d-oeh meent dat liet niet opgaat, hel salaris van den te-genwoordigen ontvanger, die, -al hoewel -hem wel wat werk uil d-e handen is genomen, toch nog groole bedrag-en 1n handen krijgt, het vorig jaar nog f 250.000, in satans te verlagen. Spr. vindt voor zulk een post van vertrouwen 1800 niet te veet. D-e heer KRUITHOF zegt, ontsteld te zijn over het voorstel van B. en W. Het werk van den ontvanger is lot van zijn oor- spronkdijk-sn omvang teruggebracht. Spr. be doelt niets kwaad tegen den patvanger. Ged. Stalen gaan volgens spr. d-en goeden kant uil, en dit is pas een stap i-n de goede rich ting. Zij die hier de belastingen moet-en op brengen zijn er zeer slecht aan toe. -De beer PRIESTER hangt een somber beeld o-p van d-e omstandigheden in de ge meente. Sftr. is van oordeel dat er bet vol gende jaar niet veel van de belasting zat terecht 'komen. Hier kan, dus moet worden bezuinigd, al vind-t spr. hel voor den per soon jammer. De lieer EERHART vindt deze kwestie ui terst delicaat. Ook spr. had graag gewild dat B. en W. met een ander voorstel wafén gekomen. Het werk is zeer veel minder, dus kan spr. zich niet vereenigen met het idee van R. en W. om hetzelfde salaris te hand haven. De beer VINK zegt, dat het salaris van den ontvanger de laatste ja-ren niet is ver hoogd, dit stond reed-s op deze hoogte toen de tegenwoordige functionaris in dienst trad. Spr, had niet zooveel oppositie ver wacht. Nadat over deze kwestie nog verschillen de leden het woord hebben gevoerd, komen er tenslotte 3 voorstellen, 1 van d-en heer Kruithof, het salaris van den teg-enwocfrd'igen ontvanger te breng-en op 1200 en bij in diensttreding va-n een nieuwe op f 800 en van den heer Priester om dit te bepalen resp. op 1500 en f 1000 en een van den heer Eei hart van f 1500 -en 1200. Het voorstel van den. heer KRUITHOF wordt verworpen met alleen de stem van den heer Kruithof voor, en dat van den heer Priester aangenomen met de st-emmen van de heeren Priester, Kruithof. Eerhart en Schelvis voor en Geys en Vink tegen. B. en W. stellen voor een crediet van 200 beschikbaar te stellen, om ter gele genheid der jubileumfeesten, d-e schoolkin deren een kleine versnapering en een blij vend 'aandenken in d-en vorm van een her- inneringsbeker aan te bied-en. Rondvraag. Door den heer KRUITHOF wordt gevraagd of er n-og veel werkloozen zijn. en of de gemeentewerkman nog steeds hulp noedig heeft. De VOORZITTER zegt, -dat er momenteel geen werkloozen zijn, doch dat het wegennet veel te groot is voor 1 man. De heeren SCHELVIS en EERHART kla gen over den gevaarlijken toestand van den nieuwen weg hij het Paaschduin. Reeds her haalde malen zijn hier ongelukken voorge komen De VOORZ1ITER zegt, dit ernstig onder de oog-en le zullen zien. De lieer EERHART vraagt de meening va-n den Voorzitter over de autobussen. Er is een onderneming die spr. heeft meegedeeld den dienst in den winter te willen blijven doorzeilen voor 15 cent per rit. Spr. zou dus graag willen vernemen of de Burge meester dezen dienst niet wil tegenwerken, -door het in 'n zeer groote behoefte voorziet. De VO-O-RZITTE Ramtwoordl hierop dat hij over deze zaak liever nog niet in het openbaar spreekt, doch in besloten zitting den lieer EERHART zijn meening wel wil ■zeggen. De heer GEYS klaagt over den weg bij.de „Vriend-schap* die volg-en-s spr. onbegaan baar is. De VOORZITTER belooft dezen weg te zul len laten opknappen. Hierna gaat de raad over In besloten zit ting. KOE AANGESPOELD. Vrijdagmorgen -spoelde op het zeestrand oen koe aa-n. Het ka-daver vertegenwoordigde wel een gewicht van pl.m. 600 K.G. en werd terstond door de zorg van de politie begra ven. Vooral in h-et hartje van het seizoen is dit een ongewenschte gast op het zee strand, Jaa de lucht minder aangenaam is. „Kennem-er". Gemeenteraad. Maandagavond- vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester J. B-eeckman. Afwezig de heeTen Koning en Biickm-ann. De notulen -der vorige Raadsvergadering worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer Koning, dat hij bedan-kt als raadslid. De secretaris leest een stuk voor omtrent een steunregeling voor de werkloozen, doch d-e lector is niet te verstaan voor, de pers. Over dit stuk ontstaat eenige discussie, waarna de raad zich met het stuk vereenigt. De nieuwe werkloozehcommissie werd het overgeschoten saldo van 696,40 toe gestaan. Ingekomen was een verzoek vart de feest commissie voor de jubileumfeesten, om een subsidie va-n f 350 en beschikbaarstelling van ecu terrein voor d-e volksspelen ten noorden van d-e spoorbaan der H. IJ. S. M. -Dit ierredn zat gratis toegankelijk worden gesteld. Ook zullen de schoolkinderen, ge- tracfeerd worden. Die 350 d-ien-en voor be kers aan de kinderen uil te reiken. Ook vroeg de commissie, van gemeentewege het terrein af le zetten. Nog vroeg de commissie f 700 voor in orde Menging van h-et terrein, o.a. opstelling een-er tribune. Wethouder BRAMSON legt de verklaring af, dial de S. D. A. P. niet zal meewerken tot toestaan dezer bedragen. De S. D. A. P. wil om ha-re republikcinsche gezindheid niet meewerkentot feest voor een monarchis tische huldebetooging. De heer ZWAAN is ook tegen het voor stel, m-aar op and-ere gronden. De financieete toestand va-n Zandvoort gedoogt dit met. De gemeentelijke rekening over 1922 sluit met een nadeelig saldo van f 103.000. De bur gers moeten maar wat diep in den zak tas ten, als ze feest willen vieren, maar hel moet g-een gemeentegeld koster.. Wethouder GROEN zou hoogstens f o00 willen geven. De heer SLEGERS zegt, dat als president Ebert feest zou vieren, de S. D. A. P. wet gelden zou voleeren. Elk jaar v'ordl Ko ninginnedag hier gevierd. Spr. vindt, dat dit nu ook weer moet gebeuren. De heer v. d. PLAS onderschrijft dit. Spr. merkt nog op, dat het wel een slechte lijd is, maar er kan toch wel een feestje at. Het gaat om de centen. Spr zou het bedrag van 350 willen toestaan en het bed-rag van 700 tol f 400 willen reduceer-en. Wethouder BRAMSON zegt, dat z-eer zeker spr. mee zou werken aan een hul debetoo- ging, als hier te lande c-en president regeer de, cn de maatschappij op socialistischcnen niet op kapitalislischerr grondslag gevestigd was. De heer ZWAAN: „Maar geen geld uit de gemeentekas." Eenige leden roepen: „En of torn ijl de heer Bramsom even verbluft kiikl. In stemming wordt dan ge-bi ac ht het voorstel../ 1050 beschikbaar Je stellen. Dit wordt verworpen met a 4 stemmen, regen de -heeren Groen, Bramson, d. Moo- len, Zwaan en v. d. Plas. Het voorstel-v. d. Plas f 750 beschikbaar te stellen, wordt dan aangenomen met 63 stemmen. Tegen de heeren Bramson, v. cl. Mooier, en Zwaan. B. en W. stelden voor. in 1»»/ handen om prae-advies le stellen een schrijven van den heer v. d. Velden, ad-minislralief-tech- nisch ambtenaar bij Publieke. erken, die uit bezuinig-ngsoogpunt legen t September a.s. zijn ontslag aanbood-, maar 9 maanden extra salaris vroeg. Dit gold een bedrag van f 1809. r-V:A! De heer ZWAAN stelt voor, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De bezuini ging is maar schijnbaar. Voor d-en rreer v. -d. Velden moet toch een ander komen. Na eenige discussie wordt met 9 2 -t. besloten, het adres voor kennisgeving aan te nemen. -De geloofsbrieven der nieuv gekozen raad -.leden worden ter onderzoek gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Siegers, v. d. Werff en V- d.Plas. Bij monde van den heer v. d. t'.Kl' r ad viseert d-e commissie tot toelating van alle leden. Tegen toelating van de heeren Drie huizen en Gun-lers heeft de -heer v. d. Pla-s -bezwaar. De lieer v. d. PL.%6 is in twijfel omtrent loelaling en zou Ged. Staten willen laten be slissen. Spr. grondt zijn bezwaar, op grond van art. 24 der Gemeentewet (levering aan de gemeente door raadsleden). De heer SLEGERS is voor toelating ook van -beide bedoelde leden, Met 54 stemmen wordt besloten tot' toe- laling ook van de twee aangevochten leden, Tegen de heeren v. d. Plas, Bramson, Zwaan en Groen, Aangeboden woéden de gemeenterekening over 1922, de rekening van het Burg. Arm bestuur en der Ziel, en h ui scorn mis si e, dienst 1922. Vastgesteld werden d-e rekening van de be drijven over 1922 en het kohier van de be lastingen op de aansluiting van perceelen aan de gemeentelijke rioleering. Goedgekeurd werd het voorstel tot het doen van betalingen uit den post „Onvoorziene uit gaven" van het dienstjaar 1923. Het verzoek van W. H. Driehuyzen, om ont heffing dm; bepaling van art. 3 der veror dening ex-artikel 35, 2e lid der Drankwet, werd toegestaan. B. en W. stelden voor, Ged. Staten te be richten, dat het salaris van den gemeente ontvanger ongewijzigd moet blijven. De heer MOLENAAR zou een beshi.it in de zen aan den nieuwen ad over willen laten. De heer ZWAAN ka-n zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. De werkzaam heden van den ontvanger zijn veel vermin derd. De VOORZITTER betoogt, d-at de ontvan ger nog werk genoeg heeft en er o.im. nieuwe belastingen bijgekregen heeft, die pas inge voerd zijn. Met een kleine redactiewijziging wordt het voorstel van B. en W. dan na eenige be spreking aangenomen met 63 stemmen. Het verzoek van J. Th, Schuhniacher en H. Volger om uitbetaling der wedde al-s hoofd en onderwijzer aan den Franschen cursus van 1 Januari 1919 af tot 1 September 1920,werd, overeenkomstig bet voorstel van B. en W., afgewezen. Twee agenten vam politie verzochten, om hen nog 9 maanden salaris uit te betalen, als zijl met ingang van 1 September a.s. ont slag nemen. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. De heer SLEGERS is hier tegen. Aanne ming van dit voorstel schept een precedent. Straks zu n nog and-eren uit bezuiniging heen willen gaan, als zij maar 9 maanden salaris krijgen. Dat zal een dure geschiedenis worden. Spr. zou liever een wachtgeldregeling wensdhen. De VOORZITTER merkt op, dat men dan veel duurder uitkomt. Wethouder BRAMSON zegt, dat B. en W. met dit voorstel gekomen zijn, om-diait dit in den geest van den raad is, die een kleiner politiecorps wil. De vacatures worden niet aangevuld. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 54 stemmen. Tegen de heeren Siegers, v. d. Schinkel, Molenaar en v. d. Werff. Besloten wordt tot instandhouding van het vervolgonderwijs. Toegestaan werd een bedrag van ƒ11.750 voor den aanleg van water- en gashoofdlci- dingen in de nieuwe straten van plan Noord. B. en W. stelden voor, grond te verfkoo- pen aan de Woni-ngbouwvereeniging „Een dracht maakt Macht" en om garant te zijn voor een bouwcrediiet en de later te vestigen hvgptheek op de te bauwen 34 woningen met 'winkel-huis. Het voorstel wordt goed-gekeusd. Bij de rondvraag brengt de VOORZITTER woorden van dank aan de raad-sleden, die in den nieuwen raad geen zitting meer zullen hebben, voor alles, wat zij in het belang der gemeente gedaan hebben en voor de prettige samenwerking. Wethouder GROEN dankt voor de mede werking, welke hij in de 10 jaren van zijn raadslidmaatschap mocht ontvangen, De heer SLEGERS brengt naar voren, dat een gezin met 9 kinderen geen woning heeft kunnen krijgen. Wethouder GROEN deelt mede, dat de vrouw van den 'belanghebbende hem verze kerd had, dat het gezin een andere woning kon krijgen. De heer SLEGERS wijst voorts o-p den toe stand aan het z.g. „stille strand", welken hij „beestachtig" noemt. Daarin moet verandering komen. Zoo kan het niet langer. De VOORZITTER antwoordt, dat het niet zoo erg is, als de heer Siegers zegt. De men- schen zorgen zelf wel, dat er geen verkeerde dingen gebeurenzij weten wel, d-at er anders maatregelen getroffen worden. De zaak heeft echter de voortdurende aandacht van B. en W. Hierna gaat de raad over m geheime zitting. Personalia. Te 's-Gravenhage i-s voor het examen Boekhouden M. O. geslaagd de heer P. R. Bolle, alhier. Jan van Duin. Op 15 Augustus zal Jan van Duin. de bekende stoelenman te Zand voort, zijn 25-jarig jubileum vieren. Rectificatie. In de courant van Zater dag 4 Alig. 1.1. heeft de zeiler abusievelijk den naam van den eigenaar van een nieuw ge opende banketbakkerij vervatscht. Er staat n.l. Moretman, dit moet zijn Houtman. Directe Belastingen. Bij Kon. besl. is K. Hoogerwerf, waarnemend ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier, definitief als zoodanig benoemd. Burgerlijke Stand. Geboren: Mathijs Willem, zoon van D, Koudijs en Neeltje Qualm. Christina Catharina, dochter van A. J. Haverkort en C. M, F. van der Voort. Johanna Catharina, dochter van J. van Leeuwen en J. van Klaveren 'lebeltje, dochter van M. de Vries en S. Visser. Roelofje, dochter van H. Ternhout en A. J. Wijkman. Leonardus Johannes, zoon van L. J. van Noort en M. J. Kokshoorn. Maria Helena, dochter van P. II. Kerkvliet en C. H. den Elzen. Joannes Adrfnanus Wilhelmus, zoon van A. C. de Vogel en J. E, W. v. d. Valk. Jacoba, dochter van K. Zuidema en F. Hage. Gijsbertus, zoon van J, Zwaan en A. W. F. Klein. Geertruida Johanna, dochter van J. Duijnhoven en C. W. M, Warnas. Overleden: Hermanus Vijlbrief, 31 jaar, echtgenoot van F, W, van Beek. P. L. G, Warmerdam, oud 6 weken. Getrouwd: F. C. W. Moritz, 29 jaar en L. H. J. Keéreweer, 21 jaar. W. G. Heeres, 24 jaar en M. Scheltens, 21 jaar. Gevestigd: J. A. A. Veldhoven, woont B no. 91, gekomen van Lisse, A. R. M. Schiil- vinck, woont A 43, gekomen van Katwijk. J. M. de Ree, woont E 23, gekomen van Lisse, -p M. Th. Berg, woont B 330, geko men van Sassenheim. J. G. Berg, woont A 129, gekomen van Oegstgeest. F. van Beek, woont C 27, gekomen van Koudekerk. Ch. A. Favare en gezin, woont B, geko men van 's-Gravenhage. Joh. Bruines, woont A 117, gekomen van Boskoop. A. de Ridder, woont A 18, gekomen van Lisse. M. Scheltens, woont B 173, gekomen van Oegstgeest. Vertrokken: C, M. de Groot naar Leiden. C. van Velzen naar Hazerwoude. J. van Stee naar Afrika. G. van der Horst naar Katwijk. L. H. Keereweer en gezin naar Leiden. L. H. J. Keereweer' naar 's-Gravenhage. Baldadigheid. In een villa alhier, ioe- behoorende aan mr. M. en door den gemeen teveldwachter als huisbewaarder bewoond, werden gisterenavond door de jaloezieën een groote straatklinker geworpen, die een kostbaren spiegel vernielde en aanzienlijke schade aanrichtte. De R.K. Harmonie „St. Jeanne d Atc alhier, behaalde Vrijdag op liet groot nationaal zang en muziekconcours te Katwijk aan Zee een len prijs met zeer eervolle vermelding van de jury en directeursprijs in de 4e afd. harmo nie, met 3.j8 punten, met het verplichte num mer „La Ruche", ouverture fantastique, van Augte Tork, en l*t nummer naar keuze „Ln Vesfale", ouverture, van J. G. Kasl-rier. Voor waar een prachtige prestatie van onze R.-K. Harmonie, na een bestaan van 2 jaar. Spra ken wij eenige dagen geleden als onze ver wachting uit, dat het korps wel een prijsje zou behalen,, op het concours, dit resultaat heeft de verwachting verre overtroffen en doel de jonge vereenigiing en vooral haar ijve- rigen directeur, den heer J. Ad. Hupkens, van Leiden dan ook alle eer aan. M-ege dit eerste succes voo-r de leden een aansporing zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en steeds met liefde en ijver te s-tudeeren, om zoodoende de R.K. Harmonie steeds tot groo ter bloei te brengen. Ook voor de donateurs moge dii-t resultaat een aansporing zijn om sleed-s met milde hanld deze voor onze plaats onmisbare vereeniging te blijven steunen.Ook onzerzijds een hartelijke gelukwensch met het behaalde succes. Vernieling. Bij dien gemeen te-veldwach ter J. S-teenvoo-rt werd dioor een tot nog toe onbekende in den nacht een groote glasruit verbrijzeld met een steen. - De vrouw, die al leen thuis was, werd d-oodelijk verschrikt. Een laffe daa.d. De Welhoudersvacature. Namens de rechtsche raadsmeerderheid is aan de drie niet-socialistische partijen d-er linkerzijde (vrijz.-democraten, Vrijheidsbond, en De mocratische partij) bericht, dat de recht sche raadsclub in beginsel besloten heeft, één wethouderszetel aan deze partijen te laten. Zij verzoekt liefst vóór 15 Augustus bericht, wien deze partijen als candidaat voor het wethouderschap wenschen. De sociaal-democraten wenschen geen ver tegenwoordiger in hét collpge. Van rechts zullen worden candidaat gesteld de heeren J. B. Meynen, c.-h.; J. F. H, Sanders, r.k.; en A. Mulder of W. Pera, a.-r.; beiden thans ook wethouder. Uit het Politierapport. Tegen A. B. uit Velseroordi is proces-verbaal opgemaakt wegens het muziek maken zonder vergun ning en tegen J. v. N. voor het zingen zon der vergunning en tegen W. N. wegen-s -dief-' -stal van twee groentenkisten, welke vaneen a-kker in den polder waren ontvreemd. Nog wat te goed. Hier ter plaatse zijn aangehouden G. A. M. cn S. N. die respec tievelijk voor f 8 of 6 dagen en 4 of 4 dagen in het politieblad stonden gesigna leerd. Van de fiets gevallen. Zondag is J. v. Z. uit Bevenyijk in den Polder van zijn fiets gevallen. Dc politie en Dr. Muis v. d. Moer, die spoedig per auto aanwezig was legden een noodverband, waarna v. Z„ die vermoe delijk onder invloed van sterken drank was, in d<:n auto van dien dokter naar zijn wo ning vervoerd werd. Een drukke dag. Maandag kenmerkte zich al-s een zeer drukke dag. Er waren twee booten met passagiers uit Amsterdam, waar onder een met een groot aantal kinderen "«m, een bmirtverceniging, ander geleide van een muziekkorps toog men vanmorgen naar Wijk aan Zee, waar de dag door de kleu ters gezellig werd doorgebracht. Het was dan ook een teleurstelling op de gezichten te le zen, toen het signaal voor den aftocht werd gegeven. Ondier de vroolijke tonen der mu ziek wandelden ze weder naar de boot. terug. Een heerlijk genotvolle, dag voor zulke -stad-skindcren! Vacantie. De machinefabriek „De Kennc- mcr" van de firma Wilkamp is voor drie dagen gesloten, omdat het personeel vacan tie heeft. Voorwaar een goed voorbeeld. JONGE MAN VERDRONKEN. Maandagavond 7 uur was een drietal jongelui in de Hoofdvaart nabij den Spaarn- woudepveg aan het zwemmen. Plotseling ver dween een hunner, de 20-jarige J. Zoeteman. wonende Vijfhnizerweg, hoewel goed zwem mer zijnde, in de diepte. Zijn kameraden trachtten hem nog le redden cn doken ver scheidene malen, doch het m-oeht niet baten. Van het stoomgemaal „d-e Lijnden" werd on middellijk een dreg gehaald en na ongeveer 20 minuien dreggen werd het lijk opgehaald. Geestelijke en geneeskundige hulp was spoedig Ier plaatse, doch helaas te laat. Dr. Nenninga probècrd-e nog geruimen tijd de levensgeesten weer op te wekken, echter tevergeefsch. Het tragische ongeluk verwekte veel ont roering in de anders zoo stille buurt. Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Aan de tweede excursie door de duinen namen builen de le den ook -deel een afd, padvinders uil Leiden. Om half zes reed men per fiets de noord-dui nen in tot aan de woning van Van Duin, in dienst van 't Staals-boschbeheer. Hier werden de fietsen gestald en ging men te roet verder. De hoer II. dé Boer gaf de noo" dige inlichtingen omtrent de in de duinen voorkomende plan len, vooral op dit gebied i-s hij een aangenaam leermeester en vooral de padvinders zorgden wet dat hij aa-n '1 woord kon blijven. Daarna gaf de heer Rusch de noodige inlichtingen omtrent het werk van 't Stualsboschbehe-er in de dluinen. Dit. was zeer interessant. Een mooi werk waaraan o zooveel moeilijkheden verbonden zijn, maar voor een man als dien heer Rusch juist daarom zoo aantrekkelijk. Op vernuftige wijze weet hij de moeilijk heden het -hoofd te bieden en steedis weer kan hij succes boeken. Bezichtigd werden ook de kweekplaatsen, waar allerlei sitekken wa ren gezet en diverse boomza-den waren uit gezaaid: Sep. Escti, Eschdoorn, Els, Mei doorn, Vogelkers. Duindoorn, Den, Boks- doorn, enz. De deelnemers hebben genoten van de prachtige duinen en de schoone ver gezichten over de lage landen vanaf de d-iinlnppen. 't Was liovcndiien een leerzame tocht- De Jubileumfeesten. De Burgemeester van Noprdwijk maakt het volgende bekend: Vcre-enigin-gen, die wenschen deel te ne men aan de Nation. Huldebetooging te Am sterdam op 6 Sept. a.s. gelieven zich Ier informatie ten spoedigste aan te melden ter Secretarie alhier. Jubilè J. van Sprang. Zooals le voorzien was, is het zilveren feest van den brieven besteller J. van Sprang niet onopgemerkt voorbijgegaan. Behalve een telegram va-n gc- lukwen-sch va-n tiet amhlenartnpersoneel kwamen dé Directeur en de Hoofdambtenaar (de heer van Malsen) dien jubilaris per soonlijk felicitceren en werd een schilderij aangeboden. Ook van d-e zijde der burgerij ontving dejubilaris blijk van belangstelling. In dien avond werden de jubilaris en zijn echtgenoote in de bestellerskamer door h-ct overige personeel gehuldigd, waarbij de oudste collega, de heer Heemskerk, het woord voerde. Spreker's' woorden hadden beurtelings een ernstig en een humoristisch tintje. Daarna werd een mooie ruststoel en een zilveren potlood aangeboden. Van Sprang dankte allen hartelijk voor deze spontane hulde en stelde een gezellig avondje in het vooruitzicht, wat dankbaar werd geaccepteerd. Een en ander zal er ze ker toe bijdragen om de berdén-king van dit jubité in aangename herinnering te hou den. fierooving-. Mej. C. Molenaar, alhier, reisde van haar dienstbetrekking in Den Haag over Amsterdam naar KrO-mmen-ie.Tot Zaan dam zat zij met een net gekleedén heer en dome in dezelfde coupé. Haar taschje lag naast haar. Toen in Zaandam een vrouw met een kindje instapte, bood de gedienstige C. M. de behulpzame hand. De medereizigers var- lieten d'e coupé cnnatnen het taschje, waarin ongeveer twintig gulden zat, mee; want toen de trein goed en wel in beweging was, zocht men tevergeefs er naar. Wel wer dén terstond maatregelen genomen de dieven op 't spoor te komen, maar helaas zonder resultaat lot dusver. Men zij op zijn hoedel Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden 1300 eieren aangevoerd, die 88,25 de 100 stuks opbrachten. Dienstplicht. Dit jaar zijn voor die Nat. Militie voorgoed vrijgesteld wegen-s -broeder- dienst de lot-diingen P. Cotvct, Jac. Huipen, Jac. Sdhoorl, Jan Tuyn, W. v. 't Veer, Nic. Gerard Vrouwe en Jac. Winter. Voorloopig zijn vrijgesteld wegens broedierdienst Leo Huisman en Simon Schademuker. Prcmiebouw. Bij beschikking van den Minister van A\rbeid is er een bouwpremie toegekend van 600 aan den -heer Jan Schoo ne Mz. voor het bouwen van twee woningen en een premie van 300 voor het bouwen van een woning aan dén heer K. Tuyn. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Koomen Kz., slaagde dezer dagen voor het exanmn Duit-scbe Handelscorrespondentie voor de Vereeniging van Leeraren in de Han del swetenschappen. Aanranling. Toen onze plaatsgenoot, de lieer G. Boon, diie met een kraam op de Uil- geester kermis stond, in den nacht naar huis peddelde, werd hij tusschen den Assunner tol en d'e Spoorlaan door een paar individuen aangehouden. Zij eiischten geld Van hem, doch rekenden niet op de stevige vuisten van den aangehoudene. Boon verloor zij-n tegenwoordigheid van geest niet, déelde in plaats van gelid een paar flinke opstoppers uit, sprong op zijn Vehikel en liet de aan vallers, waarschijnlijk met een paar blauwe oogen, achter. De politie doet onderzoek naar dé slruikroovers. Ingeslagen. Tijdens de jongste onweers bui sloeg de bliksem in de woning van den heer C. de Ruiter, te Nauërna en veroorzaakte een begin van brand. Door hc-t flink optreden d-er buren wist men den brand te blusschen, zoodat de toegesnelde brandspuit niet Mhocf- xde te functionceren. Een schadepost. De kippenhouder G. Barometerstand: 766. Stilstand, OPGAVE VAN; J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Mijne miste dezer dagen op een morgen 54 kuikens, die in een hak waren opgesloten. Den volgenden morgen miste hij er 40 uit een ander hok. Of men met dieven of met bunzings te doen heeft, weet men niet. In elk geval een schadepost voor den betrok ken persoon en een waarschuwing voor d« bezitters van kuikens. Demonstratie. Het bestuur van onze On derlinge Brandwaarborgmaatschappij is dezer dagen [ver autobus naar Purmerend getrokken teneinde een demonstratie bij te wonen van een verbeterd soort snelblusscher. Hel resul taat van dit bezoek is nog niet bekend. In elk geval een gezellig en knus autoritje en geen der deelnemers was „bot vermast". Burg. Sland van 27 Juli3 Aug. Gebo ren: Pieler, z. van B. v. t Veer en Anna Smit Pietertje, d. van Wouter de Boer en Eefje Wit. Nelly. Maria, d. van Alb. Moleman en Neeltje Vriend. Ondertrouwd: Corn. Beentjes, van Heems kerk en Trijntje Jak. Overleden: Jacob Winter, 70 j- oeh. met Mi-) leg on da Buur. I Uitslag verkooping. Het huis met daar bij liggende akkers, gelegen aan de Spoor laan en eigendom van den heer C. Bas, is voor 4814 aangekocht door den heer C. Deutekom, alhier. Inenting Woensdagnamiddag 8 Aug., te 3 uur, bestaat er in een der lokalen, van de Openbare School gelegenheid tot kostelooza inenting door Dr. C. P. L. M. Rivé. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer 0. M. Da gelet, slaa gde dezer dagen voor het examen hoofdconlducteur bij de Ned. Spoor wegen. Burg. Stand. Gebaren: d. vau W. Noan» en A. Groen. Concours. De R.-K. Mandolineclub „St Gregprius", alhier, directeur dé heer L. van Warmerdam, verwierf i.i. Zondag op 't Goot Nationaal Concours voor Mando-linegezeJ- schappen, uitgeschreven door de Mandoline club „Gon Amore", aldaar, in de 4e afdeeling een 3en prijs, zijnde een groote bronzen me daille, met 171 punten. In aanmerking nemen de, dot deze nog zeer jonge vereeniging voor liet eerst aan een concours deelnam is het behaalde resultaat zeer zeker een mooi suc ces. Onze geluk wenschen. Een jeugdige driftkop. Gisteren kregen een drietal knapen, welke vanwege de schoolvacantie aan het hengelen waren, twist, waarbij één zich zoo driftig maakte, dat hij een mes nam en een zijndr kame raden daarmee in den rug stak. Hevig bloe dend werd de knaap door aldaar om wonende personen in de „Pius" gebracht en verbonden, terwijl de 'jeugdige dader in de cel werd gestopt. Concert. De muziekvereeniging „Eens gezindheid" gaf gisteravond een goed ge slaagd concert in den tuin achter de Witte Zwaan. De belangstelling was groot. Medegedeeld door de SPAAR NEB ANK. De Beurs opende heden: Iets beter. 5% Nederland 1919 o Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederiand" Scheepvaart-Unie Rotlerd. Lloyd Holl. Lloyd Paiketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij, Resc. dito Orion Geconsolideerde Kon. Olie M. S. Steel Marine coram. Vorstenlanden: Actions id. Poerworedjo Oude Deli Sen-embah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash S V. K. 96V4 1017. 80*/, 70*/, 133 104% 113*/, 7 105% 52 18 4037, 3137, 44 138»/, 110 120'/, 121*/, 23 117»/, 324 88 6% 140»/, 139'/, 83 275»/; 245 795 143'/, 288 109 110'/, 311»/, 31Vs 131% 80»/, 7% HEDEN 96'/, 101»/, 80 70'/, 132 104 113 7 105 51'/; 18 40» 319 140'/; 1117; 120»/, 121 23 122 328 144»/, 139 279 243 147 111 112 313 31 132 80'/; 7%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1