Een uitslaande '•brand bij de N. V. „Ripperda". INGEZONDEN. HAARLEM» le prijs 175J4 p. „Soli Deo Gloria'' Drie" huis V., C. Oudendijk. - De Jacht in Noord-Holland. EEN ZEER DROEVIG ONGELUK OP DEN HEERENWEG. EEN KNAAPJE VERDRONKEN. EEN ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN ZEEWEG. DE STAKING DER WERKLOOZEN GEëINDIGD. De fietsenstalling onder de Kathedraal. Woest rijden. De naderende Jubileumfeesten. Jubileumfeesten. Hinderwet. Weer een rijwiel ontvreemd. Brandje. Slim. 433ste NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 6 Augustus 1923- 2de Klasse. 1ste Lijst. Hcoge Prijzen: No. 14677 20.000. No. 153S0 2000, No. 6742 1500. No. 22629 1000. Nos. 4569. 5603 en 9856 elk 400, Nos. 1934 en 9228 elk 200. Nos. 15790 en 21706 elk 100. Prijzen van 30: 5 j .22^1, Ons gemeentebestuur. BURGERLIJKE STAND. BLOEMENDAAL. jL t NATIONAAL CONCOURS VOOR HARMONIE US FANFARECORPSEN TE SANTPOORT. TWEEDE WEEK. ,t l Zaterdagavond 4 Aug. Mochten ■wc de vorige week hulde brengen %an de feestcommissie die het grootsch opge- cette plan van dit concours op voorbeeldige wijze weet af te werken, zij heeft andermaal recht op onze hulde, nu zij toonde, dat zij ook weet voort te zetten wat op zoo geluk kige wijze werd ingeluid. Zij heeft terecht be grepen, dat het feest van het Santpoortsche fanfarekorps „Wiïhelmiina" moest worden een feest voor Santpoort. Vandaar dat zij op de idee kwam, de drie dagen van het eigen lijke concours te doen inleiden door even zoovele avonden, die de bewoners van 't rus tige, stille Santpoort uit hun huizen mooht lokken, maar aan die avonden een zóó groote attractie te geven, dat ook de inwo ners der omliggende gemeenten mochten gaan zien, hoe de Santpoorters de feestdagen van hun muziekkorps wel mochten vieren. Was op den inleidingsarohd der vorige week de eigenlijke „aangename verpozing" een weinig in de verdrukking gekomen door het minder gunstige weer en ook door het offi- cieele cachet dat noodzakelijkerwijze een dergelijke avond modt dragen, deze tweede Zaterdagavond was er terecht een van „const ende jolijt". Onder begeleiding der smeltende tonen van hobo, fluit, klarinet en tegen het fond van den zoeten klank dier strijkinstru menten zong Santpoort's vogelenkoor zijn avondlied. Het was als klonk er in het lied dier gevederde zangers een zacht verwijt, dat zij in het tekstboek met geen naam zelfs wa ren aangeduid. En als deze vreedzame wedstrijd tusschen natuur en kunst een poos onze aandacht had gevraagd, kreeg de idee van dit ..zacht ver wijt" meer grond nog, als de zangers der tucht hun hulptroepen in het veld stuurden: ltoog in, de lucht kwamen zij aangezeild, die boden van den storm; een kenner in onze omgeving wist ons gerust te stellen door de verzekering dat deze onheilboden gelukkig niet vlogen in den vorm van een V. Zóé stellig verzekerde hij ons dat het „niets om het lijf had", dat wij ons met vernieuwde belangstelling te luisteren zetten naar de to nen van „Euterpe", Haarlem. (De vogels wa ren intusschen ter ruste gegaan; hadden zij een veilige schuilplaats gezocht?) Maar, eerlijk gezegd: de geruststelling van mijn zegsman bevredigde mij maar matig, toen ik ontdekte dat het onderscheiddngstee- ken (geel rozet met blauw hart) hem deed kennen als een lid der feestcommissie. „De wensch is de vader der gedachte," meende ik hem toe te roepen, maar hij was al aan de andere zijde van 't terrein. Het was weer een van die zeldzame avon den, die men zich zoo graag herinnert als *n „ouderwetsche zomeravond". Zoo'n avond, symbool van den vrede, stemt tot willig over geven, niet tot errtiek. In die stemming was het, dat wij de klanken van het syniphonie- orkest „Euterpe", onder de toewijdingsvolle directie van den heer J. A. Meng, over ons 'lieten gaan. Het publiek, dat in ademlooze ■stilte luisterde, maakte blijkbaar voor zichzelf een vergelijking tusschen dit ensemble met tstijkinstrumenten en den forschen ietwat bru ten klank der fanfare- of harmoniekorpsen. En de schaal sloeg kennelijk over naar de zijde der strijkensennblcs. Want er was een bijzondere attentie voor de stukken, die door dit orkkest werden ten gehoore gebracht Daar waren naast de walsen en nvarschen ma zurka's en amalgama's van dansen, een serie ouverturen en fantasieën, die zóóveel muzi kale stof bood, dat er gemakkelijk een heele serie avonden mee was te vullen. En het heele open vlak der aarde werd in die korte spanne tijds bereisd. Een Duitsche reisvereeniging •bracht ons onder leiding van den Holland- schen A. van der Voort naar het verre Japan; niemand minder dan Mascagni zelf voerde ons naar 't land der dolcc far niente en Sar dinië, da weg naar Frankrijk was nu ge baand en Germanda bracht ons andermaal onder de betoovering dier wonderbare ver smelting san Kultur fcn Japansche folklore. Maar heusch: het orkest mag so or de wijze waarop inzonderheid het tweede deel van Maseagni's muziek sverd uitgevoerd, 'n woord van hulde worden gebracht. Het best was hier het ensemble behoersciit, kon men zich ook in de os-erige stukken warns maken, bij zooveel uitingen van heilig enthousiasme (waarvan immers alle goeds is te verwach ten?), voor den leider kan het dikwijls een heele opgaaf worden, al die individueclc •kunstuitingen tot een afgerond geheel te ver- eenigen. Dat de heer Meng dit symphonie-orkest '„Euterpe" al reeds eenige jaren onder zijn leiding heeft, bewijst voldoende, dat hij op die plaats is de gewilde man. Het programma Werd bedoten met een toegift: een uitstekend gespeelde marsch. die de overgang vormde tot het laatste deel van den avond. Onder •leiding van haar directeur, den heer P. A. Kok, svas het, dat wij kennis maakten met de „Bloemendaalschc Gymnastieks'ereeniging". De heerenafdeeling gaf in prachtig-geslaagde gek- en brugoefeningen een schoon bewijs svat er onder de bekwame leiding van den heer •ïiok valt te bereiken. Maar hij, de man van de krachtige, strakke lijn, deed ons in het werk van de damiesafdeeling dier vereeniging ■zien, wat er bij een goede gedachten- en svils- «concentratie valt te bereiken op het terrein i*an Terpsichore. De reien en standen wekten terecht onze bewondering en het geheel bood .tonder de fantastische verlichting een betoo- 'verenden aanblik. Had ik geen gelijk, als ik 'zooeven sprak van een waardige voortzetting Van een grootsch opgezet plan? Zondagochtend. MARSCHWEDSTRIJD. De belangstelling yoor dezen ochtendwcd- Strijd was- zoo mogelijk nog groot er dan voor dien der vorige week. Herhaaldelijk bleek het noodïg, dat de mannen van orde en gezag het publiek moesten verstrooien, om zoodoende aan de voorbijtrekkende korp sen gelegenheid te geven, ongehinderd te kun nen passeeren. Een feestelijke aanblik bood al aanstonds *f eerste korps „Klein maar dapper", uit Den Haag. Voorop ging de tamboermetter, naar ■alle regelen der kunst zijn fraaien stok zwaai end en geflankeerd door twee zeer mooie «chel'enboomen, de eerste die wij op dit con cours aantroffen. Als bijzonderheid vermelden .we, dat in dit goed bezette korps ook een aantal meisjes, kinderen nog, een koperin- strument bliezen. Een en ander trok. begrijpe lijkerwijze zeer de aandacht en de uniform pet gaf ook aan t geheel een bepaald cachet. Nu kwamen een viertal korpsen, die alle een flink figuur maakten, en ook later in den eigenlijken wedslijd een meer of minder be langrijken prijs wisten te veroveren. Maar in 't bijzonder was toch onze aandacht geves-. tigd op een koTps uit Haarlem, „Excelsior", dat eerst sinds een tweetal maanden staat tonder leiding van het oud-lid van ons Haarl. Orkest, den heer D. Okel. Je hoorde het al dadelijk, dat hier de meesterhand van een vakmusicus had ingegrepen; daar werd ge blazen met een gezond entrain, diat men moeite had zijn beenen stil te houden; daar was in dit nog jonge korps een geest geva ren, die ons van „Excelsior" de beste ver wachtingen voor de toekomst doet koesteren. Het volgende korps, „St. Caecilia", Alk maar, had een bijzonder goedklinkende bas; dit viel te meer op, waar „SoM Deo Gloria", Velsen, in zijn tuba wat meer sonoriteit, al thans wat grooler klank kon ontwikkelen. Maar alweer aan „Winnubst", Helder, merkten we de bekwame hand van den vak man; het korps was buitendien zeer goed sa mengesteld. Tenslotte maakte nog een goed figuur „Zandvoort's Muziekkapel", waarmee de wedstrijd werd gesloten. De uitslag, die eerst des avonds werd bekend gemaakt en die in hoofdzaak met onze verwachtingen over eenkwam, laten we hier alvast volgen: le prijs, 54 punten, „Klein maar dapper", Den Haag; le prijs, 54 punten, „Winnubst", Helder; ,2e prijs, 52 M p., „Excelsior", Haar lem; 3e prijs 49K P„ „Zandvoort's Harmo niekapel". •Voor de Haarlemsche directeuren, de hee- ren D. Okel en Reinier van 't Hoff, begon alzoo de dag recht'goed. Zondagmiddag. Onafgebroken volgden nu niet minder dan zes afdeeliïïgen, waarna een uurtje zou ge pauzeerd worden, om dan den dag te beslui ten met den eerewedstrijd. Ook nu weer waren er afdeeÜngen die min der goed, andere die beter bezet waren. Een vijftal korpsen in één afd. is heel wat, als men in aanmerking neemt dat, vooral sommige vrije nummers een tamelijke uitge breidheid hebben. Bovendien is er met het opstellen van het korps vrij wat tijd gemoeid. De eere directeur plaatst zijn klein koper zus, een ander zóó, en de andere instrumenten naar verhouding. Geopend werd met afd. 3B fanfare, waar in uitkwam het zooeven genoemde „Klein maar dapper". Eerlijk moet ik bekennen, dat nu het korps weer niet meeviel. In het op gegeven werk „Euridice" kwamen heel wat fouten voor, wat echter in 't vrije werk niet het geval was. In deze afdeding behoorde ook thuis de „Haarlemsche tramfanfare", die de vorige week wegens dienst niet kon verschijnen. Ook nu kwam het. na een vermoeienden Zon dagsdienst op de E.S.M., eerst laat op het ter rein, zoodat het pas kon optreden, toen de eereafdeeling zoo juist op schitterende wijze zich had laten hooren. Dat was natuurlijk voor Reinier van 't Hoff geen meevaller, maar hij en zijn korps, sinds lang aan tegenslag ge woon, lieten zich niet ontmoedigen, en ze maakten zoowel in 't verplichte ais in 't vrije werk („Le secret de la Bohemienne'', van Massard) zulk een goeden indruk, dat zij met een fraai pumtenaanlal een eersten prijs ver wierven. Wie de geschiedenis van het korps kent, kan voor zoo'n ijverig streven, dat recht op dezen prijs aanstuurde, slechts bewonde ring hebben. De derde afd. A bracht ook' geen bijzon dere verrassing. Zoo „Crescendo" Watergang, niet zoo'n malheur had gehad met zijn piston partij, zou .het aantal punten wellicht nog voldoende geworden zijn, om voor een prijs in aanmerking te komen. Het korps is échter pas in 1922 opgerioht. Hier geldt dus „Houdt goeden moed". „Het nieuwe Zuiden", Amsterdam, kon in zijn barytonsoio schooner klank ontwikkelen, maar de leuke, frissche opzet van 't vrije werk liet toch aangename herinneringen na, „Eensgezindheid", Heiloo, had in 't opgegeven werk een slap tempo en deed daarom aan vankelijk minder sympathiek aan. Bij „St. Jansfanfare", Zevenhoven, maakten we eigen lijk geen noemenswaardige aanteekeningen, zoodat later de uitspraak der jury, zooals gezegd, geen verrassing bracht. In deze beide afdeelingen was de uitspraak aldus: 3e afd. B fanfare: le prijs, 174 punten, „Haarl. tramfanfare", Reinier van 't Hoff; 2e prijs, 153 p., „Klein maar dapper", Den Haag, D. Snoek. 3e afd. A fanfare: le prijs, 175K p., „St. Jansfanfare", Zevenhoven, M. J. Markx; 2e prijs, 153 p., „Het nieuwe Zuiden", A'dsum, P. Keizer; 2e prijs, 153 p„ „Eensgezindheid", Heiloo, D. Harder; geen prijs, 97)4 p., „Cres cendo", Watergang, R. W. Thie. Nu kwïunen de Harmoniekorpsen der 3e afd. A, met als opgaaf „Eloa", van L. Mor gue. De andere vorm van bezetting bracht natuurlijk eenige wijziging in de mate van belangstelling met zich mee. De bedde Haar lemsche korpsen en het koor uit de aangren zende gemeente (Drieluiis-Velsen) trokken bij de bezoekers natuurlijk het grootste deel de aandacht. Wij merkten op het terrein heel wat bekende gezichten uit de Bavo-stad, die bij de verrichtingen van „Utile Dulci" met gespannen opmerkzaamheid luisterden. Zij zullen dan ook gehoord hebben, hoe bij dit korps de partij der tenorsaxophone niet frisch genoeg klonk, althans nog voor verbetering \atbaar is. Prettiger deed het vrije werk aaii, de ouverture „Marie Hcnriëtte". Het andere korps uit Haarlem, de arbeidersmuziekvereeni- t-jP„Excelsior vorrastte al aanstonds door zijn fraaie combinatie en het timbre van alt trombone en barylon, wat een schoon effect maakte. Voeg daarbij de mooie dynamische contrasten, de uitstekende rythmische verzor ging; een ferm gespeelde „Fantasie-ballet" als vrij nummer, dit alles onder uitnemende en weloverwogen directie van den degelijken mu sicus, den heer D. Okel, en onze verwachtin gen voor een eersten prijs waren (op goede gronden) met te hoog gespannen. De uit spraak der jury stelde ons in het gelijk. Alzoo „Excelsior", mannen! Nu naar de tweede af- deelint Maar ook voor „Soli Deo Gloria" Drie" hui's-Velsen, is deze dag een schoon succes geweest. Eerst sinds kort gereorganiseerd tot harmoniekorps, onderscheidde het zich reeds in vele opzichten. Minder fraai is nog bet vibrato der klarinet en reeds boven wezen wij op den toon der bas, die me ook nu nog niet kon bekoren, de toon is te zwak «n bij de poging tot grootere klankgeving mist zij de noodige egaliteit. Uitnemend was echter de pistonsolo, beter dan bij „Excelsior" Alkmaar, waar ook de klarinet boven tweegestreept g onfraai wend en zijn eigenlijk timbre verloor. „St. Caecilia' Alkmaar, mocht van de jury opnieaw aanvangen door een malheur met een vallenden lessenaar. In 't vrije nummer was de cavatine voor trombone wat. al te voorzichtig, het slotpresto ietwat te langzaam. De jury velde haar oordeel al dus: le prijs 186 p. „Excelsior" Haarlem. D. Okel. 2e prijs 154K p., „Excelsior", Alkmaar. H. v. Uitert. 2e prijs 152 p., „St. Caecilia", Alkmaar, II. Koppijn. 3e prijs 147 p., .Utile dulci'' Haarlem, F. J. v. d. Burgt. In de afd. Uitmuntendheid fanfare maakte „Winnubst', Den Helder, een soüid'en in druk. Het verplicht koor althans, een goed geschreven werk, gaf geen redenen tot aan merkingen en door de goede saxaphonebe- zetling van dit korps had het geheel een totaalklank van goede sonoriteit. In 't vrije werk (Legende héroipue van Regnaud) was af en toe een hiaat op te merken, terwijl het me thans ook opviel, dat het koper van enge mensuur te veel het bugéltimbre had? Het aantal punten door de jury toegekend was 160Hi zoodat aan „Winnubst", Den Helder, (dir. H. B. Schenkels) een 2e prijs werd toegekend. Nu restten nog twee afdeeJingeneharmo- nie; in de afd. uitmuntendheid kwam Rei nier van 't Hoff met „Les chants nagyars" van Tavan en hoewel er niet minder dan 9 man wegens seizoendrukte moesten thuis blijven, wist toch de ledder nog een bij zonder goed ensemble te verkrijgen door hier wat meer te geven, daar wat terug te hou den. Er waren zelfs momenten van een bij zonder fraai coloriet en daar ook de nuan ceering loffelijk was, maakte het korps met dit ver pi. koor een zeer goeden indruk. Ook in 't andere werk „La reine Maud" werd door mooie nuanceering good verzorg de fraseering en 't bewaren van een behoor lijk ensemble een indruk bereikt, die de jury aanleiding gaf om „Zandvoorts mu ziekkapel" toe le kennen een 2en prijs (163K punten). In 't geheel behaalde dus de heer Reinier van 't Hoff op dezen wedstrijd drie prijzen, zoodat onze Haarlemsche directeuren gehouden. alleszins de eer hunner stad hebben op- Het muzikaal genot dat ons nu nog in de eereafd. Harmonie restte, overtrof verre on ze verwachtingen. Met het verpl. werk „La danseuse de Tanagra'' (arrangement), een mooi en kleurrijk werk, smaakten we mo menten van zeer zuiver genieten. De nuan ceering was perfect, de klank was schoon en er werd met een ingetogenheid gespeeld die reeds van zelf tot zeer opmerkelijke dingen moest leiden. 0;> de muzikaliteit van de bewoners onzer Zaanstreek en hun kunst- iiver mogen wij met trots terugzien, nu zij op zoo schitterende wijze het concours be sloten. In den eerewedstrijd heb ik nog ge legenheid, op hun bijzondere praestatie te rug te komen. Hun vrij nummer was het ballet „Henri VIII", P. Hel sen, een goedklin kend en motivisch mooi verwerkt opus, dat perfect werd uitgevoerd. Het korps behaalde een eersten prijs met 178 punten. De direc teur, de heer A. Meijns, leidde uitstekend. Met het'oog op de plaatsruimte zal morgen het verslag van den eerewedstrijd volgen. Ook nu weer wais het een dag van inspan ning, waarvoor het goede, regelmatige ver loop wel schadeloos Stelde. G .1 K. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Zooals we reeds meldden, is het verslag over 1922 van den Keuringsdienst van wa ren voor het gebied Haarlem verschenen. Op verschillend gebied was de dienst werk zaam en vele monsters van velerlei artikelen werden onderzocht.Vooral ook op melk werd toezicht uitgeoefend, waaromtrent 't verslag Zegt. „Een belangrijk onderdeel der werkzaam heden der keurmeesters is het nemen van melkmonsters en het toezicht op de wijze waarop melk behandeld wordt, welke werk zaamheden soms in combinatie met de win kelinspectie worden verricht. Onderdeel hiervan is de inspectie van melkinrichtingen, melkwinkcls, bewaarplaatsen en gereedschap pen, terwijl alle melkslijters worden bemon sterd. Als regel wordt hierbij aangenomen, dat bij het bemonsteren van iederen slijter uit alle bussen of emmers een monster getrokken wordt, daar herhaaldelijk blijkt dat van één slijter sommige bussen of emmers goede melk bevatten, terwijl één of meer andere ver- valscht zijn. De bemonstering geschiedt overigens onregelmatig, op verschillende uren, zoodat alle slijters aan een voldoende controle onderworpen zijn, doch zij die reeds ondeugdelijke of minderwaardige melk leve ren onder een verscherpt toezicht staan. Ook 's avonds en des Zondags werden monsters genomen." De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden: I. dat in Noordholland: a. de jacht op reebokken zal worden ge opend op Maandag 1 October 1923, met zonsopgang, en zal worden gesloten op Za terdag 1 December 1923, met zonsondergang; b. de jacht op reegeiten zal worden geopend op Donderdag 15 November 1923, met zons opgang, en zal worden gesloten op Zaterdag 1 December 1923, met zonsondergang; c. de jacht op reekalven niet zal worden geopend; d. de-jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen, fazanten en kwartels, zal worden geopend op Zaterdag 1 September 1923, met zonsopgang; e. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Maan dag 1 October 1923, met zonsopgang; f. de jacht op kwartels niet zal worden geopend; g. de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. Zondagmiddag werd in vele huisgezinnen van het oude Heemstede verslagenheid ge bracht door het bericht van een droevig on geluk dat had plaats gegrepen op den hoek van de Kerklaan en den Heerenweg. De 12-jarige Bernardus van Houten, de aardige, welbekende misdienaar en trouwe hulp bij alle gelegenheden, waar wat te doen viel of te helpen voor de goede zaak, begaf zich Zondagmiddag rond 4 uur per fiets op weg om duiven te gaan bezichtigen op den Heerenweg. Op den hoek van de Kerklaan en den Heerenweg naderde uit de richting Hillegom een auto. Bernard, in 't nauw ge bracht, wilde den weg nog oversteken, de chauffeur van de auto remde nog uit alle macht en wel zoo hevig dat diepe voren in het zand van den weg te zien zijn, doch het mocht helaas niet baten. De jongen viel en kreeg de wielen van de auto over hoofd en lichaam. Zwaar gewond werd hij opgeno men en binnengedragen in hotel .Lommer oord" op den hoek der Kerklaan, waar Dr. Tombach spoedig aanwezig was om de Eer ste hulp te verleenén. Kapelaan van Houtgn, een neef van den verongelukte, djende de H. H. Sacramenten der Stervenden toe. Een half uur ongeveer na het ongeluk trad de dood in. Het ongeluk verwekte op den drukken Zondagmiddag groote verslagenheid in een groot deel van het dorp. Het is daar op dien hoek een gevaarlijke plek blijkbaar. Onlangs overkwam daar ook een ernstig ongeval aan een meisje, zoodat het wel noodig is dat aandacht gewijd wordt aan den verkeerstoestand aldaar. Het valt wellicht niet zoo op, dat de toestand daar gevaarlijk is, maar daarom juist dienen er meer maatregelen genomen te worden. Im mers op werkelijk gevaarlijke plaatsen, ge beuren niet zooveel ongelukken, omdat daar iedereen voorzichtig is. De auto, die het ongeluk veroorzaakte, had geen beschadiging; de fiets, waarop de verongelukte reed, was vernield. Men meldt ons nog dat de chauffeur van de auto in dezen geen schuld heeft. PERSONALIA. Voor den Indischen Dienst is bestemd mej^J. B. M. Evers alhier, als onderwijzeres 3de kl. bij het L.'O. in Ned.-Indië. Examen lichaamsoefening M.O. Haarlem. Geslaagd damesM. van der Velden, Rotterdam P. Rosier, Leeuwarden Joh. de Boer, Koog a. d. Zaan en D. Putman Kramer, Haarlem. C. N. W. van Amelsvoort, in Den Bosch S. E. Labbaster, te Groningen en F. A. J. Markerink, te Deventer. Examens Hoofdacte. Haarlem. Geslaagd de dames Ch. J. F. Ammerlaan, M. G. Th. Franssen, M. J. Jansen en C. M. G. Verhoeven,Amsterdam L. M. Ruys, Zaandam C. M. Schie en A. J. M. Unkraut, Amsterdam J. C. Peerlkamp en J. Vogelzang, Zaandam, en E. Pander, Amsterdam, Militaire zaken. Majoor J. R. van der Moer, commandant van het indeelingsdis.trict HaarlemAlkmaar, is belast met het bevel over het indeelingsdistrict Utrecht. Zaterdag 4 Augustus heeft een zeer droe vig ongeluk plaats gehad. Het 8-jarig boon tje van den opperman Snekers, wonende Ro- zenprieelstraat alhier, was met eenigen zijner kornuiten tegen half negen 's morgens buiten gaan spelen. Tegen 12 uur echter werd hij door zijn ouders gemist, waardoor de vader angstig geworden den knaap ging zoeken doch het gelukte niet den knaap te vin den. Tegen 8H uur des avonds echter werd door eenige jongens de mededeeling gedaan, dat zij hem hadden zien spelen aan den waterkant van het Spaarne, ter hoogte van de Linschotenstraat en de wasscherij van den heer Houtkamp. Spoedig werd daar ter plaatse door een brugwachter en eenige bur gers gedregd, waarna men na vier maal de dreg uitgeworpen te hebben, het lijkje op haalde. Door eenige omstanders werd dit binnengedragen bij den heer Houtkamp, waarna men de ouders van het treurige einde van hun zoontje in kennis stelde. Men kan zich de smart voorstellen der ouders, bij dit treurige bericht. Ook de deelneming in de buurt was zeer groot. Zaterdagmiddag had op den Zeeweg een treurig ongeval plaats. De 65-jarige hee» Henskes, deurwaarder te Haarlem, wan delde met zijn huishoudster op den Zeeweg en wilde naar de overzijde oversteken. Juist op dit oogenblik kwam uit de richting Zand- voort een motorrijder, die den heer H. ge makkelijk had kunnen passeeren indien deze was doorgeloopen. Vermoedelijk door zenuwachtigheid keerdè de heer H. terug, met het noodlottig gevolg, dat hij werd aan gereden en bewusteloos bleef liggen. Zijtf rechter kuitbeen werd geheel open gesple ten en hij kreeg drie hoofdwonden. Dr. Veen verleende de eerste hulp, waarna de heer H. per brancard naar het St. Elisabeth's gasthuis werd overgebracht. Zondagavond is de heer H. bij kennis gekomen. De toestand is thans bevredgiend, De staking van de arbeiders, die werk zaam waren bij de productieve werkver schaffing -nabij het Grotstuk, alhier, is ge ëindigd. Zaterdag hebben allen zich weder om aangemeld en Maandag zijn allen wederom aan den arbeid gegaan. Een enkele, die sinds enkele dagen ontslagen was. is Maandag Jratuurlijk niet aan het werk gegaan. De fietsenstalling onder de Kathedrale Kerk, naast den noordelijken zij-ingang, is gereed en zal Zondag a. s. voor het eerst in gebruik genomen worden. Vermoedelijke oorzaak is broeiing. De fabriek uitgebrand. Een groote voor raad oliën en verven verloren. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag heeft een groote uit slaande brand gewoed in perceel Garenko- kerskade le, alwaar gevestigd is de wel bekende Haarlemsche firma, de N. V. „Ripperda", schildersbedrijf, metalisatie van beton, asbestcement, enz. Met groote snel heid greep het vuur om zich heen en nog slechts eenige treurige overblijfselen als kale, zwart-geblakerde muren en verkool de balken duiden aan, waar eens de flinke fabriek stond. Maandag zijn we nog eens gaan kijken op het terrein van den brand. Voor de af gebrande fabriek is het natuurlijk een chaos van half-verbrande en verkoolde artikelen, als stukken hout, balken, ledige verfbussen e. d. Over een groot deel van het terrein vóór het gebouw lag een dichte verfroassa, terwijl een ander zanderig deel door het water in kleine modderpoelen herschapen was. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in hgt duister. Ruim 2 uur hadden de laatste menschen de fabriek verlaten en tegen een uur of 3 ontdekten de buren brand. Toen de heer Kooiman, die vlak naast de fabriek woont, den brand be merkte, sloegen de vlammen reeds aan alle kanten uit. De heer Kooiman liep onmid dellijk naar het spuithuisje, dat zich aan de andere zijde van de fabriek bevindt. Daar staat nl. slangenwagen no. 19 „gestald". De sleutel van dit huisje wordt bewaard door den heer Joustra, Garenkokerskade 33. Deze was reeds gewaarschuwd door buren en eveneens naar het spuithuisje gerend. De heer Kooiman vond hem daar en samen hebben zij den slangenwagen er uit gereden. De poort, toegang gevend tot de fabriek, is toen door hen open gerammeid geworden en daarna kon de slangenwagen op het ter rein van den brand gereden worden. Het vuur woedde al in alle hevigheid en de heeren Joustra en Kooiman trachtten aller eerst te redden, wat te redden viel. Zoo hebben zij een gedeelte van het meubilair in veiligheid weten te brengen. Inmiddels had de familie Joustra politie en brandweer gewaarschuwd en beide waren spoedig ter plaatse. Met een zestal stralen werd het vuur be streden, doch er was geen redden aan. Het vuur vond een gretig voedsel in de aan wezige verfstoffen, oliën, terpentijn en an dere licht brandbare artikelen. Hoog sloe gen de vlammen op, vooral als weer een nieuw vaatje olie of terpentijn door het vuur aangetast werd. Het water stroomde over de brandende massa heen, doch vermocht haar niet te dooven. De brandweer wist nog een aantal bussen verf te redden. De wind woei gelukkig in de richting van de Stuverstraat, zoodat er voor de belendende perceelen niet veel brandgevaar bestond. De hitte was edhter zoo groot, dat bewoners van de Stuverstraat de gordijnen voor de ramen aan de achterzijde der huizen moes ten wegnemen, uit vrees, dat ze zouden schroeien. Omstreeks half 5 a 5 uur eindelijk werd de brandweer het vuur meester en kan een enkele spuit inrukken. Andere spuiten ble ven natuurlijk water geven, om de gloeiend- heete massa nat te houden en geheel te blusschen. Qe balken der fabriek waren wit-gloeiend en de hitte van het vuur was dan ook bijzonder groot. Omstreeks 10 uur des avonds kon de ge- heele brandweer inrukken. Onmiddellijk aan de fabriek grenst het kantoor. Dat dit behouden is gebleven, meent men aan de omstandigheid te moe ten danken, dat tusschen beide gebouwen zich een brandmuur bevindt, waarin een dubbele deur, welke den toegang tusschen de perceelen vormde. Van deze dubbele deur is die aan de zijde der fabriek geheel verbrand en die aan de zijde van het kantoor is een paneel uitgebrand. Overi gens heeft het kantoor geen brandschade bekomen, wel waterschade natuurlijk. De machines, in de fabriek opgesneld, zijn alle verbrand. Een groote menigte sloeg, natuurlijk door de politie op eerbiedigen afstand gehouden, den brand gade. Het schouwspel van een grootèn brand doet zich in Haarlem niet veel voor. De beide directeuren der firma waren juist uitstedig. De administrateur hoorde, dat er brand was en ging eens kijken. Hij moest ontwaren, dat het het gebouw zijner firma was. Ondanks den brand zet de firma toch haar werkzaamheden voort en hoopt niet al te groote stagnatie in het bedrijf te onder vinden. De werkplaats is voorloopig geves tigd in een loods, eveneens op het fa brieksterrein, waar de metalisatie-inrichting gevestigd is. Het is juist drukke tijd voor de firma. Maandag i zijn reeds nieuwe voorraden oliën en verfstoffen aangekomen. Nieuwe voorraden worden pog verwacht en zoo hoopt men het bedrijf gaande te kun nen houden. Nader vernemen we: Zaterdagmiddag om half vier werd door een burger de politie gewaarschuwd, dat cr vermoedelijk iets niet in de haak was in een perceel aan de Garenkokerskade. Er kwam n.l. uit genoemd perceel veel rook door de kieren der deuren en vensters. De politie alarmeerde hierop de brand weer, die dadelijk met veel materiaal uitruk te. Toen de brandweer ter plaatse kwam, bemerkte zij, dat 't een flinken brand gold bij de N. V. „Ripperda", waar de bekende schildersfirma is gevestigd. Uit den schilderswinkel, waarin de brand woedde, stegen dan ook heele rookzuilen naar boven. Direct ving men aan het vuur te bestrij den met zes slangen op de waterleiding. Omtrent de oorzaak tast men nog volko men in het duister. Een deskundige verklaar de echter, dat het niet onmogelijk is, dat de brand ontstaan is door broiing van verf. Des avonds kwart voor tien kon de brand weer pas inrukken. De schilderswinkel is ge heel en al uitgebrand. De staf van de brandweer was aanwezig, uitgezonderd de commandant, die met ver lof is. Op het terrein waren o.a. aanwezig de Commissaris van Politie, de heer Tenckinck, de* wethouders de heeren J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, en M. A. Reinalda, eenige raadsleden enz. Zaterdagmiddag omstreeks half zes is een zekere H. K., die op de Lange ïfeerenvest liep, door een woest rijdenden motorrijder aangereden, waardoor hij tegen den grond werd geworpen en zijn rechterbeen bezeerde. De politie stelt een onderzoek in. Naar we Zaterdag reeds meldden, is in een der kamers van het Stadhuis, ingang Zijl straat, een bureau van Koninginnedag ge vestigd. Het is de kamer, ïecht tegenover den ingang. Dit bureau is ingericht, om iedereen, die dat wenscht, inlichtingen te geven omtrent een der punten van het feestprorgramma: optocht, feestverlichting, muziek, enz. Een verbazend goed idéé van „Koningin nedag", nog aantrekkelijker door de feeste lijke inrichting van het bureau. In een kleu- rigen boog hangen aan het plafond oranje lampions, welke, naar moderne manier, elec- trisch licht kunnen uitstralen. Deze electri- sche installatie is aangebracht door 't Electro Mechanisch Bureau „Energie", L. J. v. d. Wilde. Met aardige slingers is het bureau verder opgesierd, terwijl de fa. Lamp er eenige jubüeümborden ophing. Aan de deur prijkt een prachtig ontwerp van den heer G. A. Luitingh voor het décor van een be ker. Aan 4000 schoolkinderen in Haarlem zal n.l. een jubileum-beker uitgereikt wor den. Dit ontwerp van den heer Luiting is keurig van uitvoering. De Groote Kerk, de kathedraal en nog andere Haarlemsche ge bouwen komen er duidelijk op uit. De fa briek, waar de bekers vervaardigd worden, heeft echter geen tijd, om nog een nieuw décor te maken. En dus blijft het ontwerp ongebruikt. Wel jammer! In dit zoo keurig ingerichte bureau heeft „Koninginnedag" baar archief-albums gede poneerd, welke loooen van de oprichting (1899) tot en met het jaar 1907. Daarna zijn helaas geen albums meer samengesteld. De albums bevatten, grootendeels door de zor gen van den heer J. R. Prent van den Berg, keurige herinneringen. Herinneren we alleen maar aan het bloemencorso in 1903 en aan de ridderspelen in 1906. In deze albums nu kunnen eventueele deelnemers aan den op tocht bijv. een en ander eens na komen slaan voor versiering-ontwerp e.d. Nog andere zaken herinneren aan vroe gere feesten van „Koninginnedag". Het nijvere bestuurslid van „Koninginne dag", de heer Ed. A. van Bilderbeek, zit hier knusjes van 10half 1 en van 3half 5, om inlichtingen te verstrekken. We ge- looven wel, dat hij het druk zal krijgen! Bij gelegenheid der a.s. feesten van Ko ninginnedag wordt op Zondag 2 September, des namiddags van half 3 tot 5 uur op het feestterrein aan den Kinderhuissingel een muziekfestival gegeven, waaraan deelgeno men wordt door 7 vereenigingên. Het zijn uit Haarlem: Harmonie Crescendo; L. J. Coster, Utile Dulci ep de Politie-muziek- vereeniging, uit Spaarndam „Crescendo", uit Santpoort; „Wilhelmina" en uit Bennebroek „Kunst na Arbeid." Door elk dezer vereenigingen worden 2 nummers uitgevoerd. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden de door de Directie der Maatschappij tot Détailverkoop van petroleum „de Automaat", te Rotter dam, gevraagde vergunning tot oprichting van eene ondergrondsche benzinebewaar- piaats, maximum hoeveelheid benzine 2000 Liter in de garage aan de Gasthuisvest no. 23, kad. sectie D no. 195 met aftapinrich ting vóór dat perceel, is geweigerd. Bij de politie is aangifte gedaan, dat Zater dagavond een onbeheerd staand heerenrij wiel, hetwelk stond voor een perceel aan de Lange Heerenvest, is ontvreemd, Zondagavond half 6 heeft in een perceel aan den Kruisweg een onbeduidend brand je plaates gehad, doordat een bewoner, die voor het raam zat te rooken, een brandende lucifer per ongeluk in aanraking bracht met de vitrage-gordijnen, die in brand geraakten, waardoor ook de overgordijnen vlam vat ten en geheel verbrandden, alsmede een ge deelte van het behangsel. Door burgers is het vuur met emmers water gebluscht. Een 23-jarige juffrouw die per fiets alhier een vriendin kwam bezoeken, gaf haar fiets aan een haar onbekend persoon in bewa ring. Nu heeft zij bij de politie aangifte ge daan, dat deze persoon er met het rijwiel is vandoor gegaan. 34Ï 19 48 87 114 149 335 408 429 453 468 591 619 660 853 972 975 1195 1224 1252 1352 1358 1371 1411 1446 1536 1612 1655 1812 1868 1949 2044 2074 2075 2112 2114 2294 2321 2349 2389 2417 242» 2427 2430 2481 2594 2657 2739 2775 2794 2810 2853 2895 3009 3041 3089 3121 3185 3199 3205 3265 3289 3313 3323 3328 3-183 3680 3708 3755 3822 3889 3944 3967 4034 4081; 4128 4167 4254 4374 4385 4399 448T; 4516 4597 4664 4705 4731 4755 4779! 4813 4876 4897 4948 5028 5062 5075 5103 5225 5274 5441 5474 5513 5531) 6033 5533 5615 5747 5791 5794 5814 .6287 6383 6410 6411. 6484 6511 6530 6580 6667 6772 6817 6860 6916 6966' 6981 6998 7012 7063 7076 7133 7217. 7259 7325 7375 7398 7434 7515 7557, 7645 7661 7673 7674 7746 7844 7911] 7936 7948 7949 8109 8174 8212 8274; 8334 8351 8368 8404 8433 8463 8524! 8625 8647 8651 8670 8722 8743 8794! 8833 8928 8949 8951 9039 9045 90981 9174 9237 9309 9376 9505 9622 96301 9673 9826 9870 9946 9949 10013 10043. 10070 10076 10084 10159 10176 10189 10191) 10273 10353 10369 10380 10391 10470 1060! 10704 10715 10753 10819 10831 10842 10853 10875 10881 10925 10952 10953 10973 1101$ 11154 11157 11158 11177 11193 11231 112351 11352 11377 11380 11400 11439 11446 11452* 11511 11588 11623 11670 11708 11876 1189SH 11957 11977 12022 12177 12234 12348 12364 12371 12376 12424 12432 12468 12568 12657,! 12687 12771 12834 12858 12863 12932 12936* 13117 13123 13204 13266 13329 13333 13340! 13391 13430 13445 13466 13520 13577 13703 13711 13809 13815 13861 13866 13874 13912, 14085 14107 14110 14187 14234 14242 14247; 14300 14337 14401 14411 14418 14423 14442. 14456 14503 14571 14628 14631 14657 14723/ 14743 14765 14766 14795 14817 14843 14870 14927 14974 14998 15032 15054 15088 151041 15136 15242 15247 15255 15272 15281 15297? 15302 15362 15449 15575 15608 15660 15652, 15682 •15692 15750 15777 15831 15832 15866 15898t 15907 15949 15985 16011 16013 16124 16163? 16168 16178 16223 16243 16300 16303 1631® 16352 16474 16488 16638 16676 16709 16732! 16752 17063 17086 17096 17101 17104 17107, 17203 17302 17337 17347 17442 17512 17529!; 17691 17771 17795 17882 17947 18022 18060 18096 18122 18144 18162 18208 18324 co co 18433 18467 18494 18506 18516 18570 18605, 18671 18693 18730 18800 18857 18863 18885 18973 18997 19166 19196 19211 19216 19273 19339 19376 19479 19490 195S8 19651 19729 19738 19741 19808 19860 19865 19873 19893 19907 20001 20060 20083 20226 20313 20329 20340 20360 20366 20376 20380 20386 20414! 20425 20513 20515 .20556 20587 20645 20672! 20708 20745 20748 20844 20868 20872 20953 21050 21082 21272 21339 21390 21408 2148(5 21528 21564 21589 21605 21608 21630 21669 21708 21878 21892 21918 21943 21961 21965 21975 21992 22092 22183 22207 22227 2229Ö '2297 22313 22432 22479 22526 22581 •22600 22615 22658 22660 22687 22795 22835 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Hooggeachte Redactie, Trots mijne drukke Werkzaamheden ver zuimde ik niet de laatste dagen uw veel ge lezen blad eens even na te zien. Ik sta ver baasd over de vele ingezonden stukken,welke daarin worden vermeld. In het bijzonder vroegen de artikelen der heeren Govers, Kee- sen, Castricum, Kerkvliet, Klein en Da Label mijne aandacht. Mijne meening wensch ik daar niet over uit te spreken. Alleen dit; aan U, geachte Redactie, zou ik willen ver zoeken, maak er een einde aan; weiger aha stukken, welke over deze zaak u ter plaat, sing worden aangeboden, dan doet U een goed werk in het belang der Roomsohe zaak. In het vast vertrouwen dat een groot deel uwer lezers dezelfde meening is toegedaan dank ik U voor de toegestane ruimte. HEITLAGER. Naschrift. Onze rubriek „Ingezonden stukken" is een vrije tribune, waaraan wij zoo min mogelijk beperkingen willen aan leggen. In bovenbedoelde ingezonden stukken hebben wij geschrapt, wat al te persoonlijk was; zoolang men zakelijk blijft is er voor ons geen reden tot ingrijpen, tenzij dat onze plaatsruimte vordert aan een bepaalde pole miek een einde te maken. Voor de vaandel- strijders en bestrijders is dat einde natuurlijk' weldra aangebroken. REDACTIE. De heer Mr. M. Slingenberg, wethouder van Openbare Werken, is voor eenige we ken afwezig; de heer Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen zal dezer dagen eveneens met vetlof gaan. O.m. zullen zij de Interparle mentaire unie te Gothenburg bijnonen. De heer Mr. W. Wesstra zal zijn functie als ge meente-secretaris van Haarlem dezer dagea hervatten. Ondertrouwd; 6 Aug.: C. J. H. Poppe eö A. Dikmans. Getrouwd: 6 Aug.: P. A. M. Speet en H, D. M. Voortwist. Geboren: 1 Aug. z. van A. v. d. Valk-Lus tig. 3 Aug. d. van G. Lamme-v. Egmond, z. van J. de Jonge-de Vries. d. van W.; M. v. Keulen-Beijnes. d. van A. M. K„ Bruins-Frantzen. 4 Aug. d. van M. E^' Stavenuiter-Remmé. z. van M. E. v. Nor-' den-Keerwolf. z. v. J. v. d. Laar-v. Wes terhoven..d. van J. v. Dokkum-Bogaards.' 5 Aug. z, van C. E. Duinker-Visser. d. van C. P. Swart-Smal. 6 Aug. z. van M. Boon-Maan. z. van D. J. v. d. Zwaart- Mollema. i) Overleden: 3 Augustus. J. G., 2 mnd. &,j van J. G. Beetz, Kamperlaan. 4 Augustus, A. A. J., 2 j., z. van A. J. W. v. Dam, Bak-! kerstraat. C, Sneekes, 7 j., Rozenprieel-»j straat. 5 Augustus. G. A., 19 d., d. vaa' W. J, A. Tijssen, Santpoorterstraat. I v 't Kopje. Zondagmiddag is een meisje uit Broek op Langendijk per fiets van het Kopje komen rijden. Door onbekendheid met dezen weg is zij door de groote vaart haar stuur niet meester geweest. Ze kwam te vallen en brak haar sleutelbeen. Dr. Born- water en Dr. Bos verleenden de eerste hulp, waarna zij met den auto van de familie Nienhuys naar het station werd vervoerd. Zwijntjesjagers. Zaterdagavond, toen de heer K. zijn fiets voor .het café van den heer V. even neerzette, kwam hij eenige minuten later tot de ontdekking, dat een (tweede persoon zich over het karretje had l ontfermd. 't Was een fiets, merk -Veslind",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2