UMDE0UW EN ¥l$$®HiRIJ, ORDE EN ARBEID. DEMEN6D NIEUWS. KUNST EN KENNIS. MIRKTNIEUWS. UI) onze Oost. Nu is er hier en daar in Juli al vrij wat honing eerste kwaliteit gewonnen en ge- pogst; zij, die mobielbouw (losse bouw) toe passen, maken den honing al te gelde. Wij zagen reeds vóór 14 dagen partijen honing a 75 ets per pond verkoopen. ^tfjOR^LOOU TELEFOON£4. c i -_r l; VAN ONZE bi HET STANDBEELD VOOR SCHLAGETER Rotterdam werd gestart. Des morgens om 5 uur zou het eerste toestel vertrekken, maar op dat uur heerschte op het vliegterrein nog de vredigste rust. Eerst om half zes versche nen de start-commissarissen, de heeren mr. J. J. Krantz en C. v. Vliet, benevens de tijd opnemer, de heer P. T. de Jong. Toen kwam er wat gang in. In de Waalhaven lagen twee Junker-water- vliegtuigen, waarvan alleen de D 272, be stuurd door Tiedemann, aan den wedstrijd deel zou nemen. Het andere toestel, de D 260, bestuurder Neumann, koerste om half zeven op eigen gelegenheid naar Norderney. Om 6 u. 19 min. 45 sec. M. E. T. viel het eerste startschot voor de D 272, die precies op tijd vertrok. Na even boven de Waalhaven gecirkeld te hebben verdween het toestel in N.-O. richting. Ondertusschen vloog de Engelsche vlieger Courtney een toestel in voor de Nationale Vliegtuigenir-dustrie. Om 6.30 geeft de heer v. Vliet het sein tot vertrek voor de Tummel Lisa, bestuurd door den Zweedschen luite nant Kjellgren. Deze kleine tweedekker ver hief zich zeer snel van den grond en was spoe dig uit het oog verdwenen. Om 6.56 was het de beurt van luitenant Södelberg (Zweden) met een Bréguet, om 7.30 vertrekt Zimmer- mann (Duitschland) met een Junkerland- ▼iiegtuig, en om 7.58 Cabham (Engeland) «et de Havilland 50. Tegen 8 uur streek de Fokker C 4, bemand met ir. Grasé neer, komende van Schiphol MSfcor Hamming (Engeland) vertrekt 8.25 met de Havilland 37 als passagier maakte de Engelsche prinses Wertheim de reis-naar Gothenburg mee. Middelerwijl komt uit Engeland bericht binnen, dat in Croydon een Bristol gestart is, die ook aan den wed strijd zal deelnemen, zij het dan waarschijn lijk buiten mededinging. Om half elf is Grasé (Nederland) met den Fokker vertrokken en een kwartier later lt Bird (Engeland) met de snelle Gloucestershi re Grebe. De uit Engeland aangekomen Bris tol tweedekker heeft tegen half twaalf koers gezet naar Gothenburg. DE MARIABOND IN HET BISDOM HAARLEM. Volgens het in de jaarvergadering te Lei den uitgebracht verslag telt de Mariabond thans 69 Maria-Vereenigingen en 1 corres pondentschap tegen 67 M. V. en 1 corres pondentschap het vorig jaar. In totaal zijn er thans 4371 leden, warvan 1379 geheel- onthoudsters en 2992 afschafsters. Naast 48 Maria-Vereenigingen staat eene St. Anna- Vereeniging, waarin 4585 gezinnen met 13720 kinderen. De 16 Meisjesbonden tellen 756 geheelonthoudsters en de adspirantenafdee- lingen 90 leden geheelonthoudsters. KOPER OP TIMOR. „Is de regeering van plan, de opsporingen naar koper op Timor voort te zetten zoo vragen eenige leden blijkens het verslag in de afdeeling van den Volksraad. „De bedoeling is, aldus de regeeriug in de memorie van antwoord, om het onderzoek naar koper op Timor, tenzij intusschen nog belangrijke fondsen gedaan mochten wor den, in den loop van dit jaar te beëindigen Het personeel zal zich daarna^uitsluitend wijdenfaan het onderzoek naar*petroleum' Dit onderzoek zal zich ook uitstrekken over de ten Oosten van Timor gelegen eilanden. Het is ook der regeering gebleken, dat voor een zwavelzuurfabriek voorshands geen voldoende afzetgebied in deze gewesten is te vinden." Naar de Tel. verneemt,, heeft de voorzit ter van den Metaalbond aan de betrokken organisaties van werklieden der fa. Wilton te Rotterdam medegedeeld, dat de verlen ging van de werkweek tot 56 H uur tegen Eet loon van 48 uren gehandhaafd blijft. Naar men weet, heeft dezer dagen te U- trecht een bespreking plaats gehad tusschen de besturen van den Metaalbond en van de werkliedenorganisaties ter behandeling van de bekende kwestie. Deze conferentie heeft geen resultaat gehad. Voorts kunnen we nog meedeelen, dat het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Metaalbewerkers door den secretaris-generaal van het dep. van arbeid (minister Aalberse was ziek) ontvangen is en daar zijn bezwaren tegen de aan Wilton verleende vergunning tot verlenging van den arbeidstijd heeft voorgebracht. De secre taris-generaal zou de bezwaren den minister overbrengen, doch kon zeer weinig hoop geven op wijzia'ng van de reeds genomen beslissing. WEL WAT SLORDIG. Onlangs, aldus meldt de „Ind. Crt." uit Soerabaja, was er op het station Goebeng een wagon noodijfc voor de verzending van goederen naar het binnenland. Hiervoor zocht de rangeermeester een onbeplakten wagon In een vergeten hoekje uit, zoodaf veronder steld werd, dat deze wagon leeg was. Bij opening bleek, dat de wagon inhield een zending zilvergeld, bestemd voor 's lands kas, ter waarde van 180.000. Een derde rijmpje luidt: Het weer van Castiaan (13 Aug) Houdt dagen aan! Geel er ditmaal eens acht op, ol het uit komt. Het is nu de tijd nog om de verschillende ziekten, welke zich op de aardappelvelden vertoonen, te bestudeeren. Vraagt uw Rijks consulent of een deskundig landbouwonder- wijzer- om in uw plaats een demonstratie een openbare les te houden. Het is zoo leerzaam. Weet ge wel dat in de zandstre ken haast geen gezond aardappelgewas is te vinden; topbont (mozaïek), bladrol en andere ziekten doen den oogst van jaar tot jaar teruggaan. Ieder jaar dient -men poot- goed van elders (Friesland) te betrekken, om zijn oogst op peil te houden. Die kosten worden er veelvoudig uitgehaald. Dat poot- goed moet van te velde goedgekeurde ge wassen zijn! Niet van particulieren dus. Reeds in den nazomer bestelle men. Zelf kan men ook sorteeren (de beste gezonde stammen uitzoeken), maar wat gezond lijkt is het daarom nog niet. Aanbevolen wordt den laatsten tijd om de stammen, waarvan men poters neemt, on rijp te oogsten; dan zijn de knollen nog niet besmet. Proeven in Engeland, Australië en ook hier hebben aangetoond, dat dit doel treffend is. Het is dus nu de tijd er voor; wacht niet langer en neemt eens een proef. Van des kundige zijde wordt het advies gegeven; om op zand- "en veengrond het gebruik van kalkmergel te verkiezen boven de geblusch- te kalk. Om verschillende redenen. Mergel .kan, als ze zeer fijn gemalen en droog is, bij alle weersgesteldheid uitgezaaid en goed met den grcJnd vermengd worden. Groote fijnheid is gewenscht; geen stukjes als erwten; echt mergel moet zacht aanvoe len; laat op gehalte aan het Proefstation te Maastricht onderzoeken! In dezen tijd kan men nieuwe aardbei bedden aanleggen; aan de randen der oude vindt men genoeg jonge planten. Zet deze op 1/4 voet afstand op goed bemeste (met koe- of verteerden paardenmest) bedden. Struikrozen kan men door stekken ver meerderen; met rozen op sfam gaat dat niet; deze worden veredeld of geoctdeerd op wil de bottelstammen. De rozenbottels worden gezaaid, maar het duurt eenige jaren, eer ze geschikt zijn om veredeld te worden. Perk jes, die hun mooi al verliezen, kunnen door Asters worden vervangen, welke spoedig in bloei staan. Deze maand is geschikt om Coniferen te verplanten, ze kunnen dan vóór den win ter nog wortels maken. Vruchtboomen, Welke begin Juli gesnoeid zijn (pyramide en kibvormen), zullen, als ze gezond zijn, thans weer lot vertoonen; boven het vroeger inge- nepene of ingesnedene moet dan nu weer een lid ingenepen worden. Als ge al in de stokboonen zit, ga ze dan om den anderen dag na; snijboonen mogen niet hard worden, dan verliezen ze hun malschheid. Veel vaste planten, die 's winters buiten overblijven, zooals het welriekend viooltje, moeten nu verplant of gescheurd worden, op pollen geplant in goed gemesten grond. Ook scheurt men de Primula-Veris, die ook om haar bloemen in 't voorjaar nog door velen is gezocht. Knap de Zonale (Geranium-)perken wat op; de planter^zijn allicht ongelijk, om dat de eene harder groeit dan de andere. Neem de potten uit, bind ze opnieuw aan, snijd de wortels weg, die zich mogelijk on der aan den pot bevinden, verwijder de gele bladeren en uitgebloeide bloemen en zet ze dan weer op het perk; de groote in 't mid den, de kleine aan den kant, na ze eerst goed begoten en wat verdund gier gegeven te hebben. MERKWAARDIGE VONDST. Te Luykgestel rijn in de R.K. Kerk tij dens de verbouwing een vijftigtal munten gevonden waarvan enkele uit het jaar 1600 De waarde is nog niet vastgesteld. Eveneens werd met algemeene stemmen besloten tot aansluiting bij het N. A. S. De zetel is gevestigd te Almelo het secre tariaat bij den heer A. J. Frederiks, oude Deld^nscheweg 14, Almelo. Na afhandeling van diverse organisatori sche aangelegenheden werd besloten tot de stichting eener werkloozenkas. Een concept reglement voor deze kas, eveneens een voor de inmiddels gestichte weerstandskas, werd behandeld en vastgesteld.Hetzelfde geschied de met de statuten en het huishoudelijk re glement. Ten slotte besloot deze vergadering tot het zenden eener delegatie uit het bestuur naar de conferentie, welke op Donderdag 9 dezer te Enschedé wordt gehouden ter bespreking van den ingetreden toestand in de textielindustrie. Ui I Kil Kift HET ITALIAANSCHE ANTWOORD. VOOR DEN TUIN. Aan de laatste aflevering van het week blad Floralia ontleenen wij het volgende: Wat nog geplant kan worden in den Moestuin. Veel is dit niet meer. Spruitkool kan nog, maar 't worden voor den winter geen zware planten meer. Met een open winter blijft spruitkool doorgroeien, waardoor de moge lijkheid van een behoorlijke pluk nog moge lijk is. Prei kan ook nog geplant worden, alsmede boerenkool en koolrapen. Andijvie kunnen wje nu in verschillende stadia van ontwikkeling hebben. De om streeks St. Jan gezaaide is verplantb^ar en daarmee wordt vrijkomend erwten- aardap- peleniand beplant. Andijvie vraagt vrucht baar land, waarom een bemesting met gier aan te bevelen is. Brocolie kan ook uitge- plant worden. Dit moet liefst op een tegen Noorden- en Oostenwind beschutte plaats gedaan worden. In een strengen winter sneuvelen de meeste, zoo niet alle planten en in een natten winter zullen ze op lagen grond voor een deel wegrotten en van het aantal, dat er ongeschonden is doorgekomen, zal een groot gedeelte minderwaardige bloemkoolen vormen. De teelt van brocolie is daarom niet zeer aan te bevelen. V/ie geen kassen of bakken bezit en daardoor niet voor Juni bloemkool kan oogsten, kan het probeeren. 't Land is vroeg weer vrij voor een voorjaarsgewas en als 't lukt, wordt er vroeg in 't voorjaar bloemkool gesneden van den kouHen grond. Andijvie en Kropsla zaaien Dit doen we deze week voor 't laatst op den kouden grond en als de planten van dit zaaisel oogstbaar zijn, is het jaar bijna om. Verplanten haalt weinig meer uit, althans niet op 't open veld. In de bak'of warenhuis kan het nog. J: Ruim zaaien is daarom gewenscht. Dahlia's nazien. De Dahlia's vragen nu steeds onze aan dacht, telkens weer moeten we aanbinden, willen voorkomen, dat door wind of re gen de scheuten zullen breken. Willen we groote bloemen, dan houden we een knop op een steel, tenminste bij de grootbloemige als decoratieve en cactus- Dahlia's. Hierdoor krijgen de bloemen ook meer geschiktheid als snijbloem en blijven langer goed op het water. Bij de kleinbloe- mige, als poppon en halskraag, verwijderen we de zijknoppen niet. jr WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft Augustus) Augustus; Oogstmaand, Karei de Groot* noemde de maand Aran- manoth; Aran oogst. De volksmond geeft ons de volgende jnaandrijmpjes: Wie knollen wil eten, Moet St. Laurens (10 Aug.) niet vergeten. Men denke er oml Met St. Laurens Komt men de bijen op de pens. (Snijdt men den honing uit). EEN NIEUWE FEDERATIE IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Gisteren vond te Almelo een landelijke vergadering pliats van vertegenwoordigers van textielarbeidersorganisaties en van groe pen van leden der voor eenige dagen terug geschorste en thans van het N. N. afgeschei den Federatie van Textielarbeiders. Sinds Woensdag 1 Augustus vertoefde de heer Th. J. Dissel, le secretaris van 't N. N. in de provincie Overijssel, met het doel in onderscheidene plaatsen afdeelingen te for- meeren, hetwelk, met medewerking van eeni ge ter plaatse gevestigde personen, is gelukt. In Hengelo, Enschedé, Glanerbrug en Nij- verdal zijn deze gestichtin onderscheidene plaatsen zijn afdeelingen in voorbereiding. Bovendien werd te Deventer nog een afdee ling gesticht van den bij het N.N. aangeslo ten Ned. Federatieven Bond van Arbeiders, werkzaam in Fabriekmatige- en Aanverwante Bedrijven. In onderscheidene plaatsen, w.o. Hengelo en Deventer, zijn afdeelingen in voorbereiding, resp. van de bij het N. A. S. aangesloten Federaties van Bouwvakarbei ders en van Metaalbewerkers. De landelijke vergadering der textiel arbeiders vond plaats in Hotel Verboom en stond onder leiding van het bestuur van het N. N. Voor deze vakcentrale waren aanwezig de heeren C. Kitsz en Th. J. Dissel. Van tal van plaatsen waren afgevaardigden gekomen de vergadering was druk 'bezocht. Na eenige bespreking werd met algemeene stemmen besloten tot de stichting eener lan delijke organisatie, onder den naam van Ne- derlandsche Federatieve Bond van Arbei dersisters), werkzaam in de Textielindustrie. BRAND IN EEN BRIEVENBUS. In een brievenbus staande op den hoek van de Westerstraat en le Anjeliersdwars straat te Amsterdam hebben onbekend geble ven daders gisteren brand gesticht.Het brand je is met een emmer water gebluscht. ERNSTIGE MISHANDELING. De landarbeider K. J. van Leiden werd door zijn oom met z.g. stekelpikker dusdanig gestoken dat er een gapende wonde ontstond en een rib doorstoken werd. CDe toestand van den getroffene is zeer ernstig. Oorzaak was een woordenwisseling tusschen de vrouw van J, en den oom. ALS DE BEL NIET GAAT. Een bewoner van de 3e Oosterparkstraat t& Amsterdam kwam Zaterdag in Zateraag- avondstemming, d. w. z. bexchonken thuis. De man wond zich op omdat de bel van zijn. woning niet overging.Hij meende dat temoe ten wijten aan zijn benedenbuurman bij wien hij een ruit insloeg. Hij bekwam daarbij zelf een bloedenden pols, die in het Onze Lieve Vrouwegasthuis werd verbonden. De politie stelde dezen heer in de gelegenheid de rust des slaaps te genieten in het politie bureau Muiderpoort. DOUANE TEGEN SMOKKELAARS Aan de grens te Gendringen is het in den nacht van Donderdag op Vrijdag tot een schietpartij gekomen tusschen smokkelaars en Duitsche douanebeambten. De ongehuw de Th. Hogenkamp, uit Mechclen (Gendrin gen,) die een koe over de grens trachtte te smokkelen, werd levensgevaarlijk getroffen. Hij is in bedenkelijken toestand opgenomen. LAAGHARTIGE DAAD. De hee^A. Muis te Leimuiden kwam tot de onaangWame ontdekking, dat zijn regen water onbruikbaar was gemaakt, daar men petroleum in zijn regenput had geworpen. Men vermoedt, dat het een wraakneming is, daar de heer M. getracht heeft, de Chr. school niet aan het huldigingsfeest te laten deel nemen, om reden er een draaimolen op het feestterrein komt. ROME, 6 Aug, Het Italdaansdhe ant- woord op de Engelsche nota gaat uit van - Het standpunt, door Italië uiteengezet op de conferentie te Londen in December 1922, De kwestie van de onderlinge schulden der geallieerden en de productieve panden, in verband met die van het bedrag en de betaling van de schadeloosstelling blijft den grondslag vormen van iedere bevredigende en duurzame regeling. Het antwoord sluit zich in 'het algemeen aan bij de bedoeling van de Engelsche regeering, strekkende tot het teweegbrengen van een ontspanning in Europa, onder handhaving van de een heid tusschen de geallieerden, door een snelle regeling van de kwestie van de schadevergoeding en de daarmede verband houdende kwesties, in het bijzonder volgens de Italiaanscfae regeering die van de onderlinge schulden der geallieer den, Het bevestigt vervolgens het verlan gen van de Italiaansdhe regeering om zich aan te sluiten bij de actie van de Engelsche regeering, opdat deze actie werkelijk zal kunnen bijdragen tot vlugge en werkelijke algemeene overeenstemming. Het houdt zich aan de meermalen uitgesproken meening, dat Italië is tegen het lijdelijk verzet, teigen de latere bezetting van de Roer en vóór een geleidelijke vermindering van de Fransch-Belgische bezetting, als er over eenstemming bereikt en gewaarborgd is. DE VER. STATEN EN TURKIJE. - LAUSANNE» 6 Aug. Er is vandaag te Oubhy overeenstemming bereikt tusschen Turkije en d® Ver. Staten. Het verdrag zal vandaag worden geteekend. LAUSANNE, 6 Aug, Een algemeen verdrag, dat de grondslagen legt voor de aanstaande betrekkingen tusschen beide landen, en over de uitlevering handelt, is door de Amerikaansche en Turksche af gevaardigden geteekend. De Amerikaansche gezant heeft in een redevoering gezegd, dat de verdragen be stemd zijn om de betrekkingen tusschen beide landen in het licht te stellen, ten einde een nauwe en nuttige samenwer king mogelijk te maken, die, naar 'hij hoopt, zich zal ontwikkelen. Ismet Pasja wees op de wijzigingen van politieleen aard, die in Turkije zijn tot stand gekomen en ook op het feit, dat Turkije zijn rang van onafhankelijke natie heeft ingenomen, hetgeen de regeling van de be trekkingen tussdhen Turkije en de andere landen noodig maakt. het gaat, daarbij zijn betrokken. De indu- strieele machine is een zeer teer instrument en het huidige profijt is zeer klein, vergele ken bij de geheele opbrengst. Evenals de kleinst mogelijke extra-wrijving in eenig deel van het mechanisme in staat is, de ge heele machine in de war te sturen, kan ook de nijverheid zelf geen extra wrijving ver dragen, zonder dat niet alleen de winst ver dwijnt, doch ook een gevoelig verlies het gevolg is. Daarmee is niet gezegd, dat het onthouden van regeeringssteun aan het lijde lijk verzet voldoende zou zijn om te maken, dat de technische, administratieve en finan- cieele leiders bij de groote maatschappijen aan de Roer of zelfs de arbeiders in het al gemeen binnen een afzienbaren tijd terug zouden keeren tot het gewone werk en dat zij hun best zouden doen om een jaarlijksche schatting te betalen aan de invallende mo gendheden. Andere bladen toornen eenige verbazing over het feit» dat Engeland's bondgenooten er niet voor terugdeinzen, Engeland uit te noodigen, zijn belangen geheel op te offeren, door afstand te doen van zijn vorderingen op de geallieerden en door feitelijk even eens een streep te halen door Engeland's aandeel van de schadevergoeding, juist op den tijd, waarop Engeland te kampen heeft met het groote probleem der werkloosheid, dat ontstaan is doordat de toestand in Europa op het doode punt is gekomen, ter wijl Engeland terzelfder tijd de groote oor logsschuld. aan Amerika afdoet met een be drag van circa 40 millioen per jaar, terwijl die schuld wel op naam van Engeland, doch feitelijk ten behoeve der bondgenooten is aangegaan. AMERIKA EN EUROPA. LONDEN, 6 Aug. Het Amerikaansche Congreslid Maldden, die Duitschland en vooral het bezettegebied heeft bezocht, verklaarde voor het aanvaarden van zijn terugreis naaf Amerika, dat een oplossing van het Europeesdh probleem dringend noodzakelijk is en dat Amerika hierin de behulpzame hand moet bieden, aangezien de Ver. Staten het eenige land is, dat zoo wel met Engeland als met Frankrijk be vriend is en bovendien direct belang heeft bij een regeling der schadeloosstelling. Zonder deze bemiddeling ziet Madden geen uitweg aangezien noch de regeering te Londen, noch die te Parijs, kan toegeven, dat haar politiek in zake het Roergebied en de schadeloosstelling onjuist is geweest, zonder belangrijk aan prestige in te boeten en zich binnenlandsche moeilijkheden op den hals te halen. ENGELAND EN DE ROER-BEZETTING. LONDEN, 6 Augustus. In hunne bespre kingen van de Roerbezetting en het herstel blijven de bladen groote gereserveerdheid in acht nemen. Zoo wordt bijv. het feit, dat de Fransche regeering, nadat eerst bij haar was aangedrongen op de vergunning tot het openbaar maken van de geheele gevoerde correspondentie, waartegen zij eerst be zwaar had, thans zich gehaast heeft om uit eigen beweging hare nota's openbaar te maken, zonder de mededeelingen van de Engelsche regeering, bijna geheel door de bladen genegeerd. De financieele redacteur van de Manches ter Guardian bespreekt de Fransche nota. Het is geen document dat aanbeveling ver dient voor hen, wier eerste doel is: het ves tigen van een gezonde en blijvende politieke en economische orde op het continent. In de eerste plaats is Frankrijk niet in staat of onwillig om te treden in ons voorstel om zijn greep op de Roer wat losser te maken, en in de tweede plaats handhaaft het zijn vroege houding, n.l. dat wie ook opofferin gen zal brengen, het zijn minimum-eischen heeft gesteld en in geen geval deze wil ver zachten. Zoo blijft het aandringen, in zake het totaal bedrag van de betaling voor het herstel, dat het bedrag «joet worden vastge steld door de schuldeischeirs, zonder dat eenige rekening gehouden wordt met bet vermogen van den schuldenaar om te beta len. Het wil immers niet toestemmen in een verder onderzoek op dit punt, terwijl het als voornaamste punt van zijn programma de onvoorwaardelijke overgave vraagt van de Duitsche regeering, in zake het lijdelijk ver zet. Het overschat het belang van dit punt voor zoover de onderhandelingen, waarover FRANKRIJK EN RUSLAND, PARIJS, 6 Augustus. Dé Petite Gironde publiceert een artikel over de Engelsche politiek, in verband met een eventueele alliantie tusschen Rusland en Frankrijk. Het blad zegt, dat zoodra het oude tsarenrijk weer direqt door eigen gezanten in de ver schillende hoofdsteden vertegenwoordigd zal zijn, er aan de tegenwoordige betrek kingen tusschen Frankrijk en Engeland een einde zal komen. Frankrijk heeft feitelijk met Rusland geen enkel geschilpunt, en als de oude betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk werden hersteld, zou dit de in leiding zijn van een vereeniging tusschen het Slavische en het Latijnsche iblok in Europa. Deze twee groepen zouden zoo sterk zijn, dat niemand het meer zou wagen, Europa te betuttelen. De vrede op het Euro- pecsche vasteland zou daarmede voórgoed zijn verzekerd, doch tevens zou er een eind zijn gemaakt aan" de traditi" neele politiek van Engeland om de verschillende volken tegen elkander uit te spelen, De taak van de Engelsche vloot zou, na het tot stand komen van zulk een verbond, geen andere zijn dan het uitoefenen van controle ter zee tusschen de verschillende deelen des rijks. door handig optreden Zondag in geslaagd ïs,' bij een vergadering van revolutionaire werk- loozen het geheele z.g. comité van actie te arresteeren. Er zijn tezamen 200 personen gearriveerd. Men hoopt, hierdoor de voor naamste raddraaiers van de werkloozenbe- weging te Dresden te hebben onschadelijk gemaakt, EEN SCHIETPARTIJ, MUNCHEN, 6 Augustus. Tusschen dr. Wittekley, een- Hongaarschen communisten leider, die op het oogenblik te Munchen woont, en Herbst, een gewezen luitenant van de brigade-Ehrhardt, heeft bij een toe vallige ontmoeting in een bosch bij Sparren- berg een schietpartij plaats gehad, naar aan leiding van geschillen, die zij vroeger in Hongarije hadden gehad. Wittekley werd door een schampschot geraakt, Herbst, die het eerst had geschoten, kreeg een schot in den linkerschouder, RELLETJES TE DUBLIN. LONDEN, 6 Augustus. Wilde tooneeléö hadden er plaats bij de aankomst, op het Mansion House te Dublin, van afgevaardig den naar het vakvereenigingscongres van de Iersche labour-partij. Zij trachtten het ge bouw te bestormen, maar slaagden er niet in. Een aantal afgevaardigden werd ernstig gewond. De betoogers schreeuwden: „Stei de gevangenen in vrijheid. Leve Lafkin." De politie stond machteloos, BETHLEN EN BENESJ, FRANKFORT a/d. M., 6 Augustus. (Part.), Uit Praag: De door verschillende bladen ge melde samenkomst tusschen Bethlen en Benesj zal niet plaats vinden. Naar de Ga- zette de Prague meldt, is de voorwaarde van die samenkomst de vervulling van eenige besluiten, die te Sinaia genomen zijn. NA DE STAKING IN HONGARIJE, BOEDAPEST, 6 Augustus, Nu het spoor wegverkeer weer normaal is geworden, is de staat van beleg in geheel Hongarije op geheven. BERLIJN, 6 Aug. De Kreuz-Zeitung deelt mede* dat de ex-keizer een aanzien- lijk bedrag aan generaal Ludendorff heeft doen toekomen ten behoeve van hét te Baden op te richten standbeeld voor Schla- geter, den door de Franschen terechtge- stelden Duitsoher. Ook het personeel van den huize Doorn heeft hiervoor een belang rijke som beschikbaar gesteld. Hij haalde de schouders op'en glimlachte *ijn gelaat had een ongemeen schoone uit drukking bij de mengeling van lichte spotter nij en toegevende zachtmoedigheid. „Dat is immers de hoogste graad der moderne eischen, die de verstandigen reeds lang heb ben laten vallen, en die ieder vriend van vooruitgang op maatschappelijk en gods dienstig gebied bestrijden zal, zoolang de vrouw dwaasheden doet, als de bidver- tooningen op de straten der Amerikaansche steden. Flora antwoordde nietzij was marmer bleek geworden. Blijkbaar onverschillig nam zij een stalen pen op, beproefde die op den nagel en stak ze in een pennenhouder. Toen trok zij een kastje open en haalde met een «enigszins sidderende hand er een klein voor werp uit. Plotseling rukte Henriette zich los van Kathe en ging een schrede vooruit, terwijl de handelsraad met een haast uit de kamer ging, alsof hij iets had vergeten. Kathe ont stelde zij zag, hoe de fraai gevormde vin gers een pennemes opnamen, om de punt van ten uit de kast genomen sigaar af te snijden. „Ook een mes, dat wij, althans met zulk doel, niet mochten gebruiken," zei Flora met gedwongen lach, terwijl zij Bruck over den schouder aanzag. Deze ging zwijgend de kamer op en neer. „Ongelukkig heeft ons hersengestel, schoon ook acht lood lichter, dit met de mannenhersenen gemeen, dat het scherper denkt en beter werkt onder het fooken." Zij stak de sigaar aan en hield ze UIT HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN,,f> Augustus. De Matin heeft een bericht van Sauerwein, zijn correspondent in het Rijnland gepubliceerd over voorgeno men onderhandelingen met industrieelen in het Rijnland over een verhooging van de acti viteit der industrie in het Roergebied. De Duitsche Allgemeine Zeitung verneemt in dit verband, dat inderdaad eenige industriee len aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven, maar dat het eenlgê punt van onderhandelingen was: bevordering Van de productie in het bezette gebied met de Franschen, met voorbijgaan van de officieele personen te Berlijn, waarop de Duitschers onmiddellijk verklaarden, dat zij daarover onmogelijk konden spreken. PARIJS, 6 Augustus. Havas verneemt, dat generaal Simon, bevelhebber van het brug- gehoofd Dusseldorf, vanwege de correcte houding der Duitsche politie na den aanslag van den student Raabe, den hoofdcommis saris van politie weder in vrijheid heeft doen stellen. Het zijn namelijk de Duitsche politiemannen, die het eerst de gewonde soldaten te hulp gekomen zijn en de ge meentelijke ambulance-automobiel hebben doen komen om de slachtoffers naar het hospitaal te brengen. De aanslag wordt algemeen door de be volking en de bladen veroordeeld. De eerste burgemeester van Dusseldorf, vergezeld van zijn adjunct, is naar generaal Desvignes ge gaan om hem te zeggen, hoezeer hij de lage misdaad veroordeelde; hij zeide ook dat hij een verklaring in denzelfden zin zou afleg gen bij de binnenkort plaats hebbende ope ning van de gemeenteraadszitting. In een bijeenkomst van Rijnlandsche auto- nomisten heeft de leider Matthes zijn betui ging van leedwezen voor de Fransche en Duitsche slachtoffers uitgesproken en de po litiek van haat en wraak van Pruisen ge brandmerkt. PARIJS, 6 Augustus. Te Wiesbaden is een som van 814 milliard mark, bestemd voor de stakende spoorweglieden, in beslag genomen en eveneens een som van 147 millioen mark, bestemd voor hetzelfde doel. ARRESTATIES TE DRESDEN. BERLIJN, 6 Augustus. De Vossische Zei tung verneemt uit Dresden, dat de politie er ROTTERDAM, 6 Aug. Vee. Aangevoerd waren 456 vette runderen, 258 vette- en graskalveren, 1025'schapen of lammeren, 725 varkens. Prijzen waren koeien le kw. f 1.25, 2e kw. f 1.15, 3e kw. f 0.95, ossen le kw. f 1.20 2e kw. f 1.10, 3e kw. f 1, stieren le kw. f 1.05, 2c kw. f 0.95, 3e kw. f 0.85 per K.G. Handel redelijk. Kalveren le kw. f 0.84, 2e kw. f 1 0.75, 3e kw. f 0.65. Handel traag. Schapen le Kw. f 1,2e f 0.90, 3e f 0.80, lammeren f 1.25 1.10, varkens le kw. f 0.76, 2e f 0.72, 3e f 0.68. Handel flauw. Zaden. Mosterdzaad bruin f 4042, id. geel f 30—33, koolzaad f 2022, karwijzaad f 6668, kanariezaad f 1618 per 100 kilo. Aardappelen. Westlandsche, zand f 1.50 2.00, id. klei f 1.401.70, poters f 0.751.00, Wuke of York f 1.401.80, Geldersche- schoolmeesters f 4, id. kralen f 5, Eigenhei mers f 3.804.00. Eieren. .Zeeuwsche en Overmaasche f 6.50—8.00. AMSTERDAM, 6 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche Eigen heimers f 3.503.75, Idem blauwe Eigen heimers f 3.804, Geldersche Schoolmees ters f 3.503.80," Noord-Hollandsche Blauwe f 4.204.90, idem Muizen f 3.503.85, idem kleine Muizen f 2.102.80, Hillegommer Zandaardappelen f 7, Schoolmeesters f 3.85 4.20, Westlandsche ronde f 3.203.50, alles per H.L. AMSTERDAM, 6 Aug. Ter markt waren aangevoerd 310 vette koeien, prijzen le kw. f 1.30—1.35, 2e kw. f 1.15—1.25, 3e kw. f 1 per K.G.25 stlieren f 0.801.05 per K.G.; 90 melk- en kalf koeien f 325450 p. stuk 99 vette kalveren le kw. f 0.740.82 per K.G 37 nuchtere kalveren f 1624, 62 schapen f 3545, 59 lammeren f 3240 p. stuk 428 vette varkens Hollandssche le kw. f 0.9492 idem 2e en 3e kw. f 0.88—0.84, Overz. en Geld. le kw. f 0.94—0.92, idem 2e en 3e kw. j 0.880.80 p. K.G.4 paarden. APELDOORN, 6 Aug. Ei«ren. Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen f 7.508.50, gemid deld f 7.75. Handel kalm. AXEL, 4 Aug. Granen. Ter markt werd betaald voor tarwe f 12.50, rogge f 9, haver f 11, erwten f 12.75. BOVENKARSPEL (Station), 4 Aug. Aard appelen, Koks, Due en Ninetyfold 2.05 2.40, Schotse 2.05—2.50, Kleine 1-75 2.25, Ronde 2.35—2.85, Blauwe ƒ1.85— 2.55, Bonte 1.90—2.65, alles per baal. Aan voer 9150 baal. Bloemkool le s. 12.25—21, idem 2e s. 6.2512.50, idem 3e s. 0.75 1.30 per 100 st. Aanvoer 28.800 stuks. Roode Kool 5.80—7.20 per 100 K.G. Aanvoer 4600 K.G. Witte kool 5.20—£40 per 100 K.G. Aanvoer 6300 K.G. Wortelen ƒ4.505.10 per 1000 st. NIJKERK, 6 Aug. Eieren. Aanvoer 120.000 stuks. Prijzen ƒ7—8, gemiddeld ƒ7.50. Handel kalm. UTRECHT, 6 Aug. Paarden. Aanvoer 800 stuks. Prijzen waren weeldepaarden ƒ400500, werkpaarden 250400, oude paarden 150250, 1 y2-jarige veulens 150 —300, 2jarige 200—350, jonge 75—150, hitten 150300. met zenuwachtige lippen vast. De pianiste in de muziekkamer had haar salonstuk geëindigd en naderde Flora's ver trek. „Wat Flora Gij rooken Gij, die nooit den reuk van tabak hebt kunnen verdragen!" En lachende sloeg zij de handen samen. „Mijn verloofde maakt gekheid," zei Bruck bedaard, terwijl hij dichter bij de schrijfta fel kwam. „Zij zal het bij deze eerste proef wel laten blijven, want deed zij het meer, dan kon het haar duur te staan komen." „Wilt gij het mij verbieden, Bruck vroeg zij koel, maar in haar oog gloeide een somber vuur. Even had zij de sigaar uit den mond genomen en hield die sierlijk tusschen de vingers. Op dit oogenblik scheen de dokter gewacht te hebben. Met een onverstoorbare bedaard heid, zonder de minste drift nam hij haar de sigaar uit de hand en wierp dien in den haard. „Verbieden, als uw verloofde?" vroeg hij en haalde de schouders op. Nog heb ik geen recht daartoe. Ik zou het u kunnen verzoe ken, maar ik ben in 't geheel geen vriend van noodelooze herhalingen. Gij wist immers wel, dat ik een afkeer heb van de sigaar in den mond eener vrouw. In dit geval echter verbied ik het u alleen als arts, wijl voor u alle reden bestaat, met uw longen voorzich tig te werk te gaan." Een oogenblik scheen Flora als vernietigd door die stoutmoedigheid en bij zijn laatste woorden kromp zij ineen van ergernis, maar spoedig wist zij zich weer te beheerschen. „Dat is immers een ontzettende diagnose," riep zij lachende. „En de geneeskundige raad, dokter von Bar, die mij van mijne jeugd af behandelt, heeft mij daar nooit een woord van gezegd't Is waarlij k om kinderen naar bed te jagen. Voor het overige heb ik geen enkele reden, om het leven zoo lief te hebben, dat ik mij voor het behoud er van eenige opoffering zou willen getroosten. IntegendeelIk zal rooken, gedurig rooken het is mij bij mijn arbeid een behoefte, en die arbeid is mijn geluk, mijn zedelijke steun daarin leef ik eerst „Totdat een onvermijdelijk keerpunt u uw eigenlijke roeping zal doen kennen 1" viel de dokter haar in de rede, en zijn stem klonk hard als staal. Een hoogroode blos kleurde haar wangen, zij stond op het punt een scherp en hard ant woord te geven, maar haar blik viel op freule von Giese, de pianospeelster, de spotzieke hofdame, die met een spits gezicht en spitse schouders een weinig voorover gebogen op den drempel stond, als zoog zij, met mond, neus, oogen en ooren uit die min aangename woordenwisseling, waar de omstanders ver legen naar luisterden, de stof in tot een ver makelijk hofpraatje, en dat moest meer dan ooit vermeden worden. Op eens keerde Flora zich met een beweging om. „Och kom, Bruck," lachte zij. „Hoe prozaïsch toch 1 Gij komt juist van een pleizierreis terug, hebt gij het naar uw zin gehad Hare stem verstomde Bruck had met stevigen druk hare hand gegrepen. „Wilt gij wel zoo goed zijn, Flora, mijne roeping bui ten spel te laten vroeg hij langzaam en bijzonder duidelijk. „Ik sprak van 'n pleizierreis," antwoordde zij onbeschaamd en trok hare hand uit de Zijne. Kathe gevoelde altijd een onaangename gewaarwording als zij het gelaat van mevrouw Urach aanschouwde en onwillekeurig schrik te zij telkens als zij haar de kamer in zag ko men, maar op dit oogenblik deed het haar goed, toen de oude dame binnenkwam. Met ongewone drift en blijkbaar verdrietig nader de zij de zusters." „Ik zal in'het vervolg de speeltafeltjes hier wel kunnen laten klaar zetten, als ik ten minste niet wil, dat mijn gasten verwaarloosd worden," begon zij op opgewonden toon. „Hoe kunt gij u zoo op eens en zoo spoedig van het theeblad ver wijderen, Henriette Moet ik er soms mijn juffrouw bij zetten En van u, Flora, begrijp ik niet, dat gij naar uwe kamer gaat, als ik menschen heb. Dringt uw uitgever werke lijk zoo bij u aan, dat gij den geheelen avond moet werken, sluit dan ten minste uwe deur, als gij niet wilt, dat men aan malle vertooning en geleerde koketterie gaat denken." Zij moest wel zeer driftig zijn, dat zij, in het bij zijn eener hofdame zich zoo uitliet. Flora legde haar handschrift voor zich en doopte de pen in den inktkoker. „Denk daar net Over als gij wilt, grootmama," antwoord de zij koel. „Kan ik het helpen, dat men mij hier komt opzoeken Al lang zat ik, met een volkomen zelfopoffering, aan een van uw groene tafeltjes, als men mij hier maar met rust had gelaten." Henriette sloop mevrouw Urach voorbij en wenkte Kathe haar te volgen. „Zulke tooneelen vermoorden mij," zei ze, toen zij in de ledige muziekkamer kwamen. „Wees bedaard! Flora strijdt vruchteloos. Hij dwingt haar toch aan zijne voeten," zei Kathe met sidderende stem. „Maar hem begrijo ik niet. Was ik een man als hij met ilammenden blik richtte zij zich fier in de hoogte. „Weet gij, hoe de liefde handelt, Kathe? Oordeel niet Gij met uw koelen blik en uw frisch gelaat, gij zijt nog niet bewogen geworden door die roes, die de men- schelijke ziel aangrijpt." Zij hield langzaam op en haalde langzaam maar moeilijk adem. „Gij weet niet, hoe lief, hoe verleidelijk lief Flora wezen kan, als zij wil. Gij kent haar nog maar alleen in de tegenwoordige nietswaar dige rol, als een laffe, zelfzuchtige, hardvoch tige ziel. Wie haar eens van hare liefdevolle zijde heeft gezien, die begrijpt, dat een man liever sterft dan dat hij haar opgeeft." HOOFDSTUK IX. Zij ging, om de verlatene plaats achter het theeblad weer in te nemen, maar Kathe bleef bij de piano en bladerde in de iruziek. De 1 atste woorden van Henriette hadden haar diep getroffen. Deed versmade liefde werkelijk zoo zeer, dat men om haar zou wil len sterven? En oefende zulke liefde ook die onbegrijpelijke macht uit op een man als Bruck Juist verliet hij met vasten tred Flora s werkkamer ook mevrouw Urach ging haas tig voorbij, er waren twee dames in het salon gekomen, die zij moest verwelkomen. De deur van de werkkamer bleef open staan, ze ker werd het artikel afgewerkt; want nadat freule von Giese ook Flora's kamer verlaten had en weder begonnen was de piano te laten hooren, bleef het daar stil. Kathe zag den dokter, na, toen hij de mu ziekkamer was doorgegaan. Hij ging naar de theetafel, om met Henriette te spreken, maar een der nieuw aangekomene dames hield hem onderweg op en wikkelde hem in een gesprek. Hij was even beleefd als kalm in zijn geheele houding, toch had Kathe gezien, dat zijn oogen bij Flora's antwoord fonkelden hij was plotseling rood geworden en ook nu nog gloeiden zijn wangen zeker was hij in zijn hart niet zoo bedaard, als hij wilde schij nen. En zijn schoone vijandin in de roode kamer was het evenminnog geen vijf mi nuten waren er verloopen toen zij den stoel achteruit schoof en zich naar het gezelschaps salon begaf. „Wel Fora, al klaar?" vroeg de hofdame, terwijl zij de vingers over de toetsen liet dwa len. (Wordt vervolgd)',

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6