SPAARNEBANK ALLE BANKZAKEN Woensdag 8 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14507 DIT NIMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD UIT DE PERS. VERKOPINGEN. v YRAGENBüS. UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERLIEDE. BLOEMENDAAL. HALFWEG HEEMSTEDE. BEVERWIJK. HEEMSKERK. DEPOSITO-RENTE HILLEGOM. VELSEROORD. VELSEN. WARMOND. EGMOND-BINNEN. HOOFDDORP. SCHOTEN. HAARLEM. De Haarlemsche Infanteriekazerne. Nog altijd compagnons. Giften. Vereeniging Koninginnedag. Gevonden voorwerpen. Een ernstige waarschuwing AMSTERDAMSCHE BEURS. De abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.21. Her Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAAftLEMSGHE COURANT Adverteniiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. A.dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct.f op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. DE COMMUNISTEN EN DE GODS DIENST. De Communisten houden niet op met de ruige openhartigheid, welke hun eigen is, telkens weer hun brutalen haat tegen den godsdienst te demonstreeren. Zoowel in binnen- als buitenlandsche communistische bladen lezen we telkens grpote artikelen van de leiders der partij, die aanwijzingen komen geven omtrent de beste wijzè waar op men den godsdienst zal kunnen wegruk ken uit de harten der menschen. En wijl die leiders weten, dat het nog niet zoo gemakkelijk gaat de menschheid te berooven van haar allerhoogste goed, trekken zij met waarlijk duivelachtige be hendigheid van alle mogelijke middelen, die de techniek onzer gecultiveerde maat schappij biedt, partij, om het leven der •nenschen absoluut te verstoffelijken en het te berooven van alle geestelijke aspiraties. In de Tribune" van 1 Augustus 1.1. wijdt de beruchte bolsjewieksche militairist Leo Trotzk! een drie kolommen lang artikel aan dit onderwerp, waarin wij o.a. lezen: De cinema is een der machtigste hulp middelen, die de revolutionnaire staat bij zijn bestrijding van den godsdienst en in zijn opvoedingswerken gebruiken kan.... De cinema is ook de concurrent van de kerk en deze concurrentie kan noodlottig voor de kerk worden, wanneer wij de schei ding van staat en kerk door vereeniging van den socialistischen staat met de cinema te weeg brengen Om de groote massa van de kerkelijke gebruiken af te brengen, is de anti-gods dienstige propaganda niet voldoende. Haar direct practische invloed beperkt zich tot een minderheid op de meest ontwikkelde minderheid. De massa gaat op de anti-gods dienstige propaganda niet in omdat geen ideologische band haar aan den godsdienst verbindt, omdat zij zich aan de kerk gebon den voelt door traditioneele, trage onbe wuste, oude gewoonten. Dit is ook het ge val met velen, die uit gewoonte aan een processie meedoen, naar de groote mis gaan, •maar door er nieuwe gewoonten, nieuwe beschavende ontspanning voor in de plaats te stellen. En hierbij denken wij aan het machtigste tooneelinstrument, aan de cinema. Zonder een priesterheerschappij noodig te hebben, werpt de cinema op het witte linnen nog veel pakkender beelden dan de kerk, de moskee, de synagoge, dan het rijkste van deze godshuizen het na een 1000-jarige tooneelervaring doen kan. In de kerk wordt altijd hetzelfde bedrijf ge speeld jaar in jaar uit. De cinema zal hier op denzelfden dag, op hetzelfde uur het heidensche oosten, het Joodsche oosten en bet christelijk oosten toonen. De bioscoop zal de menschen vermaken, onderwijzen, doen verbazen, de fantasie prikkelen én hen bevrijden van de nood zakelijkheid om naar de kerk te gaan. Het is waarlijk met een verbluffend cy nisme neergeschreven, teekent de Tijd hierbij aan. En de christelijke arbeiders en hun lei ders vooral, zullen hebben toe te zien, dat de dag niet eenmaal komt', \vaarop de satani sche wenschen der communisten tot werke lijkheid zijn geworden. Meer dan menigeen denkt, vreet de heillooze propaganda op het christelijk levensgedrag van ons volk in. Zijn wij er in de hoofdstad niet Zondag op Zondag getuige van, hoe heele scharen ldn- derën des ochtends in lange rijen door de straten marcheeren met groote borden: .,Wij gaan naar het Rembrandt-theater" of naar „Bioscoop Tuschinsky". Zeker, al die kin deren zijn geen leden van „De Zaaier" of andere communistische jeugdorganisaties, maar hun ochtandgang op den dag des Heeren bewijst toch wel, hoever de sfeer der communistisch-athpïstische propaganda zich uitstrekt! Tegenover deze vloedgolf van materialis me, die ons' volk bedreigf hebben wij te stellen: een deugdelijke ontwikkeling van de geloofskennis in ons volk. Wij moeten mannen, en vrouwen hebben met rotsvast geloof en.... kennis. En voorts moeten wij niet verdedigend, maar aanvallend te werk gaan en de communistische zaaiers van 't ongeloof bestrijden met alle kracht, altijd, overal. Het eerste werk eischt vooral: uit breiding van het leeken-apostolaat; het tweede: tintelende actie der politieke pro- pagandaclubs. Vr. Is er in Schoten 'n Hallerclub? Zoo ja, waar moet ik mij dan vervoegen? Zoo neen, waar dan wel in Haarlem? Antw. 1 en 2. In Schoten is ons geen Hal ter club bekend. In Haarlem is die Halterclub „Excelsior", secretaris: A. Mulders, Zomer- vaart 14A. Vr. Hoe kan men ketelsteen uit een ketel verwijderen? Antw. Ketelsteen lost men het best op door b.v. liter water met een lepel zoutzuur in den ketel te laten koken. Vraag uwen dro gist. Na de beihandeling uw ketel goed uit koken met zuiver waiter. Vr. Wat is de kortste weg per auto van Alkmaar naar Den Haag? Hoeveel K.M.? Antw, Alkmaar, Heilco Limimen, Castricum, Beverwijk, Veisen, Santpoort, Schoten, Haar lem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassen hei m Oegstgéest, Haagsche Schouw, den Deijl, den Haag. Afslamd 71.6 K.M. Vr. Welke is de kortste weg 1. van Haar lem ndar Hilversum; 2. van Haarlem naar Kakhuizen; 3. van Haarlem naar Volendam; 4. van Haarlem naar Oudewater? Antw. 1. Haarlem, fort aan de Liede, Am stelveen, Ouderkerk, Abcoude, Loenersloot, Loenen, Loosdrecht, Hilversum. 2. Haarlem, Spanrndyn, Assendelft, Krom menie, Knollendam, Spijkerboor, de Rijp, Srhermerhom, Avenhorn, Hoorn, Westwoud, Hcog-Karspel, Enklmizen. 8. Haarlem, Spaarndam, 'Nauerna, West- zaansche Overtoom, Zaandam, Wijde Wor- mer, Purmerend. Purmer, Edam, Volendam. 4. Haarlem, Heemslede, Hoofddorp, Aals meer, Kudel staart, Kwakel, Uithoorn, Mij drecht, Oudhuizen, Oudendam, Kamerik,Woer den, Papecop, OnclewaIer, Vr. Hoeveel vrijen tijd heeft een barbiers- bediende in de week' Hij werkt van half 8 v.m. tot 8 uur n.m. Ahitw. De werktijd van een kappersbedien- de is wel tol ijk niet anders geregeld dan per plaatselijke winkel rluiti^igsverordening, die oplegt, dat de arbeid van een bedienden één kwartier na wettelijk sluitingsuur moet ge ëindigd zijn. Vr. Is de verloting van het Sportpark der B-K. jeugd te Haarlem al iliigeloot? Zoo Ja, wanneer? Antw. Neen, die is bepaald in SeotemiHer VEILING Ie Lisse, op 4 dezer, onder direolie van Hol la iid's BlcemboIlen.h uis E.V.T. Fred. Moore, top 3.40; idem Gram. Britlant, 1 2.10; idem Rose Grisdeiin 2.30; dein Gele Prins 2.30; idem Arlus, top 2.70; idem Keizerskroon 5; idem Prospe rity 4; idem Moil Trésor f 2.80; idem La Precieuse 3.80; klem Chrysolora I 2.30; idem Scarlet Due, top 3.20; idem Pink Beauty 9; idem Couleur Cardinal 1 4.75; idem Wille Valk, top 3.50: idem Rose Lui- sanle I 5.50; idem Proserpine 6.76; idem Rembrandt, lop 2,80; idem Brill ant Star II 5; idem Venn. Brillant I 5.75; idem Prins v. Oostenrijk 3.90; idem I'lmmacu- li'e 2.40; idem Diana, top 2.80; idem Van der Neer 1 3.60: idem King of the Yellow II 2.20; idem La Belle Alliance 1 4; idem Eleonora I] 2.10; idem Duchessc de Panna, top 4; idem Witte Due Max I 3; idem Hobhema 11 4.90; idem Due tie Berlin I 2,70: idem La Reine, lop 1.90; D.T. Courotuie d'Or 3.40; idem Murillo I 2.90; idem Rubra Maxima, top f 3.75; id. Lucrelia 3.30; idem Le Matador I 3.20; idem Mr. v. d. Hoeff 11 6.70; idem Impe rator Rubrorum, top 5.20: idem La Can dour 1 3; idem Peach Blosson, top 12; idem Vuurbaak 6; idem Salvator Rosa 5; idem i heeroos I J 3.80; idem Thoumesoll, geel 4; Dw. Pride of Haarlem 2.60; idem Bar. de la Tonnage 2.50. idem- Wm. Cop land, lop 5.90; id'ean BarLigotU I 5.25; idem Nauticas 2,50; idem G ret then, top 2.10; idem Painted Lady I 2.80: idem Rev. Ew- bank 2.70; idem Prof. Rauwenhoff, top 6.70; idem La Tulipe Noire II 4.73: idem Clara Butt 22.10; E.N. Bic. Emperor, top 7; idem Bic. Victoria I 7.70; idem Em press 5.75; idem Golden Spur 8.40; idem Sir Walkin 7.25; idem King Alfred 23; idem Mad. de Graaff 5.60. Alles per 100 stuks. Aanbesteding. Donderdag 16 Augustus a.s. zal worden aanbesteed het bouwen van een R.-K. Bijkerk te Spaamdam. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling tevens 'n gebouwtje bij te bouwen, dat zal dienen voor pafromaatsgebouw en vergaderlokaal. Het kerkgebouw ral vóór Kerstmis nog in gebruik worden genomen. ONGEVAL. Maandagmiddag omstreeks 6 uur kwam de heer S„ uit het Leidschekwaytier te Haarlem, met zijn fiets van het Kopje te Bloemendaaf afrijden, ondanks daar aan gebrachte waarschuwingsborden. Het nood lottig gevolg was, dat hij tegen een paal aanreed, en met eenige hoofdwonden be wusteloos bleef liggen. Dr. Westerburg, die spoedig ter plaatse was, constateerde hersenschudding en bradht hem met zijn auto naar Overveen, vanwaar hij per brancard naar zijn woning werd overgebracht. De fiets was in twee stukken gebroken. Door de vereeniging „De Postduif', alhier, werd Zondag j.l. een wedvlucht gehouden van af Schtedam voor uitsluitend jonge dui ven. De eerste prijs verwierf Th. v. d. Wulp; 2e prijs M. Griffioen en 3e prijs Th. Spiering. Om den Hremstedeprijs. Dinsdagavond werd gespeeld: De BoerD. Dok 150—117; Huyboojn—P. Kobus 142150. Hoogste serie P. Kobus 29, die zijn eigen serie met 2 ver- beierde. Door liet zich terugtrekken van den heer v. Tunen en het te laat komen van twee andere spelers, werd het programma eenigs- zins gewijzigd. Voor Donderdag 9 Aug. is vastgesteld; G. de HaasBrauckman: C. KuijlTh. Bosman: A. LeuvenP. Kobus. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Van Schie. Leidschevaartwcg 191, een damesfasch met inhoud, J. Koper Kastanjelaan 9. een hond Dobermannpin cher) Jvleisl Houtvaaripad 206. een hondje; Mej. v, d. Velden, Bleekersvaariweg 23, een koperen dop van een auto; H. Bos, Binnen weg 37, een bankbiljet: M. Ruijghaver. Kruisweg 282, Haarlemmermeer, een dames- lasch mot inhoud; Bureau van Poli lip Raad huis, een rozenkrans. 'Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden- bond, afd. Beverwijk. Gisteravond verga derde bovengenoemde boud in de bovenzaal van hot gehpuw der K. S. A. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze' de vergadering en sprak over de op komst van de leden Deze was niet al te schitterend. Daarom moesten d^ aanwezigen de anderen er attent op maken dat, wanneer er op volgende vergaderingen belangrijke kwesties worden behandeld, ook rij present moeten zijn. De secretaris las de notulen voor, waarna werd medegedeeld dat als geestelijk Adviseur der a fdeeling is benoemd de Z.Èerw. Heer Pastoor M.Wouterlood. Tevens was er een schrijven ingekomen van het Hoofdbestuur voor hel 15-jarig beslaan van dén Kanloor- en Winkelbediendienbond. Daarin werd mede gedeeld, dat van deze afdeeling geen geide lijke bijdrage werd verlangd vanwege haar kort beslaan, maar daartegenover dat hel grootste cadeau voor den bond zal zijn het aanwerven van nieuwe Iedcn.Ten laatste werd besproken en besloten om op Zondag 26 Aug. een fietstocht te houden naar Noord- wijk en Noordwijkerhout. Deze fietstocht is niet alleen toegankelijk voor de leden, maar ook voor de nog ongeorganiseerde R.-K. han dels-, kantoor- en winkelbedienden. Het uur van vertrek is bepaald op 9 unr. Plaats van aftocht is voor het li.S.A.-gebouw. Na de Tondvraag geihouden te hebben sloot de voorzitter de vergadering met den Ghris- telijken groet. Bondsvergadering. Dinsdagavond vergader de de gemeenteraad. Hij was voltallig bij een. onder voorzitterschap van den burge meester, Jhr. Strick van Linschoten. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Benoemd werden in de commissie van toe zicht op de N ijverheidsavondschool de hee ren A. J, de Jonge, J. G. Roeske en H. M. Wijnveldt. Het voorstel tot beschikbaar stellen van gelden voor meubelen, leer- en hulpmiddelen voor de R.-K. U. .L. O. f 1228 en 750, wordl z. h. s. aangenomen. Het voorstel tot intrekking van retributie- geld voor leerlingen van bet Handelsonder wijs ie Alkmaar, wat betrefl de Handelsdag en Hoogere Handelsschool, wordt met 9 le gen 4 slemmen aangenomen. Een cn-diet van f 57.000 wordl verleend aan de, openbare lagere -school, nadat .de heer v. Helden te kennen gegeven heeft, dat hij bij de school gaarne een badkamer zag geplaatst. Ook wordt goedgekeurd hel voorstel tot het vcrleeucn van een predict voor inenhl- leering van M. U, L. O.-school ad 1000. Hanzebank. De directie van de Hanze- bank, bijkantoor Hillegom, bericht ons, dat van omzetting van het bijkantoor in een cor respondentschap absoluut niets bekend is en de berichtgever dus, die er melding van maak te, dat'aHès er op wijst dat van omzetting als hierboven genoemd sprake zal zijn, slechts gefantaseerd heeft. Jubileum H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, heeft de j.l. Donderdag gehouden inzameling als bijdiragë voor het huldeblijk van H, M. de Koningin de som van ƒ151,77 opgebtfadhl. Voorwaar in dezen lijd van malaise een voor deze gemeente ndel onbelangrijk bedrag. Voor de dames, belast met de inzameling, en den voorzitter van het sub-comité, den burgemeester, zeer'zeker een succes. Herijk van maten en gewichten. Dit ATX-/!*, r, '1' T'<' V'\ Dir«cth>Mr. Th. WESTERWOUDT. Met 1 dag opzegging 11/, Met t maand opzegging prolongatiekoers. Met 3 maanden opzegging 3V2 Met 6 maanden opzegging 4% Eén Jaar vast 4V2 (één ia»r opzegging) 5% Spaarboekjes met 4 rentevergoeding. Onbewoonbaar worden verklaard de door de Gezondheidscommi-sjié aangewezen wo ningen. Punt 7 der agenda werpt meer stol op. Djt is het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit betreffende inkrimping ran het politiekorps. De lieer v. Helden zégt, niet togen do po litie le zijn. Er.ziin er echler te veel, er \s hulp genoeg van de rijksveidwacbl en mare chaussee. De heer Tijssen vindt dit voorstel mooier voor den nieuwen raad en zou daarom Ro ver er mee willen wachten. De heer Gorter wil het voorstel liever aan nemen om den 8-urendag, waardóór van In krimping geen sprake kan zijn. De heeT Éiking is van meening, dat door de Rijkspolitie meeT gesurveilleerd wordt, dan door de gemeente-politie. In stemming komt dan het voorstel Tijs sen tot aanhouding tol de volgende raads vergadering. Dit wordt verworpen. Het voorstel van B. en W- tot intrekking van 'hot raadsbesluit tot inkrimping, wordt eveneens verworpen met 7 tegen 6 slemmen. Op een vraag van 'den voorzitter, wie een I ander voorstel had over de vacature, ant woordt de heer Eiking dat dit overbodig is. ,De rekening 1922 en de suppl. beg rooting 1923 worden in handen der commissie ge steld. Ingekomen zijn de volgende stukken: Een mededeeling van J. N. GTosfeld. dat hij bedankt als raadslid; een schrijven van den heer J. Steenvoorden, dat hij z'n benoe ming als raadslid aanneemt. Een schrijven van den heer Lutteraar, dat hij intrekking verzocht van z'n benoeming als onderwijzer aan de U. L. O.-school. Goedge keurd. Een verzoek van de commissie voor de huldagingsfeesten geeft nogal slof tot spre ken. B. en W. stellen voor. in deze tijdsom standigheden geen gelden beschikbaar te stel len. De heer Braun is er wel voor met het oog op dé kinderfeesten. De heer v. Helden wil beslist geen gelden beschikbaar stellen en zegl. dat er zeer vele kinderen niet aan zullen deelnemen. De beer Tromp is er legen, om in dezen tijd feest te vieren, maar wil de kinderen niet te'eurstelien. De beer Steijn stelt voor, 509 beschikbaar Ie stelten. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte aangenomen. Voor het nazien der geloofsbrieven voor het nieuw benoemde raadslid worden aange wezen de heeren Sleijn, Harremeijer en Bul-' sing, die adviseeren tot toelating. Hol kolder der straalbclasling bedraagt f 17.670.57. Het verzoek van de R.K. Bouwvakvereenl- ging „St. Jozef", om werkiooze arbeiders aan het werk te stellen en om b.v. bij aan bestedingen dergelijke bepalingen in te las- scben, wordt overgelaten aan B. en W. Bij de rondvraag steil de lieer Sluis voor, een lapverbad uit Ie vaardigen op de a.s. feestdagen na 2 uur 'smiddags. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan. De heer Sluis handhaaft z'n voorstel, hetwelk tn stemming komt en wordt verwor pen met' 8 tegen 6 sternen. De heer v. Helden spreekt over het urinoir achter aan de Breeslraat. B. en W. zullen hunne aandacht hieraan wijden. Hierna gaa! de raad over in besloten zitting, Poppenverloting. Hieronder volgt de uit- ultslag van de gehouden poppenverloting ten bate van het „Beverwijk's Ziekenhuis" en kunnen de poppen als volgt aan Stouten- beeks modemagazijn in ontvangst worden ge nomen: P. 103: J. 68; E. 6; R. 29; L. 126; K. 69: Q. 10; G. 18; S. 104; B. 166; M 131: N. 156: 39; D 117; T. 63; H. 179; O. 78; C. 94; A. 183; S. 129. Ter verchude lij king zij nog vermeld, dat de tellers voor de nummers de serieletters zijn. Gisteren kwamen reeds velen met de uitge trokken nummers, doch kwamen voor geen prijs in aanmerking, daar .zij njet naar het serienummer hadden gekeken. Arme zwerver. Gisteren werd een arme zwerver zoo ongesteld, dat hij per brancard naar het SI. Joseph-Gesiticht moest worden vervoerd. De man, die alleen op de,wereld staat, is scharenslijper en woonde alleen in een woonwagen. Ofschoon reed» ziek, trok hij zelf zijn wagen van Lisse tol de Veenen- burgerlaan, toen was 'hij uitgeput. De liefde rijke zorgen onzer goede Zusters zullen hem, hopen we, spoedig weer in staat stellen zijn schamel stukje brood te verdienen. Zijn toe stand is momenteel iets beter. Belletje. Zondagavond waren eenige per sonen uit IJmuidien hier uit. Vermoedelijk hadden zij meer gebruikt dan rechttoe, want bij dén heer Schoorl, aan de „Ceres", waren zij reeds erg baldadig. In bet dorp gekomen, werd bet er niet beter op; zelfs werd bij den heer Langeler een fornuis weggenomen en in het café van mej. de Wed. Steenvoorden omgekeerd in de gelagkamer gezet. De politie moest ingrijpen. Het was ongeveer midder nacht, eer de goede dorpsrust was weerge keerd. jaar zal voor den herijk van malen en ge wichten zitting worden gehouden in het Raad huis alhier op 24 Augustus a.s., des voorm. van 14 en op 25 Augustus huis alhier op 2 van 1 12 en v van 1(>—1 uur. De aardappelen. Met uil zondering van en kele stroo.ken is de sland der aardappelen in de Hcemskcrkerduinen slecht. Wat er aan 'hapert kunnen wij niet be- oordeeien, maar het wil ons toeschijnen, dat men daar die gewassen van vroeger niet meer aantreft, 't Kan ook gebeuren dal de bekende spreuk ,,'t lest heugt het best" hier juist op zijn plaats is, maar een feit is het, dat na 1920 in genoemde duinen geen nor- maai aardappelgewas meer is aangetroffen. Zijn we goed ingelicht, dan zal het beschot dezer knollen in de polders ook tegenvallen. Aardbeien, boonen en aardappelen behoo- ren tot de hoofdproducten v. d. tuinbouw in onze duinstreek en dreigen wat de opbreng sten betreffen tot op een minimum uit te loopen. Aangaande het eerstgenoemde product deed zich dil jaar hel zeldzame verschijnsel voor, dat de oogst der vroege veel beter was dan dé amazone wat gewoonlijk juist omgekeerd is. Ook is het een vreemd' verschijnsel ge weest dat d'it jaar de vroege vruchten veel mooier en gaver waren dan de 1 A ama zonen waarvan men dit toeschrijft aan het buitengewone gure weder tijdensde ontwikkeling voor en na den bloei.' Maar hebben dan de vroege' soorten niet diezelfde weersgesteldheid meegemaakt? Misschien dat de hittegolf die tusschen bei dé plukken optrad hierin neg een rol speelde. De prijs der volle straatmelk te on zent is met i cent verlaagd en daardoor ge bracht op 12 cent. Postkantoor. De omzet aan ons Hulppost en Telegraafkantoor over de maand Juli 1,1. bedroeg 54.691.36f4- Telegrammen 106. Gesprekken 311. Oitdeidoms-renteuitkeerin- gen 565. Verkochte zegels f 444. Postwissels naar Beverwijk 32.824.72K, van Beverwijk 19.519.92. Spaarbank 2253.17. Aangehouden. Alhier is door de politie aangehouden zekere K. uit Zaandam, die zich schuldig had gemaakt aan het plegen van onzedelijke handelingen met minderja rige kinderen. Na voor den commissaris te zijn geleid, is hij ter beschikking van de jus titie gesteld. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van F. L. DuinReus. d. van W. M. C. Kalkman Paters. d. van A. C. VerzijlenbergBerg man. d. van A M. Jakde Vries. Overleden: Hermanns Jacobus Deckers, 8 jaar, z. van H. J. Reekers en E. Waterdrin ker 's Bijks voorschot. Bij Kon. besluit is goed gekeurd, aan de gemeente Warmond' een voorschot le verleenien uit 's Rijkis .kas tot een maximum van "3600, ter uitbetaling van hef door een landarbeider bepoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje, tegen een rente van 4 pCt. per jaar lot uiterlijk het vierde kalenderjaar na de uitbetaling of den gemiddelden uitbetalingsdag van het voorschot, met bepaling, dat daarna voor rente en aflossing gedurende 30 jaren eene annuiteit moet worden voldaan, groot 5 4/5 percent van hef werkelijk verleende voor schot. Burgerlijke Stand. Gehuwd: 4 Juli: Jilgert van der Eng, 35 jaar, Uitgeest en Catharina van Wccnen, 34 jaar. 5 Juli: Cornells Pie- ler Groenland, 22 jaar, Heerhugowaard en Catharina Johanna Warmerdam. 20 jaar Overleden 12 Juli: Johannes Noort. 37 jaar. Onder de wapenen. Wegens zijn 2-jaarlijk- schen werkelijken dienst ais reserve lsle luitenant zal de heer G. Bos, gemeen te-secre taris, van 625 Augustus afwezig zijn. De Edclaehtb. Heer Janssen,s, burgemeester, zal in September eveneens worden opgeroe pen. Aangehouden. Zondagmiddag werd proces verbaal opgemaakt tegen een jongmensch, dat herkend werd als de persoon, die een paar weken geleden op den Bakkumerweg een meisje aanhield. Concert. Zondagavond gaf de fanfare een concert in de muziektent van Café van Schaik te Egmond aan Zee. Hel zeer tal rijke publiek toonde veel belangstelling. Geen liefhebberij. Er schijnt hier weinig belangstelling te beslaan voor het deelne men aan de huldebetooging op 6 Sept. te Amsterdam. Tot heden vernamen we van geen enkele vereeniging dal zij afgevaardig den heeft aangewezen. Dat de leden, die iets voor de betooging voelen, zich onmiddellijk tot hun bestuur wenden, dan kan de zaak nog ten spoedigste geregeld worden. HOOFDDOORP, 7 Aug. Veiling. Eerstelin- /ten 3.50 per 100 Kg. Burg. Stand van 30 Juli5 Aug. Gebo ren: d. van F. van Eijkvan Straten, z. van J. M. VerhappenBöhm. z. van C. Bijstervan Dam. Ondertrouwd: J. Pels en S. M. Niemöller. B. van Donselaar en F. van E verdingen J. Ruiter en C. E. ter Metz. R. Jansen en W. F. de Vries. W. van Leeuwen en F. H. Wigcherink. J. West en H. Vroege H. van der Leen en M. W. van Riessen. Chr. Janse en G. H. van Vlijmen. Gehuwd: W. Burger met W. van Geijlswijk M. H. van Steijnen met A. de Nijs. DE VERBOUWING TOT HET UITERSTE BEPERKT. Op vragen van het Tweede Kamerlid K ter Laan betreffende de verbouwingswer ken aan de Haarlemsche infanteriekazerne aan den Koudenhorn gedurende dit jaar en de bestrijding der kosten van die werken, heeft de minister van Oorlog het volgende geantwoord: In de voormalige infanteriekazerne le Haarlem zijn in de eerste helft van dit jaar verschillende voorzieningen getroffen en wijzigingen aangebracht om het gebouw, voor zoover niet noodig voor legering, in ie richten voor onderbrenging van verschillende bureelen, magazijnen en andere militaire in richtingen, een en ander ten behoeve van het garnizoen. De werkzaamheden, die reeds zijn afgeloo pen, hebben plaats gehad ingevolge in het vorig jaar gehouden aanbesteding en ver leende machtigingen. Het uitvoeren van verdere werkzaamheden anders dan hetgeen strikt noodig is voor het in behoorlijken staat onderhouden van het gebouw ligt niet in het voornemen. De kosten worden bestreden uit art. 138 van de Oorlogsberooting 1922. LICHAAMSOEFENINGEN M. O. Haarlem. Geslaagd mej. M. E. Verhaegh, te Bloemendaal, en de heer B. van der Woude, te Amsterdam. De examens zijn afgeloopen. Heden, Woensdagavond en Donderdag daaropvolgend zal de N. V. Het Schouw- tooneel. Directie: Adr. v. d. Horst en Jan Musch een tweetal voorstellingen in den Haarlemschen Stadsschouwburg geven van het bekende blijspel „Nog altijd Compag nons", Potasch en Perlemoer in de auto branche. Ook in dit blijspel is Jan Musch weer de gangmaker als Bram Potasch. 'n Juweeltje van tooneelspel oordeelde de pers. Van J. V. K.:5 gulden Wecnsche, 5 gulden Duitsche, 2.50 Russische Priesters. BEKROOND. Op 5 Aug. heeft de mandoline-club „Amf- cilia" van personeel der Nederlandsche Spoorwegen op het groot Nationaal con cours voor mandoline-gezelschappen te Zaan dam den lsten prijs afd. uitmuntendheid, felicitatie der jury en een zilveren medaille voor het hoogste aantal punten behaald. Over de oprichting. Men schrijft ons: Het was in het jaar 1899 dat de bestuurs leden der toen bestaande „Feestcommissie- Koninginnedag" besloten tot oprichting eener vereeniging „Koninginnedag" welke vereeni ging dus in het volgend jaar haar 25-jarig bestaan kan herdenken. Tot die oprichting hebben de thans nog in leven zijnde navolgende heeren mede gewerkt: Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, A. van der Voort Az„ Mr, H. Ph. Visser 't Hooft, Jhr. Ch. v. d. Pol, Jhr. P. Quarles van Ufford, F. Smit Kleine, G. B. Crommelin, A. Koolhoven, J. C. Peereboom en J. R. Prent. De eerste voorzitter was Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré en de eerste secretaris wijlen de heer W. C. de Vos. HET TRAMONGELUK OP HET PLEIN. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer J. M. Voskuyl, die op Vrijdag 6 Juli 1.1. in de Tempeliersstraat onder een wagen van de E. S. M. geraakte, ernstig ge wond werd en in het St. Elisabeth's Gast huis ter verpleging werd opgenomen, zoo danig verbeterd, dat hij morgen het zie kenhuis zal verlaten. JUBILEUM. Maandag herdacht de heer W. J. Reiningh den dag. dat hij 25 jaar voorzitter der Kleer- makersgezellenvereeniging „Onderling Hulp betoon" is, ten doel hebbende het onder steunen bij ziekte. In het gebouw „De Jongelingsvereeniging" aan de Lange Margarethastraat, fs de jubilaris gehuldigd geworden. Het woord werd ge voerd door de heeren P. Schuck en J. Nijdam, welke laatste hem namens de ver eeniging een fraaie salontafel en rookstel schonk, alsmede een oorkonde met de na men der deelnemers. Ook voerde nog het woord de heer J. Vlasman. De heer Reiningh dankte voor de hem gebrachte hulde, welke hij voor een groot deel overgebracht wilde zien op zijn echt- genoote, die hem steeds trouw ter zijde had gestaan. Spr. schetste nog de^ moeilijkheden in het kleermakersbedrijf eh hoopte, dat deze spoedig geheel verdwenen zullen zijn. Tehuis ontving de jubilaris ook vele blij ken van belangstelling. Terug te bekomen bij: Rotteveel, Damast- straait 15, armbandje; R. Koer, Papentoren- vest 6, armband; Politiebureau Smedestraat, bril en ring met sleutels; A. van Kordelaar, Assendelverstraat 43, broche; L. Versteeg, Oostvest 28, broche; Nagel, Ostadestraat 14, hond; Van Putten, Zuid Polderstraat 56 rood, hoed; G. Leppens. Korte Spaame 3. hond; Haarl. Autobus Onderneming Haar lemZandvoort, Joh. de Breukstraat 1, handschoenen en portefeuille en zakdoek; Van Looij, Harmenjansstraat 47, insigne; Kennel Fauna, Parklaan, poes, Mol, Spaarn- wouderstraat 69; Kennel Fauna, l Parklaan, poes, Wesseling, Kolkslraat 9; J. Doijers, Nic. Beetsstraat 10 rood, manchetknoop; v. d. Haart, Westergracht 69 rood, reticule; G. Bakker, Gravinnesteeg 7 c, rijwielsleute'l; Viners, Tetterodestraat 108, scheepje, speel goed; H. van Gent, Gen. Bothastraat 82 Schoten, sleutel; Politiebureau, Smedestr., Icinderschoentje en houten schragen; .1, van Den laat sten tijd schijnt het voor jeugdige kinderen in de duinen gevaarlijk te zijn Her haaldelijk toch is aangifte gedaan, dat met jeugdige meisjes niet nader te noemen an delingen zijn gepleegd. Vooral in de omgeving van de waterleiding en van den Zeeweg loopen individuen met minder goede bedoelingen rond. Wel hou de B1 oemen-d-aalsche politie toezicht, doch des- niettegenstaande ontsnappen de daders ge woonlijk of is helaas geen bewijs tegen lieo aan te voeren. Reeds verscheidene malen, en ook op deze plaats, hebben we gewaarschuwd tegen de- "enen, d:ie op dikwijls zoo geraffineerde wijze raize onschuldige kinderen belagen. Op een lot ons gericht verzoek willen we deze waar schuwing nog eens gaarne herhalen. Laten de ouders eT voor zorgen, da hun kinderen slechts onder veilig geleide in de duinen ko men. Waar de ouders weten, dat hel daar %oor kinderen oileen gevaarlijk is, zijn zij verplicht, ze onder veilige hoede te laten gaan. Hot is jammer, dat het in de duinen, zoo'n heerlijke speelplaats voor de kinderen, niet pluis is voor hen. Doch daarnaast mo gen we ons gelukkig prijlzen. dat we dit nu wten. En kunnen we al het mogelijke in het werk stellen, om het kwaad te be strijden. Een der beste middelen is uiteraard de kinderen niet alleen naar de duinen te sturen. Als alle ouders hierin vooral maar mee willen werken, mogen we - ho-pen. dat liet hier nog eens aangestipte kwaad minder worde. Geen jeugdige kinderen dus zondei geleide naar eenzame plaatseri gestuurd! Het kwaad is zoo gauw geschied' Hoe uitgebreid het kwaad is, moge blijken uit wal ons van zeer bevoegde zijde werd medegedeeld, van een zijde, die door haar da.gelijksch werk meer dan iemand anders met de toestanden op de hoogte is. Deze vertelde ons dat b.v. de Commissaris van Politie van Bloemendaal talrijke klach ten van ouders krijgt over gore individuen, die de omgeving van Overveen verpesten. En het is zoo moeilijk bewijzen te leveren, zoo dat hel vieze goedje bovendien straffeloos blijft rondioopen. Een dezer dagen werd een meisje van 9 jaar, dat wel wat afgezonderd, maar toch niet ver van den openbaren weg zat, en daar in '1 zand speelde met nog een broertje, aan gerand. De dader wist op de fiets te ont komen. We staan nu nog aan 't begin der vacan- lies en daarom is een waarschuwing zeer wel van pas. De ouders letten er dus op en hoeden zich zooveel mogelijk voor een onherstelbare schade aan hun kinderen toegebracht. Den kinderen dient te worden op 'I hart gedrukt, dat zij zich niet afzonderen en bij aanrandingen of pogingen of verleiding daar toe direct alarm maken. Barometerstand 767. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Hoven, Glasblazerstraat 12, ticnrittcn- boekje eener autobusonderneming; Brauck- mann, Groote Houtstraat 26. damestasch; G. Spruit, Zomervaart 138, taschie; G. de Ridder, Nassaulaan 34 Z. voetbal; E. Voo- ges, Molensteeg 17, waschgoed. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De Beurs opende heden: ongeanimeerd. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 96»/„ 96% 6% Nederland 1923 101% Oude Vaart 80 80 dito Gem. Eigendom 70s/« 70% Vlij. „Nederland" 132 132 Scheepvaart-Unie 105V, 105 Rotterd. Lloyd 115V, 115 Hoil. Lloyd 8 7% Paketvaart 109'/, 109 Oude Boot 52 51 Holl. Stoomboot 18 H. V. A. 409 402-5 Java Cultuur 307 306 Jurgens gew. 41% 36-38 Koloniale Bank 140 139 Indische Bank 111 110 Gert. Handel Mij. 120% 120% Re sc. dito 121% 120% Orion 24 24% Geconsolideerde 121% 118 Kon. Olie 328 325 M. S. Sleel 90 87 Marine comm. 6% Vorstenlanden 145 141 Actions id. 139 136 Pocrworedjo 84 84 Oude Deli 277% 275%— 73 Senembah 243% 241-40 Del! Batavia 292% 290 Amsterdam Rubber 147 147 Serbadjadi 288 Silau 111% 110 Wai Sumatra 112 112-11 Dordtsche Petr. 315 313 Southern Rails 31% 31V4 Union '30% 131% Anaconda 83% 83 Wabasb 7% 7%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1