De Jubileumfeesten- INGEZONDEN. Berichten uit onze vorige oplage. Giften. Onze winkelstand. Revue-gezelschap „Henri ter Hall". Kamer van Koophandel en Fa- v brieken voor Haarlem en r" Omstreken. En toch was het beter zoo dan anders. S NATIONAAL CONCOURS TE SANTPOORT. R. K. Int. Ver. tot Bescherming van Meisjes. Dienstplicht 1924. De aanrijding op de Oostvest. Personalia. Gewetensgeld. Statuten. Mevrouw Maarschalk. Uit het Brandstoffenbedrijf. BURGERLIJKE STAND. Gunning. Vereeniging „Zuider Spaarne". Het ongeluk met den schipper. Prijzen van 30. 693 1009 1267 1529 1835 2048 2342 2750 2976 3433 3982 4339 4685 5105 5343 5613 5817 6037 6241 6593 7305 7628 7808 8087 8713 8905 693 1021 1268 1553 185S8 2096j 23811 2792 3053 350.7; 40IG 435Ö 4899 5129< 5377 5698 5835 6073 6317 6674 7436 7630 7845 8264 8719 8976 9214 9690. 8985 ^chouten. Het is opmerkelijk, hoe dit korps J Na dezé toespraken werden weder eenige Voor de noodlijdende Duitsche Priesters: ,*n N.N. 2,50, In de Gasthuisstraat is een raak opge richt in allerlei soorten schildersbenoo- 'digdheden, waarvan de moederzaak reeds •inds 1850 te Winschoten is gevestigd. Deze zaak geniet, wat zijn vernissen betreft, een buitenlandsche reputatie, ter wijl ook in het noorden deze vernissen zeer gezocht zijn. Binnenkort worden de machines voor verfbereiding verwacht, zoodat dan ieder •gewenscht kwantum binnen den kortst mo gelijken tijd geleverd kan worden. De geheele winkel maakt met zijn groen geverfde pui een solieden indruk. Wij ge- looven wel dat de heer Leopold, die een 18-jarige ervaring heeft, deze zaak ook in Haarlem tot een grooten bloei zal weten te brengen. Naar we vernemen wordt dit jaar van Dinsdag 9 tot en met Zondag 14 October Henri ter Hali's nieuwste revue „Noul Nou!" in 3 acten, opgevoerd in de Gemeen telijke Concertzaal. Anders kwam Ter Hall hier begin Augustus, doch dit kan nu niet, wegens de verbouwing der concertzaal. Ook zal op Woensdag 10, Zaterdag 13 en Zondag 14 October des namiddags om 2 uur, Henri ter Hall's Kinder-revue „In Sprookjesland" worden opgevoerd, j Henri ter Hall's revue geniet, evenals ifcitijd, ook dit jaar weer een goede pers. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken •oor Haarlem maakt bekend, dat in Oos tenrijk vrijstelling van de luxe-belasting 12 pCt. van den omzet wordt verleend bij inkoop daar te lande van aan die be lasting onderworpen goederen, mits de in- kooper zich als handelaar kan legitimeeren en de inkoop geschiedt met het doel de goederen weder te verkoopen. Legitimatie als vorenbedoeld geschiedt door middel van een bewijs, tot uitreiking waarvan de Kamers van Koophandel te Feldkireb, Graz, Innsbruck. Klagenfurt, Linz, Salsburg en Weenen (I Stubenring 8/1) be voegd zijn en ook bereid zullen worden bevonden na overlegging van een desbe treffende verklaring der Nederlandsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, bin nen welker gebied de handelaar is geves tigd- De Kamer van Koophandel te Pe-' tersburg (Virginia) zoekt buitenlandsche re laties voor den afzet van landbouwgereed schappen, potlooden, vulpenhouders, len zen, papier, pomade, melkproducten, siga ren, sigaretten, stroohoeden en tal van an dere artikelen. Belanghebbenden kunnen nadere inlichtingen krijgen bij de Kamer jran Koophandel te Haarlem, Kruisweg 70. Vanmorgen werd een kind, dat in de Doel- Straat thuisöehoort, vermist. i Daar men vermoedde, dat het in deLeid- sche Vaart was geraakt, werd dat water den geheelen morgen, onder zeer groote be langstelling van het publiek, door een vier tal agenten van politie afgedregd. Ook de J2. H. B. O.'er, de heer Holzhaus, was er •bij tegenwoordig voor het geval dat Eerste Hulp zou noodig zijn. Juist toen men den moed begon op te gevenkwam bericht dat het kind, gezonden wel, terecht was. Een zucht van verlich ting steeg op uit de menigte, ondanks de vele moeiten, die men aan het geval had ge had. Het was beter zóó,.dan dat een jongmen- schenleven zou te betreuren zijn geweest. Eerewedstrijd, Zondagavond 5 Aug. Er blijkt op dit concours veel belang stelling te bestaan voor den eerewedstrijd. Bij het zaaigersconcours is dit meestal niet het geval: daar is het een staartje van den eigenlijken wedstrijd Hier echter moeten de belangstellenden er een extra gang naar het terrein j'oor over hebben. Op het terrein blijven erm zoodoende een goed plaatsje te "veroveren voor den ee re wedstrijd is niet toe gestaan; alien moeten na afloop van den •raiddagwedstrijd het veld verlaten. Zoo is er voor de avoudgebeurlenissen een vernieuw de, gezonde belangstelling. Voor de jury en voor de pers is het een verademing, een uurtje van de zitplaats op te slaan en wat nieuwe krachten te vergaren voor straks. De heer Gerharz. die ditmaal ais voorzitter der jury fungeerde, sprak geen onwaarheid, toen hij bij 't bekendmaken van den uitslag zei-de, dat het voor de jury een buitenge meen moeilijke en vermoeiende taak was ge weest. Maar toch zaten hij en zijn collega's met hernieuwden ijver de verrichtingen van de verschillende korpsen te observeeren en het verioop er van op het papder vast te leggen, als om half negen „Tramfanfare" op het podium verscheen met „La Reconnais sance" van Benoodt. Zij hadden zich moe ten reppen, de hammannen, om des middags tijdig op 't terrein te kunnen verschijnen. Maar dat beetje haasten scheen hun niet erg te hbbben gehinderd, Zijn zij niet dagelijks genoodzaakt, hun zenuwachtig baantje on der den mom van uiterlijke kalmte te ver vullen? Et ziin er, die in het vak stoïcijn zijn geworden; er zijn er ook, wien de ver moeidheid op 't gelaat te lezen staat. Nu wa ren ie allen ervoor een moment uit en voor hen was het blazen ook meteen een „even uitblazen". Opgewekt en met entrain werd het goedklinkende stuk gespeeld en er was voor de trammannen, wier korps den laat- sten tijd zoo'n gevoelige klap had gekregen wat de samenstelling betreft, een bijzondere sympathie bij 't publiek, alsof het zijn be wondering wilde uitspreken over zulk een opmerkelijk herstellingsvermogen. Feitelijk had nu de eerste prijs-winnaar der 3e afd, A. moeten opkomen, doch het korps „St. Jansfanfage''—(Zevenhoven vond het te bezwaarlijk, om nog zoo laat te Sant poort te vertoeven, zoodat nu „Soli Deo Glo ria", DriehuisVelscn, het pas gereorgani seerde korps, de 3e afd. Harmonie kwam vertegenwoordigen. Het speelde „Betiatrix' van Caldero en nogmaals past voor dit korps een woord van lof voor zijn studie-ijver die het mogelijk maakte, sinds April van dit jaar zich te kunnen inwerken op het ge heel nieuwe terrein der harmoniabezetting. .Wel staan zij nog niet op de hoogte van „Excelsior", Haarlem, dat in dezelfde afd. met 10J4 punten meer eveneens den eersten prijs verwierf. Want in dit korps is opiner- keüjk, waarop de klarinet wordt behandeld. Het is al een prettig gezicht, wanneer de klarinettist zijn instrument in de juiste hou ding aan den mond brengt. Wij zagen zelfs bij een der korpsen ('t doet er niet toe, welk) hoe een bespeler der klarinet zijn In strument op de knie deed rusten en liefst als kussentje een zakdoek er onder gelegd. „Ex celsior'' blies „La fillc du tamtjoer-niajor' \an Offenbach in arrangement van L. A. dit veeleischende en uitgebreide wert in zoo'n korte spanne tijds onder de knie kreeg. Opmerkelijk ook, welk prachtig ef fect de heer Okel bereikte, door bij de re prise voor groot ensemble het mouvement een bijna onmerkbaar ietsje te verbroeden. Dikwijls wordt dit nagelaten, of wel men vervalt in 't andere uiterste door het tempo zwaarwichtig te nemen: een leelijke tekort koming die helaas maar al te dikwijls voor komt en alleen een gevolg is van te weinig overwicht van de zijde van den directeur. Wij kunnen de uitvoering van dit stuk ln twee woorden releveeren: gezond, muzikaal. Wij herinneren hier nog even aan het prach tig' succes dat dit korps „Excelsior" 14 da gen geleden te Gouda behaalde. Thans wachtte ons nog een verrassing, die ons in een liefhefoberijkorps ten hoogste frap peerde. „Ons Genoegen", Wormerveer, speelde niets minider dan Beethoven's ouverture „Egrnont". Dit aan te hooren was in de meeste opzichten een rein muzikaal genot. Ik mocht reeds gisteren wijzen op de krach tige nuanceering, waarin de directeur A. Meijns zijn mannen elke frase laat weergeven. Ook nu was bovendien de klank zeer schoon, en ook nu weer, neen meer nog dan giste, ren was er bij deze eenvoudige menscben die heilige toewijding, waarmee zij zich aan dit heerlijk opus van den grooten toon- hêros overgaven. Het was beklemmend stil rond den muziekkapel. Vraagt men nog of zulk musiceeren ver edelend werkt? Het bestaan van. zoo'n korps is voor een plaats als Wormerveer een ze gen. De Wormerveerders hebben op waarlijk wedstrijd besloten. Dit te hebben mogen hooren, is voor mij een gang naar Santpoort waard geweest. Vermeld mag nog worden, dat de Egmont- ouverlure gegeven werd in het arrangement van F. Ligner. De schoone avond deed de mens eren nog lang op het terrein van. het feest bij- eenblijven. „St. Caecilia", Schoten en daarna Soli Deo Gloria", DriehuizenVelsen, wa ren zoo welwillend om door een program ma vol afwisseling te zorgen voor een at tractie, die zeer op prijs werd gesteld. Ons restte nog de laak, om onze bevin dingen van die 12 uren neer tc schrijven maar een woord van dank voor de groole welwillendheid die wij van de zijde der or ganisators moohten ondervinden, kunnen wij moeilijk in de pen houden. Even herinneren wij nog er aan, dat de uitslag der drie eerewedstrijden de volgen de week nj afloop van het geheele run cours wordt bekend gemaakt. G. J. K. In het vorig verslag wordt herhaaldelijk gesproken van D. Okel. Dit moet zijn: C. W. Okel. lied)es ten gehoore gebracht, die zeer veel bijval vonden. Staande werd hierna het Duitsche en Hollahdsche volkslied gezongen." Na een aardig schaduwenspel „De kloeke Else", werden nog eenige dansen gegeven, waarna een Theaterstukje werd opgevoerd, „De erftante op proef", een zeer vermake lijke comedie, die bijzonder in den smaak van het publiek viel en waarom dan ook hartelijk werd gelachen. Tot slot werd nog een stukje voorge dragen door den heer Oeverhaus. Intusschen was het reeds half twaalf ge worden, en moest een klein deel van het programma onafgewerkt blijven. Allen verlieten in een vroolijke stemming dezen eersten zom?rfeestavond, die schit terend geslaagd mag heeten. Vermeld zij nog, dat al de liedjes werden begeleid door den heer Paibel uit Breslau, die sinds kort in Holland vertoeft, en al de liedjes met de meisjes heeft ingestudeerd. Een woord van dank is hier zeker nog wel op zijn plaats aan Fraulein Reinholz, die alles heeft georganiseerd en in scène gezet. i vv ^'-V. De Zijlstraat wordt versierd. Balcon- en Gevelvetsieringen. Zondagavond werd voor een volle zaal belangstellenden een zomerfeest-uitvoering gegeven door bovenstaande vereeniging, die alleszins geslaagd mag heeten. Er heerschte de echte „Deutsche Gemüulichkeit." Het programma was zeer uitgebreid. Lie deren en gedicfjten, dansen en spelen, wis selden elkaar telkens af, zoodat er geen oogenblik pauze was. Mej. Reinholz, die den ganschen feest avond had georganiseerd, sprak in het begin een dankwoord aan allen, die tegenwoordig waren, alsook aan allen die hadden meege werkt om het feest te doen slagen. Spr. hoopte, dat de feestavond van 5 Aug. 1923, op Hollandschen bodem gevierd, nog lang in de herinnering der Duitsche meisjes moge voortleven. Na deze begroeting werd door een Duitseh meisje op zeer verdienstelijke wijze een ge dicht voorgedragen getiteld „Moedertaal," waarvoor zij een luid applaus in ontvangst mocht nemen. Evenzoo werden een gedicht „De Schatgraver," van Goethe en „De drie Zigeuners" met luyd applaus begroet. Meer van komischen aard was het gedicht „De boerenknaap in de stad," dat veel vroolijk- heid onder de toehoorders verwekte. Hierna werd een geestige rede gehouddn door den Zeereerw. Zeergeleerden heer prof. Dr. Theol. Ditscheid, zielzorger der Duitsch- sprekende Katholieken, Spreker zeide, dat het hem als zielzorger der Duitsch-spreken- den Katholieken een groot genoegen was de aanwezigen te kunnen begroeten, Spr. zeide, dat nergens dan alleen in de afd. Haarlem de Duitsche meisjes, aangesloten bij de ver. eeniging tot bescherming van R. K. meisjes, zoo trouw ter kerke kwamen en zoo veel vuldig te biechten gingen, terwijl hij boven dien op de avonden welke door deze ver eeniging georganiseerd werden, nergens zoo veel belangstelling had aangetroffen. Dit kwam, volgens spr., alleen, doordat zij alle goede en brave meisjes waren, die ter harte nemen, wat haar in deze vereeniging wordt geleerd en voorgehouden. De bemerking van spr. de Franschen be zetten het Ruhrgebied en de Duitsche meis jes bezetten Holland, verwekte algemeen vroolijkheid. Spr. schetste verder, dat vader en moeder in de verre „Heimat" rustig zouden sla pen, indien zij wisten, dat hun kind hun vol mondig kon betuigen, dat zij hier hun deugd en hun liefde voor hen, steeds hoog hielden. Dat van al de zorgen, welke zij daar heb ben, die over hun kind de grootste is. Gelukkig Holland, aldus spr., dat buiten den oorlog gebleven is en niét die ellende leert kennen welke Duitscbland nu moet ver dragen. Holland heeft zooveel goeds gedaan, aan onze goede brave meisjes. Gelukkig Holland, helpt ons nog verder. Dit kan echter niet door een vereeniging alleen gedaan worden, ook niet door één persoon, doch allen zonder uitzondering moeten als missionarissen arbeiden, om te helpen en te steunen. Met een: Geve God dat alles weder goed moge worden, besloot spr. zijn werkelijk mooie rede. Hierna werd het woord gevoerd door den Zeereerw. Pater H. Hardt, volksmissionaris van de Onbevjpkte Maagd Maria, uit Essen. In een vlot gesproken rede wees deze spr. op de gevaren, welke Duitschen meisjes in een vreemd land kunnen overkomen en raad. de haar aan, toch vooral de godsdienstplich ten trouw te blijven vervullen, opdat zij sterk zouden zijn, en staande blijven. Verder merkte spr. op, dat zij hier in den vreemde het best den nood van hun vader land kunnen overzien. Ook vermaande spr. haar, dat zij toch vooral haar ouders niet moesten vergeten en hen toch zooveel mo gelijk zouden helpen. Ten slotte wees spr. allen nog op enkele andere plichten. Dan werd nog het woord gevoerd door den Hoogeerw. Heer Plebaan. L. A. A. M. Westerwoudt. Spr. wilde gaarne een woordje zeggen tot de aanwezige Duitsche meisjes. Spr. vond het niet goed dat de dank alleen van de Duitsche meisjes uitging. Ook wij Hollanders hadden dank te brengen aan haar voor de tfouw, waarmede zij haar plicht vervulden eA voor het voorbeeld van deugdzaamheid, dat zij aan de Hollandsche meisjes geven, daar dit vooral in deze tijden van zeer groote waarde is. Spr. verzekerde, dat waar de priesters haar konden helpen, zij hen ten allen tijde bereid zouden vinden, om haar bij te staac jt Maandagavond hield de Zijlstraat-Ver- eeniging een flink bezochte vergadering hoofdzakelijk ter bespreking van de versie ring der Zijlstraat tijdens de a.s. Jubileum feesten onder leiding van zijn voorzitter, den heer A. Pielage. Als ingekomen stukken werd nog behan deld een request, te zenden door de ge zamenlijke straatvereenigingen aan den Raad der gemeente tot het niet uitvaardigen van het tapverbod, hetwelk door de geheele vergadering eenparig werd aangenomen mede te onderteekenen. Het plan voor de versiering der Zijlstraat door het Bestuur voorgelegd werd algemeen goedgekeurd. Ook de heer B. de Kruyf, Inspecteur Gemeente Plantsoenen op deze vergadering tegenwoordig als afgevaardigde van de gemeente, zeide overtuigd te zijn, dat de Zijlstraat een waardig geheel zou vormen en bracht hulde aan het -Bestuur, hetwelk hiervan de leiding had. Voorts werden tevens ter vergadering de inschrijvingen voorgelezen en de uit te voe ren werken aan de laagste inschrijvers ge gund en wel voor de bloemversiering aan den heer A. F. C. Cassee, en voor de ver lichting aan den heer W. Kuipers Jr., alhier. Na nog eenige aangename gedachÉkwis- seling werd deze vergadering, die graigde van de saamhoorigheid der Zijlstraat-bewo ners, gesloten. Door het Hoofdbestuur der vereeniging „Koninginnedag" is een circulaire gezonden aan alle bewoners der Groote Houtstraat, Koningstraat, Anegang, Oude Groenmarkt, Nieuwe Groenmarkt, Lange Veerstraat, Jans- weg en Doelstraat, welke straten zich nog van algemeene straatversiering hebben ont houden. In deze circulaire wordt allereerst herin nerd, dat „Tuinbouw en Plantkunde", afd. Haarlem, een drietal prijzen beschikbaar stelde voor de fraaiste straatversieringen. Dan wordt opgemerkt, dat diezelfde ver eeniging ook een wedstrijd uitgeschreven heeft voor balcon- en gtvelversiering, waar voor de inschrijving tot 22 Augustus open gesteld is bij den heer J. F. Bekker, Wagen weg 78. De circulaire zegt dan verder: „Als Bestuur van Koninginnedag vestigen wij hierop Uwe speciale aandacht om mede te werken, dat bij deelneming van velen het feestelijk aanzien der stad wordt verhoogd. Wij behoeven U niet te zeggen, dat ons het besluit van enkele Uwer straatvereeni gingen, om niet tot een algemeene versiering over te gaan, zeer heeft gespeten en wij blijven hopen, dat alsnog meerdere stem men opgaan, om op zulk een besluit terug te komen. Voor het geval evenwel in Uwe straat een algemeen plan van versiering niet mogelijk zal zijn, wekken wij U op tot deel neming aan den gevel- en balconwedstrijd, die geenszins alleen bedoeld is voor dé bui tenwijken. Wij wijzen er nog op, dat wij ook voor nemens zijn een étalagewedstrijd te houden, aanvankelijk gedacht alleen in de binnenstad voor zooverre die is versierd, doch dien wij gaarne zullen willen uitbreiden tot die panden, die door een gevel- of balconver- siering medewerken het stadsbeeld te ver fraaien. Voor dezen étalagewedstrijd kan men zich opgeven tot 22 Aug. aan het bureau van „Koninginnedag", Zijlstraat 149 (Stad huis) dagelijks geopend vaij. 10half 1 en van 3half 5." Uitspraken Sn zake vrij'sfeUitig wegens broeder-dienst. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen van ingeschrevenen, der lich ting 1924 om vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdien st ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroqi worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente Yoor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Ko ningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze ge meente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Ge deputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen denzelfden Door de politie is aangehouden een 20-jarig Duitseh meisje, uit de Gravinnesteeg, dat in gezelschap verkeerde van twee personen, die blijkbaar geen goede bedoelingen met haar hadden. Het meisje zal over de grenzen worden gezet. Uit het nader door de palüie ingestcljl ont derzoek, inzake de aanrijding op den hoek van de Oostvest en de Papen torenvest, kun nen wij mededeelen, dat uit dat onderzoek is gebleken, dat de chauffeur van den auto geen schuld treft. De aangereden jongen weru achternagezeten door een kameraadje en ren de in volle vaart den hoek om, juist toen de auto aan kwam rijden. Een draaiorgel, dat stond te spelen is waarschijnlijk oorzaak, dat de jongen het signaal van den auto niet heeft gehoord. Het blijft evenwel te laken, dat de eigenaar is doorgereden, zonder zijn auto ter beschikking te hebben gesteld om den jongen te vervoeren. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het exa men Hoogd'uitsche taal, akte A, mej. R.. van Bleiswijk Sombeek, atlhier. Te 's Grajvemhage is geslaagd voor hel examen Engelsch L. O. mej. C. A- Derksen, allhier. Bij Kon. besluit van 27 Juli 1923 is Lencemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht in het ar- rondissém. Winschoten, ter standplaats Win schoten, mr. D. van der Burg, advocaat en procureur te Haarlem, tevens beëeddgd klerk ten parkette bij dc kantongerechten in het arrondissement Haarlem. Bij Kon. besluit van 30 Juli 1923 is benoemd bij de Verzekeringskamer, met in gang van 11 September a.s., tot referendaris dr. A. van Eldik, te Heemstede. De Minister van Financiën maakt bekend dat op 30 Juli 1923 door den ontvanger der successierechten te Haarlem uit zijne brieven bus is gelicht een brief, geteekend B. inhoudende een bankbiljet van 10 voor te weinig betaalde rechten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. J. van Dam's Kleedingmagazijn en van de N. V. Zakkenhandel, voorheen W, Laramers, beide te, Haarlem. Tot ons groot genoegen kunnen we mededeelen, dat mevr. Maarschalk in zoo verre hersteld is, dat zij Zaterdag de Ma- riastichting heeft kunnen verlaten. De patiënte mag per dag eenigen tijd het bed verlaten. Aan de arbeiders, werkzaam in den brand- stoffenhandel is een circulaire gezonden door den Centralen Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", waarin de loon regeling der arbeiders in den brandstoffen- handel besproken wordt. In deze circulaire wordt er op gewezen, dat de voornaamste werkgevers wel toege zegd hebben, dit jaar niet verder de looncn te verlagen, doch dat er nog verscheidenen zijn, die een dergelijke toezegging niet ge daan hebben. De circulaire spoort aan, zich met kracht tegen verdere loonsverlaging te verzetten en zich verder te organiseeren, Ondertrouwd: 7 Aug., A. R. J. Schouten en H, van Balen; H. C. de Koning en M. E. Heek. Geboren: 7 Aug., z. van J. Timmers Jansen; z. van E. H. de GraaffVan Zandvoord; z. van L. MulderMiddelhof. Overleden: 5 Aug. W. F. Hekhuijsen, 75 jaar, M. van Heemskerkstraat: 6 Aug., H. TimmersVerhagen, 42 jaar, Z. B. Spaarne; 4 Aug., N. Vermeerv. d. Mark, 66 jaar, Rozenprieelstraat; 6 Aug., M. J. Mergen, 67 jaar, L. Heerenstraat; 6 Aug., H. P. Wiegman, 69 jaar, Kamperlaan; 7 Aug. H. Hulsebosch, 51 jaar, Delftstraat, Bij onderhand sche aanbesteddng is aan •den heer A. J .Toebes, Aannemer Ie Haarlem I'ieler Kiesslraat, opgedragen het bouwen van een dubbel landhuis te Aerdenhout op een terrein aan den Schulpweg. Het land huisje staat onder architectuur van den heer H. J. Janssen te Aerdenhout. In een circulated aan de leden wordt mede gedeeld, dat het jaarlijkschc kinderfeest zal worden gehouden op Donderdag 9 Augustus a s. cn zal bestaan uit een reisje per spoor en tram naar Bergen (N.-H.) De kinderen Zltjjen om 7.30 uur op het schoolplein in de Bakkerstraat aantreden. Vandaar woédt, onder muziek van de „Bavaria Kappellc" naar het station, gemarcheerd; het vertrek van Haarlem is bepaald op 8.49. De aan komst te Bergen is ongeveer 11 uur. In den prachtig gelegen speeltuin van café restaurant „Duinveraiaak1' zullen 'e kinde ren worden onthaald en voorts gezellig be zig gehouden (schommels, draaimolens, enz.)daarna volgt een tocht naar de afge rasterde duinen. Men vertrekt van Bergen te ongeveer 5 uur, en komt Ie Haarlem ongeveer 7 uur aan, waarna met muziek wordt gemar cheerd naar de Bakkerstraat. Naar het station wordt gewandeld via KL Houtweg, Kleine Houtstraat, Jansstraat en Jansweg; cn van het station des avonds Kruisweg, Kruisstraat, Groole Houtstraat, Plein, Baan en Badhuisstraat. Nader vernemen wij dat de schipper, die Vrijdag in onzachte aanraking kwam met de Zandersbrug, niets heeft gebroken, alleen dc linkeriong is gekneusd. Voor den inhoud van deze rubriek sfelt de Redactie zich niet aansprakelijk HET WORDT WEER PEIS EN VRêE! Mijnheer de Redacteur, De zeer geachte Heer Heitlager verzoekt Uwe geachte Redactie het debat te willen sluiten over de zaken, die in de laatste dagen zoozeer de aandacht trekken van de Lezers en de Lezeressen van Uw blad. Gaarne, M. de R>, wil ik dat verzoek van den geachten Inzender ondersteunen, want de kwesties zijn nu wel „voldoende toege licht". Ik wou zelfs nog wel even verder willen gaan en daarvoor ook de hulp des heeren Heitlagers inroepen en wel om niet alleen de debatten te sluiten, doch tevens de loopende kwesties zelf de wereld uit te helpen. Want het komt mij voor, dat de heer Heitlager, in deze zaken een onpar. tijdig man, ik geloof geen lid van de wijd vermaarde Club, doch een rustig toeschou wer/- derhalve een geschikt arbiter is. Ik zelf dan, geachte Heer, moet begin nen met pardon te vragen voor een zekere achterdocht, vaa. welks bezit ik mij ten zeerste bewust ben, en die een mijner leelijkste gebreken is. Zoo ook thans weer. Ziehier door welke combinatie van vermoe dens ik ten zeerste wordt geplaagd: De zeer geachte heer Piel Dijt, de hartader van de wijdvermaarde Club, is tevens voor zitter der coöp. broodvereeniging: „Arbeid Adelt". De geachte Heer Klein, voorzitter van de Club, is secretaris van „Arbeid Adelt". De zeer geachte heer Steevens, de vuurgloed van dezelfde wijdvermaarde Club en tevens verspreider der nog verder ver maarde „lijst van tien", is bedrijfschef van „Arbeid Adelt". En U, mijnheer Heitlager, is er de administrateur van. Alzoo con cludeer in mijn achterdochtig gemoed, dat uw welwillendheid om de „Studie- cluppers", die deerlijk met hun zaakie vér legen schijnen te zitten, uit den brand te helpen, niet geheel en al onverklaarbaar is. ....Hoe dit evenwel ook zij, U is een onpartijdig man in deze zaak en van Uw welwillende hulp verwacht ik zeer veel ten goede. Wat zal ons punt van uitgang zijn? De heeren Govers, Keesen, Kerkvliet, Castri- cum en Kleip zijn achtereenvolgens een eerbiedig stilzwijgen geen bewaren (waarom zij grootelijks zijn geprezen).... alzoo: de wijdvermaarde Club zwijgt. Moge de Club eeuwig blijven zwijgen. Dit zii dan ons uit gangspunt. Het kan nu zoo 'gemakkelijk'. Er is in de wettige kiesvereeniging op dit oogenblik een Bevredigingscommissie be noemd ondér leiding van Dr. Koot. Welnu laten we vragen of deze commissie het op richten van een echte studieclub wil over wegen, maar daji steunende op de drie volgende m. i. gezonde grondslagen: 1. De studie-club is onderdeel der Kies vereeniging. Het bestuur der Club wordt aangewezen door het bestuur der Kies vereeniging. (Toelichting:: Het bestuur der Kiesvereeni ging is het doelmatigst geschikt om uit te zien naar bevoegde menschen om een „studie-club te leiden}. 2. Van de club kunnen alle leden der Kiesvereeniging (mischien wel alle Katho lieke Haarlemmers boven de 18 jaar) lid zijn. (Toelichting: Geen arbeiders alleen, geen middenstanders alleen, want dat kweekt grenzenlooze bekrompenheid). 3. Het zij buitengesloten, door uitdrukke lijke omschrijving in het reglement, dat de club zich kan bemoeien met candidaat- stelling, met candidaat-bespreking of aan beveling, critiek op het bestuur der Kies vereeniging, op raadsleden of kamerleden, enz. U zal, geachte heer Heitlager, het met mij eens zijn, dat dit de gezonde oplossing worden moet en een zoodanige club wezenlijk veel goeds kunnen doen. Het „gekanker" op de ledenvergaderingen der Kiesvereeniging, zou daardoor grootendeels kunnen worden voorkomen. En daarom wil ik mij nu nog even wenden tot den geach ten heer Klein en hem zeggen:: U kan prachtig medewerken om op den goeden weg te komen. Draai zelf uw club, waarin U niets anders kan doen, dan voort durend uw vingers branden, den nek om. En zet in de krant, kort en krachtig: Ik wil vanaf heden met dat onding niets meer te maken hebben. Mijnheer Klein, verlaat thans het zinkende schip, de andere. schaapjes.... volgen dan vanzelf. En uit is de pret! Ik zou het mij tot een genoegen rekenen de lijkrede te hebben mogen houden bij de vroege lijkbaar van een misvormd mis baksel, dat in de naweeën van den oorlog werd geboren, onze eenheid trachtte te bederven.... en daar niemand gerespec teerd werd. Ja, zichzelf niet vertrouwde! Ik (in mijn overmoed) zou mij dan rekenen de Ariadne (ik geloof, dat de beeldspraak bedenkelijk wordt) te zijn geweest, die den draad spande in het gevaarlijke labyrinth, waarlangs de verdoolde „studie-cluppelin- gen" en „studie-knuppelingen" konden ont snappenAlzoo de wijdvermaarde Club plotseling overleden, door niemand be weend, zonder lijkschouwing begraven, maar ook zonder christelijke uitvaart. En nu de 2de kwestie, de Vaandelhulde, Ook hier is alle hoop nog niet verloren. Men gelieve te bedenken, dat het Bestuur van den Volksbond tot nog toe geen ant woord inzond en dat we dus tot nog toe alleen te maken hadden met „losse" mee ningen. En, hoop doet leven! De argumen ten tegen de Vaandelhulde door de geachte heeren Govers en Keesen naar voren ge bracht, zijn gebleken niet steekhoudend te zijn. De „argumenten" van den geachten heer Kerkvliet behoefden niet weerlegd te worden, omdat het geen argumenten waren. En de meening van den geachten heer Caslricum, door hem verkondigd in de N. H, C. van Zaterdag 28 Juli, verklaar ik niet voldoende te hebben kunnen volgen en verstaan. Er blijft nu evenwel nog een belangrijk punt over, dat nadere toelichting verdient, ten einde op richtige wijze de zaak der Vaandelhulde in het reine te kunnen bren gen. Dat aangevoerde argument is, dat onder de Volksbonders, gezien den beroerden tijd, geen lust en liefhebberij zou zijn om aan de feestvreugde deel te nemen. Laten we zien, wat daarvan te denken. U zal, geachte beer Arbiter, het met mij :ns zijn, dat die geschiedenis van de „neergedrukte stemming" lichtelijk overdre ven schijnt. Immers, wat moet er allemaal gebeuren? Moet de heele Volksbond arm aan-arm hossen op den Dam? Moet er lekker gegeten en gedronken en gezwetst worden tot den anderen dag? Als op een boeren bruiloft? Och kom!.... Met een kleine deputatie en het vaandel hulde gebracht aan de Hooge Landsvrouwe op Haar hooge feest. Zij, wie wij zoo ontzettend veel dank verschuldigd zijn; Zij, wier hart even goed als het onze, verscheurd wordt door het wee van dezen tijd. Uit de mededee- ling weten wij het, dat het worden zal een plechtige eed van trouw in een zeer em- stigen tijd aan haar afgelegd, om met ver eende krachten van heel ons volk, onder Gods onmisbaren bijstand, deze moeilijke dagen door te komenWat heeft dat te maken met een uitgelaten feestbetoog, waarvoor we niet in stemming zijn. Ik moet U bovendien, geachte heer Heit lager, attent maken op eenige dingen in den Volksbond, die mij zeggen, dat de „feeststemming" niet zoozeer geweken schijnt te zijn, als men ons wel op den mouw zou willen spelden. De volgende dingen vallen op: 1. Zijn de Jaarfeesten stop gezet? In tegendeel, de muziek was nog nimmer zoo goed (en zoo duur) als dit jaar en de wijs jes nog nooit zoo vroolijk. Ik heb dat, als donateur van den Bond, zelf kunnen con- stateeren. 2. In „De Damiaatjes" las ik van de groote feestvergadering van den Bond in de Gemeentelijke, versierde, Concertzaal, op 10 Mei, met medewerking van de Muziek van Overveen en van de n e u t a 1 c zang club „Euphonia" van Haarlem. En 't feest was overweldigend geslaagd, stond daarna in „De Damiaatjes". 3. En onlangs was er 'feest bij gelegen heid, dat de onderafdeeling „Alberdingh Thijm" veel zegeteekenen had behaald op tooneelfeesten, waarbij de menschen ge woonlijk niet zitten te huilen. En werd dat Alberdingk-Thijm-feest nu gevierd met be scheidenheid in den huishoudelijken kring van den Volksbond, zooals stemmigen men schen in een bedrukten tijd zou passen en zelfs alleszins redelijk en voldoende ware geweest! Wedneen! den hoog.geachten heer Duin, buitenstaander van den Volksbond, wordt de opdracht gegeven de heele stad rond te trekken om Jan en Alleman uit te noodigen tot het feest in de schitterend versierde zaal. 4. En de heer Castricum in zijn najubel in „De Damiaatjes" schrijft, dat de „pessi misten" in den Bond ongelijk hadden, als ze dachten, dat het feest niet grootsch en heerlijk zou geworden zijn- 5. En de pret schijnt nog niet uit te zijn, want Vrijdag j.l. stond op de agenda van de „Kampioen der Nederlanden", zooals de onderafdeeling zich nu voortaan noemt: Benoeming van een „feestcommissie". 6. En de andere onderafdeelingen? De Metaalbewerkers bijv. Zij op wie de zorg der tijden al heel erg drukt. Spreekt men zelfs niet van huiveringwekkende loonen van 25 gulden per week? Bleek bij hun feestavond in dit voorjaar zoo erg de „ge drukte stemming"? Voor het eerst sedert menschenheugenis was er weer bal na. Tot hoe laat? Of liever: Tot hoe vroeg? 7. En de onderafdeeling „Spoor en Tram" achtte 2 avonden noodig om den leden met hunne dames gelegenheid te geven zich in de grappen der komiekelingen te verlusti- gen. 8. En de .bakkersafdeeling op dit oogen blik. Wordt niet druk onder hen gerede kaveld om ook eens een avondje te orga niseeren „met de beentjes van den vloer tot ./433ste 3 rxcïLSTAATSLOTERIJ, Trekking van Dinsdag 7 Aug. 1923, 2de Klasse. 2de Llist. Hooge Prijzen 11649 /5000. -4bv)/' 7933 ƒ1500. 1125 10335 11412 elk ƒ1000. 5176 7484 elk ƒ400. 16144 200. 194 259 313 616 642 708 772 800 870 969 1022 1066 1180 1203 1231 1381 1402 1455 1491 1511 1580 1604 '723 1794 1807 1872 1896 1917 2031 2032 2122 2146 2161 2206 2209 2397 2418 2526 2561 2725 ,2816 2847 2876 2894 2900 3138 3200 3251 3299 3347 3659 3720 3704 3842 3975 4013 4254 4194 4289 4328 4400 4443 4457 4482 4589 4947 4963 4996 5047 5063 5150 5200 5238 5278 5.313 5476 5552 5574 5395 5597 5710 5736 5741 5764 5773 5851 5864 5882 5958 6034 6125 6138 6202 6208 62.33 6323 6487 6517 6539 6579 6691 6765 6824 6865 7022 7457, 7550 7566 7568 7595 7633 7653 7662 7706 7782 7868 7885 7900 8075 8083 8265 8402 8428 8467 8683 8724' 8795 8807, 8896 8901 9010 9073 9115 9142 9165 9169 925lv 9319 9552 9582 9666 9689 9729 9745 9766 9882 9986 9998 10044 10067", 10128 10157,1- 10161 10195 10363 10448 10502 10527 10642 10766 10867 10868 10S73 10927 10950*11004 11031 11042 11045 11063 11091 11153 11201 11223 11284 11303 11316 11326 S11345 11465 11468 11512 11590 11607, 11742 :11835 11897 12031 12036 12073 12123 12243 12259$ 12332 712347 12437 12444 12445 12516?13520 12541' 12556 12628 12708 12739 12742-127.92'. 12808 1 2843 12859 12876 12888 12904 12924 12928 12940 13072 13168 13238 ■1,3247 13249. 13251 13254 13301 13314 13410 13442 13545:, 13565 13670, 13730 13737 13824 13828 13865'13900 13966 13995 14004 14048 14058 14082 14126 14162 14164 4197; 14210 14275 14365 14370 14407 14538 146/6 14679 14822 14828, 14883 14923 15031 15046 '15053 15064 15081 15166 15167 15188 152c 8 15415 15418 15454 15537 15621 15677 15694 15883 15996- 16004 16094 16110 16140 16299 16326 16397 16430 16525 16630 16779 16858 16908 1695CL 16969 16970 17089 17120 17130 17133 17134 17141V 17231 17390 17o32 17543 17545,17572' 17589 17606 17644 176S6 17692 17710 17800 17908 17975 18103 18139 18289 18327 18379 18382 18419 18430 18486 18489 18554 18596 18601 18653 18682 18683 18747, 18749 18783 18891 18894 18923 18934 18950 48983 19018 19063 19123 19195 19198 1922- 19232 19263 19269 19340 19380 19403 19434 19573 19576 19650 19669 19678 19742 1974» 19776 49814 19816 19921 19978 19981 20038 20065 20074 20085 20137 20195 20212 20214 20290 20349 20361 20402 20406 20569 20»88 20638 20641 20741 20774 20778 20779 20843 20976 21019 21061 2-1072 21080 21149 21191 21239 '21415 21471 21526 21623 21614 216/9 2 753 2 775 21906 22038 22054 22081 22100 22103 22166 22181 22187 22324 22338 22339 22349 22415 22433 22529 22643 22644 22548 22667 22719 22724 22732 22737 22768 2277^ 22828 22839 22903 22949 2e klasse ïe lijst:. 17927 m. z. 17947, >9 in den vroegen morgen", zooals het deuntje zingt. 9. En de heer Castricum zelf? Hoe lang is het geleden, dat de neutrale voetbal club R. C. H. gehuldigd werd op het Stad huis? En wie stond daar in stralende geest drift op de hooge trappen om met zijc tegenwoordigheid dit feest van een neu trale voetbalclub op te luisteren? „De geachte heer Castricum, voorzitter van den Volksbond was ook vertegenwoordigd" las ik in het verslag der N. H. C. 10. Huilen, huilen, huilen.jawel, als we van gisteren waren. De geachte heer Cas tricum, redacteur van „De Damiaatjes" schrijft in het laatste nummer: Gedurende de kermisweek optreden voor de Bonds leden der komiekelingen: „Van Velsen en Paardenkooper". De heer Castricum vindt het dus zelfs noodig dc kermistraditie in eere te moeten houden. Als ze nou maai geen walgelijke» jenevermoppen tappen, Zóó'n „tapverbod" kon ook geen kwaad! 11. En dan lees ik in „De Damiaatjes' een advertentie van meer dan een halve pagina: Lachen, lachen, lachen tot 6-raaa! aan toe. Woensdag 8 Augustus a 40 cent per persoon. Maar of de werkloozen vrijen toegang hebben, staat er niet bij. En omdat de Volksbonders Woensdag nog niet uitge lachen zijn is het Zondag 12 Augustus weer opnieuw: lachen, lachen, lachen! Maar geen feeststemming genoeg om naar Amsterdam te gaan! Mijnheer Heitlagen.ik hoop, dat U mij goed verstaat. Ik was op weg om uit mijn slof te schieten. Maar be grijpt U mij wel as-tu-iblief. Ik ben geef pessimist, die meent dat de Volksbond O,, zijn onderafdeelingen niet eens zóu mogen lachen. Integendeel, ik vind het zelfs heer lijk! Want een gezonde lachbui is een uit stekend medicijn. Menigeen zou er meer aan hebben als hij elke week eens lachen kon, dan aan een rijksdaalder loonsverhoo- ging. Doch laat men ons dan ook niet wijr maken, dat de Volksbonders hun onderlip laten hangen tot op hun derde knoopsgat. Fiat voor Van Velsen en Paardenkoper. maar men moet ons geen afgerende knollen willen verkoopen voorcitroenen. „Gelukkig, mijnheer Heitlager, dat de Volksbonders de „losse" meeningen van enkele heeren uit het bestuur niet deelen. De heer K. Botter, Hoogewoerdstraat 18rd, Schoten, moet aardig wat naamkaartje» enz. ontvangen van Bondsleden, die in deze ernstige frontverandering wel eens zouden wenschen gekend te worden door het be stuur. Laten we hoopen, dat het Bestuur van den Bond spoedig zijn beslissing moge nemen in. den door de leden gewenschten zin. Maai opschieten, want 8 Augustus is de termijf van deelname aan de hulde gesloten. Laten we binnen een paar dagen kunnen mèedee- len: De Volksbond gaat ook mee! Om dan met Vondel te zingen: De kermis is ia 't land, het is al peis en vrêe! Dankzeggend «JOS DE LOBEL. Haarlem, 7 Augustus 1923. „UTILE" EN „TIJDGEEST" Men meldt ons uit Rotterdam: Door de centrale recherche zijn heden morgen op last van de justitie de bussen en verdere bescheiden betreffende 'de thans gehouden wordende' trekking der 433ste premieleening van de N. V. Utile" en „Tijd geest" te Rotterdam in beslag genomen, wegens overtreding van de Loterijwet. Men was hedenmorgen onder notarieel toezicht begonnen, zooals geregeld ge schiedde. Toen ongeveer 350 nummers wa ren uitgeloot, greep de politie in, en legd» beslag op alles wat aanwezig was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2