BUITENLAND Tweede Blad 8 Augustus 1923 KLATERGOUD. De gedachtenwisseling tusschen Engeland en Frankrijk. De poli tieke toestand in Duitschland. De val van de Duitsche mark. De onlusten te Dublin. Russisch graan naar Duitschland. Onder de Telegrammen: Het Japansche antwoord aan Engeland; overeenstemming met het Britsche standpunt. Een nieuwe goudmark in Duitschland; besprekingen over een ïinancieele reorganisatie. Het Turksch-Amerikaansche verdrag. INTERNATIONAAL LUCHTVAART CONGRES. fiEfif. BUITENL. BERICHTEN. BIKNLANDSCH NIEUWS VERKEER EN POSTERIJEN. Uit onze Oost. GROOTE BRAND OP AMBOINA FEUILLETON DE GEDACHTENWISSELING DER BONDGENOOTEN. De correspondent van de Petit Parisien te Londen heeft den indruk, dat men daar «enigszins beduusd is door de prompte wijze, Waarop Parijs en Brussel hun dokumenten Vet het antwoord op Baldwin's jongste nota gepubliceerd hebben. Het besluit van Poincaré om de Fransche dokumenten be treffende de thans aan de orde zijnde onder handelingen onmiddellijk publiek te maken, heeft hier, zegt hij, grooten indruk gemaakt. „Het is onmogelijk, zegt de Evening Stan dard, niet de diplomatieke behendigheid van ï'oincaré te bewonderen. Door een reeks Handelingen, bij welke lord Palmerston en lord Dufferin zich neergelegd zouden heb ben, heeft hij aan de wereld het Fransche standpunt onthuld vóór zelfs de Engelsche dokumenten nog onthuld zijn. Het is niet twijfelachtig of hij heeft gerekend op wat de Franschen de Engelsche week noemen en op Wat wij het gebruik van het .week-end" Ooemen. Het is onmiskenbaar, dat hij, door aldus te handelen zich een zeker diploma tiek voordeel verzekerd heeft." Degenen, zegt de correspondent van de 'Petit Parisien, die er Frankrijk van beschul digden geheime doeleinden na te streven, verbergen maar slecht de teleurstelling, die de onverwachte publicatie van de Fransche en de Belgische nota hun bezorgd heeft. Hoewel zij deze dokumenten nog niet zorg vuldig hebben kunnen bestudeeren. zijn ze niet minder verbaasd er om te zien, dat het Belgische antwoord op de Britsche nota niet zooveel van het Fransche antwoord ver schilt als zij gerekend hadden. Deze arge- looze bekentenis, komende uit kringen, die de Fransche zaak niet steunen, is teeke nend. De correspondent van de Petit Parisien meldt verder dat het Britsche Witboek niet voor het midden of zelfs het einde van deze week gepubliceerd zal worden. Er wordt ge zegd dat de Engelsche regeering tegelijker tijd met de tusschen Londen, Rome, Parijs en Brussel gewisselde stukken, ook de ant woorden, die zij van plan is aan de geallieer de regieringen te zenden, zou willen pu- bliceeren. Met zekerheid is hieromtrent vóór den ka binetsraad die waarschijnlijk morgen ge houden wordt, niets te zeggen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. f Loebe, de voorzitter van den Duitschen Rijksdag, heeft een overzicht gegeven van den politieken toestand. Blijkbaar willen de socialisten het kabinet-Cuno ten val bren gen, daar dit hun wenschen niet wil vervul len. Loebe meende dat het noodig is met Frankrijk tot een accoord te komen en dat de kosten van dit accoord door de welge- stelden moeten worden gedragen. Er dient een heffing inééns van tenminste een derde der vermogens te worden uitgeschreven ter dekking van de kosten der schadevergoe ding, terwijl alle vermogensbelastingen ver drievoudigd behooren te worden. Ook moet een derde der aandeelen van alle onderne mingen aan den Staat komen hetzij direct, hetzij door heffing van één derde van alle dividenden. Op deze wijze zal het mogelijk blijken 25 milliard in gouden marken bijeen te brengen. De geruchten dat de val van het kabinet- Cuno nabij is, houden aan en winnen in ver schillende opzichten aan geloofwaardigheid, i Zooals men weet hebben de sociaal-demo craten in hunne bekende eischen aan het ka binet-Cuno ook een reorganisatie van het bestuur der Rijksbank geëischt. Naar aanlei ding van de nieuwe mark-daling komt de „Vorwarts" met een nieuwen aanval op den president van de Rijksbank, Havenstein. Het is dringend noodig, zegt het blad, dat eindelijk een einde wordt gemaakt aan een rijksbank-politiek, die den val van de mark niet tijdig heeft weten te stuiten en ook thans nog in belangrijke dingen tekort schiet. Dit is slechts mogelijk, wanneer er in het bestuur van de Rijksbank nieuwe man nen komen in de plaats van hen, die tot dusver altijd te laat of onvoldoende maat regelen hebben getroffen en die zoo het volkomen bewijs hebben geleverd, dat zij voor hun taak niet berekend zijn. UIT DE ENGELSCHE PERS, Aan de hand van eene nauwkeurige ont leding van de Fransche zienswijze, zooals deze zich voordoet in de documenten, die een deel van de gevoerde correspondentie tusschen de geallieerden vormen merkt de Times op, dat het doel van de bezetting van de Roer volgens het Fransche antwoord niet beoogt om de betalingen voor het her stel uit het rijke Duitsche industriegebied te putten maar om den wil te doen ontstaan tot betaling. Daarom maakt Frankrijk den toestand oo vreeselijk onaangenaam voor Duitschland, dat het er de voorkeur aan zal geven te betalen boven niet te betalen. Het verschil tusschen het Fransche en Engelsche standpunt kon moeilijk volgens de Times sterker en duidelijker in het licht worden gesteld. De aandacht van de Engelsche re geering is allereerst gericht op de econo mische mogelijkheden tot betaling en tot bet geleidelijke herstel van den normalen •conomischen gang van zaken in geheel Europa, hetgeen het eindresultaat moet zijn van het vredesverdrag tusschen overwin naars en overwonnenen. Het Fransche dorf verneemt fieeft dé daar gehouden ver gadering der verschillende groepen van se paratisten in het Rijnland ten gevolge gehad, dai onder leiding van Smeets een groep is gevormd, die den naam „Onafhankelijken Rijnbond" heeft aangenomen en een eigen blad gaat uitgeven, dat voorloopig eens per week zal verschijnen. Het program der groep bevat drie hoofdpunten: 1. het stichten van een onafhankelijke Rijnrepubliek, 2. het ver krijgen van waarborgen krachtens het vol kenrecht van de vrijheid, onafhankelijkheid en neutraliteit van die republiek en 3. het acnknoopen van onderhandelingen met de bezettende mogendheden: België, Frankrijk en Engeland, DE ONLUSTEN TE DUBLIN. De ongeregeldheden in Dublin hadden geen zuiver politiek karakter. Eensdeels waren er aanhangers van de De Valera onder de betoogers, die het houden van het con gres der Arbeiderspartij en Vakvereenigings- organisatie wilden beletten, doch anderzijds ook communisten en dergelijke elementen, In hoofdzaak schijnt evenwel de betooging op touw te zijn gezet als een protest bij de Habeas Corpus-wet tijdelijk buiten werking wordt gesteld, waardoor voorloopige hech tenis van staatsgevaarlijke personen mogelijk wordt gemaakt, ook al zijn zij niet veroor deeld en al is het niet wel mogelijk een directe aanklacht tegen hen te formuleeren. Men beklaagt zich er verder over, dat de regeering, toen dit ontwerp was aangenomen, niet aanstonds is overgegaan tot een amnes tie en vrijlating van de voorloopige gearres teerden, zooals was beloofd. Het congres van de federatie voor lucht vaart wordt heden te Gothenburg geopend. Veertegenwoordigd zullen zijn Argentinië, Oostenrijk, België, Brazilië Chili, China, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk Nederland, Italië, Japan, Zuid-Slavië, Polen, Portugal en Uruguay. De kwestie van een hof, bevoegd om oordeel "te vellen in zaken betreffende schade toege bracht aan leven of eigendom door vliegers in vreemde landen zal een punt van beraad slaging uitmaken. De koning zal een receptie houden voor de gedelegeerden, terwijl Zater dag na afloop van het congres de departe menten van verkeer en verdediging een ban ket zullen aanbieden. De afgevaardigden zul len na afloop van bet congres een bezoek aan Stockholm brengen, DE TURKSCHE DELEGATIE VERTROKKEN, De Turksche delegatie is naar Konstanti- nopel vertrokken. PRESIDENT HARDING. Omtrent de begrafenis van president Har ding zijn nog geen definitieve besluiten ge troffen, want men weet nog niet wat mevr. Harding daarover zal bepalen. Men neemt aan, dat de president zal worden begraven naast zijn moeder en zijn zuster, op de ge wone begraafplaats te Marion. Het is echter eveneens mogelijk, dat er te Marion een mausoleum voor Harding wordt gebouwd, en dat het lijk voorloopig zal worden bijgezet in een grafkelder. Men verwacht, dat er voor de begrafenis plechtigheid te Marion op a.s. Vrijdag meer dan 100,000 bezoekers van buiten zullen ko- men. Gisteren is de trein met het stoffelijk over schot van den president te Washington aan gekomen, heden zal de kist op een praalbaar worden tentoongesteld onder den Kapitool- koepel. Het Amerikaansche volk en de Ame- rikaansche regeering zn zoozeer vervuld met de begrafenisplechtigheid, dat in alle regee ringskantoren het werk zoo goed als geheel stil staat. Het schijnt nu toch weer mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat Woodrow Wilson aan de rouwplechtigheid te Washington op Woensdag zal deelnemen. Achter het lijk zullen de drie presidenten gaan; te weten Coolidge (onmiddellijk achter de familie) en Taft en Wilson. Andere oud-presidenten zijn er niet meer in leven. Mevr. Harding blijft naar wij reeds ge meld hadden achter als vermogende weduwe (er zijn geen kinderen). Bovendien zal zij het nieuw-ingestelde presidentieele weduwenpensioen ontvangen, dat 5000 's jaars bedraagt. Zij gaat weer wonen te Marion op een fraaie hoeve, even buiten de stad, n.l. White Oaks, welke prachtig gelegen is. President Calvin Coolidge geniet in de Ver. Staten de reputatie, dat hij een buiten gewoon gesloten man is, die slechts zelden en dan nog altijd kort en krachtig spreekt. Diezelfde geringe spraakzaam heid, gepaard met groote onverstoorbaar heid, schijnt reeds thans het deel te zijn van Calvin Coolidge Jr. Deze sinjeur van veer tien jaar werkt op de tabaksplantage van een heer Dickinson Day, waar hij belast is met het tot bundels binden van gedroogde tabaksbladen. Die plantage ligt bij Hatfield in Massachusetts, en de jonge Calvin rijdt iederen dag op de fiets van zijn ouderlijk huis naar de plantage, Op den dag dat zijn vader President was geworden ging de knaap als gewoonlijk naar de plantage, waar hij met 9 uur had werk 3.50 verdient. „Wel" zei de eigenaar, de heer Day, tot den jongen „Je vader is dus nu Presi dent?" Calvin Jr. antwoordde droog: „Ja, mijnheer! Ik geloof het wel. In welke schuur wilt u mij vandaag laten werken?" UIT RUSLAND, De strijd tusschen de nieuwe kerk en de oude onder aanvoering van Tichon, duurt voort. De Moskousche Prawda van 28 Juli meldt, dat in het Troitsksche klooster een leekenvergadering heeft plaats gehad, waar over het patriarchaat en de heerschappij van het concilie geredetwist is. De vergadering had een zeer stormachtig verloop, daar de Naar het Holl. Nieuwsbureau uit DusseLaanhangers van Tichon in de meerderheid standpunt is psychologisch en speculatief. Het neemt aan, dat de wil tot betalen in een volk kan worden geschapen door een bijzonderen vorm van dwang, zelfs wanneer die dwanig een ontwrichting beteekent of een onbepaalde afwijking in een buitenge woon ingewikkeld economisch systeem en leiding van alle soorten van moderne socia le krachten in de richting van gevaarlijke en onberekenbare verwarring. Men moet niet vergeten, dat het Engelsche standpunt, ontwikkeld door de huidige regeering en haar voorgangster, het denkbeeld van toe zicht, controle en zekere vormen van dwang als waarborgen voor betaling der schadever goeding door Duitschland niet uitsluit. De Roerbezetting is echter oneconomisch. De Times denkt er niet aan om in te stemmen met hen,> die verreikende en duistere be weegredenen aan de Fransche regee ring toeschrijven. Het blad gelooft echter, dat de Fransche regeering den onvermijdelijken invloed ondergaat van de krachten, die zij zelf in beweging heeft gebracht en kan wor den meegesleept door gebeurtenissen, die haar eigen daden in het leven hebben ge roepen, op wegen, die zij zelf nooit heeft willen bewandelen en dat nu nog niet wil. De Times verklaart, dat de Engelsche re- geerinig een duidelijke en krachtige zaak voorstaat en dat zij beoo# met haar poli tiek haar doel met wijsheid en behoedzaam heid te bereiken. De Duitsche mark opende gisteren te Londen op 9 millioen per pond op de Lon- densche beurs, die in verband met de va cantie sinds Zaterdag was gesloten. De Fransche en Belgische francs vielen terug tot 79.45 en 100.5. Ook de Italiaansche lire was zwak op 105.58. De koers van den dol lar was trager op 4.56 en 4.58. In een be spreking van de instorting van de mark, zegt de financieele medewerker van de Times, dat de mark een maand geleden acht maal meer waard was dan óp het oogenblik. De snelle depreciatie van de markkoers beteekent echter niet, dat de economische positie van Duitschland thans acht maal zoo slecht is als een maand ge leden, het beteekent alleen, dat de mark in geenerlei betrekking meer staat met de hui dige economische positie. Het vertrouwen in de mark is feitelijk verdwenen, met ande re woorden het geldstelsel van Duitschland is ineengestort. De schepping van een nieuw betaalmiddel is slechts een kwestie van tijd, maar het kan niet op den grondslag van het oude worden opgericht. Uit|het ineenstorten van de mark komen ernstige maatschappe lijke en andere gevaren voort en daarin ligt de beteekenis van deze fantastische beurs- schommelingen. Een sterke hand is noodig om Duitschland te redden van de ramp, die het dreigt te overvallen. UIT HET BEZETTE GEBIED, De bezettingsoverheid heeft het gemeen tebestuur van Stoppenberg den eisch gesteld binnen welk de 48634 miljard boete, die indertijd de mijndirecteur Heinrichs is op gelegd wegens zijn weigering om kolen aan Frankrijk te leveren, te betalen, daar ze van den veroordeelde niet te halen is. Ais de gemeente weigert, zal een wethouder worden gevangen genomen. Van officieele zijde wordt vernomen, dat, niettegenstaande er aan de Duitsche over heid alle mogelijke faciliteiten zijn verstrekt voor het in- en uitgaan van wagens met melkkruiken in het bezette gebied, een post van de bezetting te Friedrichsfeld den 26en Juli in die wagens pakken met anti-Fransche en Belgische propaganda-lectuur en andere dingen heeft aangetroffen. Aan de Duitsche overheid is meegedeeld, dat deze overtre dingen tot straffen zouden kunnen leiden. Zondag heeft te Keulen een vergadering plaats gehad van voormannen der soc.-dem. partij uit de districten Keulen, Aken, Ko blenz, Trier en het Saargebied. De vergadering keurde de politieke hou ding van de fractiemeerderheid goed en nam met algemeene stemmen een motie aan, waarbij onderwerping van de arbeiders aan het Fransche geweldregime wordt afge wezen. De motie eischt, dat de regeering elke ge legenheid zal gebruiken om met de Entente over het herstel en de beëindiging van de Ruhractie in onderhandeling te treden, ter wijl de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond wordt verlangd. Ten slotte wordt scherpe afkeuring uitgesproken van elke separatische beweging. Uit Dortmund wordt gemeld, dat daar Maandagmiddag op twee plaatsen bommen zijn gevonden. Zij werden door Fransche en Duitsche brandweerlieden onschadelijk ge maakt. Van Fransche officieele zijde wordt ver nomen, dat, terwijl alle mogelijke faciliteiten aan de Duitsche autoriteiten zijn verleend om wagons met melkkannen het Ruhrgebied in- en uit te voeren, te Friedrichsfeld op 26 Juli in zulke wagons pakketten anti-geal lieerde propagandalectuur en andere coli's zijn gevonden. Aan de Duitsche autoriteiten is meege deeld, dat dergelijke handelingen tot het opleggen van sancties zouden kunnen leiden. waren. Er waren zeer veel "geToov'ge Loop lieden van de naburige markt te Soekarewka verschenen. Toen de vertegenwoordiger der „Levende Kerk", aartsbisschop Kroetietski het woord nam, maakten de aanhangers van Tichon zulk een lawaai dat de vergadering gesloten worden moest. Er werd voorgesteld dadelijk naar het Donsche klooster den zetel van Tichon, te trekken, maar dit voorstel werd verworpen. De voormalige hoofdprocureur der synode Lwof, die dezen post onder de voorloopige regeering bekleedde, is volgens een bericht in dc Prawda van 28 Juli, tot aan de bij eenkomst der Algemeene Vergadering van den Oppersten Kerkeraad tijdelijk bij het hoofdbestuur van den oppersten kerkeraad benoemd. Volgens een bericht in de Izwcstia van 28 Juli is de bekende Russische geschied kundige Kowalenski in de nabijheid van het station Goetsjköwo vermoord. Hij was op reis naar zijn zuster. Zijn handtasch is ge roofd, doch zijn trouwring heeft men hem gelaten. Dc omstandigheden van den moord zijn nog niet opgehelderd. Ten behoeve van het in orde brengen van de haven van Sebastopol voor den ko menden graanuitvoer zijn 472.500 goudroebel toegestaan. De „vrijwillige" vloot heeft voor de havens Feodossia en Sebastopol de Duit sche stoomschepen Hohen Neuffen (4100 ton) en Anatoli (3800 ton) en een Engelsch stoom schip van 6900 ton gecharterd. Stomonjakof, de handelsvertegcnwoor- diger voor Duitschland van den Bond der Sowjetrepublieken, is te Moskou aangeko men en heeft mededeelingen gedaan over een overeenkomst met de Rijkscredietinstcl- ling te Berlijn. Rusland zal 5 millioen poed graan van den vorigen en 15 millioen poed van den nieuwen oogst moeten leveren. De eerste zending is reeds onderweg naar Duit sche havens. De laatste levering moet op 30 November geschieden. De credietinstelling heeft voor de handelsvertegenwoordiging een crediet van 50 pet. van de waarde der graan- leveringen geopend. Stomonjakof verklaar de, dat van Russische zijde gehoor gegeven is aan den Duitschen wensch. dat de andere helft der leveringen met voortbrengselen van de Duitsche nijverheid betaald worden kan. Dit zou de eerste poging zijn een groote graanlevering tegen buitenlandsche nijver heidsproducten te ruilen, De St. Petersburgsche Prawda van 25 Juli bevat een polemiek met de pers der Russische uitgewekenen. Deze zou Rusland belasteren, doordat-' zij het gerucht uitstrooit, dat in Rusland een nieuwe hongersnood dreigt en men dus geen Russisch graan be hoort te koopen. In werkelijkheid vreezen de uitgewekenen slechts de propagandistische uitwerking van het Russische graan in West- Europa. Weliswaar zijn de vooruitzichten van den oogst slecht in het korenverbrui- kende Noorden, doch daartegenover staat, dat zij in de Oekraïne in Noordkaukasus en in Siberië bevredigend zijn. Voor de gouvernementsrechtbank te Moskou is het proces begonnen tegen de arbeiders der eerste landsdrukkerij en an dere personen, die drie billioen roebel uit het magazijn der drukkerij ontvreemd zouden hebben. De dieven wisten met behulp van een vervalschte machtiging in de drukkerij te komen en braken de deur naar het maga zijn open. Een gedeelte van het geld werd bij hen gevonden. NOORSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Maandagmidag is op het vliegterrein Kjeller een Noorsch vliegtuig verongelukt en verbrand, De bestuurder, een sergeant, en de passagier, een soldaat van het corps vliegers, zijn gedood. De oorzaak van het ongeval is onzeker. Lord Robert Cecil, het lid van net Britsche kabinet, vertoeft te Parijs als ver tegenwoordiger van Engeland in een com missie van den Volkenbond en heeft Zater dag op Rambouillet bij president Millerand koffie gedronken. Volgens de Petit Parisien hebben de beide staatslieden een langdurig onderhoud gehad. De Engelsche bladen bevatten foto's van de mensolienmenigten voor en in de stations op Zaterdag 1.1. De scharen lieden, die trachtten uit de wereldstad weg te ko men, overtroffen alle verwachting en spot ten met elke beschrijving. De volte, drukte en herrie waren van dien aard, dat men feitelijk geneigd zou zijn te vragen of al die stad ontvluchtende menschen maar niet beter zouden hebben gedaan rustig en kalm in hun koele kantoor of thuis te blijven. Trouwens, is er met het vacantie nemen, tegenwoordig, niet altijd veel ongemak en zelfs eenig gevaar verbonden? Een dokter waarschuwde tegen over drijving, door het volgende vacantie-recept te geven: „Maakt van uw vacantie geen zwaren arbeid door te pogen, toch vooral genoeg lichaamsoefening te nemen. Er zijn lieden, die als complete wrakken van hun vacantie thuis komen, omdat zij pogen al hun tijd aan zee te vullen met te inspannende lichaamsoefeningen. Zij wande len tot zij hun voeten hebben dóórgeloopen; zij dansen van 's avonds negen tot twaalf. Zij keeren naar huis terug met stijve spie ren en met indigestie. Zit een paar uur aan het strand, of rust in de schaduw bij een rijpend korenveld. Dat brengt herstel van energie. Zonlicht, dat het lichaam overstraalt, is de beste hersteller van allen; doch stelt nooit eenig deel van uw lichaam langer dan een uur achtereen bloot aan het directe zonlicht. Lokt geen zonnesteek uit door uw hoofd onvoldoende te bedekken." Morse, de bekende Amerikaansche financier vroeger stond hij bekend als „ijskoning" en later wierp hij zich op den scheepsbouw heeft, met zijn drie zoons samen terecht gestaan, op de beschuldiging, dat zij tijdens het meedoen aan den oorlog door de Ver. Staten het land met schepen leveranties en den bouw van scheepswerven hadden opgelicht. Het oppertste gerechtshof in het district Columbië heeft de zaak a fond behandeld. De jury heeft nu na negentien uur on derling te hebben gekibbeld en beraadslaagd de Morse's onschuldig verklaard. Dit was het eerste groote na-oorlogsohe proces tegen beweerde O. W. -nemers. HET OVERLIJDEN VAN PRESIDENT HARDING. De Groot-officier van het Huis der Konin gin, jhr C. L. van Suchtelen van de Haare, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen gezant te 's-Gravenhage, den heer Tobin, ten einde, in opdracht der Koningin, den gezant harer majesteits deel neming te betuigen met het overlijden van den president der Vereenigde Staten. Met gelijk doel heeft Zondag, namens de Koningin-Moeder, haar kamerheer, mr. S. W. B. Graaf van Limburg Stirum, een bezoek ten huize, van den gezant afgelegd. (Corr. Bur.) Men bericht ons, dat, in verband met het overlijden van den president der Vereenigde Staten, de Amerikaansche legatie te Den Haag van hedenmiddag één uur tot Zater dagochtend 11 Augustus zal zijn gesloten. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL OPGE HELDERD. Men meldt ons uit Etten en Leur Toen de auto van den heer Broos te Roo sendaal in den nacht van 4 op 5 Augustus den weg van Rijsbergen naar Etten passeerde, werd aldaar ter hoogte var. de ontginningen een bebloed man op den keiweg gevonden. Naast hem lag een fiets. De heer B. spoedde zich met zijne auto naar het politiebureau in Etten' en was zoo welwillend daar de gemeentepolitie te waarschuwen en deze zelfs met zijne auto te brengen naar de plaats, waar de man ontdekt was. Daar gekomen bleek de man verdwenen, terwijl de fiets nog ter plaatse aanwezig was. Nergens was iets verdachts te ontdekken. Na te vergeefs het geheele terrein met zaklantaarns afgezocht te hebben, werd teruggereden naar Etten en de fiets medegenomen. Gistermorgen werd dit geval opgehelderd toen de eigenaar, gemand uit Etten zich kwam aanmelden om zijn rijwiel terug te mo gen ontvangen. Het bleek thans, dat hij in den afgeloopen nacht te diep in het glaasje gekeken had, het stuur was kwijt geraakt en bij het vallen op de straatsteenen bloedend verwond was geworden. Met achterlating van zijn rijwiel was hij eenigen tijd daarna doorgestrompeld en had verder den nacht doorgebracht in een droge sloot langs den weg, waar hij in den laten morgen ontwaakt JHR. MR. A. F. O. VAN SASSE VAN YSSELT. Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt is naar Zwitserland vertrokken, om er de va cantie door te brengen. Inmiddels zal hij zich beraden over het al dan niet aanvaarden zijner benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Gevoelig voor het hem gesschonken ver trouwen der kiezers, welke hem als no. 1 van de lijst hebben gekozen tot lid van de Eerste Kamer, neemt Jhr. Mr. van Sasse van IJsselt niet gaarne zijn ontslag, terwijl hem ook als lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant de belangen der provincie zeer ter harte gaan. Mocht tijdens zijn verblijf in het buiten land zijn gezondheidstoestand van dien aard zijn, dat hij meent de vele werkzaamheden aan -het lidmaatschap van beide laatste col leges verbonden te kunnen blijven waarne men, dan wenscht Jhr. Mr. van Sasse van IJsselt zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet te aanvaarden. Tijdens de viering van het zilveren re- geeringsjubilé van H. M. de Koningin wordt de nieuw benoemde senator in 's-Hertogen- bosch terug verwacht. DE R. K. STAATSPARTIJ. Naar „„De Msb." verneemt, ligt het in het voornemen van den voorzitter van den Al- gemeenen bond van Rijkskieskringorgani- saties aan het bestuur voor te stellen de bonds vergadering niet vóór Januari a.s. saam te roepen ter behandeling der voorstellen, te doen naar aanleiding van het door de com- missie-Barge uitgebracht rapport. Het bondsbestuur wordt tot het houden eener eerste bespreking saamgeroepen tegen Zaterdag 8 September. KLAPPEN UIT DEN HOOGEN RAAD. Op vragen van het Kamerlid Rutgers be treffende gedane mededeelingen omtrent het behandelde in een vergadering van een commissie van den Hoogen Raad van Arbeid heeft de minister van Arbeid geantwoord Het doen van mededeelingen omtrent hetgeen zou zijn gesproken in een vergade ring van een commissie van den Hoogen Raad van Arbeid is ongetwijfeld in strijd met de verplichtingen der leden van zooda nige commissie. Het is ondergeteekende echter niet geheel duidelijk geworden, welke mededeelingen bedoeld worden, die niet reeds voortvloeiende uit de openbaar ge maakte stukken in strijd met vorenbedoel de verplichtingen zijn gedaan. Overigens meent ondergeteekende, dat, ook al mochten dergelijke mededeelingen gedaan zijn, hem geenerlei rechtsmiddel ten dienste staat om het doen van mededeelingen te voorkomen. DE OPVOLGER VAN MINISTER DE GEER. Het bericht van het „Centrum", dat in de vacature van minister de Geer tot minister van Financiën zal benoemd worden de heer H. Colijn, zou, naar de „Standaard" meldt, voorbarig moeten worden geacht. DE HEER J. T. CREMER ONGESTELD.- Naar wij vernemen heeft de heer J. T. Cremer, oud-minister van Koloniën en oud gezant van Washington in een der zieken huizen te Amsterdam eergisteren een opera tie ondergaan, welke goed geslaagd is. Niet temin is de toestand van den patiënt niet van gevaar ontbloot. BRIEVENMAIL. De wnd. Directeur van het Postkanfoor Amsterdam brengt ter kennis, dat brieven- mailen zullen worden verzonden naar N. O. Indië per stoomschip „Goentoer" van de Rottera. Lloyd. Het zeeposttarief is op deze zendingen van toepassing te verzenden stukken te voor zien van de aanwijzing „Zeepost". Laatste buslichting ten Hoofdpostkantore alhier 10 Augustus 8 uur nam., aanteekening tot 6 uur nam. voor groote partijen druk werk aanmerkelijk vroeger. Aan de bijkantoren kunnen aangteeeken stukken worden aangeboden tot 3.30 nam. Postpakketten voor N. O. Indië, Egypt, en Singapore met deze gelegenheid te ver zenden, kunnen worden aangeboden aan bureel Pakketpost, Warmoesstraat tot 8 uur s avonds. Groote hoeveelheden pakketten aanmer kelijk vroeger. Op Amboina heeft een brand een houtzs gerij, een damergoedang en woningen ver» woest. De schade bedraagt 75 duizend gul den en is niet door verzekering gedekt. MILITAIRE HANDEL IN.... LUCHT- FOT O'S. De „Loc." meldt, dat bezwarende feiten gebleken zijn in verband met de werkzaam heden van een met den foto-t.echnischen dienst belast officier van de luchtvaartaf- deeling van het Indisch leger. Door genoemd officier worden op bestelling kieken van on dernemingen geleverd. Hiertoe wordt per vliegtuig naar zoo een onderneming gevlo gen, uit de lucht wordt een aantal foto's ge maakt en deze worden, goed afgewerkt, aan de onderneming geleverd. De vergoeding daarvoor wordt aan bedoeld officier betaald en bedraagt meestal rond honderd gulden. Angezien echter de tochten soms veer tig tot zestig kilometer ver van Soeka Miskin, het ieger-vliegterrein, naar onder nemingen per gouvernementsvliegtuig wor den gemaakt, aangezien de foto's worder vervaardigd met de zeer kostbarelucht fototoestellen van het gouvernement en de afwerking ten overvloede plaats vindt in het atelier van de foto-afdeeling der lucht vaart kan het nauwelijks de bedoeling zijn, dat door genoemd officier aan particulieren wordt geleverd voor vrij hooge bedragen die in geen enkel opzicht aan het gouverne ment maar aan bedoeld officier privé ten goede komen. Die bovendien voor eenige tientallen guldens albums in den handel brengt, bevattend uit de lucht genomen foto's van Java's vulkanen, eveneens geno men tijdens vliegtochten met legervliegtui gen en met de foto-toestellen van den vheg- dienst. Het kan nauwelijks de bedoeling zijn dat de dure doch nuttige foto-technische installatie van de Indische luchtmacht op deze wijze voor privé-doeleinden wordt gebruikt en evenmin wordt deze wijze van „bijverdienste" als de juiste oplossing be schouwd van het vraagstuk hoe de lucht macht ook in vredestijd productief te maken ware. Men ziet de oude handelsgeest onzer voorvaderen is nog niet verdwenen DE WAARDE VAN NIEUW-GUINEA De N. Soer. Ct. acht het nuttig om aan de hand van enkele gegevens, door haar over Nieuw-Guinea ontvangen, nog eens weer de werkelijke waarde van dit land te bepalen, en tevens na te gaan wat mogelijk de reden is van de vreemde houding, door de Indische regeering tegenover de belangen van dit gewest aangenomen. Zoo schrijft een van de weinige mannen, die dit land goed kennen, aan het blad Na wat ik persoonlijk in Merauke en omstre ken heb kunnen constateeren, geloof ik datfhet gouvernement de exploitratie en exploitatie van Nieuw-Guinea niet aandurft. Het heeft geen enkelen ambtenaar die een juisten kijk kan hebben op de gesteldheid en op de moge lijkheden van dit groote gebied. Het admini stratieve personeel, daar bescheiden, is tf> kort in het land en te zeer gebonden aan een plaats om persoonlijk die gegevens te kunnen verzamelen, welke noodig zijn voor de be oordeeling van het geheel, en voor zoover het personeel uit lagere beambten bestaat is het te weinig ontwikkeld om de door langer verblijf verkregen ervaring en kennis op schrift te stellen zoo, dat hun rapporten waar de verkrijgen, dan wel om het waargenomene economisch te kunnen beoordeelen. Een enkele kenner van het land, zooals de heer Wasterval, is óf in ongenade óf be reikt niet het oor *an de regeering. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat Nieuw-Guinea's ontwikkeling later alle pessimistische rapporten van thans zal logen straffen. De regeering verschuilt zich achter rap porten van ambtenaren, die niet eens opper vlakkig het land hebben kunnen bestudeeren en die soms wel eens niet anders schrijven dan wat volgens hun inzicht de regeering wel graag in hun rapporten zou willen lezen. Wanneer men 25 jaar exploratie-en exploi tatie-werk in Nieuw Guinea gedaan heeft, zooals deze kenner van dit land, dan heeft men wel het recht critiek uit te oefenen en deze pionier beweert, dat de rapporten, welke thans te Batavia berusten, geen waarde hebben, zooals de toekomst zal uitwijzen. Tot zoover onze Nieuw-Guinea-pionier, die, volgens de N. Soer. Ct. in dit land geen enkel belang meer heeft. Zijn oordeel, vindt het blad, heeft groote Ti i „Denkt gij dan, dat men een behoorlijk slot zoo maar uit de mouw kan schudden Ik ben heden niet goed gestemd en zonder dat is het mij onmogelijk te schrijven daartoe is die arbeid mij te heilig." De freule kneep, niet zonder boosaardig heid, de oogen een weinig dicht, en zag er op dat oogenblik valsch uit. „Ik ben er zeer nieuwsgierig naar, hoe de kritiek uw jongste •werk „de Vrouwen" zal opnemen. Gij hebt ons daar veel van verteld. Hebt ge een goe den uitgever gevonden 1" Flora had die oogen wel gezien. „Het zou u, trouwe zielen als gij zijt, recht veel pleizier doen, als het werk fiasco maakte, niet waar, JVfargaretha vroeg zij scherp. „Maar die Vreugde zult gij ziet beleven, dat zegt mij nu ja dat zegt mij mijn pink." Zij lachte zacht en overmoedig, schudde de kleine haarlokjes van het voorhoofd weg en maakte iich gereed het salon, met die voorname on verschilligheid, binnen te treden, waar zij Zoo volkomen thuis in was. I „Kind, gij staat daar met muziek in de hand, als hadt gij ook plan onze ooren op de proef te stellen," zei ze in het voorbijgaan spottenden toon tot Kathe, terwijl zij te gelijk een blik op de spelende hofdame sloeg. „Zingt gij Het meisje schudde het hoofd. „Dat komt zeker van de Sommcrs in onze familie heeft niemand een goede stem om te zingen." „Ja Flora, Kathe musiceert 1" riep de han- delsraad, die juist in gesprek was met een heer bij den haard en nu dichter bij de da mes kwam. „Ik weet het uit de rekeningen van Dresden. Veel geld, Kathe Ik had u al willen zeggen, dat gij dure meesters hebt ge had." Het jonge meisje lachte. „De beste, Maurits. Wij zijn in dat opzicht te Dresden praktische lieden het beste is altijd het goed koopste." „Nu 't is mij goed. Maar hebt gij werke lijk aanleg of talent vroeg hij op een toon, of hij er aan twijfelde. „Muzikaal gehoor was bij de Mangolds anders zeldzaam." „Toch heb ik smaak voor muziek," ant woordde zij bescheiden, „en een zekere lust om nieuwe melodiën te verzinnen." Flora, die juist op den drempel van het salon stond, keerde zich verwonderd om. „Loop heen, Kathe riep zij. „Melodiën verzinnen Daar ziet gij met uw roode wan gen en huisvrouwelij ke opvoeding nog al naar uit. Iemand die veel van dansen houdt, speelt wel eens een polka of mazurka uit het hoofd „En ik houd veel van dansen, Flora," viel Kathe haar vroolijk en openhartig in de rede. „Ziet gij Wie zal zich daarom aanmatigen, dat hij iets nieuws of iets belangrijks voor den dag weet te brengen. Neemt gij soms ook les in de compositie-leer?" „Ja, sinds drie jaren." Flora sloeg de handen samen en kwam weer in de muziekkamer terug. „Is dan uw juffrouw Lucas" zij noemde de voorma lige gouvernante nog altijd bij haar meisjes naam „gek, dat zij het geld het raam uit gooit?" In het salon was!het tamelijk stil. De drie heeren, die bij den haard hadden zitten pra ten, en de dame, die Bruck onéerweg had aangehouden, waren aan een speeltafeltje gaan zitten, dokter Bruck zelf hield een zacht gevoerd gesprek met Henriette en zoo kon men elk woord, dat een weinig luid werd gesproken, duidelijk hooren. Henriette sprong op en kwam bij de zus ters. „Zijt gij muzikaal, Kathe vroeg zij verwonderd. „En zoolang ge hier zijt, hebt ge nog geen toets aangeraakt." „De piano staat naast de kamer van Flora, hoe zou ik er aan durven denken, om haar bij haar werk te storen?" antwoordde zij kalm en eenvoudig. „Ik heb er al wel dikwijls naar verlangd en mijn vingers jeukten wel, om dit prachtige instrument ook eens te be spelen, want mijn piano is niet veel bijzon ders. Voor vijf jaren hebben wij die voor oud gekocht. Mijne pleegmoeder wilde u al lang om een nieuwe piano vragen, maar ik was daar tegen. Ik was bang, dat, als ik een nieuwe piano vroeg, men aan mijn talent te hooge eischen zou stellen. Maar nu, nu ik de be wuste kast heb gezien, nu ben ik zoo bang niet meer en zou graag een instrument heb ben als dit." „Dit stuk heeft duizend daalders gekost Duizend daalders voor een meisjesgril 1 Denk daar eens over, Kathe." En wie bespeelt hier dan uw instrument vroeg zij met luide stem en gloeiende oogen. Men kon haar aanzien, dat zij zich beleedigd gevoelde. „Aan wie verschaft het hier, in een stil en ledig uur, eenig genot Het staat daar alleen voor de gasten. Moet dan het kapitaal alleen besteed worden om te schitteren De handelsraad kwam getroffen bij haar en greep haar bij de hand. Die uitdrukking van eigen, vasten wil had hij op dit frissche meis jesgelaat nog niet gelezen. „Word niet boos, kindlief," zei hij goedhartig. „Ben ik ooit een harde of schriele voogd voor u geweest Speel eens een stuk en bewijs ons, dat uwe muzikale bekwaamheid werkelijk een ernsti ge zaak is. Meer verlang ik niet en gij zult een instrument hebben, zoo mooi, als gij zelf maar wilt." „Thans, na 't geen er vooraf is gegaan, doe ik dat niet graag," zei zij ronduit en trok hare hand terug. „Ik heb volstrekt geen lust het stuk met mijn spel te verdienen, en begrijp ook niet, wat gij door „een ernstige zaak" verstaat. Toch zal ik mijn muziek even ha len, want ik heb er een hekel aan, mij te „laten noodigen." Zij wilde weggaan. „Waarom muziek? Speel eene van uw composities," riep Flora met een kwalijk verborgen lach. ant- „Die ken ik ook niet van buiten, woordde Kathe. Spoedig kwam zij met muziek terug. Ter wijl zij op het pianostoeltje ging zitten, dat freule von Giese haar beleefd inruimde, nam Flora de muziek even op. „Van wie vroeg zij, den titel lezende. „Nu, hebt gij niet iets van mij willen hooren „Zeker, maar gij hebt u vergist dit stuk is gedrukt." „Gedrukt, zeker Wat anders „Mijn hemel hoe komt dat dan vroeg Flora zoo haastig en zoo naïf verwonderd, dat zij voor een oogenblik hare zelfbeheer- sching vergat. „Ja, Floortje, hoe komt het, dat uwe wer ken gedrukt worden?" vroeg Kathe lachen de en lei de schoone, slanke handen op de toetsen. „Ik wil u zeggen, hoe ik aan die eer gekomen ben, voegde zij er goedhartig bij, want Flora had haar antwoord blijkbaar kwa lijk genomen en zag met een blik van be- leedigden trots op Kathe neer. „Mijn leer meester heeft die „Phantasie" stilletjes laten drukken, om mij op mijn verjaardag er mee te verrassen." „Ah zoo, ja, dat laat zich begrijpen," antwoordde Flora en legde de muziek weer uit de hand. Intusschen was Henriette achter Flora om naar Kathe geslopen, zij boog zich over haren schouder en wees op den titel. „Laat u niets wijs maken, Flora, riep zij lachende. Kijk, daar staat de beroemde firma Schott en Zo nen die firma houdt zich met geen verjaar dagsaardigheden op. Kathe, spreek de waar heid," vroeg zij met schitterende oogen. „Men speelt uw muziek zij wordt ver kocht." Blozend knikte Kathe met het hoofd. „Maar de waarheid is ook, dat ik er vooraf niets van geweten heb en mijn eerste opus op mijn verjaring onverwacht gedrukt op mijn tafel vond ligg^pj," zei ze en begon te spelen. Het was een zeer eenvoudige melodie die men hoorde, maar al spoedig legden de spelers de kaarten uit de hand, zoo liefelijk klonken de tonen van het schoone instrument, zoo oorspronkelijk en aangrijpend was het spel. De jeugdige componiste zat daar, met oogen ernstig op de muziek gericht, zoo kalm en bedaard, dat men het kruis op hare borst, onder de zachte ademhaling kon op en neer zien gaan. Dat was geen geschitter met vin gervlugheid, geen heen en weer gooien van tonen men vroeg niet, of het spel zuiver was, men dacht eigenlijk niet aan het spel, evenmin als men bij een schoon gezongen lied aan den mond van den zanger denkt, en toen de melodie, die geen enkele maal in de ruischende concertbravoure was verval len, zweeg, bleef het nog een oogenblik zoo adenloos stil, als mocht de geest der tonen, die daar zoo treffend had gesproken, niet ver jaagd worden. Maar toen werd het weer le vendig. De heeren riepen „bravo, char mant, prachtig 1" De dames vonden het jammer, dat papa Mangold dit niet had ge hoord. Men was verrast, getroffen en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5