NIEUWS va"«n" DHJiAOi.0oze TE3.6FOON »Vi HANDEL m NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS. ORDE EES ARBEID. WERKZOEKENDEN. OC£> m&ty'. --% jY: fnc y^-j^nzrvi ;i i mm nagc* baarde, doch het is per slot van rekening een oordeel met een uitgesproken verwachting van een feilbaar mensch, die niet in de toe komst kan kijken. Maar grooter waarde heeft het onloochen bare feit, dat Papua, Britsch Nieuw Guinea het vroegere Duitsch Nieuw Guinea, die niet onder Nederlandsch bestuur staande deelen van dit reusachtige eiland, welke wel in ontwikkeling werden gebracht,in betrekke lijk korten tijd waardeerbare vorderingen hebben gemaakt. En wij wouden zoo zeggen, meent het blad ten slotte d .t ons gouvernement de zoo gepre zen expert in moderne kolonisatie, ook wel zou kunnen verrichten, wat de Britten en Duitschers hebben gedaan, als het maar een maal hier wilde beginnen. R. K. VEREENIGING VAN WERKGE VERS IN DE METAALNIJVERHEID. Jaarverslag 1922. Verschenen is het jaarverslag der R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaal nijverheid over het jaar 1922, waaraan we 't volgende ontleer.en Malaise in alle takken der industrie, uit blijven van orders, ernstige financieele moei lijkheden voor tal van bedrijven, gedwongen liquidaties, onrustbarend stijgende werkloos heid en onrust onder de arbeiders, ziedaar enkele vergezichten, die het jaar 1922 aan bood en die wij in enkele cijfers zullen vast leggen. De tonnenmaat der door Nederlandsche werven afgeleverde schepen liep tot 1921 op, om daarna in 1922 sterk te dalen Zij bedroeg in 1918 rond 74.000 ton, in 1919 rond 137.000 ton, in 1920 rond 183.000 ton, in 1921 rond 232.000 ton, in 1922 rond 163.000 ton. In het laatste kwartaal van 1922 waren nog slechts 143.000 ton scheepsruimte op Neder landsche werven in aanbouw. Deze enkele grepen uit de cijfers der conjun- tuurverschijnselen van 1922 toonen wel af doende aan, hoe slecht het speciaal met de metaalnijverheid gesteld was. Eenerzijds werd deze malaise veroorzaakt door de algemeene wereldverarming en de sterk ingekrompen koopkracht in alle landen der wereld, anderzijds door de abnormale productieverhoudingen op internationaal ge bied, waardoor het aan landen met gedepre- cieerde valuta mogelijk was de Nederland sche industrie geweldige slagen toe te bren gen. Voor de metaalnijverheid met haar sterk uitgesproken internationaal karakter en haar gecompliceerdheid was echter niet protectie,' doch verlaging van productiekosten het meest aangewezen en dan ook absoluut geboden middel cm te kunnen blijven voortbestaan. Het behoeft dan ook geen betoog, zegt het verslag dat het jaar 1922 voor 't vereeni- gingsleven der R. K. Metaalwerkgevers hoogst belangrijk geweest is en dat juist deze organisatie op de bres moest staan om te trach ten de gevolgen der malaise zooveel mogelijk te verzachten en om de maatregelen doorge voerd te krijgen, die voor de industrie nood zakelijk waren, om algeheele inzinking te voorkomen. pe voorzitter, de heer Jan Verheyen, meen de in den loop van het jaar-zijn mandaat ter beschikking van het bestuur te moeten stellen. Zijn functie bleef in '22 onvervuld zoodat de vice-voorzitter der vereeniging, de heer H. Smulders Lzn. de leiding der Ver eeniging waarnam. Door uittrcden'uit zaken verliet ook d'e heer Daalderop het bestuur. In de Statuten en het Reglement der ver eeniging werden in den loop van het jaar eenige wijzigingen gebracht, terwijl in ver band met den uitgesproken wensch van een groep leden in het Zuiden des lands ernstig overwogen is de werkwijze der vereeniging aldus te maken, dat zonder het aantal ver gaderingen te vergrooten toch het contact tusschen de leden en het bestuur nog beter, dan reeds het geval was, tot zijn recht zou kunnen komen. In de ledenvergadering van 19 Dec. de laatste in 1922 genoudende ontwikkel de het bestuur eenige denkbeelden, waarme de de vergadering zich volkomen accoord ver klaarde en waardoor deze kwestie tot een ge lukkig einde was gebracht. Na het beeindigen van de staking in het be drijf op 5 Januari 1922 hadden tot diep in het jaar nóg tal van conferenties plaats over de uitvoering der vastgestelde bepalingen, voor namelijk wat betrof het weer tewerk stellen van ontslagen arbeiders en beweerde rancune maatregelen, terwijl voorts melding gemaakt werd van de onderhandelingen over een nieuwe loonsverlaging. Besloten werd tenslotte loonsverlaging door te voeren en het bindend besluit i.z. stakingen en uitsluitingen te verlenegen en op alle acties, voortvloeiende uit de nieuwe verlaging der loor.en, toepasselijk te verkla ren. De leden der vereeniging hebben voor het grootste deel van de hun gegeven bevoegdhe den eerst veel later gebruik gemaakt. Velen poogden eerst door middel van werktijdver lenging de zoo noodige kostprijsverlaging te bereiken, wat in vele gevallen, vooral voor de gieterijen en bij scheepswerven inderdaad gelukte. Eind April 1923 was de loonsverla ging nog niet geheel een feit geworden. Tenslotte geeft het versiag een overzicht van de bemoeiingen der vereeniging op ver schillend gebied. OVERDRACHT RECTORAAT UNI VERSITEIT. De plechtige overdracht van het rectoraat der Leidsdie Universiteit voor den leer gang 1923-'24 zal plaats hebben cp Maan dag 17 September a.s. 's namiddags te twee uur in het groot-auditorium van het Acade miegebouw. De tegenwoordige rector-magnificus prof. dr. L. van Itallie zal zijne waardigheid als dan overdragen aan zijn ambtsopvolger prof. dr. H. Krabbe en levens, ingevolge de be palingen der wet H. O., verslag uitbrengen van de lotgevallen der Universiteit geduren de het afgetoopen jaar. vatte de kaarten weer op om dq partij voort te zetten. „Die verrukkelijke „Phantasie" moest gij mij geven, mejuffrouw, opdat ik ze voor de vorstin kan spelen," zei de hofdame op be schermenden toon. „En de mooiste concertvleugel, die ooit emaakt is, wordt de uwe Kathe," riep de andelsraad vol geestdrift. Maar Henriette lei liefkoozend haar bleek gelaat tegen Kathe's blozende wang en fluis terde met een traan in het oog „Gij uitver korene 1" Reeds bij de eerste tonen was Flora lang zaam en zacht van de piano weggeslopen naar hare kamer, waar zij op en neer ging, telkens een schier ontstelden blik slaande op het geniale meisje, dat zoo wonderschoon speelde. Toen de laatste klank weggestorven was, zag men haar niet meer, maar had zij Zich in eene vensterbank half verscholen. „Het komt mij voor, dat Flora de gedachte niet verdragen kan, dat zij niet langer de eenige „vermaardheid" is in de fahulie," zei freule von Giese met spotachtigen lach tot den handelsraad. Deze lachte, gelijk hij altijd deed als er iemand van het hof tot hem sprak hij ant woordde echter niets. „Op uw pleegmoeder ben ik een beetje boos, omdat zij mij over dien aanleg voor muziek nooit iets heeft geschreven," zei hij tot Kathe, die weer was opgestaan. Zij lachte. „Och, bij ons wordt daar weinig op gelet," HET JAPANSCHE ANTWOORD. LONDEN, 7 Augustus. De Japansche ge zant beeft op het ministerie van buitenland- sche zaken het Japansche antwoord over handigd op het Engelsche ontwerp-antwoord aan Duitschland, met een mantel-nota. Uit het antwoord blijkt dat de Japansche re geering het vrijwel met Engeland eens is in zake de schadevergoeding. NAAR DE AFSCHAFFING VAN DE PAPIERMARK. BERLIJN, 7 Aug. (N.R.Ct.) Hedenmiddag verspreidden de communisten op straat vlie gende blaadjes, waarin zooals gewoonlijk verschillende radicale cischen werden gefor muleerd. Dat doen zij iedcren dag. Met vette letter stond er ditmaal boven: ,,De val vaD de regeering Cuno." De strooibiljetten wer den ijverig opgeraapt. Velen, die er geen hadden machtig kunnen wordep, wierpen vluchtig een blik over de schouders van iemand die gelukkiger was geweest, en hiel den het papier voor een bulletin waarin de val van de regecring Cuno als mededeeling was vervat. Als een loopend vuur verspreid de zich het gerucht door de stad, dat de re geering Cuno verdwenen was en op de Wil- helminastrasse reeds andere mannen in hoofdzaak communisten, plaats hadden geno men. Het gerucht verdween zooals het ge komen was, maar het moge wordqn aar.ge- teekend als een bewijs van de zwoele stem ming die het razende tempo van de daling der mark heeft verwekt. Inderdaad zal de zitting van den Rijksdag onder andere omstandigheden worden ge opend dan men nog gisteren had verwacht Men weet dat de vorige week een ieder overtuigd was dat het zoo niet langer kon doorgaan en daaruit de slotsom trok dat de regeering-Cuno weg moest. Maar de sociaal democraten hebben de groote coalitie voor de zooveelste maal fligt aangedurfd, omdat zij bang zijn daardoor den vroegeren onaf- hankelijken vleugel te verliezen. Intusschen hadden zij eenigev eischen geformuleerd maar de regeering-Cuno heeft een plan ont wikkeld dat nog veel verder dan die sociaal democratische eischen ging. Ten gevolge daarvan scheen het vast te staan dat de nieuwe Rijksdagzitting een bij uitstek mat verloop zou hebben. Volgens het bovenaangeduide regeerings- plan, dat gelijk gezegd nog verder ging dan de eischen van de sociaal-demoqraten, zouden nieuwe belastingen worden uitgeschreven, die in het geheel 20 billioen zouden opbren gen. Dit plan heeft evenwel na de ontwikke ling der laatste dagen eiken redelijken zin verloren. Het zou immers terecht als een bespotting van den nood van het volk wor den gevoeld als de Rijksdag ging beraadsla gen over een toekomstige verhooging van de rijksinkomsten met 20 billioen op een oogenblik dat de papiergeld-drukkerijen in twee dagen een even hooge som aan nieuwe biljetten in het verkeer slingeren. Nu zijn vanochtend de leiders der partijen bij den rijkskanselier geweest en zij hebben daar vertrouwelijk vernomen dat het kabi net dit heeft ingezien, en morgen dan oök heel andere plannen zal ontwikkelen dan men aanvankelijk had verwacht. Om kort te gaan, de regeering wil nu alle inkomsten des Rijks en niet alleen de in- en uitgaande rechten, waarmede zulks reeds het geval was, maar ook de inkomsten uit de belas tingen, dc spoorwegen, post en telegrafie cp goudbasis brengen. De partijleiders heb ben, naar verluidt, het beleid der regeering aan hevige critiek onderworpen, maar tegen deze nieuwe plannen schijnt zich, althans in beginsel, niemand te hebben verzet. Men ziet hieruit, dat de regeering den weg uitgaat, welke haar door den econo- mischen Rijksraad is gewezen, die zich in hoofdzaak had aangesloten bij de denkbeel den van den gewezen staatssecretaris Hirsch, dat is de weg van de algemeene invoering van de goudrekening. In verband daarmede wordt de mark (de dollar was in het avondverkeer over de 4 mil li oen) volstrekt niet gesteund. Alle maatregelen die tot dat doel genomen zijn, zullen in zoover dat nog niet het geval is, geleidelijk worden afgeschaft. Men wil van de goudleening, waarvan de renten zijn gewaarborgd door handel, in dustrie, banken en landbouw, niet alleen een spaarmiddel, maar ook een betaalmid del maken. Dit moet dan worden opgevat als een begin van het scheppen van een nieuwe goudmark. Het heeie Duitschc productieproces zal dus op goudbasis moeten worden gevestigd. De regeering heeft het streven dit geleide lijk te bewerkstelligen. Hoezeer dit streven toe te juichen is, in de practijk zullen door de druppelsgewijze verwezenlijking van een stel maatregelen, die een organisch geheel moeten vormen en als zoodanig eigenlijk slechts zin hebben, tal van onrechtvaardig heden ontstaan, die verwarring zullen stichten en wellicht de ontevredenheid nog zullen doen toenemen. Of en hoe Duitschland die overgangstijd kan doorkomen, kan niemand voorspellen. Voor dit oogenblik kan gezegd worden, dat het gevaar voor een effectieven burger oorlog niet meer zoo groot schijnt als cenigen tijd geleden; niet dat de menschen te eensgezind zijn om bij gelegenheid een burgeroorlog te beginnen, maar een burger oorlog veronderstelt toch een splitsing in twee kampen, en zelfs voor die mogelijk heid is de verdeeldheid eigenlijk te groot. UIT HET BEZETTE GEBIED. KOBLENTZ, 7 Augustus. Naar aanleiding van den aanslag te Dusscldorf heeft de hooge commissie, in overeenstemming met den bevclvoerenden generaal, bij wijze van sanctie besloten, het verkeer overdag en 's nachts tusschen het bezette en het on bezette gebied voor een week, ingaande cp 9 Augustus, te verbieden. DUSSELDORF, 7 Augustus. Aangezien Belgische schildwachten aan den noorde lijken oever der Lippa zijn beschoten, heeft de Belgische generaal den politiepresident laten weten dat hij in geval van herhaling plaatsen in wier nabijheid de schoten zijn gelost, met machinegeweren zal laten be schieten. Je Kanten heeft de Belgische bezettings overheid levensmiddelen in beslag genomen die het Roode Kruis voor minder bemiddel den beschikbaar had gesteld. De regeerings-president heelt onverwijlde teruggave verlangd. PARIJS, 7 Augustus. Generaal Degoutte heeft een verordening uitgevaardigd waarin hij strenge straffen bedreigt tegen hen die opzettelijk de hoedanigheid van de in de cokesovens gewonnen cokes bederven, met name door die cokes fijn te slaan. Te Stromberg is een hom, die op spoor staven was gelegd, verwijderd kunnen worden voordat een personentrein daar passeerde. UIT DEN BELGISCHEN SENAAT. BRUSSEL, 7 Augustus. Bij het begin der Senaatszitting hebben de voorzitter cn Jc minister van buitenlandsche zaken wijlen president Harding herdacht onder herinne ring aan zijn initiatief tot de ontwapenings conferentie te Washington. Vervolgens heeft de Senaat zich bezig ge houden met het verzoek der justitie om dc parlementaire immuniteit der socialistische senatoren Fraiture en Renier op te heffen. Bij het debat heeft Fraiture de besprekin gen die aan de spoorwegstaking zijn voor- cfgcg.:<art, uiteengezet en de regeering be schuldigd de uitbreiding der staking te heb ben uitgelokt. O.a. heeft dc kabinetschef van den eersten minister het praatje van de Duitsche chèquc verspreid. Tegen deze bewering protesteerden Tlieu- nis en Masson (min. van justitie.) Fraiture zeidc verder dat van de 200 ont slagenen 190 niet zijn gehoord. Enkelen daar van waren aan het front vijfmaal gedeco reerd. Renier: Dat doet het vaderland voor deze menschen! La Fontaine (soc.): Het is een schande iemand te veroordeelen zonder hem te hooren. Leekeu (sóc.): U glimlacht, mijnheer Mas son, en dat is cynisch! Masson; Het spreekt vanzelf dat alle ont slagenen uitgenoodigd zijn zich te verdedi gen. Fraiture; Dat is niet waar! Spr. verklaart vervolgens dat hij zich over den aandrang tot opheffing van zijn immu niteit niet zou uitlaten. „Ik heb er wel een meening over maar zal die hier niet uiten. Op politiek terrein hebt gij (min. Masson) onlangs een oorvijg gehad (de vrijspraak der communisten) en het kan heel goed zijn dat ge er weldra een tweede krijgt! Minister Masson trachtte daarna de hou ding van den minister van spoorwegen, die afwezig was, te rechtvaardigen. Vervolgens kwam de kwestie aan de orde, of reeds' vandaag over de aanvraag zou wor den gestemd. De socialisten dringen er op aan, minister Masson, gesteund door de libe rale linkerzijde wilde de stemming tot mor gen uitstellen. Tenslotte verlieten de liberale linkerzijde en de Katholieken die zaal tengevolge waar van de zitting moest) worden verdaagd, ENGELAND EN CHINA. LONDEN 7 Augustus. Reuter verneemt, dat de regeering te Peking haar volledige verontschuldiging heeft aangeboden voor de beschieting, die onlangs heeft plaats gehad, van een Engelsch consulair schip te Amoy. Het detSfchement Engelsche mariniers, dat daar als voorzorgsmaatregel was gecanton- neerd, is nu teruggetrokken. UIT SPANJE. MADRID, 7 Aug. Het geheelc bank personeel te Barcelona en Saragossa heeft het werk hervat. ZUID-SLAVIË EN TURKIJE. BERLIJN, 7 Aug. In September zal te Belgrado een conferentie van vertegenwoor digers van Zuid-Slavië en van Turkije plaats vinden, om te beraadslagen over een af zonderlijken vrede, die te Lausanne met Turkije is gesloten, te onderteekenen, en heeft zich er op beroepen, dat zijn verhou ding tot Turkije is bepaald door den vrede van Londen. Op grond van den vrede van Lausanne zou Zuid-Slavië aan Turkije een oorlogsvergoeding van 6 milliard moeten be talen. Dit druischt in tegen den vrede van Boekarest, op grond waarvan Zuid-Slavic als overwinnaar niet verplicht is aan het overwonnen Turkije een oorlogsvergoeding te betalen. UIT TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 7 Aug. De invoe ring van de wet tot verbod van sterken drank is uitgesteld tot einde Augustus. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. RABAT, 7 Aug. In de streek van Rad- wa heeft een mobiele groep bij verrassing 4 K. M. ten N. van Djetel stellingen bezet, die de wegen in de buurt beheersohen. Een heftige tegenaanval van een 2000 gewezen Éterke harka, werd afgeslagen. In Pastatara "eeft een bataljon van een mobiele groep Óch bij verrassing meester gemaakt van Is- soeka op 1840 M. hoogte. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID, 7 Augustus. De bladen melden: De kabinetsraad, die gisteren bijeenkwam, heeft het rapport van den commandeeren den generaal van Melilla onderzocht. Deze stelde, in overeenstemming met den hoogen commissaris, een krachtige en definitieve aqtie tegen Alhucemas voor. Hij vroeg nog 20.000 man, 40 millioen en veel oorlogstuig. De minister van buitenlandsche zaken en van oorlog, die heiast waren met het rap porteeren over dat voorstel, hebben zich, op grond van het ontijdige en moeilijke van dj e operaties, tegen die actie verklaard, evenals de generale staven van leger en vloot, die meenen, dat de tijd van twee maanden, die de voorbereiding van die actie noodig zou hebben, haar begin zou doen samenvallen met slecht weer op zee, die de samenwerking van de eskaders waarschijnlijk onmogelijk zou maken. •DE BEPERKING DER BEWAPENING. PARIJS, 7 Augustus. De tijdelijke ge mengde commissie voor de beperking van de bewapening uit den Volkenbond heeft in eerste lezing het voorgestelde verdrag tot wederzijdscben steun goedgekeurd. De Fran- sche, Engelsche en Italiaansche afgevaardig den spreken hun vertrouwen uit in .de uit werking van het verdrag. LIJDELIJK VERZET VAN OOSTENRIJKSCH SPOORWEGPERSONEEL. WEENEN, 7 Augustus. De spoorwegman nen in het district Salzburg zijn overgegaan tot. lijdelijk verzet tegen de verordeningen van de spoorwegdirectie over den werktijd en den tijd waarover het personeel zich voor dienst beschikbaar moet houden. Zij bewe ren dat in het district Salzburg deze ver ordening straffer wordt toegepast dan elders, bijv. te Wcenen. De sneltreinen zijn van daag reeds met uren vertraging te Innsibruck aangekomen. HET VERDRAG TUSSCHEN TURKIJE EN AMERIKA. LAUSANNE, 7 Aug. Ingevolge het tus schen Ajnerika en Turkije gesloten verdrag worden de capitulaties afgeschaft en aan beide landen de voorrechten toegekend der meest begunstigde natie. Het verdrag bevat verder bepalingen omtrent de volkomen vrijheid van handel en scheepvaart, en vrije doorvaart door de Dardanellen, de Zee van Marmora en de Bosporus voor Ameri- kaansche schepen en vliegtuigen. De Ver. Staten nemen geen enkele verantwoorde lijkheid op zich ten aanzien van de uitvoe ring der conventie inzake de zeeëngten. BOVENKARSPEL, Station, 7 Aug. 7330 baal aardappelen. Due f 1.95-2.15, Schotsche f 2.—2.40, kleine f 1.05—J.95, ronde f2— —2,25, blauwe f 2.25 231, 25,400 stuks bloemkool. Ie f 16.7525, 2e f 10.2518, 3e f 0.85—5 per 100 stuks, 69,400 K. G. roode kool f 4.50—610,1700 K. G. gele kool f 9.30-- 9.90, 25.700 K. G. witte kool f 2.104.10 per 100 K. G. 20 zak slaboonen f 750—9.60 per 15 K. G. 30.500 stuks wortelen f 70 4.50 per 1000 stuks. DEVENTER, 7 Aug. Vee. Op de gehou den markt bestond de aanvoer uit 159 runde ren en 60 kalveren. De handel in runderen was tamelijk, die in kalveren vlug. Drachtige koeien f 300 a f 350, guste koeien f 175 a f 225, drachtige vaarzen f 250 a f 300., drachtige pinken f 175 a f 225, guste pinken f 150 a f 180, gras,, kalverenf 60 a f 80, nuch tere kalveren f 8 a f 14 stieren f 0.90 h f 1 per K.G., vette koeien f 1 a f 1.10 per K.G. slachtgewicht. ELST (Bet.) 7 Aug. Speciale fruitveiling. Kruideniers 28 46, Beekhuisperen 1819, Janbaas 2530, Conferentperen 3031, Zwaanhalsperen 1626, Suikerperen 15% 18, Yellow Transparant 3752, Eng. Kro zen 4952, zwarte kersen 2548, Morellen 2532, roode bessen 1ste soort 1426, 2de soort 913%, zwarte bessen 2024, kruisbessen 1626, blauwe pruimen 33—50, Abrikoospruimen 7595, Wijnpruimen 55 75 ct. per K. G. Meloenen 70—75 ct. per stuk. Perziken 6% 12 ct. per stuk. GELDERMALSEN, 7 Aug. Fruit en groenten. Ter veilingsvereeniging Gelder- malsen en Omstreken besteedde men voor witte bessen 16% ct-rogkrozen 1632 ct. zwarte bessen 37 ct.schutkrozen 32 ct. frambozen 68—70 ct.glasappelen 1ste soort 22 ctdiverse zure appelen 20 ct. perzikperen le s. 29 ct. Fransche madame 25 ct.; oomskinderen 26 ct.; kruidperen 1ste soort 22 ct. maneelen 1ste soort 21 ct. kruisbessen (groen) 24 ct.id. rood 24 ct calville 1ste soort 9% 12% ct. gameren- sche zuren lstfe soort 2327 ct., dito van 13% ct. zwaanhalzen 19% ct. suikerpe ren le soort 23 ct.tuinboonen 56 ct. kruideniersperen 1ste soort 33 42 ct. dito val 11 ct. conferentieperen 2127 ct. Janbaasjes 1ste soort 2327 ct. dito val 13 ct. morellen 1 ste soort 34—45 ets. dito rood 16% ct., kruideniersperen extra. 46—51., Jellow transparant 1ste soort 33—43 ct.dito val 15%—22 ct.doperwten 10%16% ctblauwe pruimen 3680 ct.; Jellow transparant extra 4353 ct. permag- neperen 25 ct. dirkjesperen 1ste soort 17 21 ct. boterboontjes 47ct. Engelsche krozen 4255 ct. Janbaasjes geel 25 ct.; alles per K. G. Abrikozen 4% ct.perziken 8% 12% ct. Jellow transparant 4ct-, alles per stuk. Groote aanvoer, levendige handel, prijzen hooger dan vorige veiling. Flora wierp het blad op de piano. „Zulk een bakvisch met roode wangen, een gezicht als een bazuinblazend|engeltje en een onver stoorbaar rustig gemoed, wordt half in slaap beroemd, en anderen moeten werken en zwoegen, om er ook maar een klein deel van mee te krijgen zij sterven onder het worstelen en strijden, eer men hunne namen weet," riep zij op bitteren toon en ging, met over elkander geslagen armen, het vertrek op en neer. „Maar wat doet het er eigenlijk toe 1" zei ze een oogenblik later. „De schitterende vuurpijl ontploft spoorloos in de lucht zij is weg, terwijl de vuurhaard in den Vesuvius altijd gloort en gloeit. De wereld weet, dat zij er is, en toont zij zich naar buiten, dan jubelt en siddert het menschenhart. Goed zoo Dat zijn er twee uit de familie Man- gold, die in het strijdperk treden. Wij zul len zien, Kathe, wie de schitterendste loop baan voor zich heeft." „Ik zeker niet," riep Kathe vroolijk en streek een lokje haar van haar voorhoofd weg. „Ik zal oppassen en mij niet in het strijdperk begeven. Denk niet, dat ik onverschillig ben omtrent den uitslag. Het is een onbeschrij felijk zoet gevoel, als men ziet dat zijn schep pingen de harten van anderen roeren en be wegen, en ik zou dat gevoel voor geen geld ter wereld willen missen. Maar daarom en daarvoor alleen leven Neen, ik vind in het huiselijke te veel geluk, te veel heil, te veel liefde en wat helpt mij al mijn roem, als ik eenzaam ben?" 's-HERTOGENBOSCH, 7 Aug. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 16.500 K. G. Prijzen f 1.58— f 1.80. ROOSENDAAL, 7 Aug. Boter-prijzen. Hoogste f 1.83, midden f 1.76, laagste f 1.72 VEENENDAAL, 7 Aug. (Weekmarkt.) Eieren f 6.75 7.75 per 100 stuks. Aanvoer 275.000. Handel trager. Biggen f 1022 per stuk. Aanvoer 300 stuks. Handel flauw. AMSTERDAM. 7 Aug. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche Eigenhei mers f 3.75, id. Nauwe Eigenheimers 3.50 4, Noord-Hollanusche blauwe 4.204.90 id. Muizen f 3.50-4.20, id. kleine Muizen f 2.102.80, TJpolder Muizen 3,' Hillegom- mer Zand aardappelen 7, Schoolmeesters 4.20, Wesllaiwlsche ronde 3, Westland- sche kleine ronde f 1.502.10 per H.L. AMSTERDAM, 7 Aug. Bericht van hel Gem. Veilinggebouw, cxpl. De Jong en Koe ne. Frambozen 2.502.80 per slof; Per ziken I f 0.24—0.42, id. II 0.07—0.14, Meloenen groote f 0.550.80, id. kleine f 0.25—0.40 per sink; Reine Claude 0.90 1.20, Blauwe Pruimen 11.40. Aardbeien f 0.750.90, Aalbessen Prolefic 0.28 0.42, Trosbessen 0.140.22, Kruisbessen f 0.180.32, Yellow Transparant f 0.20 0.38, Madelaine 0.200.38, Haantjesperen f 0.200.24, Kruideniersperen 0.240.32, Oomskinderen 0.24—0.32 per K.G,; Bloem kool 1 f 22, Komkommers 511 per 100 stuks; Peen f 714 per 100 bos; Sla f 1.30 —3.10: Andijvie 3.50—6.90 per 100 krop, Tomaten 5262, Prinsesseboonen f 82 88, Dubb. boonen 7880, Snijboonen 110—130, Doppers f 11.50—15.50, Peulen f 714, Tuinboonen f 4.10-6.30, Nieuwe aardappelen 3.50—5.40, idem idem Drie lingen f 2.10—4, idem Westl. Zandaardappe- len 4.106.20, idem idem Drielingen ƒ2.10 3.20 per 100 Kg., Bloemen. Rozen f 4— 7.50, Arner. Anjers 47, Kelken lelies f' 12—18, Gladiolen f 1.50—5.50. Dahlia's 2 —6.50, Violieren f 4—7, Snijgroen 25.50 per 100 sluks. BODEGRAVEN, 7 Aug. Kaas. Ter markt waren 430 wagens. Prijzen le soort 40 43; 2e soort f 33—38, rijksmerk 3546. Handel matig. ENKHUIZEN, 6 Aug. Aardappelen. Kok- sen 2.25—2.30. kleine f 1.80—1.90, Schot sche muizen f 2.70—3, kleine 1.952.10, ronde f 2.75, kleine 1.75, kleine muizen 1.95, blauwen f 2.40, alles per baal (100 pond). ROTTERDAM, 7 Aug. Eieren. Rotlerd. Consumptie Veiling. Aanvoer 200.000 stuks. Prijzen kippen- 6.508.50, eenden- 78, kalkoenen 10. Rotierd. Veiling. Aanvoer 225.000 stuks. Prijzen kippen- 5—8.15, eenden- 5.85 7.05 per 100 slukks. ROTTERDAM, 7 Aug. Vee.. Aangevoerd waren; 182 paarden, 51 veulens, 1151 magere runderen, 610 vette runderen, 938 vette- en niskalveren, 245 nuchtere kalveren, 321 schapen of lammeren, 81 varkens, 351 biggen. Prijzen waren: koeien le kwal. 1.30, 2e kwal. 1.20, 3e kwal. 1.10; ossen le kwal. f 1.25, 2e kwal. 1.15, 3e kwal. 1.05; stie ren 1c kwal. 1.10, 2e kwal. 1, 3e kwal. 0.95; kalveren le kwal. 0.88, 2e kwal. 0.78, 3e kwai 0.70; schapen le kwal. 1, 2e kwal. p 0.90, 3e kwal. 0.S0; lam meren 1.251.10 per Kg,; melkkoeien ƒ350 450, kaifkoeien 400500, stieren 250 550, pinken 180220, graskalveren 70 120, vaarzen 260300, werkpaarden 200 450, slachtpaarden 125200, hitten 175 —300, nuchtere kalveren 14—>i2, fokkal- veren 2636, biggen 1324, overloo- pers 30-45. GOUDA. Veiling van 6 Aug. Snijboonen le soort 94124, idem 2e soort 5798; stokboonen 75—86; stamboonen 5485; pronkboonen 2660; tuinboonen 4.10 10; doperwten 1633; augurl^n, fijn 47 57, idem fijn basterd 1423, idem grof 7—14; witte uitjes 838; postelein 8 28; spinazie 25; peen f 9.2013; spitskool 11.801/1,.30 per 100 Kg.; komkommers le soort 6.809.70, idem '2e soort 3.10— 6.60, idem halve 1.402.90, idem gele 1 14; bloemkool 0.5034; andijvie le srt. 3.10—6.70, idem 2e soort 0.702.90; kropsla 0.703; gele savoye kool 1317; roode kool 813 per 100 sluks; zuring 0,34; s'.avellen 0.04—0.16 per kist peen 7.8013.50; kroten 0.205.40; uien 1.90 3.40; rabarber 1.104; selderie 1.40 2.80; peterselie 1.30-3 per 100 bos; loma len A 2132.50, idem B 23.90, idem C 1926.90, idem kriel 510, idem rijp 1223 per 100 pond; augurken, fijn ƒ1.40 --1.50, idem fijn basterd 0.821.08, idem basterd 0.360.54 per mandje; frambozen 0.309.37; zwarte bessen 0.200.27 kruisbessen 0.09 per pond, bruto; perziken 0.060.21; meloenen 0.230.83 p. stuk; eieren 7.40 per 100; kaas 0.35 per pond. SNEEK, 7 Aug. Vee. Ter markt waren 248 melk- en kaifkoeien 210500, 20 vette koeien 200470, 5 stieren 65 90, 40 vette kalveren 3565, 400 graskal veren 30120, 50 nuchtere kalveren 14 20, 145 schapen 3852, 103 lammeren 2430, 520 varkens 90—150, 149 ibiggen 14—22. Men betaalde voor vette runderen 5562 ct., dito kalveren 4555 ct., vette varkens 3336 ct., zouters 3335 ct., Londensche varkens 3233 ct. Handel in melk- en vette koeien, als mede vette kalveren en varkens prijshou dend; nuchtere kalveren kalm; graskalve ren duur. Wolvee duurder. Biggen met iets beteren handel. VENLO, 6 Aug. Eieren. i(Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 185.000 stuks. Prijzen kippen- 6.307.50, eenden- 7.40 per 100 stuks. GRONINGEN, 7 Aug. Granen, De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt: 7 Aug. 31 Juli. Zomertarwe Roode tarwe 11.00—13.00 11.00—13.00 Witte tarwe 11.00—13.00 11.00—13.00 Inl. rogge 8.00— 9.50 8.50— 9.25 .omergerst 8.509.60 8.509.60 Wintergerst 7.00— 9.25 8.50— 9.50 Witté haver 9.00—10.30,, 9.50—10.50 „O, daar hebben wij nu de fraaie huis bakken vrucht uwer opvoedingEvenals juffrouw Lucas haar geheele leven was en wilde zijn, zult gij ook worden gij wilt zeker trouwen En zij lachte met hoonenden spot. Het schoone rood op Kathe's wangen ver spreidde zich over haar geheele gelaat tot aan deT haarworteltjes op haar voorhoofd en daalde zelfs af tot den ronden, sneeuwwitten hals. „Gij lacht en spot, als ware het u nooit ingevallen hetzelfde te willen," antwoordde zij verontwaardigd, met zachtestem. „En toch Flora strekte de handen uit, als wilde zij een poging doen, om Kathe's lippen dicht te houden. „Geen woord meer 1" riep zij op gebiedenden toon, terwijl zij de armen weer over elkander sloeg en langzaam als ten teeken van toestemming het hoofd neder- boog. „Ja, mijne zeer wijze dame, ik ben een oogenblik zoo zwak en verblind geweest, dat ik mij een net over het hoofd liet werpen. Maar, Goddank 1 het hoofd is weder vrij geworden, het was helder en sterk genoeg, om de verlorene vrijheid te heroveren 1" „En hebt gij dan in 't geheel geen geweten, Flora „Een zeer gevoelig zelfs, mijn schathet leert mij, dat het een groote verkeerdheid was, toen ik mij zoo lichtzinnig wegwierp. Gij zult genoeg in den bijbel thuis zijn, om te weten, dat een ieder verantwoordelijk is voor de wijze, waarop hij woekert met zijn talent. Kijk mij eens aan? Zie ik er uit om Gele haver Zwarte haver 9.25—10.25 9,50—10.50 BI. peulerwten Gr. erwten Srhnk I-ova - Paardeboonen9A0—11.00 9.50—11.00 Wierboonen 9.50—11.00,, 9.50—11.00 Waalsche idem „10.0011.25 „10.0011.25 Koolzaad 14.00—20.00 14,00—19.00 Kar wijzaad 30.00—63.00 40.00—65.00 Geel mosterdz. Kanariezaad 14.0015.50 14.0015.75 Lijnz. blauwbl. -. Iüem (witbl.) Blauw maanzaad De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogga, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 c. per K.G. GRONINGEN, 7 Aug, Vee. Kalf- en melkkoeien le soort 475525, 2e soort 400450, 3e soort 325375; Kalfvaar- zen le soort 350400, 2e soort 250— 300, varekoeien le soort 250275, ?e soort 175295, stieren le soort 0.98 1, 2e soort 0.880.90, slachtvee le soort 1.201.25, 2e soort 1.151.18 per K. G. slechtgekicht, vette kalverren le soort 1.051.08, 2e soort 0.901 per K. G. slachtgewicht, vette kalveren le soort 37, 2e soort 20—24, melkschapen 38 48, vette lammeren 2830. loopvarkens 20—30, biggen 9—14, 1.50—2 per week), vette varkens 0.68—0.69, 2e soort 0.660.67, Londensche varkens 60— 0.63, zouters 0.640.66. Eieren lager 5.255.75. Aanvoer 192 vette koeien, 244 vette kaN veren. 510 kalf- en melkkoeien, 85 stieren, 649 schapen en lammeren, 426 vette en Londensche varkens, 440 magere varken* en biggen. Prijzen voor kalf- en melkvee waren iets hooger, voor slachtvee onveranderd, voor stieren lager. Vette kalveren ruim prijs» houdend, nuchtere kalveren 813. Wol- vee in alle soorten met tragen handel tot nauwelijks vorige prijzen. Varkens in alle soorten met minder vluggen handel, doch prijshoudend. PURMEREND, 7 Aug. Aan de eierenvei- ling waren heden aangevoerd 8000 eenden eieren 5.906 per 100 stuks. PURMEREND, 7 Aug. Kaas. Aanvoer: 17 stapels fabrieks- 40, met rijksmerk 43; 53 stapels boeren- 40, met rijksmerk f 46, 5 stapels Goudsche- met rijksmerk 39. Boter. Aanvoer 2200 K. G. 1,50— 1.60 per K. G. Vee: Aanvoer 807 runderen, w. o. 350 vekte koeienƒ 0.901.30 pe Kr. G., gelde- koeien 250525; melkkoeien 00525; 110 vette kalveren 0.901.20 per K. G.; 180 nuchtere kalveren; slachtkalveren 15 28; mestkalveren 2036 85 stieren 1 1.20 per K. G.; 41 paarden 150250; 360 vette varkens 0.720.78; zouters 0.680.72; 38 magere varkens 1836; 222 biggen 1424; 458 schapen 35— 48; 540 lammeren 2040 29 bokken. Handel in runderen traag, doch prijshou dend, kalveren matig, schapen en lammeren traag, varkens vlug. Eieren:: Kippen- 6.507.50 per 100 ROERMOND, 6 Aug. Eierenaanvoer 1,200,000 stuks. Hoogste prijs 7.90, middel^ prijs 6.75, laagste prijs 5.60. WOERDEN, 8 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 484 partijen. Eerste kwal. 3741, tweede kwal. 3235; met rijksmerk 3243, Handel matig. levenslang als doktersvrouw bij het vuur te staan en groenten te koken? En voor wie?" Zij sloeg een veelbeteekenenden blik naar het salon, waar op dat oogenblik vrij luid werd gesproken. De overste von Giese had er leven en beweging in gebracht. Dokter Bruck zag een courant in, die op de theetafel lag, hu was in die lezing zoo verdiept, dat hij het niet scheen gemerkt te hebben, dat Henriet- te weer naast.hem zat. „Ziet gij wel, dat niemand zich met hem bemoeit vroeg Flora zacht. „Hij is in den ban, zooals het behoortmij en de werêld heeft hij bedrogen de roep, die hem voor uitging, was een ijdele reclame, anders niet 1" Zij hield op en ging naar haar kamer, om den ouden praatzieken overste uit den weg te gaan, die met zijn dochter en den handels- raad in de muziekkamer kwam en zich aan Kathe liet voorstellen. Op zijn verzoek zette het meisje zich nog eens aan de piano en speelde. Zonderling 1 Met wat oogen zag haar zwager en voogd haar aan, zoodra zy den blik opsloeg van de muziek 1 Zoo vurig, zoo onverklaarbaar, in het geheel niet zoo broederlijk vertrouwelijk, als toen hij haar, nog een kind zijnde, bonbons meebracht uitj de stad, gelijk hij gisteren nog een bouquet had gedaan. Zij liet hem de hand, als hij die iiï den loop van het gesprek in de zijne nam, zij trok zich niet terug, als hij liefkoozend de hand over hare schoone haren streek hij deed dat, evenals haar vader het vroeger f .Wordt vervolgd. J antwoordde zij eenvoudig. „Mijn pleegmoe der is eene vrouw, die haar oordeel lang voor zich houdt, en die weet, dat ik nog heel veel moet leeren." „Och, kom, da wordt mmers een spar- taansche opvoeding „Of misschien een uitgezocht en fijn mid del, om met het schitterendst gevolg op eens voor de wereld te verschijnen," riep Flora, die juist binnenkwam. Haar gelaat gloeide van koortsachtige hitte. „Gij maakt mij niet wijs, kind, dat gij zoo nederig en eenvoudig over uw talent zoudt denken, dat gij er wer kelijk zoo weinig aan zoudt hechten, om, na vijf dagen hier te zijn geweest, geen toets aan te raken dat is valsch, dat is bedriege- lijk tegenover mij, tegenover ons allen en van opwellende drift kon zij haast niet verder gaan. „Zoo oordeelt gij er over Flora zei Henriette geërgerd. „Gij, die nooit laten kunt, om over uw werk te pas en te onpas te spreken en die in den kring uwer bekenden reeds op een uitslag pocht, die in elk geval nog blijken moet." „Henriette, denk om de thee," riep me vrouw Urach met scherpe stem. Men sprak te hard in de muziekkamer. Knorrig ging het bleeke meisje weg. „Gij vergist u, Flora, als gij denkt dat ik geen waarde hecht aan mijn talent," zei Kathe doodbedaard, terwijl de toornige zuster op ha re onderlip beet en Henriette nazag met nij- digen blik. „Ik zou dan even onwaar als on dankbaar zijn, want ik heb er mijn gelukkig ste uren aan te danken. Het is louter toeval, dat ik er niet eer over gesproken heb, want die muziek is juist de oorzaak, dat ik een maand vroeger hier ben gekomen. Mijn meester in de compositieIeer@moest voor vier weken van huis en wijl ik gevaar liep, daar door twee maanden de lessen te missen, be sloot ik maar aanstonds hierheen te gaan." Bij die laatste woorden ging freule von Giese, niet zonder tegenzin het gesprek was immers zoo echt piquant 1 naar het salon, waar haar vader, een oud gepension- neerd overste, juist binnen was gekomen hij moest verwelkomd worden en ook de handelsraad ging er heen. Flora nam de muziek weer in handen en Kathe zag, dat haar boezem hijgend op en neder ging, terwijl hare hand zenuwachtig trilde. Het speet Kathe, dat zij het stuk in dezen kring had voorgedragen. „Men heeft u hier zeker veel goeds over gezegd," vroeg Flora, terwijl zij met den rug van de rechterhand op het papier sloeg haar blik hing als een verterend vuur aan de lippen harer zuster. „Wie vroeg Kathe op haar beurt. „Mijn onderwijzers zijn even karig in hun lof als mijn pleegmoeder, en anders weet niemand, dat ik het stuk gecomponeerd heb. Gij ziet toch wel,"dat er geen naam bij staat „Wordt het druk verkocht?" Kathe zei niets. „Zeg de waarheid Is het al meer dan eens gedrukt „Nu, ja 1" Op Zaterdag 28 Juli waren bij 195 organ«a der openbare arbeidsbemiddeling in gemeen ten met 5000 of meer inwoners als_ werk zoekende mannen (hetgeen niet steeds bt- teekent werkloos zijnde) ingschreven de aantallen achter de hieronder vermelde be roepsgroepen vermeld Bedrijfsgroep. Bewerking van diamant 957 Bouwbedrijven (1) 15452 Stroo-, hout- en kurkbew. 2213 Kleeding en reiniging 1518 Leder, wasdoek, enz. 628 Bewerking van metalen (2) 13322 Textielnijverheid 1513 Voedings- en genotmiddelen (3) 3914 Kantoorpersoneel (4) 3609 Totaal in verschillende beroeps groepen 43201 Bovendien waren bij bovenvermelde or-; ganen ingeschreven 34.798 mannen, die voor een groot deel tot de ongeschoolden behooren en waarvan voorts een deel onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kan worden ge rangschikt. (Van deze categorie waren er in-j geschreven te Amsterdam 6860, te Rotter dam 7331, te 's-Gravenhage 1184, te Utrecht 1440, te Schiedam 1738, te Dordrecht 675, te Groningen 730, te Arnhem 552 en te Haar lem 443). Ingeschreven waren van beide bovenver melde groepen Op Zaterdag 30 Juni 1923 bij 197 organen, resp. 42.578 en 34.917 personen. Op Zaterdag 7 Juli 1923 b 197 organen, resp. 42.727 en 34.964 personen. Óp Zaterdag 14 Juli 1923 bij 197 organen, resp. 42.861 en 33.464 personen. Óp Zaterdag 21 Juli 1923 bij 195 organen^ resp. 42.895 en 32.414 personen. (1) Waaronder plm. 3700 grondwerkers, plm. 700 metselaars, plm. 1200 schilders, plm. 2700 timmerlieden en plm. 2300 opper lieden. (2) Waaronder plm. 4500 te Rotterdam, plm. 3000 te Amsterdam, plm. 600 te 's-Gra venhage, plm. 500 te Utrecht en plm. 500 te Dordrecht. (3) Waaronder sigarenindustrie. (4) Waaronder mannelijk en vrouwelijk personeel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6