SPAARNEBANK Brand- en Inbraa&vrïje Kluisinrichting Vrijdag 10 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14509 m HUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De vrije burger. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Rijwiel ontvreemd. Kerkconcert. Personalia. Humoristische avond. Een heerlijk uitstapje. Besmettelijke ziekte. Ontroerend. Jubileumfeesten. Aangehouden. Gestolen en terecht. Dresseerclub van politiehonden „Haarlem." Met vacantie. Jubileum. Band van de wagen. Tramwagen ontspoord. VAN ONZE RECHTBANK. 1 VELSEN. Directie: Air. Th. WESTERWOUDT. Speciale tarieven voor waarden in onze Safe geborgen voor den duur van VACANT3E UITSTAPJES. LISSE. De Kathedrale klokken. SASSENHEIM. ZANDVOORT. DE NIEUWE KLOKKEN VAN DE „SINT BAVO" Gevonden voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. IJMUIDEN. NOORDWIJK. BEVERWIJK. Ons mooi orgel in de Groote Kerb 4? Opgave 9 uur v.m. AMSTERDAMSCHE BEURS. ï)e aobonnementsprijs bedraagt voor' Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op d« le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-aavertentiën 14 regelr 60 cent per plaatsing; elke rege meer 15 cent, bij vooruitbetaling Besluiten van Gemeenteraden om met de a. s. jubileumfeesten der Koningin een lapverbod uit te vaardigen, lokken hier en daar protesten uit. In zooverre zulke besluiten overbodig zijn kunnen wij ons met die protetsen vereeni gen. Zoo hebben wij het desbetreffende besluit van den raad van Haarlem afge keurd, doch alleen, om dat de burgemees- er, het hoofd der politie, zulk een maat regel overbodig achtte. Nu doet men o. i. verkeerd met zulke raadsbesluiten uit te buiten tot „aanslagen op de vrijheid der burgerij" en het voor te stellen alsof de vrije burger in Neder, land zoo langzamerhand geboeid en ge ketend ligt. In dit nummer onzer courant vindt men een ingezonden stuk van de nieuwe vereeniging „Civis Liber", die zich blijkbaar ten doel stelt om overal protesten heen te zenden, waar zij door een over heidsinstituut een aanslag op de vrijheid meent te zien geschieden; iets als „Heem schut", dat opkomt voor behoud van na tuurschoon. Maar zoo verdienstelijk wij het werk van „Heemschut" in ons van nature kunsteloos volk achten, zoo gevaarlijk ach ten wij het optreden van georganiseerde „vrije burgers" en ongeorganiseerde pro- testeerenden in onze couranten en op ver gaderingen, omdat onze volksaard op het stuk van vrijheid geen prikkel, maar eer een rem noodig heeft. Het wordt zoo langzamerhand mode, om af te geven op wetten en verordeningen, op overheid en overheidsorganen en dat zonder eenig onderscheid of eenige beperking. Dezer dagen schreef het Handelsblad zon der eenige aanleiding een hoofdartikel tegen de „normalisatie" van het leven, waarin niets anders werd betoogd, dan dat wetten in zich ondragelijke dingen zijn. De distri'butietijd heeft aanleiding gege ven tot een te veel aan overheidsmaatrege len, een te veel aan knellende banden voor handel en industrie; en de actie om daar van zoo spoedig mogelijk bevrijd te wor den had onzen vollen steun. Evenzoo is te billijken een verzet tegen een bepaalden regeeringsmaatregel, die onnoodigen last en geldverspilling veroorzaakt, als tegen de uitvoering der tabaksbelasting, het zegel- plakken voor ouderdomswet enz., een ver zet, dat in een bepaald geval nuttig effect kan hebben. Maar waartegen wij opkomen, is het stelselmatig en georganiseerd verzet tegen wet, overheid en overheidsmaatregelen, het welk een mode en een manie schijnt te worden. Wie het meest op de wet en den ambtenaar kan afgeven is de gevierde man, iets wat in ons land en bij ons volk verre van ongevaarlijk kan worden geacht. Bande loosheid en tuchteloosheid zitten ons in het bloed; tot ver over de grenzen zijn wij daarvoor berucht. Wij hebben waarlijk geen menschen noodig, die ons volk leeren moe ten zich zelf tegen vrijheidsaanranding te beschermen en het gevoel van ware vrijheid levendig te houden. Wanneer zulk een aan slag op de vrijheid van den Nederlandschen burger wordt gedaan, slaat hij uit natuur lijke aandrift van zich af. Alle hulp, die hem daarbij wordt verleend, kan hem slechts stijven in de nationale ondeugd, waarvoor hij zich vóór alles heeft te hoeden, n.m. bandeloosheid en tuchteloosheid. Laten dat de gepatenteerde vrijheidsprofeten onzer dagen, die niet anders zijn dan de ouder- wetsche liberalen in een modem pakje, wel goed bedenken! Van de Maatschappij lot Exploitatie van de Victoria-Bron te Oberlahn,stein, gevestigd te Amsterdam, ontvingen wij een reproductie van het laatste portret van H. M. de Ko ningin. Deze keurig uitgevoerde plaat welke is vervaardigd in de kunstateliers van de fir ma Emrik Binger te Haarlemi zal er ze- keT toe bijdragen, het Victoria-Water nog meer bekendheid te dóen verwerven. Bij de politie is aangifte gedaan dat een rijwiel is ontvreemd, hetwelk onbeheerd voor een woning stond. Het Concertbureau Vermout deelt ons me de, dat de Alt-Zangeres Tilly Koenen uit En geland is teruggekeerd na het geven van een succesvolle tournee. Genoemd concertbureau is er in geslaagd deze beroemde zangeres bereid te vinden voor hel geven van een kerkconcert met on zen Haarlem,schen organist George Robert. De uitvoering zal. plaats vinden in de Groo- te Kerk te Haarlem op Woensdagavond 15 Augustus 8 uur. Dp 14 Augustus a.s. herdenkt de heer A. Ruygrok, nu sedert 2 jaren in dienst als terreinibewalker bij den gemeentelijken dienst der lichamelijke opvoeding, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente Haarlem trad. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. mevr. G. A. M. ReeseWalker. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Handteekenen L. O., F. W. Kreus, alhier. Woensdagavond is voor een matig gevulde #al in het St, Bavo-gebouw een humoris tisch voordrachtavond gehouden door de heeren Van Velzen en Paardekooper. De beide komieken deden hun best om het publiek te amuseeren, en naar het har telijk gelach te oordeelen, zijn zij daarin wel geslaagd. De enkele één-acters vielen zeer in den smaak van het publiek, terwijl bij de losse voordrachten het thema der liefde natuurlijk niet vergeten werd. De beide komieken waren wel rolvast, doch de techniek van het spel van den één-acters liet hier en daar te wenschen over. De menschen, die uitsluitend gegaan waren om te lachen, zijn niét bedrogen uitgeko men, en hebben hun hart kunnen ophalen. Zondag 12 Aug. a.s. wordt de tweede voordrachtavond gegeven, waarbij de kinde ren een reductie van 50 genieten. Dinsdag j.l. hadden de weesmeisjes van het St. Jacobs' Godshuis haar jaarlijksch uilstapje. Met den mooien auto van de Fa. Kemper gingen zij dezen dag toeren. De tocht ging langs „De Vink" bij Leiden naar het Hotel de Wijkerbrug, waar het middagmaal ge bruikt werd. Op den terugweg werd nog de kerk van Pastoor Borsboom te Noordwijk aangedaan waar o.m. de reliquiën van St. Jeroen werden bezichtigd. De tocht is uitstekend geslaagd en de meisjes hebben zich zeer goed vermaakt. In de week van 29 Juli tot en met 4 Augustus is hier ter stede 1 geval van rood vonk voorgekomen. Men schrijft ons: Om een uur of 1 Woensdagmiddag vond in een- zijstraat van de Pieter Kiesstraat een pijnlijk voorval plaats. Een vrouw, die ge scheiden van hear man leeft, woont daar met haar zoontje. Nu is het kind toegewezen aan den vader en deze kwam dit gistermiddag met een deurwaarder en een rechercheur op- eisohen. De vrouw was wanhopig, dat men haar heur kind kwam ontnemen en wilde liet niet laten gaan. Met al ha,re kracht verzette zij zich, om den haar zoo dierbaren schat te behouden. Doeh natuurlijk alles vergeefs! Het kind werd haar ontnomen en ging met den vader mee. Met veel moeite slaagden de andere huisgenooten er eindelijk in, de rade- looze vrouw te kalmeeren. Onder hen, die va.n deze pijnlijke zaak ge tuige waren, heersc.hte diepe ontroering. 7 Naar men ons mededeelde is in de Versie- nings-commissie KruisstraatKruisweg veree niging ook benoemd de heer W. J. v. Wouw. Door de Hadrlemsche recherche is aange houden zekere J. C. K„ 25 jaar uod, wo nende te IJsselmonde, die alhier een rijwiel ten verkoop aanbood, en bekende dit te Amsterdam te hebben ontvreemd. Woensdagavond half 11 werd door een juf frouw bij de oolitie aangifte gedaan, dat haar rijwiel, »elk was geplaatst in een kamer van 't Idenhuis aan den 'Jansweg, wis ontvreemd. Een uur later heeft de recherche alhier zekeren D. K., wonende te Haarlem, aangehouden, die bekende genoemd rijwiel te hebben ontvreemd, Ter gelegenheid van haar 121^-jarig be staan geeft de dresseerclub van politiehon den „Haarlem" binnenkort op haar zeer mooi gelegen terreinen aan de Zanderijvaart te Overveen een demonstratie. In afwijking van de meeste demonstraties zullen ditmaal geen z.g. schooloefeningen gehouden wor den. die door hun aard door niet-dresseurs meestal niet begrepen syorden, doch zal de demonstratie uitsluitend er op gericht zijn, te laten zien hoe een afgerichte hond in de practijk werkzaam is en waardoor de demon stratie voor dezen aan aantrekkelijkheid wint. Deze demonstratie heeft dan ook hoofd zakelijk ten doel het nut van een afgerichten hond te demonstreeren. Zij is kosteloos toe gankelijk voor heeren leden van dresseer- clubs en geïntroduceerden terwijl voor lief hebbers nog eenige introductiekaarten op aanvraag verkrijgbaar zijn bij den secretaris Joh. W. Akkerman Jzn., L. Heerenstraat 32. Door de directie van de Haarlemsche Ma chinefabriek is bppaald dat het personeel op 13, 14 en 15 Augustus vacantie heeft en de werkzaamheden in de fabriek op die datums stop gezet zal worden. Donderdag herdacht de heer J. H. Niemöller den dag waarop hij vóór 25 jaren bij de Werf „Conrad" in dienst trad. Donderdag bij zijn aanjcomst op de werf werd hij door den procuratiehouder naar het privé kantoor geleid, alwaar hij door de directie op zeer waardeerende wijze werd toegesproken, waarna hij de gebruike lijke enveloppe ontving. Van zijn collega's mocht hij een mooien barometer als herinnering ontvangen. De jubilaris is voorzitter, en lid van de commissie van verschillende vereenigingen, die alle hem blijken van belangstelling de den toekomen. Op de brug tegenover de Leidschestraat liep gistermorgen de ijzeren band van een sleeperswagen,die geheel met tonnen was beladen. De .voerman had heel wat moeite den band er weer om te krijgen, wat hem ten slotte toch gelukte. Gistermiddag ongeveer 1 uur derailleerde op het stationsplein tegenover het café „Royal" een wagen van de E. N. E. T. De voorwielen stonden naast de rails. Het déraillement veroozaakte een groot ongemak. Het tramverkeer had ruim een uur vertraging. Op dit punt gebeurt zulks nog al dikwijls. Gerold. De 32-jarige artiste E. v. d. K. ging op 3 Juli naar Zandvoort met den heer K. Ze zouden samen uit gaan. Maar toen de uit- gaanspret afgeloopen was, kwam de heer K. tot de ontdekking, dat zijn portemonnaie met 80.die hij van een ander onder zich had, gerold was. De eisch tegen de dief achtige artiste luidde 4 maanden gevange nisstraf. Rijwieldiefstal. A. H., een jongeman, die vorig, jaar Octo ber nog tot 6 maanden veroordeeld is, hoorde nu 3 maanden met aftrek van het voor-arrest tegen zich eischen, wegens dief stal van een rijwiel te Spaarndam. Hij was werkloos en had uit armoede gehandeld. Daarop wees ook de verdediger, Mr. v. d. Goot, die een voorwaardelijke straf vroeg en schorsing van de zaak, omdat er naar H. Ploeg. J; Leene en J, Ames. W. Korvinus en B. A. Baggelaar. Geboren: 7 Augustus: 2 d, van C. E. M. van 't Lam, geb. Teepe. 8 Augustus, z. van F. Fortgens, geb. Visser. 9 Augustus, z. van A. E. Meijer, géb. de Koning. Overleden: 8 Augustus, L. A. Vloemans, 75 jaar, Amsterdamscbevaart. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Vel sen, op Dins dag 14 Augustus 1923, des middags 2 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Prae-advies op het ver zoek van het bestuur dier Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Velsen om be schikbaarstelling van de benoodigde gelden voor aanschaffing en vernieuwing van school- meu,beien en leermiddelen. 3. Prae-aidvies in- heelen dag genoten van alles, wat de zee hun kan bieden. Bovendien gaven de vlaggen en de muziek een vroolijke feeststemming. Gisteren hebben weder 700 kinderen door bemiddeling van deze vereeniging een gehee- len dag genoten. zijn meening meer licht in déze zaak moet komen. De Rechtbank besliste in de raad kamer, dat geen termen aanwezig waren om dit verzoek in te willigen. Om een stuivertje. H. K., te Volendam, heeft uit Üe winkel lade van Aaltje Tol aldaar een stuivertje gegapt. De eisch luidde 2 maanden gevan genisstraf: niet alleen voor dat oude vier kante stuivertje, maar omdat K. een heer schap is, dat uitermate ongunstig bekend staat en van verschillende misdrijven ver dacht wordt, die men echter niet bewijzen kan! Horloge gestolen. De 25-jarige koopman H., te Amsterdam, wordt beschuldigd, op 18 Juni te Heemstede, toen hij bij zijn vroegere hospita op visite was, in een onbewaakt oogenblik een gou den horloge met ketting uit de tafellade te hebben gehaald. Hij ontkent, en niemand heeft het gezien. Daarom wordt de zaak op voorste! van het O. M. aangehouden om alsnog den niet-verschenen getuige, die het horloge kocht, te doen hooren. Nog een kans. Een laatste kans wilde het O. M. geven aan een 32-jarigen koopman alhier, die weer in verkeerde handen is geéallen en de Re- classeering en zijn ouders al veel teleur stelling heeft bezorgd, Hij heeft nu weer twee fietsen verduisterd. Bekl. beloofde zóó stellig beterschap en de reclasseerings- secretaris pleitte zóó voor bem, dat het O. M. een voorwaardelijke straf vroeg van 1 jaar met drie jaar proeftijd, onder de bij zondere voorwaarde, dat bekl. in dien proef tijd geen alcoho^ mag gebruiken, geen her berg bezoeken en 1 jaar in een sanatorium voor drankzuchtigen gaat, en onder patro nage van den reclasseering. Uitspraken 23 Augustus. Gisteren zijn onder de bekwame leiding van den chef-monteur de klokken in den toren van de Kathedraal opgehangen. Zusterlijk hangen zij naast elkaar, in afwachting tot zij hare diensten kunnen aanbieden. Woens dag a.s. worden zij, naar we meldden, „in geluid", zoodat men na dien datum 's mor gens, 's middags en 's avonds, de kathe drale klokken over den verren omtrek zal hooren weergalmen. zake het verzoek van "het bestuur der afdee- ling Santpoort van de vereeniging „Volks onderwijs", «m behoud van dten cursus voor vervolgonderwijs, verbonden aan de o. 1. school F, aldaar. 4. Verzoeken van de Sant- poortsche vrouwenclub en de vrouwenclub der S.D.A.P. te IJmuiden en Velseroord, ten behoeve van de door deze vereenigingen in stand gehouden cursussen voor nijverheids onderwijs aan meisjes in de gemeente Velsen. 5. Oprichting van fabrieksgebouwen in woon wijken. 6. Verlenging termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde wonin gen te Velseroord. 7. Grondoverdracht voor weg verb reeding. 8. Goedkeuring le supple- toire begrooting van het Schaalarmbestuur en R.-K. burgerlijk armbestuur, dienst 1923. Jubileum H. M. de Koningin. Op 12 en 13 Sept. e. k. zal Sassenheim dit feest vie ren. De Oranjevereenigimg „Sassenheim' heeft het volgende voorloopige programma opgesteld- le dag: 's Morgens 7 uur reveille, daarna kerkelijke herdenking. Om half elf officieele opening op het feestterein. Te elf uur 'volksspelen, 's Avonds verlichting van het dorp. 2e dag: 7 uur reveille, 8.30 optocht der schoolkinderen door het dorp. daarna kin derspelen. Na den middag bloemencorso, 's Avonds fakkeloptocht. Beide dagen zullen de feestelijkheden op geluisterd worden door goede muziek. Het geheele dorp dient op die dagen ver sierd te zijn; daarom worden allen ver zocht daaraan mede te werken. Deze week zal een rondgang gemaakt worden om bij zondere bijdragen in te zamelen, daar alles niet uit de contributie bestreden kan wor den. De burgers worden verzocht, een ruime bijdrage te geven, om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Iets bijzonders! Als iets bijzonders wordt ons medegedeeld, dat bij den heer E v. d. P., in de Bijdorpstraat een kuiken van ruim 3 maanden oud is, dat reeds eieren legt. Personalia. De heer P. R. Botte, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen boek houden M. O. 'ïa v\ Terug te bekomen bij: A. W. Wesselius, Gasthui slaan 141, armband; G. H. v. d. Wel, Graaf Willernstr. 49, kruidenaersboekje; Kion, Kolkstraat 14zw_. badmuts: v. d. Voor den, Tetterotdtestraat 86, herdershond; v. d. Arend, Aerdenhout (bij tramhalte), idem; Koster, Brouwersstraat 47. idem; Van Os, Dorre/boomstraat 6. hottdenihaisiboind met penning; Kennel Fauna Parklaan Bloemen- daal v. Ooslzaamenlaan 15) poes; id. (Ko ker, J. de Braystr. 4) poes; van Soest. Bis schop •Ottostr 11, notitieboekje; Bakker, A. L. Dyserinckstraat 92, portemonnaie; J. Ple vier, L. Wijngaardstraat 19rood, portemon naie; Heemskerk, Papemto ren vest 70, reti cule; Lomé. Damiatestraat 38, rozenkrans; G. Rotteveel, Romolenstraat 54, schoentje. Ondertrouwd: 9 Augustus: W. J. Reinders en J. Zwaanswijk. C. M. F. van Rossum en J. B. Knoop. C. J. H. Rademaker eh M. C. Steffens. J. P. Roozee en S. de Jong. G. H. Voerman en M. A. P. van Aarts. P. Boeree en J. G. Henzen. D. \V. K. Vring en M. E. A. Brocsterhuizen. A. Wiji.aands en M. E. Scheffer. C. Hupkens en W. van Dansik. W. Jager en S. W' seling. Getrouwd: 9 Augustus, C. de Wilde en E. Onvoorzichtig. Twee personen waren met een kano op de zee gaan roeden.Waarschijn lijk hebben zij zich te ver gewaagd, ten min ste zij kwamen in een branding terecht; waar het hun na heel wat gevaarlijke pogingen eindetijk gelukte aan te ontkomen. Op het strand waren vele nieuwsgierigen samengestroomd, om den strijd tusschen mensch en water gade te slaan. Niettemin is het zeer onvoorzichtig, zich met zulk een licht vaartuig zoo ver in zee te begeven. Het zal je gebeuren. Een paar jongens zouden aan het stille strand een bad nemen. Na hun kleederen op het strand te hebben gedeponeerd, gingen zij in zee. Waarschijnlijk hebben zij zich wat ver ran de plaats der tewaterlating verwijderd: toen zij tenminste woder aan land kwamen, naar hun meening op dezelfde plek, maar inderdaad een eind verder, vonden zij hun Irieeren niel meer te rug. Nn in htm adnmsoos'tmrm le hebben rondgedraafd, hebben zij waarschijnlijk hun costnums weer terug gevonden. Zij waren len minste binnen oen minimum van tijd verdwenen. Ontslagen. De lieer J. Battaram, klerk bij de gemeente, heeft aanzegging gekregen, dat hij legen 1 Jan. is ontslagen. Amsterdamsche Ver. „Kindergenot". Deze vereeniging, dlie zich ten doel stelt om onbemiddelde kinderen een dag genot te ver schaffen, bracht Dinsdag een bezoek aan ons strand. Een 300-1®' kinderen heeft den ge- Opgedragen. Aan dén heer Th. Salmon, aannemer alhier, is opgedragen hot bouwen van een burgerwoonhués aan de Schoolstraat, voor rekening vam den heer P. v. Berkel, kassier bij het gemeentelijk gas- en water leidingbedrijf, alhier; alsmede het bouwen van een burgerwconhnis voor rekening ran den heer i. Muller, alhier, aan de Weeresteinstraat te Hilïegom. Verbetering. Vam gemeentewege is men thans weer herbegonnen met het leggen van het trottoir van af het Postkantoor naar het Oosteinde. Hoewel een groote verbetering, achten we het tijdstip, met het drukke ver keer vanwege het ibotlenvervoer, niet geluk kig gekozen. Het inzakken der vuren op de Marie IDe Raad voor de Scheepvaart heeft onder zocht het tonzaiktkert van de vtrren op Vrijdag 13 Juli j.l. aan tioord van den stoomtreiler Marde, IJmuiden 166, reederij gebroeders Hof te IJmuiden. De ketelbikker C. Kramp, dlie altijd voor deze reederij werkt, verklaart dat hij op 22 Juni jj. den ketel geheel reinigde en bikte, vóór het schip ging varen. Er was niets bij zonders aan te merken; de ketel was een weinig egaal-vct, niet meer dan gewoon. Er zat een nagekffik zacht ketelstoen op. Zout water was er blijkbaar niet gebruikt. De stokeir J. van Henten, kwam 's morgens 13 Juli aan boord, én vond aBes in orde. Op die vorige reis werd er geklaagd over de olietank die men dacht niet geheel dicht was. Op de laatste reis werd de olie in blikken meegenomen. Het ongeval gebeurde, terwijl de getuige geen wacht .had. Hij werd om half negen 's avonds geroepen, omdat dlc vuren waren ingezakt. De vuren waren getrokken en de slioom afgevoerd. Men was toen ongeveer tien mijl in zee. Het schip ging terstond na het ongeval op eigen kracht terug. Getuige zegt dat er wel eenige afgewerkte olie, via de schuivers naar den ketel kan zijn gekomen, doch veel was dit zeker niet Toen het schip dten laatsten keer binnen was slechts één "dag werd de ketel afgespuid en weer gevuld. Er ging echter niemand in den ketel. Getuige zegt nog ge merkt te hebben, na het ongeval, dat het peilglas vol stond. De ketel was ongeveer 4 keer schoon gemaakt in vier maanden. Hierna wordtt voorgelezen de verklaring van den machinist van Woensel. die op zee is. Deze machinist is niet gediplomeerd. Uit de verklaring blijkt dat er de laatste vier we ken vóór het ongeval 200 liter machineolie was gebruikt, zoodat aangenomen werd, dat de tank niet in orde was en ongeveer 160 liter olie In het schip moest zijn geloopen. Overigens vertolaart getuige gelijkluidend met de vorigen. Ook wordt nog gehoord de heer W. J. FouHer, technisch ambtenaar bij het stoom wezen tie IJmuiden, die zegt, dat hij consta teerde, dat er abnormaal veel olie in den ke- tel werd gevonden, op dé stookhuizen en vooral onder aan de «bookbuizen. Daarna wordt voorgelezén het rapport van den expert Lagendijk, waarin wordt ver ondersteld, dat door het losraken van «en slangetje, olie met het bilge water in idén ke tel is gekomen. Getuige Foulier, zegt op een vraag van den voorzitter, dat hij niet begrijpt hoe de olie in den ketel is gekomen, tenzij de olie er opzettelijk werd ingebracht. Het rapport van den expert Lagendijk geeft getuige geen aan. leiding tot opmerkingen, Er zat, toen getuige den dag nahet ongeval dn den ketel kwam, geen dikke vetrand langs den waterspiegel in den ketel, dat viel getuige op, omdat hij anders verwacht had. De condensor was mooi schoon. De Raad zal later uitspraak doen. Liet bet badseizoen zich vanwege het on gunstige weer aanvankelijk slécht aamzSén, de kentering ten goede in het weer heeft weer veel goed gemaakt. Alle hotels en pensions zijn vol, nagenoeg alle villa's zijn verhuurd en een zeer groot aantal families heeft zijin intrek genomen bij particulieren in dé buiizen. De auto-omnibussen rijzen als paddestoe len uit den grond. Thans weer wordt een nut «busdienst geopend van Noordwijk aan Zee naar Haarlem en IJmuiden. Deze ver binding is vooral van groote betoekenis voor de Noordwijksolie visséhens, die in IJmttiden moeten monsteren. Door het gemeentebestuur is aam de plaat selijke afdeeling voor „Herwonnen levens kracht" vergunning verleend voor het hou den van een bloemendag op 16 Augustus a.s. Naar wij vernemen heeft het gemeente bestuur een medaflllé beschikbaar gesteld voor de in de laatste dagen van Augustus le houden jubileum-ibtdemententoonsfelling, te houden in de zalen van het hotel „Royal". Blijkens het nilgebmcbte jaarverslag ran de gemeentelijke gasfabriek werdén over dat jaar afgeleverd 958244 M3. gas. waarvan 507966 over dé gewone meters en 313134 over de muntmeters. iDe rest komt voor rekening van dé straatverlichting. Wal is Ter Iiall's Revue „■Nou Nouf Men schrijft ons: Een op eikander vwlging van verschillende lafereden. welke de wer kelijkheid benaderen of zuiver fantasie zijn. Zoo zal in deze nieuwe revue; „Nou Nou!" achtereen,volgens gevezen worden op de Loterijkwaal; d« waarile-verandlering van papier en geld en, zal de vroegere O .W.'e'rs jn ra lui a-reizigers omto oreren; het gevaar lijke verstrek,tón ran opium en andere ver giften zal worden aangetoond, het gebruik van ether en alcohol, gcwrr.r kt; de Ss&vklng van kunsten en wetenschapp«% 'ja duide lijk gemaakt worden; zoo$a««nmldé caba rets, ja.sz.band en dergelijke smakeloozc nieuwigheden zullen aan de kaak gesteld worden; de ontaarding onzer volksfeesten zal blijken,; het nut van licbaamsoefeiningen zal bepleit worden en het alfabet en de apotheose een vingerwijzing zijn om hel analfabetisme te doen verminderen, terwijl vaderlandsliefde gekweekt wondt door de Hulde aan Oranje en de Paarlen-fiale tot opwekking van kunstvlijt zal aansporen en dé helderheid ran den geest zinnebeeldig voorstellen. Ziehier een korte sarpenvatting van het geen Zondag en Maandag a.s, door het ge zelschap van ter Hall in de K. S. A. ge houden wordt. Het doet iederen Haarlemmer deugd eens den lof te hooren zingen over Haarlemsch bezit en mei name loopen de Haarlemmers hoog weg met hun mooie ongel in de Groote kerk. Je hoort er van vertellen dat het is, 't mooiste orgel van Nederland; het op één na mooiste orgel van Europa (er wordt don niet bij gezegd waar 't mooiste orgel te vinden is); het op twee na mooiste orgel van de wereld enz. Daar schuilt wat overdrijving in. Dat voelt een ieder, maar dat we toch een kostbaar bezit in diit fraaie, oude orgel hebben, isweJ zeker en daarom doet 't' ons genoegen eens melding te maken van het alleszins bevoegd oordeel van een bekend musicus, die toeval lig in Haarlem vertoevende, de gelegenheid niet liét voorbijgaan, een orgelconcert bij te wonen. Dat was het concert van 2 Augustus. De tot oordeelen bevoegde organist is de heer Hermann Pabel, organist van de Sinte Maria te Breslau. Deze verzocht ons het vol gende als zijn oordeel neer te schrijven over het Haarlemsche kerkorgel. Daar mijn verblijf in 't gastvrije Holland, zoo schrijft hij onis, ook ten doel heeft mij met de Nederlandsche kunst vertrouwd te maken, verzuimde ik niet liet orgelconcert In uw eerbiodwaardige St. Bavo-kerk bij te wo nen. Tweemaal per week opent zij hare deu ren om de bezoekers van een inderdaad wij dingsvol uurtje kunst te doen genieten. Inderdaad was het een wijdingsvol uur het concert van Donderdag j.l. 2 Augustus bij te women. Kunstliefhebbers "onderkennen al direct dat dit fraaie orgel een werk van gansch bijzondere klankschoonheid is. Zoo wel in wondervollen klankkleur van de stem men afzonderlijk, als in den machtigen, vol len omvang van het gezamenlijke werk staat het niet ten achter bij het reu zen orgel mijner vaderstad Breslau, dat, met zijn 200 registers op vijf manualen en pedaal en groot ver stelwerk, het grootste orgel der wereld Is. Daarbij komt nog, dat de acoustiek in de Bavokerk veel gunstiger is dan in de Bres- la uer eeuwenoude kerk, wier geweldig koe- pelruim met zijn overdadige echo, mijn spel zeer verzwaart bij mijne vele concerten. Over dé uitvoering zelf zegt Herr Pabel dat de heer Crevecoeur (die het concert op Donderdag 2 Augustus gaf 1) bij de Sonate no. 4 van Guilmant een technische vol maaktheid en levendig kunstgevoel verraad de. Zeer stemmingsvol was het slot van de Andante met den woniderschoonen Vox Hu mana. Zoo'm „Vox humana" heb ik nog op geen enkel ander orgel tot nu toe gevonden. Ook de chant du Soir" van Bossi en de „Choral Famtaisie" van Kunt toonden aan, dat de Meester zijn instrument volkomen be- heerscht en er al de schoonheden weet uit •te halen die er in zit ter.. Men mag de stad Haarlem gel uk wenschen; met zulke orgelconcerten. Ook hier weer de bevestiging van het welbekende: HollamdJa doeet: Hoiland leert. Tot zoover de bewonderaar van ons orgel Men ziet dat deze vreemdeling ons bezit hemelhoog prijst en om ook onze stadgenoo- fcen het orgel naar waarde te dloen schatten, mamen wij met genoegen deze beoordeeling van den orgelbespeler van het beroem"* Breslauer orgel op. Barometerstand 768. Vooruit. Medegedeeld door de SPAARNEBANK De Beurs opende heden: flauw. V. K. j HEDEN 6% Nederland 1919 968/, 957, 6% Nederland 1923 ioi'Vi. 101% Oude Vaart 80 80 dito Gem. Eigendom 70 V, 70 Mij. „Nederland" 132 130 Scheepvaart-U nie 105V, 1027» Rotterd. Lloyd U5l/2 113 HolL Lloyd 8 7 Pakelvaart 1097. 106 Oude Boot 52 48 Holl. Stoomboof 18 H. V, A. 409 402—3 Java Cultuur 307 300 Jxrrgens gew. 417, 38 Koloniale Bank 140 1387i Indische Bank 111 10974 Cerl. Handel Mij. 1207? 118 Resc. dito 1217, 119 Orion 24 7, 23 Geconsolideerde 1217, 119 Kon. Olie 328 329-20 M. S. Steel 90 90 Marine comm. 67i, 6 Vorstenlanden 145 1447, Actions id. 139 138 Piuerworedjo 84 837; Oude Deii 2777, 276-8 Seneinba'h 2437, 242 Deii Batavia 2927 292 Amsterdam Rubber 147 1497, Serluadiadi 288 298 Silau iU7i 114 Wai Sumatra 112 115 Dordtsclie Pelr. 315 315 Southern Rails 317, 32 Union 1307, 131 Anaconda 837, 82 Wabasli 71/s 87,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1