SPAARNEBANK Maandag 13 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14511 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. m NUHSM1R ÜSTMT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD CONTROLEERT UITLOTINGEN MET VOLLE GARANTIE TEGEN RENTE VERLIES BIJ EVENTUEEL VERZUIM SPAARBOEKJES MET4pCt. RENTEVERGOEDING UIT DEN OSffTREK HAARLEM. Vereeniging Koninginnedag ie Haarlem. Statuten. Een miniatuur van H. M. de Koningin. Rijkspostspaarbank. Huldiging. R.-K. Middenstandvereeniging „De Hanze." Gevonden voorwerpen. Baden. Begrafenis G. J. Droste. Brandje. De ontsporingen bij het station. Particulier Initiatief, Opgave 9 uur v.m. De abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarleiq. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE Advertentien 35 cents per regel* Bij contract belangrijke korting, j Advertentiën tusschen den teksf als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-aavertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. No. 16. Amice! Toen Schiller Octavio in „Die Piccolo mini" de bekende woorden liet zeggen: „Das eben ist der Fluch der bösen Tat, dass sie, fortzeugend, immer Böses muss geba ren," kende hij natuurlijk nog niet de jon gere, geschiedenis der Heemsteedsche R.-K. Kiesvereeniging „Door Vriendschap Bloei ende". Hij zou er anders wellicht aanleiding in hebben gevonden het laatste adjectief in ien comparatief te stellen. Dit is natuurlijk maar een grapje, amice, maar bittere ernst is het, dat het mei onze politieke organisatie te Heemstede snel bergaf gaat. In enkele maanden tijds immers hebben we beleefd: de ruzie met de candidaatstel- ling, de afzonderlijke candideering buiten de lijst der Kiesvereeniging, de verkiezing van 2 niet-officieele candidaten met niet minder dan 530 stemmen, een papieren oorlog met ingezonden stukken, het royement door het bestuur van de voormannen der dissidenten, de sanctie van dit royement door de leden vergadering, de instelling van een gemengde commissie tot algeheele omwerking van het Reglement, daartusschendoor eenige onver kwikkelijke algemeene vergaderingen en, als klap op de vuurpijl, de oprichting van een nieuwe R.-K. Volkskicsvereeniging. Dit alles geeft stof tot denken, de laat ste gebeurtenis niet het minst. Want, al kon men, met een weinig zielkundig inzicht, de verwezenlijking van Oci'avio's uitspraak bij de afgescheiden groep wel eenigszins voor zien, dat zij zou bewaarheid worden nauwe lijks een halve week na de instelling van bedoelde herzienings-commissie, die zonder den minsten twijfel het karakter heeft van een bevredigings-commissie, dat had wel niemand buiten de betrokkenen verwacht. Beter dan al het overige toont deze daad •van Van Wees c.s. den graad van verbitte ring, welke in de arbeidersgroep heerscht. Maar ook bij het overige gedeelte merkt men een „uneasy feeling" op. Ook daar is men bezorgd over den loop, dien de ge beurtenissen genomen hebben, en verkeert men hier en daar in twijfel, of door een an- idere leiding het ergste niet had kunnen jvorden voorkomen. Is een en ander al te betreuren, nog be treurenswaardiger is het, dat deze politieke strubbelingen een noodlottigen terugslag hebben op ander gebied. De feiten, welke' mij zijn medegedeeld, kan ik, daar zij een persoonlijk karakter dragen, niet aan /deze kolommen toevertrouwen; wel kan ik in 't algemeen zeggen, dat de bacil, welke onze solidariteit vergiftigde, bezig is zich ook van het gezinsleven meester te maken en zelfs het religieuze leven niet ongemoeid laat. Is dit alles niet zeer verdrietig? En laat het zich, zooals de zaken thans )taan, niet aanzien, dat het nog erger wor- ien zal; dat de klove, die de geloofsgenoo- ten scheidt, zich nog meer zal verdiepen, totdat zij ten slotte niet meer te overbrug gen is; dat haat en nijd zullen toenemen en onze samenleving ten slotte geheel zullen ontwrichten. Die troostelooze toekomst kan ook de yerbitterdste onder ons niet wenschen. Er moet een eind komen aan de verdeeling, die jran dit alles de schuld draagt. Hoe? Het komt mij voor, dat het antwoord op Ideze vraag onder de gegeven omstandighe den al zeer eenvoudig is. Is er niet dezer dagen een Commissie ingesteld, aan wie is opgedragen het Reglement onzer Kiesver eeniging zoodanig te herzien, dat aan alle rechtmatige grieven wordt tegemoet geko men? Welnu, laat ons afwachten, wat deze Commissie, waarin alle richtingen vertegen woordigd zijn, ons te rapporteeren heeft en jntusschen.alle actie staken. Het moest eigenlijk overbodig zijn dit laatste erbij te voegen. Want het is toch vanzelfsprekend dat men, na het sluiten van een compromis wat het instellen van die commissie feitelijk was niet eenige dagen daarna weer doet alsof er geen compromis bestond. Laat dus de nieuwe kiesvereeniging haar werkzaamheden opschorten en laat men ook aan de andere zijde alles vermijden wat de spanning nöödeloos vergroot. Moge inmiddels de Commissie spoed maken met haar onderzoek, daar de tijd dringt. Moge zij zich op breed standpunt plaatsen en een grondslag vinden, welke aan alle richtingen in verhouding tot haar om vang en gewicht een evenredige stem in het kapittel verschaft. Moge zij vooral een schema vinden, dat het vertrouwen in het organisme onzer Kiesvereeniging terug brengt, opdat haar gezag onder de kiezers worde hersteld. En mocht de Commissie, op goede gron den, in overweging geven de oude vereeni- ging te ontbinden om uit de assche een nieuwe te doen verrijzen, met nieuwe rege len, met een nieuwen geest, met een nieu wen naam desnoods de oude heeft nu toch een bitteren bijsmaak dat het ge schiede. Als de oude plunje knelt, werpt fien haar weg, niet waar? Maar in afwachting ik herhaal het 'mist in de beide kampen en de wapens in dp scheede. Nog een goedbedoelden raad zou ik willen geven. Wanneer de Commissie zal gespro ken hebben, dat het bestuur de zaak dan niet rauwelijks in de algemeene vergadering brenge, maar haar groepsgewijze doe on derzoeken om haar daarna in een gemengd comité te doen bespreken en, is een voor- loopige overeenstemming bereikt, de alge meene vergadering te doen beslissen. De ondervinding heeft immers geleerd, dat slecht voorbereide algemeene vergaderin gen meer nadeel dan voordeel brengen. En dan nog dit: laten allen, die op die vergadering komen, zich voorzien van een stevige dosis.... goeden wil eri de oude koeien in de- sloot laten, waar zij thuis be- hooren. Met de hulp van boven behoeven wij dan nog niet te wanhopen. Na deze narigheid deed het dubbel goed te lezen van de Katholieke werkloozen te Heemstede, die dezer dagen besloten zich te onttrekken aan de leiding van het Werk loozen Agitatie Comité en den arbeid te hervatten. Zij toonden hierdoor niet alleen besef te hebben van hun plaats in de Katho lieke samenleving, maar ook den moed te hebben een gemaakte fout te herstellen, wat niet altijd gemakkelijk is. En speciaal door weer aan het werk te gaan bewezen zij hunne belangen beter te begrijpen dan de overigep, die zich blind staren op on vruchtbare loontheorieën en de realiteit vergeten. Want de voorwaarden, waarop deze mep- schen aan 't werk waren gezet, zijn onder de gegeven omstandigheden kwalijk voor verbetering vatbaar. Zij ontvangen n.l. 70% van hun vorig loon, wat uitkomt op een gemiddelde van ongeveer 18 per week, plus 1 per week kindertoeslag, terwijl daarenboven 1.per week premie voor de werkloosheidsverzekering nog door de werkgeefster betaald Wordt. Dat dit niet te veel is, moet erkend, maar door 100 te betalen zou men den prikkel wegnemen om naar normalen arbeid om te zien en dit strijdt tegen elk begrip van hulp- verschaffing. Er is gezegd, dat het werk geschiedt voor een particulier, de firma van Dam, en dat er dus geen reden is, waarom deze zou pro- fiteeren van de gereduceerde loonen. Maar, naar ik hoor, is dit niet juist. Niet de firma van Dam immers, maar de gemeente Heem stede is de werkgeefster en deze profiteert niet alleen niet van de verlaagde loonschaal, maar legt op het werk zelfs een niet onbe langrijk bedrag nog toe. De bewuste werkverschaffing was daarom zoo geëigend voor het doel, omdat zij voor de te werk gestelden geen vakkennis ver- eischt en ook aan ouden van dagen een broodwinning verschaft, die zij op andere wijze niet zoo spoedig vinden. En vergelijkt men het loon voor deze werkzaamheden met dat wat op andere plaatsen wordt gegeven, dan blijkt, dat dit zeker niet lager, soms integendeel hooger is. Zoodat, als ik eens wat zeggen mag, de Gemeenteraad verstandig zal doen zich door het Werkloozen Agitatie Comité niet al te veel te laten agit'eeren. Het is er trou wens, terwijl ik dit schrijf, ook wel een beetje te warm voor. Voordat ik mijn jaarlijksche vakantie nam, had Kitty neen, ni^t uwe beminne lijke gade, maar mijne gedienstige, die Catharina gedoopt is en volgens de traditie Ka moest heeten mij aan mijn oor ver teld, dat er kermis was in Haarlem en of.... enfin, een man is verbazend zwak in kleine dingen, vooral als 't een vrouw be treft, en zoo kreeg Kitty haar kermisduitje, dat dezen keer wat ruim was uitgevallen, omdat ze aan mijn ander oor gefluisterd had, dat ze vier vriendinnen moest trak- teeren. Vanmorgen was er een brief van Kitty geboren Catharina, waarin zij mij haar wedervaren verhaalt. Zij schrijft: „Meheer, 't was een rotzooi, as Uwes me permeteer. Asset bij ons op 't dorp kermis is dan heije draaimoolens en schiettentjes en de kop van jut en 't kalf met twaalef poote en je ken voor een prikkie taai taai koope of andere fijne rommel. Mos je in Haarlem komme. Draaimolens? Amme hoor. Schiettentjes vantzellefde. Toek infermeer- de na 't kalf met de twaalef poote keeke ze me an of ik van Meerenberg was weg- geloope. En zoo gong dat. Uwes mag me gerust geloove meheer dat de lol deraf was. Nelly 1] wier der draaierig van en Trudy 2) begos t'e griene. Effetief waar meheer, Tot Lily 3) gewaar wier datteme bij Wesseling mosse weeze. Das zooveel as een Kafee in die breeje straat met die hobbelkeie asje over die stinkgrach löopt, u weet wel. Nou, meheer 't was een fijne bedoenning. Vijf porsies poffertjes daar begonne we mee om de smaak beet te krijge. En daar gonge we mee door totteme de smaak te pakke hadd'e. 't Ware bovenstebeste poffertjes me heer, daarnievan. Maar schrik nou es niet. Toe de boter bij de vis mos komme was Lijje in last. Tien guide meheer mosseme dokke. Wablief! Vee'rtig cente de porsie me dochten datemet in Keule hoorde donde ren. Veertig cente voor een vulling van mijn holle kies, meheer met permissie. Afijn 't gaf niks natuurlijk offeme zeie dattet sonde was tegen de gerechtigheid betale mosse me. Uwes had me vijf guide vereert meheer En dan wasser twee guide veertig cente yant ferfal same zeven guide veertig cente. De rest most ik gaan bedele bij mijn vrien- dinne niks lollig hoor. Afijn Trudy gaf me vijf en tachtig cente, Lily een guide vijftien cente en Nelly de rest. Zjaane 4) (schrijf ik dat zoo goed meheer?) daar zat 't niet an. Meheer nou hek twee guide zestig cente motte leenen. Strijk uwes nouwes over uw hart? De blomme hek begoote alle daage en de poes die jankt maar na meheer ze weet 't ook wel, he? Meheer, de hartelijke grOete van Kitty." Er zal heusch niets anders op zitten, amice, dan de twee gulden 60 ct'. in 't waarachtig belang van mijn blommen en mijn verknoch te poes te sturen, maar met dien fournis- seur bréveté de beignets met zijn kiesvul- ling a 40 cents moet ik nog een hartig woordje spreken. Geloof me, in afwachting van dit twee gevecht, als steeds, uw PEREGRINUS. 1) Geboren Petronella, archaïsch Neeltje. 2) Geboren Geertruida, archaïsch Trui. 3) Geboren Aleida, archaïsch Da. 4) Geboren Johanna, archaïsch Anna. dat de besprekingen van hedenavond succes mogen hebben, wat het bestuur der Hanze zich hiervan voorstelt. Ik open dan deze be spreking op de gebruikelijke wijze: „Ge loofd zij J. C.!" Reeds geruimen tijd heeft het Bestuur der Hanze plannen beraamd om te trachten dat ingevolge uitdrukkelijke verlangen van onze Geestelijke Overheid meer de aandacht wordt geschonken aan de viering van R. K. Zondagen. Dat dit voor menig winkelier en industrieel zakenman een offer verlangt en zelfs groote moeilijkheden veroorzaakt, wil ik in geen geval wegcijferen. Dat is ook een zaak, welke onze Geestelijkheid ter dege onder het oog heeft gezien, wat wel blijkt uit het feit, dat nog slechts^ 2 R. K. Zondagen ter viering overblijven. Voor kor ten tijd terug had ik als Voorzitter der Hanze een onderhoud met den H. E. Deken en ontving ik de definitieve opdracht onze R. K, winkeliers, welke in het katholieke leven toch een plaats van beteekeuis inne men op te Wekken;1 ingevolge het gebod van Z. D. H. die twee overblijvende R. K. Zon dagen als goede Katholieken te willen vie ren. Tot dusver werd door velen het mo tief aangehaald, dat zij persoonlijk zeker Wel genegen waren tot sluiting doch dat de moeilijkheid gelegen was in het feit, dat hun DIRECTïE s Mr. TH. WESTERWOUDT OPTOCHTCOMMISSIE. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor het gratis verkrijgen van bloemen door bemiddeling der Commissie, zullen opgaven moeten doen van het aantal verlangde bloe men met vermelding wat versierd wordt (fiets, wagen, costuum enz.) en een omschrij ving hoe de versiering wordt aangebracht. Zij worden daartoe opgeroepen tot een ver gadering op Dinsdag 14 Augustus a.s, des avonds te 8 uur in de Nijverheid, Jansstraat. Medebrenging van de plannen liefst met schetsteekening enz. is gewenscht. Ieder kome. Wie verhinderd is zende vóór 14 Augustus zijn wenschen en plannen in aan het bureau van Koninginnedag Zijlstraat 149 (Stadhuis) waar dagelijks tusschen 10 y,- 12en 3-4 inlichtingen zijn te bekomen. Voor versiering komen in aanmerking Heide, oranjepalmtakken (per M.), denne- groen, cactusdahlia's, pioendahlia's en pom poendahlia's alle in div. kleuren, afrikanen, goudsbloemen, margrieten, monbretia, kleine chrysanthen in div. kleuren, solidago (goud achtig geel), herfstasters (lilatinten), scabi- osa (lila wit), centauria (lila wit en geel) en rose lelies. De Staatscourant bevat de mededeeling, dat de afdrukken zijn verzonden van de statuten der schietvereendging „Generaal van Merlen"j gevestigd te Haarlem. Ter gelegenheid van het 25-jarig regee- ringsjubileum van - H, M. de Koningin wordt in de etalagekast van de firma Gebr. Kurvers en v. Luit, Smedestraat 13, een fraai miniatuur geëxposeerd van H. M. de Koningin en in den handel gebracht. Het kunstwerkje is uitgevoerd, zooals men ons mededeelde, door een der beste minia turisten cn is inderdaad zeer fraai. Het wordt in zeer beperkt aantal voor Haarlem zijn maar 4 exemplaren disponibel verkocht in 2 grootten, ovaal 6% X 8% c.M. en 8 X 10 c.M. De miniatuur is gevat in zilveren lijst met gegraveerd achterschrift. Het is een mooi kleinood. Opgave, uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost kantoren over de maand Juli 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 238.325.44*) en terugbetaald 236.908.48. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1416.96. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 214. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 4700 en afgeschreven nominaal 8700. Derhalve minder in- dan afgeschreven 4000. Het^ aantal nieuw uit gegeven staatsschuldboekjcs bedroeg 2. Hieronder 189 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 6Q7 formu lieren ad 1 in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). In een gehouden repetitie van de muziek- vereeniging „Excelsior" is door de leden aan den directeur, den heer Ghr. W. Okel, eem prachtige met zilver gemonteerde dirigeer stok cadeau gegeven, zulks mar aanleiding van de behaalde successen in de verschil lende wedstrijden. WINKELIERSVERGADERING. In een der zalen van het Hanze-Gebouw werd Vrijdagavond bovengenoemde verga dering gehouden, welke ten doel had te. ko men tot een algemeene sluiting van winkel zaken van R. K. Winkeliers op de resteeren- dc twee R. K. Zondagen. Ëen 30-tal had aan den oproep van het Hanzebestuur gehoor gegeven. Even half 9 opende de heer J. N. Hensen deze vergadering met een toespraak, waarin hij zeide: Alhoewel ik gehoopt had, dat meerderen aan onzen oproep gehoor hadden gegeven, heet ik u allen hartelijk welkom en hoop ik, mede-R. K. vakgenooten NIET gesloten wa ren. Juist dit feit heeft ons aanleiding ge geven om een oproep te doen aan alle R. K. winkeliers van Haarlem, om door gezamen lijke bespreking het doel te bereiken n.l. om a.s. Woensdag en ook op 1 November als PRINCIPIEELE KATHOLIEKEN de Zaken te sluiten. Laten wij voorop stellen, dat de' financieele offers, welke zeer zeker een der gelijke maatregel eischt, ook zeker door Hem, waarvan wij ten slotte toch alles moe ten hebben, veelvoudig vergoed zal worden. Onze Geestelijke Adviseur, dien ik hier in het bijzonder welkom heet, zal ook zeker deze zaak nog nader willen toelichten, doch ik zou alvorens aan Z.Eerw. het woord te geven aan de vergadering willen vragen, of er iemand is, die of nadere toelichting wenscht, of wel zijn gedachten nader zou willen uiten. Het doet mij genoegen U mede te deélen, dat meerdere Zaken, van belang ernstig in overweging nemen aan hun prin- cipiëele plichten te voldoen. Dat ook in Haarlem de Autoriteiten eer bied erkennen voor ons beginsel moge wel blijken uit het feit, dat de Gemeenteraads vergadering van a.s. Woensdag verzet is op Donderdag a.s. en dit moge mede een' feit zijn dat wij respecteeren doch pok aanlei ding moet geven ons principe op die dagen geheel door te voeren. Daarna werd de vergadering geboord en er ontstond een levendige discussie, waaruil bleek, dat de groote plicht van Zondaghei liging op R. K. feestdagen nimmer zoo op den voorgrond is geplaatst als thans. Niettegenstaande de verschillende bezwa ren, welke elk bedrijf meebrengt ibij slui ting, gaven toch velen ter vergadering te kennen dat zij in dezen zich zouden houden aan het woord der Geestelijke Overheid en a.s. Woensdag als pen dag des Heeren, dus als Zondag zouden vieren. Wel werd de wensch geuit, dat ook de winkeliers en industrieelen, hier niet aan wezig, de groote verplichting van Zondag heiliging zouden inzien. Onder de vergadering kwam ook het be richt van een der groote Zaken, dat zij zeer, waarschijnlijk dien dag gesloten zou zijn. Eenige dergelijke ingekomen berichten werden bekend gemaakt. Nadat de Geestelijk Adviseur in een dui delijk woord^ aan het licht bracht, dat ook voor den handel in het algemeen en voor elk bedrijf in het bijzonder door Katholie ken bestuurd of geleid, deze voorschriften der Geestelijke Overheid waren op te vol gen, was gelegenheid zich als onderteeke naar op te geven voor de sluiting-annonc,e, welke geregeld voor dezë dagen geplaatst wordt. Zij, die verhinderd waren aanwezig te zijn, worden verzocht, ingeval zij die an nonce mede willen onderteekenen, dit alsnog uiterlijk Maandag op te geven aan het Hanze Bureau voor Middenstandszaken. Een verzoek uit de vergadering om alsr nog alle vakafdeelingen in de' Hanze aan te sporen dit Kerkelijk Gebod principiëel op te volgen, werd gesteund. Dit verzoek zal worden gedaan. De voorzitter sloot daarna deze geani meerde bespreking en hoopte, dat deze avond ook voor diegenen, die niet aanwezig zouden zijn, aanleiding zou geven in navol ging van thans zoo velen, hun zaken te slui ten en zoodoende zich zelf en zijn personeel in de gelegenheid te stellen dezen dag als Zondag te vieren. Hij dankte met een vrien delijk woord voor aller tegenwoordigheid. Wij kunnen voorts nog roededieelen diat de Geest/el. Adv. zijn besprekingen hield naar aanleiding van dien bpief, die 5 Aug. van den kansel is afgelezen en dien wij hieronder laten volgen: Katholieken van het Dekenaat Haarlem, Dft gezamenlijke Pastoors van het Dekenaal Haarlem vragen een oogenblik Uwe ernstige andaciht. Het i:s U allen bekend dat door dispensatie van den H. Sloel d'e verplichte viering van de meeste R.-K. feestdagen, voor ons Vaderland is opgeheven, zoodat er thans feitelijk nog slechts twee zuiver Katholieke feestdagen zijn overgebleven, welke als Zondag moeten wor den gevierd, n.l. Maria Hemelvaart, 15 Aug. en Allerheiligen, 1 Nov. Wij weten heel goed, dial het vieren van een roomschen feestdag, temidden van een gemende bevolking bezwaren heeft en offers vraagt, maar wij zijn er toch ook alien van overtuigd, dat er tot nog toe op de roomsche feestdagen veel meer gewerkt werd dan noo- Gi,g was; dal velen er niet van doordrongen schenen dat de viering der door de Kerk in gestelde feestdagen even streng verplicht als de viering van den dag des Heeren, d'alt dus b.v. het niet bijwonen van het II. Misoffer op zulk een feestdag en ook het zonder voldoende reden verrichten van slaaf- schen arbeid, even strafbaar is als het ont heiligen van den dag des jjeeren. Een ver ontschuldiging lag wellicht in het groot gelal der te vieren feestdagen en de daartiit voort vloeiende schade. Nu echter de Kerkelijke Overheid aan de moeilijkheden van een gmengd land zoover tegemoet gekomen is, meenen wij te mogen verwachten, at gij all enbereid zult zijn, om die twee overgebleven feestdagen nu ook werkelijk als Zondag te vieren, voor zover dit maar eenigszins mogelijk is. Met bijzondere aandrang en in naam der gehoorzaamheid welke wij, als goede Ka tholieken, aan onze Moeder die H. Kerk ver schuldigd zijn, vragen wij a ernstig en drin gend: 1. dat winkeliers en neringdoenden op die twee dagen hun bedrijf en winkels sluiten, gelijk zij dit op Zondag doen; 2. d'at Katholieke handelaren op die twee dagen hunne kantoren sluiten, of zoo dit werkelijk niet geheel uitvoerbaar is, die slechts een korten tijd openlaten en van hun personeel slechts diegenen laten komen d!e volstrekt onmisbaar zijn; 3. dat Katholieke patroons op die twee idlagen aan hunne Katholieke ondergeschik ten en werklieden vrijaf geven of tenminste hun rbeid tot liet volstrekt onvermijdelijke beperken 4. dat Katholieke kantoorbedienden, win kelbedienden en werklieden hunne vacantde- dagen zooveel mogelijk, over deze twee feest dagen verdoelen; 5. dat bewoners van omliggende plaatsen niet meer, gelijk helaas! tot dusverre maar al (e vaak het geval was, naar de stad ko men, om juist op diie dagen hunne inkoopen te doen; 6. ten slotte doen wij een krachtig beroep op uw (dier goeden wit en op uw geweten, en wij verzoeken inzonderheid, dat zij, die vooraanstaan door hun stand' en vermogen of door de uitgebreidheid hunner zaken, hef goede voorbeeld te willen geven aan ande ren. En al zal dan misschien niet alles bereikt kunnen worden, wat in een zuiver Room sche omgeving mogelijk is, toch gelooven wij vast dat zoo gij allen werkelijk en ernstig wilt medewerken er zeer veel bereikt kan worden voor het grooie doel dat wij ons voorstellen, de waardige viering/ der twee overgebleven zuiver Roomsche feestdagen: Maria Hemelvaart en Allerheiligen. Katholieken, wij zijn zoo gelukkig kinde ren te zijn der II. Roomsche Kerk. Toornen wij diat geluk le waardeeren door, waar de H. Kerk ons hare geboden geeft, geboden idle in geweten verplichten, ook dan wan neer het onderhouden van zulk een gebod een offer van ons vraagt, dit offer in kin derlijke gehoorzaamheid te brengen vast vertrouwend dat God, Die zich nooit in edel moedigheid laat overtreffen en aan Wiens zegen tensloie alles gelegen is ons daarvoor rijkelijk zal loorten. Met bijzondere goedkeuring en aanbe veling van Z. D. II. zal dit schrijven in alle kerken van bet Dekenaat Haarlem op Zon dag 29 Juli onder de H.H. Missen worden voorgelezen. Terug te bekomen bij: Brinkhuis, Tulpen straat 17Mrood, broche; J. v. d. Mainakker, Gasthuisstraat 21, badcostuum; Tennissen, Gen. Cronjéslrnat 63rood, halsketting; J. Ku- perus, Haarl.liedestraat 3, hond; Marchan, A. L. Dyserinckslraat 20, liatner; Homburg, Haarl.tiedeslraat 19, ketting; Posima, Rosen- hagihestraat 67, portèmonnaie; Hoogesteijn, Greb'berstrant 39, strijkijzer; Schutte, Ruslen- burgerlaan 69, schaar; G. Witte, Zomervaart 22b, zwemkaart. Terug te bekomen bij: A. Meijer, Gr. Hout- siraat 16, broche; H. Stiens, Gierstraat 35, ceintuur; Petri, Koninginneweg 11, duif; Meijer, „Kat6en!baaI",Wiairmoesstraflt, dames- handschoenen; C. J. Koningshoven, Luitesteeg 37, kousen; Kennel Fauna: (Abbink Spaink, Bloemend.weg 190), poes; (Graafland, M. van Heemskerkstraat 21,rood), poes; (B. J. Oude wortel, J. v. Raaystmiat 21), poes en nog 4 Stuks; H. van Riel, Begijnhof 1, kapstokken; D. v. Postende, Nieuwe Kerksplein 19, porte- monnaie en reticule; J. W. Veen, Nobletslr. 5, portemonnaieJ. Silvis, Ourleweg 2, sleu tel; J. Torque, Spionkopstraat (Bureau van Politie), sleutel; M. Fonville, Groote Hout straat 20, taschje met inhoud; Politiebureau, Smedestraat, vuurmand; E. Hos, Gierstraat 2, zwembroek. In het Douc;he«baldlhuis aan den Kouden- horn zijn in de afgeloopen week 407 baden genomen, terwijl in het Douche-Badhuis aan den Schotersingel 725 baden genomen zijn;, in dat aan het Leidische Plein 822 baden. Onder veel belangstelling had Vrijdagmor gen, te 11 uur, op -de begraafplaats aan den Scholerwag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. J. Droste, in leven oprichter der cacao- en chocoladefabrieken der firma Droste. Achter de baar schaarden zich de familie leden, benevens bet personeel der fabrieken. De vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen", waarvan de overledene vele jaren be stuurslid was, bad zich lalen vertegenwoordi gen door baar voorzitter, den heer A. J. M. graaf v. Lijnden. Namens de familie sprak een zoon woor den van dank; hij schetste zijn vader als een vriendelijk man en een hard en serieus wer ker en zeide, d'at de familie het zeer op prijs stek, dat het personeel op de binnenplaats der fabriek een herinneringszuil, ter eere van den oprichter, wil stichten. Verscheidene kransen dekten de baar. Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur is in een perceel aan de Koningstraat 33 een begin van brand ontstaan, doordat in een potje was, hetwelk op een gasstel was geplaatst, in brand was geraakt. Door de bewoners is het braqdje met natte doeken gebluscht. Benig houtwerk is beschadigd. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur is we der een tram 'der E. N. E. T. bij het station uit de rails geraakt. Hierdoor had het tramverkeer drie kwar tier vertraging. Het schijnt dat de rails daar weer eens hernieuwd moeten worden. GROOTE HOUTSTRAAT VEREENIGING.' Vrijdagavond hield de Groote Houtstraal- vereeniging in café „Nèuf" eeni buitengewo ne algemeene vergaldlering, dtle vrij drulk be zocht was. De voorzatter, de heer M. Scheer, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, ^Jaarna aan de orde werd gesleld het voor stel van den heer L. Holzhaus cn 9 andere leden tot herroeping van het besluit der In' onze handen valt zoo juist eeni circulaire van Gedeputeerde Staten van Noordi-Holland aan de gemeentebesturen in dit gewest, betreffende de vaststelling der Pro vinciale bijdrage in de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen voor het jaar 1924. Dant-bij is een lijst gevoegd van de thans of met ingang van 1 Januari 1924 geldende verpieègpdjzen voor armlastige 'krankzinnigen, verpleegd in de Provinciale Ziekenhuizen en de gestichten, waarmede de Provincie e» overeenkomst heeft gesloten. Die cijfers zijn wei leerzaam. Voor de Provinciale Ziekenhuizen te Sant poort, Duinenbosch en MedemJblik, is de ver- pleegprijs 1040 per jaar kleeding inbegre pen, plus 52 begrafeniskosten (die laatste alleen te betalen bij overlijden). In het St. Bavo-geslicht te Noordwijkernout, 'een gesticht dat door R.-K. Broeders wordt bestuurd, is de verpleegprijs 700 en zijn de begrafeniskosten 25; in „Coudewaler" te Rosmalen wordt oök een verpleegprijs van 700 gerekend; in de gestichten te Loos- duinen, Zuidlaren, Wolfheze en Ermelo, alle van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Nederland, is de ver pleging hooger, maar blijft toch beperkt tot 900. terwijl „Huize Assisië" te Hoensbroek niet hooger dan tot een verpleegprijs van f 600 komt. Ongetwijfeld houden die zeer uiteenloopen- dc verpleeggelden verband met de kostprijzen in die gestichten en dan valt het wel op dat de verpleging der Provincie ongeveer ander half maal meer, soms nog hooger, kóst dan die der particuliere gestichten. In Santpoort Duinenbosch en Medemblik kost de verpleging 1040; in huize Assisië 600. Daaruit blijkt hoezeer zij het bij 't rechte eind hebben, die er voortdurend op aandrin gen dat de dure Provinciale verpleging worde vervangen door particuliere. Het is inderdaad de mmoeite waard een be sparing van ruim 400 op eiken verpleegden patiënt'. En men oordeele nu niet direct, dat dit particuliere verpleging dus wel ver bij de Provinciale za l ten ach ter staan. Dat is geens zins het geval. Zoowel Provincie als Rijk oefenen toezicht uit op de krankzinmgenver- piegiing, ook op die in particuliere gestichten, en vele malen wordt met groóten lof gewaagd over de particuliere verpleging. Herhaaldelijk hoorden we met name het lid van Gedep. Staten van Noordholland, Jhr. Mr. D. E. v. Lennep, met veel waardeering getuigen over de verpleging in „Sint Bavo" te Noordwijker- hout. Bovendien durven we wel deze stelling opzetten: dat de liefde, waarmede de verple gers en verpleegsters in onze Roomsche ge stichten de patiënten verzorgen, zeker niet minder groot is, dan de liefde, waarmede de verplegers en verpleegsters der gemeenschap onze krankzinnigen behandelen. Wij laten intusschen onbeantwoord de vraag: welke verpleging de beste is, die der particuliere, der .'religiën se gestichten of die der provincie? We leggen vast dat ze beide voldoende, zoo goed zijn als mogelijk is. Maar wel leggen wij den nadruk er op, dat de verpleegprijs der Provincie ruim 400 per patient in de laagste klas hooger is dan de verpleegprijs in particuliere huizen. En d'at kan ook niet anders, omdat -1- en terecht de verplegers m Provinciale zie kenhuizen hooge eischen aan belooning, oom fort enz. stellen, daar zij hun vak in den regel niet, zooals onze broeders en zusters, tor liefde Gods gekozen hebben. Maar wie de bezuiniging wil betrachten en op den penning wil zien, zal de feiten niet kunnen loochenen en zal er rekening mede moeten houden diat Provinciale verpleging 400 duurder is dan de particuliere. We willen maar zeggen dat er absoluut geen aanleiding is om de Provinciale krank zinnigenverpleging uit te breiden: integendeel, er is alle roden ze, waar mogelijk, in te krimpen. Barometerstand 772. Stilstand. OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat tO Haarlem algemeene vergadering d'.d. 9 Februari inza k© de versiering der Groote Houtstraat. Vol gens clit destijds met algemeene stemmen aangenomen besluit, zou alleen dan tot ver siering worden overgegaan, wanneer H. M, de Koningin, ter geleeenheid van de jubi leum sfoesten onze stad zou bezoeken. De heer Holzhaus lichtte zijn voorstel toe en zeide, diat verschillende leden alsnog tot i versiering van de straat zouden willen over-; gaan, mede op grond van een bepaling inde' statuten, waarin als doel der vereeniging o.m. wordt aangegeven: het versieren der straat op nationale feestdagen. De voorzitter merkte on. dat de statuiten dier vereeniging niet verplichten tot versie ring en dat de vergadering nog altijd anders kan beslissen, doch de heer Holzhaus was van meening, dat straatversiering op natio nale feestdagen als doel wordt aangegeven cn bij nalatiing daarvan beantwoordt dé ver eeniging dus niet aan baar doel. j Verschillende andere leden voerden hierna het woord, waarvan er enkelen tegen versie ring wiaren, omdat H. M. geen bezoek aan onze stad zal brengen en daarbij de kas ooi niet toereikbaar is. Ten slotte werd met 23 tegen 4 stemmer besloten geen versiering aam te brengen. Met 14 tegen 12 stemmen werd besloten een subsidie van 100 beschikbaar te stel len. voor de kinderfeesten. Daarna werd de vergadering gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1