GEMENGD NIEUWS dammül hgezoRdsn Mededelingen. Twee personen verdronken. Ingezonden Mededeelingen fMHEMBUS. K.-K. Kiesvereeniging. „Zang en Vriendschap." De veerpont over het Z. B. Spaarne. IJMUIDEN. VELSEN. RILLEGQM. i SANTPOORT. BEVERWIJK. r a 60 cents per regel. Doorzitten bij Wielrijders Stukloopen of smetten bij Corpulente personen en voeireizig. Zonnebrand in 't gelaat. NIEUW-VENNEP. WIJK-AAN-ZEE. VELSEN. a 60 cents per regel. i!KMEMLANBS§fi NIEUWS» VERKEER EN POSTERIJEN. SP0HT li SPEL. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND. EEN SLACHTÓFFER VAN ZAK KENROLLERS. Admfenfiën (101 OIL EVËH BJ TE KOOP PRIMA R9JWIELEN „BERK0" 22 Schagclielstra&t 2 A D VER TE ER EN ROET VERKOOPEN. In een dezer dagen gehouden vergadering is de door de R. K. Kiesvereniging inge stelde „bevredigings"-commissie door den w.n. voorzatter van cq R. K. Kiesvereeniging, den heer Th. C. C. Hooy, met eenige harte lijke woorden geïnstalleerd en heeft haar Werkzaamheden aangevangen. De eerste vergadering was gewijd aan de regeling der werkzaamheden Tot voorzitter koos zich de commissie de heer Dr. Th. Koot, tot secretaris de heer P. J. M. van Teterinrf- HET TAPVEBOD. Verschenen is de verordening, waarhij B. en W. uitvoering geven aan den wensch uit- gedrut in de motie-Reinalda, waarin de wenschelijikheid wordt uitgesproken van een tapverbod op de jubileumdagen, na vier uur. Voor directeur van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" worden genoemd de heeren Nico Hoogerwerff en Lieven Duvo- sel» directeur van „Euterpe" te Utrecht Binnenkort zal een ledenvergadering fle be slissing brengen. Men is van genreen tewege begonnen met het maken van een aanlegsteiger in het Zui- der-Buiten-Hxaame ovct de Bakkerstraat, voor een nieuwe gemeentelijke veerpont, die daar zal komen over het Spaarne ten dien ste yan het publiek. Schepenocrkoop. Wegens faillissement en liquidatie zullen op 7 September worden ver kocht de stoom trad Iers „Charlotte Y.M. 23", „Union Y.M. 67", Urania Y M. 77", „Jo hanna Berfha Y.M. 144" en „Anna Josina Y'. M. 163". Personalia. De heer H. Jongkees, onder wijzer aan de Groen van Prinstererschool al hier, rs benoemd tot hoofd der eerstdaags te openen Chr. School fè Wormer. Gevonden voorwerpen: een gouden ring; een clpacca beursje, inhoudende eenig gekt. De werkloosheid. Het aantal bij de In ternationale Arbeidsbemiddeling alhier inge schreven werkloozen is de vorige week ran 417 verminderd tot 342. Bury. Stand. Geboren: d. v. H. Koning Schoon. z. van C. MaasHoogeland. Z. van T. de KoningRijke. d. Van C. J. MeijboomBosman. d. van M. Krab Radtermakers. z. van M. Noordzijv.Vliet. d. van M. E. ZwanenburgZeeuw. d. van T. Schrieyer—-Bloem. z. van J. C. M. Koopmanvan Meurs. d. van G. Veu- gerEveleens. Ondertrouwd: W. v. d. Ends en H. v. Riet. D. Bruyn en Z. Woord. A. Lastdrager en M. Smit. L. Hoensbn en M. J. W. Boon. G. Duin en H. J. Oudendijk. Getrouwd: L. Venus en M. E. v. d. Kolk. G. de Boer en P. M. Vreeting. C. Molenaar en A. van ZoL J. C. Kokkelkoren en J. M. de Wit B. Q. Schouten en G. H. v. Schin kel. A. Minnöboo en H. J. v. d. Kolk. J. G. Meuldijk en J. Zwaan. K. Zwaan en W, Terhorst Overleden: H. Maas, 1 d„ z. van J. M. Maas en C. Hooglaind. J. v. d. Berge, 19 j. z. van P. v. d. Berge en J. de Gelder. A. Th. Doesburg 14 m„ z. van C. Doesburg en C. R v. d. Kalk. A. W. Grcmmi, 33 j., 's®., ongehuwd. '4 *•-' Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Wal ler en W. B. Denaars. B. van Et en A. iH. Hilkeroa. Getrouwd: Chr. G* Eibers en H. M. E. Pa- Ben s. Geboren: z. van M. H. Lijlen—Ra'amsveld. d. van M. C. van Roodersvan der Linden 7.. van D. H. A. F re riksvan der Veld. d. van M. J. van RiekGroot. d. van L. A. C. Brewingden Baars. z. van C. J. Zoet-Vieveen. Overleden: E. Koomen, vr„ 17 jaar. D. Ide Grool, 81 j., m. M. Hasler—v. d. Knijff 70 jaa. Ft.K. ZiekenhUisfoMs. Tot heden heibben zich 1200 als lid dezer vcreeniging opge geven. St. Joseph-penning. 'ïfc! doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat Pastoer v. Leeu wen over bet a atrial deelnemers voor dezen bouwsteentjes zijner a.s. nieuwe kerk tevre den is. Raadzetels. De heeren R. A. van der Schoot en W. Mesman die beiden lot lid van den gemeenteraad1 gekozen zijn ver klaard, hebben beiden bedabikf. In hun plaats zal de heer Jac. Heemskerk treden Gemeente-Tekening. De gemeentei-rekeming over het .jaar 1922 sluit met de volgende posten: gewone ontvangsten f 456.396.381?. gewone uitgaven f 323.327.60%. batig saldo 7 133.268.78. De buitengewone ontvangsten bedroegen 2< 8.810.38%. buitengewone uit gaven 206.637.54. batig saWn f 12.172.08% De totale ontvangsten beliepen alzoo f 675.406.77 en <le totale uiig. ƒ529.965,14%. Totaal l- riig saldo f; 145.441.62% Het ziet gezand uit.' De toestand van oud-minister Crcmcr. Naar wij vernemen, is da toestand van den oud-minister J. T. Cromer, die in de Boer- ave-kliniek wordt verpleegd1, zeer ernstig SCHOTEN. x Winkelsluiting. Op verzoek der Vcreeni ging „Koningimudeg" is' door B. en W. op de dagen der Jubileumfeesten, die gehouden zulfen worden op 24, 25. 27 en, 31 Augustus, ontheffing verleend van de verordening op de winkelsluiting in dezen zin, dat de winkels tot elf uur geopend mogen blijven. Aangevraagd was het sluitingsuur té stellen 12 uur. 'O Henri ter Hal. Gisteravond gaf het Re vue-gezelschap de revue te zien van „Nou Nou" in het gebouw van de li. S. A Het Is geen wonder, dat in Amsterdam, Roller- dam ent den Haag de zalen waar zij werd opgevoerd, steeds^ stampvol waren. Daarom was het ook j>een 'wónder, dat in Beverwijk, waar voor het eerst van de Revue kon wor den genoten de zaal tot achter toe was ge vuld. Zij geeft een groote weelde en kleu renpracht Ie zien en is-een van de kosltbaar- istl opvoeringen die ooit in Beverwijk is ge geven. Immers: heeft men ooit in Beverwijk eert Revue gezien met 28 verschillende prachtvolle iooneelen en schitterende electrl- «che verlichting van ruim 10.600 kaarsen Üch'tólerkte: „Wie deze irevut verzuimt .tie zien, mist zeer veel." Hef blijft niel alleen hij „décor", de costumeering, die Ter Hnlt Iaat zien is haast fantastisch. Men zie de lichtgevende, costumes eens. welke speciaal in Parijs zijn vervaardigd. Schitterend waren 'de stijlvol I" gewaden uit'het klokken tafereel, rven da Paarlctrünale. Aan lachsucces ont breekt het op zoo'n avond als deze evonmiy. Jhziau doet de gebeelt zaal bulderen van het Gebruik op Uw vacantiereis of aan liet strand tegen al deze huidongemakken de heerlijk ver zachtende en snel-genezende huiazalf Purof. In doozen van 30, 60 en 90 ct. Pharmac. fabriek, A. Mijnhardt Zeist. Bij Apoth. en drogisten. stuurder van den, Eenmansaulo. Vermeldens waard is het 17e tafereel, waarin de Re- crutcn. De Korporaal. De dichter, Dc Ja- pannees, De Fat, De Boer cn niet -weg le laten de Telmachine, de geheele zaal op de lachspieren werkte. Er werd gelachen, maar levens in stilte genoten. Het zou daarom rgeen wonder zijn als -de zaal hedenavond wtder stampvol is. ZILVEREN PRIESTER,FEEST. Het feestprogramma bij gelegenheid van bet 25-jarig Priesterjubileum van den Zcer- Ëerw. heer G. van den Bogaard, Pastoor al hier, is als volgt samengesteld: "Dinsdag 14 Augustus 7 ur (N. T.) namid dags: Plechtige intocht vanaf den Hillegom- merdij-k. Daarna plechtig Lof met illumina- nalre van Kerk en Pastorie. Woensdag 15 Augustus: 10.30, v.m. Plech tige H. Mis met feestcantate. Na do H. Mis receptie; 3 uur n.m. Aanbiedingvan het Huldeblijk1 der Parochie door Eere- en Feestcomil'; 7.30 uur n.m. Sluiting,slof met lofzang „Te Demn". Na bet Lof illuminatie en serenade aangeboden door het R.K. Fan- farecoraps „Ons Genoegen" te Hoofddorp. Vrijdag 17 Augustus: Onder de H. Mis al- gemeene H. Communie der schoolkinderen. Daama huldiging van den Jubilaris in 'die Joisephschool. Dinsdag 21 en Woensdag 22 Augustus: 8 uur n.m. Feestuitvoering in de zaal van den heer J. J. Nijssen le geven door dt R. K. Tomeedvereeniging „Eensgezind" alhier. Opgevoerd wordt het drama: „Priestcr- eekf of Martelaar van den Plicht." De eersje avond is toegankelijk voor ge huwde, de tweede avond voor ongehuwde parochianen boven den leeftijd van 15 jaar. Zondag omstreeks 4 uur werd het vrije strand te Heemskerk, nabij Wijk aan Zee, in opschudding gebracht d'oor het vermissen van een 16-jarig persoon, die met zijn zus ter en verloofde in zee baadde. Door de po litie werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld het slachtoffer te redden. F.cn geoefend zwemmer begaf zich aan een lijn in zee en bracht ongeveer een lialf uur later een manspersoon aan land, die in zee dreef. Nadat men circa een uur kunstmatige adem halingen had: toegepast, moest dr. De.Waard uit Wijk aan Zee. den dood constateeren. Het lijk werd naar één Itjkemhuisje van de R.-K. kerk gebracht, va er 'bleek, dat dit Slachtoffer niet de vermiste 16-jarige was, doch de 19-jarige Theodoras Boshof,wonende Lijnbaansgracht 38, te Amsterdam. Hét lijk van de 16-jarige J. van Elzen, wonende Lauriersstraat 92, Amsterdam, spoel de des avónds half 9 aam. Th. Boshof was, naar „De Crt." meldt, met een neef en een vriend per fiets naar Wijk aan Zee gegaan, iets dat zij eiken Zondag dedenNadtet zij eenigen tijd in zee waren geweest, verlieten neef en vriend het bad, d'och Boshof wensch te te blijven,. Toen hij te lang uitbleef ging men hem zoeken en vdnd hein eerst toen de dood geconstateerd was. Nie mand had zijn verdrinking gezien of bemerkt. J. van Elzen was met zijn zuster en diens verloofde per fiets naar Wijk aan Zee ge gaan, waar zij eenige dagen zouden verblij ven. Verloofde en broer gingen te ver in zee, voorbij de tweede bank en werden weggetrok ken.. De eerste wist zichzelf te redden. Vrijdagavond is in hotel „de Prins" te Velsen opgericht eene vereeniging, ten doel hebbende het ringrijden te bevorderen cn de daarmede gepaard gaande opwekking tot het schoonst geheel van paard, tilbury, klce- ding en tuigage. In 't kort tot het doèn op leven van onze echte Oud-Hollandsche ge bruiken en gewoonten in den landbouw- en boerenstand. De naam der vereeniging is „de Prins" Velsen. De commissie bestaat uit elf ingezetenen der gemeente. Daaronder menschen, die reeds op dit gebied iets goeds hebben gepresteerd, zoodat het geheel een goeden indruk belooft ie maken. De eerste ringrijderij voor dames en heeren zal plaats hebben 6 September a.s. om fraaie kunst voorwerpen, terwijl eerst eene keuring voor het schoonst geheel zal plaats hebben, V/aarvoor drie prijzen worden beschikbaar gesteld. Na afloop wordt er met de prijswin naars een rondgang door het dorp gehouden. Gezien de groote animo de-laatste jaren in onze gemeente voor deze oude sport, be looft het een gezellige dag te worden. SPECIALE VRACHTTARIEVEN BIJ DE SPOORWEGEN. Blijkens door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant ontvangen mededeelingen, zijn door de Ne- derlandsche Spoorwegen speciale tarieven ingevoerd voor het vervoer van petroleum, benzine, bloemen, levende planten, boomen, gewassen en heesiers. De resp. vóór 1 Juli en 20 Juli 1.1. gel dende vrachtprijzen zijn hierdoor aanmer kelijk verlaagd. Bij het vervoer van bloemen, levende planten, boomen, gewassen en heesters als ijlgoed is hiermede een vrachtvèrlaging tot stand gekomen van 25 pet. in binnenlandsch verkeer en nog van 20% bovendien bij ver zending naar buitenlandsche stations. Voor nadere gegevens kan men zich wen den tot de Kamer van Koophandel en Fa brieken, bureau Seeligsingel 4, Breda.' Vr. Ik heb 5 sloffen bessen ingemaakt voor 16 flesscihier, die ik nog niet heb ge sloten. Nu beginnen ze te gisten. Hindert dat nog voor 't gebruik? Wanneer kan ik ze sluiten en waarmee? Ze staan nu 14 da gen. Zijn ze soms te sterk? Antw. U hebt het imnaakgocd niet juist behandeld. U hadt de bessen na het koken in de flessclren inoefen doen, laten afkoe len en dan onmiddellijk luchtdicht moeten1 afsluiten door middel van een stuk perka- Tnentpapicr gedrenkt in brandewijn. U hebt de flesschen te lang laten openstaan en/zoo zijn ze aan 't bederven geslagen. Als bet bederf nog niet te ver gevorderd is.,kunt tt probeeren de schimmeler af te scheppen met veel zorg en daarna de bessen nog eens opkoken en behandelen zooals hierboven is aangegeven. D. J. D. I KAMPIOEN JUNIOREN COMPETITIE. Vrijdagavond j.l. werd in hej gebouw der Si Josephgezellenvereeniging de laatste af gebroken partij gespeeld van den wedstrijd D. J, D. IS. D.' O. I tusschen J. Smit (in valler) en J. Hekenkamp, welke door J. Smit werd gewonnen. De definitieve uitslag van dezen wedstrijd is dus: D. J. D. I S. D. O. I. Th. A. KokG. Roet 02 W. v. Stuifbergen—A, v. d. Haak 2—0 R. KokJ. Swart 20 C. KokJ. Nooy 02 C. v. Roode—A. Schiering 0—2 J. KooyJ. Yeringa 02 C. Venniker—G. v. Rijn 20 P. B. KosterP. Leissing 20 B. Stevenhagen—W. v. Kouteren 2—0 J. SmitJ. Hekenkamp 20 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 12—8 Door deze overwinning heeft „De jonge Dammer" van het Patronaat St. Bavo aan de Leidschevaart beslag gelegd op den kam pioenstitel en een zilveren medaille. Een prachtig resultaat voor een club die pas een jaar bestaat. De uitslagen van de juniorencompetitie ^ijn thans: D. J. D. I—S. D. O. I D. J. D. I—S. D. O. I D. J. D ISt. Joseph II D. J. D. ISt. Joseph II St. Joseph IIS. D. O. I Si. Joseph IIS. D. O. 2 Zoodat de eindstand is: .1. D. J. D. I 4 2 11 2. St. Joseph II 4 2 0 2 3. S. D. O. I 4 112 Van de 43 punten vóór van D. J. D. wis ten P. B. Koster en W. N, Stuifbergen er 16 van te behalen. 10—10 12—8 9—11 12—8 13—7 9—11 43—37 41—39 36—44 VICE-ADMIRAAL UMBGROVE TE RUGGEKEERD. Met het s.s. „Rembrandt" van de Mij. „Nederland" is gisteren uit mdië alhier aan gekomen de vice-admiraal W. J. J. Umb- grove, die ontslag heeft genomen als com mandant van de zeemacht in Ned. Indië en het bevel aldaar heeft overgedragen aan den kapitein ter zee Tissot van Patot. Zooals we gemeld hebben, is meenings- verschii met den gouverneur-generaal Mr. Fock over intieme marine-aangelegenheden de oorzaak van het plotseling heengaan van den heer TJmbgrove. DE STAATSBEGROOTING. Het bericht over de 140 millioen tekort op de begróoting voor 1924 verdienf eenige toe lichting. Op zich zelf is het juist en het te kort was aanvankelijk zelfs nog grooter, n.l. 147 millióen, waarna het tot 140 millioen is teruggebracht doordien er nog 7 millioen meer uit de middelen bleek té halen. Doch naar wij meenen te weten is de begrooting in tegenstelling tot wat gebruikelijk is, nog steeds niet bij den Raad van State ingediend, Zoodat er zeerwaarschijnlijk nog wel wat op besnoeid zal worden. Te meer nu de on derhandelingen tusschen de regeering en den heer Colijn (die een voorstander is van het snel invoeren der Vlootwet), naar wij ver nemen, loopen over zeer practische bezui- nigingseischen van den heer Colijn (wij hoorden o.a. een cijfer noemen van tiental len millioenen op salarissen) op alle andere punten. Men zal zich trouwens herinneren, dat de heer Colijn ten vorigen jare in over eenstemming met den heer Idenburg, het betreurd heeft, dat de regeering niet reeds vóór de verkiezingen eeningrijpend be zuinigingsplan had ontworpen en bekend gemaakt. Zonder dat zulk een plan vaststaat zal de anti-revolutionaire leider dus zeker INBREKERS AANGEHOUDEN. Zaterdagnacht circa half drie troffen sur- veilleerende agenten op den Utrechtschen straatweg te Woerden, twee verdacht uit ziende personen aan. Bij aanhouding bleek, dat de een in een tafelkleed eenige antieke voorwerpen droeg, terwijl de ander eenige antieke muurborden onder zijn jas verborgen hield. Dit was voor de agenten voldoende, om beide personen mede te nemen naar het bureau. Bij verhoor bleek, dat de voor werpen waren gestolen bij den burgemeester, den heer van Kempen, waar men dien nacht had ingebroken. Daags te voren waren zij van Harmeien naar Woerden gewandeld en hadden gezien dat de woning van den burge meester, die uitstedig is, onbewoond was. De aangehoudenen zijn twee Amsterdam mers en staan bij de politie zeer ongunstig bekend. Beide zijn reeds meerdere malen van diefstal verdacht, terwijl een hunner reeds verschillende vonnissen achter den rug heeft. Bij de overbrenging naar het bureau zag een der aangehoudenen nog kans een bos sleutels, welke zij uit de schrijftafel hadden ontvreemd, in het water te gooien. Deze zijn echter op- gevischt. VERDUISTERING VAN EEN AUTO. Op last der justitie heeft de politie van het bureau Muiderpoort te Amsterdam, een 27-jarigen koopman aangehouden, die, dank zij ongeoorloofde middelen, een auto in handen had weten te krijgen. De wagen is in beslag genomen. Bij heronderzoek bleek, dat de man nog op vier andere politiebureaux ter zake oplichting gehoord moet worden. TWEE DIEVEN GEARRESTEERD. De recherche te Leiden heeft een 2-tal personen, L. en M„ bekenden van de Haag- sche politie, aangehouden. Zij hadden bij een kassier aldaar een zevental effecten aan geboden, ieder ter waarde van 1000 dollar, welke stukken vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. DE GEMEENTE BETAALT 'T. Wij lezen in de Arnh. Ct. Huurkoetsiers zijn menschenkenners bij uitnemendheid. U moet eens letten op de wijze, waarop men u als vreemdeling in een plaats een rijtuig aanbiedt. Dit kan op ver schillende wijzen geschieden, want de huur koetsier verdeelt het menschdom in een aan tal categoriën en voor elk van deze houdt hij er een andere manier op na om zich en zijn vehikel aan te bevelen. Daar hebt ge in de eerste plaats 't beleefde Rijtuig, mijnheer? Victoria, mijnheer? vergezeld van een tikje van den wijsvinger der rechterhand tegen den hoogen hoed. Wie aldus wordt aange sproken, behoort tot den fatsoenlijken mid denstand. Meer woorden dan de vermelde, acht de koetsier deze soort niet waard. Wordt de vreemdeling door den huurkoet sier hooger geclassificeerd, dan maakt .hij nog minder woorden vuil en bepaalt hij zich tot het aannemen van een eerbiedige houding, vergezeld van een blik, die een be leefde uitnoodiging inhoudt. Negeert een huurkoetsier u, dan kan dit beteekenen, dat hij u voor stadgenoot aanziet, maar het kan ook iets anders beteekenen, in welk geval het beter is ens maar niet in het minder vleiend oordeel van den rossinantenbedwin- ger te verdiepen. Maar er is nog een andere manier om een rijtuig aan te bieden en van deze manier waren we dezer dagen getuige. De koetsier 2 n kwestie had een geheel gezin aan den haak geslagen of om nauwkeuriger te zijn, hij had den man en vader aan den haak, de vijf spruiten stonden er met begeerige blikken, tuk op een ritje, bij en moeder de vrpuw liet zeer openhartig als haar meening hooren, dat zoo'n bakkie veel te duur was. Toen had men den koetsier moeten zien en hooren Amicaal, aisof hij den ander al jaren kende, pakte hij dezen bij een jaspand en met na drukkelijke vriendschaps klapjes op den schou der beval hij zoo'n dagje te toeren aan en somde hij alle schoonheden van onze om geving op, als daar zijn de bedriegertjes van Roosendaal en de gekleurde kijkglaasjes van Westerbouwing. De ander wankelde, maar moeder de vrouw bleef standvastig. Dus veranderde de koetsier van taktiek en richtte hij het vuur meer direct op de weerbarstige wederhelft. Ook dit ging gepaard met de reeds bekende amicale schouderklappen. Toen al deze pogingen weinig of geen succes hadden, verschoot de koetsier zijn laatste schot kruit en triomfantelijk klonk het uit z:jn mond „Kom, mensch, wat zanik je nou. De gemeente betaalt 't immers toch Even later passeerde ons het gezin als haringen samengepakt in den landauer Maar hoe die drommelsche koetsier zoo dadelijk zien k^i, dat hij een gemeente werkman met vacantie-bijslag voor zich had, dat blijft ons een raadsel. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. Omtrent den geheimzinnigen «en gruwe- wij halte GiessenNieuwkerk, vernemen nog van bevoeigde zijde, dat de gearres teerde vermoedelijke diader, zekere N. S., zwervend, gedomicilieerd te Den Helder, zijn alibi traciht te bewijzen door de mede- deeling, dat hij in den nacht toen de moord gepleegd is, in een volkslogement alhier 'heeft gelogeerd. Inderdaad is hij in dat logement dien nacht geweest, maar het ♦s niet uitgemaakt hoe laat die zwerver in het logement is binnengekomen. De moord is gepleegd, nadat de laatste trein de halte GiessenNieuwkerk t'e 11.39 was gepasseerd; de halte is vijf kwartier gaans van genoemd logement al hier, zoodat de zwerver dan te ongeveer 1 uur moet zijn aangekomen. T)e surveilleerende politie heeft hem niet .gezien. Een landbouwer ha'd aan de politie medegedeeld, dat hij een vreemde ling zeer vroeg in den ochtend aan den Kanaaldijk bij de halte lia'd aangetroffen, ook een paar visschers hadden toen een vreemdeling gezien. De verdachte werd met den landbouwer en met de hengelaars geconfronteerd en zij meenden den man te herkennen, die in den bewusten ochtend aan den Kanaaldijk liep. Een corpus delicti heeft imen bij fouil- leerinig van den arrestant gevonden, dit bestaat uit een mes, dat volgens verklaring der kinderen van den verslagene aan hun vader zou toebehoord hebben, dat mes was juisit ook zóó aan de punit rondgc- sl'epen. In deze aanwijzing meende de po litie wel een voldoend bewijsstuk te zien om den zwerver geboeid naar de gevange nis te Dordrecht over te. brengen, waar hij nog vertoeft. Bij het overbrengen heeft hij zich onbetamelijk gedragen. De man was gesignaleerd om 20 dagen hechtenis, die op zijn kerfstok stond, te ondergaan. DE GEVAREN VAN DEN RIJWEG. Een zeven-jarig knaapje uit Meppel, dat te Amsterdam bij familie logeerde, stak Vrij dagavond den rijweg van de Weesperzijde aldaar over met de bedoeling een ijswafel te gaan koopen. Midden op den weg werd hij door een automobiel gegrepen. Ofschoon de bestuurder met alle kracht remde, slaagde hij er niet in, het leven van den knaap ie redden. Het lijkje is naar een der gasthui zen vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. TROMMEL MET EFFECTEN OPGEVISCHT. Tijdens afwezigheid van een bewoner van den omtrek der Muiderpoort te Amsterdam, is onlangs door zijn kostganger benevens door een handlanger een trommel met ef fecten en geld, dit laatste ter waarde van eenige duizenden guldens ontvreemd. Van het geld werd te Rotterdam goede sier ge maakt. Ze durfden de effecten niet te ver- koopen zoodat ze deze met den frommel in het Noord-Hollandsch kanaal wierpen. Het tweetal is gearresteerd, terwijl de trommel is opgevischt. Slechts een paar honderd gul den mankeeren. ZELFS OP KATTEN WORDT BEZUINIGD! Van een der regeeringsbureaux is naar wij in „De Avp." lezen onderstaande cir culaire d.d. 9 Augustus aan de verschillende rijksmagazijnen verzonden: „Gaarne zal ik van u vernemen voor hoe veel katten (bij het magazijn onder uw be heer) thans kosten aan het rijk in rekening worden gebracht en in welke gebouwen (mag.) die dieren zijn gehuisvest, alsmede het geldelijk bedrag per kat en per dag. Ook negatieve opgave wordt ingewacht. Voorts gelieve u te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zijn het aantal katten eventueel te ver minderen en zoo ja, in welke mate." HIJ, ZIJ EN DE AUTO, Een chauffeur te 's-Hage, die zijn meisje ■te Delft had afgeschreven, zag haar Zater dag op doortocht aldaar. Er ontspon zich een gesprek 'en toen hij wilde doorrijden, sprong zij in den auto, vastbesloten hem op zijn verderen levensweg, te begeleiden en of hij al vol ernst bezwoer, dat het niet ging, dat hij er genoeg van had, ze bleef waar ze was. Ten einde raad riep d chauffeur de hulp in van de politie en deze wist het geval in zooverre te schikken, dat hij zonder het Delftsche meisje weer terugkeerde. JONGEN VERMIST. De commissarits.j.-art politie in de 6e sectie tc Amsterdam (Warmoesstraat 48) verzoekt namens de ouders, wonende Nieuwendijk 73, te Amsterdam de opsporing van: Fran- ciscus, Antonius, Cornelis Ruijmgaart, gebo ren te Amsterdam 27 Januari 1908 chasseur, en sindsdien spoorloos is verdwenen. Signalement lang 1.60 M., slank, blond haar, grijsblauwe oogen, donkere wenkbrau wen, gekleed met grijs colbert costume, lage bruine schoenen, wit flanel, tricot onder broek en wit katoenen hemd. BEROOVING In een trein staande in het Centraal Sta tion te Amsterdam, is een bewoner der Van Breestraat door drie onbekend gebleven personen beroofd van een portefeuille in houdende 400 en 1000 frs. ERNSTIG ONGELUK NABIJ MUIDEN Een dame zwaar gewond. Tengevolge van een verkeerscomplicatie is Zondagmiddag in de nabijheid van Muiden een ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrij der, die zijn vrouw op de duo-zitting had en een wielrijder die van den tegenovergestel- den kant kwam, moesten uitwijken voor een Utrechtsch wagentje. Het gevolg was, dat zoowel de fietsrijder als de motorrijder en zijn echtgenoot vielen. Juist op hetzelfde oogenblik passeerde een trein der Gooische Stoomtram, waardoor de vrouw onder de wie len van den vierden wagen kwam. Beide voeten werden haar afgereden. In zorgwek- kenden toestand werd zij met een auto naar een geneesheer te Muiden vervoerd. Later had per autobrancard van den geneeskundi gen dienst het transport naar de hoofdstad plaats. HET IJS ALS DRANK. Wanneer is het eerste ijs gegeten Niet in ijs gekoelde spijzen en dranken, die ken de men al bij ae Grieken en Romeinen maar het ijs, zooals wij dat tegenwoordig ge bruiken. De Fransc.he limonadeur Couteaux aldus lezen we in de „Holl. Lelie" kwam in 't jaar 1600 op het denkbeeld de dranken, waar men tot dusver een stuk ijs in deed, om ze te ver koelen, geheel in ijs te veranderen, en weldra waren zijn liqueurs glacèes een artikel, waar aan hij schatten gelds verdiende en met hem vele andere confiseurs te Parijs, die zijn voor beeld volgden. Tegen het einde der eeuw waren deze ech ter al weer iets heel gewoons geworden en toen kwam het maken van roomijs in zwang. Het eerste roomijs werd te Parijs beurré glacé genoemd, omdat het de kleur van boter had. In het begin bestond het ijs alleen uit bevroren room met suiker. Later (in 1774) begon men er aardbeien bij te voegen. En daarna werd het een reeks van alle mo gelijke samenstellingen, die nog bijna dage lijks vermeerderd wordt. Men meldt ons uit Groningen Zaterdag nacht is de groote boerderij van den heer Ra demaker te Peize ten gevolge van hooibroei geheel afgebrand. Niets kon gered worden. Verzekering dekt de schade. EEN SLANGENBEZWEERDER. In de „Times" doet een medewerker een zeer levendig verhaal van de vertooning, door een Indisch slangenbezweerder voor hem ge geven. De inlander was in de veranda van schrijvers woning diep in het binnenland van Bengalen, verschenen en was zonder een woord begonnen, zijn „bin" (Indischen doe delzak) te bespelen. Daar de Engelschman reeds herhaaldelijk dat spel, en de slangen- vertooning, die er op volgde, had meege maakt, wees hij den mah af. Deze volhardde echter in zijn poging om aan den „sahib" een paar roepijen te verdienen, en bleef. De En gelschman werd opeens bezield door het verlangen, de „bin" te koopen, maar de in lander, die zich niet kon voorstellen, wat een sahib met zijn nederig instrument voor het grootste deel bestaande uit een uitge holde pompoen wilde aanvangen, wei gerde het ding te verkoopen. Zonder zich overigens aan het verlangen van den Brit te storen, zette hij een klein mandje met dek sel naast zich, hurkte neer op den grond en begon te spelen. Eerst, zoo Vertelt de „Times"-medewer- ker dan, waren de tonen laag en als 't ware smeekend, maar later werden ze levendiger. Plotseling ging het deksel van het mandje omhoog en de dikke kop van een cobra kwam te voorschijn. Deze bewoog heen en weer, op de maat van de muziek én schoot nu en dan op den muzikant toe, wien even wel niets kon overkomen, want het beest miste zijn giftanden. Na een poosje hield de inlander op en vroeg een belooning. De Engelschman lachte hem uit en zei, dat hij er immers niets van had willen weten. De inlander was gepikeerd, en zei, dat de sahib niet moest denken, dat dit }ict eenige kunstje was, dat hij kende. „Kom i" zei hij „ik zal laten zien, dat ik zelfs den slang van de jungle uit zijn hol kan laten komen." Hij ontdeed zich' daarop van al zijn kleeren, en hield alleen een lendendoek om. Daarop ging hij weer op zijn „bin" spelen een muziek van slechts twee noten, telkens te- rugkeerend, in mineur, nu "eens langzaam, dan weer vlug. Tegelijk stond hij op, en begon dansbewegingen uit te voeren. Lang zaam kwam hij daarbij in de buurt van een bloemperk. Opeens stond hij stil,en verzocht met gebaren den Engelschman, bij hem te komen. Deze ging. „Luister, sahib 1" zei de man, „de Booze beantwoordt mijn roep. Kijk, daar komt hij De Brit zag nog niets, maar maakte alvast dat hij op een veiligen afstand kwam. De inlander rukte een bos gras uit en sprong toen midden in het perk, waaruit hij iets opraapte, roepende „Ha, Satan, ik heb je 1" Een geweldig gesis, en daar kronkelde zich rondom den man een twee meter lang slangenlichaam een adder, die door den inlander bij de staart werd gehouden, en nu zijn kop heen en weer zwaaide, in een vruch- telooze poging om den man te bijten. Deze snelde met zijn vracht uit het perk, smeet den slang neer, pakte dien weer vast achter den kop, zoodat hij machteloos was, bukte zich toen weer, nam zijn opperkleed, dat daar lag, maakte er een bal van, slingerde den sjang weer neer, en, toen deze op het gras toekroop, wierp hij het ondier den bal toe, waarin de adder woedend beet. Een ruk aan de slip die bij den bal neerhing en de inlander toonde den Engelschman een lap goed, waarop een streep gif kleurde, en waarin twee bebloede giftanden staken, ter wijl: het bloed uit den muil van den slang droop. „Kijk, sahib," zei de slangenbezweerder, „de Booze is nu onschadelijk 1" Toen vroeg hij weer om een belooning, en de Engelschman gaf hem twee roepijen „WeetTde sahib," vroeg hij daarop, „da£ -■> nog meer slangen zijn, zelfs in zijn huis De ander lachte want hij begreep dat de inlander naar een voorwendsel zocht om binnen te komen, en te stelen. „Ik behoef sahib's huis niet binnen te gaan," zei de in lander toen weer, „ik kan hem hier laten zién, wat zich daar bevindt." Weer die geheimzin nige muziek, die danspassen, ditmaal in de richting van den stoep voor de woning Met zijn vrije hand wees hij den Engelsch man naar een bepaalde plek. Deze keek nauw lettend toe, en zag iets bewegen tusschen den deurpost en den muur. Dan verscheen de kop van een slang, vervolgens zijn lichaam. Ten slotte was de „krait" de kleine, maar gevaarlijkste van alle slangen van Britsch-Indië geheel zichtbaar en kwam op den man af. Toen het beest nog maar een meter van den inlander was, stak deze bliksemsnel de hand uit en greep het achter den kop. En met gras, bal, slip en ruk onder ging het eenzelfde lot, als den adder ftad ge troffen. De Engelschman was er zenuwachtig bij geworden, en keek angstig rond, waar de volgende slang zich zou. vertoonen. Vlug gaf hij den man opnieuw vijf roepijen, in de hoop dat hij zou gaan. Deze vroegjjeen klee- dingstuk om hem in de koudé winternachten te beschutten. De Engelschman gaf hem een laken, en de inlander verzocht om een ge schréven attest dat dit een geschenk was. Hij was bang, dat de politie hem Zou pakken wegens het in het bezit zijn van gestolen goed.'... Alvorens heen te gaan, nam de bezoeker zorgvuldig zijn spullen bijeen, rolde alles in een pakje en verborg het onder zijn gewaad. Daarop boog hij diep, en verdween. Spoedig was hij uit het gezicht, maar nog lang hoorde de Engelschman de klagelijke tonen van de „bin", wegstervende in de verte. De Brit keerde daarop naar zijn woning terug, ge prikkeld, opgewonden bijna hij voelde dat hij hier althans een glimp gezien had van het „Oosten", zooals net hem in de kinder kamer was verteld het Oosten uit het „Jungle-boek" en de „Arabische Nachten". Een bewoner van de Van Breestraat wilde Vrijdag aan het Centraal station op den trein naar Bazel stappen toen hij eensklaps be merkte, dat hij zijn portefeuille inhoudende ƒ400 en 1000 francs miste. Hij deed hiervan aangifte bij de politie. Deze vermoedt dat de man het slachtoffcre geworden is van Pool- sche zakkenrollers, die zich hier te lande op-, .houden. Een onderzoek had geen resuiltaat. De bestolene zelf had niets verdachts bemerkt DOOR EEN TREIN GEDOOD. Vrijdagavond is te Vucht bij den IJzereifï Man de heer Hub.Hérmans, lid van den Ge- meenteraad van Vucht en bekend aannemer, door den laatsten" trein overreden en gedood.' Het hoofd van den ongelukkige werd door de wielen van de wagens van den romp ge>- scheiden. EEN KIOSK GEPLUNDERD. De kiosken te Rotterdam moeten het den laatsten tijd wel ontgelden. Donderdag stond voor de Rechtbank een 3-tal personen te recht, in verband met de plundering van de kiosk aan het Oostplein en Vrijdag reeds is de kiosk aan het Park op bijna dezelfde wijze ge plunderd. Daar vervoegde zich bij de kiosk juffrouw een heer, die zeide namens de onder neming te komen om de kiosk te controleeren. Daar hij dit echter onder getuigen wenschte te doen, droeg hij de juffrouw op, de juffrouw uit de kiosk Kievitslaan te gagn halen. Het meisje vloog er in. Toen zij terugkwam was de heer verdweenen. Hij heeft 17 en het be wijs van het spaarbankboekje meegenomen. HOOIBERG AFGEBRAND. Op de hofstede van den heer B. W.Witte-- waal in 't- Gooi (nabij Houten) bewoond door C. v. d. P. had al eenige dagen een hooggeladen hooiberg hevig gebroeid, zoo dat men Woensdag tot peilen overging. Daarbij bleek dat gevaar voor ontbranding lang niet denkbeeldig was en werd beslo ten het hooi er uit te halen om op alle ge beurlijkheden voorbereid te wezen werd de brandspuit te Houten gerequireerd en in de nabijheid van de hooiberg klaar gezet. Het was een heel karwei met het heete zonne- v/eer de ongeveer 70 voer hooi weer uit de berg te laden en wat verder in het weiland weer op schelven te transporteeren. Hier mede werd 's avonds en 's nachts doorge gaan en ook het hooi uit een halfvolle daar naast staande hooiberg gehaald. Daardoor werd ook de hulp van Schalkwijk ingeroepen en de brandspuit uit die gemeente arriveer de Donderdagmorgen om 4 uur ook op hei terrein. Net was men met het uithalen van de tweede hooiberg gereed of in de eerste, die nog tot bijna halverwege gevuld was sloegen de vlammen op. Beide brandspuiten werden in werking gesteld en het bleek wel dra dat de verdere gebouwen, waaronder het met riet gedekte achterhuis gespaard zouden blijven. Een kritiek moment zou nog aanbreken toen de kop van den hooiberg in vlammen zou opgaan. Doordat de kap be trekkelijk hoog hing en de .walmende rook de ruimte boven het hooi geheel vulde, dus de rieten kap als het ware isoleerde werd het Donderdagvoormiddag voordat de kap in brand vloog. Het gevaar voor uitbreiding was toen het grootst, vooral de ledige hooiberg had het enkele oogenblikken hard te ver antwoorden doch de moedige spuitgasten (er werd uk drie slangen water gegeven) trot seerden de bijna ondragelijke hitte en spoten er dapper op los. Daar schoof de brandende rietmassa naar beneden, het hout van de kap stortte geleidelijk naar beneden en een paar roeden werden ook ter aarde geslingerd. De overigen werden met behulp van brandhaken ook omver gehaald? Thans was alle gevaar voor uitbreiding vrijwel geweken. Het vast in elkaar zittende hooi, bleef heel kalm voort- branden en werd een zwarte verkoolde vuur klomp. Met haken en draad werd getracht deze brandende m^ssa uit elkaar te halen. Door de groote hit e was c'it echter Donder-j dagmiddag tiiet mogelijk. _'s Avonds enden geheelen nacht werd er c:'nter mee; door ge gaan. Vrijdagmorgen wis men er nog niet mede klaar. De brandspuit van Schalkwijk kon Donderdagmiddag weer inrukken. De' rijksveldwachters van Houten en S:halk- wijk v/aren beide dagen bij den brand aan wezig om het blusschingswerk medeteleic eil en zelf, wanneer het er sommige oogenblik ken spande, daaraan krachtig mede te doen. Ook de burgemeester van Schalkwijk was meermalen op het terrein aanwezig. Het hooi was verzekerd. Stadsritten vanaf 1; Toeren per K.M. 25 ct. Plus 2.— per uujtf ^GARAGE L. Molenstraat ÏO^^J 'Jonge Hennen en Kuikens, Jonge Fokhanen, Witte Patrijs en Zilver- dukwin Leghorn, Rood Island Red e» Barnevelders van 2 tot 3 maanden Adres: ZOMERVAART 2. Dames en Heeren, nieuw en tweede handsw. tegen zeer lage prijzen. Be leefd aanbevelend: J. C. RUSTMAN, Anthoniestraat 46—48. Telefoon 1983 Haarlem/ "kit: Rijwielmagazijn Reparafieinrichting Mic'helin btiifenb, 2.- Binnen Büitenb. 165, 190, 2.—, 3.50 1 j. gar)' Binnenb. 35 50 70 125 190. Dragers 30. Breede Spatb,, compleet 45 cent. Kast 1.00. Drager met standaard 1.50 Voetpomp 45. Rem 75, Stuur 1.10. Batt, 8 cn 12. Rokvlinders 10. Bel 15. Handvaten p.p. 10, 16, 20. Nieuwe Da mesrijwielen, luxe 50. Origineel Terry-zadel 10.50. ->j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2