Sport- en wedstrijden. ZWEMMEN LAWN-TENNIS ELCK WAT WILS. WATERSPORT DE ZWEMTOCHT OVER HET KANAAL. j PAARDENSPORT CONCOURS HIPPIQUE TE 's-GRAVEN- HAGE. BOKSEN. DE NEDERLANDSCHE BOKS KAMPIOENSCHAPPEN. Vlieggewicht (halve beslissing) Turksma, (Den Haag), wint op punten van Van der Zee, (Amsterdam) (id.) Van der Zee, (Am sterdam), wint na een extra ronde van Baas, (Rotterdam), Turksma, (Den Haag), wordt dus in dit gewicht kampioen.' Bantamgewicht (halve beslissing) Smit (Rotterdam), wint op punten van Baddist, (Den Haag). Beslissing Smit (Rotterdam) wint op pun ten van Moffie (Amsterdam) en is dus kam pioen. LichtgewichtVan Dam (Rotterdam) wint op punten van Brand (Amsterdam) Cor- nelisse (Amsterdam) wint op punten van Brons (Den Haag). LichtgewichtHesterman (Amsterdam) wint van Bosman (Oostelijk District), die in de tweede ronde den strijd staaktRosman VOETBAL-S SPORT De in Dresden gisteren gehouden voet balwedstrijd Blauw-WitGuts Muths werd door laatstgenoemde vereeniging met 32 gewonnen. Het laatste doelpunt van Blauw- Wit werd geannuleerd. Inplaats van Schin- deler stond Stern in het doel. De Weerdt en Lietzen waren de makers van de Holland- sche doelpunten. Het spelpeil van dezen wedstrijd stond zeer hoog. De Hollandsche consnl was tegenwoordig. ATHLETIEK ATHLETIEK WEDSTRIJDEN HOLLAND—BELGIë. TWEE NIEUWE RECORDS. Nederland behaalt de zege. ROTTERDAM, 12 Aug. Begunstigd door mooi weer, hadden hedenmiddag de atletiekwedstrijden plaats tusschen ver tegenwoordigende ploegen van ons land en België. De Hollandsche athleten mogen met trots op dezen middag terugzien. Bui ten de totale overwinning op België, werden ook 2 Ned. records gebroken. Ten eerste moest het record ver-springen er aan gelooven, dat door Boot op M. 6.98 y2 werd gebracht. De Keyzer verbeterde het record polsstokhoogspringen en bracht het op M. 3.59 y2. Deze athleet behaalde, even als Paulen, twee overwinningen, door ook op het nummer discuswerpen beslag te leg gen. Paulen won de 400 en 1500 M. De volledige uitslagen' luiden Verspringen met aanloop. (Ned. record M. 6.90). 1. J. Bóót, 6.98 M. (nieuw re cord) 2. Lefebre, 6.74 M. 3. W. Kat, 6.53 M. 4. Pauwels,) 6.44 M. Hardloopen 400 M. (Ned. record 50.3 sec.) 1. A. Paulen in 50.7 sec. 2. Cocquit, in EEN BIJDRAGE TOT DE GESCHIE DENIS VAN DEN TROUWRING. Onder alle kostbare sieraden, moet voor de vrouw niets zoo dierbaar en waardevol zijn, als de eenvoudige gladde ring. Alleen in Duitschland, vooral in het Noorden, is het de gewoonte en wel van oudsher, dat het verloofde paar reeds den trouw ring draagt, terwijl die in andere landen eerst bij het sluiten van het huwelijk ge wisseld wordt. In Frankrijk, Engeland, Italië en Amerika ontvangt het meisj-e van haar uitverkoorne op haar verlo vingsdag een anderen ring, die, öf kost baar is als juweel, öf waarde heeft door familieherinneringen, welke eraan ver bonden-zijn. Deze ring draagt dan de ver loofde tot den dag van het huwelijk, waar op haar de gladde trouwring aan den vinger gestoken wordt. De Kerk heeft het gebruik van het wisselen der ringen, dat reeds vóór Haar tijd bij huwelijksplechtigheden een ge wichtige rol speelde, overgenomen. Vroe ger was die ring echter "van ijzer. Ter- tullianus verhaalt, dat men eerst later den gouden gebruikte, waarin niet zel den een wensch gegraveerd werd. Der gelijke inscripties luidden: „Ik breng u geluk„Denk aan mij„Leef lang Het is niet onwaarschijnlijk, dat som moge later gevondene en uit geel koper vervaardigde ringen, waaraan" een sleu teltje hing, eveneens trouwringen waren daaraan zou dan de beteekenis verbon den zijn, dat de man, zijn uitverkorene met den trouwring tevens de sleutels van het huis overgaf. Bij Photius zegt Thersilius tot zijn jonge vrouyv „Vroeger gaf ik u den ring van ons verbond nu geef ik u dien der waakzaamheid, welke u zal helpen, het huis naar behooren te be waken." Een oud Duitsch spreekwoord zegt: „1st der Finger beringt, so ist die Jiing- frau bedingt". De ring, die in het hei- densche tijdperk de bruidegom aan de bruid gaf, moet als een amulet tegen tooverij gegolden hebben. Volgens andere mededeeiingen zou hij het teeken der on derdanigheid geweest zijn; zoodat de bruidegom want alleen deze schonk den ring daarmede zijn bruid te ken nen gaf, dat zij hem voortaan onderwor pen was en hem had te gehoorzamen en te dienen. In ieder geval was het later de invloed van het Christendom, die het geven van den verlovingsring, louter om de'onderwerping .der vrouw aan te dui den, afschafte, en het wisselen der ringen invoerde als teeken, dat beide partijen gebonden waren. De Hebreeuwen droegen den ring aan- de rechter-, de Romeinen aan dc linker hand. In de Kathedraal van Pcruzia in Italië wordt nog heden ten dage een ring bewaard dien de Voedstervader van Je zus, de H. Jozef, Zijn verloofde, de H. Maagd Maria, moet hebben gegeven. Jaarlijks op den feestdag van den H. Jozef, wordt die ring tentoongesteld. Hij is gevormd door het^uithollen van een groenen jaspissteen. En uit het devies meent men het teeken van den psalmist van Israël, den koninklijken Stamvader van de H. Maagd, te herkennen. De vorm van den trouwring heeft vroe ger vaak veranderingen ondergaan. Van twaalf- tot zestienhonderd bestaat die dik wijls uit twee ineengestrengelde handen, welke den innigen huwelijksband symbo- liseeren of uit twee boomstammen, die de stamboomen der beide families voor stellen, waaruit de echtelieden zijn ge sproten. In de zestiende eeuw werden de ver lovingsringen vaak met robijnen en dia manten -bezetde laatste zouden den eeuwigen duur der liefde beteekenen, de eerste moeten het vuur der liefde zinne beeldig voorstellen. De achttiende eeuw, het tijdperk der herdersidyllen, ken merkte zich door trouwringen, die öf het beeld droegen van een innig duiven paar tje, öf van vlammende harten. Vanaf het begin der negentiende eeuw, hebben onze trouwringen den eenvoudi- gen gladden vorm, zonder begin en zon der eind, zooals ware liefde zijn moet en in dezen vorm worden zij tegenwoor dig nog algemeen gebruikt. Reeds in de oudheid en later in de Middeleeuwen werd de trouwring door 'n bonten krans van sagen omgeven. Vele daarvan zijn tot op onze dagen bewaard gebleven en menig bijgeloof, dat met den ring samenhangt, is thans nog niet ver dwenen. Niet alleen de Öuitsche Jeugd zingt„Sie hat die Treu gebrochcn, das Ringlein sprang entzwei." Ook de Russen verhalen van een bruid, die tot haar geliefde zeidc „Wanneer ik ooit aan een andere liefde mocht denken, dan zal mijn ring springen en zoudt gij ooit een ander willen volgen, dan zal de dia mant er uitvallen. Breekt de ring of gaat hij verloren, dan gelooft men,dat de gehuwden spoedig door den dood/zullen worden- gescheiden. Toen de eerste koning van Pruisen voor de tweede maal in den echt trad en wel met Sophie Charlotte van Hannover voor spelde men, dat dit huwelijk niet lang zou duren, want op één der feestelijkheden brak de koning den ring,die hem als bruidsgeschenk door zijn eerste gemalin geschonken was. En die vrees kwam toe" vallig uit. Sophie Charlotte stierf op nog jeugdigen leeftijd. Ook in Engeland ge looft men, dat een gebroken trouwring een sterfgeval ten gevolge zal hebben. Het bijgeloof, dat het vallen van den ring op" den trouwdag, een ongelukkig huwelijk beteekent, is bijna overal ver breid. Ook geldt de trouwring als orakel en wordt hem genezende kracht toegeschrc- en. Menig oud grootmoedertje neemt nog in den tegenwoordigen tijd, den trouw ring van haar vinger en bestrijkt daarmee een puistje aan het oog van kind of klein kind een drank, waarin de trouwring gelegen heeft, helpt, naar men zegt, bij menige ongesteldheid in de familie. Groot is het aantal trouwringen, die historische waarde hebben. In Engeland bestaat nog de ring, dien Maria Stuart eens haar gemdal Henry Darr.ley schonk. Op het schifd zijn een M en een H ge graveerd, die op eigenaardige wijze in eengestrengeld zijn. Koningin Victoria van Engeland was onafscheidelijk van haar verlovingsring, een eeuvoudigen gladden band met drie kleine steenen, dien Prins Albert van Coburg haar aan den vinger had gestoken meer dan zes tig jaren geleden. En het kostbaarste kleinood van Keizerin Eugenie was de trouwring, dien zij bij de verloving had ontvangen. In 1813 brachten vele Pruisische vrou wen haar gouden trouwringen aan het vaderland ten offer en kregen inplaats daarvan een ijzeren band. In het Mark- sche museum zijn nog eenige dezer his torische lrouwringen te vinden met de bekende inscriptie Gold gebe ich fi'ir Eisen. 1813." EEN WOORD AAN DE MOEDERS. Een boek moet niet alleen gelezen maar het moet goed gelezen worden. Lezen is een moeilijke kunst. Ecu boek stelt niét alleen eischen aan liet kind dat pas begint te lezen, maar ook aan ons, volwassenen. Vooral echter aan een moe der die een boek zoo met haar kind wil leren, dat het voor dat kind een levend bezit wordt. Het gedrukte woord wordt nooit levend als het alleen met het oog of met het oor opgenomen wordt.Het gaat pas voor ons leven als de woorden zich in leven omzetten. Gij moet daarom uw kind, dat zelf nog niet lezen kan, het boek dat gij hem voorleest laten be leven... Daar is veel voor noodig. De eerste eisch is, dat gij zelj het boekleest vóór gij het uw kind vooricest. Daarmee is echter nog niet genoeg gedaan. Het boek is ontstaan uit de" spelletjes en kleine gebeurtenissen yan een kinder kamer wilt gij dus dat uw kind pleizier in het hoek krijgt-dan moet gij hem' dit, voor gij het hem voorleest, laten beleven. Niet op één dag of in een week, neen in den loop van het jaar, wanneer er maar gelegenheid voor is. Speel met hem en zijn vriendjes dezelfde spelletjes, laat ze hetzelfde knutselwerk maken. Als het zich daarmede beziggehouden heeft, als het verwelkte bloemen gezien heeft, als gij hem gevraagd hebt of hij weet, waar het brood van daati komt, lees hem dan de geschiedenis voor, die daarop be trekking heeft. Gij zult zien met welk een vreugde en opmerkzaamheid uw kind dan, wat gij hem voorleest volgt. Dan zijn de kinderen waarvan hem verteld wordt, zijn vriend jes, met wie hij gespeeld heeft. Zij hebben hetzelfde beleefd als hij, en dan is liet lezen en het beleven van het boek één voor hem. Zijn eigen ondervinding wordt door het boek voorgesteld, verrijkt en ontwikkeld. Dat is goed lezen en zoo moet een boek voorgelezen worden, wil het door uw kind goed verwerkt worden. A. R. AALMOEZEN ZONDER GELD. Wie zou daar niet aan mee willen doen! Niet ieder is rijkelijk van geld voorzien en onder de goedgezinden zijn er zoo- velen wier hart grooter is dan hun mid delen. Daarom is liet zaak alles te benut ten en te verzamelen, want vele kleintjes maken één groot. De aalmoezen zonder geld die ik bedoel kan ieder, ook de arm ste geven, en zoo, rijke verdiensten ver zamelen, want God ziet veel meer op dé goede meening dan op de waarde van de gift. En nu ter zake. Hoeveel postzegels gaan nog in het land verloren omdat liet besef van hun waarde voor dc Katholieke missies, ontbreekt. Hoeveel zilverpapier wordt achteloos weggeworpen, nadat men de chocola gegeten heeft, terwijl dit zil verpapier, als het verzameld werd, ons blijvender en grooter nut voor de ziel zou geven dan dc vluchtige .streeling voor ons verhemelte die deze snoeperij gegeven heeft. Hoevele andere, voor den bezitter waardelooze, maar bij massaverzameling een betrekkelijk hooge waarde krijgende kleinigheden zouden voor de missio narissen van nut kunnen zijn zooals bijv. leien, capsules, rozenkrans- kralen, koper, oude of buitcnlandsche munten, sigarenpuntjes enz. enz. Onze vrouwen en meisjes moeten zor gen dat niets weggegooid wordt, dat voor de missie waarde kan hebben. De Troosteres'der bedrukten, de Moe der van alle menschcn moet ook de Troos teres worden van lien die nog in de duis ternis van het Heidendom zuchten. Ook hun moet Zij de vertroosting van den Ka- liekeu Godsdienst geven en Zij verlangt daarvoor onzen daadwerkclijken steun dien Zij weer rijkelijk beloonen zal. A. R. IETS OVER BANANEN.' Men neemt goed rijpe bananen, schilt ze en snijdt ze over de lengte door, dan even met wat boter in de koekepan bak ken. Voor .men ze op tafel brengt, strooit men er wat witte suiker over, dit is werkelijk ecu zeer lekker hapje bij kof fie of thee. BANANEN BEIGNETS. Dc bereiding is v>oals die van appel beignets. Men snijdt de bananen over dc lengte door, twee maal, zoodat men vier deelen krijgt, wentelt ieder stukje in hetzelfde beslag wat men ook voor appel-beignets maakt en bakt het ver volgens in kokend frituurvet of olie. Socmedang. A. H. 52.8 sec. 3. M. Menso, 52.8 sec.4. v. Hoorick. Paulen neemt de leiding en loopt gestadig uit, Menso, die de vierde plaats bezet, weet zich op 't laatste moment nog 3 te plaatsen. 100 M. hardloopen. (Ned. ree. 10.8 sec.). 1. H. Broos, in 10,9 sec, 2. P. Brochart. in 11 sec. 3. Cicqui i 112 sec. 4. J. Verl:t. Een ontelbaar aantal mislukte- starts. Broos r.eemt de leiding en wint met miniem verschil van Brochart. 5000 M. hardloopen. (Ned. record 16.10.2). 1. v. Egdom, 16 min. 351/5 sec. 2. J. Zee- gers, 16 min. 40.6 sec. 3. P. de Boer, 17 min. 48 sec. 4. Lepomme. v. Egdom loopt een 15 M. uit, gevolgd door Zeegers, de Boer en Lepomme in deze volgorde. De laatste Belg zakt meer en meer af. De onderlinge afstand wordt steeds groo- ter en v. d. Broeke wint met 5 sec. voorsprong. 1500 M. hardloopen (Ned. ree. 4 irin. 13 sec.) 1. Paulen in 4 min. 24.6 sec. 2. v. Achten, in 4 min. 26.5 sec.3 Krol, in 4 min. 29.2 sec. 4. Lepomme. Lepomme zakt na eenige ronden af. In de laatste ronde gaat v. Achten naar voren, maar in de eindspurt klopt Paulen hem op fraaie wijze. 110 M. hordenloop (Ned. record 15.5 sec.) 1 Powell, 16)4 sec- 2 L. Spel 16)4 sec. 3. v. Kampen (gedisqualificeerd) 4. Hen- rijean. Powell neemt dadelijk de leiding om die niet meer af te staan. v. Kampen wordt ge disqualificeerd wegens het omwerpen van 3 horden. Discuswerpen (Ned. ree. M. 40.78) 1. H. de Keijzer, 37.26 M. 2. Delaender, 36.75 M. 3. H. Bakker, 33.80 M. 4. Zinner, 30.25 M. Polsstokhoogspringen (Ned. record M. 3.45) 1. H. de Keijzer 3.59 Y2M. 2.Powell, 3.50 M.3. Henrijean, 3.30.4. Hartman, 3.10 M. Bij het begin staat de lat op 3 M. Steeds hooger wordt gesprongen. Eindelijk op 3.50, vijf c.M. boven oud record. De Keijzer be proeft het, maar mist. Nogmaals probeert hij het, dan zweeft hij er glansrijk overheen. Ook de Belg Powell springt deze hoogte maar komt niet boven zijn eigen record, dat op 3.53 M. staat. Dan komt de lat op 3.60 M. te staan. Een snelle aanloop van Keijzer, hij werpt zich omhoog, raakt even de lat maar deze valt niet, en ons record is ten tweeden male gebroken. Bij nameting bleek de lat te staan op 3.59)4 M. zoodat het record met 14)4 c.M. verbeterd is. Hoogspringen met aanloop. (Ned. record M. 1.80) 1. Henault 1.80 M. 2. Best, 3 v. d. Kuyp, beiden 1.75. 4. Lecocq, 1.70 M. Speerwerpen. (Ned. record M. 53.92) 1. J. Knol, 50 M. 53.92) 1. J. Knol, 50 M. 2. G. Schild, 47.25 M. 3. Hauman, 42.85 M. 4. Wuyts, 41.12 M. De einduitslag luidt 1, Holland 54 pun ten, 2 België 45 punten. Als toegift wordt een demonstratie gege ven door Gubbels en Kragt, beiden van Pro Patria. Zij liepen in 10 min. een afstand van 2370 M. Na afloop werd een wedstrijd geloopen over 1500 M., welke beslissen zou over de uitzending naar Keulen, om Nederland tegen Duitschland te vertegenwoordigen. De strijd ging tusschen Rotteveel, v. d. Wel en Bolten. Laatstgenoemde gaf op. In de eindspurt klopte v, d. Wel Rotteveel. „Tel." WEDSTRIJDEN VAN DE A. A. C. Zaterdag, 18 Augustus a.s., zal de Amst. Athletcn-Club haar jaarlijksche onderlinge wedstrijden om de clubkampioenschappen op het terrein achter het Stadion houden. EXAMENS LICHAAMSOEFENINGEN. In de vorige (laatste) week van de exa mens voor rijkssportleider zijn*van het Kennemer Instituut voor Lichamelijke Op voeding nog geslaagd de heeren A. de Bruyn, G. Eijsker, J. Fortgens, J. M, van der Lijke, J. Sondorp en R. W. Wulfhorst, allen leerlingen voor de acte M. O. Gymnastiek of (en) lid van een Haarlemsche sportver- eeniging. Het percentage geslaagden van het Ken- nemer Instituut overtrof verre dat van alle andere Nederlandsche opleidingsinrichtin gen. WATERSPORTVEREENIGING WESTEND. De Watersportvereeniging Westend houdt Zaterdag 18 Augustus a.s. in Café Floralia te Aalsmeer een algemeene vergadering, o.m, ter bespreking van deelneming aan de re vue van pleiziervaartuigen te Amsterdam begin September en aan de expositie van modellen van jachten enz. DE EUROPEESCHE KAMPIOEN. SCHAPPEN. De Delftsche Studenten Roeivcreeniging „Laga" zal 22 dezer naar'Como vertrekken. De heer Coblijn, de secretaris van den Roeibond, zal de ploeg vergezellen. De Amstelploegen die naar Como gaan, zullen vergezeld worden door den voorzitter Van De Amstel, den heer Carl Jurrjens. De trainer, de heer Hach, gaat in het laatst van Augustus eveneens naar Como. DE MOTORBOOTKAMPIOEN SCHAPPEN. AMSTERDAM, 12 Aug. Bij de heden ge houden motorbootwedstrijden om het Ne derlandsche kampioenschap, dat op de Westeinderplassen plaats vond, waren voor het hoofdnummer vijf deelnemers, n.l. „Evertsen" (eigen. Antoon Nefkens), ,,Cito" (eigen Chr. v. Oov, ,,Ki" (eigen, Emil Burge, bestuurder A. A. ïnpyn), „Wapiti'' (eigen. Martin C. v. d. Wal) en „Bruinvisch II" (eigen. M. v. d. Wetering, bestuurder dr. Teupken.) De af te leggen afstand bedroeg 38.000 (8 baanronden van 4850 M.) Cito kreeg vlak voor den start een'defect, verloor ong, een baan en gaf na 4 ronden op. Ki gaf op na 5 banen, terwijl Wapiti te laat aan den start verscheen en slechts 5 banen aflegde. Bruinvisch II, uitstekend door dr. 1 eupken gevaren, behaalde het kampioenschap in 57 min. 19 2/5 sec. Tweede werd Nefkens met Evertsen in 59 min. 4 2/5 sec, De handicap-wedstrijd voor 12 voetsjollen met aanhangmotor werd gewonnen door Heuymans met Haem, 25 sec. voor J. Smit met Evinrude. De baanlengte voor deze klasse bedroeg 9700 M. De snelheidswedstrijd met voorgift voor Open motorbooten bracht 7 deelnemers aan den start. De uitslag van dezen fraaien wed- strijdt luidt: 1. Sugar Cane (eigen. G. J. Pijn- acker Hordijk), berekend? tijd 35 m. 28 4/5 sec.; 2 Cito (eigen. Chr. v. Ooy) berekende tijd 35 m. 32 1/10 sec.; 3. Andros (eigen. S. Joosten) berekende tijd 36 m. 45 1/5 sec. WATERPOLO. De uitslagen der heden gespeelde wed strijden luiden le Klasse. A UtrechtU.Z.C.—Maas 2—2 Amersfoort: A.Z.& P.C.G,Z.C. 110 3e Klasse. A Hillegersberg Hillegersb.G.Z.C. II 1—0 1) le Klasse (dames). Rotterdam R.D.Z.H.D.Z. 24 Degradatie-wedstrijd. Weesp: U.Z.C. II—D.J.K. II. 1) Z.Z.C. II n.o. ZWEMVEREENIGING „HET IJ." Het eenige zwemfeest dat dezen zomer in Amsterdam door een onzer zwemvereeni- gingen zal gehouden worden is dat der zwemvereeniging „Het IJ." Deze houdt op 19 Augustus a.s. interna tionale zwem- en springwedstrijden bij Obelt, waaraan o.a. ook de bekende toren- springer Hans Luber deelneemt. Het programma luidt: Rugzwemmen voor adspirant-leden 50 M. Borstzwemmen v'oor dames-leden 50 M. Rugzwemmen 50 M^. en borstzwemmen 50 M. voor heeren-leden. Borstzwemmen 50 M. voor adspiranten, vrij deelneming. Rug zwemmen 100 M. voor dames, vrije deelne ming, Schoolslagzwemmen 200 M., vrije deelneming. Borstzwemmen 200 M„ vrije deelneming om het kampioenschap van Ne derland. Borstzwemmen 100, M., vrije deel neming. Estafette 5 maal 50 M., vrije deeln. Estafette wisselslag 4 maal 50 M., vrije deel neming. Schoonspringen juniores, seniores en dames, vrije deelneming. Waterpolowed- strijd AmsterdamRotterdam om den beker van de Revue der Sporten. OVER HET KANAAL. Mrs. Milla Corson, de Deensche vrouw van 'n Amerikaanschen oud-marine-officier heeft de vorige week een hardnekkige po ging ondernomen om over het Kanaal tc zwemmen, Des morgens verliet zij Dover en gaf te middernacht op, twee mijlen van de Sau- getteklippen nabij Kaap Grisnez, Zij was ongeveer 15 uren in het water geweest. Den geheelen afstand zwom zij vrij snel en indien de zee in het midden van het Ka naal zes of zeven uren lang niet zoo on stuimig ware geweest dan zou zij in haar poging zijn geslaagd. A. D. Z. IN BERLIJN. BERLIJN, 12 Aug. De gisteren hier ge houden zwemwedstrijden tusschen dames- ploegen uit Amsterdam en Berlijn hadden de volgende vresultatcn: Estafette 4 X 50 M.: 1. Amsterdam 3 min. 18 sec.; 2 Germania 3 min. 25 sec. Dames juniores 5 OM.: 1. mej. Brassche (Germania) 46.3 sec.; 2. mej. Hartmann (Amsterdam) 46.4 sec. Estafette vrije slag, 3 X 50 M,: 1 Am sterdam 2 min. 10 sec.; 2. Germania 2 min. 15 sec. Seniores 50 M.: 1. mej. Bolten (Amster dam) 44 sec.; 2. mej. Fournier (Germania) "44.4 sec. Estafette borstzwemteen 3 X 50 M.; 1 Germania 2 min. 39 sec.; 2. A.msterdam 2 min. 44 sec. Waterpolo Amste'rdamNeu Köln 51; met rust was de stand 41. Wederom een geslaagde poging, LONDEN, 12 Au,g. Na de succesvolle poging van Sullivan, is ook rta Argentijn Tiraboschi er tn geslaagd, het Kanaal over te zwemmen. In aansluiting op he? bovenstaande be richt kunnen wij nog medcdeelen, dat Tiraboschi Zaterdag om 8.10 uur 's avonds uit Calais vertrok en Zondag om 12.53 uur 's middags in Dover aankwam. Hierdoor sloeg hij alle bestaande records. Hij kwam gevolgd door een sleepboot. Daar een vertegenwoordiger van dé ..Daily Sketch" aan boord was, komt Tiraboschi in het bezit van de uitgeloofde 1000 pond. NED. ZWEMBOND. De Consul van bovengenoemden Bond in het district Haarlem maakt aan belangheb benden bekend., dat in het begin van September examens worden afgenomen voor Zwemonderwijzer (es) te Deventer, een tweede dag zal te Utrecht worden gehouden. Aanmeldingsformulieren zijn te bekomen bij den Secretaris van de Commisie voor Zwem onderwijs, Prinsengracht 971, Amsterdam. Dubbelspelen: 1. Van LennepDiemer Kool; 2. TimmerBryan; 3. NautaFeith; 4. Castendijk—Sigmond. Wij brengen in herinnering dat de jaarlijk sche wedstrijd tegen België bestaat uit 16 enkelspelen en 8 dubbelspelen. Die partijen worden verkregen door no. 1 en no. 2 elk te doen spelen tegen no. 1 en no. 2 der tegen partij enz. .Alzoo "krijgen Van Lennep en Diemer Kool vermoedelijk elk Washer en Watson tegenover zich. Timmer en Van der Feen weer twee anderen enz., terwijl in het dubbelspel Van Lennep en Diemer Kool DE DAVIS CUP. EÉN'AUSTRALISCHE OVERWINNING. CHICAGO, 11 Aug. De uitslag van den heden gespeelden heeren-dubbel wedstrijd om de Davis Cup luidt; Anderson en Hawkes (Australië) slaan Shimidzu en Kasho (Japan) 61, 62, 63. In het heeren-enkelspel sloeg Anderson (Australië) Shimidzu (Japan) 60, 63, 6—3. Door deze overwinning heeft Australië den wedstrijd tegen Japan gewonnen. NEDERLAND-ENGELAND. Naar ons van de zijde van het bondsbe- stuur medegedeeld wordt, zal de wedstrijd NederlandEngeland, die tot nu toe be stond uit elf partijen, uitgebreid worden tot zeventien partijen. Gespeeld werden in de laatste ontmoetin gen 4 heerqn-enkelspelen, 2 dames-enkel- spelen, 2 heoren-dubbelspelen, 2 gemengd dubbelspelen en 1 dames-dubbelspel. De heeren-enkel- en dames-enkejspelen worden nu verdubbeld, doordat elke speler niet één doch twee partijen te spelen zal krijgen, evenals in NederlandBelgië, waarin No. 1 en No. 2 elk tegen No. 1 en No. 2 van dc tegenpartij spelen. Het grooter aantal partijen zal den wed strijd tot een 3-daagschen in plaats van een tweedaagschen maken. Hij begint dan ook Vrijdag 31 Augustus en wordt vervolgd op Zaterdag 1 en Zondag 2 September. Ofschoon de ploegen nog niet bekend zijn, heeft Engeland de toezegging gedaan om, evenals beide vorige malen, met een sterke ploeg naar hier te komen, NEDERLAND—BELGIË. De Nederlandsche ploeg welke Zaterdag 18 en Zondag 19 Augustus a.s. tegen de Bel gische ploeg zal spelen te Arnhem is (behou dens bedanken) als volgt samengesteld; Enkelspelen; 1. Jhr. C. v. Lennep; 2. rnr. A. Diemer Kool; 3. H. Timmer; 4. mr. M. v. d. Feen; 5. R, Nauta; 6. G. Castendijk; 7. M. C. Simond; 8. G. Leembruggen. Het jaarlijksch Concours Hippique op de Maliebaan en op Houtrust te 's-Gravenhage, uitgeSchreven door de Vereeniging tot be vordering der Paardenfokkerij in Nederland, 2al 7, 8 en 9 September gehouden worden. De twee eerste dagen op de Maliebaan, den derden dag op Houtrust. In samenwerking met bovengenoemde vereeniging zal de Koninklijke Militaire Sportvereeniging dan een wedstrijd geven om het kampioenschap voor dienstpaarden: evenals TimmerBryan tegen WasherWat son komen. De keuze der spelers geeft weinig reden tot opmerking. Het zou ons niet verbaasd hebben als dc commissie Timmer no. 1 of 2 geplaatst had, doch dat eèn wedstrijdpositie van Van Lennep en Diemer Kool niet door een enkele nederlaag gewijzigd behoeft te worden lijkt ons verdedigbaar. Ware dit niet zoo, dan zou men Nauta, die tóch een sterk speler is, in 't geheel niet hebben moeten op nemen, want hij verloor van veel minder sterke spelers. Echter hij sloeg in Arnhem Castendijk en dat deed de commissie hem waarschijnlijk hooger plaatsen. Mogelijk had de commissie ook rekening kunnen houden met het vele falen van Nauta in belangrijke internationale partijen o.a. HollandDuitsch land verleden jaar. In de dubbelspelen is de keuze Van Len nepDiemer Kool en TimmerBryan be grijpelijk op de eerste plaatsen. Voor de an dere plaatsen zijn ook PenninkKnappert en EilersWetzelaar candidaten. De laatste na hun overwinning op CastendijkSigmond zeer zeker. Het ware o.i, ook uit tactisch I oogpunt van de commissie verstandig ge- weest deze hoofdstedelijke combinatie een kans té geven. Ofschoon Arnhem reeds aangewezen wordt ais plaats voor den wedstrijd, is het nog niet absoluut zeker, dat daar de strijd gestreden zal worden. In „Lawtennis Golf" vinden we de volgen de ranglijst van de Belgische spelers: 1. J. Washer; 2. G. Watson; 3. V. de Lave- leye; 4 M. van den Bemden; 5. W. de War- zec; 6. A, Lammens; 7. S. Halot; 8. G. Triest; 9. N. Laloux; 10 R. Laloux. DE COUR SES TE DUINDIGT. 's-Gravenhage, 12 Aug. De uitslagep der heden op Duindigt gehouden Courses lui den aldus Kampioenschap van Nederland, heat draverij van de meet, afst. 2000 Meter, rusttijd tusschen iedere heat I uur.Prijsen 2000 en ƒ100 voor de 2e aankomende in de beslissende heat. le heat le Billy Bunker (6 jr. br. h. v. Justice Brook u. Bella Bunker), eig. John Groft (Robert Geenens), tijd 2,46 1/5. 2e Kerrigan, eig. stal Lancier (G. En- sing), tijd 2,54 4/5, gedistanceerd Hen- riot, tijd t 2,55 3/5. Ingehouden Nez Rond. 2e (beslissende) heat le Billy Bunker, tijd 2.50 4/5 2e Ker rigan tijd 2.56 3/5. Nora-prijs, verkoopsren, afst. 1000 M. Prijzen ƒ350 en 50. Ie Rosmarijn, eig. W. Jochems (Saquesijn) gew. 56 K.G. (ƒ700) gew. met 1 lengte tijd 1.02 3/5. 2e Verité, eig. H. Perney (Juc. Cord) 68 (4 K.G. N. gepl. Indianola (52K.G.) en Quasi (52)4 K.G.). De vyinner werd niet verkocht. Narerttaprijs. Handicap 4e kl. draven, afst. 3200 M. prijzen 250, 50 en 25. le Moquet, cig. M. J. Oppclaar (P. Doe- leman), 2220 M. in 3,41 1/5 2e Nieleese, eig. stal Schuyl (D. G. Schuyl,) 2220 M. in 3.47 1/5 3e Mitmetonka, eig. Kruithof (Kruithof Jun.), 2350 M. in 3.47 1/5. N. gepl. Lady Wilwel (2270 M. in 3.57 4/5 Mimi M. (2270 M. in 3.53 1/5), Martinus S. (2240 M. in 3.58 2/5), Martinus S. (2240 M. in 3.58 2/5). Laura H. (2200 M. in 4.01 1/5) en Minnie H. (2200 M. in 4.41 1/5). Nancyprijs handicapren over 1900 M., prijzen 350 en 50. le Frehel, eig. A. Vloeberghs (Riem) gew. 70 K.G. gew. met vele lengten, tijd 2.05 3/5 2e Last not Least, eig. W. Jo chems (Saquesyn) gew. 52 en 1 K.G. n. gepl. Revolt (60 K.G.) en Maimorgen (54 K.G.). Neptunusprijs, handicap 2e en 3e kl., afst. 200CLM. Prijzen 300, 50 en 25. le Liberty eig. C. Boekhout (J. M. v. d. Berg) 2080 M. in 3.12 3/5 2e Iefkc eig. C. T. Helderman (J. G. de Boer) 2100 M. in 3.14 4/5 3e Konora eig. stal Schuyl (van IJpé- ren) 2080 M. in 3.14 4 5, n. gepl. Kaper B. (2040 M. in 3.14 4/5, n. gepl. Kaper B. (2040 M. in 3.15 1/5), Lord V. (5060 M. in .3.16 2/5), Mallingcrot (2130 M. in 3.20 1/5), No'oilissimus (2020 M. in 3.20 2/5), Lady G. (2100 M. in 3.21 3,5), Luitenant (2080 M. in 3.24 4/5). Kenneth (2130 M. in 3.25 1/5) en Iridora (2020 M. in 3.31 1/5). Nobelprijs, handicapren. afst. 270CL M. Prijzen 400 en 50. le Flagnoc, eig. W. Jochems (Saquesyn), gew. 70 K.G., gew. met vier lengten, tijd 3.05 1/5. 2e Teuton, eig. L. Groeneveld (Kuiper), gew. 53 KG. N. gepl. Mad. Amour (50 en 2 K.G.). In het Theater Soesman te Rotterdam zijn Zaterdagavond de wedstrijden begon nen om het amateur-kampioenschap van Nederland in de diverse categorieën. 67 boksers uit Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en het Oostelijk district van ons land, hadden voor dit jaarlijksche tournooi inge schreven. De verschillende partijen van de zen eersten avond, die nog met door een zeer talrijk publiek werden bijgewoond, ston den niet alle op even hoog peil men maakte zich nog al eens aan hangen en duwen schul dig, zoodat de scheidsrechter, de heer Hof- mans, telkens weer tusschenbeide moe^ komen. De Amsterdammer Miljon slaagde er iv ook ditmaal op den zwaar-middengewichtci titel beslag te leggen. Vooral in de finalj? tegen Brandse leverde hij keurig werk. Ook de vedergewichttitei ging naar djj hoofdstad Dahme was hier de winner. De uitslagen van den 'eersten wedstrijd®! avond zijn Vedergewicht (53,5'57 K.G.) L. Dahme (Amsterdam), wint dopr opgeven in de twee de ronde van L. Wagemalers (Oostelijk District) T. Bosman (Rotterdam) wint cp punten van J. de Mets (Amsterdam) H. Levie (Rotterdam) wint door opgeven in de derde ronde van P. dén Outer (Rotterdam). Halve beslissing Levie (Rotterdam) wint na extra ronde op punten van Bosman (Rot terdam). Dahme (Amsterdam) wint door opgeven in de 2e ronde van Bosman (Rot terdam). Daar Levie wegens armblessuur niet in staat is tegen Dahme in de finale uit te komen, wordt de Amsterdammer zonder strijd kampioen. Zwaarmiddengewicht (75.579 K.G.) H. R. de Goyer (Den Haag) wint op punten van P. Bezemer (Amsterdam) H. J. Bo- gaers (Amsterdam) wont door opgeven in de le ronde van W. v. Doorn (Rotterdam) 5 K. Miljon (Amsterdam) wint op punten van J. Schut (Rotterdam). Halve beslissing Brandse (Rotterdam) wint door opgeven in de 2e ronde van De Goyer (Den Haag); Miljon (Amsterdam) wint op punten van Bogaers (Amsterdam). Finale Miljon (Amsterdam) wint op pun ten van Brandse (Rotterdam). Vlieggewicht (benedeh 50 J4 K.G.) Baas (Rotterdam) wint na extra ronde op punten van Iske (Amsterdam) v. d. Zee (Amster dam) wint door opgeven in.de le ronde van Voskamp (Oosten) Turksma (Den Haag) wint op punten van Geene (Rotterdam). De uitslagen van de Zondag voortgezette wedstrijden om de amateurs kampioenschap pen zijn als volgt Bantamgewicht Smit, Rotterdam, wint na een extra ronde van Adelaar, Amsterdam Baddist, Den Haag, wint met knock-out in de tweede ronde van Fresco, Den Haag. Lichtmiddengewicht Van Dam, Rotter dam, wint op punten van Malissen, (Ooste lijk district) Brand, Amsterdam, wint op punten van Hofman, Rotterdam Brons, Den Haag wint op punten van Overbeek -Den Haag Corhelissen, Amsterdam, wint op puntenvvan Kruger, Rotterdam Rook, Am sterdam, v/int van Janssen, Oostelijk Dis trict, door opgave van dezen in de tweede ronde. BantamgewichtMoffie, Amsterdam, wint op punten van Fresco, Den Haag. LichtgewichtBosman, Oostelijk Dis trict, wint op punten van Akkerman, Den Haag Rosman, Rotterdam, wint van Veldt, Rotterdam, door opgave Van dezen in de tweede ronde Mathijze, Amsterdam, wint van Van Deul, Amsterdam, die in de derde ronde den strijd staaktJansen, Oostelijk District, wint van Roelofs, Oostelijk Dis trict, door opgave van dezen in de eerste ron de- i R.-K. SPORTVEREENIGING „COMB. GEEL ZWART—WESTEN. Ons tweede elftal is er in geslaagd het sterke Leiden II te kloppen en heeft zoo doende de fraaie medaille, beschikbaar ge steld door eenige supporters, in de wacht ge sleept. Het was een zeer geanimeerde wed strijd, waarin de sterkste heeft gezegevierd. De uitslag was 7-3. Doelpunten werden ge maakt door G. van Zanten, 3 stuks; H, Ma- thöt 2 stuks; P. van Beek en R. Lauer, ieder een. Verder worden junioren-elftallen van de R.-K, clubs uit Haarlem en omstreken uit- genoodigd om vriendschappelijke wedstrij den te spelen. Correspondentie hierover te richten aan den 2den secretaris W. L. dc Zwager, Vooruitgangstraat 79, Haarlem. H. B, C. OFFICIEEL. A.s. Vrijdag 17 Aug, algemeene jaarver gadering in het gebouw Heerenweg, half 8. De leden worden verzocht hunne aandachl te schenken aan aangehecht strookje der agenda. Hedenavond half acht vergadering, uitslui tend voor Junioren. Te half negen bestuursvergadering. Aller opkomst noodzakelijk. Convocatie's zijn verzonden. R. K, V. ZWALUWEN. Secretariaat tijdelijk: F. v. DUIVENBODEN Kruistochtstraat 28, Haarlem. Op de laatstgehouden ledenvergadering is het bestuur als volgt benoemd: G. Mcn- sin;*, voorzitter; C. v. d. Velden, le penning meester; F. v. Duivenboden, le secretaris; S. Donders, 2de secretaris; P. v. d. Velden, 2de penningmeester; A. de Vries en H. v. d Drilt oommissarissen. Geroyeerd werd wegéns wangedrag J. Westerhoven Verbindingsweg 7, Blocmen- daal. Heeren, die zich als lid wenschen op te geven, gelieven aan bovenstaand adres dit te berichten. Alle correspondentie te richten aan bo venstaand adres. H. H. Bestuursleden a.s. Dinsdag bestuurs vergadering in het gebouw van de St. Joz. Gez. Vereeniging, Jansstraat 59. BLAUW-WIT IN DUITSCHLAND.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7