J. E. A. KAUB HOUTHANDEL Naar Marken Yolendam en Monnikendam Hl Bouwondernemers „DE INDUSTRIE" CRONJE-APOTHgEK De Eerste en Eenigste Mode-Vakschool Bouwterrein HET LIMBURGSCN f" DAGBLAD** rijke mijnstreek I Naar een sluitend budget. STOOMTIMMERFABRIEK B v.h, G. MOEIMG - GED. OUDE GRACHT 11 - TELEF. 382 - 873 .Voorkomt bederf van Uw inmaak per TRAM STOOMBOOT en BOTTER. Heemsteedsche Dreef 270 TELEFOON 28236. het aangewezen blad. UIT DE PERS. LUCHTVERKEER. DE LUCHTVERBINDING LONDEN— PRAAG. KERK EN SCHOOL KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. BINNENLANDSCH NIEUWS LANGE HEEREN VEST114-128, Tel.2208 LOON- ZAAG- EN SCHAVERIJ HOUTWOLHANDEL. B worden met Stoomen of Verven weer zoo goed als nieuw bij Sloomeri] en Ververij Wij vestigen er Uw aandacht op dat bederf van den inmaaksteeds toe te schrij ven is aan den gebruik ten azijn. Bederf is uitgesloten met gesteriliseerden Haas' Inlegazijn. Bovendien verkrijgt men een veel fijneren smaak dan met ge wonen of z.g. gelen of wijnazijn. J. A. HAAS &- ZOON HAARLEM BINNEN- EN BUITENLANDSCHE GENEESMIDDELEN BWQT „NUTRIQUU' - is gevestigd Wilhelminastraat 19 Dagkaarten ad 12.25 (kinderen I1.80) Op werkdagen verkrijgbaar bij de Con ducteurs der N. Z. H. en E. S. M, te HEEMSTEDE, zoowel vooij VILLA als voor AANGESLO* TEN BOUW TE KOOP. Billijke condities. Inlichtingen bij Makelaar CORNS. L. KWAK is voor publiciteit in da jfraagt gratis proefnummers tan de Administratie te Heerlen. ft (Ingezonden]. Als de («ekehen niet bedriegen beduidt bet optreden van Minister Colijn kort en bondig dit: Zoo spoedig mogelijk naar een sluitend Staatsbudget. Het wegwerken der onnoemelijke tekorten, die onze Rijks- (en ook onze Gemeentebe- grootingen) nu al jaren lang torsen is van zoo groote beteekenis en zal met een blik om ons heen in de toestand van zulk een heilzame uitwerking blijken te zijn, dat heel Nederland, hoe moeilijk de jaren, die nog komkn gaan, ook mogen worden, zich blij moedig gereed diende te maken, om onze regeeringspersonen in deze uiterst zware taak behulpzaam te zijn. Behulpzaam door aanpassingszin en bo venal door geneigdheid tot offers, want om tot een nul en zoo mogelijk tot een ba tig saldo te kunnen geraken, zal het er de eerste jaren danig bekrompen naar toe die nen te gaan en dit nu het spreekt van zelf vraagt offers en niet het minst van ons, die na den vrede van 1918 eenige weel de hebben gekend en in vergelijking met de om ons heen liggende rijken in zekere mate een „verwend" volk kunnen heefen. Nu zal een ieder, wat begrijpelijk is, zich wel weer trachten te onttrekken, het liefst voortleven, zooals het nu ging, ondoordacht •n onbekommerd over wat de dag van mor gen brengen zal, in 't uiterste geval zeggen en doen: bijkrimpen, da's goed, maar ik niet, zoo mogelijk het bezuinigingswerk trachten te saboteeren, doch bedenken we daarbij, dat dan ook al onze schoone idea len over solidarisme, broedermin, rechtvaar digheid en wat dies meer zij, in rook zullen opgaan, alles stelselloos wordt en dat we in 't allerlaatste geval slechts uitstel van executie kunnen bewerkstelligen, daar 't on weersprekelijk vaststaat, dat te zijner tijd de geldelijke toestand onzer gemeenschap ordening behoeft. Hier beteekent uitstel geen afstel, doch slechts: óf nog meer en intenser magere jaren, ófverval. Dezer zijds kan het niet weersproken worden, dat zoo au en dan het vertrouwen in onze re geering diep geschokt werd, dat ook hier het harte bange klopt bij het hooren over nieuwe en peperdure bewapeningsplannen, maar hier naast staat toch ook, dat onze eigen blazoenen zelf in 't jongste verleden niet steeds ongerept bleven en dat het in elk geval te denken geeft, dat een achttal ministers anders dacht dan één en dat dit er op wijst, dat er misschien iets broeit. In betrekking tot landen, wier schatkist in nog berooider staat verkeert dan de onze, is het niet te boud gesproken, als men be weert, dat we eigenlijk een natie zijn zon der soldaten. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen en daarom, trots alles, eenparig zeg gen: Hier zijn we, wij willen meewerken, wij wachten op uw aanwijzingen, doch zullen hiernaast met argusoogen uw voorbeeld voor .pns gadeslaan. ,Wij erkennen hef, dat 'de versobering is aangebroken, maar dan ook voor allen, van hoog tot laag, zonder uitzondering, ook voor onze leiders en waar maar even mo gelijk dienen ten opzichte van deze laatsten toegewezen schadeloosstellingen zoo spoe dig als 't kan en in voorrang eveneens iet wat verminderd te worden. Onze duur verworven rechten geven wij omdat de nood dringt gedeeltelijk en niet meer dan noodig is vrij, doch wij niet alleen, neen, een elk zal nu iets van zijn pischen en verlangens hebben in te boeten tot in de hoogste regionen toe, want dat is rechtvaardig, dat is billijk en bovenal troostvol voor ons, die daardoor de zeker heid verkrijgen, dat er niet met twee maten gemeten wordt. Bij een volk met deze mentaliteit, bezield met deze gedachten en dat uiting geeft van redelijke volgzaamheid zal geen regeering wetten in 't leven willen roepen of dit ook durven te bestaan die in 't oog loo pend onbillijk zijn, welke de lasten onrede lijk verdeelen of die 't groote gros niet zul len bevredigen. Laten we de tandén klem men, nu de groote ure nadert en eenmaal zullen wij elkander zalig prijzen, dat wij in eendracht en juist hierom zoo betrekkelijk makkelijk het beloofde land van den werke- lijken voorspoed hebben kunnen betreden. H. J. J. SPOOK EEN GERECHTE VRAAG, Dé „Standaard" schrijft! „Nog altijd Is er inzake de lijkverbranding geen verandering gekomen in den onhoud- baren toestand, dat terwijl de Wet hef be graven der lijken gebiedend voorschrijft; in steeds meerdere gevallen de crematie ge schiedt zonder dat de wetsovertreders in eenig opzicht worden lastig gevallen. Tegen de Wet in, vestigt zich in ons land de praktijk dat de lijkverbranding geoor loofd is. Een onvolledigheid in de Wet maakt het de Overheid niet wel mogelijk haar plicht te doen. En tot een goede wets wijziging kwam het nog niet. Het onhoudbare van dezen toestand sprak vooral uit het feit, dat de Minister van On derwijs een vertegenwoordiger zond bij de crematie van het stoffelijk overschot van dichter Couperus. Hieruit zou men kunnen afieiden, dat de Overheid zich bij den be- staanden onwettigen toestand voor goed neerlegt. Natuurlijk is dat van onze Regeering niet aan te nemen. En wij mogen den heer Scheurer dank weten, dat hij den Minister van Onderwijs enkele vragen heeft gesteld, waarvan dc laatste luidt: Is de Minister niet van oordeel, dat de vertegenwoordiging der Regeering bij een onwettige handeling valt af te keu ren? Wij zien met eenige belangstelling het antwoord van den Minister tegemoet, hoe wel het eigenlijk voor de hand ligt. Blijkt ook thans weer niet, hoezeer het tijd wordt dat onze Regeering positie kiest in deze kwestie en komt met een wetswijzi ging, waarbij de Christelijke zede betere beveiliging vindt dan thans het geval is?" Het antwoord der regeering is zoo juist verschenen; men zie elders in dit blad. Uit Londen wordt gemeld, dat de lucht vaartdienst LondenPraag via Keulen den kelijk Woensdag a.s. geopend zal worden, daar men hoopt, dat op dien datum de be treffende regeeringen tot overeenstemming zullen zijn gekomen. De afstand LondenPraag zal in onge veer 8 uur kunnen worden afgelegd, terwijl dezelfde reis per trein 32 uur duurt. Er zijn twee dagelijksche diensten tus- schen Londen en Keulen en één dienst op Praag. Er is overeengekomen dat in het zomerseizoen de vliegtuigen op het Cheb- vlieigveld zullen dalen. Dit vliegveld ligt een uur gaans van Carlsibad, Miariënbad en Franzensbad. EEN PROCESSIE NAAR LISIEUX. Men schrijft ons: Toen door den Hoogeerw. Heer L. Wes- terwioudt, Plebaan van de Bavokerk te Haarlem ter voorbereiding van haar tweede Lustrum-viering een tweetal voordrachten werden gehouden voor de Haarlemscne af- deeling van den R. K. Vrouwenbond, zeide de Hoogeerw. spreker o. a. „hoe vol is het Evangelie van het verlangen des Heeren naar onze vriendschap. Als dat verlangen van zijn lippen sprak, het waren de schoonste momenten van 's Heeren leven. Zeker, als Zijne Godheid op den Tha- bor een wijle uitstraalde in glorie, als zelfs Zijne kleederen in de schittering zijner God heid deelden en 't waren oogenblikken van heerlijkheid. Als Hij de pogen der blinden ontsloot voor het licht door Hem gescha pen, als Hij de ooren, doof voor alle aardsch geluid, opende voor Zijn goddelijk troostwoord; als de dooiden opstonden om dankbaar de hand te reiken aan Wie hun andermaal het leven gaf, het waren oogenblikken vól goddelijke kracht. Maar welke oogenblikken hebben vooral den Heiland bemind gemaakt bij de menschen? Het waren die, welke Hij meer dan andere toonde een der onzen te zijn. De oogen blikken waarvan geschreven staat; Jezus nu beminde Martha en Maria, haar zuster; of van den jongeling; Jezus zag naar hem en beminde hem. Dit nu kunnen wij ook toepassen op de heiligen. Wat doet ons de heiligen hei meesit beminnen? Is 't wanneer wij vol be wondering hun heldendaden van nederig heid, boete en zelfheiliging aanschouwen? Is 't wanneer wij uit hunnen mond de woorden vernamen: weest mijn navolger gelijk ik 't van Christus ben? Is 't als wij met onzen geest de wolken doordringen en die gelukkige hemelbewoners daarboven gekleed zien met 't gloriekleed, neerge knield voor en aanbiddend 't Godde lijk Lam? Neen, 't is wanneer wij hunne machtige hulp en bescherming afsmeeken, wanneer wij naar geest en lichaam voelen en ondervinden dat zij onze gebeden en verlangens aan God opdragen en wij door hen verhoord worden. Maar welke heilige heeft dan meer aanspraak op onze veree- ring, hoogachting en liefde dan die bemin nelijke Zalige van Lisieux, de Kleine T'he- resia van 't Kindje Jezus, die bij haar leven reeds verzekerde: „ik zal na onzen dood rozen strooien uit den hemel, ik zal mijn hemel doorbrengen met goed te doen op aarde?" Duizenden hebben dat profetisch woord gehoord en ondervonden en wan neer men de kapel van dé Zusters Carme- lietessen in Lisieux dan ook binnentreedt ziet men overal marmeren platen die ge tuigen van Theresia's rozenregen: „En Re connaissance des bienfaits." 't Ligt in de bedoeling van de Paters Caf- melieten om eene processie te orgajniscs- ren naar Lisieux, waar de Kleine Theresa heeft geleefd en gestorven is en waar haar gebeente in een schitterende reliekschrijn bewaard worden. Zij die de hulp van ae zal. Theresia reeds ondervonden hebban moeten zeker gaan om te bedanken en zij die nog weldaden, geestelijke en tijdelijke verwachten, moeten die gaan afsmeeken bij de reliquien van de zal. Theresia, in de Kapel waar U alles spreekt van de beloUe van de kleine heilige: Ik zal rozen strooien op aarde. De processie zal vertrekken op Maan dag 24 September en terugkeeren Vrijdag 28 September. Inlichtingen te verkrijgen., bij 't reisbureau Lissone en Zoon, Leidschestr. 5, Amsterdam en bij de paters Carmelietén te Aalsmeer. DE KATHOLIEKENDA O* I. HET DOEL. De dagbladen hebben ons een'gen tijd geleden het aangename nieuws gebracht, dat dit jaar de diocesane Katholiekendag in 't bisdom Haarlem zal gehouden worden ih Hoorn, de hoofdstad van West-Friesland. Om voor deze uiting van Katholiek leven v/at een Katholiekendag is belangstel ling en sympathie te wekken, meenden wij het niet ondienstig op deze plaats iets te schrijven over doel, karakter en nut van Katholiekendagen. De eerste Katholiekendag kwam tot stand in Duitschland en werd gehouden te Mainz in het jaar 1848. Hoe men er toe kwam, zegt ons het verslag van die grootsche bijeenkomst: ook de Katholieken besloten „de nieuw ge wonnen vrijheid van vergadering en ver- eeniging, van woord en pers vast in de hand te nemen en zich daarvan ten gunste van godsdienst en Kerk te bedienen." Na 1848 zijn er in Duitschland reeds meer dan 60 van zulke dagen gehouden en overbekend is het, welk 'n geestdrift er steeds heerscht op de Duitsche Katholiekendagen, hoe de deelnemers er immer vinden een bron van kracht, om voort te gaan op den goeden weg en pal te staan in den strijd tegen de vijanden onzer Kerk. Zij, die de Nederlandsche Katholieken dagen organiseerden, hebben nauwelijks gedacht aan een buitenstaanden vijand. Wat zij tot stand wilden brengen, mocht aller minst een strijdlustig karakter dragen, maar moest zijn een werk des vredes bij uitstek. Het doel der Duitsche Katholiekendagen ten minste in hun opzet werd duidelijk weergegeven te Mainz door den voorzitter en den initiatief-nemer van dit werk, Adam Frans Lenning „Wij strijden tegen de heer schappij van een valsch staatsrecht over de Kerk, wij bekampen het absolutisme in zijn toepassing op den godsdienst." Die vijanden kennen wij gelukkig niet in ons gezegend vaderland. Het doel van den Katholiekendag, zooals wij er begin September een gaan hou den, is 'n heel ander. Het wordt helder en klaar aangeduid in art. I van het Reglement voor de Diocesane Katholiekendagen in het bisdom Haarlem „Het doel van de. diocesane Katholiekendagen is het bevorderen van de meerdere kennis en de toepassing der Ka tholieke beginselen in het bijzondere en in het openbare leven, alsmede het in stand hou den en bevorderen van de eenheid onder de Katholieken." Zooals uit deze woorden blijkt is het doel van den Katholiekendag, om onder weder- Zijdsche aanmoediging en bezieling te be raadslagen en middelen uit te denken tot zedelijke en godsdienstige verheffing. Zoo weinig wordt aan strijd gedacht, dat de eigenlijk gezegde politiek (art. 2) opzettelijk wordt uitgesloten. De politiek met al haar aanhang en nasleep van geschillen en per soonlijke verwikkelingen is maar al te dik wijls de vijandin van den vrede. Onze Nederlandsche Katholiekendagen, die men beschouwen kan als de uitgroei en de vervolmaking van de Bondsdagen, hebben ten doelopheffing van geest en gemoed in de hooge sfeer van geloof en godsdienst, verlevendiging en versterking van het gods dienstig en zedelijk bewustzijn. Vooral in onzen tijd met zijn uiterlijkheden, met zijn bedrijvige drukte van dagelijksche zorgen, moet vóór alles het geestelijke en ideëele meer en beter verzorgd worden. Zelfs op plaatsen, waar het familieleven doortrokken is van een christelijken geest, ontkomt men in het openbaar leven niet geheel en al aan de invloeden van den modernen tijdgeest en deze is maar al te zeer af keerig van de inwer king van den godsdienst en de Christelijke beginselen. Daarom heeft de Katholiekendag vooral ten doel te wijzen op de noodzakelijkheid, om aan de kinderen godsdienstig onderwijs te verschaffen, neutrale bladen zooveel mo gelijk uit de huisgezinnen te weren, het fa milieleven van den christelijken geest te doordringen, de verschillende instellingen van godsdienstigen en liefdadigen aard te steunen, om in het algemeen in het openbaar leven zijn katholieke overtuiging moedig te belij den. Daar wordt een kruistocht gepredikt tegen de „volkszonden", als daar zijn de drankzucht, het overdreven zingenot, schen nis van de heiligheid van den Zondag enz. En niet 't minst daar wordt de be teekenis uiteengezet van de eigenaardige taak, welke de Katholieken in het maatschap pelijk en staatkundig leven te vervullen heb- ben, willen zij in den modernen tijd op de meest vruchtbare wijze medewerken aan de zegepraal van de christelijke beg'nselen over ongeloof en ongodsdienstigheid. Kortom het katholicisme meer en meer maken tot een richting en leidinggevenden factor in de maatschappelijke samenleving zietdaar hefe doel van den Katholiekendag Gp den a.s. Katholiekendag te Hoorn ($1 als onderwerp besproken en belicht worden De Naastenliefde Kan men mooier en nutti ger stof behandelen? De liefde is de ziel van het Rijk Gods. Christus' Evangelie is een Evangelie van ontfermende, helpende, red dende liefde. Het Rijk Gods van binnen en van buiten is liefde en komt tot de kinderen der menschen slechts op den weg der liefde. Dienende liefde heeft Christus gepredikt en beoefend. Oprichtende liefde bewees Hij met oneindige goedheid van hart aan al de genen, die Hem op hun dwaalwegen nader den, om ze weer terug te voeren tot het Vader hart van God. Altijd en immer heeft hij bedrukten en behoeftigen gediend, de armen opgezocht, de gebogenen opgericht, de ge vallenen opgebeurd en zichzelf voor allen opgeofferd. Zijn Rechtervonnis in het hier namaals over het eeuwig erfdeel van het hemelsch Rijk zal beslist worden naar de mate van onze liefde tot den evenmensch. De mensch is niet geschapen voor de af zondering en een leven binnen enge grenzen, maar om samen te leven en daarom moeten allen den levenden polsslag der gemeenschap voelen, die zijn oorsprong en zijn doel heeft in God. Geen zelfzucht, maar zichzelf geven niet zichzelf terugtrekken van de anderen, maar opoffering van het eigen ik voor de an deren geen liefde tot God enkel in gevoel en klinkende woorden, maar liefde tot God, beproefd in de edele daad der naastenliefde. Dat is Christus' program, dat is heel het Christendom, als wij het maar in heiligen ernst willen beoefenen. Het is o zoo waar als er niet zooveel on min, zooveel tweedracht in God's wereld was, wat zou het leven dan schoon zijn, wat zouden wij dan dicht bij het Paradijs wonen Wanneer men echt goed-van-harte is, dan wordt ook in zorgen en moeilijkheden alles veel helderder, van zonlicht omstraald. Goedheid is de grootste macht ter wereld, 't is als de lichtende zon aan het firmament. We bedoelen geen goedheid, die enkel in schoone ijdele woorden bestaat maar die goecteid is heel onze gezindheid, welke zich Tut in daden en offers minzaamheid, zachtmoedigheid, zelfverloochening, echte naastenliefde. Moge de Katholiekendag van Hoorn dit uitwerken in allen fr. DEODATUS VERGEER O. F. M. Nieuwe Niedorp. GESCHENK AAN DE R. K. UNIVERSITEIT. Door bemiddeling van Z. D. H. den bis schop van 's-Hertogenbosch heeft een milde geefster een stijlvol koperen kruisbeeld, hoog 1.70 M., afkomstig uit het atelier van den heer J. Hamers te Tilburg, doen aan bieden voor de R, K. Universiteit. Hét kunststuk zal geplaatst worden in de Senaatskamer. (St. Jansklokken.) EEN BIJGESCHILDERDE ISRAELS. In het Wbl. v. h. Recht vinden we een vonnis der Haagscfae Rechtbank, gewezen naar aanleiding van een proces, dit Isaac Israels heeft aangedaan aan den kunstschil der Anton van Welie en den industrieel S. te 's-Gravenhage, naar aanleiding van het feit: „dat in 1907 of 1908 wijlen Jozef Israëls heeft gemaakt een schilderij, voorstellende Kinderen der Zee, welk schilderij hij heeft verlcodht aan J. Tersteeg, in diens hoe danigheid van vertegenwoordiger te 's-Gra- venhage der Société en Commandite Bous- sod Va! ad on et Cie., kunsthandel te Parijs, welk schilderij daarna in het begin van 1919 door. gemelde firma is verkocht en geleverd aan den tweeden gedaagde H. P. A. J. S., in wiens genoemde schil derij zich nog bevindt; dat dit schilderij niet meer verkeert in den staat waarin het door den maker is vervaardigd en afgeleverd, doch hierin, na dat het in 't bezit was gekomen van ge noemden S„ dus tijdens het leven van den maker, wijziging is aangebracht, doordien door genoemde v. Welie de figuren der beide er op voorkomende personen, althans de linksche figuur zijn overgeschilderd, al thans bijgeschilderd of geretoucheerd; dat een dergelijk overgeschilderd, bijge schilderd of geretoucheerd zijn is een wijzi ging in het werk, waardoor inbreuk wordt gemaakt op het auteursrecht, welk auteurs recht door wijlen Jozef Israëls nimmer is afgestaan, welke inbreuk bestaat zoolang als het schilderij aldus gewijzigd zich voor doet door de naamteekening des makers als een schilderij van Jozef Israëls en voor welke inbreuk zijn rechtverkrijgenden dus gerechtigd zijn en blijven zooveel mogelijk herstel en schadevergoeding te verkrijgen; dat bovendien en in ieder geval een der gelijk overschilderen, bijschilderen of re- touobeeren van het werk van een groot meester als Jozef Israëls, met opzet, al thans schuld door den eersten gedaagde, die zelf kunstenaar is, is een onrechtmatige daad, immers een daad, die imdruischt zoo wel tegen de goede zeden als tegen de zorgvuldigheid welke in het maatschappe lijk verkeer betaamt tegen den persoon en het werk van een mede-kunstenaar van grooten naam en de dader dus tot herstel althans vergoeding der schade tegenover den rechthebbende of diens rechtverkrij genden verplicht is; dat het verwijderen van al hetgeen door Van Welie aldus aan gezegd schilderij is bij- of overgeschilderd of geretoucheerd, indien zulks mogelijk is, de gepleegde in breuk op het auteursrecht zal kunnen her stellen en indien zulks niet mogelijk is de inbreuk op het auteursrecht alleen ver zacht kan worden doordien het aldus ge wijzigde werk zich niet meer voordoet als een werk van. Jozef Israëls en derhalve de naamteekening door den maker op het werk geplaatst, voordat er aan was ge knoeid, hieruit worde verwijderd en weg genomen op dusdanige wijze, dat deze naamteekening voor goed van het doek verdwijnt; dat voorts elke inbreuk op iemands rechten en in elk geval deze inbreuk op het auteursrecht van de eischers schade veroorzaakt en dengene die zulk een in breuk schadeplichfig maakt. Het vonnis luidt, dat van auteursrecht geen sprake is, omdat de Auteurswet eerst in 1912, na den dood van Jozef Israëls, is ingevoerd en dat de andere vordering on gegrond is. Van Welie heeft o. a, verklaard, dat hij begin 1909 op verzoek van den chéf van het Huis Bousso'd Vakdon et Cie. te '-Gra- venhage aan de schilderij Enfants de la Mer, destijds het eigendom dier firma, een retouche heeft aangebracht, die Israëls naar de mededeelling van genoemd hoofd der zaak, wegens zijn slecht gezicht niet zelf kon doen, welke retouche heeft bestaan in het omtrekken der gelaatslijn van één fi guurtje. En Jozef Israëls was niet alleen mei de voorgenomen retouche bekend, maar h'eeft zelfs, nadat zij gesdhied was, uitdrukkelijk zijn ingenomenheid met hert resultaat te kennen gegeven. INSULINE, HET MIDPEL TEGEN SUIKERZIEKTE. De regeering van de provincie Ontario heeft maatregelen getroffen om, te beginnen met 1 September a.s., gratis insuline be schikbaar te stellen voor alle lijders aan suikerziekte in de provincie, die, blijkens een briefje van hun dokter, insuline behoe ven en niet in staat zijn het te betalen. Het preparaat zal werden bereid in de acht labo ratoria van den provincialen gezondheids dienst. ROYAARDS EN DE STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Dr. Willem Royaards zal den Stadsschouw burg te Amsterdam verlaten. Het gerucht loopt, dat hij het Grand Théatre Van Lier zal gaan bespelen. Nader wordt vernomen, dat de door het personeel geuite veronderstelling dat Royaards het Grand Théatre zou gaan be spelen nog geen enkelen grond heeft. De heer Mullens deelde mede dat hij met den heer Royaards nog geen contract gesloten had, hoewel hij erbij voegde dat hij ook met anderen nog geen contract had afge sloten en dus nog geheel vrij is. De onder handelingen duren nog voort. EEN NIEUW PORTRET VAN DE KONINGIN-MOEDER. Verleden Donderdag heeft de Koningin- Moeider voor het eerst geposeerd voor haar portret, dat Jan Toorop vervaardigt ter gelegenheid van het regecringsjubileum van de Koningin, wanneer dit portret door di rectie en leden der K. Kunstzaal Kleykamp H. M. zal worden aangeboden. De schilder is zeer tevreden over het resultaat van zijn werk. Jammer genoeg, diat zijn gezondheidstoestand no,g altijd te wenschen overlaat; zijn pijnen beletten hem meer dan eenmaal in de twee dagen te teekenen, nochtans houdt hij er zich van verzekerd vóór 25 Augustus gereed te komen. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Zaterdagochtend 10 uur heeft er te Am sterdam in de groote repetitiezaal van het Nederlandsch Tooneel een bijeenkomst plaats gehad van de tooneelspelers en -speelsters, bijeengeroepen door dr. Royaards, waarin aan de artisten werd meegedeeld, dat commissarissen eerst dan bereid zijn tot een volledige garantie voor de uit te betalen gagementén, indien ook de gemeente Amsterdam meewerkt. Tot nader order hebben de commissaris sen rich alleen bereid verklaard de garan tie tot de helft der salarissen op zich te nemen. Er heerscht groote verklaarbare onte vredenheid onder de artisten. (Vad.) Verschenen is een keurig boekje, getiteld: „Tilburg" d'oor A. J. A. C. van Delft, gedrukt bij W. Bergmans,Tilburg. Deze uitgave, die ten doel heeft Tilburg als woonstad en nijver heidscentrum beter bekend te maken, is op keurig papier gedrukt en tot in de finesses afgewerkt. De afbeeldingen en de foto's wel ke er in zijn geplaatst zijn 'heel correct be handeld, en geven een geheel overzicht van de stad Tilburg met zijn gebouwen, pleinen, parken en omgeving. In 'teerste hoofdstak worden de geschied kundige herinneringen van Tilburg opge haald, waarbij ook eenige afbeeldingen w.o. de schepen zetels uit de 17e eeuw een belang rijk deel van uitmaken. Een ieder, die in Til burg, hetzij als woonstad, hetzij als industrie centrum belang stelt, kan gerust dit boekje raadplegen. Het zal dan ook zeker zijn wreg wel vinden. HERZIENING SOCIALE VER ZEKERING. Advies in den Hoogen Raad van Arbeid "i De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn ad-: vies omtrent de herziening der Sociale Ver- Zekering thans vastgesteld. De Raad acht het gewenscht de verplichte ongevallenverzekering, ziekteverzekering en invaiiditeits- en ouderdomsverzekering uit te strekken tot alle personen, die in dienstbe trekking tegen loon werkzaam zijn. De Raad acht het niet gewenscht, naar het voorbeeld van de ontwerpen Kuyper en Vee- gens, aan den tegen geldelijke gevolgen van ziekte verzekerden arbeider, behalve op zie kengeld mede aanspraak te geven op genees kundige hulp voor rekening van het met de uitvoering der ziekteverzekering belaste or gaan. Een zeer groote meerderheid in den Raad geeft de voorkeur aan een afzonderlijke wettelijke regeling betreffende de genees kundige verzorging van arbeiders en met deze maatschappelijke gelijkstaanden. De Raad is van oordeel, dat de ongevallen gedurende een bepaalden termijn bij voor beeld twee maanden met betrekking tot de vcrleening van geldelijke uitkeeringen als ziektegevallen moeten worden beschouwd. Het wordt wenschelijk geacht met behoud van het recht van den door een ongeval ge troffen arbeider op genees- en heelkundige behandeling in de uitgebreidheid, waarin die behandeling thans wordt verstrekt, den ar beider de behandeling zooveel mogelijk te doen genieten door het ziekenfonds, waarbij de arbeider is aangesloten. In verband daarmede dient aan de zieken fondsen vergoeding te worden gegeven voor de vanwege die fondsen ter zake van onge vallen verschafte genees- en heelkundige be handeling. Het orgaan, dat het risico draagt voor de ongevallenverzekering, moet in ieder geval mede beslissen over de geneeskundige be handeling. j Een zeer groote meerderheid in den Raad (284) acht het gewenscht in de Invaiiditeits wet te breken met het stelsel der individueele rentebepaling en daarvoor in de plaats ta nemen een stelsel van eenheidsrenten. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van net stelsel van indi vidueele verzekering door een stelsel van col lectieve verzekering, terwijl de individueele boekhouding zal kunnen v/orden afgeschaft. Met uitzondering van enkele leden acht de geheele raad het gewenscht de collectieve ziekteverzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de individueele verzekering van den arbeider. Ten aanzien van de wijze van uitvoering der sociale verzekering is vrijwel de geheele raad afkeerig, zoowel van een uitvoering uit sluitend door van overheidswege ingestelde organen, als van een uitvoering, uitsluitend door organen voortgekomen uit het particu lier initiatief. In de vergadering hebben de stemmen ge staakt over liet denkbeeld de uitvoering uit sluitend op te dragen aan bedrijfsvereeni- gingen met publiekrechtelijke bevoegdheden bekleed, waarvan alle werkgevers en werkne mers in een bepaald bedrijf van rechtswege deel zouden uitmaken. Een meerderheid in den raad meent, dat de uitvoering dier wet ten zooveel mogelijk moet worden opgedra gen aan organen, voortgekomen uit het par ticulier initiatief, die waarborg geven voor een duurzame en economische behartiging van hun taak en dat de overheid zich met die uitvoering slechts dient te bemoeien, waar het particulier initiatief geen bevredigende voorziening treft. Een meerderheid in den raad acht het niet wenschelijk slechts één vorm voor de uit het particulier initiatief voortgekomen organen te erkennen, doch noodzakelijk dat meerdere vormen, die burgerrecht hebben verkregen en aan te stellen eischen voldoen, worden toegelaten. EEN NIEUW DAGBLAD? Er loopen geruchten, dat de heer Van Ok, directeur-hoofdredacteur van „De Haagsche Post" ernstige plannen heeft, een nieuw dag blad te stichten. (Volk.) ZESDE GELDERSCHE KATHOLIEKENDAG. Te Zufphen is Zondag j.l. onder veel bé- langstelling de zesde Geldersche Katholie kendag gehouden. DE OPVOLGER VAN DEN HEER CQLIJN IN DE TWEEDE KAMER. De heer H. Leenstra te Haskerhorne, die den heer Colijn als lid der Tweede Kamer zal opvolgen, is 46 jaar oud. Hij is lid der Provinciale Staten en van den gemeente raad in Haskerland, voorzitter van den Has- kerveenpolder, van een Coöperatieve Zui velfabriek en van de afdeeling Joure van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Zijn beroep is veehouder. De heer L. behoort sedert eenige jaren tot de anti-revolutionaire partij. TEGENSPRAAK. Naar aanleiding van een persbericht als zouden met het oog op den precairen toe stand In Duitschland de verloven van de garnizoenen aan de Nederlandsche grenzen zijn ingetrokken, vernemen wij uit bevoegde bron, dat van een dergelijken maatregel bij de betrokken autoriteiten absoluut niets be kend is. Vlaggen voor de jubileumfeesten Alleen echt op blanke flesch, voorzien van etiket en capsule met firmanaam i ROZIJNAZIJNFABRIEKANNO1564 CRONJÉSTRAAT 127 Dag en nacht gerópend -TELEFOON 2222 (aangesl. bij de Ver. v. Mode-V. S. te 's Gravenhage). (Goedgek. bij Kon. besl. 26 Aug. Tl No. 45). SPECIALE OPLEIDING: voor Dames en jonge meisjes, zoowel voor eigen gebruik als ter verkrij ging van de Diploma's voor Costumière, Coupeuse en Leerares. Begin der nieuwe Cursus 3 September. Inschrijving van leerlingen dagelijks van 4-7 uur en 9-10 uur 's avonds. Prospectus gratis verkrijgbaar. Da Directrice.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10