VERK0OPINGEN. SPORT EM SPEL. Berichten uit onze vorige oplage, NOORDWIJK. KROMMENIE. IJMUIDEN. BEVERWIJK. H1LLEGOM. ZANDVOORT. HALFWEG. LISSE. HAARLEM. HET WEGENVRAAGSTUK IN NOORD-HOLLAND. Hoe de leden der Staten er over denken? De Groote Markt. Tilly Koenen. R.-K. Kerkkoorzangers, Gestoken. MOET LOUWTJE VERHUIZEN? Een nieuwe blijvende muziektent? Betere verkeersregeling. Zedenmisdrijf. De Jubileumsfeesten. -s liét jubileum Haarlem's Zanggenot. Het ongeluk te Wijk-aan-Zee. Muziektent op de Groote Markt. BURGERLIJKE STAND. Het drukke verkeer op de Groote Markt. Personalia. OVERVEEN. BLOEMEND AAL. VRÜIHEHBUS. Serie-wedstrijden R. C. H. FAILLISSEMENT BROEKHUYS AANGEVRAAGD. I Veiling te L:-se op 10 dezer, onder di- reactie van 't H. B. G., Kring Lfese E, V., T. Mon Trèsor top. 3.10; E. V. T. Rose La Reine I 2.70, E. V. T.Wittc Potte- bakker I 3.8Ó; E. V. T. Witte Due Max 1 2.70; E. V. T. Verm. Brillant top. 6.30; E. V. T. Gele Prins I 2.40; E. V. T. Bril lant Star il 4.70; E. V. T. Rose Luisante I 5.50; E. V. T. Chrysolora I 2.30; E. V. T. Chrysolora I 2.30; E. V. T. Cram. Bril lant top. 2.E. V. T. Keizerskroon top. 4.70; V'. T. Prins van Oostenrijk I J 3.50; D. T. Theeroos top. 3.70;^ D V. iMurillo top 3.75; D. V. Vuurbaak I 5.60; D. V. Thournesoll r. en g. II 3.80; D. V. Titiaan I 3.—; D. T. Willem III If 3.80; D. T. El Toreador II 5.90; D. W. Bar. de la Tonnaye I 2.70; D. W. Phillip de Com- mines top. 2.30; D. W. Pride of Haarlem I 2.50; D. W. Europe iop. 3.40; D. W. .Nauticas top. 2.70; D. W. Psyche top. J 3.—; D. W. Rev. Èwbank I 2.50; D. W. Clara Butt top. 2.40; D. W. Mr. Franc ■Sanders J 3.10; D. W. Mad. Kreiage 1 ■7 4.50; E. N. Ajax Princeps top. 3.70; •E. N. Golden Spur dn. I 8.E. N. Bic. Victoria top. 7.60; E. 14. Bic.. Victoria :.rond top. j 5.50; E. N. Poëticus Ornatus dn. I 2.90; E. N. Bic. Emperor top. 7. E. N. Barri Conspicius dn. I 4.25; E. N. Sir Watkin top. 7.30; E. N. Sir Watkin rond I 4.D. N. Von Sion dn. I 3.50; Cr. Meyerbeer I 0.50; Cr. Sir W alter Scott top, 0.70; Cr. Pres. Lincoln I 0.60; Cr. Mont-Blanc I 0.45; Cr. Geel top. 2.80; Cr. Purperea Grandiflora top. 1.60 Cr. King of the Whites I 0.75; Scilla NuWraus wit top. 1.70; Scilla Nut- baus blauw top. 1.30. Alles per 100 stuks. A'oordw. Postduiuenvereeniging „Steeds Sneller'. De Noordivirksche Postduiven hebben Zond ar; 1.1. hun derde buitenlandsche vlucht gemaakt, en wei vanaf het station Dttenics een vlucht van 163 K.M. Het weer was gelukkig prachtig en de duiven waren daardoor ook weer gauw thuis'. Te negen uur worden de duiven in vrijheid gesteld. De aankomst was als volgt; Duif van: A. v. d. Berg. 10 uut, 48 min. '2 sec; idem, 10 uur 48 min. 18 sec.; E. v. d. Haak 10 uur 48 min. 43 sec.; P. Nicolai 10 uur 50 min. 46 •sec.; E. v. id. Haak 10 uur 50 min. 46 sic.; P. Barnlioorn 10 uur 51 min. 52 sec.; A. v. d. Berg, 10 uur 5-1 min. 58 sec.; C. e. /Wouw 10 uur, 54 min. 30 sec. Zondag a.s. zal bovengenoemde vereeni ging een medaillcvlucht houden voor jonge duiven, een z.g. Derby-vlucht vanaf Charle roi. v Aanvang der Bekerwedstrijden. Zondag e.v zullen de Bekerwedstrijden op het sport park een aanvang nemen. Te. half twee zul ten spelen: Quick Step I legen Wilhelmus dl; te drie uur R. h. V, Z. I. tegen de Meer 31 en Vitrix I tegen Dnmiaten 1, te half 5. Burgerlijke .Stand van 3—10 Augustus '23. Hebe ren: 1 Aug.: Wiftelmiroa Petronella iAdriana, d. van L. .1. v. d. Meer en C. de 'Roode. 6 Aug.; Johannes, z. v.. P. G. de Haas en A. Zoetendaal. 8 Aug.: Petronella Adriana Hendriea, d. v. L. Wij namis en H. van der Plas. 10 Aug.: Corrnelia Maria, d. v. J. C. v. d. Meer en M. J. Verhoeff. Ondertrouwd: Mercus la Fontaine, 24 j., 4e Amsterdam, onlangs te Leiden en Mar- garetha Jacoba Maria Holleman. 25 jaar. Ie Amsterdam, onlangs, le Noordwijk. Arend Beeflrnk, 27 jaar. alhier en Anna Catharina Crum, 27 jaar, te Renkum. Werkmanskracht. De Coöperatieve Veree niging Werkmanskracht vierde dezer dagen ihaar zilveren iubilé. De kinderen der leden 'begaven zich Zaterdag j.l. in groo&en getale, "ongeveer 500/ naar de Wilhelniinastraat bij school A. In optocht ging het, door verschil- len'Je straten naar "t oude sportterrein aan den Heiligeweg alhier. Aan 'l begin van den stoet reed een praalwagen, waarop ecnige incisies, die reclamedoeken vasthielden, ge- zelen waren, terwijl een groot aantal man nen van 'i fanfarecorps „Onderling Genoe gen'' 't geheel opluislerdle met vroolijken mu-, ziek. Op 't terrein werden de kinderen koste lijk gctracteerd en won menige kleine een aardigen prijs bij de wedstrijd. f Personalia. Examens Hoofdakte. Haar lem 10 en 11 Aug. Geslaagd de heer G. J. J. Brouwer, te IJmmuitfen. I Personalia. Examen Boekhouden M. O. 's Gravenhage 11 Aug. Geslaagd,de heer T. T. Giele. te Beverwijk. Examen Engelsch L. O. 's Gravenhage, 11 •Aug. Geslaagd dte heer C. A. van der Laan, te Beverwijk. Deze examens zijn geëindigd. Personalia. Examen Hoogduitsehe taal L. O. 's Gravenhage, 11 Aug. Gesiaegd de "heer A. Boomsma, te Hülegom. Hedenmorgen werd m kort geding door den President der Air. Rechtbank alhier be handeld de zaak Lamberlsma contra het gemeentebestuur. De kwestie is n.l. deze. De heer Lamberlsma Jaat op den hoek van de Ove.rtonstraat en den Rijksstraatweg een win kelhuis bouwen. Nu mee non B. en W. uil acs- iisch oogpunt bezwaar te moeten hebben dat •op den den Rijksstraatweg een wink ritmis wordt gebouwd. Of zij daartoe bevoegd zijn, "wordt door den beier Lamberstma en eenige andere ingezetenen betwist, wan daar dit kort geding. I.ischer Lambertsma concludeerde, dat de "Gemeente zou worden veroordeld zich te ont houden van verdere belemmeringen bij den bouw van zijn winkelhuis aan don Rijksstraat weg hoek Overlonstraal. De President der Rechtbank bepaalde de uiispraak op Woensdagmiddag 12 uur. Voor eischer trad op H. J. Braam, oud- deurwaarder te Scholen, voor liet gedaagde gemeenfeebestuur Mr. A. Bruch, advocaat, xe Haarlem. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat dit bet eerste geval is, waarbij geen rechtskundig persoon voor een cliënt bij den Rechtbank o-utreedt. Aanvankelijk meende de President dat dit niet mogelijk is, doch bij onderzoek is hem gebl'escn dat zeifs iedereen voor een cliënt kan optreden in kort geding. Secretarie-personeel en Publieke Wer ken. Door Burgem. en Wetlh. is met in- ll^ng van 1 Januari 1924, wegens verminde ring van werkzaamheden bij de afdeel. Be lastingen [er Gemeente-Secretarie, aan den tijdelijken klerk bij die afdeeling J. Bat- teram eervol ontslag verleend, alsmede aan den heer A. v. d. Velde, administratief ambtenaar bij Publieke Werken en boek houder van het woning- en grondbedrijf op diens verzoek op 1 September a-.s. eervol ontslag verleend. Burgerlijke Stand. Geboren; Pieler, zoon van T. van Duiven'en E. Koning. Maria, dochter van A. Koper en M. L. van Dijk. Petronella Josephina, dochter van D. Dui venvoorden en M. G. Mesman. OVèrieden: W. Addesson, 47 jaar. Aantal badgasten. Op 8 Augustus be droeg het aantal badgasten 5417, dit is 757 minder dan vorig jaar. Burgerlijk Armbestuur. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1922 bedraagt in ontvangst, 13911.167, in uit gaaf .13627.13, zoodat er een batig saldo is van 284.0314. Aan Weekgelden Werd betaald een bedrag van 11085.20 en aan huishuur 1670.29. De z.g. trouwbus bracht 124.561» op en de straatmuziek 146.50. De Muziekverceniging zal op Dinsdag 14 Aug. 1923, des avonds te 7.45, officieel hare Muziektent openen. Speldjesdag. Woensdag 15 Augustus a.s. zal alhier de speldejsdag ten bate van Herwonnen Levenskracht Worden gehou den. jVij meenen niets beters te kunnen dóen dan dit schoone liefdewerk in ieders welwillende medewerking aan te bevelen en alzoo mede te werken Veel leed le ver zachten en menig lijder en lijderes nieuwe levenskracht te helpen 'hergeven. Laat daarom niemand de meisjes a.s. Woensdag teleurstellen wanneer zij een speldje te koop presenteeren, maar vrijge vig allen zoon zonnetje óp hun jas laten spelden. Wat maakt voor ons één dubbeltje en door allen mee te werken wordt het een bedrag waarmee H. L. kan woekeren en levensvreugde kan verschaffen. Wié een kwartje kan missen werpe dit in het buste! Late men dtis vooral zorgen een' dubbel tje klaar te hebben. Laat liefdadig Lisse dit jaar nog eens uitschitteren! Verschenen is het Algemeen Verslag der afdeeling van de Provinciale Staten van Noord-Holland over de voordracht van Ge deputeerde Staten., d.d. 20 Juni 1923, be treffende Overneming van den Zaanland- schen Communicatieweg. Aan de beraadslagingen werd in de afdee- lingen deelgenomen door 67 leden. Algemeen was men ervan overtuigd, dat de beslissing die hierbij van de Staten ge vraagd wordt van ver strekkende gevolgen zal zijn voor het geweest. Immers wordt hier gevraagd in beginsel uit te spreken, dat men de zorg voor het primaire wegennet zal be trekken binnen den kring der provinciale be moeiingen en hoewel de Staten het nog al tijd in de hand zouden hebben iedere uit breiding van het provinciale net al dan niet goed te keuren, ontkend kon niet worden, dat het beginselbesluit uiteraard tot omvang rijke konsekwenties voerde. Dat Gedeputeerde Staten begonnen wa ren het wegenvraagstuk onder de oogen te zien werd algemeen toegejuicht. Zijn de Sta ten van Noord-Holland, aldus werd gerede neerd, in vele opzichten de andere provin cies voor, hier is het provinciaal Bestuur van Noord-Holland achterlijk. Immers de toe stand onzer wegen in Noord-Holland is uit den tijd en het is een algemeene eisch, dat de provincie breekt met het oude systeem om dat onderhoud aan de aan- en omwonenden over te laten. Met name de wegen voor door gaand verkeer geven tot steeds ernstiger klachten aanleiding. Reeds de tijdsomstan digheden, die de kosten van hét onderhoud belangrijk hadden verhoogd, zouden de be zwaren tegen deugdelijk onderhoud door aangelanden en naastbelanghebbenden heb ben doen toenemen, van grooter beteekenis was het totaar veranderd karakter der wegen sedert de buitengewoon snelle ontwikkeling van het vrachtautoverkeer, dat de wegen ver nielde, maar bovendien met andere eischen optrad. Ook zijn thans door het snelverkeer de omwonenden aan de hoofdverkeerswegen niet meer de eenige belanghebbenden, die aangewezen kunnen worden om de kosten ervan te dragen. Het regelend ingrijpen van een centraal orgaan werd algemeen urgent geacht. Hoe wel sommige leden van meening waren, dat eigenlijk het Rijk voor een zoo algemeene zaak als het wegenvraagstuk diende zorg te dragen, werd erkend dat hieraan in de tegen woordige omstandigheden niet te denken viel. Algemeen was men dan ook van oordeel, dat de Provincie het aangewezen lichaam was, terwijl het meerendeel het- interlokaal ver keer als een in hoofdzaak gewestelijk belang zag. Indien dan ook de geheele Provincie, het platteland zoowel de groote steden, bij een goed wegennet ge/nteresseerd was, dan vloeide daaruit naar veler meening voort, dat het onderhoud door de Provincie, met steun van het rijk, diende bekostigd te wor den. Op den fiinancieelen kant van het vraag stuk worde echter later, bij de bespreking der lastenverdeeling ingengaan. Hierbij zal blij ken, dat onder hen, die eenstemmig warenin de erkenning van de urgentie van een in grijpen van een centraal provinciaal gezag, verschillende opvattingen werden verdedigd, zoowel wat aangaat het dragen der lasten,dis wat den aard van dit ingrijpen en de grenzen der bemoeingen betreft. Van verschillende zijden werd het ernstig betreurd, dat het voorstel van Gedeputeerde Staten, zich over dit belangrijk beginsel uit te spreken, werd gekoppeld aan de kwestie van den Zaanlandschen Communicatieweg. Deze weg is eigendom eener Maatschappij onderhoudsplicnten als bij alle overige groo- tere wegen in de Provincie, dié in beheer en onderhoud zijn bij openbare lichamen, zijn hier niet. Een besluit in den geest der voor dracht zou nu immers tevens beslissend zijn voor andere gevallen, die met dit unicum niet te vergelijken waren. Om deze reden stonden verscheidene leden aarzelend tégenover deze voordrachtzij waren geneigd het voorstel inzake den Communicatieweg geheel afge scheiden van de toelichting te beschouwen, enkele gingen zoover te verklaren, dat zij voor zich in geen geval konsekwenties voor volgende voorstellen wilden aanvaarden. Andere leden uitten als hun meening, dat, eenmaal het beginsel van besluit A, onder Ia, aanvaard zijnde, het moeilijk zou zijn het later een andere methode te gaan volgen. Ook om andere redenen stonden velen aarzelend tegenover de voorstellen van Ge deputeerde Staten. Immers zijn hieraan tal van belangrijke vraagstukken verbonden, die achtereenvolgens zullen worden aange duid, waar waaromtrent Gedeputeerde Sta ten geen, of slechts spaarzame inlichtingen versc-haffen. Zie vervolg pag. 1 Derde Blad. B. en W. deelen mede, dat het verkeer op de Groote Markt zoodanig is toegeno men, dat het wenschelijk wordt geacht ,dat verkeer iii cirkel-gang te doen leiden om het ter plaatse aanwezige mid:den-trott.iir. Alvorens een dergelijke regeling kan worden ingevoerd, dient het midden troit- toir te v/orden gewijzigd. De aan die wijziging verbonden kosten worden gefaamd op 1110. Hel concertbureau Vernout verzoekt ons mede te dcelen, dat het programma, het welk de altzangeres Tilly Aoenert en de organist George Robert a. s. Woensdag, avond in de Groote Kerk, alhier, zal Uit; voeren, bevat liederen van F. Schubert, J Raff, Amy Hare, Hugo Wolf, Hen-, v. d Brandeler, Gérard Dartillact en Richard Hol. Orgelwerken van Joh. Brahms, Hendrik Andriessen en Sigfrid KargElert. Bovendien zal Tilly Koenen hef offi cieel Koninginnelied, woofden van Philip Kruseman, muziek van J .P. J. Wierts, als slotnummer aan haar programma toevoe gen. Gedurende een lange reeks van iareit geeft deze zangeres jaarlijks te Haarlem een kerkconcert, welke zich steeds in een groot succes mag verheugen. Wij :vertrouwen, dat ook ditmaal vele muziekliefhebbers deze uitvoering zullen bijwonen. Men verzocht ons te melden: rijdag 17 Augustus generale repetitie voor de aubade op 6 Sept., onder leiding van den heer II. J. den Hertog, in de St. Bavo. Sme- deslraat, 's avonds half acht. II.II. Zangers, die nog geen toegangskaart voor den Dam op 6 Sept. ontvingen, gelieven deze af te halen, Korte Houtstraat 20, op al le werkdagen lusschen zes en zeven uur. Bij een twist op den Jansweg voor het gebouw ..Volksbelang" lusschen 2 mansper sonen respectievelijk-55 en 65 jaar oud op Zondag j.l.. is een van beiden zekere P. D. genaamd, wonende te Haarlem, zoodanig met een més in de kin gesneden, dat door een Hoofdagent een noodverband moest .worden gelegd, waarna de, getroffene naar liet Gasthuis is .kunnen gaan. Tegen den dader, zekeren. M. H., is pro- tês-verbnal opgemaakt. Het verkeer op en over de Groote markt in Haarlem is van dien aard geworden, dat er hoog noodig voorzieningen dienen te worden getroffen. Reeds vroeger vestigden wij de aandacht op het toenmaals gevaarlijke plekje vóór het stadhuis, waar men de kans had, na den bur gervader'te hebben gesproken, het stadhuis uitkomende gelijk te worden gegrepen door een auto of de tram. Wij hadden het genoe gen dat daarna langs den voorkant van het stadhuis een trottoir werd aangebracht, waardoor de kans op ongelukken veel ver minderde. Later is nog een Verbetering aan gebracht door den vluchtheuvel, die de pas sagiers voor de tram een veilige haven biedt.. Intusschen is het verkeer op de Groote Markt van dien aard, dat nog meer verbe teringen noodig zijn. B. en W. hébben nu het plan aan den gemeenteraad een credict van 1100 te vragen. Het trottoir, dat nu midden op de Groote Marakt ligt (de kleine steentjes zooals de volksmond 't noemt) en den vorm van een trapezium heeft, zal aan de hoeken worden afgeknot en meer een ovalen vorm krijgen. Dc twee electrische lantaarns die op de hoeken staan aan de zijde van café Brink- mann blijven echter staan en komen op een vluchtheuve 1 te staan, zoodanig dat^het mogelijk zal zijn ook tusschen deze vlucht heuvels en 't dan nog overblijvende troittoir- verkcer té leiden. Een gedeelte van de Groote Markt wordt geasfalteerd, waarvoor de Raad reeds vroe ger een crediet beschikbaar stelde. Het ge deelte dat geasfalteerd wordt is dat, wat ligt vóór het Stadhuis en wel vanaf den hoek der Groote Houtstraat aan de zijde van de voormalige sociëteit „Trou moet Blycken" tot aan Barteljorisstraaf, Zijlstraat en Koningstraat. Naar wij vernemen vinden eenige raadsle den het absurd de Groote Markt maar voor de helft te asfalteeren Deze meenen dat minstens ook het gedeelte voor café Brink- mann, tot aan de Smedestraat moet worden geasfalteerd. Deze raadsleden zien, naaf onze meening, de zaak juist in. Anders krij gen we immers op den hoek der Barteljo- ristraat de verandering van bestrating: aan de eene zijde asfalt, aan de andere keien. De taxi's worden gestationeerd vóór Brinkmann, dé autobussen blijven ook op hun tegenwoordige plaats. In dit plan van B. en W. blijft Louwtje op zijn plaats. Maar er zijn nog andere plannen. Een der leden van de commissie van Open bare Werken, de heer Van Liemt, heeft het idéé geopperd midden op de Groote Markt een met de omgeving harmonieerende mu ziektent op te richten, die daar dus blijven zou. Men vindt dergelijke muziektempels ook in oude steden als Gent en Brugge op de Marktplaats en ze voldoen daar goed. Het standbeeld van Lourens Janszoon Cos- ter zou dan van zijn plaats moeten en de heer Van Liemt had gedacht dan het stand beeld te doen plaatsen waar nu de visch- markt is. De vischmarkt zou dan geheel of gedeeltelijk moeten verdwijnen en Louwtje zou als achtergrond de Groote Kerk krijgen. Toen deze kwestie in de commissie voor Openbare Werken werd behandeld voelde met name de wethouder van Openbare Wer ken ivel iets voor dit denkbeeld en zeide dat „als eenmaal de Infanterie-kazerne weer geheel aan de gemeente zal zijn gekomen, overwogen zou kunnen worden of de visch- ha! van de Groote Markt wellicht naar de infanterie-kazerne zou kunnen verhuizen." Men ziet hieruit dat 'de verplaatsing van de vischhal bij lange na nog geen vaststaand besluit is. Het is een idéé dat geopperd is en er zal nog heel wat moeten gebeuren vóórdat het zoover is, bijaldien het zelfs ooit zoover komt. Intusschen is het een idéé, waarmede wel rekening mag worden gehouden. Wij zullen morgen een teekeningetjé pu- bliceeren,"waaruit de dan geschapen situatie duidelijk wordt. Dom' dc recherche is Zaterdag een 60-ja- rige man aangehouden, die in het Kenau park niet nader te noemen handelingen heeft gepleegd met minderjarige jongentjes. Optocht Koninginnedag. Aan hot bloemencorso op 31 Augustus a.s, zal ook worden deelgenomen door verschil lende sporfvareenigingen. De bedoeling Is, dat de optocht onder moev een beeld zal ge ven van de plaats, die de sport in onze stak! inneemt. Onder alle waardeering voor de reeds ontvangen toezeggingen, "mag eten- wel niet gezegd woéden, dat de uitvoering er van epn juislen indruk zou kunnen ge ven van hetgeen in Haarlem op sporlgebjcd "is tot slaitd gekomen.Verejenigingen, die dóór welke omstandigheden dan ook, zich nog niet hebben aangemeld, vezuimen niet zich - .1 Dinsdagavond 14 Augustus ter vergadering in-Re" Nijverheid aan te melden, of bij ver hindering ten bureele van Koninginnedag. Stadhuis, ingang Zijlstraat. De receptie. lu het gebouw „Olympia" werd Zondag middag door dé liederen tafel Haarlem's Zang genot" een receptie gehouden ter gelegenheid v;ui;-het. 55-jarig bestaan der vereeniging. En zoo troffen wij daar het bestuur aan, en den directeur, den heer L. C, Keereweer, „in de bloemetjes gezet". Er waren bloemen van hel feestcomité, de Kon, Liederentafel Zang en Vriendschap, Doopsgezind Zangkoor, Haarlem's gemengd koor, de tooncelvereenigin,g Jacob van Len- nep, Caieciüa en Kunst en Broederschap, te Amsterdam. Door verscheidene sprekers werd aan Haar- lem's Zang'genot hulde gébracht, voor wat zij steeds presteerde en nog heloofl. Het was de heer Ed. A. van Bilderbee.k, die de rij opende uit naam van hel feestcomité en een envelop pe aanbood, waarvan de inhoud strekken moest tot tegemoetkoming aan de kosten van een. feestconeert. Mevrouw Hcnsen, die na mens de dames der werkende leden de tec- kening aanbood var een Ie vervaardigen stem pel, voorts de heer H. van Boekhooven voor Doopsgezind zangkoor, de heer Colthoff vóór Kunst en Broederschap te Amsterdam, de heer Van Weert voor Kunst en Vriendschap 1e Amsterdam, de heer C. 'H. Vrugt voor Haar- bmsch Gemengd koor, de heer Koper voor Caecilia, de heer G. J. van Gasteren voor. de Kón.letterlievende vereeniging J. J. Cremer, de hoér van Maris voor Jacob van Lennep en de héér G. B. Crommelin voor de Bach- vereeniging. Do heer J. N. Hen sen veriolkte ten slotte de gevoelens der werkende leden, waarna de eerewijn werd rondgediend. Het verdient nog vermelding, dat de 77-jarige J. C. Hessels, de eehig nog in leven zijnde van de oprichters van Haarlem's Z'anggenót, Ier. receptie aanwezig was en met nog onge wapend oog zijn hnndtcekening zette in het - receptieboek. Verder zagen wij onder de vele aanwezigen de heer Dr. II. v. d. Berg en W. v. Hon- wholen, voorzitter van Proza en Poëzie, zoo mede mevrouw Wed. Andriessen en haar zoon, den heer Hendrik Andriessen. Het was voor den voorzitter der liedertafel, den heer R. M. van der Hart, een zware taak al de sprekers ie beantwoorden, waarvan hij ztch op een lofwaardige wijze kweet. En zoo gaat dan Haarlem's Zanggenot met opgewektheid zijn diamanten feest tegemoet. Meisje vermist. Zondagmiddag was op luit Bibemendianlsche strand een agent van politie uit Haarlem, die met zijn kinderen zich aan het strand vermaakte, waarbij ook was een logétje van 7 jaar. Spelenderwijs is dit uit het oog geraakt. De politie werd er ter stond mede in kennis gesteld, die op onder zoek uitging, doch zonder resultaat. Men kan zich de angst vati die familieleden indenken. Na eenige uren zoekens werd hel kiud te ruggevonden. Wij zouden van dit geval geen melding makenomdat 't wel meer voor komt dat kinderen op 't strand zoek raken indien wij hedenmorgen niet van verschil lende kanten waren opgebeld om te vragen of het kind al terecht was. Wij vermelden het dus lei- geruststelling van velen. Aangaande bet ongeluk te Wijk-aan-Zee, meldt onze correspondent ons nog nader: Zondag 12 Aug. 1.1. was het hier weer erg druk. Honderden, ja duizenden fietsers, wandelaars, reizigers pertram, autobus, of rijtuig waren naar de zee gekomen. Over eén lengte van 3 a 4 kilometer was het strand als met menschen bezaaid. Ondanks het aangename van de zee valt er toch weer een menschenleven te betreuren. Een 17-jarig jongmensch uit Amsterdam, begaf zich bij het baden te ver in zee en verdronk. Na ongeveer een half uur werd hij met den golfslag aangespoeld. Door de kunstmatige ademhaling poogde men de levensgeesten op te wekken, doch toen een dokter ter plaatse kwam constateerde hij dat de dood reeds was ingetreden. Pey brancard werd het lijk naar het lijkenhuisje vervoerd. De toeloop van nieuwsgierigen was groot, maar tevens erg hinderlijk. Na dit eerste geval is gisterenavond^hog het lijk aangespoeld van een tweede per soon, recht tegenover den Zwaanweg. Dit zijn dus twee dooden op een dag aan een strand. Beide lijken zijn in het lijkenhuis van het R.-K. Kerkhof gebracht. Er is een combinatie gevormd om op eigen kosten óp de Groote Markt een bij de om- êeving passende muziektent te plaatsen. 'aarvoor zou dan noodig zijn dat de Visch markt verdwijnt en op dat terrein het Costerstandbeeld zou worden geplaatst. Getrouwd: 13 Augustus. J. P. K. v. d. Steur en M. G. H. v. d. Steen. Géboren: 9 Au#, z. van J. Broersma:Idë Graaf. z. van D. BlomKorviriK. 10 Aug. d. van M. M. Baarsv. Dalen. z. van D. I'. MartensRemmé. 11 Aug. z. van M. ZwartSteur. d. van M. H. van RavensbargBrmcr. z. van A. H. Lode - -Deventer. i. 'van A. Balkidten Bak. z. van C. M. PejUv. Heel. 12 Aug. <1. van C. dc VriesSchippers. d. van J. C. Tuin Seubring. Overleden: 9 Aug. J. C. Swaagman, 66 J., M. v. Heemskerksheat. 10 Aug. H. Lo- kcpscRutgers, 41 j„ Ilazepaterslaan. I. M. Mfcheisen, 81 jaar. Rozenstraat. 11 Aug. H. H. v, Lunenburg, 50 j., Keizer straat. 12 Aug, J. F. .1. Schimmel, 70 J., M. v. Heemslkerkslraat. 13 Augustus W. J. Kruijer, 22 j., Olycansiraat. De OoGimnissaris van Politie heeft het volgende schrijven aan B. en W. gericht over het verkeer op de Groote Markt. Op '21 Januari 1920 zond mijn ambtsvoor ganger l! zijn venkeersrapport, waarin op bladzijde 14 bovenaan wordt geweizen op de noodzakelijkheid om hel verkeer ook op de Groote Markt in één richting le leiden, het geen later in een rapport aan den Burge meester nog eens uitvoerig is toegelicht. Bij schrijven 18 Nov. 1920 werd evenwei aan den Commissaris van Politie bericht, dat hot voorloopig niet' noodig voorkwam voor het verkeer op de Groote Markt een bepaalde Helding aan te wijzen. Sindsdien zijn drie jaren verloopen en hebben de omstandighe den, waaronder hel verkeer op Groote Markt moet „plaats Vinden zich aan merkelijk gewijzigd, onder andere door de Wlc aulobusdien.sten, door het druk bezoek van bloomfoollenihandelaren met hun auto's en niet het minst door bet leggen van een 'tróttoir voor hét Stadhuis en het verleggen" •v$n; de trambaan aldaar. In verband hier- imödé. lijkt mij thans het oogenblik daar om ijjjbt yer|tö|jr op do Groote Markt in cirkel- ghïig om den vluchtheuvel te doen plaats hcbjien (tiet z.g. Eno-verkeer) en wel Noord zijde richting Oost-West, westzijde rich-. nng""Wcst-Oost en Oostzijde richting Zuid- Noord, wat gevonden kan worden door het plaatsen van borden met: „Verboden in te rijden". Het behoeft wel geen betoog, dat deze regeling ook de taak van dien verkeers agent op den hoek van de Barteljorisstraat en de Groote Markt aanmerkelijk zal ver lichten, immers £e moeilijkste verfieefs- stroom, komende uit de Groote Houtstraat, welke hem thans van achteren bereikt, zal nu van ter zijde langs Brinkman komen, waardoor hij meer aandacht zal kunnen schenken aan de Zijlstraat en de Bartel jorisstraat, terwijl het verkeer, komende uit de Zijlstraat, nu zal gaan in rechte lijn naar het begin van de Groote Houtstraat en dus geen bocht meer om den verkeersagent Zal behoeven te maken. Bovendien zal het nu lastige smaller gedeelte tusschen Stadhuis en vluchtheuvel, waar juist middendoor de tram gaat, worden ontlast van het verkeer komende van Groote Houtstraat en gaande naar Zijlstraat. Tén slotte zal de strook voor Brinkman het meeste baat bij de rege ling vinden, omdat door de standplaats der taxi's aldaar en de vele auto's van bezoe kers op drukke dagen, het verkeer tér plaatse in twee richtingen practisch niet goed uitvoerbaar is, omdat het gedeelte van den weg, dat overblijft te smal is. Op merkelijk is wel, dat de bestuurders der vele autobussen reeds eigener beweging de gewcnschte route volgen. Het eenige be- bezwaar, dat m. i. aan de regeling is ver bonden, is dat de rij- en voertuigen, ko mende uit de Groote Houtstraat en be stemd voor de Zijlstraat, een bocht zullen moeten maken om den vluchtheuvel, wat den weg misschien één minuut zal verlengen, doch dit komt mij niet van zoo overwegend bezwaar voor, dat daarom de regeling niet zou kunnen worden ingevoerd, terwjjl de meerdere verkeersveiligheid hiertegen wel opweegt Mocht door U als bovenbedoeld worden besloten dan zou het ten slótte nog aan beveling verdienen den Noorderpunt van den vluchtheuvel af te ronden. NOTARIEEL EA'AMEN. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. Geslaagd voor het le gedeelte: E. Steendam te Haar lem. EXAMENS HANTEEKENEN L. O. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. Geslaagd de heer G, N. A. Róling te Haarlem. EXAMENS HOOFDAKTE. HAARLEM, 10 en 11 Augustus. Geëxa mineerd 15 mannelijke candidaten. Afgewe zen 7. Geslaagd; de heeren M. H. Brock- bemd, C. de Vries, N. Nauia en B. v. d. Rid der te Haarlem. De muziekvereeniging „Eupheunia" alhier, directeur de heer J. W. Lefeber, behaalde gisteren op het Nationaal Concours te Sant poort in den concert-wedstrijd 3e afdeeling B den 2e prijs met 156 punten. De Tetterodeweg. Zondagmiddag ge raakte op den Bloemendaalscheweg tegen over de Tetterodeweg door verkeerd uitha len met haar fiets een meisje onder een rij tuig, een der wielen ging over haar arm, doch bezeerde zich niet ernstig. Dr. Born- water verleende de eerste hulp, waarna zij per tram huiswaarts keerde. 4 SCHOTEN. Winkelsluiting. Op verzoek der Vereeni ging „Koninginnedag" is door B. en W. op de dagen der Jubileumfeesten, die gehouden zullen worden op 24, 25. 27 en 31 Augustus, ontheffing «erkend van de verordening op de winkelsluiting in dezen zin, dat de winkels lot elf uur geopend mogen blijven. Aangevraagd was het sluitingsuur te stellen op 12 uur. DE JUBILEUMFEESTEN. Ver. Jansstraat. Op de 1.1. gehouden ver gadering van bovengenoemde vereeniging is besloten mede le doen aan den optpcht, te honden bij liet zilveren Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Voor de afd. Rijwielen Iiebben zich reeds verschillende aldeelingen opgegeven, w.o. pad vinders en padvindslers, particulieren, een fanfarekorps enz. Voor de komische afd. hebben zich reeds eenige jongelui aangemeld. De aangifte kan alsnog geschieden vóór 19 Augustus bij den heer J. Massiok, Rijks straatweg 115rood, Soboten. Huldigingsfcesten .Bloemendaal"T— Trans- portfietsemvedstrijd. Hel bestuur deelt ons mede, dat voor de wedstrijden der trans portfietsen prijzen van 25, 10 en 5 uitgeloofd zijn voor de grootste snelheid, ter wijl. de geestigste costuumis bekroond worden met 10, 5 en 2.50. Automobielen en motoren. De inschrij vingen hiervoor loopen goed. Ondier de na men der inschrijvers bevinden rich reeds ver scheidene niet-Bloemendalers. Uiterlijk 20 Augustus sluiten alle inschrijvingen. Vr, Wie is de hoofdpersoon (om inij per soonlijk tot hem te wenden) van de veree- ntginig, welke ten doel heeft om een ont slagen gevangenen aan een betrekking te helpen? Anitw.: U bedoelt waarschijnlijk wie de voorzitter is van de R. K. Reclasseerings- vereeniging, afd. Haarlem. Dit is Dr. P. K. J. Tervooren, Mauritsstraat 2, alhier. De vereeniging heeft echter nietten doel ont slagen gevangenen aan een betrekkking te helpen, doch gebruikt dit als middel tot haar doel; de zedelijke en maatschappelijke verbetering van gevangenen. Vr. Wanneer is het consulalfcieburesu voor rechtzaken geopend? Anttw. Dit Bureau houdt zitting Vrijdag middag half twee in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat. De eerste dag R. C. H.-jubiletinswed- strijden mag zonder twijfel geslaagd heeten. Weliswaar is het weer nog niet bijster ge schikt voor een ferme partij voetbal; toch waren alle gespeelde wedstrijden, het aan kijken alleszins-waard. Reeds 's morgens om 11 uur werd een aanvang gemaakt met een wedstrijd voor de 4de afdeeling tusschen de tweede-klasse- H. V. B.-«kampioenen, O. O. A. en het Haarlemsche scheidsrechters-elftal. De heeren arbiters haddetj vóór de rust slechts weinig in te brengen en dankte het alleen aan de weinige schotvaardigheid van de geheel-onthoudersvoorhoede dat de stand na het eerste half uur nog gelijk was. In de tweede helft namen echter de scheids rechters het offensief over en wisten ten slotte met 20 te winnen. Vermelding ver dient vooral de wijze waarop M. Paardebek de tweede goal fabriceerde. Na dezen wedstrijd komen in het veld de andere tweede-klasse H. V. B.-kampioenen E. H. S. en een R. C. H.-combinatie. De R, C. H.-comp. vertoonde weinig ver- OP ZONDAG 19 AUGUSTUS ZAL HEEL HAARLEM IN „HET ZONNETJE GEZET WORDEN". De groote dag de „Zonnedag" nadert, met rasse schreden, waarop weder een beroep gedaan zal worden op alle inwoners van Haarlem's bloemenstad, die liefde gevoelen, voor hen die smachten naar levenskracht, voor hen die door de zoo gevreesde ziekte, de t. b. c.-bacil zijn aangetast. Behoudens toestemming van B. en W. zal rian onze „Zonnedag" gehouden worden op •Zondag 19 Augustus Op dien dag zal een speldje met een opkomende zon gesierd, aan het publiek ten verkoop worden aangeboden. Daarvoor zijn echter op de eerste plaats rfoodig rappe handen. Wat baat het als men duizenden „zonnen- ijes" heeft om te verkoopen, en er geen rappe handen zijn, om ze uit te reikèn. Wat baat het of er offervaardige menschen zijn, om te geven, maar geen engelen van liefde om te ontvapgen. Wij doen dan ter liefde en ten bate van de lijdende menschheid een beroep op alle Katholieken uit alle standen, om op den dag dat Uwe hulp gevraagd wordt, deze te wil len verleenen. Geeft Uwe namen en adressen op aan onderstaande Parochie-leiders; Hoofd-bureau, Geb. Sint Bavo, Smede straat 23. J. Kerkvliet, Delftstraat 26r. T. Pauw, Kruistochtstraat 50. S. de Vries, Amsterdamschcvaart 7rood, S. A. v. d. Landen, Kolkstraat 15. F. Stiphout, Goetzeestraat 28- H. Leeuw, Glasblazerstraat 11. Th. Schouten, Pr. Steynstraat 37. J. Mathot, Saenredamstraat 8. Mogen dan zeer velen aan onze oproep gevolg geven. Minstens een korps van 400 personen zijn er noodig om de gelieele stad in stralend zonnelicht te zetten. Laat ons verzoek niet te vergeefse!- zijn. Vooruit dan, allen van Roomschc bloede, t.p voor onze „Zonnedag", uit liefde voor onze werkers en hunne gezinnen. Voor Herwonnen L jvénskraeht J. TH. ELLIGENS Secretaris. band, terwijl de E. H. S.sers een. vrij goeff spel speelden. De achterhoede der R. C. H.'ers waarin vooral Erdtsieck, in het doel, zeer voortreffelijk speelde, wist met inspan ning van alle krachten het doel schoon te houden en zelfs na de in zulke gevallen ge bruikelijke verlenging van tweemaal 7mi nuut, was de stand nog 00. Als dan geloot wordt raadt de E. H. S. aanvoerder verkeert en komt de R. C. H.- cominatie dus de volgende week tegen het scheidsréchters-elftal in de finale. Voor de derde afdeeling komen dan bin nen de lijnen de beide eerste-klasse H. V. B.-kampioenen T. H. B. en Stormvogels II, twee flinke, pootige ploegen, die elkaar geen duim breed grond toegaven. Reeds spoedig heeft Stormvogels II door haar rechtsbinnen de leiding waarop kort daarop Kort de partijen weer op gelijken voet brengt, met welken stand de rust aan breekt. Stormvogels II is een tikje sterker dan de Boys en weet dat door een nuttig doelpuntje uit le drukken, hetgeen heftige appels van de Boys ontlokt. De IJmuidena- ren laten zich de leiding niet meer ontne men,' zoodat deze in hun afdeeling ook in de finale komen. De vierde wedstrijd op het programma is de clou van den dag, nl.l de ontmoeting tus schen R. C. H. en Haarlem. Haarlem was niet direct met het com plete eerste elftal opgekomen. Desniettemin was een Combinatie samengesteld, die er wezen mocht. Men oordeele zelf: Kaan. Stol, IJfs, Poringa, Musscher, Dik, Oldenburgh (ex-Stormv.j, v. Dalen, Brèeu- wer (ex-Z. V. V.-er), v. Pellecom, Donselaar. R. C. H. had het vólgende elftal; Boekelaar, Nachtegeller, Roetlfsema, van Dam, Hanzen. H. v. d. Goes, Geutskens, Krom; Hazevoet, Kuyt, Radsma. Scheidsrechter was de heer Westerbeek. Het was ondanks de onvolledigheid .van Haarlem toch nog een aardige spannende wedstrijd met sommige heel goede spel momenten. Bij Haarlem viel vooral het goede spel van Kaan op, terwijl ook de back IJfs uit het hout gesneden bleek, waaruit men goede achterspelers snijdt, Breeuwer mag in de Haarlem-gelederen een aanwinst genoemd worden. Zijn spel viel octs zeer mee. Olden burg op de rechtsbuiten-plaats daarentegen viel tegen. Hoewel behoorlijk snel, lijkt het ons toch geen eerste-klassespeler. De invaller linkshalf v. d. Goes bij R. C. H. speele vooral na de rust een goéde axtij voetbal en paste zich vrij goed bij et elftal aan. Hanzen daarentegen hebben we wel eens beter gezien in het tweede elftal der blauw-zwarten. Ook hij mist nog een flinke dosis eerste- klasse-routine. Over den wedstrijd nog het volgende. Reed^/spoedig scoort Donselaar voor Haarlem uit een als voor genoemd schot, hetwelk door Radsma verkeerd werd beoor deeld. Roelfsema brengt met een scherp schot geiler nog voor de rust aan R. C. H. de.lei ding geeft. 'Ook na de rust weet R. C. H. nog eenmaal door Boekelaar te doelpunten, waardoor R. C. H. tenslotte met 31 dezen wedstrijd wint. Als laatste wedstrijd van het programma stond de wedstrijd stond de ontmoeting tus schen Edo en Bloemendaal. Bloemendaal maakte op ons niet den in druk die we wel eens eerder gekregen had den. Het elftal leek ons absoluut onge oefend, waarbij nog het gemis 'van den spil Parcon zich merkbaar deed voelen. Edo daarentegen verstefkt met den oud- „Schoten"-speler C. Kuyl speelde en goed sluitend spel waarvan drie goede doelpunten het resultaat waren. De Bloemendalers za gen geen kans ook maar éénmaal de overi gens uitstekende E. D. 0.-achterhoede te passeeren en met 30 in het voordeel van E. D. O. eindigt deze wedstrijd en daarme de tevens de eerste wedstrijddag. Zij nog vermeld, dat het muziekkorps Utile Dulci eenige nummertjes ten beste gaf en daarmee het geheel opvróolijkte. Volgende week speelt R. C. H. I tegen Stormvogels en Schoten tegen Zandvoort, benevens nog eenige andere wedstrijden. HET ONGELUK TE DIEMEN. AMSTERDAM, 13 Aug. De identiteit vati het vrouwelijk slachtoffer is nog niet vastge steld. Het meisje, wier naam aanvankelijk was opgegeven blijkt niet tot do verongeluk ten te behooren. Naar men ons uit Den Haag seint, heeft Mr. Barnet Lyon, heden bij de Haagsche Rechtbank het faillissement van W. Broekhuys aangevragd, in opdracht vaa een firma, die zich bezig bield met den aanleg van tuinen van uit de premie-lote-, rijen welbekende villa's. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2