I iiiïii®üis Donderdag 16 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14513 F. A. MOEREL f A- J. LOERAKKER lid der Tweede Kamer. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. WT NUMBER 3E3TAAT UIT 8 BLADZIJDEN, EERSTE BLAD ïn de plaats van den heer Moerel zal tot lid der Tweede Kaïner wórden gekozen verklaard de heer A. J. Loerakker, te Schoten, voorzitter van den R.-K. Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit". VELSEN. Hieros wordt de vergadering gesloten. KROMMENIE. NOORDWIJKERHOUT. ASSENDELFT. VELSEROORD. IJMUIDEN. HAARLEM. Gemeentelijke duinwaterleiding. De rails voor den Wagenweg. De auto-ramp te St. Sauveur. V/» Frr :;,v. gsui i j£. V6 bPrr De Malariabestrijding. VA Opgave 9 uur v.in. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikantei Koningstraat 10 Haarlem BLOEMENDAAL. AMSTERDAMSCHE BEURS. De abbonnemenfsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: £er week 0.25 Per Kwartaal 3.25 ranco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. •Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE Adverfentiën 35 cents per regelt Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-aóvertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Men schrijft ons uit Gouda: Wat gevreesd werd is gebeurd. De heer Moerel is na een betrekkelijk kortstondige ziekte overleden. Het gezin is een groote (>slag toegebracht, door het verlies van een eesten man en vader. De Roomsche kerk Verliest een harer beste zonen, en een van zijn vurigste verdedigers. De heer Moerel is niet meer! Wij kunnen het ons niet goed voorstellen, dat hij die zoo over de gave van het woord beschikte, ons niet meer in vurig enthou siasme op zal voeren in dagen van verkie zingen. O, wat was dat heerlijk als na een schit terende met humor doorspekte rede van den heer Moerel, de strijder feij uitnemendheid, ieder der aanhoorders een mede-strijder werd. En als ten nieuwe kamp werd gestre den, n.l. die, die het meest ijverig was yoor de zaak waarvoor de heer Moerel belang stelling had wa.kker geroepen. En altijd door voor allerlei was de heer Moerel op pad. Van stad tot stad, van dorp tot dorp trok de ijveraar voor de Roomsche zaak, overal door zijn waardig enthousiasme geestdriftigen ijver strooiend in de harten die tot dan toe lauw waren. Zoowel in het vroege ochtenduur, als op den laten avond ontmoetten wij hem meer malen, altijd dezelfde wanneer als hij de eer van God kon dienen nimmer te vroeg of te laat was. Hoe hij bij zulk een drukken werkkring nog den tijd had voor de vervul ling van de drukke bezigheden, die zijn plichten van staat hem oplegden, was tot heden een raadsel. Niet alzoo echter voor hen, die evenals wij het voorrecht hadden, den heer Moerel werkzaam te zien in den huiselijken kring. Zijn thuis was een ruste van vaak ver moeiende spreekbeurten, doch hij was ook dan nog een arbeider voor zijn gezin en maat schappelijke plichten. Het leven van den heer Moerel was een Tusteloos werken. En wij mogen het gerust zeggen de offers, die de heer Moerel voor dë Roomsche zaak bracht, vroegen ook offers van zijn echtge- noote en kinderen, offers die echter in edele blijmoedigheid werden gebracht. Nu staan de vertegenwoordigers van tal van Roomsch- Katholieken in het bijzonder van die der Goudsche gewesten, bij het stoffelijk over schot van dien rusteloozen strijder die voor velen van hen een persoonlijk vriend was. Te vroeg is die strijder en vriend van ons heen gegaan en bij de droefenis over dit verscheiden, is ook deelname in de smart van het gezin die man en vader moeten missen in de kracht van zijn leven. God geve hen de kracht het zware kruis dat over hen gekomen is met gelaten heid en volle overgave aan Zijn wil, te dra gen. Zoo zal dan straks het ontzielde lichaam grafwaarts worden gedragen; maar levend blijft de herinnering aan vriend Moerel die voor zijn werkzaam leven in den dienst van God, inmiddels reeds zijn loon zal hebben ontvangen. De „Msb." geeft nog de volgende levens bijzonderheden: Woensdagavond om 9 uur is te Oudewaler, na voorzien te zijn van de H. H, Sacramen ten der Stervenden, overleden de heer F. A. Moerel, R. K. lid der Tweede Kamer. De heer F. A. Moerel werd den 3den Mei 1870 te Katwijk aan Zee geboren. Op 15 Au-> Justus 1893 behaalde hij de hoofdakte en Ua 6 maanden te Hillegom als onderwijzer te zijn werkzaam geweest, werd hij op 1 Juli 1895 als hoofd der R. K. Jongensschool te Dudewater benoemd, welke functie hij be kleedde, tot hij in 1922 tot lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal werd ge kozen. i De heer Moerel was voorheen tevens leer- kar aan de Normaalschool te Woerden, ter wijl door hem vele onderwijzers in Oude water werden opgeleid. In Oudewater en jmstreken werden door hem veel nuttige corporaties gesticht. Bij zijn komst te Oude water -in het jaar 1895 is hij begonnen met ,de R. K. Kiesvereeniging te reorganiseeren, Van welke vereeniging nadien voortdurend grooter kracht is uitgegaan en waaryan hij onafgebroken tot heden toe voorzitter was. Door hem werden ook gesticht de Raiffei- senkas en enkele onderlinge brandassuran- iie-maatschappijen o.a. „Oudewater-Stad." Hij was medeoprichter van het correspon dentschap der Hanzebank te Oudewater en was ook de eerste correspondent dier instel ling. Bovendien werden door hem vele jaren verschillende bestuursfunctiën bekleed, o.m. was hij voorzitter van het plaatselijk comité der K. S. A., bestuurslid van de plaatselijke jeugdorganisatie, penningmeester van het be stuur van den Statenkieskring Leiden, be stuurslid van de R. K. Centr. Kiesvereeniging te Leiden, lid van de St. Radboudstichting tot stichting en instandhouding eener R. K. Universiteit. Bij de voorlaatste verkiezing van de Pro vinciale Staten was do heer Moerel ook candidaat gesteld, van welke candidatuur hij echter vrijwillig afstand deed. In 1922 werd hij candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en als soodanig ook geketee» Bij zijn zilveren jubileum als schoolhoofd te Oudewater werd de heer Moerel begiftigd met de Pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia et Ppntifice." De heer Moerel was alom in den lande be kend om zijn redenaarstalent. Groot is het aantal redevoeringen die hij in het belang der Roomsche zaak gehouden heeft. Al zijn redevoeringen kenschetsten zich door een groote dosis gezonden humor, die hem een groote populariteit bezorgde. In zijn voonplaa's was hij een algemeen geëerd en bemind persoon, die voor een ie der. van eiken rang of stand, bereid was in moeilijkheden hulp te verleencn. ■■■BMQimB Gemeenteraad. In de Dinsdagmiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter doet mededeeling van de in gekomen stukken. Een schrijven van den raad der gemeente Voorhout om instemming te betuigen met een door hem aan de Regeering gezonden adres tot wijziging van art. 244a der gemeen tewet (forensenbelasting). Voorgesteld wordt dit voor kennisgeving aan te nemen. Dergelijke adressen behooren uit te gaan van de Ver. van Ned. Gemeenten. Aldus wordt besloten. Een schrijven van B. .en W. van Haarlem, dat de raad dier gemeente heeft besloten niet te aanvaarden, de nieuwe voorwaarden welke zijn gesteld ter verkrijging van Rijks subsidie voor inrichtingen van middelbaar en van voorbereidend hooger onderwijs en dat, in verband daarmede, mogelijk de kostende prijs per leerling, v^rieerend van f 450 tot f 600 moet worden betaald. Is voor kennisgeving aangenomen, in afwachting van de door de Regeering te ne men beslissing inzake vernietiging van dit raadsbesluit. Medegedeeld wordt. In verband met een opmerking van den heer Tusenius, bij de rondvraag in de raads vergadering van 5 Juni j.l., is bij de stukken gevoegd een rapport van den directeur van openbare werken omtrent het inrichten van aan de windzijde van de Visschershaven ge legen pakhuizen tot noodwoningen, aan welk rapport B. en W. zich meenen te kunnen refereeren. Hieruit blijkt, dat het inrichten van pak huizen tot noodwoningen, minder gewenscht moet worden geacht. Mochten het college echter aanvragen daartoe van de betrokken eigenaren bereiken, dan zal daarop naar om standigheden 'worden beschikt. Naar aanleiding van de door den heer Nijssen gemaakte opmerking, bij de rond vraag in de raadsvergadering van 31 October 1922, omtrent, het rooien van lindeboomen langs den Rijksstraatweg in Velsen, zijn met de betrokken eigenaren onderhandelingen gevoerd, om te komen tot een algeheele ver betering van dien weg in de kom van het dorp. Het is echter door den onwil van enkele eigenaren om de verlangde medewerking te verleenen, en tevens in verband met de aan de verbetering verbonden hoóge kosten, niet mogelijk gebleken aan de daarvoor opge maakte plannen uitvoering te geven. Bij de rondvraag, in de raadsvergadering van 31 Juli j.l. werd door den heer Davidson verzocht, het terrein nabij den politiepost te Wijkeroog van vuil te ontdoen. Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek is echter de aanwezigheid van vuil niet gecon stateerd. Bedoeld terrein wordt in zeer beperkten omvang gebezigd als bergplaats van bestra tingsmateriaal, straat kol kdeksels enz. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Tusenius bij de interpellatie van den heer Schilling, betreffende de bewaking van duinen en bosschen, in de raadsverga dering van 24 Juli j.l. wordt medegedeeld, dat blijkens ontvangen inlichtingen, die op merking niet juist is. Het betrekkelijke rap port is bij de stukken gevoegd. Ingekomen zijn nog de volgende stukken Een adres van J. W. Lassing, eigenaar van bouwterrein aan den Duinlustweg nabij het Postkantoor te Jan Gijzenvaart om dit terrein mogen bezigen voor half open bebouwing. Een adres van het bestuur der afdeeling Velsen van de Noord-Hollandsche Vereeni ging „Het Witte Kruis" om een jaarlij ksche subsidie van ten hoogste 1100 ter beharti ging van kraamverzorging. Beide in handen van B. en W. gesteld om advies. Een adres van de N.V.«Exploitatie Mij. „Velseroord" om den termijn van ontruiming van de woningen Kalverstraat 162 en 164 niet te verlengen. Te behandelen bij punt 6. Een adres van W. Kleiman, waarbij hij in beroep komt van een besluit van B. en W. tot verdaging van de beslissing omtrent een Jjóuwvraag. B. en W. stellen voor adressant niet ont vankelijk te verklaren, aangezien van het be sluit van hun college geen beroep openstaat. Aldus wordt besloten. Een adres van de Coöperatie Vereeniging Particuliere Woningbouw „Wijkeroog" om verhooging van een verleende hypotheek. B. en W. stellen den -Gemeenteraad voor de verleende hypotheek ad 5.7095 te ver- hoogen tot 6.3500. Op verzoek van den heer Dunnebier komt de laatste zaak direct in behandeling. De heer NETSCHER meent dat deze bouw zoo lang duurt, omdat het den bestuurders er om te doen is zoo lang mogelijk werk te hou den. De heer VERMEULEN zegt hieraan zijn stem niet te kunnen geven. De heer'DUNNEBIER zegt dat men zon der geld niet verder kan. De woningen zijn bijkans gereed en solied gebouwd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Een incident. De heer TUSENIUS komt terug op de me- dedeelingen en protesteert er tegen dat hier staat alsof spr. weer onjuiste mededeelingen heeft gedaan. Spr. heeft zich iuist sober uitge drukt en meegedeeld dat hem gezegd was dat hij zich op jachtterrein bevond, waarvan hij zich verwijderen moest, wat hij heeft gedaan. De VOORZITTER De politiemannen hebben u zeer welwillend behandeld, daar zij proces-verbaal tegen u hadden kunnen op maken, omdat u zich nog verder op verboden terrein begaf. De heer TUSENIUS Ik heb me verwij derd. De VOORZITTER: Ik mag aan de waar heid van twee onder eede staande mannen niet twijfelen. De heer SCHILLING vraagt of men dan aanneemt dat Raadsleden maar wat kletsen. Ook onder eede staande personen kunnen wel liegen. De VOORZITTER zegt dat het liegen dan eerst bewezen moet worden. Maar een offi- cieele Raadscommissie heeft uitgemaakt dat de heer Tusenius niet altijd waarheid spreekt. De heer TUSENIUS herhaalt in dit geval zeer sober te zijn geweest. Spr. kan getuigen aanvoeren dat hij de waarheid heeft gezegd. De VOORZITTER: 't Kan me niks sche len. De heer TUSENIUS zegt dit te weten,ook vroeger is dit gebleken. Spr. hoopt echter dat in den nieuwen Raad de leden een betere be handeling zullen ondervinden. De VOORZITTER Niet ik, maar de Raad heeft vroeger uw waarheidsliefde geoordeeld. Het incident is hiermede gesloten. Het prae-advies óp het verzoek van het bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Schoolon derwijs te Velseroord om beschikbaarstel ling vpor de benoodigde gelden voor aan schaffing en vernieuwing van schoolmeube- len en leermiddelen komt niet in behande ling, aangezien genoemd bestuur dit adres heeft teruggenomen. Goedgekeurd worden de prae-adviezen inzake het verzoek van het bestuur der afd. Santpoort van de Vereen. Volksonderwijs om behoud van den cursus voor vervolg onderwijs, verbonden aan school F. aldaar en op de subsidie-aanvragen van de Santpoortsche Vrouwenclub en de Vrouwen club der S.D.A.P. te IJmuiden en Velser oord ten behoeve van de door deze vereeni- gingen in stand gehouden cursussen voor nijverheidsonderwijs aan meisjes in deze gemeente. Het voorstel van B. en W. om geen ge volg te geven aan de indertijd aangenomen motie tot verhindering der oprichting van fabrieksgebouwen in woonwijken wordt goed gekeurd. De termijn van ontruiming van eenigè Onbewoonbaar verklaarde woningen te Vel seroord wordt opnieuw met 6 maanden ver lengd. Tegen de heeren Netscher en Baarda. Het voorstel tot grondoverdracht voor wegverbreeding wordt goedgekeurd. Van het Schaalarm bestuur en het R.K. Burg.Armbestuur is ingekomen de le suppl begrooting, dienst 1923, waarbij een sub sidie-verhooging wordt gevraagd resp. van 10.000 en 9500. Het hooger subsidie is noodig, omdat door de werkloosheid het aantal uitkeeringen belangrijk is toegeno men. De bedragen worden toegestaan. Te gen de heer Tusenius. Rondvraag. De VOORZITTER houdt de rondvraag. De heer VERMEULEN vraagt naar de toepassing der wachtgeldregeling voor ont slagen gemeentewerklieden. Spr. heeft van een der betrokkenen vernomen dat hij een pdos heeft gewerkt en nu geen uitkeerityj krijgt. De VOORZITTER zegt hierop in de volJ gende vergadering te zullen antwoorden. De heer VERMEULEN hoopt dat het ge zin niet zoo lang behoeft te wachten, daar dit geen inkomsten heeft. De heer NETSCHER zegt dat automo- bielverkeer in de straat te Santpoort, waarin spr. woont, verboden is. Dit verbod wordt echter al lang overtreden en j.l. Zondag was bijkans een doodelijk ongeluk gebeurd. Spr. heeft vernomen dat deze overtredingen een gevolg zijn van de houding van den ambtenaar bij het Op. Ministerie te Haar lem, die eenige processen-verbaal van dezen aard naast zich schijnt te hebben' neergelegd, zoodat op diens medewerking niet kan wor den gerekend. De VOORZITTER zegt onderzoek toe: De heer DALMEIJER klaagt over beren leiders te Santpoort, die daar deze dieren kunsten hebben laten vertoonen. De VOORZITTER zegt dat dit verboden is, De heer DALMEIJER zegt gelezen te hebben dat in 1922 niets is uitgegeven voor schoolbaden. Spr. vraagt hoe dit zit. De heer LANDEWEERT zegt dat de schoolbaden vroeger van de Papierfabriek mochten genomen worden, maar nu is dit niet meer toegestaan. Op andere plaatsen zijn de tarieven verhoogd en ook wilden de onderwijzers niet medewerken. De heer POORTENAAR wijst op het ge vaar van den pverweg aan den Kruidberger- weg, die van den Sr.ntr^orterkant niet voor zien is door een boschje. De heer SCHILLING vraagt hoe 't nu staat met de verlichting van de Tromfs straat. De'heet LANDEWEERT zegt dat die zaak onderhanden is. De heer SCHILLING vraagt meer toe zicht op de verharde wegen tusschen IJmui den en Velseroord. Men rijdt er ook met wagens en neemt de palen weg. De VOORZITTER zegt dat dit B. en W. ook geërgerd heeft. Er is dan ook proces verbaal opgemaakt. De heer DIEPEND AAL vraagt demping van een poel te Jan Gijzenvaart. De VOORZITTER zegt dat B. en W. daar ook al mee bezig zijn. De heer PEEK zegt dat IJmuiden dezen zomer veel attractie heeft als badplaats. De gezant van het badpaviljoen heeft de zaak op pooten gezet., maar spr. hoopt dat nu niet te veel belemmeringen in den weg gelegd worden, al weet spr. dat er bal ge houden is. Maar laat IJmuiden haar attractie als badplaats nu niet verliezen. De VOORZITTER zegt dat 't beste is Z09 weinig mogelijk in 't publiek over deze zaak te zeggen. Afscheid van den ouden raad. De VOORZITTER zegt dat de oude raad vermoedelijk heden voor 't laatst vergadert. De heeren Poortenaar, Diependaal, David son, Peek, Baarda en Netscher keeren in den nieuwen raad niet terug. Spr. dankt deze heeren namens de gemeente voor wat ze in 't belang der gemeenschap hebben gedaan, hoopt dat ze belangstelling zullen blijven houden voor de gemeente en wenscht ze alle goeds toe. Tot den heer Netscher richt spr. een af zonderlijk woord. Gij hebt, zeide spr., 16 jaar lang deel uitgemaakt van den raad cn waart 6 jaar wethouder. Vele belangrijke dingen kwamen in dien tijd tot stand, o.a. de waterleiding mide door uw stuwkracht. Hier hebt ge een stuk van uw leven gemaakt en wij danken u daarvoor hartelijk. Toch trekt gij u niét geheel uit het openbare leven terug en als secretaris der gezondheids commissie zullen wij nog wel met u te maken hebben. Spr. wenscht ook den heer Netscher alle goeds toe in zijn verder leven. Door applaus betuigde de raad zijn in stemming met deze woorden. 16 AUGUSTUS. EERSTE KOERS BERLIJN. 0.00036 PARIJS 13.92'/, BRUSSEL 11.42 WEENEN 0.0035 y2 LONDEN 11.63 STOCKHOLM. 67.85 KOPENHAGEN. 46.50 CHR1STIANIA 43.39 BAZEL 46.05 NEW-YORK 2.54% ROME 10.90 LATERE KOERS Burgerlijke Stand, Getrouwd H. Jansen en L. Buding. Geboren J. OudshoornWassink, z. E. M. Groot—Rieff, z.C. Goedkoop— Baljet, z.R. Roozen—Zevenbergen, d. M. L. v. d. Nulft—Verdorst, z. H. Horst— Veemstra, d. Y. de Boervan 't Slot, z. R. Wagner—Posthumus, z. J. M. Steen- hoekSelhorst, d.M. C. Kabelvan Aara, z.H. P. Boon—van Vuuren, d. L. Beenhakkervan Noordenne, z. Keuringsdienst. Voor ons ligt hel verslag van den keuringsdienst van waren voor I gebied Haarlem:, waaronder alle Zaansche gemeenten vallen, over 'l jaar 1922. A|s wij lellen op onze gemeente, dan blijkt, dal 'l aantal melkverkoopers 15, 'l aantal •bróodverlioopers 12, 'I aantal winkels 72, 't aantal melkmonsler* 244. 't aanlal andere monsters 35, 't aantal afgekeurde partijen 24, 't aanlal geïnspecteerde winkels - 185, 't aanlal geïnspecteerde bakkerijen 18, t aan tal soorten gewoon brood 43 is. Uit 't lijvig boekdeel Stippen wij verder nog aan, dat één vcrvalscher van karnemelk op 12 Oct. j.l. gestraft is met' 30 of 10 dagen hechtenis. Uil een en ander 'blijkt ten volle, dat. de keuringsdienst serieus werk verricht, hetwelk natuurlijk de volksgezondheid ten goede moet konien. Circus Caroli. 't Gaf een heele drukte, de komst van 't circus Caroli; vooral voor de lieve jeugd, die vrijaf heeft in dezen vacan- t ie tijd. De indruk dien 'l geheel maakte met zijn lange rij auto's, zijn groot aantal prach tige paarden en paardje», was uitstekend. Een bezoek aan oen der uitvoeringen, heeft onze goede verwachtingen niet beschaamd, integendeel verre overtroffen. Vooral de dressuur van Mevr. Caroli is bewonderens waardig. Menig harte beefde toen de dame zich alleen bevond temidden van 12 Arabi sche hengsten, maar geen nootd; de dieren' •gehoorzaamden als lammetjes. De grappige clowmis, de vlugge Japanners, de kranige equilibristen, ze Weifelen er allen toe mede, dat de lijd omvloog. Er is ge lachen, ja gebruld en 't is daarom in deze zorgwekkende lijden werkelijk wel eens goed als men eene gelegenheid, als 'l circus Ca roli, bezoekt, waar men zich enkele uren kan ontspannen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Noordwijkerhout op Vrijdag 17 Augustus, des namiddag* 8 uur. De agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van de Oranjevereeniging oin een subsidie voor de viering van het 25-jarig iejfeeringsjubileum en een adres van de feestcommissie in de Zilk om een subsidie van f 1.50 per school gaand'kind. 3. Wijziging van de Begrooling dienst 1923. 4. Aanvulling van de Algemeen*- Póli Ifeveno ixleiiing5. Aanvulling van de Instructie voor den •Gemeente-ontvanger. Personalia. Met ingang van 1 Sept. a.s. is aan Mej. M. Eijgenraam eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de R.K. Paro chiale scihool in de Zilk. En is met ingang van denzelfden datum als zoodanig benoemd mej. J. P. v. d. Drift. U.K. Kiesvereeniging. Vergadering van de R.K. Kiesvereeniging Sint Ódutphus te As sendelft op Maandag 13 Augustus. Aanwezig 53 leden. De voorzitter opent de vergadering met den ohristel. groet en heet allen welkom. Daarna voorlezing der notulen van de vo rige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervglgens wordt verslag uit gebracht van de vergadering van de kies kring te Uitgeest. Dan komt aan de orde punt 3 van de agenda, verkiezing van 3 nieuwe bestuurs leden door het vrijwillig bedanken van W. Heijme, en het noodzakelijk bedanken, vol gens artikel 5 van bet reglement, van J. v. d. Laan en W. N00111, daar deze laatste twee gekozen zijn als leden van den raad. De heer J. Wouwe stelt voor punt 4 van de agenda eerst te behandelen, nl. schrapping van artikel 5 van het reglement. De verga dering wil artikel 5 behouden zien. Ook liet voorstel van KI. Bos 0111 den voorzitter voor taan door de leden 1e doen kiezen, wordt niet aangenomen. Daarna volgt de bestuurs verkiezing. Na een paar stemmingen worden tot leden van het bestuur gekozen J. Gaal, L. Mijnen en A. Zuidervaart, welke leden 'hun functie willen aanvaarden. De rondvraag levert niets bijzonders op. 'De voorzitter bedankt de leden voor hun steun aan hem bewezen; daarna een kort woord van den ZeerEerw. lieer Pastoor, waarin de aftredend# ieden bedankt voor hun trouw en voor hun hulp. De voorzitter sluit met den chr. groet de vergadering. Opdracht. Aan de N.V. Aannemers Mij. Velsen alhier, is opgedragen hel bouwen van 24 kleine éénsgezinswoningen Ie De Bill, onder archilccluur van den heet' C. van Hoogevest le Amersfoort. Brandje. Gisternacht ontstond brand in de vi'sehrookerij van den iheer B.. staande ach ter de Visscherijschool. De politie en eenige burgers hebben den brand met zand ge- blniseht. Een groot aantal kisten kon nog worden gered, maar liet gebouwtje is uit gebrand. 1 Verschenen is hel verslag van den toestand der Gemeentelijke Duinwaterleiding alhier, over het jaar 1922. De bedrijfseekening over 1922 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 448.126,OS. Er is een batig saldo van 7028,83. De rails voor den Wagenweg, uit het Roer gebied, zijn aangekomen. Met de asphalltce- riug kan dus voortgang gemaakt worden. Bij het auto-ongeluk in Frankrijk is omge komen mej. M. Blezenaar. onderwijzeres aan de R.-K. Zusterschool aau de Klaren beek straat, wonende aan de Emma straat 18. Zij is 41 jaar oud, werd in ïioudta geboren en woonde reeds vele jaren in Haarlem. De heer M. Kuypers, Velserslraal, .alhier, is volgens nadere berichten de eenige over levende van bet droevig ongeval. Deze heeft thans zelf aan zijn familie ge seind, dat hij er wonder boven wonder goed afgekomen is. Eerst was de heer Kuypers, die niet levensgevaarlijk gewond werd, langen tijd huilen 'bewustzijn. Zijn toestand is thans, naar omstandigheden, goed. De heer Kuypers heeft zelf ook het hoofd bestuur van de tNederlamtlsche Reasvereeniging le 'sGravenihage telegrafisch van de ramp iu kennis gesteld. Hij verzocht, een koerier naar de plaats des onheil» te zenden. Men kan zich de ontsteltenis voorstellen, die de ontvangst van deze lijding ten bureele der Reisvereeni- ging veroorzaakte. Behalve mej. Biezcnaar schijnt de familie Hennaman, man, vrouw en dochter, thans wooachtig le Bu'ssum, ook oud-Haarlemmers le zijn. De lieer Henneman was directeur van een Exploitatie-Maatschappij. De familie van Mej. Rodertsma, uit Rotterdam, is Ie Haarlem woonachtig. IETS OVER KUNSTTANDEN. Het vervangen van verloren g^ane tan den door kunsttanden is volstrekt geen vinding van den laatsten tijd, doch werd reeds in de grijze oudheid toegepast, hoe wel geenzins zoo algemeen als thans en alleen nog op aesthetische gronden, daar deze kunsttanden bij de ouden weinig ge schikt waren om de kauwfunctie der na tuurlijke tanden over te nemen. En toch is dit laatste de voornaamste eisch dien wij aan een goed kunstgebit moeten stellen, hoewel vele patiënten dit niet altijd inzien, en er blijkbaar nog vele tandartsen en tandtechndci worden gevon den, die dit niet genoeg op den voorgrond stellen. Door de groote fabrieken die de kunst tonden fabriceeren, welke door de tand- technici worden gebruikt voor het vervaar digen van kunstgebitten, worden deze tegenwoordig irt zulk een groote verschei denheid van kleur, vorm en grootte gele verd, dat het voor den tandteohnieus met eenigszins artistieken aanleg en oog voor kleur en vomn, geen moeilijkheid kan op leveren om een kunstgebit te vervaardigen, dat in den mond van den patiënt geheel het aanzien van een natuurlijk gebit heeft. Om evenwel een kunstgebit te maken, dat ge heel dezelfde kauwfunctie van het natuur lijk gebit heeft, dat is tot nog toe aan wei nigen gelukt, hoewel het streven er natuur lijk op gericht moet zijn, dit zooveel moge lijk te benaderen. Helaas wordt deze plicht maar al te vaak verwaarloosd (veelal uit onkunde) en vele patiënten zouden maar al te gaarne hun kunstgebit voorgoed weg bergen, ware het niet, dat hun zeer begrij pelijke ijdeliheid hen hiervan terughield. Steeds heeft het moeilijke vraagstuk om de kauwfunctie van het natuurlijke gebit door een kunstgebit te doen verrichten, voor velen een diepgaande studie en ern stige proeven uitgemaakt, en in de laatste 10 jaren zijn dan ook geweldige vorderingen te boeken, welke het niet meer twijfelachtig doen voorkomen dat ook djt probleem ten slotte een geheel bevredigende oplossing zal vinden. Voor een niet te onderschatten deel heeft de Tandheelknndige Polikliniek, Ged. Oude Gracht 84, haar omvangrijke reputatie te danken aan 4 belangrijkheden op tandtech nisch- en tandheelkundig gebied en wel: lo. dat het operatieve gedeelte (het trek ken van tanden en kiezen, enz.) uitsluitend wordt uitgevoerd door een bekend en be voegd tandarts, welke meer dan 20-jarige ervaring heeft op tandheelkundig gebied, waarvan eenige jaren in het buitenland; 2o. dat het vervaardigen van de kunst gebitten geheel onder leiding staat van een tandtechnicüs, die gedurende 15 iaar als zaodanig in le klas inrichtingen, zoowel binnen- als buitenlands, is werkzaam ge weest cn in deze inrichtingen eenige jaren de leiding had; 3o. dat de Polikliniek hulp verleent tegen ziekenfonds tarieven cn zelfs kunstgebitten nog billijker; kosteloos tanden en kiezen trekt, dus zonder daarvoor van een of andere instelling iets vergoed te krijgen, waardoor dus alle patiënten, ook zij die niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten, van deze tandheelkundige hulp gebruik kunnen maken; 4o. en ten slotte, dat uitsluitend le kwa liteit materialen en grondstoffen worden gebruikt, zoowel voor de goeidkoouere als betere gebitten en men, indien prijsopgaaf is verstrekt, naderhand niets meer behoeft bij te betalen; dat dus, indien men zich een kunstgebit aanschaft, alle kosten in den daarvoor vastgestelden prijs zijn begrepen. Alle adviezen zijn aan onze inrichting kosteloos, de prijzen der kunsttanden en gebitten zijn:: 1 of 2 tanden 6.—; elke tand of kies meer 3.tot ten hoogste J 65.per vol gebit. Eerste soort tanden 1.per tand, meer tot ten hoogste 85.per vol gebit. Vullingen 3.— en 4.— per tand. Trekken van tanden en kiezen koste loos; met verdooving I.per tand. Spreekuur: 's morgens van 911 uur. Maandag- en Donderdagavond bovendien van 79 uur. Op het particulier spreekuur, dagelijks van 1—3 uur nam. is bovenstaand tarief eenigs zins verhoogd en worden geen tanden of kiezen kosteloos getrokken. N.B. Daar sedert de oprichting van de Tandheelkundige Polikliniek, Ged. Oude Gracht 84, ook eenige andere inrichtingen zich gevestigd hebben, welke ongeveer dezelfde benaming aankondigen, wordt nog medegedeeld, dat wij met geen dezer inrich tingen iets uitstaande hebben en dc Tandheelkundige Polikliniek uitsluitend ge vestigd is: GEDEMPTE OUDE GRACHT 84. Bewaart U dit stukje het komt U zeker van pas. (Adv.). Ff r Een paar jaar geleden werd met veel moed de malariabestrijding aangepakt. Er werden lezingen gehouden om de algemeene belang stelling te wekken en, hoewel de aangeprezen middelen (de malariamuggen en larven op zoeken, vangen en dan dootfen) wel wat pri mitief leken, was er'ook wel medewerking. Rijk, Provincie en gemeentebesturen verleen den steun,'gêld'élijken en moreelen en ook par ticulieren* waren bereid mede te werken om het lijdende mensehdom van de malariaplaag Hf te helpen. Eenige jaren hebben we op goede hoop ge leefd en hoewel de tastbare resultaten vrij wel nul komma nul bleven, bleven we toch hopen op gezag van hen,» die 't weten kon den, dat de resultaten pas na eenige jaren te voelen zouden zijn. En nu brengt de Nieuwe Haarl. Crt. de uitspraak van een deskundig man als Dr. v. Konijnenburg, directeur van den Gemeen telijken Gezondheidsdienst, die vastlegt dat de aangewende middelen weinig of geen ef fect sorteeren; dat alle moeiten en kosten aan de muggenverdelging ten laste gelegd dus vrij wel nutteloos zijn geweest. Dat is al lie<ji erg, maar erger is hel be wustzijn dat over ons aan malaria lijdende volk komen moet, dal er aan die plaag voor alsnog heel weinig te doen is. Ons volk wordt ondermijnd door de ma laria. Kapitalen gaan verloren doordat zoo- velen dagen, woken, maanden lang hun ar beidskracht en levenslust missen door de ma lariakoortsen en lange naweeën daarvan. En te welen dat het niet mogelijk is de malariamuggen te verdelgen l)ij den huldigen sland der wetenschap. Het eenige middel, dal kan worden aanbe volen legen malaria, is zich tc vrijwaren te gen den steek van de mug, maar hoevelen verkeeren in zulke omslandiglieden dat ook dit vrijwel ondoenlijk is. Wij denken aan de behuizingen in achterbuurten. Het is waarlijk te hopen dat men er in sla gen moge een afdoend middel tegen de ma lariamuggen of haar steken le ontdekken. De uitvinder daarvan zal een weldaad ver- richlen, want een groote kracht van het Hol- iandsche volk gaat in de malariakoortsen 'er onder. Barometerstand 766. Vooruit. f Gisteren herdacht de lieer J. B. Kuy), ma chinist bij het P.E.'N., te Bloèmendaal, den dag, wnorop hij vóór 25 jaar het ambt aan vaardde bij de toenmalige K.E.M. De direc tie herdacht in een hartelijke toespraak en onder aanbieding van een bloemstuk en een enveloppe met inhoud, namens liet personeel van het. bedrijf aangeboden, dezen voor <lcr ju bi la lis zoo gedlenkwaardigen dag. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De Beurs opende heden: flauw. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 96V, 95 6% Nederland 1923 101»/,, 1017, Oude Vaart 80 72 dito Gem. Eigendom 703/„ 62 Mij. „Nederland"- 132 123 Scheepvaart-Unie 105% 95 RotteaxL Ltoyd 115'/, 101 Holt. Lloyd 8 6 Vi Paketvaart 109'/. 103 Oude Booë 52 42'/, HolJ. Stoomboot 18 14 n. V. A. 409 396 Java Cultuur 307 295 Jin-gens gew. 417, 40 Koloniale Bank 140 137'/i Indische Bank 111 108 Gert- Handel Mi 1207, 117 ltesc. diLo w 1217, 118 Orion 24'/, 23 Geconsolideerde 1217. 114 Kon. Olio 328 325 M. S. Steel 90 90 Marine co mm - 6V„ 6 Vorstenlanden p 145 138 Actions id. 139 133 Poerworedjo 84 82 Oude Deli 2777, 275 Senembah 2437, 239 Deli Batavia 292'/, 290 Amsterdam Rubber 147 146'/, Serbadjadi 288 296'/, Silau 1117, 113 Wai Sumatra 112 114 Dordlsche Pctr- 315 312 Southern Rails -317. 32 Union 1307, 1317/ Anaconda 1 837, 837, Wabash f 71/i 87, f y 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1