af In en om Haarlem. uit m esmEK. aTT loerakker Vrijdag 17 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14514 Ui! den Gemeenteraad. lid der Tweede Kamer. Wisselkoersen en koersen van ■fSÉSSsk- Bankpapier. AMSTERDAMSCHE BEURS. PIT HUMMES BESWflT UIT 8 BLAPZIJPEH. EERSTE Rijft 11SSE. VELSEN. CASTRICUM. BEVERWIJK. NOORDWIJK. 17 AUGUSTUS. BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHR1STIANIA BAZEL NEW-YORK ROME ZAANDAM. HEEMSTEDE. OVERVEEN. HAARLEM. 40-Jarig jubileum. Jubileum. v Hebt ge 't al gehoord Opgave 9 uur v.nv J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Orion 8 V, *Vi De abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentiën 35 cents per re'geli* Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op del le Pagina 75 ct., op andere redac* tiepagina's 60 ct. per regel. Vraagt en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Niemand heeft er eenig nadeel van gehad, dat de raadszitting ditmaal niet op den tradi- tioneelen Woensdag, maar op Donderdag is gehouden. Wel heeft de burgemeester de katholieke bevolking door deze verschuiving aan zich verplicht! De agenda was mager, als passend bij een zomerzitting. Het afwijzend praeadvies van B. en W. op het adres der Jansstraatver- eenigiftg, waarover den vorigen keer de stem men staakten, kwam opnieuw in stemming en werd thans aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. De verlichting in de Jansstraat blijft dus onveranderd. Het voorstel van B. en W. om een adres van hulde aan H. M. de Koningin te zenden i bij gelegenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum, lokte natuurlijk van socialistische zijde verzet uit. De sociaal-democraten waren zoo verstandig om bij monde van den «neer Gerritsz met een korte verklaring te volstaan. Maar de heer Peper maakte van de gelegenheid gebruik om te smalen op het koningsschap, de persoon en de regeering van de Koningin. De Raad ging daar wijse lijk niet op in en na een korte terechtwijzing door den voorzitter werd het voorstel met i 16 tegen 11 stemmen goedgekeurd. I Uit deze stemming ziet men, dat de vacan- •tie den Raad aanmerkelijk had gedund. Twee Wethouders, de heeren Heerkens Thijssen en Slingenberg, behoorden mede tot de aanwezigen, zoodat de heer Reinalda in zijn nieuwe functie al dadelijk werk genoeg vindt. Hem was ook de verdediging van de voorstellen van Publieke Werken opgedra gen. Bij de voordracht tot weigering van de aangevraagde verbouwing van perceel Bar- teljorisstraat 29 vond de heer Reinalda de heeren van Liemt en Miezerus tegenover zich. Dezen waren van meening, dat de vroe ger vastgestelde rooilijn voor deze verbou wing geen beletsel mocht zijn, omdat het hier slechts betrof het veranderen van een paar winkelramen. Wethouder Reinalda die zich tusschen haakjes al geheel in den officieelen stijl heeft ingewerkt en met groot gemak spreekt van „ons college," „wij, B. en W.", „tegelegener tijd" en „te zijner tijd zul len B. en W. bij den Raad komen", enz. de heer Reinalda verdedigde op principieele gronden het vasthouden aan een eenmaal genomen raadsbesluit. Er is daar ter plaatse een nieuwe rooilijn vastgesteld en daar moet men zich aan houden. De heer Reinalda ond deskundigen steun bij het nieuwe katholieke raadslid den heer Klein Schip horst, die, naar onze'stellige verwachting een aanwinst voor den Raad zal zijn. Kort en zakelijk legde de heer Klein Schiphorst uit, dat men hier van geen onbeteekenende afwijking kon spreken. Alleen de buiten muren van het huis blijven staan; binnen wordt alles vertimmerd. Wanneer men nu nog zou toestaan om ook den voorgevel langs de oude rooilijn te veranderen, zou men het vroegere raadsbesluit tot een pas kwil maken. De Raad liet dè zaak daarop maar z.h.s. passeeren. Het eenige interessante punt der agenda, waarvoor de publieke tribune was volge stroomd, was de concept-verordening om gedurende de a.s. feestdagen een Tapverbod uit te vaardigen. De tegenstanders van dat tapverbod hadden een goede kans om het in de vorige raadszitting genomen besluit onge daan te maken, 't Zou mogelijk zijn geweest om met 12 tegen 15 stemmen de voorgestel de verordening te verwerpen bij afwezigheid van een aantal sociaal-democraten. Zij had den er dan echter iets op moeten vinden, om heropening der discussies te vragen en de zaak opnieuw b.v. naar aanleiding van de gevoerde adresbeweging aan de orde moeten stellen. Nu lieten zij den voorzitter eerst de verschillende artikelen afhameren en daarop was iemand zoo onhandig om te roepen: „Stemmen!" Men achtte zich blijk baar al zeker, van de overwinning. Wethou der Reinalda, die dat doorzag, vroeg echter het woord en wees er op, dat er in dit sta dium niet anders op zat dan de voordracht ,aan te nemen. Immers, de vorige maal was over het princiep van het tapverbod gestemd. Thans ging het alleen maar over de uitvoe ring van een genonjen raadsbesluit, n.m. over de concept-verordening, op last van den Raad, door de Commissie voor de Strafver ordeningen ontworpen. Tegen den tekst dezer verordening had niemand bezwaar ge- maakt, dus zat er niets anders op dan aan nemen! La mort sans phrase uitspreken zou Vnmers een minderwaardige tactiek zijn. De heer Gerritsz wees er bovendien nog dat besturen onmogelijk zou worden, ;\vannegr de Raad anders zou handelen. Wanneer de Raajd deze verordening ver wierp, zouden de voorstanders van een tap verbod een spoedvergadering van den Raad aanvragen en weer het oude besluit herstel len. Men kreeg dan opnieuw een voorstel fvan de Strafcommissie en zoo zou de zaak laan 't draaien blijven. Het bestuur van de stad zou dan van een toevallige meerder heid in een raadszitting gaan afhangen. Wat van andere zijde daartegen wer4 aan- 'gevoerd, hield natuurlijk geen steek. Hoewel wij zelf tegenstanders van het tapverbod als een onnoodige en misschien gevaarlijke dwangmaatregel zijn, waarbij bovendien dit maal nog republikeinsche overwegingen gel- den, moeten wij toegeven, dat er na dezen loop van zaken geen aanleiding meer was om de verordening af te stemmen. De oppo sitie had dan handiger moeten zijn. In zulke ruomenten mist men een tacticus, als de heer Bomans, in den Raad. Nog negen leden van den Raad waagden het er op tegen te stem man waaronder t\t ee, die de vorige maal af wezig waren en die dus nog vrij stonden. Maar de overgroote meerderheid stemde toch voor, zoodat de feestdagen zijn droog gelegd! Bij de rondvraag kreeg mevr. WilleKes Macdonald van den burgemeester de belofte, dat er bij de auto-bussen, welke volgens dit vrouwelijk raadslid in deze zomermaanden schandelijk overladen worden en bestuurd door knapen, die nauwelijks het eerste dons op de bovenlip hebben, wat meer poli tietoezicht zal zijn. Ook de toestand aan den Heerensingel, hoek Romolenstraat, kwam onder meer nog ter sprake. Dr. Kühne vertelde, dat hij daar ter plaatse „al zes maal .onder een auto ge zeten" had, tegen welke gevaarlijke situaties heeren medici blijkbaar immuun zijn, maar die voor gewone stervelingen toch minder ge- wenscht zijn. Daarom is verbetering van den verkeerstoestand daar ter plaatse dringend noodig. Men raadde aan doortrekking van het trottoir en de heer van Liemt waar schuwde nogmaals tegen het omleggen van de Amsterdamsche tram vóór de Amster- damsche Poort. De zoogenaamde verbetering zou dan nog erger blijken dan de oorspron kelijke toestand. Wethouder Reinalda zegde namens B. en W. ernstige overweging toe! De voorzitter hield ten slotte de lijkrede op den stervenden Raad: de oude Raad is braaf geweest; de scheidenden mogen met voldoening op hun werk terugzien en zij die terugkeeren in September en de nieuwelin gen, mogen zich aan hun voorgangers spie gelen! Speciaal dr. van den Berg, de nestor, die 32 jaren met onverflauwden ijver de be langen van de stad heeft gediend, kreeg een hartelijk en wel verdiend woord van afscheid mee. Tot September, met frisschen moed! In de plaats van den heer Moerel zal tol lid van de Tweede Kamer gekozen worden verklaard de h.eer A. J. Loerakker, le Scho ten, voorzitter van den R.-K. Landarbeiders- bond „Sint Deus Dedil". De heer Loerakker, wiens naam in de ge- heele Bloembollenstreek, vooral onder de lamdatbeidersbevolking, een goeden klank heeft, werd geboren te Heemstede op 26 Augustus 1873. Daar genoot hij zijn gewoon lager onderwijs op de school van Meester Staal. Al spoedig kwam hij, na zijn school tijd, in het bloembollenvak en was als bloe- mistknecht werkzaam in Heemstede, Hille- gom en Castricum. De heer Loerakker trad zeer op den voor grond in de toen nog jonge aclie van R.-K. landarbeiders, totdat hij op 24 Maart 1913 als vrijgestelde in dienst trad van den Bond „SI. Deus Ded'it", wiens voorzitter hij is en wiens orgaan hij redigeert. Eenigen tijd bleef hij te Castricum wonen, maar in April 1914 kwam hij n,aar Schoten, waar toen tevens het Bureau van den R.-K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" gevestigd werd. In Scholen en Haarlem bleek al spoedig, dat in den heer Loerakker de Roomsche be weging een aanwinst van beteekenis bad te boeken. Spoedig werd hij lid van den Raad van Scholen en was eenigen tijd wethouder. In de vakbeweging bekleedt hij een voor name plaats en in verband daarmede beeft hij 'dan ook zitting in tal van officieele en semi-officieele lichamen. Hij is lid van com missie 6 van den Hoogen Raad van Arbeid; hij was teechnisch adviseur der Nederland- sclie afgevaardigden ter Derde Internationale Arbeidsconferentie te Genéve. Ook was hij een tijdlang lid van het Centraal Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Volksbond. Zij, die den lieer Loerakker kennen, zullen hem deze eervolle benoeming tot lid dei- Tweede Kamer zeer zeker van harte gunnen. De heer Loerakker is een zeer gewaardeerd medewerker der „N. H. Crt.", waarvan hij de Sociale Rubriek in het Zaterdagnummer ver zorgt. Personalia. De heer v. Houten, welke 13 jaar als brief- en telegrambesteller bij <!c Posterijen en Telegrafie alhier in dienst was, heeft gisteren dien dienst met pensioen ver talen. De muziekverecniging „Eensgezind" bracht hem gisteravond een serenade. De heer N. v. d. Poel, kampioen in het schaken alhier, is deze week een match van 5 partijen begonnen tegen den heer J. v. Zetten, kampioen in het schaken te HilJe- gom. Pluimvee- en Konijnensporl. Gisteravond hield de vereeniging van Pluimvee- en Ko nijnensport eene vergadering in het café van den heer J. Nieuwenhoven met een vrij goede opkomst. De heer H. van Tonge ren, waarn. voorzitter, opende de vergade ring en heette' allen welkom, waarna de no tulen werden gelezen en vastgesteld; oncter- tussohen kwam de voorzitter, de heer Jac. van Went, ter vergadering. Aan de orde Is hierna bespreking deelanme aan den optocht bij de Oranjefeesten. De voorzitter zeide, dat zij een bijeenkomst heeft gehouden met het bestuur der Oranjefeesten. Het be stuur meende, dat dit een mooi stuk propa ganda kan worden. De kosten zullen niet hoog zijn. Na breed voerige bespreking kreeg het bestuur een vrij mandaat ter uitvoering, daar besloten werd aan den optocht mee le dóen. De voor zitter vroeg aller medewerking in het aan voeren van dieren, hetgeen werd toegezegd. Aan de orde is vervolgens benoeming ten- toonsteltingbestuur. Op voorstel van het be stuur werden benoemd de heeren J. v. Went, N. v. d. Poel, J. Marsborgen, A. Ruigroiv, Joh. Hoogkamer, P. Buurman, Th. Hoogka mer en S. van der Voort. Een schrijven was ingekomen en werd' voorgelezen van het Ne- derl. Merlkbureau; zij die hiervan lid zijn en iet.s te merken hebben, kunnen zich opgeven, in 't kort werd liet nut van ringen en mer ken besproken. Een schrijven van - een druk kersfirma uit Arnhem werd voor kennisge ving aangenomen en besloten bij den heer P. die Vries alhier Ie blijven. Hierna went de hokreiniging besproken en besloten dat de gevulde spuit voor die Ie'den -bij liet -lie- stuur disponibel zal worden gesteld. Ver volgens is aan de orde besproking „Veiling". Besloten' werd straks weer met de veilingen te beginnen en alzoo deze bron van inkom, sten voor de vereeniging te handhaven. Hier na had een verloting plaats van vijl kamer» planten. Na de rondvraag werd de vergade ring na dankzegging door den voorzatter ge sloten. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. C. Stuifzand en W. Wijsman; P- de Geus en H. HekersJ J. P. Damen en C. E. van Dijk. Gehuwd: A. C. Straathof en W. C. Sc-hrama. Geboren: Benvenuta Jozefina, dochter van J. van Went en van M. van der Vlugt; Qornelis Jacobus, zoon van P. J. Ruig- rok en van Th. M .van der Star. Aangehouden. Door de politie werd aangehouden zekere A. W„ een woon wagenbewoner, die nog t een en ander met de justitie te vereffenen had. Schouw. De schouw over de wateren, duikers, beken en slooten zal in deze ge meente worden gehouden op Zaterdag 25 Augustus. Aanspoeling lijk. Woensdag 15 Augus tus j.l. is op het strand dezer gemeente aan gespoeld het lijk van J. Zuidland te Purme- rend, die Zondag alhier bij het zwemmen verdronken is. Des namiddags werd het lijk onder politie toezicht vervoerd naar de ouderlijke woning te Purmerend. Benoeming. Onze vroegere plaatsge noot de heer J. Mooy, zoon van den" oud burgemeester alhier, is benoemd tot leeraar aan het Gymnasium en H. B. S. t Utrecht. Jubileum Koningin. De collecte voor het jubileumfeest, dat gehouden zal worden om 10 en 11 September 1923, heeft in deze gemeente opgebracht de som van 540. Burg. stand. Geboren: Margjen Hen- drina Catharina, d. van H. J. Zandbergen en C. Rijpstra. Jeannette Cornelia Maria, d. van P. van Bodengraven ij C. Mooy. Jo hanna, d. van J. W. Borst en N. Kuijs. Overleden: Hndrikus de Graaf, 24 j„ te Castricum. Bernardus Grashoff, 57 j.< te Amsterdam. D. Th. Harder, 27 j-, te Wieringen. Teunisje Blok, 78 j„ Egmond Zee. Catharina van der Park, 54 jaar te Casricum, Jan Zuidland, 19 jaar te Pur merend. Tragisch. Zortdtagmiddag was de heer Zoutman uit Punmerend aain het strand te Bakkium met zijn verloofde Aan den duinkant was -deze in slaap gevallen. Toen zij na eenitgen tijd wakker werd-, was er van den 19-jarigien heer Z. geen spoor te vinden, wel lagen zijn kleercn naast haar. Direct snelde men op haar hulpgeroep toe en begaven zich eenige personen met reddingsboei en lijnen gewapend -te -water, doch vruchteloos. De dame viel bewusteloos, doch werd door om standers bijgebracht en weggevoerd. De po litie was oogenbtikk^lijk aanwezig, als-melde de burgemeester van Castricum die toevallig op het strand vertoefde. Het publiek was zeer onder dien inidruk Ongeluk. De heer B., leider van de melkinrichting te Beverwijk, had dezer dagen het ongeluk met een bijl in de hand de trap afgaande, te struikelen met het noodlottig gevolg, dat hij zijn wijs-vinger geheel en twee andere vingers gedeeltelijk afhakte. Dr. Muis v. d. Moer, die den getroffene onderhanden nam, verklaarde, dait B. waar schijnlijk ook deze beide vingers zou moe ten missen. I Ontvreemd. De dagen korlen. Des avonds is het vroeger donker en nu al reeds moet men zich voor zijn buitenstaan de goederen in acht nemen. Dit ondervond onze plaatsgenoot K. dezer dagen. K. kwam bij de politie aangifte doen, dat gedurende twee nachten konijnen door ongenoode gasten waren ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen. Damesbadpak idem mints en handdoek, mantelceintuur met nikkelen gesp, gouden medaillon, zwante parapluie, zwarte portemonnaie met inhoud, Alpaca beursje eveneens met in houd. Verloren. Maandkaart traject Bever wijkKrommenie, glad gouden ringetje, zilveren dames-armbandhorloge, damesre genjas met dito hoed. Drie donker blauwe gemerkte postduiven. Zonder licht. Tegen G. B. B„ is pro ces-verbaal opgemaakt voor het rijden zon der licht. Aanbesteding. Door het gemeentebe stuur is gisteren aanbesteed het maken van den onderbouw voor een gashouder op het terrein dier gasfabriek. Ingeschreven werd als volgt (a is met de hulp van. werkloozen uit deze gemeente, b is vrijblijvend). G. den Adel, Vclsen, a f 21500. b f 21200; N.V. Int. Gew. Beton Mij. Breda, a 20.600, b 19.600; J. P. Schelvis, Beverwijk, a 18.425, b 17.325: Bron en Rijrrhoul, Schoten, a f 18.248, b f 17.997; N.V. Arost. Aanin. Mij. Amsterdam, b f 17.700; N.V. van Ommeren en Ketelaars, Aaun. Bedrijf, Haar lem, a f 17.600, b 17.000; Jac. Wajer, 17.400; N.V. Zaanl. Hei Onderneming, Koog a. d. Zaan, a f 17.443, b f 17.143; A. M. Smit Jr., Beverwijk, a 17.474, b 16.774; J. H. de Wijs, Amsterdam, b f 20513; H. de Weers, Haariem, b 17.200; N. Cobeten-s en Zn., Schoten, b 17.157; N.V. Onderl-, Vertrouwen, Beverwijk, b 17.424; H. Steenkist en Baks, Haarlem, a f 17.498, t> f 17.268; V. Th. Bram en Zn.. Beverwijk, b 16.443; D. F. J. Stijl en Co., Amsterdam, a f 16.900, 'b 16.500; B. Sinallegange, Haar lem, a f 16.800, b 16.600; Fa. P. Langen- d'ijk, Beverwijk, a 15.400, b 15.177; H. Oudshoom, Beverwijk, b 14.450; K. van 't Veer, Assendelft, a f 14.095, b 13.895. Gunning aangehouden. N.V. Chemische Fabriek Beverwijk Op die Woensdag 15 Aug. 1.1. buitengewone vergadering van aandeelhouders van boven genoemde fabriek, is besloten, tot liquidatie over te gaan. Liquidateuren zijn de heeren Johannes Marinus Boogert, procuratiehouder wonende te Amsterdam en Hugo Erick Mar tens, vischhandelaar, wonende te IJmuiden. Onder begunstging van zeer goed voetbal- weer hebben de Bekerwedstrijden op het Sportpark een aanvang genomen. Het veld, dat nu betrekkelijk langen tijd in rust is ge weest is onder de genopte voetbalschoenen weer uit z'n rust wakker getrapt. Dè rust, die het genoten heeft is wel ten goede geko men aan 't speelveld.' Het gras heeft nu eens goed door kunnen groeien waardoor de zooi sterker is geworden. Te 2 uur kwamen tegen elkaar in het veld Wilhelmus II uit Voorburg en Quick-Step van Scheveningen. Dit werd na een pittig partijtje gewonnen door Wilhel- mus-mannen met 20. Aan Quick kwam zeker een tegenpuntje toe, maar zij spelen vooral hier in Noordwijk zeer onfortuinlijk. Reeds verschillende malen dat zij hier kwa men spelen moesten zij het onderspit delven, terwijl men na afloop altijd moest zeggen ze hebben goed gespeeld, of ze hebben ver diend te winnen. Maar ja, wanneer men zijn kracht niet in doelpunten uit kan drukken heeft het in de voetbalsport geen waarde. Trouwens, wanneer we alles eens zouden krijgen wat ons toekwam dan zou het een ideale toestand zijn, en dat heb je nu eenmaal niet zoo gemakkelijk voor elkaar. Er werd ech ter in dezen wedstrijd gewerkt, wat toch de bedoeling is van deze propaganda-wedstrij- den. Aldus was Wilhelmus de eerste die de rij van overwinningen opende. Hierna kwa men in het veld, R.K.V.Z. en de Meer II. Dit spel was vlugger en ten laatste ook wel wat forsch. Wat betreft het spel als geheel, 1 konden de Zwaluwen ons het meeste bekoren, waar de rechtsbuiten een ongunstige uitzon dering op maakte want vele goede kansen liet hij onbenut. De Meer speelde met vuur en taaie volharding, maar wamieer de Zwaluwen de laatste oogenblikken voóral, wat meer doorgezet hadden, dan was zeker gelijk spel het gevolg geweest..Evenwel kwam de Meer uit den strijd met een 1—0 overwinning. Door dezen uitslag vallen in een volgende ronde Wilhelmus en de Meer tegen elkaar. De belangstelling was groot. Even willen we nog aanstippen dat scheidsrechter Berkemey- er uitmuntend heeft geleid 1 De wedstrijd VictrixDamiaten was door eerstgenoemde wegens verhindering afgeschreven. Verstelling datum feestelijkheden. Men deelt ons mede, dat de feestelijkheden, de z.g. Oranjefeesten, niet zullen plaats hebten 12 en 13 September, maar Woensdag 19 en Don derdag 20 September a.s. Onbestelbaar. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de af zenders onbekend zijn, terugontvangen in de eerste helft van de maand Aug. 1923 aan het Post-en telegraafkantoor te Noordwij k-bin- nen <- Brieven Buitenland Wacht in F. Schmidt Polz, Hannover, (ongefrankeerd). Briefkaarten Binnenland J. G. Advocaat, Amsterdam. J. Burger, Katwijk aan Zee, G. Dijkman, Charlois, Mej. Wed. Dugterenr Rotterdam, Mej. C. Duyser Zeist, E. Kate. Zmsterdam, H. Merkozijn 's Bosch, K. Palthe, Den Haag, Mej. R. van Rijnsbergen Rotterdam, Mej. Roelofs Deventer. (2 ex) Jos Steger Den Haag. M.G. van Tuinen Amsterdam. E. Veldkamp Harlingen. 2 stuks zonder adres. Briefkaarten Buitenland Frau W. Bruik- man, Wanne i. Westf. Frl. Eily Polak, Thule Josef Schiedlowsky, Berlin S. W. 61. Werkeloosheid. Hoewel het nu toch mid den in den zomer mag heeten zijn er aan het bureau voor arbeidsbemiddeling 8 lieden als werkzoekenden ingeschreven. Een treu rig teeken van on2en tijd. Oproerigheid. De laatste dagen is het met het sluiten van de café's te Noordwijk aan Zee nogal onrustig, waarna dan ook baldadig heden, dronkenschap, vernielingen enz. dan ook niet uitbleven. Door strenge politie maatregelen, arresteeren van dronken per sonen, bekeuren van café-houders en het intrekken van buitengewone vergunningen gaan wij weer een rustiger tijd tegemoet. Verdronken. Het 10-jarig zoontje van den heer B. Zonneveld is met een fiets in de Spoelsloot gereden en verdronken. De heer Z. woont nog pas sinds enkele weken langs dit water, zoodat de verandering van woon plaats reeds spoedig een offer van de treurende ouders heeft gevraagd. Verbrand. Het drie-jarig zoontje van het echtpaar P.J. de Groot is in een teil met ko kend water gevallen en is deerlijk gewond. Hoewel de toestand van de kleine zorgelijk is, is er geen direct levensgevaar. Gebeten. Op het strand is een bediende van den heer J. van Kan, door diens grooten herdershond leelijk toegetakeld. Bij het apor- teeren van verschillende dingen uit de zee Zooals dat wel meer gebeurt, kwam het dier plotseling op zijn geleider af en beet hem in arm en schouders. Het dier hield zoo vast dat de eigenaar den persoon moest ontzetten. Men vermoedt dat 't dier geplaagd geworden is. Een en ander veroorzaakte natuurlijk een heel opstootje. Opbrengst collecte. Naar wij vernemen heeft de collecte die Zondag 1.1. door den Pastoor en beide kapellaans is gehouden voor den afbouw van de Parochiekerk opgebracht de som van f 1400. De Jubileumeesten. De bewoners van de Wilhelminastraat hebben uit hun midden een Commissie gevormd, die plannen heeft uitgewerkt voor een passende versiering van de straat bij gelegenheid van het regeerings- jubileum van Hare Majesteit de Koningin. Aan den ingang der straat zal een prach tige eerepoort worden opgericht, terwijl verder de geheele straat met vlaggen en guirlandes zal zijn versierd. M.'«icïJe- EERSTE KOERS 0.00068 14 14 11.44 0.0035'; 11.60y2 62.50 46.25 42.10 46.05 2.54 LATERE KOERS Gegund. Bij de gehouden aanbesteding voor het maken van een hekwerk om het geheele terrein der gemeentelijke gasfabfick en het maken van een inrijhek aldaar was de laagste inschrijver de heer Schulte in deze gemeente, aan wien het werk ook is gegund. De Haringvisscherij. Vanwege de ree- en J. Schuurman, Amsterdam. J 17.900. b dersvereeniging voor de Nederlandsche Ha ringvisscherij is een circulaire .gezonden aan alle gemeentebesturen, waarbij zij de mede werking van de gemeentebesturen inroepen om te bevorderen, dat de haring meer in gang zal vinden als volksvoedsel om zóó een der belangrijkste Nederlandsche bedrij ven n.l. de Noordzeeharingvisscherij op de been te houden. Verzocht wordt, dat de gemeentebesturen den betrokken handel b.v. de groentenboe- ren zullen bewegen eens een proef met den verkoop van haring te nemen. Aan de ge meentebesturen wordt bij wijze van proef goede maatjesharing per ton van 800 a 900 stuks aangeboden voor den prijs van slechts 12—. r f Personalia. Te Haarlem is geslaagd voor het examen Hoofdakte Mej. G. van Thijn, alhier. Biljarten. Om den Heemstedeprijs. Donderdag werd gespeeld*. A. LeuvenP. Huyboom 140150 A. de NijsA. Booiman 131150 H. VallengaTh. v. d. Eem 15087 P. KobusDe Nijs 72150 N. .NP. Huyboom 15059 Serenade. Ter gelegenheid van den 84en verjaardag van onzen beminden herder den ZeerEerw. Heer L. ten Brink bracht de Muziekvereeniging „Euphonia" Donderdag avond eene serenade. Vanaf de St. Aloysius- school werd onder leiding van hunnen direc teur den Heer J. W. Lefeber een marsch ingezet, gevolgd door de vele belangstellen den. In den tuin aan. de Pastorie werden eenige stukjes zeer verdienstelijk uitgevoerd. Waarvoor de jubilaris hen hartelijk bedankte voor deze hulde. Hij feliciteerde den direc teur en de leden met hunne behaalde overwinning jop het nationaal concours. Na nog een extra nummertje gegeven te heb ben, nam de HoogEerw. Heer H. J. M. Taskin het woord om namens den Pastoor zijnen dank en hulde te brenden voor deze attentie, waarna onder een vroolijken marsch het dorp werd door gemarcheerd tot aan de school. Daarmede was dezen vroolijke avond geëindigd. De politie zorgde voor de goede orde. BEVERWIJK. Veilingnoteering van 10 Aug. van de R. K. Coöp. Tuindersvereeni- ging Kennemerland. Aardbeien 1,60 2. Bessen, zwarte, 1,201,40. Bessen^ rood, 0,601, Frambozen 34,50. Kruis bessen 0.801.30, alles per slof. Perziken 313 ct. per stuk. Capucijners 3032 ct. Tuinboonen 1220 ct. per K.G. Snijboonen 1.651.80 per ben. Raspers 4044 ct. per K.G. Spercieboonen z. dr, 2.893.50 per ben, Dikke boonen 2.50 per ben. Aardap pelen 55.50 per 100 K.G. Sla per kist 1.40—2.50. Wortelen 13—20 ct. per bos. Rabarber 37 ct. per bos. Postelein 70--95 ct. per ben. Bloemkool 2532 ct. per stuk. Komkommers 1012 ct. per stuk. Meloenen 6080 ct. per stuk. HOOFDDORP, 16 Aug. Tarwe, oude 12 13. Tarwe nieuwe 10.5011.50. Rogge 7.257.75. Gerst Chevallier 9.2510.25. Wintergerst 7.508. Haver 10.50 11.50. Groene erwten 1718.25. Karwei 37,5038,50 inclus. Koolzaal 17,50 18.—. Gisteren herdacht de heer C. Hemsen den dag, waarop hij voor 40 jaren bij de H. IJ. S. M. in nllienst trad. Dat de jubilaris zich 1n dien tijd veel vrienden verworven heeft, bleek wel uit het feit, dal zoowel van de zijde van zijn kameraden ate vain het per soneel veel belangstelling werd getoond. Bul ten de vde bloemstukken welke hem wenden aangeboden, werd hem oolk nog een zilveren lepel en vork met inscriptie overhandigd. Het vertdëre deel van den dag mocht de jubilaris in den huiselifken kring door brengen. Gasteren herdacht mej. W. Winden den dag, waarop zij sinds 12jaar in de Neder landsche Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt" werkzaam is. Hoezeer wel de werkzaamheden van mej. Winden op prijs werd gesteld, bleek wel uit de vele belang stelling, welke zij mocht ondervinden. Uit gezonderd de vele bloemstukken mocht de jubilaresse nog eenige stoffelijke huldeblij ken ontvangen, w. o. een couvert met in- houdit, en een mooi zilveren naaigarnituur in étui met inscriptie. Verder werden haar een groot aantal schriftelijke felicitaties toegezonden. N Niets van gehoerd? Onbegrijpelijk! 1 fs anders verschrikkelijke genoeg! Zoo'n veelbelovend kindde hoop der toekomstiedereen sprak er van iedereen ,zag er naar op en nueen kindeke van den dood ge worden! Maar kan daar dan niet meer góholpen worden? Ja! Als allen, die dit lezen, begrijpen.... en.... handelen willen. (j Luistert maar eens en handelt dan! 't Gaat om de toekomst van onze Room sche Sportbeweging en om het groot be lang, hierin gelegen, dat wij ons Sportpark, zooals het is, behouden zullen en, zoo mo gelijk, nog beter uitbreiden. Ons Sportpark in Heemstede is, 't klinkt wel dramatisch, maar dat is 't dan ook, dat kindeke van den dood. Hier wordt door financieele ondervoe ding het leven met ondergang bedreigd en 't is de vraag, of na goede verzorging nog eens gejuicht zal kunnen worden over Her wonnen Levenskracht. Dat kan! Dat zal! als allen medew?rken! Geen weldenkend mensch kan iets tegen de Roomsche Sportbeweging inbrengen! Of, is 't niet goed en Roomsch, of onze" Roomsche Sportbeoefenaars in een eigen Sportcentrale te hoeden tegen de verderfe lijke invloeden en lang-niet-denkbceldige gevaren van neutrale sporterij? 't Is niet meer noodig, dunkt me, hier over nog verder uit te weiden. Wie eerjijk is, zal 't gevaarlijke der niet-principiecle Sportbeweging erkennen, zal dan ook 't noodzakelijke van een principieel tegen wicht inzien en met dezelfde eerlijkheid, zoovéél hij kan, onze eigen Romnscha sportbeweging steunen. Ook financieel! Een groote verloting is tot dat doel op touw gezet en Kapelaan Lühn is zoo be reidwillig geweest, om zijn geheelen Jongc- Vrouwenbond er voor te spannen, ten einde 't groote aantal loten tegen evenveel echte Hollandsohe guldens in te ruilen. Niemand weigere dan ook een lot te koopen. Alle loten moeten weg. Nu niet éénzijdig zien naar hetgeen; slechts sport-uitwas en sport-verdwazing geworden is, maar meegewerkt, om, wat er goed en edel is op sportgebied, ook langs normale banen voort te leiden. Dat is ons doel! De bedelaars der christelijke Charitas zijn talrijk! 't Is zoo! Maar kom, deze ééne kan er nog bij. Hij durft zijn hand nog wel tol u uit te steken. Weigert uw gave niet. Ze is goed besteed. 't Zal blijken, dat na deze gift, óók voor een ander werk nog wel uw gave zult overhouden. j Onthoudt 't eens! A. J. M. POSTMA, R. K. Pr. Barometerstand 761. Achteruit OPGAVE VAN» Medegedeeld <ioor de SPAARNJöBANK De Beurs opende heden: flauw. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 947, 95 6% Nederland 1923 101 1017, Oude Vaart 75 72 dito Gem. Eigendom 65 62 Mij. „Nederland"- 124 123 Scheepvaart-Unie 96 95 Rotterd. Lloyd y- 1047, 101 Hol!. Lloyd 67, 67 i PaiketvaaTt Oude Boot 1047, 103 45 427» Holl. Stoombcoi 15 14 H. V. A. j, 389 396 Java Cultuur -4 2957, 295 Jurgens gew. 437, 40 Koloniale Bartk1 132 1377} Indische Banlk 1077, 108 Cert. Handel Mij. 115 117 Kesc. dito 'j 1157, 118 23 23 Geconsolideerde 120 114 Kon. Olie M. S. Sleel 'ij 3267, 325 91 90 Marine comm. Lr 67s 6 Vorstenlanden j? 140 138 Actions id. j 132 133 y." Poerworedjo 807, 82 Oude Deli j 275 275 Senembah 238 239 Deli Batavia! 290 290 Amsterdam Rubber 146 1467, Seribadjadi 296 2967, Sxlau 112 113 •Wad Sumatra 1147, 114 Dordtsche Petr. T" 312 312 Southern Rails Union 4 33 327i 133 1317; Anaconda 83»/, 83»/, Wabash 4 >K*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1