Een vooruitstrevend zakenman Herwonnen Levenskracht contra Geestelijke Overheid. Berichten uit onze vorige LANDBOUW EN WISSCHERIJ. KUNST EN KENNIS. ELCK WAT WILS. KERKBERIGHTEN. HAARLEM. r* 40-Jarig jubileum. Jubileum. '.et M. O. te Haarlem. Programma Kamer van Koophandel en Fabrie ken District Haarlem. Feestavond R.-K. Halter- en Athle- tiekclub „Excelsior." Verkoopingen. Het ongeluk te Lourdes. ■ÉIÉMI Waarnemend Burgemeester, Teraardebestelling J. J. Cremer. BURGERLIJKE STAND. HET EEN EN ANDER OMTRENT 't KEUREN VAN THEE. Het is de microscoop, welke ons 't middel aan de hand geeft om de thee te onderzoeken daar echter velen nog wei nig geoefend in 't gebruik daarvan zijn en bijna niemand daarenboven er een, als onontbeerlijk raadsman, in de huis houding bezit, zullen wij misschien onze lezeressen een dienst doen, door een betrekkelijk eenvoudig middel om thee te keuren, dat wij in een bui.enlandsch tijdschriftje vonden, te vermelden. Men spreidt een weinig thee op een vel papier uit, en ziet toe, of er zich grove onrein heden, stukjes hout, veertjes, stof enz. in bevinden dan weekt men een weinig van die thee in wa'er en wrijft dan de thee met den vinger op een zacht stuk wit papierkrijgt meji daarop blauwe of roodachtige kleuren, dan is de thee vervalscht en gekleurd. Al men het eerste proefje een paar uren in water heeft laten weeken, dan slaat men het voch gade, heeft het water ook een blauwachtige of purperroode kleur gekre gen, dan is de vervalsching aldus bewe zen. Verandert de kleur door toevoeging van eenige droppels zwavelzuur in helrood dan is de thee met „campéche hout" ge kleurd, krijgt 't aftreksel daardoor een ge le kleur dan is het „curcuma." Het is daarom aan te bevelen, om eventueel geen thee te gebruiken, die aan koud water waarin men deze eenvoudig weekt een merkbare kleur geeft. Nu neemt men een nieuw proefje thee waarop men kokend water giet nadat men het een geruimen tijd had laten staan, laat men 't door een zeef loopen. Heeft dit afgietsel een bepaald zwarte kleur dan bestaat er waarschijn lijkheid dat de thee met metaalverbindin gen gekleurd is. Men kan daarna en weinig van de vloeistof boven 'n spiritus vlam in een porceleinen schaaltje ver dampen en als er ;chadelijke loog potlood enz. kleuren gebruikt zijn, dan blijft er een zwartachtige glinsterende vlek. Verbrandt men eindelijk een zorg vuldig afgewogen kleine hoeveelheid thee op een tinnen lepel boven'n spiritusvlam tot er slechts ascli overblijft,dan zal goede thee maar 5 of 6 %van 't gewicht nalaten, terwijl de slechte soorten dikwerf 30 enkele z.g. theesoorten zelfs 40% nalaten. Wanneer men de blaadjes van de goede, echte thee in een holrond horloge glas met een papier bedekt en dit op een blik langzamerhand verhit, totdat de thee een bruine kleur krijgt, dan ziet men lange, witte schitterende kristallen zich aan het papier én de theebladeren hechten dit is volgens den grooten scheikundige Liebig, de theine. Deze geeft dus het meest steekhoudende 'middel aan, om te zien of men „thee" heeft; ofschoon Liebiin een zijne vele geschriften verklaart dat er geen thee-surrogaten mogelijk zijn, dient toch de aandacht gevestigd te wor den op de koffie- hee, dit is thee uit de bladeren van de koffie-plant bereid, weike een voortreffelijk surrogaat voor de Chineesche-thee moet wezen. Het behoeft echter geen betoog dat men niet altijd zuivere, echte thee be komt, aangezien' de Chin.eezen dikwijls zeiven knoeien. ;Dat de thee in goed gesloten glazen of aan de binnenzijde vertinde voorwerpen moet bewaard worden, wil zij niet haar waarde verliezen, weet iedereen. ACHT REGELS TOT BEHOUD VAN HET LICHT DER OOGEN. (|Tegenwoordig, nu bijziendheid en an dere oogkwalen steeds meer en meer toe nemen, kan men niet genoeg tegen som mige slechte gewoonten, die reeds menig oog geruïneerd hebben, waarschuwen. leder moet de volgende regels in acht nemen. 1. Span uw oogen niet in bij onvoldoend of schemerlicht, of als zij branden en pijn doen. 2. Het licht moet altijd over den linker schouder vallen als gij leest of schrijft. 3. Draag om den hals geen nauwe klee ding. De kamer waarin gij bezig zïjt moet niet te warm zijn. 4. Houdt de oogen niet te dicht bij uw werk. 5. Lees nooit liggend, of in den trein gedurende de reis, gevaarlijke oogziekten zijn er het gevolg van. 6. Bederf uw oogen niet door ze on natuurlijk te rollen of te draaien. 7. Als gij uw oogen erg moet inspan nen, gun ze dan tusschenbeiden ëen kleine rust en sterk ze met koude oog- baden. Wie zijn oogen dagelijksch eenige keeren met schoon, koud water wascht of baadt, versterkt zijn gezichtssterkte en voorkomt oogziekten. 8. Wanneer gij als beschutting tegen fel licht, sneeuw, enz. een gekleurde bril draagt, draag, deze dan niet langer dan noodig is, want liet doorloopend gebruik ervan verzwakt het oog. DE OVERHEMDENWASCH. Nu de slappe overhemden mode zijn, is het niet moeielijk ze zelf te strijken. Ook al komt de wasch gestreken thuis, dient men toch iets van de behandeling te weten. We kunnen dan als er. door warm weer een reis of andere bijzondere gelegenheid wat meer dan gewoonlijk is vuil gemaakt, ons zelve uit de verlegen- heid helpen. Het gekleurde overhemd is j spoedig gewasschen, geblauwd en ge-1 spoeld. Het witte kan er in een haastig 1 geval wel eens bij in. Men neemt heet sop, spoelt er alles flink doorheen, dan haalt men er voorzichtig blauw door, niet te veel, vooral zorgen dat er geen blauwsel vlekken aan het goed komen, want die gaan er zeer lastig uit. Als boord en manchetten goed droog zijn, worden ze gesteven. Hiervoor is zeer geschikt een pakje glansstijfsel (de gebruiksaanwijzing is erbij) waarin we dezelve goed vochtig maken en uitwringen. De afscheiding tus- schen het gesteven en het droge goed wrijven we af met een nat doekje om stijfselvlekken te voorkomen. De borst van het overhemd maken we vochtig in een kom water, waarbij een lepel van de stijfsel gevoegd is. Nu wordt het natte in het droge stevig ingerold om de vocht gelijkmatig te laten doortrekken. Dit is altijd noodig voor het verkrijgen van mooi werk. Bij het strijken is het halsboord het eerst aan de beurtis dit drooggestreken dan halen we het rond met de punt van het ijzer en vergeten vooral niet het stuk je belegsel over het knoopsgat aan den rugkant goed los te halen, want door de stijfsel is dit op elkaar geplakt en een maal opgedroogd is het niet makkelijk los te krijgen. Vervolgens strijken we de handboorden die we eveneens rond- halen en daarna de mouwen. Is er veel ruimte in dan leggen we een paar plooien, maar noodig is het neti. Nu volgen schou derstuk en zijkanten. Dan wordt het over hemd uitgespreid en beginnen we door de opening van de borst het bovenge deelte van den rug in plooiente trekken en zetten daar een ijzer op en gaan zoo door tot deze geheel klaar is en we aan het borststuk kunnen beginnen. Dit vereischt de meeste zorg, maar als we de voorpan den netjes glad leggen, goed schoonge maakte ijzers flink warm maar niet gloei end gebruiken, gaat het wel, vooral als we er vlug overheengaan. Het onderge deelte is weer gewoon werk en nu ver dient het vouwen nog de aandacht. Hef hemd wordt aan weerskanten bij de schou ders opgenomen en terwijl men deze blijft vasthouden ook in het midden aan iederen kant, keert men 't om en spreidt het uit. Dan legt men een zijkant over het middengedeelte en daarop de mouw. Wat oversteekt naar binnen inslaan. Daarna volgt de andere kant precies eender. Nu zóó in tweeën vouwen dat het borst gedeelte bovenop komt en we het resultaat van onze zorg bewonderen kun nen. zorgt, dat de aandacht van het publiek op zijn zaak gevestigd blijft. Op de plaats waar thans Uw advertentie staat, zou, bij onderbreking van Uw reclame, allicht een ander de aandacht trekken. - De bureaux van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan No. 49, Haarlem. VRIJDAG. Om 7 uur Lof. ZATERDAG. Van 49 uur gelegenheid om te biechten. Verder als naar gewoonte VOORHOUT. Om half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoog mis. Om half 3 Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG van 4—8, uur biechthooren. VOGELENZANG. BENNEBROEK. Sf. Jozef. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9 en te 10 uur de Hoogmis. Te 7 uur Lof. Deze week alleen de H. Mis te kwart voor 8. De H. Communie uitgereikt naar ge woonte. WOENSDAG te 10 uur gezongen Huwe lijks Mis, te 7)4 uur Lof ter eere van St. Joseph. ZATERDAG biechthooren van 4 tot half 9. Heb het uitstekendste aan te bieden dal iemand wenschen kan, boa cal da wereld hat weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER, (Ingezonden). In de N. H. Courant van 25 Juli j.l. heeft 3ien kennis kunnen nemen van de groote ontstemming, die er heerschte in een ver gadering van H. L. om het feit, dat de Zeer- jeerw. Heeren Pastoors dezer stad aan het bestuur een collecte in de kerken ten bate van H. L. geweigerd haddep. Deze collecte •had men gevraagd ter vervanging van den „Zonnedag', die op Zondag 19 Augustus a.s. jplaats zal hebben. Tevens hadden de Zeereerw. Heeren Pastoors aan genoemd bestuur medegedeeld in geen geval meer collecten door meisjes op de straten te honden, te zullen aanbe velen om de daaraan verbonden zedelijke igevaren. De geestelijke overheid heeft toch vóór alles te zorgen voor de reinheid en de on schuld der zielen. Dat bij deze zorg voor komen van grooter beteekenis is dan te jnoet%n genezen, zal een ieder duidelijk zijn. Volkomen bereid verklaarde men zich, bet collecteeren op de straten door mannen en jongelingen zoo krachtig mogelijk te zul len aanbevelen. Hieraan werd echter weinig of geen ■waarde gehecht! Op de zeer rumoerige vergadering van H. L. op 24 Juli j.l. werd op mijn voorstel toch nog het besluit ge nomen om op een Zondag in Augustus met mannen en jongelingen den „Zonnedag" te houden. Voor dergelijk sympathiek doel moeten toch mannen en jongelingen in overvloed te vinden zijn, met de wetenschap, dat door des te grooter inzameling van gelden des te meer zieke medebroeders door H. L. izeuden geholpen worden. En als men zelf door ziekte getroffen werd, zon dan ook niet alles in het werk gesteld worden om daar H. L. geholpen te •worden. In de week daarop van 29 Juli3 Aug. was ik uitstedig. In die week werd weder om een comité-vergadering van H. L. ge houden. Ondanks mijne duidelijke uiteenzetting op 24 Juli, waarom de Geestelijke Over heid het collecteeren door meisjes onmoge lijk meer kon aanbevelen, werd toch het besluit genomen om zulks met de a. s. „Zonnedag" te doen. Het bestuur staarde zich blind op een ander middel, de leiding, die er wezen «noest, was zoek! Het feit ligt er dus, dat men niet wenscht te eerbiedigen de waarschuwingen voor zedelijke gevaren onzer meisjes door de genen, die daartoe alleszins bevoegd en verplicht zijn! Bij mijn thuiskomst vond ik een schrij ven van H. L. met beleefd verzoek de Zeer- eerw. Heeren Pastoors dezer stad in kennis te stellen, dat de „Zonnedag" op 19 Augus tus a. s. zou worden gehouden, met het doel natuurlijk dezen „Zonnedag" op den kansel aan te bevelen. In dit schrijven werd echter geen woord melding gemaakt van het gewijzigde besluit om toch met meisjes te collecteeren. Intusschen vernam ik het besluit dier vergadering. Om zeker van mijn zaak te zijn, heb ik sinds Maandagavond tot driemaal toe bij den secretaris van het bestuur om inlich tingen gevraagd, of men toch met den a.s. „Zonnedag" meisjes op ie straten zou brengen ter bereiking van hun doel? Tot heden heb ik van het bestuur niets vernomen. Men sohijnt ook boos te zijn op den geestelijken adviseur! Waarom? I'k weet het niet. Mogelijk en ik hoop dit van harte is men over het gewijzigde besluit en de mislukte zoogenaamde beleefde poging om mij en daardoor ook de Zeereew. Heeren Pastoors te misleiden, te beschaamd om mij onder de oogen te komen of eenig bericht ie geven. Dezer dagen bereikte mij de mededce- ling, dat verleden week Zondag op Zand- voort Israëlieten voor een liefdadig doel gecollecteerd hebben met mannen en jonge lingen. Nu dit feit eenmaal heeft plaats gehad en zoo wellicht nog een andere categorie van menschen zulks in praktijk heeft ge bracht, zal het door ons aangeraden middel wel goed blijken. Jammer maar, dat eene v,ereeniging met dergelijk sympathiek doel onwillekeurig weer schade moet lijden door het, op zijn zachtst uitgedrukt onsympathiek optreden van bestuursleden. Waar H. L. aldus voor het voetlicht wil verschijnen, meende ik niet te mogen zwijgen. Laat ik eindigen met de pijnlijke mede- deeling, dat deze vereeniging tijdens de vele jaren, waarin ik als geestelijk adviseur werkzaam ben ge\^pest, de eerste is, die mij tot dergelijk schrijven genoodzaakt heeft. Ik behoef hier wel niet aan toe te voe gen, dat ik het bij dit eene schrijven zal laten. J. P. J. KOK, Pr. Geestelijk Adviseur. l>oniderdag herdacht de heer C. Hensen den dag, waarop hij voor 40 jaren bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Dal de jubilaris zich In dien tifd veel vrienden verworven heeft, bleek wel uit hef feit. dat zoowel van de zijde van zijn kameraden als van het per soneel veel belangstelling werd getoond. Bul ten de vrie bloemstukken welke hem wenden aangeboden, werd hem ook nog een zilveren lepel en vork met inscriptie overhandigd. Het vertlere deel van den dag mocht de jubilaris in den huwelijken kring door brengen. Donderdag herdacht mej. W. Winden den dag, waarop zij sinds 12K jaar in de Neder- landsche Vrouwenvereniging „A r b e i d Adelt" werkzaam is. Hoezeer wel de werkzaamheden van mej. Winden op prijs iwerd gesteld, bleek wel uit de vele belang stelling, welke zij mocht ondervinden. Uit- )[ezonderd de vele bloemstukken mocht de ubilaresse nog eenige stoffelijke huldeblij ken ontyangen, w. o. een couvert met in houdt, en een mooi zilveren naaigarnituur 4n étui met inscriptie. Verder werden haar een groot aantal schriftelijke felicitaties toegezonden. Het, volgende adres is aan Zijne Excellen ce den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenliage verzonden: Ondergeteekenden, allen ouders of verzor gers van leerlingen, die het onderwijs vol gen aan inrichtingen voor Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs der ge meente Haarlem, wenden zich tot Uwe Ex- cellentie met het eerbiedig verzoek het daar heen te leiden dat aan de gemeente Haar lem voor het jaar 1923/24 het gewone Rijks subsidie yoor hare onderwijsinrichtingen blijft verzekerd onder dezelfde voorwaarden als voorheen. Het niet toestaan van dit subsidie heeft voor ondergeteekenden zoodanige gevolgen dat zij hunee kinderen van de onderwijsin richtingen zouden moeten wegnemen, omdat het Gemeentebestuur van Haarlem voorne mens is om van de ouders der buitenleer lingen een schoolgeld te heffen, gelijk aan den kostprijs van het onderwijs. Een exem plaar van de ontvangen mededeeling van dit bestuur is hierbij gevoegd. Na een onderhoud met den Wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem is bij hen de indruk gevestigd, dat het voornemen in de circulaire uitgedrukt ter uitvoering zal worden gebracht, hoewel men toegeeft dat daarmede velen worden gedupeerd. Onder de belanghebbenden komt thans een zenuw achtige spanning, onder meerderen radeloos heid, welke toestand iederen dag verergert. Slechts weinige dagen scheiden van den dag waarop de cursussen aanvangen. Daarbij komt dat de besturen van de buitengemeen ten niet zoo spoedig eene regeling kunnen treffen, te meer waar de Raden en de Col» leges van Burgemeester en Wethouders Bin nenkort wijziging zullen ondergaan in ver band met de dit jaar gehouden verkiezingen. Daarom durven meerdere oüders geen boe ken aan te schaffen en tot groote schade van de leveranciers werden reeds bestelde boe ken geweigerd, alles met het oog op de on zekerheid. Daarbij komt nog dat de gelegenheid tot inschrijving op andere onderwijsinrichtingen reeds lang is gesloten en de Directeuren met vacantie zijn, zoodat overleg niet wel doen lijk is. Dit alles maakt het yoor ondergeteekenden noodzakelijk, om Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken met' het oog op de bijzondere omstandigheden en den korten tijd van over gang, te bepalen (respectievelijk te bevorde ren dat bepaald wordt) dat in ieder geval voor 1923/24 het subsidie blijft gehandhaafd op dezelfde voorwaarden als voor den cur sus 1923/24. Gaarne ontvingen de ondergeteekenden per omgaande, zoo mogelijk telegrafisch bericht van Uw besluit, zoodat zij kunnen weten waarop zij met de nieuwe cursus heb ben rekening te houden. De adressen liggen ter onderteekening bij de boekhandelaren: Vernout, Warmoes straat, Brederode, Groote Markt, de Vries, Bagijnestraat en Kleijn, Cronjéstraat. Hoogachtend, P. WERNER, Haarl.liede. van de Orgelbespeling in de Groole of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 21 Aug., des namiddags van 2—3 uur, door den heer G. Robert. 1. Toccata c kl. t., Georg Muffat. 2. 0 Menscli, bewein' dein' Sündê gross, J. S. Bach. 3. Prélude, B majeur, C. Saint-Saëns. 4. Adagio uit de 2e Symphonie, Ch. M.Wddor. 5. Vierde Sonate. Alex. Guihnant. De Kamer van Koophandel noodigt de in geschrevenen in het Handelsregister voor Haarlem en Omstreken uit, tot bijwoning van een. bijeenkomst ter behandeling van het on derwerp Verbindendverklaren van collec tieve arbeidsovereenkomsten, op Donderdag 13 Sepember 1923 de# avonds te 8 uur in de bovenzalen van de Kroon, Groote Markt, Haarlem. Inleiders: Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Am sterdam, prof, Simon A. Maas, 's-Gravenha- ge, contra. Ter gelegenheid van haar 3-jarig bestaan gaf bovengenoemde vereeniging een feest avond, welke goed geslaagd is. In zijn ope ningswoord merkte de Eere-Voorzitter, de Weleerw. Heer J. van Rooy, zeer terecht op dat het een vraagstuk was midden in den zomer een feestavond te organiseeren, doch dat het weer „Excelsior" gunstig was. Direct na de opening reikte de Eere- Voorzitter de prijzen uit, welke in de ge houden 10-kamp behaald waren. Onder luid applaus der aanwezigen overhandigde hij o.a. aan den heer A. Verheem als le prijswin naar in de afd. A. een groote zilveren lau- ■vvertak, welke door hem als wisselprijs aart» „Excelsior" was geschonken. Het verdere gedeelte van den avond werd aangevuld door de tooneelvereenigïng van het Kruisverband „Excelsior". Met eenige aardige voordrachten en 1-actertjes hield deze vereeniging de aanwezigen eenigen tijd aangenaam bezig. Het muzikale gedeelte was in handen van den heer Jos. MatKot, die aan de piano zeer goed werk leverde. In zijn slotwoord dankte de heer W. de Zwager de tooneelclub „Excelsior" alsmede den pianist voor hun medewerking §n spoorde de aanwezigen aan de Roomsche Sport metterdaad te steunen. Circa IV/i uur behoorde deze avond weer tot het verleden. „Excelsior" kan met ge noegen op haar welgeslaagde feestavond terugzien. Uitslag der veiling van de perceelen, ver kocht in 't Notarishuis," Bilderdijkstraat 1, bij den Zijlweg, op Donderdag J6 Augustus 1923, des avonds ni 6/4 uur. Notaris P. E. de Bordes. No. 1. Een Win kel- en Woonhuis te Schoten aan de Paul Krugerstraat. Get. No. 15 zwart en rood, W. J. Kuiper, 9000. Notaris B. M. Semé. No. 2. Een Heeren huis met Tuin en Erf aan de Santpoorter straat te Haarlem. Get. No. 58. Opgehouden 7000. De familie van den heer Kuypers te Haar lem heeft van. het Ministerie van BuitenJand- sche Zaken bericht ontvangen, dat hij spoe dig naar Nederland hoopt terug te keeren. Zijn wonden zijn niet van erostigen aard, aldus het bericht. De heer Kuypers houdt vol, dot hij zijn redding te danken heeft aan de plaats, die hij innam, achter den chauffeur. De schok, tengevolge van het opwippen van de auto maakte, dait hij een waariijke looping the loop maakte. Hij viel in een boschje jenever- struiken, dat den val brak en stortte toen in den stroom, waar een draaikolk hem op het rotsblok wierp, waarvan hij ten slotte gered is. Uit zeer- goede bron vernemen wij dat de heer Kuipers, uitgezonderd enkele ontvellin gen, absoluut gezond is en niets heeft ge kneusd of gebroken. Het eerste bericht, als zou de heer Kuipers niet meer geheel en al I normaal zijn, Ntijkt geheel én al onwaar te wezen. Dat zijn zenuwen misschien eenigszins geschokt zijn, is gezien de groote van het on geluk, best te begrijpen. Als een bijzonderheid deelde men ons mede, Mej. M. BIEZEN AAR, die bij het auto-ongeluk te St. Sauveur op zoo droeve wijze om het leven kwam. dat de lieer Kuipers in den afgeloopen win- terjuist op het idee was gekomen om zwem men te loeren, dit is vooral zijn behoud ge weest. Indien hij niet had kunnen zwemmen, was hij onherroepelijk in den 25 meter diepen stroom verdronken Vermoedelijk kemt de heer Kuipers bin nen eenige dagen in Holland terug. Door B. en W. is besloten, dat bij onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Burgemeester in de éerste plaats als plaatsvervangend Burgemeester zal optreden de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, vervolgens de heer Mr. M. Slingenberg, dan de heer Mr. A. %uch en»daarna de heer M. A. Reinalda. Vrijdagmiddag had op de begraafplaats „Westerveld" de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. J. Cremer, oud-minister van koloniën. De overgroote belangstelling uitte zich in e'en groot bezoek van tal van vooraanstaan de mannen uit den lande, een ontelbaar aan tal bloemstukken en vele waardeerende woorden, die aan de groeve werden gespro ken. Om half één arriveerde de stoet op de be graafplaats, waar ook een groot aantal be langstellende aanwezig was. Onder de aanwezigen werden opgemerkt: Jhr. C. C. F. Six, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, intendant te Amster dam; Jhr. Laman Trip, adjudant, als verte genwoordiger van Z. K. H. Prins Hendrik; Z.Exc. De Graaff, minister van Koloniën, H. Colijn, minister van Financiën; Jhr. Mr. A. M. Snoeck Hurgronje; secretaris-generaal van Buitenlandsche Zaken, als vertegenwoordiger van Jhr. van Karnebeek; oud-minister Iden- burg, Lely; Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, vice-president Raad van State; burgemeester de Vlugt van Amsterdam; Hagerman, lid van den Raad van State, Jhr. J. de Beaufort, secretaris van den Raad van State en broe der van den overleden gezant, die met den overledene heeft samengewerkt. Mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister; Jhr. mr. D. E. van Len- nep, lid van Gedep. Staten, de burgemees ters van Velsen, Beverwij. en Bloemendaal. Voorts waren veile Handelsmantschoppijen vertegemwo o rdigd Het woord werd gevoerd achtereenvolgens door Z. Exc. H. Colijn, minister van Finan ciën namens de Regeering; Dr. C. J. R. v. Aalst, directeur der Nod. Handelsmaatschap pij, Dr. C. W. J. Jansen, als vriend en Ds. v. d. Bergh v. Eijsinga. De heer H. Cremer. zoon van dien over ledene, dankte voor de belang stelling. Om half twee was de plechtigheid afge loopen. Seboren: 16 Aug. z. van A. C. v. Leuven Krom. z. van J. M. J. StevensSuissen. d. van M. C. Hcesemansde Zwaan. z, van B. H. v.. d. BoldSpierings. Overleden: 16 Aug. G. A. Hoekstra, 21 j„ Kamperlaan. ZWARE BRANDEN. PRAAG, 17 Aug In de Steinbergsche glasfabrieken te Boton heeft hedennacht een zware brand gewoed. 33 wagons stapel glazen zijn vernield, terwijl de brand woedde boven, een oppervlakte van 70.U00 vierk. M. De schade bedraagt 1 mil'ioen Tsjechnische kronen. Het vuur werd aan gestoken door een arbeider, die do ge fabriceerde voorraad wilde vernietigen om werkloosheid te voorkomen. De dader werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesrteld. UIT DE SPAANSCHE POLITIEK. DE KONING WENSCHT NIET GESTOORD TE WORDEN. MADRID, 17 Aug. In de gisteren gehouden zitting van het Spaansche Kabinet werden alle politieke geschillen weer in behandeling genomen. Besloten werd ten slotte, de beslis sing van vele kwesties tot October a. s. uit te stellen. Voorts werd nog mededeeling ge daan van den door Koning Alphonso te ken nen gegeven wensch, dat hij zijn vacantie die hij te San-Sebastiaan doorbrengt niet door alle mogelijke lastige politieke vraagstukken wil verstoord zien. Met het oog op dit Ko ninklijk verzoek, nam de Ministerraad dan ook het voorstel tot opschorting van alle politieke geschillen aan. Alleen de Minister van Financiën Villanuesa verklaarde zich uitdrukkelijk tegen uitstel van de nog han gende dringende kwesties. Vooral wees hij op de noodzakelijkheid van een spoedige be slissing in zake de beperking van het Spaan sche leger in Marokko Na langdurige dis cussie werd besloten, de kwestie van Ma rokko op te schorten tot de opening van het Parlement, dus tot na de vacantie van den Koning. ,DRA AIH ARTIGHEID". Aan de Lange-dijk treedt in verschillende koolsoorten weer de zoo gevreesde „draai- hartdgheid'' op, welke ook in vorige jaren aan den koolbouw zulke enorme schade heeft toegebracht, WIE WAS HILDEBRAND? Op hotexamen voor M. U. L. O. speelde zich dezer dagen, volgens het „Gron. Dbl.", te Groningen het volgende af: De examinator wilde weten of de candidaat wel wist dat Hildebrand een schuilnaam was en hoe dan zijn familienaam was. „Als je Hildebrand tegenkwam, wat zou je dan tegen hem zeggen?" vroeg de exami nator. De candidaat zei: „Dien kom ik niet tegen, mijnheer, hij is al lang dood." Examinator: „Maar als je hem dan vroeger tegengekomen was?" Candidaat: „Dal kon ook niet, toen was ik er niet." Examinator: „Maar je grootvader dan?" Candidaat: „Die zal hem wel niet gekend hebben." IJMUIDEN. ZONDAG te kwart voor 7, kwart over 7 en kwart voor 9 uitreiken van de H. Com munie. De gelezen H. Missen te half 8, en 9 uur. Te half 11 de Hoogmis. Geen meisjes patronaat. Te 5 en 8 uur jongenspatronaat. Te 7 uur Broederschapslof. Van half 8 tot 10 uur St. Jozefgezellen-vereeniging. MAANDAG de H. Mis in de Kapel. DINSDAG te 8 uur meisjes-congregatie. WOENSDAG te 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG te half acht vrienden kring. VRIJDAG te 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. Te 8 uur jongenscongregatie. ZATERDAG van 5 tot 9 uur biecht- hooren. A.s. Zondag viering van het Patroonfeest. WIJK AAN ZEE. ZONDAG de H.H. Missen om half 7, 8 en 10 uur de Hoogmis, en Lof des avonds half 7. In de week de H. Mis om 8 uur. WOENSDAG 's avonds half 8 Lof. ZATERDAGmiddag biechthooren van 4 tot 8 uur, om 7 uur Lof. CASTRICUM. ZONDAG 7 uur de H. Mis en 10 uur de Hoogmis, 2 uur lof daarna de Maria Con gregatie. MAANDAG 7 en 8 uur de H.H. Missen. DINSDAG 7 en 8 uur, de H.H. Missen. WOENSDAG 6 uur de H. Mis, 9 uur gez. maandstond voor Petrus Beentjes. DONDERDAG Ten 8 uur de H.H. Mis sen. VRIJDAG 7 en 8 uur de H.H. Missen. ZATERDAG 7 en 8 uur de H.H. Missen* 7 uur Maria Altaar. Van 48 biechthooren, 6% uur lof ter eere van Maria. WIJKEROOG. ZONDAG. Om 6% uur bijeenkomst van de H. Familie, afd. mannen. DINSDAG. Om 7 uur bijeenkomst der H. Familie, afd. vrouwen. DONDERDAG. Om 10 uur Veni Creator en huwelijksmis. I ZONDAG 19 Aug. plechtige viering van het Gouden Priesterfeest van Deken H. J. Zondag half 8 Vroegmis, om 10 uur de Plechtige Hoogmis, waaronder feestpredika tie door den Zeer Eerw. Heer Pastoor G. van Noort. 's Middags van half 3- half 5 uur re ceptie aan de pastorie, 's avonds om half 8 Plechtig Lof met- Te Deum. In de volgende dagen de H.H. Missen om 7 en 8 uur. ZANDVOORT. ZONDAG. De H.H. Missen te half 7, half 8, 9 uur en kwart over 10. Te 3 uur de vespers met Rozenhoedje. DINSDAG 's avonds 7 uur het Lof ter eere van de H. Antonius met Rozenhoedje. DONDERDAG 's avonds 7 uur het Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met Rozenhoedje. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 gelegen heid om te biechten. MEDEMBLIK. ZONDAG 7 uur Vroegmis, 10 tiur Hoog mis, 12 uur cat., half 3 Congregatie dei mannenafd. 7 uur Lof en Rozenhoedje. DONDERDAG 7 uur Lof en Rozen hoedje; ZATERDAG van half 5 tot 8 uur gele genheid om te biechten. Catechismus volgens gewoonte. RINNEGOM. ZONDAG de H.H. M.M. om 7 uur v. A. Tromp-Madder en overl. ouders half 10 Hoogmis voor de parochie, schaalcollecte half 2 vertrek der processie naar Heilo 7 uur Lof met Te Deum. MAANDAG 7 uur voor G. Apeldoorn en C. de Waard. DINSDAG 7 uur voor J. v. d. Velden en overl. ouders. WOENSDAG 7 uur voor Ad. Apeldoorn. DONDERDAG 7 uur voor J. Noort, 7 uur Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG 7 uur voor Ad. Grootvan 4 tot 7 uur biechthooren. ZATERDAG 7 uur voor den Z. Eerw. Past. A. Breems, van 38 uur biechthooren. ZONDAG a.s. 7 uur voor G. Hollander. Deze week elders de H.H. M.M. Zondag voor P. Levering-Kabel. Dinsdag voor G. de Wit-Zuurbier. Woensdag voor N. Zuurbier en W. de Waard. Donderdag voor Ed. de Waard-Noort. Vrijdag voor M. Kaptein. Zaterdag voor L. Valkering en echtgen. EGMOND A. D. HOEF. ZONDAG half 8 de Vroegmis 10 uur de Hoogmis. Heden om half twee vertrekt de processie naar O. L. Vr. ter Nood te Heilo, Opstellen half 2 Rinnegom. Na terug komst plusminus 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. WOENSDAG-avond om 7 uur Lof ter eerg v. d. H. Joseph. DONDERDAG-avond van 78 uur oefe ning van het H. Uur. ZATERDAG van 38 uur gelegenheid om te biechten om 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd. UITGEEST. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en 10 uur half 3 de Vespers. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mis. Half 8 Congregatie voor de jongens. ZATERDAG van 48 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur het Lof. HEEMSKERK. ZONDAG de H.H. Missen te 7, half 9 en 10 uur de Hoogmis te half 2 Catechis mus half 3 Lof met recollectie te half 5 Maria-Congregatie Jongenspatronaat en te half 7 H. Familie. MAANDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur, overige dagen te 7 uur, half 8 en 8 uur. DINSDAG en WOENSDAG te 8 Uur gez. H. Mis van Requiem. DONDERDAG-avond te 7 uur Lof met rozenhoedje. ZATERDAG van 4 uur aft gelegenheid om te biechten te 7 uur Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje. Cathech. in deze week als naar gewoonte biechthooren voor de 3e eo 4e klasse. ZONDAG Eucharistische Dag. 7 uur" en half 9 gelezen H. Mis. Om 10 uur Hoogmis. Geen Catechismus om 4 uur maandelijksch aanbiddingsuur. (30 en 31) Collecte. WOENSDAG-avond om half 8 Lof ter eere v. d. H. Jozef. (66). ZATERDAG van 4 uur tot half 9 gelegen heid om te biechten. HAARLEMMERLIEDË. ZONDAG half 8 Vroegmis, kwart over 10 de Hoogmis, half 8 Lof. MAANDAG half 8 H Mis, 9 uur gez. H. Mis, half 8 Lof. DINSDAG half 8 H. Mis, 9 uur gez: H. Mis, half 8 Lof. VRIJDAG 's avonds half 8 Vergadering Derde Orde. ZATERDAG van 4 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Om half 8 Lof. AALSMEER. Kerk E.E.P.P. Carmelieten. ZONDAG. Heden feestdag v. d. H. Jo achim, om half 7 de Vroegmis, waarbij ge legenheid om te biechten en de H. Com munie te ontvangen, om 10 uur de Hoog mis. Na den middag om 4 uur Lof met ro zenhoedje. ZATERDAG om 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw v. d. berg Carmel. Gedurende de week zijn de H.H. Missen om 6)4 en 8 uur. HILLEGOM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2