LAATSTE NIEUWS VAN ONZE BRAAQLO0ZE TELEFOON MMNEMLAMSSGH M9EUWS. i MARKÏHiEUWS. Router meldt den dood van majoor Esterhazy, den uit de Dreyfus-zaak beruchten vervaardiger' van het befaamde borderel. Hij is te Harpenden in Hertfordshire gestorven, waar hij woonde, onder een aangenomen De druivenoogst laat zich in de Midi prachtig aanzien, waarover men daar, zooals l'Oeuvre spottend opmerkt, spijt schijnt te hebben omdat de prijs van den wijn nu eenige kans heeft om te dalen. Want. zoo vervolgt het blad, sinds den oorlog zijn de wijnbouwers in de Midi banger voor goede dan voor slechte jaren en ze roepen ach en wee bij de gedachte alleen, dat ze hun hecto liters enkele franken minder zouden moeien verkoopen. Zij houden hun wijn liever in den kelder dan den prijs daarvan te veriagen. Maar l'Oeuvre weet wel, wie er overwinnaar zal zijn in dezen absurden strijd, waarin men een producent ziet, die de voorkeur eraan geeft geld te verliezen wanneer hij niet heel veel verdienen kan. Wij hebben onlangs gemeld dat Londen het bezoek ondergaat van 500,000 toeristen uit Schotland en de Engclsche „provincie". Maar nu klaagt in een der Engclsche bladen zoo'n bezoeker „uit de provincie" er over, dat de Londensche straten althans vele van die straten in een deplorabelcn toe stand verkceren. Op tal van plaatsen, en bij preferentie in de groote verkeerswegen als Holborn, Strand, Cheapsidc c.d., is dc straat opgebrpken of pas opgebroken geweest. Dit maakt die groote verkeerswegen onbruik- 5aar, onoogeiijk en irritant. Vooral voor het verkeer met motorbussen schept dit verwar ring en last. Een der couranten de Evening Standard dringt er op aan, dat cr voor Groot-Lon- den een centrale autoriteit zal worden ge- ichapen, die alleen alles zal te zeggen en te regelen hebben over het repareeren en ver beteren van dc straten en over het leggen van kabels, pijpen en riolen. Indien zoodanig werk wordt ter hand ge nomen, moet het ook full speed worden afge maakt; er moet dan dag en nacaht worden doorgewerkt, ook op Zondagen en vacantic- dagen. Voorts moet 't rollend verkeer beter worden geregeld dan tot dusver. Mussolini heeft tegen 27 Augustus een ministerraad bijeengeroepen, waarin over dc reorganisatie van de bestuursorganen zal Worden beraadslaagd. Ook zal een voorstel tot oprichting van enkele nieuwe provincies ter sprake komen. Voorts zal de tegenwoor dige finantieele toestand worden besproken. Naar de Corriere della Sera verneemt, sluit het dienstjaar 19221923 veel gunstiger af dan de minister van financiën had be- raapid. Het tekort bedraagt 4 milliard lire. WIJZIGING DER OUDERDOMSWET. Verlichting van de staatslasten. In het gisteren verschenen Stbi. is ook op genomen de wet van den 13en Juli 1923, tot wijziging der Ouderdomswet 1919, welke wijzigingen voornamelijk ten doel hebben om de lasten van den Staat uit de vrijwillige ouderdomsverzekering voortvloeiende, te verminderen. Het derde lid van art. 4 van voornoemde wet wordt zoodanig gewijzigd, dat de uit deze wet voortvloeiende administratiekosten voor zoover zij niet krachtens eenige bepa lingen dezer wet ten laste van het Rijk ko men, ten laste van de verzekerden komen. In het eerste lid van art. 24 van voornoem de wet v/orden de woorden tegen betaling der premie, bij den algemeenen maatregel van bestuur in het tweede lid van artikel 18 be doeld, vastgesteld door een persoon van vier en dertig jaar, die zelf of wiens echtgenoot niet naar een inkomen van f 2000 of meer in de rijksinkomstenbelasting is aangeslagen, te betalen voor een rente van drie gulden per week", vervangend door de v/oorden „tegen betaling van een premie van negen en dertig cent per week." Wat de intrekking van rente betreft is een geheel nieuw artikel in de wet ingevoegd. De bepalingen dezer Wijzigingswet heb ben geen invloed, op, vóór het in werking treden dier wet tot stand gekomen verzeke ringen krachtens de Ouderdomswet 1919. Zij treden in werking op een nader te bepalen tijdstip, dat voor verschillende bepalingen verschillend kan worden gesteld. DE KONINGIIJ-MOEDER. Hef vertrek van H. M. de Koningin-Moe der, van Soestdijk, is nader bepaald op 28 dezer. DE HEER COLIJN NEEMT ONTSLAG ALS KAMERLID. De heer Colijn heeft in verband met zijn benoeming tot Minister van financiën, be richt ingezonden, dat hij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. HERKLASSIFICATIÊ. Wegens te geringe deelname heeft het bestuur der Fed. van Alg. diverse Ver- cenigingen van R. K. bijzondere Onderwij zers besloten, geen meeting tegen de hcr- klassificatie te organiseeren. NEDERLANDERS IN HET ROERGEBIED. Naar de „Tel." verneemt, hebben eenige Hollandsch'e vercenigingen in 'het Roergebied de bevoegde Ncderlandsclre autoriteiten telegrafisch verzocht maatregelen te willen treffen, die een behoorlijke levensmiddelen- voorziening van de in het Roergebied ver blijvende Nederiandsche onderdanen kun nen waarborgen. '<4 ONREGELMATIGHEDEN TE ROT TERDAM Rapport der Raadscommissie. Men meldt uit Rotterdam aan het Centr Onder dagteekening van 13 Augustus is verschenen het rapport van de op 13 Juli 1922 benoemde Raadscommissie inzake de veronderstelde administratieve of andere on regelmatigheden bij den dienst van Plaatse lijke werken. Bij de vervulling van haar taak stuitte de commissie, naar zij mededeelt co toestanden, gebruiken en verhoudingen, die met ver keerd administratief beheer niets gemeen hadden, doch waarvan zij signaleering en cri- tiek binnenkamers in het belang der ge meente oordeelde. Voorts is bij dit onder zoek gebleken, dat de integriteit van eenige ambtenaren niet ongerept was, hét welk tot disciplinair en politioneel ingrijpen heeft ge voerd. Uit een en ander concludeert de com missie al behoort dit niet tot haar eigen lijke en rechtstreeksche taak dat verscherp te controle noodig is op leverantiën en aanbe stedingen, waarbij vrije mededinging vóór alles moet gelden. Daarnevens wordt er op aangedrongen dat gegadigden tot leveranties en tot aannemingen volstrekt zullen worden geweerd, indien mocht blijken dat dezulken bevoorrechting verkrijgen of pogen te ver krijgen met ongeoorloofde middelen. De commissie betreurt, dat zij bij haar bn- derzoek van tal van ambtenaren niet de ruime hulpvaardigheid en welbegrepen medewer- kingsgezindheid heeft verkregen, waarop zij had gehoopt. Vrees voor eventuccle ge volgen van het doen van vertrouwelijke mede- deelingen, hebben meerdere ambtenaren blijkbaar weerhouden onomwonden hunne inlichtingen te verstrekken. Voorts heeft de comm. ,sie nagegaan de Z.g. „ioonkaarten" der werklieden. Daarbij deed de commissie, naar zij rapporteert, zeer onaangename ervaringen op waar bleek dat deze kaarten stelselmatig door opzichheb- bend personeel werden „gecorrigeerd" en pasklaar werden gemaakt voor andere posten, dan waarop zij behoorden. Op eene enkele afdceling waren zoodanige kaarten bij tien tallen te vinden. Op de vraag of er bij een dienst een be paald systeem van administratieve onregel matigheden heerscht, met welk doel dan ook, antwoordt de commissie, de gesignaleerde gevallen ten spijt, eenparig ontkennend, waar hiervan bij haar onderzoek niet is gebleken. Daarentegen vermeent dc commissie, dat menig ambtenaar nog al te gemakkelijk denkt •ver het ongeoorloofde van overboekingen, tl handelt men daarmede blijkbaar lang niet meer zoo lichtvaardig als voorheen. De com missie dringt aan op scherpere controle. DE FAILLISSEMENTSAANVRAAG VAN DEN HEER BROEKHUIJ5, De faillissements-aanvrage van den heer W. H. Broekhuijs dcor een Haagsche tui- niersfirma kon heden voor de Haagsche rechtbank niet v/orden behandeld, aangezien het bleek, dat dc heer Broekhuijs op het oogenblik van de faillissementsaanvrage fc Heerlen woonde. Dc rechtbank stond voorloopig 14 dagen uitstel toe op verzoek van mr. Sir.alhout, optredend voor de aanvraagster. ENGELAND EN FRANKRIJK. LONDEN, 17 Aug. Het optimisme, dat vooral gisteren in politieke kringen heerschte en dat voornamelijk verband hield met be richten uit Parijs, is heden weder zoo goed als'verdwenen. Men meende op grond van de uitlatingen van Fransche kranten te mo gen concludeeren dat de regcering van Poin- caré zich ietwat toeschietelijker zou toonen, doch deze optimistische opvatting is tot vanavond nog niet bevestigd. Inmiddels heeft Downingstreet de belofte van Poincaré ont vangen, dat de nota van antwoord aan Engeland niet zal worden gepubliceerd, voor dat ze in handen van de Engclsche regcering is; in zoover een motief voor berusting, dat alle commentaren over den vcrmoedelijkcn inhoud op grond daarvan zonder directe waarde moeten worden beschouwd. Terzelf der tijd is de campagne, welke de Daily Mail ten behoeve van het Fransche stand punt voert, niet zonder beteekenis. Nadat het blad eenige dagen dc bedreiging van een luchtaanval op den voorgrond had ge schoven, speelt het thans het militaire over wicht van Frankrijk uit om het publiek te overtuigen van het feit dat alleen in samen gaan met Frankrijk Engeland's heil ligt en dat het onmiddellijk gevolg van een breuk zou zijn dat Engeland den algemeenen dienstplicht zou moeten invoeren. „Als het noodig is zulke schrikbeelden voor het oog van een Engelschman te stellen, behoeft men niet te twijfelen dat de Fransche propa ganda zwak staat", was een uitlating van een der bekendste Engelsche financiers. LONDEN, 17 Augustus. Het centrum dei- belangstelling in den doolhof van dc schade vergoeding ligt thans natuurlijk te Farijs, aangezien de Fransche regeering nu den eersten stap zal moeten doen. Er wordt in de bladen veel gegist omtrent het Fransche antwoord op de jongste Engelsche nota. Men hoopt, dat een gemeenschappelijke actie der geallieerden op den grondslag van het in die nota ontwikkelde plan alsnog mogelijk zal blijken, In het bijzonder in financieele kringen legt men er den nadruk op, dat dc woorden van de Engelsche nota „een regeling kan niet verder op de lange baan worden ge schoven zonder ernstige gevolgen voor het herstel van den handel en den vrede van dc wereld" van het grootste gewicht rijn, De bezorgdheid, die algemeen heerscht, komt duidelijk tot uitdrukking in het openhartig onderzoeken van den toestand, vervat in het maandclijksch overzicht van de London Joint City Midland Bank, de grootste bank in de wereld, waarvan McKenna president directeur is. In dit verslag wordt gezegd, dat Engeland vermoedelijk onder de naties der wereld degene is, die het meest afhangt van den buitenlandschen handel. Frankrijk cn vele andere landen kunnen leven binnen enge grenzen, doch Engeland niet. Vandaar het absoluut belang van het feit, dat de omvang van Engeland's uitvoerhan del met 20 pet. is afgenomen, vergeleken met 1913 en dat het land, ten decle als ge volg daarvan, te zorgen heeft voor l'A miliioen werkloozen. Als men de feiten, waarop deze cijfers steunen, goed beschouwt, blijken zij van nog grooter belang tc zijn. Sinds 1913 is de bevolking van Groot Brit- tannië gestegen'met 2 miliioen zielen en om den levensstandaard ongeveer op het peil van toen te houden behoorde het nationale inkomen in verhouding grooter te zijn dan in 1913. De mogelijkheid tot vergrooting van dit nationale inkomen heeft evenwel geleden door het feit dat eerst tengevolge van het sneuvelen cr. verminken van velen cn daarna door de stijging van het geboortecijfer en het lager sterftecijfer, het gemiddelde der bevolkingssamenstelling is verschoven en minder geschikt is geworden voor de pro ductie, met hot resultaat, dat de inkomsten van ieder, die werk van economische waar de verricht, nu moet worden verdeeld over een grooter aar.tal oeconomischc non-valeurs dan vroeger het geval was. In deze omstan digheden staat Engeland, tenzij het volk een lager levensstandaard zou aanvaarden, voor dc keus óf de bevolking belangrijk te ver lagen óf den handel te vergrooten. LONDEN, 17 Augustus. In oen politieke redevoering heeft kolonel Jackson, de voor zitter der unionistische partijorganisatie, ver klaard, dat het grootste belang, dat elke Britsche regeering op het oogenblik ;n het oog had te houden, het 'herleven van den wereldhandel was, die nu' practisch op het doodc punt is gekomen. In dc Engelsche nota aan Frankrijk is op de meest ondubbelzinnige wijze verklaard, hoe Engeland staat t.o. van het vraagstuk der schadevergoeding en hoe wel de nota in krachtige bewoordingen was geformuleerd, hoopte hij toch, dat niemand zou zeggen, dat daaruit in eenig opzicht bleek, dat de sympathie van Engeland zich van Frankrijk af cn rthar Duitschland gewend had of dat Engeland de entente kwaad zou willen doen. Terwijl dezerzijds volmaakt rekening wordt gehouden met de moeilijkheden van Frankrijk, zou het goed zijn, er Frankrijk aan te herinneren, dat ook Engeland zijn moeilijkheden heeft en dat op het Britsche volk een bijna ondragelijke belasting van 15 pond per hoofd rust, terwijl de Fran- schen 5 pond per boofd betalen. Wij zijn evenzeer als de Franscbcn besloten, Duitsch land iederen cent van zijn drasgkrcht te la ten betalen, maar wij wenschën dit spoedig te laten geschieden en een eind aan het ge schil te maken. Als vaststaat wat Duitschland kan betalen, zullen wij de Dtiffschers zeggen, dat zij be talen moeten en hun de kans geven, het te doen. Als dit dan niet geschiedt, breekt de tijd aan, om de noodigc kracjit uit te oefenen tot het afdwingen der betaling. Jackson twij felde er niet aan, dat Frankrijk de Engelsche nota zou beantwoorden in den geest, waarin zij was opgesteld. Naar zijn mecning zouden er verdere besprekingen volgen, die zouden leiden tot volkomen overeenstemming t o. van het beste wat gedaan kan worden. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 17 Aug. Te Grosseren, Rucsselhein en Lansten duurt de listing voort. DUSSELDORF, 17 Aug. De Pbaenix Aktien Gesellschaft voor mijnbouw, afdee- ling Dusseldorf, is wegens het lijdelijk verzet gesloten. Het geheele personeel is op staanden voet ontslagen. AKEN, 17 Aug. Van de gewonden van de jongste troebelen, dve naar de zieken huizen overgebracht waren, zijn 15 man aan hun kwetsuren bezweken. De onlusten duren voort. Men heeft de politie vergun ning verleend zich met 200 burgers te ver sterken. ALSDORF, 17 Aug. Bij een botsing tussehen communisten en politie zijn 8 mcnscben gedood en 50 gewond. KEULEN, 17 Aug. De Koelnische Zeitung verneemt uit Krefeld, dat op de fluweelfabriekea aldaar het werk gestaakt is, wegens loongescliillen. KOBLENTZ, 17 Aug. De hooge ge allieerde commissie heeft besloten, de cir culatie van het bankbiljet van 1 miliioen in het bezette gebied te verbieden. Ook heeft zij besloten, de sluiting van de grens tus sehen dat gebied en het onbezette gebied weer voor een maand te handhaven. TRIER, 17 Aug. Vanochtend hebben de Franschen het regeeringsgebouw alhier bezet. Zij doorzochten het twee uur tang en namen vele bescheiden, eenig geld en cheque's op rekening van de levensmidde lenvoorziening in beslag. Aangezien dit laatste' vooral van belang is, zijn er stap pen gedaan om ze terug te krijgen. GEEN DIRECTE STAATSEXPLOITA TIE MEER. BERLIJN,'17 Augustus. Naar het Berliner Tageblatt uit Dresden verneemt, heeft het Saksische ministerie besloten bij den Land dag zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen om de staatsondernemingen te veranderen in naamloozc vennootschap pen, waarin dc staat een meerderheid aan aandeden van 80 pCt. zal behouden. Als re den hiervoor geeft men op, dat dc staat niet meer in staat is zich de noodige zeer uitge breide middelen te verschaffen, welke noodig zijn voor dc verdere ontwikkeling van de bedrijven in eigen beheer. DE .SPANJAARDEN IN MAROKKQ. MELLILA, 17 Augustus. De Riffijnen heb ber. een kleinen post bij Fahra aangevallen en 1 sergeant en 4 askaris gedood en 3 askaris gewond. SOW JET-RUSLAND EN BULGARIJE. SOFIA, 17 Augustus. Het ministerie van buitenlandschc zaken heeft van de sowjet- regecring een protest ontvangen tegen de he vige vervolgingen, waaraan de Bulgaarsche autoriteiten, in overleg met de geëmigreer- den, zich zouden schuldig maken ten aan zien an dc leden van het sowjct-Roode Kruis, die werken voer de repratrieering van dc Russische vluchtelingen. De Russische re geering verklaart, dat de Bulgaarsche regee ring daarvoor alleen verantwoordelijk is en eischt voldoening. Zoo niet, dan zou zij zich gedwongen zien, op de regeering te Sofia dc verantwoordelijkheid te werpen voor de la tere gevolgen, in de eerste plaats peprésaille- maatregclen tegen Bulgaarsche onderdanen in Rusland. Dc Bulgaarsche regecring stelt thans een onderzoek in naar de waarheid van de in de Russische nota uitgesproken beweringen en zal daarna antwoord geven. HONGARIJE EN ZUID-SLAVIË. BOEDAPEST, 17 Augustus. Tussehen de rcgecringcn van Hongarije en Zuid-SIavië is een regeling getroffen, volgens welke 42 Zuid-Slaven, die in Hongarije geïnterneerd waren, in vrijheid worden gesteld. Het was vastgesteld, dat deze personen als landloo- pers of beroepswerkloozen waren gearres teerd, "terwijl verschillenden hunner reeds vroeger met de gevangenis hadden kennis gemaakt. De Zuid-Slavische regeering heeft in den loop der onderhandelingen de uitle vering van 15 personen gevraagd, welke werd toegestaan. Naar aanleiding hiervan zegt de Pester Lloyd, dat men zich dient te herinneren, dat de Servische minister van buitenlandsche zaken onlangs een heftige rede tegen Hon garije heeft gehouden, waarin hij verklaarde „dat er in één concentratiekamp in Honga rije niet minder dan 140 Zuid-Slavische on derdanen waren opgesloten, die Hongarije niet naar hun vaderland wilde laten terug- keeren." Deze rede gaf toen aanleiding tot heftige uitbarstingen van verontwaardiging, waarbi i zelfs geëischt werd, dat de Hongaarsche ge zant in Servië zou worden gearresteerd en waarbij andere leden der Servische volks vertegenwoordiging een strafexpeditie naar Hongarije eischten. Dezelfde kwestie is kort daarna ter sprake geweest in den Hongaar- schen landdag, waar de cijfers door den mi nister van buitenlandsche zaken tot dc juiste verhouding werden teruggebracht n.l. dat 40 Zud-Slavische onderdanen geïnterneerd wa ren, doch dat hun gevangeenhouding op zeer goede gronden plaats had. DE CONVENTIE VAN WASHINGTON. WASHINGTON, 17 Augustus. Het verdrag nopens de beperking van dc vloten in het vier mogendheden-verdrag over de Stille Zuidzee is vandaag van kracht geworden, toen de vertegenwoordigers van alle onder- teèkenende mogendheden formeel dc rati ficaties hebben gewisseld op bet departe ment van staat. Onmiddellijk daarna 'heeft het ministerie van marine last gegeven om Je Amerikaansche schepen, die volgens de beperking moeten vervallen, te schrappen. 23 schepen, met een gezamenlijke tonnen- maat van 750,000 ton, zullen worden ge sloopt. DE IMMIGRATIE IN DE VER. STATEN. i WASHINGTON, 17 Augustus. De minister van arbeid zegt, in antwoord op het rap port van den Engclschen gezant, dat de im migranten zelf verantwoordelijk zijn voor den toestand op het Ellis-eiland. Het mid del tegen de ophooping ligt in toezicht op de immigratie aan de bron. De verschillende regeeringen behooren erop aan te dringen, dat alleen personen, die volgens de wet geving van de Ver. Staten kunnen worden toegelaten, vergunning krijgen om naar Amerika te vertrekken. MIJNWERKERSSTAKING IN TSJECHO- SLOWAKIJE. PRAAG, 17 Augustus. De mijnwerkers conferentie heeft besloten, met ingang van 20 dezer de algemeene mijnwerkersstaking ti gelasten. LEEUWARDEN, 17 Aug.Vee. Aangevoerd 190 stieren f 200550, 10 ossen, 252 vette koeien 225—50, per Kg. 1—1.20; 608 melk- en kalfkoeien 200'480; 123 vette kalveren 4090; 70 pinken 140240; 780 graskalveren 60130; 73 nuchtere kal veren 1019; 130 vette schapen 3055; 124 weideschapen 2540; 200 lammeren 2030; 938 vette varkens 50140, per Kg. 0.640.70; 134 magere varkens 26 50; 302 vette biggen 2652 321 kleine biggen 1020; 29 paarden; 44 bokken. Handel in melk- en kalfvee stug, prijzen iets lager; vette koeien niet geheel prijshou dend; zware stieren iets beter; enterstieren traag; graskalveren langzaam; vette kalve ren gewild; varkens eerst vlot, later kalmer. Zouters 6669 ct„ Londensche varkens 62 57 ct. per Kg.; wolvec flauw. Eieren. Aanvoer 12.500 kippen-, 6 'A9 ct. 250 eenden- 79 ct. MIDDELBURG, 16 Aug. Granen. Ter graanmarkt werden de eerste monsters kroonerwten van het nieuwe gewas getoond. Noteering' werd niet opgemaakt. ZWOLLE, 17 Aug. Boter. Aangevoerd: 80/8 v., 10/6 v. en 235 stukken, samen 1895 Kg, Prijs 1/8 v. 333514, per Kg. 1.70 —1.80. Vee. Aanvoer 474 runderen, 69 graskalve ren, 46 nuchtere kalveren, 139 schapen, 50 lammeren, 219 varkens en 724 biggen. Men besteedde voor vette koeien 90120 ct.; dito kalveren 100140 ct.; dito varkens 6670 ct, per Kg.; schapen 2045, Handel in neurende en verschgekalfde koeien alsmede vaarzen traag; vet vee prijs houdend, stieren en kalveren slecht; scha pen duur. ALKMAAR, 17 Aug. Kaas. Ter markt waren 200 stapels, wegende 180.000 K.G. Fabriekskaas kleine 43, commissie 43, boerenkaas kleine 46, commissie 43. Handel goed. AMSTERDAM, 17 Aug. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zecuwsche eigenhei mers 5—5.25; idem blauwe eigenheimers 5.255.80; Friesche borgers 4.604.75; Noord-Hollandsche blauwe 5.605,95; id, bonte 5.Ó05.95; idem muizen 1.20 4.90; Hillegommer zandaardappelen 4.50 5.50; Schoolmeesters 4.204.90 per H.L. AMSTERDAM, 17 Aug. Bericht van het Gem. Veilinggeb. cxpl. De Jong Koene. Yellow Transparant 20—38, Madeleine ƒ20 38, Codlin Keswick 1216, Zweden Ap pel 2630, Glasappëlen 1622, Gome- rensch zuur 19—26, Charlemonsky 28 36, Kruideniersperen 4876, Oomskinde ren 4876, Rietperen 24330, Dirkjes peren 1620, Suikerperen 1826, Zwaanhalzen 1824, Poire Madame 24 32, Madame Trijve 20—24, Haantjespe ren 1016, Jan Baas 1822, Druiven 110140 per 100 K.G.; Perzikpruimen 2.204, Blauwe pruimen 6274, Eldik- sche Pruimen 3236, Reine Claude 48 60, Reine Victoria 5260, Morellen 34 50, Aardbeien 100120, Aalbessen Prolefic 3644, Trosbessen roode 22 28, Trosbessen witte 2226 per 100 stuks; Kruisbessen 2432 per 100 K.G.; Meloe nen groote 3455, Meloenen kleine 20 30, Perziken I 1420, Perziken II 6 ■«-11 per 100 stuks; dubb. Boonen 50- 60, Prinscsscboonen 5262, Snijb»*-nen 6585, Tomaten 1622, Tuinboonen 3.50—5, Doppers 9.50—14.80 per 100 K.G.; Bloemkool I 2635, Komkommers 510 per 100 stuks; Peen 4.809.60, Andijvie 47.20 per 100 bos; Sla 2.70 5.10 per 100 krop; Nieuwe Aardappelen zand 10.2012.15, Nieuwe Drielingen zand 4.106.90, Nieuwe Aardappelen klei ƒ4.90 7.10. Nieuwe Drieling en 3.204.80 per 100 K.G. Bloemen: Rozen 48, Kelken Lelies 1418, Amer. Anjers 410, Gladiolen 1.20—4, Dahlia's 1.604.50, Snijgroen 38.50 per 100 stuks. Bö VENKARSPEL (Station], 16 Aug. Aardappelen, Koks, Due en Ninelyfold 3.103.30, Schotsche 3,403.35, kleine 2.402.70, ronde 33.05, blauwe 3.50 3.90, bonte 3.804 p. baal, aanvoer 10.100 baal, kriel 0.751.25 p. baal, aan voer 3400 baal. Bloemkool' le s. 16.25 25, 2e s. 7.25—16, 3e s. 2.90—3.70 p 100 st., aanvoer 24.600 st.roode kool 4— 5.50 p. 100 K.G., aanvoer 86.100 K.; gele kool 1111.60 per 100 K.G., aanvoer 1280 K.G.; witte kool 2,50—3.40 per 100 K.G., aanvoer 32.200 K.G.; slabooncn aanvoer 25 zak; wortelen 3.904.10 per 100 st., aan voer 10,000 st. ELST (Betuwe], 16 Aug. Fruit. Ter speciale veiling waren heden prijzen voor blauwe pruimen 2934, witte pruimen 43— 47, abrikoos-pruimen 5055, wijnpruimen 45—50, Eng. kronez 4345, lste roode bessen 1621, baekhui'lsperen 2026, smeutperen 2024, amedotperen 3335, N. H. suikerperen 3235, kruideniersperen 47 —50, glasappels 2326, Keswicb Codlin 24 25 ct., alles per K.G. ENKHUIZEN, 16 Aug, Aardappelen Schotsche muizen f 3.203.50; kleine Due 2.95—3; blauwe 3.40; bonte 3.40; al les per baal (100 pond). GOUDA, 17 Aug. Bloemenveiling. Dis tels 810 ct., per stuk; Dahlias' 1060 ct., Rozen 550 ct., Plox 58 ct., Gladiola's 1070 ct., Anjelieren 1030 ct., alles per 10 stuks. G'yssophylla 1020 ct.. Lathyrus 57 ct., per bos. BEVERWIJK. R.K. Cöop. Tuindcrsverecn. Kennemcrisnd. Veilingnofesriim van 17 Aug. Aardbeien f 1.50—2.25, zwairle Bessen 1.25, roode Bessen 0.701.15. Frambo zen f 3.251.40 per siof; Perziken 512 ct. per stuk; Raspers 3540 et., Capucijncrs 2(538 ct., Tuinboonen 1219 ct„ Snijboo- nen 6065 ct., Spereiehooncn met dr. 52 60 et., idem z. dr. 6065 ct.. Dikke boonen 5256 ct., Aardappelen 7—8'A ct.. Drielin gen 3 ct. per K.G.; Sla f 1.752.95, Spinazie 33.40 per kis!; Wortelen 1022 ct., Ra barber 3 ct., Selderie 58 ct.. Pieterselie ct per bos; Postelein 3060 ct. per ben; Bloemkool 1532 ct.. Komkommers 4—7 ,ct. per stuk; Meloenen 40—60 et per stuk; Moerbeien; kl. m. 1.50, Appelen f 0.851 petr ben; Andijvie 0.G0—V1.15, Groene kool 1.70 por kist. HAARLEM, 17 Aug. Groen ienmar'kf. Appe-' len 1015 ct„ Peren 25—30 ct. per pond; Andijvie f 810 de 109 struiken: Roode kool 8—10 per 100 s!.; Salade f 3.60—6 per 10O ikrop; Komkommers 1015 per 100 st.: Postelein; f 0.901.20 per mand; Doperwten f 0.12—0.20 per pond; Bloemkool 20—25 ct. per stuk; Wortelen 2025 ct. per bos; Hee- remboonen 3035 ct., Snijboonen 3035 ct., Aalbessen 1320 ct., Kruisbessen 1518 ct. per pond; Pieterselie 1015 ct.. Selderij 20 25 ct., Rabarber' 10—15 ct. per bos; To malen 2024 ct. per pond. DEVENTER, 17 Aug. (Weekmarkt]. Op de markt werden de volgende prijzen besteed; boter per 20 K.G. le soort 3536, 2e id, 3234. Eieren per 100 stuks 89. Big gen per week 2.253.50. Oude kippen 1—1.80, jonge id. 1.752.50, oude ha' nen 1.251.50, jonge id. 0.601, tamme konijnen 0.80-2, alles per stuk. Vette var kens, slachtgcwicht boven 65 K.G., 0.86 per K.G. ELST (Bet.), 17 Aug. Fruit. Prijzen wa ren: witte pruimen 2659, blauwe pruimen 2835, abrikoospruimen 4065, wijnprui men 33—40, Eng. krozen 2453, regkroos- jes 24—26, lste roode bessen 2332, 2d« soort 713, kruisbessen 1113 ct,, alles pei K.G. N. H. suikerperen 3033. smoutperer 1923, beekhuisperen 2526, dikstelen 10 15, damperen 1718, Derkjesperen 1926, zwaanhalsperen 2528, conferentieperen 28 30 pepermpntperen 2728, div. Zoet- appels 1618, Manchs Godlin 2425, Early Victoria 2528, glasappels 1937, lste Yel low trasparant 36—49, 2de soort 2427, Gravesteiners 1929 ct., alles per K.G. lste perziken per stuk 1321, 2de soort lA 11, lste meloenen per stuk 6585, 2de soort 2545 ct. ENKHUIZEN, 17 Aug. Aardappelen. Gewone muizen 2.953.60, kleine 2.70 2.80, Schotsche muizen f 3.003.25, kleien 2.70, Blauwe 2.90—3.45, kleine 0.90 0.95. Alles per baal. BOVENKARSPEL (Station), 17 Aug. Aardappelen. Koks, Due, Ninetyfold f 3 3.15, Schotsche f 33.40, Kleine f 2.60 3.05, Ronde f 2.803, Blauwe f 3.453.55, Bonte f 33.90 per baal. Aangevoerd 11.500 baal. le Bloemkool f 1324, 2e id, f 6.25 12.75, 3e id. f 0.95—2.70 p. 100 st. Aange voerd 31.100 stuks. Roode Kool f 4.807 p. 100 K.G. Aangevoerd 46.200 K.G.Gele Kool f 9.20—10.50 p. 100 K.G. Aangevoerd 6450 K.G. Witte kool f 3.20—4.80 p. 10C K.G. Aangevoerd 23.700 K.G. Slaboonen f 6.6.8.25 p„ 15 K.G. Aangevoerd 90 zak. Wortelen f 3.30—4 p. 1000 st. Aangevoerd 23.950 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 17 Aug. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aan gevoerd 16425 K.G. Prijzen f 1.581.76. LEIDEN, 17 Aug. Vee. Aangevoerd 71 stieren f 210620, 153 kalf- en melkkoeien f 235525, 283 varekoeien f 195300, 182 vette ossen en koeien f.270670, f 11.25 per K.G. schoon, 45 graskalveren f 70140, 33 vette kalveren f 65155, f 0.701.25 per K.G. schoon, 27 nuchtere kalveren f 717, 718 vette schapen f 4354, f 0.800.92 pet KiG. schoon, 490 v/eideschapen f 2950, 555 magere varkens, levend gewicht voot fokkerij, f 23 45, 618 biggen f 8—16. Kaas. Aanvoer 126 partijen. Prijzen Goudsche le s. f 3842, 2e s. f 3336 Leidsche le s. f 4448, 2e s. f 3540. Han del goed. TIEL, 17 Aug. Fruit. (Veiling Tielsche Veilingsvereeniging.) Dirkjesperen 1926 c., zwaanhalzen 1722 c., poire madame 36 c., Charlamowsky 2036 c., kruideniers peren 6268 c., abrikoospruimen 56—60 c., Keswick Codlin 18—22 c., Keesgysbert- peren 2426 c., Engelsche krozen 3638 c., schudkrozen 22—26 c.,,witte pruimen 44— 64 c., blauwe id. 26—36 c., Gamerensch zuur 1120 c., ronde heerenperen 10 c., tulpappeien 912 c., keizerinnen 1820 c„ aardappelen 6%10 c., boterboonen 44— 50 c„ suikerboonen 6872 c., snijbooner 5868 c., alles per K.G. Abrikozen 1—2 c., perziken 6—8 c. per stuk. (Veiling Ons Belang). Kruideniers peren 60—68 c., zure appelen 1218 c., blauwe pruimen 4050 c„ schudkrozen 20 34 c., suikerperen 1822 c., Dirkjesperen 1824 c., wertappelen 1316 c., zwaan halzen 1522 c„" heerenperen 1019 c., alles per^K.G. Abrikozen 1 )43 c. per stuk. GELDERMALSEN, 17 Aug. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men heden voor rein- zoet 16 ct., dikstelen le soort 22 ct., rietpe ren le soort 23 ct., tulpappelen le soort 13 i ct., bloemzoet 7%—li1/- ct., poire madame (val) 10)4 ct., Keesgijsbertperen 2425 ct., parelappelen le soort 513 ct., Boerroe- witski (val) 9 ct., Yellow transparant 3542 ct., Fransche madam 22 ct., peren van Asch 2021 ct., Yellow transparant (val) 9)414)4 ct-, peren van Asch extra 23 ct., morellen 1521 ct., frambozen 30 ct., schut- krozen 16)4 ct-> lange Lijzen le soort 23 ct., tulpappeien" (val) 1 5 )4 ct., Gamerensche Zuren 16)421 ct., Dirkjesperen le soort 13)423 ct., blauwe pruimen 17)432 ct., Gravesteiners 1016)4 ct., suikerperen le soort 16)423 ct., Gamerensche zuren ex tra 27 ct.,"Dirkjesperen (geel) 13 ct., zwaan halzen 12)4I? ct-> Gamerensche zuren (val) 38 ct., poire madame 15)429 ct., blauwe pruimen (gescheurd) 13)4 ct-> glasappelen le soort 18)428 ct., Dirkjesperen extra 2729 ct., boonen 29 ct., krozen 1725 ct., witte pruimen 26—53 ct., varkenspruimen 9 ct., rogkrozen 25 ct., heereperen le soort 1619)4 ct., tarweappelen 9)413)4 ct., keizerinnen le soort 2025 ct., botersboon- tjes 3738 ct., kruideniersperen 7072 ct., kruidperen le soort 22 ct., jutteperen le soort 52 ct,, blanke Calville 8)4 ct, framboos appelen le soort 8)411 ct., domineespe ren 5 ct., rogpruimen 19)421 ct., Boer- rowitski 8 ct., Gijsjannen 10 ct., wei tappelen le soort 13)4 ctv groote zilveruitjes 7)4 ct., zoete weitappelen le soort 5 ct., Jacobappe- len le soort 14 ct., Codling Keswick 18)4 19)4 ct., kleine zilveruitjes 19)4 ct., ananas- reinëtten le soort 22 ct., diverse zure appe len 57 ct., diverse handperen 2022 ct., alles per K.G. Komkommers 4)4 ct., abri kozen 13)4 ct., perziken 2)48 ct., alles per stuk. Groote aanvoer prijzen lager dan vorige veiling. den indruk zijt van het gebeurde van giste ren, en dat gij erg lijdt, arm kind." Dit klonk niet zeer voogdachlig. „Zoo bleek van gelaat en zoo peinzend is Kathe al een dag of wat," kwam mevrouw Urach schielijk tussehen beiden. „Ik weet, wat haar scheelt. Zij heeft heimwee. Gij moet u daar niet over verwonderen, Maurits. Kathe is aan het stille leven in een burger lijken kring gewoon daar vergoodt men haar en het rijke pleegdochtertje is de spil, waar alles in huis cm draait. Met den besten wil kan dat hier niet zoo gaan. Wij leven te veel in de wereld onze maatschappelijke vormen, de kring waarin wij ons bewegen, Zijn zoo geheel anders, dat zij zich bij ons niet recht thuis kan gevoelen."Zij ging naar Kathe en streek de hand zacht langs Kathe's wang. „Heb ik geen gelijk, mijn kind „Het spijt mii, maar ik moet „neen" zeg gen, mevrouw," antwoordde Kathe op vas ten toon, terwijl zij daarbij het hoofd terug trok, als diende zij verzet in tegen elke verdere licfkoozing, „ik word niet bedorven en alles draait niet om den goudvisch," bij dit woord kwam een spotachtige glimlach om hare lippen „de arme goudvisch merkt de teugels eener strenge opvoeding meer dan ooit, en een fout wordt mij, sinds ik de rijke erfgename ben, veel zwaarder toegerekend dan vroeger. Daarbij zijn de voorname ele menten in uwen kring lang zoo drukkend niet voor mij, als door u gedacht wordt. De minister von B. is een van hen, die bij mijne pleegouders dikwijls en op vertrouwelijken voet aan huis komen. Ons salon is wel te klein om er speeltafeltjes in te plaatsen, maar eenige hoogleeraren van de academie vrienden van den docter, houden er voor, drachten, of muzikale cclebriteiten brengen ons bezoek en dan wordt er op mijne slech te pianino gespeeld, dat het een lust is." Al dc bevalligheid echer vroolijke jeugd toonde zich bij die herinnering op haar lieflijk gelaat, schoon een flauwe trek van spot zich daartusschen mengde zij had werkelijk een „strijdbare ader" in zich. „Ik ben, Goddank, zoo opgevoed, dat er voor het heimwee in mij geen plaats is, zoodra ik tenminste weet dat ik ergens noodig ben," zeide zij tot den handelsraad, „schrik daar niet van, MauritsSta mij liever toe, hier voor onbepaalden tijd te blijven om Henriette'c wil." „Mijn hemel, ik wensch immers niets liever, dan u ^>o lang mogelijk hier te hou den," riep hij met een vuur, dat het jonge 'meisje zich er over verwonderde. Mevrouw Urach stond weer bij de tafel en liet de bladen van een boek langs haar duim glijden, terwijl zij met zooveel aan dacht op dat spel lette, of zij niets anders hoorde of Zag. „Het spreekt immers van zelf, Kathe, dat gij blijft, zoolang het u hier bevalt," zei ze kalm zonder op te zien. „Toch moet dat hier blijven niet de ge daante aannemen van een opoffering, daar zou ik mij met kracht tegen verzetten. Nanni past onze lijderes uitstekend goed op, ter wijl ik mijn kamenier last heb gegeven, haar bij te staan, als het noodig is. Gij kunt, wat dat betreft, zonder zorg heengaan." („Laat de reden zijn wat zij wil, lieve groot mama het is voldoende, dat Kathe graag bij ons blijft," viel de handelsraad haar op levendigen toon in de rede hij kon den blik niet afwenden van het meisje, dat blijkbaar hare eigene overtuiging voor geen andere voorstelling uit den weg wilde laten gaan. „Zie, in het blijde voorgevoel, van u hier te zullen behouden, heb ik den nieuwen vleugel "op eens hield hij op. „Gij krijgt een instrument, Kathe, waarbij dat, wat bier in het salon staat, een rammelkast is ik heb het rechtstreeks hierheen laten zenden." „Maar Maurits, zoo heb ik het niet be doeld," riep Kathe, terwijl zij de groote oogen vol verbazing opsloeg. „God beware mij daarvoor 1 Dresden is en blijft mijn thuis, op dc villa Baumgarten ben ik gast," en luid lachende voegde zij er bij „moet ik dien vleugel altijd als bagage meeslepen?" „Ik stel mij voor, dat er een tijd komt, waarop gij daar anders over denkt," ant woordde hij met een fijnen, veelbeteekenen- den glimlach. „Morgen komt de vleugel en wordt voorloopig in uw kamer geplaatst." Mevrouw Urach deed het boek dicht en lei de smalle hand er op. „Gij neemt andere maatregelen als eerst bepaald was," zei ze, schijnbaar kalm „dat brengt mij wel in eenige verlegenheid, maar ik schik mij graag. Vandaag zal ik nog aan de barones Steiner schrijven, dat ik haar in Mei niet kan wach ten." „Ik begrijp niet waarom „Wel omdat wij haar niet kunnen bergen, beste vriend. De kamer van Kathe was be stemd voor de gouvernante, die zij mee zou brengen." De handelsraód haalde de schouders op, „dan spijt het mij mijne pupil blijft natuur lijk waar zij is." Hij bood tegenstandMet koelen blik waagde hij het in de van drift flikkerende oogen der oud.e dame te zien en het daarbij natuurlijk te vinden, dat de barones von Steiner voor Kathe wijken moest hij, die anders hemel en aarde bewoog en tegen geen offer opzag, als hij gasten van aanzien in zijn huis kon halen. Plotseling week het vernis der in hoogere kringen opgedane beschaving, en de plompe, gemeene natuur van den parvenu kwam weer voor den dag Hij was nu immers zelf van adel en rijker dan velen, die met hem in stand gelijk waren, hij had immers pas weer een groote som binnen gekregen, hij kon tartend op zijn geld zakken wijzen ,en hij deed het. De oude dame beet zich op de lippen. „Ik zal aanstonds mijn maatregelen nemen," zei ze en nam haar sleep op, om weg te gaan. „De toestand, waarin ik nu buiten mijn schuld kom is niet benijdenswaardig, dat moet ik zeggen," liet zij er met diepe rimpels in het samengetrokken voorhoofd op volgen. „En dat om mij 1" riep Kathe en deed met opgeheven hand een schrede vooruit, om mevrouw Urach tegen te houden. „Mau-, rits, het kan u toch geen ernst zijn, dat ik, jong ding, de vreugde van grootmama zou bederven. Dat gebeurt nietHeb ik dan geen eigen thuis? ik neem mijn intrek in den mo len, zoodra de barones von Steiner komt." „Dat zal niet gebeuren, lieve Kathe, daar protesteer ik tegen met alle kracht," ant woordde mevrouw Urach hoog en koel, ter wijl tegelijk al de trots, die in haar woonde, uit hare oogen sprak. „Ik ben zeer verdraag zaam uw overleden moeder heeft zich nooit over onvriendelijkheid van mijne zijde te beklagen gehad, maar een zoo vertrouwe lijk verkeer tussehen molen en villa, een zoo gemeenzaam heen en weer loopen stuit mij toch tegen de borrft, terwijl ik in elk geval die vreemde verhouding niet gaarne aan de strenge kritiek van mijne zeer verstandige vriendin blootgesteld zag." Zij boog groe tend het hoofd. „Als gij mij de heeren wilt voorstellen, Maurits, ik ben in het blauwe salon." Zoo ging zij weg. De handelsraad wachtte met een spot achtig gelaat tot het ruischen van het kleed niet langer werd gehoord en de deur van de muziekkamer dicht was gedaan, toen kwam er een hoonende trek op zijn gelaat en hij lachte bitter. „Daar hebt gij uw les beet, Kathe," sprak hij. „Sakkerloot, daar zitten nagels aan die fluweelen pootjes. Ja, krabben kan zij, de oude kat, krabben, dat het een lust is 1 Ik, arme sukkel, zou litteekenen van wonden genoeg kunnen laten zien, maar Goddank, haar noodlot komt ook tot vervulling. ZüA beleeft het ergste dat haar kon overkomen, zij wordt schadeloos gemaakt. Met het penr sioen van von Bar is haar invloed bij het hof en de hoogere kringen uit." Hij wreef zich de handen, of liij recht tevreden was. „Gij gaat geen duimbreed op zij, liefst* schat. Gij hebt hoogere rechten in mijn huis, dan iemand anders denk_ daarom 1" Een binnenkomende bediende viel hem in de rede met de boodschap dat de vreem de heeren den handelsraad stonden te wach ten. Haastig greep Maurits naar zijn. hoed en bood Katne den arm, maar deze sloop, hem verlegen voorbij, de gang in. De voogd met die' zonderlinge teederheid in toon en gebaren beviel haar in het geheel niet, zijn koele brieven over zaken waren haar veel liever geweest. En welke vreemde verande ring was er met hem voorgevallen 1 Onwil lekeurig dacht zij aan hare ontvangst hier in huis nog hoorde zij den angstig fluiste renden toon, waarmee de handelsraad haar gewezen had op den eerbied dien zij aan me vrouw de weduwe van den president ver schuldigd was, en nu trok hij oneerbiedige gezichten achter haren rug en begon zeer onbehagelijke perken te stellen aan groot mama's tot' hiertoe onbegrensde macht. Dit alles maakte het jonge meisje bangy het was haar onverklaarbaar en onaange-4 naam, evenals de donkere kamer vol boe kenstof, die zij diep ademhalende verliet,' om naar het huis aan de beek terug te kee* ren, Wordt vervolgd, t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6