Q8T mummer bestmt uit bladzijden, eerste blad HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. r 8PAARNEBANK mmmsmsw* Brand- en Snbraakvrije (Huisinrichting Maandag 20 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14516 1' UIT DEN OMTREK. NOORDWIJKERHOUT. WIJKEROOG. Oïreetae: Th. WESTERWOUDT. Special® tarieven voor waarden in onze Safe geborgen voor den duyr van VACANTBE UITSTAPJES. &Hpï! WUK-AAN-ZEE. NOORDWIJK. ZANDVOORT, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. a 75 cents per regel. Is Uwe Effectentrommel reeds voorzien van een Compasser? a Schapenhokken" Opgave 9 uur v.m. VRABENBUS. SPAARNDAM. HEEMSKERK. HILLEGOM. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. l;sse. V De abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal b$ Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE Advertentiën 35 cents per tegai Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 et., op andere redac tiepagina's 60 ct. per rcgeL Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling- (No. 17.; Amice! Dat was toch niet aardig van Dr. van Konijnenburg om zoo pessimistisch te oor- teelen over de middelen, welke totnogtoe /oor de bestrijding der malaria zijn aange kend, juist op een moment, dat wij te Heemstede bezig zijn alle hens aan dek te roepen om een slagorde te formeeren tegen de Malariamug. Maar we zullen er ons niet aan storen, daar wij de overtuiging hebben, dat de on voldoende resultaten te wijten zijn niet aan de middelen zelf, maar aan de gebrekkige toepassing daarvan. Ik noem deze gebrekkig, omdat voor een goede toepassing noodig is de volledige me dewerking van het publiek, dat deze echter niet behoeft te geven en veelal ook niet geeft Wanneer b.v. een boer in zijn stallen my riaden muggen herbergt en men vraagt hem Vriendelijk om deze gratis te mogen zuive ren, dan kan hij zeggen: „laat zitten wat zit" en dan doet men hem niets, behalve ioos aankijken natuurlijk. Er is vroeger wel eens gezegd, dat een stelselmatige propaganda onder de landbou wers hen van lieverlede overtuigen zou van de noodzakelijkheid der muggenverdelging; •naar de ondervinding schijnt anders geleerd te hebben. Wat wel voorspeld had kunnen worden, overmits een boer het meest con- :ervatieve schepsel op aarde is en alles wantrouwt, wat buiten zijn eigen ervarings sfeer gelegen is. Onder deze omstandigheden heeft men lusschen twee dingen te kiezen: 1. de ma lariabestrijding, zooals zij thans plaats heeft, te staken, of 2. bindende regelen te stellen, welke het mogelijk maken de bestrijdings maatregelen toe te passen overal waar zulks noodig is. Aan een capitulatie voor de Anopheles kan natuurlijk niet worden gedacht; de vijand zou ons uitlachen en is te gevaarlijk ook; blijft dus het tweede middel. Wil dit echter de beste resultaten opleveren, dan dient het naar mijn bescheiden meening te worden be lichaamd in een provinciale verorde ning, omdat alleen een éénvormige regeling in het geheele malariagebied tot volledig succes kan leiden. Is nu om deze reden ons gemeentebestuur ie laken, omdat het een dergelijke provinci ale regeling niet heeft willen afwachten, maar de zaak zelf ter hand heeft genomen én een verordening heeft ontworpen, welke dé burgers van Heemstede, die daarvoor in lanmerking komen, op straffe verplicht aan de malaria-bestrijding mede te werken? Allerminst. Immers de voorgestelde ver ordening kan, en zal ook, van groot nut zijn voor onze gemeente en zij zal wellicht den stoot geven tot een algemeene regeling door ie provincie. Laat ons nu eens even zien, hoe B. en W. zich die verordening hebben gedacht. Zij stellen voor de Alg. Politie Verordening aan te vullen met de volgende bepaling: „De eigenaars of gebruikers van zolders, kelders, stallen, pakhuizen, bergplaatsen en iergelijke gebouwen of gedeelten van gebou wen zijn verplicht geregeld te zorgen voor het dooden der zich in die gebouwen be vindende muggen." Dit is kort en bondig en op 't eerste ge zicht ook duidelijk, maar bij nadere bestu deering geloof ik toch, dat het tot kwesties aanleiding kan geven. In de eerste plaats de aanduiding van de personen op wie de verplichting rust. Ge steld, A. heeft een bollenschuur gehuurd van B. Wie van hen is nu de wettelijke muggen- verdelger, A. of B.? De verordening laat dit ln 't midden, want zij spreekt van „de eige- saars of gebruikers". Bedoeld is vermoede- 4jk de gebruiker, dus A. in dit geval, maar het staat er niet en het kan even goed de eigenaar zijn. Zou 't niet de voorkeur verdienen om enkel te spreken van „De gebruikers"? Dit zijn éfe eigenaars immers ook, wanneer zij een schuur zelf in gebruik hébben, even goed %ts de huurders of huisbewaarders e.d. 3)an lijkt het mij minder nauwkeurig te epreken van „der zich in die gebouwen »evindende muggen". Waar even tevoren Sprake .s van „dergelijke gebouwen of gedeelten van gebouwen", zou het, ter vermijding van chicanes of, om in den stijl ',e blijven van muggenzifterij, beter zijn de redactie ook hier volledig te herhalen of eenvoudig te schrijven: „der zich daarin bevindende muggen," wat even duidelijk is. Ten slotte worden de gebruikers verplicht „geregeld te zorgen voor het dooden" enz. Wat is „geregeld"? Een of twee malen per jaar of meerdere malen en op welke be paalde tijdstippen? Naar mijn indruk is uit de bepaling te lezen, dat het gastvrijheid verleenen aan levende muggen op iederen dag van het jaar verboden is, zoodat een proces-verbaal ten allen tijde dreigt. Als men nu in aanmerking neemt, dat de muggen in hun winterslaap volkomen ongevaarlijk zijn en eerst gevaarlijk worden, wanneer zij er op uit trekken om zich te vermenigvuldigen, dan zou het m i. praktischer zijn één tijdstip vast te stellen vóór hetwelk de muggen- krijg moet zijn uitgestreden. De muggen kun nen dan rustig slapen en de boeren ook. Want, zooals de bepaling thans luidt, kunnen zij (die boeren bedoel ik) ieder oogenblik worden opgeschrikt door huisbezoek van de politie, die muggen-inspectie wil houden. Daar kunnen zelfs boerenzenuwen op den duur niet tegen. De onderhavige verordening is niet de eerste stap van ons gemeentebestuur op het pad d/r malariabestrijding. Reeds eerder werden maatregelen genomen tot zuivering van slooten en poelen in onze gemeente. Zoo kon men b.v. op een van die warme dagen in Juli onzen wethouder en medische spe cialiteit Dr. Droog, vergezeld van nog een andere muskieten-autoriteit ik vermoed Prof. van Walsum bij een der vijvers van Groenendaal zien opereeren met reservoir en sproeier, waaruit, naar ik durf onderstel len, parafinum liquidum zal zijn gevloeid, dat, zooals men weet, zich in een dun laagje over het water verspreidt en dood en verderf brengt aan al wat daaronder ademt. Naar rk hoor, zijn ook de wateren van Ein- denhout op deze wijze aan den dood gewijd en staan nog andere plaatsen op 't program. Ik vnag mij in dit verband af, of ons ge meentebestuur van de medewerking van de eigenaars van daarvoor in aanmerking ko mende slooten enz. zoodanig verzekerd is, dat er geen aanleiding was in de bovenbe doelde verordening een bepaling op te nemen, welke verplicht te gedoogen, dat een sloot met parafine wordt behandeld. Uit het voorgaande zal u duidelijk gewor den zijn, amice, dat voor de Heemsteedsche Anopheles treurige tijden aanbreken. Dat ik op deze welwillende wijze over een dier soort spreek, die ons des zomers niets dan narigheid en ziekte bezorgt en voor velen een nagel is aan hun doodkist, zal u verwon deren. Maar, geloof me, dat is dan ook zijn eenige karakterfout. Voor het overige zijn mijn informaties zeer gunstig. Zoo hoor ik b.v., dat de Anopheles de hoogte verkiest boven de laagte. Dat doet de mensch zelfs niet altijd en neef Culex hecle- maal niet. Verder is de Anopheles zeer kies keurig uitgevallen in zijn omgang niet alleen met de menschen, maar ook met zijn soortge- nooten, wascht' zich een paar keeren per dag en, als hij in blijde verwachtig is, gaat hij niet op de schooierige» manier van de Culex te werk, voor wie het viesste slootje nog goed genoeg is, maar zoekt een bekoorlijk plekje in kristalhelder water uit als verblijfplaats voor zijl progenituur. En zoo zouden er nog meer van die trekjes te vertellen zijn, die je sympathiek zouden stemmen voor dit kleine volkje, als het 't bijten maar wou laten. Ik eindig met de mededeeling, dat ons gas en electrisch licht met 1 cent per eenheid verlaagd zal worden. „In verband met de gunstige resultaten van het bedrijf" staat er in hët besluit te lezen. Wanneer die resultaten inderdaad „gun stig" zijn, dan is een verlaging van 1 cent, vooral op het electrisch tarief, dat nu 29 cent bedraagt, misschien wel wat al te be scheiden. Maar dankbaar zijn we niettemin, al zien wc met belangstelling verdere verlaging te gemoet. Geloof me inmiddels als steeds, Uw PEREGRINUS. Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout op Vrijdag 17 Augustus 1923 des nam, te acht ure. Tegenwoordig zes leden. Afwezig met kennisgeving de heer C. van Eeuwen. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed en stelt aan de orde het eerste punt der agenda. Ingkomen stukken. Ingekomen is o. m. een besluit van den Gemeenteraad van Voorhout, ten einde bij de Regeering te bevorderen om het artikel der Gemeentewet, dat betrekking heeft op de forensen te wijzigen, opdat voortaan die personen, die landerijen in een andere gemeente exploiteeren, doch geen vaste in richting beschikbaar houden, in de forensen belasting kunnen worden aangeslagen. Door Voorhout wordt gevraagd om aan dit adres bij den Minister van Financiën adhaesie te betuigen. De voorzitter merkt op, dat door hem eenigszins wórdt betwijfeld of practisch bereikbaar is, hetgeen Voorhout van de Regeering verlangt. Ook staat het nog niet zoo vast, dat deze gemeente financieel voordeel zou hebben van hetgeen door Voorhout wordt gewenscht. B. en W. zul len deze aangelegenheid eens nader over wegen en stellen daarom voor het verzoek van Voorhout aan te houden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Thans komen in behandeling de verzoe ken van de Oranjevereeniging en de te houden Jubileumfeesten en het verzoek van de Feestcommissie in de Zilk' om eene bij drage van 1.50 per kind en het te hou den schoolfeest. De voorzitter zegt, dat B. en W. voor stellen aan de Oranjevereeniging eene subsidie toe te kennen van 800, be nevens een bijdrage voor een te organisee- ren kinderfeest, waaromtrent aanstonds zal worden beslist. De heer Geerlings kant zich tegen het voorstel van B. en W. Spreker merkt op, dat de tuinderij een toestand van ernstige malaise medemaakt en in dezen tijd dient men uiterst sober te zijn. Spreker weet wel, dat hij praat voor een doovemansdeur, want niet minder dan 4 leden van de Feest commissie zitten in den Raad. De heer Marijnen merkt op, dat de heer Geerlings zich beter op de hoogte moet stellen, voor hij iets beweert, want slechts twee leden van de Feestcommissie zitten in den Raad. De heer Geerlings: En de voorzitter dan? De voorzitter: Ik stem niet mede, dus mijne meening oefent geen beslissenden in vloed uit. De voorzitter zegt, naar aanleiding van hetgeen de heer Geerlings aanvoert een en ander'te moeten opmerken. De Feestcommissie, waarvan spreker eere-voorzitter is, heeft zich ernstig de vraag gesteld of er dit jaar gezien den treurigen toestand der tuinderij feest zoude worden gevierd. Die vraag heeft de Feestcommissie bevestigend beantwoord, omdat het dit jaar het Regeeringsjubileum is. Het zoude schande zijn, zoo men in een dorp, waar men jaarlijks een Oranjefeest viert, geen feest zoude vieren bij het 25- jarig Regeeringsjubileum. Nu moet men die malaise in de tuinderij hoe treurig die ook is niet al te zeer uitbuiten als ar gument tegen eene behoorlijke subsidie. Naast tuinders zijn er in onze Gemeente een overwegend aantal bollenkweekers en de toestand in de bollenbedrijven is tot heden Goddank goed. Voorts is het feest te Noordwijkerhout iets anders, als men op andere plaatsen pleegt te organiseeren. Het feest te Noordwijkerhout beperkt zich niet tot een afgesloten feestterrein, neen, de toegang is geheel vrij toegankelijk voor ieder, zonder eenige betaling. Het hoofd moment is steeds het schitterend vuurwerk, dat in de omgeving vermaard is en waarvan ieder, zonder in zijn beurs te tasten, kan genieten. Spreker zou dus zeggen: Geeft den tuinders, die heel het jaar in zorg en kom mer zitten, eens een dag, dat zij kunnen profiteeren, zonder dat het hun geld kost. Voorts wijst spreker er op, dat alles wat gelden kunnen worden opgenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer A. H, v. Noort hoe het staat met de afzetting van de Kortenboekstraat door Versteegh uit Hillegom. De voorzitter zegt dat bij juist verleden week Versteegh heeft gesproken. Deze heeft hem medegedeeld, dat hij het materieel dat voor de afzetting was aangeschaft, dringend voor iets anders noodig had, doch dat hij zoude zorgen, dat de afzetting spoedig zou tot stand komen. Spreker vertrouwt dat een en ander door Versteegh weldra zal zijn in orde gebracht. De heer Marijnen vraagt of de keien in den Gorweg, die ten behoeve van den aanleg van electriciteit bij Rodenburg uit den weg zijn gehaald, niet spoedig weder kunnen wórden bestraat De voorzitter zal de aandacht van den gemeenteopzichter hierop vestigen. Daarna wordt de openbare zitting geslo ten. Gevonden voorwerpen. Een gouden dasspeld, zakdoek, zwart zijden muts, gou den ring, alpacca beursje met geld, 2 paar handschoenen, zilveren damesarmbandhor loge, koper gewicht, zwarte ceintuur. B. en W. voorstellen te geven ook de gelden voor de kindertractaties komt uit de opbrengst der staangelden. Belasting bronnen behoeven er niet voor te worden aangeboord. Spreker vraagt of iemand het voorstel- Geerlings ondersteunt. Daar dit niet wordt ondersteund, kon het niet verder in behan deling worden genomen. Hét voorstel van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met op één na algemeene stemmen. Alleen de heer Geerlings stemde tegen. Vervolgens komt in behandeling het voor stel van B. en W. om voor kindertractatie beschikbaar te stellen: a. Voor de Oranje vereeniging in' het Dorp voor tractatie der schoolkinderen aldaar 500; b. voor de feestcommissie in de Zilk 125. In het Dorp zegt spreker zijn ongeveer 580 schoolgaande kinderen, niet medegere- kend zijn daarbij de 75 kinderen van Voor hout, die op De Voorzienigheid school gaan, wel medegerekend zijn de pl.m. 82 ge stichtskinderen van „De Voorzienigheid". De kinderen van Voorhout kunnen het Oranjefeest aldaar mede vieren of Voorhout kan daarvoor subsidie geven, doch voor de gestichtskinderen gaat dit niet. Daarom zal Noordwijkerhout die maar onder zijn horde nemen. In de Zilk zijn ongeveer 120 kinde ren van Noordwijkerhout en 61 van Hille gom. In de Zilk is voor de Hillegommer kin deren aan Hillegom subsidie gevraagd. Zooals uit het voorstel van B. en \X'. blijkt, wordt in de Zilk ongeveer 1, in het Dorp ongeveer 0.85 per kind uitgetrok ken. De oorzaak hiervan is gelegen in bet feit, dat het gemakkelijker is een groot aan tal kinderen dan een kleiner getal feest te- doen vieren. De massa maakt het altijd iets goedkooper. De heer Geerlings merkt op, daf het de feestcommissie in de Zilk zal me Invallen. Zij hebben daar 1.50 per 'kind gevraagd om 0.75 per kind te krijgen. Nu zij 1 per kind krijgen valt het dus wede. De voorzitter merkt op dat dit niet pleit voor de feestcommissie in de Zilk. Men moet van B. en W. niet verwachten, dat zij er een zaakje van maker. B. en W. hadden veel liever 1.50 per kind gegeven, maar dan had in het Dorp ook 0.50 per kind meer moeten zijn'gegeven en dan wordt de totale uitgaaf wel wat groot. De heer A. H. v. Noort vraagt of het toch zeker is dat met 1 per kind kan worden rondgekomen. De voorzitter zegt dat B. en W. hebben voorgesteld datgene wat zij meenden rede lijkerwijze te kunnen toekennen. Meent de Raad dat dit niet voldoende is, dan ligt het op den weg van den Raad een voorstel tot verhooging te doen. De heer Marijnen stelt voor om 1,25 per kind te geven, zoowel in de Zilk als in het Dorp. Wethouder van Noort bestrijdt dit. Hij meent dat de kinderen van de Zilk dan bij de kinderen van het dorp worden achter gesteld, daar op het dorp veel meer ge legenheid tot ontspanning is dan in de Zilk. De voorzitter kant zich tegen de argu menten van den heer Van Noort. Spreker beveelt het voorstel-Marijnen niet aan hij wil zich houden aan hetgeen door B. en W. wordt voorgesteld maar men moet niet zeggen, dat het voorstel-Marijnen niet volkomen redelijk en billijk is. Als overal evenveel wordt gegeven, dan valt daarop niets te zeggen. Als op het dorp meer ge legenheid tot ontspanning is dan in de Zilk, dan is dit buiten toedoen van het gemeente bestuur en behoeft dit voor het gemeente bestuur geen aanleiding te zijn om een ver schillenden norm van subsidie aan te leggen. Spreker vraagt voorts of iemand het voor stel-Marijnen steunt. De heer A. H. van Noort verklaart zich hiertoe bereid. Daar hét voorstel niet voldoende wordt onder steund wordt het niet verder in behandeling genomen. Het voorste) van en W. wordt daarna bij acclamatie aanvaard. Door B. en W. wordt voorgesteld de poli tieverordening aan te vullen met eene be paling krachtens welke B. en W. dagen en uren kunnen bepalen dat herbergen enz. voor personen beneden de 16 jaren gesloten moeten zijn. De heer Geerlings zegt dat dit geregeld is in de Drankwet. De Voorzitter zegt dat de bevoegdheid die hier aan B. en W. wordt gegeven hun niet toekomt krachtens de déankwet. Mogelijk is dat van hooger hand tegen de ontworpen bepaling op formeele gronden bezwaar wordt gemaakt, doch dit moet worden afgewacht. Met het voorstel van B. en W. wordt daarna accoord gegaan. De instructie van den gemeente-ontvanger wordt aangevuld in dier voege, dat bij den postcheque- en girodienst een speciale dienstrekening zal worden geopend, waarpp door den ontvanger die gelden zullen wor den gestort, die hij meer in kas heeft, dan zijne instructie toelaat. Op deze girorekening zullen alleen met medewerking van B. en W. Autobus-moeilijkheden. Gisterenmid dag is van een der autobussen, die den dienst BeverwijkWijk-aan-Zee onderhou den, nabij het raadhuis alhier, tijdens het rijden één der wielen afgeloopen. De bus kantelde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dit is intusschen in veertien dagen tijds reeds de derde maal dat bij dezen dienst een soortgelijk ongeluk ge beurt. „Alg. Hbld." Parochie-feest. Gisteren heeft de Pa rochie Noordwijk op schitterende wijze het Patroonsfeest gevierd van St. Jeroen. Een waarlijk grootsche hulde is er gebracht aan den roemrijken geloofsverkondiger St. Jeroen, 's Morgens te zes uur waren reeds Haarlemsche pelgrims ter kerke gekomen. Daarna stroomden de parochianen in groot getal naar het Godshuis, toegewijd aan St. Jeroen, om ter II. Tafel te naderen. Het Hoogaltaar en het Altaar van St. Jeroen waren getooid met groen en bloemen. Tal loos vele flikkerende kaarsen gaven hun gewijd licht ter cere van den Patroonheilige. Te half elf droeg de HoogEerw. Heer Mon seigneur Möllmann, Vicaris-C-eneraal van 't Bisdom Haarlem een Pontificale Hoogmis op. Als Diaken assisteerde Pater C. Jonck- bloedt; als subdiaken rector J. Kok, terwijl pastoor J. H. W. Borsboom presbyter assis tent was. Verder werd assistentie verleend door Dr. Gerard Wagenaar als ceremonia- rius, kapelaan Boks van Haarlem en de beide kapelaans der parochie voor de an dere functies. De leden van de Haarlemsche processie hadden vooraan op de stoelen een plaats bekomen, terwijl de parochianen wel hadden gezorgd dat er geen leege plaatsen waren, te constateeren. Het zangkoor voer de de Mis van Cuypers uit, terwijl na de H. Mis het „Gloria et Honore Coronasti" op zeer verdienstelijke wijze werd gezongen. 's Avonds was het eveneens weer zeer plechtig en indrukwekkend bij het plechtig Pontificaal Lof. Hier assisteerde als Diaken pastoor Quant van Noordwijkerhout, kap. Boks als sub. Diaken. Een processie werd gehouden in den tuin van de pastorie met de reliquieën van den H. Jeroen, waar Pater Jonckbloedt een boeiende predikatie hield. Het nieuwe steenen altaar in den tuin ge metseld, voldeed voortreffelijk voor deze plechtigheden. Aldus hebben Noordwijk's parochianen hun patroon St. Jeroen geëerd, die aan hen en heel Kennemerland ten koste van Zijn Heilig Bloed de onschatbare gave van het H. Geloof heeft gebracht. BURGERLIJKE STAND van 10 tot en met 17 Augustus 1923. Geboren 10 Aug Theodorus Cornells, Zoon van C. J. Westgeest en van C. H. Dui venvoorde. 11 Aug. Adrianus Wilhelmus Je roen, zoon van H. W. de Haas en van A. Schelvis. 12 Aug Cornelia Hendrika, dochter van J. Warmenhoven en van A. C. Schalkwijk. 4 Aug. Antonia, dochter van T. Noppen en van Aaltje Haasnoot. Getrouwd 16 Aug. Adriaan Groenewoud 31 jaar, te Noordwijk en Johanna Adriana Smit, 21 jaar te Noordwijkerhout. Ondertrouwd Hendrik Kroeskamp, 26 jaar, te Noordwijk en Johanna Fafieanie, 25 jaar te Hilversum. Adrianus Cornelis Wilhel mus Alkemade 31 jaar en Johanna Margaretha Maria van den Berg, 20 j., beiden te Noordwijk. Jacob Ammeraal, 22 jaar, en Al- bertina Cornelia Bulk, 22 jaar, beiden te Noordwijk. Overleden 11 Aug. Dirk van der Wijk: 78 j., weduwnaar van Bontje Riksma.13 Aug, Antonius Zonneveld, 10 j., zoon van L. J. Zonntveld en van W. van der Klugt. 13 Aug. Johanna Pieternella Kuijl, 83 jaar, weduwe van G. v. Eerde. 15 Aug. Joanna Catharina Verpalen, 61 jaar, ongehuwd. Sportpark. Het program van de propagan da wedstrijden voor a.s. Zondag is aks volgt; om half 2 Geel Zwart Westencombinatie Graaf Willem. Te drie uur L. F. C.S. M. C. en daarna E. M. S. IS. J. C. I. Een programma vol spanning. Opening winkel. De hoer v. d. Burg opent in de Broinikliorststraat een broodbakkerij annex beschuit- en kockibakkerij. Een frisch en goed uitziende winkel zal wel klanten bezorgen. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Uitkijken is de boodschap. Uit de jas van een buffetchef is een bedrag van 20 ontvreemd. Een heer, die een bad genomen had, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat gedurende den tijd dat hij badende was, uit zijn portemonnaie geld gestolen was. Een Haarlemsche iongen liet' zijn fiets 20 AUGUSTUS. EERSTE KOERS 0.000571/, PARIJS 14 02 BRUSSEL II.21/3 WEEN EN 0.0035 LONDEN 11.58 STOCKHOLM. 67.6" 1/2 KOPENHAGEN 47.25 CHRISTIANS 41.50 BAZEL 46.10 NEW-YORK 2.54»/, ROME 10.93V2 LATERE KOERS onbeheerd bij een strandtrap staan, terwijl hij zelf naar het strand ging. Toen hij terug kwam was de fiets gevlogen. Hoe kan het mogelijk zijn? Beren bezoek. In de duinen nabij ons dorp, vertoefde een drietal zigeuners met beren. De geleiders kregen geen toestem ming om in het dorp de beren kunstjes le laten maken, reden, waarom het gezelschap thans naar elders vertrokken is, in de hoop daar fortuinlijker te zijn. Examen. De heer A. J. van der Waals alhier, is geslaagd voor de akte Hoogduitsch L. O. Ruime belooning De heer Sch., wo nende aan de Zandvoortsche laan, vond dezer dagen een portefeuille met ƒ100.en nog eenige papieren. Hij deponeerde de zelve ten Politiebureele, waar spoedig de eigenaar zich aanmeldde, die den heer Sch. 50.gaf als belooning. Burg. Stand. Getrouwd: H. A. Schraal en W. C. J. Beere; J. J. Juist en G. Keesman. Geboren: Pieter, zoon van P. Kerkman en J. Gouweloos; Isabella Maria, dochter van C. J. Steenken en M. C. van Paasschen; Philippus, zoon van A. Rine en B. A. de Leeuw; Simon, zoon van S. Zwemmer en H. Koper; Fréderic Charles, zoon van Th. M. Mulder en A. H. Rechenbach; Mary, dochter van S. Wennek en M. Schenkkan. Den 27en Augustus a.s. heeft de eerste der 75 trekkingen plaats te Arnhem, ten overstaan van Notaris Mr. Th. V. J. M. FELFBRUGGE. le Steunt gij den kerkbouw in de meest arme Parochie van ons Vader land. 2e Maakt gij 2% rente. 3e. Ieder jaar kans op mooie pre mies (totaal f 262.500. Obligaties a f 10.20 verkrijgbaar aan de Pastorie te Barger Compascum en worden U na ontvangst van i 10.20 oi meervouden van dit bedrag gaarne franco toegezonden door het Arn- hemsch Vereenigd Assurantie Kantoor, Nieuwe Plein 30, te Arnhem. Postgiro 31891. Deze Obligaties zijn eveneens ver krijgbaar in coupures van f 1000. j 500,en f 100.verhoogd met de zegelkosten en zijn voorzien van resp. 100, 50 en 10 nummers. De nummers waarop de premies val len worden vermeld in de Kath. Hoofd en Provinciale bladen van 28 Augus tus a.s. Men schrijft ons: j Hoe heerlijk het ook is, op een guiten cl heeten dog naar Zn jid voort te gaan en nabij de zee verkoeling le vinden; hoeveel aange- naams het strandleven groot en klein ook biedt, voor hen, die met de tram heen- en teruggaan, is er toch een zeer onaangename kanl aan verbonden. Als men n.l. op drukke avonden naar huis gaal niet de tram, inoet, men gewoonlijk eenigen lijd in het „schapen hok" slaan. Dal „eenigen tijd" is nog al af wisselend. Vooral voor hen, die met kinderen op Zandvoort zijn, is dat „schapenhok" een ware nachtmerrie, iets, om er de bibberkoorls' van te krijgen. Het is werkelijk geen pretje, op warme dogen tusschen die heete schotten' te slaan. Het' lijkt wei een gevangenis. De schotten zijn zoo hoog, dat je er nauwelijks' over heen kunt kijken. Voor kinderen is dat heelemaal onmogelijk; eenmaal daarin, zijn ze als opgesloten. En de atmosfeer, welke er bij groote drukte herscht, is niet te beschrij' ven. Zij, die wel eens in liet „schapenhok'- gestaan hebben, hebben er genoegzame onder vinding opgedaan. Thans zijn in de schotten gaasramen aangebracht, doch de goede ver betering is het nog niet. Wanneer zal het ntf eens zoo zijn, dat men ten minste niet merf in het broei-heete „schapenhok" behoeft f staan? Het „Vele makke schapen gaan cr i een hok" moet niet langer op ons toegepa worden. I Moge die stonde Spoedig naken! Barometerstand: 760. SÜlstantH OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten' Koningstraat 10 Haarlem i Begralenis van Dr. Nije. Daags na de begrafenis van oud-minister Crerncr op Wes- terveld, waar zoovel „grooten uit den lande een voraanstaan burger de laatste eer be wezen, had op „'De Biezen te Santpoort op niet minder indrukwekkende wijze de er- aardebeslelling plaats van onzen dokter W. Nije. Hier had zich, lang voordat de stoet den dooden&kker betrad, een buitengewoon groot aantal „kleine luyden" verzameld, die hun beminden doode nog een laatsten graat wilden brengen bij zijn heengaan naar het mysterieuse Onbekende Gewest. Het waren grootendeels menschen uit Spaarndam: mannen en vrouwen, van wie dc meesten een uur loopens hadden getrot seerd om de plechtigheid, uit zuivere sympa thie, bij te wonen. Ouderen, bij wie veel moet zijn omgegaan, toen zij staarden op de groeve, waarin hij geborgen werd die in veler gezin met koning Dood als in aanraking was geweest, of dezen zijn prooi had betwi.-t; jongeren, heel veel jongeren, wier hoofdge tuige hij was geweest bij hun eersten levens kreet. Die allen zagen, hoe hij vorstelijk in werkelijken zin onder bloemen begraven werd op de mooie en vredige „stille -ust- plaats." Want behalve de kransen der fami lie en van het gemeentebestuur van Snaarn- dam, waren er tal van bloemstukken door vriendenhanden van particulieren uit zijn gemeente neergelegd, het eene al schooner dan het andere maar het eenvoudigste tóch ook het symbool van diepgevoelden dank voor wat de overledene voor zoovelen was geweest. Dank was ook de grondtoon van de rede van den heer Bakhuizen, oud-burgemeester van Spaarndam, die ontroerd Dr. Nije her dacht als medicus, als burger van Spaarndam, als voorzitter van „het Witte Kruis," en als vriend. Ook de heer Zwaan, de tegenwoordige waarnemend-burgemeester onzer gemeente, sprak een hartelijk en aandoenlijk woord tot afscheid, mede zinspelende op mogelijk con tact tusschen deze en gene zijde van het graf Onder de aanwezigen merkten wij ook op den oud-burgemeester baron Van Fridagh en nwurmiw. anU-ile collega's van den overle- Vr.'Moet men ais men geld wil inzamelen: voor eien liefdadig doel daarvoor bijzonder» vergunning of toestemming hebben? Atüw. Ja. wendt u tot de administratie del Politie. Vr. 1. Is de revue „Nou Nou" van Henri ter Tl a ll in Amsterdam al opgevoerd? 2. Zoo ja, in welke plaatsen komt het ge*, zeischap nog, voordat de revue opgevoerd wordt in Haarlem?, I .3. Als de revue nog niet in Amsterdam Is opgevoerd, wareneer komt het gezelsoliav dan? Aulw. 1. Ja; 2 en 3 ons onbekend. dene, en nog velen, die van ver kwamen. En heel ver, op Java, staarde in dezen oogenblik een jongeman, de sprekend op! zijn vader gelijkende naamgenoot van dezen,' naar het Westen; dacht aan het ouderlijk^ huis en was hier. De aanstaande schoonzoon van wijlen Dr.- Nije, de heer F. C. Kuipers dankte zeer aan gedaan den ontslapene voor diens liefde, tn de aanwezigen voor hun hartelijke woordesf en hun belangstelling.- Zoo verlieten velen de begraafplaats met medegevoel voor wie daar als nabestaanden terneergeslagen stonden aan het graf, dat ook voor hen meedoogenloos een levenstijd perk afsloot. En er kwam weemoed in de ziel bij de gedachte, dat hij dien wij ter ruste had den gelegd, nog zoo kort te voren met eigen hand velen onzer zijn adresverandcring per post mededeelde, en die zijn nieuwe woning op het lieflijke Santpoort in den gev»l „Thuis" had gedoopt. Onder directie van v. d. Ploeg-v. Zan-' ten en de Goede, werd Vrijdag de 5e veiling gehouden van leverbaar goed, in hoofdzaak bestaande uit tulpenbollen. Bij een flinke ontvangst merkten wij ook: veel publiek op, echter niet zoo kooplustig; als we op de eerste veilingen gewoon wa-i ren. Het mag ook niet ontkend worden dat de prijzen terugloopend zijn. Zoo is Gris-de-lin van 2,70 teruggeloop pen tot 2,20. Murillo van 2,10 tof 1,40; La Reine van 1.50 tot 1 e| Grand due van 5,10 tot 4,70. Personalia. Te Hilversum is geslaagd to* toelating tot de modél 'Politievakschool af daar, de heer II. G. A. v. d. Laan, alhier. Personalia. Te Hilversum is geslaagd tof toelating lol de model Politievak-school al daar, de heer R. de Vries, alhier. Personalia. Tc Ulcccht is geslaagd voor h<* examen Fransch L. O. de lieer W, Rencs al< hier. Te 's-Grnvenhage heeft die Minister vam Waterstaat benoemd tot buitengewoon op zichter bij do werken voor dén sluisbouw te lJmuiden, den heer G. v. d. Plas. alhier. Personalia. Te 's-Gravenhagc is geslaakt! voor het examen Handelskennis de heer H. W. B. Wind, alhier. Te 's-Gravcn-hagc is geslaagd voor het examen Duitsch L. O. dé heer L. v. d. W'ou- dtoj alhier, -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1